Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 5 желтоқсанда № 9934 тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 82-бабының 8-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 11.06.2024 № 353 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесі бекітілсін (бұдан әрі - Ереже).
2. Бюджеттік рәсімдер әдіснамасы департаментіне (З.А.Ерназарова):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап, 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін Ереженің 4-тарауының 4-параграфын қоспағанда, қолданысқа енгізіледі.
Қаржы министрі Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
________________ Е. Досаев
2014 жылғы 3 желтоқсан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық банкінің төрағасы
________________ Қ. Келімбетов
2014 жылғы 4 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2014 жылғы 4 желтоқсандағы
№ 540 бұйрығымен
бекітілген
Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2020 № 320 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесі (бұдан әрі – Ереже) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 82-бабының 8-тармағына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылу және оған кассалық қызмет көрсету тәртібін, мемлекеттік мекемелердің және уәкілетті мемлекеттік органдардың бюджетке түсімдердің түсуін қамтамасыз ету, бюджеттік бағдарламаларды іске асыру, сондай-ақ бюджеттің тапшылығын қаржыландыру (профицитті пайдалану) жөніндегі іс-шаралар кешенін орындау бойынша іс-қимыл тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 декабря 2014 года № 9934.
В соответствии с пунктом 8 статьи 82 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра финансов РК от 11.06.2024 № 353 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила исполнения бюджета и его кассового обслуживания (далее - Правила).
2. Департаменту методологии бюджетных процедур Министерства финансов Республики Казахстан (Ерназарова З.А.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, за исключением параграфа 4 главы 4 Правил, который вводится в действие с 1 января 2015 года.
Министр финансов
Б. Султанов
"СОГЛАСОВАНО"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_________________ Е. Досаев
"____" ___________ 2014 года
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель
Правления Национального
банка Республики Казахстан
_____________ К. Келимбетов
4 декабря 2014 года
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 4 декабря 2014 года № 540
Правила исполнения бюджета и его кассового обслуживания
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.03.2020 № 320 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила исполнения бюджета и его кассового обслуживания (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 8 статьи 82 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок исполнения республиканского и местных бюджетов, их кассового обслуживания, порядок действий государственных учреждений и уполномоченных государственных органов по выполнению комплекса мероприятий по обеспечению поступлений в бюджет, реализации бюджетных программ, а также финансированию дефицита (использованию профицита) бюджета.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 11.06.2024 № 353 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасау және жүргізу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2020 № 320 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Қаржыландыру жоспарларының түрлері
2. Бюджеттің атқарылуы үшін қаржыландыру жоспарларының мынадай түрлерін:
мемлекеттік мекемелер - мемлекеттік мекеменің міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарын (бұдан әрі - міндеттемелер бойынша жеке жоспар) және мемлекеттік мекеменің төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарын (бұдан әрі - төлемдер бойынша жеке жоспар);
бюджеттік бағдарламалар әкімшісі - міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарын және төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарын (бұдан әрі - бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қаржыландыру жоспары);
бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімімен- түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын әзірлейді.
Жеке қаржыландыру жоспарлары, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қаржыландыру жоспарлары, түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспары кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңға және жергілікті бюджеттер туралы мәслихаттардың шешімдеріне, кезекті қаржы жылына арналған республикалық және жергілікті бюджеттерді іске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың қаулыларына, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің шешіміне, мемлекеттік органдардың даму жоспарларына, бюджеттік бағдарламаларға, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтініміне, Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына (бұдан әрі – ҚР ББС), Республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің анықтамалығына (бұдан әрі – Мемлекеттік мекемелердің анықтамалығы) сәйкес және осы Ережеде белгіленген тәртіппен әзірленеді.
Қаржыландырудың жеке жоспарлары бөлшек қалдықтары бар, үтірден кейін бір белгісі бар сандармен мың теңгемен қалыптастырылады, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерін қаржыландыру жоспарлары, бюджетке түсетін түсімдердің жиынтық жоспары, түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бөлшек қалдықсыз бүтін сандармен мың теңгемен қалыптастырылады.

Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра финансов РК от 11.06.2024 № 353 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок составления и ведения сводного плана финансирования по обязательствам, сводного плана поступлений и финансирования по платежам
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.03.2020 № 320 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Виды планов финансирования
2. Для исполнения бюджета разрабатываются следующие виды планов финансирования:
государственным учреждением - индивидуальный план финансирования государственного учреждения по обязательствам (далее - индивидуальный план по обязательствам) и индивидуальный план финансирования государственного учреждения по платежам (далее - индивидуальный план по платежам);
администратором бюджетных программ - план финансирования по обязательствам и план финансирования по платежам (далее - планы финансирования администратора бюджетных программ);
уполномоченным органом по исполнению бюджета, аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа - сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам.
Индивидуальные планы финансирования, планы финансирования администраторов бюджетных программ, сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам разрабатываются в соответствии с законом о республиканском бюджете и решениями маслихатов о местных бюджетах на очередной финансовый год, постановлениями Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, решением акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о реализации республиканского и местных бюджетов на очередной финансовый год, планами развития государственных органов, бюджетными программами, бюджетной заявкой администраторов бюджетных программ, Единой бюджетной классификацией Республики Казахстан (далее – ЕБК РК), Справочником государственных учреждений, финансируемых из республиканского и местных бюджетов (далее – Справочник государственных учреждений), и в порядке, установленном настоящими Правилами.
Индивидуальные планы финансирования формируются в тысячах тенге числами с дробным остатком, с одним знаком после запятой, планы финансирования администраторов бюджетных программ, сводный план поступлений в бюджет, сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам формируются в тысячах тенге, целыми числами без дробного остатка.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 06.09.2017 № 543; өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046; 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-параграф. Қаржыландырудың жеке жоспарларын, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын және түсімдер жоспарларын жасау және бекіту тәртібі
3. Бюджеттің атқарылу процесінде қаржыландырудың жеке жоспары мемлекеттік мекеменің негізгі құжаты болып табылады, ол: осы Ереженің 1-6-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша шығыстардың функционалдық және экономикалық сыныптамасына сай міндеттемелер бойынша жеке жоспар, төлемдер бойынша жеке жоспар нысанында қалыптастырылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 12.07.2017 № 431 бұйрығымен
4. Міндеттемелер бойынша жеке жоспар бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) іс-шараларын іске асыруға арналған бюджет қаражатының жылдық көлемдері шегінде ақшалай түрдегі мемлекеттік мекеме қабылдаған міндеттемелердің ай сайынғы көлемдерін анықтайды.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586 бұйрығымен.
5. Төлемдер бойынша жеке жоспар қабылданған міндеттемелерді орындау есебінен төлемдерді жүзеге асыру үшін мемлекеттік мекемеге қажетті бюджет қаражатының жылдық көлемдері шегінде бюджет қаражатының ай сайынғы көлемін анықтайды.
6. Міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларының жобаларын шығыстардың функционалдық және экономикалық сыныптамасы бойынша мемлекеттік мекемелер мынадай талаптардың:
бюджет комиссиясы мақұлдаған және бюджетті бекіткен немесе бекіту немесе нақтылау кезінде қабылданған шешімдерді ескере отырып пысықталған бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтінімінде (бұдан әрі - бюджеттік өтінім) ұсынылған бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бойынша шығыстардың есептері;
бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асыру мақсатында қабылданған нормативтік құқықтық актілер;
басқа да нормативтік құқықтық актілер;
міндеттемелерді уақтылы қабылдауды және орындауды қамтамасыз ету;
өткен қаржы жылдарында міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларының орындалу серпіні негізінде;
шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшеліктерінің құрылымын ескере отырып әзірлейді.
Экономикалық сыныптама ерекшеліктері тұрғысынан міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарының жылдық сомасын айлар бойынша бөлу міндеттемелерді қабылдау мерзіміне, операциялық жоспарда көзделген іс-шараларды орындау мерзіміне немесе мемлекеттік сатып алу бойынша конкурстық рәсімдерді өткізу мерзіміне, жұмыстарды жүргізу маусымдылығына, бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) іске асыру үшін нормативтік құқықтық актілерді қабылдау мерзіміне сәйкес келуі тиіс.
Төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарының жылдық сомасын айлар бойынша бөлу әрбір бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша тиісті қаржы жылы ішінде іс-шараларды іске асыру мерзіміне сәйкес алынатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша төлемдерді жүзеге асыру мерзіміне сәйкес келуі және аванстық төлемдерді төлеудің болжамды мерзімін ескеруі тиіс.

Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра финансов РК от 06.09.2017 № 543; внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046; с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок составления и утверждения индивидуальных
планов финансирования, планов финансирования
по обязательствам и платежам администраторов
бюджетных программ и планов поступлений
3. В процессе исполнения бюджета индивидуальный план финансирования является основным документом государственного учреждения, который формируется в форме: индивидуального плана по обязательствам, индивидуального плана по платежам в соответствии с функциональной и экономической классификацией расходов по формам согласно приложениям 1 - 6 к настоящим Правилам.
Сноска. В пункт 3 внесены изменения на государственном языке, на русском языке текст не изменяется приказом Министра финансов РК от 12.07.2017 № 431.
4. Индивидуальный план по обязательствам определяет помесячные объемы обязательств, принимаемых государственным учреждением в денежном выражении в пределах годовых объемов бюджетных средств, предназначенных для реализации мероприятий бюджетных программ (подпрограмм).
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586.
5. Индивидуальный план по платежам определяет помесячные объемы бюджетных средств, в пределах годовых объемов бюджетных средств, необходимых государственному учреждению для осуществления платежей в счет выполнения принятых обязательств.
6. Проекты индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам разрабатываются государственными учреждениями по функциональной и экономической классификациям расходов на основании следующих требований:
расчетов расходов по бюджетным программам (подпрограммам), представленных в бюджетной заявке администраторов бюджетных программ, одобренной бюджетной комиссией и доработанной с учетом решений, принятых при утверждении или уточнении бюджета (далее - бюджетная заявка);
нормативных правовых актов, принятых в целях реализации бюджетных программ (подпрограмм);
других нормативных правовых актов;
обеспечение своевременного принятия и выполнения обязательств;
динамики исполнения индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам в предыдущие финансовые годы;
с учетом структуры специфик экономической классификации расходов.
Распределение по месяцам годовых сумм индивидуального плана финансирования по обязательствам в разрезе специфик экономической классификации должно соответствовать срокам принятия обязательств, срокам проведения конкурсных процедур по государственным закупкам, сезонности проведения работ, срокам принятия нормативных правовых актов в реализацию бюджетных программ (подпрограмм).
Распределение по месяцам годовых сумм индивидуального плана по платежам должно соответствовать срокам осуществления платежей по получаемым товарам (работам, услугам), согласно срокам реализации мероприятий в течение соответствующего финансового года по каждой бюджетной программе (подпрограмме), и учитывать предполагаемые сроки выплаты авансовых платежей.

Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586; 23.02.2018 № 269 бұйрықтарымен.
7. Жаңа инвестициялық жобаларды іске асыру және бағдарламалық құжаттарда көзделген міндеттерді орындау мақсатында заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын арттыруға бағытталған бюджеттік бағдарламаларды іске асыратын бюджеттік бағдарламалар әкімшілері даму жоспарына немесе мемлекеттік органның бюджеттік бағдарламасына (кіші бағдарламасына) сәйкес міндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларын жасайды.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Жеке қаржыландыру жоспарларының жобаларына орталық атқарушы органның аппарат басшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды адам), ал мұндайлар болмаған жағдайда ‒ мемлекеттік мекеменің басшысы немесе ол уәкілеттік берген адам, мемлекеттік мекеменің оларды жасауға жауапты құрылымдық бөлімшесінің басшысы, ал соңғылары болмаған кезде-тиісті бұйрықтармен міндеттерді орындау жүктелген адамдар қол қояды) және мемлекеттік мекеменің елтаңбалы мөрінің бедерімен расталады, жоғарыда көрсетілген тұлғалар қол қойған жеке қаржыландыру жоспарлары жобаларының ай сайынғы бөлінуінің есептеулері мен негіздемелері жеке қаржыландыру жоспарларының жобаларымен бірге оларды бекіту және бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қаржыландыру жоспарларын әзірлеу үшін белгіленген мерзімдерде бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне беріледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2021 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Мемлекеттік мекеме жеке қаржыландыру жоспарлары жобаларының жасалу дұрыстығын, дәйектілігін және олардың тиісті бюджеттік бағдарлама әкімшісіне уақтылы берілуін қамтамасыз етеді.
10. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарлары осы Ереженің 7-10-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша шығыстардың функционалдық және экономикалық сыныптамасына сәйкес міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларын жиынтықтау жолымен қалыптастырылады.
Бюджеттік бағдарламалар бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшісін қаржыландыру жоспарларының жылдық сомасы кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда бекітілген, мәслихаттың кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы шешімімен бекітілген сомаларына сәйкес келеді.
Міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарының, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарының жылдық сомалары:
бюджеттік бағдарламалар деңгейінде – бекітілген (нақтыланған, түзетілген) бюджеттің бюджеттік бағдарламасы бойынша шығыс сомасына;
бюджеттік кіші бағдарламалар деңгейінде – бекітілген (қайта бекітілген) бюджеттік бағдарламаның бюджеттік кіші бағдарламасы бойынша шығыс сомасына сәйкес келеді.

Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586; от 23.02.2018 № 269.
7. Администраторы бюджетных программ, реализующие бюджетные программы, направленные на увеличение уставных капиталов юридических лиц с целью реализации новых инвестиционных проектов и выполнения задач, предусмотренных программными документами, составляют индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам в соответствии с планом развития государственного органа или бюджетной программой (подпрограммой).
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Проекты индивидуальных планов финансирования подписываются руководителем аппарата центрального исполнительного органа (должностным лицом, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых ‒ руководителем государственного учреждения или лицом им уполномоченным, руководителем структурного подразделения государственного учреждения, ответственного за их составление, а при отсутствии последних ‒ лицами, на которых соответствующими приказами возложено исполнение обязанностей, и заверяются оттиском гербовой печати государственного учреждения, расчеты и обоснования помесячной разбивки проектов индивидуальных планов финансирования, подписанные вышеуказанными лицами вместе с проектами индивидуальных планов финансирования передаются администраторам бюджетных программ в установленные сроки для их утверждения и разработки планов финансирования администраторов бюджетных программ.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2021 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Государственное учреждение обеспечивает правильность, достоверность составления проектов индивидуальных планов финансирования и своевременное предоставление их соответствующему администратору бюджетных программ.
10. Планы финансирования по обязательствам и платежам администраторов бюджетных программ формируются в соответствии с функциональной и экономической классификацией расходов по формам, согласно приложениям 7-10 к настоящим Правилам, путем свода индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам.
Годовые суммы планов финансирования администратора бюджетных программ по бюджетным программам соответствуют суммам, утвержденным законом о республиканском бюджете на очередной финансовый год, утвержденным решением маслихата о местном бюджете на очередной финансовый год.
Годовые суммы плана финансирования по обязательствам, плана финансирования по платежам администраторов бюджетных программ соответствуют:
на уровне бюджетных программ – сумме расхода по бюджетной программе утвержденного (уточненного, скорректированного) бюджета;
на уровне бюджетных подпрограмм – сумме расхода по бюджетной подпрограмме утвержденной (переутвержденной) бюджетной программы.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
11. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның республикалық бюджет туралы заңын іске асыру туралы қаулысы немесе кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімі қабылданғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдер аппараттарына айларға бөле отырып, жоспарларды айға бөлу негіздемесімен бірге:
бюджеттік бағдарламалар деңгейінде бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасына сәйкес бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қаржыландыру жоспарларының жобаларын;
қаржыландырудың жеке жоспарларының жобаларын ұсынады.
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы трансферттер бойынша, сондай-ақ бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерінің бюджеттік кредиттер бойынша қаржыландыру жоспарларының жобаларын бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдері аппараттарына тұтастай бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша да, сол сияқты төмен тұрған бюджеттер бойынша да ұсынады. Осы бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бойынша қаржыландыру жоспарларының жобаларына облыс әкімі, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімімен немесе төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның басшысы қол қойған әрбір төмен тұрған бюджетті қаржыландыру жоспарлары жобаларының көшірмелері қоса беріледі.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісін қаржыландыру жоспарларының жобаларын бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкім аппаратымен белгілеген пішімде қағаз және магнит (электрондық) тасығыштарда, қаржыландырудың жеке жоспарларының жобаларын тек магнит (электрондық) тасығыштарда ғана ұсынады.
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі бюджеттік бағдарламалар әкімшілерін қаржыландыру жоспарлары мен қаржыландырудың жеке жоспарлары жобаларының шынайылығын, дұрыс ресімделуін және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкім аппаратына уақтылы ұсынылуын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 06.09.2017 № 543 бұйрығымен.
12. Түсімдер жоспарының жобаларын жасау үшін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган кірістер бойынша түсімдердің, бюджет кредиттерін өтеудің, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдердің және қарыздардың болжамдық жылдық сомасын бекіту туралы бұйрық, сондай-ақ ерекшеліктер тұрғысында Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жіберілетін, бюджетке түсетін түсімдердің жылдық көлемін бекіту туралы бұйрық (бұдан әрі - бұйрық) әзірлейді. Бюджеттің кіріс бөлігі түсімдерінің болжамдық жылдық сомасын ерекшеліктер бойынша бөлу кірістердің жалпы көлемінен ағымдағы қаржы жылының іс жүзіндегі (күтілетін) түсімдерінің үлес салмағы және бірқатар жылға іс жүзіндегі түсімдер серпіні назарға алына отырып, жүзеге асырылады.
Іс жүзіндегі (күтілетін) түсімдердегі кірістердің үлес салмағы мен серпінін есептеген кезде жоспарланбаған (біржолғы) сипаттағы түсімдер алып тасталады.
Болжамдық жылдық сомасын ерекшеліктер бойынша бөлу кезінде салық және кеден заңнамасына сәйкес салық және басқа да міндетті төлемдерді төлеу ставкалары мен мерзімдері ескеріледі.
Бюджеттің атқару жөніндегі уәкілетті орган бұйрықты әзірлеген кезде қажет болған жағдайда, салық және бюджетке түсетін басқа да түсімдерді өндіріп алуға жауапты уәкілетті органдардан ерекшеліктер тұрғысынан кірістер түсімдерінің болжамды сомасы бойынша ұсыныс сұратады.

Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
11. Администратор бюджетных программ в течение пяти рабочих дней после принятия постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о реализации закона о республиканском бюджете или решения маслихата о местном бюджете на очередной финансовый год предоставляет в уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппараты акима города районного значения, села, поселка, сельского округа с разбивкой по месяцам, с обоснованием помесячной разбивки планов:
проекты планов финансирования администратора бюджетных программ в соответствии с функциональной классификацией расходов бюджета на уровне бюджетных программ;
проекты индивидуальных планов финансирования.
Проекты планов финансирования администратора бюджетных программ по целевым трансфертам нижестоящим бюджетам, а также по бюджетным кредитам администраторами бюджетных программ предоставляются уполномоченному органу по исполнению бюджета, аппарату акима города районного значения, села, поселка, сельского округа, как в целом по бюджетной программе (подпрограмме), так и в разрезе нижестоящих бюджетов. К проектам планов финансирования по данным бюджетным программам (подпрограммам) прилагаются копии проектов планов финансирования каждого нижестоящего бюджета, подписанные акимом области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения), города районного значения, села, поселка, сельского округа или руководителем уполномоченного органа по исполнению нижестоящего бюджета.
Проекты планов финансирования администратора бюджетных программ предоставляются администратором бюджетных программ на бумажных и магнитных (электронных) носителях в формате, установленном уполномоченным органом по исполнению бюджета, аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа, проекты индивидуальных планов финансирования - только на магнитных (электронных) носителях.
Администратор бюджетной программы обеспечивает достоверность, правильность оформления и своевременность предоставления проектов планов финансирования администратора бюджетных программ и индивидуальных планов финансирования в уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа.
Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра финансов РК от 06.09.2017 № 543.
12. Для составления проекта плана поступлений уполномоченный орган по исполнению бюджета разрабатывает приказ об утверждении годовых сумм прогноза поступлений по доходам, погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства и займов, а также приказ об утверждении годового объема поступлений в бюджет, направляемые в Национальный фонд Республики Казахстан в разрезе специфик (далее - приказ). Распределение по спецификам годовых сумм прогноза поступлений доходной части бюджета, осуществляется исходя из удельного веса фактических (ожидаемых) поступлений текущего финансового года от общего объема доходов и динамики фактических поступлений за ряд лет.
При расчете удельного веса и динамики доходов в фактических (ожидаемых) поступлениях исключаются поступления незапланированного (разового) характера.
При распределении годовых сумм прогноза по спецификам учитываются ставки и сроки уплаты налогов и других обязательных платежей, согласно налоговому и таможенному законодательствам.
При разработке приказа, уполномоченный орган по исполнению бюджета, в случае необходимости, запрашивает у уполномоченных органов ответственных за взимание налоговых и других поступлений в бюджет предложение по прогнозным суммам поступлений доходов в разрезе специфик.

13. Кезекті қаржы жылына арналған түсімдердің жылдық болжам сомасын және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жіберілген бюджетке түсетін түсімдердің жылдық көлемін, кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заң және мәслихаттардың жергілікті бюджеттер туралы шешімдері негізінде, оларды қабылданғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады және бюджеттік сыныптаманың тиісті кодтары бойынша түсімдер жоспарының жобасын жасау үшін салық және бюджетке түсетін басқа да міндетті түсімдерді, салықтық емес түсімдерді, негізгі капиталды сатудан түсетін, трансферттерді, бюджет кредиттерін өтеу сомасын, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдерді, қарыздарды өндіріп алуға жауапты уәкілетті органдарға жібереді.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586 бұйрығымен.
14. Бюджетке түсетін түсімдердің жоспары және ерекшеліктер бойынша бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жіберілетін бюджетке түсетін түсімдердің жылдық көлемі тиісті бюджет түсімдерінің сомасына және кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Заңда немесе мәслихаттың кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы шешімінде бекітілген түсімдердің санаттары, сыныптары және кіші сыныптары бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына жіберілетін бюджетке түсетін түсімдердің көлеміне, ал ерекшеліктер бөлінісінде бюджет атқару жөніндегі уәкілетті органның бұйрығына сәйкес келуі тиіс.
Салықтық, салықтық емес түсімдерді, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдерді, трансферттерді, бюджет кредиттерін өтеу сомасын, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдерді, қарыздарды өндіріп алуға жауапты уәкілетті органдар бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға осы Ереженің 11-13-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша айлар бөлінісінде ҚР ББС-ның бюджет түсімдерінің сыныптамасына сәйкес қалыптастырылған түсімдер жоспарларының жобаларын ұсынады.
Осы жобалар бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бұйрығы қабылданғаннан кейін 2 жұмыс күннің ішінде беріледі.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 20.02.2023 № 189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14-1. Ұлттық қорына республикалық бюджетке тартылған кепілдік берілген трансферт бөлігін қайтару:
қаржы жылы көлемінде - жоспарланғаннан артық күтілетін кірістер түсімдері асып түсу шегінде;
жыл қорытындысы бойынша – жылдың басындағы бюджет қаражатының қалдықтары есебінен тиісті бюджетті түзету арқылы, ағымдағы қаржы жылының 1 наурызынан кешіктірілмей, республикалық бюджеттің кірістер бөлігін асыра орындалған кездегі жағдайларда жүзеге асырылады.
Жоспарланғаннан артық күтілетін кірістер түсімдері асып түсу кезінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен, кейіннен тиісті заңнамалық және заңға тәуелді актілеріні, түсімдер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізуімен, Ұлттық қорына республикалық бюджетке тартылған кепілдік берілген трансферт бөлігін қайтару сомасы туралы шешім қабылданады. Қайтару сомасы айқындалғаннан кейін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган қорытындыны дайындайды.
Тартылған кепілдік берілген трансферт бөлігін Ұлттық қорына қайтару ҚР ҰБ-дағы Үкіметтің теңгелік шотына бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органымен мемлекеттік кірістер органдарының төлем тапсырмасы негізінде жүргізіледі.
Ескерту. Ереже 14-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586 бұйрығымен.

13. На основании закона о республиканском бюджете и решений маслихатов о местных бюджетах на очередной финансовый год, в течении пяти рабочих дней после их принятия, уполномоченным органом по исполнению бюджета осуществляется прогноз годовых сумм поступлений на очередной финансовый год и годовые объемы поступлений в бюджет, направляемые в Национальный фонд Республики Казахстан, и направляются в уполномоченные органы, ответственные за взимание налоговых и других обязательных поступлений в бюджет, неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов, для составления проекта плана поступлений по соответствующим кодам бюджетной классификации.
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586.
14. План поступлений в бюджет и годовые объемы поступлений в бюджет, направляемые в Национальный фонд Республики Казахстан, утвержденные по спецификам, должны соответствовать суммам поступлений соответствующего бюджета и объемам поступлений в бюджет, направляемым в Национальный фонд Республики Казахстан по категориям, классам и подклассам поступлений, утвержденным Законом о республиканском бюджете на очередной финансовый год или решением маслихата о местном бюджете на очередной финансовый год, а в разрезе специфик приказу уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Уполномоченные органы, ответственные за взимание налоговых, неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов, предоставляют в уполномоченный орган по исполнению бюджета проекты планов поступлений, составленные в соответствии с классификацией поступлений бюджета ЕБК РК, с помесячной разбивкой по формам согласно приложениям 11-13 к настоящим Правилам.
Данные проекты предоставляются в течение 2-х рабочих дней после принятия приказа уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Сноска. Пункт 14 – в редакции приказа заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 20.02.2023 № 189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14-1. Возврат в Национальный фонд части привлеченного гарантированного трансферта в республиканский бюджет осуществляется в случаях:
в течении финансового года - в пределах превышения ожидаемого поступления доходов над плановыми;
по итогам года - при перевыполнении доходной части республиканского бюджета за счет остатков бюджетных средств на начало года, не позднее 1 марта текущего финансового года, путем корректировки соответствующего бюджета.
При превышении ожидаемого поступления доходов над плановыми, центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета принимается решение о сумме возврата в Национальный фонд РК части привлеченного гарантированного трансферта с последующим внесением изменений в соответствующие законодательные и подзаконные акты, и в сводный план поступлений и финансирования по платежам. После определения суммы возврата центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета готовит заключение.
Возврат в Национальный фонд РК части привлеченного гарантированного трансферта на тенговый счет Правительства в НБ РК производится уполномоченным органом по исполнению бюджета на основании платежного поручения органа государственных доходов.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 14-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586.

15. Бюджеттік алымдар түсімдерінің жоспарларын республикалық бюджет туралы заңға немесе кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешіміне сәйкес және осы Ереженің 4-тарауының 10-параграфында анықталатын тәртіппен төмен тұрған бюджеттерден алынатын бюджеттік алымдарды ай сайынғы аудару мөлшерін және төмен тұрған бюджеттер кірістерінің ай сайынғы болжамдық көлемін қолдана отырып, есеп айырысулар негізінде жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган қалыптастырады.
Кірістер түсімдерін, бюджеттік кредиттерді өтеуді, қаржы активтерді сатудан түскен түсімдерді және қарыздарды айлар бойынша бөлуді Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес бюджетке төленетін төлемдерді төлеудің белгіленген мерзімдерін, өткен жылдарға бюджетке түсетін түсімдер серпінін, мемлекеттік бағалы қағаздардың кірістілік серпінін және бағалы қағаздар нарығындағы сұраныстар пен ұсыныстар деңгейін талдауды, жасалған кредиттік шарттар, қарыз шарттары, гранттар туралы келісімдер талаптарын негізге ала отырып, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.
Жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке берілген бюджеттік кредиттер бойынша сыйақылар бойынша жоғары тұрған бюджеттің төмен тұрған бюджетке берілген бюджеттік кредиттерді өтеу бойынша жоспарлардың жобаларын бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган аталған түсімдердің коды бойынша тұтастай және сол сияқты төмен тұрған бюджеттер бойынша жасайды.
3-параграф. Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың
жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық
жоспарын жасаудың және бекітудің тәртібі
16. Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бюджетке түсетін түсімдердің жиынтық жоспары жобасының, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндеттемелері мен төлемдері бойынша осы Ереженің 14-20-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша, қаржыландыру жоспарларының жобалары негізінде жасалады.
Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бюджет түсімдері сыныптамасының санаттары, сыныптары, кіші сыныптары және ерекшеліктері бойынша жасалатын түсімдердің жиынтық жоспарынан және бюджет шығыстары функционалдық сыныптамасының функционалдық топтары, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және бюджеттік бағдарламалар бойынша жасалатын төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарынан тұрады. Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары осы Ереженің 20-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалады.
Бұл ретте міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының, түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының жылдық сомалары бекітілген (нақтыланған, түзетілген) бюджеттің түсімдері мен шығыстарының сомаларына сәйкес келеді.

15. Планы поступлений бюджетных изъятий формируются уполномоченным органом по исполнению вышестоящего бюджета в соответствии с законом о республиканском бюджете или решением маслихата о местном бюджете на очередной финансовый год и на основании расчетов с применением размера помесячных перечислений бюджетных изъятий из нижестоящих бюджетов и помесячных прогнозных объемов доходов нижестоящих бюджетов в порядке, определяемом параграфом 10 главы 4 настоящих Правил.
Распределение по месяцам поступлений доходов, погашения бюджетных кредитов, поступлений от продажи финансовых активов и займов производится уполномоченным органом по исполнению бюджета, исходя из установленных сроков уплаты платежей в бюджет в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, динамики поступлений в бюджет в предыдущие годы, анализа динамики доходности государственных ценных бумаг и уровня спроса и предложения на рынке ценных бумаг, условий заключенных кредитных договоров, договоров займа, соглашений о грантах.
Проекты планов по вознаграждениям по бюджетным кредитам, выданным из вышестоящего бюджета нижестоящим бюджетам, по погашению бюджетных кредитов, выданных из вышестоящего бюджета нижестоящим бюджетам, уполномоченным органом по исполнению бюджета составляются как в целом по коду названных поступлений, так и в разрезе нижестоящих бюджетов.
Параграф 3. Порядок составления и утверждения сводного плана
поступлений и финансирования по платежам, сводного плана
финансирования по обязательствам
16. Сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам составляются на основании проекта сводного плана поступлений в бюджет, проектов планов финансирования по обязательствам и платежам администраторов бюджетных программ, по формам, согласно приложениям 14 - 20 к настоящим Правилам.
Сводный план поступлений и финансирования по платежам состоит из сводного плана поступлений, составляемого по категориям, классам, подклассам и спецификам классификации поступлений бюджета, и сводного плана финансирования по платежам, составляемого по функциональным группам, администраторам бюджетных программ и бюджетным программам функциональной классификации расходов бюджета. Сводный план поступлений и финансирования по платежам составляется по форме, согласно приложению 20 к настоящим Правилам.
При этом, годовые суммы сводного плана финансирования по обязательствам, сводного плана поступлений и финансирования по платежам соответствуют суммам поступлений и расходов утвержденного (уточненного, скорректированного) бюджета.

Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586 бұйрығымен.
17. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Бюджет кодексінің 85-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің республикалық бюджет туралы заңды іске асыру туралы қаулысы қабылданғаннан кейін он жұмыс күні ішінде төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасайды және бекітеді.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органы Бюджет кодексінің 85-бабының 1-тармағына сәйкес облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі жергілікті бюджет туралы облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мәслихат шешімін іске асыру туралы қаулы қабылдағаннан кейін сегіз жұмыс күні ішінде төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасайды және бекітеді.
Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органы Бюджет кодексінің 85-бабының 1-тармағына сәйкес ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкім аппараты жергілікті бюджет туралы аудандық мәслихат шешімін іске асыру туралы қаулы қабылдағаннан кейін бес жұмыс күні ішінде төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасайды және бекітеді.
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты (бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган) Бюджет кодексінің 85-бабының 1-тармағына сәйкес аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің жергілікті бюджет туралы ауданның мәслихат шешімін іске асыру туралы шешімі қабылдағаннан кейін бес жұмыс күні ішінде төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасайды және бекітеді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 06.09.2017 № 543 бұйрығымен.
18. Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына енгізу үшін қабылдаған бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларының жобаларын жиынтықтау жолымен және мынадай шарттарды ескере отырып жасалады:

Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586.
17. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в соответствии с пунктом 1 статьи 85 Бюджетного кодекса составляет и утверждает сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в течение десяти рабочих дней после принятия постановления Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете.
Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета области, города республиканского значения, столицы в соответствии с пунктом 1 статьи 85 Бюджетного кодекса составляет и утверждает сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в течение восьми рабочих дней после принятия постановления акима области, города республиканского значения, столицы о реализации решения областного, города республиканского значения, столицы, маслихата о местном бюджете.
Местный уполномоченный орган по исполнению районного (города областного значения) бюджета в соответствии с пунктом 1 статьи 85 Бюджетного кодекса составляет и утверждает сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в течение пяти рабочих дней после принятия постановления акима района (города областного значения) о реализации решения районного маслихата о местном бюджете.
Аппарат акима (местный уполномоченный орган по исполнению бюджета) города районного значения, села, поселка, сельского округа в соответствии с пунктом 1 статьи 85 Бюджетного кодекса составляет и утверждает сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в течение пяти рабочих дней после принятия решения акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о реализации решения районного маслихата о местном бюджете.
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра финансов РК от 06.09.2017 № 543.
18. Сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам составляются путем свода проектов планов финансирования по обязательствам и платежам администраторов бюджетных программ, принятых уполномоченным органом по исполнению бюджета, для включения в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам, и с учетом следующих условий:

1) міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларындағы бюджеттік бағдарламалардың жылдық сомасы қабылданған республикалық бюджет туралы заңға сәйкес келуі тиіс, ал жергілікті бюджеттік бағдарламалар бойынша жылдық сома кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешіміне сәйкес келуі тиіс;
2) міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарлары шығыстарының жиын сомасы міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларындағы бюджеттік бағдарламалар сомасына сәйкес келуі тиіс;
3) жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке берілетін трансферттер мен кредиттердің сомасы төмен тұрған бюджеттің түсімдер және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарындағы сияқты дәл сондай көлемде және дәл сол айларда жоғары тұрған бюджеттің қаржыландырудың жиынтық жоспарларында ескеріледі;
4) төмен тұрған бюджеттен жоғары тұрған бюджетке берілетін трансферттер, кредиттерді қайтару сомасы және жоғары тұрған бюджеттен алынған кредиттер бойынша төмен тұрған бюджет төлеген сыйақы сомасы жоғары тұрған бюджеттің түсімдері бойынша жиынтық жоспарындағы сияқты дәл сол көлемде және дәл сол айларда төмен тұрған бюджеттің қаржыландырудың жиынтық жоспарларында ескеріледі;
5) төлемдер бойынша жоспарлардың сомасы жылдың басынан басталған кезеңде сол қаржы жылының кезеңіне міндеттемелер бойынша жоспарлардың сомасынан аспаған кезде міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспары мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспары арасындағы арақатынастың сақталуы.
Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары теңгерімделуі тиіс, бұл жыл басынан өсу қорытындысымен айлар бойынша түсімдерден шығыстардың артуына жол бермеуді білдіреді.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 14.03.2019 № 226 бұйрығымен.
19. Бастапқы қалыптастырылған және бекітілген жиынтық жоспарлар электрондық дерекқор көшірмесі түрінде қаржы жылының соңына дейін сақталады, оған өзгерістер енгізуге жол берілмейді.
20. Облыстар, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттерін атқару жөніндегі уәкілетті орган кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды іске асыру туралы Үкіметтің қаулысын бекіткеннен кейін 3 жұмыс күні ішінде төмен тұрған бюджеттерге трансферттер мен бюджеттік кредиттерді аударуға байланысты бюджеттік бағдарламаларға әкімшілік ететін орталық атқарушы органға айлар бойынша бөлінген оларға көзделген трансферттер мен бюджеттік кредиттер сомасын береді.

1) годовые суммы бюджетных программ в сводных планах финансирования по обязательствам и платежам должны соответствовать принятому закону о республиканском бюджете, а годовые суммы по местным бюджетным программам должны соответствовать решению маслихата о местном бюджете на очередной финансовый год;
2) итоговые суммы расходов индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам должны соответствовать суммам бюджетных программ в сводных планах финансирования по обязательствам и платежам;
3) суммы трансфертов и кредитов, передаваемых из вышестоящего бюджета нижестоящему бюджету, учитываются в сводных планах финансирования вышестоящего бюджета в таких же объемах и в те же месяцы, как в сводном плане поступлений и финансирования по платежам нижестоящего бюджета;
4) суммы трансфертов, возврата кредитов, передаваемых из нижестоящего бюджета в вышестоящий бюджет, и суммы выплаты нижестоящим бюджетом вознаграждений по кредитам, полученным из вышестоящего бюджета, учитываются в сводных планах финансирования нижестоящего бюджета в таких же объемах и в те же месяцы, как и в сводном плане по поступлениям вышестоящего бюджета;
5) сохранение соотношения между планами финансирования по обязательствам и планами финансирования по платежам, при котором сумма планов по платежам за период с начала года не превышает сумму планов по обязательствам за тот же период финансового года.
Сводный план поступлений и финансирования по платежам должен быть сбалансирован, что означает недопущение превышения расходов над поступлениями по месяцам с нарастающим итогом с начала года.
Сноска. Пункт 18 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 14.03.2019 № 226.
19. Первоначально сформированные и утвержденные сводные планы сохраняются до конца финансового года в виде копии электронной базы данных, внесение изменений в которую не допускается.
20. Уполномоченный орган по исполнению бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы в течение 3-х рабочих дней после утверждения постановления Правительства о реализации закона о республиканском бюджете на очередной финансовый год передают центральному исполнительному органу, администрирующему бюджетные программы, связанные с перечислением трансфертов и бюджетных кредитов нижестоящим бюджетам, распределение по месяцам предусмотренных им сумм трансфертов и бюджетных кредитов.

Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 04.10.2018 № 885 бұйрығымен.
21. Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттерін атқару жөніндегі уәкілетті орган облыстық бюджеттер бекітілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде төмен тұрған бюджеттерге нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттерді бөлумен байланысты бюджеттік бағдарламаларға әкімшілік ететін жергілікті атқарушы органға айлар бойынша бөлінген облыстық бюджеттен аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттеріне, аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттерінен аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттеріне берілетін трансферттер мен бюджеттік кредиттер сомасын береді.
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджеттері бекітілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде төмен тұрған бюджеттерге нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттерді бөлумен байланысты бюджеттік бағдарламаларға әкімшілік ететін жергілікті атқарушы органға айлар бойынша бөлінген аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджеттерінен аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттеріне берілетін трансферттер мен бюджеттік кредиттер сомасын береді.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 06.09.2017 № 543 бұйрығымен.
22. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның басшысы немесе өзі өкілеттік берген тұлға бекіткен түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, республикалық бюджет бойынша міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, оларды әзірлеуге жауапты бөлімшенің басшысы қол қояды және олардың мөрімен куәландырылады. Жергілікті бюджеттер бойынша - бюджетті атқару жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органның басшысы немесе өзі өкілеттік берген тұлға бекітеді, оларды әзірлеуге жауапты бөлімшенің басшысы қол қояды және олардың мөрімен куәландырылады. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттері бойынша - аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімімен, оларды әзірлеу бойынша жауапты бөлімшенің басшысымен қол қойылады және олардың мөрімен рассталады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның басшысы немесе өзі өкілеттік берген тұлға және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның басшысы болмаған жағдайда, түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары тиісті бұйрықпен олардың міндеттерін атқару жүктелген тұлғалармен бекітіледі.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586; өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 06.09.2017 № 543 бұйрықтарымен.

Сноска. Пункт 20 в редакции приказа Министра финансов РК от 04.10.2018 № 885.
21. Уполномоченный орган по исполнению районного (города областного значения) бюджета в течение трех рабочих дней после утверждения областного бюджета передает в местный исполнительный орган, администрирующий бюджетные программы, связанные с выделением целевых трансфертов и бюджетных кредитов нижестоящим бюджетам, распределение по месяцам сумм целевых трансфертов и бюджетных кредитов, передаваемых из областного бюджета районным (городов областного значения) бюджетам.
Аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа в течение трех рабочих дней после утверждения районных (городов областного значения) бюджетов передают в местный исполнительный орган, администрирующий бюджетные программы, связанные с выделением целевых трансфертов и бюджетных кредитов нижестоящим бюджетам, распределение по месяцам сумм целевых трансфертов и бюджетных кредитов, передаваемых из районного (городов областного значения) бюджета, бюджетам города районного значения, села, поселка, сельского округа.
Сноска. Пункт 21 в редакции приказа Министра финансов РК от 06.09.2017 № 543.
22. Утверждаемый руководителем центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета или лицом, им уполномоченным, сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам по республиканскому бюджету подписываются руководителем подразделения, ответственного за их составление, и заверяются их печатью. По местным бюджетам - руководителем соответствующего местного уполномоченного органа по исполнению бюджета или лицом, им уполномоченным, подписываются руководителем подразделения, ответственного за их составление, и заверяются их печатью. По бюджетам города районного значения, села, поселка, сельского округа – утверждается акимом города районного значения, села, поселка, сельского округа, подписывается руководителем подразделения, ответственного за их составление, и заверяется их печатью.
В случае отсутствия руководителя центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета или лица, им уполномоченного, и местного уполномоченного органа по исполнению бюджета сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам утверждается лицами, исполняющими их обязанности, возложенные соответствующим приказом.
Сноска. Пункт 22 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586; с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 06.09.2017 № 543.

23. Жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бекітілгеннен кейін 2 жұмыс күні ішінде бюджеттік алулар, жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке берілген кредиттер мен кредиттерді қайтару бойынша сыйақылар сомасын айлар бойынша бөлуді төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға айлар бойынша бөлінген қаржыландырудың жиынтық жоспарларымен бекітілген міндеттемелер мен төлемдер бойынша бюджеттік бағдарламаларды қаржыландырудың жылдық сомаларын бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерінің қаперіне жеткізеді.
Жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшілері міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жоспарларын бекіткеннен кейін 2 жұмыс күні ішінде төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның және алушы өңірлер бөлінісінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның қаперіне айлар бойынша бөлінген жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер мен кредиттердің сомаларын жеткізеді.
Ескерту. 23-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 09.10.2015 № 509 бұйрығымен.
24. Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бекітілгеннен кейін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган екі жұмыс күні ішінде салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің орындалуын бақылауды қамтамасыз ететін мемлекеттік органдарға қаржыландырудың жиынтық жоспарымен бекітілген республикалық бюджетке түсетін кірістердің түсімдері жоспарының айлар бойынша бөлінісін жібереді.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
25. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсі қаржыландырудың жиынтық жоспарларымен бекiтiлген айлар бойынша бөлiнген мiндеттемелер мен төлемдер бойынша бюджеттiк бағдарламаларды қаржыландырудың жылдық сомасын алғаннан кейiн екі жұмыс күнi iшiнде бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiн қаржыландыру жоспарларын және мiндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларын бекiтедi. Жеке қаржыландыру жоспарларын бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсі ведомстволық бағынысты барлық мемлекеттік мекемелер бойынша бір мезгілде:
республикалық бюджет бойынша өзiнiң орналасқан орны бойынша аумақтық қазынашылық бөлімшесіне осы Ережеге 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тізілімге тіркелген, бюджеттік бағдарламалар әкімшісі басшысының және бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің жеке қаржыландыру жоспарын жасау үшін жауапты құрылымдық бөлімшесі басшысының электрондық-цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) қол қойылған осы Ережеге 3 және 6-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша электрондық түрлерін;

23. Уполномоченный орган по исполнению вышестоящего бюджета в течение 2-х рабочих дней после утверждения сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам доводит до уполномоченного органа по исполнению нижестоящего бюджета распределение по месяцам сумм бюджетных изъятий, вознаграждений по кредитам и возврата кредитов, выданных из вышестоящего бюджета нижестоящему бюджету, до администраторов бюджетных программ утвержденную сводными планами финансирования разбивку по месяцам годовых сумм финансирования бюджетных программ по обязательствам и платежам.
Администраторы бюджетных программ вышестоящего бюджета в течение 2-х рабочих дней после утверждения планов финансирования по обязательствам и платежам доводят до уполномоченного органа по исполнению нижестоящего бюджета и до центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета в разрезе регионов – получателей распределение по месяцам сумм целевых трансфертов и кредитов из вышестоящего бюджета.
Сноска. Пункт 23 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 09.10.2015 № 509.
24. После утверждения сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение 2-х рабочих дней направляет в государственные органы, обеспечивающие контроль за исполнением налоговых и других обязательных платежей в бюджет, утвержденную сводным планом финансирования разбивку по месяцам плана поступлений доходов в республиканский бюджет.
Сноска. В пункт 24 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
25. Администратор бюджетных программ в течение двух рабочих дней после получения утвержденной сводными планами финансирования разбивки по месяцам годовых сумм финансирования бюджетных программ по обязательствам и платежам утверждает планы финансирования администраторов бюджетных программ и индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам. Индивидуальные планы финансирования предоставляются администратором бюджетных программ одновременно по всем подведомственным государственным учреждениям:
по республиканскому бюджету в территориальное подразделение казначейства по своему местонахождению электронные образы по формам согласно приложениям 3 и 6 к настоящим Правилам, прикрепленные к реестру по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам, подписанные электронно-цифровой подписью (далее – ЭЦП) руководителя администратора бюджетных программ и руководителя структурного подразделения администратора бюджетных программ, ответственного за составление индивидуального плана финансирования;

барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын, қорғалатын тұлғалардың және объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін мемлекеттік органдар бойынша, сондай-ақ қорғаныс саласындағы құпиялауға жататын мәліметтер тізбесіне кіретін мемлекеттік мекемелер бойынша өзiнiң орналасқан орны бойынша аумақтық қазынашылық бөлімшесіне осы Ережеге 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данадағы тiзiлiммен бiрге осы Ережеге 2 және 5-қосымшаларға сәйкес қағаз және магнит тасығыштарында;
жергiлiктi бюджет бойынша - бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкілетті органға қағаз және магнит тасығыштарда ұсынады;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттері бойынша - тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктер әкімдері аппараттарына.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерін қаржыландыру жоспарларын және қаржыландырудың жеке жоспарларын орталық атқарушы орган аппаратының басшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы орган аппараты басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды адам), ал олар болмаған жағдайда ‒ бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің басшысы бекітеді.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің басшысы немесе ол уәкілеттік берген адам, орталық атқарушы органның аппарат басшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды адам) болмаған жағдайда, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қаржыландыру жоспарларын және қаржыландырудың жеке жоспарларын бұйрыққа сәйкес олардың міндеттерін атқаратын адамдар бекітеді.
Бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкім аппараты бюджеттік бағдарлама әкiмшiсi барлық мемлекеттік мекемелер бойынша бекiтiлген қаржыландырудың жеке жоспарларын ұсынғаннан кейін бес жұмыс күні iшiнде міндеттемелер мен төлемдер бойынша барлық қаржыландырудың жеке жоспарлары жалпы сомасының ҚР ББС-ның әрбiр бюджеттiк бағдарламасы бойынша және айлар бойынша түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының сомасына сәйкес келуін тексеруді жүргiзедi және осы Ережеге 15, 17 және 19-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының электронды үлгілерімен осы Ережеге 23-қосымшаға сәйкес бекітілген жоспардың электронды үлгісі және осы Ережеге 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тізілімге тіркелген, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган басшысының және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның жиынтық жоспарларды жасау үшін жауапты құрылымдық бөлімшесі басшысының ЭЦҚ қол қойылған осы Ережеге 3 және 6-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша жеке қаржыландыру жоспарлары беріледі.
Бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкілетті орган, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкім аппараты түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының, жергiлiктi бюджет бойынша мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының мемлекеттiк мекемелердiң барлық қаржыландырудың жеке жоспарлары шығыстарының жиынтық сомасына сәйкес келуiн, сондай-ақ олардың аумақтық қазынашылық органына уақтылы ұсынылуын қамтамасыз етедi.
Аумақтық қазынашылық бөлімшелері республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң орналасқан жері бойынша республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi барлық мемлекеттiк мекемелер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларын ұсынғаннан кейiн бес жұмыс күнi iшiнде барлық мемлекеттiк мекемелер бойынша ҚР ББС кодтарына, мiндеттемелер мен төлемдер бойынша барлық қаржыландырудың жеке жоспарының жалпы сомасының түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының, ҚР ББС әрбiр бағдарламасы бойынша, айлар бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының сомасына сәйкес келуiн тексерудi жүргiзедi және Қазынашылықтың бiрiктiрiлген ақпараттық жүйесiне (бұдан әрi - ҚБАЖ) енгiзедi (жүктейді).
Аумақтық қазынашылық бөлімшелері бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдар, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкім аппараттарымен барлық мемлекеттiк мекемелер бойынша ҚР ББС кодтарына қаржыландырудың жеке жоспарларын ұсынғаннан кейiн бес жұмыс күнi iшiнде мiндеттемелер мен төлемдер бойынша барлық қаржыландырудың жеке жоспарының жалпы сомасы түсiмдерiнiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының, ҚР ББС әрбiр бағдарламасы бойынша, айлар бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының сомасына сәйкестігін, төмен тұрған бюджеттердің жиынтық қаржыландыру жоспарларының жоғары тұрған бюджеттің жиынтық қаржыландыру жоспарларына, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жиынтық қаржыландыру жоспарларының төмен тұрған бюджеттерге немесе мемлекеттік органдардың функцияларын берген жағдайда төмен тұрған бюджеттерден жоғары тұрған бюджеттерге нысаналы трансферттер мен кредиттер бойынша республикалық бюджеттің жиынтық жоспарларына сәйкестігін тексерудi жүргiзедi және ҚБАЖ-ға енгiзедi (жүктейдi).
Орындауға қабылдаған кезде аумақтық қазынашылық бөлімшелерінің жауапты орындаушылары жергілікті бюджет бойынша түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын және міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларының кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттер туралы мәслихаттардың шешімдеріне, жергілікті атқарушы органдардың жергілікті бюджеттерді іске асыру туралы қаулыларына, кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы аудан (облыстық маңызы бар қала) маслихатының шешімін іске асыру туралы аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің шешімдеріне сәйкестігі тұрғысынан тексеруді жүзеге асырады.
Аумақтық қазынашылық бөлімшелері белгіленген талаптарды орындамаған кезде жеке қаржыландыру жоспарлары "Қазынашылық-клиент" АЖ (бұдан әрі - "Қазынашылық-клиент" АЖ) бойынша қабылданбайды, барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын, қорғалатын тұлғалардың және объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін мемлекеттік органдарға, сондай-ақ қорғаныс саласындағы құпиялауға жататын мәліметтер тізбесіне кіретін мемлекеттік мекемелер бойынша - осы Ереженің тиісті тармақтарына сілтеме жасап, себептерін көрсете отырып, түзету үшін қайтарылады. Жеке қаржыландыру жоспарлары кері қайтарылған сәттен бастап, республикалық бюджет бойынша - республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері, жергілікті бюджет бойынша - жергілікті уәкілетті орган түзетілгендерін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей ("Қазынашылық-клиент" АЖ-да қызмет көрсетілген жағдайда -электрондық нұсқасын) ұсынады.

по государственным органам, осуществляющим разведывательную и контрразведывательную деятельность, обеспечивающим безопасность охраняемых лиц и объектов, а также по государственным учреждениям в области обороны, входящим в перечень сведений, подлежащих засекречиванию, в территориальное подразделение казначейства по своему местонахождению на бумажном и магнитном носителях согласно приложениям 2 и 5 к настоящим Правилам с реестром в двух экземплярах, по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам;
по местному бюджету – в местный уполномоченный орган по исполнению бюджета на бумажном и магнитном носителях;
по бюджетам города районного значения, села, поселка, сельского округа – в аппарат акима соответствующей административной территориальной единицы.
Планы финансирования администраторов бюджетных программ и индивидуальные планы финансирования утверждаются руководителем аппарата центрального исполнительного органа (должностным лицом, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых ‒ руководителем администратора бюджетных программ.
В случае отсутствия руководителя администратора бюджетных программ или лица, им уполномоченного, руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), планы финансирования администраторов бюджетных программ и индивидуальные планы финансирования утверждаются лицами, исполняющими их обязанности в соответствии с приказом.
Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение пяти рабочих дней после представления администратором бюджетной программы утвержденных индивидуальных планов финансирования по всем государственным учреждениям производит проверку на соответствие общей суммы всех индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам сумме сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам по каждой бюджетной программе ЕБК РК и по месяцам и представляет в территориальное подразделение казначейства электронные образы сводного плана финансирования по формам согласно приложениям 15, 17 и 19, электронный образ утвержденного плана согласно приложению 23 к настоящим Правилам и индивидуальные планы финансирования по формам согласно приложениям 3 и 6 к настоящим Правилам, прикрепленные к реестру по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам, подписанные ЭЦП руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета и руководителя структурного подразделения уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственного за составление сводных планов.
Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета обеспечивает соответствие сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам по местному бюджету итоговой сумме расходов всех индивидуальных планов финансирования государственных учреждений, а также их своевременное представление в территориальное подразделение казначейства.
Территориальные подразделения казначейства по местонахождению администраторов республиканских бюджетных программ в течение пяти рабочих дней после представления администраторами республиканских бюджетных программ индивидуальных планов финансирования по всем государственным учреждениям производят проверку на соответствие кодам ЕБК РК, общей суммы всех индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам сумме сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам по каждой программе ЕБК РК, по месяцам, и вводят (загружают) в Интегрированную информационную систему казначейства (далее – ИИСК).
Территориальные подразделения казначейства в течение пяти рабочих дней после представления местными уполномоченными органами по исполнению бюджета индивидуальных планов финансирования по всем государственным учреждениям производят проверку на соответствие кодам ЕБК РК, общей суммы всех индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам сумме сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам по каждой бюджетной программе ЕБК РК, по месяцам, соответствие сводных планов финансирования нижестоящих бюджетов сводным планам финансирования вышестоящего бюджета, сводных планов финансирования города республиканского значения и столицы сводным планам республиканского бюджета по целевым трансфертам и кредитам в нижестоящие бюджеты или из нижестоящих бюджетов в вышестоящие бюджеты, в случае передачи функций государственных органов и вводят (загружают) в ИИСК.
При приеме на исполнение ответственные исполнители территориальных подразделений казначейства осуществляют проверку сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам и индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам по местному бюджету на соответствие решениям маслихатов о местных бюджетах на очередной финансовый год, постановлениям местных исполнительных органов о реализации местных бюджетов решениям акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о реализации решения маслихата района (города областного значения) о местном бюджете на очередной финансовый год.
При невыполнении установленных требований территориальными подразделениями казначейства индивидуальные планы финансирования отклоняются по ИС "Казначейство – клиент" (далее – ИС "Казначейство-клиент"), государственным органам, осуществляющим разведывательную и контрразведывательную деятельность, обеспечивающим безопасность охраняемых лиц и объектов, а также по государственным учреждениям в области обороны, входящим в перечень сведений, подлежащих засекречиванию - возвращаются, для исправления с указанием причины со ссылкой на соответствующие пункты настоящих Правил. По республиканскому бюджету – администраторы республиканских бюджетных программ, по местному бюджету - местный уполномоченный орган не позднее следующего рабочего дня с момента отклонения представляют исправленные (при обслуживаний по ИС "Казначейство – клиент" − электронные образы) индивидуальные планы финансирования.

Қазынашылық-Клиент" ақпараттық жүйесі арқылы бюджеттік бағдарламалар әкімшілері және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар осы Ережеге 6-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Міндеттемелер/ Төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспары" 3-04-есептерін және осы Ережеге 20-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Міндеттемелер/Төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспары" 3-02-есептерін қалыптастырады, мемлекеттік мекемелер осы Ережеге 6-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Міндеттемелер/Төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспары" 3-04-есептерін қалыптастырады.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046; өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2021 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
26. Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бекітілгеннен кейін төмен тұрған бюджеттерді атқару жөніндегі уәкілетті орган 3 жұмыс күні ішінде жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға тиісті бюджеттерге түсетін кірістердің (ерекшеліктер деңгейіне дейін) жоспарының бекітілген айлар бойынша бөлінуін жібереді.
27. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органнан алынған кірістер түсімдерінің жиынтық жоспарларын (ерекшеліктер деңгейіне дейін) 2 (екі) жұмыс күні ішінде салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің төленуін қамтамасыз ету саласында басшылық етуді жүзеге асыратын мемлекеттік органның қаперіне жеткізеді.
28. Бюджет кодексінің 74 және 75-баптарының 3-тармақтарында белгіленген жағдайларда, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган кезекті қаржы жылының бірінші тоқсанына арналған түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын Ереженің 2-27-тармақтарында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде кезекті қаржы жылына арналған республикалық және жергілікті бюджеттер болжамының төрттен бір бөлігі көлемінде жасайды.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
4-параграф. Қаржыландырудың жеке жоспарына, түсімдердің жиынтық
жоспарына және міндеттемелер мен төлемдер бойынша
қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерістер енгізу тәртібі
29. Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, бюджетке түсетін түсімдердің жиынтық жоспарына, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарына, қаржыландырудың жеке жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу Бюджет кодексінде айқындалған жағдайларда, сондай-ақ бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды бөлген кезде, республикалық және жергілікті бюджеттердің ай сайынғы түсімдері мен шығыстарын түзетуді және бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қаржыландыру жоспарларындағы және қаржыландырудың жеке жоспарларындағы бір бюджеттік бағдарламаның ішіндегі кіші бағдарлама мен шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері арасында соманы түзетуді талап ететін факторлар пайда болған кезде жүргізіледі.
Түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерінен алынған есепке және өзгерістер негіздемесіне қоса берілетін міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарын өзгертуге өтінімдер негізінде және салықтық, кедендік және бюджетке түсетін басқа да міндетті төлемдердің атқарылуын бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдардан алынған есепке және өзгерістер негіздемесіне қоса берілетін кірістер түсімдерінің жоспарларын өзгертуге өтінімдер негізінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратымен қалыптастыратын түсімдердің жиынтық жоспарына, төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына және міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу туралы анықтамалар арқылы жүзеге асырылады. Бұл ретте кіріс түсімдерінің жоспарларын өзгертуге арналған өтінімдер ағымдағы айдың 25-күнінен кейін келесі жұмыс күні беріледі.
Қаржыландырудың жеке жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу мемлекеттік мекемелерден алынған есептемелер және өзгерістер негіздемесі қоса берілген міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарын өзгертуге өтінімдер (бұдан әрі - мемлекеттік мекеннің өтінімі) негізінде бюджеттік бағдарламалар әкімшілері қалыптастыратын ҚР ББС-ға сәйкес жасалған қаржыландырудың жеке жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы анықтамалар арқылы жүзеге асырылады.

Посредством информационной системы "Казначейство-Клиент" администраторы бюджетных программ и местные уполномоченные органы по исполнению бюджета формируют отчеты 3-04 "Индивидуальный план финансирования по обязательствам/платежам" согласно приложению 6-1 к настоящим Правилам, 3-02 "Сводный план финансирования по обязательствам/платежам" согласно приложению 20-1 к настоящим Правилам, государственные учреждения формируют отчеты 3-04 "Индивидуальный план финансирования по обязательствам/платежам" согласно приложению 6-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 25 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046; с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 26.03.2021 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. После утверждения сводного плана поступлений и финансирования по платежам, сводного плана финансирования по обязательствам, уполномоченный орган по исполнению нижестоящего бюджета в течение 3-х рабочих дней предоставляет уполномоченному органу по исполнению вышестоящего бюджета утвержденную помесячную разбивку плана поступлений доходов (до уровня специфик) в соответствующие бюджеты.
27. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета полученные сводные планы поступлений доходов (до уровня специфик) от местных уполномоченных органов по исполнению бюджета доводит за 2 (два) рабочих дня до государственного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет.
28. В случаях, установленных в пунктах 3 статьей 74 и 75 Бюджетного кодекса уполномоченным органом по исполнению бюджета сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам на первый квартал очередного финансового года составляется в объеме одной четвертой части прогноза республиканского и местных бюджетов на очередной финансовый год в порядке и сроки, установленные пунктами 2-27 настоящих Правил.
Сноска. В пункт 28 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
Параграф 4. Порядок внесения изменений в индивидуальные планы
финансирования, сводный план поступлений и сводные планы
финансирования по обязательствам и платежам
29. Внесение изменений и дополнений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам, сводный план поступлений в бюджет, планы финансирования по обязательствам и платежам администраторов бюджетных программ, индивидуальные планы финансирования производится в случаях, определенных Бюджетным кодексом, а также при распределении распределяемых бюджетных программ, при возникновении факторов, требующих корректировки помесячных поступлений и расходов республиканского и местных бюджетов и корректировки сумм между подпрограммами внутри одной бюджетной программы и спецификами экономической классификации расходов в планах финансирования администраторов бюджетных программ и индивидуальных планах финансирования.
Внесение изменений и дополнений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам осуществляется справками о внесении изменений в сводный план поступлений, сводный план финансирования по платежам и сводный план финансирования по обязательствам, формируемыми уполномоченным органом по исполнению бюджета, аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа на основании полученных от администраторов бюджетных программ заявок на изменение планов финансирования по обязательствам и платежам с прилагаемыми расчетами и обоснованием изменений и на основании полученных заявок от государственных органов, осуществляющих контроль за исполнением налоговых, таможенных и других обязательных платежей в бюджет, на изменение планов поступлений доходов с прилагаемыми расчетами и обоснованием изменений. При этом заявки на изменение планов поступлений доходов представляются на следующий рабочий день после 25 числа, текущего месяца.
Внесение изменений и дополнений в индивидуальные планы финансирования осуществляется справками о внесении изменений и дополнений в индивидуальные планы финансирования, составленными в соответствии с ЕБК РК, формируемыми администраторами бюджетных программ на основании полученных от государственных учреждений заявок на изменение индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам (далее - заявка государственного учреждения) с прилагаемыми расчетами и обоснованием изменений.

Өтінімдер мен анықтамалардағы өзгерістер сомасы мың теңгемен, бөлшек қалдығы бар, үтірден кейін бір белгіден аспайтын санмен көрсетіледі. Өтінімдер мен анықтамалар осы Ереженің 24-40-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша жасалады.
Ескерту. 29-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046; 20.02.2023 № 189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
30. Мемлекеттiк мекемелер мемлекеттiк мекеменiң өтiнiмдерiн қалыптастыру және оны бекiту үшiн бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiне жiберу жолымен тиiстi бюджеттiк бағдарлама (кiшi бағдарлама) бойынша қаржыландыру жоспарының бекiтiлген жылдық сомасы шегiнде шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелiктерi жөніндегі соманы кемiтудi (арттыруды) талап ететiн факторлар туындаған жағдайда, мiндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарына бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасына сәйкес өзгерiстер енгiзе алады.
31. Қаржыландырудың жиынтық жоспарларына, берілетін нысаналы трансферттер мен кредиттер бойынша жоғары тұрған бюджеттің қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу, әлеуметтік төлемдерге (зейнетақылар мен жәрдемақылар), атқарушы құжаттарды орындау, ҚР БСС-ға өзгерістер енгізу, бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды бөлу, сондай-ақ мемлекеттік борышқа қызмет көрсету және өтеу жөніндегі бюджеттік бағдарламаларды және міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына, жеке қаржыландыру жоспарларына шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктеріне қатысты өзгерістер енгізу жағдайларын қоспағанда, мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландырудың жеке жоспарына айына бір реттен асырмай, ал ағымдағы қаржы жылының соңғы айында - ағымдағы айдың жиырмасыншы күнінен кешіктірмей екі реттен асырмай өзгерістер енгізуге жол беріледі.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 20.02.2023 № 189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi бюджеттiк бағдарлама бойынша шығыстардың жылдық және ай сайынғы көлемдерiн қозғамайтын шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшелiктерiне және бюджеттiк бағдарламалардың кiшi бағдарламаларына қатысты мiндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына, қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерiстерді дербес енгiзедi.
Қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерiстер енгiзу үшiн әкiмшi осы Ереженiң 34 және 36-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша 3 данада анықтама қалыптастырады.

Суммы изменений в заявках и справках указываются в тысячах тенге, числами с дробным остатком, не более одного знака после запятой. Заявки и справки составляются по формам, согласно приложениям 24 - 40 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 29 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046; заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 20.02.2023 № 189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Государственные учреждения могут вносить изменения в индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам в соответствии с экономической классификацией расходов бюджета в случае возникновения факторов, требующих уменьшения (увеличения) сумм по спецификам экономической классификации расходов в пределах утвержденных годовых сумм планов финансирования по соответствующей бюджетной программе (подпрограмме), путем формирования заявки государственного учреждения и направления ее для утверждения администратору бюджетных программ.
31. Внесение изменений в индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам государственных учреждений допускается не более одного раза в месяц, а в последнем месяце текущего финансового года – не более двух раз не позднее двадцатого числа текущего месяца, за исключением случаев внесения изменений в сводные планы финансирования, планы финансирования вышестоящего бюджета по передаваемым целевым трансфертам и кредитам, по социальным выплатам (пенсиям и пособиям), исполнения исполнительных документов, внесения изменений в ЕБК РК, распределения распределяемых бюджетных программ, а также бюджетных программ по обслуживанию и погашению государственного долга и внесения изменений в планы финансирования по обязательствам и платежам, индивидуальные планы финансирования, касающиеся специфик экономической классификации расходов.
Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 20.02.2023 № 189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Администраторы бюджетных программ самостоятельно вносят изменения в планы финансирования по обязательствам и платежам, индивидуальные планы финансирования, касающиеся специфик экономической классификации расходов и подпрограмм бюджетных программ, которые не затрагивают годовые и помесячные объемы расходов по бюджетной программе.

Жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу үшін барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын, қорғалатын тұлғалардың және құпиялауға жататын мәліметтер тізбесіне кіретін объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін мемлекеттік органдар осы Ереженің 33 және 35-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша анықтаманы үш данада қалыптастырады.
Анықтамалардағы өзгерiстер сомасы үтiрден кейiн бiр белгiден аспайтын бөлшек қалдығы бар сандармен мың теңгемен көрсетiледi.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269; өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрықтарымен.
33. Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi мемлекеттiк мекемелердiң өтiнiмдерi негiзiнде төлемдер мен мiндеттемелер бойынша бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсiн қаржыландыру жоспарларын өзгертуге анықтама және мемлекеттiк мекемелердi қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтама (бұдан әрi – қаржыландырудың жеке жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтама) қалыптастырады. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi қаржыландырудың жеке жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы қалыптастырғанға және мемлекеттiк мекеменiң өтiнiмiн қарағанға дейiн өзi орналасқан жерi бойынша аумақтық қазынашылық органына тиiстi шығыстарды оқшаулауды жүзеге асыру қажеттiлiгi туралы хатпен өтiнiш жасайды. Аумақтық қазынашылық бөлімшесі қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу жөніндегі рәсiмдер аяқталғанға дейiн жоспарлы тағайындауларды өзгерту жоспарланған бағдарламалар, кiшi бағдарламалар, ерекшелiктер бойынша мемлекеттiк мекеменiң мiндеттемелерiн тiркеудi және оның төлемдерiн жүргiзудi тоқтата тұрады.
Аумақтық қазынашылық бөлімшелері осы Ережеге 41-қосымшаға сәйкес 4-20 "Шығыстар бойынша жиынтық есеп" нысанын барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын, қорғалатын тұлғалардың және объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін мемлекеттік органдарға, сондай-ақ қорғаныс саласындағы құпиялауға жататын мәліметтер тізбесіне кіретін мемлекеттік мекемелерге береді.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі шығыстардың бюджеттік сыныптамасының тиісті кодтары бойынша операцияларды тоқтата тұрған кезде өзінің ведомстволық бағынысындағы мемлекеттік мекемелерге қаржыландырудың жеке жоспарына жоспарланған өзгерістер енгізу туралы хабарлайды. Бұл ретте мемлекеттік мекемелер шығыстардың бюджеттік сыныптамасының өзгертілетін кодтары бойынша операцияларды қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерістер енгізу рәсімі аяқталғаннан кейін жүргізіледі.
Мемлекеттік мекеменің өтінімі мыналар ескеріле отырып қалыптастырылады:
ерекшелік сомаларын ағымдағы айдан алдағы айларға және керісінше аударуға тыйым салынады;
жоспарлы тағайындаулар мен жасалған кассалық шығыстардың сомалары арасындағы сәйкестікті сақтауды;
төлемдер бойынша жоспарлардың сомасы жылдың басынан басталған кезеңде сол қаржы жылының кезеңіне міндеттемелер бойынша жоспарлардың сомасынан аспаған кезде міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспары мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспары арасындағы арақатынастың сақталуы;
қабылданған, бірақ ақы төленбеген міндеттемелерді;
инкассолық өкімдердің болуын;
шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бойынша жоспарлы соманы қабылданған міндеттемелерді шегере отырып, жоспарлы тағайындалулардың сомасына азайту жасалады;
жоспарлы соманы бюджет шығыстары экономикалық сыныптамасының бiр ерекшелiктерi бойынша ұлғайту (азайту) қаржыландыру жоспарында көзделген бюджеттiк бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша айдың қорытынды сомасы шегiнде басқа ерекшелiктер бойынша жоспарлы соманы азайту (ұлғайту) есебiнен, бюджеттiк бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша жылдық сома шегiнде жүзеге асырылады;
бір бюджеттік бағдарлама шегінде бюджеттік кіші бағдарламалар арасындағы қаражатты қайта бөлу бюджеттік бағдарлама бойынша жылдық сомалар шегінде жүргізіледі;
Республикалық бюджет туралы заңды іске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің бекітілген қаулысы бюджеттік даму бағдарламасы бойынша бюджет қаражатының жылдық көлемі шеңберінде үкіметтік сыртқы қарыздар және грант қаражаты есебінен қаржыландырылатын бюджеттік даму бағдарламаларының бюджеттік кіші бағдарламалары арасында бюджет қаражатын қайта бөлу үшін негіз болып табылады.
Мемлекеттік мекеменің өтініміне басшы немесе өзі өкілеттік берген тұлға, оларды жасауға міндетті мемлекеттік мекеменің құрылымдық бөлімшесінің басшысы, ал соңғысы болмаған кезде – тиісті бұйрықтармен міндеттерді атқару жүктелген тұлғалар қол қояды және өзгерістерге есептемелер мен бірге олардың негіздемесі ағымдағы айдың 10 күнінен кешіктірілмей тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне беріледі.

Для внесения изменений в индивидуальные планы финансирования государственные органы, осуществляющие разведывательную и контрразведывательную деятельность, обеспечивающие безопасность охраняемых лиц и объектов, входящим в перечень сведений, подлежащих засекречиванию формируют справку в трех экземплярах по формам согласно приложениям 33 и 35 к настоящим Правилам.
Для внесения изменений в индивидуальные планы финансирования государственные органы, осуществляющие разведывательную и контрразведывательную деятельность, обеспечивающие безопасность охраняемых лиц и объектов, а также государственные учреждения в области обороны, входящим в перечень сведений, подлежащих засекречиванию формируют справку в 3-х экземплярах по формам согласно приложениям 33 и 35 к настоящим Правилам.
Суммы изменений в справках указываются в тысячах тенге, числами с дробным остатком, не более одного знака после запятой.
Сноска. Пункт 32 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269; с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
33. На основе заявок государственных учреждений администратор бюджетных программ формирует справку на изменение планов финансирования администратора бюджетных программ по платежам и обязательствам и справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования государственных учреждений (далее – справка о внесении изменений в индивидуальный план финансирования). До формирования справок о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования, и рассмотрения заявки государственного учреждения администратор бюджетных программ, обращается в территориальное подразделение казначейства по своему местонахождению с письмом о необходимости осуществления блокировки соответствующих расходов Территориальное подразделение казначейства приостанавливает регистрацию обязательств и проведение платежей государственного учреждения по программам, подпрограммам, спецификам, по которым планируется изменение плановых назначений, до завершения процедур по внесению изменений в планы финансирования.
Территориальное подразделение казначейства предоставляет формы 4-20 "Сводный отчет по расходам" согласно приложению 41 к настоящим Правилам государственным органам, осуществляющим разведывательную и контрразведывательную деятельность, обеспечивающим безопасность охраняемых лиц и объектов, а также государственным учреждениям в области обороны, входящим в перечень сведений, подлежащих засекречиванию.
При приостановлении операций по соответствующим кодам бюджетной классификации расходов администратор бюджетных программ оповещает свои подведомственные государственные учреждения о планируемом внесении изменений в индивидуальные планы финансирования. При этом государственные учреждения проводят операции по изменяемым кодам бюджетной классификации расходов после завершения процедур по внесению изменений в индивидуальные планы финансирования.
Заявка государственного учреждения формируется с учетом следующего:
запрещается перенос сумм специфик с текущего месяца на предстоящие месяцы и наоборот;
соблюдение соответствия между суммами плановых назначений и произведенными кассовыми расходами;
сохранение соотношения между планами финансирования по обязательствам и планами финансирования по платежам, при котором сумма планов по платежам за период с начала года не превышает сумму планов по обязательствам за тот же период финансового года;
принятые, но не оплаченные обязательства;
наличие инкассовых распоряжений;
уменьшение плановых сумм по спецификам экономической классификации расходов производится на сумму плановых назначений за вычетом принятых обязательств;
увеличение (уменьшение) плановых сумм по одним спецификам экономической классификации расходов бюджета осуществляется в пределах годовых сумм по бюджетной программе (подпрограмме) за счет уменьшения (увеличения) плановых сумм по другим спецификам, в пределах итоговой суммы месяца по бюджетной программе (подпрограмме), предусмотренной планом финансирования;
перераспределение средств между бюджетными подпрограммами в пределах одной бюджетной программы производится в пределах годовых сумм по бюджетной программе;
основанием для перераспределения бюджетных средств между бюджетными подпрограммами бюджетных программ развития, финансируемых за счет средств правительственных внешних займов и грантов, в рамках годового объема бюджетных средств по бюджетной программе развития является утвержденное постановление Правительства Республики Казахстан о внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете.
Заявка государственного учреждения подписывается руководителем или лицом им уполномоченным, руководителем структурного подразделения государственного учреждения, ответственного за их составление, а при отсутствии последних – лицами, на которых соответствующими приказами возложено исполнение обязанностей, и передается соответствующему администратору бюджетных программ с расчетами к изменениям и их обоснованием не позднее 10-го числа текущего месяца.

Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
34. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі қоса берілетін өзгерістер бойынша негіздемені және осы Ереженің 32-33-тармақтарында белгіленген шарттардың және мерзімдердің сақталуын тексереді.
Осы Ережеде көзделген шарттар сақталмаған кезде бюджеттік бағдарламалар әкімшісі ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелердің өтінімдерін қайтарады.
35. Осы Ережеде көзделген талаптар сақталған кезде бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы бекiтедi.
Республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын, қорғалатын тұлғалардың және объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін мемлекеттік органдарға, сондай-ақ қорғаныс саласындағы құпиялауға жататын мәліметтер тізбесіне кіретін мемлекеттік мекемелерге 3 данада бекiтедi, олардың бiреуiн мемлекеттiк мекемеге, екiншiсiн өзiнiң орналасқан жері бойынша аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне осы Ереженiң 21-қосымшасына сәйкес нысан бойынша 2 данадағы тiзiлiммен бiрге жiбередi және үшiншiсiн өзiнде қалдырады.
Республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi өзiнiң орналасқан орны бойынша аумақтық қазынашылық бөлімшесіне осы Ереженің 22-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тізіліммен бірге осы Ережеге 34 және 36-қосымшаларға сәйкес жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу туралы бектілген анықтамалардың электрондық нұсқасын жібереді.
Жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi аумақтық қазынашылық бөлімшесіне осы Ереженің 22-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тізіліммен бірге осы Ережеге 34 және 36-қосымшаларға сәйкес жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу туралы бекітілген анықтамалардың электрондық нұсқаларын жібереді, оларға бюджеттік бағдарламалар әкімшісі басшысының және бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің жеке қаржыландыру жоспарын жасауға жауапты құрылымдық бөлімшесі басшысының ЭЦҚ қойылады.
Жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтамаларды бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне осы Ереженің 34 және 36-қосымшаларына сәйкес "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесі бойынша, ал барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын, қорғалатын тұлғалардың және объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін мемлекеттік органдарға, сондай-ақ қорғаныс саласындағы құпиялауға жататын мәліметтер тізбесіне кіретін мемлекеттік мекемелерге қағаз жүзінде мынадай тәртiппен бередi:
қаржыландырудың жиынтық жоспарларына енгiзiлетiн өзгерiстерге қатысы жоқ өзгерiстерді жеке қаржыландыру жоспарларына енгiзу туралы анықтамалар айына бiр реттен асырмай, ағымдағы айдың жиырмасыншы күнiнен кешiктiрмей, ал ағымдағы қаржы жылының соңғы айында - айына екі реттен асырмай, ағымдағы айдың жиырмасыншы күнiнен кешiктiрмей берiледi.
қаржыландырудың жиынтық жоспарларына енгiзiлетiн өзгерiстерге қатысты емес жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтамалар ағымдағы айдың жиырмасыншы күнiнен кешiктiрілмей айына кемiнде бiр рет, ал ағымдағы қаржы жылының соңғы айында – ағымдағы айдың жиырмасыншы күнiнен кешiктiрілмей айына екі реттен асырмай берiледi.
Аумақтық қазынашылық бөлімшесі қаржыландырудың жиынтық жоспарларына енгізілетін өзгерістерге қатысы жоқ өзгерістерді жеке қаржыландыру жоспарларына енгізу туралы анықтамаларды ҚБАЖ-ға жүктегеннен кейін, "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне, сондай-ақ тиісті жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратына, соңғысының бюджеттік мониторинг жүргізуі үшін ҚБАЖ-ға аталған анықтамаларды жүктегенін растау туралы хабарлама жіберіледі.
Түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына және мiндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерiстер енгiзуге арналған анықтамаларды орындауға қабылдау кезiнде аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң жауапты орындаушылары анықтамалар кодтарының ҚР ББС кодтарына сәйкестiгiн, төмен тұрған бюджеттердің қаржыландыру жоспарларының жоғары тұрған бюджеттен немесе жоғары тұрған бюджетке берілетін нысаналы трансферттер мен кредиттер бойынша жоғары тұрған бюджеттің қаржыландыру жоспарларына сәйкестiгiн тексерудi жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 33 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
34. Администратор бюджетных программ проверяет обоснование по предлагаемым изменениям и соблюдение условий и сроков, установленных пунктами 32-33 настоящих Правил.
При не соблюдении условий, предусмотренных настоящими Правилами, администратор бюджетных программ отклоняет заявки подведомственных государственных учреждений.
35. При соблюдении условий, предусмотренных настоящими Правилами, администратор бюджетных программ утверждает справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования.
Администратор республиканских бюджетных программ утверждает справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования государственных органов, осуществляющих разведывательную и контрразведывательную деятельность, обеспечивающих безопасность охраняемых лиц и объектов, а также государственных учреждений в области обороны, входящим в перечень сведений, подлежащих засекречиванию, в 3-х экземплярах, один из которых направляет в государственное учреждение, второй – в территориальное подразделение казначейства по своему местонахождению с реестром в 2-х экземплярах, по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам, и третий оставляет у себя.
Администратор республиканских бюджетных программ направляет в территориальное подразделение казначейства по своему местонахождению утвержденные электронные образы справок о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования согласно приложениям 34 и 36 к настоящим Правилам с реестром по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам.
Администратор местных бюджетных программ в территориальное подразделение казначейства направляет утвержденные электронные образы справок о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования согласно приложениям 34 и 36 к настоящим Правилам с реестром по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам, которые подписываются ЭЦП руководителя администратора бюджетных программ и руководителя структурного подразделения администратора бюджетных программ, ответственного за составление индивидуального плана финансирования.
Справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования администраторами бюджетных программ в территориальное подразделение казначейства предоставляются по информационной системе "Казначейство–клиент", а для государственных органов, осуществляющих разведывательную и контрразведывательную деятельность, обеспечивающих безопасность охраняемых лиц и объектов, а также государственных учреждений в области обороны, входящим в перечень сведений, подлежащих засекречиванию, на бумажном носителе в следующем порядке:
справка о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования, касающиеся изменений в сводные планы финансирования, предоставляются не позднее двух рабочих дней со дня утверждения справки о внесении изменений в сводные планы финансирования;
справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования, не касающиеся изменений в сводные планы финансирования, предоставляются не более одного раза в месяц, не позднее двадцатого числа текущего месяца, а в последнем месяце текущего финансового года – не более двух раз не позднее двадцатого числа текущего месяца.
После загрузки территориальным подразделением казначейства в ИИСК справок о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования, не касающиеся изменений в сводные планы финансирования, по ИС "Казначейство-клиент" направляется уведомление о подтверждении загрузки в ИИСК данных справок администратору местных бюджетных программ, а также соответствующему местному уполномоченному органу по исполнению бюджета, аппарату акима города районного значения, села, поселка, сельского округа для проведения последним бюджетного мониторинга.
При приеме на исполнение справок на внесение изменений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам и индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам ответственные исполнители территориального подразделения казначейства осуществляют проверку кодов справок на соответствие кодам ЕБК РК, соответствие планов финансирования нижестоящих бюджетов планам финансирования вышестоящего бюджета по целевым трансфертам и кредитам, передаваемым из вышестоящего бюджета или в вышестоящий бюджет.

Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269; өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046; 18.04.2024 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
35-1. Төмен тұрған бюджеттердің қаржыландыру жоспарларының нысаналы трансферттер мен республикалық бюджеттен бөлінетін кредиттер, бюджеттік субвенциялар бойынша жоғары тұрған бюджеттің қаржыландыру жоспарларына сәйкестігіне бақылауды жүзеге асыру мақсатында жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшілері олар бекітілгеннен кейін екі жұмыс күні ішінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға алушы өңірлер бөлінісінде төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландыру жоспарларына және міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарларына, сондай-ақ дәлелдеу мәліметтерін қамтитын төлемдер мен міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу анықтама ұсынады.
Ескерту. 35-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы бекiткеннен кейiнгi кезеңде мемлекеттiк мекеменің мiндеттемелердi қабылдауы немесе кассалық шығыстарды жүргiзуi себепті жоспарларлы тағайындаулар жетіспеген, ҚР ББС-ға сәйкес келмеген, жоспарлы тағайындаулар дұрыс бөлiнбеген, бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнің қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізуге анықтамаларды ұсыну мерзімдерін сақтамаған және осы Ереженің 29-тармағының талаптарына сәйкес келмеген кезде, аумақтық қазынашылық бөлімшесі:
1) міндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізуге анықтаманы - бюджеттік бағдарлама әкімшісіне;
2) түсімдердің жиынтық жоспарына, төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына және міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізуге анықтаманы - бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратына орындаусыз қайтарады ("Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша себебін көрсете отырып қайтарады).
Осы Ереженің 33-тармағы үшінші бөлігінің оныншы абзацында көрсетілген нормативтік құқықтық акті болмаған кезде, аумақтық қазынашылық бөлімшесі осы Ереженің тиісті тармақтарына сілтеме жасалып, себептері көрсетіле отырып, бюджеттік бағдарлама әкімшісіне жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу туралы анықтаманы орындамай ("Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша осы Ереженің тиісті тармақтарына сілтеме жасалып, себептері көрсетіле отырып қайтарылады) қайтарады.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша түскен осы Ереженің және пайдаланушы нұсқаулығының талаптарына сәйкес ресімделмеген жоспарлардың/анықтамалардың тізілімі мен электрондық үлгілерін аумақтық қазынашылық бөлімшесі қайтару себептерін көрсете отырып қайтаруға жатады.
Міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізуге берілген анықтамаларды кері қайтарған (қабылдамаған) кезде бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі аумақтық қазынашылық бөлімшесінің ескертулерін ескере отырып, түзетілген анықтамаларды кері қайтарған (қабылдамаған) сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде ұсынады.
Аумақтық қазынашылық бөлімшелері бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері осы Ережелерге және пайдаланушы нұсқаулығына сәйкес қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерістер енгізу туралы анықтамаларды ұсынғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде тексереді және жүктейді.

Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269; с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046; от 18.04.2024 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35-1. В целях осуществления контроля соответствия планов финансирования нижестоящих бюджетов планам финансирования вышестоящего бюджета по целевым трансфертам и кредитам, бюджетным субвенциям, выделяемым из республиканского бюджета, администраторы бюджетных программ вышестоящего бюджета в течение двух рабочих дней после их утверждения предоставляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета справки на внесение изменений в планы поступлений и финансирования по платежам и в планы финансирования по обязательствам, а также индивидуальные планы финансирования по платежам и обязательствам, содержащие уточненные данные, в разрезе регионов – получателей.
Сноска. Правила дополнены пунктом 35-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 09.10.2015 № 509; в редакции приказа Министра финансов РК от 12.07.2017 № 431; в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. При недостаточности плановых назначений по причине принятия обязательств или проведения кассовых расходов государственным учреждением в период после утверждения администратором бюджетных программ справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования, несоответствии ЕБК РК, неверном распределении плановых назначений, несоблюдении сроков предоставления справок на внесение изменений в планы финансирования администратором бюджетных программ и при несоответствии требованиям пункта 29 настоящих Правил, территориальное подразделение казначейства возвращает без исполнения (по ИС "Казначейство-клиент" отклоняют с указанием причины):
1) справки на внесение изменений в индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам - администратору бюджетной программы;
2) справки на внесение изменений в сводный план поступлений, сводный план финансирования по платежам и сводный план финансирования по обязательствам - местному уполномоченному органу по исполнению бюджета, аппарату акима города районного значения, села, поселка, сельского округа.
При отсутствии нормативного правового акта, указанного в абзаце десятом части третьей пункта 33 настоящих Правил, территориальное подразделение казначейства возвращает администратору бюджетной программы справку о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования без исполнения с указанием причины со ссылкой на соответствующие пункты настоящих Правил (по ИС "Казначейство - клиент" отклоняются с указанием причины со ссылкой на соответствующие пункты настоящих Правил).
Реестр и электронные образы планов/справок, поступившие по ИС "Казначейство-клиент", оформленные не в соответствии с требованиями настоящих Правил и руководства пользователя подлежат отклонению территориальным подразделением казначейства с указанием причины отклонения.
При возврате (отклонении) справок на внесение изменений в планы финансирования по обязательствам и платежам администратор бюджетных программ в течение одного рабочего дня с момента возврата (отклонения) представляет откорректированные справки с учетом замечаний территориального подразделения казначейства.
Территориальные подразделения казначейства после представления администраторами бюджетных программ справок о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования согласно настоящих Правил и руководства пользователя осуществляют проверку и загрузку в течение 5 (пяти) рабочих дней.

Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.04.2024 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Бюджеттік бағдарлама бойынша шығыстардың ай сайынғы көлеміне өзгерістер енгізу қажет болған жағдайда, бюджеттік бағдарламалар әкімшілері осы Ереженің 30-тармағының талаптарын сақтай отырып, бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарын өзгертуге өтінім (бұдан әрі - бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өтінімі) қалыптастырады, оны ол енгізілетін өзгерістердің тиісті негіздемелерімен бірге бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға/аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратына жібереді.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі өтінімді қалыптастырған кезде осы Ереженің 33-тармағында жазылған ережелерді сақтайды.
Ескерту. 37-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
38. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік бағдарламалар бойынша шығыстардың ай сайынғы көлемдеріне өзгерістер енгізу жөніндегі өтінімін бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша көзделген сомалар шегінде мемлекеттік мекемелердің өтінімдеріне сәйкес қалыптастырады.
Жоғары тұрған бюджеттен алынатын трансферттер мен кредиттер бойынша төлемдер мен міндеттемелер бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қаржыландыру жоспарларын өзгертуге өтінім төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жоғары тұрған бюджеттің тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне береді, оның негізінде жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшісі осы тарауда белгіленген тәртіппен жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға өтінім ұсынады.
Ескерту. 38-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 25.09.2024 № 641 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Ағымдағы айдың қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізуге арналған өтінімді бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратына ұсынылатын өзгерістердің негіздемелерін қоса бере отырып, мынадай тәртіппен береді:
аумақтық бөлімшелері және ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелері жоқ республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері ағымдағы айдың бесінші күніне дейін береді;
аумақтық бөлімшелері және ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелері бар республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері ағымдағы айдың он бесінші күніне дейін береді;
жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi ағымдағы айдың он бесі күніне дейiнгі мерзімде жоғары тұрған бюджеттен алатын нысаналы трансферттердің және бюджеттік кредиттердің қаражаты есебінен іске асырылатын бюджеттік бағдарламалар бойынша шығыстардың ай сайынғы көлеміне өзгерістер енгізген жағдайда ағымдағы айдың бесі күніне дейінгі мерзімде ұсынылады.

Сноска. Пункт 36 – в редакции приказа Министра финансов РК от 18.04.2024 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. В случае необходимости внесения изменений в помесячные объемы расходов по бюджетной программе администратором бюджетных программ с соблюдением условий пункта 30 настоящих Правил формируется заявка на изменение планов финансирования по обязательствам и платежам администратора бюджетных программ (далее – заявка администратора бюджетных программ), которая направляется им в уполномоченный орган по исполнению бюджета / аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа с соответствующими обоснованиями вносимых изменений.
При формировании заявки администратором бюджетных программ соблюдаются условия, изложенные в пункте 33 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 37 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
38. Заявка администратора бюджетных программ по внесению изменений в помесячные объемы расходов по бюджетным программам формируется администратором бюджетных программ в соответствии с заявками государственных учреждений, в пределах сумм, предусмотренной по бюджетной программе (подпрограмме).
Заявка на изменение планов финансирования администраторов бюджетных программ по платежам и обязательствам по получаемым из вышестоящего бюджета трансфертам и кредитам предоставляется соответствующему администратору бюджетных программ вышестоящего бюджета уполномоченным органом по исполнению нижестоящего бюджета, на основании которой администратор бюджетных программ вышестоящего бюджета предоставляет в порядке, установленном настоящей главой, заявку уполномоченному органу по исполнению вышестоящего бюджета.
Сноска. Пункт 38 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 25.09.2024 № 641 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Заявка на изменение планов финансирования текущего месяца администраторами бюджетных программ предоставляется в уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа в следующем порядке с приложением обоснований предлагаемых изменений:
администраторами республиканских бюджетных программ, не имеющими территориальных подразделений и подведомственных государственных учреждений, предоставляется до пятого числа текущего месяца;
администраторами республиканских бюджетных программ, имеющими территориальные подразделения и подведомственные государственные учреждения, предоставляется до пятнадцатого числа текущего месяца;
администраторами местных бюджетных программ в срок до пятнадцатого числа текущего месяца, в случае внесения изменений в помесячные объемы расходов по бюджетным программам, реализуемым за счет средств целевых трансфертов и бюджетных кредитов, получаемых из вышестоящего бюджета, представляется в срок до пятого числа текущего месяца.

Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
40. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің жиынтық қаржыландыру жоспарларын өзгертуге арналған өтінім, берілетін нысаналы трансферттер мен кредиттер бойынша, әлеуметтік төлемдер (мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек, зейнетақылар және жәрдемақылар, әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы төлемдер, мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қолдау) бойынша, мемлекеттік борышқа қызмет көрсету мен оны өтеу бойынша, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу, бөлінетін бюджеттік бағдарламалардың атқарушылық құжаттарын орындау, сондай-ақ бюджетті нақтылау және түзету кезіндегі және тиісті бюджеттің қолма-қол ақша тапшылығы жағдайларды қоспағанда, айына кем дегенде бір рет ұсынылады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның шешімі бойынша, тиісті бюджет комиссиясының шешімі бойынша жиынтық қаржыландыру жоспарларын өзгертуге, сондай-ақ бөлінетін бюджеттік бағдарламалар бойынша, мемлекеттік борышқа қызмет көрсету мен оны өтеу бойынша немесе атқарушылық құжаттарды орындау үшін қаражат бөлуге бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өтінімі - ағымдағы ай ішінде, ал соңғы айда - ағымдағы қаржы жылының аяқталуына үш жұмыс күні қалғанда қабылданады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратына бөлінетін бюджеттік бағдарламаларға байланысты жоспарларды, мемлекеттік борышқа қызмет көрсету мен оны өтеуді, тиісті бюджеттің қолма-қол ақша тапшылығы, форс-мажорлық мән-жайларды, сот талқылауларын, аванс төлемінің мөлшерін азайтуды, бағам айырмасының, баға өзгеруі мен заттай тұтыну көлемі есебінен пайда болған жете пайдаланылмаған қаражат қалдықтарын, бос қызмет орындарының бар болуы, ақысыз демалыстар беру және уақытша еңбекке жарамсыздық парақтары бойынша төлемдер есебінен қалыптасқан ағымдағы шығындар бойынша үнемдеуді, өткізілген мемлекеттік сатып алу нәтижесінен үнемдеу, сондай-ақ жоспарланғанға қарағанда бюджет қаражатын алушылардың іс жүзіндегі санын азайтумен, кредиттер, қарыздар бойынша сыйақы мөлшерлемесін өзгертумен, сапарға шығу немесе іс-шараларды өткізу мерзімдерінің ауысуына байланысты іссапарлар кестесінің өзгеруімен байланысты жоспарларды қоспағанда, міндеттемелер мен төлемдер бойынша ағымдағы айдың жоспарларын өзгертуге арналған өтінімді алдағы айларға ауыстыра отырып ұсынуға жол берілмейді.
Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық немесе жергiлiктi уәкiлеттi органға, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратына азайтылатын айларға қатысты айлардың жоспарларын ұлғайту жолымен өткен айлардың жоспарларын ағымдағы және алдағы азайтуға арналған өтiнiмдер беруге жол берiледi, бұл ретте осы өзгерiстер өткен есептi кезеңдi қозғамайды. Тиісті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотында теріс сальдо болған немесе ағымдағы қолма-қол ақша тапшылығы құрылған жағдайда алдағы айлардың төлемдер бойынша жоспарларын ағымдағы айға және азайтылатын айға қатысты алдындағы айларға көшіруге жол берілмейді.
Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық немесе жергiлiктi уәкiлеттi органға, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратына арттыру жолымен өткен айлардың жоспарларын ағымдағы айдың жоспарларын ұлғайту жолымен алдыңғы айлардың міндеттемелері бойынша жоспарларды азайтуға арналған өтiнiмдер беруге жол берiледi, бұл ретте осы өзгерiстер өткен есептi кезеңдi қозғамауы тиiс.
Бюджеттік бағдарламалардың жылдық жоспарлы тағайындауларын азайту бойынша тиісті бюджет комиссиясының оң шешімі болған жағдайда бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратына азайтылатын соманы ағымдағы немесе келесі айлардан ағымдағы жылдың желтоқсан айына көшіру бойынша міндеттемелер мен төлемдер жөніндегі қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізуге өтінім енгізеді.
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органға, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратына қаржыландыру жоспарларына өзгерiстер енгiзуге өтiнiмдi қағаз және магнит (электрондық) тасығыштармен бередi.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қаржыландыру жоспарларын өзгертуге өтініміне орталық атқарушы органның аппарат басшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды адам), ал ондай болмаған жағдайда – бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің басшысы және қаржыландыру жоспарын жасауға жауапты бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы, ал олар болмаған кезеңде – тиісті бұйрықтармен олардың міндеттерін атқару жүктелген адамдар қол қояды және бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің мөрімен расталады.

Сноска. Пункт 39 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
40. Заявка на изменение сводных планов финансирования администраторами бюджетных программ предоставляется не более одного раза в месяц, за исключением случаев внесения изменений в сводные планы финансирования бюджетных программ по передаваемым целевым трансфертам и кредитам, по социальным выплатам (государственной адресной социальной помощи, пенсиям и пособиям, выплатам через портал социальных услуг, социальной поддержке лиц с инвалидностью), по обслуживанию и погашению государственного долга, исполнения исполнительных документов, распределяемых бюджетных программ, а также при уточнении и корректировке бюджета и при дефиците наличности соответствующего бюджета.
Заявка администратора бюджетных программ на изменение сводных планов финансирования по решению Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа, по решению соответствующей бюджетной комиссии, а также на выделение средств по распределяемым бюджетным программам, по обслуживанию и погашению государственного долга или для исполнения исполнительных документов принимается в течение текущего месяца, а в последнем месяце - за три рабочих дня до окончания текущего финансового года.
Не допускается предоставление в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа заявки на изменение планов текущего месяца по обязательствам и платежам с переносом на предстоящие месяцы, за исключением планов, связанных с распределяемыми бюджетными программами, обслуживанием и погашением государственного долга, при дефиците наличности соответствующего бюджета, форс-мажорными обстоятельствами, судебными разбирательствами, уменьшением размера авансовой оплаты, остатками недоиспользованных средств, сложившихся за счет курсовой разницы, изменения цен и натурального объема потребления, экономии по текущим затратам в связи с наличием вакантных должностей, предоставлением отпусков без содержания и выплаты по листкам временной нетрудоспособности, экономии по итогам проведенных государственных закупок, а также с уменьшением фактического количества получателей бюджетных средств относительно запланированного, изменением ставки вознаграждения по кредитам, займам, изменением графика командировок в связи с переносом сроков выезда или проведения мероприятий.
Допускается предоставление в центральный или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа заявки на уменьшение планов по платежам предстоящих месяцев путем увеличения планов текущего и предыдущих месяцев относительно уменьшаемым месяцам, при этом данные изменения не затрагивают прошедший отчетный период. В случае отрицательного сальдо на контрольном счете наличности соответствующего бюджета или образования текущего дефицита наличности не допускается перенос планов по платежам предстоящих месяцев на текущий месяц и месяцы предыдущие относительно уменьшаемому.
Допускается предоставление в центральный или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа заявки на уменьшение планов по обязательствам предстоящих месяцев путем увеличения планов текущего месяца, при этом данные изменения не должны затрагивать прошедший отчетный период.
В случае положительного решения соответствующей бюджетной комиссии по уменьшению годовых плановых назначений бюджетных программ, администратор бюджетных программ вносит в уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа заявку на внесение изменений в планы финансирования по обязательствам и платежам по переносу уменьшаемых сумм с текущего или последующих месяцев на декабрь месяц текущего года.
Администратор бюджетных программ предоставляет в уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа заявку на внесение изменений в планы финансирования на бумажных и магнитных (электронных) носителях.
Заявка администратора бюджетных программ на изменение планов финансирования подписывается руководителем аппарата центрального исполнительного органа (должностным лицом, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых ‒ руководителем администратора бюджетных программ и руководителем структурного подразделения администратора бюджетных программ, ответственного за составление плана финансирования, а в период их отсутствия ‒ лицами, на которые возложено исполнение их обязанностей соответствующими приказами, и заверяется печатью администратора бюджетных программ.

Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046; өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің м.а. 07.11.2019 № 1235; 26.03.2021 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 20.02.2023 № 189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 25.09.2024 № 641 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
41. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының өтінімдерін қарайды және олар мақұлдаған жағдайда төлемдер мен міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерістер енгізу туралы анықтама қалыптастырады.
Анықтаманы қалыптастыру осы Ереженің 33-тармағында көзделген тәртіппен, сондай-ақ мынадай шарттарды ескере отырып жүргізіледі:
осы Ереженің 18-тармағына сәйкес түсімдердің жиынтық жоспарының және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының теңгерімділігін сақтау;
жиынтық жоспардың "Республикалық және жергілікті бюджеттердің тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану)" бөлімінде түсімдер мен өтеудің көлемін өзгерту бюджет тапшылығын қаржыландырудың (профицитін пайдаланудың) бекітілген (нақтыланған) көлемін сақтау шартымен ғана жүзеге асырылады.
Ескерту. 41-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
42. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің, төмен тұрған бюджеттерді атқару жөніндегі уәкілетті органдардың, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппараттарының өтінімдерін жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган олар түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қарайды.
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган ұсынылған өзгерістер бойынша негіздемені және осы Ереженің 33-40-тармақтарында белгіленген шарттардың сақталуын тексереді.
Егер бюджеттік бағдарламалар әкімшілері өтінімдерінің сомасы ағымдағы қаржы жылының басынан бастап түзетілетін кезең бойынша төлемдер бойынша шығыстардың бюджетке түсетін түсімдерден асып кетуіне әкеп соқтырса, сондай-ақ бұл ретте осы Ереженің 33-40-тармақтарында айқындалатын басқа да шарттар бұзылса, онда бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің өтінімдерін қабылдамайды.
Өтінімді қабылдамаған кезде бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бір жұмыс күні ішінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының ескертулерін есепке ала отырып, түзетілген өтінімді ұсынады.

Сноска. Пункт 40 - в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046; с изменениями, внесенными приказами и.о. Министра финансов РК от 07.11.2019 № 1235; от 26.03.2021 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 20.02.2023 № 189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 25.09.2024 № 641 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Для внесения изменений в сводные планы финансирования по обязательствам и платежам уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа рассматривает заявки администраторов бюджетных программ и в случае их одобрения формирует справки о внесении изменений в сводные планы финансирования по платежам и обязательствам.
Формирование справки производится с учетом условий, предусмотренных пунктом 33 настоящих Правил, а также с учетом следующих условий:
сохранение сбалансированности сводного плана поступлений и сводного плана финансирования по платежам в соответствии с пунктом 18 настоящих Правил;
изменение объемов поступления и погашения в разделе сводного плана "Финансирование дефицита (использование профицита) бюджета" может осуществляться только при условии сохранения утвержденного (уточненного) объема финансирования дефицита (использования профицита) бюджета.
Сноска. Пункт 41 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
42. Заявки администраторов бюджетных программ, уполномоченных органов по исполнению нижестоящих бюджетов, аппаратов акима города районного значения, села, поселка, сельского округа рассматриваются уполномоченным органом по исполнению вышестоящего бюджета в течение трех рабочих дней со дня их поступления.
Уполномоченный орган по исполнению бюджета проверяет обоснование по предлагаемым изменениям и соблюдение условий, установленных пунктами 33-40 настоящих Правил.
Если суммы заявки администраторов бюджетных программ приводят к превышению расходов по платежам над поступлениями в бюджет по корректируемому периоду с начала текущего финансового года, а также при этом нарушаются другие условия, определяемые пунктами 33-40 настоящих Правил, то уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа отклоняет заявки администраторов бюджетных программ.
При отклонении заявки администратор бюджетных программ в течение одного рабочего дня представляет откорректированную заявку с учетом замечаний уполномоченного органа по исполнению бюджета, аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа.

Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
43. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган және аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерістер енгізу туралы анықтаманы бекіткеннен кейінгі бір жұмыс күні ішінде оны қағаз тасығышта тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қаперіне жеткізеді.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
44. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі төлемдер мен міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерістер енгізу туралы бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органнан немесе бюджетті атқару жөніндегі жергілікті атқарушы органнан, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратынан алған анықтаманың негізінде дәл сол күні бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің жиынтық қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізеді және қаржыландырудың жеке жоспарларына өзгерістер енгізу туралы анықтамаларды бекітеді.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
45. Өзгертілген заңнамалық актілерді іске асыруға қажетті өзгерістерді қоспағанда және Бюджет Кодексінде көзделген бюджет түзетілген жағдайда, өткен айлардағы (қалыптасқан есепті кезең үшін) бекітілген түсімдердің жиынтық жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол берілмейді.
46. Бюджеті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган түсімдердің жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу туралы бекітілген анықтамалардың негізінде салық және бюджетке түсетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдарға республикалық бюджет кірістері түсімдерінің жоспарын жібереді.
47. Салықтық және бюджетке түсетін басқа да міндетті түсімдердің, салықтық емес түсімдердің, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің, трансферттердің, бюджеттік кредиттерді өтеу, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін сомасының, қарыздардың бюджетке түсетін түсімдерінің жиынтық жоспарына өзгерістер енгізуді кредиттік шарттарға, қарыз шарттарына, борышты қайта құрылымдау келісіміне енгізілген өзгерістердің негізінде және осы Ереженің 29-тармағында белгіленген тәртіппен мемлекеттің қаржы активтерін сату жоспарын өзгертудің негізінде аталған түсімдер тізбесі бойынша оларға өзара қатынасы бар органдардың өтінімдері бойынша бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты жүзеге асырады.
Түсімдердің болжамдық жылдық сомасын өзгертуге кезекті қаржы жылына арналған бюджетті нақтылаған кезде ғана жол беріледі.
Түсімдердің жиынтық жоспарына және жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке берілген бюджеттік кредиттер бойынша сыйақылардың, жоғары тұрған бюджеттен темен тұрған бюджетке берілетін бюджеттік кредиттерді өтеу сомасының жоғары тұрған бюджетке түсетін түсімдер жоспарына өзгерістер енгізуді төмен тұрған бюджеттер кірістерінің жоспарын асыра орындаудың, кредит шарттарының талаптарын өзгерту негізінде және жоғары тұрған бюджет түсімдерінің бірдей ай сайынғы сомасын және төмен тұрған бюджеттердің тиісті шығыстарының сомасын сақтап қалу мақсатында төмен тұрған бюджеттерді атқару жөніндегі уәкілетті органдардың және аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының өтінімі бойынша жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.

Сноска. Пункт 42 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
43. Уполномоченный орган по исполнению бюджета и аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа в течение одного рабочего дня после утверждения справки о внесении изменений в сводные планы финансирования доводит ее до соответствующего администратора бюджетных программ на бумажном носителе.
Сноска. Пункт 43 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
44. Администратор бюджетных программ на основании полученной от центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета или местного уполномоченного органа по исполнению бюджета, аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа справки о внесении изменений в сводные планы финансирования по платежам и обязательствам в тот же день вносит изменения в планы финансирования администратора бюджетных программ и утверждает справки о внесении изменений в индивидуальные планы финансирования.
Сноска. Пункт 44 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
45. Внесение изменений и дополнений в утвержденный сводный план поступлений за предыдущие месяцы (за состоявшийся отчетный период) не допускается, за исключением изменений, необходимых в реализацию измененных законодательных актов и в случаях корректировки бюджета, предусмотренных Бюджетным кодексом.
46. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании утвержденных справок о внесении изменений в сводный план поступлений направляет в государственные органы, осуществляющие контроль за поступления налоговых и других обязательных платежей в бюджет, план поступлений доходов республиканского бюджета.
47. Внесение изменений в сводный план поступлений в бюджет налоговых и других обязательных поступлений в бюджет, неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов осуществляется уполномоченным органом по исполнению бюджета, аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа по заявкам органов, имеющих с ним взаимоотношения по названному перечню поступлений, на основании изменений в кредитные договоры, договоры займов, соглашений о реструктуризации долга и на основании изменения плана продаж финансовых активов государства в порядке, устанавливаемом пунктом 29 настоящих Правил.
Изменение годовых сумм прогноза поступлений на очередной финансовый год допускается только при уточнении бюджета на очередной финансовый год.
Внесение изменений в сводный план поступлений и планы поступлений в вышестоящий бюджет, вознаграждений по бюджетным кредитам, выданным из вышестоящего бюджета нижестоящим бюджетам, сумм погашения бюджетных кредитов, выданных из вышестоящего бюджета нижестоящим бюджетам, производится уполномоченным органом по исполнению вышестоящего бюджета по заявкам уполномоченного органа по исполнению нижестоящего бюджета и аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа на основании перевыполнения планов доходов нижестоящих бюджетов, изменений условий кредитных договоров и в целях сохранения одинаковых помесячных сумм поступлений вышестоящего бюджета и сумм соответствующих расходов нижестоящих бюджетов.

Ескерту. 47-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 12.07.2017 № 431; 30.11.2018 № 1046 бұйрықтарымен.
48. Кірістердің түсімдері, кредиттерді өтеу, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен түсімдерді, қарыздарды өтеу жоспарларын өзгертуге өтінімдер қабылданбаған кезде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган бас тарту себептері мен негіздемесін көрсете отырып, өтінім берген мемлекеттік органға, төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратына жоспарларды өзгертуден бас тартатыны туралы хабардар етеді.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
49. Жоғары тұрған бюджеттен алынатын трансферттер мен кредиттер бойынша төлемдер мен мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерістер енгiзу туралы анықтаманы Ереженiң осы тарауында белгiленген тәртiппен төмен тұрған бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты осы Ереженiң 37-40-қосымшаларына сәйкес жоғары тұрған бюджеттiң тиiстi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi ұсынған жоғары тұрған бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органның анықтамасы негiзiнде қалыптастырады.
Жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшісі төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратына жоғары тұрған бюджеттен алынатын трансферттер мен кредиттер бойынша жиынтық және жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу туралы анықтамаларды бекітілгеннен кейін үш жұмыс күн ішінде береді.
Төмен тұрған бюджеттердiң жоғары тұрған бюджеттерге трансферттердi беруiне, борышқа қызмет көрсету мен оны өтеуге байланысты шығыстар бойынша төмен тұрған бюджеттi қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманы Ереженiң осы тарауында белгiленген тәртiппен және жоғары тұрған бюджеттiң уәкiлеттi органы ұсынған жоғары тұрған бюджет түсiмдерiнiң жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтама негiзiнде төмен тұрған бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты қалыптастырады.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
50. Бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкілетті орган, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты жергiлiктi бюджет бойынша түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтаманың бiр данасын оларды бекiтілгеннен кейiн екі жұмыс күнi iшiнде бір мезгілде аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне берген кезде - осы Ереженің 26, 38 және 40-қосымшаларына сәйкес түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына жергілікті бюджет бойынша міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу туралы анықтамалардың электрондық үлгілерін, осы Ереженің 22-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тізілімге тіркейді және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган/аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппараты басшысының және жиынтық жоспарларды жасау үшін жауапты бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі /аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты басшысының ЭЦҚ қойылады.

Сноска. Пункт 47 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 12.07.2017 № 431; от 30.11.2018 № 1046.
48. При отклонении заявки на изменение планов поступлений доходов, погашения кредитов, поступлений от продажи финансовых активов государства, погашения займов, уполномоченный орган по исполнению бюджета информирует государственный орган, уполномоченный орган по исполнению нижестоящего бюджета, аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа, предоставивший заявку, об отказе в изменении планов с обоснованием причин отказа.
Сноска. Пункт 48 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
49. Справка о внесении изменений в сводные планы финансирования по платежам и обязательствам по получаемым из вышестоящего бюджета трансфертам и кредитам формируется уполномоченным органом по исполнению нижестоящего бюджета, аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа в устанавливаемом настоящей главой Правил в порядке и на основании справки уполномоченного органа по исполнению вышестоящего бюджета, предоставленной администратором соответствующих бюджетных программ вышестоящего бюджета согласно приложениям 37 - 40 к настоящим Правилам.
Администратор бюджетных программ вышестоящего бюджета предоставляет уполномоченному органу по исполнению нижестоящего бюджета, аппарату акима города районного значения, села, поселка, сельского округа справки о внесении изменений в сводные и индивидуальные планы финансирования по получаемым из вышестоящего бюджета трансфертам и кредитам в течение трех рабочих дней после их утверждения.
Справка о внесении изменений в сводный план финансирования нижестоящего бюджета по расходам, связанным с передачей нижестоящими бюджетами трансфертов в вышестоящие бюджеты, обслуживанием долга и его погашением, формируется уполномоченным органом по исполнению нижестоящего бюджета, аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа в порядке, устанавливаемом настоящей главой Правил и на основании справки о внесении изменений в сводный план поступлений вышестоящего бюджета, предоставленной уполномоченным органом вышестоящего бюджета.
Сноска. Пункт 49 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
50. Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа одновременно один экземпляр справки о внесении изменений в сводные планы поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам по местному бюджету представляет в течение двух рабочих дней после их утверждения в территориальное подразделение казначейства электронные образы справок о внесении изменений в сводные планы поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам по местному бюджету согласно приложениям 26, 38 и 40 к настоящим Правилам прикрепляются к реестру по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам и подписываются ЭЦП руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета / аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа и руководителя структурного подразделения уполномоченного органа по исполнению бюджета / аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа, ответственного за составление сводных планов.

Бюджет нақтыланған жағдайда аумақтық қазынашылық бөлімшесіне осы Ереженің 26, 38 және 40-қосымшаларына сәйкес жиынтық жоспарға өзгерістер енгізу туралы анықтамалардың электронды үлгілері және 42-қосымшасына сәйкес нақтыланған жоспардың осы Ереженің 22-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тізілімге тіркелген электронды үлгісі ұсынылады.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269; өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрықтарымен.
51. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетін атқару жөніндегі жергілікті атқарушы орган бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға электрондық дерекқор түрінде есептіден кейінгі айдың 15 күнінен кешіктірмейтін мерзімде облыс, республикалық маңызы бар қала, астана бойынша кірістер түсімдерінің нақтыланған жиынтық жоспарын ұсынады. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган салық, және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің орындалуын бақылауды қамтамасыз ететін мемлекеттік органға жергілікті бюджеттердің кірістері түсімдерінің нақтыланған жоспарын жібереді.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
52. Республикалық бюджет туралы заңға немесе жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу арқылы республикалық және жергiлiктi бюджеттердi нақтылау кезiнде мемлекеттiк мекемелер қаржыландырудың жеке жоспарларын, бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi - бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiн қаржыландыру жоспарларын, бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкім аппараттары - бюджетке түсетiн түсiмдердiң жиынтық жоспарын, түсімдер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын осы Ереженiң 29-66-тармақтарымен және 25-тармағының тоғызыншы абзацында белгiленген тәртiппен оларға өзгерiстер енгiзу жолымен нақтылайды.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның республикалық бюджет туралы заңын іске асыру туралы қаулысына немесе мәслихаттың жергілікті бюджет туралы шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның қаулыларын қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты жылдық жоспарлы сома өзгертілген бюджеттік бағдарламалар бойынша қаржыландыру жоспарларын өзгертуге өтінім ұсынады.

В случае уточнения бюджета в территориальное подразделение казначейства представляются электронные образы справок о внесении изменений в сводные планы согласно приложениям 26, 38 и 40 и электронный образ уточненного плана согласно приложению 42 к настоящим Правилам, прикрепленные к реестру согласно приложению 22 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 50 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269; с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
51. Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета области, города республиканского значения, столицы предоставляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета уточненный сводный план поступлений доходов по области, городу республиканского значения, столицы в виде электронной базы данных – в срок не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета направляет в государственный орган, обеспечивающий контроль за исполнением налоговых и других обязательных платежей в бюджет уточненный план поступлений доходов местных бюджетов.
Сноска. Пункт 51 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
52. При уточнении республиканского и местных бюджетов посредством внесения изменений и дополнений в закон о республиканском бюджете или решение маслихата о местном бюджете государственные учреждения уточняют индивидуальные планы финансирования, администраторы бюджетных программ - планы финансирования администратора бюджетных программ, уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа - сводный план поступлений в бюджет, сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам путем внесения изменений в них в порядке, установленном пунктами 29-66 и абзацем девять пункта 25 настоящих Правил.
Администраторы бюджетных программ в течение пяти рабочих дней со дня принятия постановлений Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о реализации закона о республиканском бюджете или решения маслихата о местном бюджете предоставляют в уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа заявки на изменение планов финансирования по бюджетным программам, по которым изменились годовые плановые суммы.

Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері қосымша бюджеттік бағдарламалар бойынша бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратына осы Ереженің 2-12-тармақтарына сәйкес міндеттемелер мен төлемдер бойынша бюджеттік бағдарламаларды қаржыландыру жоспарларының жобаларын тапсырады.
Бюджет нақтыланған жағдайда бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратының кезекті қаржы жылына арналған бюджет түсімдерінің сыныптамасына сәйкес түсімдердің жылдық болжамдық сомаларын бекіту туралы бұйрыққа өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы бұйрығы кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы заң немесе мәслихаттың кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы мәслихаттың шешімі қабылданған күннен бастап бес жұмыс күнінің ішінде бекітіледі.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 06.09.2017 № 543 бұйрығымен.
53. Бюджет нақтыланғанға дейін кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңға және жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу арқылы бюджеттерді түзетулер негізінде (бұдан әpi - бюджетті түзету) жиынтық жоспарларға енгізілетін түсімдер мен шығыстар сомасының барлық ағымдағы өзгерістері, сондай-ақ оларды ай сайынғы бөлгендегі өзгерістерді бекітілген бюджеттің электрондық дерекқорының қайталама көшірмесінде жүзеге асырылады.
Бекітілген бюджеттің электрондық дерекқорының қайталама көшірмесіне енгізілетін түзетулер нәтижесінде түзетілген бюджет қалыптастырылады.
54. Кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңға немесе жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы заңға немесе мәслихаттың шешіміне сәйкес қалыптастырылған, бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды бөлуге байланысты түзетуден басқа, сол сияқты бюджетті нақтылауға дейін жүргізілген түзетуді де ескеретін түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары ағымдағы қаржы жылына арналған нақтыланған бюджетке сәйкес келеді.
Нақтыланған бюджет бойынша жиынтық жоспарларды қалыптастыру бюджеттің нақтыланған көрсеткіштері бойынша бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды бөлуге байланысты түзетулерді қоспағанда, түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізуге анықтамалар енгізу арқылы түзетілген бюджеттік электрондық дерекқорында жүзеге асырылады.

По дополнительным бюджетным программам администраторы бюджетных программ предоставляют в уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа проекты планов финансирования бюджетных программ по обязательствам и платежам в соответствии с пунктами 2-12 настоящих Правил.
В случае уточнения бюджета, приказ уполномоченного органа по исполнению бюджета, аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о внесении изменений и дополнений в приказ об утверждении годовых сумм прогноза поступлений в соответствии с классификацией поступлений бюджета на очередной финансовый год утверждается в течение пяти рабочих дней со дня принятия закона о внесении изменений и дополнений в закон о республиканском бюджете на очередной финансовый год или решения маслихата о внесении изменений и дополнений в решение маслихата о местном бюджете на очередной финансовый год.
Сноска. Пункт 52 в редакции приказа Министра финансов РК от 06.09.2017 № 543.
53. До уточнения бюджета посредством внесения изменений и дополнений в закон о республиканском бюджете и решение маслихата о местном бюджете на очередной финансовый год, все текущие изменения сумм поступлений и расходов, вносимые в сводные планы на основании корректировки бюджетов, а также изменения в помесячном их распределении (далее - корректировка бюджета), осуществляются на продублированной копии электронной базы утвержденного бюджета.
В результате корректировок, вносимых в продублированную копию электронной базы утвержденного бюджета, формируется скорректированный бюджет.
54. Сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам, сформированные в соответствии с законом или решением маслихата о внесении изменений и дополнений в закон о республиканском бюджете или решение маслихата о местном бюджете на очередной финансовый год, учитывающие также корректировку бюджета, произведенную до его уточнения, кроме корректировки, связанной с распределением распределяемых бюджетных программ, соответствуют уточненному бюджету на текущий финансовый год.
Формирование сводных планов по уточненному бюджету осуществляется на электронной базе скорректированного бюджета посредством ввода справок на внесение изменений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам по уточненным показателям бюджета, за исключением корректировок, связанных с распределением распределяемых бюджетных программ.

55. Бюджет кодексінің 111-бабының 2-тармағының 2) тармақшасына және 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес бір бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша бюджетте бекітілген бюджеттік бағдарламаның қаражатын түрлі бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері арасында бөлу туралы шешім қабылданған кезде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган осы Ереженің 4-тарауының 2-параграфында белгіленген тәртіппен бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган қалыптастыратын түсімдердің және төлем бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу туралы анықтамалардың негізінде түсімдердің және төлем бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу жолымен түзетілген бюджетте осы өзгерістерді көрсетеді.
56. Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жүргізілген бюджеттік мониторинг негізінде тоқсанына бір реттен асырмай тоқсанның бірінші айының 25-і күніне дейін, төртінші тоқсанда ағымдағы қаржы жылының 1-қазанынан кешіктірмей Бюджет кодексінің 111-бабының 2-тармағы 3-1) тармақшасында көзделген жағдайларда бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға республикалық бюджет бағдарламасының бір әкімшісінің өзінің мазмұны жағынан біртектес бюджеттік даму бағдарламалары арасында қаражатты қайта бөлу бойынша ұсыныстар енгізеді:
1) бюджет шығыстарының құрылымын өзгертпей, Республикалық бюджет комиссиясында қарастырмай-ақ ағымдағы қаржы жылына арналған бюджеттік бағдарлама шығыстары көлемінің бес пайызынан аспайтын көлемде.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәклетті орган республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік даму бағдарламаларының инвестициялық жобалары тізбесімен ұсыныстарын 10 жұмыс күні ішінде қарайды және ұсынылып отырған өзгерістер осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келген жағдайда белгіленген тәртіпте республикалық бюджетке түзету туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы қаулы жобасын дайындайды.
Қабылданған нормативтік құқықтық актінің және бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өтінімі негізінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган осы Ереженің 4-тарауының 2-параграфында айқындалған тәртіппен төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізеді.
2) бюджет шығыстарының құрылымын өзгертпей ағымдағы қаржы жылына арналған бюджеттік бағдарлама шығыстары көлемінің бес пайызынан он пайызына дейінгі көлемде.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің ұсыныстарын 10 жұмыс күні ішінде қарайды және республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бөлінісінде оларды қайта бөлу бойынша ұсыныспен белгіленген тәртіпте бюджеттік даму бағдарламаларының инвестициялық жобалары тізбесін Республикалық бюджет коммиссиясының қарауына енгізеді.
Республикалық бюджет комиссиясының оң шешімінің негізінде республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісі республикалық бюджетті түзету туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы қаулы жобасын белгіленген тәртіпте әзірлейді.

55. При принятии решений о распределении между различными администраторами бюджетных программ средств бюджетной программы, утвержденных в бюджете по одному администратору бюджетных программ согласно подпункта 2) пункта 2 и подпункта 3) пункта 3 статьи 111 Бюджетного кодекса уполномоченный орган по исполнению бюджета данные изменения отражает в скорректированном бюджете путем внесения изменений и дополнений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам на основании справок о внесении изменений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам, формируемых уполномоченным органом по исполнению бюджета, в порядке, установленном параграфом 4 главы 2 настоящих Правил.
56. Администраторы республиканских бюджетных программ на основании проведенного бюджетного мониторинга не чаще одного раза в квартал до 25 числа первого месяца квартала, в четвертом квартале - не позднее 1 октября текущего финансового года в случаях, предусмотренных подпунктом 3-1) пункта 2 статьи 111 Бюджетного кодекса вносят предложения по перераспределению средств между бюджетными программами развития одного администратора республиканской бюджетной программы однородными по своему содержанию в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию:
1) в объеме не более пяти процентов от объема расходов бюджетной программы на текущий финансовый год без изменения структуры расходов бюджета без рассмотрения на Республиканской бюджетной комиссии.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию в течение 10-и рабочих дней рассматривает предложения с перечнем инвестиционных проектов бюджетных программ развития администраторов республиканских бюджетных программ и в случае соответствия предлагаемых изменений, требованиям, установленным настоящими Правилами администратор республиканской бюджетной программы готовит проект постановления о внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан о корректировке республиканского бюджета в установленном порядке.
На основании принятого нормативного правового акта и заявки администратора республиканских бюджетных программ уполномоченный орган по исполнению бюджета вносит изменения в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в порядке, определенном параграфом 4 главы 4 настоящих Правил.
2) в объеме от пяти до десяти процентов от объема расходов бюджетной программы на текущий финансовый год без изменения структуры расходов бюджета.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию в течение 10-и рабочих дней рассматривает предложения администраторов республиканских бюджетных программ и вносит в установленном порядке на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии перечень инвестиционных проектов бюджетных программ развития с предложением по их перераспределению в текущем финансовом году в разрезе администраторов республиканских бюджетных программ.
На основании положительного решения Республиканской бюджетной комиссии администратор республиканской бюджетной программы готовит проект постановления о внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан о корректировке республиканского бюджета в установленном порядке.

Қабылданған нормативтік құқықтық актінің және республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өтінімі негізінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган осы Ереженің 2-тарауының 4-параграфында айқындалған тәртіппен төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізеді.
Ескерту. 56-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
56-1. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жүргізген бюджеттік мониторинг негізінде бюджетті жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган ағымдағы қаржы жылы ішінде тоқсанның нәтижесі бойынша, есепті тоқсаннан кейінгі тоқсанның бірінші айының 25-і күніне кешіктірмей Бюджет кодексінің 111-бабының 2-тармағы 3-2) тармақшасында көзделген жағдайларда Республикалық бюджет комисссиясында міндетті түрде қарай отырып, бюджет шығыстарының құрылымын өзгертпей, ағымдағы қаржы жылы ішінде бюджет қаражаты игерілмеген және (немесе) бюджеттік бағдарламалар тиімсіз орындалған кезде, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферттер есебінен қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қоспағанда, бюджетті түзету жолымен қаражатты республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламалары арасында ағымдағы қаржы жылына бекітілген (нақтыланған) бюджет бойынша бюджеттік бағдарлама шығыстары көлемінің он пайызынан аспайтын көлемде қайта бөлу жүзеге асырылады.
Бюджетті жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджеттік мониторинг қорытындылары негізінде ағымдағы қаржы жылы ішінде бюджет қаражатының игерілмеуі және (немесе) бюджеттік бағдарламалар тиімсіз орындалуы туралы мемлекеттік аудитпен қаржылық бақылау органдарының тұжырымы бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің ұсынысына сәйкес белгіленген тәртіппен Республикалық бюджет комиссиясының қарауына республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламаларының тізілімін, оларды ағымдағы қаржы жылында республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері арасында қайта бөлу жөніндегі ұсыныспен енгізеді.
Республикалық бюджет комиссиясының оң шешімі негізінде белгіленген тәртіппен республикалық бюджетті түзету туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы қаулы жобасы дайындалады.
Қабылданған нормативтік құқықтық актінің және республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өтінімі негізінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган осы Ереженің 2-тарауының 4-параграфында айқындалған тәртіппен төлемдер бойынша түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізеді.

На основании принятого нормативного правового акта и заявки администратора республиканских бюджетных программ уполномоченный орган по исполнению бюджета вносит изменения в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в порядке, определенном параграфом 4 главы 2 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 56 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
56-1. Центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию на основании проведенного центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета бюджетного мониторинга по итогам квартала не позднее 25 числа первого месяца квартала следующего за отчетным кварталом, в течение текущего финансового года случаях, предусмотренных подпунктом 3-2) пункта 2 статьи 111 Бюджетного кодекса путем корректировки бюджета осуществляется перераспределение средств между бюджетными программами администраторов республиканских бюджетных программ в объеме не более десяти процентов от объема расходов бюджетной программы на текущий финансовый год по утвержденному (уточненному) бюджету, за исключением бюджетных программ (подпрограмм), финансируемых за счет целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, при неосвоении бюджетных средств и (или) неэффективном исполнении бюджетных программ в течение текущего финансового года без изменения структуры расходов бюджета с обязательным рассмотрением на Республиканской бюджетной комиссии.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию на основании итогов бюджетного мониторинга по неосвоению бюджетных средств и (или) заключения органов государственного аудита и финансового контроля о неэффективном исполнении бюджетных программ в течение текущего финансового года в соответствии с предложением Правительства Республики Казахстан вносит в установленном порядке на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии перечень бюджетных программ администраторов республиканских бюджетных программ с предложением по их перераспределению в текущем финансовом году между администраторами республиканских бюджетных программ.
На основании положительного решения Республиканской бюджетной комиссии готовится проект постановления о внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан о корректировке республиканского бюджета в установленном порядке.
На основании принятого нормативного правового акта и заявки администратора республиканских бюджетных программ уполномоченный орган по исполнению бюджета вносит изменения в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в порядке, определенном параграфом 4 главы 2 настоящих Правил.

Ескерту. 56-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
57. Бюджет кодексінің 104-бабы 4-тармағының 4), 4-2 және 7) тармақшаларында көзделген шығыстарды қаржы жылының басындағы қаражат қалдықтарының есебінен қаржыландыру үшін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган ағымдағы жылдың 20 қаңтарына қарай мынадай құжаттарды дайындауды жүзеге асырады:
1) бюджет қаражатының қалдықтары туралы ақпарат;
2) бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бөлінісінде өткен қаржы жылында іс-шаралардың толық орындалмау себептерін көрсете отырып, төлемдер мен міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарының орындалуы туралы ақпарат, бюджеттік даму бағдарламалары бойынша іске асырылу мерзімі бір қаржы жылынан асатын инвестициялық жобалар бөлінісінде қабылданған, бірақ ақысы төленбеген міндеттемелер сомасы; дайындалу және жеткізу мерзімі бір қаржы жылынан асатын активтер мен басқа да тауарларды сатып алуды көздейтін ағымдағы бюджеттік бағдарламалар; сыртқы қарыздар, гранттар және бюджеттік кредиттер қаражаты есебінен іске асырылатын бюджеттік даму бағдарламаларын қоспағанда, көрсетілу мерзімі бір қаржы жылынан асатын қызметтер;
3) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке нысаналы трансферт түрінде тартылған, пайдалынылмаған қаражат туралы ақпарат;
4) Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резерв есебінен қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) пайдаланылмаған қаражаты туралы ақпарат.
Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 09.01.2023 № 13 бұйрығымен.
57-1. Бюджет кодексінің 104-бабының 4-тармағының 4-1)-тармақшасына сәйкес бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға ағымдағы жылдың 20 қаңтарына қарай аяқталу мерзімі осы Кодекстің 157-бабының 1 және 2-тармақтарына және 159-бабының 1-1-тармағында көрсетілген бекітілген құжаттамаға сәйкес бюджеттік инвестицияларды іске асыру кезеңі бойынша сәйкес келетін бюджеттік инвестицияларды одан әрі қаржыландыру бойынша ақпараттар ұсынылады.
Ескерту. Ереже 57-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586 бұйрығымен.
57-2. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Бюджет кодексінің 104-бабы 4-тармағының 4-3) тармақшасына сәйкес есепті қаржы жылының 20 қарашасына дейін бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға өткен кезеңдегі іс-шаралардың толық орындалмау себептерін, қаржы жылының басындағы қаражат қалдықтары есебінен одан әрі қаржыландыру үшін болжанатын бюджеттік бағдарламалар бойынша қабылданбаған міндеттемелер сомасын көрсете отырып, төлемдер мен міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарының орындалуы туралы ақпаратты береді.

Сноска. Правила дополнены пунктом 56-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
57. Для финансирования расходов, предусмотренных в подпунктах 4), 4-2) и 7) пункта 4 статьи 104 Бюджетного кодекса за счет остатков средств на начало финансового года уполномоченный орган по исполнению бюджета к 20 января текущего финансового года осуществляет подготовку следующих документов:
1) информацию об остатках бюджетных средств;
2) информацию в разрезе администраторов бюджетных программ об исполнении плана финансирования по платежам и обязательствам с указанием причин неполного выполнения мероприятий за истекший финансовый год, суммы принятых, но неоплаченных обязательств по бюджетным программам развития в разрезе инвестиционных проектов со сроком реализации более одного года; текущим бюджетным программам, предусматривающим приобретение активов и других товаров со сроком изготовления и поставки более одного финансового года; услугам со сроком оказания более одного финансового года, за исключением бюджетных программ развития, реализуемых за счет средств правительственных внешних займов, грантов и бюджетных кредитов.
3) информацию о неиспользованных средствах, привлеченных из Нацфонда РК в республиканский бюджет в виде целевого трансферта;
4) информацию о неиспользованных средствах бюджетных программ (подпрограмм), финансируемых за счет резерва на инициативы Президента Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 57 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 09.01.2023 № 13.
57-1. В соответствии с подпунктом 4-1) пункта 4 статьи 104 Бюджетного кодекса администраторами бюджетных программ к 20 января текущего финансового года предоставляются в уполномоченный орган по бюджетному планированию информации о бюджетных инвестициях, по которым срок завершения соответствует периоду реализации бюджетных инвестиций согласно утвержденной документации, указанной в пунктах 1 и 2 статьи 157 и в пункте 1-1 статьи 159 Бюджетного кодекса.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 57-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586.
57-2. В соответствии с подпунктом 4-3) пункта 4 статьи 104 Бюджетного кодекса администраторами бюджетных программ до 20 ноября отчетного финансового года предоставляется в уполномоченный орган по бюджетному планированию и уполномоченный орган по исполнению бюджета информация об исполнении плана финансирования по платежам и обязательствам с указанием причин неполного выполнения мероприятий за истекший период, суммы непринятых обязательств по бюджетным программам, предполагаемым для дальнейшего финансирования за счет остатков средств на начало финансового года.

Ескерту. Ереже 57-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 09.01.2023 № 13 бұйрығымен.
58. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті орган ұсынған, осы Ереженің 57, 57-1 және 57-2-тармақтарында көрсетілген ақпараттар негізінде белгіленген тәртіппен бюджеттік бағдарламалар тізбесін оларды бюджет қаражатының қолда бар қалдықтары көлемінің шегінде ағымдағы қаржы жылы қаржыландыру жөніндегі ұсыныспен бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 09.01.2023 № 13 бұйрығымен.
59. Бюджет комиссиясының шешiмi негiзiнде мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган тиiстi бюджеттiк бағдарламалардың жылдық жоспарлы тағайындауларын бюджет қаражатының қалдықтары есебiнен ұлғайту жөнiндегi Қазақстан Республикасының Үкiметi немесе жергiлiктi атқарушы орган қаулысының жобасын әзiрлейдi және оны белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Үкiметiне немесе тиiстi жергiлiктi атқарушы органның әкiмдiгiне енгiзедi.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органның тиiстi бюджеттiк бағдарламалардың жылдық жоспарлы тағайындауларын бюджет қаражатының қалдықтары есебiнен ұлғайту жөнiндегi қаулысының жобасында нысаналы даму трансферттері инвестициялық жобалар бөлiнiсiнде көрсетiледi.
60. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін қарыздардың, гранттардың, нысаналы трансферттердің есебінен қаржыландырылатын бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қоспағанда, бiр бюджеттiк бағдарламаның (кіші бағдарламаның) шеңберiнде республикалық бюджеттiк инвестициялық жобалар бойынша бюджет қаражатын үнемдеу пайда болған жағдайда республикалық б юджеттік бағдарламалардың әкімшілері белгіленген тәртіппен бюджеттік бағдарламаға өзгерістер енгізу жолымен Республикалық бюджет комиссиясының қарауынсыз, республикалық бюджеттік инвестициялық жобалар арасында үнемдеу сомасын ауыстыруды жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін қарыздардың, гранттардың, нысаналы трансферттердің есебінен қаржыландырылатын бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қоспағанда, бiр бюджеттiк бағдарламаның (кіші бағдарламаның) шеңберiнде жергілікті бюджеттiк инвестициялық жобалар бойынша бюджет қаражатын үнемдеу пайда болған жағдайда жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тиісті бюджет комиссиясының қарауынсыз тиісті бюджеттік бағдарламаға өзгерістер енгізу жолымен үнемдеу сомасын жергілікті бюджеттiк инвестициялық жобалар арасында, сондай-ақ республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерімен келісім бойынша жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері есебінен қаржыландырылатын және бір облыс шеңберінде жергілікті инвестициялық жобалар арасына ауыстыруды жүзеге асырады.
Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Қазақстан Республикасы Үкіметінің республикалық бюджет туралы заңды іске асыру туралы қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы қаулы жобасын әзірлейді және оны белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жергілікті бюджеттер туралы мәслихаттардың шешімдерін іске асыру туралы жергілікті атқарушы органдар қаулыларының жобасын әзірлейді және оны белгіленген тәртіппен тиісті жергілікті атқарушы органның әкімдігіне енгізеді.
Жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттерінің есебінен іске асырылатын бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша үнемдеу пайда болған жағдайда бюджеттік инвестициялық жобалар арасында соманы ауыстыру осы Ереженің 300-тармағының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері ағымдағы бюджеттік кіші бағдарлама бойынша пайда болған үнемдеу сомасын, қаражатты бюджеттік даму кіші бағдарламасын іске асыруда көзделмеген жаңа бюджеттік инвестициялық жобаларға және бюджеттік инвестициялық жобалардың құнын қымбаттатумен байланысты шығыстарға қайта бөлуді қоспағанда, бюджеттік бағдарлама әкімшісінің шешімімен, бюджеттік бағдарламаға өзгерістер енгізу жолымен, тиісті бюджет комиссиясының қарауынсыз, бір бюджеттік бағдарлама ішінде бюджеттік даму кіші бағдарламасына қайта бөледі.
Қарыздар, гранттар, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферттер, жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер қаражаты есебінен қаржыландырылатын бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қоспағанда, мемлекеттік мекемелер қаражатты бір бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) ішінде қайта бөледі.

Сноска. Правила дополнены пунктом 57-2 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 09.01.2023 № 13.
58. На основании информации, представленной в соответствии с пунктами 57, 57-1 и 57-2 настоящих Правил, центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по бюджетному планированию вносят в установленном порядке на рассмотрение бюджетной комиссии перечень бюджетных программ с предложением по финансированию их в текущем финансовом году в пределах имеющегося объема остатков бюджетных средств.
Сноска. Пункт 58 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 09.01.2023 № 13.
59. На основании решения бюджетной комиссии центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по бюджетному планированию разрабатывают проект постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа по увеличению годовых плановых назначений соответствующих бюджетных программ за счет остатков бюджетных средств и вносят его в установленном порядке в Правительство Республики Казахстан или акимат соответствующего местного исполнительного органа.
В проекте постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа по увеличению годовых плановых назначений соответствующих бюджетных программ за счет остатков бюджетных средств целевые трансферты на развитие указываются в разрезе инвестиционных проектов.
60. В случае образования экономии бюджетных средств по республиканским бюджетным инвестиционным проектам в рамках одной бюджетной программы (подпрограммы), за исключением программ (подпрограмм), финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, администраторы республиканских бюджетных программ осуществляют перенос сумм экономии между республиканскими бюджетными инвестиционными проектами без рассмотрения на Республиканской бюджетной комиссии путем внесения изменений в бюджетную программу.
В случае образования экономии бюджетных средств по местным бюджетным инвестиционным проектам в рамках одной бюджетной программы (подпрограммы), за исключением программ (подпрограмм), финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, администраторы местных бюджетных программ осуществляют перенос сумм экономии между местными бюджетными инвестиционными проектами, а также по согласованию с администраторами республиканских бюджетных программ между местными бюджетными инвестиционными проектами, финансируемыми за счет целевых трансфертов на развитие из вышестоящего бюджета, и в пределах одной области без рассмотрения на соответствующей бюджетной комиссии области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) путем внесения изменений в соответствующую бюджетную программу.
Администраторы республиканских бюджетных программ разрабатывают проект постановления о внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете и вносят его в установленном порядке в Правительство Республики Казахстан.
Местный уполномоченный орган по государственному планированию разрабатывает проект постановления местных исполнительных органов о реализации решений маслихатов о местных бюджетах и вносят его в установленном порядке в акимат соответствующего местного исполнительного органа.
В случае образования экономии по бюджетным инвестиционным проектам, реализуемым за счет целевых трансфертов на развитие из вышестоящего бюджета, перенос сумм между бюджетными инвестиционными проектами осуществляется в соответствии с требованиями пункта 300 настоящих Правил.
Администраторы бюджетных программ перераспределяют сумму экономии, образовавшейся по текущей бюджетной подпрограмме, на бюджетную подпрограмму развития внутри одной бюджетной программы по решению администратора бюджетной программы путем внесения изменений в бюджетную программу без рассмотрения на соответствующей бюджетной комиссии, за исключением перераспределения средств на новые бюджетные инвестиционные проекты, не предусмотренные реализацией бюджетной подпрограммой развития, и расходы, связанные с удорожанием стоимости бюджетных инвестиционных проектов.
Государственные учреждения перераспределяют средства внутри одной бюджетной программы (подпрограммы), за исключением программ (подпрограмм), финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, целевых трансфертов из вышестоящего бюджета.

Ескерту. 60-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
61. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін қарыздардың, гранттардың, нысаналы трансферттердің есебінен қаржыландырылатын бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қоспағанда, республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері есебінен іске асырылатын жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуына жүргізілген бюджеттік мониторингтің негізінде облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарымен келісім бойынша республикалық бюджеттік бағдарлама әкімшісінің шешімімен бюджеттік бағдарламаға өзгерістер енгізу жолымен ағымдағы қаржы жылына арнап бекітілген (нақтыланған) республикалық бюджетте көзделген нысаналы даму трансферттері бойынша бір бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) ішінде бекітілген (нақтыланған) бюджет бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана арасында қаражатты қайта бөледі.
Ұсынылған өзгерістер осы Ережеде белгіленген талаптарға сәйкес болған жағдайда, республикалық бюджет бағдарламасының әкімшісі белгіленген тәртіппен республикалық бюджетті түзету туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы қаулы жобасын әзірлейді.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін қарыздардың, гранттардың, нысаналы трансферттердің есебінен қаржыландырылатын бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қоспағанда, республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері облыстық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері есебінен іске асырылатын жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалардың іске асырылуына жүргізілген бюджеттік мониторингтің негізінде тиісті аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарымен келісім бойынша облыстық бюджеттік бағдарлама әкімшісінің шешімімен бюджеттік бағдарламаға өзгерістер енгізу жолымен ағымдағы қаржы жылына арнап бекітілген (нақтыланған) облыстық бюджетте көзделген нысаналы даму трансферттері бойынша бір бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) ішінде бекітілген (нақтыланған) бюджет бойынша аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) арасында қаражатты қайта бөледі.
Облыстық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері қаражатты қайта бөлу жөніндегі ұсыныстарын және нысаналы даму трансфеттерінің жергілікті инвестициялық жобалардың тізілімін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органға жібереді.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің ұсыныстарын 10 жұмыс күн ішінде қарайды және берілген өзгерістер аталған Ереженің талаптарына сәйкес келген жағдайда жергілікті бюджеттер туралы мәслихаттардың шешімдерін іске асыру туралы жергілікті атқарушы органдардың қаулы жобасын әзірлейді және оны белгіленген тәртіпте тиісті жергілікті атқарушы органның әкімдігіне енгізеді.
Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жүргізілген бюджеттік мониторингтің негізінде бекітілген (нақтыланған) бюджет бойынша қаражатты нысаналы даму трансферттері бойынша бір бюджеттік бағдарламаның ішінде бекітілген (нақтыланған) бюджетте көзделген жоғары тұрған бюджеттік бағдарламалар әкімшісімен келісу бойынша оң шешім болған жағдайда, тікелей және түпкілікті нәтижелердің жоспарланған көрсеткіштерін сақтап қалу шартымен қайта бөледі.
Жоба бойынша жоспарлы соманы азайтуға мынадай:

Сноска. Пункт 60 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
61. Администраторы республиканских бюджетных программ на основе проведенного бюджетного мониторинга реализации местных бюджетных инвестиционных проектов, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета перераспределяют средства внутри одной бюджетной программы (подпрограммы) по целевым трансфертам на развитие, за исключением программ (подпрограмм), финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, предусмотренной в утвержденном (уточненном) республиканском бюджете на текущий финансовый год между областями, городами республиканского значения, столицы по утвержденному (уточненному) бюджету, по согласованию с местными исполнительными органами соответствующих областей, городов республиканского значения, столицы по решению администратора республиканской бюджетной программы путем внесения изменений в бюджетную программу.
В случае соответствия предлагаемых изменений, требованиям, установленным настоящими Правилами, администратор республиканской бюджетной программы готовит проект постановления о внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан о корректировке республиканского бюджета в установленном порядке.
Администраторы областных бюджетных программ на основе проведенного бюджетного мониторинга реализации местных бюджетных инвестиционных проектов, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие из областного бюджета перераспределяют средства внутри одной бюджетной программы (подпрограммы) по целевым трансфертам на развитие, за исключением программ (подпрограмм), финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, предусмотренной в утвержденном (уточненном) областном бюджете на текущий финансовый год между районами (городами областного значения) по утвержденному (уточненному) бюджету, по согласованию с местными исполнительными органами соответствующих районов, городов областного значения по решению администратора областной бюджетной программы путем внесения изменений в бюджетную программу.
Администраторы областных бюджетных программ направляют предложения по перераспределению средств с перечнем местных инвестиционных проектов по целевым трансфертам на развитие в соответствующий местный уполномоченный орган по государственному планированию.
Местный уполномоченный орган по государственному планированию в течение 10-и рабочих дней рассматривает предложения администраторов местных бюджетных программ и в случае соответствия предлагаемых изменений, требованиям, установленным настоящими Правилами разрабатывает проект постановления местных исполнительных органов о реализации решений маслихатов о местных бюджетах и вносит его в установленном порядке в акимат соответствующего местного исполнительного органа.
Администраторы местных бюджетных программ на основе проведенного бюджетного мониторинга перераспределяют средства внутри одной бюджетной программы по целевым трансфертам на развитие между местными бюджетными инвестиционными проектами, предусмотренными в утвержденном (уточненном) местном бюджете на текущий финансовый год по утвержденному (уточненному) бюджету, при условии сохранения запланированных показателей прямых и конечных результатов по согласованию с вышестоящим администратором бюджетных программ.
Уменьшение плановой суммы по проекту допускается осуществлять при:

1) мемлекеттік сатып алу конкурстарының қорытындылары бойынша үнемдеу болса;
2) жұмыстарды жүргізу кестесінен қалуға әкеліп соққан міндеттемелерді қабылдамау немесе уақтылы қабылдамау (көрсетілетін қызметтерді берушінің шарт жасамауы немесе уақтылы жасамауы);
3) көрсетілетін қызметтерді берушіні жауапқа тарта отырып, белгілі бір уақыт ішінде (бір айдан астам) қызмет көрсетуді берушінің шарттық міндеттемелерді орындамау жағдайлары болғанда жол беріледі.
Жоба бойынша жоспарлы соманы ұлғайтуға көрсетілетін қызметтерді берушіде қосымша міндеттемелерді қабылдау туралы кепілхат болған жағдайда рұқсат беріледі.
Жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері қаражатты қайта бөлу туралы ұсыныстарды жергілікті инвестициялық жобалар бойынша нысаналы даму трансферттері бойынша ұсыныстарын тиісті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға жібереді.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің ұсыныстарын 10 жұмыс күн ішінде қарайды және берілген өзгертулер аталған Ереженің талаптарына сәйкес келген жағдайда, жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісі жергілікті бюджеттер туралы мәслихаттардың шешімдеріне түзету енгізу туралы жергілікті атқарушы органдардың қаулы жобасын әзірлейді және оны белгіленген тәртіппен сәйкес жергілікті атқарушы органның әкімдігіне енгізеді.
Нысаналы даму трансферттерi бойынша сомаларды ауыстыру осы Ереженің 299-тармағының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269; өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 04.10.2018 № 885 бұйрықтарымен.
61-1. Бюджеттің атқарылуы барысында бюджеттік бағдарламалар әкімшілері қаражатты жоспарланған түпкілікті нәтижелер көрсеткіштері сақталған жағдайда бюджеттік бағдарлама бойынша жылдық шығындар көлемін өзгертусіз бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен:
тиісті бюджет комиссиясының қарауынсыз, ағымдағы бір бюджеттік бағдарламаның бюджеттік бағдарламасы немесе ағымдағы бір бюджеттік кіші бағдарламасы шегіндегі іс-шаралар арасында дербес;
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан қарыздар, гранттар, нысаналы трансферттер қаражаттары есебінен қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламаларды, мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органдармен немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органмен келісу бойынша жоғары тұрған бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттерді қоспағанда, бір бюджеттік бағдарлама шегінде ағымдағы бюджеттік кіші бағдарламалар арасында тиісті бюджет комиссиясының қарауынсыз;
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан қарыздар, гранттар, нысаналы трансферттер, жоғары тұрған бюджеттен нысаналы трансферттер мен кредиттер қаражаты есебінен қаржыландырылатын кіші бағдарламаларды қоспағанда, бір бюджеттік даму бағдарламасы немесе бюджеттік бағдарламаның бір кіші даму бағдарламасы шегінде бюджеттік инвестициялық жобалар арасында бюджет комиссиясының қарауынсыз;
мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органдармен немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органмен келісу бойынша, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан қарыздар, гранттар, нысаналы трансферттер және жоғары тұрған бюджеттен нысаналы трансферттер қаражаттары есебінен қаржыландырылатын кіші бағдарламаларды қоспағанда, бір бюджеттік бағдарлама шегінде дамудың бюджеттік кіші бағдарламалары арасында бюджет комиссиясының қарауынсыз қайта бөлуге құқылы.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері, өз бастамашылығымен бюджеттік бағдарламаларға өзгерістер енгізген кезде, тиісінше бюджетті атқару жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органға, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратына хабарлама ретінде үш жұмыс күні ішінде бюджеттік бағдарламаларға бекітілген өзгерістерді жібереді.
Ескерту. Ереже 61-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586; жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

1) наличии экономии по итогам конкурсов государственных закупок;
2) непринятии или несвоевременном принятии обязательств (незаключение или несвоевременное заключение договора с поставщиком услуг), повлекшее отставание от графика проведения работ;
3) невыполнении договорных обязательств поставщиком услуг в течение определенного времени (более 1-ого месяца) с привлечением к ответственности поставщика услуг.
Увеличение плановой суммы по проекту допускается при наличии письменной гарантии поставщика услуг на принятие дополнительных обязательств.
Администраторы местных бюджетных программ направляют предложения по перераспределению средств с перечнем местных инвестиционных проектов по целевым трансфертам на развитие в соответствующий местный уполномоченный орган по государственному планированию.
Местный уполномоченный орган по государственному планированию в течение 10-и рабочих дней рассматривает предложения администраторов местных бюджетных программ и в случае соответствия предлагаемых изменений, требованиям, установленным настоящими Правилами разрабатывает проект постановления местных исполнительных органов о реализации решений маслихатов о местных бюджетах и вносит его в установленном порядке в акимат соответствующего местного исполнительного органа.
Перенос сумм по целевым трансфертам на развитие осуществляется в соответствии с требованиями пункта 299 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 61 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269; с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 04.10.2018 № 885.
61-1. В ходе исполнения бюджета администраторы бюджетных программ без изменения годового объема расходов по бюджетной программе при условии сохранения запланированных показателей конечных результатов перераспределяют средства:
между мероприятиями в пределах одной текущей бюджетной программы или одной текущей бюджетной подпрограммы бюджетной программы самостоятельно без рассмотрения на соответствующей бюджетной комиссии;
между текущими бюджетными подпрограммами в пределах одной бюджетной программы, за исключением бюджетных подпрограмм, финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, целевых трансфертов из вышестоящего бюджета, без рассмотрения на соответствующей бюджетной комиссии;
между бюджетными инвестиционными проектами в пределах одной бюджетной программы развития или одной бюджетной подпрограммы развития бюджетной программы, за исключением подпрограмм, финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, целевых трансфертов и кредитов из вышестоящего бюджета, без рассмотрения на бюджетной комиссии;
между бюджетными подпрограммами развития в пределах одной бюджетной программы, за исключением подпрограмм, финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан и целевых трансфертов из вышестоящего бюджета, без рассмотрения на бюджетной комиссии.
Администраторы бюджетных программ при внесении изменений в бюджетные программы по своей инициативе, в течение трех рабочих дней направляют утвержденные изменения в бюджетные программы соответственно в центральный или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа в порядке уведомления.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 61-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586; в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

61-2. Бюджеттің атқарылуы барысында республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері қаражатты жоспарланған түпкілікті нәтижелер көрсеткіштері сақталған жағдайда бюджеттік бағдарлама бойынша жылдық шығындар көлемін өзгертусіз бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен:
республикалық бюджет комиссиясында міндетті түрде қарала отырып, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферттер қаражаты және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін кепілдік берілген трансферт қаражаты есебінен қаржыландырылатын бір бюджеттік бағдарлама шегінде ағымдағы бюджеттік кіші бағдарламалар арасында
республикалық бюджет комиссиясында міндетті түрде қарала отырып, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферттер қаражаты және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін кепілдік берілген трансферт қаражаты есебінен қаржыландырылатын бір бюджеттік даму бағдарламасы немесе бюджеттік бағдарламаны дамытудың бір бюджеттік кіші бағдарламасы шегіндегі бюджеттік инвестициялық жобалар арасында;
республикалық бюджет комиссиясында міндетті түрде қарала отырып, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферттер қаражаты және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін кепілдік берілген трансферт қаражаты есебінен қаржыландырылатын бір бюджеттік бағдарлама шегінде бюджеттік даму кіші бағдарламалары арасында жүзеге асырылады.
Ескерту. Ереже 61-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 29.09.2022 № 1001 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
62. Бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган осы Ереженiң 59, 60, 61-тармақтарында санамаланған нормативтiк құқықтық актiлердiң негiзiнде осы Ереженiң 2-тарауының 4-параграфында айқындалған тәртiппен түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзедi.
Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 12.07.2017 № 431 бұйрығымен
63. Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе облыстың жергілікті атқарушы органның және аудандық (облыстық маңызы бар қала) резервінен қаражат бөлу кезінде төмен тұрған бюджетті, сондай-ақ бөлінетін бюджеттік бағдарламалар бойынша түзету осы Ереженің 29-66-тармақтарымен белгіленген тәртіппен кейіннен түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізе отырып, жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімін іске асыру туралы жергілікті атқарушы органның қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу арқылы мәслихатта бюджетті нақтыламастан жүзеге асырылады.

61-2. В ходе исполнения бюджета администраторы республиканских бюджетных программ без изменения годового объема расходов по бюджетной программе при условии сохранения запланированных показателей конечных результатов перераспределяют средства:
между текущими бюджетными подпрограммами в пределах одной бюджетной программы, финансируемых за счет средств целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан и средств гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан с обязательным рассмотрением на республиканской бюджетной комиссии;
между бюджетными инвестиционными проектами в пределах одной бюджетной программы развития или одной бюджетной подпрограммы развития бюджетной программы, финансируемых за счет средств целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан и средств гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан с обязательным рассмотрением на республиканской бюджетной комиссии;
между бюджетными подпрограммами развития в пределах одной бюджетной программы, финансируемых за счет средств целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан и средств гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан с обязательным рассмотрением на республиканской бюджетной комиссии.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 61-2 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 29.09.2022 № 1001 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
62. Уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании нормативных правовых актов, перечисленных в пунктах 59, 60, 61 настоящих Правил, вносит изменения в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в порядке, определенном параграфом 4 главы 2 настоящих Правил.
Сноска. В пункт 62 внесены изменения на государственном языке, на русском языке текст не изменяется приказом Министра финансов РК от 12.07.2017 № 431.
63. Корректировка бюджета нижестоящего уровня при выделении средств из резерва Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа области и района (города областного значения), а также по распределяемым бюджетным программам, осуществляется без уточнения бюджета в маслихате путем внесения изменений и дополнений в постановление местного исполнительного органа о реализации решения маслихата о местном бюджете с последующим внесением изменений и дополнений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в порядке, установленном пунктами 29-66 настоящих Правил.

Ескерту. 63-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 06.09.2017 № 543 бұйрығымен.
64. Республикалық бюджетті нақтылау және түзету шеңберінде жоғары тұрған бюджеттен қосымша нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттер бөлінген және (немесе) олардың бөлінген көлемдері өзгерген кезде осы Ереженің 2-тарауының 4-параграфында белгіленген тәртіппен кейіннен түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізе отырып, жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімін іске асыру туралы жергілікті атқарушы органның қаулысына, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу жолымен төменгі деңгейдегі бюджетті түзету жүзеге асырылады.
Ескерту. 64-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
65. Қаржы жылының ішінде орталық мемлекеттік органдарды, жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдарды және оларға ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерді құрған, таратқан, қайта ұйымдастырған, олардың функцияларын өзгерткен жағдайда бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган жаңадан құрылған мемлекеттік органдардың, таратылған және қайта ұйымдастырылған мемлекеттік органдардың құқықтық мирасқорларының және оның ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерінің функцияларын айқындайтын нормативтік құқықтық актілердің негізінде Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасына өзгерістер мен толықтырулар енгізеді.
Мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган мемлекеттiк органдарды, жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдарды және оларға ведомстволық бағыныстағы мемлекеттiк мекемелердi құруға, таратуға, қайта ұйымдастыруға, олардың функцияларын өзгертуге байланысты бекiтiлген (нақтыланған) бюджет көрсеткiштерiн түзету жөнiндегi қаулылардың жобаларын әзiрлейдi және оны тиісінше Қазақстан Республикасының Үкiметiне немесе тиiстi жергiлiктi атқарушы органның әкiмдiгiне енгiзедi.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің шешіміне республикалық бюджет туралы заңын іске асыру туралы қаулысына немесе мәслихаттың жергілікті бюджет туралы шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның қаулыларын қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараттары жылдық жоспарлы сома өзгертілген бюджеттік бағдарламалар бойынша қаржыландыру жоспарларын өзгертуге өтінім ұсынады.
Қазынашылықтың аумақтық бөлімшелері, олар бойынша жылдық жоспарлы сома өзгертілген бюджеттік бағдарламалар бойынша жоспарлы жұмсалымдар мен кассалық шығыстарды көшіру аяқталғанша қайта ұйымдастырылатын (таратылатын) мемлекеттік мекемелердің шығыс операцияларын тоқтата тұрады.

Сноска. Пункт 63 в редакции приказа Министра финансов РК от 06.09.2017 № 543.
64. При выделении дополнительных и (или) изменении объемов выделенных целевых трансфертов и бюджетных кредитов из вышестоящего бюджета в рамках уточнения и корректировки республиканского бюджета осуществляется корректировка бюджета нижестоящего уровня путем внесения изменений и дополнений в постановление местного исполнительного органа, решение акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о реализации решения маслихата о местном бюджете с последующим внесением изменений и дополнений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в порядке, установленном параграфом 4 главы 2 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 64 в редакции приказа Министра финансов РК от 06.09.2017 № 543; внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
65. В течение финансового года в случаях образования, ликвидации, реорганизации, изменения функций центральных государственных органов, исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета, и подведомственных им государственных учреждений, центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию на основании нормативных правовых актов, определяющих функции вновь образованных государственных органов, правопреемников ликвидированных и реорганизованных государственных органов и подведомственных им государственных учреждений вносит изменения и дополнения в Единую бюджетную классификацию Республики Казахстан.
Центральный уполномоченный орган по государственному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию разрабатывают проекты постановлений по корректировке показателей утвержденного (уточненного) бюджета, связанной с образованием, ликвидацией, реорганизацией, изменением функций государственных органов, исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета, и подведомственных им государственных учреждений, и вносит его соответственно в Правительство Республики Казахстан или акимат соответствующего местного исполнительного органа.
Администраторы бюджетных программ в течение пяти рабочих дней со дня принятия постановлений Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа, решения акима города районного значения, села, поселка, сельского округа о реализации закона о республиканском бюджете или решения маслихата о местном бюджете предоставляют в уполномоченный орган по исполнению бюджета, аппараты акима города районного значения, села, поселка, сельского округа заявки на изменение планов финансирования по бюджетным программам, по которым изменились годовые плановые суммы.
Территориальные подразделения казначейства приостанавливают расходные операции реорганизуемых (ликвидируемых) государственных учреждений по бюджетным программам, по которым изменились годовые плановые суммы, до окончания переноса плановых назначений и кассовых расходов.

Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган осы Ереженің 2-тарауының 4-параграфында белгіленген тәртіппен жоспарлы тағайындауларға көшіру бөлігінде берілетін, бөлінетін бюджеттік бағдарламалар бойынша түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда және жергілікті бюджеттер туралы мәслихаттардың шешімдерімен бекітілген аталған бюджеттік бағдарламалардың жалпы сомасы шегінде көшіру бөлігінде өзгерістер енгізеді.
Жоспарлы тағайындаулар мен бұрын жүргізілген кассалық шығыстарды көшіруді бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның хатының негізінде аумақтық қазынашылық бөлімшелері мынадай жағдайларда:
1) құрылған, таратылған, қайта ұйымдастырылған, орталық мемлекеттік және жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардың және олардың оларға ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің штат санының функциялары мен лимиттері өзгерген;
2) республикалық және/немесе жергілікті бюджеттерді нақтылау;
3) Қазақстан Республикасының бірыңғай бюджеттік сыныптамасына өзгерістер енгізген;
4) аумақтық қазынашылық бөлімшеде мемлекеттік мекеменің қызмет көрсетілу орны өзгерген;
5) шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшеліктерінің құрылымына шығыстардың түрлерін өзгерту бөлігінде өзгерістер енген;
6) ағымдағы қаржы жылы ішінде бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепті орталықтандыру/орталықсыздандыру туралы шешім қабылдағанда;
7) секвестрде жүзеге асырады.
Тапсырыстың (хабарламалардың) жабылуы (жойылуы) тиісті НҚА-ны, сондай-ақ соманы және шартты қайта тіркеу туралы хабарламаның қалдық сомасын көрсете отырып, мемлекеттік мекеменің хатының негізінде жасалады. Бұрын қабылдаған міндеттемелерді қайта тіркеу осы Ереженің
6-тарауының 1-6-параграфтарының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттік органдар функцияларын мемлекеттік басқарудың төмен тұрған деңгейінен жоғары тұрған деңгейіне, сондай-ақ мемлекеттік басқарудың жоғары тұрған деңгейінен төмен тұрған деңгейіне беру кезінде нысаналы трансферттер бойынша жоспарлық тағайындаулардың пайдаланылмаған қалдықтарының сомаларын көшіру жүзеге асырылады.
Ескерту. 65-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 24.12.2014 № 583; 12.07.2017 № 431; 06.09.2017 № 543 бұйрықтарымен.
66. Алып тасталды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2020 № 320 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Уполномоченный орган по исполнению бюджета в установленном параграфом 4 главы 2 настоящих Правил порядке вносит изменения в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам в части переноса плановых назначений по передаваемым, разделяемым бюджетным программам, в пределах общих сумм данных бюджетных программ, утвержденных Законом о республиканском бюджете и решениями маслихатов о местных бюджетах на очередной финансовый год.
Перенос плановых назначений и произведенных ранее кассовых расходов осуществляется территориальными подразделениями казначейства на основании письма уполномоченного органа по исполнению бюджета в следующих случаях:
1) образования, ликвидации, реорганизации, изменения функций и лимитов штатной численности центральных государственных и местных исполнительных органов и подведомственных им государственных учреждений;
2) уточнения республиканского и/или местных бюджетов;
3) внесения изменений в Единую бюджетную классификацию Республики Казахстан;
4) изменения места обслуживания государственного учреждения в территориальном подразделении казначейства;
5) внесения изменений в структуру специфик экономической классификации расходов в части изменения видов расходов;
6) принятия решения о централизации/децентрализации бухгалтерского учета в подведомственных администратору бюджетных программ государственных учреждениях в течение текущего финансового года;
7) секвестра.
Закрытие (отмена) заказов (уведомлений) производится на основании письма государственного учреждения с указанием соответствующего нормативного правового акта, а также номера, даты, суммы и остатка суммы уведомления о регистрации договора. Перерегистрация ранее принятых обязательств осуществляется в соответствии с требованиями параграфов 1-6 главы 6 настоящих Правил.
При передаче функций государственных органов из нижестоящего уровня государственного управления в вышестоящий уровень, а также из вышестоящего уровня государственного управления в нижестоящий уровень осуществляется перенос сумм неиспользованных остатков плановых назначений по целевым трансфертам.
Сноска. Пункт 65 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 24.12.2014 № 583; внесены изменения на государственном языке, на русском языке текст не изменяется приказом Министра финансов РК от 12.07.2017 № 431; с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 06.09.2017 № 543.
66. Исключен приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.03.2020 № 320 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3-тарау. Бюджеттің атқарылуы
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2020 № 320 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
67. Бюджеттің атқарылуы бюджетке барлық бюджет түсімдерінің түрлерін толық және уақтылы төлеумен, оларды Бірыңғай қазынашылық шотына (бұдан әрі - БҚШ) есепке алумен және бюджеттік бағдарламалардың мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған іс-шараларды іске асыру мақсатында БҚШ-дан төлемдер мен аударымдарды уақтылы жүзеге асырумен қамтамасыз етіледі.
68. Бюджеттiң атқарылуы кассалық негiзде жүзеге асырылады. БҚШ-ға түсiмдердi есепке алу және оларды БҚШ-дан есептен шығару жөнiндегi операциялар ақша нысанында есептеледi.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша мемлекеттік мекемелер, бюджеттік бағдарламалар әкімшілері, уәкілетті органдар, квазимемлекеттік сектор субъектілері түсімдер мен шығыстар бойынша есептерді дербес қалыптастырады.
Ескерту. 68-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586; 26.02.2016 № 87 бұйрықтарымен.
69. Бюджеттерді атқаруды және оларға кассалық қызмет көрсетуді аумақтық қазынашылық бөлімшелері мемлекеттік мекемелердің/квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің, уәкілетті органдардың құжаттарды қағаз және магнит жеткізгіштерде беруімен де, құжаттардың электрондық түрлерін қалыптастыру және жөнелту, "Қазынашылық-клиент" АЖ арқылы есептерді қалыптастыруы арқылы да жүзеге асырады.
Ескерту. 69-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.04.2024 № 221 (30.04.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын және мемлекеттік мекемелердің шоттарын ашу, жүргізу және жабу тәртібі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2020 № 320 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Тиісті бюджеттердің қолма-қол ақшасын бақылау шоттары
70. Қолма-қол ақшаны бақылау шоттары (бұдан әрi – ҚБШ) мына:
1) республикалық және жергiлiктi бюджеттерге түсiмдердi есептеумен және республикалық және жергiлiктi бюджеттерден шығыстарды жүргiзумен;
2) мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) өткiзуден түсетiн ақшаны есептеуімен және олардың есебiнен шығыстарды жүргiзумен;
3) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына бағытталатын түсiмдердi есептеумен және оларды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi (бұдан әрі – ҚР ҰБ) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шотына аударумен;

Глава 3. Исполнение бюджета
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.03.2020 № 320 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
67. Исполнение бюджета обеспечивается полнотой и своевременностью уплаты в бюджет всех видов бюджетных поступлений, зачислением их на Единый казначейский счет (далее - ЕКС) и своевременным осуществлением платежей и переводов с ЕКС в целях реализации мероприятий, направленных на достижение целей бюджетных программ.
68. Исполнение бюджета осуществляется на кассовой основе. Операции по зачислению поступлений на ЕКС и их списанию с ЕКС учитываются в денежной форме.
В ИС "Казначейство-клиент" государственные учреждения, администраторы бюджетных программ, уполномоченные органы, субъекты квазигосударственного сектора самостоятельно формируют отчеты по поступлениям и расходам.
Сноска. Пункт 68 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586; от 26.02.2016 № 87.
69. Исполнение бюджетов и их кассовое обслуживание территориальными подразделениями казначейства осуществляется как с представлением государственными учреждениями/субъектами квазигосударственного сектора, администраторами бюджетных программ, уполномоченными органами документов на бумажном и магнитном носителях, так путем формирования и отправки электронных образов документов, формирования отчетов посредством ИС "Казначейство-клиент".
Сноска. Пункт 69 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.04.2024 № 221 (вводится в действие с 30.04.2024).
Глава 4. Порядок открытия, ведения и закрытия контрольных счетов наличности и счетов государственных учреждений
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.03.2020 № 320 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Контрольные счета наличности
соответствующих бюджетов
70. Контрольные счета наличности (далее – КСН) предназначены для учета операций, связанных с зачислением:
1) поступлений в республиканский и местные бюджеты и проведением расходов из республиканского и местных бюджетов;
2) денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) и проведением за счет них расходов;
3) поступлений, направляемых в Национальный фонд Республики Казахстан, и их переводом на счета Правительства Республики Казахстан в Национальном Банке Республики Казахстан (далее – НБ РК);

4) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында белгіленген нормативтер бойынша бөлінген түсімдерді есептеумен және оларды ҚР ҰБ-да Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер үшін ашылған шоттарға аударумен;
5) және Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес мемлекеттiк мекемелер алатын оларға арналған филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен, және (немесе) меценаттық қызметтен, және (немесе) кіші отанға қолдау көрсету жөніндегі қызметтен түсетiн ақшаны жұмсауымен;
6) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жеке және (немесе) заңды тұлғалар белгілі бір жағдайлар басталған кезде олардың қайтарымдылығы не тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартында мемлекеттік мекемеге беретін ақшаны есепке алумен;
7) бюджеттiк ақшаны есептеумен және оларды ерекше шығыстарды жүргiзуге пайдаланумен;
8) қаржылық ұйымдардың, Тұрғын үй құрылысына кепілдік беру қорының жарғылық капиталдарын ұлғайтуды қоспағанда, республикалық бюджет туралы заңда не жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімінде квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға көзделген не мемлекеттік тапсырманы орындауға байланысты ақшаны есепке алумен және оларды инвестициялық жобаларды іске асыруға (бұдан әрі – квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоты), сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген ең аз мөлшерде квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын қалыптастыру кезінде пайдаланылуымен;
9) және Қазақстан Республикасы ратификациялаған мемлекеттік қарыздар туралы халықаралық шарттарға немесе байланысты гранттар туралы шарттарға сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотынан (бұдан әрі - сыртқы қарыздардың немесе байланысты грантты қайтадан айырбастау шоты) қайтадан ұлттық валютаға айырбасталатын үкіметтік сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың ақшасын жұмсауға байланысты операцияларды есепке алуға;
10) және қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде бас мердігерлерге және қосалқы мердігерлерге аударылатын ақшаны пайдаланумен (бұдан әрі – мемлекеттік сатып алу шоттары);
11) Жәбірленушілерге өтемақы қорына (Қор шотына) жіберілетін ақша түсімдерін есепке жатқызумен және Қазақстан Республикасының Жәбірленушілерге өтемақы қоры туралы заңнамасында көзделген өтемақылардың төлемін жүргізумен;
12) мемлекеттік бағдарламаларды, қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдауды жүзеге асыруға арналған бюджет ақшасын және оларды пайдалануға (бұдан әрі – қаржылық және (немесе)қаржылық емес қолдау операторларының шоты);

4) поступлений, распределенных по установленным нормативам между бюджетами государств-членов Евразийского экономического союза, и переводом их на счета, открытые в НБ РК для государств-членов Евразийского экономического союза;
5) и расходованием денег от филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине для государственных учреждений, получаемых ими в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
6) денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам;
7) бюджетных денег и их использованием на проведение особых расходов;
8) денег, предусмотренных на соответствующий финансовый год в законе о республиканском бюджете либо решении маслихата о местном бюджете, на формирование или увеличение уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора и их использованием на реализацию инвестиционных проектов либо связанных с выполнением государственного задания (далее – счет субъектов квазигосударственного сектора), за исключением случаев увеличения уставных капиталов финансовых организаций, Фонда гарантирования жилищного строительства, а также при формировании в минимальном размере, установленном законами Республики Казахстан, уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора;
9) и расходованием денег правительственных внешних займов или связанных грантов, реконвертируемых в национальную валюту со специального счета внешнего займа или связанного гранта, открытого в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, в соответствии с международными договорами о государственных займах, ратифицированными Республикой Казахстан, или договорами о связанных грантах (далее – счет реконвертации внешнего займа или связанного гранта);
10) и использованием денег, перечисляемых генеральным подрядчикам и субподрядчикам, в рамках казначейского сопровождения (далее – счета государственных закупок);
11) поступлений денег, направляемых в Фонд компенсации потерпевшим (счет Фонда), и проведением выплаты компенсации, предусмотренной законодательством Республики Казахстан о Фонде компенсации потерпевшим;
12) бюджетных денег и их использованием на осуществление финансовой и (или) нефинансовой поддержки государственных программ (далее – счет операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки);

13) Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен қарыз шарттарына сәйкес мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздардың ақшасын жұмсауға (бұдан әрі – мемлекет кепілдік берген қарыздың ұлттық валютадағы шоты);
14) қарыз алушылардың мемлекеттік кепілдік беру туралы келісімдерге сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарға қызмет көрсетуге және оларды өтеуге арналған ақшаны жұмсауға (бұдан әрі – ұлттық валютадағы қызмет көрсету шоты);
15) Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына жіберілетін ақша түсімдерін (бұдан әрі – Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының шоты) есепке алуға және оларды "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Білім туралы заңы) сәйкес жұмсауға;
16) Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының ақша түсімдерін (бұдан әрі – білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шоты) есепке алуға және оларды Білім туралы заңына сәйкес жұмсауға байланысты операцияларды есепке алуға арналған;
17) Арнаулы мемлекеттік қорға (бұдан әрі – Арнаулы мемлекеттік қордың шоты) жіберілетін ақша түсімдері және оларды "Заңсыз иемденілген активтерді мемлекетке қайтару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – активтерді қайтару туралы Заң) сәйкес жұмсау;
18) Арнаулы мемлекеттік қордың (бұдан әрі – тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының арнайы шоты) ақша түсімдері және оларды активтерді қайтару туралы Заңына сәйкес жұмсау.
Ескерту. 70-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.10.2024 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
71. Республикалық және жергілікті бюджеттердің түсімдерін есептеу мен республикалық және жергілікті бюджеттерден шығыстарды жүргізумен байланысты операцияларды есептеу үшін қолма-қол ақшаны бақылау шоттары (бұдан әрі - тиісті бюджеттердің ҚБШ) бюджетті атқару жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органдарға ашылады.
Тиісті бюджеттің ҚБШ түрлері:
республикалық бюджеттің ҚБШ;
облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің ҚБШ;
аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттердің ҚБШ;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің ҚБШ.
Ескерту. 71-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 06.09.2017 № 543 бұйрығымен.
72. Тиісті бюджеттердің ҚБШ-сынан түсімдер және жүргізілген төлемдер мен ақша аударымдары бойынша операциялар ҚР ББС және мемлекеттік мекемелердің кодтарына сәйкес ескеріледі.

13) и расходованием денег негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией, в соответствии с договорами займа под государственную гарантию Республики Казахстан (далее – счет гарантированного государством займа в национальной валюте);
14) и расходованием заемщиками денег, предназначенных для обслуживания и погашения негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией Республики Казахстан, в соответствии с соглашениями о предоставлении государственной гарантии (далее – счет обслуживания в национальной валюте);
15) поступлений денег, направляемых в Фонд поддержки инфраструктуры образования (далее – счет Фонда поддержки инфраструктуры образования), и расходованием их в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" (далее – Закон об образовании);
16) поступлений денег Фонда поддержки инфраструктуры образования (далее – счет местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования) и расходованием их в соответствии с Законом об образовании;
17) поступлений денег, направляемых в Специальный государственный фонд (далее – счет Специального государственного фонда) и расходованием их в соответствии с Законом Республики Казахстан "О возврате государству незаконно приобретенных активов" (далее – Закон о возврате активов);
18) поступлений денег Специального государственного фонда (далее – специальный счет центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы) и расходованием их в соответствии с Законом о возврате активов.
Сноска. Пункт 70 - в редакции приказа Министра финансов РК от 16.10.2024 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
71. Контрольные счета наличности для учета операций, связанных с зачислением поступлений в республиканский и местные бюджеты и проведением расходов из республиканского и местных бюджетов (далее - КСН соответствующих бюджетов), открываются центральному и местным уполномоченным органам по исполнению бюджета.
Виды КСН соответствующих бюджетов:
КСН республиканского бюджета;
КСН областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы;
КСН районного (города областного значения) бюджета;
КСН бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа.
Сноска. Пункт 71 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 06.09.2017 № 543.
72. Операции по поступлениям и проведенным платежам и переводам денег с КСН соответствующих бюджетов, учитываются в соответствии с ЕБК РК и кодами государственных учреждений.

2-параграф. Мемлекеттік мекемелердің кодтарын беру
73. Республикалық және/немесе жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге республикалық және/немесе жергілікті бюджеттерден шығыстарды жүргізу үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жеті мәнді кодтар беріледі. Мұнда бірінші 3 белгі ҚР ББС-қа сәйкес бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің кодын білдіреді, келесі төрт белгі әр мемлекеттік мекеме үшін жеке болып табылады.
Ескерту. 73-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
74. Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелерге кодтар беру үшiн бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға мемлекеттік мекеменің бизнес-сәйкестендіру нөмірін міндетті түрде көрсете отырып, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлiктiң/анықтаманың көшірмесін қоса бере отырып, осы Ережеге 43-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде мемлекеттік мекемелерге кодтар беруге өтінімді ұсынады.
Жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге кодтар беру үшін жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері аумақтық қазынашылық бөлімшесіне мемлекеттік мекеменің коды ашылғаннан кейін ұсынылатын осы Ереженің 98-тармағының 3), 4), 5)-тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоспағанда, осы Ереженің 4-тарауының 5-параграфында көзделген құжаттар жинағын қалыптастыруға қажетті құжаттарды қоса бере отырып, осы Ереженің 43-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде мемлекеттік мекемелерге кодтар беруге өтінім жібереді.
Аумақтық қазынашылық бөлімшесі осы Ереженің 43-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекемелерге кодтар беруге өтінім алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға осы Ереженің 43-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекемелерге кодтар беруге арналған өтінім жібереді.
Республикалық және жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мемлекеттік мекемелерге кодтар беруге арналған өтінімде көрсетілген деректемелердің шынайылығын қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік мекемелерге кодтар беруге арналған өтінім белгіленген нысанға сәйкес келмесе не болмаған немесе мәліметтер дұрыс көрсетілмеген жағдайда, сондай-ақ 1, 2-абзацтарда қарастырылған құжаттарды қоса берусіз өтінім орындаусыз қайтарылады.

Параграф 2. Присвоение кодов государственных учреждений
73. Государственным учреждениям, финансируемым из республиканского и/или местных бюджетов, для проведения расходов из республиканского и/или местных бюджетов центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета присваиваются семизначные коды, где первые три знака обозначают код администратора бюджетных программ в соответствии с ЕБК РК, последующие четыре знака являются индивидуальными для каждого государственного учреждения.
Сноска. В пункт 73 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
74. Для присвоения кодов государственным учреждениям, финансируемым из республиканского бюджета, администраторы республиканских бюджетных программ представляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета заявку на присвоение кодов государственным учреждениям по форме, согласно приложению 43 к настоящим Правилам на государственном и русском языках, с приложением копии свидетельства/справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица с обязательным указанием бизнес-идентификационного номера государственного учреждения.
Для присвоения кодов государственным учреждениям, финансируемым из местных бюджетов, администраторы местных бюджетных программ направляют в территориальное подразделение казначейства заявку на присвоение кодов государственным учреждениям по форме согласно приложению 43 к настоящим Правилам на государственном и русском языках с приложением документов, необходимых для формирования досье, предусмотренных параграфом 5 главы 4 настоящих Правил, за исключением документов указанных в подпунктах 3), 4), 5) пункта 98 настоящих Правил, которые представляются после открытия кода государственного учреждения.
Территориальное подразделение казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня получения заявки на присвоение кодов государственным учреждениям по форме согласно приложению 43 к настоящим Правилам направляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета заявку на присвоение кодов государственным учреждениям по форме согласно приложению 43 к настоящим Правилам.
Администраторы республиканских и местных бюджетных программ обеспечивают достоверность реквизитов, указанных в заявках на присвоение кодов государственным учреждениям.
В случае несоответствия заявки на присвоение кодов государственным учреждениям установленной форме, либо отсутствия или неверного указания сведений, а также без приложения документов, предусмотренных абзацем 1, 2, заявка возвращается без исполнения.

Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 ; өзгеріс енгізілді - 11.11.2016 № 597; 23.02.2018 № 269 бұйрықтарымен.
75. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінен және аумақтық қазынашылық бөлімшелерінен осы Ереженің 43-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекемелерге кодтар беруге арналған өтінім алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей кодтар беріледі.
76 Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер кодтар берген күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей электрондық түрдегі хат арқылы берілген кодтар туралы республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне және аумақтық қазынашылық бөлімшелеріне хабарлайды.
Аумақтық қазынашылық бөлімшесі жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің кодтарын беру туралы бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органнан хат алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей берілген кодтар туралы жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне хабарлайды.
77. Мемлекеттік мекемелердің берілген кодтарын тіркеу ҚБАЖ-да қалыптастырылатын мемлекеттік мекемелер анықтамалығында жазылады.
78. Аумақтық қазынашылық бөлімшелері бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган оларды ашқаннан кейінгі 3 жұмыс күні ішінде мемлекеттік мекемелердің кодтарын ашқаны туралы тиісті мемлекеттік кірістер органдарына жазбаша хабарлайды.
3-параграф. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын, шетел валютасындағы шоттарды, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарын, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына шоттар ашуы
79. Мемлекеттік мекемелердің мынадай қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және шоттары болуы мүмкін:
1) мемлекеттік мекемелер өздерінің иелік етуінде қалған тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан қалған қолма-қол ақшаны бақылау шоты (бұдан әрі – ақылы қызметтердің ҚБШ);
2) филантропиялық қызметтен және (немесе) демеушілік қызметтен, және (немесе) меценаттық қызметтен, және (немесе) кіші отанға қолдау көрсету жөніндегі қызметтен қолма-қол ақшасын бақылау шоты (бұдан әрі – қайырымдылық көмек ҚБШ);
3) ақшаны уақытша орналастырудың қолма-қол ақшасын бақылау шоты (бұдан әрі – ақшаны уақытша орналастырудың ҚБШ);
4) нысаналы қаржыландырудың қолма-қол ақшасын бақылау шоты (бұдан әрі – нысаналы қаржыландырудың ҚБШ);

Сноска. Пункт 74 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87; с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 11.11.2016 № 597; от 23.02.2018 № 269.
75. Центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета присваиваются коды не позднее следующего рабочего дня со дня получения от администраторов республиканских бюджетных программ и территориальных подразделений казначейства заявок на присвоение кодов государственным учреждениям по форме согласно приложению 43 к настоящим Правилам.
76. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета не позднее следующего рабочего дня со дня присвоения кодов государственным учреждениям, финансируемым из республиканского и местных бюджетов, уведомляет администраторов республиканских бюджетных программ и территориальные подразделения казначейства о присвоенных кодах письмом в электронном виде.
Территориальное подразделение казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня получения письма от центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета о присвоении кодов государственным учреждениям, финансируемым из местного бюджета, письменно уведомляет администратора местных бюджетных программ о присвоенных кодах.
77. Регистрация присвоенных кодов государственных учреждений отражается в справочнике государственных учреждений формируемом в ИИСК.
78. Территориальные подразделения казначейства письменно уведомляют соответствующие органы государственных доходов об открытии кодов государственных учреждений в течение 3-х рабочих дней после их открытия центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Параграф 3. Открытие центральным уполномоченным органом
по исполнению бюджета контрольных счетов наличности,
счетов в иностранной валюте, специальных счетов внешних займов
или связанных грантов, счетов к специальным счетам внешних
займов или связанных грантов
79. Государственные учреждения могут иметь следующие контрольные счета наличности и счета:
1) контрольный счет наличности денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении (далее - КСН платных услуг);
2) контрольный счет наличности филантропической деятельности и (или) спонсорской деятельности, и (или) меценатской деятельности, и (или) деятельности по оказанию поддержки малой родине (далее – КСН благотворительной помощи);
3) контрольный счет наличности временного размещения денег (далее - КСН временного размещения денег);
4) контрольный счет наличности целевого финансирования (далее - КСН целевого финансирования);

5) шетел валютасындағы шоттар;
6) алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 06.09.2017 № 543 (халық саны екі мың адамнан көп аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2018 және халық саны екі мың адам және одан аз аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7) сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайтадан айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шоты;
8) сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоты;
9) сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына
ашылған шот.
Ескерту. 79-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87; 06.09.2017 № 543 (халық саны екі мың адамнан көп аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2018 және халық саны екі мың адам және одан аз аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 27.08.2018 № 783 бұйрықтарымен.
80. Қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау ҚБШ-сын ашу үшін республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға осы Ережеге 47-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінім береді.
Ақылы қызметтер ҚБШ-сын ашу үшін республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер аумақтық қазынашылық бөлімшесіне осы Ережеге 47-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақылы қызметтер қолма-қол ақшасын бақылау шотын ашуға өтінім береді.
Ескерту. 80-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
81. Қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, ақылы қызметтер ҚБШ-сын ашу үшін жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын өзін-өзі басқару органдары, мемлекеттік мекемелер аумақтық қазынашылық бөлімшесіне осы Ережеге 47-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінім береді.
Ақылы қызметтер ҚБШ-сын ашуға арналған өтінім мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен ақшаларының түсімдері мен шығыстарының жоспары негізінде жасалады.
Ескерту. 81-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
82. Қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінім мынаны:
ҚБШ ашылатын мемлекеттік мекеменің атауы мен кодын;
ашу талап етілетін ҚБШ-ның атауын;
мемлекеттік мекеме қаржыландырылатын бюджет түрін;
мемлекеттік мекеменің орналасқан жерінің кодын;
баптың, тармақтың, тармақшаның нөмірлерін көрсете отырып, бюджет қаражатынан басқа өзге де қаржыландыру көздеріне жол беретін заңнамалық актінің атауы мен күнін (сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау ҚБШ-сы үшін – Қазақстан Республикасы ратификациялаған мемлекеттік қарыз туралы халықаралық шарттың немесе байланысты грант туралы шарттың нөмірі мен күнін) қамтуы тиіс.

5) счета в иностранной валюте;
6) исключен приказом Министра финансов РК от 06.09.2017 № 543 (вводится в действие для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью более двух тысяч человек с 01.01.2018 и для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с 01.01.2020).
7) контрольный счет наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта;
8) специальный счет внешнего займа или связанного гранта;
9) счет к специальному счету внешнего займа или связанного гранта.
Сноска. Пункт 79 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87; от 06.09.2017 № 543; от 27.08.2018 № 783.
80. Для открытия КСН благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта государственные учреждения, финансируемые из республиканского бюджета, предоставляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета заявку на открытие контрольного счета наличности по форме согласно приложению 47 к настоящим Правилам
Для открытия КСН платных услуг государственные учреждения, финансируемые из республиканского бюджета, представляют в территориальный орган казначейства заявку на открытие контрольного счета наличности платных услуг по форме согласно приложению 47 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 80 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
81. Для открытия КСН благотворительной помощи, временного размещения денег, платных услуг, местного самоуправления государственные учреждения, финансируемые из местных бюджетов, предоставляют в территориальный орган казначейства заявку на открытие контрольного счета наличности по форме согласно приложению 47 к настоящим Правилам.
Заявка на открытие КСН платных услуг составляется на основании плана поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг).
Сноска. Пункт 81 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
82. Заявка на открытие контрольного счета наличности должна содержать:
наименование и код государственного учреждения, которому открывается КСН;
наименование КСН, который требуется открыть;
вид бюджета, из которого финансируется государственное учреждение;
код месторасположения государственного учреждения;
наименование и дату законодательного акта, допускающего иные кроме бюджетных средств источники финансирования, с указанием номеров подпункта, пункта, статьи (для КСН реконвертации внешнего займа или связанного гранта – номер и дату международного договора о государственном займе, ратифицированного Республикой Казахстан, или договора о связанном гранте.

Ескерту. 82-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
83. Мемлекеттік мекеме қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, ақылы қызметтер, жергілікті өзін-өзі басқару, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау ҚБШ-сын ашуға өтінімді ұсыну негізділігін қамтамасыз етеді.
Ескерту. 83-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
84. Аумақтық қазынашылық бөлімшесі мемлекеттік мекемеден алынған қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінімнің негізінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға осы Ережеге 47-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінім жібереді.
Өтінім белгіленген нысанға сәйкес болмаған не мыналар:
1) ашылатын қолма-қол ақшаны бақылау шотының түрі;
2) мемлекеттік мекеменің атауы мен коды;
3) бюджет түрі;
4) қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашу үшін негіз болмаған немесе дұрыс көрсетілмеген жағдайда қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінім мемлекеттік мекемеге орындаусыз қайтарылады.
Ескерту. 84-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
85. Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемеден қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінімді алғаннан кейін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган қолма-қол ақшаны бақылау шоты ашылғаны туралы жазбаша хабарлама жібере отырып қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуды жүзеге асырады немесе мемлекеттік мекемеге өзгеше негізделген жауап жібереді.
Қолма-қол ақшаны бақылау шоты ашылғаны туралы хабарламада мыналар:
мемлекеттік мекеменің атауы және коды;
қолма-қол ақшаны бақылау шотының атауы және нөмірі көрсетіледі.
Ескерту. 85-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
86. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган:
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге - ақылы қызметтер ҚБШ-лары бойынша: аумақтық қазынашылық бөлімшелерінен ақылы қызметтер ҚБШ-ларын ашуға өтінімдер түскеннен кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей;
жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге - аумақтық қазынашылық бөлімшелерінен қолма-қол ақшаны бақылау шотын ашуға өтінім түскеннен кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей – қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын және шоттарын ашуды жүзеге асырады.
Ескерту. 86-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
87. Қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, ақылы қызмет, жергілікті өзін-өзі басқару ҚБШ-лары осы Ереженің 4-тарауының 8-параграфында көзделген жағдайларда ашылады және олар жабылғанға дейін әрекет етеді. Сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастау ҚБШ-лары қарыздың немесе байланысты гранттың қолданылу мерзіміне ашылады.

Сноска. Пункт 82 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
83. Государственное учреждение обеспечивает обоснованность предоставления заявки на открытие КСН благотворительной помощи, временного размещения денег, платных услуг, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта.
Сноска. Пункт 83 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
84. Территориальное подразделение казначейства на основании полученной от государственного учреждения заявки на открытие контрольного счета наличности формирует и направляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета заявку на открытие контрольного счета наличности по форме согласно приложению 47 к настоящим Правилам.
Заявка на открытие контрольного счета наличности возвращается без исполнения государственному учреждению в случае несоответствия заявки установленной форме, либо отсутствия или неверного указания:
1) вида открываемого контрольного счета наличности;
2) наименования или кода государственного учреждения;
3) вида бюджета;
4) основания для открытия контрольного счета наличности.
Сноска. Пункт 84 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
85. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета после получения от государственного учреждения, финансируемого из республиканского бюджета, заявки на открытие контрольного счета наличности осуществляет открытие соответствующего контрольного счета наличности с отправкой письменного уведомления об открытии контрольного счета наличности либо направляет иной обоснованный ответ государственному учреждению.
В уведомлении об открытии контрольного счета наличности указываются:
наименование и код государственного учреждения;
наименование и номер контрольного счета наличности.
Сноска. Пункт 85 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
86. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет открытие контрольных счетов наличности и счетов государственных учреждений, финансируемых из:
республиканского бюджета – по КСН платных услуг: не позднее следующего рабочего дня после поступления от территориальных подразделений казначейства заявок на открытие КСН платных услуг;
местных бюджетов – не позднее следующего рабочего дня после поступления от территориальных подразделений казначейства заявок на открытие контрольных счетов наличности.
Сноска. Пункт 86 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
87. КСН благотворительной помощи, временного размещения денег, платных услуг, местного самоуправления открываются и действуют до их закрытия в случаях, предусмотренных параграфом 8 главы 4 настоящих Правил. КСН реконвертации внешнего займа или связанного гранта открываются на срок действия займа или связанного гранта.

Ескерту. 87-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
88. Республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің ҚБШ және шоттарын ашқаннан кейін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган "Қазынашылық-клиент" АЖ арқылы ҚБШ мен шоттардың ашылғаны туралы хабарламаны электронды таратуды жүзеге асырады.
Ескерту. 88-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
89. Республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің шетел валютасындағы шоттарын, сыртқы қарыздарының немесе байланысты гранттарының арнайы шоттарына шот ашу үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға осы Ережеге 46-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті шотты ашуға өтінім береді.
Мемлекеттік мекеменің өтінімі мынаны қамтуы тиiс:
шот ашылатын мемлекеттік мекеменің атауы мен коды;
орналасқан жерінің коды;
шоттың атауы;
валюта түрi (Ұлттық Банк олар бойынша айырбастау және қайта айырбастау жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын валюталар түрлерінің тізбесіне сәйкес);
қаржыландыру көзі (республикалық немесе жергілікті бюджеттің қаражаты, бірлесіп қаржыландыру қаражаты немесе қаржыландырудың өзге көзі);
шығыстар бағыттарының мақсаты;
шот ашу үшін негіздеме.
Ескерту. 89-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
90. Мемлекеттік мекеменің шетел валютасында шот ашуға өтінім беруіне:
1) халықаралық шарттан оны қолдану үшін заң шығару талап етілетін жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттар туралы заңнамасына сәйкес жасалған халықаралық шарттар;
2) Қазақстан Республикасының халықаралық ынтымақтастықты, сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыру немесе шетел валютасында операциялар жүргізу көзделген нормативтік құқықтық актілері;
3) мемлекеттік мекеменің халықаралық ынтымақтастықты, сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыру немесе шетел валютасында операциялар жүргізу көзделген ережесі немесе жарғысы.
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезиденттерімен жасалған тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алу туралы шарт;
5) мемлекеттік мекемелерде оларға сәйкес шетел валютасында міндеттемелер туындаған халықаралық, шетелдік соттардың шешімдері негіз болып табылады.
Мемлекеттік мекеменің бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына ашылатын шотты ашуға арналған өтінім беруіне шарттарында осындай шот ашу көзделген Қазақстан Республикасы ратификациялаған мемлекеттік қарыз туралы халықаралық шарт немесе байланысты грант туралы шарт негіз болып табылады.
Мемлекеттік мекеме шетел валютасында шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына ашылатын шотты ашуға арналған өтінім берудің негізділігін қамтамасыз етеді.

Сноска. Пункт 87 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
88. После открытия КСН и счетов государственных учреждений, финансируемых из республиканского и местного бюджетов, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет электронную рассылку уведомлений об открытии КСН и счетов посредством ИС "Казначейство-клиент".
Сноска. Пункт 88 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
89. Для открытия счетов в иностранной валюте, специальных счетов внешних займов или связанных грантов, счетов к специальным счетам внешних займов или связанных грантов государственные учреждения, финансируемые из республиканского и местных бюджетов, предоставляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета заявку на открытие соответствующего счета по форме согласно приложению 46 к настоящим Правилам.
Заявка государственного учреждения должна содержать:
наименование и код государственного учреждения, которому открывается счет;
код месторасположения;
наименование счета;
вид валюты (согласно перечню видов валют, по которым Национальный Банк осуществляет операции по конвертации и реконвертации);
источник финансирования (средства республиканского или местного бюджета, средства софинансирования либо иной источник финансирования);
цели направления расходов;
основание для открытия счета.
Сноска. Пункт 89 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
90. Основанием представления государственным учреждением заявки на открытие счета в иностранной валюте являются:
1) международные договоры, заключенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о международных договорах, кроме случаев, когда из международного договора следует, что для его применения требуется издание закона;
2) нормативные правовые акты Республики Казахстан, которыми предусмотрено осуществление международного сотрудничества, внешнеэкономической деятельности или проведение операций в иностранной валюте;
3) положение или устав государственного учреждения, которым предусмотрено осуществление международного сотрудничества, внешнеэкономической деятельности или проведение операций в иностранной валюте;
4) договора о приобретении товаров (работ, услуг), заключенные с нерезидентами Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) решения международных, иностранных судов, в соответствии с которыми у государственных учреждений возникли обязательства в иностранной валюте.
Основанием для представления государственным учреждением в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета заявки на открытие специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта является международный договор о государственном займе, ратифицированный Республикой Казахстан, или договор о связанном гранте, условиями которого предусмотрено открытие такого счета.
Государственное учреждение обеспечивает обоснованность представления заявки на открытие счета в иностранной валюте, специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта.

Ескерту. 90-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
91. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекеттік мекемеден шетел валютасында шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына ашылатын шотты ашуға арналған өтінімді алғаннан кейін шот ашылғаны туралы хабарлама жібере отырып, тиісті шотты ашуды жүзеге асырады не мемлекеттік мекемеге басқа негізделген жауап жібереді.
Шоттың ашылғаны туралы хабарламада:
шотты ашуға арналған өтінімнің нөмірі мен күніне сілтеме;
мемлекеттік мекеменің атауы мен коды;
шоттың атауы мен нөмірі, валюты түрі;
мемлекеттік мекеме қаржыландырылатын бюджет түрі;
шығыстар бағыттарының мақсаты;
шотың қолданыс мерзімі көрсетіледі.
Шетел валютасындағы шот ағымдағы қаржы жылының соңына дейін ашылады және қолданылады. Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына ашылған шот қарыздың немесе байланысты гранттың қолданылу мерзіміне ашылады. Сотқа дейінгі тергеуді жүргізетін орган алып қойған шетел валютасын есепке жатқызуға арналған шетел валютасындағы шот осы Ереженің 4-тарауы 8-параграфында көзделген жағдайларда ашылады және шот жабылғанға дейін қолданылады.
Ескерту. 91-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
92. Мемлекеттiк мекеменiң атауы өзгерген жағдайда республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға мемлекеттiк қайта тiркеу туралы анықтаманың көшiрмесiн қоса бере отырып, осы Ережеге 48-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттiк мекеменiң атауын өзгертуге мемлекеттік және орыс тілдерінде өтінім береді.
Ескерту. 92-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
93. Мемлекеттiк мекеменiң атауы өзгерген жағдайда жергiлiктi уәкiлеттi орган аумақтық қазынашылық бөлімшесіне мемлекеттiк қайта тiркеу туралы анықтаманың көшiрмесiн қоса бере отырып, осы Ережеге 48-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттiк мекеменiң атауын өзгертуге мемлекеттік және орыс тілдерінде өтiнiм бередi.
Ескерту. 93-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
94. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінен және аумақтық қазынашылық бөлімшесінен осы Ережеге 48-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекеменің атауын өзгертуге өтінім алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік мекеменің атауын өзгертуді жүзеге асырады.
Мемлекеттік мекеменің атауы өзгергеннен кейін бұрын берілген қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, ақылы қызметтер, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайтадан айырбастау ҚБШ, шетел валютасындағы шот, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына ашылатын шот өзгеріссіз қалдырылады.

Сноска. Пункт 90 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
91. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета после получения от государственного учреждения заявки на открытие счета в иностранной валюте, специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта осуществляет открытие соответствующего счета с отправкой уведомления об открытии счета либо направляет иной обоснованный ответ государственному учреждению.
В уведомлении об открытии счета указываются:
ссылка на номер и дату заявки на открытие счета;
наименование и код государственного учреждения;
наименование и номер счета, вид валюты;
вид бюджета, из которого финансируется государственное учреждение;
цели направления расходов;
срок действия счета.
Счет в иностранной валюте открывается и действует до конца текущего финансового года. Специальный счет внешнего займа или связанного гранта, счет к специальному счету внешнего займа или связанного гранта открываются на срок действия займа или связанного гранта. Счет в иностранной валюте, предназначенный для зачисления иностранной валюты, изъятой органом, ведущим досудебное расследование, открывается и действует до закрытия счета в случаях, предусмотренных параграфом 8 главы 4 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 91 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
92. В случае изменения наименования государственного учреждения администратором республиканских бюджетных программ представляется в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета заявка на изменение наименования государственного учреждения на государственном и русском языках по форме, согласно приложению 48 к настоящим Правилам, с приложением копии справки о государственной перерегистрации.
Сноска. Пункт 92 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
93. В случае изменения наименования государственного учреждения, местным уполномоченным органом представляется в территориальное подразделение казначейства заявка на изменение наименования государственного учреждения на государственном и русском языках по форме, согласно приложению 48 к настоящим Правилам, с приложением копии справки о государственной перерегистрации.
Сноска. Пункт 93 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
94. Центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета осуществляется изменение наименования государственного учреждения не позднее следующего рабочего дня со дня получения от администраторов республиканских бюджетных программ и территориальных подразделений казначейства заявок на изменение наименования государственного учреждения по форме согласно приложению 48 к настоящим Правилам.
После изменения наименования государственного учреждения ранее присвоенный КСН благотворительной помощи, временного размещения денег, платных услуг, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, счет в иностранной валюте, специальный счет внешнего займа или связанного гранта, счет к специальному счету внешнего займа или связанного гранта остается без изменения.

Ескерту. 94-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.03.2015 № 202; өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87; 23.02.2018 № 269 бұйрықтарымен.
95. Нысаналы қаржыландыру ҚБШ-сын, шетел валютасындағы шоттарды және ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ-сын ашу, жүргізу және жабу тәртібі Қазақстан Республикасының кейбір заңдарының ерекшеліктерін ескере отырып, анықталады.
96. Тиісті бюджеттердің, ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайтадан айырбастаудың ашылған ҚБШ тіркеу осы Ережеге 49-қосымшаға сәйкес 5-19-нысаны бойынша аумақтық қазынашылық органының ішкі есебінде - қолма-қол ақшасын бақылау шоттарының тізбесінде көрсетіледі.
Шетел валютасында ашылған шоттарды, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарын, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына ашылатын шоттарды тіркеу осы Ережеге 50-қосымшаға сәйкес 8-08 "Шетел валютасындағы шоттардың тізбесі" нысаны бойынша аумақтық қазынашылық бөлімшесінің есебінде көрсетіледі.
Ескерту. 96-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87; 12.07.2017 № 431; 06.09.2017 № 543 (халық саны екі мың адамнан көп аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2018 және халық саны екі мың адам және одан аз аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 23.02.2018 № 269; 30.11.2018 № 1046 бұйрықтарымен.
97. Аумақтық қазынашылық органдары тиісті мемлекеттік кіріс органдары оларды бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ашқаннан кейін үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік мекемелердің ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің ҚБШ ашқаны туралы хабарлайды.
Ескерту. 97-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 06.09.2017 № 543 (халық саны екі мың адамнан көп аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2018 және халық саны екі мың адам және одан аз аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
4-параграф "Құпия"
5-параграф. Құжаттар жинағын қалыптастыру және құжаттар жинағын қалыптастырған кезде құжаттарға қойылатын талаптар
98. Мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң құжаттар жинағы мынадай құжаттарды қамтиды:
1) заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәліктің нотариалды расталған көшiрмесi немесе заңды тұлғаны тіркеу туралы анықтама;

Сноска. Пункт 94 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2015 № 202; с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87; от 23.02.2018 № 269.
95. Порядок открытия, ведения и закрытия КСН целевого финансирования, счетов в иностранной валюте и КСН временного размещения денег определяется с учетом особенностей некоторых законов Республики Казахстан.
96. Регистрация открытых КСН соответствующих бюджетов, платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта отражается во внутреннем отчете территориального органа казначейства - перечне контрольных счетов наличности по форме 5-19 согласно приложению 49 к настоящим Правилам.
Регистрация открытых счетов в иностранной валюте, специальных счетов внешних займов или связанных грантов, счетов к специальным счетам внешних займов или связанных грантов отражается во внутреннем отчете территориального подразделения казначейства по форме 8-08 "Перечень счетов в иностранной валюте" согласно приложению 50 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 96 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87; от 12.07.2017 № 431; от 06.09.2017 № 543 (вводится в действие для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью более двух тысяч человек с 01.01.2018 и для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с 01.01.2020); от 23.02.2018 № 269; от 30.11.2018 № 1046.
97. Территориальные органы казначейства письменно уведомляют соответствующие органы государственных доходов об открытии КСН платных услуг, благотворительной помощи государственных учреждений в течение трех рабочих дней после их открытия центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Сноска. Пункт 97 в редакции приказа Министра финансов РК от 06.09.2017 № 543 (вводится в действие для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью более двух тысяч человек с 01.01.2018 и для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с 01.01.2020).
Параграф 4. "Секретно"
Параграф 5. Формирование досье и требования, предъявляемые
к документам при формировании досье
98. Досье государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора включает следующие документы:
1) нотариально заверенную копию свидетельства или справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;

2) қолдардың және мөр бедерiнiң үлгiсi;
3) мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң бiрiншi басшысын тағайындау туралы бұйрықтардың көшiрмелерi және қаржылық құжаттардағы бiрiншi және екiншi қол қою құқығын жүктеу туралы бұйрықтардың көшiрмелерi;
4) қолма-қол ақшаны бақылау шоттары туралы есеп, 8-08 "Шетел валютасындағы шоттардың тізбесі" нысаны бойынша есеп.
Мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауы өзгерген кезде оларға сәйкес мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауы өзгертілген нормативтік құқықтық актінің не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге құжаттың көшірмесін бір мезгілде ұсына отырып, жоғарыда санамаланғандарға ұқсас жаңа құжаттар ұсынылады.
Ескерту. 98-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.04.2024 № 221 (30.04.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
99. Аумақтық қазынашылық бөлiмшесi әр мемлекеттiк мекемеге/квазимемлекеттік сектор субъектісіне бiр құжаттар жинағын қалыптастырады.
100. Мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң құжаттар жинағын қалыптастырған кезде аумақтық қазынашылық бөлiмшесi мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәліктегі/анықтамадағы және мөр бедерiнде (ММ үшiн – елтаңбалы) мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттiк сектор субъектiсi атауының сәйкестігін, сондай-ақ бірінші басшыны тағайындау туралы бұйрықтардың, қол қою құқықтарын және мөр бедері үлгілерін қоюды жүктеу туралы бұйрықтардың сәйкестігін тексередi. Алшақтықтар анықталған жағдайда сәйкестендiру үшiн мемлекеттiк мекемеге/квазимемлекеттiк сектор субъектiсiне қайтарады.
Ескерту. 100-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.10.2015 № 509 бұйрығымен.
101. Қолдар мен мөр бедерiнiң үлгiлерi аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне осы Ереженiң 51-қосымшасына сәйкес нысан бойынша екi данада ұсынылады. Бiр данасы мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттік сектор субъектісінің құжаттар жинағында сақталады, екiншiсiн қаржылық құжаттардағы қолдар мен мөр бедерiнiң (ММ үшін – елтаңбалы) шынайылығын тексеру үшiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесi пайдаланады.
102. Бiрiншi қол қою құқығына мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттік сектор субъектісінің басшысы (басшының қызметін атқару міндеті жүктелген тұлға) және/немесе ол уәкiлеттiк берген тұлғалар ие болады. Бiрiншi қол қою құқығы, оның ішінде бірінші басшының міндеттерін атқару міндеті жүктелген уақытқа да мемлекеттік мекеме/квазимемлекеттік сектор субъектісі басшының (басшының міндеттерін атқару міндеті жүктелген тұлғаның) бұйрығымен ресімделуі тиіс. Екiншi қол қою құқығы бухгалтерлiк есеп жүргiзу жөнiндегi функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттік сектор субъектісінің құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысына және/немесе мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттік сектор субъектісінің басшысы уәкілеттік берген бухгалтерлiк есептi жүргiзу жөнiндегi функцияларды жүзеге асыратын тұлғаларға беріледi.

2) образцы подписей и оттиска печати;
3) копии приказов о назначении первого руководителя государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора и копии приказов о возложении права первой и второй подписи на финансовых документах;
4) отчет о контрольных счетах наличности, отчет по форме 8-08 "Перечень счетов в иностранной валюте.
При изменении наименования государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора представляются новые документы аналогично перечисленным выше с одновременным представлением копии нормативного правового акта либо иного документа, установленного законодательством Республики Казахстан, в соответствии с которыми изменено наименование государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора.
Сноска. Пункт 98 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.04.2024 № 221 (вводится в действие с 30.04.2024).
99. Территориальное подразделение казначейства на каждое государственное учреждение/субъект квазигосударственного сектора формирует одно досье.
100. При формировании досье государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора территориальное подразделение казначейства проверяет идентичность наименования государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора в свидетельстве/справке о государственной регистрации (перерегистрации) и оттиске печати (для ГУ – гербовой), а также соответствие приказов о назначении первого руководителя, возложении права подписи и образцов подписей оттиска печати. В случае обнаружения расхождений, возвращает государственному учреждению/субъекту квазигосударственного сектора для приведения в соответствие.
Сноска. Пункт 100 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.10.2015 № 509.
101. Образцы подписей и оттиска печати представляются в территориальное подразделение казначейства в 2-х экземплярах по форме согласно приложению 51 к настоящим Правилам. Один экземпляр хранится в досье государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора, другой используется территориальным подразделением казначейства для проверки достоверности подписей и оттиска печати (для ГУ - гербовой) на финансовых документах.
102. Правом первой подписи обладает руководитель государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора (лицо, на которое возложено исполнение обязанностей руководителя) и/или другие уполномоченные им лица. Право первой подписи, в том числе на время исполнения обязанностей первого руководителя должно быть оформлено приказом руководителя (лица, на которое возложено исполнение обязанностей руководителя) государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора. Право второй подписи предоставляется руководителю структурного подразделения государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора, осуществляющему функции по ведению бухгалтерского учета, и/или другим уполномоченным руководителем государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора лицам, осуществляющим функции по ведению бухгалтерского учета.

103. Мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолдары мен мөр бедерiнiң үлгiсi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi басшысының немесе ол уәкiлеттік берген тұлғаның қолымен расталады және бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң мөр бедерiмен (ММ үшін – елтаңбалы) бекітіледі не нотариалды куәландырылады.
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң/квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолдары мен мөр бедерiнiң үлгiлерi нотариалды куәландырылады.
104. Қолдар мен мөр бедерiнiң үлгiлерi өшпейтiн төзiмдi сиялармен орындалуы тиiс, мөрдiң бедерi (ММ үшін - елтаңбалы) дәл және анық болуы тиiс. Ұшып кететiн сиялар құйылған фломастер және автоқаламмен қол қоюға және қолды факсимильдi көшiру құралдарын пайдалануға жол берiлмейдi. Мөр бедерін (ММ үшін - елтаңбалы) қойған кезде ("Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгi" мемлекеттiк мекемесiн қоспағанда), қызыл, қара және жасыл түстi мастиканы пайдалануға тыйым салынады.
Арнайы мақсаттарға арналған мөрлердi қолдануға жол берiлмейдi.
105. Қайта құрылған мемлекеттiк мекемеде/квазимемлекеттік сектор субъектісінде мөр уақытша болмаған, мөрдiң атауы өзгерген, ескiрген немесе жоғалған жағдайда, аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң басшысы мемлекеттiк мекемеге/квазимемлекеттік сектор субъектісіне оның өтiнiшiнiң негiзiнде жаңа мөр дайындауға және осы жағдайға байланысты құжаттарды сол елдi мекенде орналасқан бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң мөр бедерiмен бекітуге немесе құжаттарды мөр бедерінсiз беруге рұқсат бере отырып, мөр болмаған уақытта қаржылық құжаттарды ұсынуға уақыт (күнтiзбелiк 10 күннен аспайтын) бередi. Қолдар мен мөр бедерiнiң үлгiлерi мөрдiң (ММ үшін – елтаңбалы) дайындалу уақытында оның әрекет ету мерзiмi көрсетiлiп, "Мемлекеттік мекеменің/квазимемлекеттік сектор субъектісінің мөр табанының үлігісі" ашық жолағында "уақытша мөрсіз" деген белгімен елтаңбалы мөрдiң бедерiнсiз (ММ үшін – елтаңбалы) ресiмделедi.
Ескерту. 105-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.10.2015 № 509 бұйрығымен.
106. Ең болмағанда бір қол ауыстырылған немесе толықтырылған немесе мөр ауыстырылған жағдайда аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне осы параграфтың 103-тармағында белгiленген тәртiппен куәландырылған қол қою және мөр бедерiнiң үлгiлерiмен жаңа құжат ұсынылады.
Бiрiншi немесе екiншi қол қою құқығы бар тұлғалардың бiрiнiң қолын уақытша ауыстырған кезде аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне тұлғаны тағайындау және уақытша мiндетiн атқарушыға қол қою құқығын жүктеу туралы бұйрықтың көшiрмесiн оның қолданылу мерзiмiн көрсете отырып, уақытша міндетін атқаратын тұлғалардың қолдарының үлгілерін қамтитын уақытша құжат ресiмделедi. Жаңадан ұсынылған құжаттар мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттік сектор субъектісінің құжат жиынына тiгiледi.
Екiншi қол қою құқығы бар тұлға уақытша болмаған (демалыс немесе науқастанған) кезде төлем құжаттарына қол қою мен мөр бедерiнiң үлгiлерi бар құжатта көрсетiлген екiншi қол қою құқығы бар тұлғалар қол қояды. Бұл жағдайда қол қою мен мөр бедерiнiң үлгiлерi бар уақытша құжат толтыру талап етiлмейдi.

103. Образец подписей и оттиска печати государственного учреждения заверяется подписью руководителя администратора бюджетных программ или лица, им уполномоченного, и скрепляется оттиском печати (для ГУ - гербовой) администратора бюджетных программ либо заверяется нотариально.
Образец подписей и оттиска печати администратора бюджетных программ/субъекта квазигосударственного сектора заверяется нотариально.
104. Образец подписей и оттиска печати должен быть выполнен светостойкими чернилами, оттиск печати (для ГУ - гербовой) должен быть четким и ясным. Не допускаются подписание фломастером и авторучкой, заправленными улетучивающими чернилами, и использование средств факсимильного копирования подписи. При проставлении оттиска печати (для ГУ - гербовой) запрещается использовать мастику красного (за исключением ГУ "Администрация Президента Республики Казахстан"), черного и зеленого цветов.
Применение печатей, предназначенных для специальных целей, не допускается.
105. В случае временного отсутствия печати у вновь созданного государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора, изменения наименований, изношенности или утери печати, руководитель территориального подразделения казначейства предоставляет государственному учреждению/субъекту квазигосударственного сектора на основании его заявления срок (не более 10 календарных дней) для изготовления новой печати и представления финансовых документов на время отсутствия печати, разрешая в зависимости от обстоятельств скреплять документы оттиском печати администратора бюджетных программ, находящегося в том же населенном пункте, либо представлять документы без оттиска печати. Образец подписей и оттиска печати оформляется без оттиска печати (для ГУ - гербовой) с отметкой в поле "Образец оттиска печати государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора" "временно без печати" с указанием срока его действия на время изготовления печати (для ГУ - гербовой).
Сноска. Пункт 105 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.10.2015 № 509.
106. В случае замены или дополнения хотя бы одной подписи или замены печати в территориальное подразделение казначейства предоставляется новый документ с образцами подписей и оттиска печати, заверенный в порядке, установленном пунктом 103 данного параграфа.
При временной замене подписи одного из лиц, имеющих право первой или второй подписи, оформляется временный документ, содержащий образцы подписей лиц, временно исполняющих обязанности, с указанием срока действия временного документа, с представлением в территориальное подразделение казначейства копии приказа о назначении лица и возложении права подписи на временно исполняющего обязанности. Вновь представленные документы подшиваются в досье государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора.
При временном отсутствии (отпуск или болезнь) лица, имеющего право второй подписи, платежные документы подписывают лица, также имеющие право второй подписи, указанные в документе с образцами подписей и оттиска печати. В данном случае оформление временного документа с образцами подписей и оттиска печати не требуется.

107. Аумақтық қазынашылық бөлімшелері артық төленген түсімдердің сомасын қайтару, түсімдердің бюджеттік сыныптамасы кодтарының арасында, мемлекеттік кірістер органдарының арасында артық төленген түсімдерді есепке алу (бұдан әрі – қайтару және/немесе есепке алу) жөніндегі операцияларды жүргізу үшін мемлекеттік кірістер органдары қолтаңбалардың және мөр бедердің үлгілерін ұсынады. Мемлекеттік кірістер органдары аумақтық қазынашылық бөлімшелеріне қолтаңба және мөр бедерінің үлгілерімен бірге төлем тапсырмаларына қол қою құқығы және аумақтық қазынашылық бөлімшесіне қайтару және/немесе есепке алу жөніндегі құжаттарды ұсыну және одан құжаттар алу туралы бұйрықтардың көшірмелерін береді.
108. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган, бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдар, бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi, мемлекеттiк мекемелер/квазимемлекеттік сектор субъектілері аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне құжат жиынын қалыптастыру үшiн қажеттi құжаттарда көрсетiлген деректердiң шынайлығы үшін жауап береді.
Аумақтық қазынашылық бөлiмшесi ұсынылған құжаттардың толықтығын және осы параграф белгiленген талаптарға сәйкестiгiн тексергеннен кейiн құжаттау туралы заңнамаға сәйкес тексерiлген құжаттарды құжат жиынына тiгедi және сақтайды.
6-параграф. Қолма-қол ақшаны бақылау шоттарын, шетел валютасындағы шоттарды, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарын, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына ашылатын шоттарды жүргізу
109. Ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың, шетел валютасындағы шоттардың, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарының, мемлекеттік мекемелердің сыртқы қарыздарының немесе байланысты гранттарының арнайы шоттарына арналған шоттардың, мемлекет кепілдік берген ұлттық және шетел валютасындағы қарыздар шоттарының, ұлттық және шетел валютасында қызмет көрсету шоттарының, квазимемлекеттік сектор субъектілері шоттарының, аумақтық қазынашылық бөлімшелерінің қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау операторларының шоттарының кодтарын, ҚБШ-ларын жүргізу тиісті ҚБШ-дан және шоттардан төлемдер мен ақша аударымдарын жүргізуді, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген есептерді қалыптастыруды және ұсынуды қамтиды.
Бiр мемлекеттiк мекеменiң кодынан екiншi мемлекеттiк мекеменiң кодына ақша аударуға жол берiлмейдi.
Ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша шетел валютасындағы шоттарда ағымдағы қаржы жылы аяқталғанға дейiн жетi жұмыс күнi iшiнде қайырымдылық көмек түрiнде түскен шетел валютасының бар болуына, сондай-ақ ағымдағы қаржы жылының соңғы жұмыс күні 0900НП "Анықтауға дейiнгi шетел валютасындағы сомалар" шотына түскен сомалардың бар болуына рұқсат етiледi.
Ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, сыртқы қарыздарды немесе байланысты гранттарды қайта айырбастаудың ҚБШ-сында, ұлттық және шетел валютасындағы мемлекет кепілдік берген қарыздар шоттарында, ұлттық және шетел валютасындағы қызмет көрсету шоттарында және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарында, қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау операторларының шоттарында, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарында, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына арналған шоттарда ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша пайдаланылмаған ақша қалдықтарының болуына жол беріледі.
Сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізетін орган алып қойған шетел валютасын есепке жатқызуға арналған шетел валютасындағы шоттарда, мемлекет кепілдік берген қарыздардың шетел валютасындағы шоттарында, шетел валютасындағы қызмет көрсету шоттарында, сондай-ақ бағдарламалық сыртқы қарыздардың қаражатын есепке жатқызуға арналған шоттарда ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша пайдаланылмаған ақша қалдықтарының болуына да жол беріледі.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарындағы ағымдағы жылы жарғылық капиталды қалыптастыруға (толықтыруға) бөлінген және есепті кезеңнің соңында пайдаланылмай қалған қаражат қалдықтары квазимемлекеттік сектор субъектілерінің ағымдағы жылы пайдаланылмай қалған қаражаты болып табылады және бюджеттік бағдарламалардың тиімсіз атқарылуына жатады.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы, ағымдағы шоттарындағы олардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы (бюджет қаражатын үнемдеу) арқылы бюджеттік инвестицияларды іске асыру қорытындысы бойынша қаражаттан қалыптасқан пайдаланылмаған қалдықтар:

107. Для проведения территориальными подразделениями казначейства операций по возврату сумм излишне уплаченных поступлений, зачету излишне уплаченных поступлений между кодами бюджетной классификации поступлений, между органами государственных доходов (далее - возврат и/или зачет) органы государственных доходов представляют образцы подписей и оттиска печати. Вместе с образцами подписей и оттиска печати органы государственных доходов представляют в территориальные подразделения казначейства копии приказов о праве подписи на платежных поручениях и предоставления в территориальное подразделение казначейства документов по возврату и/или зачету и получение документов от него.
108. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, местные уполномоченные органы по исполнению бюджета, администраторы бюджетных программ, государственные учреждения/субъекты квазигосударственного сектора несут ответственность за достоверность данных, указанных в представляемых в территориальное подразделение казначейства документах, необходимых для формирования досье.
Территориальное подразделение казначейства после проверки представленных документов на полноту и соответствие требованиям, установленным настоящим параграфом, подшивает и хранит проверенные документы в досье в соответствии с законодательством о документировании.
Параграф 6. Ведение контрольных счетов наличности, счетов
в иностранной валюте, специальных счетов внешних займов
или связанных грантов, счетов к специальным счетам внешних
займов или связанных грантов
109. Ведение кодов, КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, счетов в иностранной валюте, специальных счетов внешних займов или связанных грантов, счетов к специальным счетам внешних займов или связанных грантов государственных учреждений, счетов гарантированных государством займов в национальной и иностранной валюте, счетов обслуживания в национальной и иностранной валюте, счетов субъектов квазигосударственного сектора, счетов операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки территориальными подразделениями казначейства включает проведение платежей и переводов денег с соответствующих КСН и счетов, формирование и представление отчетов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Перечисление денег с кода одного государственного учреждения на код другого государственного учреждения не допускается.
На счетах в иностранной валюте по состоянию на 1 января текущего финансового года допускается наличие иностранной валюты, поступившей в виде благотворительной помощи в течение семи рабочих дней до окончания текущего финансового года, а также сумм, поступивших на счет 0900НП "Суммы до выяснения в иностранной валюте" в последний рабочий день текущего финансового года.
На КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешних займов или связанных грантов, на счетах гарантированных государством займов в национальной и иностранной валюте, на счетах обслуживания в национальной и иностранной валюте, и на счетах субъектов квазигосударственного сектора, счетах операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки, специальных счетах внешних займов или связанных грантов, на счетах к специальным счетам внешних займов или связанных грантов по состоянию на 1 января текущего финансового года допускается наличие неиспользованных остатков денег.
Допускается также наличие неиспользованных остатков денег на счетах в иностранной валюте, предназначенных для зачисления иностранной валюты, изъятой органом, ведущим досудебное расследование, на счетах гарантированных государством займов в иностранной валюте, на счетах обслуживания в иностранной валюте, а также на счетах, предназначенных для зачисления средств программных внешних займов, по состоянию на 1 января текущего финансового года.
Остатки средств на счетах субъектов квазигосударственного сектора, выделенные в текущем году на формирование (пополнение) уставного капитала и оставшиеся неиспользованными на конец отчетного периода являются неиспользованными в текущем году средствами субъектов квазигосударственного сектора и относятся к неэффективному исполнению бюджетных программ.
Неиспользованные остатки на контрольных счетах наличности, текущих счетах субъектов квазигосударственного сектора, сформированные из средств по итогам реализации бюджетных инвестиций посредством участия государства в их уставном капитале (экономия бюджетных средств), используются посредством:

Қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы пайдаланылмаған қаражатты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы № 129 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9938 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу және бағалау қағидаларына сәйкес бюджеттік инвестициялардың ағымдағы қаржылық-экономикалық негіздемесіне түзету жүргізе отырып және (немесе) жаңа қаржылық-экономикалық негіздемесін әзірлеу арқылы жаңа және (немесе) ағымдағы жобаны (жобаларды) іске асыруға бағыттау;
егер үнемдеу сомасы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 50 000 еселенген мөлшерінен аспаса, үнемдеу қаражатын квазимемлекеттік сектор субъектісінің басқару органының (құрылтайшысының) шешімі бойынша жобаның қаржылық-экономикалық негіздемені түзетпей-ақ даму мақсаттарына (жаңғыртуға, активтер сатып алуға) пайдалану арқылы қолданылады.
Ескерту. 109-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
109-1. Қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы олардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджет қаражатын үнемдеу түрінде бюджеттік инвестицияларды іске асыру қорытындылары бойынша пайда болған пайдаланылмаған қалдықтар "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Мемлекеттік мүлік туралы заң) және "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Акционерлік қоғамдар туралы заң) сәйкес қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектісінің тиісті басқару органының (құрылтайшысының) шешімі бойынша бюджетке қайтарылады.
Егер квазимемлекеттік сектор субъектісі алдыңғы бюджеттік инвестициялардың қорытындылары бойынша қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы үнемдеу қаражатын пайдаланбаса және (немесе) үнемдеу қаражаты бюджетке қайтарылмаса, жаңа мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға бағытталған заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы Бюджеттік инвестицияларды жоспарлау қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы үнемдеу сомалары ескеріле отырып жүзеге асырылады. Бұл жағдайда бюджеттік бағдарламаның әкімшісі жаңа мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға бағытталған заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы Бюджеттік инвестицияларды жоспарлау кезінде ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы және 1 сәуіріндегі жағдай бойынша қалдықтарға сүйене отырып, квазимемлекеттік сектор субъектісінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы үнемдеу сомасын ұсынуды қамтамасыз етеді.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына есептелген тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды) төлеуден түскен қаражат тиісті бюджеттің кірісіне аударуға жатады.

направления неиспользованных остатков на контрольных счетах наличности на реализацию нового (новых) и (или) текущего (текущих) проекта(ов), с проведением корректировки текущего и (или) разработки нового финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций в соответствии с Правилами разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 129 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9938);
использования средств экономии на цели развития (модернизацию, приобретение активов) по решению органа управления (учредителя) субъекта квазигосударственного сектора, если сумма экономии не превышает 50 000-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете, без проведения корректировки финансово-экономического обоснования проекта.
Сноска. Пункт 109 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
109-1. Неиспользованные остатки на контрольных счетах наличности, образовавшиеся по итогам реализации бюджетных инвестиций посредством участия государства в их уставном капитале в виде экономии бюджетных средств, возвращаются в бюджет по решению соответствующего органа управления (учредителя) субъекта квазигосударственного сектора, принятому в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе" (далее – Закон о государственном имуществе) и Законом Республики Казахстан "Об акционерных обществах" (далее – Закон об акционерных обществах).
Если субъектом квазигосударственного сектора не использованы средства экономии, находящиеся на контрольных счетах наличности по итогам предыдущих бюджетных инвестиций, и (или) средства экономии не возвращены в бюджет, планирование бюджетных инвестиций путем участия государства в уставном капитале юридических лиц, направленных на реализацию новых государственных инвестиционных проектов, осуществляется с учетом сумм экономии на контрольных счетах наличности. В данном случае администратор бюджетной программы при планировании бюджетных инвестиций путем участия государства в уставном капитале юридических лиц, направленных на реализацию новых государственных инвестиционных проектов, обеспечивает предоставление сумм экономии на контрольных счетах наличности субъекта квазигосударственного сектора исходя из остатков по состоянию на 1 января и 1 апреля текущего финансового года.
Средства от уплаты неустойки (штрафа, пени), зачисленные на контрольные счета наличности субъектов квазигосударственного сектора, подлежат перечислению в доход соответствующего бюджета.

Ескерту. 109-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 19.03.2021 № 235 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 25.09.2024 № 641 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
110. Кодтарды енгізу, ҚБШ-ны және шоттарды жүргізуді аумақтық белгісі бойынша аумақтық қазынашылық органдары жүзеге асырады. Аудандық (облыстық маңызы бар қалаларда, Алматы аудандарында) аумақтық қазынашылық органдары болмаған жағдайда жоғарыда көрсетілген рәсімдерді жүргізу аумақтық тиістілігіне қарай тиісті облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың аумақтық қазынашылық органдарында жүзеге асырылады.
Ескерту. 110-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
111. Тиісті бюджеттердің ҚБШ-ның ақшасына билік етушілер тиісінше бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар, ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайтадан айырбастаудың ҚБШ-ын, шетел валютасындағы шоттарды, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына ашылатын шоттағы ақшасына билік етушілер - мемлекеттік мекемелердің басшылары, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарына - квазимемлекеттік сектор субъектілерінің басшылары, қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау операторларының шоттарына – қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау операторларының басшылары, ұлттық және шетел валютасындағы мемлекет кепілдік берген қарыз шоттарына- ұлттық және шетел валютасындағы қызмет көрсету шоттарының басшылары – мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардың басшылары болып табылады.
Ескерту. 111-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
112. Мемлекеттiк мекемелердiң мiндеттемелерi мен төлемдерi бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларының пайдаланылмаған қалдықтарына және ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің ҚБШ-дағы, квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарындағы ақшаға иелік етудi шектеу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргiзiледi.
Ескерту. 112-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 06.09.2017 № 543 (халық саны екі мың адамнан көп аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2018 және халық саны екі мың адам және одан аз аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Правила дополнены пунктом 109-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 19.03.2021 № 235 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 25.09.2024 № 641 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
110. Ведение кодов, КСН и счетов осуществляется территориальными органами казначейства по территориальному признаку. В случае отсутствия районных территориальных органов казначейства (городах областного значения, районов в Алматы) ведение вышеуказанных процедур осуществляется в соответствующих по территориальной принадлежности территориальных органах казначейства областей, городов республиканского значения, столицы.
Сноска. Пункт 110 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
111. Распорядителями денег КСН соответствующих бюджетов являются уполномоченные органы по исполнению бюджета, КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, счетов в иностранной валюте, специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанному гранту - руководители государственных учреждений, счетов субъекта квазигосударственного сектора - руководители субъектов квазигосударственного сектора, счетов операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки – руководители операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки, счетов гарантированных государством займов в национальной и иностранной валюте, счетов обслуживания в национальной и иностранной валюте – руководители заемщиков, привлекших гарантированный государством заем.
Сноска. Пункт 111 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
112. Ограничение распоряжением неиспользованных остатков индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам государственных учреждений и денег, находящихся на КСН платных услуг, благотворительной помощи, счетах субъекта квазигосударственного сектора, производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 112 в редакции приказа Министра финансов РК от 06.09.2017 № 543 (вводится в действие для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью более двух тысяч человек с 01.01.2018 и для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с 01.01.2020).

113. Тиiстi бюджеттердің ҚБШ шоттарында ақшаның қозғалысы және ҚР ББС-ға сәйкес шығыстар жөнiндегi есептердi берудi мынадай нысандар бойынша күн сайын аумақтық қазынашылық органы жүзеге асырады:
осы Ереженiң 52-қосымшасына сәйкес магниттiк (электрондық) жеткізгіште 5-34 "Тиiстi бюджеттердiң ҚБШ жағдайы туралы есеп";
осы Ереженiң 53-қосымшасына сәйкес электрондық жеткізгіште 5-52 "Шығыстар бойынша жиынтық есеп";
осы Ереженiң 54-қосымшасына сәйкес қағаз жеткізгіште 5-20 "Қолма-қол ақшаны бақылау шотынан көшiрме" және бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдарға берiледi.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қызмет көрсетілетін мемлекеттік мекемелер, квазимемлекеттік сектор субъектілері, қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау операторлары, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылар және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар осы тармақта көрсетілген есептерді дербес қалыптастырады.
Ескерту. 113-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
114. Ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайтадан айырбастаудың ҚБШ-дағы, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарындағы, қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау операторлары шоттарындағы, шетел валютасындағы шоттардағы, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарындағы, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына ашылатын шоттардағы ақша қозғалысы жөніндегі есептерді беруді аумақтық қазынашылық органдар жүзеге асырады және:
мемлекеттiк мекемелерге:
1) төлемдер мен ақша аударымдарының жүргiзiлуiне қарай:
осы Ережеге 54-қосымшаға сәйкес қолма-қол ақшаны бақылау шотынан көшiрме 5-20-нысаны бойынша;
осы Ережеге 55-қосымшаға сәйкес ақылы қызметтер ҚБШ қалдықтар туралы есеп 5-33-нысаны бойынша;
осы Ережеге 56-қосымшаға сәйкес шетел валютасындағы шоттар бойынша үзінді 8-17- нысаны бойынша;
2) ай сайын:
осы Ережеге 57-қосымшаға сәйкес ақылы қызметтер ҚБШ қалдығы 5-30-нысаны бойынша;
осы Ережеге 58-қосымшаға сәйкес шетел валютасындағы шоттардағы қалдықтар туралы есеп 8-07-нысаны бойынша;
бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарға есепті тоқсаннан кейінгі 3-ші күнге дейін тоқсан сайын және жыл сайын жылдық есепке осы Ережеге 59-қосымшаға сәйкес ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың ҚБШ-дағы және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарындағы қалдықтар туралы есепті 5-34А-нысаны бойынша беріледі;
квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау операторларына, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыларға төлемдерді жүргізу және ақшаны аудару шамасына қарай:

113. Выдача отчетов по движению денег на КСН соответствующих бюджетов и по расходам в соответствии с ЕБК РК, осуществляется территориальными подразделениями казначейства ежедневно по формам:
5-34 "Отчет о состоянии КСН соответствующих бюджетов" согласно приложению 52 к настоящим Правилам на магнитном (электронном) носителе;
5-52 "Сводный отчет по расходам" согласно приложению 53 к настоящим Правилам на электронном носителе;
5-20 "Выписка с контрольного счета наличности" согласно приложению 54 к настоящим Правилам на бумажном носителе и предоставляется местным уполномоченным органам по исполнению бюджета.
Государственные учреждения, субъекты квазигосударственного сектора, операторы финансовой и (или) нефинансовой поддержки, заемщики, привлекшие гарантированный государством заем, и местные уполномоченные органы по исполнению бюджета, обслуживающиеся через ИС "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют указанные в настоящем пункте отчеты.
Сноска. Пункт 113 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
114. Выдача отчетов по движению денег на КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, счетах субъекта квазигосударственного сектора, счетах операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки, счетах в иностранной валюте, специальных счетах внешних займов или связанных грантов, счетах к специальным счетам внешних займов или связанных грантов, счетах гарантированных государством займов в национальной и иностранной валюте, счетах обслуживания в национальной и иностранной валюте осуществляется территориальными органами казначейства и представляется:
государственным учреждениям:
1) по мере проведения платежей и переводов денег:
выписка с контрольного счета наличности по форме 5-20 согласно приложению 54 к настоящим Правилам;
отчет об остатках на КСН платных услуг по форме 5-33 согласно приложению 55 к настоящим Правилам;
выписка по счетам в иностранной валюте, по форме 8-17 согласно приложению 56 к настоящим Правилам;
2) ежемесячно:
остаток на КСН платных услуг по форме 5-30 согласно приложению 57 к настоящим Правилам;
отчет об остатках на счетах в иностранной валюте, по форме 8-07 согласно приложению 58 к настоящим Правилам;
администраторам бюджетных программ и местным уполномоченным органам по исполнению бюджета и ежеквартально до 3-го числа, следующего за отчетным кварталом, и ежегодно к годовому отчету - отчет об остатках на КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, реконвертации внешнего займа или связанного гранта и счетах субъектов квазигосударственного сектора по форме 5-34А согласно приложению 59 к настоящим Правилам;
субъектам квазигосударственного сектора, операторам финансовой и (или) нефинансовой поддержки, заемщикам, привлекшим гарантированный государством заем, по мере проведения платежей и перевода денег:

осы Ережеге 54-қосымшаға сәйкес қолма-қол ақшаны бақылау шотынан көшірмені 5-20-нысаны бойынша берiледi.
Ескерту. 114-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
115. 5-34 "Тиiстi бюджеттердiң ҚБШ жағдайы туралы есеп" нысаны бойынша тиiстi жергiлiктi бюджеттердiң қолма-қол ақшасын бақылау шоттары бойынша айналымдар мен қалдықтарды ай сайынғы салыстыруды жүзеге асыру үшiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесi мен бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органның арасында аумақтық қазынашылық бөлiмшесi бiр ай аяқталғаннан кейiн 2 жұмыс күнi iшiнде 2 данада 5-34 "Тиiстi бюджеттердiң ҚБШ жағдайы туралы есеп" нысанындағы есептi қалыптастырады, жауапты атқарушының мөртабан бедерiмен ресiмдейдi, оған аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң басшысы және жауапты атқарушы қол қояды, елтаңбалы мөр бедерiмен куәландырылады және бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органға берiледi. Бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган өз кезегiнде 5-34 "Тиiстi бюджеттердiң ҚБШ жағдайы туралы есеп" нысаны бойынша тиiстi жергiлiктi бюджеттiң қолма-қол ақшасын бақылау шоты бойынша айналымдар мен қалдықтарды салыстырып, бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органның басшысына және бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органның жауапты атқарушысына қол қойдырады, елтаңбалы мөр бедерiмен куәландырады және бiр данасын аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне бередi.
Қызмет көрсетiлетiн мемлекеттiк мекеме мен аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң арасында кассалық шығыстарды салыстыруды жүзеге асыру үшiн тоқсан сайын, ай аяқталғаннан кейiн 2 жұмыс күнi iшiнде 2 данада осы Ереженiң 41-қосымшасына сәйкес 4-20 "Шығыстар бойынша жиынтық есеп" нысаны қалыптастырылады, олар жауапты атқарушының мөртабан бедерiмен ресiмделедi, аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң басшысы мен жауапты атқарушы қол қояды, елтаңбалы мөр бедерiмен куәландырылады және мемлекеттiк мекемеге берiледi.
Мемлекеттiк мекемелер есептердi алғаннан кейiнгi 2 жұмыс күнi iшiнде есептердiң деректерін өзiнiң бухгалтерлiк есебінің деректерiмен салыстырады.
Мемлекеттiк мекеме деректерiнiң 4-20 "Шығыстар бойынша жиынтық есеп" нысаны есебiнiң деректерiмен алшақтығы болған кезде соңғысы алшақтық себебiн анықтау үшiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне жазбаша өтiнiм жасайды.
Алшақтықтар болмаған кезде есептерге мемлекеттiк мекеменiң басшысы мен бас бухгалтерi не мемлекеттiк мекеменiң басшысы уәкiлеттiк берген тұлғалар (олар болмаған жағдайда) қол қояды және мемлекеттiк мекеменiң елтаңбалы мөр бедерiмен куәландырылады. Есептiң бiр данасы аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне қайтарылады.

выписка с контрольного счета наличности по форме 5-20 согласно приложению 54 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 114 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
115. Для осуществления ежемесячной сверки оборотов и остатков по КСН соответствующих бюджетов по форме 5-34 "Отчет о состоянии КСН соответствующих бюджетов" между территориальным подразделением казначейства и местным уполномоченным органом по исполнению бюджета, территориальное подразделение казначейства формирует в течение 2-х рабочих дней после окончания месяца в 2-х экземплярах отчет формы 5-34 "Отчет о состоянии КСН соответствующих бюджетов", оформляет оттиском штампа ответственного исполнителя, который подписывается руководителем территориального подразделения казначейства и ответственным исполнителем, заверяется оттиском гербовой печати, и передается местному уполномоченному органу по исполнению бюджета. Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, сверив обороты и остатки по КСН соответствующего бюджета по форме 5-34 "Отчет о состоянии КСН соответствующих бюджетов" подписывает руководителем местного уполномоченного органа по исполнению бюджета и ответственным исполнителем местного уполномоченного органа по исполнению бюджета, заверяет оттиском гербовой печати, и передает один экземпляр в территориальное подразделение казначейства.
Для осуществления сверки кассовых расходов между обслуживаемым государственным учреждением и территориальным подразделением казначейства ежеквартально в 2-х экземплярах в течение 2-х рабочих дней после окончания месяца последним формируется отчет формы 4-20 "Сводный отчет по расходам" согласно приложению 41 к настоящим Правилам, который оформляется оттиском штампа ответственного исполнителя, подписывается руководителем территориального подразделения казначейства и ответственным исполнителем, заверяется оттиском гербовой печати, и передается государственному учреждению.
Государственные учреждения в течение 2-х рабочих дней после получения отчетов сверяют данные отчетов с данными своего бухгалтерского учета.
При наличии расхождений данных государственного учреждения с данными отчета формы 4-20 "Сводный отчет по расходам" последний письменно обращается в территориальное подразделение казначейства для выяснения причин расхождения.
При отсутствии расхождений отчеты подписываются руководителем и главным бухгалтером государственного учреждения либо лицами, уполномоченными руководителем государственного учреждения (в случае их отсутствия), и заверяются оттиском гербовой печати государственного учреждения. Один экземпляр отчета возвращается в территориальное подразделение казначейства.

Аумақтық қазынашылық бөлімшелері мемлекеттік мекеменің жазбаша өтініші бойынша салыстырып тексеруді жүзеге асыру үшін 4-20 "Шығыстар бойынша жиынтық есеп" нысанды есебін қалыптастырады, оған қол қояды және береді, ал бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган үшін 5-34 "Тиiстi бюджеттердiң ҚБШ жағдайы туралы есеп" нысанды есебін қалыптастырады, оған қол қояды және береді.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қызмет көрсеткен кезде бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган тиісті бюджеттердің ҚБШ бойынша айналымдарын және қалдықтарын ай сайын салыстырып тексеруді жүзеге асыру үшін ай аяқталғаннан кейін 5-34 "Тиiстi бюджеттердiң ҚБШ жағдайы туралы есеп" нысаны бойынша есепті дербес қалыптастырады. Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган 5-34 "Тиiстi бюджеттердiң ҚБШ жағдайы туралы есеп" нысаны бойынша тиісті бюджеттің ҚБШ бойынша айналымдарды және қалдықтарды салыстырып тексеріп, алшақтықтар болмаған кезде бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның басшысына және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның жауапты орындаушысына қол қойдырады, елтаңбалық мөрдің бедерімен растайды.
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган деректерінің 5-34 "Тиiстi бюджеттердiң ҚБШ жағдайы туралы есеп" нысанды есеп деректерімен алшақтықтар болған кезде бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган алшақтық себептерін анықтау және жою үшін аумақтық қазынашылық бөлімшесіне жазбаша өтініш білдіреді.
116. "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қызмет көрсеткен кезде мемлекеттік мекеме кассалық шығыстарды тексеру үшін тоқсан сайын ай біткен соң өз еркімен осы Ереженің 41-қосымшасына сәйкес 4-20 "Шығыстар бойынша жиынтық есеп" нысан әзірлейді және есептің міліметтерін бухгалтерлік есеп мәліметтерімен салыстырады.
Алшақтықтар болмаған жағдайда есептіліктер мемлекеттік мекеменің басшысы мен бас бухгалтерінің немесе мемлекеттік мекеме басшысымен уәкілдендірілген (олар болмаған жағдайда) өкілдермен қол қойылады, және мемлекеттік мекеменің елтаңбалы мөр бедерінің үлгілерімен расталады.
4-20 "Шығыстар бойынша жиынтық есеп" нысаны мен мемлекеттік мекеме есебінде алшақтықтар болған жағдайда, алшақтықтардың туындау себебін анықтау және жою туралы хатпен мемлекеттік мекеме қазынашылықтың аумақтық бөлімшесіне жүгінеді.
7-параграф. "Құпия"
8-параграф. Кодтарды, қолма-қол ақшаның бақылау шоттарын және шетел валютасындағы шоттарды, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарын, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына шоттарды жабу

Территориальные подразделения казначейства по письменному обращению государственного учреждения для осуществления сверки формируют, подписывают и выдают отчет формы 4-20 "Сводный отчет по расходам", а для местного уполномоченного органа по исполнению бюджета формируют, подписывают и выдают отчет формы 5-34 "Отчет о состоянии КСН соответствующих бюджетов".
При обслуживании по ИС "Казначейство-клиент" местным уполномоченным органом по исполнению бюджета для осуществления ежемесячной сверки оборотов и остатков по КСН соответствующих бюджетов ежемесячно после окончания месяца самостоятельно формирует отчет по форме 5-34 "Отчет о состоянии КСН соответствующих бюджетов". Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, сверив обороты и остатки по КСН соответствующего бюджета по форме 5-34 "Отчет о состоянии КСН соответствующих бюджетов" при отсутствии расхождений подписывает руководителем местного уполномоченного органа по исполнению бюджета и ответственным исполнителем местного уполномоченного органа по исполнению бюджета, заверяет оттиском гербовой печати.
При наличии расхождений данных местного уполномоченного органа по исполнению бюджета с данными отчета формы 5-34 "Отчет о состоянии КСН соответствующих бюджетов", местный уполномоченный орган по исполнению бюджета письменно обращается в территориальное подразделение казначейства для выяснения и устранения причин расхождения.
116. При обслуживании по ИС "Казначейство-клиент" государственное учреждение для осуществления сверки кассовых расходов ежеквартально после окончания месяца самостоятельно формирует отчет по форме 4-20 "Сводный отчет по расходам" согласно приложению 41 к настоящим Правилам и сверяет данные отчета с данными своего бухгалтерского учета.
При отсутствии расхождений отчеты подписываются руководителем и главным бухгалтером государственного учреждения либо лицами, уполномоченными руководителем государственного учреждения (в случае их отсутствия), и заверяются оттиском гербовой печати государственного учреждения.
При наличии расхождений данных государственного учреждения с данными отчета формы 4-20 "Сводный отчет по расходам", государственное учреждение письменно обращается в территориальное подразделение казначейства для выяснения и устранения причин расхождения.
Параграф 7. "Секретно"
Параграф 8. Закрытие кодов, контрольных счетов наличности
и счетов в иностранной валюте, специальных счетов внешних
займов или связанных грантов, счетов к специальным счетам
внешних займов или связанных грантов

117. Аумақтық қазынашылық бөлiмшелерi күнтізбелік бір жыл ішінде бір рет есепті жылдан кейінгі жылдың 25 қаңтарынан кешіктірмей ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың ҚБШ, квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарын тексерудi жүргiзедi және 12 ай iшiнде оларда ақша қозғалысы мен қалдықтары болмаған кезде мемлекеттік мекемелерге/ квазимемлекеттік сектор субъектілеріне осы ҚБШ жабу жөнiнде шаралар қабылдау қажеттiлiгi туралы хабарлайды.
Мемлекеттік мекеме/квазимемлекеттік сектор субъектісі тиісті ҚБШ-ның немесе шоттың қолданылуы қажеттігі туралы хатты хабарлама алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде ұсынған жағдайда бұл ҚБШ немесе шот жабылмайды.
Мемлекеттік мекеме/квазимемлекеттік сектор субъектісі хабарлама алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың ҚБШ, квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарын жабу бойынша шаралар қабылдамаған жағдайда, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган аумақтық қазынашылық бөлімшесі хатының негізінде кейіннен мемлекеттік мекеменің/ квазимемлекеттік сектор субъектісінің аумақтық қазынашылық бөлімшесіне жабылуы жөнінде хабарлама бере отырып, өзі жабады.
Ескерту. 117-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
118. Тиісті бюджеттердің ҚБШ әкімшілік-аумақтық бірлікті тарату кезінде жабылады.
Ескерту. 118-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 06.09.2017 № 543 (халық саны екі мың адамнан көп аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2018 және халық саны екі мың адам және одан аз аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
119. Мемлекеттік мекеменің коды осы Ережеге 60-қосымшаға сәйкес бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өтінімі бойынша, квазимемлекеттік сектор субъектісінің коды және квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоты 61-қосымшаға сәйкес квазимемлекеттік сектор субъектісінің өтінім бойынша, ал ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, жергілікті өзін-өзі басқару, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шоты, шетел валютасындағы шоттар, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттары, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына ашылатын шоттар осы Ережеге 62-қосымшаға сәйкес мемлекеттік мекеменің өтініші бойынша:

117. Территориальные подразделения казначейства один раз в течение календарного года не позднее 25 января года, следующего за отчетным, проводят ревизию КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, счетов субъекта квазигосударственного сектора и при отсутствии в течение 12 месяцев движения и остатков денег на них уведомляют государственные учреждения/субьекты квазигосударственного сектора о необходимости принятия мер по закрытию данных КСН.
В случае представления государственным учреждением/субъектом квазигосударственного сектора, в течение десяти рабочих дней со дня получения уведомления, письма о необходимости действия соответствующего КСН или счета, данный КСН или счет не закрывается.
В случае непринятия в течение десяти рабочих дней со дня получения уведомления государственным учреждением/субъектом квазигосударственного сектора мер по закрытию, КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, счетов субъекта квазигосударственного сектора закрываются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета самостоятельно на основании письма территориального подразделения казначейства с последующим уведомлением о закрытии территориальным подразделением казначейства государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора.
Сноска. Пункт 117 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
118. КСН соответствующих бюджетов закрываются при ликвидации административно-территориальной единицы.
Сноска. Пункт 118 в редакции приказа Министра финансов РК от 06.09.2017 № 543 (вводится в действие для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью более двух тысяч человек с 01.01.2018 и для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с 01.01.2020).
119. Код государственного учреждения закрывается по заявке администратора бюджетных программ согласно приложению 60 к настоящим Правилам, код субъекта квазигосударственного сектора и счет субъекта квазигосударственного сектора закрываются по заявке субъекта квазигосударственного сектора согласно приложению 61, а контрольные счета наличности платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, счета в иностранной валюте, специальные счета внешних займов или связанных грантов, счета к специальным счетам внешних займов или связанных грантов закрываются по заявлению государственного учреждения согласно приложению 62 к настоящим Правилам в случаях:

1) мемлекеттiк мекеме/квазимемлекеттік сектор субъектісі таратылған немесе қайта ұйымдастырылған;
2) мемлекеттiк мекемелердiң билiгiнде қалатын олардың тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) өткiзуден түскен ақшаны мемлекеттiк мекеменiң пайдалану құқығы айқындалатын заңнамалық актінің күші жойылған;
3) Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнен тиiстi ҚБШ мен шотты ашу үшiн негiз болып табылатын қаржыландыру көзiн алып тастаған;
4) тиiстi ҚБШ мен шотының болу құқығын беретiн заңнамалық негiздеменi жойған;
5) ақылы қызметтер, демеушілік, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ, квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттары бойынша операциялар күнтізбелік жыл iшiнде болмаған;
6) қарыз туралы шартта көрсетілген қарызды жабатын күн басталған немесе оның негізінде сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың ҚБШ, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шот ашылған байланысты грант туралы шарттың қолданылу мерзімі өткен жағдайларда жабылады.
Жабылатын ҚБШ және/немесе шоттарда қалдық болған кезде бюджеттік бағдарламалар әкімшісі ұсынған мемлекеттік мекемелерге берілетін кодтардың қолданысын тоқтатуға өтінім (квазимемлекеттік сектор субъектілері ұсынған квазимемлекеттік сектор субъектілерінің кодтарының қолданысын тоқтатуға және шоттарын жабуға өтінім) қайтаруға жатады.
Ескерту. 119-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
120. Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге берілген кодтардың қолданысын тоқтату үшін республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға осы Ереженің 60-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекемелерге берілген кодтардың қолданысын тоқтатуға өтінім береді.
Жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге берілген кодтардың қолданысын тоқтату үшін жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері аумақтық қазынашылық бөлімшелеріне осы Ереженің 60-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекемелерге берілген кодтардың қолданысын тоқтатуға өтінім береді.
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi болып табылған мемлекеттік мекеме қайта ұйымдастырылған және елтаңбалы мөрді жою себебі бойынша кодты жабуға өтінім беру мүмкіндігі болмаған және қайта ұйымдастырылған мемлекеттiк мекеменің қаржылық құжаттарына қол қоюға құқығы бар адамдар болмаған жағдайда өтінімді құқық мирасқоры, ал ол таратылған жағдайда – тарату комиссиясы ұсынады.
Аумақтық қазынашылық бөлімшелері бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға мемлекеттік мекемелерге берілген кодтардың қолданысын тоқтату үшін осы Ереженің 60-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтінім береді.

1) ликвидации или реорганизации государственных учреждений/субъекта квазигосударственного сектора;
2) отмены законодательного акта, определяющего право государственного учреждения на использование денег, остающихся в распоряжении государственных учреждений, полученных от реализации ими товаров (работ, услуг);
3) исключения из законодательных актов Республики Казахстан источника финансирования, являющегося основанием для открытия соответствующего КСН и счета;
4) отмены законодательного обоснования, предоставляющего право иметь соответствующий КСН и счет;
5) отсутствия в течение календарного года операций по КСН платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, счетам субъекта квазигосударственного сектора;
6) наступления даты закрытия займа, указанной в договоре о займе или истечения срока действия договора о связанном гранте, на основании которого был открыт контрольный счет наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта, специальный счет внешнего займа или связанного гранта, счет к специальному счету внешнего займа или связанного гранта.
При наличии остатка на закрываемых КСН и/или счетах заявка на прекращение действия кодов государственным учреждениям, представленная администратором бюджетных программ (заявка на прекращение действия кодов и закрытие счетов субъектов квазигосударственного сектора, представленная субъектом квазигосударственного сектора), подлежит возврату.
Сноска. Пункт 119 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
120. Для прекращения действия кодов государственным учреждениям, финансируемым из республиканского бюджета, администраторы республиканских бюджетных программ предоставляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета заявку на прекращение действия кодов государственным учреждениям по форме согласно приложению 60 к настоящим Правилам.
Для прекращения действия кодов государственным учреждениям, финансируемым из местных бюджетов, администраторы местных бюджетных программ направляют в территориальные подразделения казначейства заявку на прекращение действия кодов государственным учреждениям по форме согласно приложению 60 к настоящим Правилам.
В случае реорганизации государственного учреждения, являвшегося администратором бюджетных программ, и отсутствия возможности предоставления заявки на закрытие кода по причине уничтожения гербовой печати и отсутствия лиц, имеющих право подписи на финансовых документах реорганизованного государственного учреждения, заявку представляет правопреемник, а в случае его ликвидации – ликвидационная комиссия.
Территориальные подразделения казначейства направляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета заявку на прекращение действия кодов государственным учреждениям по форме согласно приложению 60 к настоящим Правилам.

Ескерту. 120-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 09.10.2015 № 509 бұйрығымен.
121. Ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, жергілікті өзін-өзі басқарудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың ҚБШ, шетел валютасындағы шотты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шотты жабу үшін мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық органына осы Ережеге 62-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада қағаз жеткізгіште не ЭЦҚ қол қойылған электрондық түрінде өтініш береді. Аумақтық қазынашылық органы тиісті ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, жергілікті өзін-өзі басқарудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың ҚБШ, шетел валютасындағы шотты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына ашылатын шотты жабу туралы жазбаша өтінішін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жапқаннан кейін аумақтық қазынашылық органы жабылуы туралы белгісі бар өтініштің бір данасын мемлекеттік мекемеге қайтарады не ҚБШ немесе шоттың жабылуы туралы жазбаша хабардар етеді.
Мемлекеттік мекемелердің шоттарын және ҚБШ жапқаннан кейін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган "Қазынашылық-клиент" АЖ арқылы ҚБШ және шоттардың жабылуы туралы хабарламаны электрондық таратуды жүзеге асырады.
Мемлекеттік мекеме қайта ұйымдастырылған және елтаңбалы мөрді жою және қайта ұйымдастырылған мемлекеттiк мекеменің қаржылық құжаттарына қол қоюға құқығы бар адамдар болмауы себебі бойынша осы Ережеге 62-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім беру мүмкіндігі болмаған жағдайда өтінімді құқық мирасқоры, ол таратылған жағдайда – бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi, ал бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi таратылған жағдайда – тарату комиссиясы ұсынады
Ескерту. 121-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269; өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрықтарымен.
122. Квазимемлекеттік сектор субъектісі кодтарының қолданылуын тоқтату және квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарын жабу үшін квазимемлекеттік сектор субъектісі аумақтық қазынашылық бөлімшелеріне осы Ереженің 61-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтінімді 2 данада жібереді.
Аумақтық қазынашылық бөлімшелері квазимемлекеттік сектор субъектісі кодтарының қолданылуын тоқтатуға және квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарын жабуға осы Ереженің 61-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтінімді бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган квазимемлекеттік сектор субъектісінің кодын және квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарын жапқаннан кейін, аумақтық қазынашылық бөлімшесі жабылғаны туралы белгісі бар өтінімнің бір данасын квазимемлекеттік сектор субъектісіне қайтарады.

Сноска. Пункт 120 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 09.10.2015 № 509.
121. Для закрытия КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, счета в иностранной валюте, специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта государственное учреждение предоставляет в территориальное подразделение казначейства заявление по форме согласно приложению 62 к настоящим Правилам. Территориальное подразделение казначейства направляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета письменное обращение о закрытии соответствующего КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, счета в иностранной валюте, специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта по форме согласно приложению 62 к настоящим Правилам.
После закрытия КСН и счетов государственных учреждений центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет электронную рассылку уведомлений о закрытии КСН и счетов посредством ИС "Казначейство-клиент".
В случае реорганизации государственного учреждения и отсутствия возможности предоставления заявления по форме согласно приложению 62 к настоящим Правилам по причине уничтожения гербовой печати и отсутствия лиц, имеющих право подписи на финансовых документах реорганизованного государственного учреждения, заявку представляет правопреемник, в случае ликвидации государственного учреждения – администратор бюджетных программ, а в случае ликвидации администратора бюджетных программ – ликвидационная комиссия.
Сноска. Пункт 121 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269; внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
122. Для прекращения действия кодов субъекта квазигосударственного сектора и закрытия счетов субъекта квазигосударственного сектора субъект квазигосударственного сектора направляет в территориальные подразделения казначейства заявку по форме согласно приложению 61 к настоящим Правилам в 2-х экземплярах.
Территориальные подразделения казначейства направляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета заявку на прекращение действия кодов субъекта квазигосударственного сектора и закрытие счетов субъекта квазигосударственного сектора по форме согласно приложению 61 к настоящим Правилам.
После закрытия центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета кода субъекта квазигосударственного сектора и счетов субъекта квазигосударственного сектора территориальное подразделение казначейства один экземпляр заявки с отметкой о закрытии возвращает субъекту квазигосударственного сектора.

123. Жабылатын ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, жергілікті өзін-өзі басқару, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың ҚБШ, квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотында, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотында, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына ашылатын шотта, шетел валютасындағы шотта ақша қалдығы болған кезде мемлекеттік мекеме/квазимемлекеттік сектор субъектісі жабылатын:
1) ақылы қызметтердің ҚБШ:
құқықтық мирасқордың ақылы қызметтердің ҚБШ (бұл ретте, егер құқықтық мирасқорға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi) сатудан түскен ақшаға иелiк ету құқығы берiлсе);
тиiстi бюджет кiрiсiне мынадай жағдайларда:
құқықтық мирасқор болмағанда;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi) сатудан түскен ақшаға иелік ету құқығы берiлмеген құқықтық мирасқор анықталғанда;
құқықтық мирасқорда ол бойынша қалдығы есептелетiн тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердiң) коды болмағанда;
2) қайырымдылық көмектің ҚБШ:
құқықтық мирасқордың қайырымдылық көмектің ҚБШ-на немесе екінші деңгейдегі банктегі шотына;
құқықтық мирасқор болмаған жағдайда, салымшыға;
құқықтық мирасқор мен салымшы болмаған жағдайда, тиiстi бюджеттiң кiрiсiне;
3) уақытша ақша орналастырудың ҚБШ:
салымшыға;
құқықтық мирасқордың ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ;
4) шетел валютасындағы шотта – бюджет ақшасы есебінен операциялар жүргізілген кодқа кейін жүргізілген кассалық шығыстарды қалпына келтіре отырып, шетел валютасының қалдығын қайта айырбастау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру жолымен және/немесе айырбасталған валютаны қайырымдылық және/немесе ақшаны шетелдік валютада уақытша орналастыру ҚБШ есептеумен;
құқықтық мирасқордың шетел валютасындағы шотына;
5) квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотына:
құқықтық мирасқордың квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотына;
квазимемлекеттік сектор субъектісі құрылтайшысының шотына;
белгіленген тәртіпте инвестициялық жобаны іске асыруды жалғастырып отырған квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотына (бұл ретте, егер құқықтық мирасқорға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен инвестициялық жобаны іске асыруды жалғастыру құқығы берілсе);
6) алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 06.09.2017 № 543 (халық саны екі мың адамнан көп аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2018 және халық саны екі мың адам және одан аз аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

123. При наличии остатка денег на закрываемом КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления реконвертации внешнего займа или связанного гранта, счете субъекта квазигосударственного сектора, специальном счете внешнего займа или связанного гранта, счете к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, счете в иностранной валюте государственное учреждение/субъект квазигосударственного сектора представляет (в ИС "Казначейство – клиент" формирует электронный образ) счет к оплате, платежное поручение или заявку на реконвертацию иностранной валюты для перечисления остатка неиспользованных денег на закрываемом:
1) КСН платных услуг:
на КСН платных услуг правопреемника (при этом, если правопреемнику в установленном законодательством Республики Казахстан порядке предоставлено право распоряжения деньгами от реализации товаров (работ, услуг);
в доход соответствующего бюджета в случаях:
отсутствия правопреемника;
определения правопреемника, которому в установленном законодательством Республики Казахстан порядке не предоставлено право распоряжения деньгами от реализации товаров (работ, услуг);
отсутствия у правопреемника кода товаров (работ, услуг), по которому числится остаток;
2) КСН благотворительной помощи:
на КСН благотворительной помощи или на счет в банке второго уровня правопреемника;
вносителю, в случае отсутствия правопреемника;
в доход соответствующего бюджета, в случае отсутствия правопреемника и вносителя;
3) КСН временного размещения денег:
вносителю;
на КСН временного размещения денег правопреемника;
4) счете в иностранной валюте - путем осуществления процедур по реконвертации остатка иностранной валюты с последующим восстановлением произведенных кассовых расходов на код, по которому производились операции за счет бюджетных денег, и/или зачислением реконвертированной валюты на КСН благотворительной помощи и/или временного размещения денег в национальной валюте;
на счет в иностранной валюте правопреемника;
5) счете субъекта квазигосударственного сектора:
на счет субъекта квазигосударственного сектора правопреемника;
на счет учредителя субъекта квазигосударственного сектора;
на счет субъекта квазигосударственного сектора, продолжающего реализацию инвестиционного проекта в установленном порядке (при этом, если правопреемнику в установленном законодательством Республики Казахстан порядке предоставлено право на продолжение реализации инвестиционного проекта);
6) исключен приказом Министра финансов РК от 06.09.2017 № 543 (вводится в действие для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью более двух тысяч человек с 01.01.2018 и для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с 01.01.2020).

7) сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың ҚБШ:
ақша ұлттық валютаға қайта айырбасталған сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына;
республикалық бюджеттің кірісіне – шетел валютасының ең аз ақша бірлігін сатып алу және сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына қалдықты қалпына келтіру үшін ақша жетпеген жағдайда;
құқықтық мирасқордың сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың ҚБШ;
8) сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотында:
қарыз берушіге мемлекеттік қарыз беру туралы халықаралық шарттың талаптарына сәйкес немесе донорға байланысты грант туралы шарттың талаптарына сәйкес;
құқықтық мирасқордың сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына;
9) сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына берілген шотта:
сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына соманы кейіннен қалпына келтіре отырып, шетел валютасындағы ақша қалдығын валютаға қайта айырбастауды жүзеге асыру жолымен пайдаланылмаған ақша
қалдығын аудару үшін төлеуге берілетін шот ("Қазынашылық-клиент" АЖ-да электрондық бейне қалыптастырады), төлем тапсырмасын немесе шетел валютасын қайта айырбастауға өтінімді ұсынады";
Ескерту. 123-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 12.07.2017 № 431; өзгеріс енгізілді - 06.09.2017 № 543 (халық саны екі мың адамнан көп аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2018 және халық саны екі мың адам және одан аз аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 30.11.2018 № 1046; 14.12.2018 № 1089 бұйрықтарымен.
123-1. Аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің аумағында бюджет қалыптастырылған жағдайда Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдерден, жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ-да есепті қаржы жылының соңында пайдаланылмай қалған қаражат қалдықтарын тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің аппараты аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің тиісті бюджетінің түсімдері есебіне жатқызады.
Ескерту. Қағида 123-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 06.09.2017 № 543 бұйрығымен.
124. Мемлекеттік мекеме немесе квазимемлекеттік сектор субъектісі қайта ұйымдастырылған және елтаңбалық мөр жойылған және қайта ұйымдастырылған мемлекеттік мекеменің немесе квазимемлекеттік сектор субъектісінің қаржы құжаттарына қол қою құқығы бар адамдардың болмауы себепті осы жабылатын ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, жергілікті өзін-өзі басқарудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың ҚБШ, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотындағы, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоттарына квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотына ашылатын шоттағы ақшаның қалдығын Ереженің 123-тармағында көзделген жұмсау бағыттары бойынша аудару үшін төлеуге арналған шотты немесе төлем тапсырмасын беру мүмкіндігі болмаған жағдайда, құқықтық мирасқор қайта ұйымдастырылған мемлекеттік мекемеге немесе квазимемлекеттік сектор субъектісіне қызмет көрсеткен аумақтық қазынашылық бөлімшесіне жабылатын ақылы қызметтер, қайырымдылық көмек, ақшаны уақытша орналастыру, жергілікті өзін-өзі басқарудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың ҚБШ, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотындағы, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоттарына, квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотына ашылатын шоттағы ақша қалдығын Ереженің 123-тармағында көзделген жұмсау бағыттары бойынша аудару туралы қолдаухат жібереді. Құқықтық мирасқордың шотына немесе ҚБШ-ға ақша қалдығын аударған жағдайда қолдаухатқа құқықтық мирасқорлығын растайтын құжаттар қосымша қоса беріледі.
Құқықтық мирасқордың қолдаухаты қайта ұйымдастырылған мемлекеттік мекеменің немесе квазимемлекеттік сектор субъектісінің деректемелерін: мемлекеттік мекеменің немесе квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауын, БСН, кодын, ҚБШ нөмірін, сондай-ақ ҚБШ аударуға жататын ақша қалдығының сомасын және аудару үшін барлық қажетті деректемелерді қамтуы тиіс. Аумақтық қазынашылық бөлімшесі қолдаухатты алған күннен кейінгі күннен бастап екі жұмыс күні ішінде осы Ереженің 123-тармағында көзделген жұмсау бағыттары бойынша қайта ұйымдастырылған мемлекеттік мекеменің ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, жергілікті өзін-өзі басқарудың, сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың ҚБШ, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотындағы, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоттарына ашылатын шоттағы ақша қалдығын аударуды жүзеге асырады.
Квазимемлекеттік сектор субъектісі таратылған жағдайда және елтаңбалық мөр жойылған және таратылған квазимемлекеттік сектор субъектісінің қаржы құжаттарына қол қою құқығы бар адамдардың болмауы себепті қолдаухатты ұсынудың мүмкіндігі болмағанда, қолдаухатты тарату комиссиясы ұсынады.

7) КСН реконвертации внешнего займа или связанного гранта:
на специальный счет внешнего займа или связанного гранта, с которого были реконвертированы деньги в национальную валюту;
в доход республиканского бюджета - в случае недостатка денег для покупки минимальной денежной единицы иностранной валюты и восстановления остатка на специальный счет внешнего займа или связанного гранта;
на КСН реконвертации внешнего займа или связанного гранта правопреемника;
8) специальном счете внешнего займа или связанного гранта:
заимодателю в соответствии с условиями международного договора о государственном займе или донору в соответствии с условиями договора о связанном гранте;
на специальный счет внешнего займа или связанного гранта правопреемника;
9) счете к специальному счету внешнего займа или связанного гранта:
путем осуществления конвертации остатка денег в иностранной валюте в валюту займа с последующим восстановлением суммы на специальный счет внешнего займа или связанного гранта.
Сноска. Пункт 123 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.07.2017 № 431; с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 06.09.2017 № 543 (вводится в действие для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью более двух тысяч человек с 01.01.2018 и для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с 01.01.2020); от 30.11.2018 № 1046; от 14.12.2018 № 1089.
123-1. В случае образования бюджета на территории города районного значения, села, поселка, сельского округа остатки средств от поступлений, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении, оставшиеся на КСН местного самоуправления неиспользованными на конец отчетного финансового года, аппаратом акима соответствующей административно-территориальной единицы зачисляются в поступления соответствующего бюджета города районного значения, села, поселка, сельского округа.
Сноска. Правила дополнены пунктом 123-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 06.09.2017 № 543.
124. В случае реорганизации государственного учреждения или субъекта квазигосударственного сектора и отсутствия возможности предоставления счета к оплате или платежного поручения для перечисления остатка денег, находящегося на закрываемом КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, специальном счете внешнего займа или связанного гранта, счете к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, счете субъекта квазигосударственного сектора по направлениям расходования, предусмотренным пунктом 123 настоящих Правил, по причине уничтожения гербовой печати и отсутствия лиц, имеющих право подписи на финансовых документах реорганизованного государственного учреждения или субъекта квазигосударственного сектора, правопреемник направляет в территориальное подразделение казначейства, в котором обслуживалось реорганизованное государственное учреждение или субъект квазигосударственного сектора, письмо-ходатайство о перечислении остатка денег, находящегося на закрываемом КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, специальном счете внешнего займа или связанного гранта, счете к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, счете субъекта квазигосударственного сектора по направлениям расходования, предусмотренным пунктом 123 настоящих Правил. В случае перечисления остатка денег на КСН или счет правопреемника, к ходатайству дополнительно прилагаются документы, подтверждающие правопреемственность.
Ходатайство правопреемника должно содержать реквизиты реорганизованного государственного учреждения или субъекта квазигосударственного сектора: наименование, БИН, код государственного учреждения или субъекта квазигосударственного сектора, номер КСН, а также сумму остатка денег на КСН, подлежащую перечислению, и все необходимые реквизиты для перечисления. Территориальное подразделение казначейства в течение двух рабочих дней со дня, следующего за днем получения ходатайства, осуществляет перечисление остатка денег, находящегося на КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег, местного самоуправления, реконвертации внешнего займа или связанного гранта, специальном счете внешнего займа или связанного гранта, счете к специальному счету внешнего займа или связанного гранта реорганизованного государственного учреждения, по направлениям расходования, предусмотренным пунктом 123 настоящих Правил.
В случае ликвидации субъекта квазигосударственного сектора и отсутствия возможности предоставления ходатайства по причине уничтожения гербовой печати и отсутствия лиц, имеющих право подписи на финансовых документах ликвидируемого субъекта квазигосударственного сектора, ходатайство представляет ликвидационная комиссия.

Ескерту. 124-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
125. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган оларды жапқан күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде аумақтық қазынашылық органдары тиiстi мемлекеттік кірістер органдарына мемлекеттiк мекемелердiң кодтарын, квазимемлекеттік сектор субъектісінің кодтарын және ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің ҚБШ, квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарын жабу туралы жазбаша хабарлайды.
Ескерту. 125-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 06.09.2017 № 543 (халық саны екі мың адамнан көп аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2018 және халық саны екі мың адам және одан аз аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9-параграф. "Құпия"
10-параграф. Екінші деңгейдегі банктердегі немесе банктік операциялардың жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы мемлекеттік мекемелердің шоттарын ашу және жабу
126. Екінші деңгейдегі банктерде немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда мемлекеттік мекемелерге ағымдағы шотты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шоттар, бюджет ақшаларын есепке жатқызу және оларды шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеуге пайдалану үшін сыртқы саяси қызметті жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органға және Қазақстан Республикасының заң шығару функцияларын жүзеге асыратын жоғары өкілді органын қаржылық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын мемлекеттік мекемеге екінші деңгейдегі банкте валюталар түрлері бойынша ашылатын шетел валютасындағы шотты (бұдан әрі – іссапар шығыстарына арналған шот) ашу тәртібі заңнамада белгіленеді.
Ескерту. 126-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
127. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісі қолдаухатының негізінде осы Ережеге 45-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шоттар, бюджеттік инвестициялық жобаның жаңартылған шотын, іссапар шығыстарына арналған шотты ашуға үш данада рұқсат қалыптастырады, олардың екеуін республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне ұсынады, ол өз кезегінде бір данасын мемлекеттік мекемеге, екіншісін - екінші деңгейдегі банкке немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға береді.

Сноска. Пункт 124 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
125. Территориальные органы казначейства письменно уведомляют соответствующие органы государственных доходов о закрытии кодов государственных учреждений, кодов субъекта квазигосударственного сектора и КСН платных услуг, благотворительной помощи, счетов субъекта квазигосударственного сектора в течение трех рабочих дней со дня их закрытия центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Сноска. Пункт 125 в редакции приказа Министра финансов РК от 06.09.2017 № 543 (вводится в действие для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью более двух тысяч человек с 01.01.2018 и для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с 01.01.2020).
Параграф 9. "Секретно"
Параграф 10. Открытие и закрытие счетов государственных
учреждений в банках второго уровня или организациях,
осуществляющих отдельные виды банковских операций
126. Порядок открытия в банках второго уровня или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, государственным учреждениям текущего счета, специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, счета в иностранной валюте, открываемого уполномоченному государственному органу, осуществляющему внешнеполитическую деятельность и государственному учреждению, осуществляющему финансовое обеспечение высшего представительного органа Республики Казахстан, осуществляющего законодательные функции, по видам валют в банке второго уровня для зачисления бюджетных денег и их использования на возмещение расходов на служебные командировки в иностранные государства (далее – счет для командировочных расходов) устанавливается законодательством.
Сноска. Пункт 126 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
127. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании ходатайства администратора республиканских бюджетных программ, формирует в трех экземплярах разрешения на открытие специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, возобновляемого счета бюджетного инвестиционного проекта, счета для командировочных расходов по форме согласно приложению 45 к настоящим Правилам, два из которых предоставляет администратору республиканских бюджетных программ, который, в свою очередь, один экземпляр передает государственному учреждению, другой - в банк второго уровня или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций.

Ескерту. 127-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - ҚР Қаржы министрінің 30.05.2019 № 517 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
128. Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шоттарды ашуға рұқсат қарыздың немесе байланысты гранттың қолданылу мерзіміне беріледі.
Іссапар шығыстарына арналған шотты ашуға рұқсат осы Ереженің 136-тармағында көзделген жағдайларда оны кері қайтарып алғанға дейін беріледі.
Ескерту. 128-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - ҚР Қаржы министрінің 30.05.2019 № 517 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
129. Бюджеттік инвестициялық жобаның жаңартылған шотын ашуға рұқсат бюджеттік инвестициялық жобаны іске асыру кезеңіне беріледі.
130. Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоты қарыз туралы немесе байланысты грант туралы шарттың талаптарымен айқындалған шетел валютасында беріледі.
130-1. Іссапар шығыстарына арналған шот бюджет қаражатын есепке жатқызу және оларды шет мемлекеттерге қызметтік іссапар шығыстарын өтеу үшін пайдалануға ғана арналған және шетел валютасында жүргізіледі.
Ескерту. 10-параграф 130-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - ҚР Қаржы министрінің 30.05.2019 № 517 бұйрығымен.
Бюджеттік инвестициялық жобаның жаңартылған шоты қарыз туралы немесе байланысты грант туралы шарттың талаптарымен айқындалған шетел валютасында беріледі.
131. Бюджеттік инвестициялық жобаның жаңартылған шотына қарыздар бойынша негізгі борышты өтеу есебінен төлем сомалары есептеледі.
132. Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотынан, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шоттан төлемдерді жүзеге асыру қарыз туралы немесе байланысты грант туралы шартта айтылған талаптар мен мақсаттарға сәйкес жүргізіледі.
132-1. Іссапар шығыстарына арналған шоттан қаражатты пайдалану уәкілетті адамдарды Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерге іссапарға жіберу мақсатында "Шетелдік іссапарлар" бағдарламасы және "Сыртқы саяси қызметтерді үйлестіру жөніндегі қызметтер", "Мемлекеттік шекараны делимитациялау және демаркациялау" және "Шетелдегі дипломатиялық өкілдіктердің арнайы, инженерлік-техникалық және физикалық қорғалуын қамтамасыз ету" бағдарламаларының 162-ерекшелігі бойынша республикалық бюджетте көзделген қаражатты пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2013 жылғы 9 сәуірдегі № 08-1-1-1/114 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8438 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
Сыртқы саяси қызметті жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган екінші деңгейдегі банкте ашылған, іссапар шығыстарына арналған шоттан қаражатты пайдаланудың негізділігі мен заңдылығын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 10-параграф 132-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - ҚР Қаржы министрінің 30.05.2019 № 517 бұйрығымен.

Сноска. Пункт 127 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 30.05.2019 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
128. Разрешения на открытие специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта выдаются на срок действия займа или связанного гранта.
Разрешение на открытие счета для командировочных расходов выдается до его отзыва в случаях, предусмотренных пунктом 136 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 128 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 30.05.2019 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
129. Разрешения на открытие возобновляемого счета бюджетного инвестиционного проекта выдается на период реализации бюджетного инвестиционного проекта.
130. Специальный счет внешнего займа или связанного гранта ведется в иностранной валюте, определенной условиями договора о займе или о связанном гранте.
Возобновляемый счет бюджетного инвестиционного проекта ведется в иностранной валюте, определенной условиями договора о займе или о связанном гранте.
130-1. Счет для командировочных расходов предназначен исключительно для зачисления бюджетных денег и их использования на возмещение расходов на служебные командировки в иностранные государства и ведется в иностранной валюте.
Сноска. Правила дополнены пунктом 130-1 в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 30.05.2019 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
131. На возобновляемый счет бюджетного инвестиционного проекта зачисляются суммы платежей в счет погашения основного долга по займам.
132. Осуществление платежей со специального счета внешнего займа или связанного гранта производится в соответствии с условиями и целями, оговоренными в договоре о займе или о связанном гранте.
132-1. Использование средств со счета для командировочных расходов осуществляется в соответствии с приказом Министра иностранных дел Республики Казахстан от 9 апреля 2013 года № 08-1-1-1/114 "Об утверждении правил использования средств, предусмотренных в республиканском бюджете по программе "Заграничные командировки" и специфики 162 программ "Услуги по координации внешнеполитической деятельности", "Делимитация и демаркация Государственной границы" и "Обеспечение специальной, инженерно-технической и физической защиты дипломатических представительств за рубежом", в целях командирования уполномоченных лиц за пределы территории Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8438).
Уполномоченный государственный орган, осуществляющий внешнеполитическую деятельность, обеспечивает правомерность и обоснованность использования средств со счета для командировочных расходов, открытого в банке второго уровня.
Сноска. Правила дополнены пунктом 132-1 в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 30.05.2019 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

133. Бюджеттік инвестициялық жобаның жаңартылған шотынан қаражат алу кредит шартының ережелерінде көзделген кредиттік қаражатты беруге жүргізіледі.
134. Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шот, бюджеттік инвестициялық жобаның жаңартылған шоты, іссапар шығыстарына арналған шот бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру және оларды жаңарту Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жүргізіледі. Екінші деңгейдегі банк немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым үш күндік мерзімде шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға хабарлайды.
Ескерту. 134-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - ҚР Қаржы министрінің 30.05.2019 № 517 бұйрығымен.
135. Мемлекеттік мекемелердің екінші деңгейдегі банктерде немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған шоттарын жабу шотты ашуға және рұқсаттың қолданылу мерзімі аяқталуына байланысты жүргізіледі.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның рұқсатын қайтарып алу осы Ереженің 134-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жүргізіледі.
Шоттарды жабу Қазақстан Республикасының банктік заңнамасында және екінші деңгейдегі банк немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар және мемлекеттік мекеме арасындағы банктік шот шартында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
136. Бюджетті атқару орталық (жергілікті) уәкілетті орган мемлекеттік мекемелердің екінші деңгейдегі банктерде немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда шот ашуына рұқсатын қайтарып алуы:
1) кері қайтару үшін себептерін көрсете отырып, тиісті бюджеттік бағдарламаның әкімшісі сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шотты, іссапар шығыстарына арналған шотты ашуға берілген рұқсатты кері қайтару туралы жазбаша жүгінген;
2) төлемдерді жүзеге асыру тәртібі бұзылған;
3) есеп айырысу кезінде корпоративтік төлем карточкаларын пайдалануды регламенттейтін Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасына өзгерістер енгізілген;
4) ағымдағы қаржы жылының міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларында корпоративтік төлем карточкаларын пайдалану рұқсат етілетін шығыстардың экономикалық сыныптамаларының ерекшеліктері болмаған;

133. Снятие средств с возобновляемого счета бюджетного инвестиционного проекта производится на выдачу кредитных средств, предусмотренных условиями кредитного договора.
134. Приостановление и возобновление расходных операций по специальному счету внешнего займа или связанного гранта, счету к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, возобновляемому счету бюджетного инвестиционного проекта, счету для командировочных расходов производится в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан. Банк второго уровня или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, в трехдневный срок информирует центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета о приостановлении расходных операций.
Сноска. Пункт 134 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 30.05.2019 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
135. Закрытие счетов государственных учреждений, открытых в банках второго уровня или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, производится в случае отзыва разрешения на открытие счета и в связи с истечением срока действия разрешения.
Отзыв разрешения центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета производится по форме согласно приложению 134 к настоящим Правилам.
Закрытие счетов осуществляется в порядке, предусмотренном банковским законодательством Республики Казахстан и договором банковского счета между банком второго уровня или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций и государственным учреждением.
136. Отзыв центральным (местным) уполномоченным органом по исполнению бюджета разрешения на открытие счетов государственных учреждений, открытых в банках второго уровня или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций производится в случаях:
1) письменного обращения соответствующего администратора бюджетной программы об отзыве разрешения на открытие специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, счета для командировочных расходов с указанием причин для отзыва;
2) нарушения порядка осуществления платежей;
3) внесения изменений в бюджетное законодательство Республики Казахстан, регламентирующее использование корпоративных платежных карточек при расчетах;
4) отсутствия в индивидуальных планах финансирования по обязательствам и платежам текущего финансового года специфик экономической классификации расходов, по которым разрешается использование корпоративных платежных карточек;

5) ағымдағы шоттарды ашуға арналған рұқсатта көзделмеген мақсаттарға ағымдағы шотқа есептелген ақшаны пайдалану фактісі анықталған жағдайларда жүргізіледі.
Ескерту. 136-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - ҚР Қаржы министрінің 30.05.2019 № 517 бұйрығымен.
137. Рұқсатты қайтарып алу 2 данада екінші деңгейдегі банкке (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға) жіберіледі. Екінші деңгейдегі банк (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым) мемлекеттік мекеменің шотын жабу жөніндегі рәсімдерді аяқтағаннан кейін шотты жабу туралы белгісі соғылған рұқсатты қайтарып алудың екінші данасын бюджетті атқару жөніндегі орталық (жергілікті) уәкілетті органға қайтарады.
138. Бюджетті атқару жөніндегі орталық (жергілікті) уәкілетті орган екінші деңгейдегі банктерде немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған мемлекеттік мекемелердің шоттарын ашуға рұқсатты қайтарып алған жағдайда екінші деңгейдегі банкте (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған мемлекеттік мекемелерде) ашылған мемлекеттік мекеме шоттарының жабылуы туралы екінші деңгейдегі банктің (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған мемлекеттік мекемелердің) белгісі соғылған қайтарып алуды алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей тиісті аумақтық қазынашылық бөлімшесіне бұл туралы жазбаша құлақдар етеді.
5-тарау. Ұлттық валютадағы түсімдер бойынша бюджеттің атқарылуы
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2020 № 320 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Түсімдерді есептеу және бөлу
139. Бюджет кодексіне, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі), "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – ӘҚБК), республикалық бюджет туралы заңға және тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттерді бекіту туралы мәслихаттардың шешімдеріне және Қазақстан Республикасының басқа да заңнама актілеріне сәйкес ұлттық валютада бюджетке түсетін түсімдер ҚР ББС кірістер сыныптамасының кодтары бойынша БҚШ-ға есептеледі.
Төлем құжатының "Бюджеттік сыныптама кодтары" деген ашық жолағындағы деректемелер ҚР ББС-на сәйкес толтырылады. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджеттік сыныптама кодтарын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі - ҚР ҰБ) назарына жеткізеді.
Түсімдердің жинақ төлеушілерге одан әрі хабарлау үшін банктерге және банктік операциялардың шотына есептеу үшін төлем құжатының банктік деректемелерін мемлекеттік кірістер органдармен ҚР ҰБ арқылы жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қаперіне жеткізеді.

5) установления факта использования денег, зачисленных на текущие счета, на цели, не предусмотренные разрешением на открытие текущего счета.
Сноска. Пункт 136 с изменением, внесенным приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 30.05.2019 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
137. Отзыв разрешения направляется в банк второго уровня (организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций) в 2-х экземплярах. Банк второго уровня (организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций) после завершения процедуры по закрытию счета государственного учреждения второй экземпляр отзыва разрешения с отметкой о закрытии счета возвращает в центральный (местный) уполномоченный орган по исполнению бюджета.
138. Центральный (местный) уполномоченный орган по исполнению бюджета в случае отзыва разрешения на открытие счетов государственных учреждений, открытых в банках второго уровня или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций не позднее следующего рабочего дня со дня получения отзыва с отметкой банка второго уровня (организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций) о закрытии счетов государственных учреждений, открытых банках второго уровня или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций письменно уведомляют об этом соответствующее территориальное подразделение казначейства.
Глава 5. Исполнение бюджета по поступлениям в национальной валюте
Сноска. Заголовок главы 5 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.03.2020 № 320 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Зачисление и распределение поступлений
139. Поступления в бюджет в национальной валюте в соответствии с Бюджетным кодексом, Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс), Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" (далее – КОАП), Законом о республиканском бюджете и решениями маслихатов об утверждении местных бюджетов на соответствующий финансовый год и другими законодательными актами Республики Казахстан, зачисляются по кодам классификации поступлений ЕБК РК на ЕКС.
Реквизиты в поле "Коды бюджетной классификации" платежного документа заполняются в соответствии с ЕБК РК. Коды бюджетной классификации доводятся центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию до Национального Банка Республики Казахстан (далее - НБ РК).
Банковские реквизиты платежного документа для зачисления на Сборный счет поступлений доводятся органами государственных доходов через НБ РК до банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, для дальнейшего уведомления плательщиков.

Ескерту. 139-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 26.03.2015 № 202; 09.10.2015 № 509; 24.11.2015 № 586; 11.11.2016 № 597; 27.08.2021 № 867 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 25.09.2024 № 641 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
140. Түсiмдердi тиiстi ҚБШ-да жинақтап, оларды кейiннен бөлу үшiн бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органда ашылатын банкiшiлiк транзиттiк шот түсiмдердiң жинақ шоты болып табылады. Түсiмдердiң жинақ шотынан республикалық, жергiлiктi бюджеттердiң, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының, Арнаулы мемлекеттік қорының және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасындағы есептелген соманы күн сайын толық бөлу, артық (қате) төленген бюджетке, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына, Арнаулы мемлекеттік қорына төленетiн түсiмдер сомасын қайтару жүзеге асырылады.
Ескерту. 140-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 04.09.2023 № 925 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
141. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган құн сайын:
1) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан банкаралық есеп айырысу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының (бұдан әрі - ҚБЕО) төлем жүйесі арқылы екінші деңгейдегі банктерден немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан бюджетке түсетін түсімдер жөніндегі электрондық төлем құжаттарын заңнамада белгіленген тәртіппен қабылдауды жүзеге асырады;
2) электрондық төлем құжаттарының ресімделу дұрыстығын және толықтығын тексеруді жүзеге асырады;
3) түскен электрондық төлем құжаттары негізінде Түсімдердің жинақ шотына түсімдердің түсуін есепке алуды жүргізеді;
4) кейіннен тиісті ҚБШ-ларға есепке жатқыза отырып, түсімдер сомасын республикалық, жергілікті бюджеттер, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының, Арнаулы мемлекеттік қорының және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында бөлуді жүзеге асырады;

Сноска. Пункт 139 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 26.03.2015 № 202; от 09.10.2015 № 509; от 24.11.2015 № 586; от 11.11.2016 № 597; от 27.08.2021 № 867 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 25.09.2024 № 641 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
140. Сборным счетом поступлений является внутрибанковский транзитный счет, открываемый в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета для аккумулирования поступлений и дальнейшего их распределения на КСН соответствующих бюджетов. Со Сборного счета поступлений ежедневно осуществляется полное распределение зачисленных сумм между республиканским, местными бюджетами, Национальным фондом Республики Казахстан, Фондом компенсации потерпевшим, Фондом поддержки инфраструктуры образования, Специальным государственным фондом и бюджетами государств-членов Евразийского экономического союза, возврат излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений в бюджет, Национальный фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим, Фонд поддержки инфраструктуры образования, Специальный государственный фонд.
Сноска. Пункт 140 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 04. 09.2023 № 925 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
141. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета ежедневно:
1) осуществляет прием электронных платежных документов по поступлениям в бюджет от банков второго уровня или организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, через платежные системы Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Казахстанский центр межбанковских расчетов Национального Банка Республики Казахстан" (далее - КЦМР) в установленном законодательством порядке;
2) осуществляет проверку правильности и полноты оформления электронных платежных документов;
3) производит зачисление поступлений на Сборный счет поступлений на основании поступивших электронных платежных документов;
4) осуществляет распределение сумм поступлений между республиканским, местными бюджетами, Национальным фондом Республики Казахстан, Фондом компенсации потерпевшим, Фондом поддержки инфраструктуры образования, Специальным государственным фондом и бюджетами государств-членов Евразийского экономического союза с последующим зачислением на соответствующие КСН;

5) Ұлттық қорға жіберілетін бюджетке түсетін түсімдер сомасын ҚР ҰБ-дағы Қазақстан Республикасы Үкіметінің шоттарына аударуды жүзеге асырады;
6) ҚР ҰБ ашылған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің шоттарына сомаларды аударуды жүзеге асырады.
Ескерту. 141-тармаққа өзгерістер енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269; 04.05.2018 № 506; 09.01.2023 № 13 (01.12.2022 бастап қолданысқа енгiзiледі); 04.09.2023 № 925 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
142. Төлем құжаттарын ЖСК, БСК, БСН бар-жоғына және сәйкестiгiне, ҚР ББС бюджеттiк сыныптама кодының бар-жоғына тексеру жүзеге асырылады.
Ұлттық қорға мұнай секторы ұйымдарынан түсетін тура салықтарды және мұнай секторы ұйымдары жүзеге асыратын операциялардан түсетін басқа да түсімдерді, оның ішінде мұнай келісім-шарттарының ережелерін бұзғаны үшін түсімдерді тексеру төлеушінің мұнай секторы ұйымының тізбесіне сәйкестігіне жүзеге асырылады.
Төлемнің мақсатын және/немесе аумақтық тиесілігін анықтауға мүмкіндік бермейтін электрондық төлем құжаттарында көрсетілген деректемелер болмаған немесе жалған болған, осы өңірге БСК қолдануға келмейтін және төлеушінің Мұнай секторы ұйымының тізбесіне сәйкес келмеген кезде түсімдер сомасы "Республикалық бюджетке түсетін өзге де салық түсiмдері" түсімдер БСК-на тиісті мемлекеттік кірістер органдары бойынша электрондық төлем құжаттарын қабылдау күні есептеледі.
Мемлекеттік кірістер органы сомалардың "Республикалық бюджетке түсетін өзге де салық түсiмдері" түсімдер БСК есептелген күнінен бастап жетi жұмыс күнi iшiнде олардың есептелу себебiн анықтауды қамтамасыз етедi және қате аударылған төлемдерді төлем тапсырмалары негізінде тиісті түсімдер кодына есепке жатқызу жүргізеді.
ҚБАЖ-ға тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізу үшін аумақтық қазынашылық бөлімшесі сол облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) үшін осы Ереженің 135-қосымшасына сәйкес 0-22 "Бюджетке есепке алуға жатпайтын БСК" нысан бойынша есеп қалыптастырады және шығарады, оған аумақтық қазынашылық бөлімшесінің, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның, мемлекеттік кірістер органының басшылары қол қояды және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға жіберіледі.
Ескерту. 142-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
143. Республикалық, жергілікті бюджеттердің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, Жәбірленушілерге өтемақы қорының, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының, Арнаулы мемлекеттік қорының және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасындағы түсімдерді бөлуді және оларға байланысты рәсімдерді Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9760 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 404 бұйрығымен бекітілген Бюджет түсімдерін бюджеттердің деңгейлері, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоты, Жәбірленушілерге өтемақы қоры, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қоры, Арнаулы мемлекеттік қоры және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер бюджеттері арасында бөлу кестесінің және Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 22-бабының 3-тармағына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мен мұнай операцияларын жүргізу, келісімшарттар жасасу мен оларды орындау саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік органның бірлескен бұйрығымен жыл сайын бекітілетін мұнай секторы ұйымдары тізбесінің негізінде бөлу нормативтері бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады (бөлудің I кезеңі).
Облыстық бюджеттер мен оның аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) арасындағы түсімдерді бөлу облыс мәслихатының шешімімен белгіленген облыстық бюджеттер мен оның аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттері, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округтің бюджеттері арасындағы түсімдерді бөлу нормативтері бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады (бөлудің II сатысы).

5) осуществляет перевод сумм поступлений в бюджет, направляемых в Нацфонд РК, на счета Правительства Республики Казахстан в НБ РК;
6) осуществляет перевод сумм на счета государств − членов Евразийского экономического союза, открытые в НБ РК.
Сноска. Пункт 141 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269; от 04.05.2018 № 506; от 09.01.2023 № 13 (вводится в действие с 01.12.2022); Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 04. 09.2023 № 925 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
142. Проверка платежных документов осуществляется на наличие и соответствие ИИК, БИК, БИН, наличие кода бюджетной классификации ЕБК РК.
Проверка поступлений в Нацфонд РК прямых налогов от организаций нефтяного сектора и других поступлений от операций, осуществляемых организациями нефтяного сектора, в том числе поступлений за нарушения условий нефтяных контрактов, осуществляется на соответствие плательщика перечню организаций нефтяного сектора.
При отсутствии или неверно указанных реквизитах в электронных платежных документах, не позволяющих определить назначение и/или территориальную принадлежность платежа, недопустимости КБК для данного региона и несоответствия плательщика Перечню организаций нефтяного сектора, сумма поступлений зачисляется на КБК поступлений "Прочие налоговые поступления в республиканский бюджет" по соответствующим органам государственных доходов в день приема электронных платежных документов.
Орган государственных доходов обеспечивает выяснение причин зачисления сумм на КБК поступлений "Прочие налоговые поступления в республиканский бюджет" в течение семи рабочих дней со дня их зачисления, и производит зачет ошибочно перечисленных платежей, на соответствующий код поступлений на основании платежных поручений.
Для внесения соответствующих изменений и дополнений в ИИСК территориальное подразделение казначейства формирует и распечатывает отчет по форме 0-22 "КБК недопустимые для зачисления в бюджет" для данной области (города республиканского значения, столицы), согласно приложению 135 к настоящим Правилам, который подписывается руководителями территориального подразделения казначейства, местного уполномоченного органа по государственному планированию, органа государственных доходов и направляется в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Сноска. Пункт 142 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
143. Распределение поступлений между республиканским, местными бюджетами, Национальным фондом Республики Казахстан, Фондом компенсации потерпевшим, Фондом поддержки инфраструктуры образования, Специальным государственным фондом и бюджетами государств-членов Евразийского экономического союза и связанные с ним процедуры осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета по нормативам распределения на основании Таблицы распределения поступлений бюджета между уровнями бюджетов, контрольным счетом наличности Национального фонда Республики Казахстан, Фондом компенсации потерпевшим, Фондом поддержки инфраструктуры образования, Специальным государственным фондом и бюджетами государств-членов Евразийского экономического союза, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2014 года № 404, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9760, и перечня организаций нефтяного сектора, ежегодно утверждаемого в соответствии с пунктом 3 статьи 22 Бюджетного кодекса Республики Казахстан совместным приказом центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и государственным органом, осуществляющим государственное регулирование в области проведения нефтяных операций, заключения и исполнения контрактов (I этап распределения).
Распределение поступлений между областным бюджетом и его районными (городов областного значения) бюджетами, бюджетами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета по нормативам распределения поступлений между областным бюджетом и его районными (городов областного значения) бюджетами, бюджетами города районного значения, села, поселка, сельского округа (II этап распределения).

Ескерту. 143-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 26.03.2015 № 202; 26.02.2016 № 87; 06.09.2017 № 543; 23.02.2018 № 269; 04.05.2018 № 506; 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 09.01.2023 № 13 (01.12.2022 бастап қолданысқа енгiзiледі); 04.09.2023 № 925 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
144. Төлем құжаттары қабылданғаннан және түсімдерді бөлгеннен кейін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган түсімдердің бөлінуіне және түсімдер бойынша операциялық күнді жабу рәсімдеріне бақылауды жүзеге асырады.
1-1-параграф. Жәбірленушілерге өтемақы қорының шотына түскен түсімдер мен олардың жұмсалуы
Ескерту. 5-тарау 1-1-параграфпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 (01.07.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
144-1. Жәбірленушілерге өтемақы қоры (бұдан әрі – Қор) Бюджет кодексінің 52-2-тармағында белгіленген түсімдер есебінен қалыптасады.
Қорға түсімдер бюджетті атқару бойынша орталық уәкілетті органда ашылған қолма-қол ақшаны бақылау шотына есептеледі.
144-2. Қордың шотына түсімдер бойынша операциялар ҚР ББС сәйкес ескеріледі.
Ескерту. 144-2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 12.10.2020 № 991 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
144-3. Қордың қаражатын пайдалану тек "Жәбірленушілерге өтемақы қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Заң) белгіленген мақсаттарға сәйкес жүзеге асырылады.
Қордың қаражатын пайдаланумен байланысты төлемдер жүргізу Заңның 5-бабына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын тәртіпте өтемақы алушылардың орталықтандырылған тізілімі негізінде жүзеге асырылады.
Қордан өтемақы төлеу 2020 жылдың 1 шілдесінен бастап алушылардың банктік шоттарына жүргізіледі.
Ескерту. 144-3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.09.2024 № 641 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
144-4. Қордың қаражат қалдығы Бюджет кодексінің 104-бабы 3-1-тармағына сәйкес мемлекеттік бюджетке алып қоюға (аударуға) жатпайды.

Сноска. Пункт 143 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 26.03.2015 № 202; внесено изменение на государственном языке текст на русском языке не изменяется в соответствии с приказом Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87; от 06.09.2017 № 543; от 23.02.2018 № 269; от 04.05.2018 № 506; от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 09.01.2023 № 13 (вводится в действие с 01.12.2022); Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 04. 09.2023 № 925 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
144. После приема всех платежных документов и распределения поступлений центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет контроль за распределением поступлений и процедуры закрытия операционного дня по поступлениям.
Параграф 1-1. Поступление и расходование денег, поступивших на счет Фонда компенсации потерпевшим
Сноска. Глава 5 дополнена параграфом 1-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269 (вводится в действие с 01.07.2020).
144-1. Фонд компенсации потерпевшим (далее − Фонд) формируется за счет поступлений, установленных статьей 52-2 Бюджетного кодекса.
Поступления в Фонд зачисляются на контрольный счет наличности, открытый в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета.
144-2. Операции по поступлениям на счет Фонда учитываются в соответствии с ЕБК РК.
Сноска. Пункт 144-2 - в редакции приказа Министра финансов РК от 12.10.2020 № 991 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
144-3. Использование средств Фонда осуществляется только на цели, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О Фонде компенсации потерпевшим" (далее − Закон).
Проведение платежей, связанных с использованием средств Фонда, осуществляется на основании централизованного реестра получателей компенсации в порядке, определяемом центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета согласно статье 5 Закона.
Выплата компенсации из Фонда осуществляется на банковские счета получателей с 1 июля 2020 года.
Сноска. Пункт 144-3 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.09.2024 № 641 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
144-4. Остатки средств Фонда не подлежат изъятию (перечислению) в государственный бюджет согласно пункту 3-1 статьи 104 Бюджетного кодекса.

1-2-параграф. Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының шотына және жергілікті атқарушы органдардың білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі шоттарына түскен ақшаның түсуі және жұмсалуы
Ескерту. 5-тарау 1-2-параграфпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 09.01.2023 № 13 (қолданысқа енгiзiлу тәртібін 3-т. қараңыз) бұйрығымен.
144-5. Білім беру инфрақұрылымын қолдау қоры Бюджет кодексінің 52-3-бабында белгіленген түсімдер есебінен қалыптастырылады.
Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына түсетін түсімдер бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған қолма-қол ақшаны бақылау шотына есепке жатқызылады.
Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының қаражаты төлеуге берілетін шот негізінде республикалық бюджет комиссиясының шешіміне сәйкес білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың шоттарына аударылады.
144-6. Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының шотына түсетін түсімдер бойынша операциялар Бірыңғай бюджеттік сыныптамаға сәйкес есепке алынады.
144-7. Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының шоты мен жергілікті атқарушы органның білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі шотының қаражатын пайдалану тек Білім туралы заңда көзделген мақсаттарда жүзеге асырылады.
Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының шоты мен жергілікті атқарушы органның білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі шотының қаражатын пайдалануға байланысты төлемдерді жүргізу осы Ереженің 6-тарауы 7-параграфына сәйкес жүзеге асырылады.
144-8. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі жергілікті атқарушы органның шотынан төлемдерді жүргізу кезінде:
1) төлемнің негізділігін растайтын құжаттардың: шот-фактураның немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжаттың (актінің) көшірмелерінің немесе орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің актісінің немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құжаттың өзге де түрінің болуына;
2) нысанды толық және дұрыс толтыру бойынша "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкестігіне төқлеуге берілетін шоттарды тексеруді білдіретін ағымдағы бақылауды жүзеге асырады.
144-9. Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының шоты мен жергілікті атқарушы органның білім беру инфрақұрылымын қолдау жөніндегі шотын ашу және жабу тәртібі осы Ереженің 4-тарауы 3 және 5-параграфтарының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
144-10. Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының шоты қаражатының қалдықтары Бюджет кодексінің 104-бабы 3-1-тармағына сәйкес мемлекеттік бюджетке алып қоюға (аударуға) жатпайды.

Параграф 1-2. Поступление и расходование денег, поступивших на счет Фонда поддержки инфраструктуры образования и счета местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования
Сноска. Глава 5 дополнена параграфом 1-2 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 09.01.2023 № 13 (порядок введения в действие см. п.3).
144-5. Фонд поддержки инфраструктуры образования формируется за счет поступлений, установленных статьей 52-3 Бюджетного кодекса.
Поступления в Фонд поддержки инфраструктуры образования зачисляются на контрольный счет наличности, открытый в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета.
Средства Фонда поддержки инфраструктуры образования перечисляются на счета местных исполнительных органов по поддержке инфраструктуры образования в соответствии с решением республиканской бюджетной комиссии на основании счета к оплате.
144-6. Операции по поступлениям на счет Фонда поддержки инфраструктуры образования учитываются в соответствии с ЕБК РК.
144-7. Использование средств счета Фонда поддержки инфраструктуры образования и счета местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования осуществляется только на цели, предусмотренные Законом об образовании.
Проведение платежей, связанных с использованием средств счета Фонда поддержки инфраструктуры образования и счета местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования, осуществляется соответствии с параграфом 7 главы 6 настоящих Правил.
144-8. Территориальное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета осуществляет текущий контроль при проведении платежей со счета местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования, который заключается в проверке счетов к оплате на:
1) наличие документов, подтверждающих обоснованность платежа: копии счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров или акта выполненных работ, оказанных услуг или иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан;
2) соответствие требованиям Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" по полноте и правильности заполнения формы.
144-9. Порядок открытия и закрытия счета Фонда поддержки инфраструктуры образования и счета местного исполнительного органа по поддержке инфраструктуры образования осуществляется в соответствии с требованиями параграфов 3 и 5 главы 4 настоящих Правил.
144-10. Остатки средств счета Фонда поддержки инфраструктуры образования не подлежат изъятию (перечислению) в государственный бюджет согласно пункту 3-1 статьи 104 Бюджетного кодекса.

1-3-параграф. Арнаулы мемлекеттік қордың шотына, тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шотына түскен ақшаның түсуі және жұмсалуы
Ескерту. 5-тарау 1-3-параграфымен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 04.09.2023 № 925 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
144-11. Арнаулы мемлекеттік қор Бюджет кодексінің 52-4-бабында белгіленген түсімдер есебінен қалыптастырылады.
Арнаулы мемлекеттік қорға түсетін түсімдер бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған қолма-қол ақшаны бақылау шотына есепке жатқызылады.
Арнаулы мемлекеттік қордың қаражаты Қазақстан Республикасының әлеуметтік, экономикалық жобаларын, сондай-ақ активтерді қайтару туралы Заңның 32-бабының 1-тармағына сәйкес активтерді қайтару жөніндегі уәкілетті органның шығыстарын қаржыландыру мақсатында орталық мемлекеттік органның арнаулы шотына республикалық бюджет комиссиясының шешімімен және әлеуметтік, экономикалық жобалардың мақұлданған Тізбесімен қоса төлеуге берілетін шот негізінде аударылады.
Тиісті саланың орталық уәкілетті органының арнаулы шотынан қаражат республикалық бюджет комиссиясының шешімімен және әлеуметтік және экономикалық жобалардың мақұлданған Тізбесімен қоса төлеуге берілетін шот негізінде тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының арнаулы шотына аударылады.
Ескерту. 144-11-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 04.10.2023 № 1056 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
144-12. Арнаулы мемлекеттік қордың шотына түсетін түсімдер бойынша операциялар ҚР ББС сәйкес есепке алынады.
144-13. Тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының арнаулы шотының қаражатын пайдалану активтерді қайтару туралы Заңның 32-бабының 1-тармағында көзделген мақсаттарға ғана жүзеге асырылады.
Тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының арнайы шотының қаражатын пайдалануға байланысты төлемдер жүргізу осы Ереженің 6-тарауының 7-параграфына сәйкес жүзеге асырылады.
144-14. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі тиісті саланың жергілікті уәкілетті органының шотынан төлемдер жүргізу кезінде ағымдағы бақылауды жүзеге асырады, ол төлеуге берілетін шоттарды тексеруден тұрады:

Параграф 1-3. Поступление и расходование денег, поступивших на счет Специального государственного фонда, специальный счет центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы
Сноска. Глава 5 дополнена параграфом 1-3 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 04. 09.2023 № 925 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
144-11. Специальный государственный фонд формируется за счет поступлений, установленных статьей 52-4 Бюджетного кодекса.
Поступления в Специальный государственный фонд зачисляются на контрольный счет наличности, открытый в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета.
Средства Специального государственного фонда перечисляются на специальный счет центрального государственного органа с целью финансирования социальных, экономических проектов Республики Казахстан, а также расходов уполномоченного органа по возврату активов в соответствии с пунктом 1 статьи 32 Закона о возврате активов, на основании счета к оплате с приложением решения республиканской бюджетной комиссии и одобренного Перечня социальных, экономических проектов.
Средства со специального счета центрального государственного органа перечисляются на специальный счет местного уполномоченного органа соответствующей сферы на основании счета к оплате с приложением решения республиканской бюджетной комиссии и одобренного Перечня социальных и экономических проектов.
Сноска. Пункт 144-11 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 04.10.2023 № 1056 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
144-12. Операции по поступлениям на счет Специального государственного фонда учитываются в соответствии с ЕБК РК.
144-13. Использование средств специального счета центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы осуществляется только на цели, предусмотренные пунктом 1 статьи 32 Закона о возврате активов.
Проведение платежей, связанных с использованием средств специального счета центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы, осуществляется в соответствии с параграфом 7 главы 6 настоящих Правил.
144-14. Территориальное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета осуществляет текущий контроль при проведении платежей со счета местного уполномоченного органа соответствующей сферы, который заключается в проверке счетов к оплате на:

1) төлемнің негізділігін растайтын құжаттардың: шот-фактураның немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжаттың (актінің) көшірмелерінің немесе орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің актісінің немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құжаттың өзге де түрінің болуына;
2) нысанды толық және дұрыс толтыру бойынша "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкестігіне төқлеуге берілетін шоттарды тексеруді білдіретін ағымдағы бақылауды жүзеге асырады.
144-15. Арнаулы мемлекеттік қордың шотын, тиісті саланың орталық және (немесе) жергілікті уәкілетті органдарының шоттарын ашу және жабу тәртібі осы Ереженің 4-тарауы 3 және 5-параграфтарының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
144-16. Арнаулы мемлекеттік қорының шоты қаражатының қалдықтары Бюджет кодексінің 104-бабы 3-1-тармағына сәйкес мемлекеттік бюджетке алып қоюға (аударуға) жатпайды.
2-параграф. Түсімдердің артық (қате) төленген сомасын бюджеттен
қайтару не оларды берешекті өтеу шотына есепке жатқызу
145. ҚР ББС бюджетке түсетiн түсiмдер сыныптамасының кодтары бойынша түсiмдердiң артық (қате) төленген сомасын бюджетке қайтаруды және (немесе) есептеудi бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
Түсімдердің артық (қате) төленген сомаларын бюджеттен қайтару және (немесе) есепке жатқызу мемлекеттік кірістер органдарының төлем тапсырмалары негізінде жүзеге асырылады.
Аумақтық қазынашылық бөлімшесі бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісілген сомаларды төлеу үшін мемлекеттік кірістердің орталық уәкілетті органы беретін салық төлеушілердің тізіміне сәйкес бюджеттен қосылған құн салығының асып кетуін қайтаруды жүзеге асырады.
Салық төлеуші болмаған немесе тізімде сома асып кеткен кезде Мемлекеттік кіріс органдарының төлем тапсырмалары орындалмай қайтарылады.
Түсiмдердiң бюджеттiк сыныптамасының кодтары арасында, мемлекеттік кірістер органдары арасында артық төленген немесе қате түскен сомаларды төлеушiлерге бюджеттен қайтару (бұдан әрi – қайтару және (немесе) есептеу) үшiн мемлекеттік кірістер органы "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша "Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 208 қаулысында (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14419 болып тіркелді) (бұдан әрі – № 208 қаулы) белгiленген нысан бойынша мемлекеттік кірістер органының басшысы немесе ол уәкілеттік берген адам және мемлекеттік кірістер органының уәкілетті қызметкері ЭЦҚ қойған төлем тапсырмасының электрондық түрін ұсынады.
Орталықтандырылған біріздендірілген дербес шот ақпараттық жүйесінен интеграциялық шина арқылы ҚБАЖ АЖ-ға қайтаруға және есепке жатқызуға төлем тапсырмаларын беру кезінде мемлекеттік кірістер бойынша орталық уәкілетті орган ЭЦҚ-мен куәландырылған төлем тапсырмаларының электрондық тізілімін жолдайды.

1) наличие документов, подтверждающих обоснованность платежа: копии счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров или акта выполненных работ, оказанных услуг или иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан;
2) соответствие требованиям Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" по полноте и правильности заполнения формы.
144-15. Порядок открытия и закрытия счета Специального государственного фонда, счетов центрального и (или) местного уполномоченных органов соответствующей сферы осуществляется в соответствии с требованиями параграфов 3 и 5 главы 4 настоящих Правил.
144-16. Остатки средств счета Специального государственного фонда не подлежат изъятию (перечислению) в государственный бюджет согласно пункту 3-1 статьи 104 Бюджетного кодекса.
Параграф 2. Порядок возврата из бюджета излишне (ошибочно)
уплаченных поступлений, либо их зачет в счет погашения
задолженности
145. Возврат из бюджета и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений по кодам классификации поступлений в бюджет ЕБК РК осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Возврат из бюджета и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений осуществляется на основании платежных поручений органов государственных доходов.
Территориальное подразделение казначейства осуществляет возврат превышения налога на добавленную стоимость из бюджета, согласно предоставляемого центральным уполномоченным органом государственных доходов списка налогоплательщиков для выплаты сумм, согласованный с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
При отсутствии налогоплательщика или превышения суммы в списке, платежные поручения органов государственных доходов возвращают без исполнения.
Для возврата из бюджета плательщикам, зачета между кодами бюджетной классификации поступлений, между органами государственных доходов излишне уплаченных, ошибочно поступивших сумм (далее - возврат и (или) зачет) органом государственных доходов по ИС "Казначейство-клиент" представляется электронный образ платежного поручения по форме, установленной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 208 "Об утверждении Правил осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14419) (далее – Постановление № 208), подписанного ЭЦП руководителя органа государственных доходов или уполномоченного им лица, и уполномоченного сотрудника органа государственных доходов.
При передаче платежных поручений на возврат и зачет из информационной системы Централизованный унифицированный лицевой счет в ИС ИИСК посредством интеграционной шины центральный уполномоченный орган государственных доходов направляет электронные реестры платежных поручений, заверенные ЭЦП.

Ақшаны алушылар анықтамалығында бюджетке артық (қате) төленген соманы қайтаруға деректемелер болмаған немесе өзгерген кезде мемлекеттік кірістер органы "Қазынашылық-клиент" АЖ-да осы Ереженің 64-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ақша алушыны енгізуге арналған осы Ереженің 65-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ақша алушы деректемелерінің өзгерістерін енгізуге өтінімнің электрондық түрін қалыптастырады.
Ақша алушыны енгізуге және ақша алушының деректемелерін өзгертуді енгізуге өтінімді ресімдеудің шынайылығын және дұрыстығын мемлекеттік кірістер органы қамтамасыз етеді.
Аумақтық қазынашылық бөлімшесі жұмыс күні ішінде сағат 16.00-ге дейін "Қазынашылық-клиент" АЖ мемлекеттік кірістер органдарынан келіп түскен төлем тапсырмаларын қабылдауды жүзеге асырады. Сағат 16.00-ден кейін түскен құжаттар орындалады немесе келесі жұмыс күнінен кешіктірілмей орындаусыз қайтарылады.
Ескерту. 145-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 20.02.2023 № 189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
146. Бюджетке түсетін түсімдерді өндіріп алуға жауапты уәкілетті орган - өздері әкімшілік ететін түсімдердің толық және уақтылы түсуіне жауапты және олардың түсуіне, артық (қате) түсімдер сомасын қайтарылуына немесе оларды бюджетке берешекті өтеу шотына есептеуіне мониторингті жүзеге асыратын орган.
Ескерту. 146-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
147. Мұнай секторы ұйымдарының Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған резидент еместердің кірісінен ҚР Ұлттық қорына төлеген салықтарды қайтару және (немесе) есептеу резидент емеске жүзеге асырылады.
148. Мемлекеттік кірістер органдары әкiмшiлiк ететiн негiзгi капиталды сатудан түскен түсiмдердi, трансферттер түсiмдерiн, бюджет кредиттерiн өтеудi, мемлекеттiң қаржы активтерiн сатудан түскен түсiмдердi, қарыздар түсiмдерiн қоспағанда, салықтық емес түсiмдер сомасын қайтару және (немесе) есептеу үшiн қорытындыны бюджетке, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына, Арнаулы мемлекеттік қорына түсетiн түсiмдердi өндiрiп алуға жауапты уәкiлеттi орган жасайды.
Бюджетке, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына, Арнаулы мемлекеттік қорына түсетiн түсiмдердi өндiрiп алуға жауапты уәкiлеттi органға төлеушiлерден төлеу орны бойынша төлеу туралы төлем құжатының көшiрмесi қоса берiле отырып, жазбаша өтiнiш берiледi.
Төлеушiнiң - заңды тұлғаның, жеке тұлғаның (жеке кәсiпкердiң) қайтару және (немесе) есептеу туралы өтiнiшiнде мынадай мәлiметтер көрсетiледi:

При отсутствии или изменении реквизитов в Справочнике получателей денег на возврат излишне (ошибочно) уплаченных сумм в бюджет орган государственных доходов формирует в ИС "Казначейство-клиент" электронный образ заявки на ввод получателя денег по форме, согласно приложению 64 к настоящим Правилам или заявки на внесение изменений реквизитов получателя денег по форме, согласно приложению 65 к настоящим Правилам.
Орган государственных доходов обеспечивает достоверность и правильность оформления заявки на ввод получателя денег и на внесение изменений реквизитов получателя денег.
Территориальное подразделение казначейства осуществляет прием платежных поручений, поступивших от органов государственных доходов по ИС "Казначейство-клиент", в течение рабочего дня до 16.00 часов. Документы, поступившие после 16.00 часов, исполняются либо возвращаются без исполнения не позднее следующего рабочего дня.
Сноска. Пункт 145 в редакции приказа заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 20.02.2023 № 189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
146. Уполномоченный орган, ответственный за взимание поступлений в бюджет - орган, ответственный за полноту и своевременность поступлений, администрируемых им, и осуществляющий мониторинг за их поступлением, возвратом излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений или их зачетом в счет погашения задолженностей в бюджет.
Сноска. Пункт 146 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
147. Возврат и (или) зачет налогов, уплаченных организациями нефтяного сектора в Нацфонд РК с доходов нерезидентов, полученных из источников в Республике Казахстан, осуществляется нерезиденту.
148. Для возврата и (или) зачета сумм неналоговых поступлений, за исключением администрируемых органами государственных доходов, поступлений от продажи основного капитала, поступлений трансфертов, погашения бюджетных кредитов, поступлений от продажи финансовых активов государства, поступлений займов заключение составляется уполномоченным органом, ответственным за взиманием поступлений в бюджет, Национальный фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим, Фонд поддержки инфраструктуры образования, Специальный государственный фонд.
В уполномоченный орган, ответственный за взимание поступлений в бюджет, Национальный фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим, Фонд поддержки инфраструктуры образования, Специальный государственный фонд по месту уплаты от плательщиков предоставляется письменное заявление с приложением копии платежного документа об уплате.
В заявлении о возврате и (или) зачете плательщика - юридического лица, физического лица (индивидуального предпринимателя) указываются следующие сведения:

1) өтiнiш берушiнiң атауы (заңды тұлғалар, құрылымдық бөлiмшелер, филиалдар үшiн) немесе тегi, аты мен әкесiнiң аты (жеке тұлғалар, жеке кәсiпкерлерi, адвокаттар және нотариустар үшiн);
2) ЖСН/БСН (резидент емес болса көрсетедi), БСК, ЖСК (олар болған кезде);
3) өтiнiш берушiнiң мекенжайы;
4) жеке куәлiктiң, паспорттың немесе оларды алмастыратын құжаттың нөмiрi және кiмнiң бергенi (жеке тұлғалар, жеке кәсiпкерлерi, адвокаттар және жеке нотариустар үшiн);
5) уәкiлеттi органдар әкiмшiлiк ететiн түсiмдер бойынша артық (қате) төленген сома пайда болғандардың атауы;
6) қайтаруға және (немесе) есептеуге жататын сома;
7) есептеген жағдайда – бюджеттiк сыныптама коды, артық (қате) төленген сома есептелетiн бюджет түсiмдерiнiң атауы, БСН және мемлекеттік кірістер органының атауы;
8) бюджетке төленетiн төлем туралы төлем құжаттарының деректемелері – төлем құжатының нөмiрi және күнi;
9) бюджетке iс жүзiнде енгiзiлген сома;
10) банктiк шотқа қайтарған жағдайда - банктiк шотты алушының нөмiрi және банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын банктiң немесе ұйымның атауы, БСК, ЖСК.
Ескерту. 148-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 26.03.2015 № 202; 09.01.2023 № 13; 04.09.2023 № 925 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
149. Бюджетке, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына, Арнаулы мемлекеттік қорына түсетін түсімдерді өндіріп алуға жауапты уәкілетті орган қорытындыны осы Ереженің 66-қосымшасына сәйкес нысан бойынша 3 данада жасайды.
Бір данасын түсімдерді қайтаруға және/немесе есепке жатқызуға төлем тапсырмасын қалыптастыру үшін мемлекеттік кірістер органына мынадай мерзімдерде:
төлеушіден есепке жатқызуға өтінім түскен күннен бастап 4 жұмыс күнінен кешіктірмей;
төлеушіден қайтаруға өтінім түскен күннен бастап 8 жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.
Қорытындының екінші данасы төлеушіге жіберіледі, үшінші данасы уәкілетті органда қалады.
Бюджетке, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына, Арнаулы мемлекеттік қорына түсетін түсімдерді өндіріп алуға жауапты уәкілетті орган қайтаруға және/немесе есепке жатқызуға қорытынды жасаған кезде Қазақстан Республикасы заңнамасы талаптарының сақталуын, қорытындыда қамтылған деректердің шынайылығын қамтамасыз етеді және оларды сақталмағаны/сәйкессіздігі үшін жауап береді.
Қорытындыларды уәкілетті орган осы Ереженің 67-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Бюджетке түсетін түсімдердің артық (қате) төленген сомасын қайтаруға және/немесе есепке жатқызуға төлем құжаттарын тіркеу журналына тіркейді.

1) наименование заявителя (для юридических лиц, структурных подразделений, филиалов) или фамилия, имя и отчество (для физических лиц, индивидуальных предпринимателей, адвокатов и частных нотариусов);
2) ИИН/БИН (нерезидент указывает при наличии), БИК, ИИК (при их наличии);
3) адрес заявителя;
4) номер удостоверения личности, паспорта или заменяющего их документа и кем он выдан (для физических лиц, индивидуальных предпринимателей, адвокатов и частных нотариусов);
5) наименование поступлений, администрируемых уполномоченными органами, по которому образовалась излишне (ошибочно) уплаченная сумма;
6) сумма, подлежащая возврату и (или) зачету;
7) в случае зачета - код бюджетной классификации, наименование поступления в бюджет, на который зачитывается излишне (ошибочно) уплаченная сумма, БИН и наименование органа государственных доходов;
8) реквизиты платежных документов об уплате в бюджет - номер платежного документа и дата;
9) фактически внесенная сумма в бюджет;
10) в случае возврата на банковский счет - номер банковского счета получателя и наименование банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, БИК, ИИК.
Сноска. Пункт 148 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 26.03.2015 № 202; от 09.01.2023 № 13; Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 04. 09.2023 № 925 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
149. Уполномоченный орган, ответственный за взимание поступлений в бюджет, Национальный фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим, Фонд поддержки инфраструктуры образования, Специальный государственный фонд составляет заключение по форме согласно приложению 66 к настоящим Правилам в 3-х экземплярах.
Один экземпляр предоставляет в орган государственных доходов, для формирования платежного поручения на возврат и/или зачет поступлений в следующие сроки:
не позднее 4-х рабочих дней со дня поступления заявления от плательщика на зачет;
не позднее 8-и рабочих дней со дня поступления заявления от плательщика на возврат.
Второй экземпляр заключения направляется плательщику, третий - остается в уполномоченном органе.
Уполномоченный орган, ответственный за взимание поступлений в бюджет, Национальный фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим, Фонд поддержки инфраструктуры образования, Специальный государственный фонд при составлении заключения на возврат и/или зачет обеспечивает соблюдение требований законодательства Республики Казахстан, также достоверность данных, содержащихся в заключении, и несет ответственность за их несоблюдение/несоответствие.
Заключения регистрируются уполномоченным органом в Журнале регистрации заключений на возврат и/или зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений в бюджет по форме согласно приложению 67 к настоящим Правилам.

Ескерту. 149-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - ҚР Қаржы министрінің 30.05.2019 № 517 бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 09.01.2023 № 13; 04.09.2023 № 925 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
149-1. 66-қосымшаға сәйкес нысан бойынша түсімдердің сомасын қайтаруға және/немесе есепке жатқызуға қорытынды мынадай тәртіппен толтырылады:
оң жақтағы жоғарғы бұрышында қолдардың үлгілерінде көрсетілгендерге сәйкес келетін, бюджетке түсетін түсімдерді алу үшін жауапты уәкілетті органның басшысы, ал ол болмаған жағдайда – оның орнындағы адам қол қояды;
"Берілген күні" деген жолда күнді аумақтық мемлекеттік кірістер органы қояды;
"жасалған күні" және "жасалған жері" деген жолдарды уәкілетті орган толтырады;
"Уәкілетті органның атауы, БСН" деген жолда есепке жатқызуды немесе қайтаруды жүргізетін уәкілетті органның атауы, БСН-і;
"өтініш бойынша" деген жолда – есепке жатқызуды немесе қайтаруды жүргізуге өтініш берген жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) немесе төлеушінің атауы және олардың БСН/ЖСН-дері;
"қайтару/есепке жатқызу туралы" деген жолда – бюджетке артық немесе қате төленген сома көрсетіледі";
"сомасы" деген жолда - есепке жатқызуға немесе қайтаруға жататын сома, цифрлармен және жақша ішінде таратып жазылады;
"Көрсетілген сома шотта қалыптасты" деген жолда - бюджеттің кіріс шоты, бюджеттік сыныптама коды мен түсімнің атауы, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органының атауы мен БСН-і;
"Аударуға жатады" деген жолда есепке жатқызуды жүзеге асыру кезінде - бюджеттің кіріс шоты, сома есепке жатқызылатын бюджеттік сыныптама коды мен КБК-ның толық атауы, мемлекеттік кірістер органдарының атауы және оның БСН-і, қайтаруды жүзеге асыру кезінде – салық төлеушінің қайтару жүргізілетін банктік шоты, ЖСН/БСН-і, салық төлеушінің атауы, артық (қате) төленген соманы жеке тұлғаға қайтаруды жүзеге асыру кезінде банктің ЖСК-сі, банктің атауы, банктің БСН-і, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты, оның БСН-і және шот нөмірі көрсетіледі;
"бенефициар-банктің, қазынашылық органының атауы" деген жолда қайтару кезінде – салық төлеушіге қызмет көрсететін бенефициар-банктің атауы, есепке жатқызуды жүргізу кезінде қазынашылық органының атауы;
"КТС" деген жолда төлем мақсатының коды мен оның толық атауы;
"БСК, Кбе" деген жолда банктік шотқа – банктік сәйкестендіру коды және Кбе коды көрсетіледі, мұнда бірінші цифр салық төлеушінің резиденттік белгісін, ал екіншісі - салық төлеушінің экономика секторын білдіреді, сомаларды есепке жатқызу кезінде – бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның банктік сәйкестендіру коды мен Кбе коды көрсетіледі, мұнда бірінші цифр мемлекеттік кірістер органының резиденттік белгісін, ал екіншісі - мемлекеттік кірістер органының экономика секторын білдіреді.

Сноска. Пункт 149 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 30.05.2019 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 09.01.2023 № 13; от 04. 09.2023 № 925 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
149-1. Заключение по форме согласно приложению 66 на возврат и (или) зачет сумм поступлений заполняется в следующем порядке:
в правом верхнем углу проставляется подпись руководителя уполномоченного органа, ответственного за взимание поступлений в бюджет, а в случае его отсутствия - лица, его замещающего, соответствующие указанным в образцах подписей;
в строке "Дата предоставления" дата проставляется территориальным органом государственных доходов;
строки "дата составления" и "место составления" заполняются уполномоченным органом;
в строке "Наименование уполномоченного органа, БИН" указывается наименование, БИН уполномоченного органа, производящего зачет или возврат;
в строке "по заявлению" - фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование плательщика, подавших налоговое заявление на проведение зачета или возврата и их БИН/ИИН;
в строке "о возврате/зачете" - излишне или ошибочно уплаченная сумма в бюджет";
в строке "в сумме" - сумма, подлежащая зачету или возврату, цифрами и в скобках прописью;
в строке "Указанная сумма образовалась на счете" - доходный счет бюджета, код бюджетной классификации и наименование поступления, также наименование и БИН органа государственных доходов;
в строке "Подлежит перечислению" при осуществлении зачета - доходный счет бюджета, код бюджетной классификации, куда зачитывается сумма и полное наименование КБК, наименование органов государственных доходов и его БИН, при осуществлении возврата - банковский счет налогоплательщика, на который производится возврат, ИИН/БИН, наименование налогоплательщика, при осуществлении возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм физическим лицам указывается ИИК банка, наименование банка, БИН банка, фамилия, имя, отчество физического лица, его ИИН и номер счета;
в строке "наименование банка-бенефициара, органа казначейства" при возврате - наименование банка-бенефициара, где обслуживается налогоплательщик, при проведении зачета - наименование органа казначейства;
в строке "КНП" указывается код назначения платежа и его полное наименование;
в строке "БИК, Кбе" при возврате на банковский счет - банковский идентификационный код и код Кбе, где первая цифра означает признак резидентства налогоплательщика, а вторая - сектор экономики налогоплательщика, при зачете сумм - банковский идентификационный код уполномоченного органа по исполнению бюджета и код Кбе, где первая цифра означает признак резидентства органа государственных доходов, а вторая - сектор экономики органа государственных доходов.

Ескерту. 149-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 09.10.2015 № 509 бұйрығымен.
150. Мемлекеттік кірістер органы бюджетке, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына, Арнаулы мемлекеттік қорына түсетін түсімдерді өндіріп алуға жауапты уәкілетті органнан ол әкімшілік ететін түсімдер сомасын қайтаруға және (немесе) есептеуге қорытынды алған кезде 5 жұмыс күні ішінде төлем тапсырмасын жасайды және аумақтық қазынашылық бөлімшелеріне ұсынады ("Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша).
Төлем тапсырмаларын мемлекеттік кірістер органы осы Ереженің 68-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Бюджетке түсетін түсімдердің артық (қате) төленген сомасын қайтаруға және/(немесе) есептеуге арналған төлем тапсырмаларын тіркеу журналында тіркейді.
Бюджетке, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына, Жәбірленушілерге өтемақы қорына, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорына, Арнаулы мемлекеттік қорына түсетін түсімдерді өндіріп алуға жауапты уәкілетті орган түсімдерінің артық (қате) төленген сомаларын қайтаруға және (немесе) есептеуге қорытындыны мемлекеттік кірістер органы осы Ереженің 69-қосымшасына сәйкес нысан бойынша. Мемлекеттік кірістер органдары әкімшілік етпейтін түсімдердің артық (қате) төленген сомасын қайтару және (немесе) есептеу қорытындысын тіркеу журналында тіркейді.
Ескерту. 150-тармаққа өзгерістер енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269; 09.01.2023 № 13; 04.09.2023 № 925 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
151. "Қазынашылық-клиент" АЖ арқылы беру кезінде аумақтық қазынашылық бөлімшесі қайтаруды және (немесе) есептеуді жүзеге асырғаннан кейін мемлекеттік кірістер органына құжаттың орындалғаны туралы хабарлама жіберіледі. Орындалған төлем тапсырмасы аумақтық қазынашылық бөлімшесінде "Қазынашылық-клиент" АЖ-да электрондық құжатта сақталады.
Ескерту. 151-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
152. Қайтаруға және (немесе) есептеуге аудан, облыстық маңызы бар қала, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ түсімдерінің бюджет сыныптамасының кіші сыныбы бойынша жыл басынан бастап түсімдердің сомасы жеткіліксіз болған кезде қайтару және (немесе) есептеу тұтастай алғанда облыс бойынша түсімдердің бюджеттік сыныптамасының тиісті кіші сыныбы бойынша жыл басынан бастап іс жүзінде түскен сомалар шегінде жүзеге асырылады. Тұтастай алғанда облыс, республикалық маңызы бар қала, астана бойынша түсімдердің бюджеттік сыныптамасының тиісті кіші сыныбы бойынша жыл басынан бастап түсімдері қайтару және (немесе) есептеу сомасы жеткіліксіз болған кезде қайтару және (немесе) есептеу тұтастай алғанда республика бойынша түсімдердің бюджеттік сыныптамасының кіші сыныбы бойынша жыл басынан бастап іс жүзінде түскен сомасы шегінде жүргізіледі, бұл ретте облыс бойынша бюджет түсімдері сыныптамасының осы кіші сыныбы бойынша дебеттік қалдықтар жіберіледі.
Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартта көзделген түсімдерін жекелеген КБК бойынша дебет сальдосына жол беріледі.

Сноска. Правила дополнены пунктом 149-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 09.10.2015 № 509.
150. Орган государственных доходов при получении от уполномоченного органа, ответственного за взимание поступлений в бюджет, Национальный фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим, Фонд поддержки инфраструктуры образования, Специальный государственный фонд заключения на возврат и (или) зачет сумм поступлений, администрируемых им, в течение 5-и рабочих дней составляет и предоставляет по ИС "Казначейство-клиент" платежное поручение в территориальные подразделения казначейства.
Платежные поручения регистрируются органом государственных доходов в Журнале регистрации платежных поручений на возврат и/или зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений в бюджет по форме согласно приложению 68 к настоящим Правилам.
Заключения на возврат и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений уполномоченного органа, ответственного за взимание поступлений в бюджет, Национальный фонд Республики Казахстан, Фонд компенсации потерпевшим, Фонд поддержки инфраструктуры образования, Специальный государственный фонд регистрируются органом государственных доходов в Журнале регистрации заключений на возврат и/или зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений, не администрируемых органами государственных доходов по форме, согласно приложению 69 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 150 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269; от 09.01.2023 № 13; Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 04. 09.2023 № 925 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
151. При передаче через ИС "Казначейство-клиент" после осуществления возврата и (или) зачета территориальным подразделением казначейства органу государственных доходов высылается уведомление об исполнении документа. Исполненное платежное поручение в территориальном подразделении казначейства сохраняется в ИС "Казначейство-клиент" в электронном образе.
Сноска. Пункт 151 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
152. При недостаточности суммы возврата и (или) зачета поступлений с начала года по соответствующему подклассу бюджетной классификации поступлений районов, городов областного значения, городов районного значения, поселка, села, сельского округа возврат и (или) зачет осуществляется в пределах сумм, фактически поступивших с начала года по соответствующему подклассу бюджетной классификации поступлений в целом по области. При недостаточности суммы возврата и (или) зачета поступлений с начала года по соответствующему подклассу бюджетной классификации поступлений в целом по области, городу республиканского значения, столице, возврат и (или) зачет производится в пределах сумм, фактически поступивших с начала года по соответствующему подклассу бюджетной классификации поступлений в целом по республике при этом по данному подклассу классификации поступлений бюджета по области допускаются дебетовые остатки.
Не допускается дебетовое сальдо по отдельным КБК поступлений предусмотренных в Договоре о Евразийском экономическом союзе.

Ескерту. 152-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.10.2015 № 509; өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 06.09.2017 № 543 бұйрықтарымен.
153. Аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) түсімдерінің бюджет сыныптамасының тиісті сыныбы бойынша жыл басынан бастап салықтық емес түсімдерді қайтару және (немесе) есептеу сомасы жеткіліксіз болған кезде қайтару және (немесе) есептеу тұтастай алғанда облыс бойынша түсімдердің бюджеттік сыныптамасының тиісті сыныбы бойынша жыл басынан бастап іс жүзінде түскен сомалар шегінде жүзеге асырылады. Тұтастай алғанда облыс, республикалық маңызы бар қала, астана бойынша түсімдердің бюджеттік сыныптамасының тиісті сыныбы бойынша жыл басынан бастап салықтық емес түсімдерді қайтару және (немесе) есептеу сомасы жеткіліксіз болған кезде қайтару және (немесе) есептеу тұтастай алғанда республика бойынша түсімдердің бюджеттік сыныптамасының тиісті сыныбы бойынша жыл басынан бастап іс жүзінде түскен сомасы шегінде жүргізіледі, бұл ретте облыс бойынша бюджет түсімдері сыныптамасының осы сыныбы бойынша дебеттік қалдықтарға жол беріледі.
Аудандық маңызы бар қалалар, ауыл, кент, ауылдық округ түсімдерінің бюджет сыныптамасының тиісті сыныбы бойынша жыл басынан бастап салықтық емес түсімдерді қайтару және (немесе) есептеу сомасы жеткіліксіз болған кезде қайтару және (немесе) есептеу тұтастай алғанда аудан (облыстық маңызы бар қала) бойынша түсімдердің бюджеттік сыныптамасының тиісті сыныбы бойынша жыл басынан бастап іс жүзінде түскен сомалар шегінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 153-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 06.09.2017 № 543 бұйрығымен.
154. Алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 11.11.2016 № 597бұйрығымен.
155. Бюджет түсiмдерiнiң сыныптамасының коды бойынша бюджетке түсетiн түсiмдердi өндiрiп алуға жауапты орталық уәкiлеттi органдар есепке алуды, бақылау мен мониторингті, сондай-ақ бюджеттен қайтару және (немесе) артық (қате) бюджетке төленген сомаларды өтеу есебіне есептеуді жүзеге асыруы үшін "е-Қаржымині" ИААЖ және/немесе "Қазынашылық-клиент" АЖ бюджетке түскен сомалар туралы, кейіннен өздерінің аумақтық және/немесе құрылымдық бөлімшелеріне ақпаратты жеткізуімен, ресми ақпаратты алады.
Бюджетке түсетiн түсiмдердi өндiрiп алуға жауапты және өздеріне "Қазынашылық-клиент" АЖ арқылы қызмет көрсетілетін уәкілетті органдар бюджетке түскен, сондай-ақ бюджеттен қайтарылған және артық (қате) төленген сомаларды есепке жатқызу сомалары туралы ақпаратты алу үшін осы Ереженің 70, 71-қосымшаларына сәйкес 2-14 "Бір айдағы түсімдерді жинау жөніндегі есеп" және 2-43 "Бюджет сыныптамасының коды бойынша түсімдер" нысандары бойынша есептерді дербес қалыптастырады.
Ескерту. 155-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 11.11.2016 № 597 бұйрығымен.

Сноска. Пункт 152 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.10.2015 № 509; с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 06.09.2017 № 543.
153. При недостаточности суммы возврата и (или) зачета неналоговых поступлений с начала года по соответствующему классу бюджетной классификации поступлений районов (городов областного значения) возврат и (или) зачет осуществляется в пределах сумм, фактически поступивших с начала года по соответствующему классу бюджетной классификации поступлений в целом по области. При недостаточности суммы возврата и (или) зачета неналоговых поступлений с начала года по соответствующему классу бюджетной классификации поступлений в целом по области, городу республиканского значения, столице, возврат и (или) зачет производится в пределах сумм, фактически поступивших с начала года по соответствующему классу бюджетной классификации поступлений в целом по республике при этом по данному классу классификации поступлений бюджета по области допускаются дебетовые остатки.
При недостаточности суммы возврата и (или) зачета неналоговых поступлений с начала года по соответствующему классу бюджетной классификации поступлений городов районного значения, села, поселка, сельского округа возврат и (или) зачет осуществляется в пределах сумм, фактически поступивших с начала года по соответствующему классу бюджетной классификации поступлений в целом по району (городу областного значения).
Сноска. Пункт 153 в редакции приказа Министра финансов РК от 06.09.2017 № 543.
154. Исключен приказом Министра финансов РК от 11.11.2016 № 597.
155. Центральные уполномоченные органы, ответственные за взимание поступлений в бюджет по коду классификации поступлений, для осуществления учета, контроля и мониторинга, а также возврата из бюджета и (или) зачета излишне (ошибочно) уплаченных сумм в бюджет, самостоятельно из ИАИС "е-Минфин" и/или ИС "Казначейство-клиент" получают официальную информацию о суммах, поступивших в бюджет, с последующим доведением информации до своих территориальных и/или структурных подразделений.
Уполномоченные органы, ответственные за взимание поступлений в бюджет и обслуживающийся в ИС "Казначейство-клиент", для получения информации о суммах поступивших в бюджет, а также возвратов из бюджета и зачетов излишне (ошибочно) уплаченных сумм, самостоятельно формируют формы отчетов 2-14 "Отчет по сбору поступлений за месяц" и 2-43 "Поступления по коду классификации бюджета" согласно приложениям 70, 71 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 155 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 12.07.2017 № 431.

156. Шетел валютасында бюджетке артық (қате) төленген соманы қайтару үшін мемлекеттік кірістер органы не бюджетке түсетін түсімдерді өндіріп алуға жауапты уәкілетті орган аумақтық қазынашылық бөлімшесіне, осы Ереженің 326-тармағында көзделген құжаттарды қоса (мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің ЭЦҚ қол қойған сканерленген құжаттарды тіркей отырып), осы Ереженің 73-қосымшасына сәйкес нысан бойынша шетел валютасындағы ақшаны алушыны енгізуге өтінім береді.
Шетелдік өнім берушінің бірегей коды берілгеннен кейін мемлекеттік кірістер органы аумақтық қазынашылық бөлімшесіне төлем тапсырмасын, шетел валютасын айырбастауға өтінімді, шетел валютасын аударуға өтінішті осы Ереженің 74-қосымшасына сәйкес нысан бойынша береді. Шетел валютасын айырбастау және аудару жөніндегі операциялар осы Ереженің 6-тарауының 20-параграфына сәйкес жүзеге асырылады.
Қайтару Түсімдердің жинақ шотынан оны кейіннен бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның валюта түрлері бойынша шетел валютасындағы банктік шоттарға есепке жатқыза отырып, жүзеге асырылады. Құжаттарды мемлекеттік кірістер органдарына беру Астана қаласының уақыты бойынша сағат 10.00-ге дейін жүзеге асырылады.
Бюджетке түсетін түсімдерді өндіріп алуға жауапты мемлекеттік кіріс және уәкілетті орган шетел валютасында бюджетке түсетін түсімдерге қайтаруға арналған жоғарыда көрсетілген құжаттардың шынайылығына және дұрыстығына жауапты болады, аумақтық қазынашылық бөлімшелеріне уақтылы берілуін қамтамасыз етеді.
Шетел валютасында қайтару бойынша құжаттарды орындау не оларды қайтару себептерін көрсете отырып қайтару олар аумақтық қазынашылық бөлімшесіне түскен күні жүзеге асырылады.
Ескерту. 156-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - ҚР Қаржы министрінің 30.05.2019 № 517; өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 25.09.2024 № 641 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3-параграф. Төмен тұрған бюджеттерден жоғары тұрған бюджетке бюджеттік алуларды, нысаналы трансферттерді аудару тәртібі мен мерзімдері
157. Бюджеттік алып қоюлар тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен немесе жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімімен бекітілген сома шегінде төмен тұрған бюджеттерден жоғары тұрған бюджеттерге беріледі.
Мемлекеттік органдардың функцияларын мемлекеттік басқарудың төмен деңгейінен жоғары деңгейіне берген кезде нысаналы трансферттер төмен тұрған бюджеттен жоғары тұрған бюджетке түсімдер мен төмен тұрған бюджет төлемдері бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген сомалар шегінде беріледі.

156. Для возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм в бюджет в иностранной валюте орган государственных доходов либо уполномоченный орган, ответственный за взимание поступлений в бюджет, предоставляет в территориальное подразделение казначейства заявку на ввод получателя денег в иностранной валюте по форме согласно приложению 73 настоящих Правил, с приложением документов (прикреплением сканированных образов, подписанных ЭЦП руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения), предусмотренных в пункте 326 настоящих Правил.
После присвоения уникального кода иностранного поставщика орган государственных доходов предоставляет в территориальное подразделение казначейства платежное поручение, заявку на конвертацию иностранной валюты, заявление на перевод иностранной валюты по форме согласно приложению 74 к настоящим Правилам. Операции по конвертации и переводу иностранной валюты осуществляются в соответствии с параграфом 20 главы 6 настоящих Правил.
Возврат осуществляется со Сборного счета поступлений с ее последующим зачислением на банковские счета в иностранной валюте по видам валют центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета. Предоставление документов органами государственных доходов осуществляется до 10-00 часов времени города Астана.
Орган государственных доходов и уполномоченный орган, ответственный за взимание поступлений в бюджет несут ответственность за достоверность и правильность оформления вышеуказанных документов на возврат поступлений в бюджет в иностранной валюте, обеспечивают своевременность предоставления в территориальное подразделение казначейства.
Исполнение документов по возврату в иностранной валюте либо их возврат с указанием причины возврата осуществляется в день их поступления в территориальное подразделение казначейства.
Сноска. Пункт 156 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 30.05.2019 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 25.09.2024 № 641 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Порядок и сроки перечисления бюджетных изъятий,
целевых трансфертов из нижестоящих бюджетов в вышестоящий
бюджет
157. Бюджетные изъятия передаются из нижестоящих бюджетов в вышестоящие бюджеты в пределах сумм, утвержденных Законом о республиканском бюджете или решением маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год.
При передаче функций государственных органов из нижестоящих уровней государственного управления в вышестоящий уровень целевые трансферты передаются из нижестоящего бюджета в вышестоящий бюджет в пределах сумм, предусмотренных в сводном плане поступлений и финансирования по платежам нижестоящего бюджета.

158. Бюджеттік алып қоюларды аударудың ай сайынғы мөлшерін республикалық бюджет туралы заңда немесе тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімінде көзделген, келесі қаржы жылына бекітілген төмен тұрған бюджет кірістері түсімдерінің (азаматтарға пәтерлерді сатудан түсетін соманы қоспағанда, салық, салықтық емес түсімдер және негізгі капиталды сатудан түскен түсімдер) сомасына бюджеттік алып қоюлар сомасының қатынасы ретінде пайызбен жоғары тұрған деңгейдегі бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган есептейді.
Төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі жергілікті атқарушы орган 25 желтоқсаннан кешіктірмей жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі органға келесі қаржы жылына арналған кірістердің болжамдық көлемін және түсімдердің жиынтық жоспарының жобасын алдын ала айға бөлуді (ерекшеліктер деңгейіне дейін) береді.
Жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган төмен тұрған бюджеттер кірістерінің мөлшері мен ай сайынғы болжамдық көлемі негізінде бюджеттік алуларды айға сайынғы бөлуді айқындайды және жоғары тұрған бюджеттің түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары бекітілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде тиісті жергілікті атқарушы органдардың қаперіне жеткізеді.
Төмен тұрған бюджеттің бюджеттік алып қоюларын есептеген кезде жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жоғары тұрған бюджеттің түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына тиісті өзгерістер енгізуіне рұқсат беріледі.
Ескерту. 158-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 04.05.2018 № 506 бұйрығымен.
159. Төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган аумақтық қазынашылық бөлімшесіне ұсынылған төлеуге берілетін шоттың негізінде бюджеттік алулар сомасын төмен тұрған бюджеттің түсімдерінің және төлем бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген айлық сома шегінде жоғары тұрған бюджет түсімдері бюджеттік сыныптамасының тиісті кодын көрсете отырып, ағымдағы айдың жиырма бесінші күніне дейін аударады.
Осы талап орындалмаған кезде аумақтық қазынашылық бөлімшесі жалақы және басқа да ақша төлемдерін, оның ішінде техникалық персоналдың жалақысын, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген ақшалай өтемақы төлеуді, салық және бюджетке төленетін басқа да төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналары мен жалақыдан ұсталатын басқа да сомаларды, ерікті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды төлеуді, банк қызметтеріне ақы төлеуді қоспағанда, түсімдер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген бюджеттік алулардың сомасын толық аударғанға дейін тиісті жергілікті бюджет бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұрады.
Тиісті бюджетті атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi орган мемлекеттік органдардың функцияларын мемлекеттік басқарудың төмен тұрған деңгейінен жоғары тұрған деңгейіне беру кезінде аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне ұсынылған төлеуге берiлетiн шоттың негiзiнде нысаналы трансферттер сомасын төмен тұрған бюджеттiң түсiмдерiнiң және төлем бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген сомалар шегінде жоғары тұрған бюджет түсiмдерi бюджеттiк сыныптамасының тиiстi кодын көрсете отырып, аударады.
Осы талап орындалмаған кезде аумақтық қазынашылық бөлімшесі жалақы және басқа да ақша төлемдерін, оның ішінде техникалық персоналдың жалақысын, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген ақшалай өтемақы төлеуді, салық және бюджетке төленетін басқа да төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналары мен жалақыдан ұсталатын басқа да сомаларды, ерікті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды төлеуді, банк қызметтеріне ақы төлеуді қоспағанда, түсімдер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген нысаналы трансферттердің сомасын толық аударғанға дейін тиiстi жергiлiктi бюджет бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұрады.
Бюджетті атқару жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті орган шығыстарының жеке бағыттарын жергілікті бюджеттен жалпы сипаттағы трансферттер көлемдері туралы заңмен (облыстық мәслихат шешімімен) белгіленген ең аз көлемдерден төмен қаржыландыру кезінде, белгіленген сомадан, оған енгізілген өзгерістер ескеріле отырып, өткен қаржы жылының қорытындылары бойынша тиісті қаржы жылының соңындағы төлемдер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспарының жылдық сомасынан асып кеткен сомасын жоғары тұрған бюджетке қазынашылықтың аумақтық бөлімшесіне ұсынылатын төлемге берілетін шот негізінде аударады.
Осы талап орындалмаған кезде аумақтық қазынашылық бөлімшесі жалақы және басқа да ақша төлемдерін, оның ішінде техникалық персоналдың жалақысын, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген ақшалай өтемақы төлеуді, салық және бюджетке төленетін басқа да төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналары мен жалақыдан ұсталатын басқа да сомаларды, ерікті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды төлеуді, банк қызметтеріне ақы төлеуді қоспағанда, белгіленген соманың, оған енгізілген өзгерістер ескеріле отырып, өткен қаржы жылының қорытындылары бойынша тиісті қаржы жылының соңындағы төлемдер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспарының жылдық сомасынан асып кеткен сомасын толық аударғанға дейін тиісті жергілікті бюджет бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұрады.

158. Размер помесячных перечислений бюджетных изъятий рассчитывается уполномоченным органом по исполнению бюджета вышестоящего уровня в процентах, как отношение предусмотренных в законе о республиканском бюджете или решением маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год сумм бюджетных изъятий к суммам поступлений доходов (налоговых, неналоговых поступлений и поступлений от продажи основного капитала, за исключением сумм поступлений от продажи гражданам квартир) нижестоящего бюджета, утвержденных на следующий финансовый год.
Местный уполномоченный орган по исполнению нижестоящего бюджета не позднее 25 декабря представляет уполномоченному органу по исполнению вышестоящего бюджета прогнозные объемы доходов на следующий финансовый год и предварительную помесячную разбивку проекта сводного плана поступлений (до уровня специфик).
На основании размера и помесячных прогнозных объемов доходов нижестоящих бюджетов уполномоченным органом по исполнению вышестоящего бюджета определяется помесячное распределение бюджетных изъятий и доводится до соответствующих местных исполнительных органов в течение трех рабочих дней после утверждения сводного плана поступлений и финансирования, сводного плана финансирования по обязательствам и платежам вышестоящего бюджета.
При расчете размера бюджетных изъятий нижестоящего бюджета разрешается внесение уполномоченным органом по исполнению вышестоящего бюджета соответствующих изменений в сводный план поступлений и финансирования, сводного плана финансирования по обязательствам и платежам вышестоящего бюджета.
Сноска. Пункт 158 в редакции приказа Министра финансов РК от 04.05.2018 № 506.
159. Уполномоченный орган по исполнению нижестоящего бюджета перечисляет сумму бюджетных изъятий на основании счета к оплате, предоставленного в территориальное подразделение казначейства, до двадцать пятого числа текущего месяца в пределах месячных сумм, предусмотренных в сводном плане поступлений и финансирования по платежам нижестоящего бюджета с указанием соответствующего кода бюджетной классификации поступлений вышестоящего бюджета.
При невыполнении данного требования территориальное подразделение казначейства приостанавливает расходные операции по соответствующему местному бюджету до полного перечисления сумм бюджетных изъятий, предусмотренных в сводном плане поступлений и финансирования по платежам, за исключением выплаты заработной платы и других денежных выплат, в том числе технического персонала, денежной компенсации, предусмотренной законодательными актами Республики Казахстан, уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательные пенсионные взносы и другие удержания из заработной платы, добровольные пенсионные взносы, социальные отчисления, отчисления и (или) взносы на обязательное социальное медицинское страхование, оплата банковских услуг.
Соответствующий местный уполномоченный орган по исполнению бюджета при передаче функций государственных органов из нижестоящих уровней государственного управления в вышестоящий уровень перечисляет сумму целевых трансфертов на основании счета к оплате, предоставленного в территориальное подразделение казначейства в пределах сумм, предусмотренных в сводном плане поступлений и финансирования по платежам нижестоящего бюджета, с указанием соответствующего кода бюджетной классификации поступлений вышестоящего бюджета.
При невыполнении данного требования территориальное подразделение казначейства приостанавливает расходные операции по соответствующему местному бюджету до полного перечисления сумм целевых трансфертов, предусмотренных в сводном плане поступлений и финансирования по платежам, за исключением выплаты заработной платы и других денежных выплат, в том числе заработной платы технического персонала, денежной компенсации, предусмотренной законодательными актами Республики Казахстан, уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов и другие удержания из заработной платы, добровольных пенсионных взносов, социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование, оплаты банковских услуг.
Соответствующий местный уполномоченный орган по исполнению бюджета при финансировании отдельных направлений расходов из местного бюджета ниже минимальных объемов, установленных законом (решением областного маслихата) об объемах трансфертов общего характера, перечисляет в вышестоящий бюджет сумму превышения установленной суммы с учетом внесенных в нее изменений над годовой суммой сводного плана финансирования по платежам на конец соответствующего финансового года по итогам истекшего финансового года на основании счета к оплате, предоставленного в территориальное подразделение казначейства.
При невыполнении данного требования территориальное подразделение казначейства приостанавливает расходные операции по соответствующему местному бюджету до полного перечисления сумм превышения установленной суммы с учетом внесенных в нее изменений над годовой суммой сводного плана финансирования по платежам на конец соответствующего финансового года по итогам истекшего финансового года, за исключением выплаты заработной платы и других денежных выплат, в том числе заработной платы технического персонала, денежной компенсации, предусмотренной законодательными актами Республики Казахстан, уплаты налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных пенсионных взносов и другие удержания из заработной платы, добровольных пенсионных взносов, социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование, оплаты банковских услуг.

Ескерту. 159-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 22.06.2018 № 619 бұйрығымен.
160. Бюджеттік алуларды аударудың толықтығын бақылауды бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады. Бюджеттік алуларды аударудың уақытылылығын бақылауды аумақтық қазынашылық органдары жүзеге асырады.
Мемлекеттік органдардың функцияларын мемлекеттік басқарудың төменгі деңгейінен жоғары тұрған деңгейге берген кезде нысаналы трансферттерді аударудың толықтығына бақылауды бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті жергілікті атқарушы орган жүзеге асырады, сондай-ақ нысаналы трансферттердің уақтылы аударылуына бақылауды аумақтық қазынашылық бөлімшесі жүзеге асырады.
Жергілікті бюджеттен шығыстардың жекелеген бағыттарын жалпы сипаттағы трансферттер көлемдері туралы заңмен (облыстық мәслихат шешімімен) белгіленген ең аз көлемдерден төмен қаржыландыру кезінде, белгіленген сомадан, оған енгізілген өзгерістер ескеріле отырып, өткен қаржы жылының қорытындылары бойынша тиісті қаржы жылының соңындағы төлемдер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспарының жылдық сомасынан асып кеткен сомасын аударудың толықтығын бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті жергілікті атқарушы орган қамтамасыз етеді, ал уақтылы аударылуына бақылауды аумақтық қазынашылық бөлімшесі жүзеге асырады.
Ескерту. 160-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 22.06.2018 № 619 бұйрығымен.
6-тарау. Шығыстар бойынша бюджеттің атқарылуы
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2020 № 320 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Мемлекеттік мекемелердің міндеттемелерді қабылдауы
161. Мемлекеттік мекемелер ағымдағы қаржы жылына арналған міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарымен бекітілген сомалар шегінде шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бойынша міндеттемелер қабылдайды.
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде көзделген азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу талап етілмейтін жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік мекемелердің азаматтық-құқықтық мәмілелері олар аумақтық қазынашылық бөлімшелерінде міндетті тіркелгеннен кейін күшіне енеді.
Тиісті қаржы жылына арналған міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарында бекітілген сомалар және мыналармен:

Сноска. Пункт 159 в редакции приказа Министра финансов РК от 22.06.2018 № 619.
160. Контроль за полнотой перечисления бюджетных изъятий осуществляется уполномоченным органом по исполнению бюджета. Контроль за своевременностью перечисления бюджетных изъятий осуществляется территориальными органами казначейства.
При передаче функций государственных органов из нижестоящих уровней государственного управления в вышестоящий уровень контроль за полнотой перечисления целевых трансфертов осуществляется соответствующим местным уполномоченным органом по исполнению бюджета, а также контроль за своевременным перечислением целевых трансфертов осуществляется территориальным подразделением казначейства.
При финансировании отдельных направлений расходов из местного бюджета ниже минимальных объемов, установленных законом (решением областного маслихата) об объемах трансфертов общего характера, полноту перечисления сумм превышения установленной суммы с учетом внесенных в нее изменений над годовой суммой сводного плана финансирования по платежам на конец соответствующего финансового года по итогам истекшего финансового года обеспечивают соответствующие местные уполномоченные органы по исполнению бюджета, а контроль за своевременным перечислением осуществляется территориальным подразделением казначейства.
Сноска. Пункт 160 в редакции приказа Министра финансов РК от 22.06.2018 № 619.
Глава 6. Исполнение бюджета по расходам
Сноска. Заголовок главы 6 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.03.2020 № 320 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Принятие обязательств государственными учреждениями
161. Государственные учреждения принимают обязательства по спецификам экономической классификации расходов в пределах сумм утвержденных индивидуальными планами финансирования по обязательствам на текущий финансовый год.
Гражданско-правовые сделки государственных учреждений вступают в силу после их обязательной регистрации в территориальных подразделениях казначейства, кроме случаев, предусмотренных нормативными правовыми актами Республики Казахстан, когда регистрация гражданско-правовых сделок не требуются.
Подлежат регистрации в пределах сумм, утвержденных индивидуальным планом финансирования по обязательствам на соответствующий финансовый год, и базовых расходов бюджета второго и третьего финансовых годов планового периода гражданско-правовые сделки в течение всего срока их действия, связанные с:

1) іске асыру мерзімі бір жылдан асатын бюджеттік даму бағдарламаларымен;
2) технологиялық дайындалу мерзімінің ұзақтығы оларды келесі (кейінгі) қаржы жылы (жылдары) беруге себепші болатын активтерді және басқа да тауарларды сатып алуды көздейтін ағымдағы бюджеттік бағдарламалармен;
3) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында белгіленген жағдайларда мерзімі бір қаржы жылынан астам қызмет көрсетумен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген жағдайларда мемлекеттік тапсырмаларды іске асыруға, мерзімі бір қаржы жылынан асатын қызметтер көрсетуге, жұмыстарды ұсынуға;
4) алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
5) Қазақстан Республикасының Үкіметі резервінің қаражаты есебінен іске асыру мерзімі бір қаржы жылынан асатын іс-шараларды өткізумен байланысты азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші жылдарының базалық шығыстары шегінде олар әрекет еткен барлық мерзім ішінде тіркелуге жатады.
Бюджеттің базалық шығыстары өзгерген кезде аталған азаматтық-құқықтық мәмілелер қайта тіркеуге жатады.
Ескерту. 161-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87; 23.02.2018 № 269; 30.11.2018 № 1046 бұйрықтарымен.
161-1. Қолданылу мерзiмi үш жылдан асатын мемлекеттік сатып алу туралы шарттарды тіркеу, жылжымалы негiзде үш жылдық кезеңге арналып, жоспарлы кезеңге арналған бюджетте жоспарланған қаражатты ескеріле отырып жыл сайын жүзеге асырылады.
Ескерту. Ереже 161-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586 бұйрығымен.
162. Міндеттемелер шарт нысанындағы азаматтық-құқықтық мәмілелерді (бұдан әрі - шарт) жасасу арқылы, сол сияқты оларсыз да қабылданады.
Бюджет кодексі 97- бабының 4-тармағына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшеліктерінің тізбесін, оның ішінде олар бойынша жасасқан азаматтық-құқықтық мәмілелер аумақтық қазынашылық бөлімшесінде тіркеу міндетті болып табылатын шығыстардың түрлерін айқындайды.
Мемлекеттік мекеменің шығыстарды жүзеге асыру жөніндегі міндеттемесі мыналардың:
1) тауарларды сатып алған, жұмыстарды орындаған, қызметтер көрсеткен жағдайларда орындалған жұмыстардың шот-фактурасының, электрондық шот-фактурасының, хабарлама шотының, шотының, актiсiнiң немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген басқа да құжаттың;
2) мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне еңбекақы мен басқа да ақшалай төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, кәсіптік және ерікті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар төлеу, бюджетке жүргізілетін есептеулер, жеке тұлғаларға стипендиялар және төлемақылар бойынша бастапқы құжаттардың;

1) бюджетными программами развития со сроком реализации более одного года;
2) текущими бюджетными программами, предусматривающими приобретение активов и других товаров, длительность технологического срока изготовления которых обуславливает их поставку в следующем (последующие) финансовом году (финансовые годы);
3) предоставлением услуг со сроком более одного финансового года в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, а также реализацией государственных заданий, предоставлением услуг, работ со сроком более одного финансового года в случаях, установленных законодательными актами Республики Казахстан;
4) исключен приказом Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87;
5) проведением мероприятий за счет средств резерва Правительства Республики Казахстан, со сроком реализации более одного финансового года.
При изменении базовых расходов бюджета указанные гражданско-правовые сделки подлежат перерегистрации.
Сноска. Пункт 161 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87; от 23.02.2018 № 269; от 30.11.2018 № 1046.
161-1. Регистрация договоров о государственных закупках, срок действия которых превышает три года, осуществляется ежегодно на скользящей основе на трехлетний период с учетом запланированных средств в бюджете на плановый период.
Сноска. Глава 6 дополнена пунктом 161-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586.
162. Обязательства принимаются как с заключением гражданско-правовых сделок в форме договора (далее - договор), так и без них.
В соответствии с пунктом 4 статьи 97 Бюджетного кодекса центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета определяет перечень специфик экономической классификации расходов, в том числе видов расходов, по которым регистрация заключенных гражданско-правовых сделок является обязательной.
Обязательство государственного учреждения по осуществлению расходов считается принятым на основании:
1) счета-фактуры, электронного счета-фактуры, счета-извещения, счета, акта выполненных работ или другого документа, установленного законодательством Республики Казахстан, в случаях приобретения товаров, выполнения работ, оказания услуг;
2) первичных документов по заработной плате и другим денежным выплатам работникам государственных учреждений, обязательным пенсионным взносам, профессиональным и добровольным пенсионным взносам и социальным отчислениям, отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование, отчислениям, производимым в бюджет, стипендиям и выплатам физическим лицам;

3) төмен тұрған бюджетке нысаналы трансферттер аударған кезде жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің төлеуге берілетін шотының;
4) инкассолық өкімнің;
5) осы тізбеге енбеген ерекше шығыстар мен басқа да шығыс түрлері бойынша төлемдер жүргізген кезде төлеуге берілетін шоттың негізінде қабылданған болып есептеледі.
Ескерту. 162-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 26.03.2015 № 202; 24.11.2015 № 586; 26.02.2016 № 87; 12.07.2017 № 431; 23.02.2018 № 269; 30.11.2018 № 1046 бұйрықтарымен.
2-параграф. Мемлекеттік мекемелердің міндеттемелерді қабылдауына қойылатын талаптар
163. Мемлекеттік мекеме шарт жасасқан кезде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауды, сондай-ақ шартты келтірілген деректердің шынайылығын қамтамасыз етеді және оларды сақтамағаны үшін жауап береді.
164. Егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде өзгеше көзделмесе, мемлекеттік мекемелер азаматтық-құқықтық мәмілелерді Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында белгіленгеннен аспайтын мерзімге жасасады.
Мемлекеттік мекемелердің Қазақстан Республикасы ратификациялаған мемлекеттік қарыздар туралы халықаралық шарттың шеңберіндегі немесе байланысқан гранттар бойынша шарттарды (бұдан әрі қарыз/грант туралы шарт шеңберіндегі шарт) қарыз/грант туралы шарт шеңберіндегі азаматтық-құқықтық мәмілелерін мемлекеттік мекемелермен: қарыз немесе байланысты грант қаражаты есебінен – қарыз немесе байланысты грант қаражатының қолжетімділік мерзімінен аспайтын мерзімге;
республикалық бюджеттен қоса қаржыландыру қаражаты есебінен – қарыз қаражатының қолжетімділік мерзімі аяқталатын қаржы жылы аяқталғанға дейінгі мерзімге жасасады.
Ескерту. 164-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
165. Мемлекеттік мекеменің қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын шартты жасасуына мынадай:
шарт қарыз/грант туралы шарт (келісім-шарт) шеңберінде жасалған;
шарттар бюджеттік даму бағдарламаларын іске асыру шеңберінде жасалған;
шарттар Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында белгіленген жағдайларда технологиялық дайындалу мерзімінің ұзақтығы олардың келесі (одан да кейінгі) қаржы жылында (жылдарында) берілуін негіздейтін активтер мен басқа да тауарларды, көрсетілу мерзімі бір қаржы жылынан асатын қызметтерді сатып алуды көздейтін ағымдағы бюджеттік бағдарламаларды іске асыру шеңберінде жасалған;
шарттар іске асыру мерзімі бір қаржы жылынан асатын Қазақстан Республикасының Үкіметі резервінің қаражаты есебінен іс-шаралар жүргізу шеңберінде жасалған;
шарттар автокөлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыруға, жолаушылар алдында тасымалдаушының азаматтық құқықтық жауапкершілігін сақтандыруға және мерзімді баспаны сатып алуға жасалған жағдайларда жол беріледі.
Ескерту. 165-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.

3) счет к оплате администратора бюджетных программ, вышестоящего бюджета при перечислении целевых трансфертов нижестоящему бюджету;
4) инкассового распоряжения;
5) счета к оплате при проведении платежей по особым расходам и другим видам расходов, не включенным в данный перечень.
Сноска. Пункт 162 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 26.03.2015 № 202; от 24.11.2015 № 586; от 26.02.2016 № 87; от 12.07.2017 № 431; от 23.02.2018 № 269; от 30.11.2018 № 1046.
Параграф 2. Требования к принятию обязательств государственных
учреждений
163. Государственное учреждение при заключении договора обеспечивает соблюдение требований законодательства Республики Казахстан, также достоверность данных, содержащихся в договоре, и несет ответственность за их несоблюдение.
164. Гражданско-правовые сделки заключаются государственными учреждениями на срок, не превышающий установленного законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан.
Гражданско-правовые сделки государственных учреждений в рамках международного договора о государственных займах, ратифицированного Республикой Казахстан, или о связанном гранте заключаются государственными учреждениями: за счет средств займа или связанного гранта – на срок, не превышающий срока доступности средств займа или связанного гранта;
за счет средств софинансирования из республиканского бюджета – на срок до конца финансового года, в котором заканчивается срок доступности средств займа.
Сноска. Пункт 164 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
165. Заключение государственным учреждением договора, срок действия которого превышает текущий финансовый год, допускается в случаях:
заключения договора (контракта) в рамках договора о займе/гранте;
заключения договоров в рамках реализации бюджетных программ развития;
заключения договоров в рамках реализации текущих бюджетных программ, предусматривающих приобретение активов и других товаров, длительность технологического срока изготовления которых обуславливает их поставку в следующем (последующие) финансовом году (годы), услуг со сроком оказания более одного финансового года в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан о государственных закупках;
заключения договоров в рамках проведения мероприятий за счет средств резерва Правительства Республики Казахстан, со сроком реализации более одного финансового года;
заключения договоров на страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автотранспортных средств, страхование гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами и на приобретение периодической печати.
Сноска. Пункт 165 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.07.2017 № 431; внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.

166. Қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асып кететін шартта тиісті қаржы жылдары бойынша соманы шартты түрде бөле отырып жалпы сомасын көрсетеді. Шарттың жалпы сомасы, жылдар бойынша оның бөлінуі өзгерген кезде оларды түзету қосымша келісімдерді жасасу жолымен түзетіледі.
167. Мемлекеттік мекеме Қазақстан Республикасы Үкіметінің, жергілікті атқарушы органдардың (аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдерінің) резервінен қаражат бөлу жағдайларын, сондай-ақ Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорының және/немесе Арнаулы мемлекеттік қордың қаражаты есебінен бұрын қаржыландырылған жобаларды іске асыру шеңберінде, жергілікті бюджет қаражаты есебінен бұрын қаржыландырылған және қазынашылықтың аумақтық органдарында тіркелген азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша қаржыландыру көзі өзгерген жағдайды (тиісті бюджеттік бағдарлама бойынша "Электрондық мемлекеттік сатып алу" автоматтандырылған интеграцияланған ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі – "Электрондық мемелекеттік сатып алу" АИАЖ) арқылы жасалған азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеуге жол беріледі) қоспағанда міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарының шегінде, бір бюджеттік бағдарлама аясында шарт және/немесе қосымша келісім жасасады.
Республикалық және/немесе жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен бұрын қаржыландырылған жобаларды іске асыру шеңберінде Білім беру инфрақұрылымын қолдау қорынан және/немесе Арнаулы мемлекеттік қордан қаражат бөлінген жағдайда, "Электрондық мемелекеттік сатып алу" АИАЖ арқылы қосымша келісімдер жасасуға жол беріледі.
Мемлекеттік мекеме ақша алушының біреуімен бюджеттік кіші бағдарламалардың немесе шығыстардың экономикалық сыныптамасының бірнеше ерекшеліктері бойынша шарт жасасқан кезде шартта жалпы соманы әрбір бюджеттік кіші бағдарлама немесе шығыстардың бюджеттік сыныптамасының әрбір коды бойынша бөле отырып көрсетеді.
Жоғары тұрған бюджеттен нысаналы даму трансферттері есебінен іске асырылатын шартты жасасу кезінде мемлекеттік мекеме Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 126 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10593 болып тіркелді) бекітілген Нысаналы даму трансферттерін қарау және іріктеу қағидаларында белгіленген мөлшерде жергілікті бюджеттен жыл сайынғы қоса қаржыландыру сомалары бар бюджеттік кіші бағдарламаларды міндетті түрде көрсетуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 167-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.09.2024 № 641 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

166. В договоре, срок действия которого превышает текущий финансовый год, указывается общая сумма с условной разбивкой суммы по соответствующим финансовым годам. При изменении общей суммы договора, их разбивка по годам, корректируется путем заключения дополнительных соглашений.
167. Государственное учреждение заключает договор и/или дополнительное соглашение в рамках одной бюджетной программы в пределах индивидуального плана финансирования по обязательствам, за исключением случаев выделения средств из резерва Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов (акимов городов районного значения, поселка, села, сельского округа), а также в рамках реализации проектов, ранее профинансированных за счет средств Фонда поддержки инфраструктуры образования и/или Специального государственного фонда, в случае изменения источника финансирования по гражданско-правовым сделкам, ранее профинансированных за счет средств местного бюджетов и зарегистрированых в территориальных органах казначейства (допускается регистрация гражданско-правовых сделок, заключенных посредством автоматизированной интегрированной информационной системы "Электронные государственные закупки" (далее – АИИС "Электронные государственные закупки"), по соответствующей бюджетной программе).
В случае выделения средств из Фонда поддержки инфраструктуры образования и/или Специального государственного фонда в рамках реализации проектов, ранее профинансированных за счет средств республиканского и/или местного бюджетов, допускается заключение дополнительных соглашений посредством АИИС "Электронные государственные закупки".
При заключении государственным учреждением договора с одним получателем денег по нескольким бюджетным подпрограммам или спецификам экономической классификации расходов в договоре указывается общая сумма с разбивкой ее по каждой бюджетной подпрограмме или каждому коду бюджетной классификации расходов.
При заключении договора, реализуемого за счет целевых трансфертов на развитие из вышестоящего бюджета, государственное учреждение обеспечивает обязательное указание бюджетных подпрограмм с ежегодными суммами софинансирования из местного бюджета в размере, установленном Правилами рассмотрения и отбора целевых трансфертов на развитие, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 126 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10593).
Сноска. Пункт 167 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.09.2024 № 641 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

168. Шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының әрбiр коды бойынша ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының 50 пайызынан аспайтын мөлшерде аванстық (алдын ала) төлемге шығыстардың экономикалық сыныптамасының мынадай ерекшелiктерi бойынша жол берiледi:
141 "Тамақ өнiмдерiн сатып алу";
сатып алуға аванстық (алдын ала) төлем ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының 70 пайызынан аспайтын мөлшерде рұқсат етілетін "AusylVac – Al" және "AusylVac – Оіl" аусылға қарсы отандық ветеринариялық вакциналарды сатып алуды қоспағанда, 142 "Дәрілік заттар және медициналық мақсаттағы өзге де бұйымдарды сатып алу".
Осы Ереженiң 170-178, 180-тармақтарында көрсетiлген ерекшелiктер мен шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшелiктерi бойынша шығыстар түрлерiн қоспағанда, шығыстардың экономикалық сыныптамасының көрсетiлген тiзбеге енбейтiн ерекшелiктерi бойынша аванстық (алдын ала) төлемге ағымдағы қаржы жылына жасалған шарт сомасының 30 пайызынан аспайтын мөлшерде рұқсат етiледi.
Республикалық немесе коммуналдық меншiктегi мемлекеттiк кәсiпорындарды қаржыландыру кезiнде негiзгi құралдар мен материалдық емес активтердi сатып алу үшiн мемлекеттiк мекеме ағымдағы жылы осы мақсаттарға көзделген соманың 30 пайызынан аспайтын аванстық (алдын ала) төлемдi шығыстардың экономикалық сыныптамасының 418 "Мемлекеттiк кәсіпорындарды материалдық-техникалық жарақтандыру" ерекшелiгi бойынша жүзеге асырады.
Мемлекеттiк кәсiпорындар қайта жасасқан және бұрын жасасқан ұзақ мерзiмдi шарттар бойынша күрделi жөндеу мен қалпына келтiруден басқа, жаңа объектілерді салу және қолданыстағыларын реконструкциялау үшін республикалық немесе коммуналдық меншiктегi мемлекеттiк кәсiпорындарды қаржыландыру үшiн мемлекеттiк мекеме экономикалық шығыстар сыныптамасының 435 "Мемлекеттiк кәсiпорындардың жаңа объектілерін салу және қолданыстағы объектілерін реконструкциялау" ерекшелiгi бойынша осы мақсаттарға ағымдағы қаржы жылына көзделген соманың 30 пайызынан аспайтын аванстық (алдын ала) төлем жасауды жүзеге асырады.
Мемлекеттiк мекеме бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының 423 "Мемлекеттiк кәсiпорындардың үй-жайларын, ғимараттарын, құрылыстарын күрделi жөндеу" ерекшелiгi бойынша мемлекеттiк кәсiпорындардың үй-жайларын, ғимараттарын, құрылыстарын қалпына келтiрудi және күрделi жөндеудi жүргiзу үшiн республикалық немесе коммуналдық меншiктегi мемлекеттiк кәсiпорындарды қаржыландыруға ағымдағы қаржы жылына көзделген соманың 30 пайызынан аспайтын аванстық (алдын ала) төлемдi жүзеге асырады.

168. По каждому коду бюджетной классификации расходов авансовая (предварительная) оплата в размере не более 50 процентов от суммы договора на текущий финансовый год допускается по следующим спецификам экономической классификации расходов:
141 "Приобретение продуктов питания";
142 "Приобретение лекарственных средств и прочих изделий медицинского назначения", за исключением приобретения отечественных ветеринарных вакцин против ящура "AusylVac – Al" и "AusylVac – Оіl" авансовая (предварительная) оплата на приобретение которых допускается в размере не более 70 процентов от суммы договора на текущий финансовый год.
По спецификам экономической классификации расходов, не входящим в указанный перечень, авансовая (предварительная) оплата разрешается в размере не более 30 процентов от суммы договора на текущий финансовый год, за исключением специфик и видов расходов по спецификам экономической классификации расходов, указанных в пунктах 170-178, 180 настоящих Правил.
При финансировании государственных предприятий, находящихся в республиканской или коммунальной собственности, для приобретения основных средств и нематериальных активов государственное учреждение осуществляет авансовую (предварительную) оплату по специфике экономической классификации расходов 418 "Материально-техническое оснащение государственных предприятий" не более 30 процентов от суммы, предусмотренной на текущий финансовый год на эти цели.
Для финансирования государственных предприятий, находящихся в республиканской или коммунальной собственности, строительства новых объектов и реконструкции имеющихся объектов, кроме капитального ремонта и реставрации по вновь заключенным и ранее заключенным государственными предприятиями долгосрочным договорам, государственное учреждение осуществляет авансовую (предварительную) оплату по специфике экономической классификации расходов 435 "Строительство новых объектов и реконструкция имеющихся объектов государственных предприятий" не более 30 процентов от суммы, предусмотренной на текущий финансовый год на эти цели.
По специфике экономической классификации расходов бюджета 423 "Капитальный ремонт помещений, зданий, сооружений государственных предприятий" государственное учреждение осуществляет авансовую (предварительную) оплату не более 30 процентов от суммы, предусмотренной на текущий финансовый год на финансирование государственных предприятий, находящихся в республиканской или коммунальной собственности, для проведения реставрации и капитального ремонта помещений, зданий, сооружений государственных предприятий.

Ескерту. 168-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 26.03.2015 № 202; 12.07.2017 № 431; 16.10.2024 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен
169. Шетелде кадрлар даярлаудың халықаралық бағдарламалары шеңберiнде стипендиаттардың оқуын және ғылыми тағылымдамадан өтуiн ұйымдастыру мақсатында экономикалық шығыстар сыныптамасының 164 "Стипендиаттардың шетелде оқуына төлеу" ерекшелiгi бойынша ақы төлеу Қазақстан Республикасының Үкiметi шетелде кадрлар даярлау мен қайта даярлау және бiлiктiлiгiн арттыру халықаралық бағдарламаларын, оның iшiнде Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Болашақ" халықаралық стипендиясын iске асыру жөнiндегi қызметтердi берушi етiп айқындаған заңды тұлғаның (бұдан әрi – Халықаралық бағдарламалар орталығы) өтiнiмiн қоса бере отырып, төлеуге берiлген шоттың негiзiнде жүзеге асырылады.
Халықаралық бағдарламалар орталығы өзінің банктік шотына ақшалай қаражат түскен сәттен бастап он бес жұмыс күні ішінде шетелдің жоғары оқу орындарына (әлемнің ғылыми орталықтары мен зертханаларына), стипендиаттарға, сондай-ақ Халықаралық бағдарламалар орталығы "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу қағидаларын бекіту және "Болашақ" халықаралық стипендиясын жұмсау бағыттарын айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 11 маусымдағы № 573 қаулысында көзделген қызметтерді көрсетуге шарт жасасқан ұйымдарға шетелде кадрлар даярлаудың халықаралық бағдарламалары шеңберінде стипендиаттардың оқуын және ғылыми тағылымдамадан өтуін ұйымдастыру үшін ақшалай қаражатты аударуды жүзеге асырады.
Білім беру саласындағы уәкілетті орган ай сайын есепті айдан кейінгі айдың бірі күніне Халықаралық бағдарламалар орталығымен шетелде кадрлар даярлаудың халықаралық бағдарламалары шеңберінде стипендиаттардың оқуын және ғылыми тағылымдамадан өтуін ұйымдастыру үшін ақы төлеуге бөлінген ақшалай қаражатты өздерінің пайдалануы жөнінде салыстыру актісін жасайды.
Ескерту. 169-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
170. Шығыстардың экономикалық сыныптамасының 159 "Өзге де қызметтер мен жұмыстарға ақы төлеу" ерекшелігі бойынша аванстық (алдын ала) төлемге ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының мынадай:
ауруларды шетелде емдеуді көздейтін шығыстарды төлеу үшін 70 пайыздан;
алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсететін ұйымдардың ауылда қызмет көрсетуін көздейтін шығыстарды төлеу үшін 50 пайыздан;
Мемлекеттік тапсырманы орындау шеңберінде "KazEOSat-MR" айыру қабілеті орташа Жерді қашықтықтан зондтау ғарыштық жүйесін құру және пайдалануға беру жөніндегі шығыстарды және ұшқышсыз ғарыш аппараттарын ұшыруға арналған жаңа буынның орта сыныпты ғарыштық мақсаттағы зымыран базасында "Бәйтерек" ғарыш зымыран кешенін құру жөніндегі шығыстарды төлеу үшін 50 пайыз;
осы тармақта көзделген шығыстардың тізбесіне енбейтін шығыстарды төлеу үшін 30 пайыздан аспайтын мөлшерде рұқсат етіледі.

Сноска. Пункт 168 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 26.03.2015 № 202; внесены изменения на государственном языке, на русском языке текст не изменяется приказом Министра финансов РК от 12.07.2017 № 431; от 16.10.2024 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
169. В целях организации обучения и прохождения научных стажировок стипендиатов в рамках международных программ подготовки кадров за рубежом оплата по специфике экономической классификации расходов 164 "Оплата обучения стипендиатов за рубежом" осуществляется на основании счета к оплате с приложением заявки юридического лица, которое определено Правительством Республики Казахстан поставщиком услуг по реализации международных программ подготовки и переподготовки и повышения квалификации кадров за рубежом, в том числе международной стипендии Президента Республики Казахстан "Болашак" (далее - Центр международных программ).
Центр международных программ с момента поступления денежных средств на его банковский счет в течении пятнадцати рабочих дней осуществляет перечисление денежных средств в зарубежные высшие учебные заведения (научные центры и лаборатории мира), стипендиатам для организации обучения и прохождения научных стажировок стипендиатов в рамках международных программ подготовки кадров за рубежом, а также организациям, с которыми Центром международных программ заключены договора на оказание услуг, предусмотренных постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2008 года № 573 "Об утверждении Правил отбора претендентов для присуждения международной стипендии "Болашак" и определении направлений расходования международной стипендии "Болашак".
Уполномоченный орган в области образования ежемесячно на первое число месяца, следующего за отчетным составляет с Центром международных программ акт сверки по использованию им выделенных денежных средств на оплату за организацию обучения и прохождения научных стажировок стипендиатов в рамках международных программ подготовки кадров за рубежом.
Сноска. Пункт 169 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
170. По специфике экономической классификации расходов 159 "Оплата прочих услуг и работ" допускается авансовая (предварительная) оплата от суммы договора на текущий финансовый год в размере не более:
70 процентов для оплаты расходов, предусматривающих лечение больных за рубежом;
50 процентов для оплаты расходов, предусматривающих оказание услуг организациями первичной медико-санитарной помощи на селе;
50 процентов для оплаты расходов по созданию и вводу в эксплуатацию космической системы дистанционного зондирования Земли среднего разрешения "KazEOSat-MR" и расходов по созданию космического ракетного комплекса "Байтерек" на базе ракеты космического назначения среднего класса нового поколения для запусков беспилотных космических аппаратов, в рамках выполнения государственного задания;
30 процентов для оплаты расходов, не входящих в перечень расходов, предусмотренных настоящим пунктом.

Шығыстардың экономикалық сыныптамасының 155 "Мемлекеттiк әлеуметтiк тапсырыс шеңберiндегi қызметтердi төлеу" ерекшелiгi бойынша аванстық (алдын ала) төлемге тек үкiметтiк емес ұйымдарға ғана мемлекеттiк әлеуметтiк тапсырысты орындаған кезде ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының 50 пайызынан аспайтын мөлшерде рұқсат етiледi.
Ескерту. 170-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 04.10.2023 № 1056 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
171. Шығыстардың экономикалық сыныптамасының 431 "Жаңа объектілер салу және қолданыстағы объектілерді реконструкциялау" ерекшелiгi бойынша:
1) мердiгерлiк ұйым төлеу сомасына жабдықты жеткiзу бойынша шарттық мiндеттемелердi уақтылы орындауға екiншi деңгейдегi банктiң кепiлдiгiн берген жағдайда инвестициялық жобаларды iске асыру шеңберiнде дайындаудың технологиялық мерзiмi бiр жылдан асатын күрделi энергетикалық жабдықтар құнының;
2) әскери мақсаттағы жаңа объектілерді салуға және қолданыстағы бар объектілерді реконструкциялауға жұмсалатын шығындарға ақы төлеу үшін;
3) мердiгерлiк ұйым төлеу сомасына жабдықты жеткiзу бойынша шарттық мiндеттемелердi уақтылы орындауға екiншi деңгейдегi банктiң кепiлдiгiн немесе азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру шартын ұсынған жағдайда инвестициялық жобаларды іске асыру шеңберінде дайындаудың технологиялық мерзімі бір жылдан асатын медициналық жабдықтар мен медициналық техниканың құнының 50 пайыздан аспайтын мөлшерде аванстық (алдын ала) төлем жасауға рұқсат етiледi.
Әскери мақсаттағы заттар мен материалдарды сатып алуға жұмсалатын шығындарды төлеуге бюджет шығыстары экономикалық сыныптамасының 149 "Өзге қорларды сатып алу" маманданымы бойынша ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының 50 пайызынан аспайтын мөлшерде аванстық (алдын ала) төлемге жол беріледі.
Әскери мақсаттағы көлік құралдарын сатып алуға жұмсалатын шығындарды төлеу үшін бюджет шығыстары экономикалық сыныптамасының 413 "Көлік құралдарын сатып алу" маманданымы бойынша ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының 50 пайызынан аспайтын мөлшерде аванстық (алдын ала) төлемге жол беріледі.
Әскери мақсаттағы жабдықтарды сатып алуға жұмсалатын шығындарды төлеуге бюджет шығыстары экономикалық сыныптамасының 414 "Машиналар, жабдықтар, құралдар, өндірістік және шаруашылық құрал-саймандарын сатып алу" маманданымы бойынша ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының 50 пайызынан аспайтын мөлшерде аванстық (алдын ала) төлемге жол беріледі.

Авансовая (предварительная) оплата по специфике экономической классификации расходов 155 "Оплата услуг в рамках государственного социального заказа" в размере не более 50 процентов от суммы договора на текущий финансовый год разрешается только неправительственным организациям при выполнении ими государственного социального заказа.
Сноска. Пункт 170 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 04.10.2023 № 1056 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
171. По специфике экономической классификации расходов 431 "Строительство новых объектов и реконструкция имеющихся объектов" допускается авансовая (предварительная) оплата в размере не более 50 процентов:
1) от стоимости сложного энергетического оборудования в рамках реализации инвестиционных проектов, технологический срок изготовления которых более одного года, при условии предоставления подрядной организацией гарантии банка второго уровня на своевременное исполнение договорных обязательств по поставке оборудования на сумму оплаты;
2) для оплаты затрат на строительство новых объектов и реконструкцию имеющихся объектов военного назначения;
3) от стоимости медицинского оборудования и медицинской техники в рамках реализации инвестиционных проектов, технологический срок изготовления которых более одного года, при условии предоставления подрядной организацией гарантии банка второго уровня или договора страхования гражданско-правовой ответственности на своевременное исполнение договорных обязательств по поставке оборудования на сумму оплаты.
Авансовая (предварительная) оплата в размере не более 50 процентов от суммы договора на текущий финансовый год допускается по специфике экономической классификации расходов бюджета 149 "Приобретение прочих запасов" для оплаты затрат на приобретение предметов и материалов военного назначения.
Авансовая (предварительная) оплата в размере не более 50 процентов от суммы договора на текущий финансовый год допускается по специфике экономической классификации расходов бюджета 413 "Приобретение транспортных средств" для оплаты затрат на приобретение транспортных средств военного назначения.
Авансовая (предварительная) оплата в размере не более 50 процентов от суммы договора на текущий финансовый год допускается по специфике экономической классификации расходов бюджета 414 "Приобретение машин, оборудования, инструментов, производственного и хозяйственного инвентаря" для оплаты затрат на приобретение оборудования военного назначения.

Ескерту. 171-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 08.06.2020 № 576 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
171-1. "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының заңына сәйкес ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобаларын гранттық қаржыландырудың ұзақ мерзімді шарттары бойынша, сондай-ақ ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерін базалық қаржыландыру шарттары бойынша аванстық (алдын-ала) төлем жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес ағымдағы қаржы жылына көзделген шарт сомасының 50 пайызы мөлшерінде жол беріледі.
Ескерту. 2-параграф 171-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046; жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.09.2024 № 641 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
171-2. Әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың салдарларын жою кезінде ағымдағы қаржы жылына көзделген шарт сомасының 50 пайызынан аспайтын мөлшерде аванстық (алдын ала) төлем рұқсат етіледі.
Әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жоюға арналған іс-шараларға төтенше резервтен, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларында көзделген зиянды (нұқсанды) өтеуге арналған шұғыл шығындарға арналған Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат бөлу кезінде шығыстардың әрбір түрі бойынша бөлінген қаражаттың 50% - ынан аспайтын мөлшерде қаржыландыру шарттары болған кезде, уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің шұғыл шығындарға арналған резервінен қаражат бюджетті атқару жөніндегі орган бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес негіздейтін құжаттарды ұсынуына қарай одан әрі ақы төлеу үшін қазынашылықтың аумақтық органдарына тиісті рұқсат-хаттарды жібереді.
Ескерту. 2-параграф 171-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 02.08.2019 № 812; жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 20.02.2023 № 189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
171-3. 01.07.2023 дейін қолданыста болды - ҚР Қаржы министрінің 16.11.2021 № 1184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 171 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.06.2020 № 576 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
171-1. Для финансирования по долгосрочным договорам грантового и программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности, грантового финансирования проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, а также по договорам базового финансирования субъектов научной и (или) научно-технической деятельности в соответствии Законом Республики Казахстан "О науке и технологической политике" авансовая (предварительная) оплата допускается в размере 50 процентов от суммы договора, предусмотренной на текущий финансовый год согласно индивидуального плана финансирования.
Сноска. Правила дополнены пунктом 171-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046; в редакции приказа Министра финансов РК от 25.09.2024 № 641 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
171-2. При ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера допускается авансовая (предварительная) оплата в размере не более 50 процентов от суммы договора, предусмотренной на текущий финансовый год.
При выделении средств из чрезвычайного резерва на мероприятия для ликвидации чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, а также из резерва Правительства Республики Казахстан на неотложные затраты на возмещение вреда (ущерба), предусмотренных постановлениями Правительства Республики Казахстан, при условий финансирования в размере не более 50 % от выделенных средств по каждому виду расходов, уполномоченный орган по исполнению бюджета по мере представления администраторами бюджетных программ обосновывающих документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан направляет в территориальные органы казначейства соответствующие письма-разрешения для дальнейшей оплаты.
Сноска. Правила дополнены пунктом 171-2 в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 02.08.2019 № 812; в редакции приказа заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 20.02.2023 № 189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
171-3. Действовал до 01.07.2023 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 16.11.2021 № 1184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

171-4. Шығыстардың экономикалық сыныптамасының 431 "Жаңа объектілер салу және қолданыстағы объектілерді реконструкциялау" ерекшелiгi бойынша биологиялық қауіпсіздік саласындағы объектілерді салу үшін мердiгер ұйым жабдықты төлеу сомасына жеткiзу жөніндегі шарттық мiндеттемелердi уақтылы орындауға екiншi деңгейдегi банктiң кепiлдiгiн берген жағдайда, дайындаудың технологиялық мерзімі алты ай және одан да көп болатын инвестициялық жобаларды іске асыру шеңберінде технологиялық жабдық құнының 100 пайызы мөлшерінде аванстық (алдын ала) төлемге жол беріледі.
Ескерту. 2-параграф 171-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 27.10.2022 № 1094 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
171-5. Шығыстардың экономикалық сыныптамасының 431 "Жаңа объектілер салу және қолда бар объектілерді реконструкциялау" ерекшелігі бойынша мердігер ұйымның шарттық міндеттемелерді уақтылы орындауға мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес аванстық төлемді тиісті қамтамасыз етуді ұсынған жағдайда инвестициялық жобаларды іске асыру шеңберінде Астанада жылу электр орталықтарын салу үшін ағымдағы қаржы жылына көзделген соманың 75 пайызы мөлшерінде аванстық (алдын ала) төлемге жол беріледі.
Авансты қамтамасыз етуді енгізу жөніндегі талап қазынашылық сүйемелдеу шеңберінде шарттар жасалған өнім берушілерге қолданылмайды.
Ескерту. 2-параграф 171-5-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 21.11.2022 № 1176 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
172. Дайындаудың технологиялық мерзімі бір жылдан асатын инвестициялық жобаларды іске асыру шеңберінде күрделі энергетикалық жабдықты сатып алуды, мемлекеттік астық ресурстарын басқару жөніндегі агентке қаражат төлеуді, қазақстандық астықты экспортқа тасымалдау жөніндегі қызметтерге төлемдерді, науқастарды шетелде емдеуге арналған төлемдерді, ауылда алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсету қызметіне төлемдерді қоспағанда, құрылыспен, не ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды реконструкциялаумен, ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды және басқа объектілерді күрделі жөндеумен, сондай-ақ ағымдағы шығындар бойынша шарттарда мемлекеттік мекеменің қабылданған тауарлардың, (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) әрбір сомасынан бұрын төлеген авансты тепе-тең ұстау туралы шарты болуы қажет.
Қолдану мерзімі қаржы жылынан асатын шарттар бойынша өткен жылдардан ұсталмаған аванстық сомасы болған жағдайда, жаңа қаржы жылында төленуге жататын аванс, атқарылған жұмыстар көлемімен бұрын төленген аванс толық өтелгеннен кейін төленеді.
Ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не қайта жаңартуға, үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, жолдар мен басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты жұмыстарға ақы төлеу тұтастай алғанда шарттың жалпы сомасының тоқсан бес пайызы шегінде жүргізіледі. Қолдану мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын шарттар бойынша шарттың жалпы сомасынан бес пайызды ұстауды мемлекеттік мекеме объектіні аяқтаудың соңғы жылында жүргізеді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның резервінен қаражат бөлінген жағдайда, сондай-ақ қаражат объектіні салуды бастауға бөлінгенде, ағымдағы қаржы жылына аумақтық қазынашылық бөлімшесінде тіркелген шарттар бойынша бес пайызды ұстау жүргізілмейді. Бұл ретте көрсетілген жағдайларда объектілер бойынша ағымдағы қаржы жылына түпкілікті төлем аумақтық қазынашылық бөлімшесіне мемлекеттік мекеме ұсынған орындалған жұмыстардың актісі негізінде жүргізіледі.
Егер шарттарда кепілді кезеңде ықтимал ақаулықтарды жоюға бес пайыз мөлшерінде кепілді ұстау туралы талаптар көзделсе, осы кепілді ұстау объектіні пайдалануға қабылдау актісіне сәйкес орындалған жұмыстар үшін түпкілікті төлеуге жататын сомалардан жүргізіледі. Бұл ретте бес пайыз мөлшеріндегі кепілді ұстаудың түпкілікті сомасы Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген мемлекеттік мекеменің ақшаны уақытша орналастыру шотына енгізіледі.

171-4. По специфике экономической классификации расходов 431 "Строительство новых объектов и реконструкция имеющихся объектов" для строительства объектов в области биологической безопасности допускается авансовая (предварительная) оплата в размере 100 процентов от стоимости технологического оборудования в рамках реализации инвестиционных проектов, технологический срок изготовления которых шесть месяцев и более, включая доставку, при условии предоставления подрядной организацией гарантии банка второго уровня на своевременное исполнение договорных обязательств по поставке оборудования на сумму оплаты.
Сноска. Правила дополнены пунктом 171-4 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 27.10.2022 № 1094 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
171-5. По специфике экономической классификации расходов 431 "Строительство новых объектов и реконструкция имеющихся объектов" допускается авансовая (предварительная) оплата в размере 75 процентов от суммы, предусмотренной на текущий финансовый год для строительства теплоэлектроцентралей в столице, в рамках реализации инвестиционных проектов, при условий предоставления подрядной организацией соответствующего обеспечения авансового платежа согласно законодательства о государственных закупках на своевременное исполнение договорных обязательств.
Требование по внесению обеспечения аванса не распространяется на поставщиков, с которыми заключены договора в рамках казначейского сопровождения.
Сноска. Правила дополнены пунктом 171-5 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 21.11.2022 № 1176 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
172. В договорах, связанных со строительством, либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, сооружений, дорог и других объектов, а также по текущим затратам, за исключением приобретения сложного энергетического оборудования в рамках реализации инвестиционных проектов, технологический срок изготовления которых более одного года, выплаты средств агенту по управлению государственными ресурсами зерна, оплаты услуг по транспортировке казахстанского зерна на экспорт, оплаты лечения больных за рубежом, оказание услуг организациями первичной медико-санитарной помощи на селе, необходимо наличие условия о пропорциональном удержании государственным учреждением ранее выплаченного аванса от каждой суммы принятых товаров (работ, услуг).
По договорам, срок действия которых превышает финансовый год, в случае наличия неудержанной суммы аванса прошлых лет, аванс, подлежащий выплате в новом финансовом году, выплачивается после полного погашения ранее выплаченного аванса объемами выполненных работ.
Оплата работ, связанных со строительством либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог и других объектов, в целом производится в пределах девяноста пяти процентов от общей суммы договора. По договорам, срок действия которых превышает текущий финансовый год, удержание пяти процентов от общей суммы договора производится государственным учреждением на последний год завершения объекта.
Удержание пяти процентов не производится по зарегистрированным в территориальном подразделении казначейства договорам на текущий финансовый год, в случаях выделения средств из резерва Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа, а также когда средства были выделены на начало строительства объекта. При этом окончательная оплата за текущий финансовый год по объектам в указанных случаях производится на основании акта выполненных работ, представленного государственным учреждением в территориальное подразделение казначейства. Окончательный расчет за выполненные работы между заказчиком и подрядчиком производится после завершения работ, связанных со строительством либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог, других объектов, и предъявления заказчиком в территориальные подразделения казначейства акта приемки объекта в эксплуатацию, подписанного в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.

Ескерту. 172-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 16.11.2021 № 1184 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
173. Мемлекеттік астық ресурстарын қалыптастыруды жүзеге асыру кезінде мемлекеттік астық ресурстарын басқару жөніндегі агентке ақша қаражатын аудару шартқа сәйкес астықты көктемгі-жазғы қаржыландыруға және күзгі сатып алуға арналған сома мөлшерінде біржолғы төлемақы жасау жүзеге асырылады.
Ескерту. 173-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.03.2015 № 202 бұйрығымен.
174. Ресей Федерациясының аумағы арқылы транзитпен экспортқа қазақстандық астықты тасымалдау жөніндегі қызметтерге ақы төлеу ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасының 100 пайызы мөлшерінде біржолғы төлеммен жүзеге асырылады.
174-1. Әдіснаманы әзірлей және Қазақстан Республикасының заңнамасына бейімдей отырып, Blockchain технологиясын пайдаланып, қосылған құн салығына салықты әкімшілендіру бойынша талдамалық зерттеулер қызметтерін сатып алғаны үшін аванстық (алдын ала) төлемге шарттың сомасынан 100 пайыз мөлшерде жол беріледі.
Ескерту. 2-параграф 174-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің м.а. 30.11.2017 № 694 бұйрығымен.
174-2. Тергеп жатқан қылмыстық істер шеңберінде қылмыстық қудалау органдары алып қойған шетел валютасы мен басқа құндылықтарды сақтаумен байланысты қызметтері үшін аванстық (алдын ала) төлемге шарттың сомасынан 100 пайыз мөлшерде жол беріледі.
Ескерту. 2-параграф 174-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 04.05.2018 № 506 бұйрығымен.
175. Азық-түлік тауарларының өңірлік тұрақтандыру қорларын қалыптастыруды және пайдалануды жүзеге асыру кезінде мамандандырылған ұйымға ақша қаражатын аудару 100 (жүз) пайыз мөлшерінде біржолғы төлеммен жүзеге асырылады.
176. Егер ҚР заңнамасында өзгеше көзделмесе, көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру, жолаушылар алдындағы тасымалдаушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру, мерзімді баспаны және почта байланыс қызметтерін сатып алу кезінде шарт сомасының 100 пайызы мөлшерінде аванстық (алдын ала) төлемақы жасауға жол беріледі.
Ескерту. 176-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
177. Қаражатты Астана қаласында ЭКСПО-2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін ұйымдастыру және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымның жарғылық капиталын ұлғайтуға аударған кезде ағымдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру жоспары сомасының 100 пайызы мөлшерінде аванстық (алдын ала) төлем жасауға жол беріледі.

Сноска. Пункт 172 - в редакции приказа Министра финансов РК от 16.11.2021 № 1184 (порядок введения в действие см. п. 4).
173. При осуществлении формирования государственных ресурсов зерна перечисление денежных средств агенту по управлению государственными ресурсами зерна осуществляется единовременными выплатами в размерах сумм на весенне-летнее финансирование и осенний закуп зерна согласно договора.
Сноска. Пункт 173 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2015 № 202.
174. Оплата услуг по транспортировке казахстанского зерна на экспорт транзитом через территорию Российской Федерации осуществляется единовременной выплатой в размере 100 процентов от суммы договора на текущий финансовый год.
174-1. Авансовая (предварительная) оплата за приобретение услуг аналитических исследований по администрированию налога на добавленную стоимость с использованием технологии Blockchain с разработкой методологии и адаптации к законодательству Республики Казахстан допускается в размере 100 процентов от суммы договора.
Сноска. Правила дополнены пунктом 174-1 в соответствии с приказом и.о. Министра финансов РК от 30.11.2017 № 694.
174-2. Авансовая (предварительная) оплата услуг, связанных с хранением иностранной валюты и других ценностей, изъятых органами уголовного преследования в рамках расследуемых ими уголовных дел, допускается в размере 100 процентов от суммы договора.
Сноска. Правила дополнены пунктом 174-1 в соответствии с приказом от 04.05.2018 № 506.
175. При осуществлении формирования и использования региональных стабилизационных фондов продовольственных товаров перечисление денежных средств специализированной организации осуществляется единовременной выплатой в размере 100 (сто) процентов.
176. Авансовая (предварительная) оплата при обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, страховании гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами, приобретении периодической печати и услуг почтовой связи допускается в размере 100 процентов от суммы договора, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 176 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
177. При перечислении средств на увеличение уставного капитала организации, осуществляющей деятельность по организации и проведению международной специализированной выставки ЭКСПО-2017 в городе Астана, допускается авансовая (предварительная) оплата в размере 100 процентов от суммы плана финансирования на текущий финансовый год.

178. Шығыстардың экономикалық сыныптамасының 151 "Коммуналдық қызметтерге ақы төлеу" ерекшелігі үшін аванстық (алдын ала) төлемге рұқсат етілмейді.
Егер жалға алу шартына сәйкес депозиттiк соманы төлеу туралы банк кепiлдiгiн беру туралы талап көзделсе, үй-жайды жалға алғаны үшін аванстық (алдын ала) ақы төлеуге Қазақстан Республикасының шетелдiк мекемелерiнiң жалға алу сомасын төлеуге ғана рұқсат етiледi.
Ескерту. 178-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 20.02.2023 № 189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
179. Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 648 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12590 болып тіркелді) бекітілген Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларына сәйкес, тиісті бюджеттердің ҚБШ қаражаты болған кезде тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің отандық өндірушілер тізіліміндегі әлеуетті өнім берушілерге аванстық төлемдерді қоспағанда, тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен электрондық мемлекеттік сатып алуды жүргізу қорытындысы бойынша жасалған азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша аванстық (алдын ала) төлемге жол берілмейді.
Ескерту. 179-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.09.2024 № 641 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
180. Қазақстан Республикасының мемлекеттік қорғаныстық тапсырысы шеңберінде жасалған шарттар бойынша аванстық (алдын ала) төлемге ағымдағы қаржы жылына көзделген шарт сомасының 75 пайызынан аспайтын мөлшерде жол беріледі.
181. Standard&Poor's, Moody's және Fitch Ratings халықаралық рейтингтік агенттіктермен (оның ішінде олар басқа заңды тұлға болып қайта ұйымдастырылған жағдайда) өзара іс-қимыл жасау жөніндегі қызметтерге ақы төлеу олармен жасалған шарттарда немесе келісімдерде көрсетілген талаптар мен мерзімдерге сәйкес жүзеге асырылады.
182. Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жасалған шартта міндетті түрде осы шарт бойынша міндеттемелер орындалмаған не тиісінше орындалмағанына жауапкершілігі көзделеді.
Ескерту. 182-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
183. Мемлекеттік мекемелердің өткен қаржы жылының желтоқсанында ұсынылған төлеуге берілетін құжаттар бойынша ағымдағы қаржы жылына жасалған шарт бойынша ағымдағы қаржы жылының бірінші тоқсанында көрсетілген қызметтер (коммуналдық қызметтер, қоқысты шығару қызметтері, байланыс қызметтері, телерадио хабарларын тарату қызметтері, әскери қызметшілерді тамақтандыруды ұйымдастыру қызметтері) үшін төлеуіне жол беріледі.
Ағымдағы қаржы жылына жасалған шарт бойынша, өткен қаржы жылындағы желтоқсан үшін төлеуге берілетін құжаттар бойынша ағымдағы қаржы жылының бірінші тоқсанында көрсетілген көлік қызметтері және ақпараттық жүйелерді сүйемелдеу үшін мемлекеттік мекемелердің төлеуіне рұқсат етіледі.
Ағымдағы қаржы жылының бірінші тоқсанында өткен қаржы жылы үшін жасалған шарт бойынша тауарға билік ету құжаттары (талондар/отын карталары) бойынша немесе ағымдағы қаржы жылының қаңтарында өткен қаржы жылының желтоқсанына жазып берілген төлеуге берілетін құжаттар бойынша автожанармай құю станцияларынан алынған мұнай өнімдері үшін мемлекеттік мекемелердің төлеуіне жол беріледі.

178. Авансовая (предварительная) оплата для специфик экономической классификации расходов 151 "Оплата коммунальных услуг" не разрешается.
Авансовая (предварительная) оплата за аренду помещения, разрешается только для оплаты загранучреждениями Республики Казахстан суммы аренды, если в соответствии с договором аренды предусмотрено требование о предоставлении банковской гарантии об оплате депозитных сумм.
Сноска. Пункт 178 с изменениями, внесенными приказом заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 20.02.2023 № 189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
179. Авансовая (предварительная) оплата по гражданско-правовым сделкам, заключенным по итогам проведения электронных государственных закупок способом запроса ценовых предложений товаров, работ, услуг, не допускается, за исключением авансовых платежей потенциальным поставщикам, находящимся в реестре отечественных производителей товаров, работ и услуг, в соответствии с Правилами осуществления государственных закупок, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 11 декабря 2015 года № 648 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12590), при наличии средств на КСН соответствующих бюджетов.
Сноска. Пункт 179 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.09.2024 № 641 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
180. Авансовая (предварительная) оплата по договорам, заключенным в рамках государственного оборонного заказа Республики Казахстан, допускается в размере не более 75 процентов от суммы договора, предусмотренной на текущий финансовый год.
181. Оплата услуг по взаимодействию с международными рейтинговыми агентствами Standard&Poor's, Moody's и Fitch Ratings (в том числе в случае их реорганизации в другое юридическое лицо) осуществляется в соответствии с условиями и сроками, обозначенными в заключенных с ними договорах или соглашениях.
182. В договоре, заключенном в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, в обязательном порядке предусматриваются ответственность за неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязательств по данному договору.
Сноска. Пункт 182 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
183. Допускается оплата государственными учреждениями за оказанные услуги (коммунальные услуги, услуги вывоза мусора, услуги связи, услуги телерадиовещания, услуги организации питания военнослужащих) в первом квартале текущего финансового года по договору, заключенному на текущий финансовый год по документам к оплате, выставленным за декабрь истекшего финансового года.
Допускается оплата государственными учреждениями за оказанные транспортные услуги и сопровождение информационных систем в первом квартале текущего финансового года по договору, заключенному на текущий финансовый год по документам к оплате, выставленным за декабрь истекшего финансового года.
Допускается оплата государственными учреждениями за полученные нефтепродукты с автозаправочных станций по товарораспорядительным документам (талонам/топливным картам) в первом квартале текущего финансового года по договору, заключенному за прошлый финансовый год или текущий финансовый год по документам к оплате, выставленным за декабрь истекшего финансового года в январе текущего финансового года.

Ескерту. 183-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 09.01.2023 № 13 бұйрығымен.
183-1. Секвестр салдарынан және/немесе тиiстi бюджеттердiң ҚБШ-да ақша болмаған не жеткiлiксiз болған кезде туындаған есепті жылдың азаматтық-құқықтық мәмілелері бойынша мемлекеттік мекемелердің бюджеттік бағдарламалары бойынша кредиторлық берешекті өтеу келесi қаржы жылында бөлiнген қаражат есебінен жүргізіледі.
Ескерту. Ереже 183-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 24.12.2014 № 583 бұйрығымен.
184. Халықаралық ұйымдармен және донор-елдермен өзара іс-қимыл бойынша қызметтерді төлеу байланыс гранттар шеңберінде олармен жасалған халықаралық шарттарда белгіленген талаптар мен мерзімдерге сәйкес жүзеге асырылады.
185. Аумақтық қазынашылық бөлімшесінде тіркелген шарттарға қосымша келісімдер мынадай:
бюджетті нақтылаған, түзеткен;
мемлекеттік сатып алуды өткізу мерзімі, бірақ екі айдан аспайтын мерзімде тапсырыс берушінің қажеттіліктерін қамтамасыз ету үшін қажетті осындай тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi мемлекеттiк сатып алу көлемінен аспайтын көлемде "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бекітілген тізбе бойынша күн сайынғы немесе апта сайынғы қажеттіліктегі тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді мемлекеттiк сатып алу туралы шарттың қолданысы конкурс не аукцион тәсілімен мемлекеттiк сатып алу қорытындылары шығарылғанға дейінгі және мемлекеттік сатып алу туралы шарт күшіне енгенге дейінгі кезеңге ұзартылған жағдайда, тапсырыс берушінiң үздіксіз қызметiн қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының нормаларына сәйкес әлеуеттік өнім берушіні таңдауға негіз болып табылған сапасы мен басқа да талаптары өзгермеген жағдайда мемлекеттік сатып алу туралы жасасқан шартқа өзгеріс енгізу;
тауарлар, жұмыстар, қызметтер сатып алынатын белгілі бір нарықта үлестері жүз пайызға тең басым (монополия) жағдайға ие субъектілермен не оның қызметінің негізгі мәні бойынша мемлекеттік монополия субъектісімен шарттың сомасы өзгерген;
шарттың жалпы сомасын өзгертпей, қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асып кететін шарттың жоспарлы кезеңінің екінші және үшінші жылдарға базалық шығыстары өзгерген жағдайда ағымдағы қаржы жылына арналған сомасы өзгерген;
ББС-ке өзгерістер енгізген;
тараптардың деректемелері өзгерген;
жасасқан шарттық талаптарында және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда және тәртіпте шартты бұзған;
өткен жылы орындалмаған және бюджет қаражатының қалдықтары және/немесе осы Ереженiң көрсетiлген шығыстар бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан кепiлдiк берiлген трансферттiң аударылмаған сомасы есебiнен ағымдағы қаржы жылында қаржыландыруға жататын шарттың қолданылу мерзiмi ұзартылған жағдайларда жасалады. Көрсетiлген шарттардың қолданылу мерзiмiн ұзарту тиiстi бюджет комиссиясының ұсынысы бойынша жүргiзiледi, ол оң қорытынды берген кезде бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен тиісінше Қазақстан Республикасының Үкiметiне немесе тиiстi жергiлiктi атқарушы органның әкiмдiгiне тиiстi қаулылардың жобаларын енгiзеді;
шарт бойынша міндеттемелерді орындамағанда немесе тиісінше орындамағанда тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімақы) қолдану, егер шартта осы талап көзделген болса, бұл ретте тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімақы) ұстап қалу, мемлекеттік мекеме ақша алушымен мемлекеттік мекеменің тиісті бюджет кірісіне тұрақсыздық айыбының (айыппұл, өсімақы) сомасын аударуы туралы қосымша келісім жасасу жолымен жүзеге асырылады. Тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімақы) ұстап қалу сол шарт жасалған ерекшелік бойынша жүргізіледі;
мемлекеттік тапсырмаларды іске асырумен, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген жағдайларда мерзімі бір қаржы жылынан асатын жұмыстарды, қызметтерді көрсетумен байланысты жасалған шартқа өзгеріс енгізілген жағдайда жасалады.

Сноска. Пункт 183 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 09.01.2023 № 13.
183-1. Погашение кредиторской задолженности по бюджетным программам государственных учреждений по гражданско-правовым сделкам отчетного года, возникшей вследствие секвестра и/или при отсутствии либо недостаточности денег на КСН соответствующих бюджетов, производится за счет средств, выделенных в следующем финансовом году.
Сноска. Правила дополнены пунктом 183-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 24.12.2014 № 583.
184. Оплата услуг по взаимодействию с международными организациями и странами-донорами осуществляется в соответствии с условиями и сроками, обозначенными в заключенных с ними международных договорах в рамках связанных грантов.
185. Дополнительные соглашения к договорам, зарегистрированным в территориальном подразделении казначейства, заключаются в случаях:
уточнения, корректировки бюджета;
обеспечения бесперебойной деятельности заказчика в случае продления, на период до подведения итогов государственных закупок способом конкурса либо аукциона и вступления в силу договора о государственных закупках, действия договора о государственных закупках товаров, работ, услуг ежедневной или еженедельной потребности по перечню, утвержденному в соответствии Законом Республики Казахстан "О государственных закупках", в объеме, не превышающем объема государственных закупок таких товаров, работ, услуг, необходимого для обеспечения потребности заказчика в течение срока проведения государственной закупки, но не более чем на два месяца;
внесения изменения в заключенный договор о государственных закупках при условии неизменности качества и других условий, явившихся основой для выбора поставщика согласно нормам законодательства Республики Казахстан о государственных закупках;
изменения суммы договора с субъектами, занимающими доминирующее (монопольное) положение на определенном рынке закупаемых товаров работ, услуг, доля которых на таком рынке равна ста процентам, либо у субъектов государственной монополии по основному предмету его деятельности;
изменения суммы на текущий финансовый год договора со сроком действия, превышающим текущий финансовый год, без изменения общей суммы договора, в случае изменения базовых расходов второго и третьего годов планового периода;
внесения изменений в ЕБК РК;
изменения реквизитов сторон;
расторжения договора в случаях и порядке, предусмотренных условиями заключенного договора и законодательством Республики Казахстан;
продления срока действия договора, не исполненного в прошлом году и подлежащего финансированию в текущем финансовом году за счет остатков бюджетных средств и/или не перечисленной суммы гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан по расходам. Продление срока действия указанных договоров производится по предложению соответствующей бюджетной комиссии, при положительном заключении которой центральный уполномоченный орган по государственному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию вносят соответствующие проекты постановлений соответственно в Правительство Республики Казахстан или акимат соответствующего местного исполнительного органа в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
применения неустойки (штрафа, пени) при неисполнении или ненадлежащем исполнении условий обязательств по договору, при этом удержание неустойки (штрафа, пени) осуществляется путем заключения государственным учреждением с получателем денег дополнительного соглашения о перечислении государственным учреждением суммы удержанной неустойки (штрафа, пени) в доход соответствующего бюджета. Удержание неустойки (штрафа, пени) производится по той же специфике, по которой заключен договор;
внесения изменения в заключенный договор, связанный с реализацией государственных заданий, предоставлением услуг, работ со сроком более одного финансового года в случаях, установленных законодательными актами Республики Казахстан.

Ескерту. 185-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
186. Мемлекеттік мекеменің екінші деңгейдегі банктермен және/немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдармен (бұдан әрі - банк) құқықтық қатынастары Қазақстан Республикасы банк заңнамасының және мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының талаптарына сәйкес ресімделеді.
Ескерту. 186-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
3-параграф. Азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеу үшін мемлекеттік
мекемелер ұсынатын құжаттардың тізбесі
187. Мемлекеттік мекемелердің азаматтық-құқықтық мәмілелерін тіркеу мемлекеттік мекеменің шартын немесе тіркелген шартқа қосымша келісімді тіркеу үшін жасалатын және аумақтық қазынашылық бөлімшесіне ұсынылатын ("Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық үлгісі қалыптастырылады және жіберіледі) азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінім негізінде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік сатып алу веб-порталы арқылы жасалған шарт тараптардың келісімі бойынша біржақты тәртіппен бұзылған кезде, мемлекеттік мекеме "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша аумақтық қазынашылық бөлімшісіне "Электрондық мемелекеттік сатып алу" АИАЖ беру арқылы нөлдік сомамен азаматтық-құұықтық мәмілені тіркеуге береді.
Өтінімге міндеттемелерді тіркеу туралы хабарламалардың нөмірлері мен күні, шартты бұзу себебі, сондай-ақ өзгерген жағдайда шарттың сомасы көрсетілетін түсіндірме жазба қоса беріледі.
Мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманың нормаларын қолданбай жасалған шартты бұзған кезде, мемлекеттік мекеме азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге өтінімді нөлдік сомамен "Қазынашылық-клиент" АЖ арқылы қалыптастырады және аумақтық қазынашылық бөлімшесіне ұсынады.
Өтінімге түсіндірме жазба қоса тіркеледі, онда міндеттемелерді тіркеу туралы хабарламалардың нөмірлері мен күндері, шартты бұзу себебі және қосымша келісімнің түпнұсқасынан (шарт тараптардың келісімі бойынша бұзылған кезде) не сот мөрінің бедерімен куәландырылған, заңды күшіне енген сот шешімінің көшірмесінен не заңды күшіне енген сот шешімінің көшірмесінен сканерленген сурет не заңды күшіне енген сот шешімінің көшірмесі көрсетіледі мемлекеттік мекеме басшысының қолымен және мөрімен куәландырылған "Сот кабинеті" АЖ арқылы электрондық форматта алынған (сот шешімі бойынша бұзылған кезде) егер өзгесі Қазақстан Республикасының заңнамасында не тараптардың келісімінде көзделмеген болса, бір айдан кеш емес мерзімде жасалған шарттың орындалуынан біржақты бас тарту туралы хабарлама-хаттың көшірмесін ұсынады. Бұл ретте хабарлама-хатта шарт бойынша екінші тараптың хабарламаны алғаны туралы белгі (мөртабан не тиісті қол) не Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де растаманы қамтуы тиіс.
Шарт қағаз тасығышта бұзылған кезде, мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне қағаз тасығышта не мемлекеттік мекеменің хатымен бірге электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы шарттың бұзылған растайтын жоғарыда көрсетілген құжаттардың көшірмесін ұсынады (хатта міндеттемелерді тіркеу туралы хабарламалардың нөмірлері мен күні, шартты бұзу себебі, сондай-ақ өзгерген кезде шарттың сомасы міндетті түрде көрсетіледі), бұл ретте қағаз жеткізгіштегі құжаттардың көшірмелері аумақтық қазынашылық бөлімшесінде қалады.
Осы Ереженің 65-тармағында көзделген жоспарлы тағайындаулар мен кассалық шығыстарды көшірген кезде тапсырыстарды (хабарландыруларды) жабу (жою) тиісті нормативтік құқықтық актінің, сондай-ақ шартты тіркеу туралы хабарламаның нөмірі, күні, сомасы және қалдық сомасы көрсетіле отырып, мемлекеттік мекеме хатының негізінде жасалады.
Азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімнің шынайылығы және ресімделу дұрыстығын мемлекеттік мекеме қамтамасыз етеді.

Сноска. Пункт 185 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
186. Правоотношения государственного учреждения с банками второго уровня и/или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (далее - банк), оформляются в соответствии с требованиями банковского законодательства и законодательства о государственных закупках Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 186 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
Параграф 3. Перечень документов, предоставляемых
государственным учреждением для регистрации
гражданско-правовых сделок
187. Регистрация гражданско-правовых сделок государственных учреждений осуществляется на основании заявки на регистрацию гражданско-правовой сделки, которая составляется и представляется (по ИС "Казначейство-клиент" формируется электронный образ и направляется) в территориальное подразделение казначейства для регистрации договора государственного учреждения или дополнительного соглашения к зарегистрированному договору.
При расторжении договора, заключенного посредством веб-портала государственных закупок, по соглашению сторон, в одностороннем порядке, по решению суда государственным учреждением предоставляется заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки с нулевой суммой путем передачи данных из АИИС "Электронные государственные закупки" посредством ИС "Казначейство-клиент" в территориальное подразделение казначейства.
К заявке прикрепляется пояснительная записка, в которой указываются номера и даты уведомлений о регистрации обязательств, причина расторжения договора, также сумма договора при ее изменении.
При расторжении договора, заключенного без применения норм законодательства о государственных закупках, государственным учреждением заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки формируется посредством ИС "Казначейство-клиент" с нулевой суммой и предоставляется в территориальное подразделение казначейства.
К заявке прикрепляются пояснительная записка, в которой указываются номера и даты уведомлений о регистрации обязательств, причина расторжения договора и сканированный образ с оригинала дополнительного соглашения (при расторжении договора по соглашению сторон) либо копии решения суда, вступившего в законную силу, заверенную оттиском печати суда, либо копию решения суда, вступившего в законную силу, полученного в электронном формате посредством ИС "Судебный кабинет", заверенную подписью руководителя и печатью государственного учреждения (при расторжении по решению суда) письмо-уведомление об одностороннем расторжении договора, составленного не позднее, чем за месяц, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан либо соглашением сторон. При этом письмо-уведомление должно содержать отметку (штамп либо соответствующую подпись), либо иное подтверждение, предусмотренное законодательством Республики Казахстан о получении уведомления другой стороной по договору.
При расторжении договора на бумажном носителе, государственное учреждение предоставляет в территориальное подразделение казначейства на бумажном носителе либо посредством системы электронного документооборота вместе с письмом государственного учреждения копию вышеуказанных документов подтверждающих расторжение договора, (в письме обязательно указываются номера и даты уведомлений о регистрации обязательств, причина расторжения договора, также сумма договора при ее изменении), при этом копии документов на бумажном носителе остаются в территориальном подразделении казначейства.
При переносе плановых назначений и кассовых расходов, предусмотренных в пункте 65 настоящих Правил, закрытие (отмена) заказов (уведомлений) производится на основании письма государственного учреждения с указанием соответствующего нормативного правового акта, а также номера, даты, суммы и остатка суммы уведомления о регистрации договора.
Государственное учреждение обеспечивает достоверность и правильность оформления заявки на регистрацию гражданско-правовой сделки.

Ескерту. 187-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 20.02.2023 № 189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 25.09.2024 № 641 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
187-1. Кредиторлық берешек секвестр салдарынан және/немесе тиісті бюджеттердің ҚБШ-да ақша болмаған не жеткіліксіз болған кезде пайда болғанда - жасасқан шарттарды тіркеу міндетті болып табылатын шығыстардың түрлері бойынша мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне кредиторлық берешек өтелетін айдың 1-і күніне кредиторлық берешек пайда болған шарттың көшірмелерін қоса беріп (тіркей отырып) кредиторлық берешек сомасына азаматтық-құқық мәмілені тіркеуге өтінімді және кредиторлық берешектің болуын және сомасын растайтын салыстырмалы акті ұсынады. Салыстырмалы актіге мемлекеттік мекеменің және өнім берушінің басшылары қол қоюы тиіс.
Сондай-ақ өтінімдердің және міндеттемені тіркеу туралы хабарламалардың нөмірлері (шарттың № мен күні және болған кезде қосымша келісім № мен күні) мен берешектің пайда болу себебі көрсетілген түсіндірме жазба ұсынылады.
Қазақстан Республикасы ратификациялаған үкіметтік сыртқы қарыздар шеңберінде жасалған азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша туындаған кредиторлық берешек болған кезде, жасасқан шарттарды тіркеу міндетті болып табылатын шығыстардың түрлері бойынша Республикалық бюджет комиссиясының оң қорытындысы болған кезде - мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне кредиторлық берешек өтелетін айдың 1-і күніне кредиторлық берешекті өтеуге арналған шарттың, кредиторлық берешектің пайда болу себебі көрсетілген түсіндірме жазба көшірмелерін қоса беріп (тіркей отырып) кредиторлық берешек сомасына азаматтық-құқық мәмілені тіркеуге өтінімді және кредиторлық берешектің болуын және сомасын растайтын салыстырып тексеру актісін ұсынады. Салыстырмалы актіге мемлекеттік мекеменің және өнім берушінің басшылары қол қоюы тиіс.
Азаматтық-құқықтық мәмілені міндетті түрде тіркеуді талап етпейтін шығыстардың ерекшеліктері мен түрлері бойынша мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне кредиторлық берешекті өтейтін айдың 1-і күнгі жағдай бойынша салыстырмалы актіні қоса беріп (тіркей отырып) төлеуге берілетін шотты ұсынады.
Төлеуге берілетін шоттың "Төлемнің мақсаты" деген ашық жолағында қосымша кредиторлық берешектің пайда болу себебі көрсетіледі.
Кредиторлық берешектің өтелуі кредиторлық берешек пайда болған ерекшелік бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 187-1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 14.12.2018 № 1089; өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 20.02.2023 № 189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

Сноска. Пункт 187 - в редакции приказа заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 20.02.2023 № 189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 25.09.2024 № 641 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
187-1. При наличии кредиторской задолженности, возникшей, вследствие секвестра и/или при отсутствии либо недостаточности денег на КСН соответствующих бюджетов, - по видам расходов, по которым регистрация заключенных договоров является обязательной, государственное учреждение представляет в территориальное подразделение казначейства заявку на регистрацию гражданско-правовой сделки на сумму кредиторской задолженности с приложением (прикреплением) копии договора, по которому образовалась кредиторская задолженность и акт сверки, подтверждающий наличие и сумму кредиторской задолженности на 1 число месяца, в котором погашается кредиторская задолженность. Акт сверки должен быть подписан руководителями государственного учреждения и поставщика.
Также представляется пояснительная записка, в которой указаны номера заявок и уведомлений о регистрации обязательства (№ и дата договора и при наличии № и дата дополнительного соглашения) и причина образования кредиторской задолженности.
При наличии кредиторской задолженности, возникшей по гражданско-правовым сделкам, заключенным в рамках правительственных внешних займов, ратифицированных Республикой Казахстан, при наличии положительного заключения Республиканской бюджетной комиссии – по видам расходов, по которым регистрация заключенных договоров является обязательной, государственное учреждение представляет в территориальное подразделение казначейства заявку на регистрацию гражданско-правовой сделки на сумму кредиторской задолженности с приложением (прикреплением) копии договора на погашение кредиторской задолженности, пояснительную записку с указанием причины образования кредиторской задолженности и акт сверки, подтверждающий наличие и сумму кредиторской задолженности на 1 число месяца, в котором погашается кредиторская задолженность. Акт сверки должен быть подписан руководителями государственного учреждения и поставщика.
По спецификам и видам расходов, не требующих обязательной регистрации гражданско-правовой сделки, государственное учреждение представляет в территориальное подразделение казначейства счет к оплате с приложением (прикреплением) акта сверки по состоянию на 1 число месяца, в котором погашается кредиторская задолженность.
В поле "Назначение платежа" счета к оплате дополнительно указывается причина образования кредиторской задолженности.
Кредиторская задолженность погашается по той же специфике, по которой образовалась кредиторская задолженность.
Сноска. Правила дополнены пунктом 187-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 26.03.2015 № 202; с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 12.12.2016 № 660; в редакции приказа Министра финансов РК от 12.07.2017 № 431; с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 14.12.2018 № 1089; внесены изменения в тексте на государственном языке, текст на русском языке не изменяется в соответствии с приказом заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 20.02.2023 № 189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

187-2. Мемлекеттік мекеменің есептілігінде көрсету шартымен мемлекеттік мекеменің өткен қаржы жылының халыққа мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін берешекті ағымдағы қаржы жылының қаражаты есебінен берешекті өтеуге шарт жасасу жолымен төлеуіне жол беріледі.
Ол үшін мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне берешекті өтеуге шарт пен берешек өтелетін айдың 1-не берешектің бар екенін және сомасын растайтын салыстырып тексеру актісінің түпнұсқасы мен көшірмелерін ("Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қызмет көрсету кезінде түпнұсқадан сканерленген түрін) қоса беріп (тіркей отырып) берешек сомасына азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге өтінім ұсынады. Салыстырып тексеру актісіне мемлекеттік мекеме мен өнім берушінің басшылары қол қоюы тиіс.
Сондай-ақ халыққа көрсетілген мемлекеттік қызмет бойынша берешектің туындау себептерін көрсете отырып, түсіндірме жазба қоса беріледі.
Халыққа көрсетілген мемлекеттік қызмет бойынша берешектің өтелуі берешек пайда болған ерекшелік бойынша жүргізіледі.
Ескерту. Ереже 187-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 12.07.2017 № 431; өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрықтарымен.
187-3. 31.12.2019 дейін қолданыста болды - ҚР Қаржы министрінің м.а. 19.08.2019 № 895 бұйрығымен.
188. Азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінім аумақтық қазынашылық бөлімшесіне шарттың (қосымша келісімнің) түпнұсқасын және көшірмесін қоса бере отырып қағаз тасығышта 2 данада ұсынылады, бұл ретте тіркелген шарттың (қосымша келісімнің) қағаз тасығышта көшірмесі аумақтық қазынашылық бөлімшесінде қалады.
Қарыз (грант) туралы шарт шеңберінде шартты тіркеу үшін азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімді мемлекеттік мекеме Қазақстан Республикасы ратификациялаған мемлекеттік қарыз туралы халықаралық шарт шеңберіндегі немесе байланысты гранттар бойынша осы шартты қоса бере отырып, қағаз тасығышта ұсынады.
Мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманың талаптарына сәйкес мемлекеттік сатып алу веб-порталы арқылы жасалуы көзделген тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алуға азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінім аумақтық қазынашылық бөлімшесіне "Қазынашылық-клиент" АЖ арқылы "электрондық мемлекеттік сатып алу" АИАЖ тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы шарттың (қосымша келісімнің) деректерін "Қазынашылық-клиент" АЖ арқылы беру жолымен ұсынылады.
Науқастарды шетелде емдеуді көздейтін шығыстар бойынша азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеу үшін мемлекеттік мекеме азаматтық-құқықтық мәмілелерін тіркеуге өтінімді қағаз тасығышта аумақтық қазынашылық бөлімшесіне шарттың әр парағы мемлекеттік мекеме мөрі бедерінің түпнұсқасымен расталған көшірмесін қоса бере отырып ұсынады. Мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне міндеттеме бойынша түпкілікті төлемді берген кезде бір мезгілде шарттың түпнұсқасын ұсынады.
Ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не қайта жаңартуға, үй-жайларды, құрылыстарды, жолдарды және басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты шартты тіркеу үшін азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімді мемлекеттік мекеме жобалау (жобалау-сметалық) құжаттаманы, жобалау-іздестіру жұмыстарын әзірлеу жөніндегі қызмет және олардың мемлекеттік сараптамасы шарттың құнына енгізілген шартты қоспағанда, Қазақстан Республикасы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес белгіленген жобалау-сметалық құжаттаманы бекіту туралы мемлекеттік орган бұйрықтың көшірмесін, жобалау-сметалық құжаттаманың қолданылу мерзімі шегінде жобалау-сметалық құжаттама бойынша, ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысының көшірмесін міндетті түрде қоса бере отырып қағаз тасығышта ұсынады.
Астанада жылу электр орталықтарын салуға бағытталған инвестициялық жобаларды іске асыру шеңберінде жасалған шарттарды (қосымша келісімді) тіркеу үшін, азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімге аванстық (алдын ала) төлем көзделген сатып алынатын күрделі энергетикалық жабдықтың құны туралы мәліметтерді көрсете отырып, қосымша түсіндірме жазба қоса беріледі.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қызмет көрсету кезінде мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің ЭЦҚ қол қойылған, осы тармақта санамаланған құжаттардың түпнұсқасынан құжаттардың сканерленген түрлерін тіркей отырып, өтінімнің электрондық түрі қалыптастырылады.
"Электрондық мемлекеттік сатып алу" АИАЖ-де жасалған ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не қайта жаңартуға, үй-жайларды, құрылыстарды, жолдарды және басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты шартты тіркеу үшін мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы шарттың деректерін "Қазынашылық-клиент" АЖ арқылы беру жолымен ұсынатын азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімге жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзірлеу жөніндегі қызмет, жобалау-іздестіру жұмыстары мен олардың ведомстводан тыс кешенді сараптамасы шарттың құнына енгізілген шартты қоспағанда, Қазақстан Республикасы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес белгіленген жобалау-сметалық құжаттаманың қолданыс мерзімі шегінде жобалау-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысының түпнұсқасынан, ЖСҚ-ны бекіту туралы мемлекеттік орган бұйрықтың көшірмесін сканерленген түрін тіркейді.
Бұл ретте "Электрондық мемлекеттік сатып алу" АИАЖ-да Түркістан қаласындағы құрылыс объектілері, сондай-ақ коронавирустық инфекцияға қарсы иммундық-биологиялық препараттарды шығаратын биофармацевтикалық зауытты салу бойынша жасалған шарттарды тіркеу, құрылыс объектілерінің жобалау-сметалық құжаттамасы бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың түпкілікті оң қорытындысы алынған кезде кейіннен шарттардың жалпы құнын түзете отырып, жобалау-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысын кезең-кезеңімен алу негізінде жүзеге асырылады.
"Электрондық мемлекеттік сатып алу" АИАЖ арқылы түскен азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімге міндеттемелерді тіркеу туралы хабарламаның нөмірі мен күні, шарттың талаптарын өзгерту себептері, сондай-ақ өзгерген кезде шарттың сомасы көрсетілетін қосымша келісімді тіркеу кезінде мемлекеттік мекеменің жобалау-сметалық құжаттаманы бекіту туралы бұйрығының көшірмесі мен түсіндірме жазба бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысын қоспағанда, осы тармақта көрсетілген құжаттардың түпнұсқасынан сканерленген түрлерін тіркеу талап етілмейді.
Мемлекеттік сатып алу веб – порталы арқылы мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасу жөніндегі талаптар қолданылмайтын мемлекеттік-жекешелік әріптестік (концессия) шарттары (қосымша келісімдері) бойынша міндеттемелерді қабылдау үшін мемлекеттік мекеме азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімге Мемлекеттік сатып алу туралы шартты/қосымша келісімді тіркеу туралы куәліктің көшірмесін (сканерленген бейнесін) қосымша ұсынады-жеке серіктестік/концессия.

187-2. Допускается оплата государственным учреждением задолженности истекшего финансового года за оказанные государственные услуги населению за счет средств текущего финансового года при условии отражения их в отчетности государственного учреждения, путем заключения договора на погашение задолженности.
Для этого государственное учреждение представляет в территориальное подразделение казначейства заявку на регистрацию гражданско-правовой сделки на сумму задолженности с приложением (прикреплением) оригинала и копии (при обслуживании по ИС "Казначейство-Клиент" - сканированного образа с оригинала) договора на погашение задолженности и акта сверки, подтверждающего наличие и сумму задолженности на 1 число месяца, в котором погашается задолженность. Акт сверки должен быть подписан руководителями государственного учреждения и поставщика.
Также прилагается пояснительная записка с указанием причины образования задолженности по оказанным государственным услугам населению.
Задолженность по оказанным государственным услугам населению погашается по той же специфике, по которой образовалась задолженность.
Сноска. Правила дополнены пунктом 187-2 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 12.07.2017 № 431; с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
187-3. Действовал до 31.12.2019 в соответствии с приказом и.о. Министра финансов РК от 19.08.2019 № 895.
188. Заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки предоставляется в территориальное подразделение казначейства на бумажном носителе в 2-х экземплярах с приложением оригинала и копии договора (дополнительного соглашения), при этом копия зарегистрированного договора (дополнительного соглашения) на бумажном носителе остается в территориальном подразделении казначейства.
Для регистрации договора в рамках договора о займе (гранте) заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки государственным учреждением предоставляется на бумажном носителе с приложением этого договора в рамках международного договора о государственных займах, ратифицированных Республикой Казахстан, или по связанным грантам.
Заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки на приобретение товаров (работ, услуг), заключение которой в соответствии с требованиями законодательства о государственных закупках предусмотрено посредством веб-портала государственных закупок, предоставляется в территориальное подразделение казначейства путем передачи данных договора (дополнительного соглашения) о государственных закупках товаров, работ, услуг из АИИС "Электронные государственные закупки" посредством ИС "Казначейство-клиент".
Для регистрации гражданско-правовой сделки по расходам, предусматривающим лечение больных за рубежом, государственное учреждение предоставляет в территориальное подразделение казначейства на бумажном носителе заявку на регистрацию гражданско-правовой сделки с приложением копии договора, заверенную оттиском оригинала печати государственного учреждения полистно. Государственное учреждение при предоставлении в территориальное подразделение казначейства окончательного платежа по обязательству одновременно предоставляет оригинал договора.
Для регистрации договора, связанного со строительством, либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, сооружений, дорог и других объектов, заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки предоставляется государственным учреждением на бумажном носителе с обязательным приложением копии положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации, в пределах срока действия ПСД, копия приказа государственного органа об утверждении ПСД установленного законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, за исключением договора, когда услуга по разработке проектной (проектно-сметной) документации, проектно-изыскательных работ и их государственная экспертиза включена в стоимость договора, а также договора по бюджетным инвестиционным проектам, не требующим корректировки проектно-сметной документации, при наличии положительного заключения Республиканской бюджетной комиссии.
Для регистрации договоров (дополнительного соглашения), заключенных в рамках реализации инвестиционных проектов, направленных на строительство теплоэлектроцентралей в столице, к заявке на регистрацию гражданско-правовой сделки прикрепляется дополнительно пояснительная записка с указанием сведений о стоимости приобретаемого сложного энергетического оборудования, по которому предусматривается авансовая (предварительная) оплата.
При обслуживании по ИС "Казначейство-клиент" формируется электронный образ заявки с прикреплением сканированных образов с оригинала документов, перечисленных в настоящем пункте, подписанные ЭЦП руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения.
Для регистрации заключенного в АИИС "Электронные государственные закупки" договора, связанного со строительством, либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, сооружений, дорог и других объектов, к заявке на регистрацию гражданско-правовой сделки, предоставляемой государственным учреждением в территориальное подразделение казначейства путем передачи данных договора о государственных закупках товаров, работ, услуг из АИИС "Электронные государственные закупки" посредством ИС "Казначейство-клиент", прикрепляется сканированный образ с оригинала положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации, в пределах срока действия ПСД, установленного законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, копия приказа государственного органа об утверждении ПСД, за исключением договора, когда услуга по разработке проектной (проектно-сметной) документации, проектно-изыскательных работ и их комплексная вневедомственная экспертиза включена в стоимость договора.
При этом, регистрация заключенных в АИИС "Электронные государственные закупки" договоров по строительству объектов в городе Туркестане, а также по строительству биофармацевтического завода по выпуску иммунобиологических препаратов против коронавирусной инфекции осуществляется на основании поэтапного получения положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации, с последующей корректировкой общей стоимости договоров при получении окончательного положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации объектов строительства.
К заявкам на регистрацию гражданско-правовой сделки, поступившим через АИИС "Электронные государственные закупки", прикрепление сканированных образов с оригинала документов, перечисленных в настоящем пункте не требуется, кроме положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации, копии приказа об утверждении ПСД и пояснительной записки государственного учреждения при регистрации дополнительного соглашения, в которой указываются номера и даты уведомлений о регистрации обязательства, причина изменений условий договора, также сумма договора, при ее изменении.
Для принятия обязательств по договорам (дополнительным соглашениям) государственно-частного партнерства (концессии), на которые требования по заключению договора о государственных закупках посредством веб-портала государственных закупок не распространяются, государственным учреждением к заявке на регистрацию гражданско-правовой сделки дополнительно предоставляется копия (сканированный образ) свидетельства о регистрации договора/дополнительного соглашения государственно-частного партнерства/концессии.

Ескерту. 188-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 29.12.2023 № 1344 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
189. ҚБАЖ-да ақша алушы болмай қалған жағдайда, азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімге осы Ереженің 188-тармағында көзделген құжаттардан басқа, "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қағаз тасығышта немесе электрондық түрде осы Ережеге 64 және 73-қосымшаларға сәйкес (мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің ЭЦҚ қол қойылған сканерленген үлгілерін тіркей отырып) мемлекеттік мекеме ақша алушыны Ақша алушылардың анықтамалығына енгізуге арналған өтінімді мынадай құжаттарды:
1) заңды тұлға үшін:
заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің/анықтаманың (электрондық үкімет порталынан) көшірмесі/резидент еместі салық төлеуші ретінде тіркеу туралы тіркеу куәлігінің көшірмесін;
нөмірін көрсете отырып, банктік шотының бар екені туралы банктің анықтамасын;
2) жеке тұлға үшін:
жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін/шетелдіктің тұру ықтиярхаты немесе дара кәсіпкер ретінде ісін бастау туралы хабарлама/ "Электрондық үкімет" веб-порталынан немесе "Е-лицензиялау" порталынан растау, жеке нотариус, адвокат, жеке сот орындаушысы ретінде қызмет етуге құқық беретін уәкілетті органмен берілген лицензия немесе "Электрондық үкімет" веб-порталынан немесе "Е-лицензиялау" порталынан растау;
нөмірін көрсете отырып, банктік шотының бар екені туралы банктің анықтамасын;
3) делдал банк үшін (делдал банк арқылы Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге төлемдерді ұлттық валютада жүргізу кезінде):
делдал банктің деректемелерін ресми растайтын құжатты;
4) ақшаны шетел валютасында алушы үшін:
бенефициардың, бенефициар банктің, делдал банктің деректемелерін ресми растайтын құжатты (бар болса) жеке тұлғалар үшін қосымша жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
ақша алушының толық деректемелерін көрсете отырып, мемлекеттік мекеменің растау хатын қоса бере отырып ұсынады.
Тыйым салынған және тәркіленген мүлікті сату жөніндегі аукцион қатысушыларына кепілдендірілген жарнаны қайтару туралы өтінімді ресімдеу кезінде "Қазынашылық-клиент" АЖ-да жоғарыда көрсетілген құжаттар қосымша берілмейді, аукцион қатысушысынан соманың түсу фактісін растайтын төлем тапсырмасының көшірмесі қоса беріледі.
ҚБАЖ-да ақша алушының деректемелері өзгерген (болмаған) жағдайда, мемлекеттік мекеме өзгерістер енгізілетін деректемелерді растайтын осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген тиісті құжаттарды (мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің ЭЦҚ қол қойылған сканерленген түрлерін тіркей отырып) қоса бере отырып, осы Ережеге 65 және 75-қосымшаларға сәйкес ақша алушының деректемелеріне өзгерістер енгізуге арналған өтінімді "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қағаз жеткізгіште немесе электрондық түрде береді.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде берілетін азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімді жасау кезінде мемлекеттік мекеменің ақша алушысы болмаған жағдайда мемлекеттік мекеме ҚБАЖ-да Ақша алушылардың анықтамалығында осы ақша алушының бар-жоғын тексеруді жүзеге асырады, ҚБАЖ-да Ақша алушылардың анықтамалығында қажетті ақша алушы болған кезде мемлекеттік мекеме осы Ережеге 65-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім қалыптастырады.

Сноска. Пункт 188 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 29.12.2023 № 1344 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
189. В случае отсутствия получателя денег в ИИСК к заявке на регистрацию гражданско-правовой сделки, кроме предусмотренных пунктом 188 настоящих Правил документов, государственным учреждением, предоставляется на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" заявка на ввод получателя денег в Справочник получателей денег согласно приложениям 64 и 73 к настоящим Правилам с приложением (прикреплением сканированных образов, подписанных ЭЦП руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения) следующих документов получателя денег:
1) для юридического лица:
копия свидетельства/справки (с портала электронного правительства) о регистрации (перерегистрации) юридического лица/копия регистрационного свидетельства о регистрации нерезидента в качестве налогоплательщика;
справка банка о наличии банковского счета с указанием его номера;
2) для физического лица:
копия документа, удостоверяющего личность/вид на жительство иностранца, или уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя/подтверждение с веб-портала "Электронного правительства" либо с веб-портала "Е-лицензирование", или лицензия, выданная уполномоченным органом на право занятия деятельностью в качестве частного нотариуса, адвоката, частного судебного исполнителя или подтверждение с веб-портала "Электронного правительства", либо с веб-портала "Е-лицензирование";
справка банка о наличии банковского счета с указанием его номера;
3) для банка-посредника (при проведении платежей в национальной валюте за пределы Республики Казахстан через банк-посредник):
документы, официально подтверждающие реквизиты банка-посредника;
4) для получателя денег в иностранной валюте:
документы, официально подтверждающие реквизиты бенефициара, банка бенефициара, банка-посредника (при его наличии), дополнительно для физического лица копия документа, удостоверяющего личность;
письмо-подтверждение государственного учреждения с указанием полных реквизитов получателя денег.
При оформлении заявки о возвращении гарантийного взноса участникам аукциона по продаже арестованного и конфискованного имущества в ИС "Казначейство-клиент" вышеуказанные документы не прилагаются, прилагается копия платежного поручения, подтверждающего факт поступления суммы от участника аукциона.
В случае изменения (отсутствия) реквизитов получателя денег в ИИСК, государственным учреждением предоставляется на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" заявка на внесение изменений реквизитов получателя денег согласно приложениям 65 и 75 к настоящим Правилам, с приложением (прикреплением сканированных образов, подписанных ЭЦП руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения) соответствующих документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта, подтверждающих реквизиты, по которым вносятся изменения.
В случае отсутствия получателя денег у государственного учреждения при создании заявки на регистрацию гражданско-правовой сделки предоставляемой электронным образом по ИС "Казначейство-клиент", государственным учреждением осуществляется проверка на наличие данного получателя денег в Справочнике получателей денег в ИИСК, при наличии необходимого получателя денег в Справочнике получателей денег в ИИСК государственным учреждением формируется заявка по форме, согласно приложению 65 к настоящим Правилам.

Осы Ережеге 64, 65, 73 және 75-қосымшаларға сәйкес өтінімді толтырған кезде жеке тұлға үшін "Ақша алушының атауы" ашық жолағында жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және (немесе) бар болса жеке кәсіпкерді ретінде ісін бастау туралы хабарлама / "Электрондық үкімет" веб-порталынан немесе "Е-лицензиялау" порталынан растауына сәйкес атауы көрсетіледі.
Ақша алушы қайта ұйымдастырылған кезде растау құжаттарын ұсына отырып осы Ереженің 64А және 65А қосымшаларына сәйкес өтінім толтырады.
Ақша алушыны енгізуге және ақша алушының деректемелеріне өзгерістер енгізуге өтінімнің ресімделуінің және жасалуының шынайылығына, дұрыстығына мемлекеттік мекеме жауапты болады.
Электрондық үкімет порталынан растау құжаттарының қолданылу мерзімі күнтізбелік он күннен аспайды.
Ескерту. 189-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
190. Мемлекеттік мекеме қағаз жеткізгіштегі өтінімдерді өткізген кезде азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеу үшін аумақтық қазынашылық бөлімшесіне осы Ереженің 187, 188 және 189-тармақтарында көзделген құжаттарды қоса бере отырып, осы Ереженің 76-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілесін тіркеуге арналған өтінімдердің тізілімін береді. "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімдерді жүргізу кезінде өтінімдер тізілімі ұсынылмайды.
Мемлекеттік мекеме шарт жасасқан немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің жергілікті атқарушы органдардың, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдерінің шешімдеріне сәйкес міндеттеме қабылдаған кезде мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық органына Қазақстан Республикасы Үкіметінің (жергілікті атқарушы органдардың, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдерінің) тиісті шешімдерінің көшірмелерін (мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғасы ЭЦҚ қол қойған сканерленген түрлерін тіркейді) қосымша ұсынады.
Ескерту. 190-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 06.09.2017 № 543; 20.02.2023 № 189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
191. Қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асып кететін шарт ағымдағы қаржы жылының міндеттемелер бойынша ағымдағы қаржы жылына арналған және жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші жылдарына базалық шығыстарының қаржыландырудың жеке жоспарларында бекітілген сомасына аумақтық қазынашылық бөлімшесінде тіркеледі.
Келесі жылдары аталған шартты қайта тіркеу азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімнің негізінде жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші жылдарына базалық шығыстардың нақтыланған өлшемдерінің сомасына жүргізіледі. Бұл ретте, өтінімге өткен қаржы жылының міндеттемесін тіркеу туралы соңғы хабарламаның күні мен нөмірі көрсетілген мемлекеттік мекеменің түсіндірме жазбасы қоса тіркеледі.

При заполнении заявки согласно приложениям 64, 65, 73 и 75 к настоящим Правилам для физического лица в поле "Наименование получателя денег" указывается полностью фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица и (или) при наличии наименование согласно уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя/подтверждение с веб-портала "Электронного правительства" либо с веб-портала "Е-лицензирование".
При реорганизации получателя денег заполняется заявка по форме, согласно приложениям 64А и 65А к настоящим Правилам с прикреплением подтверждающих документов.
Ответственность за достоверность, правильность оформления и составления заявки на ввод получателя денег и внесение изменений реквизитов получателя денег несет государственное учреждение.
Срок действия подтверждающих документов с портала электронного правительства не более десяти календарных дней.
Сноска. Пункт 189 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
190. Государственное учреждение для регистрации гражданско-правовой сделки при проведении заявок на бумажном носителе предоставляет в территориальное подразделение казначейства реестр заявок на регистрацию гражданско-правовой сделки государственного учреждения по форме, согласно приложению 76 к настоящим Правилам, с приложением документов, предусмотренных пунктами 187, 188 и 189 настоящих Правил. При проведении заявок для регистрации гражданско-правовой сделки по ИС "Казначейство-клиент" реестры заявок не представляются.
При заключении договора государственным учреждением или принятии обязательств в соответствии с решениями Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов (акимов городов районного значения, поселка, села, сельского округа), государственное учреждение дополнительно предоставляет в территориальный орган казначейства копии (прикрепляет сканированный образ, подписанный ЭЦП уполномоченного лица государственного учреждения) соответствующих решений Правительства Республики Казахстан (местных исполнительных органов, акимов городов районного значения, поселка, села, сельского округа).
Сноска. Пункт 190 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 06.09.2017 № 543; заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 20.02.2023 № 189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
191. Договор, срок действия которого превышает текущий финансовый год, регистрируется в территориальном подразделении казначейства на сумму текущего финансового года, утвержденных индивидуальными планами финансирования по обязательствам на текущий финансовый год, и базовых расходов второго и третьего годов планового периода.
В последующие годы перерегистрация указанного договора производится на сумму уточненных параметров базовых расходов второго и третьего годов планового периода на основании заявки на регистрацию гражданско-правовой сделки. При этом к заявке прикрепляется пояснительная записка государственного учреждения, в которой указываются номер и дата последнего уведомления о регистрации обязательства прошлого финансового года.

Мемлекеттік мекеме 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасалған шарттар бойынша азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтініммен бірге аумақтық қазынашылық бөлімшесінің белгісі соғылған шартты қосымша келісімдермен бірге (олар жасалған жағдайда) ұсынады.
Ескерту. 191-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 12.07.2017 № 431 бұйрығымен
192. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 12.07.2017 № 431 бұйрығымен
4-параграф. Азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімді ресімдеу және ұсыну
193. Ағымдағы қаржы жылына арналған міндеттемелер бойынша мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілесін тіркеуге арналған өтінім (бұдан әрі - ағымдағы қаржы жылына арналған өтінім) осы Ереженің 77-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалады, "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша осы Ереженің 78-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жіберіледі.
Міндеттемелер бойынша ағымдағы қаржы жылына арналған және жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші жылдарына арналған базалық шығыстардың азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінімі (бұдан әрі - жоспарлы кезеңге арналған өтінім) осы Ереженің 79-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалады, "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша осы Ереженің 80-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жіберіледі.
194. Өтінім мынадай түрде толтырылады:
1) "Мемлекеттік мекеменің коды" ашық жолағында мемлекеттік мекеменің жеті мәннен тұратын коды көрсетіледі, "Бюджет түрі" ашық жолағында қаражаты есебінен мемлекеттік мекеме ұсталатын бюджет түрін білдіретін нышан көрсетіледі:
01 - республикалық бюджет;
02 - облыстық бюджет (республикалық маңызы бар қала (астана) бюджеті);
03 - аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет;
06 - аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеті;
"Қазынашылық-клиент" АЖ-дағы "Мемлекеттік мекеменің коды", "Мемлекеттік мекеменің атауы", "Бюджеттің түрі" ашық жолақтары "Азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге арналған өтінім" нысанын ашқан кезде автоматты түрде жасалады;
2) "Қаржыландыру көзі" ашық жолағында қаражаты есебінен шарт жасасқан қаржыландыру көзінің түрін білдіретін нышан көрсетіледі:
1 - үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша ортақ қаржыландыру қаражатын қоспағанда, бюджет қаражаты есебінен;
2 - үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша ортақ қаржыландыру қаражаты есебінен;
3 - мемлекеттік мекеменің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақша есебінен;
3) "№ өтінім" ашық жолағында мемлекеттік мекеменің жеті мәннен тұратын кодынан, бөлшек арқылы тіркеу жүзеге асырылатын ағымдағы қаржы жылының соңғы 2 санынан, дефис арқылы мемлекеттік мекеменің өтінімдерін тіркеу журналындағы жазбаның реттік нөміріне сәйкес келетін реттік нөмірден тұратын өтінім нөмірі көрсетіледі;

По договорам, заключенным до 1 января 2009 года, вместе с заявкой на регистрацию гражданско-правовой сделки государственное учреждение предоставляет договор с отметкой территориального подразделения казначейства с дополнительными соглашениями, в случае их заключения.
Сноска. Пункт 191 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.07.2017 № 431.
192. Исключен приказом Министра финансов РК от 12.07.2017 № 431.
Параграф 4. Оформление и предоставление заявки
на регистрацию гражданско-правовой сделки
193. Заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки государственных учреждений (далее - заявка на текущий финансовый год) по обязательствам на текущий финансовый год составляется по форме согласно приложению 77 к настоящим Правилам, по ИС "Казначейство-клиент" направляется по форме согласно приложению 78 к настоящим Правилам.
Заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки государственных учреждений (далее - заявка на плановый период) по обязательствам на текущий финансовый год, и базовых расходов второго и третьего годов планового периода составляется по форме, согласно приложению 79 к настоящим Правилам, по ИС "Казначейство-клиент" направляется по форме, согласно приложению 80 к настоящим Правилам.
194. Заявка заполняется следующим образом:
1) в поле "Код государственного учреждения" указывается семизначный код государственного учреждения, в поле "Вид бюджета" указывается символ, обозначающий вид бюджета, за счет средств которого содержится государственное учреждение:
01 - республиканский бюджет;
02 - областной бюджет (бюджет города республиканского значения, столицы);
03 - районный (города областного значения) бюджет;
06 - бюджет города районного значения, села, поселка, сельского округа;
в ИС "Казначейство-клиент" поля "Код государственного учреждения", "Наименование государственного учреждения", "Вид бюджета", создаются автоматически при открытии формы "Заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки";
2) в поле "Источник финансирования" указывается символ, обозначающий вид источника финансирования, за счет средств которого заключен договор:
1 - за счет бюджетных средств, за исключением средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам;
2 - за счет средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам;
3 - за счет денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении;
3) в поле "Заявка №" указывается номер заявки, который состоит из семизначного кода государственного учреждения, через дробь последние две цифры текущего финансового года, в котором осуществляется регистрация, через дефис - порядковый номер, соответствующий порядковому номеру записи в журнале регистрации заявок государственного учреждения;

4) "Күні" ашық жолағында өтінім жасалған күн көрсетіледі;
5) "Мемлекеттiк мекеменiң атауы" ашық жолағында мемлекеттік тіркеу (қайта тiркеу) туралы куәлікке/анықтамаға сәйкес келетiн мемлекеттiк мекеменiң толық атауы көрсетiледi. Аумақтық қазынашылық бөлiмшесi мен мемлекеттiк мекеменiң жұмысын қиындатпайтын ұйымдық-құқықтық нысанның атауын және мемлекеттiк мекеменiң атауын қысқартуға жол берiледi;
6) "Шығыстың сипаттамасы" ашық жолағында шығыстардың экономикалық сыныптамасының құрылымына сәйкес жасасқан шарттың мәні көрсетіледі. Қазақстан Республикасының резиденті емеспен жасалған және Қазақстан Республикасынан тыс жерде ұлттық валютада одан әрі төлемді көздейтін шартты тіркеу кезінде осы жолақта қосымша резидент емес ақша алушының атауы мен деректемелері көрсетіледі;
7) "Шығыстардың бюджеттік сыныптама коды" ашық жолағында тоғыз мәннен тұратын ҚР БСК шығыстардың бюджеттік сыныптамасының бірыңғай коды (бюджеттік бағдарлама әкімшісі, бюджеттік бағдарлама, кіші бағдарлама кодтарының 3 мәнін білдіретін) және 3 мәннен тұратын шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелігінің коды көрсетіледі; мемлекеттік мекеменің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақша есебінен жасалған шартты тіркеу үшін тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлерінің коды қосымша көрсетіледі;
8) "Ақша алушының атауы, ЖСН (БСН), ЖСК, ақша алушы банктің атауы және БСК" ашық жолағында заңды тұлға үшін толық атауы және жеке тұлғаның толығымен тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және (немесе) бар болса дара кәсіпкер ретінде ісін бастау туралы хабарлама / "Электрондық үкімет" веб-порталынан немесе "Е-лицензиялау" порталынан растау, жеке нотариус, адвокат, жеке сот орындаушысы ретінде қызмет етуге құқық беретін уәкілетті органмен берілген лицензия немесе "Электрондық үкімет" веб-порталынан немесе "Е-лицензиялау" порталынан растау, жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) және оның банктік деректемелері (оған қызмет көрсететін банктің ЖСК, атауы және БСК) көрсетіледі; аумақтық қазынашылық бөлімшесінің, мемлекеттік мекеменің, ақша алушының және қызмет көрсетуші банктің жұмысын қиындатпайтын мемлекеттік мекеменің, ақша алушының және қызмет көрсетуші банктің атауын және ұйымдық-құқықтық нысанының атауын қысқартуға жол беріледі. Қазақстан Республикасының резиденті емеспен шетел валютасында жасалған шартты тіркеген жағдайда, осы жолақта резидент еместің және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің деректемелері көрсетіледі. Қазақстан Республикасының резиденті емеспен жасалған және Қазақстан Республикасынан тыс ұлттық валютада одан әрі төлемді көздейтін шартты тіркеу кезінде осы жолақта жолақта делдал-банктің деректемелері көрсетіледі;
"Қазынашылық-клиент" АЖ-да "Ақша алушының атауы, ЖСН (БСН), ЖСК, ақша алушы банктің атауы және БСК" ашық жолағы Ақша алушылардың анықтамалығынан таңдап алынады;

4) в поле "Дата" указывается дата составления заявки;
5) в поле "Наименование государственного учреждения" указывается полное наименование государственного учреждения, соответствующее свидетельству/справке о государственной регистрации (перерегистрации). Допускается сокращение наименования организационно-правовой формы и наименования государственного учреждения, не затрудняющее работу территориального подразделения казначейства и государственного учреждения;
6) в поле "Описание расхода" указывается предмет заключенного договора согласно структуре экономической классификации расходов. При регистрации договора, заключенного с нерезидентом Республики Казахстан, и предусматривающего дальнейшую оплату в национальной валюте за пределы Республики Казахстан, в данном поле дополнительно указываются наименование и реквизиты получателя денег-нерезидента;
7) в поле "Код бюджетной классификации расходов" указываются девятизначный код ЕБК РК (обозначающий по три знака коды администратора бюджетной программы, бюджетной программы, подпрограммы) и трехзначный код специфики экономической классификации расходов для регистрации договора, заключенного за счет денег от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в распоряжении государственного учреждения, дополнительно указывается код видов товаров (работ, услуг);
8) в поле "Наименование, ИИН (БИН), ИИК получателя денег, наименование и БИК банка получателя денег" указываются полное наименование для юридического лица и полностью фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица и (или) при наличии наименование индивидуального предпринимателя согласно уведомлению о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя/ подтверждению с веб-портала "Электронного правительства" либо с веб-портала "Е-лицензирование" или лицензии, выданной уполномоченным органом на право занятия деятельностью в качестве частного нотариуса, адвоката, частного судебного исполнителя или подтверждению с веб-портала "Электронного правительства", либо с веб-портала "Е-лицензирование", индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) получателя денег и его банковские реквизиты (ИИК, наименование и БИК обслуживающего его банка); допускается сокращение наименования организационно-правовой формы и наименования государственного учреждения, получателя денег и обслуживающего банка, не затрудняющее работу территориального подразделения казначейства, государственного учреждения, получателя денег и обслуживающего банка. В случае регистрации договора, заключенного с нерезидентом Республики Казахстан в иностранной валюте, в данном поле указываются реквизиты нерезидента и Национального Банка Республики Казахстан. При регистрации договора, заключенного с нерезидентом, и предусматривающего дальнейшую оплату в национальной валюте за пределы Республики Казахстан, в данном поле указываются реквизиты банка-посредника;
в ИС "Казначейство-клиент" поле "Наименование, ИИН (БИН), ИИК получателя денег, наименование и БИК банка получателя денег" выбирается из справочника получателей денег";

9) "Валюта айырбастаудың ресми бағамы" ашық жолағында теңгенің шетел валютасына ресми бағамы және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес азаматтық-құқықтық мәміленің тіркелген күніне белгіленген бағамына көрсетіледі;
10) ағымдағы қаржы жылына арналған өтінімнің "Сомасы" ашық жолағында ағымдағы қаржы жылы мерзіміне арналған шарттың сомасы санмен көрсетіледі;
11) жоспарлы кезеңге арналған өтінімнің "Жалпы сомасы" ашық жолағында қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын шарттың жалпы сомасы санмен көрсетіледі;
12) "ағымдағы қаржы жылының сомасы" ашық жолағында ағымдағы қаржы жылының сомасы санмен көрсетіледі;
13) "№ базалық шығыстар сомасы" ашық жолағында жоспарлы кезеңнің екінші және үшінші жылдарындағы базалық шығыстарының сомасы санмен көрсетіледі, үш жылдан асатын болған жағдайда қалған сома жоспарлы кезеңнің үшінші жылдың базалық шығыстарында жалпы сомамен көрсетіледі;
14) ағымдағы қаржы жылына арналған өтінімнің "(Сомасы жазбаша)" ашық жолағында шарттың сомасы жазбаша көрсетіледі (шетел валютасындағы шарт бойынша өтінім сомасы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркеу күніне белгіленген шетел валютасына теңгенің ресми бағамы бойынша есептелген ұлттық валютада келтіріледі);
15) қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын жоспарлы кезеңге арналған өтінімнің "(Сомасы жазбаша)" ашық жолағында ағымдағы қаржы жылының шарт сомасы жазбаша көрсетіледі;
"Басшылардың қолы" бөлімінде құжатқа қол қойған тұлғаның лауазымының атауы; орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлғаның), ал мұндайлар болмаған жағдайда – мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығына сәйкес мемлекеттік мекеменің бірінші және екінші қол қою құқығы бар уәкілетті тұлғаларының жеке қолы және қолының таратылып жазылуы (атының бас әрпі мен тегі) көрсетіледі. Лауазымның атауының алдында "Үшін" деген көмекші сөзді, қолдан жазылған "Орынб." деген жазу немесе қАЖық сызық (бөлшек) қоюға жол берілмейді. Қолдар қол мен мөр бедерінің үлгілері бар құжатқа сәйкес қойылады. Қол қою кезінде жарыққа төзімді сия пайдаланылады, ұшып кететін сиялар құйылған фломастермен және автоқаламмен қол қоюға және қолды факсимильді көшіру құралдарын пайдалануға жол берілмейді. Елтаңбалық мөр бедерін қойған кезде Қызыл ("Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі" мемлекеттік мекемесін қоспағанда), қара және жасыл түсті мастиканы пайдалануға тыйым салынады, бедер анық және анық қойылады. "Қазынашылық–клиент" АЖ-да ЭЦҚ қойылады;

9) в поле "Официальный курс обмена валют" указывается официальный курс тенге к иностранной валюте, установленный согласно законодательству Республики Казахстан на дату регистрации гражданско-правовой сделки;
10) в поле "Сумма" заявки на текущий финансовый год указывается сумма цифрами договора на срок текущего финансового года;
11) в поле "Общая сумма" заявки на плановый период указывается цифрами общая сумма договора, срок действия, которого превышает текущий финансовый год;
12) в поле "сумма текущего финансового года" указывается цифрами сумма текущего финансового года;
13) в поле "сумма базовых расходов" указываются цифрами суммы базовых расходов второго и третьего годов планового периода, в случае превышения трех лет оставшаяся сумма указывается общей суммой в базовых расходах третьего года планового периода;
14) в поле "(Сумма прописью)" заявки на текущий финансовый год указывается сумма договора прописью (по договору в иностранной валюте сумма заявки приводится в национальной валюте, рассчитанной по официальному курсу тенге к иностранной валюте, установленному согласно законодательству Республики Казахстан на дату регистрации);
15) в поле "(Сумма прописью)" заявки на плановый период по договору, срок действия которого превышает текущий финансовый год, указывается прописью сумма договора текущего финансового года;
в разделе "Подписи руководителей" указываются наименование должности лица, подписавшего документ; личная подпись и расшифровка подписи (инициал имени и фамилия) уполномоченных лиц государственного учреждения, имеющих право первой и второй подписей, в соответствии с приказом руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых – руководителя государственного учреждения. Не допускается проставление предлога "За", надписи от руки "Зам." или косой черты (дроби) перед наименованием должности. Подписи проставляются в соответствии с документом с образцами подписей и оттиска печати. При проставлении оттиска гербовой печати запрещается использовать мастику красного (за исключением государственного учреждения "Администрация Президента Республики Казахстан"), черного и зеленого цветов, оттиск проставляется четко и ясно. В ИС "Казначейство–клиент" проставляется ЭЦП;

16) "құжат – негіздеме" ашық жолағында шарттың (қосымша келісімнің) нөмірі мен күні көрсетіледі;
мемлекеттік сатып алу порталы арқылы жасалған шартты біржақты бұзу кезінде шартты біржақты бұзу туралы хабарламаның нөмірі мен күні көрсетіледі;
мемлекеттік – жекешелік әріптестік (концессия) шарттары бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшесі "е-Қаржымині" АЖ арқылы берген мемлекеттік-жекешелік әріптестік (концессия) шартын (қосымша келісімді) тіркеу туралы куәліктің тіркеу нөмірі мен күні көрсетіледі;
17) "аванстық (алдын ала) төлем мөлшері (%)" ашық жолағында шарттың талаптарында көзделген аванстық (алдын ала) төлем мөлшерінің пайыздық арақатынасы көрсетіледі;
18) "сомасы" ашық жолағында аванстық (алдын ала төлем) сомасы цифрлармен көрсетіледі.
Өтінімнің деректемелерін қолмен қандай да бір түзетуге және дұрыстауға жол берілмейді.
Ескерту. 194-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586; 26.02.2016 № 87; 11.11.2016 № 597; 12.07.2017 № 431; 06.09.2017 № 543; 26.03.2021 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 20.02.2023 № 189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
195. Мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілесін тіркеуге өтінімдерді тіркеу журналын (бұдан әрі‒журнал) мемлекеттік мекеме осы Ереженің 81-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жүргізеді. Журнал беттердің жалпы санын көрсете отырып, нөмірленеді, тігіледі және елтаңбалы мөр бедерімен және орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды адамның), ал олар болмаған жағдайда – мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген тұлғаның қойылған қолымен нықталады. Жазбалар хронологиялық тәртіппен жүргізіледі, өтінімнің жасалған күні журналда көрсетілген күнге сәйкес келеді. Ағымдағы қаржы жылы аяқталғанда журналда бос беттер болған кезде оны келесі жылы пайдаланылады, бұл ретте жазбалардың нөмірлері басынан басталады.
Ескерту. 195-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2021 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

16) в поле "документ-обоснование" указываются номер и дата договора (дополнительного соглашения);
при одностороннем расторжении договора, заключенного посредством портала государственных закупок указывается номер и дата уведомления об одностороннем расторжении договора;
по договорам государственно – частного партнерства (концессии) указывается регистрационный номер и дата свидетельства о регистрации договора (дополнительного соглашения) государственно – частного партнерства (концессии), присвоенный центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета или его территориальным подразделением посредством ИС "е-Минфин";
17) в поле "размер авансовой (предварительной) оплаты (%)" указывается предусмотренный условиями договора размер авансовой (предварительной) оплаты в процентном отношении;
18) в поле "сумма" указывается сумма авансовой (предварительной оплаты) цифрами.
Не допускаются какие либо корректировки и исправления реквизитов заявки от руки.
Сноска. Пункт 194 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586; от 26.02.2016 № 87; от 11.11.2016 № 597; от 12.07.2017 № 431; от 06.09.2017 № 543; от 26.03.2021 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 20.02.2023 № 189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
195. Журнал регистрации заявок на регистрацию гражданско–правовой сделки государственного учреждения (далее – журнал) ведется государственным учреждением по форме согласно приложению 81 к настоящим Правилам. Журнал пронумеровывается, прошнуровывается и скрепляется оттиском гербовой печати и подписью руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых – руководителя государственного учреждения или лица, им уполномоченного, с указанием общего количества листов. Записи производятся в хронологическом порядке, дата составления заявки соответствует дате, указанной в журнале. Журнал, при наличии в нем по истечении текущего финансового года свободных листов, используется в следующем году, при этом нумерация записей начинается сначала.
Сноска. Пункт 195 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2021 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

196. Шартты бір бюджеттік бағдарлама шеңберінде бірнеше бюджеттік кіші бағдарлама бойынша немесе бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының бірнеше ерекшелігі бойынша жасасқан кезде өтінімдер бюджет шығыстарының әрбір бюджеттік сыныптаманың әрбір коды (бұдан әрі - шығыстардың БСК-сі) бойынша шарт сомасын көрсете отырып, әрбір бюджеттік кіші бағдарлама бойынша немесе шығыстардың әрбір БСК-сі бойынша шарт сомасы көрсетіле отырып жасалады және беріледі ("Қазынашылық-клиент" АЖ қалыптасады және жіберіледі).
197. Аумақтық қазынашылық орган барлық жұмыс күні ішінде "Қазынашылық-клиент" АЖ арқылы мемлекеттік мекемелерден түскен өтінімдерді қабылдауды жүзеге асырады.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде түскен өтінім келесі жұмыс күнінен кешіктірілмей орындалады не орындамай қайтарылады.
Ескерту. 197-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
198. Қосымша келісімді тіркеуге арналған өтінім қосымша келісімнің деректемелерін ескере отырып, осы Ережеде көзделген тәртіппен толтырылады.
"Қазынашылық-клиент" АЖ-да өтінімді қалыптастыру кезінде мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің ЭЦҚ қойылған өтінімнің электрондық түріне растау құжаттарымен бірге міндеттемені тіркеу туралы хабарламалардың нөмірлері мен күні, шарт талаптарының өзгеру себебі, сондай-ақ өзгерген кезде шарт сомасы көрсетілетін мемлекеттік мекеменің түсіндірме жазбасы қоса тіркеледі, қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын шарттар бойынша-шығыстар БСК бөлінісінде жылдар бойынша бөлінген сомалар, олар өзгерген кезде.
Шарт сомасы, шарттың жалпы сомасы (жылдар бойынша бөлінген шығыстардың БСК бойынша сомасы) немесе тараптардың деректемелері (атауын қоспағанда) өзгерген кезде мемлекеттік мекеме бұрын орындалған міндеттемелерді (кассалық шығыстарды) шегере отырып, шарттың жаңа сомасына арналған өтінімді ұсынады ("Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша жібереді).
Қосымша келісімді тіркеу үшін Шарт талаптарын орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) ұсталған кезде, мемлекеттік мекеме азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге екі өтінім береді (бір өтінім ұсталған тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) сомасын шегере отырып, шарт сомасына,екіншісі ұсталған тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) сомасына беріледі). айыппұл).
Мемлекеттік сатып алу веб-порталы арқылы жасалған қосымша келісімді тіркеу кезінде мемлекеттік мекеме азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге екі өтінім береді (бір өтінім ұстап қалынған тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) сомасын шегере отырып, шарт сомасына, екіншісі ұстап қалынған тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) сомасына "электрондық мемлекеттік сатып алу" АИАЖ-дан деректерді беру арқылы беріледі") "Қазынашылық-клиент" АЖ-да көрсетіледі.
Бұл ретте мемлекеттік мекеменің өтінімдер беруі негізгі шарт бойынша "түпкілікті" мәртебесі бар төлем жүргізілгенге дейін жүзеге асырылады.
Шарт сомасын кассалық шығыс сомасына дейін азайтуға арналған қосымша келісімді не қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын, ағымдағы қаржы жылына арналған сома ішінара не толық жоспарлы кезеңнің екінші және/немесе үшінші жылына ауыстырылатын және нөлге тең шартқа қосымша келісімді тіркеу үшін мемлекеттік мекеме нөлдік сомамен (бойынша) өтінім жасайды және ұсынады. Мемлекеттік сатып алу туралы заңнамада көзделген кезде "Қазынашылық-клиент" АЖ.
Мемлекеттік сатып алу веб-порталы арқылы жасалған қосымша келісімді тіркеу үшін мемлекеттік мекеме "электрондық мемлекеттік сатып алу" АИАЖ-дан "Қазынашылық – Клиент" АЖ-ға деректерді беру жолымен нөлдік сомамен азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге өтінім береді.
Шарттың сомасы кассалық шығыс сомасына дейін азайтылған кезде қағаз тасығышта жасалған қосымша келісім мемлекеттік мекеменің хатымен бірге электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы ұсынылады (хатта міндетті түрде міндеттемені тіркеу туралы хабарламаның нөмірі мен күні, Шарт талаптарының өзгеру себебі, сондай-ақ ол өзгерген кезде шарттың сомасы көрсетіледі).
Өткен қаржы жылында орындалмаған және бюджет қаражатының қалдықтары есебінен ағымдағы қаржы жылында қаржыландыруға жататын шарттың қолданылу мерзімін ұзартуға қосымша келісімді тіркеу үшін өтінім өткен қаржы жылында тіркелген, іске асыру мерзімі бір жылдан асатын бюджеттік даму бағдарламалары және әзірлену және жеткізілу мерзімі бір қаржы жылынан асатын активтер мен басқа да тауарларды, көрсетілу мерзімі бір қаржы жылынан асатын қызметтерді сатып алуды көздейтін ағымдағы бюджеттік бағдарламалар бойынша міндеттемелердің төленбеген бөлігінің сомасына жасалады және беріледі ("Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қалыптастырылады және жіберіледі).
Өткен қаржы жылында орындалмаған және өткен қаржы жылында жоғары тұрған бюджеттен бөлінген нысаналы ағымдағы трансферттер есебінен жүзеге асырылатын ағымдағы қаржы жылындағы шығыстардың бюджет қаражаты қалдықтарының есебінен ағымдағы қаржы жылында қаржыландыруға жататын шарттың қолданылу мерзімін ұзартуға қосымша келісімді тіркеу үшін өтінім олардың ағымдағы қаржы жылының басында пайдаланылмаған қалдығының сомасына жасалады және ұсынылады ("Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қалыптастырылады және жіберіледі).
Өткен қаржы жылында республикалық бюджетке аударылмаған кепілдік берілген трансферттер сомасы есебінен ағымдағы қаржы жылында көзделген бюджеттік даму бағдарламалары бойынша тіркелген шарттың сомасын ұлғайтатын қосымша келісімді тіркеу үшін өтінім ағымдағы қаржы жылының жалпы сомасына және өткен қаржы жылында тіркелген міндеттемелердің төленбеген бөлігінің сомасына жасалады және беріледі ("Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қалыптастырылады және жіберіледі).
Тараптардың атауына өзгерістер енгізілетін қосымша келісімдерді ұсыну үшін өтінім жасалмайды.

196. При заключении договора в рамках одной бюджетной программы по нескольким бюджетным подпрограммам или по нескольким спецификам экономической классификации расходов бюджета, заявки составляются и предоставляются (по ИС "Казначейство-клиент" формируются и направляются) по каждому коду бюджетной классификации расходов бюджета (далее - КБК расходов) с указанием суммы договора по каждому КБК расходов. При этом государственное учреждение предоставляет все заявки одновременно.
197. Территориальный орган казначейства осуществляет прием заявок, поступивших от государственных учреждений по ИС "Казначейство-клиент", в течение всего рабочего дня.
Заявка, поступивший электронным образом по ИС "Казначейство-клиент", исполняется либо возвращается без исполнения не позднее следующего рабочего дня.
Сноска. Пункт 197 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
198. Заявка для регистрации дополнительного соглашения заполняется в порядке, предусмотренном настоящими Правилами, с учетом реквизитов дополнительного соглашения.
При формировании заявки в ИС "Казначейство-клиент" к электронному образу заявки, подписанному ЭЦП руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения, вместе с подтверждающими документами прикрепляется пояснительная записка государственного учреждения, в которой указываются номера и дата уведомлений о регистрации обязательства, причина изменений условий договора, также сумма договора, а по договорам, срок действия которых превышает текущий финансовый год - суммы в разрезе КБК расходов с разбивкой по годам, при их изменении.
При изменении суммы договора, общей суммы договора (суммы по КБК расходов, разбивки по годам) или реквизитов сторон (за исключением наименования) государственное учреждение предоставляет (по ИС "Казначейство-клиент" направляет) заявку на новую сумму договора за вычетом ранее исполненных обязательств (кассовых расходов).
Для регистрации дополнительного соглашения, при удержании неустойки (штрафа, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение условий договора, государственное учреждение представляет две заявки на регистрацию гражданско-правовой сделки (одна заявка предоставляется на сумму договора, за вычетом суммы удержанной неустойки (штрафа, пени), вторая на сумму удержанной неустойки (штрафа, пени).
При регистрации дополнительного соглашения, заключенного посредством веб-портала государственных закупок, государственным учреждением предоставляются две заявки на регистрацию гражданско-правовой сделки (одна заявка предоставляется на сумму договора, за вычетом суммы удержанной неустойки (штрафа, пени), вторая на сумму удержанной неустойки (штрафа, пени) путем передачи данных из АИИС "Электронные государственные закупки") в ИС "Казначейство-клиент".
При этом предоставление государственным учреждением заявок осуществляется до проведения платежа со статусом "окончательный" по основному договору.
Для регистрации дополнительного соглашения на уменьшение суммы договора до суммы кассового расхода либо дополнительного соглашения к договору, срок действия которого превышает текущий финансовый год, где сумма на текущий финансовый год частично либо полностью переносится на второй и/или третий год планового периода и равна нулю, государственным учреждением составляется и предоставляется заявка с нулевой суммой (по ИС "Казначейство-клиент", в случаях, предусмотренных законодательством о государственных закупках.
Для регистрации дополнительного соглашения, заключенного посредством веб-портала государственных закупок, государственным учреждением предоставляется заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки с нулевой суммой путем передачи данных из АИИС "Электронные государственные закупки" в ИС "Казначейство-Клиент".
При уменьшении суммы договора до суммы кассового расхода заключенное на бумажном носителе дополнительное соглашение предоставляется посредством системы электронного документооборота вместе с письмом государственного учреждения, (в письме обязательно указываются номера и дата уведомлений о регистрации обязательства, причина изменений условий договора, также сумма договора, при ее изменении).
Для регистрации дополнительного соглашения на продление срока действия договора, неисполненного в истекшем финансовом году и подлежащего финансированию в текущем финансовом году за счет остатков бюджетных средств, заявка составляется и предоставляется (по ИС "Казначейство-клиент" формируется и направляется) на общую сумму неоплаченной части зарегистрированных обязательств истекшего финансового года по бюджетным программам развития со сроком реализации более одного года и текущим бюджетным программам, предусматривающим приобретение активов и других товаров со сроком изготовления и поставки более одного финансового года, услуг со сроком оказания более одного финансового года и суммы текущего финансового года.
Для регистрации дополнительного соглашения на продление срока действия договора, неисполненного в истекшем финансовом году и подлежащего финансированию в текущем финансовом году за счет остатков бюджетных средств расходов текущего финансового года, осуществляемых за счет целевых текущих трансфертов, выделенных из вышестоящего бюджета в истекшем финансовом году, заявка составляется и предоставляется (по ИС "Казначейство-клиент" формируется и направляется) на сумму неиспользованного их остатка на начало текущего финансового года.
Для регистрации дополнительного соглашения, увеличивающего сумму зарегистрированного договора по бюджетным программам развития, предусмотренную на текущий финансовый год, за счет неперечисленной в республиканский бюджет в истекшем финансовом году суммы гарантированного трансферта, заявка составляется и предоставляется (по ИС "Казначейство-клиент" формируется и направляется) на общую сумму текущего финансового года и сумму неоплаченной части зарегистрированных обязательств истекшего финансового года.
Для регистрации дополнительного соглашения, которым вносятся изменения в наименование сторон, заявка не составляется.

Ескерту. 198-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 20.02.2023 № 189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-параграф. Мемлекеттік мекемелердің шарттарын және азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеуге арналған өтінімдерді тексеру тәртібі
199. Аумақтық қазынашылық бөлімшесі аумақтық қазынашылық бөлімшесіне тіркеуге берілген шартты (қосымша келісімді) "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қағаз жеткізгіште немесе электрондық түрде мыналарға:
1) мемлекеттік мекеме атауының көрсетілу дұрыстығына;
2) ҚР ББС сәйкес бюджеттік бағдарлама, кіші бағдарламалар, ерекшеліктер кодының және атауының болуына және дұрыстығына;
3) шарт мәнінің Шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелігінің құрылымына сәйкес шығыстар бағытына сәйкестігіне;
4) аванстық төлем пайызының осы Ережеде белгіленген мөлшерден асып түспеуіне;
5) жазумен көрсетілген соманың санмен көрсетілген сомаға сәйкестігіне;
6) қағаз тасығыштағы шартқа (қосымша келісімге) қойылған қолдардың және мөр бедерінің қойылған қолдардың және мөр бедерінің үлгілері бар құжатқа сәйкестігіне, бұл ретте қолдар жарыққа төзімді сиялармен қойылады. Мемлекеттік мекеменің және ақша алушының елтаңбалы мөрінің бедері дәл және анық қойылады. Мемлекеттік мекемелер мен ақша алушыларға ұшып кететін сиялар құйылған фломастермен және автоқаламмен қол қоюға және қолды факсимильді көшіру құралдарын пайдалануға жол берілмейді. Елтаңбалы мөрді қойған кезде ("Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі" мемлекеттік мекемесін қоспағанда), қызыл, қара және жасыл түсті мастиканы пайдалануға тыйым салынады, мөр бедері дәл және анық қойылады. "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрі ұсынылған кезде мемлекеттік мекеменің және ақша алушының елтаңбалы мөрінің анықтығы тексеріледі;
7) қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асуы мүмкін шарттарды қоспағанда, шарттың қолданылу мерзімін ағымдағы қаржы жылының шегінен асып кетпеуіне;
8) шарт сомасының қабылданбаған міндеттемелер сомасынан асып кетпеуіне;
9) қолданылу мерзімі тек осы Ережеде көзделген жағдайларда ғана ағымдағы қаржы жылынан асатын қосымша келісімдердің, сондай-ақ шарттардың жасалуына;
10) осы Ереженің 167-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, бір бюджеттік бағдарлама шеңберіндегі шарттарды тіркеуге ұсынуға;
11) қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын шарттың және жұмыстар көлемдерінің жалпы сомасын тиісті қаржы жылдары бойынша шартты түрде бөлісудің бар-жоғына тексеруді жүзеге асырады;

Сноска. Пункт 198 – в редакции приказа заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 20.02.2023 № 189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 5. Порядок проверки договоров государственных
учреждений и заявок на регистрацию гражданско-правовых сделок
199. Территориальное подразделение казначейства осуществляет проверку договора (дополнительного соглашения), предоставленного на регистрацию в территориальное подразделение казначейства на бумажном носителе или электронного образа по ИС "Казначейство-клиент", на:
1) правильность указания наименования государственного учреждения;
2) наличие и правильность указания кода и наименования бюджетной программы, подпрограммы, специфики согласно ЕБК РК;
3) соответствие предмета договора направлению расходов в соответствии со структурой специфики экономической классификации расходов;
4) не превышение процента авансовой оплаты над размером, установленным настоящими Правилами;
5) соответствие суммы прописью сумме цифрами;
6) соответствие подписей и оттиска печатей на договоре (дополнительном соглашении) на бумажном носителе документу с образцами подписей и оттиска печатей, при этом подписи проставляются светостойкими чернилами. Оттиск печати государственного учреждения и получателя денег проставляется ясно и читаемо. Не допускается подписание фломастером и авторучкой, заправленными улетучивающимися чернилами и использование государственным учреждением и получателем денег средств факсимильного копирования подписи. При проставлении оттиска гербовой печати, запрещается использовать мастику красного (за исключением государственного учреждения "Администрация Президента Республики Казахстан"), черного и зеленого цветов, оттиск печати проставляется четко и ясно. При предоставлении электронного образа по ИС "Казначейство-клиент", проверяется читаемость оттиска печати государственного учреждения и получателя денег;
7) не превышение срока действия договора за пределы текущего финансового года, за исключением договоров, срок действия которых превышает текущий финансовый год;
8) не превышение суммы договора над суммой непринятых обязательств;
9) заключение дополнительных соглашений, а также договоров, срок действия которых превышает текущий финансовый год, только в случаях, предусмотренных настоящими Правилами;
10) предоставление к регистрации договоров в рамках одной бюджетной программы за исключением случаев, предусмотренных пунктом 167 настоящих Правил;
11) наличие условной разбивки по соответствующим финансовым годам общей суммы договора, срок действия которого превышает текущий финансовый год;

12) шарттың (қосымша келісімнің) талаптарын қолмен қандай да бір түзетулерге не дұрыстауға жол берілмейді;
13) егер ақша алушы қосылған құн салығын төлеуші болып табылса, шарт (шарт сомасын өзгертуге арналған қосымша келісім) талаптарында сатып алынатын тауарлар, көрсетілетін қызметтер және жұмыстар бойынша қосылған құн салығы сомасын міндетті түрде көрсетудің болуы егер ақша алушы қосылған құн салығын төлеуші болып табылмаса, қосылған құн салығының болмауы;
14) шарттың, оны аумақтық қазынашылық бөлімшесінде міндетті тіркегеннен кейін күшіне ену талаптарының шартта болуы;
15) ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не қайта жаңартуға, үй-жайларды, құрылыстарды, жолдарды және басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты шарт сомасының жобалау-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысында көзделген сомасынан асып түспеуіне;
16) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық, гранттық, бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру есебінен іске асырылатын ғылыми-зерттеу жұмыстарын орындауға арналған шартта орындаушы Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама қорытындысын алғаннан кейін түпкілікті төлемді жүзеге асыру міндетті шартының болуы;
17) шетел валютасындағы келісім-шарттың мәні 8-08 "Шетел валютасындағы шоттардың тізбесі" нысанындағы шығыстардың рұқсат етілген бағыттарының сәйкестігіне;
18) мемлекеттік сатып алу веб-порталы арқылы мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасу жөніндегі талаптар қолданылмайтын тауарларды (жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді) сатып алуға арналған шарттар бойынша шарттың кіріспесінде шарт жасалған заңнамалық актінің бабына (тармақшасына, тармағына) сілтеме міндетті түрде көрсетілуі бар болуы қажет.
Ескерту. 199-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 11.05.2021 № 443 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 29.12.2023 № 1344 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
200. Осы Ереженің 199-тармағының талаптары халықаралық ұйымдармен және донор-елдермен жасалған байланысты гранттарды іске асыру бойынша шартқа қолданылмайды.
201. Аумақтық қазынашылық бөлімшесі өтінімді мыналарға:
белгіленген нысанға сәйкестігіне;
өтінім деректемелерінің шарт деректемелеріне сәйкестігіне;
мемлекеттік мекеме атауының және кодының оның Мемлекеттік мекемелер анықтамалығында көзделген атауына және кодына сәйкестігіне;
ақша алушы деректемелерінің Ақша алушылар анықтамалығында көзделген деректемелерге сәйкестігіне;
өтінімдегі қойылған қолдардың және мөр бедерінің қойылған қолдардың және мөр бедері үлгілері бар қағаз тасығыштағы құжатқа сәйкестігіне.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрі ұсынылған кезде:

12) отсутствие каких-либо корректировок либо исправлений условий договора (дополнительного соглашения) от руки;
13) наличие в условиях договора (дополнительного соглашения на изменение суммы договора) обязательного указания суммы налога на добавленную стоимость по приобретаемым товарам, услугам и работам, если получатель денег является плательщиком налога на добавленную стоимость, либо отсутствие налога на добавленную стоимость, если получатель денег не является плательщиком налога на добавленную стоимость;
14) наличие в договоре, условия вступления в силу договора после его обязательной регистрации в территориальном подразделении казначейства;
15) не превышение суммы договора, связанного со строительством, либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, сооружений, дорог и других объектов над суммой, предусмотренной в положительном заключении комплексной вневедомственной экспертизы по проектно-сметной документации;
16) наличие в договоре на выполнение научно-исследовательских работ, реализуемого за счет базового, грантового, программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности, обязательного условия осуществления окончательной оплаты после получения исполнителем заключения Государственной научно-технической экспертизы;
17) соответствие предмета договора в иностранной валюте разрешенным направлениям расходов согласно отчету по форме 8-08 "Перечень счетов в иностранной валюте";
18) по договорам на приобретение товаров (работ и услуг), на которые требования по заключению договора о государственных закупках посредством веб-портала государственных закупок не распространяются, необходимо наличие в преамбуле договора обязательного указания ссылки на статью (подпункт, пункт) законодательного акта, согласно которому заключен договор.
Сноска. Пункт 199 - в редакции приказа Министра финансов РК от 11.05.2021 № 443 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 29.12.2023 № 1344 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
200. Условия пункта 199 настоящих Правил не распространяются на договора по реализации связанных грантов, заключенным с международными организациями и странами-донорами.
201. Территориальное подразделение казначейства осуществляет проверку заявки на:
соответствие установленной форме;
соответствие реквизитов заявки реквизитам договора;
соответствие наименования и кода государственного учреждения его наименованию и коду, предусмотренному в Справочнике государственных учреждений;
соответствие реквизитов получателя денег реквизитам получателя денег, предусмотренным в Справочнике получателей денег;
соответствие подписей и оттиска печати на заявке документу с образцами подписей и оттиска печатей на бумажном носителе.
При предоставлении электронного образа по ИС "Казначейство-клиент" проверяется на:

осы Ереженің 187, 187-1, 187-2, 188, 190, 191 және 198 тармақтарында көзделген құжаттардың бар болуына;
жазылған соманың санмен берілген сомаға сәйкестігіне;
шартты бірнеше бюджеттік бағдарлама бойынша немесе бюджет шығыстарының әрбір БСК бойынша бір бюджеттік бағдарлама шеңберінде жасасқан кезде, барлық өтінімдердің бір уақытта берілуіне;
түсіндірме жазбасы негізінде "Қазынашылық-клиент" АЖ шартты тіркеу туралы соңғы хабарламаны көрсете отырып өтінімді қарау нысанында "Өтінім түрі" жолағын толтыру болуын тексеруді жүзеге асырады.
"Қазынашылық-клиент" АЖ-да өтінімдерді қарау нысанында түсіндірме жазбаға сәйкес "бұзу" белгісінің болуы (мемлекеттік сатып алу веб-порталы арқылы жасалған шартты бұзған кезде).
Ескерту. 201-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 29.12.2023 № 1344 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
202. Өтiнiм дұрыс рәсімделмеген және оған қоса берiлген құжаттарға не шарт осы Ереженің 164-171-тармақтарында, 173-178, 180-185, 188, 194, 198, 199 және 201-тармақтарында белгiленген талаптарға сәйкес келмеген кезде, аумақтық қазынашылық бөлiмшесi өтiнiм мен оған қоса берiлген құжаттарды:
1) қабылдау кезеңiнде сәйкессiздiк байқалса, мемлекеттiк мекеменiң азаматтық-құқықтық мәмiлесiн тiркеуге өтiнiм тiзiлiмiне қайтару туралы соғылған белгiмен хат ресiмдемей;
2) қабылдағаннан кейiн тексеру барысында сәйкессiздiк байқалса, оларды аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне берген күннен бастап екі жұмыс күнi iшiнде аумақтық қазынашылық бөлiмшесi басшысының қойылған қолымен жазбаша түрде қайтарады, бұл ретте өтiнiмнiң екiншi данасы хаттың екiншi данасымен қалады.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша өтінімнің электрондық түрі оған тіркелген құжаттарға не осы Ереженің 164-171, 173-178, 180-185, 188,194, 198, 199 және 201-тармақтарында белгіленген шарт талаптарына сәйкес келмеген кезде, қазынашылықтың аумақтық бөлімшесі осы Ереженің тиісті тармақтарына сілтеме жасап, қабылдамау себептерін көрсете отырып, өтінімді қабылдамайды.
Ескерту. 202-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 11.05.2021 № 443 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді – 24.12.2021 № 1335 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
6-параграф. Шартты тіркеу туралы хабарламаны қалыптастыру және беру

наличие документов, предусмотренных пунктами 187, 187-1, 187-2, 188, 190, 191 и 198 настоящих Правил;
соответствие суммы прописью сумме цифрами;
одновременное предоставление всех заявок при заключении договора в рамках одной бюджетной программы по нескольким бюджетным подпрограммам или по каждому КБК расходов бюджета;
наличие в форме просмотра заявки в ИС "Казначейство-клиент" заполнения поля "Вид Заявки" с указанием последнего уведомления о регистрации договора согласно пояснительной записке.
Наличие в форме просмотра заявок в ИС "Казначейство-клиент" признака "расторжение" согласно пояснительной записке (при расторжении договора заключенного посредством веб-портала государственных закупок).
Сноска. Пункт 201 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 29.12.2023 № 1344 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
202. При неверном оформлении и несоответствии заявки с приложенными к ней документами либо договора требованиям, установленным пунктами 164-171, 173-175, 180-185, 188, 194, 198, 199 и 201 настоящих Правил территориальное подразделение казначейства возвращает заявку и документы, приложенные к ней, при:
1) обнаружении несоответствия в период приема, без оформления письма с отметкой о возврате в реестре заявок на регистрацию гражданско-правовой сделки государственного учреждения;
2) обнаружении несоответствия после приема, в ходе проверки, в письменном виде за подписью руководителя территориального подразделения казначейства в течение двух рабочих дней со дня их предоставления в территориальное подразделение казначейства, при этом второй экземпляр заявки остается со вторым экземпляром письма.
При несоответствии в ИС "Казначейство-клиент" электронного образа заявки с прикрепленными к ней документами либо договора требованиям, установленным пунктами 164-171, 173-178, 180-185, 188, 194, 198, 199 и 201 настоящих Правил, территориальное подразделение казначейства отклоняет заявку с указанием причины отклонения, со ссылкой на соответствующие пункты настоящих Правил.
Сноска. Пункт 202 - в редакции приказа Министра финансов РК от 11.05.2021 № 443 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 24.12.2021 № 1335 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 6. Формирование и выдача уведомления
о регистрации договора

203. Шартты тіркеу туралы хабарлама (бұдан әрі – хабарлама) мемлекеттік мекеменің ақша алушымен жасасқан шартының (қосымша келісімінің) тіркелуін растайтын құжат болып табылады.
Хабарлама аумақтық қазынашылық бөлімшесінде шарт (қосымша келісім) нысанындағы азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеген кезде ғана беріледі.
Хабарлама ҚБАЖ-да бекітілген өтінім деректемелерінің негізінде ҚБАЖ-да қалыптастырылады.
Нөлдік сомамен азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге өтінім бекітілген кезде хабарлама қалыптастырылмайды.
Ескерту. 203-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 20.02.2023 № 189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
205. Шартты (қосымша келісімді) қағаз жеткізгіште тіркеу кезінде 82-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарлама екі данада қалыптастырылады.
Ескерту. 205-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
206. Мыналар:
тіркелген шарттың сомасы;
шарттың қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асып кететін ағымдағы қаржы жылына арналған тіркелген шарттың сомасы;
бюджеттік бағдарламаның, кіші бағдарламаның коды мен атауы, ерекшеліктері;
тараптардың атауын қоспағанда, тараптардың деректемелері;
бұрын ҚБАЖ-да қалыптастырылған хабарлама жабылатын және 82-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жаңа Хабарлама қалыптастырылатын қосымша келісім тіркелген кезде өзгертіледі.
Тіркелген шарттың сомасы кассалық шығыс сомасына дейін азайған не қолданылу мерзімі ағымдағы қаржы жылынан асатын, ағымдағы қаржы жылына арналған сома жоспарлы кезеңнің екінші және/немесе үшінші жылына ішінара не толық ауыстырылатын және нөлге тең шарт бойынша ағымдағы қаржы жылының сомасы азайған кезде, ҚБАЖ-да бұрын қалыптастырылған хабарлама жабылады, жаңа хабарлама ағымдағы қаржы жылынан аспайды. қалыптасады.
Тараптардың атауы өзгертілген қосымша келісім ұсынылған кезде 82-қосымшаға сәйкес нысандағы хабарлама оның жабылуынсыз өзгертуге жатады.
ҚБАЖ-да, оның негізінде қолданылу мерзімі бір қаржы жылынан асып кететін бұрын тіркелген шарттың ағымдағы қаржы жылына арналған шарт сомасы тіркелетін өтінімді бекіткен кезде 82-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Хабарлама ағымдағы қаржы жылының сомасына қалыптастырылады.

203. Уведомление о регистрации договора (далее - уведомление) является документом, подтверждающим регистрацию договора (дополнительного соглашения), заключенного государственным учреждением с получателем денег.
Уведомление выдается только при регистрации в территориальном подразделении казначейства гражданско-правовых сделок в форме договора (дополнительного соглашения).
Уведомление формируется в ИИСК на основании реквизитов утвержденной в ИИСК заявки.
При утверждении заявки на регистрацию гражданско-правовой сделки с нулевой суммой уведомление не формируется.
Сноска. Пункт 203 – в редакции приказа заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 20.02.2023 № 189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
204. Уведомление выдается государственному учреждению в течение 2-х рабочих дней со дня, следующего за днем предоставления заявки в территориальное подразделение казначейства.
Уведомление при регистрации договора (дополнительного соглашения) выдается по форме согласно приложению 82 к настоящим Правилам (далее - уведомление по форме согласно приложению 82).
При использовании ИС "Казначейство-клиент" государственные учреждения самостоятельно формируют уведомления по форме согласно приложению 82.
Сноска. Пункт 204 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.07.2017 № 431.
205. При регистрации договора (дополнительного соглашения) на бумажном носителе уведомление по форме согласно приложению 82 формируется в 2-х экземплярах.
Сноска. Пункт 205 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
206. При регистрации дополнительного соглашения, которым изменяется:
сумма зарегистрированного договора;
сумма зарегистрированного договора на текущий финансовый год со сроком действия договора, превышающим текущий финансовый год;
коды и наименования бюджетной программы, подпрограммы, специфики;
реквизиты сторон за исключением наименования сторон;
ранее сформированное в ИИСК уведомление закрывается и формируется новое уведомление по форме согласно приложению 82.
При уменьшении суммы зарегистрированного договора до суммы кассового расхода либо уменьшения суммы текущего финансового года по договору, срок действия которого превышает текущий финансовый год, где сумма на текущий финансовый год частично либо полностью переносится на второй и/или третий год планового периода и равна нулю, ранее сформированное в ИИСК уведомление закрывается, новое уведомление не формируется.
При предоставлении дополнительного соглашения, которым изменяется наименования сторон уведомление по форме согласно приложению 82 корректируется без его закрытия.
При утверждении в ИИСК заявки, на основании которой регистрируется сумма договора на текущий финансовый год ранее зарегистрированного договора со сроком действия, превышающим один финансовый год, уведомление по форме согласно приложению 82 формируется на сумму текущего финансового года.

Ескерту. 206-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 20.02.2023 № 189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
207. Қағаз жеткізгіштегі 82-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламаға аумақтық қазынашылық бөлімшесінің бірінші басшысы (немесе ол уәкілеттік берген тұлға) қол қояды, аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты атқарушысының қолымен, мөртабан бедерімен ресімделіп құжаттың қайта өңдеу күні қойылады, сондай-ақ елтаңбалық мөр бедерімен куәландырылады.
Бұл ретте 82-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарлама бірнеше бетте қалыптастырылған жағдайда құжаттың әр бетіне қол қойылып, мөр бедерімен ресімделіп құжаттың қайта өңделген күні қойылады.
Мемлекеттік мекеме "Қазынашылық-клиент" АЖ электрондық түрде қалыптастырылған хабарламаға аумақтық қазынашылық бөлімшесі қол қоймайды.
208. Хабарламаның 82-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бір данасы шарттың (қосымша келісімнің) көшірмесімен бірге аумақтық қазынашылық бөлімшесінде қалады, екінші данасы шарттың (қосымша келісімнің) әр беті мөртабандалған түпнұсқасымен бірге мемлекеттік мекемеге беріледі.
Ескерту. 208-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
209. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
210. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
211. "Түпкілікті" мәртебесі бар төлеуге берілетін қағаз жеткізгіштегі шотты жүргізгеннен кейін аумақтық қазынашылық бөлімшесі осы Ережеге 83-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламаны (бұдан әрі – 83-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарлама) 2 данада қалыптастырады. 83-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Хабарламаға аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты орындаушысы қол қояды және құжатты қайта өңдеу күнін қоя отырып, өзінің мөртабанымен куәландырады. 83-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламаның бір данасы орындалған және тіркелген міндеттемелердің есебін жүргізу үшін мемлекеттік мекемеге, екінші данасы – мемлекеттік мекеменің қабылданған міндеттемелерін жабу үшін аумақтық қазынашылық бөлімшесінде қалады.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қызмет көрсету кезінде мемлекеттік мекеме 83-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламаны дербес қалыптастырады.
Ескерту. 211-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
212. Бюджет қаражатының жұмсалуына мониторингтi және мемлекеттiк мекеменiң қабылданған мiндеттемелерi бойынша егжей-тегжейлi ақпарат алуды қамтамасыз ету үшiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесi осы Ережеге 84-қосымшаға сәйкес 4-09 "Мерзiмдi мiндеттемелер бөлшектерi" нысанындағы есебiн және мемлекеттiк мекеменiң сұратуы бойынша берiлетiн осы Ережеге 85-қосымшаға сәйкес 4-12 "Орындалмаған мiндеттемелердiң бөлшектерi" нысанындағы есебiн, сондай-ақ осы Ережеге 41-қосымшаға сәйкес 4-20 "Шығыстар бойынша жиынтық есеп" нысанындағы есептi ай сайын және мемлекеттік мекеменің және/немесе бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің сұратуы бойынша айдың 1 және 16 күніндегі жағдай бойынша ведомстволық бағынысты мекемелер бөлінісінде/жиынтығында қалыптастырады.

Сноска. Пункт 206 – в редакции приказа заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 20.02.2023 № 189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
207. Уведомление по форме согласно приложению 82 на бумажном носителе подписывается первым руководителем территориального подразделения казначейства (или лицом, им уполномоченным), оформляется подписью, оттиском штампа и проставлением даты обработки документа ответственным исполнителем территориального подразделения казначейства, а также заверяется оттиском гербовой печати.
При этом в случае формирования уведомления по форме, согласно приложению 82 на нескольких листах, документ оформляется подписью, оттиском штампа и проставлением даты обработки документа полистно.
Уведомление, сформированное государственным учреждением электронным образом в ИС "Казначейство-клиент" территориальным подразделением казначейства не подписывается.
208. Один экземпляр уведомления по форме согласно приложению 82 остается в территориальном подразделении казначейства, второй экземпляр передается государственному учреждению вместе с проштампованным полистно оригиналом договора (дополнительного соглашения).
Сноска. Пункт 208 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
209. Исключен приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
210. Исключен приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
211. После проведения счета к оплате, предоставленного на бумажном носителе, со статусом "окончательный" территориальное подразделение казначейства формирует в 2-х экземплярах уведомление по форме согласно приложению 83 к настоящим Правилам (далее − уведомление по форме согласно приложению 83). Уведомления по форме согласно приложению 83 подписываются ответственным исполнителем территориального подразделения казначейства и заверяются его штампом с проставлением даты обработки документа. Один экземпляр уведомления по форме согласно приложению 83 передается государственному учреждению для ведения учета выполненных и зарегистрированных обязательств, второй экземпляр остается в территориальном подразделении казначейства для закрытия принятых обязательств государственного учреждения.
При обслуживании по ИС "Казначейство-клиент" государственные учреждения самостоятельно формируют уведомление по форме согласно приложению 83.
Сноска. Пункт 211 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
212. Для обеспечения мониторинга за расходованием бюджетных средств и получения детальной информации по принятым государственным учреждением обязательствам территориальным подразделением казначейства формируются отчет формы 4-09 "Детали периодических обязательств", согласно приложению 84 к настоящим Правилам, и отчет формы 4-12 "Детали невыполненных обязательств", согласно приложению 85 к настоящим Правилам, которые выдаются по запросу государственного учреждения, а также отчет формы 4-20 "Сводный отчет по расходам" согласно приложению 41 к настоящим Правилам, – ежемесячно и по запросу государственного учреждения и/или администратора бюджетных программ в разрезе/своде подведомственных учреждений по состоянию на 1 и 16 число месяца.

"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қызмет көрсетілетін мемлекеттік мекемелер 4-09 "Кезеңді міндеттемелердің бөлшектері", 4-12 "Орындалмаған міндеттемелердің бөлшектері", 4-20 "Шығыстар бойынша жиынтық есеп" есептерін дербес қалыптастырады.
Ескерту. 212-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269; 30.11.2018 № 1046 бұйрықтарымен.
7-параграф. Төлемдер мен ақша аударымдарын ұлттық валютамен жүзеге асыру тәртібі
213. Мемлекеттiк мекемелердiң төлемдерi мен ақша аударымдары қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы немесе мемлекеттiк мекемелердің шетел валютасындағы шоттарындағы қалдықтар, сондай-ақ төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарының жоспарлы тағайындаулары мен шартты тiркеу туралы хабарламаның пайдаланылмаған қалдығы шегiнде өткiзiледi. Мемлекеттiк мекемелердiң қолма-қол ақшаны бақылау шоттарының және шетел валютасындағы шоттарының жеке сәйкестендiру кодтары осы Ережеде белгiленген тәртiппен берiледi және тиiстi аумақтық қазынашылық бөлiмшелерi мен мемлекеттiк мекемелердiң назарына жеткiзiледi.
Жеке жоспар шығыстарының бюджеттiк сыныптамасының тиiстi коды бойынша жоспарлы тағайындау болмаған не жеткiлiксiз болған жағдайда, аумақтық қазынашылық бөлiмшесi төлеуге берiлетiн шотты орындамай қайтарады.
Республикалық бюджеттің ҚБШ-да ақша жеткiлiксiз болған жағдайда, аумақтық қазынашылық бөлiмшесi бiрiншi кезекте бюджет шығыстарының басым бағыттары бойынша төлемдер жүргiзедi (жалақыны және басқа да ақшалай төлемдерді, оның ішінде техникалық персоналдың жалақысын, жалақыдан барлық ұстауларды, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен көзделген ақшалай өтемақыны, алименттерді, міндетті зейнетақы жарналарын, кәсіптік және ерікті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды, жәрдемақыларды, стипендияларды төлеу, банктік қызмет ақысын төлеу, ҚР Үкіметінің борыштық міндеттемелерін өтеу және қызмет көрсету жөніндегі төлемдер, зейнетақы, жәрдемақы және басқа әлеуметтік аударымдар, бюджет субвенциялары, салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, отын (ғимараттарды жылыту бөлігінде), тамақтануды ұйымдастыру және тамақ өнімдерін сатып алу бойынша қызметтерді сатып алуға, атқарушылық құжаттар мен сот актілерін орындауға, іссапар және қызметтік сапарларға шығыстар), қалған төлемдер төлем шоттарының түсу кезектiлiгi тәртiбiмен жүргiзiледi. Жергілікті бюджеттердің ҚБШ-да ақша жеткiлiксiз болған жағдайда, аумақтық қазынашылық бөлiмшесi бiрiншi кезекте жергілікті атқарушы органның шешімімен айқындалған бюджеттер шығыстарының басым бағыттары бойынша төлемдер жүргiзіледi, қалған төлемдер төлем шоттарының түсу кезектiлiгi тәртiбiмен жүргiзiледi. Бұл ретте, ақша болмаған жағдайда немесе қағаз жеткізгіште не "Қазынашылық-Клиент" АЖ арқылы электронды түрде түсіп, ҚБАЖ жүйесіне енгізілген төлем шотын орындауға ақша жеткіліксіз болған жағдайда, төлем шоты келесі күні мемлекеттік мекемеге қайтару себебін негіздей отырып, орындаусыз қайтарылады.
Тиiстi ҚБШ-да ақша жеткiлiксiз болған жағдайда салықтың (оның ішінде қосылған құн салығының асып кетуін қайтарудың) және бюджетке төленетін басқа да мiндеттi төлемдердiң, мемлекеттік кірістер органдары және (немесе) уәкiлеттi органдардың құзыретi шегiндегi салықтық емес төлемдердiң артық төленген сомаларын салық төлеушiлерге қайтаруға төлем тапсырмаларын аумақтық қазынашылық бөлiмшесi орындауға қабылдамайды.

Государственные учреждения, обслуживающиеся по ИС "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют отчеты 4-09 "Детали периодических обязательств", 4-12 "Детали невыполненных обязательств", 4-20 "Сводный отчет по расходам".
Сноска. Пункт 212 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269; от 30.11.2018 № 1046.
Параграф 7. Порядок осуществления платежей и переводов
денег в национальной валюте
213. Платежи и переводы денег государственных учреждений проводятся в пределах остатков на контрольных счетах наличности или счетах в иностранной валюте государственных учреждений, а также согласно плановых назначений индивидуального плана финансирования по платежам и неиспользованного остатка уведомления о регистрации договора. Индивидуальные идентификационные коды контрольных счетов наличности и счетов в иностранной валюте государственных учреждений присваиваются и доводятся до соответствующих территориальных подразделений казначейства и государственных учреждений в порядке, установленными настоящими Правилами.
При отсутствии либо недостаточности плановых назначений по соответствующему коду бюджетной классификации расходов индивидуального плана по платежам счета к оплате территориальным подразделением казначейства возвращаются без исполнения.
В случае недостаточности денег на КСН республиканского бюджета территориальным органом казначейства в первоочередном порядке проводятся платежи по приоритетным направлениям расходов бюджетов (выплата заработной платы и других денежных выплат, в том числе заработная плата внештатного технического персонала и все удержания из заработной платы, денежные компенсации, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан, алименты, обязательные пенсионные взносы, профессиональные и добровольные пенсионные взносы, социальные отчисления, отчисления и (или) взносы на обязательное социальное медицинское страхование, пособия; стипендии, оплата банковских услуг, выплаты по погашению и обслуживанию долговых обязательств Правительства РК, пенсии, пособия и другие социальные выплаты, бюджетные субвенции, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, расходы на приобретение топлива (в части отопления зданий), услуг по организации питания и приобретению продуктов питания, исполнение исполнительных документов и судебных актов, командировочные и служебные разъезды), остальные платежи проводятся в порядке очередности поступления счетов к оплате. В случае недостаточности денег на КСН местных бюджетов территориальным подразделением казначейства в первоочередном порядке проводятся платежи по приоритетным направлениям расходов бюджетов, определенных решениями местного исполнительного органа, остальные платежи проводятся в порядке очередности поступления счетов к оплате. При этом, в случае отсутствия либо недостаточности денег для исполнения введенного в ИИСК счета к оплате, поступившего на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент", счет к оплате возвращается государственному учреждению без исполнения на следующий день с обоснованием причины возврата.
В случае недостаточности денег на соответствующих КСН территориальным подразделением казначейства платежные поручения на возврат налогоплательщикам сумм излишне уплаченных налогов (в том числе возврат превышения налога на добавленную стоимость) и других обязательных платежей в бюджет, неналоговых платежей в пределах компетенции органов государственных доходов и (или) уполномоченных органов на исполнение не принимаются.

БҚШ-дан ақшаны есептен шығару бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган "Банкаралық ақша аударымдары жүйесінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" 2016 жылғы 31 тамыздағы № 201 (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14310 болып тіркелді) және "Банкаралық клиринг жүйесінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" 2016 жылғы 31 тамыздағы № 211 (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14333 болып тіркелді) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының қаулыларына сәйкес ҚБЕО төлем жүйелерi арқылы жiберiлген электрондық төлем құжаттары негiзiнде жүргiзiледi.
Тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңға немесе тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихат шешiмiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы заңның немесе мәслихат шешiмiнiң жобасы Қазақстан Республикасының Парламентiне немесе мәслихатқа енгiзiлген күннен бастап, бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган және мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган ұсынған деректердің негiзiнде бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органның нұсқауы бойынша аумақтық қазынашылық бөлiмшесi жоспарлы тағайындауларды азайту жоспарланатын бюджеттiк бағдарламалар (кiшi бағдарламалар), ерекшелiктер бойынша төлемдер жүргiзудi тоқтата тұрады.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша төлемге шоттарды Мемлекеттік мекеме қалыптастырғанға дейін осы Ереженің 86-қосымшасы бойынша 0_07 "Бюджет бойынша мемлекеттік мекеменің бос қалдықтары бойынша есеп" есебіне сәйкес шығыстардың бюджеттік сыныптамасының, төлемдер бойынша жеке жоспардың тиісті коды бойынша жоспарлы жұмсалымдардың жеткіліктілігін тексеру жүзеге асырылады.
Ескерту. 213-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 26.03.2015 № 202; 09.10.2015 № 509; 24.11.2015 № 586; 26.02.2016 № 87 ; 11.11.2016 № 597; 06.09.2017 № 543; 23.02.2018 № 269; 30.11.2018 № 1046; орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді - ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 14.03.2019 № 226 бұйрықтарымен.
214. Аумақтық қазынашылық бөлімшесі мемлекеттік мекемелерден түскен төлеуге берілетін шоттарды жұмыс күнінің ішінде қабылдауды жүзеге асырады.
Төлеуге берілетін шот келесі жұмыс күнінен кешіктірілмей орындалады не орындаусыз қайтарылады.
Бұл ретте банк кассасынан чек бойынша қолма-қол ақшаны алуға арналған құжаттар жергiлiктi уақыт бойынша сағат 13.00-ге дейiн қабылданады.
Ескерту. 214-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.

Списание денег с ЕКС производится на основании электронных платежных документов, отправленных центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета через платежные системы КЦМР, в соответствии с постановлениями Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 201 "Об утверждении Правил функционирования межбанковской системы переводов денег" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14310) и от 31 августа 2016 года № 211 "Об утверждении Правил функционирования системы межбанковского клиринга" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14333).
С даты внесения проекта закона или решения маслихата о внесении изменений и дополнений в закон о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год или решение маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год в Парламент Республики Казахстан или маслихат, территориальное подразделение казначейства приостанавливает проведение платежей по бюджетным программам (подпрограммам), спецификам, по которым планируется уменьшение плановых назначений по указанию центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и местного уполномоченного органа по исполнению бюджета на основании данных, представленных местным уполномоченным органом по государственному планированию.
До формирования государственным учреждением счетов к оплате по ИС "Казначейство-клиент" осуществляется проверка на достаточность плановых назначений по соответствующему коду бюджетной классификации расходов, индивидуального плана по платежам, согласно отчету 0_07 "Отчет по свободным остаткам государственного учреждения по бюджету" по приложению 86 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 213 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 09.10.2015 № 509; от 24.11.2015 № 586; от 26.02.2016 № 87; от 11.11.2016 № 597; от 06.09.2017 № 543; от 23.02.2018 № 269; от 30.11.2018 № 1046; от 14.03.2019 № 226.
214. Территориальное подразделение казначейства осуществляет прием счетов к оплате, поступивших от государственных учреждений в течение рабочего дня.
Счет к оплате исполняется либо возвращается без исполнения не позднее следующего рабочего дня.
При этом документы на получение наличных денег по чекам из кассы банка принимаются до 13.00 часов местного времени.
Сноска. Пункт 214 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.

215. Мемлекеттік мекеме мыналарды:
1) құжаттарды қағаз және магниттi жеткізгіште ұсынған кезде мемлекеттiк мекемелерге қызмет көрсету кестесiнiң сақталуын;
2) төлеуге берiлетiн шотты ұсыну заңдылығы мен негiздiлiгiн;
3) төлеуге берiлетiн шотта көрсетiлген деректемелердiң дұрыстығын;
4) ақша алушылардың пайдасына төлемдердi жүзеге асыру бойынша мiндеттемелердi орындаудың уақтылылығы мен толықтығын;
5) бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру кезінде орындалған жұмыстардың қол қойылған актісі негізінде мердігерге төлемді 10 жұмыс күні ішінде қамтамасыз етеді;
6) жасасқан азаматтық-құқықтық мәмiлелерге сәйкес тауарлардың, орындалған жұмыстардың және (немесе) көрсетiлген қызметтердiң жеткiзiлуiн растаудың дұрыстығын;
7) аумақтық қазынашылық бөлімшесіне тауарларды сатып алу не жеткізу кезінде шот–фактуралардың, немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжаттың (актінің) көшірмелерін, актілер жасалмайтын көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, жұмыстарды немесе көрсетілетін қызметтерді орындау кезінде орындалған жұмыстар немесе көрсетілген қызметтер актісінің көшірмелерін немесе тіркелген азаматтық-құқықтық мәміле бойынша аванстық төлемнің сомасын қоспағанда, төлем жүргізген кезде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге құжат түрінің (бұдан әрі – растаушы құжаттар) көшірмесін беруді. Көрсетілген құжаттарға өнім беруші жеке қолымен немесе ЭЦҚ-мен қол қойылады. Бұл ретте, көрсетілген құжаттардың көшірмелері орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды адамның) немесе ол уәкілеттік берген адамның, ал ондайлар болмаған жағдайда – мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның өз қолымен және мемлекеттік мекеменің елтаңбалы мөр бедерімен беріледі;
8) олар бойынша жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын дайындау құны шарттың құнына енгізілген ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не реконструкциялауға, үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды және басқа объектілерді күрделі жөндеуге байланысты шығыстар бойынша аванстан кейiнгi төлемдi жүргiзу кезiнде құрылыс үшін жобалардың (техникалық-экономикалық негіздемелер немесе жобалау-сметалық құжаттама) кешенді ведомстводан тыс сараптамасының оң қорытындысының көшірмесін ұсынуды;
9) "Қазынашылық–клиент" АЖ бойынша қызмет көрсету кезінде – орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды адамның) немесе ол уәкілеттік берген адамның, ал ондайлар болмаған жағдайда – мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның және бас бухгалтерінің ЭЦҚ қойылған растаушы құжаттардың түпнұсқадан сканерленген үлгісін тіркеуді;

215. Государственное учреждение обеспечивает:
1) соблюдение графика обслуживания государственных учреждений при предоставлении документов на бумажном и магнитном носителе;
2) правомерность и обоснованность предоставления счета к оплате;
3) достоверность указанных реквизитов в счете к оплате;
4) своевременность и полноту выполнения обязательств по осуществлению платежей в пользу получателей денег;
5) на основании подписанного акта выполненных работ оплату подрядчику в течение 10 рабочих дней при реализации бюджетных инвестиционных проектов;
6) достоверность подтверждения поставки товаров, выполненных работ и (или) оказанных услуг в соответствии с заключенными гражданско-правовыми сделками;
7) представление в территориальное подразделение казначейства при приобретении либо поставке товаров – копии счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров, при выполнении работ или услуг – копии акта выполненных работ или оказанных услуг, за исключением услуг, при которых акты не составляются, или копии иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан (далее – подтверждающие документы), при проведении платежа, за исключением суммы авансового платежа по зарегистрированной гражданско–правовой сделке. Указанные документы подписываются собственноручной подписью или ЭЦП поставщика. При этом копии указанных документов предоставляются с собственноручной подписью руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), или лица, им уполномоченного, а в случаях отсутствия таковых – руководителя государственного учреждения или лица, им уполномоченного, и оттиском гербовой печати государственного учреждения;
8) предоставление копии положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы проектов (технико-экономические обоснования или проектно-сметная документация) для строительства при проведении платежа, следующего за авансовым по расходам, связанным со строительством либо с реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог и других объектов, по которым стоимость изготовления проектной (проектно-сметной) документации включена в стоимость договора;
9) при обслуживании по ИС "Казначейство – клиент" ‒ прикрепление сканированного образца с оригинала, подтверждающих документов, подписанного ЭЦП руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), или лица, им уполномоченного, а в случаях отсутствия таковых ‒ руководителя государственного учреждения или лица, им уполномоченного и главного бухгалтера;

10) "Қазынашылық–клиент" АЖ пайдалану кезінде заңды тұлғаның құжат топтамасында берген орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды адамның) немесе ол уәкілеттік берген адамның, ал ондайлар болмаған жағдайда – мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның және мемлекеттік мекеменің бас бухгалтерінің ЭЦҚ дұрыстығын қамтамасыз етеді.
Аванстық төлемнің сомаларын қоспағанда, республикалық немесе коммуналдық меншікте тұрған мемлекеттік кәсіпорындарды қаржыландыру бойынша негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді сатып алу үшін төлемдер жүргізген кезде мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне шот-фактуралардың немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжаттың немесе мемлекеттік мекемеге мемлекеттік кәсіпорын ұсынған Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге құжат түрінің көшірмесін ұсынады (көрсетілетін қызметтерді, тауарлар мен жұмыстарды беруші резидент емес болып табылған жағдайда растаушы құжаттарда сомманы шетел валютасында, бірақ төлеуге берілетін шоттың төлемнiң мақсатында опреацияны жасау кезінде валютаның теңгедегі құнын міндетті түрде көрсетумен рұқсат беріледі).
Аванстық төлем сомасын қоспағанда, республикалық немесе коммуналдық меншіктегі мемлекеттік кәсіпорындарды қаржыландыру бойынша қайта жасасқан және бұрын мемлекеттік кәсіпорындар жасасқан ұзақ мерзімді шарттар бойынша ғимараттар мен құрылыстарды салу үшін, сондай-ақ мемлекеттік кәсіпорындардың үй-жайларын, ғимараттарын, құрылыстарын, қалпына келтіру және күрделі жөндеу жүргізу үшін төлем жүргізу кезінде мемлекетті мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне орындалған жұмыстар немесе көрсетілген қызметтер актісінің көшірмесін не Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген, мемлекеттік кәсіпорын мемлекеттік мекемеге берген өзге құжат түрінің көшірмесін ұсынады.
Осы тармақтың үшінші бөлігінде көрсетілген құжаттардың әрбір парағы мемлекеттік мекеменің түпнұсқалық мөрінің бедерімен куәландырылады және орталық атқарушы органның бірінші басшысы орынбасарының (ол уәкілеттік берген тұлғаның) немесе мемлекеттік мекеме басшысының (ол уәкілеттік берген тұлғаның) қолымен дәйектеледі.
Мемлекеттік мекеме растаушы құжаттардың дұрыстығын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 215-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 12.07.2017 № 431; өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269; 30.11.2018 № 1046; 26.03.2021 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

10) достоверность ЭЦП руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), или лица, им уполномоченного, а в случаях отсутствия таковых ‒ руководителя государственного учреждения или лица, им уполномоченного и главного бухгалтера государственного учреждения данным досье юридического лица при использовании ИС "Казначейство–клиент".
При проведении платежа, за исключением суммы авансового платежа, по финансированию государственных предприятий, находящихся в республиканской или коммунальной собственности, для приобретения основных средств и нематериальных активов государственное учреждение предоставляет в территориальное подразделение казначейства копии счета-фактуры или накладной о поставке товаров или копию иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан, представленного государственным предприятием государственному учреждению (в случаях, когда поставщиком услуг, работ или товаров является нерезидент допускается указание суммы в подтверждающих документах в иностранной валюте, но с указанием в назначении платежа счета к оплате курса валюты в тенге на момент проведения операции.).
При проведении платежа, за исключением суммы авансового платежа, по финансированию государственных предприятий, находящихся в республиканской или коммунальной собственности, для строительства зданий и сооружений по вновь заключенным и по ранее заключенным государственными предприятиями долгосрочным договорам, а также для проведения реставрации и капитального ремонта помещений, зданий, сооружений государственных предприятий государственное учреждение представляет в территориальное подразделение казначейства копию акта выполненных работ или оказанных услуг либо копию иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан, представленного государственным предприятием государственному учреждению.
Указанные в части третьей настоящего пункта документы заверяются оттиском оригинала печати государственного учреждения полистно и парафируются подписью заместителя первого руководителя центрального исполнительного органа (лица, им уполномоченного) или руководителя государственного учреждения (лица, им уполномоченного).
Государственное учреждение обеспечивает достоверность подтверждающих документов.
Сноска. Пункт 215 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2015 № 202; с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87; от 12.07.2017 № 431; от 23.02.2018 № 269; от 30.11.2018 № 1046; от 26.03.2021 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

216. Қолма-қол емес және қолма-қол ақша түрінде төлемдер мен ақша аударуды жүзеге асыру төлеуге берілетін шоттарды мемлекеттік мекеменің қалыптастыруын және аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жүргізуін мыналардың есебінен:
1) бюджет қаражаты;
2) мемлекеттік мекемелер өздерінің иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін ақша;
3) мемлекеттік мекемеге Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жеке және (немесе) заңды тұлғалардың оны қайтарып алу не белгілі бір жағдайлар басталғанда тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен беретін ақша;
4) мемлекеттік мекемелер үшін қайырымдылық көмектен түсетін, олар заңнамалық актілерге сәйкес алатын ақша;
5) алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 06.09.2017 № 543 (халық саны екі мың адамнан көп аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2018 және халық саны екі мың адам және одан аз аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 216-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87; өзгеріс енгізілді - 06.09.2017 № 543 (халық саны екі мың адамнан көп аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2018 және халық саны екі мың адам және одан аз аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен
217. Мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне төлеуге берілетін шотты ұсынғанға дейін оны төлеуге берілетін шоттарды тіркеу журналына тіркейді. Төлеуге берілетін шоттарды тіркеу журналы осы Ереженің 87-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізіледі, ол нөмірленеді, тігіледі және журналдағы парақтардың жалпы саны көрсетіле отырып, елтаңбалы мөр бедерімен мөрленеді және орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды адамның), ал олар болмаған жағдайда–мемлекеттік мекеме басшысының немесе ол уәкілеттік берген адамның қолымен расталады. Төлеуге берілетін шоттарды тіркеу журналындағы жазбалар төлеуге берілетін шоттардың қалыптастырылуына қарай хронологиялық тәртіппен жүргізіледі. Бұл ретте төлеуге берілетін шотта көрсетілген күн төлеуге берілетін шоттарды тіркеу журналында көрсетілген тіркеу күніне сәйкес келеді. Төлеуге берілетін шоттарды тіркеу журналында ағымдағы қаржы жылы аяқталғанда бос беттер болған кезде келесі жылғы жазбалар үшін пайдаланылады, бұл ретте, жазбалардың нөмірленуі басынан басталады.

216. Осуществление платежей и переводов денег в безналичной и наличной формах оплаты включает в себя формирование государственным учреждением и проведение территориальным подразделением казначейства счетов к оплате за счет:
1) бюджетных средств;
2) денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении;
3) денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления, при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам;
4) денег от благотворительной помощи для государственных учреждений, получаемой ими в соответствии с законодательными актами;
5) исключен приказом Министра финансов РК от 06.09.2017 № 543 (вводится в действие для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью более двух тысяч человек с 01.01.2018 и для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с 01.01.2020).
Сноска. Пункт 216 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87; с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 06.09.2017 № 543 (вводится в действие для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью более двух тысяч человек с 01.01.2018 и для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с 01.01.2020).
217. Государственное учреждение до предоставления счета к оплате в территориальное подразделение казначейства регистрирует его в журнале регистрации счетов к оплате. Журнал регистрации счетов к оплате ведется по форме согласно приложению 87 к настоящим Правилам, который пронумеровывается, прошнуровывается и опечатывается оттиском гербовой печати с указанием общего количества листов в журнале и заверяется подписью руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностным лицом, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых – руководителя государственного учреждения или лицом, им уполномоченным. Записи в журнале регистрации счетов к оплате производятся в хронологическом порядке по мере формирования счетов к оплате. При этом дата, указанная в счете к оплате, соответствует дате регистрации, указанной в журнале регистрации счетов к оплате. Журнал регистрации счетов к оплате при наличии в нем по истечении текущего финансового года свободных листов используется для записей в следующем году, при этом нумерация записей начинается сначала.

Ескерту. 217-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2021 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
218. Осы Ереженің 88-қосымшасына сәйкес нысан бойынша төлеуге берiлетiн шот және осы Ережеге 89-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шоттың электрондық бейнесі аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне онда көрсетiлген күннен бастап күнтiзбелiк он күн iшiнде ұсынуға жарамды.
"Қазынашылық-клиент" АЖ арқылы төлеуге берілетін шот осы Ереженің 89-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жіберіледі.
219. Мемлекеттiк мекеме төлемдердi жүргiзу және ақша аудару үшiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне осы Ереженiң 90-қосымшасына сәйкес нысан бойынша төлеуге берiлетiн шоттардың тiзiлiмiн, алдын ала төлеу үшiн төлеуге берiлетiн шоттарды қоспағанда, осы Ереженiң 234, 238, 244 және 244-1-тармақтарында көзделген құжаттарды қоса бере отырып, төлеуге берiлетiн шоттарды ұсынады. Төлеуге берiлетiн шоттардың тiзiлiмi және төлеуге берiлетiн шоттар аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне қағаз жеткізгіште екі данада ұсынылады.
Төлеуге берiлетiн шоттардың тiзiлiмiнде мемлекеттiк мекеме аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне ұсынатын төлеуге берiлетiн барлық шоттар көрсетiледi.
Төлеуге берілетін шоттарды "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша өткізген кезде төлеуге берілетін шоттардың тізілімдері ұсынылмайды.
Ескерту. 219-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
220. Аумақтық қазынашылық бөлiмшенiң жауапты орындаушысы осы Ережеде көзделген жағдайларда оларға қоса берiлген төлеуге берiлетін шоттар және қағаз жеткізгіштегі құжаттармен бiрге төлеуге берiлетін шоттармен тiзiлiмiнiң екi данасын қабылдайды, олардың жинақтылығын, осы Ереженің 6-тарауының 8-13-параграфтарында белгiлен-ген талаптарға сәйкестiгiн тексередi. Төлеуге берiлетiн шоттардың тiзiлiмiне қоса берiлген төлеуге берiлетiн шоттар мен құжаттардың саны төлеуге берiлетін шоттар тiзiлiмiнде көрсетiлген санына және осы Ереженің 6-тарауының 8-13-параграфтарында белгiленген талаптарға сәйкес келген кезде тiзiлiмнiң екі данасына және тiзiлiмге қоса берiлген төлеуге берілетін шоттар тізіліміне қолын, күнiн және мөртабан бедерiн қояды. Төлеуге берiлетiн шоттар тiзiлiмiнiң қол қойылған және мөртаңба қойылған данасы мемлекеттiк мекемеге қайтарылады, төлеуге берiлген шоттарға және құжаттарға қоса берiлген төлеуге берiлетiн шоттар тiзiлiмiнiң екiншi данасы одан әрi орындау үшiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде қалады.
Мемлекеттік мекемеге "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қызмет көрсетілген кезде аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты орындаушысы төлеуге берілетін шоттың электрондық түрінің және оған жапсырылған сканерленген құжаттардың түрінің осы Ереженің 6-тарауының 8-13-параграфтарында белгіленген талаптарға сәйкестігін тексереді және төлеуге берілетін шоттың электрондық түрін бекітеді.
Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi) шарт жасаспай не жасасқан шарттың аумақтық қазынашылық бөлiмшелерiнде тiркелуiн талап етпейтiн БСК шығыстары бойынша шарт жасай отырып сатып алған жағдайда, ақша алушы ҚБАЖ-да болмаған кезде, мемлекеттiк мекеме ақша алушыны Ақша алушылардың анықтамалығына енгiзуге арналған өтiнiмдi қағаз тасығышта немесе "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде осы Ережеге 64-қосымшаға сәйкес (мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің ЭЦҚ қол қойылған сканерленген үлгілерін тіркей отырып) ақша алушының мынадай құжаттарын (жекешелендіру объектілерін сату бойынша аукцион қатысушыларына кепілдік жарналарды қайтару жағдайларынан басқа):

Сноска. Пункт 217 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2021 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
218. Счет к оплате на бумажном носителе по форме согласно приложению 88 к настоящим Правилам и электронный образ счета к оплате по форме, согласно приложению 89 к настоящим Правилам, действительны к предоставлению в территориальное подразделение казначейства в течение десяти календарных дней от указанной в нем даты.
Счет к оплате по ИС "Казначейство-клиент" направляется по форме, согласно приложению 89 к настоящим Правилам.
219. Государственное учреждение для проведения платежей и переводов денег представляет в территориальное подразделение казначейства реестр счетов к оплате по форме, согласно приложению 90 к настоящим Правилам, счета к оплате с приложением документов, предусмотренных пунктами 234, 238, 244 и 244-1 настоящих Правил, за исключением счетов к оплате для предварительной оплаты. Реестр счетов к оплате и счета к оплате предоставляются в территориальное подразделение казначейства на бумажном носителе в двух экземплярах.
В реестре счетов к оплате указываются все счета к оплате, предоставляемые государственным учреждением в территориальное подразделение казначейства.
При проведении счетов к оплате по ИС "Казначейство-клиент" реестры счетов к оплате не представляются.
Сноска. Пункт 219 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
220. Ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства принимает два экземпляра реестра счетов к оплате с приложенными счетами к оплате и документами к ним на бумажном носителе в случаях, предусмотренных настоящими Правилами, проверяет их комплектность, соответствие требованиям, установленными параграфами 8-13 главы 6 настоящих Правил. При соответствии количества счетов к оплате и документов к ним, приложенных к реестру счетов к оплате, их количеству, указанному в реестре счетов к оплате, и требованиям установленными параграфами 8-13 главы 6 настоящих Правил, ставит подпись, дату и оттиск штампа на двух экземплярах реестра и на приложенных к реестру счетах к оплате. Подписанный и проштампованный экземпляр реестра счетов к оплате возвращается государственному учреждению, второй экземпляр реестра счетов к оплате с приложенными счетами к оплате и документами к ним на бумажном носителе, остаются в территориальном подразделении казначейства для дальнейшего исполнения.
При обслуживании государственного учреждения по ИС "Казначейство-клиент" ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства проверяет электронный образ счета к оплате и прикрепленные сканированные образы документов к нему на соответствие требованиям, установленными параграфами 8-13 главы 6 настоящих Правил, и утверждает электронный образ счета к оплате.
При отсутствии получателя денег в ИИСК в случае приобретения товаров (работ, услуг) без заключения договора либо с заключением договора по КБК расходов, по которому не требуется регистрация заключенного договора в территориальных подразделениях казначейства, государственным учреждением представляется на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" заявка на ввод получателя денег в Справочник получателей денег согласно приложению 64 к настоящим Правилам с приложением (прикреплением сканированных образов, подписанных ЭЦП руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения) следующих документов получателя денег (за исключением случаев возврата гарантийных взносов участникам аукционов по продаже объектов приватизации):

1) заңды тұлға үшін:
заңды тұлғаны тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәліктің/анықтаманың (электрондық үкімет порталынан) көшiрмесiн/салық төлеуші ретінде резидент еместі тіркеу туралы тіркеу куәлігінің көшірмесін;
нөмірін көрсете отырып, банк шотының бар болуы туралы анықтаманы;
2) жеке тұлға үшін:
жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін/шетелдіктің тұру ықтиярхатын немесе дара кәсіпкер ретінде ісін бастау туралы хабарлама/ "Электрондық үкімет" веб-порталынан немесе "Е-лицензиялау" порталынан растау, жеке нотариус, адвокат, жеке сот орындаушысы ретінде қызмет етуге құқық беретін уәкілетті органмен берілген лицензия немесе "Электрондық үкімет" веб-порталынан немесе "Е-лицензиялау" порталынан растау;
нөмірін көрсете отырып, банк шотының бар болуы туралы анықтаманы;
3) делдал банк үшін (делдал банк арқылы Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге төлемдерді ұлттық валютада жүргізу кезінде):
делдал банктің деректемелерін ресми растайтын құжаттарды қоса бере отырып ұсынады.
Мемлекеттік сатып алу қатысушыларына кепілдікті ақшалай жарнаны қайтаруға және "Қазынашылық-клиент" АЖ-де тыйым салынған және тәркіленген мүлікті сату, жер учаскелерін жалға беру құқығын сату жөніндегі кепілдікті жарнаны қайтаруға арналған өтінімді ресімдеу кезінде жоғарыда көрсетілген құжаттар қоса берілмейді, аукцион қатысушысынан соманың түсу фактісін растайтын төлем тапсырмасының көшірмесі қоса беріледі.
Тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) шарт жасаспай не ол бойынша аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде жасалған шартты тiркеу талап етiлмейтiн БСК шығыстары бойынша шарт жасаса отырып, сатып алған жағдайда, ҚБАЖ-да ақша алушының деректемелерi өзгерген (болмаған) кезде, мемлекеттiк мекеме нөмiрi көрсетiлген банк шотының болуы туралы банктiң анықтамасын қоса бере отырып, осы Ереженiң 65-қосымшасына сәйкес осы тармақтың 1), 2) және 3)-тармақшаларында көрсетілген, олар бойынша өзгерістер енгізілген деректемелерді растайтын құжаттарды қоса бере отырып, (мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің ЭЦҚ қол қойылған сканерленген түрлерін тіркей отырып), ақша алушының деректемелерiне өзгерiстер енгiзуге өтiнiмді қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде бередi.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде ұсынылатын төлеуге берілетін шотты ашу кезінде мемлекеттік мекемеде Ақша алушы болмаған жағдайда мемлекеттік мекеме ҚБАЖ-дан ақша алушылар анықтамалығында ақша алушының бар болуын тексеруді жүзеге асырады, ҚБАЖ-дан Ақша алушылар анықтамалығында қажетті ақша алушы бар болған кезде мемлекеттік мекеме осы Ережеге 65-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтінім қалыптастырады.
Өтінімді толтырған кезде осы Ережеге 64 және 65-қосымшаларға сәйкес жеке тұлға үшін "Ақша алушының атауы" жолында жеке тұлғаның толық тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және (немесе) жеке кәсіпкер ретінде ісін бастау туралы хабарлама / "Электрондық үкімет" веб-порталынан немесе
"Е-лицензиялау" порталынан растауына сәйкес атауы бар болса көрсетіледі.
Ақша алушы қайта ұйымдастырылған кезде растау құжаттарын ұсына отырып, осы Ереженің 64А және 65А қосымшаларына сәйкес өтінім толтырады.
Ақша алушыны енгізуге және ақша алушының деректемелеріне өзгерістер енгізуге өтінімнің дәйекті, дұрыс ресімделуін және жасалуын мемлекеттік мекеме қамтамасыз етеді.
Электрондық үкімет порталынан растау құжаттарының қолданылу мерзімі он күнтізбелік күннен аспайды.

1) для юридического лица:
копия свидетельства/справки (с портала электронного правительства) о регистрации (перерегистрации) юридического лица/копия регистрационного свидетельства о регистрации нерезидента в качестве налогоплательщика;
справка банка о наличии банковского счета с указанием его номера;
2) для физического лица:
копия документа, удостоверяющего личность/вид на жительство иностранца, или свидетельства о регистрации индивидуального предпринимателя, свидетельства о постановке на регистрационный учет в качестве частного нотариуса, адвоката, частного судебного исполнителя/уведомление подтверждение (с портала электронного правительства);
справка банка о наличии банковского счета с указанием его номера;
3) для банка-посредника (при проведении платежей в национальной валюте за пределы Республики Казахстан через банк-посредник):
документы, официально подтверждающие реквизиты банка-посредника.
При оформлении заявки для возврата гарантийного денежного взноса участникам государственных закупок, и возврата гарантийного взноса по продаже арестованного и конфискованного имущества, по продаже права аренды на земельные участки в ИС "Казначейство-клиент" вышеуказанные документы не прилагаются, прилагается копия платежного поручения, подтверждающего факт поступления суммы от участника аукциона.
При изменении (отсутствии) реквизитов получателя денег в ИИСК, в случае приобретения товаров (работ, услуг) без заключения договора либо с заключением договора по КБК расходов, по которому не требуется регистрация заключенного договора в территориальных подразделениях казначейства государственным учреждением предоставляется на бумажном носителе или электронном образом по ИС "Казначейство-клиент" заявка на внесение изменений реквизитов получателя денег согласно приложению 65 к настоящим Правилам, с приложением (прикреплением сканированных образов, подписанных ЭЦП руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения) соответствующих документов, указанных в подпунктах 1), 2) и 3) настоящего пункта, подтверждающих реквизиты, по которым вносятся изменения.
В случае отсутствия получателя денег у государственного учреждения при создании счета к оплате, предоставляемого электронным образом по ИС "Казначейство-клиент", государственным учреждением осуществляется проверка на наличие данного получателя денег в Справочнике получателей денег в ИИСК, при наличии необходимого получателя денег в Справочнике получателей денег в ИИСК государственным учреждением формируется заявка по форме, согласно приложению 65 к настоящим Правилам.
При заполнении заявки согласно приложениям 64 и 65 к настоящим Правилам для физического лица в поле "Наименование получателя денег" указываются полностью фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица и (или) при наличии наименование согласно уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя/подтверждение с веб-портала "Электронного правительства" либо с веб-портала "Е-лицензирование".
При реорганизации получателя денег заполняется заявка по форме, согласно приложениям 64А и 65А к настоящим Правилам с прикреплением подтверждающих документов.
Достоверность, правильность оформления и составления заявки на ввод получателя денег и на внесение изменений реквизитов получателя денег обеспечивает государственное учреждение.
Срок действия подтверждающих документов с портала электронного правительства не более десяти календарных дней.

Ескерту. 220-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
221. Төлем жүргізілгеннен кейін мемлекеттік мекемелердің төлеуге берілетін шотының, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау операторларының, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардың төлем тапсырмаларының екінші данасы және осы Ережеге 91-қосымшаға сәйкес 5-15 "Мемлекеттік мекеменің/квазимемлекеттік сектор субъектісінің/, қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау операторының, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының төлемдерін жүргізу жөніндегі күнделікті үзінді көшірмесі" нысаны бойынша қалыптастырылған есеп (бұдан әрі – 5-15-нысан), төлеуге берілетін шотта төлем жүргізілген күнді және 5-15-нысанда салыстыру жүзеге асырылған күнді көрсете отырып, салыстырылады, аумақтық қазынашылық бөлімшенің жауапты орындаушысының қолымен, мөртабанының бедерімен куәландырылады және мемлекеттік мекемеге, квазимемлекеттік сектор субъектісіне, қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау операторына, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыға беріледі.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қызмет көрсетілетін мемлекеттік мекемелер/квазимемлекеттік сектор субъектілері, қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау операторлары, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылар 5-15-нысан бойынша есепті дербес қалыптастырады.
Ескерту. 221-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
222. Қолма-қол ақшаның тиiстi бақылау шоттарында төлеуге берiлетiн шоттарды орындау үшiн ақша болмаған не жеткiлiксiз болған жағдайларды қоспағанда, жергілікті уақытпен сағат 16.00-ге дейін түскен қағаз тасығыштағы төлеуге берiлетiн шот орындалады не орындалмай оны аумақтық қазынашылық бөлiмшесi қабылдаған күннен кейiнгi күннен бастап 2 жұмыс күнi iшiнде қайтарылады.
Аумақтық қазынашылық бөлімшесіне мемлекеттік мекемелерден сағат 16.00-ден кейін қағаз тасығышта түскен төлеуге берілетін шоттар келесі жұмыс күні түскен болып саналады.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша түскен төлеуге берілетін шот орындалады не орындалмастан келесі жұмыс күнінен кешіктірілмей қайтарылады.
Қағаз тасығыштағы төлеуге берiлетiн шот және "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде түскен төлеуге берiлетiн шот:
1) төлеуге берiлетiн шоттың нысаны мен мазмұны бойынша осы Ережеде белгiленген талаптарға сәйкес келмеген;

Сноска. Пункт 220 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
221. После проведения платежа второй экземпляр счета к оплате государственных учреждений, платҰжных поручений субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки, заемщиков, привлекших гарантированный государством заем и сформированный отчет по форме 5-15 "Ежедневная выписка по проведенным платежам государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора/, оператора финансовой и (или) нефинансовой поддержки, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем" согласно приложению 91 к настоящим Правилам, (далее – форма 5-15) сверяются, заверяются подписью, оттиском штампа ответственного исполнителя территориального подразделения казначейства с указанием даты проведения платежа на счете к оплате и даты осуществления сверки в форме 5-15 и передаются государственному учреждению, субъекту квазигосударственного сектора, оператору финансовой и (или) нефинансовой поддержки, заемщику, привлекшему гарантированный государством заем.
Государственные учреждения /субъекты квазигосударственного сектора, операторы финансовой и (или) нефинансовой поддержки, заемщики, привлекшие гарантированный государством заем, обслуживающиеся по ИС "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют отчет по форме 5-15.
Сноска. Пункт 221 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
222. Счет к оплате на бумажном носителе, поступивший до 16.00 часов местного времени, исполняется либо возвращается без исполнения в течение 2-х рабочих дней со дня, следующего за днем его приема территориальным подразделением казначейства, за исключением случаев отсутствия либо недостаточности денег на соответствующих контрольных счетах наличности для исполнения счетов к оплате.
Счета к оплате, поступившие в территориальное подразделение казначейства от государственных учреждений на бумажном носителе после 16.00 часов, считаются принятыми на следующий рабочий день.
Счет к оплате, поступивший электронным образом по ИС "Казначейство-клиент", исполняется либо возвращается без исполнения не позднее следующего рабочего дня.
Счет к оплате на бумажном носителе и счет к оплате, поступивший электронным образом по ИС "Казначейство-клиент", возвращаются государственному учреждению без исполнения (отклоняется) в случаях:
1) несоответствия счета к оплате по форме и содержанию требованиям, установленным настоящими Правилами;

2) растайтын және осы Ережеде көзделген өзге құжаттардың мазмұны бойынша осы Ережеде белгіленген талаптарға сәйкес келмеген;
3) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның мемлекеттік мекеменің ағымдағы шотын (корпоративтік төлем карточкасын) толықтыру үшін сомаларды аудару бойынша шектеуді арттырған;
4) ұсынылған МТ-002, МТ-003, МТ-004, МТ-005, МТ-007 төлемдер форматтарындағы электрондық хабарлама деректері төлеуге берілетін шоттың мынадай - деректеріне сәйкес болмаған:
атауларының толық және қысқартылып көрсетілуіне байланысты алшақтықтарды қоспағанда, мемлекеттік мекеменің атауы мен ақша алушының атауы;
төлеуге берілетін шоттың сомасы мен МТ-002, МТ-003, МТ-004, МТ-005, МТ-007 төлемдер форматтарындағы электрондық хабарламаларының жалпы сомасы;
төлемнің мақсатында көрсетілген шығыстардың бағыты;
5) түзетулермен, оның iшiнде қолмен түзетiлiп ұсынылған;
6) осы Ережеде көзделген растау құжаттары, оның iшiнде магниттiк (электрондық) тасығыштарда қосымшасыз немесе мемлекеттік мекеме басшысының немесе уәкілеттік берілген адамның қолымен және мемлекеттік мекеменің елтаңбалы мөр бедерімен куәландырылмаған қосымшамен (сканерленген түрі тіркелмеген немесе мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің ЭЦҚ қойылмаған сканерленген түрі тіркелген) ұсынылған;
7) талап етiлген жолдарда қойылған қолдар және (немесе) мөр бедерi болмаған;
8) қойылған қолдар және (немесе) мөр бедерi қойылған қолдардың және мөр бедерiнiң үлгiсi бар құжатқа сәйкес келмеген;
9) құжаттың барлық даналарындағы талап етiлген жолдарда мөр бедерi дәл (анық) қойылмаған;
10) санмен көрсетiлген сома жазылған сомаға сәйкес келмеген;
11) төлеуге берiлетiн шоттарда көрсетiлген, бағдарламалық тексеруге жататын деректер ҚБАЖ-ға енгiзiлген деректерге сәйкес келмеген;
12) төлемнің мақсаты Шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелiгiнiң құрылымына сәйкес шығыстардың бағытына, бюджет түсiмдерiнiң сыныптамасына сәйкес келмеген;
13) банктік деректемелерді қоспағанда, төлеуге берiлетiн шоттар деректемелерi төлеуге берiлетiн шоттарға қоса берiлген (осы Ережеде белгiленген жағдайларда құжаттар қоса берiлген (сканерленген түрi жапсырылған) кезде) растайтын құжаттардың деректемелерiне сәйкес келмеген;
14) төлем сомасы қаржыландырудың жеке жоспарының тиiстi кезеңдегi (өспелi қорытындылармен) төлемдерi бойынша пайдаланылмаған қалдығы сомасынан асып кеткен, сондай-ақ төлем сомасы растайтын құжаттардың сомасынан асып кеткен;
15) аванстық төлем пайызы, республикалық немесе коммуналдық меншіктегі мемлекеттік кәсіпорындарды қаржыландыруды қоспағанда, осы Ереженiң 168-181-тармақтарында көзделген мөлшерiнен асып кеткен;

2) несоответствия подтверждающих и иных предусмотренных настоящими Правилами документов по содержанию требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) превышения ограничения, установленного центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, по перечислению сумм для пополнения текущего счета (корпоративной платежной карточки) государственного учреждения;
4) несоответствия данных представленного электронного сообщения в формате платежей МТ-002, МТ-003, МТ-004, МТ-005, МТ-007 следующим данным счета к оплате:
наименование государственного учреждения и наименование получателя денег, за исключением расхождений, связанных с указанием полных и сокращенных наименований;
сумма счета к оплате и общая сумма электронных сообщений в формате платежей МТ-002, МТ-003, МТ-004, МТ-005, МТ-007;
направление расходов, указанное в назначении платежа;
5) предоставления с исправлениями, в том числе от руки;
6) предоставления без приложения или с приложением не заверенных подписью руководителя государственного учреждения или лица, им уполномоченного и оттиском гербовой печати государственного учреждения (без прикрепления сканированного образа или с прикреплением сканированного образа, не подписанного ЭЦП руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения) предусмотренных настоящими Правилами подтверждающих документов, в том числе на магнитных (электронных) носителях;
7) отсутствия подписей и (или) оттиска печати на требуемых полях;
8) несоответствия подписей и (или) оттиска печати документу с образцами подписей и оттиска печати;
9) нечеткого (неясного) проставления оттиска печати на требуемых полях на всех экземплярах документа;
10) несоответствия суммы цифрами сумме прописью;
11) несоответствия указанных в счете к оплате реквизитов, подлежащих программной проверке, реквизитам, введенным в ИИСК;
12) несоответствия назначения платежа направлению расходов в соответствии со Структурой специфики экономической классификации расходов, классификацией поступлений бюджета;
13) несоответствия реквизитов счета к оплате реквизитам подтверждающих документов, приложенных к счету к оплате, за исключением банковских реквизитов (при приложении (прикреплении сканированного образа) документов в случаях, установленных настоящими Правилами);
14) превышения суммы платежа сумме неиспользованного остатка индивидуального плана финансирования по платежам в соответствующем периоде (с нарастающим итогом), а также превышения суммы платежа сумме подтверждающих документов;
15) превышения процента авансовой оплаты над размером, предусмотренным пунктами 168-181 настоящих Правил, за исключением финансирования государственных предприятий, находящихся в республиканской или коммунальной собственности;

16) төлеуге берiлетiн шоттың бiрiншi данасының деректемелерi төлеуге берiлетiн шоттың екiншi данасының деректемелерiне сәйкес келмеген;
17) төлеуге берiлетiн шоттың қолданылу мерзiмiнен асатын мерзiмде берiлген;
18) ұсынылған төлеуге берiлетiн шоттар саны төлеуге берiлетiн шоттар тiзiлiмiнде көрсетiлген санға сәйкес келмеген;
19) осы Ереженің 142, 143, 144, 145 және 146 қосымшаларына сәйкес төлемдер форматында магниттiк (электрондық) тасығышта қателер анықталған;
20) сот актілерін орындау жөніндегі мемлекеттік мекемелер ақшаны уақытша орналастыру шотынан төлемдер жүргізген кезде төлем шоттарымен берілетін сот актілерінің төлем шотының деректеріне сәйкес келмеген;
21) ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не қайта жаңартуға, үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, жолдар мен басқа да объектілерді күрделі жөндеуге байланысты жұмыстарды аяқталған және орындалған жұмыстар үшін түпкілікті есеп айырысу үшін объектіні пайдалануға қол қойылған қабылдау актісін ұсынбаған;
22) тіркелген азаматтық-құқықтық мәміле бойынша төлеуге берілген шоттың электронды түрі қате таңдалған (шарттарды тіркелгені туралы хабарламамен төлеуге берілген шотпен келісілмеуі) жағдайда.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде келіп түскен төлеуге берілетін шоттағы деректердің қабылдау және одан әрі өңдеу кезеңінде жоғарыда санамаланған талаптарға сәйкессіздігі анықталған кезде, төлеуге берілетін шот осы Ереженің тиісті тармақтарына сілтеме жасап, қабылдамау себебін көрсете отырып, электрондық түрде мемлекеттік мекемеге қайтарылады.
Қабылдау кезеңінде қағаз тасығыштағы төлеуге берілетін шотта жоғарыда санамаланған жағдайларға сәйкессіздік анықталған кезде хат ресімделместен, төлеуге берілетін шоттардың тізілімінің бірінші данасында мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғасының қолымен қайтару туралы белгі қойыла отырып, екінші данада – аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты орындаушысының қолымен қайтарылады. Қабылданғаннан кейін тексеру барысында сәйкессіздік анықталған кезде төлеуге берілетін шот аумақтық қазынашылық бөлімшесі бастығының немесе ол уәкілеттік берген тұлғаның қолымен жазбаша негіздеме бере отырып қайтарылады.
Құпия.
Ескерту. 222-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.10.2024 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
223. Мемлекеттік мекеменің қағаз жеткізгіштегі және "Қазынашылық – клиент" АЖ арқылы электрондық түрде түскен төлеуге берілетін шотының атқарылу күні 5-15 нысанындағы есепке бекітілген төлеуге берілетін шотты енгізген күні болып табылады.

16) несоответствия реквизитов первого экземпляра счета к оплате реквизитам второго экземпляра счета к оплате;
17) предоставления в срок, превышающий срок действия счета к оплате;
18) несоответствия количества предоставленных счетов к оплате количеству, указанному в реестре счетов к оплате;
19) выявленных ошибок на магнитном (электронном) носителе в формате платежей согласно приложениям 142, 143, 144, 145 и 146 к настоящим Правилам;
20) несоответствия судебных актов, предоставляемых со счетами к оплате, при проведении платежей государственными учреждениями по исполнению судебных актов со счета временного размещения денег данным счета к оплате;
21) непредставление подписанного акта приемки объекта в эксплуатацию при окончательном расчете за выполненные работы, связанных со строительством либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог, других объектов;
22) неверного выбора типа электронного образа счета к оплате по зарегистрированной гражданско-правовой сделке (несогласование счета к оплате с уведомлением о регистрации договора).
При обнаружении несоответствия данных в счете к оплате, поступившего электронным образом по ИС "Казначейство-клиент", вышеперечисленным требованиям в период приема и дальнейшей обработки, счет к оплате возвращается государственному учреждению электронным образом с указанием причины отклонения со ссылкой на соответствующие пункты настоящих Правил.
При обнаружении несоответствия счета к оплате на бумажном носителе вышеперечисленным случаям в период приема, счет к оплате возвращается без оформления письма с отметкой о возврате в первом экземпляре реестра счетов к оплате - за подписью уполномоченного лица государственного учреждения, во втором экземпляре – за подписью ответственного исполнителя территориального подразделения казначейства. При обнаружении несоответствия после приема, в ходе проверки, то счет к оплате возвращается с письменным обоснованием за подписью руководителя территориального подразделения казначейства или лица, им уполномоченного.
Секретно.
Сноска. Пункт 222 - в редакции приказа Министра финансов РК от 16.10.2024 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
223. Датой исполнения счета к оплате государственного учреждения на бумажном носителе и поступившего электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" является дата включения утвержденного счета к оплате в отчет формы 5-15.

Ескерту. 223-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586 бұйрығымен.
8-параграф. Төлеуге берілетін шотты ресімдеу тәртібі
224. Қағаз жеткізгіштегі және "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша түскен төлеуге берілетін шот былайша ресімделеді:
1) "№ төлеуге берілетін шот" ашық жолағында мемлекеттік мекеменің жеті мәнді кодынан тұратын, төлем мен ақша аудару жүзеге асырылатын ағымдағы қаржы жылының соңғы екі саны бөлшек сызығы арқылы, дефис арқылы – төлеуге берілетін шоттарды тіркеу журналындағы жазбаның реттік нөміріне сәйкес келетін реттік нөмірінен тұратын төлеуге берілетін шоттың нөмірі көрсетіледі;
2) "Күні" ашық жолағында төлеуге берілетін шот үзіндісінің күні көрсетіледі;
3) "Мемлекеттік мекеме" бөлімінде:
"ММ-нің коды" ашық жолағында Мемлекеттік мекемелердің анықтамалығына сәйкес мемлекеттік мекеменің жеті белгіден тұратын коды көрсетіледі;
"Атауы" ашық жолағында мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлікке/анықтамаға сәйкес келетін мемлекеттік мекеменің толық атауы көрсетіледі; аумақтық қазынашылық бөлімшесі мен мемлекеттік мекеменің жұмысын қиындатпайтын ұйымдық-құқықтық нысанының және мемлекеттік мекеменің атауын қысқартуға жол беріледі;
"БСН" ашық жолағында мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлікте/анықтамада көрсетілген мемлекеттік мекеменің бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
"АҚБ" ашық жолағында мемлекеттік мекемеге қызмет көрсететін аумақтық қазынашылық бөлімшесінің атауы көрсетіледі;
"БСК" ашық жолағында бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі;
4) тиісті жеке сәйкестендіру коды "ЖСК" ашық жолағында мыналар бойынша көрсетіледі:
операцияларды есептеу үшін ҚБШ-да:
мемлекеттік мекеменің қаржыландыру көзіне қарай республикалық бюджетке (облыстық бюджетке (республикалық маңызы бар қала (астана) бюджетіне) не аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетіне) түсетін түсімдерді есепке алу;
мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатуынан түсетін ақшаны есепке алу және олардың есебінен есеп айырысулар жүргізу;
мемлекеттік мекемелер үшін қайырымдылық көмектен түсетін, олар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес алатын ақшаны есепке алу және жұмсау;
мемлекеттік мекемеге қайтарымды не белгілі бір жағдайлар басталған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартында жеке және (немесе) заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік мекемеге беретін ақшаны есепке алу;
ерекше шығыстарды жүргізуге арналған бюджет ақшасын есепке алу және оларды пайдалану;
Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген түсімдерді есепке жатқызу мен аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімдерінің жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыруға бағытталған шығыстарды жүргізу;

Сноска. Пункт 223 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586.
Параграф 8. Порядок оформления счета к оплате
224. Счет к оплате на бумажном носителе и поступивший электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" оформляется следующим образом:
1) в поле "Счет к оплате №" указывается номер счета к оплате, состоящий из семизначного кода государственного учреждения, через дробь последние две цифры текущего финансового года, в котором осуществляется платеж и перевод денег, через дефис – порядковый номер, соответствующий порядковому номеру записи в журнале регистрации счетов к оплате;
2) в поле "Дата" указывается дата выписки счета к оплате;
3) в разделе "Государственное учреждение":
в поле "Код ГУ" указывается семизначный код государственного учреждения в соответствии со справочником государственных учреждений;
в поле "Наименование" указывается полное наименование государственного учреждения, соответствующее свидетельству/справке о государственной регистрации (перерегистрации); допускается сокращение наименования организационно-правовой формы и государственного учреждения, не затрудняющее работу территориального подразделения казначейства и государственного учреждения;
в поле "БИН" указывается бизнес-идентификационный номер государственного учреждения, указанный в свидетельстве/справке о государственной регистрации (перерегистрации);
в поле "ТПК" указывается наименование территориального подразделения казначейства, в котором обслуживается государственное учреждение;
в поле "БИК" указывается банковский идентификационный код центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета;
4) в поле "ИИК" указывается соответствующий индивидуальный идентификационный код:
контрольного счета наличности для учета операций по зачислению:
поступлений в республиканский бюджет (областной бюджет, бюджет города республиканского значения (столицы)), либо районный бюджет (города областного значения) в зависимости от источника финансирования государственного учреждения;
денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) и проведению за счет них расходов;
и расходованию денег от благотворительной помощи для государственных учреждений, получаемой ими в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам;
бюджетных денег и их использованию на проведение особых расходов;
поступлений, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении, и проведению расходов, направленных на реализацию акимами города районного значения, поселка, села, сельского округа функций местного самоуправления;

5) "Қаржыландыру көзі" ашық жолағында қаражаты есебінен төлем мен ақшаны аудару жүзеге асырылатын қаржыландыру көзінің түрін білдіретін белгі көрсетіледі:
1 – үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша бірлесіп қаржыландыру қаражатын қоспағанда, бюджет қаражатының есебінен;
2 – үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша бірлесіп қаржыландыру қаражатының есебінен;
3 – мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатуынан түсетін ақшаның есебінен;
4 – қайырымдылық көмектен түсетін ақша есебінен;
5 – жеке және (немесе) заңды тұлға қайтарымды шарттарда мемлекеттік мекемеге беретін ақшаның есебінен;
8 – ерекше шығыстардың есебінен;
6) "Бюджет түрі" ашық жолағында қаражатының есебінен мемлекеттік мекеме ұсталатын бюджет түрін білдіретін белгі көрсетіледі:
01 – республикалық бюджет;
02 – облыстық (республикалық маңызы бар қала, астана) бюджет;
03 – аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет;
06 – аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеті;
7) "Шығыстардың БСК" ашық жолағы бюджет қаражатының немесе мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатуынан түсетін ақшаның есебінен төлемдер мен аударымдарды жүзеге асыру кезінде ғана толтырылады; онда кезектілікпен үш мәнді бюджеттік бағдарлама әкімшісінің, бюджеттік бағдарламаның, бюджеттік кіші бағдарламаның шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшелігінің кодтарын білдіретін он екі мәнді код көрсетіледі. Мемлекеттік мекеме БСК-ның заңды қолданылуын қамтамасыз етеді;
8) "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) коды" мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуінен түсетін ақшаның есебінен төлемдер мен аударымдарды жүзеге асыру кезінде мемлекеттік мекемелер өткізетін тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) коды көрсетіледі;
9) "Ақшаны алушы" бөлімінде:
"Атауы" ашық жолағында – заңды тұлға үшін мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлікке/анықтамаға сәйкес келетін ақшаны алушының атауы және жеке тұлға үшін тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және (немесе) бар болса жеке кәсіпкердің мемлекеттік тіркеу туралы куәлігіне сәйкес атауы дара кәсіпкер ретінде қызметін бастау туралы хабарламаға/"Электрондық үкімет" веб-порталынан немесе "Е-лицензиялау" порталынан растауға, жеке сот орындаушысы ретінде қызметін атқару құқығына уәкілетті орган берген лицензияға немесе "Электрондық үкімет" веб-порталынан немесе "Е-лицензиялау" порталынан растауға сәйкес атауы көрсетіледі; аумақтық қазынашылық бөлімшесінің, мемлекеттік мекеменің, ақша алушының және оған қызмет көрсететін банктің жұмысын қиындатпайтын ақша алушының және оған қызмет көрсететін банктің ұйымдық-құқықтық нысанының және ақша алушының атауын қысқартуға жол беріледі;

5) в поле "Источник финансирования" указывается символ, обозначающий вид источника финансирования, за счет средств которого осуществляются платеж и перевод денег:
1 – за счет бюджетных средств, за исключением средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам;
2 – за счет средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам;
3 – за счет денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг);
4 – за счет денег от благотворительной помощи;
5 – за счет денег, передаваемых государственному учреждению физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности;
8 – за счет особых расходов;
6) в поле "Вид бюджета" указывается символ, обозначающий вид бюджета, за счет средств которого содержится государственное учреждение:
01 – республиканский бюджет;
02 – областной бюджет (города республиканского значения, столицы);
03 – районный (города областного значения) бюджет;
06 – бюджет города районного значения, села, поселка, сельского округа;
7) в поле "КБК расходов" заполняется только при осуществлении платежей и переводов за счет бюджетных средств или за счет денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг); в нем указывается двенадцатизначный код, обозначающий последовательно по три знака, коды администратора бюджетной программы, бюджетной программы, бюджетной подпрограммы, специфики экономической классификации расходов. Государственное учреждение обеспечивает правомерность применения КБК;
8) "Код товаров (работ, услуг)" при осуществлении платежей и переводов за счет денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), указывается код товаров работ, услуг, реализуемых государственным учреждением;
9) в разделе "Получатель денег":
в поле "Наименование" – наименование получателя денег, соответствующее свидетельству/справке о государственной регистрации (перерегистрации) для юридического лица и для физического лица полностью фамилия, имя, отчество (при наличии) и (или) при наличии наименование согласно уведомлению о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя/подтверждению с веб-портала "Электронного правительства" либо с веб-портала "Е-лицензирование", или лицензии, выданной уполномоченным органом на право занятие деятельности в качестве частного судебного исполнителя или подтверждению с веб-портала "Электронного правительства" либо с веб-портала "Е-лицензирование" допускается сокращение наименования организационно-правовой формы, получателя денег и обслуживающего банка, не затрудняющее работу территориального подразделения казначейства, государственного учреждения, получателя денег и обслуживающего банка;

10) "ЖСН/БСН" ашық жолағында ақша алушының жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) көрсетіледі;
11) "Банк" ашық жолағында ақшаны алушыға қызмет көрсететін банктің атауы көрсетіледі;
12) "БСК" ашық жолағында ақшаны алушы банктің банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі;
13) "ЖСК" ашық жолағында банктен ақша алушының банктік шотының нөмірі көрсетіледі;
14) "Түсімдер БСК" ашық жолағында – салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу бойынша төлем есепке алынатын түсімдердің бюджеттік сыныптамасының коды (бюджетке төлемдерді жүзеге асыру кезінде ғана толтырылады) немесе шетел валютасына айырбастауға арналған төлемдерді жүргізу кезіндегі ерекшелік коды көрсетіледі;
15) "Төлем мәртебесі" ашық жолағында "ағымдағы" не "түпкілікті" деп көрсетіледі;
16) "Төлемнің мақсаты" ашық жолағында: төлемнің мақсаты, құжаттың атауы, нөмірі мен күні (тауарларды жеткізу туралы шот-фактуралар немесе орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің актісі немесе осының негізінде тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатып алу жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген басқа құжат) көрсетіледі. Бұл ретте растайтын құжаттардың күні төлеуге берілетін шотты қалыптастыру күнінен кеш болмауға тиіс. Және қосымша:
тіркелген шарттар (қосымша келісімдер) жөніндегі төлеуге берілетін шоттар бойынша - хабарламаның нөмірі мен күні;
сот актілерін орындау бойынша ақшаны қайтару/аудару бойынша төлемге берілетін шоттар бойынша ҚБШ ақшаны уақытша орналастыру - ақшаны алу үшін түскен сомаларды растайтын факті, сот шешімінің не сот актілерінің негізінде берілген атқарушылық парақтың, сот бұйрығының нөмірі мен күні;
осы аударымдар жүзеге асырылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу кезінде мемлекеттік мекеменің заңды тұлға болып табылатын құрылымдық бөлімшелерінің атауы мен БСН-і;
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде резидент еместердің шотына ұлттық валютада төлемдер жүргізген кезде - ақшаны соңғы алушы - резидент еместің атауы және деректемелері;
Медициналық-әлеуметтік мекемелердің (ұйымдардың) ҚБШ ақшаны уақытша орналастыру шотынан ақшаны алу үшін төлеу шотын ұсыну кезінде комиссия шешімінің көшірмесі және құжаттардың көшірмесі (шот-фактуралар немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжат (акт) немесе орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің актісі немесе оның негізінде тауарларды сатып алу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген басқа құжат).
Электрондық мемлекеттік сатып алу" АИАЖ, ЭШФ АЖ, "Қазынашылық-клиент" АЖ интеграциялау арқылы автоматты түрде қалыптастырылған төлеуге берілетін шотты алған жағдайда, "Төлем мақсаты" жолында ЭШФ-ден төлемнің мақсаты автоматты түрде көрсетіледі, бұл ретте хабарламаның нөмірі, күні және растайтын құжаттың нөмірі, күні көрсетілмейді;

10) в поле "ИИН/БИН" – индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) получателя денег;
11) в поле "Банк" указывается наименование банка, в котором обслуживается получатель денег;
12) в поле "БИК" указывается банковский идентификационный код банка получателя денег;
13) в поле "ИИК" указывается номер банковского счета получателя денег в банке;
14) в поле "КБК поступлений" указывается код бюджетной классификации поступлений, на который зачисляется платеж по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет (заполняется только при осуществлении платежей в бюджет) или код специфики при проведении платежей на конвертацию иностранной валюты;
15) в поле "Статус платежа" указывается "текущий" либо "окончательный";
16) в поле "Назначение платежа": указываются назначение платежа, наименование, номер и дата документа (счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров, или акта выполненных работ, оказанных услуг, или другого документа, установленного законодательством Республики Казахстан, на основании которого осуществляется приобретение товаров, выполнение работ, оказание услуг). При этом дата подтверждающих документов не должна быть позже даты формирования счета к оплате. И дополнительно:
по счетам к оплате по зарегистрированным договорам (дополнительным соглашениям) – номер и дата уведомления;
по счетам к оплате по возврату/перечислению денег по исполнению судебных актов с КСН временного размещения денег – номер и дата платежного поручения, подтверждающего факт поступления суммы для получателя денег, решения суда либо исполнительного листа, судебного приказа, выданных на основании судебных актов;
наименование и БИН структурных подразделений государственного учреждения, являющихся юридическими лицами, при уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет, за которые осуществляются данные перечисления;
при проведении платежей в национальной валюте на счета нерезидентов за пределами Республики Казахстан – наименование и реквизиты конечного получателя денег-нерезидента.
По счетам к оплате на перечисление средств с КСН временного размещения денег, предназначенного для зачисления пенсионных выплат и пособий лиц, проживающих в медико-социальных учреждениях (организациях) и находящихся на полном государственном обеспечении, указывается копия решения комиссии, номер и дата документа (счет-фактура, накладная, акт о поставке товаров, или акт выполненных работ, оказанных услуг, или другой документ, установленный законодательством РК, на основании которого осуществляется приобретение товаров, выполнение работ, оказание услуг).
В случае, получения автоматически сформированного счета к оплате посредством интеграции АИИС "Электронные государственные закупки", ИС ЭСФ, ИС "Казначейство-Клиент", в поле "Назначение платежа" автоматически указывается назначение платежа с ЭСФ, при этом номер, дата уведомления и номер, дата подтверждающего документа не указываются;

17) "Сомасы" ашық жолағында төлеуге берілетін шоттағы теңге және тиын сомасы санмен көрсетіледі;
18) "Жазбаша сомасы" ашық жолағында - төлеуге берілетін шоттың теңгедегі сомасы жазбаша бас әріппен көрсетіледі, тиын сомасы - санмен көрсетіледі;
19) қағаз тасығыштағы төлем шотының "Мөр орны" ашық жолағында мемлекеттік мекеменің елтаңбалы мөрінің бедері қойылады, елтаңбалы мөрді қойған кезде ("Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі" ММ қоспағанда), қызыл, қара және жасыл түсті мастиканы пайдалануға тыйым салынады, кескін дәл және анық болуы тиіс.
Мөр уақытша болмаған жағдайда құжаттар аумақтық қазынашылық бөлімшесіне "Мөр орны" ашық жолағында "уақытша мөрсіз" деген белгімен мөрдің бедерісіз беріледі;
20) қағаз тасығыштағы төлем шотының "Басшының тегі, аты, әкесінің аты, қолы" ашық жолағында – құжатқа қол қойған лауазымды тұлғаның атауы, орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлғаның) бұйрығына сәйкес бірінші қол қою құқығы бар мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғасының, ал мұндай болмаған жағдайда – қолдар мен мөр бедерінің үлгілері бар құжатқа сәйкес мемлекеттік мекеме басшысының қойылған жеке қолы және қолының таратып жазылуы (атының және (немесе) әкесінің атының басқы әріптері) көрсетіледі;
21) қағаз тасығыштағы төлем шотының "Бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты, қолы" ашық жолағында – құжатқа қол қойған лауазымды тұлғаның атауы, орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлғаның) бұйрығына сәйкес екінші қол қою құқығы бар мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғасының, ал ондайлар болмаған жағдайда – қолдар мен мөр бедерінің үлгілері бар құжатқа сәйкес мемлекеттік мекеме басшысының жеке қолы және қолының таратып жазылуы (атының бас әрпі және тегі) көрсетіледі.
"Қазынашылық–клиент" АЖ бойынша төлем шотына орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгiленген тәртiппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкiлеттiктерi жүктелген лауазымды тұлғаның) бұйрығына сәйкес бiрiншi қол қою құқығы бар мемлекеттік мекеме басшысының, мемлекеттiк мекеменiң уәкiлеттi тұлғасының ЭЦҚ қолы қойылады, ал ондайлар болмаған жағдайда – қолдар мен мөр бедерiнiң үлгiлерi бар құжатқа сәйкес мемлекеттiк мекеме басшысының және орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгiленген тәртiппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкiлеттiктерi жүктелген лауазымды тұлғаның) бұйрығына сәйкес екінші қол қою құқығы бар мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғасының не бас бухгалтерінің ЭЦҚ, ал ондайлар болмаған жағдайда – қолдар мен мөр бедерiнiң үлгiлерi бар құжатқа сәйкес мемлекеттiк мекеме басшысының қолы қойылады.
Қол қою кезінде өшпейтін төзімді сиялар пайдаланылады, ұшып кететін сиялар құйылған фломастер және автоқаламмен қол қоюға және қолды факсимильді көшіру құралдарын пайдалануға жол берілмейді.
"КОд", "БеК", "ТБК" ашық жолақтарын толтыру Қазақстан Республикасының Банктiк заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 224-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 26.03.2015 № 202; 09.10.2015 № 509; 26.02.2016 № 87; 11.11.2016 № 597; 12.07.2017 № 431; 06.09.2017 № 543; 23.02.2018 № 269; 30.11.2018 № 1046; 07.11.2019 № 1235; 26.03.2021 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

17) в поле "Сумма" указывается сумма цифрами счета к оплате в тенге и тиынах;
18) в поле "Сумма прописью:" указывается сумма счета к оплате прописью с заглавной буквы - суммы тенге, цифрами - суммы тиын;
19) в поле "Место печати" счета к оплате на бумажном носителе проставляется оттиск гербовой печати государственного учреждения, при проставлении оттиска гербовой печати запрещается использовать мастику красного (за исключением ГУ "Администрация Президента Республики Казахстан"), черного и зеленого цветов, изображение должно быть четким и ясным.
В случае временного отсутствия печати документы представляются в территориальное подразделение казначейства без оттиска печати с отметкой в поле "Место печати" "временно без печати";
20) в поле "Фамилия, имя, отчество руководителя Подпись" счета к оплате на бумажном носителе указывается наименование должности лица, подписавшего документ, личная подпись и расшифровка подписи (инициал имени и (или) отчества и фамилия) уполномоченного лица государственного учреждения, имеющего право первой подписи, в соответствии с приказом руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых – руководителя государственного учреждения, согласно документу с образцами подписей и оттиска печати;
21) в поле "Фамилия, имя, отчество главного бухгалтера Подпись" счета к оплате на бумажном носителе указывается наименование должности лица, подписавшего документ, личная подпись и расшифровка подписи (инициал имени и фамилия) уполномоченного лица государственного учреждения, имеющего право второй подписи, в соответствии с приказом руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых – руководителя государственного учреждения, согласно документу с образцами подписей и оттиска печати.
Счет к оплате по ИС "Казначейство–клиент" подписывается ЭЦП руководителя государственного учреждения, уполномоченного лица государственного учреждения, имеющего право первой подписи, в соответствии с приказом руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых – руководителя государственного учреждения, согласно документу с образцами подписей и оттиска печати и ЭЦП главного бухгалтера либо уполномоченного лица государственного учреждения, имеющего право второй подписи, в соответствии с приказом руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых – руководителя государственного учреждения, согласно документу с образцами подписей и оттиска печати.
При проставлении подписи используются светостойкие чернила, не допускается подписание фломастером и авторучкой, заправленными улетучивающими чернилами и использование средств факсимильного копирования подписи.
Заполнение полей "КОд", "КБе", "КНП" осуществляется в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 224 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 26.03.2015 № 202; от 09.10.2015 № 509; от 26.02.2016 № 87; от 11.11.2016 № 597; от 12.07.2017 № 431; от 06.09.2017 № 543; от 06.09.2017 № 543 (вводится в действие для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью более двух тысяч человек с 01.01.2018 и для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с 01.01.2020); от 23.02.2018 № 269; от 30.11.2018 № 1046; от 07.11.2019 № 1235; от 26.03.2021 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

225. Электрондық төлеуге берілетін шоттарды жасау кезінде тиісті электрондық ашық жолақтарда төлем түрін көрсету қажет:
1 - қарапайым төлем;
2 - қосымшамен зейнетақы (міндетті және мамандандырылған) жарналары;
3 - еңбекақыны және дивидендтерді аудару;
4 - қосымшасы бар әлеуметтік аударымдар;
5 - қосымша мен міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру үшін төлемдер;
6 - қосымшамен заңды тұлғаларға төлем;
7 - қосымшасы бар жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша төлемдер.
Шығыс есептілік нысандарында қамтылған мәліметтерді бұрмалауға жол бермеу мақсатында мемлекеттік мекеме жасаған, бірақ мемлекеттік мекеменің басшысы қол қоймаған төлеуге берілетін шоттарды айдың соңғы күнінің сағат 16.00-дегі жағдай бойынша, ал ағымдағы қаржы жылының желтоқсанында бұл күн ерте болуы мүмкін, мемлекеттік мекеме Жүйеден алып тастайды.
Ескерту. 225-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 29.12.2023 № 1344 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
226. Мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне жалақы, басқа да ақшалай төлемдер, жеке тұлғаларға стипендиялар мен төлемақы бойынша төлемдерді жүргізуге арналған төлеуге берілетін шоттарда олардың сомасын ағымдағы шоттарға немесе ақша алушылардың жинақ ақша шоттарына есептеу жолымен "Ақшаны алушы" бөлімінде ақша алушы ағымдағы шот немесе ақша алушының жинақ ақша шотын ашқан банктің деректемелері көрсетіледі.
"Ақшаны алушы" бөлімінде мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне жалақыны, басқа да ақшалай төлемақыны, жеке тұлғаларға стипендияларды және төлемақыны төлеуге арналған чектер бойынша банкте берілген сомасын қалпына келтіруге арналған төлеуге берілетін шоттағы мемлекеттік мекеме, аумақтық қазынашылық бөлімшесі шарт жасасқан банктің деректемелері көрсетіледі.
227. Аванстық (алдын ала) төлемді жүргізген кезде төлеуге берілетін шотта "Төлемнің мақсаты" ашық жолағында: "_____№_____шарт сомасының ______% мөлшерінде аванстық (алдын ала) төлем, №____, хабарламаның күні және №____ мәтін қосымша көрсетіледі.
228. Төлеуге берiлетiн шотта "ағымдағы" не "түпкiлiктi" төлемiнiң мәртебесi көрсетiледi.
"Ағымдағы" мәртебесi бар төлеуге берiлетiн шот - тiркелген шарттың талаптарына сәйкес тауарларды беруге (орындалған жұмыстарға, көрсетiлген қызметтерге) аралық төлемдi жүзеге асыру үшiн мемлекеттiк мекеме ұсынатын ("Қазынашылық-клиент" АЖ қалыптастырылатын) төлеуге берiлетiн шот.
"Түпкiлiктi" мәртебесi бар төлеуге берiлетiн шот - растайтын құжаттар қоса берiле отырып (тіркеліп), тiркелген шарттың талаптарына сәйкес берiлген тауарларға (орындалған жұмыстарға, көрсетiлген қызметтерге) түпкiлiктi төлемдi жүзеге асыру үшiн мемлекеттiк мекеме ұсынатын ("Қазынашылық-клиент" АЖ қалыптастырылатын) төлеуге берiлетiн шот.
Шарт жасау талап етiлмейтiн және аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде тiркеу талап етiлмейтiн шығыстар бойынша экономикалық сыныптама шығыстарының түрлерi бойынша төлеуге берiлетiн шотта "түпкiлiктi" мәртебесi көрсетiледi.
Үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша төлемдер бірлесіп қаржыландыру қаражаты есебінен жүргізілген кезде қаржы жылының ішінде төлеуге берілетін шотта "ағымдағы" мәртебесі, ал ағымдағы қаржы жылының түпкілікті сомасына төлеуге берілетін шотты өткізу кезінде "түпкілікті" мәртебесі көрсетіледі.
Мемлекеттiк мекеме қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың және мақсатты қаржыландырудың ҚБШ төлемдер мен ақша аударымын жүргiзген кезде төлеуге берiлетiн шоттарда "түпкiлiктi" мәртебесi көрсетiледi.
Ескерту. 228-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 09.10.2015 № 509; 26.02.2016 № 543 бұйрықтарымен

225. При создании электронных счетов к оплате в соответствующих электронных полях необходимо указывать тип платежа:
1 - обычный платеж;
2 - пенсионные (обязательные и профессиональные) взносы с приложением;
3 - перечисление заработной платы и дивидендов;
4 - социальные отчисления с приложением.
5 - отчисления на обязательные социальные медицинские страхования с приложением;
6 - оплата юридическим лицам с приложением;
7 - платежи по договорам накопительного страхования с приложением.
С целью не допущения искажения сведений, содержащихся в выходных формах отчетности, счета к оплате, созданные государственным учреждением, но не подписанные руководителем государственного учреждения, по состоянию на 16.00 часов последнего числа месяца, а в декабре текущего финансового года эта дата может быть раньше, удаляются государственным учреждением из Системы.
Сноска. Пункт 225 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 29.12.2023 № 1344 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
226. В счетах к оплате на проведение платежей по заработной плате, другим денежным выплатам работникам государственных учреждений, стипендиям и выплатам физическим лицам путем зачисления их суммы на текущие счета или сберегательные счета получателей денег в разделе "Получатель денег" указываются реквизиты банка, в котором открыт получателем денег текущий счет или сберегательный счет получателя денег.
В счете к оплате на восстановление выданных сумм банком по чекам на выплату заработной платы, других денежных выплат работникам государственных учреждений, стипендиям и выплатам физическим лицам в разделе "Получатель денег" указываются реквизиты банка, с которым государственное учреждение, территориальное подразделение казначейства заключили договор.
227. Для проведения авансовой (предварительной) оплаты в поле "Назначение платежа" дополнительно указывается текст: "Авансовая (предварительная) оплата в размере ___ % от суммы договора № ____ от ____, дата и № ____ уведомления".
228. В счете к оплате указывается статус платежа "текущий" либо "окончательный".
Счет к оплате со статусом "текущий" - это счет к оплате, предоставляемый (в ИС "Казначейство-клиент" формируемый) государственным учреждением для осуществления промежуточной оплаты на поставку товаров (выполненные работы, оказанные услуги) в соответствии с условиями зарегистрированного договора.
Счет к оплате со статусом "окончательный" - это счет к оплате, предоставляемый (в ИС "Казначейство-клиент" формируемый) государственным учреждением для осуществления окончательной оплаты за поставленные товары (выполненные работы, оказанные услуги) в соответствии с условиями зарегистрированного договора с приложением (прикреплением) подтверждающих документов.
В счете к оплате по видам расходов экономической классификации расходов, по которым не требуется заключение договора, и не требуется регистрация в территориальном подразделении казначейства, указывается статус "окончательный".
В счете к оплате при проведении платежей за счет средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам в течение финансового года указывается статус "текущий", а при проведении счета к оплате на окончательную сумму текущего финансового года - статус "окончательный".
В счетах к оплате при проведении государственным учреждением платежей и переводов денег с КСН благотворительной помощи, временного размещения денег указывается статус "окончательный".
Сноска. Пункт 228 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 09.10.2015 № 509; от 26.02.2016 № 87; от 06.09.2017 № 543 (вводится в действие для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью более двух тысяч человек с 01.01.2018 и для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с 01.01.2020).

9-параграф. Мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне жалақы және басқа ақшалай төлемақыларды, жеке тұлғаларға стипендияларды және басқа да төлемақыларды төлеу жөніндегі төлемдерді жүзеге асыру, міндетті зейнетақы жарналарын, ерікті зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды аудару тәртібі
Ескерту. 9-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
229. Мемлекеттік мекеменің қызметкерлеріне барлық төлем қолма-қол ақшалай емес нысанда жүзеге асырылады, бұл ретте мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне жалақы мен басқа да ақшалай төлемақыларды, сондай-ақ жеке тұлғаларға стипендиялар, төлемақыларды төлеу олардың сомасын ақша алушының таңдауы бойынша банкте ашылған ағымдағы шоттарға немесе жинақ ақша шотына есептеу жолымен жүзеге асырылады. Бұл ретте мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне жалақы мен басқа да ақшалай төлемақыларды, сондай-ақ жеке тұлғаларға стипендиялар, төлемақыларды төлеу:
төлем карточкаларының қолданылу мерзімі бітуіне не төлем карточкаларын жоғалтқан кезде жұмысқа қайта қабылданған қызметкерлерге төлем карточкасын дайындаған;
мемлекеттік мекеменің орналасқан жері бойынша банктің және олардың пункттарының немесе төлем карточкаларына қызмет көрсету бойынша құрылғылардың жоқ болған;
сайлау комиссиялары мүшелерінің, консультанттардың, сарапшылардың, сараптамалық лингвистикалық комиссия мүшелерінің және Қазақстан Республикасының сайлау мен республикалық референдум туралы заңнамасына сәйкес сайлауды және референдумды өткізуге қатысатын басқа тұлғалардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының сайлау жөніндегі заңнамасында көзделген жалақыны өтеу үшін олардың негізгі жұмыс орны бойынша мәслихат кандидаттарының, депутаттарының ағымдағы шоты немесе жинақ ақша шоты болмаған жағдайларда мемлекеттік мекеменің кассасы арқылы жүзеге асырылады.
230. Мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне еңбекақы төлеуді және өзге төлемдерді аударуды ұйымдастыру үшін мемлекеттік мекеме банкпен (банктермен) қызметкерлердің жалақылары мен өзге де төлемдерін банк шоттарына аударуға банктік қызмет көрсету шартын жасасады.
Ескерту. 230-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.10.2015 № 509 бұйрығымен.
231. Мемлекеттік мекеменің қызметкері дербес өзі банкпен банктік қызмет көрсету шартын немесе төлем карточкасын беру туралы шарт жасасады.
Ескерту. 231-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.10.2015 № 509 бұйрығымен.
232. Мемлекеттік мекеменің қызметкері мемлекеттік мекемеге банкте ашық ағымдағы немесе жинақ шотының нөмірін, банк шоты мен (немесе) банк салымы шартының нөмірі мен күнін және банк деректемелерін көрсете отырып, тиесілі ақшалай төлем сомаларын аударуға өтініш береді.

Параграф 9. Порядок осуществления платежей по выплате заработной платы и других денежных выплат работникам государственных учреждений, стипендий и других выплат физическим лицам, перечисления обязательных пенсионных взносов, профессиональных и добровольных пенсионных взносов и социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование.
Сноска. Заголовок параграфа 9 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
229. Все выплаты работникам государственного учреждения осуществляются в безналичной форме, при этом выплата заработной платы и других денежных выплат работникам государственных учреждений, а также стипендий и других выплат физическим лицам осуществляются путем зачисления их сумм на текущие счета или на сберегательный счет, открытые в банке по выбору получателя денег. При этом выплата заработной платы и других денежных выплат работникам государственных учреждений, а также стипендий и других выплат физическим лицам осуществляются через кассу государственного учреждения в случаях:
изготовления платежной карточки вновь принятым работникам, в связи с истечением срока действия платежной карточки либо при утере платежной карточки;
отсутствия по месту расположения государственного учреждения банка их пунктов и устройств по обслуживанию платежных карточек;
отсутствия текущего счета или сберегательного счета у членов избирательных комиссий, консультантов, экспертов, членов экспертной лингвистической комиссии и других лиц, участвующих в соответствии с законодательством Республики Казахстан о выборах и республиканском референдуме, в проведении выборов и республиканского референдума, также у кандидатов, депутатов маслихата по их основному месту работы для возмещения заработной платы, предусмотренным законодательством Республики Казахстан по выборам.
230. Для организации оплаты труда работников государственных учреждений и перечисления иных выплат государственное учреждение заключает с банком (-ми) договор банковского обслуживания на перечисление заработной платы и иных выплат работников на банковские счета.
Сноска. Пункт 230 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.10.2015 № 509.
231. Работник государственного учреждения самостоятельно заключает с банком договор банковского обслуживания. или договор о выдаче платежной карточки.
Сноска. Пункт 231 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.10.2015 № 509.
232. Работник государственного учреждения представляет государственному учреждению заявление на перечисление причитающихся сумм денежных выплат с указанием номера текущего или сберегательного счета, открытого в банке, номера и даты договора банковского счета и (или) банковского вклада и реквизитов банка.

Қолдар мен мөр бедерлерінің үлгілері бар құжатты мемлекеттік мекеме "Клиенттердің банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 207 қаулысына (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14422 болып тіркелді) (бұдан әрі - № 207 Қаулы) сәйкес ұсынады.
Ескерту. 232-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.10.2015 № 509; өзгеріс енгізілді – 12.07.2017 № 431 бұйрықтарымен
233. Мемлекеттік мекемелер аумақтық қазынашылық бөлімшесіне жалақыны төлеуге арналған төлеуге берілетін шоттарды қағаз тасығышта, "Қазынашылық - клиент" АЖ бойынша қызмет көрсету кезінде - электрондық түрде, ай сайын жиырма сегізі күніне дейін, ал ағымдағы қаржы жылының соңғы айында - жиырма бесінші желтоқсанға дейін береді.
Аумақтық қазынашылық бөлімшесіне жалақыны төлеуге арналған төлеуге берілетін шоттарды ұсынуды мемлекеттік мекеме орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлғаның), ал мұндай болмаған жағдайда – мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығымен белгіленетін оларды төлеу мерзіміне және кезеңділігіне сәйкес жүзеге асырады.
Ескерту. 233-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87; 30.11.2018 № 1046; 26.03.2021 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 18.04.2024 № 221 (30.04.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
234. Мемлекеттiк мекемелердiң қызметкерлерiне жалақы және басқа да ақшалай төлемдерді, сондай-ақ жеке тұлғаларға стипендиялар мен басқа да төлемдерді олардың ағымдағы шоттарына немесе салымдар, мiндеттi зейнетақы жарналары, кәсіби және ерікті зейнетақы жарналары және әлеуметтiк аударымдар, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар, сақтандырудың жинақтаушы түрі шарттары бойынша банкте ашылған жинақ ақша шоттарына аудару жөнiндегi төлемдердi жүргiзу үшiн төлеуге қағаз тасығышта берiлетiн шоттармен бiрге мемлекеттiк мекеме аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне осы Ереженің 142, 143, 144, 145 және 146 қосымшаларына сәйкес төлемдер форматтында ақшаны алушылардың тізімін ұсынады.

Документ с образцами подписей и оттиска печати предоставляется государственным учреждением в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 207 "Об утверждении Правил открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14422) (далее – Постановление № 207).
Сноска. Пункт 232 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.10.2015 № 509; с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 12.07.2017 № 431.
233. Государственные учреждения предоставляют в территориальные подразделения казначейства счета к оплате на бумажном носителе, при обслуживании по ИС "Казначейство-клиент" - электронным образом, на выплату заработной платы ежемесячно до двадцать восьмого числа, а в последнем месяце текущего финансового года - до двадцать пятого декабря.
Предоставление счетов к оплате на выплату заработной платы в территориальное подразделение казначейства осуществляется государственным учреждением в соответствии со сроками и периодичностью ее выплаты, устанавливаемой приказом руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых – руководителя государственного учреждения.
Сноска. Пункт 233 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87; внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046; от 26.03.2021 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 18.04.2024 № 221 (вводится в действие с 30.04.2024).
234. Для проведения платежей по перечислению заработной платы и других денежных выплат работникам государственных учреждений, а также стипендий и других выплат физическим лицам на их текущие счета или сберегательные счета, открытые в банке, обязательных пенсионных взносов, профессиональных и добровольных пенсионных взносов и социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование, платежей по договорам накопительного вида страхования вместе со счетами к оплате на бумажном носителе государственное учреждение представляет в территориальное подразделение казначейства списки получателей денег в формате платежей в соответствии с приложениями 142, 143, 144, 145 и 146 к настоящим Правилам.

"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрге төлем шоттарын беру кезінде осы Ереженің 142, 143, 144, 145 және 146 қосымшаларына сәйкес электрондық төлемдер форматтында ақша алушылардың тізімі қоса тіркеледі және мемлекеттік мекеме бухгалтерінің және/немесе басшысының ЭЦҚ қойылады.
Мемлекеттік мекеме/квазимемлекеттік сектор субъектілері осы Ережеге 95-қосымшаға сәйкес 5-15А "Ақша алушылардың тиiстi шоттарына жүргiзiлген төлемдер бойынша үзiндi" нысаны бойынша ақша алушының тиісті шотына жүргізілген төлемдер бойынша ақша алушылардың тізімін қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 234-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 29.12.2023 № 1344 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
234-1. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
235. Мемлекеттік мекемелердің/квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметкерлеріне жалақы мен басқа да ақшалай төлемдерді, жеке тұлғаларға стипендияларды және басқа да төлемдерді ағымдағы шоттарға немесе міндетті зейнетақы жарналарын, кәсіптік және ерікті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдарды, міндетті медициналық сақтандыру үшін жарналар және (немесе) төлемдер ақша алушылардың жинақ шоттарына аудару жөніндегі төлемдер жүргізгеннен кейін аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты орындаушысы осы Ережеге 95-қосымшаға сәйкес 5-15А "Ақша алушылардың тиісті шоттарына жүргізілген төлемдер бойынша үзінді көшірме" нысаны бойынша ақша алушылардың тиісті шоттарына жүргізілген төлемдер бойынша үзінді көшірмені (бұдан әрі – үзінді көшірме) қалыптастырады. Үзінді көшірме операциялық күн жабылғаннан кейін қалыптастырылады. Үзінді көшірменің әрбір беті құжатты өңдеу күнін көрсете отырып, жауапты орындаушының қолымен, мөртабанының бедерімен расталады және осы Ереженің 221-тармағында көзделген құжаттармен бірге мемлекеттік мекемеге/квазимемлекеттік сектор субъектісіне беріледі.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қызмет көрсетілетін мемлекеттік мекемелер/квазимемлекеттік сектор субъектілер 5-15А нысаны бойынша ақша алушылардың тиісті шотына жүргізілген төлемдер бойынша үзінді-көшірмелерді дербес қалыптастырады.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қызмет көрсетілетін бюджеттік бағдарламалар әкімшілері ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің жазбаша келісімімен 5-15А "Ақша алушылардың тиісті шоттарына жүргізілген төлемдер бойынша үзінді көшірме" нысаны бойынша есепті дербес қалыптастырады.

При передаче по ИС "Казначейство-клиент" к электронному образу счета к оплате прикрепляются списки получателей денег в электронном формате платежей в соответствии с приложениями 142, 143, 144, 145 и 146 к настоящим Правилам и подписываются ЭЦП бухгалтера и/или руководителя государственного учреждения.
Государственное учреждение/субъект квазигосударственного сектора обеспечивает формирование достоверного списка получателей денег по проведенным платежам на соответствующие счета получателей денег по форме 5-15А "Выписка по проведенным платежам на соответствующие счета получателей денег" согласно приложению 95 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 234 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 29.12.2023 № 1344 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
234-1. Исключен приказом Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
235. После проведения платежей по перечислению заработной платы и других денежных выплат работникам государственных учреждений/ субъектов квазигосударственного сектора, стипендий и других выплат физическим лицам на текущие счета или сберегательные счета, обязательных пенсионных взносов, профессиональных и добровольных пенсионных взносов и социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование ответственным исполнителем территориального подразделения казначейства формируется выписка по проведенным платежам на соответствующие счета получателей денег по форме 5-15А "Выписка по проведенным платежам на соответствующие счета получателей денег" согласно приложению 95 к настоящим Правилам (далее – выписка). Выписка формируется после закрытия операционного дня. Каждая страница выписки заверяется подписью, оттиском штампа ответственного исполнителя с указанием даты обработки документа и передается государственному учреждению/субъекту квазигосударственного сектора вместе с документами, предусмотренными пунктом 221 настоящих Правил.
Государственные учреждения/субъекты квазигосударственного сектора, обслуживающиеся по ИС "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют выписки по проведенным платежам на соответствующие счета получателей денег по форме 5-15А.
Администраторы бюджетных программ, обслуживающиеся по ИС "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют отчет по форме 5-15А "Выписка по проведенным платежам на соответствующие счета получателей денег" с письменного согласия подведомственных государственных учреждений.

Ескерту. 235-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 07.11.2019 № 1235; өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.04.2024 № 221 (30.04.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
236. Үзінді көшірмелер мемлекеттік мекеме олардың негізінде ақша алушылардың тізімін және тиісінше ақша алушылардың ағымдағы шоттарға немесе жинақ ақша шоттарына, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры және Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударылған соманы мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне жалақы және басқа да ақшалай төлемақылар, міндетті зейнетақы жарналары, кәсіптік және ерікті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар, міндетті медициналық сақтандыру үшін жарналар және (немесе) төлемдер жеке тұлғаларға стипендиялар, төлемақылар бойынша бастапқы құжаттардың деректерімен жолма-жол салыстырып тексеруді жүзеге асыратын құжаттар болып табылады. Үзінді көшірмелерді мемлекеттік мекеме мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне жалақы және басқа ақшалай төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары, кәсіптік және ерікті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар, міндетті медициналық сақтандыру үшін жарналар және (немесе) төлемдер жеке тұлғаларға стипендиялар, төлемдер бойынша бастапқы құжаттармен бірге тігеді және олар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімде сақталады.
Ескерту. 236-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
237. Жалақы бойынша төлемдерді және басқа да ақшалай төлемдерді қайтару сомасы осы Ереженің 96-қосымшасына сәйкес 5-56 "Жалақы бойынша төлемдерді және басқа да ақшалай төлемдерді қайтару жөніндегі есеп" нысанындағы есепте көрсетіледі, зейнетақы төлемдерін қайтару сомасы осы Ереженің 97-қосымшасына сәйкес 5-57 "Зейнетақы және әлеуметтік жинақты қайтару жөніндегі есеп" нысанындағы есепте көрсетіледі.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қызмет көрсетілетін мемлекеттік мекемелер көрсетілген есептерді дербес жасайды.
Ескерту. 237-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 12.07.2017 № 431; орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрықтарымен.
237-1. Орталық мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволарының жойылатын (таратылатын) құрылымдық (аумақтық) бөлімшелерінің жоспарлы тағайындауларын көшірген жағдайда, жоспарлы тағайындауларды қабылдап алған республикалық бюджеттік бағдарламаның әкімшілеріне немесе мемлекеттік мекемеге жоғарыда көрсетілген бөлімшелердің қызметкерлеріне еңбекақыны, салық және бюджетке төленетін басқа да төлемдерді, міндетті, ерікті және кәсіптік зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды аударуға, банктік көрсетілетін қызметтердің ақысын төлеуге рұқсат етіледі.
Жойылатын (таратылатын) кезеңде өз функционалдық міндеттерін орындаған қызметкерлердің ағымдағы шоттары мен жинақтау шоттарына ақшаны аудару кезінде аумақтық қазынашылық бөлімшелеріне ұсынылатын төлеуге берілетін шот пен ақшаны алушылардың тізімі негізделген және дұрыс болуы үшін республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және мемлекеттік мекеме жауапты болады.

Сноска. Пункт 235 в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 07.11.2019 № 1235; с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 18.04.2024 № 221 (вводится в действие с 30.04.2024).
236. Выписки являются документами, на основании которых государственное учреждение осуществляет построчную сверку списков получателей денег и соответственно сумм, перечисленных на текущие счета или сберегательные счета получателей денег, в некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан", Государственный фонд социального страхования и Фонд социального медицинского страхования с данными первичных документов по заработной плате и другим денежным выплатам работникам государственных учреждений, обязательным пенсионным взносам, профессиональных и добровольным пенсионным взносам и социальным отчислениям, отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование, стипендиям и другим выплатам физическим лицам. Выписки подшиваются государственным учреждением с первичными документами по заработной плате и другим денежным выплатам, обязательным пенсионным взносам, профессиональным и добровольным пенсионным взносам и социальным отчислениям, отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование, стипендиям и другим выплатам физическим лицам и хранятся в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 236 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
237. Суммы возврата платежей по заработной плате и других денежных выплат отражаются в отчете формы 5-56 "Отчет по возвратам платежей по заработной плате и другим денежным выплатам" согласно приложению 96 к настоящим Правилам, суммы возврата пенсионных платежей отражаются в отчете формы 5-57 "Отчет по возвратам пенсионных и социальных платежей, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование" согласно приложению 97 к настоящим Правилам.
Государственные учреждения, обслуживающиеся по ИС "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют указанные отчеты.
Сноска. Пункт 237 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 12.07.2017 № 431; от 30.11.2018 № 1046.
237-1. В случае переноса плановых назначений упраздняемых (ликвидируемых) структурных (территориальных) подразделений центральных государственных органов, их ведомств допускается перечисление администратором республиканской бюджетной программы или государственным учреждением, принявшими плановые назначения, заработной платы работникам вышеуказанных подразделений, налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательных, добровольных и профессиональных пенсионных взносов, социальных отчислений, оплаты банковских услуг.
Администраторы республиканских бюджетных программ и государственные учреждения при перечислении денег на текущие счета или сберегательные счета работников, выполняющих свои функциональные обязанности в период упразднения (ликвидации) несут ответственность за обоснованность и достоверность счета к оплате и списка получателей денег, представляемых в территориальные подразделения казначейства.

Ескерту. 237-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 12.12.2014 № 559 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269; 30.11.2018 № 1046 бұйрықтарымен.
10-параграф. Аумақтық қазынашылық бөлімшесінде тіркелген шарт талаптарына сәйкес төлемдерді жүргізуге арналған төлеуге берілетін шоттарды ұсынудың және орындаудың тәртібі
238. Аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде тiркелген шарт талаптарына сәйкес төлемдердi жүргiзу үшiн мемлекеттiк мекеме қағаз жеткізгіште төлеуге берілетін шоттардың тізілімін, төлеуге берілетін шоттарды және:
тауарларды сатып алу не жеткізу кезінде - шот-фактураның немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжаттың (актінің) көшірмелерін, жұмыстарды орындау және қызметтер көрсету кезінде - акт жасалмайтын қызметтерді қоспағанда, орындалған жұмыстар немесе көрсетілген қызметтер актісінің көшірмесін немесе Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген өзге құжат түрінің (бұдан әрі - растаушы құжаттар) көшірмесін, сондай-ақ шарт құнына ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не қайта жаңартуға, үй-жайлардың, ғимараттардың, құрылыстардың, жолдардың және басқа да объектілердің күрделі жөнделуіне байланысты жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын даярлау құны енген шығыстар бойынша аванстық төлемнен кейiнгi төлемдi жүргiзу кезiнде қосымша құрылысқа арналған жобаларға (техникалық-экономикалық негіздемелер немесе жобалау-сметалық құжаттама) кешенді ведомстводан тыс сараптаманың оң қорытындысының көшірмесін;
осы Ережеге 98-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қоса қаржыландыру қаражатын немесе байланысқан гранттарды ұлттық валютада жұмсаған кезде үкiметтiк сыртқы қарыздар немесе байланысқан гранттар бойынша қоса қаржыландыру қаражатын алуға өтiнiмді ұсынады.
"Қазынашылық - клиент" АЖ тіркелген шарт талаптарына сәйкес төлем жүргізу кезінде мемлекеттік мекеме осы тармақтың бірінші бөлігінде санамаланған, сканерленген құжаттарды қамтитын файлдарды немесе олардың электронды түрін қоса бере отырып, мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің цифрлық қолтаңбасы қойылған төлеуге берілетін шоттың электрондық үлгісін толтырады.
Электронды түрде жазып берілетін шот-фактуралардың (бұдан әрі - ЭШФ) нысаны, шот-фактураларды жазып беру, жөнелту, қабылдау, тіркеу, өңдеу, беру және алу тәртібі, ЭШФ куәландыру тәртібі, түзетілген, қосымша ЭШФ алынғанын растау ерекшелігі, ЭШФ сақтау тәртібі Қазақстан Республикасының салық заңнамасымен реттеледі.
Электрондық шот-фактураларды қабылдау және өңдеу ақпараттық жүйесінде жазып берілген электрондық шот-фактураны алған кезде мемлекеттік мекеме оның негізінде "Қазынашылық - клиент" АЖ-де төлеуге шоттың электрондық үлгісін қалыптастырады және осы тармақтың бірінші бөлігінде санамаланған, сканерленген құжаттарды қамтитын файлдарды тіркемей, мемлекеттік мекеменің басшысы мен бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен оған қол қояды, сондай-ақ шарт құнына ғимараттарды, құрылыстарды, жолдарды салуға не қайта жаңартуға, үй-жайлардың, ғимараттардың, құрылыстардың, жолдардың және басқа да объектілердің күрделі жөнделуіне байланысты жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын даярлау құны енген шығыстар бойынша аванстық төлемнен кейiнгi төлемдi жүргiзу кезiнде қосымша құрылысқа арналған жобаларға (техникалық-экономикалық негіздемелер немесе жобалау-сметалық құжаттама) кешенді ведомстводан тыс сараптаманың оң қорытындысының көшірмесін тіркейді.
"Қазынашылық - клиент" АЖ электрондық шот-фактураларды қабылдау және өңдеу бойынша ақпараттық жүйесінен импортталған және мемлекеттік мекеменің басшысы мен бас бухгалтерінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған шот-фактураның электрондық үлгісі растайтын құжат болып табылады.
Шетел валютасында төлемдер жүргізген кезде "Қазынашылық - клиент" АЖ тіркелген шарт талаптарына сәйкес мемлекеттік мекеме Ереженің осы тармағында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, шетел валютасына айырбастауға арналған өтініммен төлеуге берілетін шоттың электрондық үлгісін қалыптастырады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 237-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 12.12.2014 № 559; с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269; от 30.11.2018 № 1046.
Параграф 10. Порядок предоставления и исполнения счетов к
оплате на проведение платежей согласно условиям
зарегистрированного в территориальном подразделении
казначейства договора
238. Для проведения платежей согласно условиям договора, зарегистрированного в территориальном подразделении казначейства государственное учреждение предоставляет на бумажном носителе реестр счетов к оплате, счета к оплате и:
при приобретении либо поставки товаров - копии счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров, при выполнении работ и услуг - копию акта выполненных работ или оказанных услуг, за исключением услуг при которых акты не составляются или копию иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан (далее - подтверждающие документы), а также по расходам, связанным со строительством либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог и других объектов, по которым стоимость изготовления проектной (проектно-сметной) документации включена в стоимость договора, дополнительно представляет копию положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы проектов (технико-экономические обоснования или проектно-сметная документация) для строительства, при проведении платежа, следующего за авансовым;
заявку на снятие средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам при расходовании в национальной валюте средств софинансирования или связанных грантов по форме согласно приложению 98 к настоящим Правилам.
При проведении платежа согласно условиям зарегистрированного договора в ИС "Казначейство-клиент" государственное учреждение заполняет электронный образ счета к оплате с прикреплением файлов, содержащих сканированные документы, перечисленные в части первой настоящего пункта или их электронный образ, подписанные электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения.
Форма счета-фактуры, порядок выписки, отправки, приема, регистрации, обработки, передачи и получения счетов-фактур, выписываемых в электронном виде (далее – ЭСФ), порядок заверения ЭСФ, особенности подтверждения получения исправленных, дополнительных ЭСФ, порядок хранения ЭСФ регулируется налоговым законодательством Республики Казахстан.
При получении электронного счета-фактуры, выписанного в информационной системе по приему и обработке электронных счетов фактур, государственное учреждение формирует на его основании в ИС "Казначейство-клиент" электронный образ счета к оплате и подписывает его электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения, без прикрепления файлов, содержащих сканированные подтверждающие документы, перечисленные в части первой настоящего пункта, а также по расходам, связанным со строительством либо реконструкцией зданий, сооружений, дорог, капитальным ремонтом помещений, зданий, сооружений, дорог и других объектов, по которым стоимость изготовления проектной (проектно-сметной) документации включена в стоимость договора, дополнительно прикрепляет копию положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы проектов (технико-экономические обоснования или проектно-сметная документация) для строительства, при проведении платежа, следующего за авансовым.
Подтверждающим документом является электронный образ счета-фактуры, импортированный из информационной системы по приему и обработке электронных счетов фактур в ИС "Казначейство-клиент" и подписанный электронной цифровой подписью руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения.
При проведении платежей в иностранной валюте согласно условиям зарегистрированного договора в ИС "Казначейство – клиент" государственное учреждение формирует электронный образ счета к оплате с заявкой на конвертацию иностранной валюты с прикреплением документов, указанных в настоящем пункте Правил.

Ескерту. 238-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.03.2015 № 202; өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87; 11.11.2016 № 597 бұйрықтарымен.
239. Тіркелген азаматтық-құқықтық мәміле бойынша алдын ала (аванстық) төлеуді қоспағанда, жүргізген кезде растайтын құжаттың барғандығын тексеру үшін және төлеуге берілетін шотқа берілген тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) төлеу мақсатында мемлекеттік мекеме басшысының немесе оларға уәкілетті тұлғаның қойған қолымен және мемлекеттік мекеменің елтаңбалы мөр бедерімен куәландырылған растайтын құжаттың көшірмесі қоса беріледі.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қызмет көрсету кезінде, мемлекеттік мекеменің басшысы мен бас бухгалтерінің ЭЦҚ-сы қол қойылған құжатты растайтын түпнұсқадан сканерлеген кескін тіркеледі.
Ескерту. 239-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 18.04.2024 № 221 (30.04.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
240. Аванстық (алдын ала) төлемді жүргізу үшін мемлекеттік мекеме төлеуге берілетін шоттардың тізілімін (аумақтық қазынашылық бөлімшелеріне төлеуге берілетін шоттарды қағаз жеткізгіште берген жағдайда) және төлеуге берілетін шоттарды береді.
Аванстық (алдын ала) төлем сомасын өтеу ағымдағы қаржы жылында мемлекеттік мекеме жасаған азаматтық-құқықтық мәміле шарттарында көзделген тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) жеткізу көлемдерімен және оларды жеткізу құжаттарымен қаржы жылының ішінде расталады.
Тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) келесі ақы төлеу тауарларды беруге (жұмыстарды орындауға, қызметтер көрсетуге) арналған шартта анықталған және ағымдағы қаржы жылының соңына дейін алдын ала ақы төлеу сомасын алынған жеткізулер (жұмыстар, қызметтер) көлемімен растауды қамтамасыз ету үшін келесі ақы төлеудің мөлшерін белгілейтін тәртіпке сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 240-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
241. Егер шарт бойынша алушының жауапкершілік тәуекелі сақтандырылса (шартты бұзғаны үшін алушы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін ерікті сақтандыру шартын жасасқан) онда мемлекеттік мекеменің ақша алушының дәрменсіздігіне байланысты онымен шарт бұзу қажеттілігі болған кезде аванстық (алдын ала) төлем сомасының қалдығын немесе барлық сомасын қайтаруды сақтандырушы заңды тұлға жүзеге асырады.
241-1. Мемлекеттік мекеме орындалған жұмыстардың қол қойылған актісі негізінде бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру кезінде тіркелген азаматтық-құқықтық мәміле бойынша 10 жұмыс күні ішінде мердігерге төлемді қамтамасыз етеді.

Сноска. Пункт 238 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2015 № 202; с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87; от 11.11.2016 № 597.
239. Для проверки наличия подтверждающего документа при проведении платежа на бумажном носителе, за исключением предварительной (авансовой) оплаты, по зарегистрированной гражданско-правовой сделке и в целях оплаты поставленных товаров (работ, услуг) к счету к оплате прилагается копия подтверждающего документа, заверенная подписью руководителя государственного учреждения или лица, им уполномоченного, и оттиском гербовой печати государственного учреждения.
При обслуживании по ИС "Казначейство-клиент", прикрепляется сканированный образ с оригинала подтверждающего документа, подписанного ЭЦП руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения.
Сноска. Пункт 239 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.04.2024 № 221 (вводится в действие с 30.04.2024).
240. Для проведения авансовой (предварительной) оплаты государственное учреждение предоставляет реестр счетов к оплате (в случае предоставления в территориальное подразделение казначейства счетов к оплате на бумажном носителе) и счета к оплате.
Погашение суммы авансовой (предварительной) оплаты подтверждается в течение финансового года объемами поставок товаров (работ, услуг) и документами об их поставке, предусмотренными условиями гражданско-правовой сделки, заключенной государственным учреждением в текущем финансовом году.
Последующая оплата товаров (работ, услуг) производится в соответствии с порядком, определенным в договоре на поставку товаров (выполнение работ, оказание услуг) и устанавливающим размеры последующих оплат таким образом, чтобы обеспечить до конца текущего финансового года подтверждение суммы предоплаты полученными объемами поставок (работ, услуг).
Сноска. Пункт 240 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
241. В случае, если риск ответственности получателя по договору был застрахован (получателем заключен договор добровольного страхования гражданско-правовой ответственности за нарушение договора), то при необходимости расторжения государственным учреждением договора с получателем денег в связи с его несостоятельностью, возврат сумм остатка либо всей суммы авансовой (предварительной) оплаты осуществляется юридическим лицом-страховщиком.
241-1. На основании подписанного акта выполненных работ государственное учреждение обеспечивает оплату подрядчику в течение
10 рабочих дней по зарегистрированной гражданско-правовой сделке при реализации бюджетных инвестиционных проектов.

Ескерту. 241-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 26.03.2015 № 202 бұйрығымен.
11-параграф. Ерекшеліктер (шығындар түрлері) бойынша шарт жасамай-ақ, немесе олар азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу талап етілмейтін төлемдерді жүргізуге арналған төлеуге берілетін шоттарды ұсыну және орындау тәртібі
Ескерту. 11-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 12.07.2017 № 431 бұйрығымен
242. Алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 26.03.2015 № 202 бұйрығымен.
243. Мемлекеттік мекеменің Осы Ереженің 234-тармағында көзделген шығыстарды қоспағанда шарт жасамастан не аумақтық қазынашылық бөлімшесінде тіркелуді талап етпейтін БСК шығыстары бойынша шарт жасаса отырып, шығыстардың түрлері бойынша төлемдер жүргізу үшін төлеуге берілетін шотты қалыптастыру мен ұсыну негіздеме болып табылады:
тауарларды сатып алу не жеткізу кезінде – шот-фактуралар немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжат (акті), жұмыстарды орындау және қызметтер көрсету кезінде – акті жасалмайтын қызметтерді қоспағанда, орындалған жұмыстар немесе көрсетілген қызметтер актісі немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге құжат түрі (бұдан әрі - растаушы құжаттар);
қолма-қол ақшаны және чекті алуға арналған өтінім;
сот мөрінің бедерімен расталған заң күшіне енген шешім не ұйғарым, не қаулы, не сот бұйрығы;
инкассалық өкім;
осы Ережеге 98-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қоса қаржыландыру қаражатын немесе байланысқан гранттарды ұлттық валютада жұмсаған кезде үкiметтiк сыртқы қарыздар немесе байланысқан гранттар бойынша қоса қаржыландыру қаражатын алуға өтiнiм.
құрылыс үшін жобаларға (техникалық-экономикалық негіздемелер немесе жобалау-сметалық құжаттама) кешенді ведомстводан тыс сараптаманың оң қорытындысы.
Сатып алынуы бірнеше шығыстардың БСК бойынша жіктелетін шарт жасамай-ақ тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатып алу кезінде тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) бірнеше түрлеріне бір құжатты ресімдеген жағдайда төлеуге берілетін шотты жасау әрбір шығыстардың БСК бойынша жүзеге асырылады. Бұл ретте құжаттың қорытынды сомасы барлық төлеуге берілетін шоттардың қорытынды сомасына сәйкес келуі тиіс.
Шарт жасаусыз негізінде мемлекеттік мекеме тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатып алуды жүзеге асыратын құжатта мынадай ақпараттың болуы міндетті:
мемлекеттік мекеменің атына құжат ресімделген атауы (аумақтық қазынашылық бөлімшесінің және мемлекеттік мекеменің жұмысын қиындатпайтын ұйымдастыру-құқықтық нысанының атауын және мемлекеттік мекеменің атауын қысқартуға жол беріледі);
ақша алушының, оның ішінде алушы банктің деректемелері;
ағымдағы қаржы жылында жүзеге асырылуы тиіс ресімдеу күні (күн, ай, ағымдағы қаржы жылы);
тауардың (жұмыстың, қызметтің) атауы, саны мен (ҚҚС сомасын не ҚҚС болмауын міндетті түрде көрсете отырып) сомасы;

Сноска. Правила дополнены пунктом 241-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 26.03.2015 № 202.
Параграф 11. Порядок предоставления и исполнения счетов к оплате для проведения платежей по спецификам (видам расходов) без заключения договора, либо по которым не требуется регистрация заключенных гражданско-правовых сделок
Сноска. Заголовок параграфа 11 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.07.2017 № 431.
242. Исключен приказом Министра финансов РК от 26.03.2015 № 202.
243. Основанием для формирования и предоставления государственным учреждением счета к оплате для проведения платежей по видам расходов без заключения договоров, за исключением расходов, предусмотренных пунктом 234 настоящих Правил, либо с заключением договоров по КБК расходов, по которым не требуется регистрация заключенных договоров в территориальных подразделениях казначейства, является:
при приобретении либо поставке товаров - счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров, при выполнении работ и услуг - акт выполненных работ или оказанных услуг, за исключением услуг, при которых акты не составляются или иной вид документа, установленного законодательством Республики Казахстан (далее - подтверждающие документы);
заявка на получение наличных денег и чек;
вступившее в законную силу решение либо определение, либо постановление, либо судебный приказ, заверенный оттиском печати суда;
инкассовое распоряжение;
заявку на снятие средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам при расходовании в национальной валюте средств софинансирования или связанных грантов по форме согласно приложению 98 к настоящим Правилам.
В случае оформления на несколько видов товаров (работ, услуг) одного подтверждающего документа при приобретении товаров (работ, услуг) без заключения договора, приобретение которых классифицируются по нескольким КБК расходов, составление счета к оплате осуществляется по каждому КБК расходов. При этом итоговая сумма документа должна соответствовать итоговым суммам всех счетов к оплате.
В документе, на основании которого осуществляется приобретение государственным учреждением товаров (работ, услуг) без заключения договора, обязательно наличие следующей информации:
наименование государственного учреждения, на имя которого оформлен документ (допускается сокращение наименования организационно-правовой формы и наименования государственного учреждения, не затрудняющее работу территориального подразделения казначейства и государственного учреждения);
реквизитов получателя денег, в том числе банка-получателя;
даты оформления, которое должно быть осуществлено в текущем финансовом году (день, месяц, текущий финансовый год);
указания наименования товара (работы, услуги), количества и суммы (с обязательным указанием суммы НДС либо отсутствия НДС);
наличие подписей получателя денег и оттиска печати (при его наличии).

Ескерту. 243-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 26.03.2015 № 202; 26.02.2016 № 87; 11.11.2016 № 597 бұйрықтарымен.
243-1. Электрондық шот фактураларды қабылдау және өңдеу ақпараттық жүйесін пайдаланатын мемлекеттік мекеме үшін тауарларды сатып алу не жеткізу кезінде, не жұмыстарды орындау және қызметтерді көрсету кезінде электрондық шот-фактура "Қазынашылық-клиент" АЖ-де шарт жасамастан шығыстардың түрлері бойынша төлемдер жүргізу үшін төлем шотын қалыптастыру және беру үшін негіздеме болып табылады.
Ескерту. 243-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 26.03.2015 № 202 бұйрығымен.
244. Ақшаны уақытша орналастырудың ҚБШ-нан сот шешімі бойынша төлем жүргізген кезде атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы аумақтық уәкілетті орган қағаз жеткізгіштегі төлем шотына кезде атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы аумақтық органның мөрімен куәландырылған сот актісінің немесе атқарушылық құжаттың көшірмесін қоса береді.
Төлем шотын "Қазынашылық-клиент" АЖ қалыптастыру кезінде атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы аумақтық органның мөрімен куәландырылған сот актісінің немесе атқарушылық құжаттың түпнұсқасынан сканерленген электрондық құжаттар қоса тіркеледі.
Ескерту. 244-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.10.2015 № 509 бұйрығымен.
244-1. Медициналық-әлеуметтік мекемелердің (ұйымдардың) ҚБШ ақшаны уақытша орналастыру шотынан ақшаны алу үшін төлеу шотын ұсыну кезінде комиссия шешімінің көшірмесі және құжаттардың көшірмесі (шот-фактуралар немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжат (акт) немесе орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің актісі немесе оның негізінде тауарларды сатып алу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген басқа құжат).
Ескерту. Ереже 244-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 12.07.2017 № 431 бұйрығымен
245. Төлемдерді жүргізу үшін мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне осы Ереженің 243-тармағында тізбеленген растайтын құжаттарды қоса бермеcтен, төлеуге берілетін шотты қағаз тасығышта ұсынады, "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қызмет көрсету кезінде, банкте алынған қолма-қол ақшаны қалпына келтіру банктік қызметтерге ақы төлеу үшін төлеуге берілетін шоттармен бірге берілетін қолма-қол ақшаны және чекті алуға арналған өтінімді, сондай-ақ осы Ереженің 98-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қоса қаржыландыру қаражатын немесе байланысты гранттарды жұмсау кезінде үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар бойынша қоса қаржыландыру қаражатын алуға арналған өтінімді қоспағанда, электрондық түрде ұсынады.

Сноска. Пункт 243 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 26.03.2015 № 202; от 26.02.2016 № 87; от 11.11.2016 № 597.
243-1. Для государственного учреждения, использующего информационную систему по приему и обработке электронных счетов фактур, основанием для формирования и предоставления счета к оплате для проведения платежей по видам расходов без заключения договоров в ИС "Казначейство-клиент", при приобретении либо поставке товаров, либо при выполнении работ и услуг является электронная счет-фактура.
Сноска. Правила дополнены пунктом 243-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 26.03.2015 № 202.
244. При проведении платежа с КСН временного размещения денег по решению суда, уполномоченный территориальный орган в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов к счету к оплате на бумажном носителе прикладывает копии судебного акта или исполнительного документа, заверенные печатью территориального органа в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов.
При формировании счета к оплате в ИС "Казначейство-клиент" прикрепляет электронные документы, сканированные с оригинала судебного акта или исполнительного документа, заверенные печатью территориального органа в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов.
Сноска. Пункт 244 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.10.2015 № 509.
244-1. При проведении платежа с КСН временного размещения денег, предназначенного для зачисления пенсионных выплат и пособий лиц, проживающих в медико-социальных учреждениях (организациях) и находящихся на полном государственном обеспечении, представляется копия решения комиссии, копия документа (счета-фактуры или накладная акт о поставке товаров, оказанных услуг или другой документ установленный законодательством Республики Казахстан), на основании которого осуществляется приобретение товаров, выполнение работ, оказание услуг.
Сноска. Правила дополнены пунктом 244-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 12.07.2017 № 431.
245. Для проведения платежей государственное учреждение предоставляет в территориальное подразделение казначейства счет к оплате без приложения подтверждающих документов, перечисленных в пункте 243 настоящих Правил на бумажном носителе, при обслуживании по ИС "Казначейство-клиент" - электронным образом, за исключением заявки на получение наличных денег и чека, предоставляемых со счетами к оплате на восстановление полученных наличных денег в банке и оплату банковских услуг, а также заявки на снятие средств софинансирования по правительственным внешним займам или связанным грантам при расходовании средств софинансирования или связанных грантов по форме согласно приложению 98 к настоящим Правилам.

Ескерту. 245-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 18.04.2024 № 221 (30.04.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
245-1. Экономикалық шығыстар сыныптамасының 02 "Сыйақылар төлемі", 03 "Ағымдағы трансферттер", 05 "Бюджеттік кредиттер", 07 "Қарыздарды өтеу" сыныптары, 440 "Нысаналы даму трансферттері", 450 "Шет елге күрделі трансферттер", 620 "Елден тыс қаржылық активтерді сатып алу" кіші сыныптары бойынша және 611 "Заңды тұлғалардың құнды қағаздарды сатып алу үлесіне қатысу" ерекшелігі бойынша төлемді мемлекеттік мекемелер төлеуге берілетін шоттың негізінде жүзеге асырады.
Ескерту. 245-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
246. Нысаналы салым салуға, нысаналы аударым және нысаналы жарнаға бағытталған бюджеттік бағдарламаларды қаржыландыруды бюджеттік бағдарламалар әкімшісі шарт жасаспай, төлеуге берілетін шот негізінде жүзеге асырады.
Бюджеттік бағдарламалардың тиісті әкімшісі, осы Ережеге 90-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлеуге берілетін шоттардың тізілімін және нысаналы салым салуға, нысаналы аударымға және нысаналы жарнаға бағытталған бюджеттік бағдарламаларды қаржыландыру үшін төлеуге берілетін шоттарды 2 данада аумақтық қазынашылық бөлімшесіне жібереді.
Ескерту. 246-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 19.07.2023 № 775 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
247. Мемлекеттік мекеме орындалған жұмыстардың қол қойылған актісі негізінде бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру кезінде аумақтық қазынашылық бөлімшелерде тіркеуді талап етпейтін шарттар бойынша 10 жұмыс күні ішінде мердігерге төлемді қамтамасыз етеді.
12-параграф. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға квазимемлекеттік сектор субъектілеріне ақша аудару тәртібі және инвестициялық жобаларды іске асыруға оларды пайдалану, сондай-ақ мемлекеттік тапсырманы орындауға квазимемлекеттік сектор субъектілеріне ақша аудару, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде қызметтер көрсету
Ескерту. 12-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
248. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қаражатты квазимемлекеттік сектор субъектілеріне аударуы қаржылық-экономикалық негіздемеге немесе техника-экономикалық негіздемеге (жобалау-сметалық құжаттамаға) сәйкес төлемнің негізділігін растайтын құжаттардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген құжаттың өзге де түрінің негізінде, оларда ағымдағы қаржы жылына көрсетілген сома шегінде жүзеге асырылады.
Жарғылық капиталында мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың жарғылық капиталын арттыруға және заңды тұлғалардың жарияланған акцияларын төлеу үшiн олардың еншiлес ұйымдарының жарғылық капиталын арттыруға ақша аудару, бағалы қағаздар нарығын реттеудi және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттiк органның тиiстi куәлiгiмен расталатын жарияланған акциялар (бағалы қағаздар) шығарылымын мемлекеттiк тiркегеннен кейiн бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсі тиісті қаржы жылына көзделген сома шегінде қаржы-экономикалық негіздемеге сәйкес жүзеге асырады.
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсінiң заңды тұлғалардың жарияланған акцияларына ақы төлеуге берiлетiн шотты аумақтық қазынашылық бөлiмшелерiне жарияланған акциялардың (бағалы қағаздардың) шығарылымын мемлекеттiк тiркеусiз ұсынуға жол берiлмейдi. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi заңды тұлғалардың жарияланған акцияларына ақы төлеуге берiлетiн шоттың негiздiлiгi мен заңдылығын қамтамасыз етедi.
Жарияланған акцияларға (бағалы қағаздарға) ақы төлеу шотына ақша аударылғаннан кейiн заңды тұлға бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамада белгiленген мерзiмде мемлекеттiк меншiкке иелiк ету жөнiндегi уәкiлеттi органның шотына төленген акцияларды есептеудi қамтамасыз етедi.
Бюджеттiк инвестицияларды ұлттық холдингтердің және ұлттық басқарушы холдингiнiң жарғылық капиталында мемлекеттiң қатысуы арқылы жүзеге асырылған кезде, көрсетiлген заңды тұлғалардың акцияларының мемлекеттiк пакетiне иелiк ету және пайдалану құқығы жоқ бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiне сәйкес ұлттық холдингтердiң және ұлттық басқарушы холдингi акцияларының эмисиясын төлей алады.

Сноска. Пункт 245 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.04.2024 № 221 (вводится в действие с 30.04.2024).
245-1. Проведение платежей по классам 02 "Выплата вознаграждений", 03 "Текущие трансферты", 05 "Бюджетные кредиты", 07 "Погашение займов", по подклассам 440 "Целевые трансферты на развитие", 450 "Капитальные трансферты за границу", 620 "Приобретение финансовых активов за пределами страны" и по специфике 611 "Приобретение долей участия, ценных бумаг юридических лиц" экономической классификации расходов осуществляется государственными учреждениями на основании счета к оплате.
Сноска. Правила дополнены пунктом 245-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
246. Финансирование бюджетных программ, направленных на вложение целевого вклада, целевое перечисление и целевой взнос, осуществляется администратором бюджетных программ на основании счета к оплате без заключения договора.
Соответствующий администратор бюджетных программ направляет в территориальное подразделение казначейства реестр счетов к оплате в 2-х экземплярах по форме согласно приложению 90 к настоящим Правилам и счета к оплате для финансирования бюджетных программ, направленных на вложение целевого вклада, целевое перечисление и целевой взнос.
Сноска. Пункт 246 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 19.07.2023 № 775 (вводится в действие с 01.01.2024).
247. На основании подписанного акта выполненных работ государственное учреждение обеспечивает оплату подрядчику в течение 10 рабочих дней по договорам, не требующим регистрации в территориальных подразделениях казначейства при реализации бюджетных инвестиционных проектов.
Параграф 12. Порядок перечисления денег субъектам квазигосударственного сектора на формирование или увеличение уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора и их использованием на реализацию инвестиционных проектов, а также перечисления денег субъектам квазигосударственного сектора на выполнение государственного задания, оказание услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
Сноска. Заголовок параграфа 12 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
248. Перечисление средств администратором бюджетных программ субъектам квазигосударственного сектора осуществляется на основании документов, подтверждающих обоснованность платежа в соответствии с финансово-экономическим обоснованием или технико-экономическим обоснованием (проектно-сметной документацией), а также иного вида документа, предусмотренного законодательством Республики Казахстан, в пределах, указанных в них сумм на текущий финансовый год.
Перечисление денег на увеличение уставных капиталов юридических лиц с участием государства в уставном капитале и на увеличение уставного капитала их дочерних организаций в оплату объявленных акций юридических лиц осуществляется администратором бюджетных программ в пределах сумм, предусмотренных на соответствующий финансовый год согласно финансово-экономическому обоснованию, после государственной регистрации выпуска объявленных акций (ценных бумаг), подтверждаемой соответствующим свидетельством государственного органа, осуществляющего регулирование и надзор за рынком ценных бумаг.
Предоставление администратором бюджетных программ в территориальное подразделение казначейства счета к оплате в оплату объявленных акций юридических лиц без государственной регистрации выпуска объявленных акций (ценных бумаг) не допускается. Администратор бюджетных программ обеспечивает обоснованность и правомерность предоставления счета к оплате в оплату объявленных акций юридических лиц.
После перечисления денег в счет оплаты объявленных акций (ценных бумаг) юридическое лицо обеспечивает зачисление оплаченных акций на счет уполномоченного органа по распоряжению государственной собственностью в сроки, установленные законодательством о рынке ценных бумаг.
При осуществлении бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале национальных холдингов и национального управляющего холдинга администраторы бюджетных программ, не имеющие права владения и пользования государственным пакетом акций указанных юридических лиц, в соответствии с решением Правительства Республики Казахстан могут оплачивать эмиссию акций национальных холдингов и национального управляющего холдинга.

Ескерту. 248-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 19.07.2023 № 775 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
249. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталын қалыптастыруға немесе арттыруға тиісті қаржы жылына қарастырылған сома шегінде қаржылық-экономикалық негіздемеге сәйкес төлем жүргізген кезде бюджеттік бағдарламалар әкімшісі аумақтық қазынашылық бөлімшеге төлемге шотты ("Қазынашылық-клиент" АҚ - қалыптастырады), қаржылық-экономикалық негіздемені, жарияланған акциялар (бағалы қағаздар), шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті және бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне квазимемлекеттік сектор субъектісі ұсынатын басқару органдарының тиісті шешімін ұсынады ("Қазынашылық-клиент" АҚ - сканерленген бейнесін тіркейді).
Мемлекеттік тапсырманы орындауға арналған аванстық төлем сомаларын қоспағанда, төлемді жүргізген кезде бюджеттік бағдарламалар әкімшісі аумақтық қазынашылық бөлімшесіне төлемге шотты ("Қазынашылық-клиент" АҚ-қалыптастырады) және, Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2009 жылғы 29 желтоқсандағы № 2225 қаулысымен бекітілген Техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеу талап етілмейтін жобалардың тізбесіне сәйкес техникалық-экономикалық негіздеме әзірлеу талап етілмейтін жобаларды қоспағанда, квазимемлекеттік сектор субъектісі бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне ұсынған техникалық-экономикалық негіздемесіне (жобалау-сметалық құжаттамаға) бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асырған жағдайда төлемнің негізділігін растайтын құжаттардың (шот-фактуралар немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжат (акт), жұмыстарды немесе көрсетілетін қызметтерді орындау кезінде - орындалған жұмыстардың немесе көрсетілген қызметтер актісінің көшірмелері) көшірмесін ("Қазынашылық - клиент" АҚ - сканерленген бейнесін тіркейді) ұсынады.
Бұл ретте, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның оң экономикалық қорытындысының көшірмелері бар қаржылық-экономикалық негіздеменің көшірмелері аумақтық қазынашылық бөлімшесіне мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның оң экономикалық қорытындысының көшірмелерін қоса бере отырып, кейіннен толықтырулар мен өзгерістер енгізуді ескеріп, қаржылық-экономикалық негіздемені беру арқылы әрбір инвестициялық жобаға бір рет беріледі.
Көрсетілген құжаттардың әрбір парағы мемлекеттік мекеме мөрінің бедерімен расталады және орталық атқарушы органның бірінші басшысының орынбасары (ол уәкілеттік берген адам) немесе мемлекеттік мекеме басшысы (ол уәкілеттік берген адам) дәйектейді.

Сноска. Пункт 248 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 19.07.2023 № 775 (вводится в действие с 01.01.2024).
249. При проведении платежа на формирование или увеличение уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора, в пределах сумм, предусмотренных на соответствующий финансовый год согласно финансово-экономическому обоснованию, администратор бюджетных программ предоставляет в территориальное подразделение казначейства (в ИС "Казначейство - клиент" - формирует) счет к оплате, финансово-экономическое обоснование, свидетельство о государственной регистрации выпуска объявленных акций (ценных бумаг) и соответствующее решение органов управления, представленных субъектом квазигосударственного сектора администратору бюджетных программ (в ИС "Казначейство-клиент" - прикрепляет сканированный образ).
При проведении платежа на выполнение государственного задания, за исключением суммы авансового платежа, администратор бюджетных программ предоставляет в территориальное подразделение казначейства (в ИС "Казначейство-клиент" - формирует) счет к оплате и копии (в ИС "Казначейство-клиент" - прикрепляет сканированный образ) документов (счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров, при выполнении работ или услуг - копии акта выполненных работ или оказанных услуг), подтверждающих обоснованность платежа, в случае реализации бюджетных инвестиционных проектов технико-экономическое обоснование (проектно-сметную документацию), представленных субъектом квазигосударственного сектора администратору бюджетных программ, за исключением проектов, не требующих разработки технико-экономического обоснования согласно Перечню бюджетных инвестиционных проектов, не требующих разработки технико-экономического обоснования, утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2009 года № 2225.
При этом копии финансово-экономического обоснования с приложением копии положительного экономического заключения уполномоченного органа по государственному планированию, представляются в территориальное подразделение казначейства один раз, на каждый инвестиционный проект, с последующим представлением финансово-экономического обоснования с учетом дополнений и изменений с приложением копии положительного экономического заключения уполномоченного органа по государственному планированию.
Указанные документы заверяются оттиском печати государственного учреждения полистно и парафируются подписью заместителя первого руководителя центрального исполнительного органа (лица, им уполномоченного) или руководителя государственного учреждения (лица, им уполномоченного).

Ескерту. 249-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.03.2015 № 202; өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрықтарымен.
250. Бюджеттік бағдарлама әкімшісі жарияланған акцияларға (бағалы қағаздарға) төлеуге арналған ақша аударылғаннан кейін бір ай өткен соң бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарына сәйкес бөлінген сомалар шегінде жарғылық капиталды арттыруға байланысты бюджеттік бағдарламалардың мақсаттарына уақтылы қол жеткізуге бағытталған іс-шаралардың іске асырылуы туралы ақпарат береді.
Инвестициялық жобаларды іске асыру және мемлекеттік бағдарламаларда көзделген міндеттерді орындау мақсатында заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын арттыруға бағытталған бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) жүзеге асыратын бюджеттік бағдарлама әкімшілері жыл сайын 20 қаңтарға, сондай-ақ республикалық және жергілікті бюджеттер нақтыланған жағдайда 30 күннің ішінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға бюджеттік бағдарлама, (кіші бағдарлама) мақсатына уақтылы қол жеткізу бағытындағы іс-шараларды іске асыру жөніндегі ақпаратты осы Ереженің 99-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ұсынады.
13-параграф. Қолма-қол ақшамен жасалатын операцияларды жүзеге асыру тәртібі
251. Қолма-қол ақшаны алуды мемлекеттік мекемелер банктің чектері бойынша және (немесе) корпоративтік төлем карточкаларын қолдана отырып жүзеге асырады және осы Ереженің 99-1 сәйкес тізілімі мен мөлшерін анықталған шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бойынша жол беріледі.
Қолма-қол ақшаны алу мемлекеттік мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлғамен жүзеге асырылады. Мемлекеттік мекеменің кассалық операцияларды жүргізу бойынша уәкілетті тұлға – мемлекеттің мекеме бастығының бұйрығына сәйкес чектер бойынша және (немесе) корпоративтік төлем карточкасын қолдана отырып, кассалық операцияларды жүргізуді және кассадағы қолма-қол ақшаның сақталуын қамтамасыз етуді жүзеге асыратын қызметкер.
Осы Ереженің 229-тармағында көзделген ақшаны банк кассасынан чектер бойынша қолма-қол ақша алу үшін мемлекеттік мекеме банкті өзі дербес таңдайды. Мемлекеттік мекеме, аумақтық қазынашылық бөлімшесі және банк кассалық қызмет көрсетуге осы Ереженің 100-қосымшасына сәйкес нысан бойынша шарт жасасады.
Қосымша аумақтық қазынашылық бөлімшесі және банк Қазақстан Республикасының банктік заңнамасына сәйкес чектерді пайдалану туралы шарт жасасады.

Сноска. Пункт 249 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2015 № 202; с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
250. Администратор бюджетной программы по истечении одного месяца после перечисления денег в счет оплаты объявленных акций (ценных бумаг) предоставляет уполномоченному органу по исполнению бюджета информацию о мероприятиях, направленных на своевременное достижение целей бюджетных программ (подпрограмм), связанных с увеличением уставных капиталов, в пределах сумм, выделенных в соответствии с планом финансирования по платежам.
Администраторы бюджетной программы, реализующие бюджетные программы, направленные на увеличение уставных капиталов юридических лиц с участием государства в уставном капитале с целью реализации инвестиционных проектов и решений задач, предусмотренных программными документами ежегодно, к 20 января, а также в случае уточнения республиканского и местных бюджетов в течение 30 дней, предоставляют уполномоченному органу по исполнению бюджета информацию по реализации мероприятий, направленных на своевременное достижение целей бюджетных программ (подпрограмм), по форме согласно приложению 99 к настоящим Правилам.
Параграф 13. Порядок осуществления операций
с наличным деньгами
251. Получение наличных денег государственными учреждениями осуществляется по чекам банка и (или) с применением корпоративной платежной карточки и допускается по спецификам экономической классификации расходов, перечень которых и размеры определены согласно приложению 99-1 к настоящим Правилам.
Получение наличных денег осуществляется уполномоченным лицом государственного учреждения по ведению кассовых операций. Уполномоченное лицо государственного учреждения по ведению кассовых операций – работник государственного учреждения, назначенный приказом руководителя, осуществляет ведение кассовых операций по деньгам, полученным как по чеку, так и (или) с использованием корпоративной платежной карточки, и обеспечивает сохранность наличных денег в кассе.
Для получения наличных денег по чекам из кассы банка с последующей выплатой из кассы государственного учреждения денег, предусмотренных пунктом 229 настоящих Правил, государственное учреждение самостоятельно выбирает банк. Государственным учреждением, банком и территориальным подразделением казначейства заключается договор на кассовое обслуживание по форме согласно приложению 100 к настоящим Правилам.
Дополнительно государственным учреждением заключается с банком договор об использовании чеков в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан.

Ескерту. 251-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586 бұйрығымен.
251-1. Корпоративтік төлем карточкасын қолдану арқылы мемлекеттік мекемелердің шығыстары:
1) шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшеліктерінің 99-1-қосымшасына сәйкес мөлшерінде бюджет қаражатының және мемлекеттік мекеменің иелігінде қалған тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан алынатын ақша;
2) айына 20 айлық есептік көрсеткіштен аспайтын мемлекеттік мекемелер үшін қайырымдылық көмектен түсетін ақша;
3) мемлекеттік мекемеге Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жеке және (немесе) заңды тұлғалардың оны қайтарып алу немесе белгілі бір жағдайлар басталғанда тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға шектеусіз (ақшаны уақытша орналастыру шоты) аудару шартымен беретін ақша есебінен жүзеге асырылады.
Ескерту. Ереже 251-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586; өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрықтарымен.
251-2. Мемлекеттік мекеменің кассасындағы қолма-қол ақша қалдығының күн сайынғы лимиті мемлекеттік мекемені қаржыландырудың жеке жоспарының бекітілген жылдық сомасын ескере отырып, 161 "Ел iшiндегі iссапарлар мен қызметтiк сапарлар" және 162 "Елден тыс жерлерге iссапарлар мен қызметтік сапарлар" ерекшеліктері бойынша, мынадай шекте белгіленеді:
5 млн. теңгеге дейiн - 50 айлық есептік көрсеткіш;
5 млн.теңгеден 20 млн.теңгеге дейiн - 150 айлық есептік көрсеткіш;
20 млн.теңгеден жоғары - 500 айлық есептік көрсеткіш.
Ағымдағы қаржы жылы мемлекеттік мекеменің кодына есептеуге тапсырылмаған мемлекеттік мекеменің кассасындағы бюджеттік қолма-қол ақшаның қалдығы кезекті қаржы жылында 206106 "Бұрын республикалық бюджеттен алынған, пайдаланылмаған қаражатты қайтару" және 206107 "Бұрын жергілiктi бюджеттен алынған, пайдаланылмаған қаражаттардың қайтарылуы" кірістердің бюджеттік сыныптамасының кодтары бойынша тиісті бюджетке міндетті түрде қайтарылады.
Ескерту. Ереже 251-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586 бұйрығымен.
252. Чек кітапшаларын банкте мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғасы мемлекеттік мекеменің басшысы немесе ол өкілеттік берген тұлғаның сенімхаты негізінде қол қою арқылы сатып алады.
Сатып алынған чек кітапшаларын мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғасы оларды аумақтық қазынашылық бөлімшесіне тіркеу үшін ұсынады.
253. Банк чектер бойынша мемлекеттік мекемеге берілген қолма-қол ақшаны есепке алуды жүргізу үшін республикалық бюджеттің есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелер үшін және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелер үшін жеке тиісті баланс шотында банкішілік шоттар ашады.
Банкте ашылған банкішілік шоттардың ерекшелігі әрбір операциялық күннің аяғында банкішілік шоттардың қалдықтары нөл болуы тиіс.

Сноска. Пункт 251 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586.
251-1. Расходы государственного учреждения с применением корпоративной платежной карточки осуществляются за счет:
1) бюджетных денег и денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) – по спецификам экономической классификации расходов в размере согласно приложению 99-1;
2) денег от благотворительной помощи для государственных учреждений - не более 20 месячных расчетных показателей в месяц;
3) денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам (счет временного размещения денег) без ограничений.
Сноска. Глава 6 дополнена пунктом 251-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586; с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
251-2. Ежедневный лимит остатка наличных денег в кассе государственного учреждения устанавливается исходя из утвержденной годовой суммы индивидуального плана финансирования государственного учреждения по спецификам 161 "Командировки и служебные разъезды внутри страны" и 162 "Командировки и служебные разъезды за пределы страны" в следующих пределах: до 5 миллионов тенге - 50 месячных расчетных показателей;
от 5 до 20 миллионов тенге - 150 месячных расчетных показателей;
свыше 20 миллионов тенге - 500 месячных расчетных показателей.
Остатки наличных бюджетных денег в кассе государственного учреждения, не сданные в текущем финансовом году для зачисления на код государственного учреждения, в обязательном порядке возвращаются в очередном финансовом году в соответствующий бюджет по кодам бюджетной классификации доходов 206106 "Возврат неиспользованных средств, ранее полученных из республиканского бюджета" и 206107 "Возврат неиспользованных средств, ранее полученных из местного бюджета".
Сноска. Глава 6 дополнена пунктом 251-2 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586.
252. Чековые книжки закупаются в банке уполномоченным лицом государственного учреждения под роспись на основании доверенности, выданной руководителем государственного учреждения или лицом, им уполномоченным.
Приобретенные чековые книжки предоставляются уполномоченным лицом государственного учреждения в территориальное подразделение казначейства для их регистрации.
253. Банк для ведения учета выданных наличных денег государственному учреждению по чекам открывает внутрибанковские счета на соответствующем балансовом счете для государственных учреждений, содержащихся за счет республиканского бюджета, и отдельно для государственных учреждений, содержащихся за счет средств местных бюджетов.
Особенностью внутрибанковских счетов, открытых в банке, является то, что в конце каждого операционного дня остатки внутрибанковских счетов должны быть нулевыми.

254. Мемлекеттік мекемелер банк кассасынан қолма-қол ақша алуына аумақтық қазынашылық бөлімшесі банкке қойылған қолдар мен мөр бедері үлгілері бар құжатты 2 данада банкке береді. Қойылған қолдар мен мөр бедерінің үлгілері бар құжат № 207 Қаулысымен белгілеген нысан бойынша және тәртіппен ресімделеді.
Ескерту. 254-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 12.07.2017 № 431 бұйрығымен
255. Мемлекеттік мекеме чектер бойынша қолма-қол ақша алғанға дейін бір жұмыс күні бұрын аумақтық қазынашылық бөлімшесіне осы Ереженің 101-қосымшасына сәйкес нысан бойынша банкте алған қолма-қол ақшаны қалпына келтіруге арналған төлеуге берілетін шотты, банк қызметтеріне төлемді, чекті, қолма-қол ақша алуға арналған өтінімді қоса бере отырып, төлеуге берілетін шоттардың тізілімін береді.
Төлеуге берілетін шоттар шығыстардың экономикалық сыныптамасының әрбір ерекшелігі бойынша жеке беріледі.
Чек мемлекеттік мекеменің лауазымды тұлғасына және банктің кассасынан қолма-қол ақша алуға арналған төлеуге берілетін шоттардың жалпы сомасына ресімделеді. Чек мемлекеттік мекеменің қолдарын қоймай-ақ және мөр бедерінсіз беріледі.
256. Аумақтық қазынашылық бөлімшелерінің лауазымды тұлғалары қол қойған және елтаңбалы мөрдің таңбасымен бекітілген мемлекеттік мекемелердің чектері кассалық қызмет көрсетуге арналған шартта белгіленген мерзімде банкке беріледі.
Чектер банкке осы Ереженің 102-қосымшасына сәйкес "Мемлекеттік мекемелердің қолма-қол ақша алуға арналған чектерінің тізілімі" деген 5-55-нысан бойынша мемлекеттік мекемелердің қолма-қол ақшаны алуға арналған чектердің тізілімімен бірге республикалық бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелер бойынша жеке және жергілікті бюджеттердің есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелер бойынша жеке беріледі.
257. Қолма-қол ақшаны беруді банк мемлекеттік мекемелердің қолма-қол ақша алуға арналған чектердің тізілімі және атына чек берілген мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғаға тікелей чек түскеннен кейін келесі жұмыс күніне банк жүргізеді.
258. Банк кассалық қызмет көрсетуге арналған шартта белгіленген мерзімде аумақтық қазынашылық бөлімшесіне осы Ереженің 103-қосымшасына сәйкес нысанда төленген чектердің тізілімін береді.
259. Корпоративтік төлем карточкаларын қолдана отырып, бюджет ақшасы есебінен есептесулерді жүзеге асыру үшін мемлекеттік мекеме ағымдағы шот ашады, бұл ретте республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға, жергілікті бюджетті бағдарламалар әкімшісі - бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға қолдаухат береді.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қолдаухаты мемлекеттік мекеменің атауы мен кодын, бюджет түрін және шығыстар бағының мақсаттарын, оған сәйкес ол қалыптасқан немесе қайта ұйымдастырлған нормативтік құқықтық актіні қамтуы тиіс.

254. На получение наличных денег государственными учреждениями из кассы банка территориальное подразделение казначейства предоставляет в банк документ с образцами подписей и оттиска печати в 2-х экземплярах. Документ с образцами подписей и оттиска печати оформляется по форме и в порядке, установленном Постановлением № 207.
Сноска. Пункт 254 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.07.2017 № 431.
255. Государственное учреждение предварительно за один рабочий день до получения наличных денег по чекам предоставляет в территориальное подразделение казначейства реестр счетов к оплате с приложением счетов к оплате на восстановление полученных наличных денег в банке и оплату банковских услуг, чек, заявку на получение наличных денег по форме согласно приложению 101 к настоящим Правилам.
Счета к оплате предоставляются в отдельности по каждой специфике экономической классификации расходов.
Чек оформляется на уполномоченное лицо государственного учреждения и на общую сумму счетов к оплате на получение наличных денег из кассы банка. Чек предоставляется без подписей и оттиска печати государственного учреждения.
256. Чеки государственных учреждений, подписанные уполномоченными лицами территориального подразделения казначейства и скрепленные оттиском гербовой печати, предоставляются в банк в сроки, установленные договором на кассовое обслуживание.
Чеки предоставляются в банк вместе с реестром чеков на получение наличных денег государственными учреждениями по форме 5-55 "Реестр чеков на получение наличных денег государственными учреждениями" согласно приложению 102 к настоящим Правилам отдельно по государственным учреждениям, содержащимся за счет республиканского бюджета, и отдельно за счет местных бюджетов.
257. Выдача наличных денег производится банком на следующий рабочий день после поступления реестра чеков на получение наличных денег государственными учреждениями и чеков непосредственно уполномоченному лицу государственного учреждения, на имя которого выписан чек.
258. Банк, в сроки установленные договором на кассовое обслуживание, предоставляет в территориальное подразделение казначейства реестр оплаченных чеков по форме согласно приложению 103 к настоящим Правилам.
259. Для осуществления расчетов за счет бюджетных денег с применением корпоративной платежной карточки государственное учреждение открывает текущий счет, при этом администратор республиканских бюджетных программ предоставляет ходатайство в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, администратор местных бюджетных программ - в местный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Ходатайство администратора бюджетных программ должно содержать наименование и код государственного учреждения, вид бюджета и цели направления расходов, нормативный правовой акт, в соответствии с которым оно образовано или реорганизовано.

Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қолдаухаты келіп түскен күннен бастап 5 жұмыс күннің ішінде мемлекеттік мекемеге ағымдағы шотты ашуға осы Ереженің 104-қосымшасына сәйкес нысан бойынша 2 данада рұқсат береді.
Рұқсат беруден бас тартқан жағдайда, бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне бас тарту себебі көрсетіле отырып, жазбаша хабарлама жіберіледі.
260. Мемлекеттік мекеме банкпен корпоративтік төлем карточкаларына банктік қызмет көрсету шартын жасасады, сондай-ақ банкке № 207 Қаулысымен белгіленген құжаттарды ұсынады.
Ескерту. 260-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 12.07.2017 № 431 бұйрығымен
261. Алынған корпоративтік төлем карточкалары осы Ереженің 106-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекемеде тіркеу журналында тіркеледі және орталық атқарушы органның аппарат басшысының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлғаның), ал мұндай болмаған жағдайда – мемлекеттік мекеме басшысының бұйрығымен анықталған уәкілетті тұлғаларға (бұдан әрі – есеп беретін тұлға) қол қойып беріледі.
Ескерту. 261-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2021 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
262. Корпоративтік төлем карточкасын пайдалана отырып жүргізілетін төлемдер ағымдағы шоттағы ақша сомасы шегінде жүзеге асырылады.
Ағымдағы шотты толықтыру міндеттемелер мен төлемдер бойынша бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландырудың жеке жоспарларымен бекітілген сомалар шегінде төлеуге берілетін шот негізінде жүзеге асырылады.
263. Мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғасы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген мерзімде және тәртіппен сауда чектерін, слиптерді және чектерді және (немесе) корпоративтік төлем карточкасын пайдалана отырып жүргізілген төлемдерді растау болып табылатын басқа да құжаттарды қоса бере отырып, чек бойынша және (немесе) ағымдағы шоттан ақшаны пайдаланғаны туралы аванстық есеп береді.
264. Ағымдағы қаржы жылының аяғына дейін ағымдағы шоттағы ақшаның пайдаланылмаған қалдықтары және/немесе есеп беретін тұлға корпоративтік төлем карточкасын пайдалана отырып алған пайдаланылмаған қолма-қол ақша мемлекеттік мекеменің тиісті шотына тиісінше қалпына келтірілуге тиіс. Бұл ретте егер бюджет ақшасы ағымдағы қаржы жылының аяғына дейін қалпына келтірілмеген болса, келесі қаржы жылының бірінші үш жұмыс күнінде бюджет ақшасының қайтарылатын сомасын мемлекеттік мекеме (мемлекеттік мекеменің есеп беруші тұлғасы) тиісті бюджет кірісіне аударуы тиіс. Басқа қаржы көздерінен ағымдағы қаржы жылының аяғына дейін тиісті шотқа аударылмаған ақшаларының пайдаланылмаған қалдықтарының қайтарылатын сомасы келесі қаржы жылының бірінші үш жұмыс күнінде тиісті шотқа қалпына келтірілуге тиіс.

Уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение 5-и рабочих дней со дня поступления ходатайства администратора бюджетных программ выдает государственному учреждению разрешение на открытие текущего счета в 2-х экземплярах по форме согласно приложению 104 к настоящим Правилам.
В случае отказа в выдаче разрешения администратору бюджетных программ направляется письменное уведомление с указанием причины отказа.
260. Государственное учреждение заключает с банком Договор банковского обслуживания корпоративных платежных карточек, а также представляет в банк документы, установленные Постановлением № 207.
Сноска. Пункт 260 в редакции приказа Министра финансов РК от12.07.2017 № 431.
261. Полученная корпоративная платежная карточка регистрируется в государственном учреждении в журнале регистрации по форме согласно приложению 106 к настоящим Правилам и выдается под роспись уполномоченному лицу, определенному приказом руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых – руководителя государственного учреждения (далее – уполномоченное лицо государственного учреждения).
Сноска. Пункт 261 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2021 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
262. Платежи с использованием корпоративной платежной карточки осуществляются в пределах суммы денег на текущем счете.
Пополнение текущего счета осуществляется на основании счета к оплате в пределах сумм, утвержденных индивидуальными планами финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам и платежам.
263. Уполномоченное лицо государственного учреждения предоставляет в сроки и в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, авансовый отчет об использовании денег по чеку и (или) с текущего счета с приложением торговых чеков, слипов и других документов, являющихся подтверждением произведенных платежей с применением чеков и (или) корпоративной платежной карточки.
264. До конца текущего финансового года неиспользованные наличные деньги, снятые уполномоченным лицом с использованием чека и (или) корпоративной платежной карточки и (или) неиспользованные остатки денег на текущем счете должны быть восстановлены на соответствующий счет государственного учреждения. При этом если бюджетные деньги не были восстановлены до конца текущего финансового года, в первые три рабочих дня следующего финансового года суммы возврата бюджетных денег должны быть перечислены государственным учреждением (уполномоченным лицом государственного учреждения) в доход соответствующего бюджета. Суммы возврата неиспользованных остатков денег с других источников финансирования, не перечисленные на соответствующий счет до конца текущего финансового года, должны быть восстановлены на соответствующий счет в первые три рабочих дня следующего финансового года.

265. Алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586 бұйрығымен.
14-параграф. Мемлекеттік мекеменің жасалған төлемдер сомасын және ақша аударымдарын қайтару
266. Ағымдағы қаржы жылында жасалған төлемдердi қайтару кезiнде аумақтық қазынашылық бөлiмшесі:
1) орындалмаған мiндеттемелер сомасын арттыру және шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының тиiстi кодтары бойынша кассалық шығыстарды азайту арқылы мемлекеттiк мекеменiң кассалық шығыстарын қалпына келтiрудi жүзеге асырады;
2) мемлекеттiк мекемеге осы 2-38 "Төлем тапсырмасы" нысанындағы есептi Ереженiң 107-қосымшасына сәйкес нысан бойынша (бұдан әрi – 2-38-нысан бойынша төлем тапсырмасы) және 5-17 "Қалпына келтiру және ауыстырулар тiзiлiмi" нысанындағы есептi осы Ереженiң 108-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бередi.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қызмет көрсетілетін мемлекеттік мекемелер 2-38 "Төлем тапсырмасы", 5-17 "Қалпына келтiру және ауыстырулар тiзiлiмi", 5-56 "Жалақы бойынша төлемдерді қайтару жөніндегі есеп", 5-57 "Зейнетақы және әлеуметтік төлемдерін, міндетті медициналық сақтандыру үшін жарналар және (немесе) төлемдерін қайтару жөніндегі есеп" нысанындағы есептерді дербес қалыптастырады.
Ескерту. 266-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 12.07.2017 № 431 бұйрығымен
267. Ағымдағы жылдың деректемелері дұрыс көрсетілмеген төлемдерін немесе өткен жылдардың төлемдерін қайтарған жағдайда, аумақтық қазынашылық бөлімшесі мұндай төлемдерді 902 "Анықталғанға дейін өзара есеп айырысу бойынша ұлттық валютада аударылған сомалар" шотына (бұдан әрі - 902-шот) есептейді.
Аумақтық қазынашылық бөлiмшесi жетi жұмыс күнi iшiнде олардың есептелген күнінен бастап сомалардың 902-шотқа есептелу себебiн анықтауды қамтамасыз етедi, төлемдер қате аударылған жағдайда, сома ақшаны жөнелтушiге керi қайтарылады.
Ескерту. 267-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87; 11.11.2016 № 597 бұйрықтарымен.
268. Мемлекеттік мекеме төлем тапсырмасын алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде аумақтық қазынашылық бөлімшесіне ақша алушыға аумақтық қазынашылық бөлімшесінің қайтару сомасын кейіннен қайтаруы үшін не өткен жылдардың дебиторлық берешегі расталған кезде қайтару сомасын тиісті бюджет кірісіне кейіннен аудару үшін нақтыланған деректемелер көрсетілген хат жібереді.

265. Исключен приказом Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586.
Параграф 14. Возврат сумм произведенных платежей
и переводов денег государственного учреждения
266. При возврате платежей, произведенных в текущем финансовом году, территориальное подразделение казначейства:
1) осуществляет восстановление кассовых расходов государственного учреждения путем увеличения суммы невыполненных обязательств и уменьшения кассовых расходов по соответствующим кодам бюджетной классификации расходов;
2) предоставляет государственному учреждению отчет формы 2-38 "Платежное поручение" по форме, согласно приложению 107 к настоящим Правилам (далее - платежное поручение по форме 2-38) и отчет формы 5-17 "Реестр восстановлений и переносов" по форме, согласно приложению 108 к настоящим Правилам.
Государственные учреждения, обслуживающиеся по ИС "Казначейство-клиент" самостоятельно формируют отчеты формы 2-38 "Платежное поручение", 5-17 "Реестр восстановлений и переносов", 5-56 "Отчет по возвратам платежей по заработной плате" 5-57 "Отчет по возвратам пенсионных и социальных платежей, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование".
Сноска. Пункт 266 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 12.07.2017 № 431.
267. В случае возврата платежей текущего года с неверно указанными реквизитами или платежей прошлых лет, территориальное подразделение казначейства зачисляет такие платежи на 902 счет "Суммы, перечисленные по взаимным расчетам до выяснения в национальной валюте". Счет "Суммы, перечисленные по взаимным расчетам до выяснения в национальной валюте" (далее - 902 счет) - внутрибанковский счет, открываемый в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета и его территориальных подразделениях. Не позднее следующего рабочего дня ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства предоставляет государственному учреждению платежное поручение по форме 2-38.
Территориальное подразделение казначейства в течение семи рабочих дней обеспечивает выяснение причин зачисления сумм на 902 счет со дня их зачисления, в случае ошибочно перечисленных платежей, суммы возвращаются назад отправителю денег.
Сноска. Пункт 267 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87; в часть первую пункта 267 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не изменяется приказом Министра финансов РК от 11.11.2016 № 597.
268. Государственное учреждение в течение 3-х рабочих дней со дня получения платежного поручения направляет в территориальное подразделение казначейства письмо с указанием уточненных реквизитов для последующего зачисления территориальным подразделением казначейства суммы возврата получателю денег либо при подтверждении дебиторской задолженности прошлых лет для последующего перечисления суммы возврата в доход соответствующего бюджета.

Тиісті бюджеттің кірісіне өткен жылдардың дебиторлық берешегін қайтару сомасын аударуға аумақтық қазынашылық бөлімшесінің 2-38-нысаны бойынша төлем тапсырмасы мемлекеттік мекеменің есептегі дебиторлық берешек сомасын есептен шығару үшін негіз болып табылады.
Ескерту. 268-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 11.11.2016 № 597 бұйрығымен.
269. Ағымдағы қаржы жылы ішінде міндетті зейнетақылық, кәсіби және ерікті зейнетақы жарнамалар, әлеуметтік аударымдар, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар, жалақы, алименттер, стипендиялар бойынша өткен жылдардың төлемдерін қайтару мемлекеттік мекеменің хаты мен оған қоса берілген свифт-файлдың негізінде аумақтық қазынашылық бөлімшесі ақшаны жөнелтушіге одан әрі аударуы үшін 902-шотқа есептеледі.
Кірістері бойынша түсімдер сомасын есептеу кезінде 902-шотқа (құжаттарда 2-28-нысан бойынша төлем тапсырмаларындағы көрсетілген деректемелер болмаған немесе дұрыс болмаған кезде) аумақтық қазынашылық органы соманы ақшаны жөнелтушіге не мемлекеттік мекеменің хаты негізінде деректемелерді нақтылаған кезде тиісті бюджеттің кірісіне есептейді.
Жергілікті өзін-өзі басқарудың және мемлекеттік мекеменің ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың ҚБШ түсімдер бойынша 902-шотына есептелген сомалар 2-38-нысан бойынша төлем тапсырмаларында көрсетілген деректемелер болмаған немесе қате көрсетілген кезде аумақтық қазынашылық бөлімшесі мемлекеттік мекеме хатының негізінде деректемелерді нақтылаған кезде ақшаны алушыға есептейді.
Ағымдағы қаржы жылының соңында міндетті зейнетақылық, кәсіби және ерікті зейнетақы жарнамалар, әлеуметтік аударымдар, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар, жалақы, алименттер, стипендиялар, жәрдемақылар, іссапар және қызметтік сапарлар бойынша төлемдерді қайтару өткен жылдардың төлемдерін қайтару мемлекеттік мекеменің хаты мен оған қоса берілген свифт-файлдың негізінде аумақтық қазынашылық бөлімшесі ақшаны жөнелтушіге одан әрі аударуы үшін 902-шотқа есептеледі.
Ескерту. 269-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87; 11.11.2016 № 597; 23.02.2018 № 269; 30.11.2018 № 1046; 24.12.2021 № 1335 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
15-параграф. Есептеудің аккредитивті нысанын пайдалану

Платежное поручение по форме 2-38 территориального подразделения казначейства на перечисление в доход соответствующего бюджета суммы возврата дебиторской задолженности прошлых лет является основанием для списания государственным учреждением числящейся суммы дебиторской задолженности.
Сноска. В пункт 268 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не изменяется приказом Министра финансов РК от 11.11.2016 № 597.
269. В течение текущего финансового года возвраты платежей прошлых лет по обязательным пенсионным, профессиональным и добровольным пенсионным взносам, социальным отчислениям, отчислениям и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование, заработной плате, алиментам, стипендиям зачисляются на 902 счет, для дальнейшего перечисления территориальным подразделением казначейства, на основании письма государственного учреждения и приложенного к нему свифт-файла отправителю денег.
При зачислении сумм поступлений по доходам на 902 счет (при отсутствии или неверно указанных реквизитах в платежных поручениях по форме 2-38 документах) территориальное подразделение казначейства возвращает сумму отправителю денег либо на основании письма государственного учреждения при уточнении реквизитов зачисляет в доход соответствующего бюджета.
Зачисленные суммы на 902 счет по поступлениям на КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег государственных учреждений и местного самоуправления при отсутствии или неверно указанных реквизитах в платежных поручениях по форме 2-38 территориальным подразделением казначейства на основании письма государственного учреждения при уточнении реквизитов зачисляются получателю денег.
В конце текущего финансового года возвраты платежей по обязательным пенсионным, профессиональным и добровольным пенсионным взносам социальным отчислениям, отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование заработной плате, алиментам, стипендиям, пособиям, командировочным и служебным разъездам зачисляются на 902 счет для дальнейшего перечисления на основании письма государственного учреждения и приложенного к нему свифт-файла отправителю денег.
Сноска. Пункт 269 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87; от 11.11.2016 № 597; от 23.02.2018 № 269; от 30.11.2018 № 1046; от 24.12.2021 № 1335 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 15. Использование аккредитивной формы расчета

270. Шетел валютасында жасалған шарттар бойынша Қазақстан Республикасының резидент еместерінің пайдасына шетел валютасында төлемдер және ақша аударуды жүзеге асыру кезінде құжаттық аккредитивті (бұдан әрі - аккредитив) қолдана отырып, есеп айырысу нысанын пайдалануға жол беріледі.
271. Аккредитив ағымдағы қаржы жылына көзделген шарт сомасының шегінде және шетел валютасындағы шарттың қолданылу мерзіміне ашылады. Бұл ретте шартты ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанына дейінгі немесе ағымдағы қаржы жылынан асатын қолданылу мерзімімен шарт жасасқан жағдайда, бюджетті атқару бойынша уәкілетті органда ашылған байланысты грант немесе сыртқы қарыздың арнайы шотының ақшасы есебінен ашылған аккредитивті ашу жағдайын қоспағанда, аккредитивтің қолданылу мерзімі аккредитив ашылатын қаржы жылының 15 желтоқсанынан кешіктірмей белгіленеді.
272. Аккредитивті шетел валютасында ашу үшін мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне "Қазақстан Республикасы банктерінің құжаттамалық аккредитивтерімен операциялар жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы № 199 қаулысына (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9948 болып тіркелді) сәйкес ресімделетін және ұсынылатын өтінімді ұсынады. Осы Ережеде белгіленген тәртіппен тіркелген аккредитивті пайдалану көзделген шарт өтінімді ресімдеу үшін негіз болып табылады.
Ескерту. 272-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586 бұйрығымен.
273. Аккредитив трансферленбейтін (аударылмайтын) болуы тиіс.
274. Аккредитив ҚР ҰБ-да ашылады. Есептеудің аккредитивті нысанын қолдана отырып жасалған шарттың талаптарында аккредитивпен көзделген құжаттарды тиісті ұсынуға дейін банк-эмитентте (ҚР ҰБ) аккредитив бойынша жабудың болуы көзделеді.
274-1. Мемлекеттік мекемемен шетел валютасын ары қарай аккредитивтік шотқа аудару үшін сатып алған жағдайда төлем шотта және шетел валютасын қайтадан айырбастауға арналған өтінімге аккредитвті ашуға арналған өтінімнің мерзімі мен нөмірі көрсетіледі.
Ескерту. 15-параграф 274-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046; жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 14.03.2019 № 226 бұйрықтарымен.
275. Аккредитивтің талаптарының мерзімнен бұрын орындалуына не аккредитивті қолдану мерзімінің аяқталуына байланысты шетел валютасындағы аккредитив жабылады.

270. По договорам, заключенным в иностранной валюте, допускается использование формы расчета с применением документарного аккредитива (далее - аккредитив) при осуществлении платежей и переводов денег в иностранной валюте в пользу нерезидентов Республики Казахстан.
271. Аккредитив открывается в пределах суммы договора, предусмотренной на текущий финансовый год, и на срок действия договора в иностранной валюте. При этом в случае заключения договора со сроком действия до 31 декабря текущего финансового года или превышающим текущий финансовый год срок действия аккредитива устанавливается не позднее 15 декабря финансового года, в котором открывается аккредитив, за исключением случаев открытия аккредитива за счет денег со специального счета внешнего займа или связанного гранта, открытого в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета.
272. Для открытия аккредитива в иностранной валюте государственное учреждение представляет в территориальное подразделение казначейства заявление, которое оформляется и представляется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 199 "Об утверждении Правил проведения операций с документарными аккредитивами банками Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9948). Основанием для оформления заявления является договор, которым предусмотрено использование аккредитива, зарегистрированный в порядке, установленном настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 272 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586.
273. Аккредитив должен быть нетрансфертабельным (непереводным).
274. Аккредитив открывается в НБ РК. В условиях договора с применением аккредитивной формы расчета предусматривается нахождение возмещения по аккредитиву в банке-эмитенте (НБ РК) до надлежащего представления документов, предусмотренных аккредитивом.
274-1 При покупке государственным учреждением иностранной валюты для дальнейшего ее перечисления на аккредитивный счет, в счете к оплате и заявке на конвертацию иностранной валюты указывается номер и дата заявления на открытие аккредитива.
Сноска. Правила дополнены пунктом 274-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046; в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 14.03.2019 № 226.
275. Аккредитив в иностранной валюте закрывается в связи с досрочным исполнением условий аккредитива либо истечением срока действия аккредитива.

276. Шетел валютасындағы аккредитивтің пайдаланылмаған сомасы аккредитивтің қолданылу мерзімі аяқталған соң, қайта айырбастау жөніндегі рәсімдерді жүзеге асырғаннан кейін шетел валютасы айырбасталған шығыстар БСК бойынша ағымдағы қаржы жылының кассалық шығыстарын қалпына келтіру жолымен есепке алынады.
Бюджетті атқару бойынша уәкілетті органда ашылған байланысты грант немесе сыртқы қарыздың арнайы шотының қаражаты есебінен ашылған аккредитивтің пайдаланылмаған сомасы аккредитивтің қолдану мерзімі аяқталғаннан кейін тиісті байланысты грант немесе сыртқы қарыздың арнайы шотына аударылады.
277. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекеттік мекемелердің аккредитив сомаларының есебін жүргізеді.
16-параграф. Инкассолық өкімдерді, мемлекеттік кірістер органының өкімдерін, мемлекеттік ішкі аудит жөніндегі уәкілетті органның және атқарушы құжаттарды орындау тәртібі
Ескерту. 16-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 12.07.2017 № 431 бұйрығымен
278. Инкассолық өкiм соттардың заңды күшiне енген шешiмдерiне, ұйғарымдарына, қаулыларына, бұйрықтарына сәйкес берiлген, сондай-ақ пайда болған салық берешегiн, мiндеттi зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары немесе әлеуметтiк аударымдар, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешектi, кеден органдары алдындағы берешектi өтеуге байланысты атқарушылық құжаттарды мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттік сектор субъектісінің мәжбүрлi түрде орындауына негiз болып табылатын құжатты бiлдiредi. Инкассолық өкiм мемлекеттiк мекеме/квазимемлекеттік сектор субъектісі төлемiнiң негiздiлiгiн растайтын құжат болып табылады.
Мемлекеттік кірістер органдарының инкассолық өкiмдерiн қоспағанда, инкассолық өкiм атқару парағы немесе сот шешiмi (үкiмi, ұйғарымы, қаулысы) немесе ақшаны өндiрiп алу туралы сот бұйрығы негiзiнде және Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде көзделген басқа да негiздер бойынша берiлген бұйрықтың негізінде жасалады.
Инкассолық өкiм аумақтық қазынашылық бөлімге осы Ереженің 109-қосымшасына сәйкес нысан бойынша инкассолық өкім тізілімімен бірге 2 данада ұсынылады. Инкассолық өкім тізілімінде қазынашылықтың аумақтық бөлімшесіне ұсынылатын барлық инкассолық өкімдер көрсетіледі.
Инкассолық өкiм № 208 қаулымен белгiленген нысан бойынша 2 данада мемлекеттiк мекемеге/квазимемлекеттік сектор субъектісіне қызмет көрсетiлетiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне берiледi. Мемлекеттік кірістер органдарының өкімдерін қоспағанда, оны жасау үшiн негiз болып табылатын атқарушылық құжаттың түпнұсқасы не әрбiр бетi соттың елтаңбалық мөрiмен куәландырылған немесе әр бетте жеке не сот актілерін орындау бойынша аумақтық уәкілетті органның сот атқарушысының мөрімен куәландырылған осы құжаттың көшiрмесi инкассолық өкімге қоса беріледі.
Инкассолық өкiмдi аумақтық қазынашылық бөлiмшесi инкассолық өкiм есептен шыққан күннен 10 (он) күнтiзбелiк күн iшiнде орындауға қабылдауы тиіс.
Инкассолық өкiмдердi қабылдау кезiнде аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң жауапты орындаушысы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен қолдардың және мөр бедерiнiң болуына көзбен тексерудi жүзеге асырады.

276. Неиспользованные суммы аккредитива в иностранной валюте по истечении срока действия аккредитива, после осуществления процедур по реконвертации, зачисляются путем восстановления кассовых расходов текущего финансового года по КБК расходов, с которого конвертирована иностранная валюта.
Неиспользованные суммы аккредитива, открытого за счет денег со специального счета внешнего займа или связанного гранта, открытого в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, по истечении срока действия аккредитива зачисляются на соответствующий специальный счет внешнего займа или связанного гранта.
277. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета ведет учет сумм аккредитивов государственных учреждений.
Параграф 16. Исполнение инкассовых распоряжений, распоряжений органа государственных доходов, уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и исполнительных документов
Сноска. Заголовок параграфа 16 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.07.2017 № 431.
278. Инкассовое распоряжение представляет собой документ, являющийся основанием для принудительного исполнения государственным учреждением/субъектом квазигосударственного сектора исполнительных документов, выданных согласно вступившим в законную силу решениям, определениям, постановлениям, приказам судов, а также связанных с погашением образовавшейся налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам или социальным отчислениям, отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование, задолженности перед таможенными органами. Инкассовое распоряжение является документом, подтверждающим обоснованность платежа государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора.
Инкассовое распоряжение составляется на основании исполнительного листа или приказа, выданного по решению (приговору, определению, постановлению) суда, или судебного приказа о взыскании денег и другим основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан, за исключением инкассовых распоряжений органов государственных доходов.
Инкассовое распоряжение предоставляется в территориальное подразделение казначейства вместе с реестром инкассовых распоряжений по форме, согласно приложению 109 к настоящим Правилам в 2-х экземплярах. В реестре инкассовых распоряжений указываются все инкассовые распоряжения, предоставляемые в территориальное подразделение казначейства.
Инкассовое распоряжение представляется в территориальное подразделение казначейства, в котором обслуживается государственное учреждение/субъект квазигосударственного сектора, в 2-х экземплярах по форме, установленной Постановлением № 208. К инкассовому распоряжению прилагается оригинал исполнительного документа, являющегося основанием для его составления, либо копии этого документа, заверенной постранично оттиском гербовой печати суда, либо заверенной постранично печатью частного судебного исполнителя либо территориального отдела уполномоченного органа по исполнению судебных актов, за исключением инкассовых распоряжений органов государственных доходов.
Инкассовое распоряжение подлежит к принятию территориальным подразделением казначейства к исполнению в течение 10 (десяти) календарных дней от даты выписки инкассового распоряжения.
При приеме инкассовых распоряжений ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства осуществляет визуальную проверку на наличие подписей и оттиска печати в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

Ескерту. 278-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87; өзгеріс енгізілді -12.07.2017 № 431; 23.02.2018 № 269 бұйрықтарымен.
279. Инкассолық өкiм Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген талаптарға, оның iшiнде осы Ереженiң 278-тармағына сәйкес болған кезде 110 және 111-қосымшасына сәйкес нысан бойынша, инкассолық өкiмдердi есепке алу журналында тiркеледi, ол беттердiң жалпы санын көрсете отырып, нөмiрленген, тiгiнделген және елтаңбалы мөр бедерiмен және аумақтық қазынашылық бөлiмшесi басшысының қойылған қолымен нықталған болуы тиiс.
Жазбалар хронологиялық тәртіппен жүргізіледі, инкассолық өкімнің түскен күні журналда көрсетілген күнге сәйкес келуі тиіс. Инкассолық өкімдерді есепке алу журналы бюджет түрлері және қаржыландыру көздері бойынша жүргізіледі.
Инкассолық өкім Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген және атқарушы құжаттарды ұсыну үшін, оның ішінде осы Ереженің 278 -тармағында белгіленген мерзімі өтіп кеткен кезде инкассолық өкім 2 жұмыс күні ішінде қайтару себептерін жазбаша негіздеумен орындалмай қайтаруға жатады.
280. Мемлекеттік кірістер органдарының атқарушы құжаттары бойынша мемлекеттiк мекемеге/квазимемлекеттік сектор субъектісіне қойған инкассолық өкiмдерi аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне бiр мезгілде түскен кезде, оларды орындау Азаматтық кодексте белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
Мемлекеттік кірістер органдарының инкассолық өкiмдерi мемлекеттiк мекемеге/квазимемлекеттік сектор субъектісіне бiр мезгілде түскен кезде, салық берешегi сомаларын өндiрiп алуға қойылған инкассолық өкiмдер бiрiншi кезекте орындалады.
281. Инкассолық өкiмдi орындау:
1) инкассолық өкім мемлекеттiк мекеменiң кодына қойылған жағдайда, ағымдағы қаржы жылының қабылданбаған мiндеттемелерi бойынша жоспарлы тағайындау сомасы. Сондай-ақ мемлекеттiк сатып алу бойынша үнемдеудi қоса алғанда, бюджеттiк бағдарлама бойынша бюджет қаражатының қолда бар үнемi инкассолық өкiмдi орындауға жiберiледi;
2) қабылданбаған мiндеттемелер бойынша жоспарлы тағайындау сомасы және оны мемлекеттiк мекемелердiң олардың иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) сатуынан түсетiн ақшаны есептеумен және олардың есебінен шығыстарды жүргізумен байланысты операцияларды есепке алуға арналған ҚБШ қойған жағдайда, мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) сатуынан түсетiн ақша;
3) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес оны мемлекеттік мекемелер үшін алатын қайырымдылық көмектен түскен ақшаны есептеумен және жұмсаумен байланысты операцияларды есепке алуға арналған ҚБШ қойылған жағдайда қайырымдылық көмек ақшасының қалдығы;

Сноска. Пункт 278 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87; с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 12.07.2017 № 431; от 23.02.2018 № 269.
279. Инкассовое распоряжение при соответствии требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан, в том числе пункта 278 настоящих Правил, регистрируется в журнале учета инкассовых распоряжений по форме согласно приложениям 110 и 111, который должен быть пронумерован, прошнурован и скреплен оттиском гербовой печати и подписью руководителя территориального подразделения казначейства, с указанием общего количества листов.
Записи производятся в хронологическом порядке, дата поступления инкассового распоряжения должна соответствовать дате указанной в журнале. Журнал учета инкассовых распоряжений ведется по видам бюджетов и источникам финансирования.
При несоответствии инкассового распоряжения требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан и требованиям пункта 278 настоящих Правил инкассовое распоряжение в течение 2-х рабочих дней подлежит возврату без исполнения с письменным обоснованием причин возврата.
280. При одновременном поступлении в территориальное подразделение казначейства на государственное учреждение/субъект квазигосударственного сектора инкассовых распоряжений по исполнительным документам, органов государственных доходов, исполнение их осуществляется в порядке, установленном Гражданским кодексом.
При одновременном поступлении на государственное учреждение/субъект квазигосударственного сектора инкассовых распоряжений органов государственных доходов, инкассовое распоряжение на взыскание сумм налоговой задолженности исполняется в первоочередном порядке.
281. Исполнение инкассового распоряжения производится за счет:
1) сумм плановых назначений по непринятым обязательствам текущего финансового года, в случае выставления инкассового распоряжения на код государственного учреждения. Также на исполнение инкассового распоряжения направляется имеющаяся экономия бюджетных средств по бюджетной программе, включая экономию по государственным закупкам;
2) сумм плановых назначений по непринятым обязательствам и денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), в случае выставления его на КСН, предназначенный для учета операций, связанных с зачислением денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, и проведением за счет них расходов;
3) остатка денег благотворительной помощи, в случае выставления его на КСН, предназначенный для учета операций, связанных с зачислением и расходованием денег от благотворительной помощи для государственных учреждений, получаемых ими в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;

4) квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотындағы ақша қалдығы және банктік заңнамаға сәйкес;
5) алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 06.09.2017 № 543 (халық саны екі мың адамнан көп аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2018 және халық саны екі мың адам және одан аз аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 281-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87; 06.09.2017 № 543 (халық саны екі мың адамнан көп аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2018 және халық саны екі мың адам және одан аз аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
282. Атқару құжаттарының негізінде ұсынылған инкассалық өкімді орындау шығыстардың экономикалық сыныптамасының тиісті ерекшелігі бойынша жасалады. Атқару құжаттарын, сот актілерін орындауға арналған шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бойынша қаражат жетіспеген не жоқ болған жағдайда инкассалық өкімді орындау жеке қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу жолымен жүзеге асырылады.
283. Инкассолық өкімді, мемлекеттік кірістер органдарының өкімін, сот актілерін, анықтау және алдын ала тергеу органдарының қаулыларын, прокурор санкция берген атқарушылық іс жүргізу органдарының қаулыларын, атқарушылық іс жүргізу органдарының қаулыларын, нақты ақша сомасына тыйым салу туралы сот санкция берген атқарушылық іс жүргізу органдарының қаулыларын, басқа міндеттемелерді орындауға тыйым салатын атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдау туралы қаулыларды алғаннан кейін аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты орындаушысы:
1) мемлекеттік мекемеге инкассолық өкімді тіркеген күннен кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей инкассолық өкімді қою және мына:
мемлекеттік мекемелердің қызметін ұстау жүзеге асырылатын бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша;
міндеттемелерді тіркеу және мемлекеттік мекемелердің ақылы қызметтер ҚБШ бойынша төлем жүргізу жөнінде;
мемлекеттік мекемелердің қайырымдылық көмектің және жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ бойынша төлем жүргізу жөнінде;
осы Ережеге 278-тармақта көзделген жағдайларда инкассолық өкімнің бірінші данасы мен атқарушы құжаттың көшірмесі қоса беріле отырып, операцияларды тоқтата тұру туралы жазбаша хабарлама (бұдан әрі – хабарлама хат) жібереді. Аумақтық қазынашылық бөлімшесінде инкассолық өкімнің екінші данасы, оны атқарушы құжаттар негізінде қойған жағдайда – инкассолық өкімнің көшірмесімен бірге атқарушы құжаттың түпнұсқасы (көшірмесі) қалады;

4) остатка денег на счете субъекта квазигосударственного сектора и в соответствии с банковским законодательством;
5) исключен приказом Министра финансов РК от 06.09.2017 № 543 (вводится в действие для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью более двух тысяч человек с 01.01.2018 и для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с 01.01.2020).
Сноска. Пункт 281 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87; от 06.09.2017 № 543 (вводится в действие для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью более двух тысяч человек с 01.01.2018 и для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с 01.01.2020).
282. Исполнение инкассового распоряжения выставленного на основании исполнительных документов производится по соответствующей специфике экономической классификации расходов. При недостаточности либо отсутствии средств по специфике экономической классификации расходов, предназначенной для исполнения исполнительных документов, судебных актов, исполнение инкассового распоряжения осуществляется путем внесения изменений в индивидуальные планы финансирования.
283. Получив инкассовое распоряжение ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства:
1) направляет государственному учреждению не позднее следующего рабочего дня за днем регистрации инкассового распоряжения письменное уведомление о выставлении инкассового распоряжения и приостановлении операций (далее - письмо-уведомление):
по бюджетной программе (подпрограмме), по которой осуществляется содержание деятельности государственных учреждений;
по регистрации обязательств и проведению платежей по КСН платных услуг государственного учреждения;
по проведению платежей по КСН благотворительной помощи и местного самоуправления государственного учреждения;
с приложением первого экземпляра инкассового распоряжения и копии исполнительного документа в случае, предусмотренном пунктом 278 настоящих Правил. В территориальном подразделении казначейства остается второй экземпляр инкассового распоряжения, в случае выставления его на основании исполнительного документа - вместе со вторым экземпляром инкассового распоряжения остается оригинал (копия) исполнительного документа;

2) сол күні мыналар бойынша:
жалақы және басқа да ақша, оның ішінде техникалық персоналдың төлемдері;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген ақшалай өтемақы;
салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер;
міндетті зейнетақы жарналары;
кәсіби зейнетақылық жарналары;
жалақы мен басқа да ақшалай төлемдерден ұстаулар;
әлеуметтік аударымдар;
міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар;
банк қызметтеріне ақы төлеу бойынша төлемдер мен ақша аударымдары жүзеге асырылатын шығыстардың ҚБШ-ны қоспағанда, қызметтерін қамтамасыз ету жүзеге асырылатын бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) пайдаланылмаған қалдықтары бойынша операцияларды тоқтата тұру жүзеге асырылады.
Ескерту. 283-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269; өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрықтарымен.
284. Аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнің жауапты орындаушысы инкассолық өкiмді алып, квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотындағы қалдықтар шегінде инкассолық өкімде көрсетілген алушының пайдасына акцептсіз ақша алуды жүзеге асырады. Келесі жұмыс күні осы Ереженің 107-қосымшасына сәйкес 2-38-нысанды және 91-қосымшасына сәйкес 5-15-нысанды қалыптастырады және басып шығарады. 2-38-нысан мөртабанмен расталады және оған аумақтық қазынашылық бөлiмшенің жауапты орындаушысының қолы қойылады да ақшаның алынғанын растайтын құжат ретінде квазимемлекеттік сектор субъектісіне беріледі.
Ескерту. 284-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.03.2015 № 202 бұйрығымен.
285. Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат өндіріп алу туралы атқарушы құжаттар бойынша инкассолық өкімдер қойылған кезде мемлекеттік мекемелерді ұстау жүзеге асырылатын бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша операцияларды тоқтата тұру жүргізілмейді.
286. Операцияларды тоқтата тұру, осы Ереженің 283-тармағының 2) тармақшасының екінші - сегізінші абзацында көзделген шығыстардың БСК қоспағанда, аумақтық қазынашылық бөлімшесінің мемлекеттік мекемелерді ұстау жүзеге асырылатын бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша пайдаланылмаған қалдықтары есебінен мемлекеттік мекемелердің құжаттарын қабылдауды және орындауды тоқтата тұруды көздейді.
287. Мемлекеттік мекеме хабарлама хатты алып, инкассолық өкім түскен күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей инкассолық өкім деректері негізінде төлеуге берілетін шотты қалыптастыру және аумақтық қазынашылық бөлімшесіне ұсыну жолымен инкассолық өкімнің орындалуын қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік мекеме мемлекеттік сатып алу бойынша үнемдеуді қоса алғанда, қабылданбаған міндеттемелер мен бюджеттік бағдарлама шығыстарын үнемдеу бойынша жоспарлы тағайындау сомасы жетіспеген немесе болмаған жағдайда бюджеттік бағдарламалардың әкiмшiлерiн инкассолық өкім қойылғаны туралы хабардар етеді және инкассолық өкiмдi орындауды аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде инкассолық өкім тіркелген күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні iшiнде жүзеге асырады.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі осы Ережеде белгіленген тәртіппен басқа ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің пайдаланылмаған жоспарлы тағайындауларын азайту есебінен инкассолық өкім шығарылған мемлекеттік мекеменің жоспарлы тағайындауларын арттыру рәсімдерін жүзеге асырады.

2) в тот же день осуществляет приостановление операций по неиспользованным остаткам бюджетной программы (подпрограммы), по которой осуществляется содержание деятельности государственных учреждений, за исключением КБК расходов, по которым осуществляются платежи и переводы денег по:
заработной плате и другим денежным выплатам, в том числе технического персонала;
денежной компенсации, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан;
налогам и другим обязательным платежам в бюджет;
обязательным пенсионным взносам;
профессиональным пенсионным взносам;
удержаниям из заработной платы и других денежных выплат;
социальным отчислениям;
отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование;
оплате банковских услуг.
Сноска. Пункт 283 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269; с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
284. Получив инкассовое распоряжение, ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства осуществляет безакцептное изъятие денег в пределах остатков на счете субъекта квазигосударственного сектора в пользу получателя, указанного в инкассовом распоряжении. На следующий рабочий день формирует и распечатывает форму 2-38 согласно приложению 107 и форму 5-15 согласно приложению 91 к настоящим Правилам. Форма 2-38 заверяется штампом и подписывается ответственным исполнителем территориального подразделения казначейства и передается субъекту квазигосударственного сектора как подтверждающий изъятие денег документ.
Сноска. Пункт 284 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2015 № 202.
285. При выставлении инкассового распоряжения по исполнительным документам о взыскании средств из резерва Правительства Республики Казахстан приостановление операций по бюджетной программе (подпрограмме), по которой осуществляется содержание деятельности государственных учреждений не производится.
286. Приостановление операций предусматривает приостановление принятия и исполнения территориальным подразделением казначейства документов государственного учреждения, за счет неиспользованных остатков бюджетной программы (подпрограммы), по которой осуществляется содержание деятельности государственных учреждений, за исключением КБК расходов, предусмотренных абзацем вторым - восьмым подпункта 2) пункта 283 настоящих Правил.
287. Государственное учреждение, получив письмо-уведомление, не позднее следующего рабочего дня со дня поступления инкассового распоряжения обеспечивает исполнение инкассовых распоряжений, путем формирования на основании данных инкассового распоряжения счета к оплате и предоставления в территориальное подразделение казначейства.
В случае недостаточности либо отсутствии сумм плановых назначений по непринятым обязательствам и экономии расходов по бюджетной программе, включая экономию по государственным закупкам, государственное учреждение уведомляет администратора бюджетных программ о выставлении инкассового распоряжения и обеспечивает исполнение инкассовых распоряжений в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня его регистрации в территориальном подразделении казначейства.
Администратор бюджетных программ в установленном настоящими Правилами порядке осуществляет процедуры увеличения плановых назначений государственного учреждения, которому выставлено инкассовое распоряжение, за счет уменьшения неиспользованных плановых назначений других подведомственных государственных учреждений.

Инкассолық өкiмдi орындау 20 (жиырма) жұмыс күнi iшiнде қамтамасыз етiлмеген жағдайда, аумақтық қазынашылық бөлiмшесi осы Ереженiң 283-тармағы 2) тармақшасының екiншi – сегiзiншi абзацтарында көзделген шығыстар БСК және жеке тұлғаларға трансферттер беруге, сондай-ақ соттардың шешiмдерi бойынша мiндеттемелердi орындауға бағытталған бюджеттiк бағдарламаларды қоспағанда, барлық бюджеттiк бағдарламалар (кiшi бағдарламалар) бойынша төлемдер жүргізуді тоқтата тұруды жүзеге асырады.
288. Инкассолық өкiмдi алған және мемлекеттiк мекемеде мемлекеттiк сатып алу бойынша үнемдеудi қоса алғанда, қабылданбаған мiндеттемелер мен бюджеттiк бағдарлама шығыстарын үнемдеу бойынша жоспарлы жұмсалым сомасы болмаған кезде аумақтық қазынашылық бөлiмшесi оны алады және толық орындалғанға дейін не ол кері қайтарылғанға дейін дейін сақтайды.
Егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерінде өзгеше көзделмесе, квазимемлекеттік сектор субъектісіне қойылған инкассолық өкімді алған кезде және квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарында қаражат болмаған кезде аумақтық қазынашылық бөлiмшесi оны қабылдайды және квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотына инкассолық өкімді орындау үшін жеткілікті ақша сомасы түскенге дейін сақтайды.
Ескерту. 288-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.10.2015 № 509 бұйрығымен.
289. Ағымдағы қаржы жылының міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларына инкассалық өкімді орындау және төлемге берілген шоттарды рәсімдеу үшін жеткілікті сомаға өзгерістер енгізілгеннен кейін аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты орындаушысы мемлекеттік мекемелердің операцияларды қайтадан жаңартуды жүзеге асырады.
Инкассолық өкім қайтарып алынған немесе тоқтатылған жағдайда да мемлекеттік мекеме бойынша операцияларды қайта жаңарту жүргізіледі.
Операцияларды қайта жаңарту аумақтық қазынашылық бөлімшесінің мемлекеттік мекемелердің құжаттарын қабылдауды және орындауды қайта жаңартуды көздейді.
Сот орындаушысы инкассолық өкімді кері қайтарып алған кезде аумақтық қазынашылық бөлімшесі "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы заң) 59-бабында белгіленген жағдайларда инкассолық өкімді қайтарады.
Ескерту. 289-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269; 25.09.2024 № 641 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

В случае необеспечения исполнения в течение 20 (двадцать) рабочих дней инкассовых распоряжений, территориальное подразделение казначейства осуществляет приостановление проведения платежей по всем бюджетным программам (подпрограммам), за исключением КБК расходов, предусмотренных абзацами вторым - восьмым подпункта 2) пункта 283 настоящих Правил, и бюджетных программ, направленных на предоставление трансфертов физическим лицам, а также на исполнение обязательств по решениям судов.
288. При получении инкассового распоряжения и отсутствии сумм плановых назначений по непринятым обязательствам, и экономии расходов по бюджетной программе, включая экономию по государственным закупкам у государственного учреждения, территориальное подразделение казначейства принимает и хранит его до полного исполнения либо его отзыва.
При получении инкассового распоряжения, выставленного на субъект квазигосударственного сектора и отсутствии средств на счетах субъекта квазигосударственного сектора, территориальное подразделение казначейства принимает и хранит его до поступления суммы денег на счет субъекта квазигосударственного сектора, достаточной для исполнения инкассового распоряжения, если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 288 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.10.2015 № 509.
289. После внесения изменений в индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам текущего финансового года на сумму, достаточную для исполнения инкассового распоряжения и предоставления оформленного счета к оплате, ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства осуществляет возобновление операций государственных учреждений.
Возобновление операций по государственному учреждению производится также в случае отзыва или приостановления инкассового распоряжения.
Возобновление операций предусматривает возобновление принятия и исполнения территориальным подразделением казначейства документов государственного учреждения.
При отзыве судебным исполнителем инкассового распоряжения территориальное подразделение казначейства возвращает инкассовое распоряжение в случаях, установленных статьей 59 Закона Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" (далее – Закон об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей).
Сноска. Пункт 289 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269; с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 25.09.2024 № 641 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

290. Мемлекеттік мекеме ақылы қызметтер ҚБШ-сына қойылған инкассолық өкімнің аумақтық қазынашылық бөлімшесінде тіркелген күнінен бастап 2 жұмыс күні ішінде:
ақылы қызметтер ҚБШ-сында пайдаланылмаған жоспарлы тағайындаулар қалдықтары және ақша болған кезде төлеуге берілетін шотты береді;
ақылы қызметтер ҚБШ-сында жоспарлы тағайындаулар қалдықтары және/немесе ақша болмаған не жеткіліксіз болған кезде аумақтық қазынашылық бөлімшесі олар бойынша операцияларды тоқтата тұруды жүзеге асыратын шығыстардың БСК-сін және тауарлар (жұмыс, қызмет) кодтарын көрсете отырып, хатты ұсынады.
291. Бюджеттік бағдарлама әкімшілері осы Ережеде белгіленген тәртіппен инкассолық өкім қойылған мемлекеттік мекемелердің жоспарларына мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түскен ақша түсімдері мен шығыстары жоспары өзгерістер енгізу рәсімдерін жүзеге асырады.
292. Мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түскен ақша түсімдері мен шығыстарының ағымдағы қаржы жылының жоспарларына инкассолық өкімді орындау үшін жеткілікті сомаға өзгерістер енгізілгеннен кейін аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты орындаушысы шығыстардың БСК-сін және тауарлар (жұмыс, қызмет) кодтары бойынша операцияларды қайта жасауды жүзеге асырады.
Мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түскен ақша түсімдері мен шығыстарының ағымдағы қаржы жылының жоспарына өзгерістер енгізілгеннен кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне төлеуге берілетін шотты ұсынады.
293. Мемлекеттік мекеме қайырымдылық көмектің ҚБШ-сында қойылған инкассолық өкім аумақтық қазынашылық органында тіркелген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде:
қайырымдылық көмектің ҚБШ-сында ақша қалдығы болған кезде төлеуге берілетін шот ұсынады;
қайырымдылық көмектің ҚБШ-сында инкассолық өкімді орындау үшін жеткілікті ақша болмаған не жеткіліксіз болған кезде аумақтық қазынашылық органы инкассолық өкімді Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 742-бабымен белгіленген тәртіппен және кезектілікпен орындайды.
Ескерту. 293-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 06.09.2017 № 543 (халық саны екі мың адамнан көп аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2018 және халық саны екі мың адам және одан аз аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
294. Ақылы қызметтердің не қайырымдылық көмектің ҚБШ бойынша операцияларды қайта жаңғырту инкассолық өкім орындалғаннан, тоқтата тұрудан не инкассолық өкім кері қайтарып алынғаннан кейін жүзеге асырылады.
Сот орындаушысы инкассолық өкімді кері қайтарып алған кезде қазынашылықтың аумақтық бөлімшесі Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы Заңының 59-бабында белгіленген жағдайларда инкассолық өкімді қайтарады.

290. Государственное учреждение в течение 2-х рабочих дней со дня регистрации в территориальном подразделении казначейства инкассового распоряжения, выставленного на КСН платных услуг:
при наличии остатков неиспользованных плановых назначений и денег на КСН платных услуг предоставляет счет к оплате;
при отсутствии либо недостаточности плановых назначений и/или денег на КСН платных услуг представляет письмо с указанием КБК расходов и кода товаров (работ, услуг), по которым территориальное подразделение казначейства осуществляет приостановление операций и уведомляет администратора бюджетных программ о выставлении инкассового распоряжения.
291. Администратор бюджетных программ в установленном настоящими Правилами порядке осуществляет процедуры внесений изменений в план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) государственного учреждения, которому выставлено инкассовое распоряжение.
292. После внесения изменений в план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) текущего финансового года на сумму, достаточную для исполнения инкассового распоряжения, ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства осуществляет возобновление операций по КБК расходов и коду товаров (работ, услуг).
Государственное учреждение не позднее следующего рабочего дня, после внесения изменений в план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) предоставляет в территориальное подразделение казначейства счет к оплате.
293. Государственное учреждение в течение двух рабочих дней со дня регистрации инкассового распоряжения, выставленного на КСН благотворительной помощи:
при наличии остатка денег на КСН благотворительной помощи представляет счет к оплате;
при недостаточности или отсутствии денег на КСН благотворительной помощи, достаточных для исполнения инкассового распоряжения, территориальным органом казначейства инкассовое распоряжение исполняется в порядке и очередности, установленных статьей 742 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 293 в редакции приказа Министра финансов РК от 06.09.2017 № 543 (вводится в действие для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью более двух тысяч человек с 01.01.2018 и для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с 01.01.2020).
294. Возобновление операций по КСН платных услуг, благотворительной помощи осуществляется после исполнения, приостановления либо отзыва инкассового распоряжения.
При отзыве судебным исполнителем инкассового распоряжения территориальное подразделение казначейства возвращает инкассовое распоряжение в случаях, установленных статьей 59 Закона об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей.

Ескерту. 294-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87; 06.09.2017 № 543 (халық саны екі мың адамнан көп аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2018 және халық саны екі мың адам және одан аз аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 25.09.2024 № 641 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен
295. Инкассолық өкімді орындаған кезде инкассолық өкімдерді есепке алу журналында оның орындалғаны туралы белгі соғылады.
Инкассолық өкім толық орындалғаннан кейін аумақтық қазынашылық бөлімшесі атқарушы құжаттың түпнұсқасын 2 жұмыс күні ішінде атқарушы құжаттарды орындау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органға ілеспе хатпен қайтарады.
Ескерту. 295-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.03.2015 № 202 бұйрығымен.
296. Аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне сот актiлерi, анықтау және алдын ала тергеу органдарының қаулылары, белгiлi бiр ақша сомасына тыйым салуды қолдану туралы прокурор санкциялаған атқару өндiрiсi органдарының қаулылары, сот санкциялаған атқару өндiрiсi органдарының қаулылары, атқару құжатын орындауды қамтамасыз ету жөніндегі шараларды қабылдау туралы қаулылары түскен кезде аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты орындаушысы:
1) мемлекеттiк мекеменiң кодына:
мемлекеттiк мекеменiң қызметiн ұстау жүзеге асырылатын бюджеттiк бағдарлама (кiшi бағдарлама) бойынша, мыналар:
жалақы және басқа да ақша төлемдері, оның iшiнде техникалық персонал бойынша;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде көзделген ақшалай өтемақы;
салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер;
мiндеттi зейнетақы жарналары;
кәсіби зейнетақы жарналары;
жалақы мен басқа да ақшалай төлемдерден ұстаулар;
әлеуметтiк аударымдар;
міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар;
банк қызметтерiне ақы төлеу;
Қазақстаннның жоғарғы оқу орындары алушылары болып табылатын мемлекеттік тапсырыс бойынша оқып жүргендерге степендиялық қамтамасыз етуге ақшалай қаражаты;
аймақты зейнетақысы, қосымша төлемдері бойынша қаражаттарын аудару бойынша төлемдер мен ақша аударымдары жүзеге асырылатын шығыстар БСК-сiн қоспаған жағдайда;
2) ақылы қызметтер ҚБШ-ына немесе қайырымдылық көмектің ҚБШ-ына, жергілікті өзін-өзі басқарудың ҚБШ-ына атқарушы құжаттың сомасына инкассалық өкiм қойылған жағдайда;

Сноска. Пункт 294 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87; от 06.09.2017 № 543 (вводится в действие для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью более двух тысяч человек с 01.01.2018 и для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с 01.01.2020); от 25.09.2024 № 641 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
295. При исполнении инкассового распоряжения в журнале учета инкассовых распоряжений производится отметка о его исполнении.
После полного исполнения инкассового распоряжения территориальное подразделение казначейства в течение 2-х рабочих дней возвращает оригинал исполнительного документа уполномоченному государственному органу по обеспечению исполнения исполнительных документов сопроводительным письмом.
Сноска. Пункт 295 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2015 № 202.
296. При поступлении в территориальное подразделение казначейства судебных актов, постановлений органов дознания и предварительного следствия, постановлений органов исполнительного производства, санкционированных прокурором, постановлений органов исполнительного производства санкционированных судом о наложении ареста на определенную денежную сумму, постановлений о принятии мер по обеспечению исполнения исполнительного документа, ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства блокирует проведение расходных операций в случаях:
1) выставления на код государственного учреждения:
по бюджетной программе (подпрограмме), по которой осуществляется содержание деятельности государственных учреждений, за исключением КБК расходов, по которым осуществляются платежи и переводы денег по:
заработной плате и другим денежным выплатам, в том числе техническому персоналу;
денежной компенсации, предусмотренной законодательными актами Республики Казахстан;
налогам и другим обязательным платежам в бюджет;
обязательным пенсионным взносам;
профессиональным пенсионным взносам;
удержаниям из заработной платы и других денежных выплат;
социальным отчислениям;
отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхования;
оплате банковских услуг;
перечислениям денежных средств, на стипендиальное обеспечение обучающимся по государственному заказу, получателями которых являются высшие учебные заведения Казахстана;
пенсиям, пособиям населению;
2) выставления на КСН платных услуг, КСН благотворительной помощи, КСН местного самоуправления на сумму исполнительного документа;

3) квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотына инкассалық өкім атқарушылық құжат сомасында қойылған жағдайда шығыс операцияларын жүргізуді тоқтатады.
Мемлекеттік мекемеде мемлекеттiк мекеменiң қызметiн ұстау бойынша бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) болмаған жағдайда, осы тармақтың 1) тармақшасында берілген шығыстарды қоспағанда, ол арқылы сот актісінде, қаулыда көрсетілген мемлекеттік мекемені ұстау жүзеге асырылатын, ол бойынша бюджеттік бағдарлама әкімшісі не мемлекеттік мекеме ұсталатын бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) оқшаулауға жатады. Оқшаулау тиісті орган Ереженің осы тармағының бірінші абзацында көрсетілген сот актілерін, қаулыларды кері қайтарғанға дейін жүзеге асырылады.
Ескерту. 296-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
297. Аумақтық қазынашылық бөлімшесіне мемлекеттік кірістер органдарының бірінші басшының қолы қойылған, елтаңбалық мөрімен расталған шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы мемлекеттік кірістер органының өкімі қағаз тасығышта не электронды құжат айналымы жүйесі арқылы келіп түскен кезде, қазынашылықтың жауапты орындаушысы салық және кеден заңнамасында көзделген шығыстарды қоспағанда, ҚБШ өкімінде көрсетілуі бойынша мемлекеттік мекеменің/квазимемлекеттік сектор субъектісінің барлық төлемдері мен аудармаларын жүргізуді тоқтатады.
Қазынашылық органдарына ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның бірінші басшының қолы қойылған, елтаңбалық мөрімен расталған шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның өкімі қағаз тасығышта не электронды құжат айналымы жүйесі арқылы келіп түскен кезде, қазынашылықтың жауапты орындаушысы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнамасында және осы Ереженің 296 тармағының 1)-тармақшасында көзделген шығыстарды қоспағанда, өкімінде көрсетілуі бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған кодтар мен шоттар бойынша мемлекеттік мекеменің/квазимемлекеттік сектор субъектісінің барлық төлемдері мен аудармаларын жүргізуді тоқтатады.
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның өкімімен тоқтатылған мемлекеттік мекеменің/квазимемлекеттік сектор субъектісінің барлық төлемдер мен ақша аударымдары, ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның өкімінің күшін жою туралы бірінші басшы немесе оны алмастыратын тұлғаның қолы қойылған, ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі органның елтаңбалы мөрімен куәландырылған құжаттың негізінде жаңартылады.
Өкімнің күшін жою туралы құжат, ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның атауы мен БСН, мемлекеттік мекеменің/квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауы мен БСН, оның негізінде шығыс операциялары тоқтатылған өкімнің нөмірі мен күні, шығыс операцияларын қайта жандандыру керек мемлекеттік мекеменің/квазимемлекеттік сектор субъектісінің код нөмірі және шоты.
Ескерту. 297-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586; өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрықтарымен.

3) выставления на счет субъекта квазигосударственного сектора на сумму исполнительного документа.
В случае отсутствия у государственного учреждения бюджетной программы (подпрограммы) по содержанию деятельности государственного учреждения, блокировке подлежит бюджетная программа (подпрограмма), по которой содержится администратор бюджетных программ либо государственное учреждение, через которое осуществляется содержание указанного в судебном акте, постановлении государственного учреждения, за исключением расходов, указанных в подпункте 1) настоящего пункта. Блокировка осуществляется до отзыва соответствующим органом судебных актов, постановлений, указанных в абзаце первом настоящего пункта Правил.
Сноска. Пункт 296 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
297. При поступлении в территориальное подразделение казначейства распоряжений органа государственных доходов о приостановлении расходных операций на бумажном носителе либо посредством электронной системы документооборота, подписанных первым руководителем, заверенных гербовой печатью органа государственных доходов, ответственный исполнитель казначейства приостанавливает проведение всех платежей и переводов денег государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора, по указанным в распоряжении КСН, за исключением расходов, предусмотренных налоговым и таможенным законодательством.
При поступлении в органы казначейства распоряжений уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту о приостановлении расходных операций на бумажном носителе либо посредством электронной системы документооборота, подписанных первым руководителем либо лицом его замещающим, заверенных гербовой печатью уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту, ответственный исполнитель казначейства приостанавливает проведение всех платежей и переводов денег государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора, по указанным в распоряжении кодам и счетам, открытым в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, за исключением расходов предусмотренных законодательством о государственном аудите и финансовом контроле, а также расходов предусмотренных подпунктом 1) пункта 296 настоящих Правил.
Возобновление проведения всех платежей и переводов денег государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора, приостановленных распоряжением уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту осуществляется на основании документа уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту об отмене распоряжения, подписанного первым руководителем либо лицом его замещающим, заверенного гербовой печатью уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту.
Документ об отмене распоряжения содержит наименование и БИН уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту, наименование и БИН государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора, номер и дату распоряжения, на основании которого приостановлены расходные операции, номер кода и счетов государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора, по которым необходимо возобновить расходные операции.
Сноска. Пункт 297 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.

298. Аумақтық қазынашылық органына инкассолық өкiм ұсынылғанға дейiн мемлекеттiк мекеменiң атқарушы құжатты өздiгiнен орындауы ол белгiлеген мерзiмдерде төлеуге берiлген шоттың негiзiнде бюджет шығыстары экономикалық сыныптамасының 165 "Атқарушы құжаттарды, сот актiлерiн орындау" ерекшелiгi бойынша жүзеге асырылады.
Атқарушы құжатты өздiгiнен орындау кезінде тартылатын заңгерлердің, консультанттардың қызметтеріне ақы төлеу, мемлекеттік баж төлеу Қазақстан Республикасы Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының бюджет шығыстары экономикалық сыныптамасының тиісті ерекшеліктері бойынша жүзеге асырылады.
17-параграф. Трансферттерді төмен тұрған бюджеттерге аудару тәртібі
299. Қазақстан Республикасының Үкіметі және облыстың жергілікті атқарушы органы резервінің қаражаты есебінен трансферттерді қоса алғанда, төмен тұрған бюджеттерге трансферттерді белгіленген тәртіппен бекітілген төлемдер бойынша тиісті бюджеттік бағдарламаны (кіші бағдарламаны) қаржыландырудың жеке жоспарының негізінде бюджеттік бағдарлама әкімшісі төмен тұрған бюджеттердің кірісіне аударады.
Нысаналы даму трансферттері жоғарғы тұрған бюджеттен төменгі тұрған бюджеттерге белгіленген тәртіппен бекітілген төлемдер бойынша тиісті бюджеттік бағдарламаны (кіші бағдарламаны) қаржыландырудың жеке жоспарының негізінде аударылады. Жергілікті бюджеттік инвестицияларды іске асыру үшін нысаналы даму трансферттері бюджеттік бағдарламаларда объектілер бойынша бөліне отырып, төмен тұрған бюджеттерге бір сомамен бөлінеді.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары жергілікті бюджеттер туралы мәслихаттардың шешімдерін іске асыру туралы жергілікті атқарушы органдардың тиісті қаулылары қабылданғаннан кейін екі апта мерзімде іске асырылуына тиісті жергілікті бюджеттерде қаражаты көзделген жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалар туралы жиынтық ақпаратты ағымдағы жылға және жоспарлы кезеңге арналған жылдық сомаларды объектілер бөлігінде көрсете отырып, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға және тиісті республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне жібереді.
Республикалық бюджет комиссиясының оң шешімі негізінде жергілікті атқарушы органдарға жаңа бюджеттік инвестициялық жобаларды енгізу өңірлік және жаһандық сипаттағы әлеуметтік, табиғи және техногендік төтенше жағдайлардың алдын алуға немесе оларды жоюға, сондай-ақ төтенше жағдайдың құқықтық режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды өткізуге байланысты жаңа бюджеттік инвестициялық жобаларды енгізу жағдайларын қоспағанда, бір бюджеттік бағдарлама шегінде жоғары тұрған бюджеттен нысаналы даму трансферттерінің есебінен қаржыландырылатын жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалардың сомасын бюджеттік инвестициялық жобаның сметалық құнын арттырумен байланысты шығыстарға, сондай-ақ жаңа бюджеттік инвестициялық жобаларды қаржыландыруға қайта бөлуге жол берілмейді.
Бюджеттік субвенциялар жоғары тұрған бюджеттерден төмен тұрғандарға республикалық бюджет туралы заңмен және тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімімен бекітілген сомалар шегінде беріледі, аударуды жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган төмен тұрған бюджеттер шығыстарының бағыттары бойынша жоғары тұрған бюджеттің түсімдерін және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген сомалар шегінде айдың бірінші он күндігі ішінде жүзеге асырады.

298. Добровольное исполнение исполнительного документа государственным учреждением до предъявления инкассового распоряжения в территориальное подразделение казначейства осуществляется по специфике экономической классификации расходов бюджета 165 "Исполнение исполнительных документов, судебных актов" на основании счета к оплате в сроки, установленные им.
При добровольном исполнении исполнительного документа оплата за услуги привлекаемых юристов, консультантов, уплата государственной пошлины осуществляются по соответствующим спецификам экономической классификации расходов бюджета Единой бюджетной классификации Республики Казахстан.
Параграф 17. Порядок перечисления трансфертов
нижестоящим бюджетам
299. Трансферты нижестоящим бюджетам, включая трансферты за счет средств резерва Правительства Республики Казахстан и местного исполнительного органа области, перечисляются в доходы нижестоящих бюджетов администратором бюджетных программ на основании утвержденного в установленном порядке индивидуального плана финансирования соответствующей бюджетной программы (подпрограммы) по платежам.
Целевые трансферты на развитие перечисляются из вышестоящего бюджета в нижестоящие бюджеты на основании индивидуального плана финансирования соответствующей бюджетной программы (подпрограммы) по платежам, утвержденного в установленном порядке. Целевые трансферты на развитие для реализации местных бюджетных инвестиций выделяются нижестоящим бюджетам одной суммой с пообъектным распределением в бюджетных программах.
Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы в двух недельный срок после принятия соответствующих постановлений местных исполнительных органов о реализации решений маслихатов о местных бюджетах направляют сводную информацию о местных бюджетных инвестиционных проектах в разрезе объектов, на реализацию которых предусмотрены средства в соответствующих местных бюджетах с указанием годовых сумм на текущий финансовый год и на плановый период в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и соответствующему администратору республиканских бюджетных программ.
Местным исполнительным органам не допускается перераспределять суммы местных бюджетных инвестиционных проектов, финансируемых за счет целевых трансфертов на развитие из вышестоящего бюджета, в пределах одной бюджетной программы на расходы, связанные с увеличением сметной стоимости бюджетного инвестиционного проекта, а также на финансирование новых бюджетных инвестиционных проектов, за исключением случаев, когда введение новых бюджетных инвестиционных проектов обусловлено предупреждением или ликвидацией чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера регионального и глобального масштаба, а также проведением мероприятий по обеспечению правового режима чрезвычайного положения на основании положительного решения Республиканской бюджетной комиссии.
Бюджетные субвенции передаются из вышестоящих бюджетов в нижестоящие в пределах сумм, утвержденных законом о республиканском бюджете или решением маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год, перечисление осуществляется уполномоченным органом по исполнению вышестоящего бюджета в течение первой декады месяца, в пределах сумм, предусмотренных в сводном плане поступлений и финансирования по платежам вышестоящего бюджета по направлениям расходов нижестоящих бюджетов.

Трансферттерді аударуды жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшісі төлем мақсатын көрсету үшін 02 "Мемлекеттік басқарудың жоғары тұрған органдарынан түсетін трансферттер" сыныбының 4-санатының ҚР ББС-нің түсімдер кодтарын қолдана және дамуға арналған нысаналы ағымдағы трансферттерді және нысаналы трансферттерді әрбір аудару бойынша төлеуге берілетін шоттар көшірмесін тиісті төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның қаперіне жеткізе отырып, төлеуге берілетін шот негізінде жүргізеді.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының қарыздары, гранттары, нысаналы трансферттері есебінен қаржыландырылатын бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қоспағанда, ағымдағы қаржы жылында бiр бюджеттiк бағдарлама (кiшi бағдарлама) шеңберiнде және бір облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, бір ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің шегінде жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша бюджет қаражатын үнемдеу пайда болған жағдайда облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органдарына, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараттарына осы тармақтың төртiншi бөлiгiн қоспағанда, аталған соманы бюджеттің жоспарлы кезеңінде көзделген жергілікті бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға бағыттауға, сондай-ақ:
облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тиісті бюджет комиссиясының қарауысыз бюджеттік бағдарламаға өзгерістер енгізу арқылы республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiмен келiсiм бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергiлiктi атқарушы органдарының;
ауданның, (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссиясының қарауынсыз бюджеттік бағдарламаға өзгерістер енгізу арқылы облыстың жергiлiктi атқарушы органымен келiсiм бойынша аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органдарының;
ауданның, (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссиясының белгіленген тәртіппен міндетті түрде қарауымен ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органымен келiсiм бойынша аудандық маңызы бар қалалар, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдері аппараттарының соманы ағымдағы қаржы жылында жергiлiктi бюджеттiк инвестициялық жобалар арасында ауыстыруды жүзеге асыруына рұқсат берiледi.
Жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламаларының әкімшілері жергілікті атқарушы органдар ұсынған бір бюджеттік бағдарлама шеңберінде бір жыл ішінде қалыптасқан үнемді қайта бөлу нәтижесінде өзгерген жылдық сомалары бар инвестициялық жобалар тізбесі келісілгеннен кейін 5 күндік мерзімде оны тиісті бюджеттік жоспарлау және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдарға жібереді.

Перечисление трансфертов производится уполномоченным органом по исполнению вышестоящего бюджета, администратором бюджетных программ вышестоящего бюджета на основании счета к оплате с применением для обозначения назначения платежа кодов поступлений ЕБК РК категории 4, класса 02 "Трансферты из вышестоящих органов государственного управления" и доведением до уполномоченного органа по исполнению соответствующего нижестоящего бюджета копии счета к оплате по каждому перечислению трансфертов.
В случае образования экономии бюджетных средств в текущем финансовом году по местным бюджетным инвестиционным проектам в рамках одной бюджетной программы (подпрограммы), за исключением программ (подпрограмм), финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, целевых трансфертов из вышестоящего бюджета и в пределах одной области, местным исполнительным органам, за исключением части четвертой настоящего пункта, разрешается направлять данную сумму на реализацию местных бюджетных инвестиционных проектов, предусмотренных в плановом периоде, а также осуществлять перенос сумм между местными бюджетными инвестиционными проектами в текущем финансовом году:
местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы по согласованию с администраторами республиканских бюджетных программ без рассмотрения на соответствующей бюджетной комиссии области, города республиканского значения, столицы путем внесения изменений в бюджетную программу;
местными исполнительными органами районов (города областного значения) по согласованию с местным исполнительным органом области без рассмотрения на соответствующей бюджетной комиссии района (города областного значения) путем внесения изменений в бюджетную программу;
аппаратами акимов городов районного значения, села, поселка, сельского округа по согласованию с местным исполнительным органом района (города областного значения) с обязательным рассмотрением в установленном порядке бюджетной комиссией района (города областного значения).
Администраторы бюджетных программ вышестоящего бюджета в 5-дневный срок после согласования перечня инвестиционных проектов с годовыми суммами, измененными в результате перераспределения образовавшейся в течении года экономии в рамках одной бюджетной программы, представленного местными исполнительными органами, направляют его в соответствующие уполномоченные органы по бюджетному планированию и исполнению бюджета.

Ескерту. 299-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269; өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 04.10.2018 № 885; 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
300. Нысаналы трансферттерді аудару осы Ереженің 299-тармағының бірінші абзацында көзделген нормаларды сақтай отырып, жоғары тұрған бюджет бағдарламасы әкімшісі төлеуге берілетін шотты ұсыну негізінде жүргізіледі.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі нысаналы трансферттерді аумақтық қазынашылық бөлімшесіне аударуға төлеуге берілетін шотты беру негізділігі мен заңдылығын қамтамасыз етеді.
Жоғары тұрған бюджеттен берілетін трансферттердің есебінен іске асырылатын жергілікті бюджеттік бағдарламалар бойынша төмен тұрған бюджет бағдарламалары әкімшілерінің шығыстары шығыстардың экономикалық сыныптамасының пайдаланылатын ерекшелігіне байланысты осы Ережеде белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
301. Жалпы сипаттағы трансферттердің үш жылдық көлемін қолдану кезеңінде мемлекеттік органдардың функцияларын мемлекеттік басқарудың төмен тұрған деңгейінен жоғары тұрғанға беруге байланысты шығыстарды арттыруға әкеп соқтыратын заңнамалық актілерді, Қазақстан Республикасы Президентінің актілерін қабылдаудан туындайтын жоғары тұрған бюджеттердің залалын өтеген жағдайда, төмен тұрған бюджеттен нысаналы ағымдағы трансферттерді аударуды белгіленген тәртіппен бекітілген төлемдер бойынша тиісті бюджеттік бағдарламаны қаржыландырудың жеке жоспары негізінде төмен тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшісі жүзеге асырады.
Жалпы сипаттағы трансферттердiң үш жылдық көлемiн қолдану кезеңiнде жергілікті бюджеттердің шығыстарын арттыруға және (немесе) кірістерін азайтуға әкелетін Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң және Қазақстан Республикасы Үкіметінің, облыстың өкілдік және атқарушы органдарының актiлерiн қабылдаудан туындайтын төмен тұрған бюджеттердiң шығыны өтеген жағдайда, жоғары тұрған бюджеттен нысаналы ағымдағы трансферттердi аударуды белгiленген тәртiппен бекiтiлген төлемдер бойынша тиiстi бюджеттiк бағдарламаны жеке қаржыландыру жоспары негiзiнде жоғары тұрған бюджеттiң бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi жүзеге асырады.
Трансферттерді аударуды төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органы төмен тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалар әкімшісі төлем мақсатын көрсету үшін 01 "Мемлекеттік басқарудың төмен тұрған органдарынан түсетін трансферттер" сыныбының 4-санатының ҚР ББС-нің түсімдер кодтарын қолдана және дамуға арналған нысаналы ағымдағы трансферттерді және нысаналы трансферттерді әрбір аудару бойынша төлеуге берілетін шоттар көшірмесін тиісті төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның қаперіне жеткізе отырып, төлеуге берілетін шот негізінде жүргізеді.

Сноска. Пункт 299 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269; с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 04.10.2018 № 885; от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
300. Перечисление целевых трансфертов производится с соблюдением норм предусмотренных абзацем первым пункта 299 настоящих Правил на основании предоставленного администратором программ вышестоящего бюджета счета к оплате.
Администратор бюджетных программ обеспечивает обоснованность и правомерность предоставления в территориальное подразделение казначейства счета к оплате на перечисление целевых трансфертов.
Расходы администраторов программ нижестоящего бюджета по местным бюджетным программам, реализуемым за счет трансфертов из вышестоящего бюджета, осуществляются в установленном настоящими Правилами порядке в зависимости от используемой специфики экономической классификации расходов.
301. В случае компенсации потерь вышестоящих бюджетов, вытекающих из принятия законодательных актов, актов Президента Республики Казахстан, влекущих увеличение расходов в связи с передачей функций государственных органов из нижестоящих уровней государственного управления в вышестоящие в период действия трехлетних объемов трансфертов общего характера, перечисление целевых текущих трансфертов из нижестоящего бюджета осуществляется администратором бюджетных программ нижестоящего бюджета на основании индивидуального плана финансирования соответствующей бюджетной программы по платежам, утвержденного в установленном порядке.
В случае компенсации потерь нижестоящих бюджетов, вытекающих из принятия законов Республики Казахстан, актов Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, представительных и исполнительных органов области, влекущих увеличение расходов и (или) сокращение доходов местных бюджетов в период действия трехлетних объемов трансфертов общего характера, перечисление целевых текущих трансфертов из вышестоящего бюджета осуществляется администратором бюджетных программ вышестоящего бюджета на основании индивидуального плана финансирования соответствующей бюджетной программы по платежам, утвержденного в установленном порядке.
Перечисление трансфертов производится уполномоченным органом по исполнению нижестоящего бюджета, администратором бюджетных программ нижестоящего бюджета на основании счета к оплате с применением для обозначения назначения платежа кодов поступлений ЕБК РК категории 4, класса 01 "Трансферты из нижестоящих органов государственного управления" и доведением до уполномоченного органа по исполнению соответствующего вышестоящего бюджета копии счета к оплате по каждому перечислению трансфертов.

Ескерту. 301-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 06.09.2017 № 543 бұйрығымен.
302. Мақсатқа сай пайдаланылмаған нысаналы трансферттер сомасы осы трансферттерді бөлген жоғары тұрған бюджетке мемлекеттік қаржылық бақылау актісіне қол қойылғаннан кейін үш айдан кешіктірілмей міндетті түрде қайтаруға жатады.
Төмен тұрған бюджеттердiң ағымдағы жылдың нысаналы трансферттерi бойынша да, өткен жылдардың нысаналы трансферттерi бойынша да жоғары тұрған бюджеттен алынған нысаналы трансферттердiң мақсатқа сай пайдаланылмаған сомаларын өтеуді тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджетті түзету кезінде аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдері аппараттарымен тиісті жергілікті бюджеттің қаражаты есебінен жүзеге асырады.
Бұл сомалар жоғары тұрған бюджет үшін нысаналы трансферттерді өтеу сомалары, ал төмен тұрған бюджет үшін - нысаналы трансферттерді өтеу жөніндегі шығыстардың сомалары болып табылады.
Қаражат аударуды төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдері аппараттарымен ҚР ББС бюджет шығыстары функционалдық сыныптамасының тиісті бюджеттік бағдарламасы бойынша төлеуге берілетін шот және мемлекеттік қаржы бақылау органының ұсынымы негізінде жүргізеді.
Бұл ретте төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдері аппараттары мақсатқа сай пайдаланылмаған қаражатты әрбір қайтару бойынша төлеуге берілетін шоттың көшірмесін және мақсатқа сай пайдаланбауға жол берілген шығыстардың бюджеттік сыныптамасының кодтарын қамтитын негіздеме хаттың көшірмесін үш күндік мерзімде жоғары тұрған бюджетке жеткізеді.
Ескерту. 302-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87; 06.09.2017 № 543 бұйрықтарымен.
303. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң резервiнен, облыстың немесе ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органының резервiнен бөлiнген нысаналы даму трансферттерін қоспағанда, қаржы жылы iшiнде пайдаланылмаған (жете пайдаланылмаған) республикалық бюджеттен, облыстық бюджеттен және аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен бөлiнген нысаналы даму трансферттерінiң сомалары келесi қаржы жылында олардың нысаналы мақсатын сақтай отырып пайдаланылуы (түгел пайдаланылуы) мүмкiн.
Өткен қаржы жылында пайдаланылмаған (түгел пайдаланылмаған) және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органдардың шешiмi бойынша ағымдағы қаржы жылы iшiнде жоғары тұрған бюджеттiң бюджет қаражатының қалдығы есебiнен пайдалануға (жете пайдалануға) рұқсат етiлген нысаналы даму трансферттерінiң сомасы және ол ағымдағы қаржы жылы iшiнде пайдаланылмаған жағдайда тиiстi бюджеттiк бағдарлама бойынша жоғары тұрған бюджеттiң бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсiнiң кассалық шығыстарын қалпына келтiру жолымен ағымдағы қаржы жылының 20 желтоқсанына дейiн қайтаруға жатады.
Өткен қаржы жылында пайдаланылмаған (түгел пайдаланылмаған) және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органдардың шешiмi бойынша ағымдағы қаржы жылы iшiнде жергiлiктi бюджеттердiң бюджет қаражатының қалдығы есебiнен пайдалануға (түгел пайдалануға) рұқсат етiлген нысаналы даму трансферттердiң сомасы және ол ағымдағы қаржы жылы iшiнде пайдаланылмаған жағдайда тиiстi бюджеттi түзету және бюджеттi атқару жөнiндегi тиiстi жергiлiктi уәкiлеттi органның "Пайдаланылмаған (түгел пайдаланылмаған) нысаналы трансферттердi қайтару" түсiмдер кодына аудару жолымен ағымдағы қаржы жылының 20 желтоқсанынан кешiктiрмей жоғары тұрған бюджеттiң кiрiсiне қайтаруға жатады.
Республикалық, облыстық немесе аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен бөлiнген, өткен қаржы жылында пайдаланылмаған (түгел пайдаланылмаған) нысаналы трансферттердiң сомалары бойынша Қазақстан Республикасы Үкiметi, облыстың немесе ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органы жылдың басындағы бюджет қаражатының қалдықтары есебiнен қаржы жылында одан әрi пайдалану (түгел пайдалану) туралы шешiм қабылдамаған сомаларды қайтару тиiстi бюджеттi түзету және бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органның ҚР ББС түсiмдердiң сыныптама кодына оларды бөлген жоғары тұрған бюджеттiң кiрiсiне аудару жолымен ағымдағы қаржы жылының 1 наурызына дейiн жүргiзiледi.
Жоғары тұрған бюджеттiң бюджеттiк бағдарламасы әкiмшiсiнiң кассалық шығыстарын қалпына келтiру жөнiндегi төмен тұрған бюджеттiң шығыстары жергілікті бюджетті түзету негiзiнде қаржыландырудың жиынтық жоспарларына енгiзiлген өзгерiстерге сәйкес жүзеге асырылатын нысаналы трансферттердi қайтару жөнiндегi шығыстары болып табылады.
Қаражатты қалпына келтiруді және аударуды төмен тұрған бюджеттiң бюджеттiк бағдарламасының әкiмшiсi нысаналы трансферттердi әрбiр қайтару бойынша төлеуге берiлетiн шоттың көшiрмесiн және негiздеме хаттың көшiрмесiн жоғары тұрған бюджетке дейiн жеткiзе отырып, ҚР ББС бюджет шығыстары функционалдық сыныптамасының тиiстi бюджеттiк бағдарламасы бойынша төлеуге берiлетiн шот негiзiнде жүргiзедi.
Ағымдағы қаржы жылы жоғары тұрған бюджеттен алынған, жоғары тұрған бюджеттi нақтылау (түзету) немесе секвестрлеу кезiнде азайтылған (шығарып тасталған) нысаналы трансферттер сомасын қайтару үшiн төмен тұрған бюджеттер белгiленген тәртiппен тиiстi бюджеттi нақтылауды (түзетудi) жүзеге асырады. Төмен тұрған бюджеттер жоғары тұрған бюджет әкiмшiсiнiң кассалық шығыстарын қалпына келтiру жолымен бюджетке түсетiн түсiмдер сыныптамасының тиiстi кодынан Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органның республикалық бюджет туралы заңды iске асыру туралы қаулысына немесе мәслихаттың жергiлiктi бюджет туралы шешiмiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органның қаулылары қабылданған күннен бастап бес жұмыс күнi iшiнде оларды бөлген жоғары тұрған бюджетке азайтуға немесе алып тастауға жататын нысаналы трансферттер сомасын қайтаруды қамтамасыз етедi.
Ағымдағы қаржы жылы жоғары тұрған бюджеттен алынған, жоғары тұрған бюджеттi секвестрлеу кезiнде азайтылған (шығарып тасталған) нысаналы трансферттер сомасын қайтару төмен тұрған бюджеттер жоғары тұрған бюджет әкiмшiсiнiң кассалық шығыстарын қалпына келтiру жолымен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы қабылданған күннен бастап 2 жұмыс күнi iшiнде қамтамасыз етедi.

Сноска. Пункт 301 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 06.09.2017 № 543.
302. Использованные не по целевому назначению суммы целевых трансфертов подлежат обязательному возврату в вышестоящий бюджет, выделивший данные трансферты не позднее трех месяцев после подписания акта государственного финансового контроля.
Возмещение нижестоящими бюджетами сумм нецелевого использования целевых трансфертов, полученных из вышестоящего бюджета, как по целевым трансфертам текущего года, так и целевым трансфертам прошлых лет осуществляется местными исполнительными органами, аппаратами акимов городов районного значения, села, поселка, сельского округа при корректировке местных бюджетов на соответствующий финансовый год за счет средств соответствующих местных бюджетов.
Эти суммы являются для вышестоящего бюджета суммами возмещения целевых трансфертов, а для нижестоящего бюджета - суммами расходов по возмещению целевых трансфертов.
Перечисление средств производится уполномоченным органом по исполнению нижестоящего бюджета, аппаратом акимов городов районного значения, села, поселка, сельского округа по соответствующей бюджетной программе функциональной классификации расходов бюджета ЕБК РК на основании счета к оплате и представления органа государственного финансового контроля.
При этом, уполномоченный орган по исполнению нижестоящего бюджета, аппарат акимов городов районного значения, села, поселка, сельского округа в трехдневный срок доводит до уполномоченного органа по исполнению вышестоящего бюджета копии счета к оплате по каждому возврату средств нецелевого использования и письмо-обоснование, содержащего коды бюджетной классификации расходов, по которым было допущено нецелевое использование.
Сноска. Пункт 302 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87; от 06.09.2017 № 543.
303. Неиспользованные (недоиспользованные) в течение финансового года суммы целевых трансфертов на развитие, выделенные из республиканского бюджета, областного бюджета и районного (города областного значения) бюджета, за исключением выделенных из резерва Правительства Республики Казахстан и из резерва местного исполнительного органа области, района (города областного значения), могут быть использованы (доиспользованы) в следующем финансовом году с соблюдением их целевого назначения.
Сумма неиспользованных (недоиспользованных) в истекшем финансовом году целевых трансфертов на развитие и разрешенных использовать (доиспользовать) по решению Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов в текущем финансовом году за счет остатков бюджетных средств вышестоящего бюджета и, в случае ее неиспользования в текущем финансовом году, подлежит возврату не позднее 20 декабря текущего финансового года, путем восстановления кассовых расходов администратора бюджетной программы вышестоящего бюджета по соответствующей бюджетной программе.
Сумма неиспользованных (недоиспользованных) в истекшем финансовом году целевых трансфертов на развитие и разрешенных использовать (доиспользовать) по решению Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов в текущем финансовом году за счет остатков бюджетных средств местных бюджетов и, в случае ее неиспользования в текущем финансовом году, подлежит возврату в доход вышестоящего бюджета не позднее 20 декабря текущего финансового года, путем корректировки соответствующего бюджета и перечисления соответствующим местным уполномоченным органом по исполнению бюджета на код поступлений "Возврат неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов".
Возврат неиспользованных (недоиспользованных) в истекшем финансовом году сумм целевых трансфертов, выделенных из республиканского, областного или районного (города областного значения) бюджета, по которым Правительством Республики Казахстан или местным исполнительным органом области, района (города областного значения) не было принято решение о дальнейшем использовании (доиспользовании) в текущем финансовом году за счет остатков бюджетных средств на начало года производится до 1 марта текущего финансового года путем корректировки соответствующего бюджета и перечисления местным уполномоченным органом по исполнению бюджета в доход соответствующего вышестоящего бюджета, выделившего их, на код классификации поступлений ЕБК РК.
Расходы нижестоящего бюджета по восстановлению кассовых расходов администратора бюджетной программы вышестоящего бюджета являются расходами по возврату целевых трансфертов, которые осуществляются в соответствии с внесенными в сводные планы финансирования по платежам изменениями на основании корректировки местного бюджета.
Восстановление и перечисление средств производятся администратором бюджетной программы нижестоящего бюджета по соответствующей бюджетной программе функциональной классификации расходов бюджета ЕБК РК на основании счета к оплате и с доведением до вышестоящего бюджета копии счета к оплате по каждому возврату целевых трансфертов и копии письма-обоснования.
Для возврата сумм целевых трансфертов, полученных из вышестоящего бюджета в текущем финансовом году, уменьшенных (исключенных) при уточнении (корректировке) вышестоящего бюджета, нижестоящие бюджеты осуществляют в установленном порядке уточнение (корректировку) соответствующего бюджета. Нижестоящие бюджеты обеспечивают возврат сумм целевых трансфертов, подлежащих к уменьшению или исключению, в вышестоящий бюджет, выделивший их в течение 5-и рабочих дней со дня принятия постановлений Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о реализации закона о республиканском бюджете или решения маслихата о местном бюджете, с соответствующего кода классификаций поступлений бюджета путем восстановления кассовых расходов администратора вышестоящего бюджета.
Возврат сумм целевых трансфертов, полученных из вышестоящего бюджета в текущем финансовом году, уменьшенных (исключенных) при секвестре вышестоящего бюджета, нижестоящие бюджеты обеспечивают в течение 2-х рабочих дней со дня принятия постановления Правительства Республики Казахстан путем восстановления кассовых расходов администратора вышестоящего бюджета.

Ескерту. 303-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 24.12.2014 № 583; 06.09.2017 № 543 бұйрықтарымен.
303-1. Өткен қаржы жылында республикалық, облыстық немесе аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен бөлінген, өткен қаржы жылында пайдаланылмаған ағымдағы нысаналы трансферттер сомалары жыл басындағы бюджет қаражаты қалдықтарының және осы трансферттерді бөлген жоғары тұрған бюджетке төмен тұрған бюджеттен қайтарылған сомалар, пайдаланылмаған ағымдағы нысаналы трансферттер есебінен ағымдағы қаржы жылының 1 наурызына дейін оларды бөлген жоғары тұрған бюджетке ҚР ББС түсiмдердiң сыныптама кодына қайтарылуға жатады.
Ескерту. Ереже 303-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586; жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 06.09.2017 № 543 бұйрықтарымен.
304. Жергілікті атқарушы органдардың өткен қаржы жылының қорытындылары бойынша жалпы сипаттаға трансферттердің көлемдері туралы заңмен (облыстық мәслихаттың шешімімен) тиісті қаржы жылының соңына төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының жылдық сомасынан белгіленген соманың артық сомасын қайтару Бюджет кодексі 45-бабының 4-2-тармағына сәйкес тиісті бюджеттің түзету және тиісті жоғары тұрған бюджеттің кірісіне бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына түсімдер сыныптамасының кодына аудару жолымен ағымдағы қаржы жылының 1 наурызынан кешіктірмей жүргізіледі.
Ескерту. 304-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
18-параграф. Нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы келісімді әзірлеу тәртібі
Ескерту. 18-параграф алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
19-параграф. Республикалық және жергілікті бюджеттерден бюджеттік субсидиялар төлеу тәртібі
310. Бюджеттік субсидиялар тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда және жергілікті атқарушы органның немесе жергілікті бюджет туралы мәслихаттар шешімінде, Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңын немесе тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімін іске асыру туралы қаулысымен анықталған сомалар шеңберінде беріледі.
311. Егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде бюджеттік субсидиялар бөлу көзделген болса, оларды бөлу тәртібі Бюджет кодексінің 35-бабының 5-тармағына сәйкес айқындалады.
Ескерту. 311-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586 бұйрығымен.

Сноска. Пункт 303 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 24.12.2014 № 583; от 06.09.2017 № 543.
303-1. Неиспользованные в истекшем финансовом году суммы целевых текущих трансфертов, выделенных в истекшем финансовом году из республиканского, областного или районного (города областного значения) бюджетов, подлежат возврату в вышестоящий бюджет, выделивший их, до 1 марта текущего финансового года путем корректировки соответствующего бюджета за счет остатков бюджетных средств на начало года и сумм возврата из нижестоящего бюджета в вышестоящий бюджет, выделивший данные трансферты, неиспользованных целевых текущих трансфертов на код классификации поступлений ЕБК РК вышестоящего бюджета.
Сноска. Глава 6 дополнена пунктом 303-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586; в редакции приказа Министра финансов РК от 06.09.2017 № 543.
304. Возврат суммы превышения установленной суммы над годовой суммой сводного плана финансирования по платежам на конец соответствующего финансового года местными исполнительными органами отдельных направлений расходов установленных законом (решением областного маслихата) об объемах трансфертов общего характера производится не позднее 1 марта текущего финансового года путем корректировки соответствующего бюджета и перечисления местным уполномоченным органом по исполнению бюджета в доход соответствующего вышестоящего бюджета на код классификации поступлений Единой бюджетной классификации Республики Казахстан, в соответствии с пунктом 4-2 статьи 45 Бюджетного Кодекса.
Сноска. Пункт 304 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
Параграф 18. Порядок разработки Соглашения о результатах
по целевым трансфертам
Сноска. Параграф 18 исключен приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
Параграф 19. Порядок выплаты бюджетных субсидий
из республиканского и местных бюджетов
310. Бюджетные субсидии предоставляются в пределах сумм, определенных законом о республиканском бюджете или решениями маслихатов о местных бюджетах на соответствующий финансовый год, постановлением Правительства Республики Казахстан и местного исполнительного органа о реализации закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год или решения маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год.
311. В случае, если законодательными актами Республики Казахстан предусмотрено выделение бюджетных субсидий, порядок их выделения определяется в соответствии с пунктом 5 статьи 35 Бюджетного кодекса.
Сноска. Пункт 311 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586.

311-1. Бюджеттік субсидияларды бюджеттік субсидияларды түпкілікті алушыларға аудару бюджеттік бағдарламалар әкімшілері айқындаған рәсімдерге сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. Ереже 311-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
312. Бюджеттік субсидиялар төлеу үшін оларды алушылар бюджеттік бағдарлама әкімшісіне олардың бюджеттен өтеуді талап ететін шығындарды жүзеге асырғанын растайтын қаражаттар ұсынады. Бюджеттік бағдарлама әкімшісі оларды қарағаннан кейін Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың шешімдерінде көзделген тәртіппен және нысанда бюджеттік субсидия беру жүзеге асырылған әр бюджеттік бағдарлама бойынша бюджеттік субсидиялардың жүзеге асырылуы тиіс бюджеттік бағдарлама бойынша бюджеттік субсидияларды төлеуге арналған қорытындыны және төлеуге берілетін шоттарды қалыптастырады.
313. Бюджеттік бағдарлама әкімшісі тиесілі бюджеттік субсидияларды олардың тікелей алушыларына аудару үшін аумақтық қазынашылық бөлімшесіне осы Ереженің 90-қосымшасына сәйкес нысан бойынша төлеуге берілетін шоттардың тізілімін және төлеуге берілетін шоттарды 2 данада ұсынады. Бюджеттік бағдарлама әкімшісі бюджеттік субсидияларды төлеудің негізділігін, бюджеттік субсидия алушыларға тиесілі соманы есептеудің дұрыстығын, бюджеттік субсидияларды аудару үшін аумақтық қазынашылық бөлімшесіне ұсынылған төлеуге берілетін шоттарды толтырудың растығын және толықтығын қамтамасыз етеді.
20-параграф. Шетел валютасын айырбастау және аудару тәртібі
314. Мемлекеттік мекемелер, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылар шетел валютасында төлемдер мен ақша аударуды жүргізу үшін шетел валютасын айырбастау және аудару жөніндегі операцияларды Бюджет кодексінің 99-бабына сәйкес жүзеге асырады.
Ескерту. 314-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
315. ҚР ҰБ белгілеген сомадан аспайтын сомаға валюта түрлері бойынша шетел валютасын айырбастау жөніндегі операциялар алдын ала мәлімет ұсынбастан жүзеге асырылады.
Ескерту. 315-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - ҚР Қаржы министрінің 30.05.2019 № 517 бұйрығымен.
316. ҚР ҰБ белгілеген сомадан асатын сомаға валюта түрлері бойынша шетел валютасын айырбастау жөніндегі операциялар мемлекеттік мекеме, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы аумақтық қазынашылық бөлімшесіне валюта сомасы мен түрін көрсете отырып, шетел валютасын сатып алу қажеттігі туралы хатты ұсынғаннан кейін, айырбастау күніне дейін мынадай мерзімдерде:
АҚШ доллары, еуро, ағылшын фунт стерлингі, швейцария франкі, ресей рублі, қытай юані – үш жұмыс күні ішінде;
жапон йені – бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.

311-1. Перечисление бюджетных субсидий конечным получателям бюджетных субсидий осуществляется в соответствии с процедурами, определенными администраторами бюджетных программ.
Сноска. Правила дополнены пунктом 311-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
312. Для выплаты бюджетных субсидий их получатели представляют администратору бюджетной программы документы, подтверждающие осуществление ими затрат, требующих возмещения из бюджета. Администратор бюджетной программы после их рассмотрения формирует заключение на выплату бюджетных субсидий в порядке и форме, предусмотренными порядком их выделения по каждой бюджетной программе (подпрограмме), по которой осуществляется бюджетное субсидирование, и счета к оплате.
313. Администратор бюджетной программы для перечисления причитающихся бюджетных субсидий их непосредственным получателям предоставляет в территориальное подразделение казначейства реестр счетов к оплате в 2-х экземплярах по форме согласно приложению 90 к настоящим Правилам и счета к оплате. Администратор бюджетной программы обеспечивает обоснованность выплаты бюджетных субсидий, правильность исчисления причитающихся сумм получателям бюджетных субсидий, достоверность и полноту заполнения предоставленных в территориальное подразделение казначейства счетов к оплате для перечисления бюджетных субсидий.
Параграф 20. Порядок конвертации и перевода иностранной валюты
314. Для проведения государственными учреждениями, заемщиками, привлекшими гарантированный государством заем, платежей и переводов денег в иностранной валюте осуществляются операции по конвертации и переводу иностранной валюты в соответствии со статьей 99 Бюджетного кодекса.
Сноска. Пункт 314 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
315. Операции по конвертации иностранной валюты по видам валют на суммы, не превышающие суммы, установленные НБ РК осуществляются без предоставления предварительных сведений.
Сноска. Пункт 315 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 30.05.2019 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
316. Операции по конвертации иностранной валюты по видам валют на суммы, превышающие суммы, установленные НБ РК осуществляются после представления государственным учреждением, заемщиком, привлекшим гарантированный государством заем, в территориальное подразделение казначейства письма о необходимости приобретения иностранной валюты с указанием суммы и вида валюты, в следующие сроки до даты конвертации:
доллары США, евро, английские фунты стерлинги, швейцарские франки, российские рубли, китайские юани – за три рабочих дня;
японские йены – за пять рабочих дней.

Ескерту. 316-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
317. Аумақтық бөлімшесі сол күні бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға электрондық түрде хат жібереді, ол, өз кезегінде, оларды Ұлттық Банкке дейін жеткізеді.
318. Төлемдер мен ақша аударымдарын шетел валютасында жүзеге асыру үшін мемлекеттік мекеме, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы осы Ережеге 113-қосымшаға сәйкес аумақтық қазынашылық бөлімшесіне төлеуге берілетін шотты/төлем тапсырмасын және шетел валютасын айырбастауға арналған өтінімді қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде жергілікті уақыт бойынша сағат 10-00-ге дейін ұсынады (жібереді).
Шетел валютасын айырбастауға арналған өтінімді мемлекеттік мекеме, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы қағаз жеткізгіште 2 данада жасайды және береді.
Ескерту. 318-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
319. Төлеуге берілетін шотта/төлем тапсырмасында және (немесе) шетел валютасын айырбастауға арналған қағаз жеткізгіштегі өтінімде қандай да бір қажетті деректемелер болмаған, қолдар және (немесе) мөр бедері қолдардың және (немесе) мөр бедерлері бар құжатқа сәйкес келмеген, төлеуге берілетін шот/төлем тапсырмасы сомасы шетел валютасын айырбастауға арналған өтінім сомасына сәйкес келмеген кезде, валюта түрлері бойынша ҚР ҰБ белгілеген лимиттен асатын шетел валютасын резервтеу болмаған кезде, рұқсат етілген шығындардың бағытталуына төлем мақсаты сәйкес келмеген төлеуге берілетін шот/төлем тапсырмасы және шетел валютасын айырбастауға арналған өтінім орындалмастан мемлекеттiк мекемеге, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыға қайтару себептерi көрсетiле отырып, қайтарылады.
Электрондық түрдегі төлеуге берiлетiн шотта/төлем тапсырмасында және (немесе) шетел валютасын айырбастауға арналған өтiнiмде қателер бар болған, оларда қандай да бiр қажеттi деректемелер болмаған, валюта түрлері бойынша ҚР ҰБ белгілеген лимиттен асатын шетел валютасын резервтеу болмаған кезде, рұқсат етілген шығындардың бағытталуына төлем мақсаты сәйкес келмеген төлеуге берiлетiн шоттан/төлем тапсырмасынан және шетел валютасын айырбастауға арналған өтiнiмді қабылдамау себептерi көрсетiле отырып, "Қазынашылық-клиент" АЖ-да орындалмастан қайтарылады.

Сноска. Пункт 316 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
317. Территориальное подразделение казначейства в тот же день направляет письмо в электронном виде в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, который, в свою очередь, доводит его до НБ РК.
318. Для осуществления платежей и переводов денег в иностранной валюте государственное учреждение, заемщик, привлекший гарантированный государством заем, предоставляет (направляет) в территориальное подразделение казначейства счет к оплате/платежное поручение и заявку на конвертацию иностранной валюты на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" согласно приложению 113 к настоящим Правилам до 10-00 часов по местному времени.
Заявка на конвертацию иностранной валюты на бумажном носителе составляется и предоставляется государственным учреждением, заемщиком, привлекшим гарантированный государством заем, в 2-х экземплярах.
Сноска. Пункт 318 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
319. При наличии ошибок и исправлений в счете к оплате/платежном поручении и (или) заявке на конвертацию иностранной валюты на бумажном носителе, отсутствии каких-либо необходимых реквизитов в них, несоответствии подписей и (или) оттиска печати документу с образцами подписей и (или) оттиска печати, несоответствии сумм счета к оплате/платежного поручения сумме заявки на конвертацию иностранной валюты, отсутствия резервирования иностранной валюты, превышающей установленный НБ РК лимит по видам валют, несоответствия назначения платежа разрешенным направлениям расходования счет к оплате/платежного поручения и заявка на конвертацию иностранной валюты возвращаются государственному учреждению, заемщику, привлекшему гарантированный государством заем, без исполнения с указанием причины возврата.
При наличии ошибок в электронном образе счета к оплате/платежном поручении и (или) заявке на конвертацию иностранной валюты, отсутствии каких-либо необходимых реквизитов в них, отсутствия резервирования иностранной валюты, превышающей установленный НБ РК лимит по видам валют, несоответствия назначения платежа разрешенным направлениям расходования, счет к оплате/платежное поручение и заявка на конвертацию иностранной валюты отклоняются в ИС "Казначейство-клиент" без исполнения с указанием причины отклонения.

Ескерту. 319-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 29.12.2023 № 1344 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
320. Бағамдық айырманың туындауына байланысты қажетті төлем сомасы тіркелген азаматтық-құқықтық мәміле сомасынан асып түскен жағдайда, мемлекеттік мекеме сағат 10-00-ге дейін қазынашылықтың аумақтық бөлімшесіне қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" АЖ арқылы электрондық бейнемен хабарлама бойынша қалдық сомаға шетелдік валютаны айырбастауға төлеуге берілетін шотты немесе өтінімді береді.
321. Мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне бағамдық айырма сомасына бір мезгілде қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық бейнемен: мiндеттемелердi тiркеуге арналған өтiнiмді, шетел валютасын айырбастауға арналған өтiнiм және төлеуге берiлетiн шот бередi.
322. Шығыстардың бюджеттік сыныптамасының тиісті коды бойынша міндеттемелер жөніндегі бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландырудың жеке жоспары бойынша қабылданбаған міндеттемелер сомасы болған жағдайда аумақтық қазынашылық бөлімшесі бағамдық айырма сомасына міндеттемелерді тіркеуге арналған өтінім деректерін ҚБАЖ-ға енгізуді және хабарлама қалыптастыруды жүзеге асырады.
323. Бағамдық айырма сомасына төлемдер бойынша берілген бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарының пайдаланылмаған қалдықтары болмаған жағдайда бағамдық айырма сомасына төлеуге берілетін шот, шетел валютасын айырбастауға арналған өтінім мен міндеттемелерді тіркеуге арналған өтінім мемлекеттік мекемеге хабарлама бойынша қалдықтың сомасына төлеуге берілетін шотпен және шетел валютасын айырбастауға арналған өтініммен бірге орындалмай қайтарылады.
324. ҚР ҰБ-дан электрондық түрдегі төлем құжаттары мен шетел валютасындағы банк шоттары бойынша үзінді алғаннан кейін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган үзіндіні алған күні мемлекеттік мекеменің, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының шетел валютасындағы тиісті шоттарына шетел валютасының түрлері бойынша оны есептеу жүргізеді.
Ескерту. 324-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 319 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 29.12.2023 № 1344 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
320. В случае превышения необходимой суммы оплаты над суммой зарегистрированной гражданско-правовой сделки в связи с возникновением курсовой разницы, государственное учреждение до 10-00 часов предоставляет в территориальное подразделение казначейства на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" счет к оплате и заявку на конвертацию иностранной валюты на сумму остатка по уведомлению.
321. Государственной учреждение одновременно предоставляет в территориальное подразделение казначейства на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" на сумму курсовой разницы: заявку на регистрацию обязательств, заявку на конвертацию иностранной валюты и счет к оплате.
322. При наличии сумм непринятых обязательств по индивидуальному плану финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам по соответствующему коду бюджетной классификации расходов территориального подразделения казначейства осуществляет ввод в ИИСК данных заявки на регистрацию обязательств на сумму курсовой разницы и формирование уведомления.
323. В случае отсутствия неиспользованных остатков плана финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по платежам на сумму курсовой разницы счет к оплате, заявка на конвертацию иностранной валюты и заявка на регистрацию обязательств на сумму курсовой разницы возвращаются государственному учреждению вместе со счетом к оплате и заявкой на конвертацию иностранной валюты на сумму остатка по уведомлению без исполнения.
324. После получения выписок по банковским счетам в иностранной валюте и платежных документов в электронном виде из НБ РК центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в день получения выписок проводит зачисление иностранной валюты по ее видам на соответствующие счета в иностранной валюте государственного учреждения, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем.
Сноска. Пункт 324 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

325. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган шетел валютасын түрлерi бойынша мемлекеттiк мекеменiң, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының шетелдiк валютадағы тиiстi шоттарына есептеген күнi аумақтық қазынашылық бөлiмшесi мемлекеттiк мекеменiң, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының шетел валютасындағы шоттары бойынша үзiндi көшірмелерді қалыптастырады және мемлекеттiк мекемеге, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыға шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтiнiштi мемлекеттiк мекеменiң, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының одан әрi ұсынуы үшiн қағаз жеткізгіште бередi, сондай-ақ аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң жауапты орындаушысының белгiсi соғылған және шетел валютасындағы шоттарға ақша есептелген күнiн көрсетiп, қағаз жеткізгіште ұсынылған шетел валютасын айырбастауға арналған өтiнiмнiң бiр данасын қайтарады. Қағаз жеткізгіште ұсынылған шетел валютасын айырбастауға арналған өтiнiмнiң екiншi данасы аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде қалады.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қызмет көрсетiлетiн мемлекеттiк мекемелер, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылар 8-17-есебiн қалыптастыру мүмкiндiгi туралы хабарламаны алғаннан кейiн шетел валютасындағы шоттар бойынша үзiндi көшiрменi дербес жасайды.
Ескерту. 325-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
326. Шетел валютасындағы ақшаны аударуды жүзеге асыру үшін мемлекеттік мекеме, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтінішті аумақтық қазынашылық бөлімшесіне осы Ережеге 74-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде жергілікті уақыт бойынша сағат 16.00-ге дейін ұсынады (жібереді). Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкінде ашылған іссапар шығыстарына арналған шотқа шетел валютасын аудару үшін ағымдағы валюталау күнімен шетел валютасында ақшаны аударуға арналған өтінішті сыртқы саяси қызметті жүзеге асыратын уәкілетті орган және/немесе Қазақстан Республикасының заң шығару функцияларын жүзеге асыратын жоғары өкілді органын қаржылық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме жергілікті уақыт бойынша сағат 12.00-ге дейін ұсынады. Шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтініш қағаз жеткізгіште екі данада ұсынылады.
Сотқа дейінгі тергеуді жүргізуші орган алып қойған шетел валютасын аудару кезінде сот шешімі бойынша мемлекеттік мекеме қосымша сотқа дейінгі тергеуді жүргізуші органның мөрімен куәландырылған сот актісінің немесе атқарушы құжатының көшірмесін ұсынады.
"Қазынашылық-клиент" АЖ-де шетел валютасында ақша аударуға өтінішті қалыптастыру кезінде сотқа дейінгі тергеуді жүргізуші органның мөрімен куәландырылған сот актісінің немесе атқарушы құжаттың түпнұсқасынан сканерленген электрондық құжаттар қоса тіркеледі.
Шетел валютасында ақша алушы ҚБАЖ-да болмаған кезде, мемлекеттік мекеме, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы шетел валютасындағы ақшаны алушыны енгізуге өтінімді қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде осы Ережеге 73-қосымшаға сәйкес (мемлекеттік мекеме, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы басшысының және бас бухгалтерінің ЭЦҚ қойылған сканерленген үлгісін тіркей отырып) ақша алушының мынадай құжаттарын:
бенефициардың, бенефициар банктің, делдал банктің (бар болса) деректемелерін ресми растайтын құжаттар жеке тұлға үшін қосымша тұлғаны растау туралы құжаттың көшірмесі;
ақша алушының толық деректемелерін көрсете отырып, мемлекеттік мекеменің растау хатын қоса бере отырып ұсынады.
ҚБАЖ-да ақша алушының деректемелері өзгерген (болмаған) кезде, мемлекеттік мекеме, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы өзгерістер енгізілетін деректемелерді растайтын осы тармақта көрсетілген құжаттарды (мемлекеттік мекеме, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы басшысының және бас бухгалтерінің ЭЦҚ қол қойылған сканерленген түрлерін тіркей отырып) қоса бере отырып, осы Ережеге 75-қосымшаға сәйкес шетел валютасында ақша алушының деректемелеріне өзгерістер енгізуге арналған өтінімді қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде береді.

325. В день зачисления центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета иностранной валюты по ее видам на соответствующие счета в иностранной валюте государственного учреждения, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, территориальное подразделение казначейства формирует и выдает государственному учреждению, заемщику, привлекшему гарантированный государством заем, выписку по счетам в иностранной валюте государственного учреждения, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, на бумажном носителе для дальнейшего представления государственным учреждением, заемщиком, привлекшим гарантированный государством заем, заявления на перевод денег в иностранной валюте, а также возвращает один экземпляр заявки на конвертацию иностранной валюты, представленный на бумажном носителе, с отметкой ответственного исполнителя территориального подразделения казначейства и указанием даты зачисления денег на счета в иностранной валюте. Второй экземпляр заявки на конвертацию иностранной валюты, представленный на бумажном носителе, остается в территориальном подразделении казначейства.
Государственные учреждения, заемщики, привлекшие гарантированный государством заем, обслуживающиеся по ИС "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют выписку по счетам в иностранной валюте после получения уведомления о возможности формирования отчета 8-17.
Сноска. Пункт 325 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
326. Для осуществления перевода денег в иностранной валюте государственное учреждение, заемщик, привлекший гарантированный государством заем, предоставляет (направляет) в территориальное подразделение казначейства заявление на перевод денег в иностранной валюте на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" по форме согласно приложению 74 к настоящим Правилам до 16.00 часов по местному времени. Заявление на перевод денег в иностранной валюте с датой валютирования текущего дня для перечисления иностранной валюты на счет для командировочных расходов, открытый в банке второго уровня Республики Казахстан, предоставляется уполномоченным органом, осуществляющим внешнеполитическую деятельность и/или государственным учреждением, осуществляющим финансовое обеспечение высшего представительного органа Республики Казахстан, осуществляющего законодательные функции, до 12.00 часов по местному времени. Заявление на перевод денег в иностранной валюте на бумажном носителе предоставляется в двух экземплярах.
При переводе иностранной валюты, изъятой органом, ведущим досудебное расследование, по решению суда государственное учреждение дополнительно представляет копию судебного акта или исполнительного документа, заверенного печатью органа, ведущего досудебное расследование.
При формировании заявления на перевод денег в иностранной валюте в ИС "Казначейство-клиент" прикрепляет электронные документы, сканированные с оригинала судебного акта или исполнительного документа, заверенные печатью органа, ведущего досудебное расследование.
При отсутствии получателя денег в иностранной валюте в ИИСК государственным учреждением, заемщиком, привлекшим гарантированный государством заем, представляется на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" заявка на ввод получателя денег в иностранной валюте согласно приложению 73 к настоящим Правилам с приложением (прикреплением сканированных образов, подписанных ЭЦП руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем) следующих документов получателя денег:
документы, официально подтверждающие реквизиты бенефициара, банка бенефициара, банка-посредника (при его наличии), дополнительно для физического лица копия документа, удостоверяющего личность;
письмо-подтверждение государственного учреждения с указанием полных реквизитов получателя денег.
При изменении (отсутствии) реквизитов получателя денег в ИИСК, государственным учреждением, заемщиком, привлекшим гарантированный государством заем, предоставляется на бумажном носителе или электронном образом по ИС "Казначейство-клиент" заявка на внесение изменений реквизитов получателя денег в иностранной валюте согласно приложению 75 к настоящим Правилам, с приложением (прикреплением сканированных образов, подписанных ЭЦП руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем) документов, указанных в настоящем пункте, подтверждающих реквизиты, по которым вносятся изменения.

Осы Ережеге 73, 75-қосымшаларға сәйкес өтінімді толтырған кезде жеке тұлға үшін "Ақша алушының атауы" ашық жолағында жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және (немесе) бар болса жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлігіне сәйкес атауы көрсетіледі.
Ақша алушыны енгізуге және ақша алушының деректемелеріне өзгерістер енгізуге өтінімнің ресімделуінің және жасалуының шынайылығын, дұрыстығын мемлекеттік мекеме, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы қамтамасыз етеді.
Ескерту. 326-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
327. Аумақтық бөлімшесі шетел валютасында ақшаны аударуға арналған өтінішті тексергеннен кейін деректерді ҚБАЖ-ға енгізеді.
328. Қағаз жеткізгіште ұсынылған шетел валютасында ақша аударуға арналған өтiнiште түзетулер болған, қандай да бір қажетті деректемелер, төлем мақсаты, қойылатын қолдар және (немесе) мөр бедері болмаған немесе қолдар мен мөр бедерiнiң үлгiлерi бар құжатқа сәйкес келмеген, сот шешімі бойынша сотқа дейінгі тергеуді жүргізуші орган алып қойған шетел валютасын аудару кезінде растайтын құжаттар болмаған немесе сәйкес келмеген, шетел валютасындағы шотта қажетті сома (валютаның түрлері бойынша) жетпеген не болмаған жағдайда шетел валютасында ақша аударуға арналған өтiнiш қайтару себептерi көрсетiлiп орындалмастан, мемлекеттік мекемеге, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыға қайтарылады.
Шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтініштің электрондық түрінде қате болған, қандай да қажеттi деректемелер, төлем мақсаты болмаған немесе сәйкес келмеген, сот шешімі бойынша сотқа дейінгі тергеуді жүргізуші орган алып қойған шетел валютасын аудару кезінде растайтын құжаттар болмаған немесе сәйкес келмеген, шетел валютасындағы шотта қажетті сома (валютаның түрлері бойынша) жетпеген не болмаған кезде шетел валютасында ақша аударуға арналған өтініштен бас тарту себептерін көрсете отырып, "Қазынашылық-клиент" АЖ-де бас тартылады.
Ескерту. 328-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 29.12.2023 № 1344 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

При заполнении заявки согласно приложениям 73, 75 к настоящим Правилам для физического лица в поле "Наименование получателя денег" указываются полностью фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица и (или) при наличии наименование согласно свидетельству о государственной регистрации индивидуального предпринимателя.
Государственное учреждение, заемщик, привлекший гарантированный государством заем, обеспечивает достоверность, правильность оформления и составления заявки на ввод получателя денег и на внесение изменений реквизитов получателя денег.
Сноска. Пункт 326 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
327. Территориальное подразделение казначейства после проверки заявления на перевод денег в иностранной валюте вводит данные в ИИСК.
328. При наличии исправлений в заявлении на перевод денег в иностранной валюте, предоставленном на бумажном носителе, отсутствии или несоответствии каких-либо необходимых реквизитов, назначения платежа, подписей и (или) оттиска печати документу с образцами подписей и оттиска печати, отсутствии или несоответствии подтверждающих документов при переводе иностранной валюты, изъятой органом, ведущим досудебное расследование, по решению суда, недостаточности либо отсутствии необходимой суммы на счете в иностранной валюте (по видам валют) заявление на перевод денег в иностранной валюте возвращается государственному учреждению, заемщику, привлекшему гарантированный государством заем, без исполнения с указанием причины возврата.
При наличии ошибок в электронном образе заявления на перевод денег в иностранной валюте, отсутствии или несоответствии каких-либо необходимых реквизитов, назначения платежа, отсутствии или несоответствии подтверждающих документов при переводе иностранной валюты, изъятой органом, ведущим досудебное расследование, по решению суда, недостаточности либо отсутствии необходимой суммы на счете в иностранной валюте (по видам валют), заявление на перевод денег в иностранной валюте отклоняется в ИС "Казначейство-клиент" с указанием причины отклонения.
Сноска. Пункт 328 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 29.12.2023 № 1344 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

329. ҚР ҰБ-дан шетел валютасындағы банк шоттары бойынша үзінді және электрондық түрдегі төлем құжаттарын алғаннан кейін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган үзіндіні алған күні мемлекеттік мекеменің, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының шетел валютасындағы шоттарынан шетел валютасындағы ақшаны есептен шығару жөнінде операциялар жүргізеді.
Ескерту. 329-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
330. Мемлекеттiк мекеменiң, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының шетел валютасындағы шоттары бойынша үзiндi көшірме қалыптастырылғаннан кейiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң жауапты орындаушысы оларды қағаз жеткізгіште мемлекеттiк мекемеге, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыға бередi және қағаз жеткізгіште ұсынылған жауапты орындаушының белгiсi соғылған, шетел валютасындағы шоттан ақшаны есептен шығарған күнi көрсетiлген шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтiнiштiң бiр данасын қайтарады. Қағаз жеткізгіште ұсынылған шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтiнiштiң екiншi данасы аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнде қалады.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қызмет көрсетiлетiн мемлекеттiк мекемелер, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылар 8-17-есебiн қалыптастыру мүмкiндiгi туралы хабарламаны алғаннан кейiн шетел валютасындағы шоттар бойынша үзiндi көшiрменi дербес қалыптастырады.
Ескерту. 330-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
331. Төреліктердегі соттың тиісті шешімі күтілетін дауларды реттеуге бағытталған қаражатты қоспағанда, айырбасталған шетел валютасын, мемлекеттік мекеме және мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы шетел валютасындағы шотқа есептелген күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде мақсатқа сай пайдалануы тиіс. Шетел валютасын пайдаланбаған не жете пайдаланбаған жағдайда осы мерзім аяқталғаннан соң келесі жұмыс күнінен кешіктірмей аумақтық қазынашылық бөлімшесі шетел валютасын қайта айырбастауға өтінім беру қажеттігі туралы мемлекеттік мекемеге жазбаша хабар береді.
Ескерту. 331-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

329. После получения выписок по банковским счетам в иностранной валюте и платежных документов в электронном виде из НБ РК, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в день получения выписок проводит операции по списанию денег в иностранной валюте со счетов в иностранной валюте государственного учреждения, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем.
Сноска. Пункт 329 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
330. После формирования выписки по счетам в иностранной валюте государственного учреждения, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства представляет их на бумажном носителе государственному учреждению, заемщику, привлекшему гарантированный государством заем, и возвращает один экземпляр заявления на перевод денег в иностранной валюте, представленный на бумажном носителе, с отметкой ответственного исполнителя и указанием даты списания денег со счета в иностранной валюте. Второй экземпляр заявления на перевод денег в иностранной валюте, представленный на бумажном носителе, остается в территориальном подразделении казначейства.
Государственные учреждения, заемщики, привлекшие гарантированный государством заем, обслуживающиеся по ИС "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют выписку по счетам в иностранной валюте после получения уведомления о возможности формирования отчета 8-17.
Сноска. Пункт 330 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
331. Сконвертированная иностранная валюта в течение десяти календарных дней со дня ее зачисления на счет в иностранной валюте, за исключением средств, направленных на урегулирование споров в арбитражах, ожидающих соответствующее решение суда и средств негосударственных займов, должна быть использована государственным учреждением и заемщиком, привлекшим гарантированный государством заем, по назначению. В случае неиспользования либо недоиспользования иностранной валюты не позднее следующего рабочего дня по окончании этого срока территориальное подразделение казначейства письменно уведомляет государственное учреждение о необходимости предоставления заявки на реконвертацию иностранной валюты.
Сноска. Пункт 331 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

332. Мемлекеттік мекеме берген шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтінім негізінде шетел валютасы айырбасталған мемлекеттік мекеменің шығыстардың БСК-ға түсімдердің БСК-ға, мемлекеттік мекеменің қайырымдылық көмек ҚБШ-ға, кейіннен оның сомасын теңгеде қалпына келтіре отырып, шетел валютасын қайта айырбастау жөніндегі операция жүзеге асырылады.
Ескерту. 332-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
333. Уәкілетті тұлғалардың Қазақстан Республикасынан тыс аумаққа іссапарға жіберілуіне байланысты шығыстарға ақы төлеуге арналған қолма-қол шетел валютасын алу үшін мемлекеттік мекеме осы Ереженің 4-тарауының 3-параграфында белгіленген тәртіппен шетел валютасында шот ашады.
334. Мемлекеттік мекеме қазынашылықтың аумақтық бөлімшесіне ағымдағы жарты жылдықтың соңғы айының 10-ыншы күнінен кешіктірмеген мерзімде айларға бөле отырып, алдағы жарты жылдыққа шетел валютасында қолма-қол ақшаның қажетті сомасы туралы өтінімді ұсынады.
335. Шетел валютасын айырбастау бойынша операция жүргізілгеннен кейін мемлекеттік мекеме қазынашылықтың аумақтық бөлімшесіне қолма-қол шетел валютасын алуға уәкілетті тұлға көрсетілген сенімхатты ұсынады.
336. Қазынашылықтың аумақтық бөлімшесі мемлекеттік мекеменің қолма-қол шетел валютасын алуға сенімхаты көрсетілген деректері бар ақша алушының жеке басын куәландыратын түпнұсқа деректерінің сәйкестігіне тексеруді жүзеге асырады.
Барлық деректер сәйкес болған жағдайда қазынашылықтың аумақтық бөлімшесі қолма-қол шетел валютасын алуға төлем тапсырмасын, мөр бедерімен расталатын және Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің филиалына ұсыну мен қолма-қол шетел валютасын алуы үшін қол қою құқығы бар аумақтық қазынашылық бөлімшесінің уәкілетті тұлғасы қол қоятын қолма-қол шетел валютасын алуға арналған өтініш пен сенімхат беруді қамтамасыз етеді.
337. Іссапар шығыстарын төлеуге алынған пайдаланылмаған қолма-қол шетел валютасының қалдығы мемлекеттік мекеменің кассалық шығыстарын одан әрі қайта айырбастау мен қалпына келтіру не тиісті бюджет кірісіне есепке жатқызу үшін ҚР ҰБ филиалының кассасына үш жұмыс күні ішінде (сыртқы саяси қызметті жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органды және Қазақстан Республикасының заң шығару функцияларын жүзеге асыратын жоғары өкілді органын қаржылық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын мемлекеттік мекемені қоспағанда) қайтаруға жатады.

332. На основании заявки на реконвертацию иностранной валюты, предоставленной государственным учреждением, осуществляется операция по реконвертации иностранной валюты с последующим восстановлением ее суммы в тенге на КБК расходов государственного учреждения, с которого была конвертирована иностранная валюта, КБК поступлений (в доход бюджета), КСН благотворительной помощи государственного учреждения.
Сноска. Пункт 332 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
333. Для получения наличной иностранной валюты на оплату расходов, связанных с командированием уполномоченных лиц за пределы территории Республики Казахстан, государственное учреждение открывает счет в иностранной валюте в порядке, установленном параграфом 3 главы 4 настоящих Правил.
334. Государственное учреждение представляет в территориальное подразделение казначейства заявку о необходимой сумме наличных денег в иностранной валюте на предстоящее полугодие с разбивкой по месяцам в срок не позднее 10 числа последнего месяца текущего полугодия.
335. После проведения операции по конвертации иностранной валюты государственное учреждение предоставляет в территориальное подразделение казначейства доверенность с указанием уполномоченного лица на получение наличной иностранной валюты.
336. Территориальное подразделение казначейства осуществляет проверку на соответствие данных оригинала документа, удостоверяющего личность получателя денег, с данными, указанными в доверенности на получение наличной иностранной валюты государственного учреждения.
В случае соответствия всех данных территориальное подразделение казначейства обеспечивает выдачу платежного поручения на получение наличной иностранной валюты, заявления и доверенности на получение наличной иностранной валюты, которые подписываются уполномоченными лицами территориального подразделения казначейства, имеющими право подписи, заверяются оттиском печати и выдаются нарочно уполномоченному лицу государственного учреждения для предоставления в филиал Национального банка Республики Казахстан и получения наличной иностранной валюты.
337. Остаток неиспользованной наличной иностранной валюты, полученной на оплату командировочных расходов, подлежит возврату в кассу филиала НБ РК в течение трех рабочих дней (за исключением уполномоченного государственного органа, осуществляющего внешнеполитическую деятельность и государственного учреждения, осуществляющего финансовое обеспечение высшего представительного органа Республики Казахстан, осуществляющего законодательные функции) для дальнейшей реконвертации и восстановления кассовых расходов государственного учреждения либо зачисления в доход соответствующего бюджета.

Ескерту. 337-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21-параграф. Шетел валютасын қайта айырбастау тәртібі
338. Шетел валютасын қайта айырбастау осы Ережеге 114-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекеменің, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде ұсынған (жіберген) қайта айырбастауға арналған өтiнiмі негiзiнде жүзеге асырылады.
Ескерту. 338-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
339. Шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтiнiмдi мемлекеттiк мекеме, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы аумақтық қазынашылық бөлiмшесiне қағаз тасығышта немесе "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде жергілікті уақыт бойынша сағат 10-00-ге дейiн ұсынады.
Ескерту. 339-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
340. Тиісті бюджетке және/немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына есептеуге арналған валюта түрлері бойынша шетел валютасын қайта айырбастауды бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган электрондық түрде төлем құжаттары қоса берілген шетел валютасындағы шоттар бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен үзінді-көшірмені алған күннен бастап үш күн ішінде жүзеге асырады.
Төреліктерде соттың тиісті шешімі күтілетін дауларды реттеу шеңберінде түскен шетел валютасын қайта айырбастау міндетті болып табылмайды.
Шетел валютасында түскен бағдарламалық сыртқы қарыздардың қаражатын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган шетел валютасындағы банк шотына түскен күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде тиісті бюджетке қайта айырбастайды.
Ескерту. 340-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 29.03.2024 № 114 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
341. Шетел валютасындағы төлем жұмсалымын анықтауға мүмкіндік бермейтін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен электрондық түрде түскен төлем құжаттарында деректемелерді толық немесе дұрыс көрсетпеген жағдайда бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның жауапты орындаушысы бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган тиісті аумақтық қазынашылық бөлімшесінің шетел валютасындағы төлемдер сомасын "Шетел валютасындағы анықталғанға дейінгі сома" 0900НП ерекшелік кодына, жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған шетел валютасының сомасын 090004 "Мемлекет меншігіне шетел валютасында түсетін (тәркіленген) түсімдер" ерекшелік кодына есепке алады.
Шетел валютасында түсімдердің аумақтық тиесілігін анықтау мүмкіндігі болмаған жағдайда бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның жауапты орындаушысы шетел валютасындағы түсімдер сомасын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның 0900НП "Анықтауға дейінгі шетел валютасындағы сомалар" ерекшелік кодына есепке алады.

Сноска. Пункт 337 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 21. Порядок реконвертации иностранной валюты
338. Реконвертация иностранной валюты осуществляется на основании заявки на реконвертацию государственного учреждения, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, предоставленном (направленном) на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" по форме, согласно приложению 114 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 338 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
339. Заявка на реконвертацию иностранной валюты составляется и предоставляется государственным учреждением, заемщиком, привлекшим гарантированный государством заем, в территориальное подразделение казначейства на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" до 10-00 часов по местному времени.
Сноска. Пункт 339 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
340. Реконвертация иностранной валюты по видам валют, предназначенной для зачисления в соответствующий бюджет и/или Национальный фонд Республики Казахстан, осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в течение трех рабочих дней со дня получения из Национального банка Республики Казахстан выписок по счетам в иностранной валюте с приложением платежных документов в электронном виде.
Не является обязательной реконвертация иностранной валюты, поступившей в рамках урегулирования споров в арбитражах, ожидающих соответствующее решение суда.
Средства программных внешних займов, поступившие в иностранной валюте, реконвертируются в соответствующий бюджет центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в течении десяти календарных дней со дня поступления на банковский счет в иностранной валюте.
Сноска. Пункт 340 - в редакции приказа Министра финансов РК от 29.02.2024 № 114 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
341. При недостаточности или неверном указании реквизитов в платежных документах, поступивших в электронном виде из НБ РК, не позволяющих определить назначение платежа в иностранной валюте, ответственный исполнитель центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета зачисляет сумму поступлений в иностранной валюте на код специфики 0900НП "Суммы до выяснения в иностранной валюте", сумму иностранной валюты, обращенной в собственность государства по отдельным основаниям, на код специфики 090004 "Поступления (конфисковано) в собственность государства в иностранной валюте" соответствующего территориального подразделения казначейства.
В случае отсутствия возможности определить территориальную принадлежность поступлений в иностранной валюте ответственный исполнитель центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета зачисляет сумму поступлений в иностранной валюте на код специфики 0900НП "Суммы до выяснения в иностранной валюте" центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета.

Ескерту. 341-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 12.07.2017 № 431 бұйрығымен
342. Аумақтық қазынашылық бөлімше және/немесе бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган шетел валютасында түскен сома аударылған, электрондық төлем құжаттарында деректемелердің толық немесе дұрыс көрсетілмеуі нәтижесінде төлемнің мақсатын анықтауға болмайтын 0900НП "Анықтауға дейінгі шетел валютасындағы сомалар", 090004 "Шетел валютасындағы мемлекет меншігіне (тәркіленген) түсімдер" ерекшелік кодына келесі жұмыс күнінен кешіктірмей жазбаша түрде мемлекеттік кірістер органын және/немесе мемлекеттік мекемені (шетел валютасындағы түсімдерді алушылардың төлем құжаттарында – мемлекеттік мекеме көрсетілген жағдайда) шетел валютасындағы түсімдер туралы хабардар етеді.
Ескерту. 342-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
343. Мемлекеттік кірістер органы төлемдердің деректемелерін анықтау бойынша жұмысты жүргізеді және хабарламаны алғаннан кейін жеті күн ішінде төлемнің жұмсалымы мен деректемелері туралы мәліметтерді қазынашылық бөлімшесіне және/немесе бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға береді. Құрамында барлық қажетті деректемелер бар берілген мәліметтер негізінде, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган және/немесе аумақтық қазынашылық бөлімшелері шетел валютасын айырбастау операциясын жүргізеді. Мемлекеттік кірістер органы деректемелердің уақтылы ұсынылуын және растығын қамтамасыз етеді.
Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған шетел валютасын беретін орган төлем деректемелерін анықтау бойынша жұмыстар жүргізеді және хабарламаны алған күннен бастап он жұмыс күн ішінде төлемнің жұмсалымы мен деректемелері туралы ақпаратты аумақтық қазынашылық бөлімшесіне ұсынады. Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған шетел валютасын беретін орган деректемелердің уақтылы берілуін және олардың дұрыс болуын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 343-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 12.07.2017 № 431; өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрықтарымен.
344. Мемлекеттік мекеме, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы төлем деректемелерін анықтау жөнінде жұмыс жүргізеді және хабар берілген күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде төлем мақсаты және деректемелер туралы мәліметтерді аумақтық қазынашылық бөлімшесіне береді. Құрамында барлық қажетті деректемелер бар берілген мәліметтер негізінде, қазынашылықтың аумақтық бөлімшелері тиісті бюджет кірісіне шетел валютасын айырбастау бойынша операциясын жүргізеді немесе бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі шетел валютасындағы түсімдер сомасын аумақтық бөлімшесінің 0900НП "Шетел валютасында анықтағанға дейінгі сома" ерекшелігі кодынан есептен шығару мемлекеттік мекеменің шотына шетелдік валютасында түсімдер сомасын есептеу жөніндегі операцияны жүргізу үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға электрондық түрде хат жібереді.

Сноска. Пункт 341 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 12.07.2017 № 431.
342. Территориальное подразделение казначейства и/или центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, на код специфики 0900 НП "Суммы до выяснения в иностранной валюте", 090004 "Поступления (конфисковано) в собственность государства в иностранной валюте" которых произведено зачисление сумм поступлений в иностранной валюте, не позднее следующего рабочего дня письменно уведомляет орган государственных доходов и/или государственное учреждение (в случаях указания в платежных документах получателем поступлений в иностранной валюте – государственное учреждение) о поступлениях в иностранной валюте, в электронных платежных документах которых нельзя определить назначение платежа в результате не полного или неверного указания реквизитов.
Сноска. Пункт 342 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
343. Орган государственных доходов проводит работу по выяснению реквизитов платежа и в течение семи рабочих дней со дня получения уведомления предоставляет в территориальное подразделение казначейства и/или центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета сведения о назначении платежа и реквизитах. На основании предоставленных сведений, содержащих все необходимые реквизиты, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и/или территориальное подразделение казначейства осуществляет операцию по реконвертации иностранной валюты. Орган государственных доходов обеспечивает своевременность предоставления реквизитов и их достоверность.
Орган, передающий иностранную валюту, обращенную в собственность государства по отдельным основаниям, проводит работу по выяснению реквизитов платежа и в течение десяти рабочих дней со дня получения уведомления предоставляет в территориальное подразделение казначейства сведения о назначении платежа и реквизитах. Орган, передающий иностранную валюту, обращенную в собственность государства по отдельным основаниям обеспечивает своевременность предоставления реквизитов и их достоверность.
Сноска. Пункт 343 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 12.07.2017 № 431; от 23.02.2018 № 269.
344. Государственное учреждение, заемщик, привлекший гарантированный государством заем, проводит работу по выяснению реквизитов платежа и в течение семи рабочих дней со дня получения уведомления предоставляет в территориальное подразделение казначейства сведения о назначении платежа и реквизитах. На основании предоставленных сведений, содержащих все необходимые реквизиты, территориальное подразделение казначейства осуществляет операцию по реконвертации иностранной валюты в доход соответствующего бюджета, либо направляет письмо в электронном виде в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета для проведения операции по списанию с кода специфики 0900НП "Суммы до выяснения в иностранной валюте" соответствующего территориального подразделения казначейства и зачислению на счет государственного учреждения сумм поступлений в иностранной валюте.

Ескерту. 344-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
345. Мемлекеттік мекеме, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы деректемелерді ұсынудың уақтылығын және олардың растығын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 345-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
346. Шетел валютасында түскен түсімдер сомасын қайта айырбастауды мемлекеттік мекеменің, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының қайта айырбастауға арналған өтінімі негізінде аумақтық қазынашылық бөлімшесі жүзеге асырады. Мемлекеттік мекеме, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы капиталдың сыртқы нарығында мемлекеттік бағалы қағаздар шығарудан түскен шетел валютасын қайта айырбастауды қоспағанда, шетел валютасындағы шоттар бойынша үзінді- көшірмені алған күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтінімді аумақтық қазынашылық бөлімшесіне береді.
Сотқа дейінгі тергеуді жүргізуші орган алып қойған шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтінімді мемлекеттік мекеме қазынашылықтың аумақтық бөлімшесіне Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген белгілі бір шарттар басталғаннан кейін береді.
Ескерту. 346-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
347. Аумақтық қазынашылық бөлімшесі тексеруден кейін шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтінім деректерін ҚБАЖ-ға енгізуді жүзеге асырады.
348. Қағаз жеткізгіште шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтінімде қате немесе түзету болған, қандай да бір талап етілетін деректемелер болмаған, шетел валютасындағы шотта қажет сома (валюта түрлері бойынша), қайта айырбастау күніне бағам жеткіліксіз не жоқ болған, қолдар және (немесе) мөр бедері қолдар мен мөр бедерінің үлгілері бар бар құжатқа сәйкес келмеген жағдайда, шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтінім қайтару себептері көрсетіліп, орындалмастан, мемлекеттік мекемеге, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыға қайтарылады.
Шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтінімнің электрондық түрінде қате болған, қандай да қажеттi деректемелер болмаған немесе сәйкес келмеген, шетел валютасындағы шотта қажетті сома (валютаның түрлері бойынша) жетпеген не жоқ болған кезде Шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтінімнен бас тарту себептерін көрсете отырып, "Қазынашылық-клиент" АЖ-да орындаусыз қайтарылады.

Сноска. Пункт 344 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
345. Государственное учреждение, заемщик, привлекший гарантированный государством заем, обеспечивает своевременность предоставления реквизитов и их достоверность.
Сноска. Пункт 345 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
346. Реконвертация сумм поступлений в иностранной валюте осуществляется территориальным подразделением казначейства на основании заявки на реконвертацию государственного учреждения, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем. Государственное учреждение, заемщик, привлекший гарантированный государством заем, предоставляет заявку на реконвертацию иностранной валюты в территориальное подразделение казначейства в течение 3-х рабочих дней со дня получения выписок по счетам в иностранной валюте, за исключением реконвертации иностранной валюты, поступившей от выпуска государственных ценных бумаг на внешнем рынке капитала.
Заявка на реконвертацию иностранной валюты, изъятой органом, ведущим досудебное расследование, предоставляется государственным учреждением в территориальное подразделение казначейства после наступления определенных условий, предусмотренных уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 346 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
347. Территориальное подразделение казначейства после проверки осуществляет ввод данных заявки на реконвертацию иностранной валюты в ИИСК.
348. При наличии ошибок или исправлений в заявке на реконвертацию иностранной валюты на бумажном носителе, отсутствии каких-либо требуемых реквизитов, недостаточности либо отсутствии необходимой суммы на счете в иностранной валюте (по видам валют), курса на день реконвертации, несоответствии подписей и (или) оттиска печати документу с образцами подписей и оттиска печати, заявка на реконвертацию иностранной валюты возвращается государственному учреждению, заемщику, привлекшему гарантированный государством заем, без исполнения с указанием причины возврата.
При наличии ошибок в электронном образе заявки на реконвертацию иностранной валюты, отсутствии каких-либо требуемых реквизитов, недостаточности либо отсутствии необходимой суммы на счете в иностранной валюте (по видам валют), электронный образ заявки на реконвертацию иностранной валюты отклоняется в ИС "Казначейство-клиент" без исполнения с указанием причины отклонения.

Ескерту. 348-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 29.12.2023 № 1344 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
349. ҚР ҰБ-дан шетел валютасындағы банк шоттары бойынша үзінді және электрондық түрдегі төлем құжаттары алынғаннан кейін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Мемлекеттік мекемелердің, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының шетел валютасындағы шоттарынан ақшаны есептен шығаруды жүргізеді.
Ескерту. 349-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
350. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекеттік мекеменің, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының шетел валютасындағы шоттарынан ақшаны есептен шығарған күні шетел валютасындағы шоттары жөніндегі үзінді көшірмені мемлекеттік мекеменің, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының аумақтық қазынашылық бөлімшесі қалыптастырады және қағаз жеткізгіште мемлекеттік мекемеге, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыға береді, сондай-ақ жауапты орындаушының белгісі соғылған шетел валютасындағы шоттардан ақшаны есептен шығару күнін көрсете отырып, қағаз жеткізгіште ұсынылған шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтінімнің бір данасын қайтарады. Қағаз жеткізгіште ұсынылған шетел валютасын қайта айырбастауға арналған өтінімнің екінші данасы аумақтық қазынашылық бөлімшесінде қалады.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қызмет көрсетiлетiн мемлекеттiк мекемелер, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылар есебiн қалыптастыру мүмкiндiгi туралы хабарламаны алғаннан кейiн шетел валютасындағы шоттар бойынша үзiндi көшiрменi дербес қалыптастырады.
Ескерту. 350-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-тарау. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, мемлекеттік бағдарламаларды, қаржылық және/немесе қаржылық емес қолдау операторларына қызмет көрсету тәртібі
1-параграф. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, мемлекеттік бағдарламаларды, қаржылық және/немесе қаржылық емес қолдау операторларына қызмет көрсетудің жалпы ережелері

Сноска. Пункт 348 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 29.12.2023 № 1344 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
349. После получения выписок по банковским счетам в инвалюте и платежных документов в электронном виде из НБ РК центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета проводит списание денег со счетов в иностранной валюте государственных учреждений, заемщиков, привлекших гарантированный государством заем.
Сноска. Пункт 349 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
350. В день списания центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета денег со счетов в иностранной валюте государственного учреждения, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, территориальное подразделение казначейства формирует и выдает государственному учреждению, заемщику, привлекшему гарантированный государством заем, выписку по счетам в иностранной валюте государственного учреждения, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, на бумажном носителе, а также возвращает один экземпляр заявки на реконвертацию иностранной валюты, представленной на бумажном носителе, с отметкой ответственного исполнителя и указанием даты списания денег со счета в иностранной валюте. Второй экземпляр заявки на реконвертацию иностранной валюты, представленной на бумажном носителе, остается в территориальном подразделении казначейства.
Государственные учреждения, заемщики, привлекшие гарантированный государством заем, обслуживающиеся по ИС "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют выписку по счетам в иностранной валюте после получения уведомления о возможности формирования отчета.
Сноска. Пункт 350 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 7. Порядок обслуживания субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой и/или нефинансовой поддержки государственных программ

Ескерту. 7-тараудың атауы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
351. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне қызмет көрсету бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінде ашылған квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарына түсімдердің толық және уақтылы есептелуімен және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға бағытталған іс-шараларды іске асыру мақсатында төлемдер мен ақша аударымдарын уақтылы жүзеге асырылуымен және оларды инвестициялық, не мемлекеттік тапсырманы орындауға байланысты жобаларды іске асыруға пайдаланумен байланысты операцияларды есепке алу қамтамасыз етіледі.
Ескерту. 351-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 19.07.2023 № 775 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
351-1. Мемлекеттік бағдарламаларды, қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау операторларына (бұдан әрі – қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау операторлары) қызмет көрсету бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінде ашылған қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау операторларының шоттарына түсімдердің толық және уақтылы есептелуімен және төлемдер мен аударымдарды уақтылы жүзеге асырумен қамтамасыз етіледі.
Ескерту. Ереже 351-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
352. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, қаржылық және/немесе қаржылық емес қолдау операторларына қызмет көрсету кассалық негізде жүзеге асырылады. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық және/немесе қаржылық емес қолдау операторларының шоттарына түсімдерді есепке алу және оларды есептен шығару жөніндегі операциялар ақшалай нысанда есепке алынады.
Ескерту. 352-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Заголовок главы 7 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Общие положения по обслуживанию субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой и/или нефинансовой поддержки государственных программ
Сноска. Заголовок параграфа 1 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
351. Обслуживание субъектов квазигосударственного сектора обеспечивается полнотой и своевременностью зачисления поступлений на счета субъектов квазигосударственного сектора, открытые в территориальных подразделениях центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, и своевременным осуществлением платежей и переводов денег в целях реализации мероприятий, направленных на формирование или увеличение уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора и их использованием на реализацию инвестиционных проектов, либо связанных с выполнением государственного задания.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 19.07.2023 № 775 (вводится в действие с 01.01.2024).
351-1. Обслуживание операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки государственных программ (далее – операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки) обеспечивается полнотой и своевременностью зачисления поступлений на счета операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки, открытые в территориальных подразделениях центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, и своевременным осуществлением платежей и переводов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 351-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
352. Обслуживание субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой и/или нефинансовой поддержки осуществляется на кассовой основе. Операции по зачислению поступлений на счета субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой и/или нефинансовой поддержки и их списанию учитываются в денежной форме.
Сноска. Пункт 352 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2-параграф. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық және/немесе қаржылық емес қолдау операторларының шоттары.
Ескерту. 2-параграфының атауы жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
353. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттары қаржы ұйымдарының, Тұрғын үй құрылысын кепілдендіру қорының жарғылық капиталдарын ұлғайту жағдайларын қоспағанда, тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда не жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімінде квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға көзделген ақшаны есептеумен және оларды инвестициялық, не мемлекеттік тапсырманы орындауға байланысты жобаларды іске асыруға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын ең аз мөлшерінде қалыптастыру кезінде пайдалануға байланысты операцияларды есепке алуға арналған.
Ескерту. 353-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 19.07.2023 № 775 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
354. Тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда не жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімінде еншілес, бағынысты және аффилиирленген ұйымдардың жарияланған акцияларын (бағалы қағаздарын) төлеуге арналған жарғылық капиталдарын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға көзделген ақшаны аудару, сондай-ақ осы ақшаның шегіндегі инвестициялық, не мемлекеттік тапсырманы орындауға байланысты жобаларды іске асыруға арналған төлемдер мен аударымдарды квазимемлекеттік сектор субъектілерінің аумақтық қазынашылық бөлімшесінде ашылған шоттар арқылы квазимемлекеттік сектор субъектілері жүзеге асырады.
354-1 Қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау операторларына арналған шоттар бюджеттік бағдарламалар әкімшілері тізімдерінің негізінде ашылады және бюджет ақшасын есепке жатқызуға және оларды қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдауды жүзеге асыру бойынша пайдалануға байланысты операцияларды есепке алуға арналған.
Ескерту. Ереже 354-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
355. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарынан түсімдер және өткізілген төлемдер мен ақша аударымдары бойынша операциялар квазимемлекеттік сектор субъектілерінің кодтарына сәйкес есепке алынады.

Параграф 2. Счета субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой и/или нефинансовой поддержки
Сноска. Заголовок параграфа 2 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
353. Счета субъектов квазигосударственного сектора предназначены для учета операций, связанных с зачислением денег, предусмотренных на соответствующий финансовый год в законе о республиканском бюджете либо в решении маслихата о местном бюджете, на формирование или увеличение уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора и их использованием на реализацию инвестиционных проектов, либо связанных с выполнением государственного задания, за исключением случаев увеличения уставных капиталов финансовых организаций, Фонда гарантирования жилищного строительства, а также при формировании в минимальном размере, установленном законами Республики Казахстан, уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора.
Сноска. Пункт 353 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 19.07.2023 № 775 (вводится в действие с 01.01.2024).
354. Перечисление денег, предусмотренных на соответствующий финансовый год в законе о республиканском бюджете либо в решении маслихата о местном бюджете, на формирование или увеличение уставных капиталов дочерних, зависимых и аффилиированных с ним организаций в оплату объявленных акций (ценных бумаг), либо связанных с выполнением государственного задания, а также платежи и переводы в пределах этих денег на реализацию инвестиционных проектов либо на выполнение государственного задания осуществляются субъектом квазигосударственного сектора через счет субъектов квазигосударственного сектора, открытый в территориальном подразделении казначейства.
354-1. Счета для операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки открываются на основании списков администраторов бюджетных программ и предназначены для учета операций, связанных с зачислением бюджетных денег и их использованием по осуществлению финансовой и (или) нефинансовой поддержки.
Сноска. Правила дополнены пунктом 354-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
355. Операции по поступлениям и проведенным платежам и переводам денег со счетов субъектов квазигосударственного сектора учитываются в соответствии с кодами субъектов квазигосударственного сектора.

3-параграф. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық және/немесе қаржылық емес қолдау операторларының кодтарын беру квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық және/немесе қаржылық емес қолдау операторларының шоттарын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның ашуы, жүргізуі және жабуы.
Ескерту. 3-параграфының атауы жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
356. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне қаржы ұйымдарының жарғылық капиталдарын қалыптастыру немесе ұлғайту жағдайларын қоспағанда, олардың жарғылық капиталдарын ұлғайтуға және инвестициялық, не мемлекеттік тапсырманы орындауға байланысты жобаларды іске асыруға пайдалану үшін шығыстарды жүргізуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын ұлғайтудың ең аз мөлшерін қалыптастыру кезінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ҚБАЖ-ға жеті мәнді код береді.
Ескерту. 356-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 11.11.2016 № 597 бұйрығымен.
356-1. Қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау операторларына қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдауды жүзеге асыру бойынша шығыстарды жүргізу үшін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган ҚБАЖ-ға жеті мәнді кодтар береді.
Ескерту. Ереже 356-1-тармақтың бірінші бөлігі толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
357. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, қаржылық және/немесе қаржылық емес қолдау операторларына кодтар беру және шоттар ашу үшін квазимемлекеттік сектор субъектілері, қаржылық және/немесе қаржылық емес қолдау операторлары бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне осы Ережеде көзделген құжат жиынын қалыптастыру үшін қажетті құжаттарды қоса, осы Ережеге 115-қосымшаға сәйкес нысан бойынша квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық және/немесе қаржылық емес қолдау операторларының кодтарын беруге және шоттарын ашуға өтінім береді.
Аумақтық қазынашылық бөлімшесі квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, қаржылық және/немесе қаржылық емес қолдау операторларына кодтар беруге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық және/немесе қаржылық емес қолдау операторларының шоттарын ашуға арналған өтінімді алған күннен бастап, келесі жұмыс күнінен кешіктірмей бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға осы Ережеге 115-қосымшаға сәйкес нысан бойынша квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, қаржылық және/немесе қаржылық емес қолдау операторларына кодтар беруге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық және/немесе қаржылық емес қолдау операторларының шоттарын ашуға өтінімді жібереді.
Қаржылық және/немесе қаржылық емес қолдау операторларының шоттары мемлекеттік бағдарламаны, іске асырудың қолданыс мерзіміне ашылады.
Квазимемлекеттік сектор субъектілері, қаржылық және/немесе қаржылық емес қолдау операторлары квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық және/немесе қаржылық емес қолдау операторларының кодтарын беруге және шоттарын ашуға өтінімде көрсетілген деректемелердің дұрыстығын қамтамасыз етеді.

Параграф 3. Присвоение кодов субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой и/или нефинансовой поддержки открытие, ведение и закрытие центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета счетов субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой и/или нефинансовой поддержки
Сноска. Заголовок параграфа 3 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
356. Субъектам квазигосударственного сектора для проведения расходов по формированию или увеличению их уставных капиталов и использованием на реализацию инвестиционных проектов, либо связанных с выполнением государственного задания, за исключением случаев увеличения уставных капиталов финансовых организаций, Фонда гарантирования жилищного строительства, а также при формировании в минимальном размере, установленном законами Республики Казахстан, уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора, центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета присваиваются семизначные коды в ИИСК.
Сноска. Пункт 356 в редакции приказа Министра финансов РК от 11.11.2016 № 597.
356-1. Операторам финансовой и (или) нефинансовой поддержки для проведения расходов по осуществлению финансовой и (или) нефинансовой поддержки уполномоченным органом по исполнению бюджета присваиваются семизначные коды в ИИСК.
Сноска. Правила дополнены пунктом 356-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
357. Для присвоения кодов и открытия счетов субъектам квазигосударственного сектора, операторам финансовой и/или нефинансовой поддержки субъекты квазигосударственного сектора, операторы финансовой и/или нефинансовой поддержки представляют в территориальные подразделения центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета заявку на присвоение кодов и открытие счетов субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой и нефинансовой поддержки по форме согласно приложению 115 к настоящим Правилам с приложением документов, необходимых для формирования досье, предусмотренных настоящими Правилами.
Территориальное подразделение казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня получения заявки на присвоение кодов субъектам квазигосударственного сектора, операторам финансовой и/или нефинансовой поддержки и открытие счетов субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой и/или нефинансовой поддержки направляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета заявку на присвоение кодов субъектам квазигосударственного сектора, операторам финансовой и/или нефинансовой поддержки и открытие счетов субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой и/или нефинансовой поддержки по форме согласно приложению 115 к настоящим Правилам.
Счета операторов финансовой и/или нефинансовой поддержки открываются на срок действия реализации государственной программы.
Субъекты квазигосударственного сектора, операторы финансовой и/или нефинансовой поддержки обеспечивают достоверность реквизитов, указанных в заявках на присвоение кодов и открытие счетов субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой и/или нефинансовой поддержки.

Ескерту. 357-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
358. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган аумақтық қазынашылық бөлімшелерінен осы Ережеге 115-қосымшаға сәйкес нысан бойынша квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, қаржылық және/немесе қаржылық емес қолдау операторларына кодтар беруге өтінімдерді алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей кодтарды береді, ал квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық және/немесе қаржылық емес қолдау операторларының шоттарын ашу квазимемлекеттік сектор субъектісіне, қаржылық және/немесе қаржылық емес қолдау операторына код берілгеннен кейін келесі күннен кешіктірмей жүзеге асырылады.
Ескерту. 358-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
359. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, қаржылық және/немесе қаржылық емес қолдау операторларына кодтар берілген күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей берілген кодтар туралы аумақтық қазынашылық бөлімшелеріне электрондық түрдегі хатпен хабарлайды.
Аумақтық қазынашылық бөлімшелері бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органнан кодтар беру туралы хатты алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, қаржылық және/немесе қаржылық емес қолдау операторларына берілген кодтар және квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, қаржылық және/немесе қаржылық емес қолдау операторларын ашылған шоттар туралы жазбаша хабарлайды.
Ескерту. 359-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
360. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық және/немесе қаржылық емес қолдау операторларының берілген кодтарының тіркелуі ҚБАЖ-да қалыптастырылатын тиісті анықтамалықта көрсетіледі.
Ескерту. 360-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
361. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық және/немесе қаржылық емес қолдау операторларының ашылған шоттарын тіркеу осы Ережеге 49-қосымшаға сәйкес 5-19 "Қолма-қол ақшаны бақылау шоттарының тізбесі" нысаны бойынша аумақтық қазынашылық органының ішкі есебінде көрсетіледі.

Сноска. Пункт 357 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
358. Центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета присваиваются коды не позднее следующего рабочего дня со дня получения от территориальных подразделений казначейства заявок на присвоение кодов субъектам квазигосударственного сектора, операторам финансовой и/или нефинансовой поддержки по форме согласно приложению 115 к настоящим Правилам, а открытие счетов субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой и/или нефинансовой поддержки осуществляется не позднее следующего дня после присвоения кода субъекту квазигосударственного сектора, оператору финансовой и/или нефинансовой поддержки.
Сноска. Пункт 358 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
359. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета не позднее следующего рабочего дня со дня присвоения кодов субъектам квазигосударственного сектора, операторам финансовой и/или нефинансовой поддержки уведомляет территориальные подразделения казначейства о присвоенных кодах письмом в электронном виде.
Территориальное подразделение казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня получения письма от центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета о присвоении кодов письменно уведомляет субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой и/или нефинансовой поддержки о присвоенных кодах и открытых счетах субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой и/или нефинансовой поддержки.
Сноска. Пункт 359 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
360. Регистрация присвоенных кодов субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой и/или нефинансовой поддержки отражается в соответствующем справочнике, формируемом в ИИСК.
Сноска. Пункт 360 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
361. Регистрация открытых счетов субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой и/или нефинансовой поддержки отражается во внутреннем отчете территориального органа казначейства по форме 5-19 "Перечень контрольных счетов наличности" согласно приложению 49 к настоящим Правилам.

Ескерту. 361-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
362. Аумақтық қазынашылық бөлімшелері, квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, қаржылық және/немесе қаржылық емес қолдау операторларына кодтардың және қаржылық және/немесе қаржылық емес қолдау операторларының шоттарының және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық және/немесе қаржылық емес қолдау операторларының шоттарының ашылғаны туралы оларды орталық уәкілетті орган оларды ашқан күннен кейінгі бір жұмыс күннен кешіктірмей тиісті мемлекеттік кірістер органдарына жазбаша хабарлайды.
Ескерту. 362-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 20.02.2023 № 189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
363. Квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауы өзгерген жағдайда квазимемлекеттік сектор субъектісі аумақтық қазынашылық бөлімшесіне мемлекеттік қайта тіркеу туралы куәліктің/анықтаманың көшірмесін қоса бере отырып, осы Ережеге 116-қосымшаға сәйкес нысан бойынша квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауын өзгертуге өтінім береді.
364. Квазимемлекеттік сектор субъектісінің ашылған шоттары бойынша квазимемлекеттік сектор субъектісінің құжат жиынын қалыптастыру осы Ереженің 4-тарауының 5-параграфының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
365. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарын жүргізу Ереженің 4-тарауының 6-параграфының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
366. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарын жабу Ереженің 4-тарауының 8-параграфының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
4-параграф. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық және/немесе қаржылық емес қолдау операторларының төлемдері мен ақша аударымдарын ұлттық валютада жүзеге асыру тәртібі
Ескерту. 4-параграфының атауы жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
367. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің төлемдері мен ақша аударымдары квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарында қалған ақша қалдықтарының шегінде квазимемлекеттік сектор субъектілері Қазақстан Республикасының банк заңнамасында белгіленген нысан бойынша төлем тапсырмасын қалыптастыру жолымен жүргізіледі.
Төлем тапсырмасын толтыру кезінде "№ төлем тапсырмасы" алаңында квазимемлекеттік сектор субъектісінің жеті мәнді кодынан тұратын нөмірі, бөлшек арқылы төлем және ақша аударымы жүзеге асырылатын қаржы жылының соңғы екі саны, дефис арқылы – төлем тапсырмаларын тіркеу журналындағы жазбаның реттік санына сәйкес келетін реттік саны көрсетіледі.
"Төлем тағайындау": деген ашық жолақта төлемнің тағайындалуы, атауы, құжаттың нөмірі мен күні (шот-фактуралар немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжат (акт) немесе аванстық төлемді қоспағанда, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер актісі немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген негізінде тауарларды сатып алу, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, төлем кезеңі жүзеге асырылатын басқа да құжат) көрсетіледі. Бұл ретте төлем тапсырмасының күні растаушы құжаттың күнінен кейін қалыптастырылады.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметкерлеріне еңбекақы және басқа да ақшалай төлемдерді, сондай-ақ жеке тұлғалардың ағымдағы шоттарына немесе банктерде ашылған жинақ шоттарына стипендиялар мен басқа да төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналарын, кәсіптік және ерікті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды аудару бойынша төлемдерді жүргізу үшін квазимемлекеттік сектор субъектісі қағаз тасығыштағы төлем тапсырмаларымен бірге аумақтық қазынашылық бөлімшесіне ақшаны алушылардың тізімдерін осы Ереженің 142, 143, 144, 145 және 146 қосымшаларына сәйкес төлемдер форматында ұсынады.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша беру кезінде төлем тапсырмасының электрондық бейнесіне осы Ереженің 142, 143, 144, 145 және 146 қосымшаларына сәйкес электрондық төлемдер форматындағы ақша алушылардың тізімдері қоса тіркеледі және квазимемлекеттік сектор субъектісінің бухгалтерінің және/немесе басшысының ЭЦҚ қойылады.
"Қазынашылық-клиент" АЖ арқылы электрондық төлем тапсырмаларын жасау кезінде тиісті электрондық жолақтарда төлем түрін көрсету қажет:
1 - қарапайым төлем;
2 - қосымшасымен зейнетақы (міндетті және кәсіптік) жарналары;
3 - еңбекақыны және дивидендтерді аудару;
4 - қосымшасымен әлеуметтік аударымдар;
5 - қосымшасымен міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар;
6 - қосымшамен заңды тұлғаларға төлем;
7 - қосымшасы бар жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша төлемдер.

Сноска. Пункт 361 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
362. Территориальные подразделения казначейства письменно уведомляют соответствующие органы государственных доходов об открытии кодов субъектам квазигосударственного сектора, операторам финансовой и/или нефинансовой поддержки и счетов операторов финансовой и/или нефинансовой поддержки и счетов субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки не позднее одного рабочего дня, следующего за днем их открытия центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Сноска. Пункт 362 – в редакции приказа заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 20.02.2023 № 189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
363. В случае изменения наименования субъекта квазигосударственного сектора, субъектом квазигосударственного сектора представляется в территориальное подразделение казначейства заявка на изменение наименования субъекта квазигосударственного сектора по форме, согласно приложению 116 к настоящим Правилам, с приложением копии свидетельства/справки о государственной перерегистрации.
364. Формирование досье субъекта квазигосударственного сектора по открытым счетам субъекта квазигосударственного сектора осуществляется в соответствии с требованиями параграфа 5 главы 4 настоящих Правил.
365. Ведение счетов субъектов квазигосударственного сектора осуществляется в соответствии с требованиями параграфа 6 главы 4 настоящих Правил.
366. Закрытие счетов субъектов квазигосударственного сектора осуществляется в соответствии с требованиями параграфа 8 главы 4 настоящих Правил.
Параграф 4. Порядок осуществления платежей и переводов денег субъектов квазигосударственного сектора в национальной валюте, операторов финансовой и/или нефинансовой поддержки
Сноска. Заголовок параграфа 4 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
367. Платежи и переводы денег субъектов квазигосударственного сектора проводятся в пределах остатков денег на открытых счетах субъектов квазигосударственного сектора путем формирования субъектами квазигосударственного сектора платежного поручения по форме, установленной банковским законодательством Республики Казахстан.
При заполнении платежного поручения в поле "Платежное поручение №" указывается номер, состоящий из семизначного кода субъекта квазигосударственного сектора, через дробь последние две цифры текущего финансового года, в котором осуществляются платеж и перевод денег, через дефис - порядковый номер, соответствующий порядковому номеру записи в журнале регистрации платежных поручений.
В поле "Назначение платежа": указываются назначение платежа, наименование, номер и дата документа (счета-фактуры или накладная (акт) о поставке товаров, или акт выполненных работ, оказанных услуг, или другой документ, установленный законодательством Республики Казахстан, на основании которого осуществляется приобретение товаров (выполнение работ, оказание услуг), за исключением авансового платежа. При этом платежное поручение формируется датой не ранее даты подтверждающего документа.
Для проведения платежей по перечислению заработной платы и других денежных выплат работникам субъектов квазигосударственного сектора, а также стипендий и других выплат физическим лицам на их текущие счета или сберегательные счета, открытые в банке, обязательных пенсионных взносов, профессиональных и добровольных пенсионных взносов и социальных отчислений, отчислениях и (или) взносах на обязательное социальное медицинское страхование вместе с платежными поручениями на бумажном носителе субъект квазигосударственного сектора представляет в территориальное подразделение казначейства списки получателей денег в формате платежей в соответствии с приложениями 142, 143, 144, 145 и 146 к настоящим Правилам.
При передаче по ИС "Казначейство-клиент" к электронному образу платежного поручения прикрепляются списки получателей денег в электронном формате платежей в соответствии с приложениями 142, 143, 144, 145 и 146 к настоящим Правилам и подписываются ЭЦП бухгалтера и/или руководителя субъекта квазигосударственного сектора.
При создании электронных платежных поручений посредством ИС "Казначейство-клиент" в соответствующих электронных полях необходимо указывать тип платежа:
1 - обычный платеж;
2 - пенсионные (обязательные и профессиональные) взносы с приложением;
3 - перечисление заработной платы и дивидендов;
4 - социальные отчисления с приложением;
5 - отчисления на обязательные социальные медицинские страхования с приложением;
6 - оплата юридическим лицам с приложением;
7 - платежи по договорам накопительного страхования с приложением.

Ескерту. 367-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 29.12.2023 № 1344 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
367-1. Қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау операторларының төлемдері мен ақша аударымдары қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау операторларының шоттарында қалған ақша қалдықтарының шегінде "Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 208 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14419 болып тіркелген) (бұдан әрі – ҚР ҰБ № 208 қағиладар) белгіленген нысан бойынша төлем тапсырмасы негізінде жүргізіледі.
Ескерту. Ереже 367-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
368. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметкерлеріне еңбекақы және басқа да ақшалай төлемдерді, сондай-ақ жеке тұлғалардың ағымдағы шоттарына немесе банктерде ашылған жинақ шоттарына стипендиялар мен басқа да төлемдерді, міндетті зейнетақы жарналарын, кәсіптік және ерікті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдарды, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды аудару бойынша төлемдерді жүргiзгеннен кейiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесінiң жауапты орындаушысы осы Ережеге 95-қосымшаға сәйкес 5-15А "Ақша алушылардың тиiстi шоттарына жүргiзiлген төлемдер бойынша үзiндi көшiрме" нысаны бойынша ақша алушылардың тиiстi шоттарына жүргiзiлген төлемдер бойынша үзiндi көшiрмені қалыптастырады. Үзiндi көшiрме операциялық күн жабылғаннан кейiн қалыптастырылады. Үзiндi көшiрменiң әрбiр бетi төлем жүргiзу күнiн көрсете отырып, жауапты орындаушының қойылған қолымен және мөртабан бедерiмен куәландырылады және осы Ереженің 375-тармағында көзделген құжаттармен бiрге квазимемлекеттік сектор субъектісіне берiледi.
Квазимемлекеттік сектор субъектілері "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қызмет көрсету кезінде 5-15А нысан бойынша ақша алушылардың тиісті шоттарына жүргізілген төлемдер бойынша үзінді-көшірмелерді қалыптастырады.
Ескерту. 368-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87; 12.07.2017 № 431; 18.04.2024 № 221 (30.04.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен
369. Еңбекақы бойынша төлемдерді қайтару сомасы осы Ережеге 96 -қосымшаға сәйкес 5-56 "Еңбекақы бойынша төлемдерді қайтару жөніндегі есеп" нысанындағы есепте көрсетіледі, зейнетақы төлемдерін қайтару сомасы осы Ережеге 97-қосымшаға сәйкес 5-57 "Зейнетақы және әлеуметтік төлемдерді, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды қайтару жөніндегі есеп" нысанындағы есепте көрсетіледі.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қызмет көрсетілетін квазимемлекеттік сектор субъектілері көрсетілген есептерді дербес жасайды.

Сноска. Пункт 367 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 29.12.2023 № 1344 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
367-1. Платежи и переводы денег операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки проводятся в пределах остатков на счетах операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки на основании платежных поручений по форме, установленной постановлением правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 208 "Об утверждении Правил осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14419) (далее – Правила НБ РК № 208)
Сноска. Правила дополнены пунктом 367-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
368. После проведения платежей по перечислению заработной платы и других денежных выплат работникам субъектов квазигосударственного сектора, стипендий и других выплат физическим лицам на текущие счета или сберегательные счета, обязательных пенсионных взносов, профессиональных и добровольных пенсионных взносов и социальных отчислений, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование ответственным исполнителем территориального подразделения казначейства формируется выписка по проведенным платежам на соответствующие счета получателей денег по форме 5-15А "Выписка по проведенным платежам на соответствующие счета получателей денег" согласно приложению 95 к настоящим Правилам (далее - выписка). Выписка формируется после закрытия операционного дня. Каждая страница выписки заверяется подписью, оттиском штампа ответственного исполнителя с указанием даты обработки документа и передается субъекту квазигосударственного сектора вместе с документами, предусмотренными пунктом 375 настоящих Правил.
Субъекты квазигосударственного сектора, при обслуживании по ИС "Казначейство-клиент", формируют выписки по проведенным платежам на соответствующие счета получателей денег по форме 5-15А.
Сноска. Пункт 368 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87; от 12.07.2017 № 431; от 18.04.2024 № 221 (вводится в действие с 30.04.2024).
369. Суммы возврата платежей по заработной плате отражаются в отчете формы 5-56 "Отчет по возвратам платежей по заработной плате" согласно приложению 96 к настоящим Правилам, суммы возврата пенсионных платежей отражаются в отчете формы 5-57 "Отчет по возвратам пенсионных и социальных платежей, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование" согласно приложению 97 к настоящим Правилам.
Субъекты квазигосударственного сектора, обслуживающиеся по ИС "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют указанные отчеты.

Ескерту. 369-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 12.07.2017 № 431 бұйрығымен
370. Квазимемлекеттiк сектор субъектiсi, қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау операторы:
1) төлем тапсырмаларын ұсынудың заңдылығы мен негiздiлiгiн;
2) төлем тапсырмаларында көрсетiлген деректемелердiң дұрыстығын; ақша алушының пайдасына төлемдердi жүзеге асыру жөнiндегi мiндеттемелердiң уақтылы және толық орындалуын;
3) жасалған операциялардың дұрыстығы;
4) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне төлемнің негізділігін растайтын құжаттарды: тауарларды жеткізу туралы шот-фактураның немесе жүкқұжаттың (актінің) немесе орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер актісінің немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де құжат түрінің көшірмелерін ұсынуды.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қызмет көрсету кезінде заңды тұлға басшысының және бас бухгалтерінің ЭЦҚ-мен қол қойылған төлемнің негізділігін растайтын құжаттардың сканерленген үлгісі бекітіледі;
5) "Қазынашылық-клиент" АЖ-ны пайдалану кезінде заңды тұлғаның құжаттар жинағындағы деректері бойынша басшының және бас бухгалтердің ЭЦҚ-ның дұрыстығын қамтамасыз етедi және олар үшін Бюджет кодексі 97-бабының 6-1-тармағына сәйкес жауапты болады.
Ескерту. 370-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
371. Төлемдер мен аударымдарды жүргізу үшін квазимемлекеттік сектор субъектісі аумақтық қазынашылық бөлімшесіне мыналарды қағаз тасығышта немесе "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде:
1) жарғылық капиталын ұлғайту/қалыптастыру кезінде – бағалы қағаздар нарығын қадағалау мен реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органның куәлігін не квазимемлекеттік сектор субъектісінің жарғылық капиталын ұлғайтуға ақша аударылған кезде басқару органдарының тиісті шешімін;
2) аванстық төлемді қоспағанда, инвестициялық жобаны іске асыру кезінде – шот-фактураның немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжаттың (актінің) немесе орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер актісінің немесе Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген өзге құжат түрінің көшірмелерін.
Инвестициялық жобаны Астана қаласында ЭКСПО-2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін ұйымдастыру және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйым жүзеге асырған кезде, қазынашылықтың аумақтық бөлімшесіне көрсетілген ұйымның уәкілетті адамы қол қойған жазбаша өтінім беріледі.
Шығыстарды және/немесе тартылған қарыз қаражатын, оның ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан жарғылық капиталды қалыптастыруға немесе ұлғайтуға квазимемлекеттік сектор субъектілеріне бұрын бөлінген қаражат есебінен өтеу кезінде квазимемлекеттік сектор субъектісі аумақтық қазынашылық бөлімшесіне шығыстарды өтеу жөніндегі Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулысының көшірмесін және қосымша, қарыз қаражатын тарту кезінде – кредиттік шарттың көшірмесін ұсынады.
Инвестициялық жобаны іске асыру қаржы-экономикалық негіздемеге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарында ақшаның болуына сәйкес шарт соммасынан:
30 пайыздан аспайтын мөлшерде – барлық инвестициялық жобалар бойынша;
50 пайыздан аспайтын мөлшерде – жоғарытехнологиялық тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алғанда аванстық (алдын-ала) төлемге жол беріледі.
Астық сатып алуды жүзеге асыру кезінде астық нарығы жөніндегі оператордың ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерді көктемгі-жазғы қаржыландыруға аванстық (алдын ала) төлемін аударуы жасалған шарт сомасына сәйкес 70 пайыздан аспайтын мөлшерінде жүзеге асырылады.
Қалған соманы аудару шот-фактураның көшірмесі негізінде жасалған қосымша келісімге сәйкес астықты күзгі сатып алғаннан кейін жүргізіледі;

Сноска. Пункт 369 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 12.07.2017 № 431.
370. Субъект квазигосударственного сектора, оператор финансовой и (или) нефинансовой поддержки обеспечивают и несут ответственность в соответствии с пунктом 6-1 статьи 97 Бюджетного кодекса за:
1) правомерность и обоснованность представления платежных поручений;
2) достоверность указанных реквизитов в платежных поручениях; своевременность и полноту выполнения обязательств по осуществлению платежей в пользу получателя денег;
3) достоверность совершенных операций;
4) представление в территориальное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета документов, подтверждающих обоснованность платежа: копии счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров или акта выполненных работ, оказанных услуг или иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан.
При обслуживании по ИС "Казначейство-клиент" прикрепляется сканированный образ документов, подтверждающих обоснованность платежа, подписанный ЭЦП руководителя и главного бухгалтера юридического лица;
5) достоверность ЭЦП руководителя и главного бухгалтера данным досье юридического лица при использовании ИС "Казначейство-клиент".
Сноска. Пункт 370 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
371. Для проведения платежей и переводов субъект квазигосударственного сектора на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" представляет в территориальное подразделение казначейства:
1) при увеличении/формировании уставного капитала – свидетельство уполномоченного органа, осуществляющего регулирование и надзор за рынком ценных бумаг, либо соответствующее решение органов управления при перечислении денег на увеличение уставного капитала субъекта квазигосударственного сектора;
2) при реализации инвестиционного проекта, за исключением авансового платежа – копии счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров или акта выполненных работ, оказанных услуг или иного вида документа, установленного действующим законодательством Республики Казахстан.
Когда инвестиционный проект реализуется организацией, осуществляющей деятельность по организации и проведению международной специализированной выставки ЭКСПО-2017 в городе Астана, в территориальное подразделение казначейства представляется письменная заявка, подписанная уполномоченным лицом указанной организации.
При возмещении расходов и/или привлеченных заемных средств, в том числе из Национального Фонда Республики Казахстан, за счет средств, ранее выделенных субъектам квазигосударственного сектора на формирование или увеличение уставного капитала, субъект квазигосударственного сектора предоставляет в территориальное подразделение казначейства копию постановления Правительства Республики Казахстан по возмещению расходов и дополнительно, при привлечении заемных средств – копию кредитного договора.
При реализации инвестиционного проекта допускается авансовая (предварительная) оплата от суммы договора в соответствии с финансово-экономическим обоснованием и наличием средств на счетах субъектов квазигосударственного сектора:
в размере не более 30 процентов – по всем инвестиционным проектам;
в размере не более 50 процентов – по приобретению высокотехнологичных товаров, работ, услуг.
При осуществлении закупа зерна перечисление авансовой (предварительной) оплаты оператором по зерновому рынку на весенне-летнее финансирование сельскохозяйственных товаропроизводителей осуществляется в размере не более 70 процентов согласно сумме заключенного договора.
Перечисление оставшейся суммы производится после осеннего закупа зерна согласно заключенному дополнительному соглашению на основании копии счета-фактуры;

3) мемлекеттік тапсырманы орындау кезінде аванстық төлемді қоспағанда, шот-фактураның немесе тауарларды жеткізу туралы жүкқұжаттың (акт) немесе орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің актісі немесе Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген өзге де құжат түрінің көшірмелерін ұсынады.
Мемлекеттік тапсырма орындалған және мемлекеттік тапсырманың мақсаттарына қол жеткізілген кезде мемлекеттік тапсырманы орындау үшін жауапты квазимемлекеттік сектор субъектісі жасасқан шарттың талаптарына сәйкес бюджеттік бағдарлама әкімшісінің келісімі бойынша мемлекеттік тапсырмаға тапсырыс беруші және орындаушы қол қойған, көрсетілген қызметтер актісінің негізінде аумақтық қазынашылық бөлімшесіндегі өз шотынан қаражат қалдықтарын, осы қаражатты екінші деңгейдегі банктердегі депозиттік шоттарда орналастыруды қоспағанда, екінші деңгейдегі банктегі есеп шотына аударады;
4) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы № 129 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9938 болып тіркелген) Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу және бағалау және бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау қағидаларына сәйкес бюджеттік инвестициялардың ағымдағы қаржы-экономикалық негіздемесін түзетуді және (немесе) жаңасын әзірлеуді жүргізе отырып, жаңа және (немесе) ағымдағы жобаны (жобаларды) іске асыруға қолма-қол ақшаны бақылау шоттарында пайдаланылмаған қалдықтарды бағыттау кезінде – тиісінше түзетілген ағымдағы және (немесе) жаңа қаржы-экономикалық негіздеменің көшірмесін қосымша;
5) квазимемлекеттік сектор субъектісінің басқару органының (құрылтайшысының) шешімі бойынша үнемдеу қаражатын даму (жаңғырту, активтерді сатып алу) мақсаттарына үнемдеу сомасын пайдаланған кезде егер үнемдеу сомасы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 50000 еселенген мөлшерінен аспаса, жобаның қаржы-экономикалық негіздемесін түзетуді жүргізусіз – басқару органдарының тиісті шешімінің көшірмесін қосымша;
6) жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестицияларды іске асыру қорытындылары бойынша бюджет қаражатын үнемдеу түрінде қалыптасқан қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы пайдаланылмаған қалдықтарды бюджетке қайтару кезінде – төлем тапсырмасы және Мемлекеттік мүлік туралы заңға және Акционерлік қоғамдар туралы заңға сәйкес қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектісінің тиісті басқару органының (құрылтайшысының) шешімі;

3) при выполнении государственного задания, за исключением авансового платежа, – копии счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров или акта выполненных работ, оказанных услуг или иного вида документа, установленного действующим законодательством Республики Казахстан.
Субъект квазигосударственного сектора, ответственный за выполнение государственного задания, при выполнении государственного задания и достижении цели государственного задания, согласно условиям заключенного договора по согласованию с администратором бюджетных программ перечисляет остатки средств со своего счета в территориальном подразделении казначейства на свой расчетный счет в банке второго уровня, за исключением размещения данных средств на депозитных счетах банков второго уровня, на основании акта оказанных услуг, подписанного заказчиком и исполнителем государственного задания;
4) при направлении неиспользованных остатков на контрольных счетах наличности на реализацию нового (новых) и (или) текущего (текущих) проекта (проектов), с проведением корректировки текущего и (или) разработки нового финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций в соответствии с Правилами разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций и определения целесообразности бюджетного кредитования, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 129 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9938) – дополнительно копию соответственно откорректированного текущего и (или) нового финансово-экономического обоснования;
5) при использовании средств экономии на цели развития (модернизацию, приобретение активов) по решению органа управления (учредителя) субъекта квазигосударственного сектора, если сумма экономии не превышает 50000-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете, без проведения корректировки финансово-экономического обоснования проекта – дополнительно копию соответствующего решения органов управления;
6) при возврате в бюджет неиспользованных остатков на контрольных счетах наличности, образовавшихся по итогам реализации бюджетных инвестиций посредством участия государства в их уставном капитале в виде экономии бюджетных средств – платежное поручение и решение соответствующего органа управления (учредителя) субъекта квазигосударственного сектора, принятого в соответствии с Законом о государственном имуществе и Законом об акционерных обществах;

7) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына есепке жатқызылған тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлдарды) төлеуден түскен қаражатты тиісті бюджет кірісіне аударған кезде – төлем тапсырмасын береді.
Ескерту. 371-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 19.07.2023 № 775 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.04.2024 № 221 (30.04.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); 6) тармақшасында орыс тіліндегі мәтіні өзгереді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді - ҚР Қаржы министрінің 25.09.2024 № 641 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
371-1. Электрондық шот-фактураларды қабылдау және өңдеу жөніндегі ақпараттық жүйені пайдаланатын квазимемлекеттік сектор субъектісі үшін инвестициялық жобаны іске асыру не мемлекеттік тапсырманы орындау кезінде төлемдерді жүргізу үшін төлем тапсырмасын қалыптастыру және ұсыну үшін электрондық шот-фактура негіз болып табылады.
Ескерту. Ереже 371-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 12.07.2017 № 431 бұйрығымен.
371-2. Қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдауды жүзеге асыру бойынша төлемдер мен аударымдарды жүргізу үшін қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау операторы қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде аумақтық қазынашылық бөлімшесіне ("Қазынашылық-клиент" АЖ-да қалыптастырады) төлем тапсырмасын және төлемнің негізділігін растайтын құжаттарды: осы Ережеге 115-2-қосымшаға сәйкес тауарларды жеткізу туралы шот-фактураның немесе жүкқұжаттың (актінің) немесе орындалған жұмыстар немесе көрсетілген қызметтер актісінің, мемлекеттік бағдарламаларды қаржылық қолдауды жүзеге асыру бойынша төлем жүргізу үшін растаудың немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де құжат түрінің көшірмелері.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қызмет көрсету кезінде заңды тұлға басшысының және бас бухгалтерінің ЭЦҚ-мен қол қойылған төлемнің негізділігін растайтын құжаттардың сканерленген үлгісі бекітіледі.
Ескерту. Ереже 371-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакция - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 20.02.2023 № 189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
372. ҚБАЖ-да ақша алушы болмаған кезде, квазимемлекеттiк сектор субъектiсi ақша алушыны осы Ережеге 64-қосымшаға сәйкес ақша алушылардың анықтамалығына енгiзуге өтiнiмдi қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде ұсынады.
ҚБАЖ-да ақша алушының деректемелерi болмаған кезде квазимемлекеттiк сектор субъектiсi ақша алушы деректемелерiнiң өзгерiстерiн ақша алушылардың анықтамалығына енгiзуге осы Ережеге 65-қосымшаға сәйкес өтiнiмдi қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде ұсынады.
Квазимемлекеттiк сектор субъектiсi ақша алушыны енгізуге берілетін және ақша алушының деректемелеріне өзгерістер енгізуге берілетін өтінімнің ресімделуі мен жасалуының шынайылығын, дұрыстығын қамтамасыз етеді.
Квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнде ақша алушы болмаған кезде "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде берілетін төлем тапсырмасын жасау кезінде квазимемлекеттiк сектор субъектiсi осы ақша алушының ҚБАЖ-дағы Ақша алушылардың анықтамалығында бар-жоғын тексеруді жүзеге асырады, қажетті ақша алушы ҚБАЖ-дағы Ақша алушылардың анықтамалығында болған кезде квазимемлекеттiк сектор субъектiсi осы Ережеге 65-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтiнiмдi қалыптастырады.

7) при перечислении в доход соответствующего бюджета средств от уплаты неустойки (штрафа, пени), зачисленных на контрольные счета наличности субъектов квазигосударственного сектора – платежное поручение.
Сноска. Пункт 371 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 19.07.2023 № 775 (вводится в действие с 01.01.2024); с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 18.04.2024 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 25.09.2024 № 641 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
371-1. Для субъекта квазигосударственного сектора, использующего информационную систему по приему и обработке электронных счетов-фактур, основанием для формирования и предоставления платежного поручения для проведения платежей при реализации инвестиционного проекта либо выполнения государственного задания является электронная счет-фактура.
Сноска. Правила дополнены пунктом 371-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 12.07.2017 № 431.
371-2. Для проведения платежей и переводов по осуществлению финансовой и (или) нефинансовой поддержки оператор финансовой и (или) нефинансовой поддержки на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" представляет в территориальное подразделение казначейства (в ИС "Казначейство-клиент" − формирует) платежное поручение и документы, подтверждающие обоснованность платежа: копии счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров или акта выполненных работ, оказанных услуг или подтверждения для проведения платежа по осуществлению финансовой поддержки государственных программ согласно приложению 115-2 к настоящим Правилам или иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан.
При обслуживании по ИС "Казначейство-клиент" прикрепляется сканированный образ документов, подтверждающих обоснованность платежа, подписанный ЭЦП руководителя и главного бухгалтера юридического лица.
Сноска. Правила дополнены пунктом 371-2 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 20.02.2023 № 189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
372. При отсутствии получателя денег в ИИСК субъектом квазигосударственного сектора представляется на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" заявка на ввод получателя денег в справочник получателей денег согласно приложению 64 к настоящим Правилам.
При отсутствии реквизитов получателя денег в ИИСК субъектом квазигосударственного сектора представляется на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" заявка на внесение изменений реквизитов получателя денег в справочник получателей денег согласно приложению 65 к настоящим Правилам.
Субъект квазигосударственного сектора обеспечивает достоверность, правильность оформления и составления заявки на ввод получателя денег и на внесение изменений реквизитов получателя денег.
В случае отсутствия получателя денег у субъекта квазигосударственного сектора при создании платежного поручения, предоставляемого электронным образом по ИС "Казначейство-клиент", субъектом квазигосударственного сектора осуществляется проверка на наличие данного получателя денег в справочнике получателей денег в ИИСК, при наличии необходимого получателя денег в справочнике получателей денег в ИИСК субъектом квазигосударственного сектора формируется заявка по форме согласно приложению 65 к настоящим Правилам.

373. Аумақтық қазынашылық бөлiмшесi квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнен төлем тапсырмаларды қағаз жеткізгіште және "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде қабылдауды жүзеге асырады.
Қағаз жеткізгіште квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнен төлем тапсырмаларын қабылдау белгіленген қызмет көрсету кестесіне сәйкес жергілікті уақытпен сағат 16.00-ге дейін жүзеге асырылады.
Ескерту. 373-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
374. Қағаз тасығыштағы төлем тапсырмасы және "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде түскен төлем тапсырмасы орындалады не оны аумақтық қазынашылық бөлімшесі қабылдаған күннен кейінгі бір жұмыс күні ішінде орындалмай қайтарылады.
Қағаз тасығыштағы төлем тапсырмасы және "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде түскен төлем тапсырмасы квазимемлекеттік сектор субъектісіне:
квазимемлекеттік сектор субъектілерінің тиісті шоттарында ақша қаражаты болмаған не жеткіліксіз болған;
қағаз тасығыштағы төлем тапсырмасын банктік заңнамада белгіленген нысанға сәйкес келмейтін нысанда берілген;
түзетулермен, оның ішінде қолмен түзетулермен ұсынылған;
осы Ережеде көзделген растау құжаттарын қосымшаларсыз ұсынған немесе квазимемлекеттік сектор субъектісінің басшысының немесе онымен уәкілеттік берілген адамның қолымен және квазимемлекеттік сектор субъектісінің мөр бедерімен куәландырылмаған қосымшамен (сканерленген түрі қоса тіркелмеген немесе қоса тіркелген сканерленген түріне квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң басшысы мен бас бухгалтерінің ЭЦҚ қойылмаған);
талап етілетін жолақтарда қолдар және/немесе мөр бедері болмаған;
қолдар және/немесе мөр белгісі қолдар және мөр бедерінің үлгілері бар құжатқа сәйкес келмеген;
құжаттың барлық даналарында талап етілген жолақтарда мөр бедері анық (айқын) қойылмаған;
цифрмен жазылған сома жазумен жазылған сомаға сәйкес келмеген;
төлем тапсырмасында көрсетілген, бағдарламалық тексеруге жататын деректемелер ҚБАЖ-ға енгізілген деректемелерге сәйкес келмеген;
төлем тапсырмасы деректемелері (ЖСК, БСК, ақша алушының банкінің атауын қоспағанда) төлем тапсырмасына қоса берілген (осы Ережемен белгіленген жағдайларда құжаттар қоса берілген кезде) растау құжаттарының деректемелеріне сәйкес келмеген;
төлем тапсырмасының бірінші данасының деректемелері төлем тапсырмасының екінші данасының деректемелеріне сәйкес келмеген;
төлем тапсырмасының қолданылу мерзімінен асқан мерзімде ұсынылған;

373. Территориальное подразделение казначейства осуществляет прием платежных поручений от субъектов квазигосударственного сектора на бумажном носителе и электронным образом по ИС "Казначейство-клиент".
Прием платежных поручений от субъектов квазигосударственного сектора на бумажном носителе осуществляется до 16.00 часов местного времени согласно установленному графику обслуживания.
Сноска. Пункт 373 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
374. Платежное поручение на бумажном носителе и платежное поручение, поступившее электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" исполняются либо возвращаются без исполнения в течение одного рабочего дня со дня, следующего за днем его приема территориальным подразделением казначейства.
Платежное поручение на бумажном носителе и платежное поручение, поступившее электронным образом по ИС "Казначейство-клиент", возвращаются субъекту квазигосударственного сектора без исполнения в случаях:
отсутствия либо недостаточности денежных средств на соответствующих счетах субъектов квазигосударственного сектора;
представления платежного поручения на бумажном носителе по форме, не соответствующей форме, установленной банковским законодательством;
представления с исправлениями, в том числе от руки;
представления без приложения или с приложением не заверенных подписью руководителя субъекта квазигосударственного сектора или лица, им уполномоченного и оттиском печати субъекта квазигосударственного сектора (без прикрепления сканированного образа или с прикреплением сканированного образа, не подписанного ЭЦП руководителя и главного бухгалтера субъекта квазигосударственного сектора), предусмотренных настоящими Правилами подтверждающих документов;
отсутствия подписей и/или оттиска печати на требуемых полях;
несоответствия подписей и/или оттиска печати документу с образцами подписей и оттиска печати;
нечеткого (неясного) проставления оттиска печати на требуемых полях на всех экземплярах документа;
несоответствия суммы цифрами сумме прописью;
несоответствия указанных в платежном поручении реквизитов, подлежащих программной проверке, реквизитам, введенным в ИИСК;
несоответствия реквизитов платежного поручения (за исключением ИИК, БИК, наименования банка получателя денег) реквизитам подтверждающих документов, приложенных к платежному поручению (при приложении документов в случаях, установленных настоящими Правилами);
несоответствия реквизитов первого экземпляра платежного поручения реквизитам второго экземпляра платежного поручения;
представления в срок, превышающий срок действия платежного поручения;

осы Ереженің 142, 143, 144, 145 және 146 қосымшаларына сәйкес төлемдер форматындағы магниттік (электрондық) тасығышта қателер анықталған;
төлем тапсырмасында көрсетілген жұмсалымы қаржылық-экономикалық негіздемеде көрсетілген жоспарланған іс-шараларға сәйкес келмеген жағдайларда орындалмай қайтарылады;
растау құжатына сілтеменің болмауы;
төлем тапсырмасындағы соманың растау құжатындағы сомадан асып түсуі;
төлем тапсырмасы нөмірінің қосарлануы;
төлем тапсырмасында Қазақстан Республикасының банктік заңнамасын бұза отырып, төлем тапсырмасында міндетті ашық жолақтардың толтырылуы;
төлемнің жұмсалымы бюджет түсiмдерi сыныптамасының кодына (төлемдерді бюджетке аудару кезінде) сәйкес келмеген жағдайларда орындалмай қайтарылады.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде түскен төлем тапсырмасындағы деректердің қабылдау және өңдеу кезеңінде жоғарыда айтылған талаптарға сәйкес еместігі анықталған жағдайда төлем тапсырмасы осы Ереженің тиісті тармақтарына сілтемемен, қайтару себептерін көрсете отырып, квазимемлекеттік сектор субъектісіне электрондық түрде қайтарылады.
Қабылдау кезеңінде жоғарыда аталған жағдайларға қағаз тасығыштағы төлем тапсырмасындағы деректерге сәйкес келмесе, төлем тапсырмасы хат ресімделмей қайтарылады. Қабылдаудан кейін, тексеру барысында сәйкессіздік анықталған кезде төлем тапсырмасы аумақтық қазынашылық бөлімшесі басшысының немесе ол берген уәкілеттік адамның қолы қойылған жазбаша негіздемемен қайтарылады.
Ескерту. 374-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 29.12.2023 № 1344 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
375. Төлем жүргізілгеннен кейін қағаз тасығышта төлем тасырмасының екінші данасы мен осы Ережеге 54-қосымшаға сәйкес 5-20-нысан бойынша қалыптастырылған есеп салыстырылып тексеріледі, төлем тапсырмасында төлем жүргізу күні және 5-20-нысанында салыстырып тексеруді жүзеге асыру күні көрсетіле отырып, аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты орындаушысының қолымен, мөртабан бедерімен куәландырылады және квазимемлекеттік сектор субъектілеріне беріледі. "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қызмет етілетін квазимемлекеттік сектор субъектілері 5-20-нысан бойынша есепті дербес қалыптастырады.
Ескерту. 375-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 12.07.2017 № 431 бұйрығымен
376. Қазақстан Республикасының резидент еместерімен жасалған шетел валютасындағы шарттар бойынша төлемдер жүргізілген кезде квазимемлекеттік сектор субъектісі осы Ережеде көзделген тәртіпте аумақтық қазынашылық бөлімшесіне квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотынан келесі жұмыс күнінен кешіктірмей шетел валютасын сатып алу үшін екінші деңгейдегі банкте ашылған шотқа ақша аудару үшін төлем тапсырмасын қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде ұсынады. Шетел валютасын айырбастауға арналған төлем тапсырмасында "Төлем тағайындау" ашық жолағында:

выявленных ошибок на магнитном (электронном) носителе в формате платежей в соответствии с приложениями 142, 143, 144, 145 и 146 к настоящим Правилам;
несоответствия назначения платежа, указанного в платежном поручении, планируемым мероприятиям, указанным в финансово-экономическом обосновании;
отсутствия ссылки на подтверждающий документ;
превышения суммы платежного поручения над суммой подтверждающего документа;
дублирование номера платежного поручения;
заполнение обязательных полей в платежном поручении в нарушение банковского законодательства Республики Казахстан;
несоответствия назначения платежа коду классификаций поступлений бюджета (при перечислении платежей в бюджет).
При обнаружении несоответствия данных в платежном поручении, поступившего электронным образом по ИС "Казначейство-клиент", вышеперечисленным требованиям в период приема и дальнейшей обработки, платежное поручение возвращается субъекту квазигосударственного сектора электронным образом с указанием причины отклонения со ссылкой на соответствующие пункты настоящих Правил.
При обнаружении несоответствия данных в платежном поручении на бумажном носителе вышеперечисленным случаям в период приема, платежное поручение возвращается без оформления письма. При обнаружении несоответствия после приема, в ходе проверки, платежное поручение возвращается с письменным обоснованием за подписью руководителя территориального подразделения казначейства или лица, им уполномоченного.
Сноска. Пункт 374 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 29.12.2023 № 1344 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
375. После проведения платежа на бумажном носителе второй экземпляр платежного поручения и сформированный отчет по форме 5-20 согласно приложению 54 к настоящим Правилам сверяются, заверяются подписью, оттиском штампа ответственного исполнителя территориального подразделения казначейства с указанием даты проведения платежа на платежном поручении и даты осуществления сверки в форме 5-20 и передаются субъектам квазигосударственного сектора. Субъекты квазигосударственного сектора, обслуживающиеся по ИС "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют отчет по форме 5-20.
Сноска. Пункт 375 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.07.2017 № 431.
376. При проведении платежей по договорам в иностранной валюте, заключенным с нерезидентами Республики Казахстан, субъект квазигосударственного сектора в порядке, предусмотренном настоящими Правилами, представляет на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" в территориальное подразделение казначейства платежное поручение для перечисления денег со счета субъекта квазигосударственного сектора на счет, открытый в банке второго уровня, для покупки не позднее следующего рабочего дня иностранной валюты. В платежном поручении на конвертацию иностранной валюты в поле "Назначение платежа" указываются:

1) сатып алынатын шетел валютасының түрі мен сомасы;
2) ол бойынша шетел валютасы сатып алынатын бағам;
3) резидент емеспен жасалған шарттың күні мен нөмірі;
4) шарттың мәні;
5) құжаттың (тауарларды жеткізгені туралы шот-фактураның немесе жүкқұжаттың (актінің), не орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің актісінің немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген, оның негізінде тауарларды сатып алу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету жүзеге асырылатын басқа да құжаттың) атауы, нөмірі мен күні көрсетіледі.
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотынан айырбасталған шетел валютасы оның екінші деңгейдегі банктегі шетел валютасындағы шотына валюталардың түрлері бойынша аударылған күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде мақсаты бойынша пайдаланылуы тиіс.
Пайдаланылмаған не толық пайдаланылмаған шетел валютасы көрсетілген мерзім өткеннен кейін шетел валютасын айырбастау жүзеге асырылған квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотында ұлттық валютада кейіннен соманы қалпына келтіре отырып, қайта айырбасталуы тиіс.
Квазимемлекеттік сектор субъектілері пайдаланылмаған не толық пайдаланылмаған шетел валютасын уақтылы қайта айырбастауды және шетел валютасын айырбастау жүзеге асырылған шотқа уақтылы қайтаруды қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасының резиденті емеспен жасалған шарт бойынша Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде төлемді ұлттық валютада жүргізу үшін квазимемлекеттік сектор субъектісі аумақтық қазынашылық бөлімшесіне оның екінші деңгейдегі банкте ашық шотына квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотынан ақша аудару үшін төлем тапсырмасын ұсынады. Бұл ретте төлем тапсырмасында "Төлем мақсаты" жолында квазимемлекеттік сектор субъектісі түпкі бенефициар-резидент еместің деректемелерін қосымша көрсетеді.
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотынан оның екінші деңгейдегі банктегі шотына аударылған ақша, ол есепке жатқызылған күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде тағайындалуы бойынша түпкі бенефициар-резидент емеске аударылуы тиіс.
Квазимемлекеттік сектор субъектілері пайдаланылмаған не толық пайдаланылмаған ақшаны олар аударылған квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотына көрсетілген мерзім өткенге дейін уақтылы қайтаруды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 376-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 19.07.2023 № 775 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
377. Квазимемлекеттiк сектор субъектiсi Қазақстан Республикасының резиденті емеспен шетел валютасында, құжаттық аккредитивтi қолдана отырып, есеп айырысу нысанын көздейтiн шарт жасасқан кезде квазимемлекеттiк сектор субъектiсi төлем тапсырмасын аумақтың қазынашылық бөлiмшесiне екiншi деңгейдегі банкте ашылған шотқа квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң шотынан ақша аудару үшiн және осы Ереженің 376-тармағында айқындалған тәртіппен дәл сол күн шетел валютасын сатып алу үшін қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде ұсынады.
Бұл ретте квазимемлекеттiк сектор субъектiсi растайтын құжат ретінде аккредитивтiң ашылуын және акредитивтiң қолданылу мерзiмi өткен немесе ол мерзiмiнен бұрын жабылған жағдайда аккредитивтiң орындалмаған сомасын банк-эмитенттің квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң сома аударылған шотына қайтаруы туралы талапты қамтитын шартты ұсынады.
Квазимемлекеттiк сектор субъектiсi сатып алынған шетел валютасын аккредитивтік шотқа аударуды үш жұмыс күні ішінде қамтамасыз етеді.
Егер шетел валютасындағы ақша аккредитивтік шотқа белгіленген мерзімде есепке жатқызылмаған болса, квазимемлекеттiк сектор субъектiсi оларды қайта айырбастауды және үш күндік мерзім өткеннен кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей өзінің аумақтық қазынашылық бөлiмшесiндегі шотына қайтаруды қамтамасыз етеді.

1) вид и сумма приобретаемой иностранной валюты;
2) курс, по которому приобретается иностранная валюта;
3) дата и номер договора с нерезидентом;
4) предмет договора;
5) наименование, номер и дата документа (счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров, или акта выполненных работ, оказанных услуг, или другой документ, установленный законодательством Республики Казахстан, на основании которого осуществляется приобретение товаров, выполнение работ, оказание услуг).
Иностранная валюта, сконвертированная со счета субъекта квазигосударственного сектора в течение десяти календарных дней со дня ее зачисления на его счет в иностранной валюте в банке второго уровня по видам валют должна быть использована по назначению.
Неиспользованная либо недоиспользованная иностранная валюта должна быть реконвертирована по истечении указанного срока с последующим восстановлением суммы в национальной валюте на счет субъекта квазигосударственного сектора, с которого была осуществлена конвертация иностранной валюты.
Субъекты квазигосударственного сектора обеспечивают своевременность реконвертации и возврата неиспользованной либо недоиспользованной иностранной валюты на счет, с которого была осуществлена конвертация иностранной валюты.
Для проведения платежа в национальной валюте за пределы Республики Казахстан по договору, заключенному с нерезидентом Республики Казахстан, субъект квазигосударственного сектора представляет в территориальное подразделение казначейства платежное поручение для перечисления денег со счета субъекта квазигосударственного сектора на свой счет, открытый в банке второго уровня. При этом в платежном поручении в поле "Назначение платежа" субъект квазигосударственного сектора дополнительно указывает реквизиты конечного бенефициара-нерезидента.
Деньги, перечисленные со счета субъекта квазигосударственного сектора на свой счет в банке второго уровня, в течение десяти календарных дней со дня их зачисления должны быть перечислены по назначению конечному бенефициару-нерезиденту.
Субъекты квазигосударственного сектора обеспечивают своевременный возврат неиспользованных либо недоиспользованных денег до истечения указанного срока на счет субъекта квазигосударственного сектора, с которого они были перечислены.
Сноска. Пункт 376 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 19.07.2023 № 775 (вводится в действие с 01.01.2024).
377. При заключении субъектом квазигосударственного сектора договора в иностранной валюте с нерезидентом Республики Казахстан, предусматривающего форму расчета с применением документарного аккредитива, субъект квазигосударственного сектора представляет на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" в территориальное подразделение казначейства платежное поручение для перечисления денег со счета субъекта квазигосударственного сектора на счет, открытый в банке второго уровня, для покупки в тот же день иностранной валюты в порядке, определенном в пункте 376 данных Правил.
При этом субъект квазигосударственного сектора представляет в качестве подтверждающего документа договор, предусматривающий открытие аккредитива и содержащий условие о возврате банком-эмитентом неисполненной суммы аккредитива, в случаях истечения срока действия аккредитива или его досрочного закрытия, на счет субъекта квазигосударственного сектора, с которого была перечислена сумма.
Субъект квазигосударственного сектора обеспечивает перечисление купленной иностранной валюты на аккредитивный счет в течение трех рабочих дней.
В случае, если деньги в иностранной валюте не были зачислены на аккредитивный счет в течение установленного срока, субъект квазигосударственного сектора обеспечивает их реконвертацию и возврат на свой счет в территориальном подразделении казначейства не позднее следующего рабочего дня после истечения трехдневного срока.

378. Квазимемлекеттік сектор субъектісінің шоттарына қойылған инкассолық өкімдерді орындау осы Ереженің 6-тарауының 16-параграфының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
7-1-тарау. Құрылыс бойынша мемлекеттік сатып алуды қазынашылық қолдау
Ескерту. Ереже 7-1-тараумен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 07.03.2017 № 151; жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрықтарымен.
1-параграф. Негізгі ұғымдар
378-1. Осы тарауда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
қазынашылық қолдау – құрылыспен байланысты бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға бөлінген қаражаттың нысаналы пайдаланылуына ағымдағы бақылауды жүзеге асыру, қолма-қол ақшаны бақылау шоттары арқылы төлемдер жүргізудің барлық кезеңдерінде бюджеттік инвестициялық жобаны іске асыруға қатысушылар – бас мердігер мен қосалқы мердігердің салықтарды және бюджетке төленетін басқа да төлемдерді төлеуінің толықтығын қамтамасыз ету жөніндегі қызмет;
қазынашылық қолдау кезіндегі бас мердігер (мердігер) – заңды тұлға, тапсырыс берушімен қазынашылық қолдау кезінде құрылыс бойынша мемлекеттік сатып алу туралы жасасқан шарт бойынша тарапы болып әрекет етуші (бұдан әрі – қазынашылық қолдау кезіндегі бас мердігер);
қазынашылық қолдау кезіндегі қосалқы мердігер – құрылыс бойынша мемлекеттік сатып алуды қазынашылық қолдау шеңберінде бас мердігермен бірге қосалқы мердігерліктің шарты бойынша жекелеген кешендерді немесе жұмыс түрін орындайтын ұйым;
қазынашылық қолдау кезіндегі тапсырыс беруші – мемлекеттік мекеме, қазынашылық қолдау шеңберіндегі құрылыс бойынша мемлекеттік сатып алудың ұйымдастырушысы;
мемлекеттік сатып алу шоты – бас мердігерлерге және қосалқы мердігерлерге қазынашылық қолдау шеңберінде аударылған қаражатты есептен шығару және есепке алумен байланысты қолма-қол ақшаны бақылау шоты (бұдан әрі - МСА шоты);
төлем сертификаты – осы Ереженің 115-3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша, қазынашылық қолдау шеңберінде төлемдер жүргізген кезде төлемді орындау үшін негізгі болатын кейінен аумақтық қазынашылық органдарына ұсыну үшін тапсырыс берушімен қазынашылық қолдау кезіндегі бас мердiгерге берілген құжат.
Ескерту. 378-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 20.02.2023 № 189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Қазынашылық қолдау

378. Исполнение инкассовых распоряжений, выставленных на счета субъектов квазигосударственного сектора, осуществляется в соответствии с требованиями параграфа 16 главы 6 настоящих Правил.
Глава 7-1. Казначейское сопровождение государственных закупок по строительству
Сноска. Заголовок главы 7-1 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
Параграф 1. Основные понятия
Сноска. Правила дополнены Главой 7-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 07.03.2017 № 151 (вводится в действие после дня его государственной регистрации).
378-1. В настоящей главе используются следующие основные понятия:
казначейское сопровождение – деятельность по осуществлению текущего контроля за целевым использованием средств, выделенных на реализацию бюджетных инвестиционных проектов, связанных со строительством, обеспечению полноты уплаты налогов и других платежей в бюджет участниками реализации бюджетного инвестиционного проекта – генеральным подрядчиком и субподрядчиком на всех этапах проведения платежей через контрольные счета наличности;
генеральный подрядчик (подрядчик) при казначейском сопровождении – юридическое лицо, выступающее стороной по договору о государственных закупках по строительству, заключенного с заказчиком при казначейском сопровождении (далее – генподрядчик при казначейском сопровождении);
субподрядчик при казначейском сопровождении – организация, выполняющая отдельные комплексы или виды работ по договору субподряда с генподрядчиком в рамках казначейского сопровождения государственных закупок по строительству;
заказчик при казначейском сопровождении – государственное учреждение, организатор государственных закупок по строительству в рамках казначейского сопровождения;
счет государственных закупок – контрольный счет наличности, связанный с зачислением и использованием денег, перечисляемых генеральным подрядчикам и субподрядчикам в рамках казначейского сопровождения (далее – счета ГЗ);
платежный сертификат – документ, предоставляемый заказчиком генподрядчику при казначейском сопровождении для дальнейшего представления в территориальные органы казначейства при проведении платежей в рамках казначейского сопровождения, который служит основанием для исполнения платежа, по форме согласно приложению 115-3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 378-1 - в редакции приказа заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 20.02.2023 № 189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Казначейское сопровождение

378-2. Мемлекеттік мекеме мемлекеттік құпиялары бар қызметтік ақпаратты ("Құпия" белгісі бар) қамтитын мәліметтері бар объектілерді және Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 13 сәуірдегі № 314 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының экономиканы жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссияның шешімі бар объектілерді қоспағанда, мемлекеттік сатып алу рәсімдерін құрылыс бойынша мемлекеттік сатып алуларды қазынашылық сүйемелдеу шарттарымен, жүргізуді қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік сатып алу қорытындысы өткеннен кейін:
қазынашылық қолдау кезіндегі тапсырыс беруші, бас мердігер анықталған күннен бастап келесі жұмыс күннен кешіктірмей, аумақтық қазынашылық органдарына құрылыс бойынша мемлекеттік сатып алу туралы жазбаша түрде хабарлайды;
қазынашылық қолдау кезіндегі тапсырыс беруші, бас мердігері анықталған күннен бастап келесі жұмыс күннен кешіктірмей, оны аумақтық қазынашылық органдарында шот ашу туралы жазбаша түрде хабарлайды;
қазынашылық қолдау кезіндегі бас мердігер, қазынашылық қолдау кезіндегі тапсырыс берушіден хабарлама алғаннан кейін, келесі жұмыс күннен кешіктірмей, тапсырыс берушіге қызмет көрсету орны бойынша аумақтық қазынашылық органдарына осы Ереженің 4-тарауының 5-параграфында қарастырылған құжаттар жинағын қалыптастыруға қажетті құжаттарды, осы тармақтың үшінші абзацында көрсетілген хабарламаның көшірмесін қоса тіркеп, осы Ереженің 115-қосымшасына сәйкес нысанда кодтарды беру және шоттарын ашуға арналған өтінімді береді және қазынашылық қолдау кезіндегі қосалқы мердігерлердің салық заңнамасына сәйкес ұсынған тізімін мемлекеттік кірістер органдарына талдау жүргізу үшін жолдайды.
Ескерту. 378-2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 01.07.2019 № 663 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
378-3. Мемлекеттік кірістер органдары, бір жұмыс күннен аспайтын мерзімде талдау жасалған қазынашылық қолдау кезіндегі қосалқы мердігерлер тізімі бойынша қазынашылық қолдау кезіндегі бас мердігерге тәуекелдердің бары немесе жоқтығы туралы ақпаратты жолдайды.
378-4. Қандай да бір қосалқы мердігерлер бойынша тәуекелдердің бар болуы туралы ақпаратты алған жағдайда, сондай-ақ объект құрылысы кезеңінде қосалқы мердігерлер тізімін толықтырған жағдайда, қазынашылық қолдау кезіндегі бас мердігер осы тізімге өзгерістер (толықтырулар) енгізеді.
Мемлекеттік кірістер органдарында тәуекелдердің бар болуына кейінгі талдау осы Ереженің 378-2-тармағының үшінші абзацы мен 378-3, 378-4-тармақтарына сәйкес жүргізіледі.
Мемлекеттік кірістер органдары жүргізген тәуекелдердің бар болуына талдаудың нәтижелерін алғанған кейін қазынашылық қолдау кезінде бас мердігер үш жұмыс күнінің ішінде аумақтық қазынашылық органына қосалқы мердігерлердің тізбесін жібереді.
Қазынашылық қолдау жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес сметалық құны бір миллиард теңгеден асатын құрылыспен байланысты бюджеттік инвестициялық жобаларға қатысты қолданылады.
Ескерту. 378-4-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 14.12.2018 № 1089; 24.12.2021 № 1335 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 25.09.2024 № 641 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

378-2. Государственное учреждение обеспечивает проведение процедуры государственных закупок с условиями казначейского сопровождения государственных закупок по строительству, за исключением объектов, сведения по которым содержат служебную информацию с государственными секретами (с грифом "Секретно") и объектов, по которым имеется решение Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 13 апреля 2007 года № 314.
После подведения итогов государственных закупок:
заказчик при казначейском сопровождении, не позднее следующего рабочего дня со дня определения генподрядчика, письменно уведомляет территориальные органы казначейства об итогах государственных закупок по строительству;
заказчик при казначейском сопровождении, не позднее следующего рабочего дня со дня определения генподрядчика, письменно уведомляет его об открытии счета в территориальных органах казначейства;
генподрядчик при казначейском сопровождении, не позднее следующего рабочего дня после получения уведомления от заказчика при казначейском сопровождении, представляет в территориальные органы казначейства по месту обслуживания заказчика заявку на присвоение кода и открытие счетов по форме согласно приложению 115 к настоящим Правилам с приложением документов, необходимых для формирования досье, предусмотренных параграфом 5 главы 4 настоящих Правил, копии уведомления, указанного в абзаце третьем настоящего пункта и направляет перечень субподрядчиков при казначейском сопровождении в соответствии с налоговым законодательством, в органы государственных доходов, для проведения анализа.
Сноска. Пункт 378-2 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 01.07.2019 № 663 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
378-3. Органы государственных доходов в срок не более одного рабочего дня по проанализированному перечню субподрядчиков направляет генподрядчику при казначейском сопровождении информацию о наличии или об отсутствии рисков.
378-4. В случае получения информации о наличии рисков по какому-либо субподрядчику, а также в случае дополнения перечня субподрядчиков в период строительства объекта, генподрядчик при казначейском сопровождении вносит изменения (дополнения) в данный перечень.
Последующий анализ на наличие рисков в органах государственных доходов производится в соответствии с абзацем третьим пункта 378-2 и пунктами 378-3 и 378-4 настоящих Правил.
После получения результатов анализа на наличие рисков, проведенного органами государственных доходов, генподрядчик при казначейском сопровождении в течении трех рабочих дней направляет в территориальный орган казначейства перечень субподрядчиков.
Казначейское сопровождение применяется в отношении бюджетных инвестиционных проектов, связанных со строительством со сметной стоимостью в соответствии с проектно-сметной документацией свыше одного миллиарда тенге.
Сноска. Пункт 378-4 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269; с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 14.12.2018 № 1089; от 24.12.2021 № 1335 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 25.09.2024 № 641 (вводится в действие с 01.01.2025).

378-5. Аумақтық қазынашылықтың органдары төлемдерді жүргізген кезде қазынашылық қолдау кезіндегі бас мердігермен төлем сертификатына және ЭШФ, ал қазынашылық қолдау кезінде қосалқы мердігермен - ЭШФ-ға сәйкес бақылауды жүзеге асырады.
Ескерту. 378-5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 20.02.2023 № 189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
378-6. Аумақтық қазынашылық органдарымен жүргізілген төлемдер туралы мәліметтер тәуекелдерді басқару жүйесі арқылы мониторинг жүргізу үшін мемлекеттік кірістер органдарына беріледі.
378-7. Қазынашылық қолдау аумақтық қазынашылық органдарында ашылған МСА шоттарына ақшаның толық және уақтылы есептелуімен және растайтын құжаттар (төлем сертификаты және/немесе ЭШФ) негізінде төлемдер мен ақша аударымдарын жүргізуімен қамтамасыз етіледі.
378-8. МСА шоттары бойынша қазынашылық қолдау кассалық негiзде жүзеге асырылады, түсiмдердi есепке алу және есептен шығару жөнiндегi операциялар ақшасыз есеп айырысу тәртібімен жүзеге асырылады.
378-9. Қазынашылық қолдау кезіндегі қосалқы мердігерлер кодтар беру және шоттар ашу үшін тапсырыс беруге қызмет көрсету орны бойынша аумақтық қазынашылық органдарға осы Ережеде көрсетілген дерекнаманы қалыптастыру үшін қажетті құжаттар қосымшасымен бірге осы Ережеге 115-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шоттарын ашу мен кодтар беруге арналған өтінімді ұсынады.
Аумақтық қазынашылық органы қазынашылық қолдау кезіндегі бас мердігерлерге және қазынашылық қолдау кезіндегі қосалқы мердігерлерге кодтар беру және шоттар ашуға арналған өтінімді алған күннен бастап, келесі жұмыс күнінен кешіктірмей бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға қазынашылық қолдау кезіндегі бас мердігерлерге және қазынашылық сүйемелдеу кезіндегі қосалқы мердігерлерге осы Ереженің 115-қосымшасына сәйкес нысан бойынша кодтар беруге және шоттарын ашуға арналған өтінімді жібереді.
Қазынашылық қолдау кезіндегі бас мердігерлер және қазынашылық қолдау кезіндегі қосалқы мердігерлер кодтарды беруге және МСА шоттарын ашуға өтінімде көрсетілген деректемелердің дұрыстығын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 378-9-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 14.12.2018 № 1089 бұйрығымен.
378-10. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органымен кодтарды аумақтық қазынашылық органдарынан осы Ереженің 115-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қазынашылық қолдау кезіндегі бас мердігерлерге және қазынашылық қолдау кезіндегі қосалқы мердігерлерге кодтар беруге өтінімдерді алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей береді, ал МСА шоттарын ашу қазынашылық қолдау кезіндегі бас мердігерлерге және қазынашылық қолдау кезіндегі қосалқы мердігерлерге код берілгеннен кейінгі жұмыс күннен кешіктірмей жүзеге асырылады.

378-5. Территориальные органы казначейства осуществляют контроль при проведении платежей генподрядчика при казначейском сопровождении в соответствии с платежным сертификатом и ЭСФ, а субподрядчика при казначейском сопровождении – в соответствии с ЭСФ.
Сноска. Пункт 378-5 - в редакции приказа заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 20.02.2023 № 189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
378-6. Сведения о проведенных платежах территориальными органами казначейства передаются в органы государственных доходов.
378-7. Казначейское сопровождение обеспечивается полнотой и своевременностью зачисления денег на счета ГЗ, открытые в территориальных органах казначейства и проведением платежей и переводов денег на основании подтверждающих документов (платежных сертификатов и/или ЭСФ).
378-8. Казначейское сопровождение по счетам ГЗ осуществляется на кассовой основе, операции по списанию и зачислению денег осуществляются в безналичном порядке.
378-9. Для присвоения кодов и открытия счетов ГЗ субподрядчики при казначейском сопровождении представляют в территориальные органы казначейства по месту обслуживания заказчика заявку на присвоение кодов и открытие счетов по форме согласно приложению 115 к настоящим Правилам с приложением документов, необходимых для формирования досье, предусмотренных настоящими Правилами.
Территориальный орган казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня получения заявки на присвоение кодов генподрядчикам при казначейском сопровождении и субподрядчикам при казначейском сопровождении и открытие счетов направляет в уполномоченный орган по исполнению бюджета заявку на присвоение кодов генподрядчика при казначейском сопровождении и субподрядчика при казначейском сопровождении и открытие счетов по форме согласно приложению 115 к настоящим Правилам.
Генподрядчик при казначейском сопровождении и субподрядчик при казначейском сопровождении обеспечивают достоверность реквизитов, указанных в заявках на присвоение кодов и открытие счетов ГЗ.
Сноска. Пункт 378-9 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 14.12.2018 № 1089.
378-10. Уполномоченным органом по исполнению бюджета присваиваются коды не позднее следующего рабочего дня со дня получения от территориальных органов казначейства заявок на присвоение кодов генподрядчика при казначейском сопровождении и субподрядчика при казначейском сопровождении по форме согласно приложению 115 к настоящим Правилам, а открытие счетов ГЗ осуществляется не позднее следующего рабочего дня после присвоения кода генподрядчика при казначейском сопровождении и субподрядчика при казначейском сопровождении.

378-11. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органы қазынашылық қолдау кезіндегі бас мердігерлерге және қазынашылық қолдау кезіндегі қосалқы мердігерлерге кодтар берілген күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей берілген кодтар туралы аумақтық қазынашылық органдарына электрондық түрдегі хатпен хабарлайды.
Аумақтық қазынашылық органдары бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органнан кодтар беру туралы хатты алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей берілген кодтар және ашылған МСА шоттары туралы қазынашылық қолдау кезіндегі бас мердігерлерге және қазынашылық қолдау кезіндегі қосалқы мердігерлерге жазбаша хабарлайды.
378-12. Қазынашылық қолдау кезіндегі бас мердігерлерге және қазынашылық қолдау кезіндегі қосалқы мердігерлерге берілген кодтардың тіркелуі ҚБАЖ қалыптастырылған тиісті анықтамалықта көрсетіледі.
378-13. Қазынашылық қолдау кезіндегі бас мердігерлерге және қазынашылық қолдау кезіндегі қосалқы мердігерлерге ашылған МСА шоттарын тіркеу аумақтық қазынашылық бөлімшесінің ішкі есебінде, осы Ереженің 49-қосымшаға сәйкес 5-19 нысаны бойынша көрсетіледі.
378-14. Аумақтық қазынашылық бөлімшелері бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган оларды ашқан күннен кейінгі үш жұмыс күні ішінде қазынашылық қолдау кезіндегі бас мердігерлерге және қазынашылық қолдау кезіндегі қосалқы мердігерлерге кодтар мен МСА шоттары ашылғаны туралы тиісті мемлекеттік кірістер органдарына жазбаша хабарлайды.
378-15. Қазынашылық қолдау кезіндегі бас мердігерлердің немесе қазынашылық қолдау кезіндегі қосалқы мердігерлердің атауы өзгерген жағдайда қазынашылық қолдау кезіндегі бас мердігерлер немесе қазынашылық қолдау кезіндегі қосалқы мердігерлер аумақтық қазынашылық бөлімшесіне мемлекеттік қайта тіркеу туралы куәліктің/анықтаманың көшірмесін қоса бере отырып, осы Ережеге 116-қосымшаға сәйкес нысан бойынша атауын өзгертуге арналған өтінімді береді.
378-16. Қазынашылық қолдау кезіндегі бас мердігерлердің және қазынашылық қолдау кезіндегі қосалқы мердігерлердің ашылған МСА шоттары бойынша дерекнама қалыптастыру осы Ереженің 4-тарауының 5-параграфының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
378-17. МСА бақылау шоттарын жүргізу тәртібі осы Ереженің 4-тарауының 6-параграфының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
378-18. МСА шоттарын жабу тәртібі осы Ереженің 4-тарауының 8-параграфының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
378-19. Қазынашылық қолдауға жататын объектілердің құрылысымен байланысты жасасқан шарт (қосымша келісімдер) аумақтық қазынашылық органында қазынашылық қолдау кезіндегі бас мердігерге ашылған шоттың деректемелерін көрсете отырып қағаз тасығышта және "Қазынашылық-клиент" АЖ "Электрондық мемлекеттік сатып алу" АИАЖ интеграциясыз қалыптастырылған Өтінімге қоса беріледі.
"Электрондық мемлекеттік сатып алу" АИАЖ-де жасалған азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге өтінім аумақтық қазынашылық бөлімшелерінде ашылған қазынашылық сүйемелдеу кезінде бас мердігер шотының деректемелерін көрсете отырып, "Қазынашылық-Клиент" АЖ арқылы "Электрондық мемлекеттік сатып алу" АИАЖ-ден тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы шарттың (қосымша келісімнің) деректерін беру жолымен аумақтық қазынашылық бөлімшесіне беріледі.

378-11. Уполномоченный орган по исполнению бюджета не позднее следующего рабочего дня со дня присвоения кодов генподрядчика при казначейском сопровождении и субподрядчика при казначейском сопровождении уведомляет территориальные органы казначейства о присвоенных кодах письмом в электронном виде.
Территориальные органы казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня получения письма от уполномоченного органа по исполнению бюджета о присвоении кодов письменно уведомляет генподрядчика при казначейском сопровождении и субподрядчика при казначейском сопровождении о присвоенных кодах и открытых счетах ГЗ.
378-12. Регистрация присвоенных кодов генподрядчика при казначейском сопровождении и субподрядчика при казначейском сопровождении отражается в соответствующем справочнике, формируемом в ИИСК.
378-13. Регистрация открытых счетов ГЗ отражается во внутреннем отчете территориального органа казначейства по форме 5-19 согласно приложению 49 к настоящим Правилам.
378-14. Территориальные органы казначейства письменно уведомляют соответствующие органы государственных доходов об открытии кодов генподрядчика при казначейском сопровождении, субподрядчика при казначейском сопровождении и счетов ГЗ в течение трех рабочих дней после их открытия уполномоченным органом по исполнению бюджета.
378-15. В случае изменения наименования генподрядчика при казначейском сопровождении или субподрядчика при казначейском сопровождении, генподрядчиком при казначейском сопровождении или субподрядчиком при казначейском сопровождении представляется в территориальное органы казначейства заявка на изменение наименования по форме, согласно приложению 116 к настоящим Правилам, с приложением копии справки о государственной перерегистрации.
378-16. Формирование досье генподрядчика при казначейском сопровождении и субподрядчика при казначейском сопровождении по открытым счетам ГЗ осуществляется в соответствии с требованиями параграфа 5 главы 4 настоящих Правил.
378-17. Порядок ведения контрольных счетов ГЗ осуществляется в соответствии с требованиями параграфа 6 главы 4 настоящих Правил.
378-18. Порядок закрытия счетов ГЗ осуществляется в соответствии с требованиями параграфа 8 главы 4 настоящих Правил.
378-19. Заказчиком при казначейском сопровождении заключенный договор (дополнительное соглашение), связанный со строительством объектов, подлежащего казначейскому сопровождению, прикрепляется к Заявкам на бумажном носителе и сформированным в ИС "Казначейство-клиент" без интеграции с АИИС "Электронные государственные закупки" с указанием реквизитов счета генподрядчика при казначейском сопровождении, открытого в территориальных органах казначейства.
Заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки, заключенной в АИИС "Электронные государственные закупки", предоставляется в территориальное подразделение казначейства путем передачи данных договора (дополнительного соглашения) о государственных закупках товаров, работ, услуг из АИИС "Электронные государственные закупки" посредством ИС "Казначейство-Клиент" с указанием реквизитов счета генподрядчика при казначейском сопровождении, открытого в территориальных подразделениях казначейства.

Ескерту. 378-19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 07.11.2019 № 1235 бұйрығымен.
378-20. Аумақтық қазынашылық органдары қағаз тасығышта немесе "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде "Электрондық мемлекеттік сатып алу" АИАЖ интеграциясыз қазынашылық қолдау кезіндегі тапсырыс берушімен қазынашылық қолдауға жататын тіркеуге берілген шартты (қосымша келісімді) осы Ереженің 6-тарауының 5-параграфында көрсетілген талаптарына сәйкестігіне және қосымша:
шартта көрсетілген ақшаны аумақтық қазынашылық органдарында ашылған МСА шоттарына аудару туралы талаптың болуына;
ЭШФ АЖ арқылы шот-фактураларды жазып беру талаптарының болуына тексерісті жүзеге асырады.
Ескерту. 378-20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 14.12.2018 № 1089; орыс тіліндегі мәтіні өзгереді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді - ҚР Қаржы министрінің 25.09.2024 № 641 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
378-21. Қазынашылық қолдау кезіндегі бас мердігерлердің және қазынашылық қолдау кезіндегі қосалқы мердігерлердің төлемдері және (немесе) ақша аударымдары МСА шоттарында қалған ақша қалдықтарының шегінде қазынашылық қолдау кезіндегі бас мердігерлер және қазынашылық қолдау кезіндегі қосалқы мердігерлермен № 208 қаулымен белгіленген нысан бойынша төлем тапсырмасын қалыптастыру жолымен жүргізіледі.
Төлем тапсырмасын қалыптастыру үшін негіз:
қазынашылық қолдау кезіндегі бас мердігерлер үшін –төлем сертификаты, ЭШФ;
қазынашылық қолдау кезіндегі қосалқы мердігерлер үшін – ЭШФ;
қазынашылық қолдау кезіндегі бас мердігерлер мен қосалқы мердігерлер үшін өз қаражаты есебінен жүргізілген ағымдағы шығындарды өтеу кезінде төлем сертификаты болып табылады.
Қазынашылық қолдау кезінде бас мердігердің үстеме шығыстарды төлеуі Қазақстан Республикасы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес төлем тапсырмасы және төлем сертификаты негізінде олардың екінші деңгейдегі банктерде ашылған шоттарға жүзеге асырылады.
Қазынашылық қолдау кезінде бас мердігерлер және қазынашылық қолдау кезінде қосалқы мердігерлер аумақтық қазынашылық органдарына осы тармақта көрсетілген құжаттарды қоса төлем тапсырмасын ұсынуды қамтамасыз етеді.
Қазынашылықта ашылған шоттардан бас мердігердің немесе қосалқы мердігердің өз қаражаты есебінен жүргізілген ағымдағы шығындарды өтеу кезінде екінші деңгейдегі банктерде бас мердігердің немесе қосалқы мердігердің шоттарына төлем өтеуге жататын жүргізілген шығындарды көрсете отырып, төлем сертификаты негізінде жүргізіледі.
Бас мердігердің немесе қосалқы мердігердің өз қаражаты есебінен қазынашылықта ашылған шоттардан бас мердігердің немесе қосалқы мердігердің екінші деңгейдегі банктерге жүргізген ағымдағы шығындарын өтеуге тапсырыс беруші мен бас мердігердің арасында жасалған мемлекеттік сатып алу шартында аванс беру талаптары болмаған кезде ғана жол беріледі.
Тауарларды (жұмыстар орындауды, қызметтер көрсетуді) сатып алу үшін төлемдерді ақшаны түпкілікті алушы қосалқы мердігерлерге (тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өндірушілерге) екінші деңгейдегі банкте ашық шоттарға аударуды:
бас мердігерлер төлем сертификаты мен ЭШФ негізінде;
қосалқы мердігерлер ЭШФ негізінде жүзеге асырады.
Бас мердігердің қосалқы мердігерлерге мемлекеттік сатып алу шоттарына және ақшаны түпкілікті алушы қосалқы мердігерлерге (тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өндірушілерге) екінші деңгейдегі банкте ашық шоттарға аванстық (алдын-ала) төлемді жасалған шарт сомасының 30 пайызынан аспайтын мөлшерде аударуы төлем тапсырмасы негізінде жүзеге асырылады.
Қосалқы мердігерлердің мемлекеттік сатып алу шоттарынан ақшаны түпкілікті алушы қосалқы мердігерлерге (тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді өндірушілерге) аванстық (алдын-ала) төлемді жасалған шарт сомасының 30 пайызынан аспайтын мөлшерде аударуы төлем тапсырмасы негізінде жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 378-19 в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 07.11.2019 № 1235.
378-20. Территориальные органы казначейства осуществляют проверку договора (дополнительного соглашения), подлежащего казначейскому сопровождению, предоставленного на регистрацию заказчиком при казначейском сопровождении на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" без интеграции с АИИС "Электронные государственные закупки", на соответствие требованиям, указанным параграфом 5 главы 6 настоящих Правил, и дополнительно на:
наличие условия о перечислении денег по договору на счет ГЗ, открываемый в территориальных органах казначейства;
наличие условия выписки счетов-фактур через ИС ЭСФ.
Сноска. Пункт 378-20 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.09.2024 № 641 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
378-21. Платежи и (или) переводы денег генподрядчика при казначейском сопровождении и субподрядчика при казначейском сопровождении проводятся в пределах остатков денег, находящихся на счетах ГЗ, путем формирования генподрядчиком при казначейском сопровождении и субподрядчиком при казначейском сопровождении платежного поручения по форме, установленной Постановлением № 208.
Основанием для формирования платежного поручения является:
для генподрядчика при казначейском сопровождении – платежный сертификат, ЭСФ;
для субподрядчика при казначейском сопровождении – ЭСФ;
для генподрядчика и субподрядчика при казначейском сопровождении при возмещении текущих затрат, произведенных за счет собственных средств - платежный сертификат.
Оплата генеральным подрядчиком при казначейском сопровождении накладных расходов осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности на основании платежного поручения и платежного сертификата на их счета, открытые в банках второго уровня.
Генподрядчики при казначейском сопровождении и субподрядчики при казначейском сопровождении обеспечивают предоставление в территориальные органы казначейства платежного поручения с приложением документов, указанных в настоящем пункте.
При возмещении текущих затрат, произведенных за счет собственных средств генеральным подрядчиком или субподрядчиком со счетов, открытых в казначействе на счета генерального подрядчика или субподрядчика в банки второго уровня, оплата производится на основе платежного сертификата с указанием произведенных затрат, подлежащих возмещению.
Возмещение текущих затрат, произведенных за счет собственных средств генеральным подрядчиком или субподрядчиком со счетов, открытых в казначействе, на счета генерального подрядчика или субподрядчика в банки второго уровня допускается только при отсутствии условий авансирования в договоре государственных закупок, заключенном между заказчиком и генеральным подрядчиком.
Перечисление платежей за приобретение товаров (выполнение работ, оказание услуг) субподрядчикам-конечным получателям денег (производителям товаров, работ, услуг) на счета, открытые в банке второго уровня осуществляется:
генеральными подрядчиками на основании платежного сертификата и ЭСФ;
субподрядчиками на основании ЭСФ.
Перечисление генеральным подрядчиком авансовой (предварительной) оплаты в размере не более 30 процентов от суммы заключенного договора субподрядчикам на счета государственных закупок и субподрядчикам − конечным получателям денег (производителям товаров, работ, услуг) на счета, открытые в банке второго уровня, осуществляется на основании платежного поручения
Перечисление субподрядчиками со счетов государственных закупок авансовой (предварительной) оплаты в размере не более 30 процентов от суммы заключенного договора конечным получателям денег (производителям товаров, работ, услуг) осуществляется на основании платежного поручения.

Ескерту. 378-21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 20.02.2023 № 189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
378-22. Қазынашылық қолдау кезіндегі бас мердігерлер және қазынашылық қолдау кезіндегі қосалқы мердігерлер үшін төлем тапсырмасын толтыру бойынша талаптар осы Ереженің 7-тарауының 4-параграфымен реттеледі.
Бұл ретте, төлем тапсырмасын толтыру кезінде қазынашылық қолдау кезіндегі бас мердігер және қазынашылық сүйемелдеу кезіндегі қосалқы мердігермен "Төлем тағайындау" деген ашық жолақта растайтын құжаттардың деректері көрсетіледі.
Ескерту. 378-22-тармақтың бірінші бөлігінде орыс тіліндегі мәтіні өзгереді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді - ҚР Қаржы министрінің 25.09.2024 № 641 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
378-23. Аумақтық қазынашылық органдары төлем тапсырмаларын тексеру кезінде:
төлемнің негізділігін растайтын құжаттардың: тауарларды жеткізу туралы шот-фактура немесе жүкқұжат (акт) немесе орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер актісі немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге құжат түрі көшірмелерінің бар-жоғына;
нысанды толтырудың толықтығы мен дұрыстығы бойынша № 208 қаулының талаптарына сәйкес келуіне ағымдағы бақылауды жүзеге асырады.
Аумақтық қазынашылық органдары осы тармақтың, осы Ереженің 7-тарауының 4-параграфымен қарастырылған жағдайларда, сондай-ақ осы Ереженің 378-21 және 378-22-тармақтарының талаптарын сақтамаған кезде қазынашылық қолдау кезіндегі бас мердігерлердің немесе қазынашылық қолдау кезіндегі қосалқы мердігерлердің төлем тапсырмаларын орындаусыз кері қайтарады.
Ескерту. 378-23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 14.03.2019 № 226; орыс тіліндегі мәтіні өзгереді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді - ҚР Қаржы министрінің 25.09.2024 № 641 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
378-24. Мемлекеттік мекеме мен бас мердігер арасында қазынашылық қолдау кезінде жасалған шарт талаптарына байланысты іс жөніндегі сот актісінен өзге, МСА шоттарындағы ақшаға инкассолық өкім қоюға жол берілмейді.
Ескерту. 378-24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 22.11.2019 № 1283 бұйрығымен.
378-25. МСА шоттындағы ақша қалдығы, объектіні пайдалануға енгізілгеннен кейін, қазынашылық қолдау кезіндегі бас мердігерлердің және қазынашылық қолдау кезіндегі қосалқы мердігерлердің екінші деңгейдегі банктерінде ашылған шотына олардың төлем тапсырмалары негізінде аударылады.

Сноска. Пункт 378-21 - в редакции приказа заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 20.02.2023 № 189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
378-22. Требования по заполнению платежного поручения для генподрядчика при казначейском сопровождении и субподрядчика при казначейском сопровождении, регулируются параграфом 4 главы 7 настоящих Правил.
При этом, при заполнении платежного поручения генподрядчиком при казначейском сопровождении и субподрядчиком при казначейском сопровождении в поле "Назначение платежа" указываются данные подтверждающих документов.
Сноска. Пункт 378-22 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 25.09.2024 № 641 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
378-23. Территориальные органы казначейства осуществляют текущий контроль, который заключается в проверке платежных поручений на:
наличие документов, подтверждающих обоснованность платежа: платежного сертификата и электронного счета-фактуры (соответствие данных подтверждающих документов);
соответствие по полноте и правильности заполнения формы требованиям Постановления № 208.
Территориальные органы казначейства возвращают платежные поручения генподрядчика при казначейском сопровождении или субподрядчика при казначейском сопровождении без исполнения в случаях, предусмотренных данным пунктом, параграфом 4 главы 7 настоящих Правил, а также при несоблюдении требований пунктов 378-21 и 378-22 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 378-23 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.09.2024 № 641 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
378-24. На деньги, находящиеся на счетах ГЗ, не допускается выставление инкассового распоряжения иначе как по судебному акту по делу, связанному с условиями договора, заключенного между государственным учреждением и генеральным подрядчиком при казначейском сопровождении.
Сноска. Пункт 378-24 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 22.11.2019 № 1283.
378-25. После ввода объекта в эксплуатацию, остатки денег на счете ГЗ перечисляются на счет генподрядчика при казначейском сопровождении и субподрядчика при казначейском сопровождении, открытого в банках второго уровня на основании их платежного поручения.

378-26. Аумақтық қазынашылық органдары МСА шоттарынан ақша қалдығы қазынашылық қолдау кезіндегі бас мердігерлердің және қазынашылық қолдау кезіндегі қосалқы мердігерлердің екінші деңгейдегі банктерінде ашылған шотына аударылғаны туралы мемлекеттік кірістер органдарына хабарлайды.
8-тарау. Бюджет ақшасын басқару тәртібі
Ескерту. 8-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2020 № 320 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Бюджет ақшасын басқару тәртібі
379. Бюджет ақшасын басқаруды бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
380. Төлемді уақтылы және толық жүргізуді қамтамасыз ету үшін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган бюджет ақшасын тиімді басқару үшін қолма-қол ақша көлемін болжамдау мақсатында бюджетке түсетін түсімдер көлемін және жоспарлы кезеңге арналған шығыстардың күтіліп отырған атқарыуын анықтау жөніндегі үдерісі болып табылатын қолма-қол ақша тасқынның болжамын (бұдан әрі - болжам) жасайды.
381. Болжам Бюджет кодексіне сәйкес мынадай деректер:
тиісті қаржы жылына арналған бекітілген, нақтыланған (түзетілген) бюджет;
түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары және міндеттемелер бойынша жиынтық жоспары және міндеттемелер бойынша жиынтық жоспары;
тиісті бюджеттің қолма-қол ақшасының бақылау шотындағы қаражат қалдықтары;
ағымдағы жылдың өткен айларының түсімдер серпінін (төлеу мерзімдерін) және өткен қаржы жылының ұқсас кезеңіндегі түсімдерге салыстырмалы талдау жүргізуді есепке ала отырып, тиісті бюджеттерге түсетін ақша түсімдерінің күтілетін көлемі;
төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарына сәйкес бюджеттік бағдарламаны жүзеге асыру және өткен қаржы жылының ұқсас кезеңіне және міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына сәйкес бюджеттік бағдарламалар бойынша қабылданған міндеттемелерді ескере отырып, бюджеттік бағдарламаны жүзеге асырудың салыстырып талдауды жүргізу негізінде жасалады.
382. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп:
бюджетке түсетін ақшаның күтілетін көлемін ай сайын нақтылайды;
ағымдағы айдың аяғында келесі айда жүргізілетін төлемдер көлемін нақтылайды.
383. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган:
бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотында ақша қозғалысының мониторингін жүргізеді;
бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотында ақшаның ағымдағы қалдықтарын бақылауды және басқаруды жүзеге асырады;
уақытша бос бюджет ақшасының сомасын анықтайды.

378-26. Территориальные органы казначейства уведомляют органы государственных доходов о перечислении остатков денег со счета ГЗ на счет генподрядчика при казначейском сопровождении и субподрядчика при казначейском сопровождении, открытого в банках второго уровня.
Глава 8. Порядок управления бюджетными деньгами
Сноска. Заголовок главы 8 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.03.2020 № 320 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок управления бюджетными деньгами
379. Управление бюджетными деньгами осуществляется уполномоченным органом по исполнению бюджета.
380. Для обеспечения своевременности и полноты проведения платежей уполномоченный орган по исполнению бюджета составляет прогноз потоков наличности (далее - прогноз), который является процессом по определению ожидаемых объемов поступлений и ожидаемого исполнения расходов бюджета на планируемый период, с целью прогнозирования объема наличности для эффективного управления бюджетными деньгами.
381. Прогноз составляется в соответствии с Бюджетным кодексом на основании следующих данных:
утвержденного, уточненного (скорректированного) бюджета на соответствующий финансовый год;
сводного плана поступлений и финансирования по платежам и сводного плана по обязательствам;
остатка средств на контрольном счете наличности соответствующего бюджета;
ожидаемого объема поступлений денег в соответствующие бюджеты с учетом динамики поступлений предыдущих месяцев текущего года (сроков уплаты) и проведения сравнительного анализа поступлений за аналогичный период прошлого финансового года;
реализации бюджетных программ в соответствии с планами финансирования по платежам и проведения сравнительного анализа реализации бюджетных программ за аналогичный период прошлого финансового года и с учетом принятых обязательств по бюджетным программам, в соответствии со сводным планом финансирования по обязательствам.
382. Уполномоченный орган по исполнению бюджета совместно с заинтересованными государственными органами:
ежемесячно уточняют ожидаемые объемы поступлений денег в бюджет;
в конце текущего месяца уточняют объемы проводимых платежей в следующем месяце.
383. Уполномоченный орган по исполнению бюджета:
проводит мониторинг движения денег на контрольном счете наличности соответствующего бюджета;
осуществляет контроль и управление текущими остатками денег на контрольном счете наличности соответствующего бюджета;
определяет сумму временно свободных бюджетных денег.

384. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган болжамның, тиісті бюджеттің қолма-қол ақшасын бақылау шотындағы ақша қалдығының негізінде алдағы айға күтілетін бюджеттің атқарылуына ай сайын талдау жүргізеді және болжамды кезеңнің соңына қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы күтілетін ақша қалдығын анықтайды.
385. Жүргізілген талдау нәтижелері бойынша кезең соңына тиісті бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотында оң да, теріс те сальдо болжамдала алады.
386. Қолма-қол ақшаның бақылау шотында теріс сальдо болжамы немесе бір ай ішінде қолма-қол ақшаның ағымдағы тапшылығы пайда болған жағдайда, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган қосымша қарыз алуды жүргізу немесе мемлекеттік бағалы қағаздардың жоспарлы шығарылымын көшіру қажеттілігіне бастамашылық етеді.
387. Жүргізілген төлемдердің болжамдық көлемі республикалық және жергілікті бюджеттерге түсетін түсімдер болжамдау көлемі мен тиісті бюджеттің шотындағы бюджет қаражатының қалдығынан (қолма-қол ақша тапшылығы) артып кеткен және мемлекеттік бағалы қағаздар шығару немесе жоғары тұрған бюджеттен қарыз алуды жүзеге асыру арқылы алдағы айда ақша тарту үдерісін ұйымдастыру мүмкін болмаған кезде, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган бюджеттік бағдарламалар бойынша осы Ереженің 2-тарауының 4-параграфында белгіленген тәртіппен бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің өтінімдері негізінде алдағы кезеңге жоспарлы тағайындауларды ауыстыру жолымен қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгеріс енгізеді.
Ескерту. 387-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 20.02.2023 № 189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Уақытша бос бюджет ақшасын орналастыру тәртібі
388. Бюджеттерді атқару жөніндегі уәкілетті органдар ҚР ҰБ-дағы салымдарға (депозиттерге) (бұдан әрі - ҚР ҰБ-дағы салымдар) орналастыру үшін уақытша бос бюджет ақшасының көлемін анықтайды.
389. Уақытша бос бюджет ақшасын ҚР ҰБ-ның салымдарына орналастыру оларды ұтымды пайдалану және тиісті бюджетке кіріс түсіру мақсатында жүзеге асырылады.
390. Орналастыру және қайтару бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мен ҚР ҰБ арасында жасалған Келісім негізінде жүзеге асырылады.
391. Уақытша бос бюджет ақшасын ҚР ҰБ салымдарына орналастыру үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мен жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган арасында уақытша бос бюджет ақшасын аударуға арналған Бас келісім (бұдан әрі - Келісім) осы Ережеге 116-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.

384. Уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании прогноза, остатка денег на контрольном счете наличности соответствующего бюджета ежемесячно проводит анализ ожидаемого исполнения бюджета на предстоящий месяц и определяет ожидаемый остаток денег на контрольном счете наличности соответствующего бюджета на конец прогнозируемого периода.
385. По результатам проведенного анализа может прогнозироваться на конец периода как положительное, так и отрицательное сальдо на контрольном счете наличности соответствующего бюджета.
386. В случае прогноза отрицательного сальдо на контрольном счете наличности соответствующего бюджета или образования текущего дефицита наличности в течение месяца, уполномоченный орган по исполнению бюджета инициирует необходимость проведения дополнительного заимствования или переноса плановой эмиссии государственных ценных бумаг.
387. При превышении прогнозных объемов производимых платежей над объемом прогноза поступлений в республиканский и местные бюджеты и остатков бюджетных средств на контрольном счете наличности соответствующих бюджетов (дефицит наличности) и невозможности организации процесса привлечения денег в предстоящем месяце путем выпуска государственных ценных бумаг или осуществления заимствования у вышестоящего бюджета, уполномоченный орган по исполнению бюджета вносит изменения в сводный план финансирования путем переноса плановых назначений на предстоящий период на основании заявок администраторов бюджетных программ в порядке, установленном параграфом 4 главы 2 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 387 - в редакции приказа заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 20.02.2023 № 189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок размещения временно свободных
бюджетных денег
388. Уполномоченные органы по исполнению бюджетов определяют объемы временно свободных бюджетных денег для размещения во вклады (депозиты) в НБ РК (далее - вклады в НБ РК).
389. Размещение временно свободных бюджетных денег во вклады НБ РК осуществляется с целью рационального их использования и получения доходов в соответствующий бюджет.
390. Размещение и возврат осуществляется на основании Соглашения, заключенного между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и НБ РК.
391. Для размещения временно свободных бюджетных денег во вклады НБ РК между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и уполномоченным органом по исполнению местного бюджета заключается Генеральное соглашение на перевод временно свободных бюджетных денег (далее - Соглашение) по форме, согласно приложению 116-1 к настоящим Правилам.

Уақытша бос бюджет ақшасын орналастыру (аудару) жөніндегі әрбір операция осы Ережеге 116-2-қосымшасына сәйкес мәміле паспортымен ресімделеді, онда салымды орналастыру бойынша барлық деректер: сомасы, орналастыру мерзімі, орналастыруды бастау және аяқтау күні, сыйақы ставкасы, сыйақы сомасы, қайтарылатын салым және есептелген сыйақы сомасы, салымды мерзімінен бұрын талап ету кезінде қолданылатын сыйақы ставкасы болуға тиіс. Мәміленің барлық паспорттарына осы Ережеге 116-3-қосымшасына сәйкес тараптардың уәкілетті лауазымды тұлғалары қол қояды және Келісімнің ажыратылмас бөлігі болып табылады.
Уақытша бос бюджет ақшасын аудару ниеті болған кезде, осы Ережеге 116-4-қосымшаға сәйкес, уәкілетті тұлға қол қойған және мөрмен расталған хабарлама толтырылады.
Ақша мерзімінен бұрын, мәміле паспортында көрсетілген ағымдағы мерзім аяқталғанға дейін толық немесе ішінара талап етілген кезде осы Ережеге 116-5-қосымшаға сәйкес берілген ақшаны қайтару туралы талап ұсынылады.
Мәміле паспортында белгіленген ағымдағы мерзім аяқталуына дейін кемінде 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей Келісімде айтылған деректемелерді көрсете отырып, осы Ережеге 116-6-қосымшаға сәйкес жазбаша хабарлама ұсынады.
Ескерту. 391-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586 бұйрығымен.
392. Уақытша бос бюджет ақшасын ҚР ҰБ салымдарына орналастыру (аудару) жөніндегі әрбір операция мәміле паспортымен ресімделеді, ол салымды орналастыру жөніндегі барлық деректерді: орналастыру сомасының мерзімін, орналастыруды бастау және аяқтау күнін, сыйақы ставкасын, сыйақы сомасын, қайтарылатын салым және есептелген сыйақы сомасын, салымды мерзімінен бұрын талап ету кезінде қолданылатын сыйақы ставкасын қамтуы тиіс.
Ескерту. 392-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
393. Уақытша бос бюджет ақшасын ҚР ҰБ-ға аудару үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мәміле паспортының негізінде осы Ережеге 117-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытындыны және төлем құжаттарына қол қою құқығы бар уәкілетті тұлғалар қол қойған банк заңнамасына сәйкес ресімделген төлем құжатын дайындайды.
394. ҚР ҰБ-ның салымдарына орналастырылған уақытша бос бюджет ақшасы бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган осы Ережеге 118-қосымшаға сәйкес нысан бойынша талдамалы есеп жүргізеді.

Каждая операция по размещению (переводу) временно свободных бюджетных денег оформляется паспортом сделки согласно приложению 116-2 к настоящим Правилам, который должен содержать все данные по размещению вклада: сумму, срок размещения, дату начала и окончания размещения, ставку вознаграждения, сумму вознаграждения, сумму возвращаемого вклада и начисленного вознаграждения, ставку вознаграждения, применяемую при досрочном востребовании вклада. Все паспорта сделки подписываются уполномоченными должностными лицами сторон согласно приложению 116-3 к настоящим Правилам и являются неотъемлемой частью Соглашения.
При намерении перевода временно свободных бюджетных денег заполняется уведомление согласно приложению 116-4 к настоящим Правилам, подписанное уполномоченным лицом и заверенное печатью.
При досрочном востребовании денег в полном объеме или частично, до окончания текущего срока, установленного в паспорте сделки, представляется требование о возврате денег согласно приложению 116-5 к настоящим Правилам.
Не позднее, чем за 2 (два) рабочих дня до окончания текущего срока, установленного в паспорте сделки, представляется письменное извещение согласно приложению 116-6 к настоящим Правилам, с точным указанием реквизитов оговоренных в Соглашении.
Сноска. Пункт 391 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586.
392. Каждая операция по размещению (переводу) во вклады НБ РК временно свободных бюджетных денег оформляется паспортом сделки, который должен содержать все данные по размещению вклада: сумму, срок размещения, дату начала и окончания размещения, ставку вознаграждения, сумму вознаграждения, сумму возвращаемого вклада и начисленного вознаграждения, ставку вознаграждения, применяемую при досрочном востребовании вклада.
Сноска. Пункт 392 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
393. Для перевода в НБ РК временно свободных бюджетных денег центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании паспорта сделки готовит заключение по форме согласно приложению 117 к настоящим Правилам и платежный документ, оформленный в соответствии с банковским законодательством, подписанный уполномоченными лицами, имеющие право подписи на платежных документах.
394. По размещенным временно свободным бюджетным деньгам во вклады НБ РК центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета ведет аналитический учет по форме согласно приложению 118 к настоящим Правилам.

395. Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган Келісім талаптарына сәйкес және мәміле паспортында көрсетілген мерзімде бюджетті атқару бойынша орталық уәкілетті органын шотына уақытша бос бюджет ақшасын аударуды жүргізеді. Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органнан шотқа ақша түскеннен кейін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган келесі күннен кешіктірмей ақшаны ҚР ҰБ салымдарына орналастырады.
396. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Келісімінде талапта көзделген мерзімде Келісімде көрсетілген деректерге салым сомасын аударуды жүргізеді, ал ҚР ҰБ ақшасының нақты тұрғыны үшін есептелген сыйақыны (мүддені) толық көлемде тиісті жергілікті бюджеттің кірісіне аударады.
397. ҚР ҰБ-ның салымдарына түскен және орналастырылған жергілікті бюджеттердің уақытша бос бюджет ақшасы бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган осы Ережеге 119-қосымшаға сәйкес нысан бойынша талдамалы есеп жүргізеді.
397-1. ҚР ҰБ БҚШ-ғы қаражаттың қалдығына күнделікті сыйақы есептейді.
Ескерту. Ереже 397-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 14.03.2019 № 226; жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - ҚР Қаржы министрінің 30.05.2019 № 517 бұйрықтарымен.
3-параграф. Міндеттемелерді қабылдау мен тіркеу және төлемдер жүргізу рәсімдері, құпиялық белгісі соғылған бюджеттің атқарылуы жөніндегі операцияларды есепке алуды жүзеге асыру
398. Өздеріне қаржыландырудың ерекше тәртібі белгіленген мемлекеттік органдардың міндеттемелерін қабылдау мен тіркеу және төлемдерді жүзеге асыру Бюджет кодексінің 83-бабына сәйкес айқындалатын тәртіппен жүргізіледі.
Бұл ретте, шарт нысанындағы азаматтық-құқықтық мәмілелер бойынша аванстық (алдын ала) төлемге осы Ереженің 168-181-тармақтарында белгіленген тәртіппен және мөлшерде жол беріледі.
Ескерту. 398-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586 бұйрығымен.
398-1. Құпия.
Ескерту. Ереже 398-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 16.10.2024 № 697 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
399. Өздеріне қаржыландырудың ерекше тәртібі белгіленген мемлекеттік органдардың ақпарат ұсынуы және бюджетті атқару жөніндегі операцияларды есепке алуы мен есеп беруі Бюджет кодексінің 83-бабына сәйкес айқындалатын тәртіппен жүргізіледі.

395. Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета согласно условиям Соглашения и в сроки, указанные в паспорте сделки, производит перевод временно свободных бюджетных денег на счет центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета. После поступления денег от местного уполномоченного органа по исполнению бюджета на счет центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета не позднее следующего дня размещает деньги во вклады НБ РК.
396. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в сроки, предусмотренные Соглашением либо требованием, производит перевод сумму вклада на реквизиты, указанные в Соглашении, а начисленное вознаграждение (интерес) за фактическое пребывание денег НБ РК в полном объеме перечисляет в доход соответствующего местного бюджета.
397. По поступившим и размещенным временно свободным бюджетным деньгам местных бюджетов во вклады НБ РК центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета ведет аналитический учет по форме согласно приложению 119 к настоящим Правилам.
397-1. НБ РК начисляет ежедневное вознаграждение на остаток денег, находящихся на ЕКС.
Сноска. Правила дополнены пунктом 397-1 в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 14.03.2019 № 226; в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 30.05.2019 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Процедуры принятия и регистрации обязательств
и проведения платежей, осуществление учета операций
по исполнению бюджета с грифом секретности
398. Принятие и регистрация обязательств и осуществление платежей государственных органов, для которых определен особый порядок финансирования, производится в соответствии с порядком, определенным согласно статьи 83 Бюджетного кодекса.
При этом авансовая (предварительная) оплата по заключаемым гражданско-правовым сделкам в форме договора допускается в порядке и размерах, установленных пунктами 168-181 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 398 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586.
398-1. Секретно.
Сноска. Правила дополнены пунктом 398-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 16.10.2024 № 697 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
399. Предоставление информации, учет и отчетность операций по исполнению бюджета государственными органами, для которых определен особый порядок финансирования, производится в соответствии с порядком, определенным согласно статье 83 Бюджетного кодекса.

Ескерту. 399-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586 бұйрығымен.
8-1 тарау. Қолма-қол ақшаның бақылау шоттарын және мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардың шоттарын ашу, жүргізу және жабу тәртібі
Ескерту. Ереже 8-1-тараумен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
399-1. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардың мынадай қолма-қол ақшаны бақылау шоттары мен шоттары бар:
1) мемлекет кепілдік берген ұлттық валютадағы қарыз шоты;
2) ұлттық валютадағы қызмет көрсету шоты;
3) Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен қарыз шарттарына сәйкес мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздардың ақшасын қарыз алушының есептеуі және жұмсауы үшін валюта түрлері бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылатын, мемлекет кепілдік берген шетел валютасындағы қарыз шоты;
4) қарыз алушылардың Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарға қызмет көрсету және оларды өтеу жөніндегі операцияларды жүргізуі үшін валюта түрлері бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылатын шетел валютасындағы қызмет көрсету шоты.
399-2. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардың шоттарына қызмет көрсету бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінде ашылған шоттарға түсімдерді есепке алудың толықтығымен және уақтылылығымен және тиісті шоттар шеңберінде төлеу үшін төлемдер мен ақша аударымдарын уақтылы жүзеге асырумен қамтамасыз етіледі.
399-3. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардың шоттарына қызмет көрсету кассалық негізде жүзеге асырылады. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардың шоттарына түсімдерді есепке алу және оларды есептен шығару жөніндегі операциялар ақшалай түрде есепке алынады.
399-4. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардың шоттарынан түсетін түсімдер мен жүргізілген төлемдер және ақша аударымдары бойынша операциялар ҚБАЖ-да берілген жеті таңбалы кодтарға сәйкес есепке алынады.
399-5. Мемлекет кепілдік берген қарыздың ұлттық валютадағы кодтарын беру мен шоттарын ашу үшін және (немесе) ұлттық валютадағы қызмет көрсету шоттарын осы Ережеде көзделген дерекнаманы қалыптастыру үшін қажетті құжаттарды қоса бере отырып, осы Ереженің 119-1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қазынашылықтың аумақтық органдарына ұсынады.

Сноска. Пункт 399 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586.
Глава 8-1. Порядок открытия, ведения и закрытия контрольных счетов наличности и счетов заемщиков, привлекших гарантированный государством заем
Сноска. Правила дополнены главой 8-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
399-1. Заемщики, привлекшие гарантированный государством заем, имеют следующие контрольные счета наличности и счета:
1) счет гарантированного государством займа в национальной валюте;
2) счет обслуживания в национальной валюте;
3) счет гарантированного государством займа в иностранной валюте, открываемый в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета по видам валют для зачисления и расходования заемщиком денег негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией, в соответствии с договорами займа под государственную гарантию Республики Казахстан;
4) счет обслуживания в иностранной валюте, открываемый в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета по видам валют для проведения заемщиками операций по обслуживанию и погашению негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией Республики Казахстан.
399-2. Обслуживание счетов заемщиков, привлекших гарантированный государством заем, обеспечивается полнотой и своевременностью зачисления поступлений на счета, открытые в территориальных подразделениях центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, и своевременным осуществлением платежей и переводов денег для оплаты в рамках соответствующих счетов.
399-3. Обслуживание счетов заемщиков, привлекших гарантированный государством заем, осуществляется на кассовой основе. Операции по зачислению поступлений на счета заемщиков, привлекших гарантированный государством заем и их списанию, учитываются в денежной форме.
399-4. Операции по поступлениям и проведенным платежам и переводам денег со счетов заемщиков, привлекших гарантированный государством заем, учитываются в соответствии с присвоенными семизначными кодами в ИИСК.
399-5. Для присвоения кодов и открытия счетов гарантированного государством займа в национальной валюте и (или) счета обслуживания в национальной валюте представляют в территориальные органы казначейства по форме согласно приложению 119-1 к настоящим Правилам с приложением документов, необходимых для формирования досье, предусмотренных настоящими Правилами.

Мемлекет кепілдік берген қарыз шотын және (немесе) шетел валютасында қызмет көрсету шотын ашу үшін – 119-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шот ашуға өтінім ұсынады.
Аумақтық қазынашылық органы Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыларға кодтар мен шоттарды беруге арналған өтінімді алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға осы Ереженің 119-1 және (немесе) 119-2-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыларға кодтар мен шоттарды беруге арналған өтінімді жібереді.
Мемлекет кепілдік берген қарыз шоттары және (немесе) ұлттық және шетел валютасындағы қызмет көрсету шоттары қарыздың қолданылу мерзіміне ашылады.
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылар өтінімдерде көрсетілген деректемелердің дұрыстығын қамтамасыз етеді.
399-6. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган аумақтық қазынашылық органдарынан мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыларға кодтар беруге өтінімдер алған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей кодтар береді, ал шетел және ұлттық валютада шоттар ашу мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыға код берілгеннен кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асырылады.
399-7. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыларға берілген кодтарды тіркеу ҚБАЖ-да қалыптастырылатын тиісті анықтамалықта көрсетіледі.
399-8. Мемлекет кепілдік берген қарыздардың ұлттық валютадағы ашық шоттарын және ұлттық валютадағы қызмет көрсету шоттарын тіркеу осы Ереженің 49-қосымшасына сәйкес "Қолма-қол ақшаны бақылау шоттарының тізбесі" 5-19 нысаны бойынша қазынашылықтың аумақтық органының ішкі есебінде көрсетіледі.
Мемлекет кепілдік берген қарыздардың шетел валютасындағы ашық шоттарын және шетел валютасындағы қызмет көрсету шоттарын тіркеу осы Ереженің 50-қосымшасына сәйкес "Шетел валютасындағы шоттардың тізбесі" 8-08 нысаны бойынша қазынашылықтың аумақтық органының ішкі есебінде көрсетіледі.
399-9. Тиісті мемлекеттік кіріс органдарын, қазынашылықтың аумақтық органдары мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыларға кодтар мен шоттардың ашылғаны туралы, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган ашқаннан кейін үш жұмыс күні ішінде жазбаша хабардар етеді.
399-10. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы атауын өзгерген кезде аумақтық қазынашылық органына мемлекеттік қайта тіркеу туралы анықтаманың көшірмесін қоса бере отырып, осы Ереженің 119-3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша атауын өзгертуге өтінім береді.

Для открытия счета гарантированного государством займа и (или) счета обслуживания в иностранной валюте – заявку на открытие счета по форме согласно приложению 119-2.
Территориальный орган казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня получения заявки на присвоение кодов и счетов заемщикам, привлекшим гарантированный государством заем, направляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета заявку на присвоение кодов и счетов заемщикам, привлекшим гарантированный государством заем, по форме согласно приложению 119-1 и (или) 119-2 к настоящим Правилам.
Счета гарантированного государством займа и (или) счета обслуживания в национальной и иностранной валюте открываются на срок действия займа.
Заемщики, привлекшие гарантированный государством заем, обеспечивают достоверность реквизитов, указанных в заявках.
399-6. Уполномоченным органом по исполнению бюджета присваиваются коды не позднее следующего рабочего дня со дня получения от территориальных органов казначейства заявок на присвоение кодов заемщикам, привлекшим гарантированный государством заем, а открытие счетов в иностранной и национальной валюте осуществляется не позднее следующего рабочего дня после присвоения кода заемщику, привлекшим гарантированный государством заем.
399-7. Регистрация присвоенных кодов заемщикам, привлекшим гарантированный государством заем, отражается в соответствующем справочнике, формируемом в ИИСК.
399-8. Регистрация открытых счетов гарантированных государством займов в национальной валюте и счетов обслуживания в национальной валюте отражается во внутреннем отчете территориального органа казначейства по форме 5-19 "Перечень контрольных счетов наличности" согласно приложению 49 к настоящим Правилам.
Регистрация открытых счетов гарантированных государством займов в иностранной валюте и счетов обслуживания в иностранной валюте отражается во внутреннем отчете территориального органа казначейства по форме 8-08 "Перечень счетов в иностранной валюте" согласно приложению 50 к настоящим Правилам.
399-9. Территориальные органы казначейства письменно уведомляют соответствующие органы государственных доходов об открытии кодов и счетов заемщикам, привлекшим гарантированный государством заем, в течение трех рабочих дней после их открытия уполномоченным органом по исполнению бюджета.
399-10. При изменении наименования заемщиком, привлекшим гарантированный государством заем, представляется в территориальный орган казначейства заявка на изменение наименования по форме, согласно приложению 119-3
к настоящим Правилам, с приложением копии справки о государственной перерегистрации.

399-11. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының дерекнамасын қалыптастыру осы Ереженің 4-тарауының 5-параграфының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
399-12. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының шоттарын жүргізу тәртібі осы Ереженің 4-тарауының 6-параграфының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
399-13. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының шоттарын жабу тәртібі осы Ереженің 4-тарауының 8-параграфының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
399-14. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардың төлемдері мен ақша аударымдары ҚР ҰБ № 208 қағидаларымен белгіленген нысан бойынша төлем тапсырмаларының негізінде ұлттық валютадағы мемлекет кепілдік берген қарыз шоттарындағы және ұлттық валютадағы қызмет көрсету шоттарындағы қалдықтар шегінде жүргізіледі.
399-15. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылар Бюджет кодексінің 97-бабының 6-1-тармағына сәйкес:
1) төлем тапсырмаларын ұсынудың заңдылығы мен негізділігі;
2) төлем тапсырмаларында көрсетілген деректемелердің дұрыстығын; ақша алушының пайдасына төлемдерді жүзеге асыру жөніндегі міндеттемелердің уақтылы және толық орындалуын;
3) жасалған операциялардың дұрыстығы;
4) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне төлемнің негізділігін растайтын құжаттарды: тауарларды жеткізу туралы шот-фактураның немесе жүкқұжаттың (актінің) немесе орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер актісінің немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де құжат түрінің көшірмелерін ұсыну.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қызмет көрсету кезінде Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы басшысының және бас бухгалтерінің ЭЦҚ-мен қол қойылған төлемнің негізділігін растайтын құжаттардың сканерленген үлгісі бекітіледі;
5) мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы басшысының және бас бухгалтерінің ЭЦҚ-ның "Қазынашылық-клиент" АЖ-ны пайдалану кезінде заңды тұлға құжат жинағының деректеріне сәйкестігін растау болып табылады.
399-16. Төлемдер мен ақша аударымдарын жүргізу үшін мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы қағаз тасығышта немесе "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде аумақтық қазынашылық бөлімшесіне ұсынады:
1) мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздардың ақшасын жұмсау кезінде - Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен берілетін қарыз шарты;
2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарға қызмет көрсетуге және оларды өтеуге арналған ақшаны жұмсау кезінде 119-4-қосымшаға сәйкес сенім білдірілген агенттің растауы;

399-11. Формирование досье заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, осуществляется в соответствии с требованиями параграфа 5 главы 4 настоящих Правил.
399-12. Порядок ведения счетов заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, осуществляется в соответствии с требованиями параграфа 6 главы 4 настоящих Правил.
399-13. Порядок закрытия счетов заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, осуществляется в соответствии с требованиями параграфа 8 главы 4 настоящих Правил.
399-14. Платежи и переводы денег заемщиков, привлекших гарантированный государством заем, проводятся в пределах остатков на счетах гарантированного государством займа в национальной валюте и счетах обслуживания в национальной валюте на основании платежных поручений по форме, установленной Правилами НБ РК № 208.
399-15. Заемщики, привлекшие гарантированный государством заем, обеспечивают и несут ответственность в соответствии с пунктом 6-1 статьи 97 Бюджетного кодекса за:
1) правомерность и обоснованность представления платежных поручений;
2) достоверность указанных реквизитов в платежных поручениях; своевременность и полноту выполнения обязательств по осуществлению платежей в пользу получателя денег;
3) достоверность совершенных операций;
4) представление в территориальное подразделение уполномоченного органа по исполнению бюджета документов, подтверждающих обоснованность платежа: копии счета-фактуры или накладной (акта) о поставке товаров или акта выполненных работ, оказанных услуг или иного вида документа, установленного законодательством Республики Казахстан.
При обслуживании по ИС "Казначейство-клиент" прикрепляется сканированный образ документов, подтверждающих обоснованность платежа, подписанный ЭЦП руководителя и главного бухгалтера заемщика, привлекшего гарантированный государством заем;
5) достоверность ЭЦП руководителя и главного бухгалтера заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, данным досье юридического лица при использовании ИС "Казначейство-клиент".
399-16. Для проведения платежей и переводов денег заемщик, привлекший гарантированный государством заем, на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" представляет в территориальное подразделение казначейства:
1) при расходовании денег негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией - договор займа под государственную гарантию Республики Казахстан;
2) при расходовании денег, предназначенных для обслуживания и погашения негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией Республики Казахстан – подтверждение поверенного агента согласно приложению 119-4;

3) қарыз алушы мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздардың ақшасын мемлекет кепілдік берген қарыз шотынан - Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен қарыз шартынан жұмсаған кезде;
4) Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарға қызмет көрсету және өтеу бойынша операцияларды жүргізу үшін сенім білдірілген агенттің 119-4-қосымшаға сәйкес растауы;
399-17. Аумақтық қазынашылық бөлімшесі мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардан төлем тапсырмаларын қағаз тасығышта және "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде қабылдауды жүзеге асырады.
Қағаз тасығыштағы төлем тапсырмаларын қабылдау белгіленген қызмет көрсету кестесіне сәйкес жергілікті уақыт бойынша сағат 16.00-ге дейін жүзеге асырылады.
399-18. Қағаз тасығыштағы төлем тапсырмасы және "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде келіп түскен төлем тапсырмасы аумақтық қазынашылық бөлімшесі оны қабылдаған күннен кейінгі күннен бастап бір жұмыс күні ішінде орындалады не орындаусыз қайтарылады.
399-19. Төлем қағаз тасығышта жүргізілгеннен кейін төлем тапсырмасының екінші данасы және осы Ережеге 54-қосымшаға сәйкес 5-20-нысан бойынша қалыптастырылған есеппен салыстырылады, төлем тапсырмасында төлем жүргізу күні мен 5-20-нысандағы салыстырып тексеруді жүзеге асыру күні көрсетіле отырып, аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты орындаушысының қолымен, мөртабан бедерімен расталады және мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушыларға беріледі. "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қызмет көрсетілетін, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылар 5-20 нысан бойынша есепті дербес қалыптастырады.
9-тарау. Мемлекеттік мекемелер өздерінің иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден алатын ақшаны, қайырымдылық көмектен түсетін түсімдерді, жеке немесе заңды тұлғалар оны қайтарып алу шартымен мемлекеттік мекемеге беретін ақшаны пайдалану не нақты жағдайлар туындаған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару
Ескерту. 9-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2020 № 320 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Жалпы ережелер
400. Қайырымдылық көмектен түсетін түсімдер, Қазақстан Республикасы заңнамалық актілеріне сәйкес оларды мемлекеттік мекемеге жеке және (немесе) заңды тұлғалар қайтарып алу немесе белгілі бір жағдайлар туған, кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен берген ақша ұлттық та және шетел валютасында да түсуі мүмкін.

3) при расходовании заемщиком денег негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией, со счета гарантированного государством займа в иностранной валюте - договора займа под государственную гарантию Республики Казахстан;
4) для проведения операций по обслуживанию и погашению негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией Республики Казахстан, со счета обслуживания в иностранной валюте - подтверждение поверенного агента согласно приложению 119-4;
399-17. Территориальное подразделение казначейства осуществляет прием платежных поручений от заемщиков, привлекших гарантированный государством заем, на бумажном носителе и электронным образом по ИС "Казначейство-клиент".
Прием платежных поручений на бумажном носителе осуществляется до 16.00 часов местного времени согласно установленному графику обслуживания.
399-18. Платежное поручение на бумажном носителе и платежное поручение, поступившее электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" исполняются либо возвращаются без исполнения в течение одного рабочего дня со дня, следующего за днем его приема территориальным подразделением казначейства.
399-19. После проведения платежа на бумажном носителе второй экземпляр платежного поручения и сформированный отчет по форме 5-20 согласно приложению 54 к настоящим Правилам сверяются, заверяются подписью, оттиском штампа ответственного исполнителя территориального подразделения казначейства с указанием даты проведения платежа на платежном поручении и даты осуществления сверки в форме 5-20 и передаются заемщикам, привлекшим гарантированный государством заем. Заемщики, привлекшие гарантированный государством заем, обслуживающиеся по ИС "Казначейство-клиент", самостоятельно формируют отчет по форме 5-20.
Глава 9. Использование денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, поступлений от благотворительной помощи, денег, передаваемых физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам
Сноска. Заголовок главы 9 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.03.2020 № 320 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Общие положения
400. Поступления от благотворительной помощи, денег передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам могут поступать как в национальной, так и в иностранной валюте.

Ескерту. 400-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
401. Қайырымдылық көмектен түсетін түсімдер, оларды қайтару не белгілі бір жағдайлар туындаған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартында жеке және (немесе) заңды тұлғалар заңнамалық актілерге сәйкес мемлекеттік мекемеге беретін, шетел валютасында түскен ақша қайта айырбастауға және осы Ережеде көзделген тәртіппен тиісті қайырымдылық ҚБШ-ға немесе ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ-ға ұлттық валютада есептеуге жатады.
Сотқа дейінгі тексерісті жүргізетін орган алған шетел валютасын қайта айырбастау міңдетті емес.
Ескерту. 401-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
402. Мемлекеттік мекеменің кассаға қабылданған қолма-қол ақшасы оларды қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың ҚБШ-ларына есептелінеді. Мемлекеттік мекеме мемлекеттік мекемеге түскен қолма-қол ақшаны тиісті шотқа уақтылы және толық тапсыруды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 402-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 06.09.2017 № 543 (халық саны екі мың адамнан көп аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2018 және халық саны екі мың адам және одан аз аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Мемлекеттік мекемелердің өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түсетін ақша
403. Ақылы қызмет ҚБШ-сы бойынша операцияларды, Бюджет кодексінің 70-бабының 2-тармағына сәйкес тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) өткiзу бойынша ақылы қызмет түрлерiн көрсету тәртiбi негiзiнде, республикалық және жергілікті бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттiк мекемелердiң өздерiнiң билiгiнде қалатын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) тiзбесiнiң сыныптаушысы негiзiнде мемлекеттiк мекемелер жүзеге асырады.
Ескерту. 403-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
404. Шығыстардың функционалдық сыныптамасының, тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлерiнiң кодтарын, пайда болу көздерi мен Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес рұқсат етiлген түсiмдердi пайдалану бағыттары Бюджет кодексінің 102-бабының 1-тармағына сәйкес бекітілген республикалық немесе жергілікті бюджеттiң есебiнен ұсталатын, өздерi сатудан түсетiн ақша өздерiнiң билiгiнде қалатын мемлекеттiк мекемелердiң тауарлары (жұмыстары, қызметтерi) тiзбесiнiң сыныптаушысында (бұдан әрi - сыныптауыш) қамтылады.

Сноска. Пункт 400 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
401. Поступления от благотворительной помощи, денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам, поступившие в иностранной валюте, подлежат реконвертации и зачислению в национальной валюте на соответствующий КСН благотворительной помощи или КСН временного размещения денег в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
Не является обязательной реконвертация иностранной валюты, изъятой органом, ведущим досудебное расследование.
Сноска. Пункт 401 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
402. Принятые государственным учреждением в кассу наличные деньги не позднее трех рабочих дней со дня их приема зачисляются на КСН платных услуг, благотворительной помощи, временного размещения денег. Государственное учреждение обеспечивает своевременную и полную сдачу поступивших государственному учреждению наличных денег на соответствующий КСН.
Сноска. Пункт 402 в редакции приказа Министра финансов РК от 06.09.2017 № 543 (вводится в действие для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью более двух тысяч человек с 01.01.2018 и для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с 01.01.2020).
Параграф 2. Деньги, получаемые государственными учреждениями от
реализации товаров (работ, услуг), остающиеся в их распоряжении
403. Операции по КСН платных услуг осуществляются, в соответствии с пунктом 2 статьи 70 Бюджетного кодекса, государственными учреждениями на основании порядка оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг), определенного центральным государственным органом соответствующей отрасли (сферы), Классификатора перечня товаров (работ, услуг) государственных учреждений, содержащихся за счет республиканского или местного бюджета, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении.
Сноска. Пункт 403 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586; внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
404. Коды функциональной классификации расходов, видов товаров (работ, услуг), источники образования и направления использования поступлений, разрешенных в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан содержатся в Классификаторе перечня товаров (работ, услуг) государственных учреждений, содержащихся за счет республиканского или местного бюджета, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении (далее - классификатор), утверждаемом в соответствии с пунктом 1 статьи 102 Бюджетного кодекса.

Ескерту. 404-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586 бұйрығымен.
405. Ақылы қызметтер бойынша есепке алу ББС-шы және мемлекеттік мекемелер кодтарына сәйкес жүзеге асырылады.
406. Ақылы қызметтер шоты бойынша операциялар жүргізу үшін мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне мемлекеттік мекеме өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түскен ақшаның түсімі мен жұмсалу жоспарын, қойылған қол және мер бедерінің үлгілері бар құжатты ұсынады.
3-параграф. Мемлекеттік мекеменің өз билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түсетін ақшаның түсімдері мен шығыстарының жоспарларын қалыптастыру және бекіту
407. Мемлекеттік мекеменің өз билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түсетін ақшаның есебінен операция жүргізу үшін жыл сайын мемлекеттік мекеменің өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түсетін ақшаның түсімі мен жұмсалу жоспарын (бұдан әрі - жоспар) жасайды.
408. Жоспар тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) әрбір түрі бойынша жасалады.
409. Мемлекеттік мекеме жоспарды осы Ереженің 120-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мынадай тәртіппен жасайды:
Кіріс белігі:
010 "Барлық кірістер" жолында кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі, ол есептіден кейінгі қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша қалыптасқан ақша қалдығын және жаңа қаржы жылында түсетін ақшаның жоспарланған сомасын қамтиды (011-жол+012-жол),
011 "Қаржы жылының басындағы қаражат қалдығы" жолында есептіден кейінгі қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша қалыптасқан ақша қалдығы көрсетіледі,
012 "Ағымдағы жыл түсімдері" жолында жаңа қаржы жылы тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақша түсімдерінің жоспарланған сомасы көрсетіледі;
Шығыс бөлігі:
020 "Барлық шығыстар, оның ішінде ерекшеліктер бойынша" жолында шығыстардың экономикалық сыныптамасының барлық ерекшеліктері бойынша және шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері бөлігіндегі жоспарланған шығыстар сомасын көрсете отырып, шығыстардың жоспарланған жалпы сомасы көрсетіледі,
021 "олардың ішінде, бюджет кірісіне аударуға жататын" деген жол бойынша анықтамалық түрде, тиісті бюджет кірісіне аударуға жататын және 020-жол шығыстарының тиісті ерекшелігі бойынша көзделген сома көрсетіледі.
Жоспардың кіріс және шығыс бөліктері әрбір тоқсан бойынша және тұтастай жыл бойынша теңдестірілуі тиіс. Бұл ретте, 010-жолдың көрсеткіші 020-жолдың көрсеткішіне теңестірілуі тиіс. Шығыстардың ерекшеліктерінің тоқсан сайынғы сомасы 011 және 012-жолдардың түсімдер сомасына тең болуға тиіс.

Сноска. Пункт 404 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586.
405. Учет операций по КСН платных услуг осуществляется в соответствии с ЕБК РК и кодами государственных учреждений.
406. Для проведения операций по КСН платных услуг государственное учреждение предоставляет в территориальное подразделение казначейства план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, документ с образцами подписей и оттиска печати.
Параграф 3. Формирование и утверждение планов поступлений и
расходов денег, получаемых государственными учреждениями от
реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении
407. Государственное учреждение для проведения операций за счет денег получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, ежегодно составляет план поступлений и расходов денег, получаемых государственным учреждением от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в его распоряжении (далее - план).
408. План составляется по каждому виду товаров (работ, услуг).
409. План составляется государственным учреждением по форме, согласно приложению 120 к настоящим Правилам, в следующем порядке:
Доходная часть:
по строке 010 "Всего доходы" отражается общая сумма доходов, которая включает в себя остаток денег, сложившийся по состоянию на 1 января финансового года, следующего за отчетным, и планируемая сумма поступления денег в новом финансовом году (строка 011 + строка 012),
по строке 011 "Остаток средств на начало финансового года" отражается остаток денег, сложившийся по состоянию на 1 января финансового года, следующего за отчетным,
по строке 012 "Поступления текущего года" отражается планируемая сумма поступления денег от реализации товаров (работ, услуг) в новом финансовом году;
Расходная часть:
по строке 020 "Всего расходы, в том числе по спецификам" отражается общая сумма планируемых расходов по всем спецификам экономической классификации расходов и с указанием сумм планируемых расходов в разрезе специфик экономической классификации расходов,
по строке 021 "из них, подлежит перечислению в доход бюджета" справочно отражается сумма, подлежащая перечислению в доход соответствующего бюджета и предусмотренная по соответствующей специфике расходов строки 020.
Доходная и расходная части плана должны быть сбалансированы по каждому кварталу и в целом по году. При этом показатель строки 010 должен равняться показателю строки 020. Поквартальная сумма специфик расходов должна равняться сумме поступлений по строкам 011 и 012.

410. Мемлекеттік мекемелер бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне орталық атқарушы органның аппарат басшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндайлар болмаған жағдайда – мемлекеттік мекеменің басшысы және мемлекеттік мекеменің тиісті құрылымдық бөлімшесінің басшысы қол қойған түсіндірме жазбаны және бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының әрбір ерекшелігі бойынша кірістер мен шығыстар жөнінде негізделген есептерді қоса бере отырып, жоспарды 3 данада бекітуге береді.
Ескерту. 410-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2021 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
411. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі мемлекеттік мекемелер ұсынған жоспарлар негізінде мемлекеттік мекеме өздерінің иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақшаның түсімдер мен шығыстарның жиынтық жоспарын (бұдан әрі - мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспар) жасайды.
Мемлекеттік мекеме бойынша Жиынтық жоспарды бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бекітеді және ағымдағы қаржы жылының 15 ақпанына дейінгі мерзімде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға әрбір мемлекеттік мекеме жөніндегі жоспарлармен бірге келісуге береді.
Мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспар осы Ереженің 121-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады және 2 данада бекітіледі.
Мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспарға түсіндірме жазба мен бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің тиісті құрылымдық бөлімшесінің басшысы қол қойған бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының әрбір ерекшелігі бойынша түсімдер мен шығыстардың әрбір түрі жөнінде негізделген есептер қоса бекітіледі.
Ескерту. 411-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
412. Жоспар және Мемлекеттік мекемелер жөніндегі жиынтық жоспар бөлшек қалдығымен, үтірден кейін бір белгімен мың теңгеде қалыптастырылады.
413. Жоспарлардың жалпы сомасы сатылатын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) әрбір түрі бойынша және жоспардың әрбір көрсеткіші бойынша жиынтық жоспардың сомасына теңестірілуі тиіс.
414. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі мемлекеттік мекемелер жөніндегі жоспардың, оған есептердің жасалу дұрыстығын қамтамасыз етеді.
415. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган келісуге ұсынған мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспарларға мемлекеттік мекемелер жөніндегі жоспарлар осы Ережеге, Бюджет кодексінің 70-бабының 2-тармағына сәйкес тиісті саланың (аяның) орталық мемлекеттік органы анықтаған тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізу жөнінде ақылы қызмет көрсету тәртібі, Сыныптаушыға, шығыстардың экономикалық сыныптамасының әрбір ерекшелігі бойынша кірістер мен шығыстарды дұрыс есептеу тұрғысынан сәйкес келуге тексеріледі, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган басшысымен келісіледі және елтаңбалы мөр бедерімен куәландырылады.

410. Государственные учреждения предоставляют на утверждение администратору бюджетных программ планы в 3–х экземплярах с приложением пояснительной записки и обоснованных расчетов по доходам и расходам по каждой специфике экономической классификации расходов бюджета, подписанных руководителем аппарата центрального исполнительного органа (должностным лицом, на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых – руководителем государственного учреждения и руководителем соответствующего структурного подразделения государственного учреждения.
Сноска. Пункт 410 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2021 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
411. Администратор бюджетных программ на основании предоставленных государственными учреждениями планов составляет сводный план поступлений и расходов денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении (далее - сводный план по государственным учреждениям).
Сводный план по государственным учреждениям утверждается администратором бюджетных программ и в срок до 15 февраля текущего финансового года предоставляется на согласование в уполномоченный орган по исполнению бюджета вместе с планами по каждому государственному учреждению.
Сводный план по государственным учреждениям формируется и утверждается в 2-х экземплярах по форме согласно приложению 121 к настоящим Правилам по каждому виду товаров (работ, услуг).
К сводному плану по государственным учреждениям прилагаются пояснительная записка и обоснованные расчеты по каждому виду поступлений и расходов по каждой специфике экономической классификации расходов бюджета, подписанные руководителем соответствующего структурного подразделения администратора бюджетных программ.
Сноска. Пункт 411 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
412. План и сводный план по государственным учреждениям формируются в тысячах тенге с дробным остатком, с одним знаком после запятой.
413. Общая сумма планов должна равняться сумме сводного плана по каждому виду реализуемых товаров (работ, услуг) и по каждому показателю плана.
414. Администратор бюджетных программ обеспечивает правильность составления плана по государственным учреждениям, расчетов к нему.
415. Уполномоченным органом по исполнению бюджета предоставленные на согласование сводные планы по государственным учреждениям проверяются на соответствие настоящим Правилам, порядку оказания платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг), определенному, согласно пункту 2 статьи 70 Бюджетного кодекса, центральным государственным органом соответствующей отрасли (сферы), классификатору, на правильность исчисления доходов и расходов по каждой специфике экономической классификации расходов, согласовываются с руководителем уполномоченного органа по исполнению бюджета и заверяются оттиском гербовой печати.

Ескерту. 415-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586 бұйрығымен.
416. Мемлекеттік мекемелер бойынша келісілген Жиынтық жоспардың бір данасы бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органда қалады, екіншісі - бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне беріледі.
417. Бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган мемлекеттiк мекемелер бойынша жоспарды келiскеннен кейiн бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi әрбiр мемлекеттiк мекеме бойынша жиынтық жоспарды 3 данада бекiтедi, оның бiрi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнде қалады, екеуi - мемлекеттiк мекемеге берiледi.
Мемлекеттік мекеме бекітілген жоспардың бір данасын өзінде қалдырады, екіншісін – осы Ережеге 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 2 данадағы тізіліммен бірге өзі тұрған жердегі аумақтық қазынашылық бөлімшесіне береді.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша аумақтық қазынашылық бөлімшесіне мемлекеттік мекеме осы Ереженің 122-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жоспардың қалыптастырылған электрондық түрін, сондай-ақ мемлекеттік мекеме басшысының және мемлекеттік мекеменің тиісті құрылымдық бөлімшесі басшысының ЭЦҚ қолы қойылған осы Ереженің 22-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тізілімге сканерленіп бекітілген жоспарды тіркейді.
Белгіленген талаптарды орындамаған жағдайда аумақтық қазынашылық бөлімшесі мемлекеттік мекемеге жоспарды орындамастан ("Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша себебін көрсете отырып кері қайтарады) қайтарады.
418. Қаржы жылының 15 қаңтарына дейін мемлекеттік мекемелер бойынша жоспар бекітілмеген жағдайда, мемлекеттік мекемелер ағымдағы қаржы жылының 1 ақпанына дейінгі мерзімде жаңа қаржы жылының 1 қаңтарындағы тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақша қалдығы шеңберінде жасалған шығыстардың сомасын ағымдағы қаржы жылының жоспарына міндетті түрде қосу арқылы шығыстар жасауы мүмкін.
419. Егер мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспар 15 ақпанға дейін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға келісуге ұсынылмаса және 1 наурызға дейін келісілмесе, онда қаржы жылының 1 қаңтарынан бастап 1 наурызына дейін түскен ақша және есептіден кейінгі қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша қалыптасқан және 1 ақпандағы жағдай бойынша пайдаланылмаған қаражат қалдығы 1 наурыздан кейін үш жұмыс күні ішінде тиісті бюджет кірісіне аударуға жатады.
Мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне белгіленген мерзімде ағымдағы жылдың 1 наурызындағы қолма-қол ақша бақылау шотындағы ақша қалдығын тиісті бюджеттің кірісіне аударуға тиісті төлеуге берілетін шотты ұсынбаған жағдайда аумақтық қазынашылық бөлімшесі белгіленген мерзім аяқталған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей бюджет қаражаты есебінен мемлекеттік мекеменің төлемдері мен ақша аударымын жүзеге асыруды тоқтатады.

Сноска. Пункт 415 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586.
416. Один экземпляр согласованного Сводного плана по государственным учреждениям остается в уполномоченном органе по исполнению бюджета, другой - передается администратору бюджетных программ.
417. После согласования уполномоченным органом по исполнению бюджета сводного плана по государственным учреждениям администратор бюджетных программ утверждает план по каждому государственному учреждению в 3-х экземплярах, один из которых остается у администратора бюджетных программ, два - передаются государственному учреждению.
Государственное учреждение один экземпляр утвержденного плана оставляет у себя, другой - предоставляет в территориальное подразделение казначейства по своему местонахождению с реестром в 2-х экземплярах, по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам.
При передаче в территориальное подразделение казначейства по ИС "Казначейство-клиент" государственное учреждение прикрепляет сформированный электронный образ плана по форме, согласно приложению 122 к настоящим Правилам, а также сканированный утвержденный план к реестру по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам, подписанные ЭЦП руководителя государственного учреждения и руководителя соответствующего структурного подразделения государственного учреждения.
При невыполнении установленных требований территориальное подразделение казначейства возвращает план государственному учреждению без исполнения (по ИС "Казначейство-клиент" отклоняют с указанием причины).
418. В случае неутверждения плана по государственным учреждениям до 15 января финансового года, государственные учреждения в срок до 1 февраля текущего финансового года в пределах остатков денег от реализации товаров (работ, услуг) на 1 января нового финансового года могут производить расходы с обязательным включением сумм произведенных расходов в план текущего финансового года.
419. Если сводный план по государственным учреждениям не предоставлен для согласования в уполномоченный орган по исполнению бюджета до 15 февраля и не согласован до 1 марта, то деньги, поступившие с 1 января по 1 марта финансового года, и остатки средств, сложившиеся по состоянию на 1 января финансового года, следующего за отчетным, и неиспользованные по состоянию на 1 февраля подлежат перечислению в течение 3-х рабочих дней после 1 марта в доход соответствующего бюджета.
В случае непредоставления государственным учреждением в территориальное подразделение казначейства в установленный срок счета к оплате на перечисление в доход соответствующего бюджета остатка денег на КСН платных услуг на 1 марта текущего года, территориальное подразделение казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня истечения установленного срока приостанавливает осуществление платежей и переводов денег государственного учреждения за счет бюджетных средств.

420. Ақылы қызметтер ҚБШ-ы бойынша қолма-қол ақшамен жасалатын операциялар жөніндегі банктік қызметтерге ақы төлеуді мемлекеттік мекеме тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақша есебінен, мемлекеттік мекеме мен банк арасындағы кассалық қызмет көрсетуге арналған шарт негізінде жүргізеді. Банктік қызметтерге ақы төлеуге арналған шығындар қолма-қол ақшамен операциялар жүргізілетін тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) коды бойынша бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасының тиісті ерекшелігі бойынша жоспардың шығыстар бөлігінде көрсетіледі.
Ескерту. 420-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
421. Бекітілген және келісілген жоспарлардың қолданылуы қаржы жылының 31 желтоқсанында тоқтатылады.
4-параграф. Өз билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан мемлекеттік мекемелер алатын ақшаның түсімдері мен шығыстары жоспарларына өзгерістер енгізу
422. Қаржы жылы ішінде жоспарда көзделген сомадан тыс түскен кірістер жоспарды және мемлекеттік мекемелер бойынша Жиынтық жоспарды нақтылау шартымен оларға өзгерістер енгізу арқылы ағымдағы жылы жұмсалуы мүмкін.
Жоспарда көзделген сомадан тыс кіріс түскен кезде жоспарға және мемлекеттік мекемелер бойынша Жиынтық жоспарға өзгерістер, әрбір ақылы қызмет түрлері бойынша жылдық сома шеңберінде ерекшеліктер мен тоқсандар арасында өзгерістер енгізу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
мемлекеттік мекеме бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне енгізілетін өзгерістер бойынша негіздемелер мен есептерді қоса бере отырып, осы Ереженің 123-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жоспарға өзгерістер енгізу туралы анықтама ұсынады;
бюджеттік бағдарламалар әкімшісі олар түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде енгізілетін өзгерістер бойынша негіздемелер мен есептерді тексереді, осы Ереженің 124-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік мекемелер Жиынтық жоспарға өзгерістер енгізу туралы анықтаманы бекітеді және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға келісуге береді.
Ескерту. 422-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
423. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган олар түскен күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде мемлекеттік мекемелер жөніндегі Жиынтық жоспарға өзгерістер енгізу туралы ұсынылған анықтаманы қарайды, енгізілетін өзгерістер бойынша негіздемелер мен есептерді тексереді.
424. Мемлекеттік мекемелер бойынша Жиынтық жоспарға өзгерістер енгізу туралы анықтама 2 данада бекітіледі және келісіледі.
425. Анықтаманың бір данасы бюджетті атқару бойынша уәкілетті органда қалады, екінші данасы бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне беріледі.

420. Оплата банковских услуг по операциям с наличными деньгами по КСН платных услуг производится государственными учреждениями за счет денег, получаемых от реализации товаров (работ, услуг), на основе договора на кассовое обслуживание между государственным учреждением и банком. Затраты на оплату банковских услуг отражаются в расходной части плана по соответствующей специфике экономической классификации расходов бюджета по коду товаров (работ, услуг), по которому проводятся операции с наличными деньгами.
Сноска. В пункт 420 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
421. Действие утвержденных и согласованных планов прекращается 31 декабря финансового года.
Параграф 4. Внесение изменений в планы поступлений и расходов
денег, получаемых государственными учреждениями от реализации
товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении
422. Доходы, поступившие в течение финансового года сверх сумм, предусмотренных в плане, могут расходоваться в текущем году при условии уточнения плана и сводного плана по государственным учреждениям путем внесения изменений в них.
Внесение изменений в план и сводный план по государственным учреждениям при поступлении доходов сверх сумм, предусмотренных в плане, изменений между спецификами и кварталами в пределах годовой суммы по каждому виду платных услуг осуществляется в следующем порядке:
государственное учреждение предоставляет администратору бюджетных программ справку о внесении изменений в план по форме согласно приложению 123 к настоящим Правилам с приложением обоснований и расчетов по вносимым изменениям;
администратор бюджетных программ в течение десяти рабочих дней со дня их поступления проверяет обоснование и расчеты по вносимым изменениям, составляет и утверждает справку о внесении изменений в Сводный план по форме, согласно приложению 124 к настоящим Правилам, и предоставляет на согласование в уполномоченный орган по исполнению бюджета.
423. Уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение 5-и рабочих дней со дня их поступления рассматривает предоставленную справку о внесении изменений в сводный план по государственным учреждениям, проверяет обоснование и расчеты по вносимым изменениям.
424. Справка о внесении изменений в сводный план по государственным учреждениям утверждается и согласовывается в 2-х экземплярах.
425. Один экземпляр справки остается в уполномоченном органе по исполнению бюджета, другой экземпляр передается администратору бюджетных программ.

426. Мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспарға өзгерістер енгізу туралы бекітілген және келісілген анықтаманың негізінде бюджеттік бағдарламалар әкімшісі жоспарға өзгерістер енгізу туралы анықтаманы 3 данада бекітеді.
Бекітілген анықтаманың бір данасы бюджеттік бағдарлама әкімшісінде қалады, 2 данасы мемлекеттік мекемеге беріледі.
Мемлекеттік мекеме жоспарға өзгерістер енгізу туралы бекітілген анықтаманың бір данасын өзіне қалдырады, екіншісін осы Ережеге 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 2 данадағы тізіліммен бірге өзі тұрған жердегі аумақтық қазынашылық бөлімшесіне береді.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша аумақтық қазынашылық бөлімшесіне мемлекеттік мекеме осы Ереженің 125-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жоспарға өзгерістер енгізу туралы анықтаманың электрондық түрін, сондай-ақ мемлекеттік мекеме басшысының және мемлекеттік мекеменің тиісті құрылымдық бөлімшесі басшысының ЭЦҚ қолы қойылған осы Ереженің 22-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тізілімнің жоспарына өзгерістер енгізу туралы сканерленіп бекітілген анықтаманы тіркейді.
Белгіленген талаптарды орындамаған, сондай-ақ мемлекеттік мекеменің міндеттерді қабылдау немесе кассалық шығыстарды жүргізуі себебінен жоспарлы жұмсалымдар жеткіліксіз болған жағдайда аумақтық қазынашылық бөлімшесі мемлекеттік мекемеге анықтаманы ("Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша себебін көрсете отырып кері қайтарады), орындамастан қайтарады.
"Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша келіп түскен, пайдаланушы нұсқаулығының талаптарына сай ресімделмеген тізілім мен жоспар/анықтаманың электрондық түрлері қабылдамау себептерін көрсете отырып, қазынашылықтың аумақтық бөлімшесінің кері қайтаруына жатады.
427. Мемлекеттік мекемелер бойынша Жиынтық жоспарларды және бюджеттік бағдарламалар әкімшілерімен бекітілген және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органмен келісілген мемлекеттік мекемелер бойынша Жиынтық жоспарға өзгерістер енгізу туралы анықтаманы тіркеуді бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады, ал жоспарлар мен бюджеттік бағдарламалар әкімшілерімен бекітілген жоспарға өзгерістер енгізу туралы анықтамаларды тіркеуді бюджеттік бағдарламалар әкімшілері жүзеге асырады. Тіркеу жоспарларға және мемлекеттік мекемелер бойынша Жиынтық жоспарларға, жоспарларға және мемлекеттік мекемелер бойынша Жиынтық жоспарларға өзгерістер енгізу туралы анықтамаларға хронологиялық тәртіппен нөмір бере отырып еркін түрде журналда жүргізіледі.
428. Қаржы жылы ішінде мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспарларды бекіткеннен және келіскеннен кейін және сатылатын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) түрлерін сақтаған кезде жоспарларды бекіткеннен кейін ББС-нің бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасының кодтарын өзгерткен жағдайда, Сыныптауышқа тиісті өзгерістер енгізілгеннен кейін бір ай ішінде осы Ережеде белгіленген тәртіппен мекемелер бойынша Жиынтық жоспарлар қайта бекітіледі және қайта келісіледі.
Қаржы жылы ішінде ББС-нің бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасының жаңа кодтары енгізілген жағдайда жоспарлар мен мемлекеттік мекемелер жөніндегі жиынтық жоспарлар осы Ережеде белгіленген тәртіппен жаңа кодтар бойынша бекітіледі және келісіледі.

426. На основании утвержденной и согласованной справки о внесении изменений в сводный план по государственным учреждениям администратор бюджетных программ утверждает справку о внесении изменений в план в 3-х экземплярах.
Один экземпляр утвержденной справки остается у администратора бюджетной программы, два экземпляра передается государственному учреждению.
Государственное учреждение один экземпляр утвержденной справки о внесении изменений в план оставляет у себя, другой предоставляет в территориальное подразделение казначейства по своему местонахождению с реестром в 2-х экземплярах, по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам.
При передаче в территориальное подразделение казначейства по ИС "Казначейство-клиент" государственное учреждение прикрепляет сформированный электронный образ справки о внесении изменений в план по форме, согласно приложению 125 к настоящим Правилам, а также сканированную утвержденную справку о внесении изменений в план к реестру по форме, согласно приложению 22 к настоящим Правилам, подписанные ЭЦП руководителя государственного учреждения и руководителя соответствующего структурного подразделения государственного учреждения.
При невыполнении установленных требований, а также в случае недостаточности плановых назначений по причине принятия обязательств или проведения кассовых расходов государственным учреждением, территориальное подразделение казначейства возвращает справку государственному учреждению без исполнения (по ИС "Казначейство-клиент" отклоняют с указанием причины).
Реестр и электронные образы планов/справок, поступившие по ИС "Казначейство-клиент", оформленные не в соответствии с требованиями руководства пользователя подлежат отклонению территориальным подразделением казначейства с указанием причины отклонения.
427. Регистрация сводных планов по государственным учреждениям и справок о внесении изменений в сводный план по государственным учреждениям, утвержденных администраторами бюджетных программ и согласованных с уполномоченным органом по исполнению бюджета, осуществляется уполномоченным органом по исполнению бюджета, а регистрация планов и справок о внесении изменений в план, утвержденных администраторами бюджетных программ, осуществляется администраторами бюджетных программ. Регистрация производится в журнале произвольной формы с присвоением планам и сводным планам по государственным учреждениям, справкам о внесении изменений в сводные планы и планы по государственным учреждениям номеров в хронологическом порядке.
428. В случае изменения кодов функциональной классификации расходов бюджета ЕБК РК в течение финансового года после утверждения и согласования сводных планов по государственным учреждениям и утверждении планов, при сохранении вида реализуемых товаров (работ, услуг), планы и сводные планы по государственным учреждениям переутверждаются и пересогласовываются в порядке, установленном настоящими Правилами, в течение месяца после внесения соответствующих изменений в классификатор.
В случае введения новых кодов в функциональную классификацию расходов бюджета ЕБК РК в течение финансового года, планы и сводные планы по государственным учреждениям утверждаются и согласовываются по новым кодам в порядке, установленном настоящими Правилами.

Ескерту. 428-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
429. Қазақстан Республикасы заңнамалық актілеріне сәйкес Сыныптауышқа тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) жаңа түрлері енгізілген жағдайда, осы ережеде белгіленген тәртіпте жаңа жоспарлар және Мемлекеттік мекемелер жөнінде жиынтық жоспар жасалады, келісіледі және бекітіледі.
430. Жоспар мен Мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспар бекітілгеннен және келісілгеннен кейін қаржы жылы ішінде жаңа мемлекеттік мекеме құрылған немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қосу немесе бөлу арқылы мемлекеттік мекемелерді қайта ұйымдастырған және мұндай мемлекеттік мекемелерге тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуге арналған құқық берілген оларды сатқаннан түсетін ақша өздерінің билігінде қалатын жағдайда (бұдан әрі - құрылған немесе қайта ұйымдастырылған мемлекеттік мекеме), мынадай іс-әрекеттер жүзеге асырылады:
құрылған немесе қайта ұйымдастырылған мемлекеттік мекеме бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне осы Ереженің 409-тармағында белгіленген нысан бойынша және тәртіппен жоспар ұсынады;
бюджеттік бағдарламалар әкімшісі олар түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде кірістер мен шығыстар бойынша негіздеме мен есептерді тексереді, жоспардың негізінде осы Ереженің 124-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспарға тиісті өзгерістер енгізу туралы анықтаманы жасайды және бекітеді және құрылған немесе қайта ұйымдастырылған мемлекеттік мекеменің жоспарына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға келісуге ұсынады;
бюджетті атқару бойынша уәкілетті орган осы Ережеде белгіленген тәртіппен мемлекеттік мекемелер бойынша Жиынтық жоспарға өзгерістер енгізу туралы ұсынылған анықтаманы қарайды және келіседі;
бекітілген және келісілген анықтаманың негізінде бюджеттік бағдарламалар әкімшісі әрбір құрылған немесе қайта ұйымдастырылған мемлекеттік мекеме бойынша жоспарды бекітеді және береді.
431. Жоспарлы тағайындаулар мен бұрын жүргізілген кассалық шығыстарды, сондай-ақ жыл басындағы қалдықтар мен ағымдағы жылдың түсімдерін көшіруді мемлекеттік мекеменің хаты негізінде аумақтық қазынашылық бөлімшелері мынадай:
1) ҚР ББС бюджет шығыстарының функционалдық сыныптауышының кодтарын қаржы жылы ішінде, өткізілетін тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) түрі сақталған кезде мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспарлар бекітілгеннен және келісілгеннен және жоспарлар бекітілгеннен кейін өзгерген;

Сноска. Пункт 428 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
429. В случае внесения в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан в классификатор нового вида товаров (работ, услуг) составляются, согласовываются и утверждаются в установленном настоящими Правилами порядке новые планы и сводный план по государственным учреждениям.
430. В случае создания в течение финансового года, после утверждения и согласования планов и сводных планов по государственным учреждениям, нового государственного учреждения или реорганизации государственных учреждений путем слияния или разделения в установленном законодательством Республики Казахстан порядке и предоставления таким государственным учреждениям права на реализацию товаров (работ, услуг), деньги, от реализации которых остаются в их распоряжении (далее - созданное или реорганизованное государственное учреждение), осуществляются следующие действия:
созданное или реорганизованное государственное учреждение предоставляет администратору бюджетных программ план по форме и в порядке, установленном пунктом 409 настоящих Правил;
администратор бюджетных программ в течение десяти рабочих дней со дня их поступления проверяет обоснование и расчеты по доходам и расходам, на основании плана составляет и утверждает справку о внесении соответствующих изменений в сводный план по государственным учреждениям по форме согласно приложению 124 к настоящим Правилам и предоставляет на согласование в уполномоченный орган по исполнению бюджета вместе с планом созданного или реорганизованного государственного учреждения;
уполномоченный орган по исполнению бюджета в порядке, установленном настоящими Правилами рассматривает и согласовывает предоставленную справку о внесении изменений в сводный план по государственным учреждениям;
на основании утвержденной и согласованной справки администратор бюджетных программ утверждает и передает план по каждому созданному или реорганизованному государственному учреждению.
431. Перенос плановых назначений и произведенных ранее кассовых расходов, а также остатков на начало года и поступлений текущего года осуществляется территориальными подразделениями казначейства на основании письма государственного учреждения в следующих случаях:
1) изменения кодов функциональной классификации расходов бюджета ЕБК РК в течение финансового года после утверждения и согласования сводных планов по государственным учреждениям и утверждении планов, при сохранении вида реализуемых товаров (работ, услуг);

2) ҚР ББС бюджет шығыстарының функционалдық сыныптауышына жаңа кодтар енгізілген;
3) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес сыныптауышқа тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) жаңа түрі енгізілген;
4) қаржы жылы ішінде, мемлекеттік мекемелер бойынша жиынтық жоспарлар бекітілгеннен және келісілгеннен кейін жаңа мемлекеттік мекеме құрылған немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қосылу немесе бөліну жолымен мемлекеттік мекемелер қайта ұйымдастырылған және мұндай мемлекеттік мекемелерге оларды өткізгеннен түсетін ақша өз биліктерінде қалатын етіп тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуге құқық берілген жағдайларда жүзеге асырады.
Көшіруге берілген хатпен бірге мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне мынадай құжаттарды:
1) жаңа кодтары бойынша ақша түсімдері мен шығыстарының жоспарын;
2) ескі кодтар бойынша жоспарлы тағайындауларды азайтуға ақша түсімдері мен шығыстарының жоспарына өзгерістер енгізу туралы анықтаманы ұсынады.
Бұл ретте ескі кодтар бойынша жоспарлы тағайындауларды азайтуға арналған анықтамада жылдың басынан бастап жоспардың сомасы ағымдағы тоқсандағы жалпы сомамен көрсетіледі.
5-параграф. Өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден мемлекеттік мекемелер алатын ақшаны есепке алу және бақылау
432. Өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақшаның есебінен тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатып алу Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының талаптарын ескере отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттік мекемелер өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден алатын ақша есебінен жасалатын шарт тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) түрлері бойынша шығыстардың бюджеттік сыныптамасының тиісті коды бойынша көзделген сома шегінде жасалады.
Бұл ретте, бекітілген ерекшеліктер тізбесіне енгізілген шығыстардың экономикалық сыныптамасының ерекшеліктері, оның ішінде жасасқан азаматтық-құқық мәмілелерді тіркеу міндетті болып табылатын шығыстардың түрлері бойынша жасалған мемлекеттік мекемелердің шарттары осы Ереженің 162-тармағының екінші абзацына сәйкес аумақтық қазынашылық бөлімшесінде тіркеуге жатады.
Мемлекеттік мекемелер өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден алатын ақша есебінен жасасқан шартты тіркеу осы Ереженің 6-тарауының 4-9-параграфытарында белгіленген тәртіппен ресімделген және ұсынылған міндеттемелерді тіркеуге арналған өтінім негізінде жүзеге асырылады.

2) введения новых кодов в функциональную классификацию расходов бюджета ЕБК РК в течение финансового года;
3) внесения в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан в классификатор нового вида товаров (работ, услуг);
4) создания в течение финансового года, после утверждения и согласования планов и сводных планов по государственным учреждениям, нового государственного учреждения или реорганизации государственных учреждений путем слияния или разделения в установленном законодательством Республики Казахстан порядке и предоставления таким государственным учреждениям права на реализацию товаров (работ, услуг), деньги, от реализации которых остаются в их распоряжении.
Вместе с письмом на перенос государственным учреждением представляются в территориальное подразделение казначейства следующие документы:
1) план поступлений и расходов денег по новым кодам;
2) справка о внесении изменений в план поступлений и расходов денег на уменьшение плановых назначений по старым кодам.
При этом в справке на уменьшение плановых назначений по старым кодам, суммы плана с начала года указывается общей суммой в текущем квартале.
Параграф 5. Учет и контроль денег получаемых государственными
учреждениями от реализации товаров (работ, услуг),
остающихся в их распоряжении
432. Приобретение товаров (работ, услуг) за счет денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан с учетом требований законодательства Республики Казахстан о государственных закупках.
Договор за счет денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении заключается в пределах суммы, предусмотренной по соответствующему коду бюджетной классификации расходов по виду товаров (работ, услуг).
При этом договора государственных учреждений, заключенные по спецификам экономической классификации расходов, включенные в перечень специфик экономической классификации расходов, в том числе видов расходов, по которым регистрация заключенных гражданско-правовых сделок является обязательной, в соответствии с абзацем вторым пункта 162 настоящих Правил, подлежат регистрации в территориальном подразделении казначейства.
Регистрация договора, заключенного государственным учреждением за счет денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, осуществляется на основании заявки на регистрацию обязательств, оформленной и предоставленной в порядке, установленном параграфами 4-9 главы 6 настоящих Правил.

Ескерту. 432-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586 бұйрығымен.
433. Мемлекеттік мекемелердің өздерінің билігінде қалатын (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақша төлеушілерден қолма-қол емес не қолма-қол ақша түрінде тікелей мемлекеттік мекеменің кассасына түсуі мүмкін.
434. Мемлекеттік мекеме өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақшаның нысаналы пайдаланылуын қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік мекеменің өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақша есебінен жасалатын төлемдер:
шарттар жасалған және тіркелген шығыстар түрлері бойынша - тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлері бойынша ақылы қызмет шотына нақты қолма-қол ақшаның және тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлері бойынша шығыстардың бюджеттік сыныптамасының коды бойынша шарт сомасы шеңберінде;
қалған шығыстар түрлері бойынша - тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлері бойынша ақылы қызмет шотына нақты қолма-қол ақшаның және тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлері бойынша шығыстардың бюджеттік сыныптамасының тиісті коды бойынша бекітілген сома шеңберінде жүзеге асырылады.
Өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін түсімдерді жұмсау осы Ережеде белгіленген тәртіппен ресімделген және ұсынылған төлеуге берілетін шот негізінде жүзеге асырылады.
435. Мемлекеттік мекемелердің өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін түсімдер жоспармен бекітілген сомадан тыс алатын ақша түсімдері, олар түскен кезде мемлекеттік мекеме жоспарды оған өзгерістер енгізу арқылы нақтылағанға дейін жұмсау құқығынсыз ақылы қызметтер шотына есептеледі.
Ағымдағы қаржы жылының аяғына дейін аумақтық қазынашылық бөлімшесіне жоспарға өзгерістер енгізуге арналған анықтаманы ұсынбаған жағдайда, мемлекеттік мекеме жаңа қаржы жылының он күнтізбелік күні ішінде оларды тиісті бюджеттің кірісіне аударуға төлеуге берілетін шотты ұсынады.
Мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне белгіленген мерзімде хатты ұсынбаған жағдайда, аумақтық қазынашылық бөлімшесі белгіленген мерзім өткен күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей өздерінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түсетін ақша есебінен мемлекеттік мекемелер алатын мемлекеттік мекеменің төлемдері мен ақша аударымын жүзеге асыруды тоқтата тұрады.
436. Бекітілген жоспарда көзделмеген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлері бойынша ақша түскен кезде түсімдер сомасы 902 "Анықталғанға дейін өзара есеп айырысу бойынша ұлттық валютада аударылған сома" деген шотта есептеледі. Түсімдерді 902-шотқа есептеген күннен кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты орындаушысы 2-38 нысан бойынша төлем тапсырмасын 2 данада басып шығарады және ақша алушы болып көрсетілген мемлекеттік мекемеге аумақтық қазынашылық бөлімшесінің құрылымдық бөлімшесі басшысының қойылған қолы және өз мөртабанының бедері және қойылған қолы бар бір дананы жібереді.

Сноска. Пункт 432 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586.
433. Деньги, получаемые государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающиеся в их распоряжении могут поступать от плательщиков в безналичной форме либо наличными деньгами непосредственно в кассу государственного учреждения.
434. Государственное учреждение обеспечивает целевое использование денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении.
Платежи за счет денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, осуществляются:
по видам расходов, по которым заключены и зарегистрированы договора - в пределах фактического наличия денег на КСН платных услуг по виду товаров (работ, услуг) и суммы договора по коду бюджетной классификации расходов по виду товаров (работ, услуг);
по остальным видам расходов - в пределах фактического наличия денег на КСН платных услуг по виду товаров (работ, услуг) и утвержденной суммы по соответствующему коду бюджетной классификации расходов по виду товаров (работ, услуг).
Расходование поступлений за счет денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении осуществляется на основании счета к оплате, оформленного и предоставленного в порядке, установленном настоящими Правилами.
435. Поступления денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении сверх сумм, утвержденных планом, при их поступлении зачисляются на счет платных услуг без права расходования государственным учреждением до уточнения плана путем внесения изменений в него.
В случае непредставления в территориальное подразделение казначейства справки на внесение изменений в план до конца текущего финансового года в течение десяти календарных дней нового финансового года государственным учреждением предоставляется счет к оплате на перечисление их в доход соответствующего бюджета.
В случае непредставления государственным учреждением в территориальное подразделение казначейства в установленный срок письма, территориальное подразделение казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня истечения установленного срока приостанавливает осуществление платежей и переводов денег государственного учреждения за счет денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении.
436. При поступлении денег по видам товаров (работ, услуг), не предусмотренных утвержденным планом, суммы поступлений зачисляются на 902 счет. Не позднее следующего рабочего дня за днем зачисления сумм поступлений на 902 счет ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства распечатывает в 2-х экземплярах платежное поручение по форме 2-38 и направляет государственному учреждению, указанному получателем денег, один его экземпляр с подписью руководителя структурного подразделения территориального подразделения казначейства и оттиском своего штампа и подписью.

Ескерту. 436-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586 бұйрығымен.
437. Мемлекеттік мекеме төлем құжатының көшірмесін алған күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде түсімнің негізділігін анықтау және ол бойынша түсімдер сомасы есептелуі тиіс тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) түрлерін анықтау және хатты аумақтық қазынашылық бөлімшесіне ұсыну жөніндегі жұмыстарды жүргізеді. Мемлекеттік мекеме хатта соманы шотқа есептеу және тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлерінің кодын көрсете отырып не оларды бюджет кірісіне аудару қажеттілігі туралы растайды.
Мемлекеттік мекеменің хаты негізінде аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты орындаушысы:
аумақтық қазынашылық бөлімшесінің 902-шотынан жоспарда көзделмеген түсімдер сомасын есептен шығару, және хатта көрсетілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түрлерінің коды бойынша оны шотқа есептеу жөнінде операция жүргізу үшін;
жоспарда көзделмеген түсімдер сомасын тиісті бюджет кірісіне аудару үшін төлеуге берілетін шотты ҚБАЖ-да қалыптастырады және бекітеді.
Мемлекеттік мекеме хатты уақтылы беруді және хат деректерінің растылығын қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне белгіленген мерзімде хат ұсынбаған жағдайда аумақтық қазынашылық бөлімшесі белгіленген мерзім өткен күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей өзінің билігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түсетін ақша есебінен мемлекеттік мекеменің төлемдері мен ақша аударымын жүзеге асыруды тоқтата тұрады.
438. Мемлекеттiк мекеме республикалық немесе жергілікті бюджеттiң есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелердiң тауарлары (жұмыстары, қызметтерi) сыныптауышына сәйкес өткiзуден ақша билiгiнде қалатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) басқа мемлекеттiк мекемелерге өткiзудi жүзеге асыра алады.
439. Мемлекеттік мекемеге бюджет қаражатын немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оған ашылатын шоттардан қаражатты оның ақылы қызмет шотына аударуға тыйым салынады.
440. Мемлекеттік мекемелер мен бюджеттік бағдарламалар әкімшілері Бюджет кодексінің 124-бабының 4-тармағына сәйкес анықтаған тәртіппен, нысанда және мерзімде тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден мемлекеттік мекемелер алатын, өздерінің билігінде қалатын ақша түсімдері мен жұмсалу жоспарларының орындалуы туралы есеп жасайды.
Ескерту. 440-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586 бұйрығымен.

Сноска. Пункт 436 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586.
437. Государственное учреждение в течение 3-х рабочих дней со дня получения копии платежного документа проводит работу по выяснению обоснованности поступления и выяснению вида товаров (работ, услуг), по которому должна быть зачислена сумма поступления и предоставлению письма в территориальное подразделение казначейства. В письме государственное учреждение подтверждает о необходимости зачисления суммы на КСН платных услуг и указанием кода вида товаров (работ, услуг) либо перечисления их в доход бюджета.
На основании письма государственного учреждения ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства формирует и утверждает в ИИСК счет к оплате:
для проведения операции по списанию с 902 счета территориального подразделения казначейства суммы поступлений, не предусмотренные планом, и зачислению ее на КСН платных услуг по коду вида товаров (работ, услуг), указанного в письме;
для перечисления суммы поступлений, не предусмотренных планом, в доход соответствующего бюджета.
Государственное учреждение обеспечивает своевременность предоставления письма и достоверность данных письма.
В случае непредставления государственным учреждением в территориальное подразделение казначейства в установленный срок письма территориальное подразделение казначейства не позднее следующего рабочего дня со дня истечения установленного срока приостанавливает осуществление платежей и переводов денег государственного учреждения за счет денег от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в его распоряжении.
438. Государственное учреждение может осуществлять реализацию товаров (работ, услуг) другим государственным учреждениям в соответствии с Классификатором перечня товаров (работ, услуг) государственных учреждений, содержащихся за счет республиканского или местного бюджета, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении.
439. Запрещается государственному учреждению перечисление бюджетных средств или средств со счетов, открываемых ему в соответствии с законодательством Республики Казахстан, на его КСН платных услуг.
440. Государственные учреждения и администраторы бюджетных программ составляют отчет об исполнении планов поступлений и расходов денег, получаемых государственными учреждениями от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, в порядке, форме и сроки, определенные в соответствии с пунктом 4 статьи 124 Бюджетного кодекса.
Сноска. Пункт 440 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586.

6-параграф. Қайырымдылық көмектен түсетін түсімдер бойынша операцияларды жүзеге асыру
Ескерту. 6-параграф жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
441. Қайырымдылық көмек шоты бойынша операциялар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілері негізінде жүзеге асырылады.
442. Қайырымдылық көмек ҚБШ бойынша операцияларды есепке алу мемлекеттік мекемелердің кодтары бойынша жүзеге асырылады.
443. Қайырымдылық көмек бойынша ҚБШ бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылады.
Ескерту. 443-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 12.07.2017 № 431 бұйрығымен
444. Алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
445. Қайырымдылық көмек шоты бойынша операцияларды жүргізу үшін мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшеге қолдар мен мөр бедерінің үлгілері бар құжатты береді.
Ескерту. 445-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
446. Мемлекеттік мекеме қайырымдылық көмектен түсетін түсімдерді жоспарламайды.
Нысаналы сипатқа ие қайырымдылық көмектен түсетін түсімдерді мемлекеттік мекеме мақсатқа сай жұмсайды.
Мемлекеттік мекеме қайырымдылық көмектен түсетін түсімдердің нысаналы пайдаланылуын қамтамасыз етеді.
447. Қайырымдылық көмекті ағымдағы жылы мақсатқа сай пайдаланбаған мемлекеттік мекеме оны келесі жылы мақсатқа сай пайдаланады.
Қайырымдылық көмек ақшасын ағымдағы қаржы жылы жете пайдаланбаған жағдайда осы ақшаны салған тұлға оны қайтарып алуға құқығы бар.
Ескерту. 447-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 24.12.2021 № 1335 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
448. Қайырымдылық көмектен түсетін түсімдерді жұмсау осы Ережеде белгіленген тәртіппен ресімделген және ұсынылған төлеуге берілетін шот негізінде қайырымдылық көмектің тиісті шоттағы ақша қалдығының шеңберінде жүзеге асырылады.
449. Қайырымдылық көмектен түсетін түсімдер бойынша қолма-қол ақшамен жасалатын операциялар жөніндегі банктік қызметтерге ақы төлеуді мемлекеттік мекеме өзі және банк арасындағы кассалық қызмет көрсетуге арналған шарт негізінде қайырымдылық көмек ақшасы есебінен жүргізеді.
7-параграф. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жеке және/немесе заңды тұлғалардың оларды қайтару немесе белгілі бір жағдайлар туындаған кезде бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен мемлекеттік мекемеге берілетін ақша бойынша операцияларды жүзеге асыру

Параграф 6. Осуществление операций по поступлениям
от благотворительной помощи
Сноска. Параграф 6 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
441. Операции по КСН благотворительной помощи осуществляются на основании законодательных актов Республики Казахстан.
442. Учет операций по КСН благотворительной помощи осуществляется по кодам государственных учреждений.
443. КСН благотворительной помощи открываются в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета.
Сноска. Пункт 443 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.07.2017 № 431.
444. Исключен приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
445. Для проведения операций по КСН благотворительной помощи государственное учреждение предоставляет в территориальное подразделение казначейства документ с образцами подписей и оттиска печати.
Сноска. Пункт 445 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
446. Поступления от благотворительной помощи государственным учреждением не планируются.
Поступления от благотворительной помощи, носящие целевой характер, расходуются государственным учреждением по целевому назначению.
Государственное учреждение обеспечивает целевое использование поступлений от благотворительной помощи.
447. Государственное учреждение, не использовавшее благотворительную помощь по назначению в текущем году, использует ее по назначению в следующем году.
В случае недоиспользования денег благотворительной помощи в текущем финансовом году лицо, внесшее эти деньги, имеет право на их возврат.
Сноска. Пункт 447 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 24.12.2021 № 1335 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
448. Расходование поступлений от благотворительной помощи осуществляется в пределах остатков денег на соответствующем КСН благотворительной помощи на основании счета к оплате, оформленного и представленного в порядке, установленном настоящими Правилами.
449. Оплата банковских услуг по операциям с наличными деньгами по поступлениям от благотворительной помощи производится государственным учреждением за счет денег благотворительной помощи на основе договора на кассовое обслуживание между ним и банком.
Параграф 7. Осуществление операций по деньгам, передаваемым
государственному учреждению в соответствии с законодательными
актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими
лицами на условиях их возвратности, либо перечисления при
наступлении определенных условий в соответствующий
бюджет или третьим лицам

451. Ақшаны уақытша орналастырудың ҚБШ бойынша операциялары жеке немесе заңды тұлғалардың ақшаны мемлекеттік мекемелерге қайтару шартымен не белгілі бір жағдайлар туындаған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару Қазақстан Республикасы заңнамалық актілерінде көзделген жағдайда іске асырылады.
452. Ақшаны уақытша орналастырудың ҚБШ бойынша операцияларды есепке алу мемлекеттік мекемелердің кодтары бойынша жүзеге асырылады.
453. Ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ-сы бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен түсімдер мен шығыстардың түрлері бойынша ашылады.
454. Алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
455. Ақшаны уақытша орналастырудың ҚБШ-сы бойынша операциялар жүргізу үшін мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне қойылған қол және мөр бедерінің үлгілері бар құжатты береді.
Ескерту. 455-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
456. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жеке және/немесе заңды тұлғалардың оларды қайтару немесе белгілі бір жағдайлар туындаған кезде бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен мемлекеттік мекемеге берілетін ақша бойынша жоспарлар жасалмайды.
457. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жеке және/немесе заңды тұлғалардың оларды қайтару немесе белгілі бір жағдайлар туындаған кезде бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен мемлекеттік мекемеге берілетін ақша Қазақстан Республикасының заңнамасында анықталған жағдай туындаған күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде оларды салған тұлғаларға қайтарылуы не тиісті бюджетке аударылуы тиіс.
Мемлекеттік мекеме Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жеке және (немесе) заңды тұлғалардың оларды қайтару немесе белгілі бір жағдайлар туындаған кезде бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен мемлекеттік мекемеге берілген ақшаны уақтылы қайтаруды не оларды тиісті бюджетке аударуды (бұдан әрі - қайтару/аудару) қамтамасыз етеді.
458. Қайтару/аудару осы Ережеде белгіленген тәртіппен ресімделген және ұсынылған төлеуге берілетін шот негізінде уақытша орналастыру шотындағы ҚБШ ақша қалдықтары шегінде жүзеге асырылады.
Ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ-сынан сот актілерін орындау жөніндегі ақшаны қайтаруды/аударуды атқарушы құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті аумақтық орган қағаз тасығыштағы төлеуге берілетін шот негізінде, атқарушы құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы аумақтық органның мөрімен куәландырылған атқарушы құжаттың көшірмесін қоса бере ("Қазынашылық-клиент" АЖ-да сот актісінің немесе атқарушы құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы аумақтық органның мөрімен куәландырылған атқарушы құжаттың түпнұсқасынан сканерленген электрондық құжаттарды қоса тіркейді) отырып, жүзеге асырады.
Бұл ретте, аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты орындаушысы осы Ереженің 101-тармағына сәйкес аумақтық қазынашылық бөлімшесіне ұсынған қолдары мен мөр бедері бар атқарушылық құжаттарды орындауды қамтамасыз ету саласында аумақтық органның мөрімен куәландырылған атқарушы құжаттардың қоса берілген көшірмелерін салыстыруды жүзеге асырады.
Атқарушылық құжаттарды орындауды қамтамасыз ету саласында қолдары мен мөр бедерінің үлгілерімен ұсынылған құжаттар сәйкес келмеген жағдайда аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты орындаушысы мемлекеттік мекемелердің төлемге шотын орындаусыз қайтарады.
Жеке және (немесе) заңды тұлғалардың белгілі бір жағдайлар туындаған кезде Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес оларды қайтару немесе аудару шартымен мемлекеттік мекемелерге берілетін ақшаны тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға, оларды енгізген тұлғаларға, немесе тиісті бюджет кірісіне қайтаруға/аударуға оларды ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ-сын есепке алусыз рұқсат берілмейді.
Қолма-қол ақшаны есептеу және қайтарып алу үшін уақытша ақша орналастыру ҚБШ-сы бойынша қолма-қол ақшамен жасалатын операциялар үшін банктік қызметтерге ақы төлеу ақшаны салған тұлға есебінен мемлекеттік мекеме мен банк арасындағы кассалық қызмет көрсетуге арналған шарт негізінде жүргізіледі, тез бұзылуға ұшырайтын немесе оларды сақтау елеулі материалдық шығынын талап ететін заттай айғақты сатудан алынған, сондай-ақ сотқа дейінгі тергеуді жүргізуші орган алып қойған ақшаны есептеудің, банктік қызметтерге ақы төлеу Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес өкілеттік берілген органдардың міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспары есебінен жүргізілетін ҚБШ-на есептеу жағдайлары қосылмайды.

451. Операции по КСН временного размещения денег осуществляются в случаях, когда законодательными актами Республики Казахстан предусмотрены передача денег физическими или юридическими лицами государственным учреждениям на условиях возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам.
452. Учет операций по КСН временного размещения денег осуществляется по кодам государственных учреждений.
453. КСН временного размещения денег открываются в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета по видам поступлений и расходов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
454. Исключен приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
455. Для проведения операций по КСН временного размещения денег государственное учреждение предоставляет в территориальное подразделение казначейства документ с образцами подписей и оттиска печати.
Сноска. Пункт 455 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
456. Планы государственным учреждением по деньгам, передаваемым государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам, не составляются.
457. Деньги, передаваемые государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам, должны быть возвращены лицам, внесшим их, либо перечислены в соответствующий бюджет в течение 3-х рабочих дней со дня наступления условий, определенных законодательством Республики Казахстан.
Государственное учреждение обеспечивает своевременность возврата денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам, либо перечисления их в соответствующий бюджет (далее - возврат/перечисление).
458. Возврат/перечисление осуществляется в пределах остатков денег на КСН временного размещения денег на основании счета к оплате, оформленного и представленного в порядке, установленном настоящими Правилами.
Возврат/перечисление денег по исполнению судебных актов с КСН временного размещения осуществляется уполномоченным территориальным органом в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов на основании счета к оплате на бумажном носителе, который прикладывает (в ИС "Казначейство-клиент" прикрепляет электронные документы, сканированные с оригинала судебного акта или исполнительного документа, заверенные печатью территориального органа в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов) копию исполнительного документа, заверенного печатью территориального органа в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов.
При этом, ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства осуществляет сверку представленных счетов к оплате и приложенных копий исполнительных документов, заверенных печатью территориального органа в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов с образцами подписей и оттисками печати органа, представившего в территориальные подразделения казначейства в соответствии с пунктом 101 настоящих Правил.
В случае несоответствия представленных документов с образцами подписей и оттисками печати органа в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства возвращает без исполнения счета к оплате государственных учреждений.
Возврат/перечисление денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам, лицам, внесшим их, либо в доход соответствующего бюджета без зачисления их на КСН временного размещения денег не допускается.
Оплата банковских услуг за операции с наличными деньгами по их зачислению и получению с КСН временного размещения денег для возврата производится на основании договора на кассовое обслуживание между государственным учреждением и банком за счет лица, внесшего деньги, за исключением случая зачисления на КСН денег, вырученных от реализации вещественных доказательств, подвергающихся быстрой порче или хранение которых требует значительных материальных затрат, а также зачисления денег, изъятых органами, ведущими досудебное расследование, где оплата банковских услуг производится за счет индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам органов, уполномоченных в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.

Ескерту. 458-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.10.2015 № 509; өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 ; 11.11.2016 № 597; 12.07.2017 № 431 бұйрықтарымен
459. Мемлекеттік мекеме, бюджеттік бағдарламалар әкімшілері Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жеке және (немесе) заңды тұлғалардың оларды қайтару немесе белгілі бір жағдайлар туындаған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен мемлекеттік мекемеге берілетін ақша бойынша Бюджет кодексінің 124-бабының 4-тармағына сәйкес анықтаған тәртіппен, нысанда және мерзімде есеп жасайды және ұсынады.
Ескерту. 459-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586 бұйрығымен.
8-параграф. Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдерінің жергілікті өзін-өзі басқару функцияларын іске асыруына бағытталған ақшаның түсу және жұмсалу тәртібі
Ескерту. 8-параграф алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 06.09.2017 № 543 (халық саны екі мың адамнан көп аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2018 және халық саны екі мың адам және одан аз аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Сайлауларды, республикалық референдумды қаржыландыру, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша операциялық шығындары өтемақысының тәртібі" 10-тарауы
Ескерту. 10-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
1-параграф. Сайлауларды, республикалық референдумды мемлекеттік қаржыландыру
468. Партиялық тізімдер негізінде сайланатын Парламент Мәжілісінің депутаттарын қоспағанда, Президентті, Парламент, мәслихаттардың депутаттарын, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының мүшелерін сайлау, республикалық референдум осы мақсаттар үшін ашылатын арнайы шот арқылы қаржыландырылады.
Әкімдерді сайлау облыстық бюджеттен осы мақсаттар үшін жергілікті атқарушы органдарға ашылған арнайы шоттар арқылы қаржыландырылады.
Ескерту. 468-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 04.10.2023 № 1056 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
469. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жергілікті атқарушы органдарға:
1) Қазақстан Республикасының Президентін, Парламент, мәслихаттар депутаттарын, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының мүшелерін сайлау, сондай-ақ республикалық референдум кезінде сайлау іс-шараларын жүргізуге арналған шығыстар жөніндегі операцияларды есепке алуға арналған жергілікті атқарушы органның арнайы шоттарын (бұдан әрі – сайлауларды, республикалық референдумды қаржыландыру үшін шоттар);

Сноска. Пункт 458 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.10.2015 № 509; с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87; от 11.11.2016 № 597; от 12.07.2017 № 431.
459. Государственные учреждения, администраторы бюджетных программ составляют и предоставляют отчеты по деньгам, передаваемым государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам, в порядке, форме и сроки, определенные в соответствии с пунктом 4 статьи 124 Бюджетного кодекса.
Сноска. Пункт 459 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586.
Параграф 8. Порядок поступления и расходования денег,
направленных на реализацию акимами города районного значения,
села, поселка, сельского округа функций местного самоуправления
Параграф 8 исключен приказом Министра финансов РК от 06.09.2017 № 543 (вводится в действие для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью более двух тысяч человек с 01.01.2018 и для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с 01.01.2020).
Глава 10. Порядок финансирования выборов, республиканского референдума, компенсации затрат по проектам государственно-частного партнерства
Сноска. Заголовок главы 10 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
Параграф 1. Государственное финансирование выборов,
республиканского референдума
468. Выборы Президента, депутатов Парламента, за исключением депутатов Мажилиса Парламента, избираемых на основе партийных списков, маслихатов, членов органов местного самоуправления, республиканский референдум финансируются из средств республиканского бюджета через специальные счета, открытые местным исполнительным органам, для этих целей.
Выборы акимов финансируются из областного бюджета через специальные счета, открытые соответствующим администраторам бюджетных программ для этих целей.
Сноска. Пункт 468 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 04.10.2023 № 1056 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
469. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет открытие местным исполнительным органам:
1) специальных счетов, предназначенных для учета операций по расходам на проведение избирательных мероприятий при выборах Президента, депутатов Парламента Республики Казахстан, маслихатов, членов органов местного самоуправления, а также при проведении республиканского референдума (далее – счета для финансирования выборов, республиканского референдума);

2) әкімдерді сайлау кезінде сайлау іс-шараларын өткізуге арналған шығыстар бойынша операцияларды есепке алуға арналған арнайы шоттарды (бұдан әрі – әкімдерін сайлауды қаржыландыруға арналған шоттар) ашуды жүзеге асырады.
Сайлауды, республикалық референдумды қаржыландыру үшін шоттар Орталық сайлау комиссиясының қолдаухаты негізінде ашылады.
Әкімдерді сайлауды қаржыландыру үшін шоттар облыстардың жергілікті атқарушы органдарының қолдаухаты негізінде ашылады.
Сайлауды, республикалық референдумды қаржыландыру үшін шоттар және әкімдерді сайлауларды қаржыландыру үшін шоттар сайлау іс-шараларын, республикалық референдумды қаржыландыру аяқталғанға дейінгі мерзімге ашылады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган сайлауды, республикалық референдумды қаржыландыру үшін шоттарды ашқаннан кейін Орталық сайлау комиссиясы сайлауды, республикалық референдумды қаржыландыру үшін ашылған шоттардың нөмірі мен күні туралы әрбір аумақтық сайлау комиссиясына жазбаша хабарлама береді.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган әкімдерді сайлауды қаржыландыру үшін шоттарды ашқаннан кейін жергілікті атқарушы органдар әкімдерді сайлауларды қаржыландыру үшін ашылған шоттардың нөмірі мен күні туралы әрбір облыстық, аудандық аумақтық сайлау комиссиясына жазбаша хабарлама береді.
Сайлауды, республикалық референдумды қаржыландыру үшін шот бойынша және әкімдерді сайлауды қаржыландыру үшін шот бойынша операциялар жүргізу үшін аумақтық сайлау комиссиясы аумақтық қазынашылық органына сайлау комиссиясының төрағасын тағайындау туралы сайлау комиссиясы шешімінің көшірмесі мен нотариалды куәландырылған қолдар мен мер бедерінің үлгілері бар құжатты ұсынады.
Ескерту. 469-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 04.10.2023 № 1056 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
470. Сайлауды, республикалық референдумды мемлекеттік қаржыландыруды шығыстардың функционалдық және экономикалық сыныптамасына сәйкес міндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке жоспарларға сәйкес Орталық сайлау комиссиясы жүзеге асырады.
Әкімдерді сайлауды мемлекеттік қаржыландыруды міндеттемелер мен төлемдер және шығыстардың функционалдық және экономикалық сыныптамасы бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларына сәйкес облыстардың жергілікті атқарушы органдары жүзеге асырады.
Облыстық бюджеттік бағдарламалардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттік бағдарламаларының әкімшілері, сондай-ақ аудандық (қалалық) бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың аумақтық сайлау комиссияларын қаржыландырудың жеке жоспарларын облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана, аудандар, облыстық маңызы бар қалалар бойынша тиісті аумақтық қазынашылық бөлімшелеріне ұсынады.

2) специальных счетов, предназначенных для учета операций по расходам на проведение избирательных мероприятий при выборах акимов (далее – счета для финансирования выборов акимов).
Счета для финансирования выборов, республиканского референдума открываются на основании ходатайства Центральной избирательной комиссии.
Счета для финансирования выборов акимов открываются на основании ходатайства соответствующего администратора бюджетных программ.
Счета для финансирования выборов, республиканского референдума и счета для финансирования выборов акимов открываются на срок до завершения финансирования выборных мероприятий, республиканского референдума.
После открытия центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета счетов для финансирования выборов, республиканского референдума Центральная избирательная комиссия письменно уведомляет о номере и дате открытия счета для финансирования выборов, республиканского референдума каждую территориальную избирательную комиссию.
После открытия центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета счетов для финансирования выборов акимов соответствующие администраторы бюджетных программ письменно уведомляют о номере и дате открытия счета для финансирования выборов акимов каждую областную, районную территориальную избирательную комиссию.
Для проведения операций по счету для финансирования выборов, республиканского референдума и по счету для финансирования выборов акимов территориальная избирательная комиссия представляет в территориальное подразделение казначейства копию решения избирательной комиссии о назначении председателя избирательной комиссии и документ с образцами подписей и оттиска печати, заверенный нотариально.
Сноска. Пункт 469 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 04.10.2023 № 1056 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
470. Государственное финансирование выборов, республиканского референдума осуществляется Центральной избирательной комиссией в соответствии с индивидуальными планами финансирования по обязательствам и платежам в соответствии с функциональной и экономической классификацией расходов.
Государственное финансирование выборов акимов осуществляется соответствующими администраторами областных бюджетных программ в соответствии с индивидуальными планами финансирования по обязательствам и платежам и функциональной и экономической классификацией расходов.
Администраторы областных бюджетных программ, бюджетных программ городов республиканского значения, столицы, а также администраторы районных (городских) бюджетных программ индивидуальные планы финансирования территориальных избирательных комиссий областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения представляют в соответствующие территориальные подразделения казначейства по областям, городам республиканского значения, столицы, районам, городам областного значения.

Ескерту. 470-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 04.10.2018 № 885; 04.10.2023 № 1056 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
471. Бекітілген қаржыландырудың жеке жоспары шеңберінде сайлау науқанын, республикалық референдумды жүргізу үшін бөлінетін бюджет қаражатына иелік етушілер тиісті сайлау комиссиясының төрағалары болып табылады.
Сайлау, республикалық референдум өткізуге арналған бюджет қаражатын жұмсау, әкімдерді сайлауды қоспағанда, республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын операцияларды есепке алу үшін ашылған жергілікті атқарушы органдардың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан жүргізіледі.
Әкімдерді сайлауды өткізуге арналған бюджет қаражатын жұмсау облыстық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын операцияларды есепке алу үшін ашылған жергілікті атқарушы органдардың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан жүргізіледі.
Тиісті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері тиісті сайлау комиссиясы төрағаларының назарына азаматтық-құқықтық мәмілелер жасауға және төлемдерді жүзеге асыруға берілген рұқсаттарды жеткізеді.
Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) беруге арналған шарттарды тиісті сайлау комиссиясының төрағалары ақша алушылармен "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында (бұдан әрі – Сайлау туралы Конституциялық заңы) көзделген жағдайларды қоспағанда, тиісті қаржы жылында міндеттемелер бойынша қаржыландыруды жеке жоспарларында көзделген сома шеңберінде жасасады.
Ескерту. 471-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 25.09.2024 № 641 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
472. Сайлау, республикалық референдум дайындау және өткізу уақытында жергілікті атқарушы органдар тиісті аумақтық қазынашылық бөлімшелеріне қойылған қол мен мөр бедерінің үлгілері бар құжатты ұсынады. Бұл ретте бірінші қол қою құқығы аумақтық сайлау комиссиясының төрағасына беріледі, екінші қол қою құқығы тиісті аппарат әкімінің бас бухгалтеріне (қаржы қызметінің басшысына) тиесілі болады.
Құжат жергілікті атқарушы органның елтаңбалы мөрінің үлгісін, аумақтық сайлау комиссиясын сайлау туралы тиісті мәслихат шешімінің (жоғары тұрған сайлау комиссиясының аумақтық сайлау комиссиясының мүшесін - оны мәслихат сайлағанға дейін шығып кеткеннің орнына аумақтық сайлау комиссиясының төрағасын тағайындау туралы шешімінің) нөмірі мен күнін көрсете отырып ресімделеді. Сайлауды, республикалық референдумды қаржыландыруға арналған шоттан және әкімдерді сайлауды қаржыландыруға арналған шоттан қаражатты жұмсауға аумақтық сайлау комиссиясы төрағасының өкілеттілігі сайлауларды, республикалық референдумды, әкімдерді сайлауды дайындау және өткізу мерзіміне, қайта дауыс беру не қайта сайлау мерзіміне және олар аяқталғаннан кейін алпыс күнтізбелік күнге дейін, бірақ ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанынан кешіктірмей (егер сайлау қазанның соңғы жексенбісінде өткізілген жағдайда) белгіленеді.
Осы тармақпен қарастырылған, жергілікті орындаушы органдары қазынашылықтың аумақтық бөлімшесіне еңбекақы мен басқа да ақшалай төлемдер, міндетті және ерікті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар төлеу бойынша қайтаруға жататын төлемдерді өткізу үшін уақытша қол қою белгісі мен мөртабан бедерінің үлгісін үш күнтізбелік күннен асырмайтын мерзімге тапсырады.

Сноска. Пункт 470 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 04.10.2018 № 885; от 04.10.2023 № 1056 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
471. Распорядителями бюджетных средств, выделяемых для проведения избирательной кампании, республиканского референдума в пределах утвержденного индивидуального плана финансирования, являются председатели соответствующих избирательных комиссий.
Расходование бюджетных средств на проведение выборов, за исключением выборов акимов, республиканского референдума производится со специальных счетов местных исполнительных органов, открытых для учета операций, осуществляемых за счет средств республиканского бюджета.
Расходование бюджетных средств на проведение выборов акимов производится со специальных счетов соответствующих администраторов бюджетных программ, открытых для учета операций, осуществляемых за счет средств областного бюджета.
Соответствующие администраторы бюджетных программ доводят до председателей соответствующих избирательных комиссий индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам для совершения гражданско-правовых сделок и осуществления платежей.
Договора на поставку товаров (работ, услуг) заключаются председателями соответствующих избирательных комиссий с получателями денег в пределах сумм, предусмотренных индивидуальными планами финансирования по обязательствам на соответствующий финансовый год, за исключением случаев, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан" (далее – Конституционный закон о выборах).
Сноска. Пункт 471 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.09.2024 № 641 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
472. На время подготовки и проведения выборов, республиканского референдума местными исполнительными органами в соответствующие территориальные подразделения казначейства представляется документ с образцами подписей и оттиска печати. При этом право первой подписи предоставляется председателю территориальной избирательной комиссии, право второй подписи принадлежит главному бухгалтеру (руководителю финансовой службы) соответствующего аппарата акима.
Документ оформляется с указанием образца гербовой печати местного исполнительного органа, номера и даты решения соответствующего маслихата об избрании территориальной избирательной комиссии (решения вышестоящей избирательной комиссии о назначении члена территориальной избирательной комиссии – председателя территориальной избирательной комиссии вместо выбывшего до его избрания маслихатом). Полномочия председателя территориальной комиссии на расходование средств со счета для финансирования выборов, республиканского референдума и со счета для финансирования выборов акимов устанавливаются только на срок подготовки и проведения выборов, республиканского референдума, выборов акимов, повторного голосования либо повторных выборов и до шестидесяти календарных дней после их окончания, но не позднее 31 декабря текущего финансового года (в случае, если выборы проведены в последнее воскресенье октября).
Для проведения платежей по возвратам заработной платы и других денежных выплат, обязательных и добровольных пенсионных взносов, социальных отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование после истечения установленного срока предусмотренный настоящим пунктом, местными исполнительными органами в территориальное подразделение казначейства представляются временные образцы подписей и оттиска печати на срок не более трех календарных дней, для перечисления платежей по суммам возврата.

Ескерту. 472-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046; өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 04.10.2023 № 1056 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
473. Аумақтық сайлау комиссиясы төрағасының қаражатты жұмсауға арналған өкілеттік мерзімі қаржы жылының соңына келген жағдайда, сайлау бойынша төлемдер жүргізу қазынашылық органдарымен ҚБЕО төлем жүйесінің жұмысын ұйымдастыру үшін қаржы жылы аяқталған соң жүзеге асырылады.
Ескерту. 473-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
474. Аумақтық сайлау комиссияларының төрағалары ақша қаражатына билік етеді және қаржылық құжаттардың қаржы мәселелері бойынша сайлау комиссияларының шешімдеріне сәйкес келуіне жауап береді.
475. Республикалық бюджет қаражатынан мыналарға жұмсалған:
1) сайлау комиссияларын ұйымдастыруға және қызметіне:
сайлау комиссияларының босатылған мүшелерінің жалақысына;
сайлау комиссиялары мүшелерінің қосымша еңбек ақысына;
жалақыға есептеуге;
техникалық қамтамасыз етуге (компьютерлер, ұйымдастыру техникаларын сатып алуға, жабдықтарды жалға алуға және жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуге, сондай-ақ дауыс беруге арналған құрал-жабдықты сатып алуға және жасауға);
көлік шығыстарына;
бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға;
байланыс қызметтеріне, почта-телеграф шығыстарына;
еңбек келісімдері негізінде техникалық персонал орындайтын жұмыстарға;
полиграфиялық шығыстарға;
кеңсе және шаруашылық тауарларын, ұрандар, плакаттар, мемлекеттік рәміздер үшін материалдар сатып алуға;
сайлауларды дайындау және өткізу барысында нотариаттық қызметтер және мұрағатшы қызметтерін сатып алу;
2) үй-жайларды жалға алуға;
3) іссапар шығыстарына;
4) консультанттардың, сарапшылардың, лингвистикалық комиссия мүшелерінің, электрондық сайлау жүйесін енгізуді жүзеге асыратын мамандардың еңбегіне ақы төлеуге;
5) Сайлау туралы Конституциялық заңының 28-бабының 3-тармағына сәйкес партиялық тізімдер бойынша дауысқа түсетін кандидаттардан басқа, кандидаттардың бұқаралық ақпарат құралдарында сөйлейтін сөздеріне;
6) Сайлау туралы Конституциялық заңының 28-бабының 4 және 5-тармақтарына сәйкес кандидаттардың көпшілікке сайлау алдында іс-шаралар өткізуге және партиялық тізімдер бойынша дауысқа түсетін кандидаттардан басқа, кандидаттардың үгіт материалдарын шығаруға;
7) партиялық тізімдер бойынша дауысқа түсетін кандидаттардан басқа, кандидаттардың Орталық сайлау комиссиясы белгілеген мөлшерде көлік шығыстарына;

Сноска. Пункт 472 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046; с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 04.10.2023 № 1056 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
473. В случаях, когда срок полномочий председателя территориальной избирательной комиссии на расходование средств выпадает на конец финансового года, проведение платежей по выборам осуществляется органами казначейства по завершению финансового года для организации работы в платежных системах КЦМР.
Сноска. Пункт 473 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
474. Председатели территориальных избирательных комиссий распоряжаются денежными средствами и несут ответственность за соответствие финансовых документов решениям избирательных комиссий по финансовым вопросам.
475. Из средств республиканского бюджета покрываются расходы на:
1) организацию и деятельность избирательных комиссий:
заработная плата освобожденных членов избирательных комиссий;
дополнительная оплата труда членов избирательных комиссий;
начисление на заработную плату;
техническое обеспечение (приобретение компьютеров, оргтехники, аренда оборудования и техническое обслуживание оборудования, а также приобретение и изготовление инвентаря для голосования);
транспортные расходы;
публикация в средствах массовой информации;
услуги связи, почтово-телеграфные расходы;
работы, выполняемые техническим персоналом на основании трудовых соглашений;
полиграфические расходы;
приобретение канцелярских и хозяйственных товаров, материалов для лозунгов, плакатов, государственной символики;
приобретение нотариальных услуг и услуг архивариуса в ходе подготовки и проведения выборов;
2) аренду помещений;
3) командировочные расходы;
4) оплату труда консультантов, экспертов, членов лингвистической комиссий, специалистов, обеспечивающих эксплуатацию электронной избирательной системы;
5) выступления кандидатов, кроме кандидатов, баллотирующихся по партийным спискам, в средствах массовой информации в соответствии с пунктом 3 статьи 28 Конституционного закона о выборах;
6) проведение публичных предвыборных мероприятий кандидатов и выпуск агитационных материалов кандидатов, кроме кандидатов, баллотирующихся по партийным спискам, в соответствии с пунктами 4 и 5 статьи 28 Конституционного закона о выборах;
7) транспортные расходы кандидатов, кроме кандидатов, баллотирующихся по партийным спискам, в размерах, устанавливаемых Центральной избирательной комиссией;

8) сайлау комиссиясы үй-жайында және дауыс беруге арналған үй-жайда орналастырылатын Президентке, Парламент және мәслихаттардың депутаттарына, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының мүшелеріне кандидаттар туралы, партия тізімін берген саяси партиялар туралы, сондай-ақ республикалық референдум туралы ақпараттық плакаттар дайындауға жұмсалатын шығыстар өтеледі.
Облыстық бюджет қаражатынан:
1) сайлау комиссияларын ұйымдастыруға және қызметіне:
сайлау комиссияларының босатылған мүшелерінің жалақысына;
сайлау комиссиялары мүшелерінің қосымша еңбек ақысына;
жалақыға есептеуге;
техникалық қамтамасыз етуге (компьютерлер, ұйымдастыру техникаларын сатып алуға, жабдықтарды жалға алуға және жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуге, сондай-ақ дауыс беруге арналған құрал-жабдықты сатып алуға және жасауға);
көлік шығыстарына;
бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға;
байланыс қызметтеріне, почта-телеграф шығыстарына;
еңбек келісімдері негізінде техникалық персонал орындайтын жұмыстарға;
полиграфиялық шығыстарға;
кеңсе және шаруашылық тауарларын, ұрандар, плакаттар, мемлекеттік рәміздер үшін материалдар сатып алуға;
2) үй-жайларды жалға алуға;
3) iссапар шығыстарына;
4) кандидаттардың сайлау алдындағы жария іс-шараларын өткiзуге және кандидаттардың үгiт баспа материалдарын шығаруға;
5) кандидаттардың көлік шығыстарына;
6) сайлау комиссиясының үй-жайы мен дауыс беру пунктінде орналастырылатын әкімдікке кандидаттар туралы ақпараттық плакаттарды дайындауға арналған шығыстар жабылады.
Ескерту. 475-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 09.10.2015 № 509; 30.11.2018 № 1046; 04.10.2023 № 1056 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 25.09.2024 № 641 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
476. Аумақтық және округтік сайлау комиссияларының төрағаларына тұрғын үй-жайды жалға алу бойынша іссапар шығыстарын өтеу мемлекеттік мекемелердің басшылары және басшыларының орынбасарларына белгіленген мөлшерде, ал Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының депутаттарын сайлау бойынша сайлаушылардың бірлескен отырысына қатысатын мәслихат депутаттарына учаскелік сайлау комиссияларының төрағалары мен сайлау комиссияларының мүшелеріне - мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне белгіленген мөлшерде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 мамырдағы № 256 қаулысымен бекітілген Бюджет қаражаты есебінен қызметтік іссапарларға, оның ішінде шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу қағидаларымен жүзеге асырылады.

8) изготовление размещаемых в помещении избирательной комиссии и помещении для голосования информационных плакатов о кандидатах в Президенты, депутаты Парламента и маслихатов, члены иных органов местного самоуправления, о политических партиях, выдвинувших партийные списки, а также о республиканском референдуме.
Из средств областного бюджета покрываются расходы на:
1) организацию и деятельность избирательных комиссий:
заработная плата освобожденных членов избирательных комиссий;
дополнительная оплата труда членов избирательных комиссий;
начисление на заработную плату;
техническое обеспечение (приобретение компьютеров, оргтехники, аренда оборудования и техническое обслуживание оборудования, а также приобретение и изготовление инвентаря для голосования);
транспортные расходы;
публикация в средствах массовой информации;
услуги связи, почтово-телеграфные расходы;
работы, выполняемые техническим персоналом на основании трудовых соглашений;
полиграфические расходы;
приобретение канцелярских и хозяйственных товаров, материалов для лозунгов, плакатов, государственной символики;
2) аренду помещений;
3) командировочные расходы;
4) проведение публичных предвыборных мероприятий кандидатов и выпуск агитационных печатных материалов кандидатов;
5) транспортные расходы кандидатов;
6) изготовление размещаемых в помещении избирательной комиссии и пункте для голосования информационных плакатов о кандидатах в акимы.
Сноска. Пункт 475 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 09.10.2015 № 509; от 30.11.2018 № 1046; от 04.10.2023 № 1056 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 25.09.2024 № 641 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
476. Возмещение командировочных расходов по найму жилого помещения председателям территориальных и окружных избирательных комиссий осуществляется в размере, установленном для руководителей и заместителей руководителей государственных учреждений, а депутатам маслихатов, участвующим в совместном заседании выборщиков по выборам депутатов Сената Парламента Республики Казахстан, председателям участковых избирательных комиссий и членам избирательных комиссий - в размере, установленном для работников государственных учреждений Правилами о возмещении расходов на служебные командировки за счет бюджетных средств, в том числе в иностранные государства, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 256.

Ескерту. 476-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
477. Сайлауды, республикалық референдумды қаржыландыру шотынан және әкімдерді сайлауды қаржыландыру шотынан сайлаулар өткізуге қаражатты жұмсау аумақтық сайлау комиссиясы төрағасының шешімі бойынша мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) аумақтық сайлау комиссияларын қаржыландыру жоспарларының шегінде ақша аумақтық сайлау комиссияларының төрағалары есеп беретіндей етіп беріледі, орындалған жұмыстар және сайлау учаскелеріне сатып алынған материалдық құндылықтар үшін шығыстар төленеді. Пайдаланылмаған есеп берілетін сомалардың қалдығын сайлаулар, республикалық референдум аяқталғаннан кейін үш күн мерзімде аумақтық сайлау комиссияларының төрағалары шығыстардың экономикалық сыныптамасының тиісті ерекшеліктері бойынша сайлауды, республикалық референдумды қаржыландыру шотына немесе әкімдерді сайлауды қаржыландыру шотына есепке алу үшін әкім аппаратының кассасына тапсырады;
2) аумақтық сайлау комиссияларының шығыстары әкімдерді сайлауды өткізу кезінде орталық сайлау комиссиясы/бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бекіткен олардың қаржыландыру жоспары шегінде аумақтық сайлау комиссияларының төрағалары бекіткен, оның негізінде тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алу жүзеге асырылатын құжат ұсынылғаннан кейін төленеді. Аумақтық сайлау комиссиясының шығыстарына арналған қолма-қол ақшаны беру осы комиссияның төрағасының өкімі бойынша жүргізіледі. Аванстық есепті алғаннан кейін әкім аппаратының бас бухгалтері (қаржы қызметінің басшысы) растайтын, оның негізінде тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алу жүзеге асырылатын құжаттардың ресімделу дұрыстығын тексереді және оларды осы комиссия төрағасының бекітуіне береді.
Есеп берілетін соманың пайдаланылмаған қалдығын аумақтық сайлау комиссиясының төрағалары сайлау, республикалық референдум аяқталғаннан кейін үш күндік мерзімде шығыстардың экономикалық сыныптамасының тиісті ерекшеліктері бойынша сайлауды, республикалық референдумды қаржыландыру шотына немесе әкімдерді сайлауды қаржыландыру шотына есептеу үшін әкім аппаратының кассасына тапсырады.
Ескерту. 477-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 04.10.2023 № 1056 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
478. Сайлау науқандарына, оның ішінде кандидаттарға, республикалық референдумға бөлінген республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражатын жұмсауды бақылау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 476 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
477. Расходование средств со счета для финансирования выборов, республиканского референдума и со счета для финансирования выборов акимов на проведение выборов производится по решению председателя территориальной избирательной комиссии в следующем порядке:
1) в пределах индивидуальных планов финансирования территориальных избирательных комиссий выдаются деньги под отчет председателям территориальных избирательных комиссий, оплачиваются расходы за выполненные работы и материальные ценности, приобретенные для избирательных участков. Остаток неиспользованных подотчетных сумм в трехдневный срок по окончании выборов, республиканского референдума сдается председателями территориальных избирательных комиссий в кассу аппарата акима для зачисления на счет для финансирования выборов, республиканского референдума или на счет для финансирования выборов акимов по соответствующим спецификам экономической классификации расходов;
2) расходы территориальных избирательных комиссий оплачиваются после предъявления соответствующих документов, на основании которых осуществляется приобретение товаров (работ, услуг), утвержденных председателями территориальных избирательных комиссий в пределах их плана финансирования, утвержденного Центральной избирательной комиссией/соответствующими администраторами бюджетных программ при проведении выборов акимов. Выдача наличных денег на расходы территориальной избирательной комиссии производится по распоряжению председателя этой комиссии. По получении авансового отчета главный бухгалтер (руководитель финансовой службы) аппарата акима проверяет правильность оформления и достоверность документов, на основании которых осуществлялось приобретение товаров (работ, услуг), и передает их на утверждение председателю этой комиссии.
Остаток неиспользованных подотчетных сумм в трехдневный срок по окончании выборов, республиканского референдума сдается председателями территориальных избирательных комиссий в кассу аппарата акима для зачисления на счет для финансирования выборов, республиканского референдума или на счет для финансирования выборов акимов по соответствующим спецификам экономической классификации расходов.
Сноска. Пункт 477 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 04.10.2023 № 1056 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
478. Контроль за расходованием средств республиканского и местных бюджетов, выделенных на избирательные кампании, в том числе кандидатам, на республиканский референдум, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

479. Кандидатурасын алып тастауға немесе кандидатты ұсыну туралы шешімнің күшін жоюға байланысты және сайлау комиссиясының республикалық бюджет қаражатынан сайлау науқанын өткізуге жұмсалған шығыстар бөлігін кандидаттың, оны ұсынған мәслихаттың немесе қоғамдық бірлестіктің шотына жатқызу туралы шешімі болған кезде, егер республикалық бюджеттен шығыстар және қаражатты қалпына келтіру бір қаржы жылында жүргізілсе, соңғысы жергілікті атқарушы органдардың қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына сайлауларды, республикалық референдумды өткізу жөніндегі кассалық шығыстарды қалпына келтіруге қаражат аударады. Республикалық бюджеттен шығыстарды бір, ал қаражатты қалпына келтіру келесі қаржы жылында жүзеге асырылған жағдайда, бұл қаражатты кандидат "Республикалық бюджетке түсетін өзге салықтық емес түсімдер" коды бойынша республикалық бюджеттің кірісіне аударады. Бұл ретте көрсетілген шешімді: Президентті сайлау кезінде - Орталық сайлау комиссиясы, Сенат депутаттарын сайлау кезінде - аумақтық сайлау комиссиялары, Мәжіліс және Мәслихат депутаттарын сайлау кезінде округтік сайлау комиссиялары қабылдайды.
480. Президентті, партиялық тізімдер негізінде сайланатын Парламент Мәжілісінің депутаттарын қоспағанда, Парламент, мәслихаттар депутаттарын, әкімдерді және жергілікті өзін-өзі басқару органдары мүшелерін сайлауды, сондай-ақ республикалық референдумды өткізуге бөлінген бюджет қаражатын пайдалану жөніндегі бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есеп беруді жасау Бюджет кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 480-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 04.10.2023 № 1056 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Шартты түрде қаржыландырылатын шығыстарды бөлу тәртібі
Ескерту. 2-параграф алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 19.03.2021 № 235 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. "Өкілдік шығындар" бағдарламасы бойынша республикалық бюджетте көзделген қаражатты пайдалану тәртібі
Ескерту. 3-параграф алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
4-параграф. Бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды бөлу
Ескерту. 4-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
502. Белгілі бір бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік бағдарламаларының құрамында бекітілетін және бюджеттік бағдарламалардың әртүрлі әкімшілері арасында ағымдағы қаржы жылы ішінде бөлінуге жататын, бөлінетін бюджеттік бағдарламалардың бөлуі Бюджет кодексінің 33-бабының 3-тармағына сәйкес бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісім бойынша тиісті орталық мемлекеттік органдар айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
Бөлінетін бюджеттік бағдарламаның әкімшісі ағымдағы қаржы жылының 1 қарашасына дейін бөлінетін бюджеттік бағдарламалардың бөлу тәртібін әзірлейді және оны мүдделі бюджеттік бағдарламаның әкімшілеріне және жергілікті атқарушы органдарға жолдайды.
Бөлінетін бюджеттік бағдарламаның әкімшісі Қазақстан Республикасы Парламенті республикалық бюджетті бекіту (нақтылау) туралы заңды қабылданған күннен кейін бес жұмыс күннің ішінде бөлінетін бюджеттік бағдарламалардың бөлу тәртібін бекіту туралы бұйрық жобасын бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға келісу үшін жолдайды.
Бөлінетін бюджеттік бағдарламалардың бөлу тәртібі бөлінетін бюджеттік бағдарлама бекітілген бюджет құрамында бөлінетін бюджеттік бағдарлама бекітілген жағдайда ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанынан кешіктірмей немесе бөлінетін бюджеттік бағдарлама нақтыланған бюджет құрамында бекітілетін жағдайда Қазақстан Республикасы Парламенті республикалық бюджет туралы заңды қабылдаған күннен бастап бір ай ішінде бөлінетін бюджеттік бағдарлама әкімшісінің бұйрығымен бекітіледі.
Осы тармақтың екінші, үшінші, төртінші бөліктерінде көзделген нормалар бюджеттік инвестициялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының конкурстық құжаттамаларын әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажетті сараптама жүргізуді, мемлекеттік-жекешелік серіктестік жобаларын консультациялық сүйемелдеуді қаржыландыруға қаражат бөлу тәртiбiне қолданылмайды.

479. В связи со снятием кандидатуры или отменой решения о выдвижении кандидата, и при наличии решения избирательной комиссии об отнесении части понесенных из средств республиканского бюджета расходов на проведение избирательной кампании на счет кандидата, выдвинувшего его маслихата или общественного объединения, последними перечисляются средства на специальные счета местных исполнительных органов для восстановления кассовых расходов по проведению выборов, республиканского референдума, если расходы из республиканского бюджета и восстановление средств производятся в одном финансовом году. В случае осуществления расходов из республиканского бюджета в одном, а восстановление средств в следующем финансовом году, эти средства кандидатом перечисляются в доход республиканского бюджета по коду "Прочие неналоговые поступления в республиканский бюджет". При этом указанное решение принимают: при выборах Президента - Центральная избирательная комиссия, при выборах депутатов Сената - территориальные избирательные комиссии, при выборах депутатов Мажилиса и Маслихата - окружные избирательные комиссии.
480. Ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности по использованию бюджетных средств, выделенных на проведение выборов Президента, депутатов Парламента, за исключением депутатов Мажилиса Парламента, избираемых на основе партийных списков, маслихатов, акимов и членов органов местного самоуправления, а также республиканского референдума, осуществляются в соответствии с Бюджетным кодексом.
Сноска. Пункт 480 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 04.10.2023 № 1056 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок выделения условно финансируемых расходов
Сноска. Параграф 2 исключен приказом Министра финансов РК от 19.03.2021 № 235 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Порядок использования средств, предусмотренных
в республиканском бюджете по программе
"Представительские затраты"
Сноска. Параграф 3 исключен приказом Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
Параграф 4. Распределение распределяемых бюджетных программ
Сноска. Заголовок параграфа 4 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
502. Распределение распределяемых бюджетных программ, утверждаемых в бюджете в составе бюджетных программ определенного администратора бюджетных программ и подлежащие распределению в течение текущего финансового года между различными администраторами бюджетных программ осуществляется в порядке, определяемом соответствующими центральными государственными органами по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию, согласно пункту 3 статьи 33 Бюджетного кодекса.
Администратор распределяемой бюджетной программы, до 1 ноября текущего финансового года разрабатывает порядок распределения распределяемой бюджетной программы, и направляет его на согласование заинтересованным администраторам бюджетных программ и местным исполнительным органам.
В течение пяти рабочих дней со дня принятия Парламентом Республики Казахстан закона об утверждении (уточнении) республиканского бюджета, администратор распределяемой бюджетной программы направляет проект приказа об утверждении порядка распределения распределяемой бюджетной программы на согласование центральному уполномоченному органу по бюджетному планированию.
Порядок распределения распределяемой бюджетной программы утверждается приказом руководителя администратора распределяемой бюджетной программы не позднее 31 декабря текущего финансового года в случае утверждения распределяемой бюджетной программы в составе утвержденного бюджета, или в течение месяца со дня принятия Парламентом Республики Казахстан закона об уточненном республиканском бюджете в случае утверждения распределяемой бюджетной программы в составе уточненного бюджета.
Нормы, предусмотренные частью второй, третьей, четвертой настоящего пункта не распространяются на порядки распределения средств на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз технико-экономических обоснований бюджетных инвестиционных проектов, конкурсных документаций проектов государственно-частного партнерства, консультативного сопровождения проектов государственно-частного партнерства.

1) МЖӘ жобасына бизнес-жомпарға сараптама жүргізуді қаржыландыру;
2) республикалық БИЖ ТЭН-нің экономикалық сараптамасын, оның ішінде оларды түзету кезінде;
3) МЖӘ жобаларының, оның ішінде концессиялық жобаның, конкурстық құжаттамасының ажырамас бөлігі болып табылатын МЖӘ жобаларының, оның ішінде концессиялық жобалардың, ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді қамтитын МЖӘ жобаларының, оның ішінде концессиялық жобалардың, конкурстық құжаттамасының сараптамасын, оның iшiнде оған өзгерiстер мен толықтырулар енгiзген кезде;
4) концессионердi таңдау жөніндегі конкурсты өткiзу кезiнде конкурсқа қатысушылар ұсынған концессиялық өтiнiмдер сараптамасын;
5) мемлекет кепілгерлігін алуға концессионер ұсыныстарының сараптамасын;
6) мемлекеттiк кепiлдiктердi ұсыну үшiн инвестициялық жобалардың экономикалық сараптамасын;
7) республикалық бюджет қаражаты есебiнен заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттiң қатысуы арқылы іске асыру жоспарланып отырған бюджеттiк инвестициялардың экономикалық сараптамасын, оның ішінде оларды түзету кезінде;
8) МЖӘ жобалардың, оның ішінде концессиялық жобалардың iске асырылуын бағалауды;
9) БИЖ-дің іске асырылуын бағалауды;
10) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың іске асырылуын бағалауды;
11) ТЭН-ді әзірлеуді және қаржы агенттіктерінің мемлекеттік инвестициялық саясатты республикалық бюджет қаражаты есебінен іске асыруын талап ететін БИЖ-ді бюджеттік кредиттеу сараптамасын түсiну қажет.
Ескерту. 530-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
531. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның бюджеттік бағдарламасының қаражаттары есебінен бюджеттік инвестициялар мен МЖӘ, оның ішінде концессия мәселелері бойынша сараптамаларды және құжаттаманы бағалауды қаржыландыру процесі келесі негізгі кезеңдерді қамтитын іс-шаралар кешенін білдіреді:
1) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік инвестициялар мен МЖӘ, оның ішінде концессия мәселелері бойынша құжаттамаға сараптаманы және бағалауды қаржыландыру өтінімдерін беруі;
2) сараптамаларды өткізу және бюджеттік инвестициялар мен концессия мәселелері бойынша құжаттаманы бағалау үшін концессия мәселелері жөніндегі мамандандырылған ұйымдарды, немесе сараптамаларды жүргізу және МЖӘ мәселелері бойынша құжаттаманы бағалау үшін Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту орталығын (бұдан әрі - МЖӘ дамыту орталығы) тарту;
3) сараптамаларды қаржыландыру және бюджеттік инвестициялар мен МЖЭ, оның ішінде концессия мәселелері бойынша құжаттаманы бағалау.

1) финансирование экспертизы бизнес-плана к проекту ГЧП;
2) экономической экспертизы ТЭО республиканских БИП, в том числе при их корректировке;
3) экспертизы конкурсной документации проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, включающих разработку или корректировку ТЭО проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, являющихся неотъемлемой частью конкурсной документации проектов ГЧП, в том числе концессионного проекта, в том числе при внесении в нее изменений и дополнений;
4) экспертизы концессионных заявок, представленных участниками конкурса при проведении конкурса по выбору концессионера;
5) экспертизы предложений частного партнера либо концессионера на получение поручительства государства;
6) экономической экспертизы инвестиционных проектов для предоставления государственных гарантий;
7) экономической экспертизы бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц за счет средств республиканского бюджета, в том числе при их корректировке;
8) оценки реализации проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов;
9) оценки реализации БИП;
10) оценки реализации бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц;
11) экспертизы бюджетного кредитования БИП, требующих разработки ТЭО, и реализации государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами за счет средств республиканского бюджета.
Сноска. Пункт 530 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
531. Процесс финансирования экспертиз и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и ГЧП, в том числе концессии за счет средств бюджетной программы центрального уполномоченного органа по государственному планированию предоставляет собой комплекс мероприятий, содержащий следующие основные этапы:
1) предоставление администраторами бюджетных программ заявок на финансирование экспертиз и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и ГЧП, в том числе концессии;
2) привлечение специализированной организации по вопросам концессии для проведения экспертиз и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и концессии, или Центра развития государственно-частного партнерства (далее-Центр развития ГЧП) для проведения экспертиз и оценки документации по вопросам ГЧП;
3) финансирование экспертиз и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и ГЧП, в том числе концессии.

532. Бюджеттік бағдарламаның әкімшілері мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға бюджеттік инвестициялар мен МЖЭ, оның ішінде концессия, мәселелері бойынша құжаттаманың сараптамасы мен бағалауын қаржыландыруға өтінімдер береді.
533. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджеттік инвестициялар мен концессия мәселелері бойынша құжаттамаға сараптамалар мен бағалау өткізу үшін концессия мәселелері жөніндегі мамандандырылған ұйымдарды немесе МЖӘ мәселелері бойынша құжаттамаға сараптамалар мен бағалау жүргізу үшін МЖӘ дамыту орталығын концессия туралы және МЖӘ саласындағы заңнамада белгіленген мерзімде тартады.
534. Бюджеттік инвестициялар мен МЖӘ, оның ішінде концессия мәселелері бойынша сараптамалар қорытындылары бойынша оң немесе теріс қорытынды шығарылады немесе пысықтауға жіберіледі, ол мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жолданады.
535. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган ұсынған құжаттамаға сараптамалар және бағалау негізінде:
бюджеттік инвестициялар мен концессия мәселелері бойынша орындалған жұмыстар актісіне концессия мәселелері жөніндегі мамандандырылған ұйым қол қояды;
МЖӘ мәселелері бойынша орындалған жұмыстар актісіне МЖӘ дамыту орталығы қол қояды.
536. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган мен МЖӘ дамыту орталығы, концессия мәселелері жөніндегі мамандандырылған ұйым арасындағы қаржыландыру және ұйымдастырушылық қамтамасыз ету бюджеттік заңнамада және мемлекеттік сатып алу туралы заңнамада белгіленген тәртіппен шарттар жасасу арқылы жүзеге асырылады.
6-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жобалары бойынша, оның ішінде концессиялық жобалар бойынша, инвестициялық шығындардың өтемақысын беру тәртібі
Ескерту. 6-параграф жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
537. МЖӘ жобалары, оның ішінде концессиялық жобалар бойынша инвестициялық шығындардың өтемақысы (бұдан әрі - өтемақы) - бұл МЖӘ шартына, оның ішінде концессия шартына сәйкес инвестициялық шығындарының белгілі бір көлемін өтеуге бағытталған бюджет қаражаты есебінен төленетін ақшалай төлемдер.
538. Өз қызметін өтемақы төлеу көзделген МЖӘ шарттары, оның ішінде концессия шарттар бойынша жүзеге асыратын табиғи монополиялар субъектісінің реттелетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді қалыптастыру табиғи монополиялар саласындағы заңнамада айқындалған тәртіппен жүргізіледі.
539. МЖӘ жобалары, оның ішінде концессиялық жобалар бойынша инвестициялық шығындар бұл МЖӘ объектісін, оның ішінде концессия объектісін салуға, құруға, реконструкциялауға және (немесе) жаңғыртуға арналған шығындар.

532. Администраторы бюджетных программ предоставляют Заявки на финансирование экспертиз и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и проектов ГЧП, в том числе концессии в центральный уполномоченный орган по государственному планированию.
533. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию привлекает специализированную организацию по вопросам концессии для проведения экспертиз и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и концессии, или Центр развития ГЧП для проведения экспертиз и оценки документации по вопросам ГЧП в сроки, установленные законодательством в области ГЧП и о концессиях.
534. По итогам экспертиз по вопросам бюджетных инвестиций и ГЧП, в том числе концессии выносится положительное или отрицательное заключение, или отправляется на доработку, которое направляется в центральный уполномоченный орган по государственному планированию.
535. На основании предоставленных экспертиз и оценки документации центральным уполномоченным органом по государственному планированию:
по вопросам бюджетных инвестиций и концессии подписывается акт выполненных работ специализированной организацией по вопросам концессии;
по вопросам государственно-частного партнерства подписывается акт выполненных работ Центром развития ГЧП.
536. Финансирование и организационное обеспечение между центральным уполномоченным органом по государственному планированию и Центром развития ГЧП, специализированной организацией по вопросам концессии осуществляется посредством заключения договоров в порядке, установленном бюджетным законодательством и законодательством о государственных закупках.
Параграф 6. Порядок предоставления компенсации инвестиционных
затрат по проектам государственно-частного партнерства, в том
числе концессионным проектам
Сноска. Параграф 6 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
537. Компенсация инвестиционных затрат по проектам ГЧП, в том числе концессионным проектам (далее - компенсация) – это денежные выплаты за счет бюджетных средств, направленные на возмещение определенного объема инвестиционных затрат, в соответствии с договором ГЧП, в том числе с договором концессии.
538. Формирование тарифов на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественных монополий, осуществляющего свою деятельность по договорам ГЧП, в том числе по договорам концессии, по которым предусмотрена выплата компенсации, производится в порядке, определяемом законодательством в области естественных монополий.
539. Инвестиционные затраты по проектам ГЧП, в том числе концессионным проектам, это затраты на строительство, создание, реконструкцию и (или) модернизацию объекта ГЧП, в том числе объекта концессии.

Ескерту. 539-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.05.2021 № 492 бұйрығымен.
540. Өтемақы беру туралы шешімді МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің белгіленген лимиттерін ескере отырып, тиісті бюджет комиссиясы қабылдайды.
541. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
542. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
543. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
544. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
545. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
546. Өтемақыны төлеу МЖӘ объектісі, оның ішінде концессия объектісі, пайдалануға енгізілгеннен кейін жүзеге асырылады. Бір МЖӘ жобасының шенберінде бірнеше объектілердің, не концессия объектісінің құрылысы/реконструкциясы болған жағдайда өтемақы төлеуді әрбір объектіні пайдалануға беру шамасына қарай тепе-тең жүзеге асырылады.
Ескерту. 546-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
547. Өтемақыны төлеуді Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңдарында немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мәслихаттардың тиісті қаржы жылдарына арналған жергілікті бюджеттерді бекіту туралы шешімдерінде белгіленген сомалар шегінде мемлекеттік әріптес немесе концедентпен жүргізіледі.
548. Өтемақы төлеу МЖӘ шартында, оның ішінде концессия шартында, белгіленген тәртіпке және кестеге сәйкес және төлеуге берілетін шоттың негізінде жүргізіледі.
Ескерту. 548-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 12.12.2016 № 660 бұйрығымен.
549. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
550. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
551. Өтемақыны төлеуге республикалық және жергілікті бюджеттерден қаражат бөлу тиісті бюджеттік бағдарламалардың төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес жүзеге асырылады.
552. Төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде МЖӘ шарттарының, оның ішінде концессия шарттарының, талаптарын ескере отырып, мемлекеттік әріптес немесе концедент қалыптастырады.
553. Бюджеттен қаражатты төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларында белгіленген мерзімде алу үшін жекеше әріптестер немесе концессионерлер мемлекеттік әріптеске немесе концедентке бюджет қаражатын бөлуге өтінімдер ұсынады.
554. Жекеше әріптестің немесе концессионердің республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен өтемақы төлеуге өтінімдерін қанағаттандыру мемлекеттік әріптестің немесе концеденттің төлемдері бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген сомалар шегінде жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 539 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.05.2021 № 492.
540. Решение о предоставлении компенсации принимается соответствующей бюджетной комиссией с учетом установленных лимитов государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств.
541. Исключен приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
542. Исключен приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
543. Исключен приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
544. Исключен приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
545. Исключен приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
546. Выплата компенсации осуществляется после ввода объекта ГЧП, в том числе объекта концессии, в эксплуатацию. В случае строительства/реконструкции нескольких объектов в рамках одного проекта ГЧП, либо объекта концессии, выплату компенсации осуществлять пропорционально по мере ввода в эксплуатацию каждого объекта.
Сноска. Пункт 546 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
547. Выплата компенсации производится государственным партнером либо концедентом в пределах сумм, установленных законами Республики Казахстан о республиканском бюджете или решениями маслихатов областей, городов республиканского значения и столицы об утверждении местных бюджетов на соответствующие финансовые годы.
548. Выплата компенсации производится в соответствии с порядком и графиком, установленным договором ГЧП, в том числе договором концессии, и на основании счета к оплате.
Сноска. Пункт 548 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.12.2016 № 660.
549. Исключен приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
550. Исключен приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
551. Выделение средств из республиканского и местных бюджетов на выплату компенсации осуществляется согласно планам финансирования по платежам соответствующих бюджетных программ.
552. Планы финансирования по платежам формируются государственным партнером либо концедентом с учетом условий договоров ГЧП, в том числе договоров концессии в порядке и сроки, установленные бюджетным законодательством Республики Казахстан.
553. Для получения средств из бюджета в сроки, установленные планами финансирования по платежам, частные партнеры либо концессионеры предоставляют государственному партнеру либо концеденту заявки на выделение бюджетных средств.
554. Удовлетворение заявок частного партнера либо концессионера на выплату компенсации за счет средств республиканского и местных бюджетов осуществляется в пределах сумм, предусмотренных сводным планом финансирования по платежам, государственного партнера либо концедента.

7-параграф. Экономиканың тиісті саласындағы (аясындағы) әлеуметтік инфрақұрылым және тіршілікті қамтамасыз ету объектілерін ұстауға арналған шығыстар көлемінің шегіндегі концессионердің пайдалану шығындары өтемақысының тәртібі
555. Концессионердің пайдалану шығындарының өтемақысы концессия объектісін пайдалану кезеңінде концессионердің пайдалану шығындарының белгілі бір көлемін республикалық немесе жергілікті бюджеттерден өтеу болып табылады.
556. Концессионердің пайдалану шығындарына концессия шарты шеңберінде экономиканың тиісті саласындағы (аясындағы) әлеуметтік инфрақұрылым және тіршілікті қамтамасыз ету объектілерін ұстауға арналған шығыстар көлемдері шегінде туындайтын концессионердің шығыстары жатады.
557. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган шығындарды өтеу көзі ретінде пайдалану шығындарының өтемақысын көздейтін концессиялық құжаттама сараптамасының оң қорытындысын ескере отырып, қорытындыны қалыптастырады және тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығарады.
558. Концессионерге пайдалану шығындарының өтемақысын беру туралы шешімді концессия міндеттемелерінің белгіленген лимиттерін ескере отырып, тиісті бюджет комиссиясы қабылдайды.
559. Пайдалану шығындарының өтемақысын төлеу концессия шартында белгіленген тәртіпке және кестеге сәйкес және төлеуге берілетін шоттың негізінде жүргізіледі.
Концессионердің пайдалану шығындарының өтемақысын төлеудің ең жоғары көлемі концессия шартында белгіленеді. Концессионер концессия шартының талаптарын, оның ішінде көрсетілетін қызметтердің (орындалатын жұмыстардың) сапасын бұзған жағдайда, пайдалану шығындарының өтемақысын төлеудің нақты көлемі концессия шартында белгіленген төлемнің ең жоғарғы көлемімен салыстырғанда төмендейді.
Концессионердің концессия шартының, оның ішінде көрсетілетін қызметтер (орындалатын жұмыстар) сапасы бойынша талаптарын бұзушылықтарының болмауы немесе болуы тиісті актімен (актілермен) расталуы тиіс.
Көрсетілетін қызметтердің (орындалатын жұмыстардың) және концессионердің концессия шартының талаптарын, оның ішінде көрсетілетін қызметтердің (орындалатын жұмыстардың) сапасы бойынша бұзушылықтарының болуын немесе болмауын растайтын актілерге концедент пен концессионер арасында қол қойылады.
Концессионердің концессия шартының, оның ішінде көрсетілетін қызметтердің (орындалатын жұмыстардың) сапасы бойынша талаптарын бұзушылықтары болмаған жағдайда, концессионерге пайдалану шығындарының өтемақысы төлемдерінің ең жоғары көлемі төленеді.
Ескерту. 559-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 12.12.2016 № 660 бұйрығымен.

Параграф 7. Порядок компенсации эксплуатационных затрат
концессионера в пределах объемов расходов на содержание
объектов социальной инфраструктуры и жизнеобеспечения в
соответствующей отрасли (сфере) экономики
555. Компенсацией эксплуатационных затрат концессионера является возмещение определенного объема эксплуатационных затрат концессионера из республиканского или местных бюджетов в период эксплуатации объекта концессии.
556. К эксплуатационным затратам концессионера относятся расходы концессионера, которые возникают в пределах объемов расходов на содержание объектов социальной инфраструктуры и жизнеобеспечения в соответствующей отрасли (сфере) экономики, в рамках договора концессии.
557. Уполномоченный орган по государственному планированию с учетом положительного заключения экспертизы конкурсной документации, предусматривающее в качестве источника возмещения затрат компенсацию эксплуатационных затрат, формирует заключение и выносит на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.
558. Решение о предоставлении компенсации эксплуатационных затрат концессионеру принимается соответствующей бюджетной комиссией с учетом установленных лимитов концессионных обязательств.
559. Выплата компенсации эксплуатационных затрат производится в соответствии с порядком и графиком, установленными договором концессии, и на основании счета к оплате.
Максимальный объем выплат компенсации эксплуатационных затрат концессионера устанавливается договором концессии. Фактический объем выплаты компенсации эксплуатационных затрат снижается по сравнению с максимальным объемом выплаты, установленным договором концессии, в случае нарушения концессионером условий договора концессии, в том числе по качеству оказываемых услуг (выполняемых работ).
Отсутствие или наличие нарушений концессионером условий договора концессии, в том числе по качеству оказываемых услуг (выполняемых работ), должны подтверждаться соответствующим актом (актами).
Акты, подтверждающие оказание услуг (выполнение работ) и наличие или отсутствие нарушений концессионером условий договора концессии, в том числе по качеству оказываемых услуг (выполняемых работ), подписываются между концедентом и концессионером.
В случае отсутствия нарушений концессионером условий договора концессии, в том числе по качеству оказываемых услуг (выполняемых работ), концессионеру выплачивается максимальный объем выплат компенсации эксплуатационных затрат.
Сноска. Пункт 559 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 12.12.2016 № 660.

560. Концессионердің пайдалану шығындары өтемақысының жыл сайынғы мөлшері Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 69-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен заттай нормаларды ескере отырып, ұқсас объектілерді пайдалануға арналған мемлекеттік бюджеттен бөлінетін жыл сайынғы төлемдерден (оның ішінде субсидиялар) аспауы тиіс. Ұқсас объектілер, сондай-ақ орталық мемлекеттік органдар бекіткен заттай нормалар болмаған жағдайда концессионердің пайдалану шығындары өтемақысының мөлшері жоспарлау сатысында есептеу әдісімен айқындалады.
Пайдалану шығындары өтемақысының жыл сайынғы мөлшері Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 69-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен заттай нормаларды ескере отырып, ұқсас объектілердi пайдалануға арналған мемлекеттiк бюджеттен жыл сайын төлемдердің (оның iшiнде субсидиялар) теңбе-тең өзгерiсіне индекстелуі мүмкін.
Ескерту. 560-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 12.12.2016 № 660 бұйрығымен.
561. Пайдалану шығындары өтемақысының төлемін концедент Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңдарында немесе мәслихаттардың тиісті қаржы жылдарына арналған жергілікті бюджеттерді бекіту туралы шешімдерінде белгіленген сомалар шегінде жүргізеді.
562. Пайдалану шығындарының өтемақысын төлеуге республикалық және жергілікті бюджеттерден қаражат бөлу тиісті бюджеттік бағдарламалардың төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес жүзеге асырылады.
563. Төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімде концессия шартының талаптарын ескере отырып, концедент қалыптастырады.
564. Концессионердің республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен пайдалану шығындарының өтемақысына арналған өтінімдерін қанағаттандыру концедент бекіткен төлемдер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспарында көзделген сомалар шегінде жүзеге асырылады.
7-1-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша операциялық шығындары өтемақысының тәртібі
Ескерту. 10-тарау 7-1-параграфпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
564-1. МЖӘ жобасы бойынша операциялық шығындардың өтемақысы МЖӘ шартына сәйкес МЖӘ объектісін пайдалануға байланысты жекеше әріптестің шығыстарын өтеуге бағытталған, бюджет қаражаты есебінен төленетін ақшалай төлемдер болып табылады.

560. Ежегодный размер компенсации эксплуатационных затрат концессионера не должен превышать ежегодные выплаты из государственного бюджета на эксплуатацию (в том числе субсидий) аналогичных объектов, с учетом натуральных норм утверждаемых центральными государственными органами по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию, согласно статье 69 Бюджетного кодекса Республики Казахстан. В случае отсутствия аналогичных объектов, а также натуральных норм утверждаемых центральными государственными органами, размер компенсации эксплуатационных затрат концессионера определяется расчетным методом на стадии планирования.
Ежегодный размер компенсации эксплуатационных затрат может индексироваться пропорционально изменению ежегодных выплат из государственного бюджета на эксплуатацию (в том числе субсидий) аналогичных объектов, с учетом натуральных норм утверждаемых центральными государственными органами по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию, согласно статье 69 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 560 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 12.12.2016 № 660.
561. Выплата компенсации эксплуатационных затрат производится концедентом в пределах сумм, установленных законами Республики Казахстан о республиканском бюджете или решениями маслихатов об утверждении местных бюджетов на соответствующие финансовые годы.
562. Выделение средств из республиканского и местных бюджетов на выплату компенсации эксплуатационных затрат осуществляется согласно планам финансирования по платежам соответствующих бюджетных программ.
563. Планы финансирования по платежам формируются концедентом с учетом условий договора концессии в порядке и сроки, установленные бюджетным законодательством Республики Казахстан.
564. Удовлетворение заявок концессионера на компенсацию эксплуатационных затрат за счет средств республиканского и местных бюджетов осуществляется в пределах сумм, предусмотренных сводным планом финансирования по платежам, утвержденным концедентом.
Параграф 7-1. Порядок компенсации операционных затрат по проектам государственно-частного партнерства/концессии
Сноска. Глава 10 дополнена параграфом 7-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
564-1. Компенсацией операционных затрат по проектам ГЧП является денежные выплаты за счет бюджетных средств, направленные на возмещение расходов частного партнера, связанных с эксплуатацией объекта ГЧП в соответствии с договором ГЧП.

564-2. Операциялық шығындарының өтемақысын төлеу МЖӘ шартында белгіленген тәртіпке және кестеге сәйкес, сондай-ақ және төлем шоты негізінде жүргізіледі.
564-3. Операциялық шығындары өтемақысының төлемін мемлекеттік әріптес Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңдарында немесе мәслихаттардың тиісті қаржы жылдарына арналған жергілікті бюджеттерді бекіту туралы шешімдерінде белгіленген сомалар шегінде жүргізеді.
564-4. Операциялық шығындарының өтемақысын төлеуге республикалық және жергілікті бюджеттерден қаражат бөлу тиісті бюджеттік бағдарламалардың төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес жүзеге асырылады.
564-5. Төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімде МЖӘ шартының талаптарын ескере отырып, мемлекеттік әріптес қалыптастырады.
564-6. Жекеше әріптестің республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен пайдалану шығындарының өтемақысына арналған өтінімдерін қанағаттандыру мемлекеттік әріптес бекіткен төлемдер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспарында көзделген сомалар шегінде жүзеге асырылады.
8-параграф. Мемлекет меншігіндегі мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін, оның ішінде концессия объектісін, басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақы төлеу тәртібі
Ескерту. 8-параграф жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
565. Мемлекет меншігіндегі МЖӘ объектісін, оның ішінде концессия объектісін, басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақы (бұдан әрі - сыйақы) жекеше әріптестің немесе концессионердің, МЖӘ объектісінің, оның ішінде концессия объектісінің, техникалық және пайдалану сипаттамаларын қамтамасыз етуін ескере отырып, МЖӘ жобаны, оның ішінде концессиялық жобаны, іске асырудың бүкіл мерзімі ішінде төлемдердің жалпы сомасынан айқындалған үлестермен бірыңғай төлемдер түрінде бюджет қаражаты есебінен жүргізілетін жекеше әріптестің немесе концессионердің табыс алу көзі болып табылады.
566. Сыйақы төлеу МЖӘ объектісін, оның ішінде концессия объектісін, пайдалану кезеңінде мемлекет меншігіндегі объектілер бойынша жүзеге асырылады.
567. МЖӘ шартының, оның ішінде концессия шартының, талаптарына сәйкес маңыздылығы ерекше МЖӘ жобаны, оның ішінде концессиялық жобаны, іске асыру кезінде "Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының шетел валюталарына ресми бағамын белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 242 қаулысына (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7977 болып тіркелді) (бұдан әрі - № 242 Қаулы) ҚР ҰБ белгілеген ұлттық валюта бағамы айтарлықтай өзгерген жағдайда, сыйақы төлеу жекеше әріптестің немесе концессионердің қосымша табыс алу көзі ретінде де қолданылады.

564-2. Выплата компенсации операционных затрат производится в соответствии с порядком и графиком, установленными договором ГЧП, и на основании счета к оплате.
564-3. Выплата компенсации операционных затрат производится государственным партнером в пределах сумм, установленных законами Республики Казахстан о республиканском бюджете или решениями маслихатов об утверждении местных бюджетов на соответствующие финансовые годы.
564-4. Выделение средств из республиканского и местных бюджетов на выплату компенсации операционных затрат осуществляется согласно планам финансирования по платежам соответствующих бюджетных программ.
564-5. Планы финансирования по платежам формируются государственным партнером с учетом условий договора ГЧП в порядке и сроки, установленные бюджетным законодательством Республики Казахстан.
564-6. Удовлетворение заявок частного партнера на компенсацию операционных затрат за счет средств республиканского и местных бюджетов осуществляется в пределах сумм, предусмотренных сводным планом финансирования по платежам, утвержденным государственным партнером.
Параграф 8. Порядок выплаты вознаграждения за осуществление
управления объектом государственно-частного партнерства, в том
числе объектом концессии, находящимся в государственной
собственности
Сноска. Параграф 8 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
565. Вознаграждение за осуществление управления объектом ГЧП, в том числе объектом концессии, находящимся в государственной собственности (далее - вознаграждение) является источником получения доходов частного партнера либо концессионера, который производится в виде единых платежей за счет бюджетных средств определенными долями от общей суммы выплат в течение всего срока реализации проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта, с учетом обеспечения частным партнером либо концессионером технических и эксплуатационных характеристик объекта ГЧП, в том числе объекта концессии.
566. Выплата вознаграждения осуществляется по объектам, находящимся в государственной собственности в период эксплуатации объекта ГЧП, в том числе объекта концессии.
567. Выплата вознаграждения также применяется как дополнительный источник получения доходов частного партнера либо концессионера, в случае существенного изменения курса национальной валюты, установленного НБ РК в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 242 "Об утверждении Правил установления официального курса национальной валюты Республики Казахстан к иностранным валютам" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7977) (далее - Постановление № 242), при реализации проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта особой значимости в соответствии с условиями договора ГЧП, в том числе договора концессии.

568. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
569. Сыйақы беру мүмкіндігі туралы шешімді МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің, белгіленген лимиттерін ескере отырып, тиісті бюджет комиссиясы қабылдайды.
570. 567-тармақ қолданылған жағдайда, Қазақстан Республикасы Үкіметінің МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің белгіленген лимиті республикалық бюджет комиссиясының шешімі негізінде республикалық бюджетті нақтылау кезінде қайта қарауға жатады.
571. Сыйақы төлеу МЖӘ объектісін, оның ішінде концессия объектісін, пайдалану кезеңінде жүзеге асырылады.
572. Сыйақыны төлеуді Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңдарында немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мәслихаттардың тиісті қаржы жылдарына арналған жергілікті бюджеттерді бекіту туралы шешімдерінде белгіленген сомалар шегінде мемлекеттік әріптеспен немесе концедентпен жүргізіледі.
573. Сыйақы төлеу МЖӘ шартында, оның ішінде концессия шартында, белгіленген тәртіпке және кестеге сәйкес және төлеуге берілетін шоттың негізінде жүргізіледі.
Ескерту. 573-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 12.12.2016 № 660 бұйрығымен.
574. Сыйақы төлеудің ең жоғары көлемі МЖӘ шартымен, оның ішінде концессия шартымен, белгіленеді. Егер жекеше әріптес немесе концессионер МЖӘ шартының, оның ішінде концессия шартының, талаптарын, оның ішінде көрсетілетін қызметтердің (орындалатын жұмыстардың) сапасы бойынша бұзған жағдайда, сыйақы төлеудің нақты көлемі төлемнің ең жоғары көлемімен салыстырғанда төмендейді.
Өз міндеттемелерін тиісінше орындамағаны үшін ұстап қалу мөлшері МЖӘ шартымен, оның ішінде концессия шартымен, айқындалады.
Жекеше әріптестің немесе концессионердің МЖӘ объектісінің, оның ішінде концессия объектісінің, техникалық және пайдалану сипаттамаларын қамтамасыз етуі жыл сайын, есепті кезеңнен кейінгі жылдың 30 наурызына дейін, жекеше әріптес немесе концессионер және мемлекеттік әріптес немесе концедент арасында қол қойылатын актімен расталады.
Жекеше әріптестің не концессионердің МЖӘ шартының, оның ішінде концессия шартының, талаптарын, оның ішінде көрсетілетін қызметтердің (орындалатын жұмыстардың) сапасы бойынша бұзушылықтары болмаған жағдайда, жекеше әріптеске не концессионерге сыйақы төлеудің ең жоғары көлемі төленеді.
575. Сыйақы төлеуге республикалық және жергілікті бюджеттерден қаражат бөлу тиісті бюджеттік бағдарламалардың төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес жүзеге асырылады.

568. Исключен приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
569. Решение о возможности предоставить вознаграждение принимается соответствующей бюджетной комиссией с учетом установленных лимитов государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств.
570. Установленный лимит государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан подлежит пересмотру при уточнении республиканского бюджета на основании решения республиканской бюджетной комиссии, в случае применения пункта 567.
571. Выплата вознаграждения осуществляется в период эксплуатации объекта ГЧП, в том числе объекта концессии.
572. Выплата вознаграждения производится государственным партнером либо концедентом в пределах сумм, установленных законами Республики Казахстан о республиканском бюджете или решениями маслихатов областей, городов республиканского значения и столицы об утверждении местных бюджетов на соответствующие финансовые годы.
573. Выплата вознаграждения производится в соответствии с порядком и графиком, установленными договором ГЧП, в том числе договором концессии, и на основании счета к оплате.
Сноска. Пункт 573 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.12.2016 № 660.
574. Максимальный объем выплат вознаграждения устанавливается договором ГЧП, в том числе договором концессии. Фактический объем выплаты вознаграждения снижается по сравнению с максимальным объемом выплаты, в случае нарушения частным партнером либо концессионером условий договора ГЧП, в том числе договора концессии, в том числе по качеству оказываемых услуг (выполняемых работ).
Размер к удержанию за ненадлежащее исполнение своих обязательств определяется договором ГЧП, в том числе договором концессии.
Обеспечение частным партнером либо концессионером технических и эксплуатационных характеристик объекта ГЧП, в том числе объекта концессии подтверждается актом, подписываемым между частным партнером либо концессионером и государственным партнером либо концедентом, ежегодно до 30 марта следующего за отчетным периодом.
В случае отсутствия нарушений частным партнером либо концессионером условий договора ГЧП, в том числе договора концессии, в том числе по качеству оказываемых услуг (выполняемых работ), частному партнеру либо концессионеру выплачивается максимальный объем выплат вознаграждения.
575. Выделение средств из республиканского и местных бюджетов на выплату вознаграждения осуществляется согласно планам финансирования по платежам соответствующих бюджетных программ.

576. Төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын МЖӘ шартының, оның ішінде концессия шартының, талаптарын ескере отырып, Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде мемлекеттік әріптес не концедент қалыптастырады.
577. Жекеше әріптестің не концессионердің республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен сыйақы төлеуге өтінімдерін қанағаттандыру мемлекеттік әріптестің не концеденттің төлемдері бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген сомалар шегінде жүзеге асырылады.
9-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің, оның ішінде концессия объектісінің, қолжетімділігі үшін төлемақы төлеу тәртібі
Ескерту. 9-параграф жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
578. МЖӘ объектісінің қолжетімділігі үшін төлемақы – МЖӘ объектісінің пайдаланылу және сапалық сипаттамаларын, сондай-ақ МЖӘ объектісінің жеке техникалық-экономикалық өлшемдерін негізге ала отырып, көрсетілген объектінің тұтынушыларға қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін МЖӘ шартына сәйкес бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын ақшалай төлем.
Концессия объектісінің қолжетімділігі үшін төлемақы:
1) концессионердің инвестициялық шығындарының өтемақысынан;
2) концессионердің пайдалану шығындарының өтемақысынан;
3) мемлекет меншігіндегі концессия объектісін басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақыдан, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес концессионер меншігіндегі концессия объектісін пайдаланғаны үшін жалдау төлемақысынан тұрады.
Ескерту. 578-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
579. Концессиялық жобалар бойынша қолжетімділік үшін төлемақы төлеу "Концессиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 9-бабының 7-9)-тармақшасына сәйкес мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органымен бекітілген критерийлері бойынша әлеуметтік маңызы бар санатқа жататын концессиялық жобаларға қатысты қолданылуы мүмкін.
Ескерту. 579-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
580. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
581. Қолжетімділік үшін төлемақы төлеу мүмкіндігі туралы шешімді Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің белгіленген лимиттерін ескере отырып, тиісті бюджет комиссиясы қабылдайды.
582. Концессиялық жобалар бойынша қолжетімділік үшін төлемақы төлеу осы Ереженің 10-тарауының 6 (инвестициялық шығындар өтемақысы), 7 (концессионердің пайдалану шығындарының өтемақысы), 8 (концессия объектісін басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақы) және 10 (концессия объектісін пайдаланғаны үшін жалдау төлемақысын төлеу) параграфтарында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.

576. Планы финансирования по платежам формируются государственным партнером либо концедентом с учетом условий договоров ГЧП, в том числе договоров концессии в порядке и сроки, установленные бюджетным законодательством Республики Казахстан.
577. Удовлетворение заявок частного партнера либо концессионера на выплату вознаграждения за счет средств республиканского и местных бюджетов осуществляется в пределах сумм, предусмотренных сводным планом финансирования по платежам, государственного партнера либо концедента.
Параграф 9. Порядок выплаты платы за доступность
объекта государственно-частного партнерства,
в том числе объекта концессии
Сноска. Параграф 9 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
578. Плата за доступность объекта ГЧП – денежная выплата, осуществляемая за счет бюджетных средств в соответствии с договором ГЧП за обеспечение эксплуатационных и качественных характеристик объекта ГЧП, а также доступности указанного объекта потребителям исходя из индивидуальных технико-экономических параметров объекта ГЧП.
Плата за доступность объекта концессии состоит из:
1) компенсации инвестиционных затрат концессионера;
2) компенсации эксплуатационных затрат концессионера;
3) вознаграждения за осуществление управления объектом концессии, находящимся в государственной собственности, а также арендной платы за пользование объектом концессии, находящимся в собственности концессионера, в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 578 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
579. Выплата платы за доступность по концессионным проектам может применяться в отношении концессионных проектов, относимых к категории социально значимых, согласно критериям, утвержденной центральным уполномоченным органом по государственному планированию в соответствии с подпунктом 7-9) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О концессиях".
Сноска. Пункт 579 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
580. Исключен приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
581. Решение о возможной выплате платы за доступность принимается соответствующей бюджетной комиссией с учетом установленных лимитов государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов.
582. Выплаты платы за доступность по концессионным проектам осуществляются в порядке определенными параграфами 6 (компенсация инвестиционных затрат), 7 (компенсация эксплуатационных затрат концессионера), 8 (вознаграждение за осуществление управления объектом концессии) и 10 (выплаты арендной платы за пользование объектом концессии) главы 10 настоящих Правил.

Ескерту. 582-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
582-1. МЖӘ жобалары, оның ішінде концессиялық жобалар бойынша қолжетімділігі үшін төлемақы МЖӘ шартында, оның ішінде концессия шартында белгіленген тәртіпке және кестеге сәйкес және төлеуге берілетін шоттың негізінде жүргізіледі.
Ескерту. 10-тарау 582-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 12.12.2016 № 660; жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрықтарымен.
10-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін, оның ішінде концессия объектісін, пайдаланғаны үшін жалдау төлемақысын төлеу тәртібі
Ескерту. 10-параграф жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
583. МЖӘ объектісін, оның ішінде концессия объектісін пайдаланғаны үшін жалдау төлемақысын төлеу жекеше әріптестің немесе концессионердің МЖӘ объектісінің, оның ішінде концессия объектісінің, техникалық және пайдалану сипаттамаларын қамтамасыз етуін ескере отырып, МЖӘ жобаны, оның ішінде концессиялық жобаны іске асырудың бүкіл мерзімі ішінде төлемдердің жалпы сомасынан белгілі бір үлестермен бірыңғай төлемдер түрінде бюджет қаражаты есебінен жүргізілетін жекеше әріптестің не концессионердің табыс алу көзі болып табылады.
584. МЖӘ объектісін, оның ішінде концессия объектісін пайдаланғаны үшін жалдау төлемақысын (бұдан әрі - жалдау төлемақысы) төлеу МЖӘ объектісін, оның ішінде концессия объектісін пайдалану кезеңінде жеке меншіктегі (жекеше әріптес не концессионер меншігіндегі) объектілер бойынша ғана жүзеге асырылады.
585. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
586. Жекеше әріптеске не концессионерге жалдау төлемақысын төлеу мүмкіндігі туралы шешімді МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелердің, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің белгіленген лимиттерін ескере отырып, тиісті бюджет комиссиясы қабылдайды.
587. Жалдау төлемақысын төлеу жекеше әріптес не концессионер меншігіндегі МЖӘ объектісін, оның ішінде концессия объектісін пайдалану кезеңінде жүзеге асырылады.
588. Жалдау төлемақысын төлеуді Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңдарында немесе облыстар, республикалық маңызы бар қала және астана мәслихаттардың тиісті қаржы жылдарына арналған жергілікті бюджеттерді бекіту туралы шешімдерінде белгіленген сомалар шегінде мемлекеттік әріптес не концедент жүргізеді.
589. Жалдау төлемақысын төлеу МЖӘ шартында, оның ішінде концессия шартында белгіленген тәртіпке және кестеге және төлем шоттың негізінде жүргізіледі.

Сноска. Пункт 582 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
582-1. Выплата платы за доступность по проектам ГЧП, в том числе по концессионным проектам производится в соответствии с порядком и графиком, установленными договором ГЧП, в том числе договором концессии, и на основании счета к оплате.
Сноска. Правила дополнены пунктом 582-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 12.12.2016 № 660; в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
Параграф 10. Порядок выплаты арендной платы за пользование
объектом государственно-частного партнерства, в том числе
объектом концессии
Сноска. Параграф 10 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
583. Выплата арендной платы за пользование объектом ГЧП, в том числе объектом концессии является источником получения доходов частного партнера либо концессионера, который производится в виде единых платежей за счет бюджетных средств определенными долями от общей суммы выплат в течение всего срока реализации проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта, с учетом обеспечения частным партнером либо концессионером технических и эксплуатационных характеристик объекта ГЧП, в том числе объекта концессии.
584. Выплата арендной платы за пользование объектом ГЧП, в том числе объектом концессии (далее – арендная плата) осуществляется только по объектам находящимся в частной собственности (в собственности частного партнера либо концессионера) в период эксплуатации объекта ГЧП, в том числе объекта концессии.
585. Исключен приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
586. Решение о возможной выплате арендной платы частному партнеру либо концессионеру принимается соответствующей бюджетной комиссией с учетом установленных лимитов государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств.
587. Выплата арендной платы осуществляется в период эксплуатации объекта ГЧП, в том числе объекта концессии, находящегося в собственности частного партнера либо концессионера.
588. Выплата арендной платы производится государственным партнером либо концедентом в пределах сумм, установленных законами Республики Казахстан о республиканском бюджете или решениями маслихатов областей, городов республиканского значения и столицы об утверждении местных бюджетов на соответствующие финансовые годы.
589. Выплата арендной платы производится в соответствии с порядком и графиком, установленными договором ГЧП, в том числе договором концессии, и на основании счета к оплате.

Ескерту. 589-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 12.12.2016 № 660 бұйрығымен.
590. Жалдау төлемақысы бойынша төлемнің ең жоғары көлемі МЖӘ шартында, оның ішінде концессия шартында белгіленеді. Жекеше әріптес не концессионер МЖӘ шартының, оның ішінде концессия шартының, оның ішінде жалға берілетін үй-жай мен көрсетілетін қызметтердің сапасы бойынша талаптарын бұзған жағдайда, жалдау төлемақысы бойынша төлемнің нақты көлемі төлемнің ең жоғары көлемімен салыстырғанда төмендейді.
Өз міндеттемелерін тиісінше орындамағаны үшін ұстап қалу мөлшері МЖӘ шартында, оның ішінде концессия шартында айқындалады.
Жекеше әріптестің не концессионердің МЖӘ объектісінің, оның ішінде концессия объектісінің техникалық және пайдалану сипаттамаларын қамтамасыз етуі жыл сайын жыл қорытындылары бойынша, келесі жылдың бірінші тоқсанында жекеше әріптес не концессионер және мемлекеттік әріптес не концедент арасында қол қойылатын актімен расталады.
Жекеше әріптестің не концессионердің МЖӘ шартының, оның ішінде концессия шартының талаптарын, оның ішінде көрсетілетін қызметтердің (орындалатын жұмыстардың) сапасы бойынша бұзушылықтары болмаған жағдайда, жекеше әріптеске не концессионерге жалдау төлемақыларын төлеудің ең жоғары көлемі төленеді.
591. Жалдау төлемақыларын төлеуге республикалық және жергілікті бюджеттерден қаражат бөлу тиісті бюджеттік бағдарламалардың төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес жүзеге асырылады.
592. Төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын МЖӘ шарттарының, оның ішінде концессия шарттарының талаптарын ескере отырып, Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімде мемлекеттік әріптес не концедент қалыптастырады.
593. Жекеше әріптестің не концессионердің жалдау төлемақыларын төлеуге өтінімдерін қанағаттандыруды республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарында көзделген сомалар шегінде мемлекеттік әріптес не концедент жүзеге асырады.
11-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды қоса қаржыландыру тәртібі
Ескерту. 11-параграф жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
594. МЖӘ жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды қоса қаржыландыру - бұл МЖӘ объектілерін, оның ішінде концессия объектілерін салу, жасау, қайта құру немесе жаңғырту үшін шығындардың белгілі бір көлемін қаржыландыру үшін бюджет қаражатын бөлу.
595. МЖӘ жобаларды, оның ішінде концессиялық жобаларды қоса қаржыландыруды МЖӘ объектісін, оның ішінде концессия объектісін салу, жасау, қайта құру немесе жаңғырту кезеңінде тиісті бюджеттік бағдарламаның әкімшісі жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 589 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.12.2016 № 660.
590. Максимальный объем выплаты по арендной плате устанавливается договором ГЧП, в том числе договором концессии. Фактический объем выплаты по арендной плате снижается по сравнению с максимальным объемом выплаты, в случае нарушения частным партнером либо концессионером условий договора ГЧП, в том числе договора концессии, в том числе по качеству предоставляемого в аренду помещения и оказываемых услуг.
Размер к удержанию за ненадлежащее исполнение своих обязательств определяется договором ГЧП, в том числе договором концессии.
Обеспечение частным партнером либо концессионером технических и эксплуатационных характеристик объекта ГЧП, в том числе объекта концессии подтверждается актом, подписываемым между частным партнером либо концессионером и государственным партнером либо концедентом, ежегодно по итогам года в первом квартале следующего года.
В случае отсутствия нарушений частным партнером либо концессионером условий договора ГЧП, в том числе договора концессии, в том числе по качеству оказываемых услуг (выполняемых работ), частному партнеру либо концессионеру выплачивается максимальный объем выплат арендных платежей.
591. Выделение средств из республиканского и местных бюджетов на выплату арендных платежей осуществляется согласно планам финансирования по платежам соответствующих бюджетных программ.
592. Планы финансирования по платежам формируются государственным партнером либо концедентом с учетом условий договоров ГЧП, в том числе договоров концессии в порядке и сроки, установленные бюджетным законодательством Республики Казахстан.
593. Удовлетворение заявок частного партнера либо концессионера на выплату арендных платежей за счет средств республиканского и местных бюджетов осуществляется в пределах сумм, предусмотренных сводным планом финансирования по платежам, государственным партнером либо концедентом.
Параграф 11. Порядок софинансирования проектов
государственно-частного партнерства, в том числе
концессионных проектов
Сноска. Параграф 11 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
594. Софинансирование проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов - это выделение бюджетных средств для финансирования определенного объема затрат для строительства, создания, реконструкции и модернизации объектов ГЧП, в том числе объектов концессии.
595. Софинансирование проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов осуществляется администратором соответствующей бюджетной программы в период строительства, создания, реконструкции и модернизации объекта ГЧП, в том числе объекта концессии.

596. МЖӘ жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды қоса қаржыландырудың жалпы көлемдерін қоса қаржыландыруды талап ететін МЖӘ жобалардың, оның ішінде концессиялық жобалардың тізбесін ескере отырып, тиісті МЖӘ шарттарымен, оның ішінде концессия шарттарымен анықталады.
597. МЖӘ жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды қоса қаржыландырудың жылдық көлемдері Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңдарымен немесе облыстар, республикалық маңызы бар қала, астана мәслихаттардың тиісті қаржы жылына жергілікті бюджеттерді бекіту туралы шешімдерімен анықталады.
598. МЖӘ жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды қоса қаржыландыруға республикалық және жергілікті бюджеттерден қаражат бөлу тиісті бюджеттік бағдарламалардың төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес жүзеге асырылады.
599. Төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларын МЖӘ шарттарының, оның ішінде концессия шарттарының талаптарын есепке ала отырып, бюджеттік заңнамада белгіленген тәртіппен және мерзімде тиісті бюджеттік бағдарламаның әкімшісі қалыптастырады.
600. Жекеше әріптестер не концессионерлер бюджеттен қаражатты төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларында белгіленген мерзімде алу үшін тиісті бюджеттік бағдарламаның әкімшілеріне бюджет қаражатын белуге өтінімдер мен бұрын алынған қаражаттардың игерілуі туралы есепті ұсынады.
601. Өтінімдер тиісті бюджеттік бағдарламаның әкімшілерінің төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес бюджеттен қаражат бөлу болжамдалып отырған ай басталғанға дейінгі 15 күннен кешіктірмейтін мерзімде ұсынылады.
602. Жекеше әріптестің не концессионердің МЖӘ жобаны, оның ішінде концессиялық жобаны, қоса қаржыландыруға өтінімдерін қанағаттандыру республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаттары есебінен, тиісті бюджеттік бағдарламаның әкімшілерінің төлемдер бойынша қаржыландырудың жылдық жоспарында көзделген сомалар шегінде жүзеге асырылады.
603. Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі оның аясында МЖӘ жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды, қоса қаржыландыру жүзеге асырылып жатқан бюджеттік бағдарламаның тиімді, нәтижелі және мақсатқа сай іске асырылуына жауапты болады.
11-тарау. Бюджеттік кредит беру тәртібі
Ескерту. 11-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2020 № 320 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Бюджеттік кредит беру жөніндегі қаржылық рәсімдер, оның ішінде оларды беру кезінде қажетті құжаттардың тізбесі

596. Общие объемы софинансирования проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов определяются соответствующими договорами ГЧП, в том числе договорами концессии, которые заключаются с учетом перечня проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, требующих софинансирования.
597. Годовые объемы софинансирования проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов определяются законами Республики Казахстан о республиканском бюджете и решениями маслихатов областей, городов республиканского значения и столицы об утверждении местных бюджетов на соответствующие финансовые годы.
598. Выделение средств из республиканского и местных бюджетов на софинансирование проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов осуществляется согласно планам финансирования по платежам соответствующих бюджетных программ.
599. Планы финансирования по платежам формируются администраторами соответствующих бюджетных программ с учетом условий договоров ГЧП, в том числе договоров концессии в порядке и сроки, установленные бюджетным законодательством.
600. Частные партнеры либо концессионеры для получения средств из бюджета в сроки, установленные планами финансирования по платежам, предоставляют соответствующим администраторам бюджетных программ заявки на выделение бюджетных средств и отчеты об освоении средств, полученных ранее.
601. Заявки предоставляются в сроки не позднее, чем за 15 дней до начала месяца, в котором предполагается выделение средств из бюджета согласно планам финансирования по платежам соответствующих администраторов бюджетных программ.
602. Удовлетворение заявок частного партнера либо концессионера на софинансирование проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта за счет средств республиканского и местных бюджетов осуществляется в пределах сумм, предусмотренных годовым планом финансирования по платежам, соответствующего администратора бюджетной программы.
603. Администратор бюджетной программы несет ответственность за эффективную, результативную и целевую реализацию бюджетной программы, в рамках которой осуществляется софинансирование проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов.
Глава 11. Порядок бюджетного кредитования
Сноска. Заголовок главы 11 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.03.2020 № 320 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Финансовые процедуры по предоставлению
бюджетных кредитов, в том числе перечень документов,
необходимых при их предоставлении

604. Осы параграфта мынадай ұғымдар пайдаланылады:
Мамандандырылған ұйымдар - банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктер, ұйымдар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын акцияларының бақылау пакеті мемлекетке не ұлттық холдингке не Ұлттық басқару компаниясына тиесілі ұйымдар.
Бюджеттік кредит беру Қазақстан Республикасының Үкіметі аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімдері аппараттары тиісінше республикалық және жергілікті бюджеттерді атқаруының құрамдас бөлігі болып табылады және тиісті бюджеттерден қарыз алушыларға бюджеттік кредит беру жолымен, оның ішінде түпкі қарыз алушыларға кейіннен кредит беру үшін жүзеге асырылады.
Ескерту. 604-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 06.09.2017 № 543 бұйрығымен.
605. Бюджеттік кредиттер:
ағымдағы қаржы жылына арнап бекітілген республикалық бюджетте;
жергілікті бюджеттер мәслихаттарының шешімдерімен ағымдағы қаржы жылына арнап бекітілген жергілікті бюджеттерде тиісті бюджеттік бағдарламаларда көзделген мақсаттарға және сомалар шегінде беріледі.
606. Кредиттік шарт заңнамада талап етілетін негізгі шарттарды қамтуы тиіс. Сондай-ақ кредиттік шарт бюджеттік кредитті беруге, оны пайдалануға, оған қызмет көрсетуге және өтеуге байланысты өзге де ережелерді қамтуы мүмкін.
Бюджеттік кредит бойынша негізгі борышты өтеу кредиттік шартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
606-1. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері тиісті бюджеттер бекітілгеннен кейін Бюджет кодексінің 180-бабы 1-тармағында көзделген бюджеттік кредиттеудің негізгі шарттарын бекіту үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе тиісті жергілікті атқарушы органға жібереді.
Кредиттік шарттың жобасын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган - қарыз алушыға және бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне, ал жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері - бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға хабарлама алған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде келісуге жібереді.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган бюджеттік кредиттеудің негізгі шарттары туралы тиісті шешімді бекіткеннен кейін бес жұмыс күні ішінде бюджеттік бағдарламаның әкімшісі, қарыз алушы, сенім білдіруші (бар болған кезде) қол қойған кредиттік шарттың жобасын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы органға қол қоюға енгізеді.
Ескерту. 1-параграф 606-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046; жаңа редакцияда - Қаржы министрінің 28.08.2023 № 908 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

604. В настоящей главе используются следующие понятия:
Специализированные организации - банки, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также организации, контрольный пакет акций которых принадлежит государству либо национальному холдингу, либо национальному управляющему холдингу, являющиеся резидентами Республики Казахстан.
Бюджетное кредитование является составной частью исполнения Правительством Республики Казахстан, местными исполнительными органами республиканского и местных бюджетов соответственно, аппаратами акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов и осуществляется путем предоставления бюджетных кредитов из соответствующих бюджетов заемщикам, в том числе для последующего кредитования конечных заемщиков.
Сноска. Пункт 604 в редакции приказа Министра финансов РК от 06.09.2017 № 543.
605. Бюджетные кредиты предоставляются на цели и в пределах сумм, предусмотренных соответствующими бюджетными программами:
в утвержденном республиканском бюджете на текущий финансовый год;
в утвержденных решениями маслихатов местных бюджетах на текущий финансовый год.
606. Кредитный договор должен содержать основные условия, предъявляемые законодательством. Также кредитный договор может содержать иные положения, связанные с предоставлением, использованием, обслуживанием и погашением бюджетного кредита.
Погашение основного долга по бюджетным кредитам осуществляется в соответствии с кредитным договором и законодательством Республики Казахстан.
606-1. Администраторы бюджетных программ после утверждения соответствующих бюджетов направляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета или соответствующий местный исполнительный орган, для последующего утверждения основные условия, предусмотренные пунктом 1 статьи 180 Бюджетного кодекса.
Проект кредитного договора направляется на согласование центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета – заемщику и администратору бюджетной программы, а администраторами местных бюджетных программ – местному уполномоченному органу по исполнению бюджета, в течении пяти рабочих дней со дня уведомления.
Администраторы бюджетных программ после утверждения центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета или местным исполнительным органом соответствующего решения об условиях бюджетного кредитования вносят подписанный администратором бюджетной программы, заемщиком, поверенным (при наличии) проект кредитного договора на подпись центральному или местному уполномоченному органу по исполнению бюджета в течение пяти рабочих дней.
Сноска. Правила дополнены пунктом 606-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046; в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 28.08.2023 № 908 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

606-2. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік кредиттер беру шарттары мен рәсімдерін бұзуы ӘҚБК-ге сәйкес айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. 1-параграф 606-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 27.08.2021 № 867 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
607. Кредиттік шартқа қол қойған күннен бастап 3 айдың ішінде қарыз алушы бюджеттік кредит бойынша қарыз алушының міндеттемелерін орындауын қамтамасыз ететін тиісті шартқа қол қоюы тиіс.
608. Кредиттік шарт ұлттық та, шетелдік валютада да жасалады. Бюджеттік кредиттер өзгермелі де, тіркелген де сыйақы ставкасымен берілуі мүмкін.
609. Бюджеттік кредит мерзімінің құрамына кіретін уақыт кезеңі жеңілдік кезеңі болып табылады, бұл кезеңде қарыз алушы кредитті өтеуді жүзеге асырмайды. Жеңілдік кезеңінің ұзақтығы кредит мерзімінің ұзақтығының үштен бірінен аспауға тиіс.
Бір жылға дейінгі мерзіммен қаржылық агенттіктерді бюджеттік кредиттеу кезінде бюджет кредиті мерзімінің соңында бюджеттік кредитті өтеуге жол беріледі.
Бюджеттік кредиттің негізгі борышын өтеу бойынша жеңілдікті кезеңнің ұзақтығы қарыз алушы мен бюджеттік бағдарлама әкімшісінің тиісті есептеулерімен расталады.
Қаржы агенттіктері үшін бюджеттік кредиттің негізгі борышын өтеу бойынша жеңілдікті кезең ұзақтығы Бюджет кодексінің 186-бабының 2-тармағына сәйкес белгіленеді.
Ескерту. 609-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586 бұйрығымен.
610. Облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органдарына, қаржы агенттіктеріне, азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияға бюджеттік кредиттер бойынша, сондай-ақ қарыз алушылар ретінде жергілікті атқарушы органдар түпкілікті қарыз алушыларға мемлекеттің әлеуметтік саясатының міндеттерін шешуге беретін бюджеттік кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемелерін қоспағанда, бюджеттік кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесі айналыс мерзімі бюджеттік кредиттің мерзіміне сәйкес келетін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган эмитенттеген тиісті мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша өткен тоқсанда бағалы қағаздардың ұйымдасқан қайталама нарығындағы операциялардың нәтижелері бойынша қалыптасқан кірістің орташа өлшенген мөлшерлемесінен төмен емес деңгейде белгіледі.
Мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша кірістің орта мөлшерлік мөлшерлемесін анықтау тәртібі осы Ережеге сәйкес жүзеге асырылады.

606-2. Нарушение условий и процедур предоставления бюджетных кредитов администраторами бюджетных программ влечет штраф в соответствии с КОАП
Сноска. Правила дополнены пунктом 606-2 в соответствии с приказа Министра финансов РК от 27.08.2021 № 867 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
607. В течение 3-х месяцев со дня подписания кредитного договора заемщик должен подписать соответствующие договора, обеспечивающие исполнение заемщиком обязательств по бюджетному кредиту.
608. Кредитный договор заключается как в национальной, так и в иностранной валютах. Бюджетные кредиты могут предоставляться как с плавающей, так и с фиксированной ставкой вознаграждения.
609. Льготным периодом является период времени, входящий в состав срока бюджетного кредита, в течение которого заемщиком не осуществляется погашение кредита. Продолжительность льготного периода не должна превышать одной трети продолжительности срока кредита.
При бюджетном кредитовании финансовых агентств со сроком до одного года допускается погашение бюджетного кредита в конце срока бюджетного кредита.
Продолжительность льготного периода по выплате основного долга бюджетного кредита подтверждается соответствующими расчетами заемщика и администратора бюджетной программы.
Продолжительность льготного периода по выплате основного долга бюджетного кредита для финансовых агентств устанавливается в соответствии с пунктом 2 статьи 186 Бюджетного кодекса.
Сноска. Пункт 609 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586.
610. Ставка вознаграждения по бюджетным кредитам, за исключением ставок вознаграждения по бюджетным кредитам местным исполнительным органам областей (городов республиканского значения, столицы), национальной компании в сфере агропромышленного комплекса, участвующей в обеспечении продовольственной безопасности, финансовым агентствам, а также по бюджетным кредитам, предоставляемым местными исполнительными органами, как заемщиками, конечным заемщикам на решение задач социальной политики государства, устанавливается не ниже сложившейся в предыдущем квартале по результатам операций на организованном вторичном рынке ценных бумаг средневзвешенной ставке доходности по соответствующим государственным эмиссионным ценным бумагам, эмитированным центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета со сроком обращения, соответствующим сроку бюджетного кредита.
Порядок определения средневзвешенной ставки доходности по государственным эмиссионным ценным бумагам осуществляется в соответствии с настоящими Правилами.

Ескерту. 610-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
611. Бюджеттік кредитті пайдаланғаны үшін сыйақы есептеу тиісті шартқа қол қойылған күннен бастап бюджеттік кредит қайта құрылымдалған кезде бюджеттік кредит қаражатын кредит берушінің шотынан қарыз алушының шотына аударған күннен бастап жүзеге асырылады. Бюджеттік кредит бойынша сыйақы төлеуді жүзеге асыру бірінші күнтізбелік жылдан кешіктірмей басталады. Сыйақыны есептеу бюджеттік кредит бойынша негізгі борыштың қалдығына жүзеге асырылады. Бұл ретте негізгі борыш мерзімінен бұрын өтелген жағдайда сыйақыны қайта есептеу жүзеге асырылады.
Кредиттік шартқа сәйкес Қарыз алушы бюджеттік кредит бойынша сыйақының сомасын тиісті бюджеттің кірісіне төлейді.
612. Мамандандырылған ұйым және/немесе жергілікті атқарушы органдар белгілейтін түпкілікті қарыз алушыға арналған сыйақы ставкасының мөлшері агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне берілетін, сондай-ақ ауыл тұрғындарының табысын арттыру бойынша жобаны ауқымдау шеңберінде және сенім білдірілген өкіл (агент) арқылы жастарға берілетін кредиттер бойынша сыйақы ставкасын қоспағанда, осы Ереженің 610-тармағына сәйкес белгіленген екі еселенген сыйақы ставкасынан аспауы тиіс.
Ескерту. 612-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 09.01.2023 № 13 бұйрығымен.
613. Егер бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган эмитенттеген бағалы қағаздардың ұйымдасқан қайталама нарығындағы операциялар ағымдағы кезеңде жүргізілмеген жағдайда, сыйақы ставкасы өткен кезеңнің тиісті валютасындағы сыйақы ставкасына тең белгіленеді.
614. Жасалған кредит шарттары жасасқан күннен бастап 3 күннің ішінде:
республикалық бюджеттің қаражаты есебінен бюджеттік кредиттер бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның;
жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен бюджеттік кредиттер бойынша жергілікті атқарушы органдардың тіркеуіне жатады.
615. Жергілікті атқарушы органдарға бюджеттік кредит беру тиісті мәслихаттардың шешімі болған кезде ғана жүзеге асырылады. Кредиттік шарт бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мен жергілікті атқарушы органның арасында жасалады.
616. Жеке тұлғаларды бюджеттік кредиттеу кезінде кредиттік шарт кредитордың тапсырмасы бойынша сенім білдірілген өкілмен (агентпен) жеке тұлға арасында жасалады.
Сенім білдірілген өкілге (агентке) тапсырманы орындағаны үшін сыйақы төлеуді, егер тапсырма шартында өзгеше көзделмесе, тиісті бюджет қаражаты есебінен бюджеттік бағдарлама әкімшісі мыналар:
төлем жүргізілетін айдың 1-күніне бюджеттік бағдарламаның әкімшісі мен сенім білдірілген өкілдің (агенттің) арасындағы салыстырып тексеру актісі;
орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) актілерінің көшірмелері мен ұсынылған шот-фактуралар негізінде жүзеге асырады.
Сенім білдірілген өкілдің (агенттің) тапсырмаларды орындағаны үшін сыйақы төлеу мөлшері тапсырма шартында белгіленеді.

Сноска. Пункт 610 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
611. Начисление вознаграждения за пользование бюджетным кредитом, осуществляется с даты перечисления средств бюджетного кредита со счета кредитора на счет заемщика, при реструктуризации бюджетного кредита - с даты подписания соответствующего договора. Осуществление выплаты вознаграждения по бюджетному кредиту начинается не позднее первого календарного года. Начисление вознаграждения осуществляется на остаток основного долга по бюджетному кредиту. При этом при досрочном погашении основного долга осуществляется перерасчет вознаграждения.
В соответствии с кредитным договором заемщик выплачивает сумму вознаграждения по бюджетному кредиту в доход соответствующего бюджета.
612. Размер ставки вознаграждения для конечного заемщика, устанавливаемый специализированной организацией и/или местными исполнительными органами не должен превышать двукратной ставки вознаграждения, устанавливаемой в соответствии с пунктом 610 настоящих Правил, за исключением ставки вознаграждения по кредитам, предоставляемым субъектам агропромышленного комплекса, а также выдаваемых в рамках масштабирования проекта по повышению доходов сельского населения и молодежи через поверенного (агента).
Сноска. Пункт 612 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 09.01.2023 № 13.
613. В случае если операции на организованном вторичном рынке ценных бумаг, эмитированных центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, в текущем периоде не производились, ставка вознаграждения устанавливается равной ставке вознаграждения в предыдущем периоде в соответствующей валюте.
614. Заключенные кредитные договора в течение 3-х дней со дня заключения подлежат регистрации:
центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета по бюджетным кредитам за счет средств республиканского бюджета;
местными исполнительными органами по бюджетным кредитам за счет средств местных бюджетов.
615. Бюджетное кредитование местных исполнительных органов осуществляется только при наличии решения соответствующих маслихатов. Кредитный договор заключается между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и местным исполнительным органом.
616. При бюджетном кредитовании физических лиц кредитный договор заключается между поверенным (агентом), по поручению кредитора, и физическим лицом.
Оплата поверенному (агенту) вознаграждения за исполнение поручения осуществляется администратором бюджетной программы за счет средств соответствующего бюджета, если иное не предусмотрено договором поручения на основании:
акта сверки между администратором бюджетной программы и поверенным (агентом) на 1 число месяца, в котором производится оплата;
копий актов выполненных работ (оказанных услуг) и выставленных счетов фактур.
Размер оплаты вознаграждения за исполнение поверенным (агентом) поручений устанавливается в договоре поручения.

Ескерту. 616-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 26.08.2022 № 886 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
617. Қарыз алушы қайтыс болған не оны қаза болған деп жариялаған жағдайда, мемлекеттік білім беру және студенттік кредиттер бойынша талаптарды тоқтатуды Бюджет кодексінің 196-бабының 2-тармағына сәйкес, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның шешімі бойынша сенім білдірілген өкілдің (агенттің) деректері негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 617-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
617-1. Сенім білдірілген өкіл (агент) 617-тармаққа сәйкес қарыз алушы қайтыс болған не оны қаза болған деп жариялаған жағдайда, мемлекеттік білім беру және студенттік кредиттер бойынша талаптарды тоқтатқан кезде бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган мен өкіл (агент) арасында қарыз бойынша салыстыру актісі жасалады. Салыстыру акт негізінде бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкілетті органмен қарыз алушы қайтыс болған не оны қаза болған деп жариялаған жағдайда, мемлекеттік білім беру және студенттік кредиттер бойынша қарызды есептен шығару жүргізіледі. Есептен шығару қорытындысы бойынша бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті орган, әкімші және өкіл (агент) арасында агенттік келісімге қосымша келісім жасалады.
Ескерту. 617-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
618. Республикалық және жергілікті бюджеттердің ақшасы есебінен берілген бюджеттік кредит қарыз алушы негізгі борыш сомасын қайтарған және толық көлемде сыйақыны және басқа да бюджеттік кредитпен байланысты ілеспе төлемдерді төлеген кезде өтелген болып саналады.
Кредитті өтеу мерзімі басталған кезде кредит беруші қарыз алушыға кредитті өтеу мерзімі басталғаны туралы хат жібереді. Хат қарыз алушыға кредиттік шартта көрсетілген мерзімде, төлеу күніне дейін жіберіледі. Хатта төлеуге жататын сома, кредит берушінің банктік деректемелері, ББС түсімдер сыныптауышының коды көрсетіледі.
Қарыз алушы бюджеттік кредитті пайдалану мен өтеу шартын бұзған жағдайда, Кредит беруші кредиттік шартты мерзімінен бұрын бұзуды және бюджеттік кредиттің іс жүзінде ұсынылған сомасын, есептелген сыйақыны және өзге де тиесілі төлемдерді қайтаруды жүзеге асыра алады.
619. Бюджеттік кредитті мақсатсыз пайдалану фактілері анықталған кезде кредит беруші немесе сенім білдірілген өкіл (агент) қарыз алушыдан кредиттік шартта белгіленген мөлшерде айыппұлды өндіре отырып, заңсыз пайдаланылған кредит сомасын өндіріп алады. Мақсатқа сай пайдаланылмаған кредит сомасына сол сияқты кредиттік шартта анықталған бюджеттік кредитті игеру кезеңінен кейін қарыз алушы пайдаланған сома жатады.

Сноска. Пункт 616 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 26.08.2022 № 886 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
617. Прекращение требований кредитора по государственным образовательным и студенческим кредитам в случае смерти заемщика либо объявления его умершим осуществляется по решению центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, согласно пункту 2 статьи 196 Бюджетного кодекса, на основании данных поверенного (агента).
Сноска. Пункт 617 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
617-1. При прекращении требований поверенным (агентом) по государственным образовательным и студенческим кредитам в случае смерти заемщика либо объявления его умершим в соответствии с пунктом 617 настоящих Правил, между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и поверенным (агентом) подписывается акт сверки по задолженности. На основании акта сверки уполномоченным органом по исполнению бюджета производится списание задолженности по государственным образовательным и студенческим кредитам в случае смерти заемщика либо объявления его умершим. По итогам списания между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, администратором и поверенным (агентом) подписывается дополнительное соглашение к агентскому соглашению.
Сноска. Правила дополнены пунктом 617-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
618. Бюджетный кредит, выданный за счет денег республиканского и местных бюджетов, считается погашенным при возврате заемщиком суммы основного долга и уплате в полном объеме вознаграждения и других сопутствующих платежей, связанных с бюджетным кредитом.
При наступлении срока погашения кредита кредитор направляет заемщику письмо о наступлении срока погашения кредита. Письмо заемщику направляется до даты выплаты в сроки, указанные в кредитном договоре. В письме указываются суммы подлежащие оплате, банковские реквизиты кредитора, коды классификации поступлений ЕБК.
Кредитор может осуществить досрочное расторжение кредитного договора и возврат фактически предоставленных сумм бюджетного кредита, начисленного вознаграждения и иных причитающихся платежей в случае нарушения заемщиком условий использования и погашения бюджетного кредита.
619. При выявлении фактов нецелевого использования бюджетного кредита кредитор или поверенный (агент) взыскивает с заемщика неправомерно использованную сумму кредита, с взиманием штрафа в размере, установленном в кредитном договоре. К сумме кредита, использованной не по целевому назначению, также относится сумма, используемая заемщиком после периода освоения бюджетного кредита, определенного в кредитном договоре.

620. Кредиттік шартта анықталған бюджеттік кредитті игеру кезеңінде қарыз алушы пайдаланбаған кредит сомасы ББС-ның түсімдер сыныптамасының тиісті кодына игеру кезеңі аяқталған күннен бастап үш күннің ішінде тиісті бюджетке қайтаруға жатады. Бұл ретте, қарыз алушы кредит сомасын қайтаруды жоспарлап отырғаны туралы кредит берушіні кемінде күнтізбелік он күн бұрын хабардар етеді.
Бюджеттік кредитті игеру кезеңінде қарыз алушы пайдаланбаған сома уақтылы қайтарылмаған жағдайда кредит беруші қарыз алушыға кредиттік шартта белгіленген мөлшерде өсімпұл есептейді. Бұл ретте, өсімпұлдың ең жоғары сомасы бюджеттік кредитті игеру кезеңінде қарыз алушы пайдаланбаған сомадан аспауы тиіс.
Ескерту. 620-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 27.08.2018 № 783 бұйрығымен.
621. Осы Ереженің 619 және 620-тармақтарында көзделген жағдайларда кредит сомасын қайтару, кредитті мерзімінен бұрын өтеу кезінде кредитор, бюджеттік бағдарламаның әкімшісі және қарыз алушы арасында кредиттік шартқа қосымша келісім жасалады. Кредит берушімен немесе оның сенім білдірілген адамымен (агентімен) келісу бойынша Негізгі борышты өтеу кестесіне тиісті өзгерістерді енгізеді.
621-1. Қосымша келісім жасасқан кезде Кредит шартының сомасы мынадай жағдайларда түзетіледі:
1) мақсатқа сай пайдаланылмаған бюджеттік кредитті қайтару;
2) бюджеттік кредиттің пайдаланылмаған бөлігін қайтару;
3) тиісті бюджетті тиісті нақтылау не түзету шеңберінде бөлінген бюджеттік кредиттерді қайта бөлу, ұлғайту не азайту.
Басқа жағдайларда, Қосымша келісім жасасу кезінде Кредит шартының сомасы өзгермейді.
Ескерту. 1-параграф 621-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 27.08.2021 № 867 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
622. Қарыз алушыда бюджеттік кредит бойынша берешек (мерзімі өткен берешек) пайда болған және кредиттік шарттың талаптарымен анықталған мерзім ішінде оны өтемеген кезде кредит беруші өсімпұл есептейді.
Өсімпұлдың мөлшері мерзімін өткізіп алған тоқсан күн ішінде мерзімі өткен әрбір күн үшін мерзімі өткен төлем сомасының (өсу қорытындысымен) нөл бүтін оннан бір пайызынан аспауға тиіс, мерзімін өткізіп алған тоқсан күн өткеннен кейін мерзімі өткен әрбір күн үшін мерзімі өткен төлем сомасының (өсу қорытындысымен) нөл бүтін жүзден үш пайызынан аспауы, бірақ кредиттік шарт қолданылатын әрбір жылға берілген бюджеттік кредит сомасының он пайызынан аспауға тиіс.

620. Сумма кредита, неиспользованная заемщиком за период освоения бюджетного кредита, определенного в кредитном договоре, подлежит возврату в соответствующий бюджет в течение трех дней со дня окончания периода освоения на соответствующий код классификации поступлений ЕБК. При этом, заемщик не позднее чем за десять календарных дней уведомляет кредитора о планируемом возврате суммы кредита.
В случае несвоевременного возврата суммы, неиспользованной заемщиком за период освоения бюджетного кредита, кредитором заемщику начисляется пеня в размере, установленном в кредитном договоре. При этом, максимальная сумма пени не должна превышать суммы, неиспользованной заемщиком за период освоения бюджетного кредита.
Сноска. Пункт 620 в редакции приказа Министра финансов РК от 27.08.2018 № 783.
621. При возврате суммы кредита в случаях, предусмотренных пунктами 619-620 настоящих Правил, досрочном погашении кредита между кредитором, администратором бюджетной программы и заемщиком заключается дополнительное соглашение к кредитному договору. По согласованию с кредитором или поверенным (агентом) в график погашения основного долга вносятся соответствующие изменения.
621-1. При заключении Дополнительного соглашения сумма Кредитного договора корректируется в следующих случаях:
1) возврат нецелевого использования бюджетного кредита;
2) возврат неиспользованной части бюджетного кредита;
3) перераспределение, увеличение либо уменьшение выделенных бюджетных кредитов в рамках соответствующего уточнения, либо корректировки соответствующего бюджета.
В остальных случаях, при заключении Дополнительного соглашения сумма Кредитного договора не меняется.
Сноска. Правила дополнены пунктом 621-1 в соответствии с приказа Министра финансов РК от 27.08.2021 № 867 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
622. При образовании у заемщика задолженности (просроченной задолженности) по бюджетному кредиту и ее непогашении в течение срока, определенного условиями кредитного договора, кредитором начисляется пеня.
Размер пени не должен превышать в течение девяноста дней просрочки ноль целых одной десятой процентов от суммы просроченного платежа (с нарастающим итогом) за каждый день просрочки, по истечении девяноста дней просрочки не может превышать ноль целых трех сотых процента от суммы просроченного платежа (с нарастающим итогом) за каждый день просрочки, но не более десяти процентов от суммы выданного бюджетного кредита за каждый год действия кредитного договора.

Ескерту. 622-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 27.08.2018 № 783 бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 27.08.2021 № 867 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
622-1. Қарыз алушыда Қазақстан Республикасында төтенше жағдай қолданылатын кезеңде бюджеттік кредит бойынша берешек (мерзімі өткен берешек) пайда болған кезде кредитордың өсімпұл есептеу мерзімі өткен берешек пайда болған күннен бастап күнтізбелік 90 күн ішінде жүзеге асырылмайды.
Ескерту. Ереже 622-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - ҚР Қаржы министрінің 08.04.2018 № 369 (16.03.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
623. Бюджеттік кредиттерді қайта құрылымдау Бюджет кодексінің 193-бабының 4-тармағына сәйкес тиісінше бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе әкімдіктер жанындағы консультативтік-кеңесші органның оң қорытындысы болған кезде әрбір кредиттік шарт бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе тиісті жергілікті атқарушы орган шешімінің негізінде жүзеге асырылады.
Бюджеттік кредитті қайта құрылымдау кредиттік шартқа қосымша келісім жасасу арқылы ресімделеді.
Ескерту. 623-тармақ жаңа редакцияда – Қаржы министрінің 28.08.2023 № 908 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
624. Қайта құрылымдауды жүргізу үшін қарыз алушы бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға жүгінеді және мынадай құжаттамаларды енгізеді:
1) қарыз алушының қаржылық жағдайын және қаржылық жағдайды сауықтыру жөніндегі шараларды қамтитын бизнес-жоспар;
2) құзыретіне бизнес-жоспарда көрсетілген мәселелер кіретін мемлекеттік органның қорытындысы немесе сенім білдірілген өкілдің (агенттің) және/немесе жергілікті атқарушы органның қорытындысы.
Республикалық бюджет қаражаты есебінен берілген бюджеттік кредитті қайта құрылымдау туралы шешімді бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның шешіміне сәйкес құрылған Республикалық бюджеттен берілген кредиттерді, сондай-ақ мемлекет кепілдік берген қарыздардың шеңберінде республикалық бюджеттен оқшауландырылған қаражатты қайтару және қайта құрылымдау жөніндегі комиссияның оң қорытындысы негізінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган қабылдайды.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган шешім жобасын жақын арада болатын республикалық бюджет комиссиясының қарауына шығарады.

Сноска. Пункт 622 в редакции приказа Министра финансов РК от 27.08.2018 № 783; с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 27.08.2021 № 867 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
622-1. При образовании у заемщика задолженности (просроченной задолженности) по бюджетному кредиту в период действия чрезвычайного положения в Республике Казахстан, начисление кредитором пени не осуществляется в течение 90 календарных дней с даты образования просроченной задолженности.
Сноска. Правила дополнены пунктом 622-1 в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 08.04.2020 № 369 (вводится в действие с 16.03.2020).
623. Реструктуризация бюджетных кредитов в соответствии с пунктом 4 статьи 193 Бюджетного кодекса осуществляется на основании решения центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета или соответствующего местного исполнительного органа по каждому кредитному договору при наличии положительного заключения консультативно-совещательного органа при центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета или акиматов соответственно.
Реструктуризация бюджетного кредита оформляется посредством заключения дополнительного соглашения к кредитному договору.
Сноска. Пункт 623 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 28.08.2023 № 908 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
624. Для проведения реструктуризации заемщик обращается в уполномоченный орган по исполнению бюджета и вносит следующий пакет документации:
1) бизнес-план, который содержит финансовое состояние заемщика и меры по оздоровлению финансового положения;
2) заключение государственного органа, в компетенцию которого входят вопросы, отраженные в бизнес-плане или заключение поверенного (агента) и/или местного исполнительного органа.
Решение о реструктуризации бюджетного кредита, предоставленного за счет средств республиканского бюджета, принимается центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета на основании положительного заключения Комиссии по возврату и реструктуризации кредитов, выданных из республиканского бюджета, а также средств, отвлеченных из республиканского бюджета в рамках гарантированных государством займов, созданной в соответствии с решением центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию выносит на рассмотрение проект решения на ближайшее заседание республиканской бюджетной комиссии.

Осы Қағиданың 627-тармағы бірінші бөлігінің 3) тармақшасына сәйкес жүзеге асырылатын бюджеттік кредитті қайта құрылымдау кезінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган шешімінің жобасына Республикалық бюджет комиссиясының қорытындысы талап етілмейді.
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган шешімі жобасын бекіткеннен кейін бюджеттік бағдарламаның әкімшісі, қарыз алушы, сенім білдіруші (бар болған жағдайда) қол қойылған Кредиттік шартқа қосымша келісім жобасын бюджетті атқару жөніндегі орталық органға бес жұмыс күнінің ішінде қол қоюға енгізеді.
Ескерту. 624-тармақ жаңа редакцияда - Қаржы министрінің 28.08.2023 № 908 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
624-1. Мерзімі өткен берешек пайда болған жағдайда қарыз алушы кредитордың шешім қабылдау сәтінде есептелген тұрақсыздық төлемін (айыппұл, өсімпұл) кредитордың шешімінде көрсетілген мерзімде төлейді.
Кредитор негізгі борышты өтеу мерзімін өзгертуді келіскен жағдайда, тұрақсыздық төлемі (айыппұл, өсімпұл) кредитордың шешім қабылдау сәтіне дейін де есептеледі.
Қарыз алушыға қатысты оңалту рәсімі енгізілген кезде "Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 50-бабы 1-тармағының 2-1) тармақшасына сәйкес борышкердің берешегінің барлық түрлері бойынша тұрақсыздық айыбын (өсімпұлды, айыппұлды) есептеу тоқтатыла тұрады.
Ескерту. 624-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 24.02.2020 № 194 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.09.2024 № 641 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
625. Жергілікті бюджеттің қаражаты есебінен берілген бюджеттік кредитті қайта құрылымдау туралы шешімді жергілікті атқарушы органның жанындағы консультативтік-кеңес органының оң қорытындысы негізінде жергілікті атқарушы орган қабылдайды.
626. Бюджеттік кредитті қайта құрылымдаған кезде кредит берушінің, бағдарлама әкімшісінің және қарыз алушының арасында қайта құрылымдау туралы кредиттік шартқа қосымша келісім жасалады.
627. Бюджеттік кредитті қайта құрылымдау:
1) негізгі борышты өтеу және (немесе) сыйақыны төлеу мерзімдерін өзгерту;
2) бюджеттік кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесін өзгерту;

При реструктуризации бюджетного кредита, осуществляемая в соответствии с подпунктом 3) части первой пункта 627 настоящих Правил, заключение Республиканской бюджетной комиссии к проекту решения центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета не требуется.
Администратор бюджетной программы после утверждения центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета соответствующего решения вносит подписанный администратором бюджетной программы, заемщиком, поверенным (при наличии) проект дополнительного соглашения к Кредитному договору на подпись центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета в течение пяти рабочих дней.
Сноска. Пункт 624 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 28.08.2023 № 908 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
624-1. В случае образования просроченной задолженности, заемщик уплачивает неустойку (штраф, пеня), начисленную на момент принятия решения кредитора, в сроки, указанные в решении кредитора.
В случае согласия кредитора на изменение срока погашения основного долга, неустойка (штраф, пеня) также начисляется до момента принятия решения кредитора.
При введении реабилитационной процедуры в отношении заемщика начисление неустойки (пени, штрафов) приостанавливается по всем видам задолженности должника в соответствии с подпунктом 2-1) пункта 1 статьи 50 Закона Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве".
Сноска. Правила дополнены пунктом 624-1 в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 24.02.2020 № 194 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра финансов РК от 25.09.2024 № 641 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
625. Решение о реструктуризации бюджетного кредита, предоставленного за счет средств местного бюджета, принимается местным исполнительным органом на основании положительного заключения консультативно-совещательного органа при местном исполнительном органе.
626. При реструктуризации бюджетного кредита между кредитором, администратором программы и заемщиком заключается дополнительное соглашение к кредитному договору.
627. Реструктуризация бюджетного кредита осуществляется посредством:
1) изменения сроков погашения основного долга и (или) выплаты вознаграждения;
2) изменения ставки вознаграждения по бюджетному кредиту;

3) бюджеттік кредиттің берілу мақсаттарына сәйкес іс-шараларды іске асыруға қарыз алушының бюджеттік кредитті пайдалана алатын игеру кезеңін өзгерту;
4) бюджеттік кредиттің валютасын өзгерту;
5) бюджеттік кредит, кредит бойынша сыйақы және өзге де төлемдер бойынша берешекті (мерзімі өткен берешекті) капиталдандыру (жиынтықтау);
6) тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды) толық және ішінара есептен шығару арқылы жүзеге асырылады.
Бұл ретте, бюджеттік кредитті қайта құрылымдау тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте немесе тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет туралы мәслихаттың шешімімен бекітілген бюджеттің кіріс бөлігінің мөлшеріне әсер етпеуі тиіс.
Ескерту. 627-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
627-1. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қарыз алушыға қатысты оңалту рәсімін қолданған кезде оңалту жоспарында көзделген, бірақ бір реттен аспайтын қарыз алушының бюджеттік кредитін қайта құрылымдауға жол беріледі.
Ескерту. Ереже 627-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586; жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2020 № 320 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
628. Республикалық бюджет қаражатынан берілген кредиттер бойынша Үкімет талаптарын және сыртқы қарыздар есебінен тартылған қаражатты есепке алуды бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады. Жергілікті бюджет қаражатынан берілген кредиттер бойынша талаптарды есепке алуды бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жүзеге асырады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджеттік кредиттерді тіркеуді, есепке алуды және мониторингін жүзеге асырады, қарыз алушылар, сенім білдірілген өкілдер (агенттер), түпкі қарыз алушылар міндетті тәртіппен берген ақпараттың негізінде жобалардың іске асырылуын бақылайды. Ақпарат беру нысандары мен мерзімдерін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен Бюджет кодексінің 198-бабының 1-тармағына сәйкес белгіленеді.
Ескерту. 628-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586 бұйрығымен.
629. Бюджет кредитінің нысаналы пайдаланылуын бақылауды мемлекеттік қаржылық бақылау органы, бюджеттік бағдарламаның әкімшісі, кредит беруші және/немесе сенім білдірілген өкіл (агент) жүзеге асырады.

3) изменения периода освоения, в течение которого заемщик может использовать бюджетный кредит для реализации мероприятий в соответствии с целями предоставления бюджетного кредита;
4) изменения валюты бюджетного кредита;
5) капитализации (суммирования) задолженности (просроченной задолженности) по бюджетному кредиту, вознаграждению и иным платежам по кредиту;
6) полного и частичного списания неустойки (штрафа, пени).
При этом, реструктуризация бюджетного кредита не должна влиять на размер доходной части бюджета, утвержденного в республиканском бюджете на текущий финансовый год или решением маслихата о местном бюджете на текущий финансовый год.
Сноска. Пункт 627 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
627-1. При применении в соответствии с законодательством Республики Казахстан реабилитационной процедуры в отношении заемщика допускается повторная реструктуризация бюджетного кредита заемщика, предусмотренная планом реабилитации, но не более одного раза.
Сноска. Глава 11 дополнена пунктом 627-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586; в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.03.2020 № 320 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
628. Учет правительственных требований по кредитам, выданным из средств республиканского бюджета и средств, привлеченных за счет внешних займов, осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета. Учет требований по кредитам, выданным из средств местных бюджетов, осуществляется местным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет регистрацию, учет и мониторинг бюджетных кредитов, контролирует реализацию проектов на основании информации, предоставляемой в обязательном порядке заемщиками, поверенными (агентами), конечными заемщиками. Формы и сроки предоставления информации устанавливаются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета согласно пункту 1 статьи 198 Бюджетного кодекса.
Сноска. Пункт 628 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586.
629. Контроль за целевым использованием бюджетного кредита осуществляется органом государственного финансового контроля, администратором бюджетной программы, кредитором и (или) поверенным (агентом).

630. Бюджеттік кредит беру кезінде қарыз алушы жеке тұлғаның мынадай құжаттарды беруі талап етіледі:
1) жеке басын куәландыратын құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесі;
2) салық төлеуші куәлігінің көшірмесі;
3) бұрын берілген бюджеттік кредиттер бойынша берешегінің (мерзімі өткен берешегінің) жоқ екендігі туралы құжат;
4) ұйғарылатын кепілді қамтамасыз етуге меншік құқығын және кепіл мүлкіне өзге ауыртпалықтарының жоқтығын растайтын құжат.
Ескерту. 630-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
631. Бюджеттік кредит беру кезінде қарыз алушы мамандандырылған ұйымдардың мынадай құжаттарды беруі талап етіледі:
1) таратып жазуды, оның ішінде дебиторлық және кредиторлық берешекті таратып жазуды қоса бере отырып, алдыңғы қаржы жылындағы және соңғы есепті кезеңдегі жағдай бойынша бухгалтерлік теңгерім;
2) алдыңғы қаржы жылындағы және соңғы есепті кезеңдегі жағдай бойынша ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп;
3) алдыңғы қаржы жылындағы және соңғы есепті кезеңдегі жағдай бойынша табыстар мен шығындар туралы есеп;
4) тәуелсіз аудитордың алдыңғы қаржы жылындағы қорытындысы;
5) ұйғарылатын кепілді қамтамасыз етуге меншік құқығын және кепіл мүлкіне өзге ауыртпалықтарының жоқтығын растайтын құжат;
6) Салық кодексінің 100-бабының 1-тармағына сәйкес есебі мемлекеттік кірістер органдарында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екені туралы мәліметтердің электрондық нысаны;
7) түпкілікті қарыз алушыға бюджеттік кредит беру кезінде алынатын маржа туралы құжат;
8) құрылтай құжаттары;
9) кредит саясаты туралы құжат.
Ескерту. 631-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 01.07.2019 № 663 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 25.09.2024 № 641 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-параграф. Қарыз алушының кредиттік қабілетінің өлшемдері
632. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органының кредиторымен немесе тиісті жергілікті атқарушы органның кредиторымен кредиттік шарт жасасатын қарыз алушы банктің кредиттік қабілетінің негізгі өлшемдері:
бұрын республикалық және/немесе жергілікті бюджеттердің ақшасы есебінен алынған кредиттер бойынша мерзімі өткен берешегінің болмауы;
салықтық берешектің болмауы;
конкурсты өткізу күнінің алдындағы соңғы үш айдың ішінде банк заңнамасында белгіленген пруденциялық нормативтерді сақтауы;
меншікті капиталы берілетін бюджеттік кредит пен бұрын берілген бюджеттік кредиттер бойынша негізгі борыш қалдығы сомасынан кемінде елу пайызды құрауы тиіс болатын тұрғын үй құрылыс жинақ банктерінің қызметтерін жүзеге асыратын қаржы агенттіктерін, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы кредит беруді, негізгі қызметі ұлттық басқарушы институттардың және ұлттық компаниялардың меншік құқығында тиесілі және сенімгерлік басқаруға берген акциялар пакеттерін (қатысу үлестерін) басқару болып табылатын ұлттық басқарушы холдингін қоспағанда, меншікті капиталы берілетін бюджеттік кредит пен бұрын берілген бюджеттік кредиттер бойынша негізгі борыш қалдығы сомасынан кемінде екі есеге артық болуға тиіс;
бюджеттік кредиттерді уақтылы қайтару бойынша қамтамасыз етудің болуы; қажет болған кезде филиалдық желінің және/немесе корреспонденттік желінің болуы болып табылады.

630. При предоставлении бюджетного кредита заемщику - физическому лицу требуется представить следующие документы:
1) нотариально заверенную копию документа, удостоверяющего личность;
2) копию свидетельства налогоплательщика;
3) документ об отсутствии задолженности (просроченной задолженности) по ранее предоставленным бюджетным кредитам;
4) документ, подтверждающий право собственности на предполагаемое залоговое обеспечение и отсутствие иных обременении на залоговое имущество.
Сноска. Пункт 630 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
631. При предоставлении бюджетного кредита заемщику – специализированной организации требуется представить следующие документы:
1) бухгалтерский баланс за предыдущий финансовый год и по состоянию на последний отчетный период с приложением расшифровки, в том числе дебиторской и кредиторской задолженности;
2) отчет о движении денежных средств за предыдущий финансовый год и по состоянию на последний отчетный период;
3) отчет о прибылях и убытках за предыдущий финансовый год и по состоянию на последний отчетный период;
4) заключение независимого аудитора за предыдущий финансовый год;
5) документ, подтверждающий право собственности на предполагаемое залоговое обеспечение и отсутствие иных обременении на залоговое имущество;
6) электронную форму сведений об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органах государственных доходов, согласно пункту 1 статьи 100 Налогового кодекса;
7) документ о марже, взимаемой при бюджетном кредитовании конечного заемщика;
8) учредительные документы;
9) документ о кредитной политике.
Сноска. Пункт 631 - в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 01.07.2019 № 663 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 25.09.2024 № 641 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Критерии кредитоспособности заемщика
632. Основными критериями кредитоспособности специализированной организации, заключающей кредитный договор с кредитором в лице уполномоченного органа по исполнению бюджета либо кредитором соответствующего местного исполнительного органа, являются:
отсутствие задолженности (просроченной задолженности) по кредитам, полученным ранее за счет денег республиканского и/или местных бюджетов;
отсутствие налоговой задолженности;
соблюдение пруденциальных нормативов, установленных банковским законодательством, в течение трех последних месяцев, предшествующих дате проведения конкурса;
собственный капитал должен превышать сумму предоставляемого бюджетного кредита и остатка основного долга по ранее выданным бюджетным кредитам не менее чем в два раза, за исключением финансовых агентств, осуществляющих деятельность жилищных строительных сберегательных банков, кредитование в сфере агропромышленного комплекса, национального управляющего холдинга, основной деятельностью которого является управление принадлежащими ему на праве собственности и переданных в доверительное управление пакетов акций (долей участия) национальных институтов развития, национальных компаний, у которых собственный капитал должен составлять не менее пятидесяти процентов от суммы предоставляемого бюджетного кредита и остатка основного долга по ранее выданным бюджетным кредитам;
наличие обеспечения по своевременному возврату бюджетных кредитов; при необходимости наличие филиальной сети и/или корреспондентской сети.

Ескерту. 632-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 25.12.2019 № 1417 бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 27.08.2021 № 867 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
633. Жергілікті атқарушы органдардың кредиттік қабілетінің негізгі өлшемі бұрын алынған кредиттер бойынша берешектің (мерзімі өткен берешегінің) болмауы болып табылады.
Ескерту. 633-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
634. Жеке тұлғаларға бюджеттік кредит берген кезде кредиттік қабілетін сенім білдірілген өкіл (агент) анықтайды.
635. Бюджеттік кредитті алуға үміткер шетел мемлекетінің кредиттік қабілетін жетекші халықаралық рейтингтік агенттіктер берген рейтингтерге сәйкес анықталады.
636. Сол сияқты кредит беруші қарыз алушының кредиттік қабілетін анықтау үшін қосымша талаптар белгілеуі мүмкін.
3-параграф. Мамандандырылған ұйымдарды іріктеу тәртібі
637. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері тиісті бюджеттерді қабылдағаннан кейін бір айдан аспайтын мерзімде мамандандырылған ұйымдарды анықтауға үміткерлерге (бұдан әрі - үміткерлер) қойылатын талаптар анықталады.
638. Осы Ереженің 637-тармағын орындағаннан кейін бағдарламаның әкімшісі 3 жұмыс күні ішінде кредит берушімен келісуге конкурстық құжаттаманы жібереді.
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган он жұмыс күні ішінде конкурстық құжаттаманы келіседі және жазбаша түрде ол туралы бюджеттік бағдарламаның әкімшісін хабардар етеді.
639. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері өтінім беру мерзімін көрсете отырып, бюджеттік бағдарламаларды іске асыру шеңберінде кредиттерді алуға конкурс жариялайды.
640. Үміткерлер бюджеттік бағдарламалар әкімшілері анықтаған конкурс өткізу мерзімдерінде олардың конкурс талаптарына сәйкес келуін растайтын және бюджеттік кредиттерді алу шарттары бойынша ұсыныстарды және олардың нақты бюджеттік бағдарламаларды іске асыру шеңберінде түпкі қарыз алушыларға кредит беруін жүзеге асыруды қамтитын құжаттарды қоса бере отырып, конкурсқа қатысуға өтінімдер береді.
641. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері:
бюджеттік кредиттер алуға қойылатын негізгі талаптарды қоса бере отырып, үміткерлердің тиісті талаптарды сақтауы туралы ақпаратты алу мақсатында қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға;
республикалық және/немесе жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен бұрын алынған бюджеттік кредиттер бойынша үміткерлердің берешегінің (мерзімі өткен берешегінің) бар-жоғы туралы ақпарат алу мақсатында бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға және/немесе жергілікті атқарушы органдарға сұрау салулар жібереді.

Сноска. Пункт 632 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 25.12.2019 № 1417; с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК ; от 27.08.2021 № 867 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
633. Основным критерием кредитоспособности местных исполнительных органов является отсутствие задолженности (просроченной задолженности) по ранее полученным кредитам.
Сноска. Пункт 633 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
634. Кредитоспособность при бюджетном кредитовании физических лиц определяется поверенным (агентом).
635. Кредитоспособность иностранного государства, претендующего на получение бюджетного кредита, определяется в соответствии с присвоенными рейтингами ведущих международных рейтинговых агентств.
636. Также кредитором могут быть установлены дополнительные требования для определения кредитоспособности заемщика.
Параграф 3. Порядок отбора специализированных организаций
637. После принятия соответствующих бюджетов администраторами бюджетных программ в срок не более одного месяца определяются требования к претендентам на определение специализированных организаций (далее - претенденты).
638. После выполнения пункта 637 настоящих Правил администратор бюджетной программы в течение 3-х рабочих дней направляет на согласование с кредитором конкурсную документацию.
Уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение десяти рабочих дней согласовывает конкурсную документацию и письменно информирует об этом администратора бюджетной программы.
639. Администраторы бюджетных программ объявляют конкурс на получение кредитов в рамках реализации бюджетных программ с указанием срока предоставления заявок.
640. Претенденты в определенные администраторами бюджетных программ сроки проведения конкурса подают заявки на участие в конкурсе с приложением документов, подтверждающих их соответствие условиям конкурса и содержащих предложения по условиям получения бюджетных кредитов и осуществления ими кредитования конечных заемщиков в рамках реализации конкретных бюджетных программ.
641. Администраторы бюджетных программ направляют запросы:
в уполномоченный орган по регулированию контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций с целью получения информации о соблюдении претендентами соответствующих требований с приложением основных требований на получение бюджетных кредитов;
в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и/или местные исполнительные органы с целью получения информации о наличии задолженности (просроченной задолженности) претендентов по ранее полученным бюджетным кредитам за счет средств республиканского и/или местных бюджетов.

Ескерту. 641-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
642. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган 5 күннің ішінде сұрау салуларға сәйкес бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне үміткерлердің конкурсқа қатысуына қойылатын талаптарды сақтауы туралы ақпаратты жібереді.
643. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган және/немесе жергілікті атқарушы органдар бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің сұрау салуларына сәйкес 5 күннің ішінде бұрын республикалық және/немесе жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен алынған бюджеттік кредиттер бойынша үміткерлердің берешегінің (мерзімі өткен берешегінің) бар-жоғы туралы ақпарат жібереді.
Ескерту. 643-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
644. Конкурсқа қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның және/немесе жергілікті атқарушы органдардың оң қорытындысын алған үміткерлер жіберіледі.
645. Құжаттарды қарау және конкурсқа қатысуға жіберілген үміткерлердің қатарынан қарыз алушыларды іріктеу үшін бағдарламалардың әкімшілері конкурстық комиссия құрады.
Конкурстық комиссия бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдар мен бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің өкілдерінен тұруы тиіс.
Конкурстық комиссия бюджеттік бағдарламалардың орындалуын қамтамасыз ететін тиісінше кредит беру мақсатында үміткерлердің өтінімдерін қарауды жүргізеді және мыналарды:
түпкі қарыз алушыларға бюджеттік кредит берумен байланысты шығыстардың ең аз деңгейін;
қамтамасыз ету сапасын (көлемін, нысанын, өтімділігін);
несие қоржынының сапасын;
меншік капиталының көлемін;
кредит беру саласындағы жұмыс тәжірибесін негізге ала отырып, оларды іріктеуді жүзеге асырады.
646. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мамандандырылған ұйымдар мен сенім білдірілген өкілдер (агенттер), бюджеттік кредит беру шартына сәйкес іріктеуде артықшылығы жүзеге асырылатын қаржы агенттігін және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты жаңғырту және дамыту жөніндегі ұйымды және азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияны қоспағанда, конкурстық негізде қарыз алушыны анықтайды
Ескерту. 646-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
647. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган бюджеттік бағдарламалар әкімшісімен және конкурстық негізде анықталған мамандандырылған ұйыммен бірлесіп Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың кредиттер беру туралы қабылданған шешімдерінің негізінде кредиттік шарт (келісім) жасасады.

Сноска. Пункт 641 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
642. Уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций в течение 5-и дней согласно запросам направляет администраторам бюджетных программ информацию о соблюдении претендентами требований для участия в конкурсе.
643. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета и/или местные исполнительные органы в течение 5-и дней согласно запросам администраторов бюджетных программ направляют информацию о наличии задолженности (просроченной задолженности) претендентов по кредитам, полученным ранее за счет средств республиканского и/или местных бюджетов.
Сноска. Пункт 643 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
644. К конкурсу допускаются претенденты, имеющие положительное заключение уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций и центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и/или местных исполнительных органов.
645. Для рассмотрения документов и отбора заемщиков из числа допущенных к участию в конкурсе претендентов администраторами бюджетных программ создаются конкурсные комиссии.
Конкурсная комиссия должна состоять из представителей уполномоченного органа по исполнению бюджета и администратора бюджетных программ.
Конкурсная комиссия в целях надлежащего кредитования, обеспечивающего выполнение бюджетных программ, производит рассмотрение заявок претендентов и осуществляет их отбор исходя из:
наименьшего уровня расходов, связанных с бюджетным кредитованием конечных заемщиков;
качества обеспечения (объем, форма, ликвидность);
качества ссудного портфеля;
объема собственного капитала;
опыта работы в области кредитования.
646. Администраторы бюджетных программ определяют на конкурсной основе специализированные организации и поверенных (агентов), за исключением финансовых агентств и организации по модернизации и развитию жилищно-коммунального хозяйства и национальной компании в сфере агропромышленного комплекса, участвующей в обеспечении продовольственной безопасности, приоритет в отборе которых осуществляется в соответствии с условиями бюджетного кредитования.
Сноска. Пункт 646 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
647. Уполномоченный орган по исполнению бюджета совместно с администратором бюджетной программы и со специализированной организацией, определенной на конкурсной основе заключают кредитный договор (соглашение) на основании принятых решений Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов о предоставлении кредитов.

648. Бюджеттік кредит беру кезінде туындаған барлық даулар мен келіспеушіліктер жасасқан кредиттік шарттар (келісімдер) талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешіледі.
4-параграф. Қаржы агенттіктерін республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттерді міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етпей алатын қаржы агенттіктерінің тізбесіне енгізу тәртібі мен өлшемдері
649. Республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттерді міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етпей алатын қаржы агенттіктерінің тізбесіне енгізу үшін агенттік бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне мынадай құжаттарды жібереді:
1) тізбеге енгізуге арналған өтініш;
2) Жарғының нотариалды куәландырылған көшірмесі;
3) соңғы қаржы жылындағы қаржылық есептілік (бухгалтерлік теңгерім, табыстар мен шығындар туралы есеп, ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп, капиталдағы өзгерістер туралы есеп, түсіндірме жазба);
4) Салық кодексінің 100-бабының 1-тармағына сәйкес есебі мемлекеттік кірістер органдарында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екені туралы мәліметтер.
Ескерту. 649-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 01.07.2019 № 663 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
650. Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі 5 жұмыс күнінің ішінде осы Ереженің 649-тармағында көрсетілген құжаттарды бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
651. Банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын, мемлекеттің жүз пайыз қатысуы бар банктер мен ұйымдар үшін республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттерді міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етпей алатын қаржы агенттіктерінің тізбесіне енгізу өлшемдері осы Ереженің 128-қосымшасына сәйкес, өзге қаржы агенттіктері үшін осы Ереженің 129-қосымшасына сәйкес белгіленеді.
Даму институттарын, қаржы ұйымдарын басқару және ұлттық экономиканы дамыту үшін басқару мен оңтайландыруға құрылған ұлттық басқарушы холдингтері үшін, сондай-ақ агроөнеркәсiп кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтiң еншiлес ұйымдары үшін маусымдылыққа байланысты қаржылық тәуелсіздік коэффиценті мен ағымдағы өтімділік коэффицентінің ұсынылған мәнінен артуына жол беріледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген нормалар қорғаныс-өнеркәсіп кешені саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттің жүз пайыз қатысуы бар ұйымдарға қолданылмайды.
Ескерту. 651-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 29.12.2023 № 1344 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

648. Все споры и разногласия сторон, возникающие при бюджетном кредитовании, разрешаются на условиях заключенных кредитных договоров (соглашений) и в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Параграф 4. Порядок и критерии включения финансовых агентств в
перечень финансовых агентств, получающих бюджетные кредиты из
республиканского бюджета без обеспечения исполнения
обязательств.
649. Для включения в перечень финансовых агентств, получающих бюджетные кредиты из республиканского бюджета без обеспечения исполнения обязательств, агентство направляет администратору бюджетной программы следующие документы:
1) заявление на включение в перечень;
2) нотариально заверенную копию Устава;
3) финансовую отчетность (бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств, отчет об изменениях в капитале, пояснительную записку) за последний финансовый год;
4) сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органах государственных доходов, согласно пункту 1 статьи 100 Налогового кодекса.
Сноска. Пункт 649 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 01.07.2019 № 663 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
650. Администратор бюджетной программы в течение 5-и рабочих дней направляет документы, указанные в пункте 649 настоящих Правил, уполномоченному органу по исполнению бюджета.
651. Критерии включения в перечень финансовых агентств, получающих бюджетные кредиты из республиканского бюджета без обеспечения исполнения обязательств, для банков и организаций со стопроцентным участием государства, осуществляющих отдельные виды банковских операций, устанавливаются согласно приложению 128 к настоящим Правилам, для прочих финансовых агентств, согласно приложению 129 к настоящим Правилам.
Для национальных управляющих холдингов, созданных для управления и оптимизации управления институтами развития, финансовыми организациями и развития национальной экономики, а также для дочерних организаций национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса в связи с сезонностью допустимо превышение коэффициента финансовой независимости и коэффициента текущей ликвидности над рекомендуемыми значениями.
Нормы, предусмотренные частью первой настоящего пункта не распространяются на организации со стопроцентным участием государства, осуществляющих деятельность в сфере оборонно-промышленного комплекса.
Сноска. Пункт 651 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 29.12.2023 № 1344 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

652. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган бюджеттік бағдарламаның әкімшісінен осы Ереженің 649-тармағында көрсетілген құжаттарды алған күнінен бастап 10 жұмыс күні ішінде бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне осы Ереженің 128 және 129-қосымшаларына сәйкес қаржы агенттігін тізбеге енгізу туралы ұсыныс енгізеді.
5-параграф. Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздары бойынша кірістіліктіңорта мөлшерлі ставкасын анықтау тәртібі
653. Кірістіліктің орта мөлшерлі ставкасы бағалы қағаздардың қайталама нарығында бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган эмитенттеген тиісті мемлекеттік орта мерзімді индекстелмейтін бағалы қағаздармен жасалған тиісті тоқсандағы операциялардың нәтижелері бойынша анықталады.
654. Тиісті мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша жасалатын операциялардың нәтижелері бойынша "Қазақстан қор биржасы" акционерлік қоғамы (келісім бойынша) есепті тоқсаннан кейінгі айдың бес күнінен кешіктірмей бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган эмитенттеген тиісті мемлекеттік орта мерзімді индекстелмейтін бағалы қағаздармен бағалы қағаздардың қайталама нарығындағы операциялардың нәтижесіндегі кірістіліктің қалыптасқан орта мөлшерлі ставкасының көлемі туралы ақпаратты бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді.
6-параграф. Жергілікті атқарушы органнан бюджеттік кредит бойынша берешегінің (мерзімі өткен берешегінің) сомасын және/немесе мақсатқа сай пайдаланылмаған бюджеттік кредит сомасын өндіріп алу жөніндегі рәсімдер
Ескерту. 6-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
655. Жергілікті атқарушы органның мақсатқа сай пайдаланбаған бюджеттік кредит бойынша берешегінің (мерзімі өткен берешегінің) сомасын және/немесе бюджеттік кредит сомасын өндіріп алу жөніндегі іс-шараларды бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган жүзеге асырады.
Ескерту. 655-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
656. Бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган ағымдағы қаржы жылының соңына қарай тиісті жергілікті органның Әкіміне өтеу мерзімін көрсете отырып, мақсатқа сай пайдаланылмаған бюджеттік кредит бойынша берешекті (мерзімі өткен берешекті) өтеу және/немесе бюджеттік кредит сомасын қайтару қажеттігі туралы ескерту жібереді.
Ескерту. 656-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
657. Жергілікті атқарушы орган ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша бюджеттік кредит бойынша берешек (мерзімі өткен берешек) сомасын қайтармаған жағдайда, бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган қазынашылықтың тиісті аумақтық бөлімшелеріне тиісті жергілікті атқарушы орган Әкімі аппаратының қызметін қамтамасыз ететін азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу және бюджеттік бағдарлама бойынша төлемдерді жүргізу жөніндегі операцияларды тоқтата тұру туралы жазбаша хабарлама жібереді.

652. Уполномоченный орган по исполнению бюджета, в течение 10-и рабочих дней с даты получения от администратора бюджетной программы документов, указанных в пункте 649 настоящих Правил, вносит предложение администратору бюджетной программы о включении финансового агентства в перечень в соответствии с приложениями 128 и 129 к настоящим Правилам.
Параграф 5. Порядок определения средневзвешенной ставки
доходности по государственным эмиссионным ценным бумагам
Правительства Республики Казахстан
653. Средневзвешенная ставка доходности определяется по результатам операций в соответствующем квартале на вторичном рынке ценных бумаг с соответствующими государственными среднесрочными неиндексируемыми ценными бумагами, эмитированными центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
654. По результатам операций, по соответствующим государственным ценным бумагам, акционерное общество "Казахстанская фондовая биржа" (по согласованию) не позднее пятого числа, следующего за отчетным кварталом, направляет информацию в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета о размерах сложившейся средневзвешенной ставки доходности в результате операций на вторичном рынке ценных бумаг с соответствующими государственными среднесрочными неиндексируемыми ценными бумагами, эмитированными центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Параграф 6. Процедуры по взысканию суммы задолженности (просроченной задолженности) по бюджетному кредиту у местного исполнительного органа и/или суммы бюджетного кредита, использованной не по целевому назначению
Сноска. Заголовок параграфа 6 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
655. Мероприятия по взысканию сумм задолженности (просроченной задолженности) по бюджетному кредиту и/или сумм бюджетного кредита, использованных не по целевому назначению местным исполнительным органом, осуществляет центральный или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Сноска. Пункт 655 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
656. Центральный или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета к концу текущего финансового года направляет Акиму соответствующего местного исполнительного органа напоминание о необходимости погашения задолженности (просроченной задолженности) по бюджетному кредиту и/или возврата сумм бюджетного кредита, использованных не по целевому назначению, с указанием срока погашения.
Сноска. Пункт 656 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
657. В случае невозврата местным исполнительным органом сумм задолженности (просроченной задолженности) по бюджетному кредиту по состоянию на 31 декабря текущего финансового года, центральный или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета направляет в соответствующее территориальное подразделение казначейства письменное указание о приостановлении операции по регистрации гражданско-правовых сделок и проведению платежей по бюджетной программе, обеспечивающей деятельность аппарата Акима соответствующего местного исполнительного органа.
В случае невозврата местным исполнительным органом в течение месяца после подписания акта государственного финансового контроля, суммы бюджетного кредита, использованной не по целевому назначению, выделенных из вышестоящего бюджета, центральный или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета направляет в соответствующее территориальное подразделение казначейства письменное указание о приостановлении операции по регистрации гражданско-правовых сделок и проведению платежей по бюджетной программе, обеспечивающей деятельность аппарата Акима соответствующего местного исполнительного органа.

Ескерту. 657-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
658. Бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органнан нұсқау алғаннан кейін келесі жұмыс күні аумақтық қазынашылық бөлімшесі мыналар:
1) тиісті жергілікті атқарушы орган Әкімі аппаратының қызметкерлеріне төленетін жалақы және басқа да ақшалай төлемдер;
2) салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер;
3) іссапар шығыстары;
4) міндетті зейнетақы жарналары;
5) ерікті зейнетақы жарналары;
6) әлеуметтік аударымдар;
7) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар;
8) банктің көрсеткен қызметіне ақы төлеу жөніндегі операцияларды қоспағанда, тиісті жергілікті атқарушы органның Әкімі аппаратының қызметін қамтамасыз ететін бюджеттік бағдарлама бойынша операцияларды тоқтата тұруды жүзеге асырады.
Ескерту. 658-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
659. Егер тиісті жергілікті атқарушы орган әкімі аппаратының қызметін қамтамасыз ететін бюджеттік бағдарлама бойынша операцияларды жүзеге асыруды тоқтата тұру туралы жазбаша хабарлама алынған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде бюджетті атқару жөніндегі тиісті уәкілетті орган бюджет қаражатының бос қалдықтары есебінен жергілікті бюджетке түзету жүргізбесе және аумақтық қазынашылық органдарына берешектің барлық сомасын өтеу бойынша төлеуге берілетін шоттарын ұсынбаса, бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган, мыналарды:
1) тиісті жергілікті атқарушы орган әкімі аппаратының қызметкерлеріне айлық жалақы және басқа да ақшалай төлемдер;
2) салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары;
3) ерікті зейнетақы жарналары;
4) әлеуметтік аударымдар;
5) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар;
6) банктің көрсеткен қызметіне ақы төлеу жөніндегі операцияларды қоспағанда, тиісті жергілікті атқарушы орган әкімі аппаратының қызметін қамтамасыз ететін бюджеттік бағдарлама бойынша барлық операцияларды (азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу және төлемдерді жүргізуді) тоқтата тұруды жүзеге асырады.
Ескерту. 659-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
660. Тиісті жергілікті атқарушы орган Әкімі аппаратының қызметін қамтамасыз ететін бюджеттік бағдарлама бойынша операцияларды жаңарту берешектің (мерзімі өткен берешектің) барлық сомасын өтеу жөніндегі төлеуге шоттар ұсынылғаннан кейін аумақтық қазынашылық бөлімшесі басшысының бюджетті атқару жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға жазбаша өтінімі бойынша жүргізіледі.

Сноска. Пункт 657 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
658. На следующий рабочий день после получения указания от центрального или местного уполномоченного органа по исполнению бюджета территориальное подразделение казначейства осуществляет приостановление операций по бюджетной программе, обеспечивающей деятельность аппарата Акима соответствующего местного исполнительного органа, за исключением операций по:
1) заработной плате и другим денежным выплатам работникам аппарата Акима соответствующего местного исполнительного органа;
2) налогам и другим обязательным платежам в бюджет;
3) командировочным расходам;
4) обязательным пенсионным взносам;
5) добровольным пенсионным взносам;
6) социальным отчислениям;
7) отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование;
8) оплате банковских услуг.
Сноска. Пункт 658 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
659. Если в течение семи рабочих дней со дня письменного уведомления о приостановлении осуществления операций по бюджетной программе, обеспечивающей деятельность аппарата акима соответствующего местного исполнительного органа, соответствующим уполномоченным органом по исполнению бюджета не произведена корректировка местного бюджета за счет остатков бюджетных средств и не предоставлены в территориальное подразделение казначейства счета к оплате по погашению всех сумм задолженности (просроченной задолженности), то центральным или местным уполномоченным органом по исполнению бюджета осуществляется приостановление операций (регистрация гражданско-правовых сделок и проведение платежей) по бюджетной программе, обеспечивающей деятельность аппарата акима соответствующего местного исполнительного органа, за исключением операций по:
1) заработной плате и другим денежным выплатам работникам аппарата акима соответствующего местного исполнительного органа;
2) налогам и другим обязательным платежам в бюджет, обязательным пенсионным взносам;
3) добровольным пенсионным взносам;
4) социальным отчислениям;
5) отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование;
6) оплате банковских услуг.
Сноска. Пункт 659 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
660. Возобновление операций по бюджетной программе, обеспечивающей деятельность аппарата Акима соответствующего местного исполнительного органа, производится по письменному обращению руководителя территориального подразделения казначейства в центральный или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета после предоставления счетов к оплате по погашению всех сумм задолженности (просроченной задолженности).

Ескерту. 660-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
7-параграф. Бюджеттік кредит бойынша берешекті (мерзімі өткен берешекті), оның ішінде мерзімінен бұрын өндіріп алу есебінен өндіріп алынған және (немесе) өтеу есебіне берілген мүлікті сату және (немесе) мемлекеттік меншікке айналдыру, сондай-ақ бюджеттік кредитті өтеу бойынша кредит берушінің талаптарын тоқтату тәртібі
Ескерту. 7-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
661. Бюджеттік кредит бойынша берешекті (мерзімі өткен берешекті) өтеу есебіне өндіріп алынған мүлік сенім білдірілген өкілдер (агенттер) және/немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес атқару құжаттарының орындалуын қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті орган арқылы сатылуға жатады.
Сенім білдірілген өкілдер (агенттер) конкурстық негізде мамандандырылған ұйымдарды немесе тиісті лицензиялары бар өзге ұйымдарды тарту жолымен мүлікті ашық аукционда конкурстық негізде сатады және сатудан түскен қаражатты республикалық бюджеттің кірісіне аударады. Сенім білдірілген өкілге (агентке) тапсырманы орындағаны үшін шығыстарды төлеуді бюджеттік бағдарлама әкімшісі тиісті бюджеттің қаражаты есебінен жүзеге асырады.
Кредит берушімен келісім бойынша бюджеттік кредитті, оның ішінде мерзімінен бұрын өтеу инвестициялық стратегиялық жобаларды іске асыру пайда болған қарыз алушының немесе түпкі қарыз алушының мүлігімен жүзеге асырылуы мүмкін.
Мүлікті сату кезінде кредит беруші талаптарының мөлшері республикалық бюджет кірісіне түскен қаражат сомасына азаяды.
Ескерту. 661-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
662. Кейбір жағдайларда берешекті (мерзімі өткен берешекті) өтеу есебіне және (немесе) бюджеттік кредитті өтеу есебіне, оның ішінде мерзімінен бұрын берілетін өндіріп алынған мүлік Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде мемлекеттік меншікке айналдыруға жатады.
Ескерту. 662-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
663. Мүлікті мемлекеттік меншікке айналдыру кезінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган құқық белгілейтін және өзге де меншік құқығы туындағанын растайтын (ауыртпалық салу құқығы) құжаттардың негізінде сенім білдірілген өкілмен (агентпен) және/немесе сот орындаушысымен, банкроттық басқарушымен, бюджеттік кредиттер бойынша берешекті (мерзімі өткен берешекті) өтеу есебіне мүлікті мемлекеттік меншікке қабылдауды ұйғаратын қарыз алушымен және/немесе өзге де мүдделі тұлғалармен келісім жасасады.

Сноска. Пункт 660 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
Параграф 7. Порядок реализации и (или) обращения в государственную собственность имущества, взысканного в счет погашения задолженности (просроченной задолженности) и (или) передаваемого в счет погашения бюджетного кредита, в том числе досрочного, а также прекращения требований кредитора по погашению бюджетного кредита
Сноска. Заголовок параграфа 7 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
661. Имущество, взысканное в счет погашения задолженности (просроченной задолженности) по бюджетному кредиту, подлежит реализации через поверенных (агентов) и/или уполномоченный орган по обеспечению исполнения исполнительных документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Поверенные (агенты) реализуют имущество на открытом аукционе путем привлечения организаций, имеющих соответствующие лицензии, на конкурсной основе и перечисляют средства от продажи в доход республиканского бюджета. Оплата поверенному (агенту) расходов за исполнение поручения осуществляется администратором бюджетной программы за счет средств соответствующего бюджета.
По согласованию с кредитором погашение бюджетного кредита, в том числе досрочное, может осуществляться имуществом заемщика или конечного заемщика, возникшим при реализации инвестиционных стратегических проектов.
При реализации имущества размер требований кредитора уменьшается на сумму средств, поступивших в доход республиканского бюджета.
Сноска. Пункт 661 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
662. В отдельных случаях имущество, взыскиваемое в счет погашения задолженности (просроченной задолженности) и (или) передаваемое в счет погашения бюджетного кредита, в том числе досрочного, подлежит обращению в государственную собственность на основании решения Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 662 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
663. При обращении имущества в государственную собственность центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании правоустанавливающих и других документов, подтверждающих права (обременения прав) на имущество заключает соглашение с поверенным (агентом) и/или судебным исполнителем, банкротным управляющим, заемщиком, и/или другими заинтересованными лицами, предполагающее принятие имущества в государственную собственность в счет погашения задолженности (просроченной задолженности) по бюджетным кредитам.

Ескерту. 663-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 24.02.2020 № 194 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
664. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган осы Ереженің 663-тармағында анықталған жасасқан келісімге сәйкес мүлікті қабылдауды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 664-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 24.02.2020 № 194 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
665. Бюджеттік кредит бойынша берешекті (мерзімі өткен берешекті) өтеу есебіне мүлікті мемлекеттік меншікке айналдыру кезінде немесе мерзімінен бұрын өтеу кезінде кредит беруші талаптарының мөлшері мүлік құнының сомасына азайтылады. Бюджеттік кредиттер бойынша берешекті (мерзімі өткен берешекті) өтеу есебіне мемлекеттік меншікке айналдырылатын мүлікті бағалау қарыз алушының қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Ескерту. 665-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
665-1. Бюджеттік кредит бойынша борышты аударуға бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе тиісті жергілікті атқарушы орган шешімінің негізінде кредиттік шарт тараптарының келісімі бойынша жол беріледі.
Борышты аудару бюджеттік кредит бойынша борышты өтеу есебіне өндіріп алынған (ұсынылған) мүлікті берген кезде жүзеге асырылады.
Бюджеттік кредит бойынша борышты аудару кредитор, қарыз алушы және жаңа қарыз алушы арасында келісім жасасу арқылы ресімделеді.
Бюджеттік кредит бойынша сыйақыны есептеу бюджеттік кредит бойынша борышты аудару туралы бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе тиісті жергілікті атқарушы орган шешімі қабылданған сәттен бастап тоқтатылады. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе тиісті жергілікті атқарушы орган шешімі қабылданған сәтте бюджеттік кредит бойынша мерзімі өткен берешек болған жағдайда, өсімпұлды (айыппұлдарды) есептеу мүлікті мемлекеттік меншікке іс жүзінде қабылдағанға дейін тоқтатылмайды.
Кепілдік қамтамасыз етуден босату кредитор, қарыз алушы және жаңа қарыз алушы арасында жасалған Келісім бойынша барлық міндеттемелер орындалғаннан кейін жүзеге асырылады.
Ескерту. 665-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 24.02.2020 № 194 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - Қаржы министрінің 28.08.2023 № 908 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

Сноска. Пункт 663 - в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 24.02.2020 № 194 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
664. Уполномоченный орган по исполнению бюджета обеспечивает принятие имущества согласно заключенному соглашению, определенному в пункте 663 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 664 - в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 24.02.2020 № 194 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
665. При обращении в государственную собственность имущества при досрочном погашении или в счет погашения задолженности (просроченной задолженности) по бюджетному кредиту, размер требований кредитора уменьшается на сумму стоимости имущества. Оценка имущества, обращаемого в государственную собственность в счет погашения задолженности (просроченной задолженности) по бюджетному кредиту, осуществляется за счет средств заемщика.
Сноска. Пункт 665 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
665-1. Перевод долга по бюджетному кредиту допускается по соглашению сторон кредитного договора на основании решения центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета или соответствующего местного исполнительного органа.
Перевод долга осуществляется при передаче имущества, взысканного (предлагаемого) в счет погашения долга по бюджетному кредиту.
Перевод долга по бюджетному кредиту оформляется посредством заключения соглашения между кредитором, заемщиком и новым заемщиком.
Начисление вознаграждения по бюджетному кредиту прекращается с момента принятия решения центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета или соответствующего местного исполнительного органа о переводе долга по бюджетному кредиту. В случае наличия просроченной задолженности по бюджетному кредиту на момент принятия решения центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета или соответствующего местного исполнительного органа, начисление пени (штрафов) не прекращается до фактического принятия имущества в государственную собственность.
Высвобождение залогового обеспечения осуществляется после исполнения всех обязательств по Соглашению, заключенному между кредитором, заемщиком и новым заемщиком.
Сноска. Правила дополнены пунктом 665-1 в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 24.02.2020 № 194 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 28.08.2023 № 908 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

666. Бюджеттік кредитті өтеу бойынша кредит берушінің талаптарын тоқтатуды Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде тиісті жылға арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.
Ескерту. 666-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.10.2015 № 509 бұйрығымен.
667. Олар бойынша талаптар кредит берушінің талап-арызы қанағаттанудан немесе ішінара қанағаттанудан бас тартылғаны туралы заң күшіне енген сот шешімдері негізінде таратылған қарыз алушылардың берешегі (мерзімі өткен берешегі), сондай-ақ берешек (мерзімі өткен берешек) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде тиісті жылға арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кредит берушінің есептен шығаруына жатады.
Ескерту. 667-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
12-тарау. Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздар және мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыздар
Ескерту. 12-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2020 № 320 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарыз алу тәртібі
668. Осы тарауда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
Арнайы несие шоты – Банкте тек МЖӘ объектісін, оның ішінде концессия объектісін, құру үшін пайдалана алынатын инфрақұрылымдық облигацияларды орналастырудан түскен қаражатты есепке алу үшін ашылған арнайы несие шотында ақша бөлігінің кезеңді төлемдері арқылы қарыз алушының міндетті жинағы;
бағдарламалық сыртқы қарыз – бағдарламалық жобаны қаржыландыруға тартылатын сыртқы үкіметтік қарыз түрі;
бағдарламалық жоба – институционалдық дамуға бағытталған, сондай-ақ республикалық бюджет тапшылығын қаржыландыру шеңберінде бюджеттік қолдау ретінде сыртқы қарыздар қаражаты есебінен іске асырылатын іс-шаралар жиынтығы;
банк – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекет кепілдік берген қарыздарға, мемлекет кепілгерлігімен тартылған қарыздарға қызмет көрсетуге өкілеттік берілген банк немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым;
банк-кепілгер – Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі немесе шетелдік банк. Қазақстан Республикасының кепілдік беретін екінші деңгейдегі банкін қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган ұсынатын ақшалай нысанда атқаруды көздейтін банктік кепілдемелер беруге заңды лицензиясы бар екінші деңгейдегі банктердің атауын қамтитын тізбеден бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган анықтайды;
бизнес-жоспар – алдағы қарыз жылындағы төлемдер мен кіріс көздерінің түрлері туралы кесте қамтылатын алдағы қаржы жылына арналған қарыз алушы әзірлейтін құжат;
институционалдық жоба – саланы (аяны) институционалдық дамытуға бағытталған, бюджеттік бағдарлама әкімшісі белгілі бір уақыт кезеңі ішінде тікелей іске асыратын, аяқталған сипатқа ие және қарыз шартын жасасу жолымен мемлекеттік қарыз алу арқылы қаржыландырылатын іс-шаралар жиынтығы;
жергілікті атқарушы орган – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, облыстық маңызы бар қалалардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттің, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтің жергілікті атқарушы органы;
кепілгерлік шарты – тараптардың мемлекет кепілгерлігін беру туралы құқық қатынастарын, міндеттемелері мен жауапкершілігін белгілейтін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган мен мемлекет кепілгерлігімен тартылатын мемлекеттік емес қарыз бойынша облигациялар ұстаушылардың өкілі арасындағы жазбаша келісім;
концессия мәселелері бойынша мамандандырылған ұйым – концессия мәселелері бойынша қызмет көрсету үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі құрған ұйым;
қарыз алушы – негізгі борышты өтеу және сыйақыларды, сондай-ақ кредиттік шартқа сәйкес басқа да төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелер жүктелген қарыз қаражатын алған қарыз шартының тарабы. Қазақстан Республикасы Үкіметінің атынан қарыз алушы болып бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган әрекет етеді;
мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту орталығы – мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы қызметті жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
мемлекет кепілдік берген қарыздар бойынша алдағы төлемдерді қамтамасыз ету жүйесі – қарыз алушының бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органмен келісім бойынша арнайы шарты салым шотын ашуы, сондай-ақ қарыз алушы тиесілі соманы белгіленген мерзімде төлемеген жағдайда, мемлекет кепілдік берген қарыз бойынша берешекті өтеу туралы қарыз алушының бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның алдында банктің кепілдігін беруі;
мемлекеттік кепілдік беру туралы келісім – бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның, сенім білдірілген өкілдің (агенттің) және қарыз алушының арасындағы мемлекеттік кепілдік беру туралы тараптардың құқықтық қатынастарын белгілейтін мемлекет кепілдік берген қарыз, мемлекеттік кепілдік бойынша міндеттемелерді атқарған жағдайда оқшауландырылған республикалық бюджеттің қаражатын қайтару бойынша мемлекет кепілдік берген қарыз шартына сәйкес міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету жөніндегі келісім;
облигациялар ұстаушылардың өкілі – бағалы қағаздардың қайталама нарығында инфрақұрылымдық облигацияларды айналдыру, облигациялар бойынша сыйақылар төлеу және оларды өтеу үстінде эмитентпен жасалған шарт негізінде қарыз берушілер мүддесінде әрекет ететін ұйым;
шартты салымның арнайы шоты (қызмет көрсету шоты) – қарыз алушының сенім білдірілген агент ашқан және тек қана мемлекет кепілдік берген қарыз, мемлекет кепілгерлігімен тартылған қарыз бойынша алдағы төлемдерді өтеуді қамтамасыз етуге ғана арналған арнайы шартты салым шотында ақшаның бөлігін мерзімді төлеу арқылы міндетті жинақтамасы;
шартты салымның арнайы шотындағы (қызмет көрсету шоты) қаражат қарыз туралы шартқа (келісімге) сәйкес алдағы төлем күніне дейінгі отыз бес күн бұрын негізгі борыштың, есептелген пайыздардың (сыйақының), сондай-ақ өзге де төлемдердің алдағы төлемдерінің жүз пайызы мөлшерінде белгіленеді.

666. Прекращение требований кредитора по погашению бюджетного кредита осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в соответствии с Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий год.
Сноска. Пункт 666 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.10.2015 № 509.
667. Задолженность (просроченная задолженность) ликвидированных заемщиков, а также задолженность (просроченная задолженность) заемщиков, по которым требования прекращены на основании вступившего в законную силу решения суда об отказе в удовлетворении или частичном удовлетворении иска кредитора, подлежит списанию кредитором в соответствии с Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий год на основании решения Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 667 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
Глава 12. Государственные и гарантированные государством займы и займы, привлекаемые под поручительства государства
Сноска. Заголовок главы 12 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.03.2020 № 320 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок заимствования
Правительством Республики Казахстан
668. В настоящей главе используются следующие понятия:
Специальный ссудный счет – обязательное накопление заемщиком посредством периодических платежей части денег на специальном ссудном счете, открытом в Банке для зачисления средств от размещения инфраструктурных облигаций, которые могут использоваться только для создания объекта ГЧП, в том числе объекта концессии;
программный внешний заем - вид внешнего правительственного займа, привлекаемого на финансирование программного проекта;
программный проект – совокупность мероприятий реализуемых за счет средств внешних займов, направленных на институциональное развитие, а также в качестве бюджетной поддержки в рамках финансирования дефицита республиканского бюджета;
банк – банк или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, уполномоченные на обслуживание гарантированных государством займов, займов, привлекаемых под поручительство государства, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
банк-гарант – банк второго уровня Республики Казахстан или иностранный банк. Банк второго уровня Республики Казахстан, предоставляющий гарантию, определяется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета из перечня, предоставляемого уполномоченным государственным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, содержащего наименование банков второго уровня, имеющих действующую лицензию на выдачу банковских гарантий, предусматривающих исполнение в денежной форме;
бизнес-план – документ, разрабатываемый заемщиком, на предстоящий финансовый год, где содержится план предпринимательской деятельности, в том числе график о предстоящих платежах по займу и виды источников доходов;
институциональный проект – совокупность мероприятий, направленных на институциональное развитие отрасли (сферы), реализуемых непосредственно администратором бюджетной программы в течение определенного периода времени, имеющих завершенный характер и финансируемых через государственное заимствование путем заключения договора займа;
местный исполнительный орган – местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы, городов областного значения, городов районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа;
договор поручительства – письменное соглашение между уполномоченным органом по исполнению бюджета и представителем держателей облигаций по негосударственному займу, привлекаемому под поручительство государства, устанавливающее правоотношения, обязательства и ответственность сторон о предоставлении поручительства, государства;
специализированная организация по вопросам концессии – организация, созданная Правительством Республики Казахстан для оказания услуг по вопросам концессии;
заемщик – сторона договора займа, получающая средства займа, которая несет обязательства по погашению основного долга и выплате вознаграждения, а также других платежей в соответствии с кредитным договором. При правительственном заимствовании заемщиком выступает центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета. При негосударственном заимствовании под государственные гарантии, поручительства государства заемщиком выступает юридическое лицо - резидент Республики Казахстан;
центр развития государственно-частного партнерства – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан, для осуществления деятельности в области государственно-частного партнерства;
система обеспечения предстоящих платежей по гарантированным государством займам – открытие заемщиком по согласованию с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета специального счета условного вклада (счета обслуживания), а также предоставление заемщиком гарантии банка перед центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета о погашении задолженности по гарантированному государством займу в случае неуплаты заемщиком причитающейся суммы в установленный срок;
соглашение о предоставлении государственной гарантии – соглашение между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, поверенным (агентом) и заемщиком по гарантированному государством займу, устанавливающее правоотношения сторон о предоставлении государственной гарантии, обеспечению выполнения обязательств согласно договору займа, гарантированного государством по возврату средств республиканского бюджета, отвлеченных в случае исполнения обязательств по государственной гарантии;
представитель держателей облигаций – организация, действующая в интересах заимодателей на основании договора, заключенного с эмитентом, в процессе обращения инфраструктурных облигаций на вторичном рынке ценных бумаг, выплаты вознаграждения по облигациям и их погашения;
специальный счет условного вклада (счет обслуживания) – обязательное накопление заемщиком посредством периодических платежей части денег на специальном счете условного вклада (счете обслуживания), открытом поверенным агентом и предназначенном исключительно для обеспечения погашения предстоящих выплат по гарантированному государством займу, займу, привлекаемому под поручительство государства;
средства на счете условного вклада (счет обслуживания) устанавливаются в размере ста процентов от предстоящей выплаты основного долга, начисленных процентов (вознаграждения), а также иных платежей в соответствии с договором (соглашением) займа за тридцать пять дней до даты предстоящей выплаты.

Ескерту. 668-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 10.07.2020 № 666 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
669. Қабылданған макроэкономикалық көрсеткіштерге сүйене отырып, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Ұлттық банкімен және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен бірлесіп, әлеуметтік-экономикалық даму болжамы мен республиканың жоспарлы кезеңге арналған бюджеттік өлшемдері, жинақталған мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген борыштың көлемдері мен құрылымының негізінде үкіметтік қарыз алу мен борыштың алдағы болжамды кезеңіне арналған жыл сайынғы жай-күйін бағалау және болжауды жүргізеді.
670. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Бюджет кодексінің 203-бабы 1-тармағының 3-тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарыз алу көлемдерін, нысандарын және шарттарын, ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджетте бекітілетін үкіметтік борышты өтеу және қызмет көрсету көлемдерін анықтайды.
Ескерту. 670-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586 бұйрығымен.
670-1. ҚР Үкіметінің жергілікті бюджеттік инвестициялық жобаларды қаржыландыруға қарыз алуына жол берілмейді.
Ескерту. 670-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
2-параграф. Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару жолымен қарыз алуы
671. Ішкі нарықта мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 3 сәуірдегі қаулысымен белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.
Несие капиталының сыртқы нарығында орналастырумен байланысты мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша жүзеге асырылады.
Бұл ретте, сыртқы капитал нарығында мемлекеттік бағалы қағаздарды орналастырғаннан кейін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне қарыздың сәйкес келуі туралы заңды қорытынды ресімдейді.
Ескерту. 671-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
672. Халықаралық капиталдар нарықтарына мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар шығару үшін:
1) елдің кредиттік рейтингін жаңарту, инвесторларды тарту мақсатында мемлекеттік бағалы қағаздар шығару нарығы мен әріптестерін анықтау жөнінде іс-шаралар ұйымдастыру және өткізу;
2) осындай мәміле үшін белгіленген талаптарға сәйкес қажетті құжаттамалар дайындау жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 668 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 10.07.2020 № 666 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
669. Исходя из принятых макроэкономических показателей, центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета совместно с Национальным банком Республики Казахстан и центральным уполномоченным органом по государственному планированию на основе прогноза социально-экономического развития и бюджетных параметров республики на плановый период, объемов и структуры накопленного государственного и гарантированного государством долга, долга по поручительствам государства производится ежегодная оценка состояния и прогноза на предстоящий прогнозный период правительственного заимствования и долга.
670. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 203 Бюджетного кодекса определяет объемы, формы и условия заимствования Правительством Республики Казахстан, объемы погашения и обслуживания правительственного долга, утверждаемых в республиканском бюджете на текущий финансовый год.
Сноска. Пункт 670 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586.
670-1. Не допускается заимствование Правительством РК на финансирование местных бюджетных инвестиционных проектов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 670-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
Параграф 2. Заимствование Правительства Республики Казахстан
путем выпуска государственных эмиссионных ценных бумаг
671. Выпуск государственных эмиссионных ценных бумаг на внутреннем рынке осуществляются в порядке, установленном постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 апреля 2009 года № 466.
Выпуск государственных эмиссионных ценных бумаг связанных с размещением на внешнем рынке ссудного капитала осуществляется по решению Правительства Республики Казахстан.
При этом, после размещения государственных ценных бумаг на внешних рынках капитала Министерством юстиции Республики Казахстан оформляется юридическое заключение о соответствии займа законодательным актам Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 671 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
672. Для выпуска государственных эмиссионных ценных бумаг на международные рынки капиталов осуществляется:
1) организация и проведение мероприятий по обновлению кредитного рейтинга страны, определению рынков и партнеров выпуска государственных ценных бумаг с целью привлечения инвесторов;
2) подготовка необходимой документации в соответствии с установленными для такой сделки требованиями.

3-параграф. Қарыз шарттарын жасасу жолымен Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарыз алуы
673. Қарыз шарттарын жасасу жолымен Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарыз алуы республикалық бюджет тапшылығын қаржыландыру мақсатында:
1) бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру үшін;
2) институционалдық жобаларды іске асыру үшін;
3) мемлекеттік бағдарламаның бекітілген көрсеткіштеріне қол жеткізу мақсатында мемлекеттік бағдарламалардың іс-шараларын іске асыру үшін;
4) қарыз қаражатының бюджетке тікелей түсуі арқылы жүзеге асырылады.
Қаражаты бюджетке тікелей түсетін сыртқы қарыздарды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң атынан сыртқы қарыз тартуды бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган мыналар:
1) бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесіне оң экономикалық қорытынды;
2) бюджеттік инвестициялық жоба үшін бекітілген техникалық-экономикалық негіздеме не институционалдық жоба үшін бекітілген қаржылық-экономикалық құжаттама;
3) бекітілген мемлекеттік бағдарлама;
4) үкіметтік сыртқы қарыз есебінен қаржыландыруға болжанатын әрбір жоба бойынша республикалық бюджет комиссиясының оң шешімі негізінде жүзеге асырады.
Жоғарыда санамаланған құжаттардың көшірмелерін мүдделі мемлекеттік орган қарыз жөнінде келіссөздер жүргізгенге дейін 30 жұмыс күн бұрын бюджетті атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға ұсынады.
Республикалық бюджеттік комиссия шешімінде үкіметтік сыртқы қарыздар есебінен қаржыландыруға болжанған жобаны қаржыландыру көздері белгіленеді.
Ескерту. 673-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 10.07.2020 № 666 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
673-1. Республикалық бюджет тапшылығын қаржыландыру шеңберінде бюджеттік қолдау ретінде тартылатын сыртқы қарыздар бағдарламалық құжатты әзірлеуді және республикалық бюджеттік комиссия шешімінің қабылдануын талап етпейді.
Ескерту. 673-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 26.03.2015 № 202 бұйрығымен.
674. Бағдарламалық сыртқы қарыздар әкімші іс-шараларды іске асыру басталатын бірінші жылдың алдындағы қаржы жылында бюджеттік өтінімнің құрамында берген және жобаны іске асырудың бүкіл кезеңіндегі іс-шаралардың тізбесі мен есептеулерін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген сараптамаларды және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның экономикалық қорытындысын ұсына отырып, іс-шаралардың жүзеге асырылуын және тиімділігін зерделеу нәтижелерін қамтитын бағдарламалық құжатының іс-шаралары бойынша іске асырылады.

Параграф 3. Заимствование Правительства Республики Казахстан
путем заключения договоров займа
673. Заимствование Правительства Республики Казахстан путем заключения договоров займа осуществляется в целях финансирования дефицита республиканского бюджета:
1) для реализации бюджетных инвестиционных проектов;
2) для реализации институциональных проектов;
3) для реализации мероприятий государственных программ в целях достижения установленных показателей государственной программы;
4) путем прямого поступления средств займа в бюджет.
Привлечение внешнего займа от имени Правительства Республики Казахстан, за исключением внешних займов, средства которых напрямую поступают в бюджет, осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета на основании:
1) положительного экономического заключения на технико-экономическое обоснование бюджетного инвестиционного проекта;
2) утвержденного технико-экономического обоснования для бюджетного инвестиционного проекта либо утвержденной финансово-экономической документации для институционального проекта;
3) утвержденной государственной программы;
4) положительного решения республиканской бюджетной комиссии по каждому проекту, предполагаемому к финансированию за счет правительственного внешнего займа.
Копии вышеперечисленных документов представляются заинтересованным государственным органом в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета за 30 рабочих дней до проведения переговоров по займу.
В решении республиканской бюджетной комиссии устанавливаются источники финансирования проекта, предполагаемого к финансированию за счет правительственных внешних займов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 673-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 26.03.2015 № 202; в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 10.07.2020 № 666 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
674. Программные внешние займы реализуются по одобренным мероприятиям программного документа, предоставленного администратором в составе бюджетной заявки в финансовом году, предшествующем первому году начала реализаций мероприятий, и содержащего перечень мероприятий и расчеты на весь период реализации проекта, а также результаты изучения осуществимости и эффективности мероприятий, с представлением экспертиз, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, и экономического заключения центрального уполномоченного органа по государственному планированию.

675. Бағдарламалық жобалар бюджеттік бағдарлама әкімшісі бекітетін бағдарламалық құжат негізінде іске асырылады.
Бағдарламалық құжатты бюджеттік бағдарламалар әкімшілері әзірлейді және жобаны әзірлеудің барлық кезеңіне арналған іс-шаралар мен есептер тізбесін, сондай-ақ пайдалар мен шығындардың экономикалық талдамасы негізінде жүргізілетін жобаның жүзеге асырылуын және тиімділігін зерделеу нәтижелерін қамтиды.
Бағдарламалық құжат салалық сараптамаға және қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген басқа да сараптамаларға жатады.
676. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бағдарламалық құжаттың негізділігі үшін Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауапкершілікті артады.
677. Қазақстан Республикасының Үкіметі қарыз шартын жасасу нысанында қарыз алу кезінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мыналарды:
1) қаржыландыруға ұсынылған жоба, күтілетін қарыз шарттары бойынша кредит берушілермен келіссөздер ұйымдастыруды және өткізуді;
2) қарыз шарты мен ілеспе құжаттардың жобаларын дайындауды;
3) қарыз шарты жобасының бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесіне, институционалдық жобаның қаржылық-экономикалық құжаттамасына немесе мемлекеттік бағдарламаға сәйкестігін бағалауды қамтитын дайындықтарды жүзеге асырады.
Ескерту. 677-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 10.07.2020 № 666 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
678. Үкіметтік қарыз бойынша құжаттамаларды келісуді мүдделі мемлекеттік органдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
679. Ресімделген қарыз шартына қол қою Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
680. Қарыз шарты Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес Қазақстан Республикасы Парламентінің ратификациялауына жатады.
681. Қол қойылған қарыз шарттары бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда тіркеуге жатады.
Қарыз шартын ратификациялау нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне қарыздың сәйкес келуі туралы заңды қорытынды ресімдейді.
Ескерту. 681-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
682. Сыртқы үкіметтік қарыздар бойынша алынған қаражат республикалық бюджетте көрсетіледі және Қазақстан Республикасының жоспарлы жылға арналған республикалық бюджет туралы Заңына сәйкес оның атқарылу ретіне қарай пайдаланылады.

675. Программные проекты реализуются на основании программного документа, утверждаемого администратором бюджетной программы.
Программный документ разрабатывается администратором бюджетных программ и содержит перечень мероприятий и расчеты на весь период реализации проекта, а также результаты изучения осуществимости и эффективности проекта, проводимого на основе экономического анализа выгод и затрат.
Программный документ подлежит отраслевой экспертизе и в случае необходимости другим экспертизам, предусмотренным законодательством Республики Казахстан.
676. Администраторы бюджетных программ несут ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан, за обоснованность программного документа.
677. При заимствовании Правительством Республики Казахстан в форме заключения договора займа центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета совместно с заинтересованными государственными органами и организациями осуществляется подготовка, которая включает в себя:
1) организацию и проведение переговоров с заимодателями по предлагаемому к финансированию проекту, предполагаемым условиям займа;
2) подготовку проекта договора займа и сопутствующих документов;
3) оценку соответствия проекта договора займа технико-экономическому обоснованию бюджетного инвестиционного проекта, финансово-экономической документации институционального проекта или государственной программе.
Сноска. Пункт 677 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 10.07.2020 № 666 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
678. Согласование документации по правительственному займу осуществляется заинтересованными государственными органами в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
679. Подписание оформленного договора займа осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
680. Договор займа подлежит ратификации Парламентом Республики Казахстан в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
681. Подписанные договоры займа подлежат регистрации в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета.
По результатам ратификации договора займа, если это предусмотрено условиями договора займа, Министерством юстиции Республики Казахстан оформляется юридическое заключение о соответствии договора займа законодательным актам Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 681 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
682. Средства, полученные по внешним правительственным займам, отражаются в республиканском бюджете и используются в порядке его исполнения в соответствии с Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на плановый год.

Ескерту. 682-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
683. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндетті түрде ұсынған, және кредит берушілерден алынған ақпараттар негізінде сыртқы қарыздардың қаражатын мониторинг алуды жүзеге асырады.
Ескерту. 683-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
684. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен бірлесіп міндетті түрде бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері беретін ақпараттың негізінде және қарыз берушілерден алынатын ақпараттың негізінде үкіметтік сыртқы қарыздардың есебінен қаржыландырылатын жобалардың қаражатын пайдалану мониторингін жүзеге асырады.
Мемлекеттік сыртқы қарыздар мен республикалық бюджеттен қоса қаржыландыру бойынша есептілікті ұсыну Бюджет кодексінің 203-бабының 3-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 684-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 10.07.2020 № 666 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-параграф. Үкіметтік сыртқы қарыздар есебінен қаржыландырылатын жобаларды іске асыру
685. Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi:
1) белгiленген штат саны шегiнде жобаны iске асыруға жауапты құрылымдық бөлiмшенi анықтайды;
2) кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет жобасын қалыптастыру кезiнде жобаны қаржыландыру көлемiн белгiленген тәртiппен жоспарлайды;
3) қарыз шартында көзделген рәсiмдерге сәйкес тауарларды, жұмыстар мен қызметтердi сатып алу жолымен жобаны iске асыруды жүзеге асырады;
4) қарыз берушiмен келiсiлген конкурстық комиссияның шешiмi негiзiнде тауарларды, жұмыстарды және көрсететiн қызметтердi сатып алуға келiсiм-шарттар жасасады;
5) жасасқан келiсiмшарттардың мониторингiн, сондай-ақ сыртқы қарыз қаражатының және қазақстандық тарапының бiрлесiп қаржыландырған қаражатының мақсатты пайдаланылуын қамтамасыз етедi;
6) бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органмен негізделген себептері мен қажетті растайтын құжаттарды ұсына отырып, қарыз шартына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзудi, оның iшiнде қарыз санаттары бойынша қаражатты қайта бөлу, қарыздың қаражатына қол жеткiзу және қарыз қаражатын жою мерзiмiн ұзартуды келiседi.
Егер қарыз шартына енгізілген өзгерістер мен толықтырулар бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесіне немесе мемлекеттік бағдарламаға өзгерістер мен толықтыруларды енгізуді талап еткен жағдайда бюджеттік бағдарлама әкімшісі бюжеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесіне, бағдарламалық құжатқа немесе мемлекеттік бағдарламаға өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізу бойынша рәсімдер өткізеді.
Техникалық-экономикалық негіздемеге немесе бағдарламалық құжатқа енгізілетін өзгерістер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бюджеттік бағдарлама әкімшісі бекітуі тиіс.

Сноска. Пункт 682 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
683. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет учет средств внешних займов на основании информации, представляемой в обязательном порядке администраторами бюджетных программ и на основании информации, получаемой от заимодателей.
Сноска. Пункт 683 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
684. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета совместно с центральным уполномоченным органом по государственному планированию осуществляет мониторинг использования средств проектов, финансируемых за счет правительственных внешних займов на основании информации, предоставляемой в обязательном порядке администраторами бюджетных программ и на основании информации, получаемой от заимодателей.
Предоставление отчетности по государственным внешним займам и софинансированию из республиканского бюджета осуществляется в соответствии с пунктом 3 статьи 203 Бюджетного кодекса.
Сноска. Пункт 684 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 10.07.2020 № 666 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Реализация проектов, финансируемых за счет
правительственных внешних займов
685. Администратор бюджетных программ:
1) в пределах установленной штатной численности определяет структурное подразделение, ответственное за реализацию проекта;
2) при формировании проекта республиканского бюджета на очередной финансовый год в установленном порядке планирует объемы финансирования проекта;
3) осуществляет реализацию проекта путем проведения закупок товаров, работ и услуг в соответствии с процедурами, предусмотренными в договоре займа;
4) на основании решения конкурсной комиссии, согласованного с заимодателем, заключает контракты на закуп товаров, работ и услуг;
5) обеспечивает мониторинг заключенных контрактов, а также целевое использование средств внешнего займа и средств софинансирования казахстанской стороной;
6) согласовывает с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета внесение изменений и дополнений в договор займа с представлением обоснованных причин и необходимых подтверждающих документов, в том числе в части перераспределения средств по категориям займа, продления сроков доступности средств займа и аннулирования средств займа.
В случае если вносимые изменения и дополнения в договор займа требуют внесения изменений и дополнений в технико-экономическое обоснование бюджетного инвестиционного проекта, либо в государственную программу, администратор бюджетной программы проводит процедуры по внесению изменений и/или дополнений в технико-экономическое обоснование бюджетного инвестиционного проекта, программный документ или государственную программу.
Вносимые изменения в технико-экономическое обоснование или программный документ подлежат утверждению администратором бюджетной программы в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

Ескерту. 685-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің м.а. 10.07.2020 № 666 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
686. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң атынан қарыз алушы ретiнде бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган:
1) сыртқы қарыздар қаражаттарын пайдалану мониторингін жүзеге асырады;
2) бюджеттік бағдарлама әкімшісінің сұрауы негізінде қарыз шартына өзгерістер мен толықтырулар енгізу бойынша, оның ішінде қарыздар санаттары бойынша қаражатты қайта бөлу, қарыз қаражатына қол жеткізу және қарыз қаражатын жою мерзімдерін ұзарту бөлігінде ұсыныстарды қарайды.
Ескерту. 686-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
5-параграф. Тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша конкурстарды қарыз қаражаты есебінен өткізу
Ескерту. 12-тараудың 5-параграфының атауы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 11.11.2016 № 597 бұйрығымен.
687. Тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алу бойынша конкурстар өткізу кезінде бюджеттік бағдарламаның әкімшісі:
1) қарыз берушімен сатып алынатын тауарлардың, консультанттар үшін техникалық тапсырмалардың, сондай-ақ мердігерлер үшін техникалық құжаттамалардың техникалық ерекшеліктерін әзірлейді және келіседі;
2) конкурсқа қатысушылардың конкурстық ұсыныстарын бағалау үшін конкурстық комиссия құрады. Төрағаны қоса алғанда, конкурстық комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды құрауы және кемі үш адам болуы тиіс;
3) қарыз берушінің рәсімдерін және тәртібін басшылыққа алады;
4) жоба шеңберінде жасалған келісім-шарттардың орындалуын бақылайды.
688. Конкурсқа қатысушылардың біліктіліктеріне, сатып алынатын тауарлардың, мердігерлер үшін конкурстық құжаттамалардың, сондай-ақ атқарушы агенттердің консультанттары үшін техникалық тапсырмалардың техникалық ерекшеліктеріне қойылатын талаптарды әзірлеу кезінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мен қарыз берушінің алдын ала келісімі бойынша отандық компаниялардың қатысу мүмкіндіктері ескерілуі тиіс.
689. Белгіленетін біліктілік талаптарының дәрежесі келісім-шарттардың уақытылы және сапалы атқарылуына ешқандай қауіп төндірмеуі тиіс, өз кезегінде отандық компаниялардың конкурсқа қатыспай қалуына себеп болуы мүмкін негізсіз жоғары талаптардың орын алуын жою қажет.
690. Тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатып алу бойынша қарыз берушінің ережелерінде отандық мердігерлерге, тауарлар өндірушілерге (берушілерге) және консультанттарға көзделген жеңілдіктер орын алған жағдайда атқарушы агент конкурстық құжаттарда көзделген жеңілдіктерді ескере отырып түскен конкурстық ұсыныстарды бағалау және салыстыру рәсімдері сипатталған тиісті баптарды көздеуі тиіс.

Сноска. Пункт 685 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра финансов РК от 10.07.2020 № 666 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
686. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета от имени Правительства Республики Казахстан:
1) осуществляет мониторинг использования средств внешних займов;
2) рассматривает предложения по внесению изменений и дополнений в договор займа, в том числе в части перераспределения средств по категориям займа, продления сроков доступности средств займа и аннулирования средств займа, на основании запроса администратора бюджетной программы.
Сноска. Пункт 686 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
Параграф 5. Проведение конкурсов по закупкам товаров, работ и услуг за счет средств займов
Сноска. Наименование парагрфа 5 главы 12 в редакции приказа Министра финансов РК от 11.11.2016 № 597.
687. При проведении конкурса по закупкам товаров, работ и услуг администратор бюджетной программы:
1) разрабатывает и согласовывает с заимодателем технические спецификации закупаемых товаров, технического задания для консультантов, а также техническую документацию для подрядчиков;
2) для оценки конкурсных предложений участников конкурса создает конкурсную комиссию. Общее количество членов конкурсной комиссии должно составлять нечетное число и быть не менее трех человек, включая председателя;
3) руководствуется процедурами и правилами заимодателя;
4) контролирует исполнение заключенных в рамках проекта контрактов.
688. При разработке требований к квалификации участников конкурса, технических спецификаций закупаемых товаров, конкурсной документации для подрядных организаций, а также технических заданий для консультантов исполнительного агентства должна учитываться возможность участия отечественных компаний в конкурсе по предварительному согласованию с заимодателем.
689. Устанавливаемая степень квалификационных требований не должна создавать угроз для своевременного и качественного исполнения контрактов, а должна исключить наличие неоправданно завышенных требований, которые, в свою очередь, могут являться причиной неучастия в конкурсе отечественных компаний.
690. В случае наличия в правилах заимодателя по закупкам товаров, работ и услуг положений, предусматривающих льготы отечественным подрядчикам, производителям (поставщикам) товаров и консультантам, исполнительное агентство должно предусматривать в конкурсных документах соответствующие статьи, в которых описана процедура оценки и сравнения поступивших конкурсных предложений с учетом предусмотренных льгот.

691. Егер, халықаралық шартта өзгеше көзделмесе, үкіметтік сыртқы қарыз шеңберінде қаржыландырылатын жобаны іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының бірлесіп қаржыландыру қаражатынан тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатып алу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
6-параграф. Мемлекет кепілдік берген қарыздарды алу және пайдалану тәртібі
692. Осы параграф мемлекеттік кепілдіктермен мемлекеттік емес қарыздардың есебінен қаржыландырылуға ұсынылатын инвестициялық жобаларды (бұдан әрі - инвестициялық жобалар) іріктеу тәртібін және Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік емес қарыздар бойынша мемлекеттік кепілдіктер (бұдан әрі - мемлекеттік кепілдіктер) беру рәсімдерін анықтайды.
693. Мемлекеттік кепілдіктер беру процесі мынадай негізгі кезеңдерді:
1) инвестициялық жобаларды іріктеуді;
2) басым бюджеттік инвестициялық жобалар тізбесін қалыптастыруды, қарау мен бекітуді;
3) мемлекеттік кепілдікті беруді қамтитын іс-шаралар кешенінен тұрады.
694. Мемлекеттік (үкіметтік, тәуелсіз) (бұдан әрі - мемлекеттік кепілдіктер) кепілдіктер беру процесінің негізгі қатысушылары қарыз алушылар, салалық уәкілетті органдар, экономикалық жоспарлау жөніндегі, бюджетті атқару жөніндегі, еңбек жөніндегі уәкілетті орган, әділет органы, Республикалық бюджет комиссиясы, сенім білдірілген агент болып табылады.
Ескерту. 694-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
695. Қарыз алушылар:
1) техникалық-экономикалық негіздемені (бұдан әрі - ТЭН) және инвестициялық жобалардың бизнес-жоспарларын даярлауды жүзеге асырады;
2) осы Тәртіпке және мемлекеттік кепілдіктер беру процесіне қатысушылардың талаптарына сәйкес инвестициялық жобаларды қарау үшін талап етілетін құжаттамаларды ұсынуды қамтамасыз етеді.
696. Салалық уәкілетті органдар:
1) инвестициялық жобаларға салалық сараптама жүргізеді;
2) салалық сараптаманың нәтижелері бойынша тиісті қорытындыларды ұсынады.
697. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган:
1) инвестициялық жобалардың қаржылық сараптамасын жүзеге асырады;
2) мемлекеттік кепілдіктермен мемлекеттік емес қарыздарды беру шарттары бойынша ықтимал кредиторлармен келіссөздер жүргізеді;
3) мемлекеттік кепілдіктер беру туралы келісім жасасады;
4) мемлекеттік кепілдіктер береді.
698. Алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
699. Еңбек жөніндегі орталық уәкілетті орган ішкі еңбек нарығын қорғау мақсатында инвестициялық келісім-шарттар жобаларының сараптамасын жүзеге асырады.

691. Закуп товаров, работ и услуг из средств софинансирования Республикой Казахстан в целях реализации проекта, финансируемого в рамках правительственного внешнего займа, проводится в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если иное не предусмотрено международным договором.
Параграф 6. Порядок получения и использования
гарантированных государством займов
692. Настоящий параграф определяет порядок отбора инвестиционных проектов, предлагаемых к финансированию за счет негосударственных займов под государственные гарантии, (далее инвестиционные проекты) и процедуру предоставления Правительством Республики Казахстан государственных гарантий по негосударственным займам (далее - государственные гарантии).
693. Процесс предоставления государственных гарантий включает комплекс мероприятий, содержащий следующие основные этапы:
1) отбор инвестиционных проектов;
2) формирование, рассмотрение и утверждение перечня приоритетных бюджетных инвестиционных проектов;
3) предоставление государственной гарантии.
694. Основными участниками процесса предоставления государственных (правительственных, суверенных) (далее - государственные гарантии) гарантий являются заемщики, отраслевые уполномоченные органы, центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию, по исполнению бюджета, по труду, орган юстиции, Республиканская бюджетная комиссия, поверенный агент.
Сноска. Пункт 694 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
695. Заемщики:
1) осуществляют подготовку технико-экономического обоснования (далее - ТЭО) и бизнес-планы инвестиционных проектов;
2) обеспечивают предоставление документации, требуемой для рассмотрения инвестиционных проектов в соответствии с настоящим порядком и требованиями участников процесса предоставления государственных гарантий.
696. Отраслевые уполномоченные органы:
1) проводят отраслевую экспертизу инвестиционных проектов;
2) предоставляют соответствующее заключение по результатам отраслевой экспертизы.
697. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета:
1) осуществляет финансовую экспертизу инвестиционных проектов;
2) проводит переговоры с потенциальными заимодателями по условиям предоставления негосударственных займов под государственные гарантии;
3) заключает соглашение о предоставлении государственной гарантии;
4) предоставляет государственные гарантии.
698. Исключен приказом Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
699. Центральный уполномоченный государственный орган по труду осуществляет экспертизу проектов инвестиционных контрактов с целью защиты внутреннего рынка труда.

700. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган:
1) инвестициялық жобаларды қарау процесінде ұйымдық басшылықты қамтамасыз етеді;
2) инвестициялық жобалардың экономикалық қорытындысын жүзеге асырады;
3) мемлекет кепілдік берген қарыздарды тарту үшін несие капиталының нарықтарын (ішкі және сыртқы) айқындайды;
4) жоспарланып отырған мерзімге мемлекеттік кепілдіктер беру лимиті бойынша ұсынысты, инвестициялық жобалардың тізімінің жобасын қалыптастырады және республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізеді;
5) жобаны іске асыру үшін, оның ішінде мемлекеттік кепілдік берілген бұрын тартылған мемлекеттік емес қарызды өтеу үшін мемлекеттік кепілдікпен жаңа мемлекеттік емес қарызды тартуға қорытынды береді.
Ескерту. 700-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 03.06.2019 № 533 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
701. Әділет органы мемлекеттік кепілдіктермен жасалатын қарыз шарттарына заң сараптамасын жүргізеді.
702. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
703. Республикалық бюджет комиссиясы:
1) жоспарланған кезеңге мемлекеттік кепілдіктер беру лимитін анықтайды;
2) инвестициялық жобалардың тізілімін анықтайды;
3) әр инвестициялық жоба үшін жоспарланған жылға мемлекеттік кепілдіктерді беру шегінде мемлекеттік кепілдік Заңына анықтайды.
704. Мемлекеттік кепілдіктер беру үстінде өз құзыретінің бөлігінде заңнамаға сәйкес инвестициялық жобаларды бағалауды (сараптаманы) жүргізуге өкілеттік берілген уәкілетті басқа мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдар қатысады.
7-параграф. Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдіктерімен мемлекеттік емес қарыздар қаражатының есебінен қаржыландыру үшін инвестициялық жобаларды іріктеу
705. Мемлекеттік кепілдік алуға үміткер заңды тұлғалар мынадай құжаттарды:
ТЭН;
салалық сараптаманың және заңнамаға сәйкес қажетті басқа да сараптамалардың оң қорытындыларын қоса бере отырып, ағымдағы қаржы жылының 1 наурызынан кешіктірілмеген мерзімде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға өтінімді ұсынады.
Ескерту. 705-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
705-1. Жобаны іске асыру үшін, оның ішінде мемлекеттік кепілдік берілген бұрын тартылған мемлекеттік емес қарызды өтеу үшін ішкі нарықта мемлекеттік кепілдікпен жаңа мемлекеттік емес қарызды тарту инвестициялық жобаның ТЭН-ін түзету және жаңа ТЭН әзірлеу үшін негіз болып табылмайды.
Бұрын мемлекеттік кепілдік берілген инвестициялық жобалар бойынша мемлекеттік кепілдікпен мемлекеттік емес қарыз тартылған, сондай-ақ тиісті қорытындылар берілген инвестициялық жобаның ТЭН негізінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындысы беріледі.
Бұл ретте, қарыз алушы ішкі нарықта мемлекеттік кепілдікпен мемлекеттік емес қарыз тартылғаннан кейін бір ай ішінде мемлекеттік кепілдікпен бұрын тартылған қарызды толық көлемде өтеуді жүзеге асырады. Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 216-бабына сәйкес бекітілетін тиісті жылдың мемлекеттік кепілдіктерімен мемлекеттік емес қарыздардың қаражаты есебінен қаржыландыруға ұсынылатын инвестициялық жобалардың тізбесіне енгізу үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындысы негіз болып табылады.
Ескерту. 7-параграф 705-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 03.06.2019 № 533 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 10.06.2021 № 555 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
705-2. Жобаны іске асыру үшін, оның ішінде мемлекеттік кепілдік берілген бұрын тартылған мемлекеттік емес қарызды өтеу үшін несие капиталының сыртқы нарықта мемлекеттік кепілдікпен жаңа мемлекеттік емес қарызды тарту инвестициялық жобаның ТЭН-ін түзету және жаңа ТЭН әзірлеу үшін негіз болып табылмайды.
Бұрын мемлекеттік кепілдік берілген инвестициялық жобалар бойынша мемлекеттік кепілдікпен мемлекеттік емес қарыз тартылған, сондай-ақ тиісті қорытындылар берілген инвестициялық жобаның ТЭН негізінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындысы беріледі.
Ескерту. 7-параграф 705-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 10.06.2021 № 555 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

700. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию:
1) обеспечивает организационное руководство процессом рассмотрения инвестиционных проектов;
2) осуществляет экономическое заключение инвестиционных проектов;
3) определяет рынки ссудного капитала (внешний или внутренний) для привлечения гарантированных государством займов;
4) формирует и вносит на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии предложение по лимиту предоставления государственных гарантий на планируемый период, проект перечня инвестиционных проектов;
5) представляет заключение на привлечение нового негосударственного займа под государственную гарантию для реализации проекта, в том числе для погашения ранее привлеченного негосударственного займа, по которому предоставлялась государственная гарантия.
Сноска. Пункт 700 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 03.06.2019 № 533 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
701. Орган юстиции проводит юридическую экспертизу договоров займа, заключаемых под государственные гарантии.
702. Исключен приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
703. Республиканская бюджетная комиссия:
1) определяет лимит предоставления государственных гарантий на планируемый период;
2) определяет перечень инвестиционных проектов;
3) определяет для каждого инвестиционного проекта размер государственной гарантии в пределах лимита предоставления государственных гарантий на планируемый период.
704. В процессе предоставления государственных гарантий участвуют другие государственные органы и иные организации, уполномоченные в соответствии с законодательством на проведение оценки (экспертизы) инвестиционных проектов в части своей компетенции.
Параграф 7. Отбор инвестиционных проектов для финансирования за
счет средств негосударственных займов под государственные
гарантии Республики Казахстан
705. Юридические лица, претендующие на получение государственной гарантии, предоставляют заявку в центральный уполномоченный орган по государственному планированию с приложением следующих документов:
ТЭО;
положительные заключения отраслевой экспертизы и других экспертиз, необходимых в соответствии с законодательством.
Сноска. Пункт 705 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
705-1. Привлечение нового негосударственного займа под государственную гарантию на внутреннем рынке для реализации проекта, в том числе для погашения ранее привлеченного негосударственного займа, по которому предоставлялась государственная гарантия, не является основанием для корректировки ТЭО и разработки нового ТЭО инвестиционного проекта.
По инвестиционным проектам, по которым ранее предоставлялась государственная гарантия, выдается заключение центрального уполномоченного органа по государственному планированию на основании ТЭО инвестиционного проекта, в соответствии с которым привлекался негосударственный займ под государственную гарантию, а также выдавались соответствующие заключения.
При этом, заемщик в течение одного месяца после привлечения негосударственного займа под государственную гарантию на внутреннем рынке осуществляет погашение ранее привлеченного займа под государственную гарантию в полном объеме.
Сноска. Правила дополнены пунктом 705-1 в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 03.06.2019 № 533 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра финансов РК от 10.06.2021 № 555 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
705-2 Привлечение нового негосударственного займа под государственную гарантию на внешнем рынке ссудного капитала для реализации проекта, в том числе для погашения ранее привлеченного негосударственного займа, по которому предоставлялась государственная гарантия, не является основанием для корректировки ТЭО и разработки нового ТЭО инвестиционного проекта.
По инвестиционным проектам, по которым ранее предоставлялась государственная гарантия, выдается заключение центрального уполномоченного органа по государственному планированию на основании ТЭО инвестиционного проекта, в соответствии с которым привлекался негосударственный займ под государственную гарантию, а также выдавались соответствующие заключения.
Сноска. Правила дополнены пунктом 705-2 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 10.06.2021 № 555 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

706. Жоғарыда көрсетілген талаптарға сәйкес толық емес құрамдағы құжаттармен ұсынылған өтінімдерді мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган қарамайды.
Ескерту. 706-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
707. Осы Ереженің 705-1 және 705-2-тармақтарында көрсетілген инвестициялық жобаларды қоспағанда, осы Ереженің 705-тармағына сәйкес өтінімді ұсынғаннан кейін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган инвестициялық жобаның экономикалық сараптамасын жүргізуді ұйымдастырады және екі ай ішінде экономикалық сараптамасын әзірлейді.
Ескерту. 707-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 10.06.2021 № 555 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
708. Инвестициялық жобаның экономикалық сараптамасы қорғаныс мұқтаждарына, қауіпсіздік пен құқықтық тәртіптік қамтамасыз етуге арналған әскери мақсаттағы тауарлардың (өнімдердің), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлардың (өнімдердің), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтердің импорты кезінде инвестициялық жобаны қоспағанда - жоба ТЭН әзірлеу шеңберінде, осы Ережеде көзделген сараптамалар бойынша қорытындылар негізінде жүргізілген инвестициялық жобаны экономикалық талдауды кешенді бағалау, ол мыналарды:
жоба Мақсаттарының басым мемлекеттік инвестицияларға сәйкестігін бағалауды;
экономикалық талдауды бағалауды;
инвестициялық жоба іске асырылған жағдайда республикалық және жергілікті бюджеттерге салық түсімдерінің ағынын талдауды қамтиды.
Ескерту. 708-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 16.08.2021 № 813 бұйрығымен.
708-1. Инвестициялық жоба сараптамасының экономикалық қорытындысы қорғаныс мұқтаждарына, қауіпсіздік пен құқықтық тәртіптік қамтамасыз етуге арналған әскери мақсаттағы тауарлардың (өнімдердің), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлардың (өнімдердің), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтердің импорты кезінде орталық және арнаулы мемлекеттік органдардың оң салалық қорытындыларының болуын бағалауды қамтуы тиіс.
Ескерту. 708-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 16.08.2021 № 813 бұйрығымен.
709. Мемлекеттік кепілдіктерді беру үшін инвестициялық жобалар бойынша ТЭН әзірлеуге немесе түзетуге және экономикалық сараптамаға талаптарды Бюджет кодексінің 217-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган анықтайды.
Мемлекеттік кепілдіктерді беру үшін инвестициялық жобаларға экономикалық сараптаманы Бюджет кодексінің 217-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтаған заңды тұлға жүзеге асырады.

706. Заявки, предоставленные с неполным составом документов в соответствии с вышеуказанными требованиями, центральным уполномоченным органом по государственному планированию не рассматриваются.
Сноска. Пункт 706 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
707. После предоставления заявки в соответствии с пунктом 705 настоящих Правил, уполномоченный орган по государственному планированию организует проведение экономической экспертизы инвестиционного проекта и в течение двух месяцев готовит экономическое заключение, за исключением инвестиционных проектов, указанных в пунктах 705-1 и 705-2 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 707 - в редакции приказа Министра финансов РК от 10.06.2021 № 555 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
708. Экономическая экспертиза инвестиционного проекта, за исключением инвестиционного проекта при импорте товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения, предназначенных для нужд обороны, обеспечения безопасности и правопорядка - комплексная оценка экономического анализа инвестиционного проекта, проведенного в рамках разработки ТЭО проекта, на основании заключений по экспертизам, предусмотренных настоящими Правилами, включающая:
оценку соответствия целей проекта приоритетам государственных инвестиций;
оценку экономического анализа;
анализ потоков налоговых поступлений в республиканский и местные бюджеты в случае реализации инвестиционного проекта.
Сноска. Пункт 708 - в редакции приказа Министра финансов РК от 16.08.2021 № 813.
708-1. Экономическое заключение экспертизы инвестиционного проекта при импорте товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения, предназначенных для нужд обороны, обеспечения безопасности и правопорядка, должно содержать оценку наличия положительных отраслевых заключений центральных и специальных государственных органов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 708-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 16.08.2021 № 813.
709. Требования к разработке или корректировке и экономической экспертизе ТЭО по инвестиционным проектам для предоставления государственных гарантий устанавливаются центральным уполномоченным органом по государственному планированию в соответствии с пунктом 2 статьи 217 Бюджетного кодекса.
В соответствии с пунктом 3 статьи 217 Бюджетного кодекса экономическая экспертиза инвестиционных проектов для предоставления государственных гарантий осуществляется юридическим лицом, определяемым Правительством Республики Казахстан.

Ескерту. 709-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586 бұйрығымен.
710. Осы параграфта көрсетілген сараптамаларды жүргізу туралы қажетті құжаттардың тізбесін тиісті мемлекеттік органдар мен өзге ұйымдар ұсынады.
Ескерту. 710-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.10.2015 № 509 бұйрығымен.
711. Осы Ереженің 705-1 және 705-2-тармақтарында көрсетілген инвестициялық жобаларды қоспағанда, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік кепілдіктерді беру үшін инвестициялық жобалар бойынша ТЭН экономикалық сараптаманы есепке ала отырып қарайды және олар бойынша экономикалық қорытындыны мемлекеттік кепілдікті алуға үміткер заңды тұлғаларға жібереді.
Ескерту. 711-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 10.06.2021 № 555 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
712. Осы Ереженің 705-1 және 705-2-тармақтарында көрсетілген инвестициялық жобаларды қоспағанда, мемлекеттік кепілдікті алуға үміткер заңды тұлғалар мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға мемлекеттік кепілдіктерді беру үшін инвестициялық жобалар бойынша бекітілген ТЭН-ді, ол бойынша оң экономикалық қорытындыны және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қажет басқа да қорытындыларды ұсынады.
Ескерту. 712-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 10.06.2021 № 555 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
713. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік кепілдіктерді беру үшін инвестициялық жобаларды іріктеуді жүзеге асырады.
714. Осы Ереженің 705-1 және 705-2-тармақтарында көрсетілген инвестициялық жобаларды қоспағанда, осы Ереженің 705-тармағында көрсетілген сараптамаларға оң қорытындылардың бары-жоғы мемлекеттік кепілдіктермен мемлекеттік емес қарыздардың қаражаты есебінен қаржыландыруға ұсынылатын инвестициялық жобалардың тізбесіне инвестициялық жобаны енгізу үшін шарт болып табылады.
Ескерту. 714-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 10.06.2021 № 555 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
714-1. Осы Ереженің 705-1 және 705-2-тармақтарында көрсетілген инвестициялық жобалар бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындысы және республикалық бюджет комиссиясының шешімі тиісті жылдың мемлекеттік кепілдігімен мемлекеттік емес қарыздардың қаражаты есебінен қаржыландыруға ұсынылатын инвестициялық жобалардың тізбесіне өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізу үшін негіз болып табылады.
Ескерту. 7-параграф 714-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 03.06.2019 № 533 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 10.06.2021 № 555 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

Сноска. Пункт 709 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586.
710. Соответствующие государственные органы и иные организации предоставляют необходимый перечень документов о проведении указанных в настоящем параграфе экспертиз.
Сноска. Пункт 710 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.10.2015 № 509.
711. Уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает ТЭО по инвестиционным проектам для предоставления государственных гарантий с учетом экономической экспертизы и направляет экономическое заключение по ним юридическим лицам, претендующим на получение государственной гарантии, за исключением инвестиционных проектов, указанных в пунктах 705-1 и 705-2 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 711 - в редакции приказа Министра финансов РК от 10.06.2021 № 555 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
712. Юридические лица, претендующие на получение государственной гарантии, представляют в уполномоченный орган по государственному планированию утвержденное ТЭО по инвестиционным проектам для предоставления государственных гарантий, положительное экономическое заключение по нему и другие заключения, необходимые в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за исключением инвестиционных проектов, указанных в пунктах 705-1 и 705-2 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 712 - в редакции приказа Министра финансов РК от 10.06.2021 № 555 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
713. Уполномоченный орган по государственному планированию осуществляет отбор инвестиционных проектов для предоставления государственных гарантий.
714. Наличие положительных заключений экспертиз, указанных в пункте 705 настоящих Правил, является условием для включения инвестиционного проекта в перечень инвестиционных проектов, предлагаемых к финансированию за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии, за исключением инвестиционных проектов, указанных в пунктах 705-1 и 705-2 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 714 - в редакции приказа Министра финансов РК от 10.06.2021 № 555 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
714-1. По инвестиционным проектам, указанным в пунктах 705-1 и 705-2 настоящих Правил, основанием для включения в перечень инвестиционных проектов, предлагаемых к финансированию за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии соответствующего года, утверждаемых согласно статье 216 Бюджетного кодекса, является заключение центрального уполномоченного органа по государственному планированию.
Сноска. Правила дополнены пунктом 714-1 в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 03.06.2019 № 533 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра финансов РК от 10.06.2021 № 555 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8-параграф. Қазақстан Республикасының мемлекеттік
кепілдіктерімен мемлекеттік емес қарыздардың қаражаты есебінен
қаржыландыруға арналған инвестициялық жобалардың тізбесін
қалыптастыру, қарау және бекіту
715. Республикалық бюджет комиссиясы жоспарланып отырған жылдың алдындағы жылдың 1 мамырына дейінгі мерзімде жоспарланып отырған үш жылдық кезеңге мемлекеттік кепілдіктерді беру лимитін анықтайды.
716. Мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган экономикалық қорытындылар негiзiнде жобалар бойынша экономикалық қорытындыларын қоса, мемлекеттiк кепiлдiктермен мемлекеттiк емес қарыздардың қаражаты есебiнен қаржыландыруға ұсынылатын инвестициялық жобалар тiзбесiнiң жобасын қалыптастырады және республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгiзедi.
Ескерту. 716-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
717. Республикалық бюджет комиссиясы мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган ұсынған инвестициялық жобалар тiзбесiнiң жобасын қарау кезiнде кезектi жылға арналған мемлекеттiк кепiлдiктердi беру лимитiне енетiн, бiр жылға арналған инвестициялық жобалардың тiзбесiн айқындайды.
718. Республикалық бюджет жобасын қалыптастыру барысында мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган республикалық бюджет комиссиясының шешiмi бойынша инвестициялық жобалардың тiзбесiн пысықтайды және әрбiр инвестициялық жоба бойынша мемлекеттiк кепiлдiктердiң сомасын қайта қарайды.
719. Республикалық бюджет комиссиясының қарау нәтижелері бойынша мемлекеттік кепілдіктермен мемлекеттік емес қарыздардың қаражаты есебінен қаржыландыруға ұсынылатын инвестициялық жобалардың тізбесі Бюджет кодексінің 216-бабына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің жеке шешімімен бекітіледі және жариялануға жатады.
Ескерту. 719-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586 бұйрығымен.
9-параграф. Мемлекеттік емес қарыздар бойынша мемлекеттік кепілдіктер беру рәсімі
720. Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен мемлекеттік емес қарыздардың қаражаты есебінен қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі инвестициялық жобалардың тізбесін бекіткеннен кейін және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен және әділет органымен келісілген қарыз шартының жобасы не облигациялар шығарылымы проспектісінің жобасы бар болған кезде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган қарыз алушылармен және сенім білдірілген агентпен мемлекеттік кепілдіктер беру туралы келісім жасасады.
Ескерту. 720-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 03.06.2019 № 533 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Параграф 8. Формирование, рассмотрение и утверждение перечня
инвестиционных проектов для финансирования за счет средств
негосударственных займов под государственные гарантии
Республики Казахстан
715. Республиканская бюджетная комиссия определяет лимит предоставления государственных гарантий на планируемый трехлетний период в срок до 1 мая года, предшествующего планируемому.
716. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию формирует на основании экономических заключений и вносит на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии проект перечня инвестиционных проектов, предлагаемых к финансированию за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии, с приложением экономических заключений по проектам.
Сноска. Пункт 716 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
717. Республиканская бюджетная комиссия при рассмотрении проекта перечня инвестиционных проектов, предоставленного центральным уполномоченным органом по государственному планированию, определяет перечень инвестиционных проектов на год, входящих в лимит предоставления государственных гарантий на очередной год.
718. В ходе формирования проекта республиканского бюджета центральный уполномоченный орган по государственному планированию по решению республиканской бюджетной комиссии дорабатывает перечень инвестиционных проектов и пересматривает суммы государственных гарантий по каждому инвестиционному проекту.
719. По результатам рассмотрения республиканской бюджетной комиссией перечень инвестиционных проектов, предлагаемых к финансированию за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии, в соответствии со статьей 216 Бюджетного кодекса утверждается отдельным решением Правительства Республики Казахстан и подлежит опубликованию.
Сноска. Пункт 719 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586.
Параграф 9. Процедура предоставления государственных гарантий
по негосударственным займам
720. После утверждения перечня инвестиционных проектов для финансирования за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии Республики Казахстан Правительством Республики Казахстан и при наличии проекта договора займа либо проекта проспекта выпуска облигаций согласованного с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и органом юстиции, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета заключает с заемщиками и поверенным агентом соглашение о предоставлении государственной гарантии.
Сноска. Пункт 720 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 03.06.2019 № 533 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

721. Қарыз алушылар ТЭН жобасын, салалық сараптаманың, экономикалық сараптаманың және заңнамаға сәйкес қажетті басқа да сараптамалардың оң қорытындыларын ұсынғаннан кейін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган инвестициялық жобаның сараптамасын жүргізуді ұйымдастырады және 2 ай ішінде тиісті қорытындыны әзірлейді.
Ескерту. 721-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
721-1. Жобаны іске асыру үшін, оның ішінде мемлекеттік кепілдік берілген бұрын тартылған мемлекеттік емес қарызды өтеу үшін мемлекеттік кепілдікпен ішкі нарықта жаңа мемлекеттік емес қарызды тарту кезінде қарыз алушы бұрын мемлекеттік кепілдікпен мемлекеттік емес қарыз тартылған инвестициялық жобаның ТЭН-ін, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындысын, сондай-ақ бұрын берілген салалық сараптаманың және заңнамаға сәйкес қажетті басқа да сараптамалардың оң қорытындыларын ұсынғаннан кейін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган тиісті қорытындыны әзірлейді.
Бұл ретте, қарыз алушы мемлекеттік кепілдікпен ішкі нарықта мемлекеттік емес қарыз тартылғаннан кейін бір ай ішінде мемлекеттік кепілдікпен бұрын тартылған қарызды толық көлемде өтеуді жүзеге асырады.
Ескерту. 9-параграф 721-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 03.06.2019 № 533 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 10.06.2021 № 555 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
721-2. Жобаны іске асыру үшін, оның ішінде мемлекеттік кепілдік берілген бұрын тартылған мемлекеттік емес қарызды өтеу үшін мемлекеттік кепілдікпен несие капиталының сыртқы нарығында жаңа мемлекеттік емес қарызды тарту кезінде қарыз алушы бұрын мемлекеттік кепілдікпен мемлекеттік емес қарыз тартылған инвестициялық жобаның ТЭН-ін, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындысын, сондай-ақ бұрын берілген салалық сараптаманың және заңнамаға сәйкес қажетті басқа да сараптамалардың оң қорытындыларын ұсынғаннан кейін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган тиісті қорытындыны әзірлейді.
Ескерту. 9-параграф 721-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 10.06.2021 № 555 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

721. После предоставления заемщиками ТЭО проекта, положительного заключения отраслевой экспертизы, экономической экспертизы и других экспертиз, необходимых в соответствии с законодательством, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета организует проведение экспертизы инвестиционного проекта и в течение 2-х месяцев готовит соответствующее заключение.
Сноска. Пункт 721 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
721-1. При привлечении нового негосударственного займа под государственную гарантию на внутреннем рынке для реализации проекта, в том числе для погашения ранее привлеченного негосударственного займа, по которому предоставлялась государственная гарантия, после предоставления заемщиком ТЭО инвестиционного проекта, по которому ранее был привлечен негосударственный займ под государственную гарантию, заключения центрального уполномоченного органа по государственному планированию, а также ранее выданных положительного заключения отраслевой экспертизы, и других экспертиз, необходимых в соответствии с законодательством, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета готовит соответствующее заключение.
При этом, заемщик в течение одного месяца после привлечения негосударственного займа под государственную гарантию на внутреннем рынке осуществляет погашение ранее привлеченного займа под государственную гарантию в полном объеме.
Сноска. Правила дополнены пунктом 721-1 в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 03.06.2019 № 533 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра финансов РК от 10.06.2021 № 555 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
721-2. При привлечении нового негосударственного займа под государственную гарантию на внешнем рынке ссудного капитала для реализации проекта, по которому предоставлялась государственная гарантия, после предоставления заемщиком ТЭО инвестиционного проекта, по которому ранее был привлечен негосударственный займ под государственную гарантию, заключения центрального уполномоченного органа по государственному планированию, а также ранее выданных положительного заключения отраслевой экспертизы, и других экспертиз, необходимых в соответствии с законодательством, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета готовит соответствующее заключение.
Сноска. Правила дополнены пунктом 721-2 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 10.06.2021 № 555 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

722. Инвестициялық жобаның сараптамасы бойынша бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның қорытындысы мыналарды:
мемлекеттік кепілдікпен берілген мемлекеттік емес қарыздың қаржылық шарттарын;
мемлекеттік кепілдіктерді алғаны туралы өтініш білдіргенге дейін үш жылдан кем емес кезеңде қарыз алушының қаржылық жай-күйін және заңды мәртебесін;
қарыз алушы беретін мемлекеттік кепілдіктер бойынша қамтамасыз етуді;
қаржылық және өзге де тәуекелдерді;
мемлекеттік кепілдікті алуға үміткер тұлғаларға қойылатын Бюджет кодексінің талаптарына қарыз алушының сәйкестігін бағалауды қамтиды.
Ескерту. 722-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
722-1. Бюджет кодексінің 215 және 216-баптарына сәйкес ол үшін жеңілдететін шарттар көзделген қарыз алушы іске асыратын ннвестициялық жобаның сараптамасы бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындысы мыналарды:
мемлекеттік кепілдікпен берілген мемлекеттік емес қарыздың қаржылық шарттарын;
республикалық бюджеттен қаражат бөлу жолымен қарыз беруші алдында мемлекет кепілдік берген қарыздары бойынша қарыз алушы міндеттемелерін қамтамасыз ету тетігін;
мемлекеттік кепілдікті алуға үміткер тұлғаларға қойылатын Бюджет кодексінің талаптарына қарыз алушының сәйкестігін бағалауды қамтиды.
Ескерту. 722-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен; жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 16.08.2021 № 813 бұйрығымен.
722-2. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бұрын мемлекеттік кепілдік берілген инвестициялық жоба бойынша қорытындысы мемлекеттік кепілдікпен тартылатын жаңа мемлекеттік емес қарызды тартудың мүмкіншіліктерін бағалауды қамтиды.
Ескерту. 9-параграф 722-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 03.06.2019 № 533 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
723. Денсаулық сақтау саласындағы ұлттық операторды, автомобиль жолдарын басқару жөніндегі ұлттық операторды және тізбесін Бюджет кодексінің 215-бабының 3-тармағына сәйкес айқындайтын, инвестициялық жобаларды іске асыру үшін астананың көліктік инфрақұрылымы объектілерін басқару функцияларын жүзеге асыратын компанияны, қорғаныс мұқтаждарына, қауіпсіздік пен құқықтық тәртіпті қамтамасыз етуге арналған әскери мақсаттағы тауарлардың (өнімдердің), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлардың (өнімдердің), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтердің импортын жүзеге асыру жөніндегі ұйым, және мемлекеттік кепілдікпен берілген мемлекеттік емес қарызды өтеу көздерінің бірі республикалық және жергілікті бюджеттерден төлемақылар (төлемдер) болып табылатын әлеуметтік маңызы бар инвестициялық жобаларды және (немесе) инвестициялық бағдарламаларды іске асыру кезінде квазимемлекеттік сектордың басқа да субъектілерін қоспағанда мемлекеттік кепілдік қарыз берушіге қарыз шартын, мемлекеттік кепілдіктер беру туралы келісімді жасасқаннан, облигациялар шығарылымынан кейін, сондай-ақ бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның қорытындысы болған кезде қарыз алушының мемлекеттік кепілдікті бергені үшін алдын ала біржолғы төлемді (алымды) төлегенінен кейін беріледі.

722. Заключение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета по экспертизе инвестиционного проекта включает оценку:
финансовых условий негосударственного займа под государственную гарантию;
финансового состояния и юридического статуса заемщика за период не менее трех лет до обращения о получении государственной гарантии;
обеспечения по государственной гарантии, предоставляемой заемщиком;
финансовых и иных рисков;
соответствия заемщика требованиям Бюджетного кодекса, предъявляемым к лицам, претендующим на получение государственной гарантии.
Сноска. Пункт 722 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
722-1. Заключение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета по экспертизе инвестиционного проекта, реализуемого заемщиком, для которого предусмотрены смягчающие условия согласно статьям 215 и 216 Бюджетного кодекса, включает оценку:
финансовых условий негосударственного займа под государственную гарантию;
механизма обеспечения обязательств заемщика по гарантированным государством займам перед заимодателем путем выделения средств из республиканского бюджета;
соответствия заемщика требованиям Бюджетного кодекса, предъявляемым к лицам, претендующим на получение государственной гарантии.
Сноска. Правила дополнены пунктом 722-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87; в редакции приказа Министра финансов РК от 16.08.2021 № 813.
722-2. Заключение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета по инвестиционному проекту, по которому ранее предоставлялась государственная гарантия, включает оценку возможностей привлечения нового негосударственного займа под государственную гарантию.
Сноска. Правила дополнены пунктом 722-2 в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 03.06.2019 № 533 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
723. Государственная гарантия предоставляется заимодателю после заключения договора займа, выпуска облигаций, соглашения о предоставлении государственной гарантии, а также оплаты заемщиком предварительной единовременной платы (сбора) за предоставление государственной гарантии, при наличии заключения центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, за исключением Национального оператора в области здравоохранения, Национального оператора по управлению автомобильными дорогами и компании, осуществляющей функции управления объектами транспортной инфраструктуры столицы, уполномоченной организации по осуществлению импорта товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения, предназначенных для нужд обороны, обеспечения безопасности и правопорядка, и других субъектов квазигосударственного сектора при реализации социально значимых инвестиционных проектов и (или) инвестиционных программ, по которым одним из источников погашения негосударственного займа под государственную гарантию являются выплаты (платежи) из республиканского и местных бюджетов, для реализации инвестиционных проектов, перечень которых определяется в соответствии с пунктом 3 статьи 215 Бюджетного кодекса.

Ескерту. 723-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 13.11.2020 № 1094 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
724. Мемлекеттік кепілдікті беру туралы келісім мыналарды:
1) қарыз алушыға қойылатын талаптарды:
а) қарыз бойынша ағымдағы міндеттемелерді қамтамасыз ету үшін қажетті алдағы төлемдер мөлшерінде шартты салымның (қызмет көрсету шотының) арнайы шотында ақша сомасын жинауды жүргізуді;
б) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға және сенім білдірілген агенттігіне бар, оның ішінде Қазақстан Республикасының ҰБ-дағы, екінші деңгейдегі банктердегі, шетелдік банктер мен заңнамада белгіленген тәртіппен банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы банктік шоттар туралы мәліметтерді ұсынуды;
в) қарыз толық өтелгенге дейін сенім білдірілген өкілге (банк-агентке) жыл сайынғы бизнес-жоспарды ұсынуды;
г) ай сайын қаржылық есептіліктің үлгілік нысанын (бухгалтерлік балансты, қаржы-шаруашылық қызметтің нәтижелері туралы есепті) және қаржылық жай-күйді анықтайтын басқа да қажетті құжаттарды сенім білдірілген агенттігіне ұсынуды;
д) денсаулық сақтау саласындағы ұлттық операторды, автомобиль жолдарын басқару жөніндегі ұлттық операторды және тізбесі осы Ереженің 723-тармағына сәйкес айқындалатын инвестициялық жобаларды іске асыру үшін астананың көліктік инфрақұрылымы объектілерін басқару функцияларын жүзеге асыратын компанияны, сондай-ақ екінші деңгейдегі банктерден қаржыландыруды көздейтін жобаларды, немесе Қазақстан Республикасының тұрғын үй құрылыс жинақтары туралы заңнамаға сәйкес азаматтардың тұрғын үй жағдайын жақсартуға бағытталған инвестициялық жобаларды іске асыру үшін ұлттық холдингтер мен олардың еншілес ұйымдарын қоспағанда, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің келісімі бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Бюджет кодексінің 216-бабының 3) тармақшасына сәйкес белгілейтін қарыздардың қайтарылуын қамтамасыз ету талаптарын қанағаттандыратын екінші деңгейдегі банк кепілдігінің не сақтандыру шартының болуын.
Банк кепілдігі қарыз шарты қолданылатын тұтас мерзімге бір рет беріледі және негізгі борыштың сомасын, сондай-ақ қарыз шартына сәйкес қарыз алушы жүзеге асыратын сыйақылардың, комиссиялардың, тұрақсыздық айыптарының (өсімпұл, айыппұл) және өзге де төлемдердің барлық сомаларын жабады.
Сақтандыру шарты қарыз алушыны дефолтқа және мемлекеттік кепілдіктер бойынша міндеттемелерді мемлекеттің орындауына әкеп соқтыруы мүмкін жобалар бойынша тәуекелдерді сақтандыруды қамтамасыз етуге тиіс.
Бұл ретте банк кепілдігін беру және/немесе сақтандыру шартының және банк кепілдігіне және/немесе қарызды қайтаруды қамтамасыз ету жөніндегі сақтандыру шартына талаптарды беру мерзімі мен талаптарын бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік кепілдікті беру туралы келісімде белгілейді.

Сноска. Пункт 723 - в редакции приказа Министра финансов РК от 13.11.2020 № 1094 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
724. Соглашение о предоставлении государственной гарантии включает:
1) требования к заемщикам:
а) проводить накопление суммы денег на специальном счете условного вклада (счете обслуживания) в размере предстоящих платежей, необходимой для обеспечения текущих обязательств по займу;
б) предоставлять сведения центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета и поверенному агенту об имеющихся банковских счетах, в том числе, в НБ Республики Казахстан, банках второго уровня, иностранных банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций в установленном законом порядке;
в) предоставлять поверенному (банку-агенту) ежегодный бизнес-план до полного использования займа;
г) ежемесячно предоставлять поверенному агенту типовые формы финансовой отчетности (бухгалтерский баланс, отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности) и другие необходимые документы, определяющие финансовое состояние;
д) иметь гарантию банка, либо договор страхования, удовлетворяющие требованиям обеспечения возвратности займов, устанавливаемым центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в соответствии с подпунктом 3) статьи 216 Бюджетного кодекса по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций, за исключением Национального оператора в области здравоохранения, Национального оператора по управлению автомобильными дорогами и компании, осуществляющей функции управления объектами транспортной инфраструктуры столицы, для реализации инвестиционных проектов, перечень которых определяется в соответствии с пунктом 723 настоящих Правил, а также национальных холдингов и их дочерних организаций на реализацию проектов, предусматривающих финансирование банков второго уровня, или проектов, направленных на улучшение жилищных условий граждан в соответствии с законодательством Республики Казахстан о жилищных строительных сбережениях.
Гарантия банка предоставляется один раз на весь срок действия договора займа и покрывает сумму основного долга, а также все суммы вознаграждений, комиссий, неустоек (пеня, штраф) и иные платежи, осуществляемые заемщиком в соответствии с договором займа.
Договор страхования должен обеспечивать страхование рисков по проекту, которые могут привести к дефолту заемщика и выполнению государством обязательств по государственной гарантии.
При этом сроки и условия предоставления банковской гарантии и/или договора страхования и требования к банковской гарантии и/или договору страхования по обеспечению возвратности займа устанавливаются уполномоченным органом по исполнению бюджета в соглашении о предоставлении государственной гарантии.

2) шартты салымның арнайы шотындағы (қызмет көрсету шотындағы) қаражаттың есебін жүзеге асыруды, сондай-ақ акт жасай отырып ұсынылатын құжаттамаларға кезең-кезеңде салыстыру жүргізуді бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органнан талап етуді;
3) сенім білдірілген агентке жүзеге асыру бойынша талаптар:
а) қарыз алушының қаржы-экономикалық жай-күйін талдауды және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға тиісті талдау нәтижелері туралы ақпаратты ұсынуды;
б) шартты салымның арнайы шотында (қызмет көрсету шотында) ақшаны мерзімді шоғырландыруды.
4) қарыз алушымен және сенім білдірілген өкілмен (банк-агентпен) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен бірлесе отырып келісіммен анықталатын шартты салымның арнайы шотына ақша аударудың нормасы мен кезеңділігін (кестесін) жүзеге асыру жөнінде қойылатын талаптарды қамтиды.
Ақшаны қарыз алушы шартты салымның арнайы шотына салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлегеннен кейін келісімге сай тиісті соманы тұрақты аударым жасау жолымен аударады.
Шартты салымның арнайы шотының (қызмет көрсету шотының) қаражатын жинау мен қалпына келтіру мерзімдерін бұзған жағдайда қарыз алушы әрбір жолсыздық жағдайы үшін алдағы төлемдер сомасынан мерзімі өткен әрбір күн үшін нөл бүтін оннан бір пайыз мөлшерінде айыппұл төлейді.
Ескерту. 724-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87; өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 07.09.2020 № 827 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - 13.11.2020 № 1094 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
725. Мемлекеттік кепілдіктер алуға үміткер тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасында анықталған талаптарға сай болуы тиіс.
Мемлекеттік кепілдіктер әрбір инвестициялық жоба бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулылары негізінде беріледі.
726. Кепілдік міндеттемелер нысанында берілген мемлекеттік кепілдіктер бір данада мемлекеттік кепілдіктердің арнайы бланкілерінде ресімделеді.
Мемлекеттік кепілдіктердің бланкісі қатаң есептілік бланкісі болып табылады.
727. Кепілдік туралы шарт нысанындағы мемлекеттік кепілдік 2 данада ресімделеді.
728. Банк кепілдігін беру және/немесе сақтандыру шартының мерзімі мен беру шарттарын және банк кепілдігіне және/немесе сақтандыру шартына қойылатын талаптарды мемлекеттік кепілдікпен берілген мемлекеттік емес қарыздың шарттарына байланысты бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілейді.

2) требование к центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета осуществлять учет средств специального счета условного вклада (счета обслуживания), а также проводить периодические сверки предоставляемой документации с составлением акта;
3) требования к поверенному агенту по осуществлению:
а) анализа финансово-экономического состояния заемщика и предоставления информации об итогах соответствующего анализа центральному уполномоченному органу по исполнению бюджета;
б) периодического аккумулирования денег на специальном счете условного вклада (счете обслуживания).
4) норму и периодичность (график) перечисления денег на специальный счет условного вклада (счета обслуживания), определяемым соглашением центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета совместно с заемщиком и поверенным (банком-агентом).
Деньги перечисляются заемщиком на специальный счет условного вклада (счет обслуживания) путем регулярного отчисления соответствующих сумм согласно соглашению.
В случае нарушения сроков накопления и восстановления средств специального счета условного вклада (счет обслуживания), заемщик за каждый случай нарушения уплачивает штраф в размере ноль целых одной десятой процентов за каждый день просрочки от суммы предстоящего платежа.
Сноска. Пункт 724 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87; с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 07.09.2020 № 827 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 13.11.2020 № 1094 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
725. Лица, претендующие на получение государственной гарантии, должны соответствовать требованиям, определенным законодательством Республики Казахстан.
Государственные гарантии предоставляются на основании постановлений Правительства Республики Казахстан по каждому инвестиционному проекту.
726. Государственная гарантия, предоставленная в форме гарантийного обязательства, оформляется на специальных бланках государственной гарантии в одном экземпляре.
Бланки государственной гарантии являются бланками строгой отчетности.
727. Государственная гарантия в форме договора о гарантии оформляется в 2-х экземплярах.
728. Сроки и условия предоставления банковской гарантии и/или договора страхования и требования к банковской гарантии и/или договору страхования устанавливаются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в зависимости от условий негосударственного займа под государственную гарантию.

729. Банк кепілдігінің және сақтандыру шартының нысаны мен мазмұнын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісім бойынша банк-кепілгер және/немесе сақтандыру ұйымы Бюджет кодексінің 218-бабына сәйкес анықталады.
Ескерту. 729-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586 бұйрығымен.
730. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Бюджет кодексінің 218-бабына сәйкес қарыз берушімен және әділет органымен келісім бойынша мемлекеттік кепілдіктің мазмұны мен нысанын анықтайды.
Ескерту. 730-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
731. Мемлекет кепілдік берген қарыздар бойынша жарғылық капиталында мемлекеттің қатысуы бар қарыз алушылардың міндеттемелерін қамтамасыз ету мәселелері Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында реттеледі.
732. Қарыз берушінің талабы бойынша әділет органы Қазақстан Республикасының кепілдігімен жасалатын қарыз шарттарының, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кепілдігімен облигациялар шығарылымының заңды қорытындысын ұсынады.
Ескерту. 732-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 03.06.2019 № 533 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10-параграф. Қазақстан Республикасы жергілікті атқарушы
органдарының қарыз алу тәртібі
733. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының қарыз алуы республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер алу және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің тапшылығын қаржыландыруға ішкі нарықта айналысқа жіберу үшін, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының шығаруы түрінде мемлекеттік бағдарламаларды, саланы (аяны) дамыту тұжырымдамаларын, ұлттық жобаларды іске асыру шеңберінде тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу объектілерінде тұрғын үй және (немесе) пәтерлер салуды және (немесе) алуды, сатып алуды қаржыландыру үшін, сондай-ақ кәріздік тазарту құрылысжайларын салу мен реконструкциялауды қаржыландыру үшін, жұмыспен қамтуға жәрдемдесу жөніндегі жекелеген іс-шараларды белгіленген тәртіппен қаржыландыру үшін ішкі нарықта айналысқа жіберу үшін мемлекеттік бағалы қағаздар шығаруы түрінде жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қарыз алуы "Астана" Халықаралық қаржы орталығының алаңында айналыс үшін ұлттық валютада мемлекеттік бағалы қағаздар шығару жолымен, сондай-ақ орнықты даму мақсатын іске асыру шеңберінде "жасыл" жобаларды қаржыландыру үшін халықаралық қаржы ұйымдарымен қарыз шартын жасасу жолымен жергілікті атқарушы орган борышының белгіленген лимиті шегінде жүзеге асырылады.

729. Форма и содержание банковской гарантии и договора страхования определяются банком-гарантом и/или страховой организацией по согласованию с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета согласно статьи 218 Бюджетного кодекса.
Сноска. Пункт 729 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586.
730. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета по согласованию с заимодателем и органом юстиции определяет содержание и форму государственной гарантии согласно статье 218 Бюджетного кодекса.
Сноска. Пункт 730 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
731. Вопросы обеспечения обязательств заемщиков с государственным участием в уставном капитале по гарантированным государством займам регулируются бюджетным законодательством Республики Казахстан.
732. По требованию заимодателя орган юстиции предоставляет юридическое заключение договоров займа, заключаемых под гарантии Республики Казахстан, а также на выпуск облигаций под гарантию Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 732 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 03.06.2019 № 533 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 10. Порядок заимствования местными
исполнительными органами Республики Казахстан
733. Заимствование местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы осуществляется в виде получения бюджетных кредитов из республиканского бюджета и выпуска местными исполнительными органами городов республиканского значения, столицы государственных ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке для финансирования дефицита бюджета города республиканского значения, столицы, в виде выпуска местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы государственных ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке для финансирования строительства и (или) приобретения, выкупа жилья и (или) квартир в объектах долевого участия в жилищном строительстве, а также для финансирования строительства и реконструкции канализационных очистных сооружений в рамках реализации государственных программ, концепций развития отрасли (сферы), национальных проектов, для финансирования в установленном порядке отдельных мероприятий по содействию занятости.
Заимствование местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан, осуществляется путем выпуска государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на площадке Международного финансового центра "Астана", а также путем заключения договора займа с международными финансовыми организациями для финансирования "зеленых" проектов в рамках реализации целей устойчивого развития в пределах установленного лимита долга местного исполнительного органа.

Ескерту. 733-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрі орынбасарының м.а. - Қаржы министрінің м.а. 20.03.2023 № 285 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 13.05.2024 № 286 (08.06.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
734. Жергілікті атқарушы органдардың қарыз алуы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес:
1) кезекті қаржы жылына арналған борыш лимитінің және тиісті жергілікті органның борышын өтеуге және қызмет көрсетуге жіберілетін жергілікті бюджет қаражаты көлемінің шегінде қарыз алуды шектеуді белгілеу;
2) қарыз алудың басым инвестициялық бағыттарын анықтау;
3) басым (республикалық немесе жергілікті) бюджеттік инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тізбесін қалыптастыру негізінде жүзеге асырылады.
735. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы жергілікті атқарушы органның борыш лимитін және басым (республикалық және жергілікті) бюджеттік инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тізбесін ескере отырып, тиісті бюджет комиссиясының қарауына ішкі нарықта айналысы үшін мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару жолымен облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының қарыз алуы жөніндегі ұсыныстарын жібереді, сондай-ақ мемлекеттік бағдарламаларды, саланы (аяны), ұлттық жобаларды дамыту тұжырымдамаларын іске асыру шеңберінде тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу объектілерінде тұрғын үй және (немесе) пәтерлер салуды және (немесе) алуды, сатып алуды қаржыландыру үшін, сондай-ақ кәріздік тазарту құрылысжайларын салу мен реконструкциялауды қаржыландыру, жұмыспен қамтуға жәрдемдесу жөніндегі жекелеген іс-шараларды белгіленген тәртіппен қаржыландыру, орнықты даму мақсаттарын іске асыру шеңберінде "жасыл" жобаларды қаржыландыру үшін "Астана" Халықаралық қаржы орталығының алаңында сыртқы нарықта айналысқа түсетін мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару үшін және белгіленген тәртіппен облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың кезекті қаржы жылына арналған бюджеті туралы мәслихат шешімінің жобасын жасайды.
Ескерту. 735-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 13.05.2024 № 286 (08.06.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
736. Жергілікті атқарушы органдардың қарыз алуы қарыз шарты, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының ішкі нарықта айналысы үшін мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару нысанында жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қарыз алуы "Астана" Халықаралық қаржы орталығының алаңында айналыс үшін ұлттық валютада мемлекеттік бағалы қағаздар шығару, сондай-ақ халықаралық қаржы ұйымдарымен ұлттық валютада қарыз шарты нысанында жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 733 - в редакции приказа и.о. Заместителя Премьер-Министра - и.о. Министра финансов РК от 20.03.2023 № 285 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 13.05.2024 № 286 (вводится в действие с 08.06.2024).
734. Заимствование местными исполнительными органами осуществляется согласно законодательству Республики Казахстан на основе:
1) установления ограничения заимствования в пределах лимита долга на очередной финансовый год и объема средств местного бюджета, направляемых на погашение и обслуживание долга соответствующего местного исполнительного органа;
2) определения инвестиционных приоритетов заимствования;
3) формирования перечня приоритетных (республиканских или местных) бюджетных инвестиционных проектов (программ).
735. Местный уполномоченный орган по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы с учетом лимита долга местного исполнительного органа и перечня приоритетных (республиканских или местных) бюджетных инвестиционных проектов (программ) направляет на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии предложения по заимствованию местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы путем выпуска государственных ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке, а также для финансирования строительства и (или) приобретения, выкупа жилья и (или) квартир в объектах долевого участия в жилищном строительстве, а также для финансирования строительства и реконструкции канализационных очистных сооружений в рамках реализации государственных программ, концепций развития отрасли (сферы), национальных проектов, для финансирования в установленном порядке отдельных мероприятий по содействию занятости, выпуска государственных ценных бумаг для обращения на внешнем рынке на площадке Международного финансового центра "Астана" для финансирования "зеленых" проектов в рамках реализации целей устойчивого развития и составляет проект решения маслихата о бюджете области, города республиканского значения, столицы на очередной финансовый год в установленном порядке.
Сноска. Пункт 735 - в редакции приказа Министра финансов РК от 13.05.2024 № 286 (вводится в действие с 08.06.2024).
736. Заимствование местными исполнительными органами осуществляется в форме договора займа, выпуска государственных ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке местными исполнительными органами области, города республиканского значения, столицы.
Заимствование местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан осуществляется в форме выпуска государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на площадке Международного финансового центра "Астана", а также договора займа с международными финансовыми организациями в национальной валюте.

Ескерту. 736-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрі орынбасарының м.а. - Қаржы министрінің м.а. 20.03.2023 № 285 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
737. Мемлекеттік жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органмен келісім бойынша Бюджет кодексінің 210-бабы 2-тармағына сәйкес жоспарланған жылға арналған жергiлiктi атқарушы органдардың борыш лимитiн белгілейді.
Ескерту. 737-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 06.06.2016 № 248 бұйрығымен.
738. Алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 06.06.2016 № 248 бұйрығымен.
739. Алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 06.06.2016 № 248 бұйрығымен.
740. Бюджет комиссиясының шешімі және бекітілген жергілікті бюджеттер тапшылығы өлшемдерінің негізінде, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының және Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының мемлекеттік бағалы қағаздарын Бюджет кодексінің 209-бабына сәйкес шығару үшін бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган Бюджет кодексінің 211-бабына сәйкес қарыз алу көлемі, шарттары мен нысаналық мақсаты, сондай-ақ кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттерде бекітілетін борышты өтеу мен оған қызмет көрсету мөлшерін айқындайды және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен келіседі.
Ескерту. 740-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрі орынбасарының м.а. - Қаржы министрінің м.а. 20.03.2023 № 285 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
741. Ресімделген қарыз шартына қол қою Бюджет кодексінің 187-бабына сай қабылданатын қарыз берушінің шешіміне сәйкес жүзеге асырылады.
742. Қол қойылған қарыз шарттары өтеу, сыйақыларды төлеу кестесімен және басқа да қосымшалармен бірге бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның тіркеуіне жатады. Бұл ретте қарыз алу шарты тіркелгеннен кейін ғана күшіне енеді.
743. Жергілікті атқарушы органдар бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға кредит қаражаты бойынша борыштарды өтеу және оларға қызмет көрсету жөніндегі есепті осы Ереженің 130, 131-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша тоқсан сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 күніне дейін табыс етеді.

Сноска. Пункт 736 - в редакции приказа и.о. Заместителя Премьер-Министра - и.о. Министра финансов РК от 20.03.2023 № 285 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
737. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию по согласованию с уполномоченным органом по исполнению бюджета согласно пункта 2 статьи 210 Бюджетного кодекса устанавливает лимит долга местных исполнительных органов на планируемый год.
Сноска. Пункт 737 в редакции приказа Министра финансов РК от 06.06.2016 № 248 (вводится в действие со дня его государственной регистрации).
738. Исключен приказом Министра финансов РК от 06.06.2016 № 248 (вводится в действие со дня его государственной регистрации).
739. Исключен приказом Министра финансов РК от 06.06.2016 № 248 (вводится в действие со дня его государственной регистрации).
740. На основании решения Бюджетной комиссии и утвержденных параметров дефицита местных бюджетов, а также для выпуска местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы и местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан государственных ценных бумаг в соответствии со статьей 209 Бюджетного кодекса, местный уполномоченный орган по исполнению бюджета определяет и согласовывает с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета объемы, условия заимствования и целевое назначение, а также размеры погашения и обслуживания долга, утверждаемых в местных бюджетах на очередной финансовый год, в соответствии со статьей 211 Бюджетного кодекса.
Сноска. Пункт 740 - в редакции приказа и.о. Заместителя Премьер-Министра - и.о. Министра финансов РК от 20.03.2023 № 285 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
741. Подписание оформленного договора займа осуществляется в соответствии с решением заимодателя, принимаемым согласно статье 187 Бюджетного кодекса.
742. Подписанные договоры займа вместе с графиками погашения, выплаты вознаграждения и другими приложениями подлежат регистрации центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета. При этом договор займа вступает в силу только после его регистрации.
743. Местные исполнительные органы предоставляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета отчет по погашению и обслуживанию долгов по кредитным средствам ежеквартально, до 10-го числа месяца, следующего за отчетным периодом, по формам согласно приложениям 130, 131 к настоящим Правилам.

10-1-параграф Қарыз шартын жасасу жолымен "жасыл" жобаларды қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қарыз алуы.
Ескерту. 12-бөлім 10-1-параграфпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрі орынбасарының м.а. - Қаржы министрінің м.а. 20.03.2023 № 285 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
743-1. Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының орнықты даму мақсаттарын іске асыру шеңберінде "жасыл" жобаларды қаржыландыру мақсатында жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы қарызды тартуы мынадай:
1) бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесіне немесе қаржылық-экономикалық негіздемесіне оң экономикалық қорытынды;
2) жергілікті бюджеттік инвестициялық жоба үшін бекітілген техникалық-экономикалық негіздеме немесе қаржы-экономикалық негіздеме;
3) халықаралық қаржы ұйымдарынан қарыз есебінен қаржыландыруға болжанатын әрбір "жасыл" жоба бойынша бюджеттік комиссияның оң шешімі;
Бюджеттік комиссияның шешімінде Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы қарызының шарттары, көлемі және нысаналы мақсаты белгіленеді.
4) Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы қарызының шарттары, көлемі және нысаналы мақсаты туралы мәслихат шешімдері негізде жүзеге асырылады.
743-2. Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы қарыз шартын жасасу нысанында қарыз алған кезде жергілікті атқарушы орган мыналарды:
1) қаржыландыруға ұсынылатын жоба, қарыздың болжамды шарттары бойынша қарыз берушілермен келіссөздерді ұйымдастыру мен жүргізуді;
2) қарыз шартының жобасын және ілеспе құжаттарды дайындауды;
3) қарыз шартының жобасының техникалық-экономикалық негіздемеге немесе бюджеттік инвестициялық жобаның қаржы-экономикалық негіздемесіне сәйкестігін бағалауды қамтитын даярлауды жүзеге асырады;

Параграф 10-1 Заимствование местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан для финансирования "зеленых" проектов путем заключения договора займа
Сноска. Глава 12 дополнена параграфом 10-1 в соответствии с приказом и.о. Заместителя Премьер-Министра - и.о. Министра финансов РК от 20.03.2023 № 285 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
743-1. Заимствование местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан путем заключения договора займа осуществляется в целях финансирования "зеленых" проектов в рамках реализации целей устойчивого развития.
Привлечение внешнего займа местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан, осуществляется на основании:
1) положительного экономического заключения на технико-экономическое обоснование или финансово-экономическое обоснование бюджетного инвестиционного проекта;
2) утвержденного технико-экономического обоснования или финансово-экономического обоснования для местного бюджетного инвестиционного проекта;
3) положительного решения бюджетной комиссии по каждому "зеленому" проекту, предполагаемому к финансированию за счет займа у международных финансовых организаций;
В решении Бюджетной комиссии устанавливаются условия, объем и целевое назначение займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан.
4) решения маслихата об условиях, объеме и целевого назначения займа местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан.
743-2. При заимствовании местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан в форме заключения договора займа местным исполнительным органом осуществляется подготовка, которая включает в себя:
1) организацию и проведение переговоров с заимодателями по предлагаемому к финансированию проекту, предполагаемым условиям займа;
2) подготовку проекта договора займа и сопутствующих документов;
3) оценку соответствия проекта договора займа технико-экономическому обоснованию или финансово-экономическому обоснованию бюджетного инвестиционного проекта;

743-3. Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы растайтын құжаттаманы қоса бере отырып, қарыз шартының жобасын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға келісуге және қарауға жібереді.
743-4. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы мемлекеттік қарыздарының талаптары, көлемі және нысаналы мақсаты тұрғысынан қарыз шартының жобасын қарайды.
743-5. Ресімделген қарыз шартына қол қою Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
743-6. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның қол қойылған қарыз шарты тіркелуге жатады. Қарыз шарты қарыз шартының талаптарына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда тіркелгеннен кейін күшіне енеді.
743-7. Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы қарыз берушілерден алынатын ақпарат негізінде сыртқы қарыздар қаражатын есепке алуды жүзеге асырады.
743-8. Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы қарыздар есебінен қаржыландырылатын "жасыл" жобалар қаражатының пайдаланылуына мониторингті жүзеге асырады.
10-2-параграф. Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының қарыздары есебінен қаржыландырылатын жобаларды іске асыру.
Ескерту. 12-бөлім 10-2-параграфпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрі орынбасарының м.а. - Қаржы министрінің м.а. 20.03.2023 № 285 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
743-9. Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы:
1) кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджет жобасын қалыптастыру кезінде белгіленген тәртіппен жобаны қаржыландыру көлемін жоспарлайды;
2) қарыз шартында көзделген рәсімдерге сәйкес тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүргізу арқылы жобаны іске асыруды жүзеге асырады;
3) конкурстық комиссияның қарыз берушімен келісілген шешімі негізінде тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алуға келісімшарттар жасасады;

743-3. Местный исполнительный орган города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан направляет на согласование и рассмотрение в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета проект договора займа, с приложением подтверждающей документации.
743-4. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета рассматривает проект договора займа, на предмет условий, объема и целевого назначения внешних государственных займов местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан.
743-5. Подписание оформленного договора займа осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
743-6. Подписанный договор займа подлежит регистрации центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета. Договор займа вступает в силу после его регистрации в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета в соответствии с условиями договора займа.
743-7. Местный исполнительный орган города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан осуществляет учет средств внешних займов на основании информации, получаемой от заимодателей.
743-8. Местный исполнительный орган города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан осуществляет мониторинг использования средств "зеленых" проектов, финансируемых за счет займов.
Параграф 10-2. Реализация проектов, финансируемых за счет займов местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан
Сноска. Глава 12 дополнена параграфом 10-2 в соответствии с приказом и.о. Заместителя Премьер-Министра - и.о. Министра финансов РК от 20.03.2023 № 285 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
743-9. Местный исполнительный орган города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан:
1) при формировании проекта местного бюджета на очередной финансовый год в установленном порядке планирует объемы финансирования проекта;
2) осуществляет реализацию проекта путем проведения закупок товаров, работ и услуг в соответствии с процедурами, предусмотренными в договоре займа;
3) на основании решения конкурсной комиссии, согласованного с заимодателем, заключает контракты на закуп товаров, работ и услуг;

4) жасалған келісімшарттардың мониторингін, сыртқы қарыз қаражатын, сондай-ақ олар бөлінген жағдайда жергілікті бюджеттен қоса қаржыландыру қаражатын мақсатты пайдалануды қамтамасыз етеді.
743-10. Қарыз шартына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық немесе қаржы-экономикалық негіздемесіне өзгерістер мен толықтырулар енгізуді талап еткен жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық немесе қаржы-экономикалық негіздемесіне өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізу жөніндегі рәсімдерді жүргізеді.
743-11. Техникалық-экономикалық немесе қаржы-экономикалық негіздемеге енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар заңнамаға сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының бекітуіне жатады.
743-12. Қарыз шартына сыртқы мемлекеттік қарыздардың талаптарын, көлемін және нысаналы мақсатын өзгерту бөлігінде өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайда, қарыз шартына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу жобасын Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның қарауына және келісуіне енгізеді.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының сыртқы мемлекеттік қарыздарының талаптары, көлемі және нысаналы мақсаты тұрғысынан қарыз шартына өзгерістер және (немесе толықтырулар) енгізу жобасын қарайды.
11-параграф. Мемлекет кепілдік берген қарызды алған қарыз
алушының қаржылық жай-күйі мониторингінің тәртібі
744. Осы параграф мемлекеттік кепілдіктермен қарыз алған заңды тұлғаның қаржылық жай-күйі мониторингінің рәсімдерін анықтайды, мемлекет кепілдігімен қарыз алған қарыз алушының ақпараттық қамтамасыз ету мониторингін және қаржылық жай-күйінің мониторингін жүзеге асыру тәртібін анықтайды.
745. Қаржылық коэффициенттерді сенім білдірілген (банк-агент) мемлекет кепілдігімен қарыз алған қарыз алушының қаржылық есептілігінің негізінде жылына екі рет есептейді. Мемлекет кепілдігімен қарыз алған қарыз алушы Банкке қаржылық есептілікті, ал қажет болған кезде тиісті қосымшалар мен оның таратылып жазылуын ұсынады.

4) обеспечивает мониторинг заключенных контрактов, целевое использование средств внешнего займа, а также средств софинансирования из местного бюджета в случае их выделения.
743-10. При внесении изменения и дополнения в договор займа требуют внесения изменений и дополнений в технико-экономическое или финансово-экономическое обоснование бюджетного инвестиционного проекта, местный исполнительный орган города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан проводит процедуры по внесению изменений и/или дополнений в технико-экономическое или финансово-экономическое обоснование бюджетного инвестиционного проекта.
743-11. Вносимые изменения и дополнения в технико-экономическое или финансово-экономическое обоснование подлежат утверждению местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан в соответствии с законодательством.
743-12. При внесении изменений и (или) дополнений в договор займа в части изменения условий, объема и целевого назначения внешних государственных займов, проект внесения изменений и (или) дополнений в договор займа вносится местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан на рассмотрение и согласование центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета рассматривает проект внесения изменений и (или дополнений) в договор займа, на предмет условий, объема и целевого назначения внешних государственных займов местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, определенным законодательным актом Республики Казахстан.
Параграф 11. Порядок мониторинга финансового состояния
заемщика, получившего гарантированный государством заем
744. Настоящий параграф определяет процедуры мониторинга финансового состояния заемщиков, получивших, гарантированные государством займы, определяет информационное обеспечение мониторинга и порядок осуществления мониторинга финансового состояния заемщиков, получивших гарантированные государством займы.
745. Финансовые коэффициенты рассчитываются поверенным (банком-агентом) два раза в год на основании финансовой отчетности заемщика, получившего гарантированный государством заем. Заемщик, получивший гарантированный государством заем, предоставляет Банку финансовую отчетность, а также при необходимости соответствующие приложения и расшифровки к ней.

746. Мониторингке мемлекет кепілдігімен қарыз алған және қарыз беруші не республикалық бюджет алдында борышы бар қарыз алушылар жатады.
747. Мониторинг базалық (заңды тұлғаның басшылығы, қызметінің, саласының түрлері, бәсекелестері мен нарықтары, нормативтік құқықтық ортасы туралы ақпарат) және қаржылық ақпаратты талдаудан (қаржылық есептіліктің, бизнес-жоспардың талдамасы) тұратын қарыз алушылардың қаржылық жай-күйін талдауды қамтиды.
748. Мониторингті жүзеге асыру кезінде мынадай қаржылық коэффициенттер:
өтімділік коэффициенті - ақша қаражаты мен қысқа мерзімді дебиторлық берешектердің қысқа мерзімді міндеттемелердің мөлшеріне қатынасы;
өтеу коэффициенті - ағымдағы активтердің қысқа мерзімді міндеттемелерге қатынасы;
қарыз және меншікті қаражаттың арақатынасы - ағымдағы міндеттемелердің меншік капиталының мөлшеріне қатынасы;
тарту коэффициенті - міндеттемелердің ағымдағы және ұзақ мерзімді активтерге қатынасы;
пайда нормасы - салық салғанға дейінгі жиынтық кірістің сату көлеміне қатынасы;
меншік капиталының пайдалылық коэффициенті - салық салғанға дейінгі жиынтық кірістің меншік капиталының мөлшеріне қатынасы;
кредиттік берешектің айналымдылық коэффициенті - іске асыру көлемінің кредиттік берешекке қатынасы қолданылады.
Мониторингті жүргізу үшін Банк мемлекет кепілдік берген қарыздың және инвестициялық жобалар тәуекелінің шарттарына байланысты басқа да қаржы коэффициенттерін пайдалануы мүмкін.
749. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жыл сайын мониторинг жүргізуге жататын қарыз алушылардың тізімін Банкке жібереді.
750. Қажет болған жағдайда бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган белгіленген тәртіппен мемлекет кепілдік берген қарыздар алған қарыз алушылардан олардың қаржылық көрсеткіштері туралы қосымша ақпаратты сұрата алады.
751. Банк осы ұсынылған көрсеткіштер негізінде анықталған қаржылық коэффициенттерді, заңды тұлғалардың өткен кезеңдегі ұқсас коэффициентімен мемлекет кепілдік берген қарыз алған басқа қарыз алушылардың, ұқсас қызметінің ұқсас бейінімен және осы коэффициенттердің жалпы қабылданған нормаларымен салыстыру арқылы заңды тұлғаның қаржылық жай-күйіне мониторинг жүргізеді.
752. Банк тоқсан сайын қарыз алушылардың қаржылық жағдайы мониторингінің нәтижелерін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынады.
753. Әлеуетті төлем қабілеті жоқ қарыз алушы анықталған жағдайда бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бұл туралы Қазақстан Республикасының Үкіметіне хабарлайды және мемлекет кепілдік берген қарызды өтеу үшін көзделген республикалық бюджет қаражатын оқшаулаудың алдын алу үшін шаралар қабылдау туралы ұсыныс енгізеді.

746. Мониторингу подлежат заемщики, получившие гарантированные государством займы и имеющие долг перед заимодателем, либо республиканским бюджетом.
747. Мониторинг включает в себя анализ финансового состояния заемщиков, состоящий из анализа базовой (информация о руководстве юридического лица, видах деятельности, отрасли, конкурентах и рынках, нормативно-правовой среде) и финансовой информации (анализ финансовых отчетов, бизнес-плана).
748. При осуществлении мониторинга применяются следующие финансовые коэффициенты:
коэффициент ликвидности - отношение денежных средств и краткосрочной дебиторской задолженности к величине краткосрочных обязательств;
коэффициент покрытия - отношение текущих активов к краткосрочным обязательствам;
соотношение заемных и собственных средств - отношение текущих обязательств к величине собственного капитала;
коэффициент привлечения - отношение обязательств к сумме текущих и долгосрочных активов;
норма прибыли - отношение совокупного дохода до налогообложения к объему реализации;
коэффициент рентабельности собственного капитала - отношение совокупного дохода до налогообложения к величине собственного капитала;
коэффициент оборачиваемости кредиторской задолженности - отношение объема реализации к кредиторской задолженности.
Для проведения мониторинга Банк также может использовать другие финансовые коэффициенты в зависимости от условий гарантированного государством займа и риска инвестиционного проекта.
749. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета ежегодно направляет Банку список заемщиков, подлежащих мониторингу.
750. В случае необходимости центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета может в установленном порядке запрашивать у заемщиков, получивших гарантированные государством займы, дополнительную информацию об их финансовых показателях.
751. Банк проводит мониторинг финансового состояния юридических лиц путем сравнения финансовых коэффициентов, определенных на основании предоставленных показателей, с аналогичными коэффициентами этих заемщиков за предыдущие периоды, других заемщиков, получивших гарантированные государством займы, с аналогичным профилем деятельности и общепринятыми нормами данных коэффициентов.
752. Банк ежеквартально предоставляет результаты мониторинга финансового состояния заемщиков в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
753. В случае определения потенциально неплатежеспособного заемщика центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета уведомляет об этом Правительство Республики Казахстан и вносит предложение о принятии мер для предотвращения отвлечения средств республиканского бюджета, предусмотренных на погашение гарантированного государством займа.

754. Мемлекет кепілдік берген қарызға қызмет көрсету жөніндегі Банк болмаған жағдайда қарыз алушының қаржылық жай-күйі туралы есепті қарыз алушының өзі жүзеге асырады.
12-параграф. Мемлекет кепілгерлігімен қарыз алған қарыз
алушының қаржылық жай-күйі мониторингінің тәртібі
755. Осы параграф мемлекет кепілгерлігімен қарыз алған заңды тұлғаның қаржылық жай-күйі мониторингінің рәсімдерін анықтайды, мемлекеттік кепілгерлігімен қарыз алған қарыз алушының ақпараттық қамтамасыз ету мониторингін және қаржылық жай-күйінің мониторингін жүзеге асыру тәртібін анықтайды.
756. Қаржылық коэффициенттерді мемлекет кепілгерлігімен қарыз алған қарыз алушының қаржылық есебінің негізінде облигацияларды ұстаушылардың өкілі тоқсан сайын есептейді. Мемлекет кепілгерлігімен қарыз алған қарыз алушы облигацияларды ұстаушылардың өкіліне қаржылық есептілікті, сондай-ақ тиісті қосымшалар мен оның таратылып жазылуын ұсынады.
757. Мониторингке мемлекет кепілгерлігімен қарыз алған және қарыз берушінің не республикалық бюджеттің алдында борышы бар заңды тұлғалар жатады.
758. Мониторинг базалық (заңды тұлғаның басшылығы, қызметінің, саласының түрлері, бәсекелестері мен нарықтары, нормативтік құқықтық ортасы туралы ақпарат) және қаржылық ақпаратты талдаудан (қаржылық есептіліктің, бизнес-жоспардың талдамасы) тұратын қарыз алушылардың қаржылық-экономикалық жай-күйін талдауды, эмитенттің инфрақұрылымдық орналастырудан түскен қаражатты нысаналы пайдалану, шартты салым шотында (қызмет көрсету шотында) қаражатты жинау жөніндегі міндеттемелерін орындауын қамтиды.
759. Мониторингті жүзеге асыру кезінде мынадай қаржылық коэффициенттер:
өтімділік коэффициенті - ақша қаражаты мен қысқа мерзімді дебиторлық берешектердің қысқа мерзімді міндеттемелердің мөлшеріне қатынасы;
өтеу коэффициенті - ағымдағы активтердің қысқа мерзімді міндеттемелерге қатынасы;
қарыз және меншік қаражатының арақатынасы - ағымдағы міндеттемелердің меншік капиталының мөлшеріне қатынасы;
тарту коэффициенті - міндеттемелердің ағымдағы және ұзақ мерзімді активтерге қатынасы;
пайда нормасы - салық салғанға дейінгі жиынтық кірістің сату көлеміне қатынасы;
меншік капиталының пайдалылық коэффициенті - салық салғанға дейінгі жиынтық кірістің меншік капиталының мөлшеріне қатынасы;
кредиттік берешектің айналымдылық коэффициенті - іске асыру көлемінің кредиттік берешекке қатынасы қолданылады.
Мониторингті жүргізу үшін облигацияларды ұстаушылардың өкілі сол сияқты қарыз және МЖӘ жобаның, оның ішінде концессиялық жобаның, тәуекел шарттарына байланысты басқа да қаржы коэффициенттерін пайдалануы мүмкін.

754. В случае отсутствия Банка по обслуживанию гарантированного государством займа, предоставление отчета о финансовом состоянии заемщика осуществляется самим заемщиком.
Параграф 12. Порядок мониторинга финансового состояния
заемщика, получившего заем под поручительство государства
755. Настоящий параграф определяет процедуры мониторинга финансового состояния юридических лиц, получивших займы под поручительство государства, определяет информационное обеспечение мониторинга и порядок осуществления мониторинга финансового состояния юридических лиц, получивших займы под поручительство государства.
756. Финансовые коэффициенты рассчитываются представителем держателей облигаций ежеквартально на основании финансовой отчетности заемщика, получившего заем под поручительство государства. Заемщик, получивший заем под поручительство государства, предоставляет представителю держателей облигаций финансовую отчетность, а также при необходимости соответствующие приложения и расшифровки к ней.
757. Мониторингу подлежат юридические лица, получившие займы под поручительство государства и имеющие долг перед заимодателем либо республиканским бюджетом.
758. Мониторинг включает в себя анализ финансового-экономического состояния заемщиков, состоящий из анализа базовой (информация о руководстве юридического лица, видах деятельности, отрасли, конкурентах и рынках, нормативно-правовой среде) и финансовой информации (анализ финансовых отчетов, бизнес-плана), выполнение эмитентом обязательств по целевому использованию средств от размещения инфраструктурных облигаций, накоплению средств на счете условного вклада (счете обслуживания).
759. При осуществлении мониторинга применяются следующие финансовые коэффициенты:
коэффициент ликвидности - отношение денежных средств и краткосрочной дебиторской задолженности к величине краткосрочных обязательств;
коэффициент покрытия - отношение текущих активов к краткосрочным, обязательствам;
соотношение заемных и собственных средств - отношение текущих обязательств к величине собственного капитала;
коэффициент привлечения - отношение обязательств к сумме текущих и долгосрочных активов;
норма прибыли - отношение совокупного дохода до налогообложения к объему реализации;
коэффициент рентабельности собственного капитала - отношение совокупного дохода до налогообложения к величине собственного капитала;
коэффициент оборачиваемости кредиторской задолженности - отношение объема реализации к кредиторской задолженности.
Для проведения мониторинга представитель держателей облигаций также может использовать другие финансовые коэффициенты в зависимости от условий займа и риска проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта.

Ескерту. 759-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
760. Қажет болған жағдайда бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган белгіленген тәртіппен мемлекет кепілгерлігімен қарыздар алған қарыз алушылардан олардың қаржылық көрсеткіштері туралы қосымша ақпаратты сұрата алады.
761. Облигацияларды ұстаушылардың өкілі осы ұсынылған көрсеткіштер негізінде анықталған қаржылық коэффициенттерді, заңды тұлғалардың өткен кезеңдегі ұқсас коэффициентімен мемлекет кепілгерлігімен қарыз алған басқа қарыз алушылардың, ұқсас қызметінің ұқсас бейінімен және осы коэффициенттердің жалпы қабылданған нормаларымен салыстыру арқылы заңды тұлғаның қаржылық жай-күйіне мониторинг жүргізеді.
762. Облигацияларды ұстаушылардың өкілі тоқсан сайын қарыз алушылардың қаржылық жағдайы мониторингінің нәтижелерін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынады.
Әлеуетті төлем қабілеті жоқ қарыз алушы анықталған жағдайда бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бұл туралы Қазақстан Республикасының Үкіметіне хабарлайды және мемлекет кепілгерлігімен тартылған сыйақы төлеу және қарызды өтеу үшін көзделген республикалық бюджет қаражатын оқшаулаудың алдын алу үшін шаралар қабылдау туралы ұсыныс енгізеді.
13-параграф. Үкіметтік қарыздарды, жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын және мемлекеттік кепілдіктермен, мемлекеттің кепілгерлігімен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарды өтеу және оларға қызмет көрсету жөніндегі төлемдерді, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган шығарған мемлекеттік бағалы қағаздарды бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында сатып алуды, сондай-ақ үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша төлемдерді өтеу, оларға қызмет көрсету, жоспарлау тәртібі
763. Осы параграф Қазақстан Республикасы Үкіметінің (бұдан әрі - үкіметтік қарыздар), Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарының қарыздары (бұдан әрі - жергілікті атқарушы органдардың қарыздары) және мемлекеттік кепілдіктермен (бұдан әрі - мемлекет кепілдік берген қарыздар), республикалық және жергілікті бюджеттерден мемлекеттің кепілгерлігімен (бұдан әрі - мемлекеттің кепілгерлігімен қарыздар) қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарды өтеу және қызмет көрсету бойынша төлемдерді, сондай-ақ үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша төлемдерді жоспарлау, жүзеге асыру рәсімдерін белгілейді.
764. Үкіметтік қарыздарды өтеу және оларға қызмет көрсету бойынша төлемдерді жоспарлау, жүзеге асыру рәсімдері қарыз шарттарын жасасу не мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру нысанында несие капиталының ішкі және сыртқы нарықтарындағы қарыз алу арқылы тартылған қарыздар үшін ортақ.

Сноска. Пункт 759 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
760. В случае необходимости центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета может в установленном порядке запрашивать у заемщиков, получивших займы под поручительство государства, дополнительную информацию об их финансовых показателях.
761. Представитель держателей облигаций проводит мониторинг финансового состояния заемщиков путем сравнения финансовых коэффициентов, определенных на основании предоставленных показателей, с аналогичными коэффициентами этих юридических лиц за предыдущие периоды других заемщиков, получивших займы под поручительство государства, с аналогичным профилем деятельности и общепринятыми нормами данных коэффициентов.
762. Представитель держателей облигаций ежеквартально предоставляет результаты мониторинга финансового состояния заемщиков в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
В случае определения потенциально неплатежеспособного заемщика центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета уведомляет об этом Правительство Республики Казахстан и вносит предложение о принятии мер для предотвращения отвлечения средств республиканского бюджета, предусмотренных на выплату вознаграждения и погашение займа, привлеченного под поручительство государства.
Параграф 13. Порядок погашения, обслуживания, планирования
платежей по погашению и обслуживанию правительственных займов,
займов местных исполнительных органов и негосударственных
займов, обеспеченных государственными гарантиями,
поручительствами государства, покупки выпущенных центральным
уполномоченным органом по исполнению бюджета государственных
ценных бумаг на организованном рынке ценных бумаг, а также
платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов
763. Настоящий параграф устанавливает процедуры планирования, осуществления платежей по погашению и обслуживанию займов Правительства Республики Казахстан (далее - правительственные займы), местных исполнительных органов Республики Казахстан (далее - займы местных исполнительных органов) и негосударственных займов, обеспеченных государственными гарантиями (далее - гарантированные государством займы), поручительствами государства (далее - займы под поручительство государства) из республиканского и местных бюджетов, а также платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов.
764. Процедуры планирования, осуществления платежей по погашению и обслуживанию правительственных займов едины для займов, привлеченных путем заимствования на внутреннем и внешнем рынках ссудного капитала в форме заключения договоров займа, либо размещений государственных эмиссионных ценных бумаг.

765. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында шығарған бағалы қағаздарын сатып алуды бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда көзделген бюджет қаражатының есебінен ҚР ҰБ-мен жасасқан шарт негізінде ҚР ҰБ арқылы жүзеге асырады.
766. Үкіметтік қарыздарды, алдағы өтеу және оларға қызмет көрсету үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша төлемдерді көлемін жоспарлауды бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган, үкіметтік қарыздарды өтеу және қызмет көрсету үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша төлемдерді алдағы көлемінің болжамдық есептері негізінде ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджет жобасын әзірлеу шеңберінде жыл сайын жүргізеді.
767. Жүргізілетін есептеулер есептеулерінің алдағы тоқсанның соңындағы жәй-күй бойынша үкіметтік борыш мониторингінің деректеріне, үкіметтік қарыздардың қолданыстағы және ағымдағы жыл мен жоспарланған жылы тартуға көзделіп отырған қаражатты игеру болжамына, макроэкономикалық көрсеткіштер болжамына негізделеді.
768. Үкіметтік сыртқы қарыздардың қолданыстағы және ағымдағы жыл мен жоспарланған жылы тартуға көзделіп отырған қаражатын игеру болжамын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган инвестициялық жобаларды іске асыру кестесіне, үкіметтік ішкі қарыздардың түсу болжамын - бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жоспарланған жылы республикалық бюджет тапшылығын қаржыландыру көлемінің болжамына негіздей отырып жүзеге асырады.
Ескерту. 768-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586 бұйрығымен.
769. Республикалық бюджет тапшылығының көлемі, негізгі макроэкономикалық көрсеткіштер жоспарланған жылы Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамы мен республиканың бюджеттік өлшемдерімен Бюджет кодексінің 61-бабына сәйкес, Ұлттық валюта бағамы - № 242 Қаулысына сәйкес анықталады.
Ескерту. 769-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586 бұйрығымен.
770. Жоспарланып отырған жылы үкіметтік ішкі қарыздарды өтеу мен оларға қызмет көрсету көлемдерін есептеуді бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мынадай түрде жүргізеді:
1) әрбір қолданыстағы үкіметтік қарыз бойынша қарыз қаражатының игерілмеген көлемдерін жылдар бойынша болжамдық бөлуді жүргізеді;
2) қарыз шартының, мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру талаптары негізінде үкіметтік қарыз бойынша борышты өтеу мерзімі мен көлемі анықталады;

765. Покупка выпущенных центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета государственных ценных бумаг на организованном рынке ценных бумаг осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета за счет бюджетных средств, предусмотренных в республиканском бюджете на очередной финансовый год, через НБ РК на основании договора, заключенного с НБ РК.
766. Планирование объемов предстоящего погашения и обслуживания правительственных займов, платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов производится центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета ежегодно в рамках разработки проекта республиканского бюджета на очередной финансовый год на основе прогнозных расчетов предстоящих объемов погашения и обслуживания правительственных займов, платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов.
767. Производимые расчеты базируются на данных мониторинга правительственного долга по состоянию на конец предшествующего расчетам квартала, прогнозе освоения средств действующих и предполагаемых к привлечению в текущем и планируемом году правительственных займов, прогнозах макроэкономических показателей.
768. Прогноз освоения средств действующих и предполагаемых к привлечению в текущем и планируемом году правительственных внешних займов осуществляется центральным уполномоченным органом по государственному планированию исходя из графиков реализации инвестиционных проектов, прогноз поступления правительственных внутренних займов - центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета исходя из прогноза объемов финансирования дефицита республиканского бюджета в планируемом году.
Сноска. Пункт 768 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586.
769. Объем дефицита республиканского бюджета, основные макроэкономические показатели в планируемом году определяются утверждаемыми Правительством Республики Казахстан параметрами прогноза социально-экономического развития и бюджетных параметров республики согласно статьи 61 Бюджетного кодекса, курс национальной валюты - в соответствии с Постановлением № 242.
Сноска. Пункт 769 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586.
770. Расчеты объемов погашения и обслуживания правительственных внутренних и внешних займов в планируемом году производятся центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета следующим образом:
1) по каждому действующему правительственному займу производится прогнозное распределение по годам объемов освоения неосвоенных средств займа;
2) на основе условий договора займа, размещения государственных эмиссионных ценных бумаг, определяются сроки и объемы погашения долга по правительственному займу;

3) үкіметтік қарыз бойынша борыш сомасының өзгеру серпінінің есептеулері жүргізіледі;
4) қарыз шартының, мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру талаптары негізінде сыйақыларды, комиссиялық төлемдер мен өзге да төлемдерді төлеу бойынша төлемдердің мерзімдері мен көлемінің есептеулер жүргізіледі. Егер, қаржы шартында өзгеше белгіленбесе, осы тармақтың 1)-4) тармақшаларында көрсетілген есептеулер қарыз беру валютасында жүзеге асырылады;
5) шетелдік валютада тартылған үкіметтік қарыздарды өтеу мен қызмет көрсету теңгелік баламада қайта есептеледі. Бұл ретте жоспарланған жылға арналған теңгеге есептеулері алдындағы тоқсанның соңында және АҚШ долларының болжамды орташа жылдық бағамында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен айқындалған валюта айырбастаудың нарықты бағамдары пайдаланылады;
6) үкіметтік қарыздарды тартуды көздейтін қаражатты игеру көлемінің болжамы негізінде қарыз беру мен сыйақы ставкасының орта шарттарын пайдалана отырып, үкіметтік қарыздарды тартуды көздейтін өтеу мен қызмет көрсету мерзімінің және көлемінің есептеулері жүргізіледі.
771. Жоспарланған жылы үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша төлемдердің мерзімі мен көлемін есептеуді үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер шарттарының негізінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жүргізеді.
772. Үкіметтік қарыздарды өтеудің және оған қызмет көрсетудің, сондай-ақ жоспарланып отырған жылғы үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі төлемдердің жалпы көлемі 770 және 771-тармақтарға сәйкес жүргізілген есептеулер негізінде анықталады.
773. Жоспарланып отырған жылғы үкіметтік қарыздарға қызмет көрсетудің және үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша төлемдерін жалпы көлемі жеке бюджеттік бағдарлама бойынша кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте көзделеді. Үкіметтік қарыздарды өтеудің жалпы көлемі "Бюджет тапшылығын қаржыландыру (профиңитті пайдалану)" бөлімі бойынша республикалық бюджетте көрсетіледі.
774. Жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын алдағы өтеу мен қызмет көрсету көлемін жоспарлауды жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын алдағы өтеу мен қызмет көрсету көлемінің болжамдық есептеулері негізінде кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттердің жобасын әзірлеу шеңберінде жергілікті атқарушы органдар жүргізеді.
775. Жүргізілетін есептеулер тоқсанның алдындағы есептеулерді соңындағы жәй-күй бойынша жергілікті атқарушы органдар борышы мониторингінің, жергілікті атқарушы органдардың ағымдағы және жоспарланатын жылы қолданылатын және тартуға көзделетін қаражатты игеру болжамының, жергілікті бюджеттердің болжамдық көрсеткіштерінің деректеріне негізделеді.

3) производится расчет динамики изменения суммы долга по правительственному займу;
4) на основе условий договора займа, размещения государственных эмиссионных ценных бумаг, производится расчет сроков и объемов платежей по выплате вознаграждения, комиссионных и прочих платежей. Расчеты, указанные в подпунктах 1) - 4) настоящего пункта, осуществляются в валюте предоставления займа, если иное не установлено договором займа;
5) объемы погашения и обслуживания правительственных займов, привлеченных в иностранной валюте, пересчитываются в тенговом эквиваленте. При этом используются рыночные курсы обмена валют, определенные в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, на конец предшествующего расчетам квартала и прогнозный среднегодовой курс доллара США к тенге на планируемый год;
6) на основе прогноза объемов освоения средств, предполагаемых к привлечению правительственных займов, используя средние условия предоставления займов и ставки вознаграждения производится расчет сроков и объемов погашения и обслуживания предполагаемых к привлечению правительственных займов.
771. Расчеты сроков и объемов платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов в планируемом году производятся центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета на основании условий сделки по хеджированию правительственных займов.
772. На основании расчетов, произведенных согласно пунктам 770 и 771, определяется общий объем погашения и обслуживания правительственных займов, а также платежей по хеджированию правительственных займов в планируемом году.
773. Общий объем обслуживания правительственных займов и платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов в планируемом году отражается в республиканском бюджете на очередной финансовый год по отдельной бюджетной программе. Общий объем погашения правительственных займов отражается в республиканском бюджете по разделу "Финансирование дефицита (использование профицита) бюджета".
774. Планирование объемов предстоящего погашения и обслуживания займов местных исполнительных органов производится местными исполнительными органами ежегодно в рамках разработки проектов местных бюджетов на очередной финансовый год на основе прогнозных расчетов предстоящих объемов погашения и обслуживания займов местных исполнительных органов.
775. Производимые расчеты базируются на данных мониторинга долга местных исполнительных органов по состоянию на конец предшествующего расчетам квартала, прогнозе освоения средств действующих и предполагаемых к привлечению в текущем и планируемом году займов местных исполнительных органов, прогнозных показателях местного бюджета.

776. Алдағы қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттердің болжамдық көрсеткіштері жергілікті өкілетті органдар бекіткен аумақтардың экономикалық және әлеуметтік бағдарламаларының өлшемдерімен анықталады. Жоспарланып отырған жылғы ұлттық валюта бағамы Қазақстан Республикасының Үкіметі қабылдаған кезекті жылға арналған Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамы мен республиканың алдағы үш жылдық кезеңге арналған бюджеттік өлшемдері ескеріле отырып анықталады.
777. Жоспарланып отырған жылы жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын өтеу мен қызмет көрсету көлемдерінің есептеулері мынадай түрде жүргізіледі:
1) жергілікті атқарушы органның әрбір қолданыстағы қарызы бойынша игерілмеген қарыз қаражатын игеру көлемдерін жылдар бойынша болжамдық бөлу жүргізіледі;
2) қарыз шартының мемлекеттік бағалы қағаздарды орналастыру талаптары негізінде жергілікті атқарушы органның қарызы бойынша борышты өтеу мерзімдері мен көлемі анықталады;
3) жергілікті атқарушы органның қарызы бойынша борыш сомасының серпінін есептеу жүргізіледі;
4) қарыз шартының мемлекеттік бағалы қағаздарды орналастыру талаптары негізінде сыйақыларды, комиссиялық төлемдер мен өзге де төлемдерді төлеу бойынша төлемдердің мерзімдері мен көлемінің есептеулері жүргізіледі. Егер, қарыз шартында өзгеше белгіленбесе, осы тармақтың 1)-4) тармақшаларында көрсетілген есептеулер қарыз берілген валютада жүзеге асырылады;
5) шетелдік валютада тартылған жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын өтеу мен қызмет көрсету көлемі теңгелік баламада қайта есептеледі. Бұл ретте жоспарланған жылға арналған теңгеге есептеулердің алдындағы тоқсанның соңында және болжамды жылдық орта АҚШ долларының бағамында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен анықталған валюталардың нарықтық айырбас бағамы пайдаланылады;
6) қарыздарды берудің орташа шарттарын және сыйақы ставкасын пайдалана отырып, жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын тартуға ұйғарылып отырған қаражатты игерудің көлемінің болжамы негізінде тартуға ұйғарылып отырған жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын өтеу және оларға қызмет көрсету мерзімі мен көлемін есептеу жүргізіледі.
778. Жергілікті атқарушы органдардың қарыздарды өтеу мен оларға қызмет көрсету мерзімі және көлемі негізінде жоспарланып отырған жылғы жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын өтеу мен қызмет көрсетудің жалпы көлемі анықталады.
779. Жоспарланып отырған жылғы жергілікті атқарушы органдардың қарыздарына қызмет көрсетудің жалпы көлемі кезекті қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттерде жеке бюджеттік бағдарламада көрсетіледі. Жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын өтеудің жалпы көлемі "Бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитті пайдалану)" бөлімі бойынша жергілікті бюджеттерде көрсетіледі.

776. Прогнозные показатели местного бюджета на предстоящий финансовый год определяются параметрами экономических и социальных программ развития территории, утверждаемых местными представительными органами. Курс национальной валюты в планируемом году определяется с учетом параметров принятого Правительством Республики Казахстан прогноза социально-экономического развития и бюджетных параметров республики.
777. Расчеты объемов погашения и обслуживания займов местных исполнительных органов в планируемом году производятся следующим образом:
1) по каждому действующему займу местного исполнительного органа производится прогнозное распределение по годам объемов освоения неосвоенных средств займа;
2) на основе условий договора займа, размещения государственных ценных бумаг определяются сроки и объемы погашения долга по займу местного исполнительного органа;
3) производится расчет динамики изменения суммы долга по займу местного исполнительного органа;
4) на основе условий договора займа, размещения государственных ценных бумаг производится расчет сроков и объемов платежей по выплате вознаграждения, комиссионных и прочих платежей. Расчеты, указанные в подпунктах 1) - 4) настоящего пункта, осуществляются в валюте предоставления займа, если иное не установлено договором займа;
5) объемы погашения и обслуживания займов местных исполнительных органов, привлеченных в иностранной валюте, пересчитываются в тенговом эквиваленте. При этом используются рыночные курсы обмена валют, определенные в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, на конец предшествующего расчетам квартала и прогнозный среднегодовой курс доллара США к тенге на планируемый год;
6) на основе прогноза объемов освоения средств, предполагаемых к привлечению займов местных исполнительных органов, используя средние условия предоставления займов и ставки вознаграждения производится расчет сроков и объемов погашения и обслуживания предполагаемых к привлечению займов местных исполнительных органов.
778. На основе сроков и объемов погашения и обслуживания займов местных исполнительных органов, определяется общий объем погашения и обслуживания займов местных исполнительных органов в планируемом году.
779. Общий объем обслуживания займов местных исполнительных органов в планируемом году отражается в местных бюджетах на очередный финансовый год в отдельной бюджетной программе. Общий объем погашения займов местных исполнительных органов отражается в местных бюджетах в разделе "Финансирование дефицита (использование профицита) бюджета".

780. Республикалық бюджеттен мемлекет кепілдік берген қарызды алдағы өтеу мен қызмет көрсету көлемін жоспарлауды мемлекет кепілдік берген қарыздарды республикалық бюджеттен алдағы өтеу мен қызмет көрсету көлемін болжамды есептеулер негізінде кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет жобасын әзірлеу шеңберінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жүргізеді.
781. Жүргізілетін есептемелер есептеулердің алдындағы тоқсанның соңындағы жәй-күй бойынша мемлекет кепілдік берген борыш мониторингінің, қолданыстағы мемлекет кепілдік берген қарыз қаражатын игеру болжамының, мемлекеттік кепілдіктер бойынша міндеттемелердің орындалу мүмкіндігін бағалау деректеріне негізделеді.
782. Жоспарланып отырған жылы республикалық бюджеттен мемлекет кепілдік берген қарызды өтеу мен қызмет көрсету көлемдерінің есептеулерін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мынадай түрде жүргізеді:
1) сенім білдірілген өкілдің (банк-агенттердің) әрбір қолданыстағы мемлекет кепілдік берген қарыз жөніндегі ақпаратының негізінде қарыз қаражатын игеру көлемін жылдар бойынша болжамдық бөлу жүргізіледі;
2) қарыз шартының талаптары негізінде мемлекет кепілдік берген қарыз бойынша борышты өтеу мерзімі мен көлемдері анықталады;
3) мемлекет кепілдік берген қарыз және мемлекет кепілгерлігімен берілетін қарыз бойынша борыш сомасының серпінін есептеу жүргізіледі;
4) қарыз шартының талаптары негізінде сыйақыны, комиссиялық және өзге да төлемдерді төлеу бойынша төлемдердің мерзімдері мен көлемінің есептеулер жүргізіледі. Егер, қарыз шартында өзгеше белгіленбесе, осы тармақтың 1)-4) тармақшаларында көрсетілген есептеулер қарыз берілген валютада жүзеге асырылады;
5) шетелдік валютада тартылған мемлекет кепілдік берген қарыздарды өтеу мен қызмет көрсету теңгелік баламада қайта есептеледі. Бұл ретте, жоспарланған жылға арналған теңгеге есептеулердің алдындағы тоқсанның соңында және болжамды жылдық орта АҚШ долларының бағамында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен анықталған валюталардың нарықтық айырбас бағамы пайдаланылады.
783. Мемлекеттік кепілдіктер бойынша алынған міндеттемелерді орындаудың мерзімі мен көлемінің, ықтимал бағалаудың негізінде Бюджет кодексінің 203-бабының 1-тармағына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекет кепілдік берген қарыздарды жоспарланып отырған жылы өтеу мен қызмет көрсетуге арналып республикалық бюджеттен жұмсалатын шығыстардың жылдық көлемін анықтайды.
Ескерту. 783-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586 бұйрығымен.

780. Планирование объемов предстоящего погашения и обслуживания гарантированных государством займов из республиканского бюджета производится центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета ежегодно в рамках разработки проекта республиканского бюджета на очередный финансовый год на основе прогнозных расчетов предстоящих объемов погашения и обслуживания из республиканского бюджета гарантированных государством займов.
781. Производимые расчеты базируются на данных мониторинга гарантированного государством долга по состоянию на конец предшествующего расчетам квартала, прогнозе освоения средств действующих гарантированных государством займов, оценке вероятности выполнения обязательств по государственным гарантиям.
782. Расчеты объемов погашения и обслуживания гарантированных государством займов из республиканского бюджета в планируемом году производятся центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета следующим образом:
1) на основе информации поверенных (банков-агентов) по каждому действующему гарантированному государством займу производится прогнозное распределение по годам объемов освоения средств займа;
2) на основе условий договора займа определяются сроки и объемы погашения долга по гарантированному государством займу;
3) производится расчет динамики изменения суммы долга по гарантированному государством займу и займу под поручительство государства;
4) на основе условий договора займа, производится расчет сроков и объемов платежей по выплате вознаграждения комиссионных и прочих платежей. Расчеты, указанные в подпунктах 1) - 4) настоящего пункта осуществляются в валюте предоставления займа, если иное не установлено договором займа;
5) объемы погашения и обслуживания гарантированных государством займов, привлеченных в иностранной валюте, пересчитываются в тенговом эквиваленте. При этом используются рыночные курсы обмена валют, определенные в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, на конец предшествующего расчетам квартала и прогнозный среднегодовой курс доллара США к тенге на планируемый год.
783. На основе полученных сроков и объемов, оценки вероятности выполнения обязательств по государственным гарантиям центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в соответствии с пунктом 1 статьи 203 Бюджетного кодекса определяется годовой объем расходов из республиканского бюджета на погашение и обслуживание в планируемом году гарантированных государством займов.
Сноска. Пункт 783 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586.

784. Жоспарланып отырған жылы мемлекеттік кепілдіктер бойынша міндеттемелерді орындауға арналған республикалық бюджет шығыстарының жылдық көлемі кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте жеке бюджеттік бағдарламада көрсетіледі.
785. Республикалық бюджеттен мемлекеттің кепілгерлігімен сыйақы төлеу және қарызды өтеу көлемін жоспарлауды мемлекеттің кепілгерлігімен қарыздарды республикалық бюджеттен алдағы өтеу көлемін болжамды есептеу негізінде кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджет жобасын әзірлеу шеңберінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жүргізеді.
786. Жүргізілетін есептеулер есептеулердің алдындағы тоқсанның соңындағы жәй-күй бойынша мемлекет кепілгерлігімен борыш мониторингі деректерінде, қолданыстағы қарыз қаражатын игеру болжамының, мемлекеттік кепілдіктер бойынша міндеттемелердің орындалуы ықтимал бағалауда негізделеді.
787. Жоспарланып отырған жылы республикалық бюджеттен мемлекет кепілгерлігімен сыйақы төлеу мен оны өтеу көлемінің есептеулерін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мынадай түрде жүргізеді:
1) мемлекет кепілгерлігімен заем бойынша әрбір қолданыстағы облигацияларды ұстаушылардың өкілдері қарыз қаражатын игеру көлемін жылдар бойынша болжамдық бөлу жүргізіледі;
2) мемлекет кепілдік берген заем бойынша борышты өтеу мерзімі мен көлемі инфрақұрылымдық облигацияларды орналастыру талаптары негізінде анықталады;
3) мемлекет кепілгерлігімен заем бойынша борыш сомасының серпінін есептеу жүргізіледі;
4) инфрақұрылымдық облигацияларды орналастыру негізінде сыйақыны төлеу бойынша төлемдердің мерзімдері мен көлемінің есептеулер жүргізіледі.
788. Мемлекеттік кепілгерліктер бойынша міндеттемелерді орындаудың мерзімі мен көлемін, ықтималдылығын бағалау туралы алынған ақпараттың негізінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекет кепілгерлігімен қарыздарға сыйақы төлеуге және өтеуге республикалық бюджеттен шығыстардың жылдық көлемін анықтайды.
789. Жоспарланып отырған жылы мемлекеттік кепілгерліктер бойынша міндеттемелерді орындауға арналған республикалық бюджет шығыстарының жылдық көлемі тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте жеке бюджеттік бағдарламада көрсетіледі.
14-параграф. Үкіметтік қарыздарды, жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын және мемлекеттік кепілдіктермен, мемлекет кепілгерлігімен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарды өтеу және оларға қызмет көрсету, сондай-ақ үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша төлемдерді жүзеге асыру тәртібі

784. Годовой объем расходов республиканского бюджета на выполнение обязательств по государственным гарантиям в планируемом году отражается в республиканском бюджете на очередной финансовый год в отдельной бюджетной программе.
785. Планирование объемов предстоящей выплаты вознаграждения и погашения займов под поручительство государства из республиканского бюджета производится центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета ежегодно в рамках разработки проекта республиканского бюджета на очередной финансовый год на основе прогнозных расчетов предстоящих объемов выплаты вознаграждения и погашения из республиканского бюджета займов под поручительство государства.
786. Производимые расчеты базируются на данных мониторинга долга по поручительствам государства по состоянию на конец предшествующего расчетам квартала, прогнозе освоения средств действующих займов под поручительство государства, оценке вероятности выполнения обязательств по поручительствам государства.
787. Расчеты объемов выплаты вознаграждения и погашения займов под поручительство государства из республиканского бюджета в планируемом году производятся центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета следующим образом:
1) на основе информации представителей держателей облигаций по каждому действующему займу под поручительство государства производится прогнозное распределение по годам объемов освоения средств займа;
2) на основе условий размещения инфраструктурных облигаций определяются сроки и объемы погашения долга по займу под поручительство государства;
3) производится расчет динамики изменения суммы долга по займу под поручительство государства;
4) на основе условий размещения инфраструктурных облигаций производится расчет сроков и объемов платежей по выплате вознаграждения.
788. На основе полученной информации о сроках и объемах, оценки вероятности выполнения обязательств по поручительствам государства центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета определяется годовой объем расходов из республиканского бюджета на выплату вознаграждения и погашение в планируемом году займов под поручительство государства.
789. Годовой объем расходов республиканского бюджета на выполнение обязательств по поручительствам государства в планируемом году отражается в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год в отдельной бюджетной программе.
Параграф 14. Порядок осуществления платежей по погашению и
обслуживанию правительственных займов, займов местных
исполнительных органов и негосударственных займов, обеспеченных
государственными гарантиями, поручительствами государства, а
также по сделкам по хеджированию правительственных займов

790. Үкіметтік қарыздарды өтеуді және оларға қызмет көрсету бойынша, сондай-ақ үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте көзделген қаражат есебінен ҚР ҰБ арқылы бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.
791. Бюджет кодексінің 203-бабының 1-тармағының 3-тармақшасына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ағымдағы айдың жиырма бесіне дейін ай сайын үкіметтік және Қазақстан Республикасының мемлекет кепілдік берген борышын, мемлекет кепілгерлігі бойынша борышты, сондай-ақ оларға сәйкес республикалық бюджеттің ақша жұмсауы жүзеге асырылатын, республикалық бюджет қаражатынан хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша үкіметтік қарыздардың төлемдеріне қызмет көрсету және өтеу кестесін (бұдан әрі - кесте) алдағы тұрған айға осы Ереженің 132-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасайды және бекітеді. Кесте үкіметтік қарыздардың, хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша үкіметтік қарыздардың төлемдеріне қызмет көрсету және өтеудің нақтыланған мерзімдері мен көлемдеріне сүйеніп жасалады және әрбір қарыз бен хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша үкіметтік қарыздардың бойынша төлемдердің күндері бойынша төлемнің түрін, валютасын және төлемді алушыларды көрсете отырып, болжамын қамтиды.
Ескерту. 791-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586 бұйрығымен.
792. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджет түсімдерінің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарының тиісті айында үкіметтік қарыздарды өтеу және оған қызмет көрсету бойынша, сондай-ақ үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша алдағы төлемдер көлемінің сәйкестігін тексереді. Жоспармен бекітілген көлемге сәйкес келмеген жағдайда бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджеттің түсімдерінің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына тиісті өзгерістер енгізеді.
793. Белгіленген мерзімде және қажетті көлемде үкіметтік қарыздарды өтеу мен оларға қызмет көрсету бойынша, сондай-ақ үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша даярлықты қамтамасыз ету және төлемді жүзеге асыру мақсатында бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган қарыз берушілерден, контрагенттерден төлеуге берілген шоттардың, төлем ведомісін және төлем жасау үшін басқа да қажетті құжаттардың уақытылы түсуін ұйымдастыру бойынша жұмыстарды жүргізеді.
794. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган қарыз берушілер, контрагентгер ұсынған шоттар мен төлем ведомосіндегі көрсетілген төлем күнінің, сомасының, түрінің, валютасының, қарыз шартының, үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелердің талаптарымен төлемдерді алушылардың мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру нәтижелеріне сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.

790. Платежи по погашению и обслуживанию правительственных займов, а также по сделкам по хеджированию правительственных займов осуществляются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета за счет средств, предусмотренных в республиканском бюджете на очередной финансовый год через НБ РК.
791. В соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 203 Бюджетного кодекса центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета ежемесячно, до двадцать пятого числа текущего месяца, составляется и утверждается график обслуживания, погашения правительственного и гарантированного государством долга Республики Казахстан, долга по поручительствам государства, а также платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов из средств республиканского бюджета на предстоящий месяц по установленной форме согласно приложению 132 к настоящим Правилам (далее - график), в соответствии с которым осуществляется расходование денег республиканского бюджета. График составляется исходя из уточненных сроков и объемов погашения и обслуживания правительственных займов, платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов и содержит прогноз платежей по каждому займу и сделке по хеджированию правительственных займов по датам с указанием вида, валюты платежа и получателей платежа.
Сноска. Пункт 791 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586.
792. Центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета проверяется соответствие объемов предстоящих платежей по погашению и обслуживанию правительственных займов, а также по сделкам по хеджированию правительственных займов в соответствующем месяце сводному плану поступлений и финансирования по платежам республиканского бюджета. В случае несоответствия утвержденным планом объемам, центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета вносятся соответствующие изменения в сводный план поступлений и финансирования по платежам республиканского бюджета.
793. В целях обеспечения подготовки и осуществления платежей по погашению и обслуживанию правительственных займов, а также по сделкам по хеджированию правительственных займов в установленные сроки и в необходимых объемах, центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета проводится работа по организации своевременного поступления счетов к оплате от заимодателей, контрагентов, платежных ведомостей и других необходимых для проведения платежей документов.
794. Центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета осуществляется проверка соответствия указанных в предъявленных заимодателями, контрагентами счетах и платежных ведомостях дат, сумм, видов, валют платежей, получателей платежа условиям договоров займа, сделок по хеджированию правительственных займов, результатам размещений государственных эмиссионных ценных бумаг.

795. Төлеуге ұсынылған шоттар мен төлем ведомісінде көрсетілген төлем күнінің, сомасының, түрінің, валютасының, қарыз шартының, үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелердің талаптарымен төлемдерді алушылардың, мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру нәтижелерінің сәйкес келмеуі анықталған жағдайда, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган қарыз берушілермен, контрагенттермен өзара әрекет ете отырып, кредит берушілердің төлемге ұсынылған шоттар мен төлем ведомосін нақтылау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырады.
796. Қарыз шарттарында және үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелердің, мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру талаптарында анықталған мерзімдерде үкіметтік қарыздарды өтеу мен оларға қызмет көрсету бойынша, сондай-ақ үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша төлемдерді бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ресімдейді және төлем құжаттарын ҚР ҰБ-га береді, онда үкіметтік қарыздың, үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәміленің бірегейлендіру нөмірі, бенефициар, төлем деректемелері, түрі, сомасы, валютасы, қарыз шартының, үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелердің талаптарына сәйкес төлем күні, мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру нәтижелері көрсетіледі.
797. Ұсынылған төлем құжаттарының негізінде ҚР ҰБ бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның банктік шотынан қарыз берушінің, сондай-ақ контрагенттердің банктік шотына талап етілетін көлемде және валютада ақша аударады және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға төлем жасалған факті туралы жазбаша хабарламаны ұсынады.
798. Үкіметтік қарыздарды өтеу мен оларға қызмет көрсету, үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша операцияларды бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджеттің орындалуы туралы есептілікте Ұлттық валютада көрсетеді. Бұл ретте, үкіметтік қарыздарды өтеу мен оларға қызмет көрсетуді, үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша төлемдерді шетелдік валютада жүзеге асырған жағдайда, осы операцияларды жүзеге асыру үшін қажетті валютаны сатып алу күніне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен анықталған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен жүргізіледі.
799. Жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын өтеу мен оларға қызмет көрсетуді олар кезекті жылға арналған жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат есебінен жүзеге асырады.
800. Белгіленген мерзімде және қажетті көлемде жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын өтеу мен оларға қызмет көрсету бойынша даярлықты қамтамасыз ету және төлемдерді жүзеге асыру мақсатында жергілікті атқарушы органдар қарыз берушілерден төлеуге берілген шоттардың, төлем ведомосінің және төлемдерді жүргізу үшін қажетті басқа да құжаттардың уақытылы түсуін ұйымдастыру бойынша жұмыстарды жүргізеді.

795. В случае выявления несоответствия указанных в предъявленных счетах к оплате и платежных ведомостях дат, сумм, видов, валют платежей, получателей платежа условиям договоров займа, сделок по хеджированию правительственных займов, результатам размещений государственных эмиссионных ценных бумаг, центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета во взаимодействии с заимодателями, контрагентами организуется работа по уточнению предоставленных заимодателями, контрагентами счетов к оплате и платежных ведомостей.
796. В определенные договорами займа и условиями сделок по хеджированию правительственных займов, размещений государственных эмиссионных ценных бумаг сроки платежей по погашению и обслуживанию правительственных займов, а также по сделкам по хеджированию правительственных займов центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета оформляются и передаются в НБ РК платежные документы, где указываются идентификационный номер правительственного займа, сделки по хеджированию правительственных займов, бенефициар, платежные реквизиты, вид, сумма, валюта, дата платежа в соответствии с условиями договоров займа, сделок по хеджированию правительственных займов, результатов размещений государственных эмиссионных ценных бумаг.
797. На основании предоставленных платежных документов НБ РК производит перевод денег в требуемых объемах и валютах с банковского счета центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета на банковские счета заимодателей, а также контрагентов и предоставляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета письменное уведомление о факте проведения платежа.
798. Операции по погашению и обслуживанию правительственных займов, сделкам по хеджированию правительственных займов отражаются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в отчетности об исполнении республиканского бюджета в Национальной валюте. При этом в случае осуществления платежей по погашению и обслуживанию правительственных займов, сделкам по хеджированию правительственных займов в иностранной валюте, отражение производится в тенге по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, на дату закупки валют, необходимых для осуществления данных операций.
799. Погашение и обслуживание займов местных исполнительных органов осуществляется ими за счет средств, предусмотренных в местных бюджетах на очередной год.
800. В целях обеспечения подготовки и осуществления платежей по погашению и обслуживанию займов местных исполнительных органов в установленные сроки и в необходимых объемах, местными исполнительными органами проводится работа по организации своевременного поступления счетов к оплате от заимодателей, платежных ведомостей и других необходимых для проведения платежей документов.

801. Жергілікті атқарушы органдар ұсынылған шоттар мен төлем ведомостарында көрсетілген төлем күнінің, сомасының, түрінің, төлем валютасының, төлем алушылардың қарыз шартының талаптарына сәйкес келуін бақылауды жүзеге асырады.
802. Ұсынылған шоттар мен төлем ведомосінде көрсетілген төлем күнінің, сомасының, түрінің, төлем валютасының, төлем алушылардың қарыз шартының талаптарына сәйкес келмеуі анықталған жағдайда, жергілікті атқарушы органдар кредит берушілермен өзара іс-қимыл жасай отырып, ұсынылған шоттар мен төлем ведомостарын нақтылау бойынша жұмыстарды ұйымдастырады.
803. Қарыз шарттарында анықталған төлем мерзімінде жергілікті атқарушы органдар қарыз берушінің шоттарына талап етілетін көлемде ақша аударуды қамтамасыз етеді.
804. Осы операцияларды жергілікті атқарушы органдар республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы есептілікте теңгемен көрсетеді. Бұл ретте, төлемдерді шетел валютасында жүзеге асырған жағдайда операцияларды жүзеге асыру үшін қажетті валютаны сатып алу күніне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен анықталған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен жүргізіледі.
805. Жергілікті атқарушы органдар жергілікті атқарушы органдар борышының мониторингін жүзеге асыру шеңберінде жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын өтеу мен оларға қызмет көрсету бойынша жүргізілген төлемдердің есебін жүргізеді.
806. Республикалық бюджеттен мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекеттің кепілгерлігімен берілген қарыздарды, оның ішінде мерзімінен бұрын өтеу мен оларға қызмет көрсету Бюджет кодексінің 220-бабына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның шешімі бар болған кезде жүзеге асырылады.
Ескерту. 806-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586 бұйрығымен.
807. Мемлекет кепілдік берген қарыз, мемлекеттің кепілгерлігімен алынған қарыз бойынша қарыз алушылар үшін өтеу мен қызмет көрсетуді бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган қарыз шартында белгіленген мерзім мен көлемде, инфрақұрылымдық облигацияларды орналастыру талаптарымен қарыз берушілердің төлем шоттарының негізінде республикалық бюджеттен кезекті қаржы жылының ішінде жүзеге асырады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Бюджет кодексінің 220-бабына сәйкес өтеуге және қызмет көрсетуге арналған шығыстар республикалық бюджет туралы заңда көзделген мемлекет кепілдік берген қарыздар бойынша қарыз алушылардың есебін жүргізеді.
Көрсетілген тізбеге енбеген, мемлекет кепілдік берген қарыз, мемлекеттің кепілгерлігімен алынған қарыздар бойынша қарыз алушылар үшін республикалық бюджеттен төлеу туралы шешім мынадай тәртіппен қабылданады:

801. Местными исполнительными органами осуществляется контроль соответствия указанных в предъявленных счетах и платежных ведомостях дат, сумм, видов, валют платежей, получателей платежа условиям договоров займа.
802. В случае выявления несоответствия указанных в предъявленных счетах и платежных ведомостях дат, сумм, видов, валют платежей, получателей платежа условиям договоров займа, местными исполнительными органами во взаимодействии с заимодателями организуется работа по уточнению предоставленных счетов и платежных ведомостей.
803. В определенные договорами займа сроки платежей, местными исполнительными органами обеспечивается перевод денег в требуемых объемах на счета заимодателя.
804. Данные операции отражаются местными исполнительными органами в отчетности об исполнении республиканского и местных бюджетов в национальной валюте. При этом, в случае осуществления платежей в иностранной валюте, отражение производится в тенге по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, на дату закупки валют, необходимых для осуществления операций.
805. Местными исполнительными органами в рамках осуществления мониторинга долга местных исполнительных органов ведется учет произведенных платежей по погашению и обслуживанию займов местных исполнительных органов.
806. Погашение и обслуживание гарантированных государством займов, займов под поручительство государства, в том числе досрочное, из республиканского бюджета осуществляется согласно статье 220 Бюджетного кодекса при наличии решения центрального уполномоченного органа по исполнение бюджета.
Сноска. Пункт 806 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586.
807. Погашение и обслуживание за заемщиков по гарантированным государством займам, займам под поручительство государства осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в течение очередного финансового года из республиканского бюджета, на основании счетов к оплате от заимодателей в сроки и объемах, установленных договором займа, условиями размещения инфраструктурных облигаций.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в соответствии со статьей 220 Бюджетного кодекса ведет учет заемщиков по гарантированным государством займам, расходы на погашение и обслуживание которых предусмотрены в законе о республиканском бюджете.
Решение о выплатах из республиканского бюджета за заемщиков по гарантированным государством займам, займам под поручительство государства, не вошедших в указанный перечень, принимается в следующем порядке:

1) Банк республикалық бюджеттен мемлекет кепілдік берген қарыз, мемлекеттің кепілгерлігімен алынған қарыздар бойынша кезекті төлемдерді жүргізу қажеттілігі туралы қорытындыларды осындай төлемдер басталатын күнге дейін отыз күннен кешіктірмей бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынады;
2) ұсынылған қорытындылардың негізінде он бес күн ішінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекет кепілдік берген қарыз, мемлекеттің кепілгерлігімен алынған қарыз бойынша көрсетілген қарыз алушылар үшін төлемдерді республикалық бюджеттен төлемдер жүргізуді көздейтін шешім қабылдайды;
3) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның, сенім білдірілген өкілдің (банк-агенттің), инфрақұрылымдық облигацияларды ұстаушы өкілдің мемлекет кепілдік берген қарыз, мемлекеттің кепілгерлігімен алынған қарыз бойынша қарыз алушылардың арасында республикалық бюджеттен оқшауландырылған ақшаны қайтару шарттары, мерзімі, тәртібі анықталған (нақтыланған) тиісті қосымша келісімдер жасалады.
Ескерту. 807-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586; өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрықтарымен.
808. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган тиісті айда мемлекеттік кепілдіктер бойынша міндеттемелерді орындау жөнінде алдағы төлемдер көлемін республикалық бюджеттің түсімдерінің және төлемдері бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына сәйкестігін тексереді және жоспармен бекітілген көлемге сәйкес келмеген жағдайда республикалық бюджеттің түсімдері және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына тиісті өзгерістер енгізіледі.
809. Осы Ереженің 806-тармағына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның шешімі болған кезде қарыз берушілер, инфрақұрылымдық облигацияларды ұстаушы өкілдер және ұсынған және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган тексерген төлеуге берілген шоттар негізінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган төлем құжаттарын ресімдейді және ҚР ҰБ-ға жібереді, онда талаптарына сәйкес мемлекет кепілдік берген қарыздың сәйкестендіру нөмірі, бенефициар, төлем деректемелері, қарыз шарттарының инфрақұрылымдық облигацияларын орналастыру төлем түрі, сомасы, валютасы, күні көрсетіледі.
Ескерту. 809-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586 бұйрығымен.
810. Ұсынылған төлем құжаттарының негізінде ҚР ҰБ бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның банк шотынан кредит берушілердің банк шоттарына талап етілетін көлемде және валютада ақша аударуды жүргізеді және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға төлем жүргізу фактісі туралы жазбаша хабарлама ұсынады.

1) Банком предоставляется в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета заключение о необходимости проведения очередных платежей по гарантированным государством займам, займам под поручительство государства из республиканского бюджета не позднее тридцати дней, до даты наступления таких платежей;
2) на основе предоставленных заключений в течение пятнадцати дней центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета принимается решение, предусматривающий проведение выплат из республиканского бюджета платежей за указанных заемщиков по гарантированным государством займам, займам под поручительство государства;
3) между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, поверенным (банком-агентом), представителем держателем инфраструктурных облигаций, заемщиками по гарантированным государством займам, займам под поручительство государства заключаются соответствующие, дополнительные соглашения, в которых определяются (уточняются) условия, сроки, порядок возврата отвлеченных из республиканского бюджета денег.
Сноска. Пункт 807 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586; с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
808. Центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета проверяется соответствие объемов предстоящих платежей по выполнению обязательств по государственным гарантиям, поручительствам государства в соответствующем месяце сводному плану поступлений и финансирования по платежам республиканского бюджета и, в случае несоответствия утвержденным планом объемам, вносятся соответствующие изменения в сводный план поступлений и финансирования по платежам республиканского бюджета.
809. При наличии решения центрального уполномоченного органа по исполнение бюджета в соответствии с пунктом 806 настоящих Правил, на основании предоставленных заимодателями, представителями держателей инфраструктурных облигаций, и проверенных центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета счетов к оплате, центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета оформляются и передаются в НБ РК платежные документы, где указываются идентификационный номер гарантированного государством займа, займа под поручительство государства, бенефициар, платежные реквизиты, вид, сумма, валюта, дата платежа в соответствии с условиями договоров займа, размещения инфраструктурных облигаций.
Сноска. Пункт 809 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586.
810. На основании предоставленных платежных документов, НБ РК производит перевод денег в требуемых объемах и валютах с банковского счета центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета на банковские счета заимодателей, представителей держателей инфраструктурных облигаций и предоставляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета письменное уведомление о факте проведения платежа.

811. Мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекеттің кепілгерлігімен алынған қарыздарды өтеу және оларға қызмет көрсету жөніндегі операцияларды бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы есептілікте ұлттық валютада көрсетеді. Мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекеттің кепілгерлігімен алынған қарыздарды өтеу және оларға қызмет көрсету жөніндегі төлемдерді шетел валютасында жүзеге асырған жағдайда, көрсету операцияларды жүзеге асыру үшін қажетті валютаны сатып алу күніне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен анықталған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен жүргізіледі.
15-параграф. Мемлекеттік және мемлекет кепілдік
берген борыш, мемлекеттің кепілгерлігі бойынша борыш
мониторингінің тәртібі
812. Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген борыш, сондай-ақ мемлекеттің кепілгерлігі бойынша борыш мониторингі (бұдан әрі - борыш мониторингі) мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген борышты, сондай-ақ мемлекеттің кепілгерлігі бойынша борышты қалыптастыру, өзгерту және оған қызмет көрсету процесін есепке алу, талдау және бақылау бойынша бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган атынан жасалатын мемлекеттік қызметі болып табылады.
813. Барлық мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздар, мемлекеттің кепілгерлігімен қарыздар борыш мониторингінің объектілері болып табылады, оның ішінде:
1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарыздары;
2) ҚР ҰБ қарыздары;
3) жергілікті атқарушы органдардың қарыздары;
4) мемлекеттік кепілдіктермен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздар;
5) мемлекеттің кепілгерлігімен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздар.
814. Борыш мониторингі:
1) мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекеттің кепілгерлігімен алынған қарыздарды тіркеу және есепке алу;
2) қарыз шартымен белгіленген кестеге, мемлекеттік бағалы қағаздар мен инфрақұрылымдық облигацияларын орналастыру талаптарына сәйкес борышты өтеу және қызмет көрсету есебіне төлемдерді жүзеге асыруды қамтамасыз ету және бақылау;
3) қарыздар қаражатының түсімдерін қадағалау және есепке алу; борышты өтеу және оған қызмет көрсету жөніндегі төлемдерді есепке алу; борыш көлемінің өзгеруін есепке алу; сондай-ақ қажет болған жағдайда, мерзімі өткен төлемдерді есепке алуды қоса алғанда әрбір қарыз бойынша қарыз валютасында барлық операцияларды есепке алу;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен анықталған валютаны айырбастаудың нарықтық бағамын есепке алу;

811. Операции по погашению и обслуживанию гарантированных государством займов, займов под поручительство государства отражаются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в отчетности об исполнении республиканского бюджета в национальной валюте. В случае осуществления платежей по погашению и обслуживанию гарантированных государством займов, займов под поручительство государства в иностранной валюте, отражение производится в тенге по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, на дату закупки валют, необходимых для осуществления операций.
Параграф 15. Порядок мониторинга государственного
и гарантированного государством долга, долга
по поручительствам государства
812. Мониторинг государственного и гарантированного государством долга, а также долга по поручительствам государства (далее - мониторинг долга) представляет собой деятельность государства в лице центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета по учету, анализу и контролю процесса формирования, изменения и обслуживания государственного и гарантированного государством долга, а также долга по поручительствам государства.
813. Объектами мониторинга долга являются все государственные и гарантированные государством займы, займы под поручительство государства, в том числе:
1) займы Правительства Республики Казахстан;
2) займы НБ РК;
3) займы местных исполнительных органов;
4) негосударственные займы, обеспеченные государственными гарантиями;
5) негосударственные займы, обеспеченные поручительствами государства.
814. Мониторинг долга включает работы по:
1) регистрации и учету государственных и гарантированных государством займов, займов под поручительство государства;
2) обеспечению и контролю осуществления платежей в счет погашения и обслуживания долга в соответствии с установленным договором займа графиком, с условиями размещения государственных ценных бумаг и инфраструктурных облигаций;
3) учету всех операций по каждому займу в валюте займа, включая: отслеживание и учет поступления средств займов; учет платежей по погашению и обслуживанию долга; учет изменения объема долга; а также, при необходимости, учет просроченных платежей;
4) учету рыночных курсов обмена валют, определенных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;

5) қарыз алудың өзгермелі ставкаларының өзгеруін есепке алу жөніндегі жұмыстарды қамтиды.
815. Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздар, мемлекеттің кепілгерлігімен алынған қарыздар бойынша операцияларды есепке алу үшін мынадай құжаттар:
несие шотынан қаражатты алуды растайтын шетел қарыз берушісінің үзіндісі;
борыштың негізгі сомасын өтеу және ол бойынша сыйақы төлеу жөніндегі төлем құжаты;
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі бекіткен нысан бойынша ҚР ҰБ өз қарыздарын алу, қызмет көрсету және өтеу туралы есептілігі;
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі бекіткен нысан бойынша мемлекет кепілдік берген қарыздарды және мемлекеттің кепілгерлігімен алынған қарыздарды алу, қызмет көрсету және өтеу туралы банктердің есептілігі;
осы Ереженің 743-тармағында көрсетілген нысандар бойынша өз қарыздарын алғаны, оларға қызмет көрсеткені және өтегені туралы жергілікті атқарушы органдардың есептілігі пайдаланылады.
816. Борыш мониторингін жүргізу үшін мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген борыш, мемлекеттің кепілгерлігімен алынған борыштың жәй-күйі туралы деректерді ағымдағы жаңарту үшін мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздар, мемлекеттің кепілгерлігімен алынған қарыздар бойынша ақпараттар жинау жүзеге асырылады.
16-параграф. Мемлекеттік борышты және мемлекет кепілдік берген борыш, мемлекеттің кепілгерлігі бойынша борыш тәуекелдерін басқару
817. Осы параграф мемлекеттік борыштың, мемлекет кепілдік берген борыштың, мемлекет кепілгерліктері бойынша борыштың және мемлекет алдындағы борыштың тәуекелдерін басқару өзіне бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган рәсімдер мен операцияларды регламенттеу, белгіленген лимиттер мен талаптарды сақтау, құралдар мен нарықтарды әртараптандыру, әртүрлі туынды қаржы құралдарын (тәуекелді басқару мақсаттары үшін нарықта пайдаланылатын опциондар, своптар, форвардық, фьючерлік және басқа да мәмілелер) қолдану әдістерін пайдаланып, оларды анықтауды, сәйкестендіруді, бағалау мен барынша азайтуды, үшінші тұлғалардың алдындағы борыштық міндеттемелері мемлекеттік кепілдіктермен қамтамасыз етілген заңды тұлғалардың борышын басқаруда уақтылы ден қою мен қажетті шараларды қабылдауды қамтиды.
818. Тәуекелді басқарудың негізгі элементтеріне мыналар жатады:
1) борыштың ағымдағы жай-күйі мониторингі;
2) тәуекелді талдау: анықтау, сәйкестендіру және бағалау;
3) несиелік капитал рыногының конъюнктурасын зерделеу және туынды қаржылық аспаптарды қолдану мүмкіндіктерін бағалау;
4) туынды қаржылық аспапты таңдау;
5) туынды қаржылық аспаппен операцияларды жүзеге асыру.

5) учету изменения плавающих ставок заимствования.
815. Для учета операций по государственным и гарантированным государством займам, займам под поручительство государства, используются следующие документы:
выписка иностранного заимодателя, подтверждающая снятие средств со ссудного счета;
платежный документ по погашению основной суммы долга и выплате вознаграждений по нему;
отчетность НБ РК о получении, обслуживании и погашении своих займов по форме, утвержденной Агентством Республики Казахстан по статистике;
отчетность банков о получении, обслуживании и погашении гарантированных государством займов и займов под поручительство государства по формам, утвержденным Агентством Республики Казахстан по статистике;
отчетность местных исполнительных органов о получении, обслуживании и погашении своих займов по формам, указанным в пункте 743 настоящих Правил.
816. Для проведения мониторинга долга осуществляется сбор и обработка информации по государственным и гарантированным государством займам, займам под поручительство государства для текущего обновления данных о состоянии государственного и гарантированного государством долга, долга под поручительство государства.
Параграф 16. Порядок управления рисками государственного долга,
гарантированного государством долга, долга по поручительствам
государства
817. Настоящий параграф устанавливает процедуры выявления, идентификации, оценки и минимизации рисков с использованием центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета методов регламентации процедур и операций, соблюдения установленных лимитов и требований, диверсификации инструментов и рынков, применения различных производных финансовых инструментов (опционы, свопы, форвардные, фьючерсные и другие сделки, используемые на рынке для целей управления рисками), а также своевременное реагирование и принятие необходимых мер в управлении долгом юридических лиц, чьи долговые обязательства перед третьими лицами обеспечены государственными гарантиями или поручительствами государства.
818. К основным элементам управления рисками относятся:
1) мониторинг текущего состояния долга;
2) анализ риска: выявление, идентификация и оценка;
3) изучение конъюнктуры рынка ссудного капитала и оценка возможностей применения производных финансовых инструментов;
4) выбор производного финансового инструмента;
5) осуществление операций с производными финансовыми инструментами.

819. Борыш мониторингі осы Ереженің 12-тарауының 15-параграфына сәйкес жүзеге асырылады.
820. Мемлекеттік борышты басқару үстінде мынадай тәуекел түрлері туындайды:
1) пайыздық және валюталық тәуекелдер;
2) инвестициялық тәуекел бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган шығаратын бағалы қағаздардың бастапқы аукционында өтінімдерді қабылдау үдерісінде өзекті;
3) операцияларды жүргізу мен тіркеудің түрлі сатыларында операциялық қателіктерді қамтитын операциялық тәуекел; кемшіліктер; абырой тәуекелі; заң тәуекелі; адам факторы; кәсіби құпияның бұзылуы немесе табиғи зілзала.
Мемлекет кепілдік берген борышты және мемлекет кепілгерлігі бойынша борышты басқару үстінде тәуекелдердің мынадай түрлері туындайды:
1) пайыздық және валюталық тәуекелдер;
2) есептесу тәуекелі қарыз алушы дефолттан басқа кез келген себеп бойынша мемлекет кепілдік берген қарыздар немесе мемлекеттің кепілгерлігімен тартылған қарыздар бойынша төлемдер жүргізбеуі нәтижесінде Қазақстан Республикасының үкіметі ұшырауы мүмкін ықтимал шығындарды білдіреді;
3) кредиттік тәуекел қарыз алушының мемлекет кепілдік берген қарыздары және мемлекеттің кепілгерлігімен тартылған қарыздар бойынша міндеттемелерін орындамау тәуекелін білдіреді;
4) операциялық тәуекел.
821. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган талдауды мынадай түрде жасайды:
1) жол берілген мынадай факторларға: қаржыландыруға деген жаңадан мұқтаждық, борышты өтеу мерзімдерінің құрылымы, ұйғарылған борыштық міндеттемелер талаптарының сипаттамалары, пайыздық ставкалар және валютаның айырбас бағамдарын негіздей отырып орта мерзімді кезеңге борышты өтеу және оған қызмет көрсету жөніндегі шығыстарды болжамдайды;
2) болжаммен қамтылған кезеңге борыштық міндеттемелердің қолданыстағы және болжанған портфелі бойынша тәуекелдің негізгі көрсеткіштерін қамтитын борыштық сипаттаманы түзеді. Борыш сипаттамасы мынадай көрсеткіштерді қамтиды:
қысқа мерзімді борыштың ұзақ мерзімдіге қатынасы;
шетел валютасындағы борыштың Ұлттық валютадағы борышқа қатынасы;
шетел валютасыдағы борыштың валюталық құрылымы;
сыйақының өзгермелі немесе бекітілген ставкалары;
борыштық міндеттемелердің орта мерзімі және міндеттемелерді өтеу мерзімдерінің басталу кестесі.
3) ұқсас кезеңге макроэкономикалық көрсеткіштермен және республикалық бюджеттің көрсеткіштерімен жүргізілген болжамдық есептеулерді салыстырады;
4) күтіліп отырған шығыстармен астастырылған тәуекел нұсқаларында борышқа қызмет көрсету жөніндегі шығыстардың ықтимал өсуімен өлшенетін тәуекелді бағалауды жүзеге асырады.
822. Туынды қаржы аспаптарын қолдану туралы шешім дайындау үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ҚР ҰБ-мен бірлесіп несие капиталы нарығының конъюнктурасын зерделейді және туынды қаржы аспаптарын қолдану мүмкіндіктерін бағалауды жүзеге асырады.

819. Мониторинг долга осуществляется в соответствии с параграфом 15 главы 12 настоящих Правил.
820. В процессе управления государственным долгом возникают следующие виды рисков:
1) процентные и валютные риски;
2) инвестиционный риск актуален в процессе принятия заявок на первичном аукционе государственных ценных бумаг, выпускаемых центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета;
3) операционный риск, включающий операционные ошибки на различных этапах проведения или регистрации операций; недостатки; риск репутации; юридический риск; человеческий фактор; нарушение профессиональной тайны или стихийные бедствия.
В процессе управления гарантированным государством долгом и долгом по поручительствам государства возникают следующие виды рисков:
1) процентные и валютные риски;
2) расчетный риск подразумевает собой потенциальные потери, которые может понести Правительство Республики Казахстан в результате того, что заемщик не произведет платежи по гарантированным государством займам или займам, привлеченным под поручительство государства, по любой причине кроме дефолта;
3) кредитный риск представляет собой риск невыполнения обязательств заемщиками по гарантированным государством займам и займам, привлекаемых под поручительство государства;
4) операционный риск.
821. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета проводит анализ риска следующим образом:
1) прогнозирует расходы по погашению и обслуживанию долга на среднесрочный период, основываясь на допущениях следующих факторов: новые потребности в финансировании, структура сроков погашения долга, характеристики условий предполагаемых долговых обязательств, процентные ставки и обменные курсы валют;
2) составляет долговую характеристику, включающую ключевые показатели риска по действующему и прогнозируемому портфелю долговых обязательств на охватываемый прогнозом период. Характеристика долга охватывает следующие показатели:
отношение краткосрочного долга к долгосрочному;
отношение долга в иностранной валюте к долгу в национальной валюте;
валютная структура долга в иностранной валюте;
плавающие или фиксированные ставки вознаграждения;
средний срок долговых обязательств и график наступления сроков погашения обязательств.
3) сопоставляет произведенные прогнозные расчеты с макроэкономическими показателями и параметрами республиканского бюджета на аналогичный период;
4) осуществляет оценку риска, которая измеряется потенциальным ростом расходов по обслуживанию долга в вариантах риска, соотнесенных с ожидаемыми расходами.
822. Для подготовки решения о применении производных финансовых инструментов центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета совместно с НБ РК изучает конъюнктуру рынка ссудного капитала и осуществляет оценку возможностей применения производных финансовых инструментов.

823. Туынды қаржы аспаптарын қолдану мүмкіндіктерінің жүргізілген тәуекелін талдау мен бағалау нәтижелерінің негізінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган туынды қаржы аспаптарын қолдануға байланысты шешім қабылдайды.
824. Борыш тәуекелдерін басқару мақсаттары үшін түрлі туынды қаржы аспаптары, оның ішінде қарыз шарттары бойынша халықаралық қаржы ұйымдарымен жасалған сыртқы своптар, форвардтық мәмілелер, фьючерлік мәмілелер, конверсиялар және басқа да мәліметтер қолданылады.
Своп деп екі тарап арасындағы ақша тасқыны айырбасын көздейтін мәміле ұғыналады. Үш түрлі своп болады - пайыздық ставкалар своптары, валюталық және тауар своптары.
Форвардтық мәмілелер пайыздық ставкаларға қатысты жасалады.
Фьючерстік мәмілелер валютаға қатысты жасалады.
Үш түрлі конверсия - валюта конверсиясы, проценттік ставка конверсиясы және пайыздық ставканың арту шегін не дәлізін белгілеу болады.
17-параграф. Мемлекет алдындағы борыш тәуекелдерін басқару тәртібі
825. Осы параграф бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның белгіленген талаптарды сақтау тәсілдерін анықтау мен бағалау, уақыты ден қою және мемлекет алдында борышты басқаруға қажетті шаралар қабылдау рәсімдерін белгілейді.
826. Мемлекет алдында тәуекелді басқарудың негізгі элементтеріне:
мемлекет алдындағы борыштың ағымдағы жағдайының мониторингі;
тәуекелді талдау жатады.
827. Мемлекет алдындағы борыш тәуекелдерін талдау нәтижесінің негізінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекет алдындағы борышты қайтару бойынша шешім қабылдайды.
828. Мемлекет алдындағы борышты басқару процесінде тәуекелдің мынадай түрлері туындайды:
1) валюталық тәуекел - кредит шарттарын жасасу және ол бойынша міндеттемелерді іс жүзінде орындау арасындағы кезеңде орын алатын валюта бағамының өзгеруі нәтижесінде ықтимал қаржылық зияндар.
2) кредит тәуекелі-қарыз алушылар өздерінің қаржылық міндеттемелерін төлемеу немесе мерзімін өткізіп төлеу салдарынан туындауы мүмкін залалдар.
3) төлем қабілетітілігі тәуекелі - қолайсыз сыртқы мән жайлардың салдарынан қарыз алушыда борыштық міндеттемелерді өтеуге кездесетін қиындықтарға байланысты тәуекел.
4) пайыздық тәуекел - бюджеттік кредиттер жөнінде пайыздық ставканы өзгерту мүмкіндігіне байланысты тәуекел.
829. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекет алдында мынадай түрде қарыз тәуекеліне талдау жүргізеді:

823. На основании результатов проведенного анализа рисков и оценки возможностей применения производных финансовых инструментов, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета принимает решение по поводу применения производных финансовых инструментов.
824. Для целей управления рисками долга применяются различные производные финансовые инструменты, в том числе свопы, форвардные сделки, фьючерсные сделки, конверсии по внешним договорам займов, заключенным с международными финансовыми организациями и другие сделки.
Под свопом понимается сделка, предусматривающая обмен денежными потоками между двумя сторонами. Различают три обычных видов свопов - свопы процентных ставок, валютные и товарные свопы.
Форвардные сделки заключаются в отношении процентных ставок. Такая сделка рассматривается как процентный своп на один период.
Фьючерсные сделки заключаются в отношении валют.
Существуют три вида конверсии - конверсия валюты, конверсия процентной ставки и установление предела повышения либо коридора процентной ставки.
Параграф 17. Порядок управления рисками долга
перед государством
825. Настоящий параграф устанавливает процедуры выявления и оценки с использованием центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета методов соблюдения установленных требований, своевременное реагирование и принятие необходимых мер в управлении долгом перед государством.
826. К основным элементам управления рисками долга перед государством относятся:
мониторинг текущего состояния долга перед государством;
анализ риска.
827. На основании результатов проведенного анализа рисков долга перед государством центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в установленном порядке принимает решение по возврату долга перед государством.
828. В процессе управления долгом перед государством возникают следующие виды рисков:
1) валютный риск - это вероятность финансовых потерь в результате изменения курса валют, которое может произойти в период между заключением кредитных договоров и фактическим исполнением обязательств по ним.
2) кредитный риск - возможность возникновения убытков вследствие неоплаты или просроченной оплаты заемщиками своих финансовых обязательств.
3) риск платежеспособности - риск, обусловленный тем, что в силу неблагоприятных внешних обстоятельств у заемщика возникают затруднения с погашением долговых обязательств.
4) процентный риск - риск, связанный с возможным изменением процентных ставок по бюджетным кредитам.
829. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета проводит анализ риска долга перед государством следующим образом:

1) мемлекет алдында орта мерзімді кезеңге берешек сома кредит шарттарының талаптарын (берешекті өтеу мерзімі, пайыздық ставкалар, айырбастау бағамы) негізге ала отырып, республикалық бюджетке қайтарылуы тиіс көлемді болжамдайды;
2) жүргізілген болжамды есептеулерді дәл осындай кезеңдегі макроэкономикалық көрсеткіштермен және республикалық бюджеттің өлшемдерімен салыстырады;
3) мемлекет алдындағы борыш тәуекелін олардың болжамданған ықпалын сипаттайтын тәуекелдерді айқындау және сипаттау жолымен бағалауды жүзеге асырады.
18-параграф. Үкіметтік сыртқы қарыздар, байланысты гранттар қаражаты және бірлесіп қаржыландыру қаражаты есебінен қаржы операцияларын жүзеге асыру тәртібі
830. Несие шоты - қарыз беруші-бейрезидентте ашылған ағымдағы шот, онда тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) берушіге, сондай-ақ арнайы шотты толықтыруға тікелей төлемдер жүзеге асырылатын үкіметтік сыртқы қарыз немесе грант сомасы орналастырылады.
831. Қазақстан Республикасы Үкіметінің одан әрі қарыз алуын көздемейтін бірлесіп қаржыландырумен байланысты гранттарды қоспағанда, және грант туралы шартта өзгеше айтылмаған болса, үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар есебінен қаржылық операциялар бюджеттік бағдарлама әкімшісі қаражатты алуға арналған өтінімдердің негізінде шетел қарыз берушісінің немесе донордың атына жіберілетін нысан бойынша және қарыз шартына немесе байланысты грант туралы шартқа сәйкес, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады. Бұл ретте, үкіметтік сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттар қаражатын бюджеттік бағдарлама әкімшісі тиісті қарыз немесе байланысты грант туралы шартта көзделмеген мақсаттарға ала алмайды.
832. Несие шотынан қаражатты алуға арналған өтінімдерге 2 қойылатын қолдар тобы бұрыштама соғады, онда қойылатын қолдың бірінші тобы бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға қойылған қолдың екінші тобы бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне бекітілген. Бұл ретте, қойылған қолдың бірінші тобы мәртебесіне ие болу бюджеттік бағдарламалар шеңберінде үкіметтік сыртқы қарыз қаражатын немесе байланысты грантты пайдалануды реттеумен және олардың мақсатты пайдаланылуын бақылаумен, екінші қойылатын қолдар тобы иегерлерінің мәртебесі - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес олардың мақсатты пайдаланылуына, сондай-ақ төлемді алушы - ақшаны алушы деректемелерің дұрыстығына және растығына толық жауапкершілікпен анықталады.
833. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған шоттан сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотынан үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың қаражатын алуға арналған өтінімде бірінші топтың қолын алу және бірлесіп қаржыландыру үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшісі қаражат алуға арналған өтініммен бірге бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға мыналарды:
осы Ереженің 136-қосымшасына сәйкес нысан бойынша сыртқы қарыз шотынан қаражат алуға арналған өтінім бойынша төлемнің мақсатын, не сыртқы қарыз/байланысты грант шотынан қаражатты немесе қаржыландыру қаражатын алуға арналған өтінімдер тізілімін көрсете отырып, ілеспе хатты;
бірлесіп қаржыландыру бойынша қаржылық операциялар жүргізген кезде аумақтың қазынашылық бөлімшесінде тіркелген шарт және келісімді тіркеу туралы хабарлама;
қарыз алу шарты немесе байланысты грант туралы келісімнің шеңберінде жасасқан келісімшарттарға төлемдер жүргізілген жағдайда осы келісімшарттарға сәйкес төлем жүргізілетін құжаттардың (орындалған жұмыстардың сертификаттары және/немесе сол немесе өзге қызметтердің берілгені туралы инвойстар, оның ішінде келісімшарттың талаптарында бұл көзделген жағдайларда, банктік кепілдіктердің көшірмелері) көшірмелері, олар бойынша бастапқы төлемдер жүргізу кезінде, одан кейінгі кез келген өзгерістер мен толықтырулары бар көшірмелерін қоса алғанда, осы келісімшарттардың көшірмелері, сондай-ақ егер, бұл қарыз алу шарты және байланысты грант туралы келісім бойынша рәсімдермен көзделген болса, келісімшарттар жасасуға арналған шетелдік қарыз берушінің ресми мақұлдамалар көшірмелерін;
келісімшарт жасалмай жүргізілетін шығыстар бойынша біржолғы төлемдер жасалған жағдайда бастапқы құжаттардың көшірмесін (шот-фактураларды, жөнелтпе құжаттарды, кіріс кассалық ордерлерді, түбіртектерді, қолхаттарды және өзге де құжаттарды);
үкіметтік сыртқы қарыздарды және байланысты гранттарды бірлесіп қаржыландыру жөніндегі қаржылық операцияларды қоспағанда, қарыз шарты бойынша немесе байланысты грант туралы келісім бойынша қабылданған қаржы рәсімдеріне сәйкес шетел қарыз берушісіне немесе донорға ұсынуға қажет құжаттардың көшірмесін;
мемлекеттік бағдарламаның іс-шараларын қаржыландыруға бағытталған үкіметтік сыртқы қарыз қаражатын несие шотынан алу бойынша қаржы операцияларын жүргізу кезінде (аванстық төлемді қоспағанда) қарыз шартымен анықталған көрсеткіштеріне қол жеткізуді растайтын қарыз шартымен көзделген уәкілетті органның (ұйымның) оң қорытындысын;
бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның сұрау салуы бойынша есеп беретін сомалар жөнінде қосымша ақпаратты, оның ішінде келісімшарттардың, жұмыс көлемі ведомостарының, инвойстердің, сертификаттардың электрондық нұсқасын;
тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша конкурстық комиссияның шешімін ұсынады.

1) прогнозирует объемы подлежащих возврату в республиканский бюджет сумма долга перед государством на среднесрочный период, основываясь на условия кредитных договоров (сроки погашения долга, процентные ставки, обменные курсы);
2) сопоставляет произведенные прогнозные расчеты с макроэкономическими показателями и параметрами республиканского бюджета на аналогичный период;
3) осуществляет оценку риска долга перед государством путем выявления и описания рисков, характеризующих их предполагаемое влияние.
Параграф 18. Порядок осуществления финансовых операций
за счет средств правительственных внешних займов, связанных
грантов и средств софинансирования
830. Ссудный счет - текущий счет, открытый у заимодателя- нерезидента или донора, где размещается сумма правительственного внешнего займа или связанного гранта, из которого осуществляются платежи напрямую поставщику товаров (работ, услуг), а также на пополнение специального счета.
831. Финансовые операции за счет правительственных внешних займов или связанных грантов, за исключением связанных грантов с софинансированием, не предусматривающих дальнейшее заимствование Правительством Республики Казахстан, и если иное не оговаривается в договоре о гранте, осуществляются администратором бюджетной программы со ссудного счета на основании заявок на снятие средств, направляемых в адрес иностранного заимодателя или донора по форме в соответствии с договором займа или о связанном гранте, а также в соответствии с настоящими Правилами. При этом средства правительственных внешних займов или связанных грантов не могут быть сняты администратором бюджетной программы на цели, не предусмотренные соответствующим договором займа или о связанном гранте.
832. Заявки на снятие средств со ссудного счета визируются двумя группами подписей, где первая группа подписей закреплена за центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, вторая группа подписей за администратором бюджетной программы. При этом статус обладателей подписей первой группы определяется регулированием использования средств правительственного внешнего займа или связанного гранта в рамках бюджетных программ, и контролем за их целевым использованием, статус обладателей подписей второй группы - полной ответственностью за их целевое использование в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также за правильность и достоверность реквизитов получателя платежа - получателя денег.
833. Для получения подписи первой группы в заявке на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта со счета, специального счета внешнего займа или связанного гранта, открытого в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, и софинансирования, администратор бюджетной программы вместе с заявкой на снятие средств предоставляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета:
сопроводительное письмо с указанием назначения платежа по заявкам на снятие средств со счета внешнего займа, либо реестр заявок на снятие средств со специального счета внешнего займа/связанного гранта или средств софинансирования, по форме согласно приложению 136 к настоящим Правилам;
при проведении финансовых операций по софинансированию, договор, зарегистрированный в территориальном подразделении казначейства и уведомление о регистрации договора;
в случае проведения платежей по заключенным в рамках договора займа или соглашения о связанном гранте контрактам, копии документов, на основании которых в соответствии с этими контрактами производится оплата (сертификаты выполненных работ и/или инвойсы о предоставлении тех или иных услуг, в том числе копии банковских гарантий, в случаях, если это предусмотрено условиями контракта), копии этих контрактов при проведении первоначального платежа по ним, включая копии с любыми дальнейшими изменениями и дополнениями, а также копии официальных одобрений иностранного заимодателя или донора на заключение контрактов, если это предусмотрено процедурами по договору займа или соглашением о связанном гранте;
в случае проведения разовых платежей по расходам, производимым без заключения контрактов, копии первичных документов (счета-фактуры, накладные, приходные кассовые ордера, квитанций, расписки и иные документы);
копии документов, необходимых к предоставлению иностранному заимодателю или донору согласно принятым финансовым процедурам по договору займа или по соглашению о связанном гранте, за исключением финансовых операций по софинансированию правительственных внешних займов и связанных грантов;
при проведении финансовых операций по снятию средств со ссудного счета правительственного внешнего займа, направленного на финансирование мероприятий государственной программы, положительное заключение уполномоченного органа (организации), предусмотренное договором о займе, подтверждающее достижение показателей, определенных договором займа (за исключением авансового платежа);
дополнительную информацию по подотчетным суммам по запросу центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, в том числе электронные версии контрактов, ведомостей объемов работ, инвойсов, сертификатов;
решение конкурсной комиссии по закупу товаров, работ и услуг.

Ескерту. 833-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 10.07.2020 № 666 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
834. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган он жұмыс күні ішінде шоттан үкіметтік сыртқы қарыз қаражатын немесе байланысты грантты алуға арналған өтінімнің үкіметтік сыртқы қарыздар және байланысты гранттар шеңберінде жасасқан келісімшарттарға және қарыз шартының талаптарына немесе байланысты гранттар туралы келісімге сәйкестігін тексереді, қол қояды және оны шетелдік қарыз берушіге немесе донорға беру үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне қайтарады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ағымдағы қаржы жылының соңғы айында үкіметтік сыртқы қарыз қаражаттарын немесе байланысты грантты алуға арналған өтінімдерді ағымдағы қаржы жылының 15 желтоқсанына дейін қабылдайды.
835. Осы Ереженің 831-833-тармақтарына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган қарау үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшісі ұсынған несие шотынан, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған арнайы шоттан және бірлесіп қаржыландыру шотынан қаражат алуға арналған өтінімді мынадай жағдайда:
егер жүргізілетін қаржы операциясы қарыз шартының немесе байланысты грант туралы келісімнің талаптарына немесе қарыз шартының немесе байланысты грант туралы келісімнің шеңберінде жасалған келісім-шартқа қайшы келген;
республикалық немесе жергілікті бюджеттік бағдарлама әкімшісін қаржыландыру жоспарында көзделген жоспарлы тағайындаулар жоқ немесе жеткіліксіз болған;
бюджеттік бағдарлама әкімшісі Қазақстан Республикасының заңнамасында, қарыз шартында немесе байланысты грант туралы келісімде көзделген тиісті ережелер мен рәсімдерді бұзған;
жүргізілетін қаржы операциялары бойынша құжаттарда сәйкессіздік және қателік орын алған жағдайда оларды бюджеттік бағдарлама әкімшісі жойғанға дейін қабылдамауы мүмкін.
836. Үкіметтік сыртқы қарыздар қаражатын немесе байланысты гранттарды несие шотынан алу бюджетті атқару кезінде мынадай түрде:
Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасы түсімдерінің бюджеттік сыныптамасына сәйкес түсімдер ретінде сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына аударған кезде;
ҚР ББС кірістер сыныптамасына сәйкес түсімдер мен шығыстар (бір мезгілде) ретінде тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) тікелей берушілерге аударған кезде ескеріледі.
Осы Ережеде көзделген сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотына қаражат аудару шетел қарыз берушілерінің немесе Қазақстан Республикасы Үкіметіне қарыз қаражатын немесе байланысты грантты беретін донорлар қарыз немесе байланысты грант туралы шарт талаптарына сәйкес шоттардан қаражат алуға бюджеттік бағдарламалардың әкімшісінің өтінімі негізінде жүргізіледі.

Сноска. Пункт 833 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 10.07.2020 № 666 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
834. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение десяти рабочих дней проверяет заявку на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта со счета на соответствие контрактам, заключенным в рамках правительственных внешних займов и связанных грантов и условиям договоров займов или соглашениям о связанных грантах, подписывает и возвращает ее администратору бюджетной программы для передачи иностранному заимодателю или донору.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в последнем месяце текущего финансового года принимает заявки на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта до 15 декабря текущего финансового года.
835. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета может отклонить заявки на снятие средств со ссудного счета, специального счета, открытого в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, и софинансирования, предоставленные администратором бюджетной программы для рассмотрения согласно пунктам 831-833 настоящих Правил в случае:
если проводимая финансовая операция противоречит условиям договора займа или соглашения о связанном гранте или заключенного в рамках договора займа или соглашения о связанном гранте контракта;
отсутствия или недостаточности плановых назначений, предусмотренных планом финансирования администратора республиканской бюджетной программы;
нарушения администратором бюджетной программы соответствующих правил и процедур, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, договором займа или соглашением о связанном гранте;
наличия несоответствий и ошибок в документах по проводимой финансовой операции до их устранения администратором бюджетной программы.
836. Снятие средств правительственных внешних займов или связанных грантов со ссудного счета учитывается при исполнении бюджета следующим образом:
при перечислении на специальный счет внешнего займа или связанного гранта как поступление в соответствии с бюджетной классификацией поступлений Единой бюджетной классификации Республики Казахстан;
при перечислении средств напрямую поставщику товаров (работ, услуг) как поступление и расходы (одновременно) в соответствии с классификацией поступлений ЕБК РК.
Перечисление средств на специальный счет внешнего займа или связанного гранта, предусмотренный настоящими Правилами, производится иностранным заимодателем или донором, предоставляющим заемные средства или связанные гранты Правительству Республики Казахстан, на основании заявки администратора бюджетных программ на снятие средств со счета в соответствии с условиями договора займа или о связанном гранте.

837. Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына осы шоттан бұрын жүргізілген шығыс операциялары бойынша қаражатты қайтару жағдайларын қоспағанда, қарыз немесе байланысты грант туралы шарттың талаптарына сәйкес көрсетілген шотты толықтыруға арналған үкіметтік сыртқы қарыз қаражаттарынан немесе байланысты гранттан басқа өзге де қаражаттар есепке алынбайды.
838. Сыртқы қарыздар немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарынан жобаларды іске асыруға байланысты бюджеттік бағдарламалар ұлттық немесе шетел валюталарында қаржыландырылады.
839. Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына арналған шоттарға тек сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотынан айырбасталған қаражат есепке жазылады.
Ескерту. 839-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.03.2015 № 202 бұйрығымен.
840. Екінші деңгейдегі банк пен бюджеттік бағдарлама әкімшісі арасында жасалған шартқа сәйкес екінші деңгейдегі банк есептейтін сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотындағы немесе сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотының шотындағы қалдыққа есептелген сыйақылар, сондай-ақ екінші деңгейдегі банк төлейтін өсімақылар түсімдердің бюджеттік сыныптамасының тиісті кодтары бойынша республикалық бюджетке есептеуге жатады.
841. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерімен сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шоттарын ашуға шарттар жасасқан кезде мынадай тармақтарды:
бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның қарыз немесе байланысты грант туралы халықаралық шарттарына сәйкес ашылған сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотындағы қаражаттың қозғалысы туралы үзінді көшірмелерді алу құқығын;
банктің төлем күніне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленген валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша арнайы шоттан төлемдер жүргізу міндеттемесін көздеуі қажет.
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелердің екінші деңгейдегі банктердегі шоттарын ашу, жүргізу және жабу тәртібі Қазақстан Республикасының банктік заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
842. Үкіметтік қарыздарды және байланысты гранттарды бірлесіп қаржыландыру қаражатын жұмсау бюджеттік бағдарлама әкімшісі/мемлекеттік мекеме төлеуге берілген шоттың және аумақтық қазынашылық бөлімшесіне ұсынылатын осы Ереженің 98-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бірлесіп қаржыландыру қаражатын алуға арналған өтінімнің негізінде жүргізіледі. Бірлесіп қаржыландыру қаражатын алуға арналған қағаз жеткізгіштегі өтінім екі қойылған қол тобымен куәландырылады, онда бірінші топқа бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган, ал екінші топқа – мөр бедері бар жобаны іске асыруға жауапты бюджеттік бағдарламаның әкімшісі/мемлекеттік мекеме қол қояды. Қол қойылатын кезде жарыққа төзімді сия пайдаланылады, ұшып кететін сиялар құйылған фломастермен және автоқаламмен қол қоюға және қолды факсимильді көшіру құралдарын пайдалануға жол берілмейді. Елтаңбалы мөрді қойған кезде ("Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі" ММ қоспағанда), қызыл, қара және жасыл түсті мастиканы пайдалануға тыйым салынады, кескін дәл және анық болуы тиіс.
Бірлесіп қаржыландыру қаражатын алуға өтінімді он жұмыс күні ішінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ағымдағы қаржы жылына және келісілу рәсімінен кейін бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің міндеттемелерін қабылдауға жоспарлы тағайындаулардың келісімшарттар талаптарына сәйкестігін қарайды, қол қояды ("Қазынашылық-клиент" АЖ келіседі) және аумақтық қазынашылық бөлімшесіне ұсыну үшін оны бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне/мемлекеттік мекемеге қайтарып береді.
Бірлесіп қаржыландыру қаражатын алуға қағаз жеткізгіште өтінімді келісу рәсімі бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның уәкілетті тұлғасының қолымен және жауапты орындаушы мөртабанының бедерімен расталады.

837. На специальный счет внешнего займа или связанного гранта не могут быть зачислены иные средства, кроме средств правительственного внешнего займа или связанного гранта, предназначенных для пополнения указанного счета в соответствии с условиями договора займа или о связанном гранте, за исключением случаев возврата средств по ранее проведенным расходным операциям с этого счета.
838. Со специальных счетов внешних займов или связанных грантов финансируются бюджетные программы, связанные с реализацией проектов, в национальной или иностранной валютах.
839. На счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта зачисляются только средства, конвертированные со специального счета внешнего займа или связанного гранта.
Сноска. Пункт 839 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2015 № 202.
840. Начисляемые банком второго уровня в соответствии с договором, заключенным между банком второго уровня и администратором бюджетной программы, вознаграждения на остаток на специальном счете внешнего займа или связанного гранта или на счете к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, а также пени, уплачиваемые банком второго уровня, подлежат зачислению в республиканский бюджет по соответствующим кодам бюджетной классификации поступлений.
841. Администраторам бюджетных программ при заключении договора с банками второго уровня Республики Казахстан на открытие специального счета внешнего займа или связанного гранта необходимо предусмотреть следующие пункты:
право получения центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета выписок о движении средств на специальном счете внешнего займа или связанного гранта, открытого в соответствии с международным договором займа или о связанном гранте;
обязательство банка проводить платежи со специального счета, рыночному курсу обмена валют, установленному в соответствии с законодательством Республики Казахстан на дату платежа.
Порядок открытия, ведения и закрытия счетов государственных учреждений в банках второго уровня или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, осуществляются в порядке, установленном банковским законодательством Республики Казахстан.
842. Расходование средств софинансирования правительственных займов и связанных грантов производится администратором бюджетной программы/государственным учреждением на основании счета к оплате и заявки на снятие средств софинансирования по форме согласно приложению 98 к настоящим Правилам, предоставляемых в территориальное подразделение казначейства. Заявка на снятие средств софинансирования на бумажном носителе заверяется двумя группами подписей, где первая группа подписывается центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, а вторая группа - администратором бюджетной программы/государственным учреждением, ответственным за реализацию проекта с оттиском печати. При проставлении подписи используются светостойкие чернила, не допускается подписание фломастером и авторучкой, заправленными улетучивающими чернилами и использование средств факсимильного копирования подписи. При проставлении оттиска гербовой печати запрещается использовать мастику красного (за исключением ГУ "Администрация Президента Республики Казахстан"), черного и зеленого цветов, изображение должно быть четким и ясным.
Заявку на снятие средств софинансирования рассматривает центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в течение десяти рабочих дней на соответствие условиям контрактов, плановым назначениям на принятие обязательств администратора бюджетных программ на текущий финансовый год, и после процедуры согласования, подписывает (в ИС "Казначейство-клиент" согласовывает) и возвращает ее администратору бюджетной программы/государственному учреждению для предоставления в территориальное подразделение казначейства.
Процедура согласования заявки на снятие средств софинансирования на бумажном носителе подтверждается подписью уполномоченного лица центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и оттиском штампа ответственного исполнителя.

"Қазынашылық-клиент" АЖ пайдалану кезінде мемлекеттік мекеме басшысы және бас бухгалтер қол қойған ЭЦҚ, 833-тармақта санамаланған құжаттардың түпнұсқасынан сканерленген түрін тіркеп, осы Ереженің 98-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қоса қаржыландыру қаражатын алуға өтінімнің электрондық түрі қалыптасады, өтінімнің растамасы бюджетті атқару жөніндегі органның уәкілетті органының уәкілетті тұлғасының келісімі болып табылады.
Үкіметтік қарыздарды және байланысты гранттарды бірлесіп қаржыландыру қаражатын шетел валютасында жұмсауды бюджеттік бағдарламаның әкімшісі/мемлекеттік мекеме осы Ереженің 98-қосымшасына сәйкес нысан бойынша аумақтық қазынашылық бөлімшесіне ұсынатын ақшаны шетел валютасында аударуға өтініштің және бірлесіп қаржыландыру қаражатын алуға арналған өтінімнің негізінде жүргізеді.
Бiрлесiп қаржыландыру қаражатын алуға арналған өтінім бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органмен келісуден кейінгі күнтізбелік он бес күн ішінде жарамды болады.
Ескерту. 842-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 11.11.2016 № 597 бұйрығымен.
843. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған Үкіметтік сыртқы қарыздың немесе байланысты грант қаражатын жұмсау үшін бюджеттік бағдарлама әкімшісі/мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне шетел валютасында ақша аударуға арналған өтінішті және осы Ереженің 133-қосымшасына сәйкес нысан бойынша сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотынан үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты грант қаражатын алуға арналған өтінімді ұсынады.
Сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотынан үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың қаражатын алуға арналған өтінім қойылған қолдардың екі тобымен куәландырылады ("Қазынашылық-клиент" АЖ келіседі), онда бірінші топқа бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган, ал екінші топқа - жобаны іске асыруға жауапты бюджеттік бағдарламаның әкімшісі/мемлекеттік мекеме қол қояды.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотынан үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты грант қаражатын алуға арналған өтінімді бес жұмыс күні ішінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган шарттар мен келісімшарттардың талаптарына сәйкестігін қарайды және келісілу рәсімінен кейін қол қояды және аумақтық қазынашылық бөлімшесіне ұсыну үшін бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне/мемлекеттік мекемеге қайтарып береді.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотынан үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты грант қаражатын алуға қағаз жеткізгіште өтінімді келісу рәсімі бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның уәкілетті тұлғасының қолымен және жауапты орындаушы мөртабанының бедерімен расталады.
"Қазынашылық-клиент" АЖ пайдалану кезінде мемлекеттік мекеме басшысы және бас бухгалтер қол қойған ЭЦҚ, 833-тармақта санамаланған құжаттардың түпнұсқасынан сканерленген түрін тіркеп, осы Ереженің 98-қосымшасына сәйкес нысан бойынша сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотынан үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың қаражатын алуға арналған өтінімнің электрондық түрі қалыптасады, өтінімнің растамасы бюджетті атқару жөніндегі органның уәкілетті органының уәкілетті тұлғасының келісімі болып табылады.

При использовании ИС "Казначейство-клиент" формируется электронный образ заявки на снятие средств софинансирования по форме согласно приложению 98 к настоящим Правилам с прикреплением сканированных образов с оригинала документов, перечисленных в пункте 833 настоящих Правил, подписанные ЭЦП руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения, подтверждением заявки является согласование уполномоченного лица центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Расходование средств софинансирования правительственных займов и связанных грантов в иностранной валюте производится администратором бюджетной программы/государственным учреждением на основании заявления на перевод денег в иностранной валюте и заявки на снятие средств софинансирования по форме согласно приложению 98 к настоящим Правилам, предоставляемых в территориальное подразделение казначейства.
Заявка на снятие средств софинансирования действует в течение пятнадцати календарных дней после согласования центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Сноска. Пункт 842 в редакции приказа Министра финансов РК от 11.11.2016 № 597.
843. Для расходования средств правительственного внешнего займа или связанного гранта со специального счета внешнего займа или связанного гранта, открытого в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, администратор бюджетной программы/государственное учреждение предоставляет в территориальное подразделение казначейства заявление на перевод денег в иностранной валюте и заявку на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта со специального счета внешнего займа или связанного гранта по форме согласно приложению 133 к настоящим Правилам.
Заявка на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта со специального счета внешнего займа или связанного гранта заверяется двумя группами подписей, где первая группа подписывается центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета (в ИС "Казначейство-клиент" согласовывается), а вторая группа - администратором бюджетной программы/государственным учреждением, ответственным за реализацию проекта.
Заявка на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта со специального счета внешнего займа или связанного гранта, открытого в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, рассматривается центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в течение пяти рабочих дней на соответствие условиям договоров и контрактов, и после процедуры согласования подписывается и возвращается администратору бюджетной программы/государственному учреждению для предоставления в территориальное подразделение казначейства.
Процедура согласования заявки на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта со специального счета внешнего займа или связанного гранта на бумажном носителе, открытого в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, подтверждается подписью уполномоченного лица центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и оттиском штампа ответственного исполнителя.
При использовании ИС "Казначейство-клиент" формируется электронный образ заявки на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта со специального счета внешнего займа или связанного гранта по форме согласно приложению 133 к настоящим Правилам с прикреплением сканированных образов с оригинала документов, перечисленных в пункте 833 настоящих Правил, подписанные ЭЦП руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения, подтверждением заявки является согласование уполномоченного лица центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета.

Ескерту. 843-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
844. Ұлттық валютада сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың қаражатын жұмсау қажет болған жағдайда, бюджеттік бағдарламаның әкімшісі қазынашылықтың аумақтық бөлімшесіне сыртқы қарыздың немесе бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған байланысты гранттың арнайы шотынан сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шотына шетелдік валютаны қайта айырбастауға арналған өтінімді сағат 10-00-ге дейін береді. Сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың қаражатын жұмсау қазынашылықтың аумақтық бөлімшесіне бюджеттік бағдарлама әкімшісі беретін сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотынан үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты грант қаражатын алуға төлеуге берілетін шоттың және өтінімнің негізінде жүзеге асырылады.
Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың қаражатын, қарыз немесе байланысты грант валютасынан өзгеше шетелдік валютада жұмсау қажет болған жағдайда бюджеттік бағдарламаның әкімшісі өтінімімен бірге қазынашылықтың аумақтық бөлімшесіне сағат 10-00-ге дейін сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан шетелдік валютаны қайта айырбастауға өтінімді береді. Сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шотынан қарыз немесе байланысты грант валютасынан өзгеше шетелдік валютадағы сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына ашылған шотқа шетелдік валютаны айырбастауға төлеуге берілетін шот пен өтінім бір мезгілде ұсынылады.
Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына арналған шоттан сыртқы қарыз немесе байланысты грант қаражатын жұмсау шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтініш және аумақтық қазынашылық бөлімшесіне бюджеттік бағдарламалар әкімшісі ұсынатын сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотынан үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты грант қаражатын алу өтінімі негізінде жүзеге асырылады.
845. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шотында (сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотындағы шотта) ашылған сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотынан қайта айырбасталған ұлттық (шетел) валютасындағы ақшаларды бюджеттік бағдарлама әкімшісі мақсаттылығы бойынша бес жұмыс күні ішінде пайдалануы тиіс.
Көрсетілген мерзім ішінде ұлттық (шетел) валютасындағы ақшаны пайдаланбаған не түгел пайдаланбаған жағдайда, бюджеттік бағдарлама әкімшісі ұлттық (шетел) валютасындағы қайта айырбасталған (айырбасталған) сыртқы қарыз немесе байланысты гранттың арнайы шотындағы шетел валютасындағы соманы кейіннен қалпына келтіре отырып, оларды айырбастау үшін құжаттарды аумақтық қазынашылық бөлімшесіне береді.
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі осы тармақта көрсетілген құжаттардың уақтылы ұсынылуын қамтамасыз етеді.

Сноска. Пункт 843 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
844. В случае необходимости расходования средств внешнего займа или связанного гранта в национальной валюте, администратор бюджетной программы предоставляет в территориальное подразделение казначейства до 10-00 часов заявку на реконвертацию иностранной валюты со специального счета внешнего займа или связанного гранта, открытого в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, на контрольном счете наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта. Расходование средств внешнего займа или связанного гранта с контрольного счета наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта осуществляется на основании счета к оплате и заявки на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта со специального счета внешнего займа или связанного гранта, предоставляемых администратором бюджетной программы в территориальное подразделение казначейства.
В случае необходимости расходования средств внешнего займа или связанного гранта в иностранной валюте, отличной от валюты займа или связанного гранта, администратор бюджетной программы предоставляет в территориальное подразделение казначейства до 10-00 часов заявку на реконвертацию иностранной валюты со специального счета внешнего займа или связанного гранта на контрольном счете наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта. Одновременно предоставляется счет к оплате и заявка на конвертацию иностранной валюты с контрольного счета наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта на счет к специальному счету внешнего займа или связанного гранта в иностранной валюте, отличной от валюты займа или связанного гранта.
Расходование средств внешнего займа или связанного гранта со счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта осуществляется на основании заявления на перевод денег в иностранной валюте и заявки на снятие средств правительственного внешнего займа или связанного гранта со специального счета внешнего займа или связанного гранта, предоставляемых администратором бюджетной программы в территориальное подразделение казначейства.
845. Деньги в национальной (иностранной) валюте, реконвертированные со специального счета внешнего займа или связанного гранта, открытого в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, на контрольном счете наличности реконвертации внешнего займа или связанного гранта (на счет к специальному счету внешнего займа или связанного гранта), должны быть использованы администратором бюджетной программы по назначению в течение пяти рабочих дней.
В случае неиспользования либо недоиспользования денег в национальной (иностранной) валюте в течение указанного срока, администратор бюджетной программы предоставляет в территориальное подразделение казначейства документы для их конвертации с последующим восстановлением суммы в иностранной валюте на специальный счет внешнего займа или связанного гранта, с которого были реконвертированы (конвертированы) деньги в национальную (иностранную) валюту.
Администратор бюджетной программы обеспечивает своевременность предоставления указанных в настоящем пункте документов.

19-параграф. Мемлекет кепілгерлігімен қарыздар алу және оларды пайдалану, сондай-ақ мемлекет кепілгерлігі бойынша міндеттемелерді орындауға бөлінген республикалық бюджет қаражатын қайтару тәртібі
846. Мемлекет кепілгерлігін алудың және пайдаланудың осы параграф (бұдан әрі - параграф) мемлекеттік емес қарыздар бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекет кепілгерлігін беру рәсімін (бұдан әрі - мемлекет кепілгерлігі) анықтайды.
847. Мемлекет кепілгерлігін беру процесі мынадай негізгі кезеңдерінен тұратын іс-шаралар кешенін қамтиды:
МЖӘ жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды іріктеу;
МЖӘ жобалары, оның ішінде концессиялық жобалардың тізбесін қалыптастыру, қарау және бекіту;
мемлекет кепілгерлігін беру.
Ескерту. 847-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
848. Мемлекет кепілгерлігін беру процесінің негізгі қатысушылары қарыз алушылар, салалық уәкілетті органдар, экономикалық жоспарлау жөніндегі, бюджетті атқару, қоршаған ортаны қорғау, Республикалық бюджет комиссиясы, Банк, МЖӘ дамыту орталығы, концессиясы мәселелері жөніндегі мамандандырылған ұйым немесе қарыз беруші болып табылады.
Ескерту. 848-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
849. Қарыз алушылар:
1) ТЭН және облигацияларды шығару проспектісінің жобасын конкурстық өтінімдер құрамында дайындауды жүзеге асырады;
2) осы Ережеге және мемлекет кепілгерлігін беру процесіне қатысушылардың талаптарына сәйкес МЖӘ жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды, қарау үшін талап етілетін құжаттама беруді қамтамасыз етеді;
3) жыл сайын қарыз берушіге және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға алдыңғы сақтандыру шартының мерзімі өткенге дейін кемінде бір ай қалғанда сақтандыру шартын береді;
4) МЖӘ шартың, оның ішінде концессия шартын жасасады;
5) облигацияларды ұстаушылардың өкілімен облигацияларды ұстаушылардың мүдделерін білдіру туралы шарт жасасады.
Ескерту. 849-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
850. Салалық уәкілетті органдар:
1) ТЭН дайындауды жүзеге асырады;
2) МЖӘ жобаларының, оның ішінде концессиялық жобалардың салалық сараптамасын жүргізеді;
3) салалық сараптама нәтижелері бойынша тиісті қорытынды береді;
4) мемлекет кепілгерлігін, инфрақұрылымдық облигациялар шығару проспектісінің жобасын, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның концессиялық өтінімі сараптамасының оң қорытындысын алуға үміткер әлеуетті жекеше әріптес немесе концессионер конкурсқа ұсынған МЖӘ жобасының, оның ішінде концессиялық жобаның ТЭН және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қажетті сараптамалардың басқа да қорытындыларын қамтитын құжаттаманы жібереді;

Параграф 19. Порядок получения и использования займов
под поручительства государства, а также возврата средств
республиканского бюджета, выделенных на исполнение
обязательств по поручительству государства
846. Настоящий параграф получения и использования поручительств государства (далее - параграф) определяет процедуру предоставления Правительством Республики Казахстан поручительства государства по негосударственным займам (далее - поручительства государства).
847. Процесс предоставления поручительств государства включает комплекс мероприятий, содержащий следующие основные этапы:
отбор проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов;
формирование, рассмотрение и утверждение перечня проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов;
предоставление поручительства государства.
Сноска. Пункт 847 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
848. Основными участниками процесса предоставления поручительств государства являются заемщики, отраслевые уполномоченные органы, уполномоченный орган по государственному планированию, по исполнению бюджета, охраны окружающей среды, Республиканская бюджетная комиссия, Банк, Центр развития ГЧП, специализированная организация по вопросам концессии, заимодатель.
Сноска. Пункт 848 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
849. Заемщики:
1) осуществляют подготовку ТЭО и проекта проспекта выпуска облигаций в составе конкурсной заявки;
2) обеспечивают предоставление документации, требуемой для рассмотрения проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов в соответствии с настоящими Правилами и требованиями участников процесса предоставления поручительств государства;
3) ежегодно предоставляют заимодателю и уполномоченному органу по исполнению бюджета договор страхования не позднее одного месяца до истечения срока, предыдущего договора страхования;
4) заключают договор ГЧП, в том числе договор концессии;
5) заключают договор о предоставлении интересов держателей облигаций с представителем держателей облигаций.
Сноска. Пункт 849 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
850. Отраслевые уполномоченные органы:
1) осуществляют подготовку ТЭО;
2) проводят отраслевую экспертизу проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов;
3) предоставляют соответствующее заключение по результатам отраслевой экспертизы;
4) направляют документацию, включающую в себя ТЭО проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта, представленного на конкурс потенциальным частным партнером либо концессионером, претендующим на получение поручительства государства, проекта проспекта выпуска инфраструктурных облигаций, положительного заключения экспертизы концессионной заявки уполномоченного органа по государственному планированию и других экспертиз, необходимых в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

5) МЖӘ шартың, оның ішінде концессия шартын жасасады.
Ескерту. 850-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
851. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган:
1) МЖӘ жобаларының, оның ішінде концессиялық жобалардың қаржылық сараптамасын жүзеге асырады;
2) кепілгерлік шартын жасайды;
3) мемлекет кепілгерліктерін ұсынады.
Ескерту. 851-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
852. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық уәкілетті орган жоспарланған қызметті іске асыруға, оларды іске асыру туралы шешім қабылдау алдындағы кезеңдегі жоспарланған қызметтің экологиялық талаптарына сәйкестігін бағалауға байланысты ықтимал теріс салдарлардың алдын алу және өндіргіш күштерді орналастыру және дамыту салдарынан экологиялық жағдайдың болжамданған өзгеруін сараптамалық қамтамасыз ету мақсатында МЖӘ жобасының, оның ішінде концессиялық жобаның мемлекеттік экологиялық сараптамасын жүзеге асырады.
Ескерту. 852-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
853. Мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган:
бюджеттiк инвестициялар мен концессия сауалдары бойынша құжаттамаға сараптама және бағалау жүргiзу үшін концессия мәселелерi бойынша мамандандырылған ұйымды, немесе МЖӘ мәселелерi бойынша құжаттамаларға сараптама және бағалау жүргiзу үшін МЖӘ-ні дамыту орталығын тартады;
МЖӘ жобасының, оның ішінде концессиялық жобаның, конкурстық құжаттамасын және МЖӘ шартын, оның ішінде концессия шартын келiседi;
жоспарланған кезеңге мемлекет лимитiн беру немесе кепiлгерлiгiнiң лимит көлемiнiң ұлғаюы бойынша ұсынысты, кезекті қаржы жылының лимитi шегiнде олар бойынша мемлекет кепілгерлігі лимитiнiң берiлуi немесе көлемiнiң ұлғаюы мүмкiн МЖӘ жобаларының, оның ішінде концессиялық жобалардың тiзбесінің жобасын қалыптастырады және республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгiзедi.
Ескерту. 853-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
854. Облигацияларды ұстаушылардың өкілі:
1) қарыз берушілер алдында облигацияларды шығару проспектісімен белгіленген міндеттемелерді эмитенттердің орындауын бақылайды;
2) шартты салымның арнайы шотында (қызмет көрсету шоты) эмитенттің қаражат жинау мониторингін жүзеге асырады;
3) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға шартты салымның арнайы шотында (қызмет көрсету шоты) эмитенттің қаражат жинау бойынша міндеттемелерін орындауы туралы ақпарат береді;
4) қарыз берушінің құқығы мен мүддесін қорғауға бағытталған шараларды қолданады;

5) заключают договор ГЧП, в том числе договор концессии.
Сноска. Пункт 850 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
851. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета:
1) осуществляет финансовую экспертизу проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов;
2) заключает договор поручительства;
3) предоставляет поручительства государства.
Сноска. Пункт 851 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
852. Центральный уполномоченный орган в области охраны окружающей среды осуществляет государственную экологическую экспертизу проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта в целях предотвращения возможных негативных последствий, связанных с реализацией планируемой деятельности, оценкой соответствия экологическим требованиям планируемой деятельности на стадиях, предшествующих принятию решения об их реализации и обеспечения экспертной оценки прогнозируемых изменений экологической обстановки вследствие размещения и развития производственных сил.
Сноска. Пункт 852 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
853. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию:
привлекает специализированную организацию по вопросам концессии для проведения экспертиз и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и концессии, или Центра развития ГЧП для проведения экспертиз и оценки документации по вопросам ГЧП;
согласовывает конкурсную документацию проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта и договор ГЧП, в том числе договор концессии;
формирует и вносит на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии предложение по лимиту предоставления или увеличения объема лимита поручительств государства на планируемый период, проект перечня проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, по которым возможно предоставление или увеличение объема лимита поручительства государства в пределах лимита очередного финансового года.
Сноска. Пункт 853 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
854. Представитель держателей облигаций:
1) контролирует исполнение эмитентом обязательств, установленных проспектом выпуска облигаций, перед заимодателями;
2) осуществляет мониторинг накопления эмитентом средств на специальном счете условного вклада (счете обслуживания);
3) информирует центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета о выполнении эмитентом обязательств по накоплению средств на специальном счете условного вклада (счете обслуживания);
4) принимает меры, направленные на защиту прав и интересов заимодателей;

5) осы тармақтың 1)-3) тармақшаларына сәйкес өз іс-әрекеттері туралы және осындай іс-әрекеттердің нәтижелері туралы қарыз берушіге ақпарат береді;
6) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен кепілдік беру шартын жасасады;
7) қарыз алушымен облигацияларды ұстаушылардың мүдделерін білдіру туралы шарт жасасады;
8) облигацияларды ұстаушылардың мүдделерін білдіру туралы шартты бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға береді.
855. Республикалық бюджет комиссиясы:
жоспарланған кезеңге мемлекет кепілгерлігін беру немесе лимит көлемінің ұлғаюы лимитін;
МЖӘ жобаларының, оның ішінде концессиялық жобалардың тізбесін;
әрбір МЖӘ жобасы, оның ішінде концессиялық жоба үшін жоспарланған кезеңге мемлекет кепілгерлігін беру немесе лимит көлемінің ұлғаюы лимиті шегінде мемлекет кепілгерлігінің мөлшерін анықтайды.
Ескерту. 855-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
856. Мемлекеттің кепілгерлігін беру процесінде басқа мемлекеттік органдар және заңнамаға сәйкес МЖӘ жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды, бағалауды (сараптауды) жүргізуге өкілеттік берілген өзге ұйымдар өз құзыреті бөлігінде қатысады.
Ескерту. 856-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
857. Кепілгерлік бойынша міндеттемелерді мемлекет орындаған жағдайда республикалық бюджеттен оқшауландырылған қаражатты орындау сақтандыру шарты негізінде жүргізіледі.
858. Мемлекет кепілгерлігі бойынша міндеттемелерді орындауға бөлінген республикалық бюджет қаражатын қайтаруды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мен Банк арасында жасасқан тапсырма шарты негізінде Банк жүзеге асырады.
20-параграф. Қазақстан Республикасының мемлекет кепілгерлігін
беру рәсімі
859. Қазақстан Республикасының Үкіметі мемлекет кепілгерлігімен тартылатын мемлекетті емес қарыз есебінен қаржыландыруға ұсынылатын МЖӘ жобалардың, оның ішінде концессиялық жобалардың, тізбесін бекіткеннен кейін салалық уәкілетті орган қарыз алушымен МЖӘ шартын, оның ішінде концессия шартын жасасады.
Ескерту. 859-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
860. Салалық уәкілетті орган (жекеше әріптестің не концессионердің айқындауы бойынша конкурсты ұйымдастырушы) мемлекет кепілгерлігін алуға үміткер қарыз алушы конкурсқа ұсынған МЖӘ жобасының, оның ішінде концессиялық жобаның ТЭН-ін, инфрақұрылымдық облигацияларды шығару проспектісінің жобасын, конкурстық немесе концессиялық өтінімінің салалық сараптамасының және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның экономикалық сараптамасының және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қажет басқа да сараптамалардың оң қорытындыларын ұсынғаннан кейін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган МЖӘ жобасының, оның ішінде концессиялық жобаның қаржылық сараптамасын жүргізуді ұйымдастырады және екі ай ішінде жекеше әріптестің не концессионердің айқындауы бойынша конкурсты ұйымдастырушыға жіберетін тиісті қорытындыны дайындайды.

5) информирует заимодателей о своих действиях в соответствии с подпунктами 1) - 3) настоящего пункта и о результатах таких действий;
6) заключает договор поручительства с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета;
7) заключает договор о представлении интересов держателей облигаций с заемщиком;
8) предоставляют договор о представлении интересов держателей облигаций в уполномоченный орган по исполнению бюджета.
855. Республиканская бюджетная комиссия:
определяет лимит предоставления или увеличения объема лимита поручительств государства на планируемый период;
определяет перечень проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов;
определяет для каждого проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта размер поручительства государства в пределах лимита предоставления или увеличения объема лимита поручительства государства на планируемый период.
Сноска. Пункт 855 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
856. В процессе предоставления поручительства государства участвуют другие государственные органы и иные организации, уполномоченные в соответствии с законодательством на проведение оценки (экспертизы) проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов в части своей компетенции.
Сноска. Пункт 856 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
857. В случае исполнения государством обязательств по поручительству, восполнение выделенных средств из республиканского бюджета производится на основании договора страхования.
858. Возврат средств республиканского бюджета, выделенных на исполнение обязательств по поручительству государства, осуществляется Банком на основании договора поручения, заключенном между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и Банком в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Параграф 20. Процедура предоставления поручительства
государства Республики Казахстан
859. После утверждения Правительством Республики Казахстан перечня проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, предлагаемых к финансированию за счет негосударственных займов, привлекаемых под поручительство государства, отраслевой уполномоченный орган заключает с заемщиком договор ГЧП, в том числе договор концессии.
Сноска. Пункт 859 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
860. После предоставления отраслевым уполномоченным органом (организатором конкурса по определению частного партнера либо концессионера) ТЭО проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта, представленного на конкурс заемщиком, претендующим на получение поручительства государства, проекта проспекта выпуска инфраструктурных облигаций, положительного заключения отраслевой экспертизы, и экономической экспертизы конкурсной либо концессионной заявки уполномоченного органа по государственному планированию и других экспертиз, необходимых в соответствии с законодательством Республики Казахстан, уполномоченный орган по исполнению бюджета организует проведение финансовой экспертизы проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта и в течение двух месяцев готовит соответствующее заключение, которое направляет организатору конкурса по определению частного партнера либо концессионера.

Ескерту. 860-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
861. Жекеше әріптестің не концессионердің айқындауы бойынша конкурсты ұйымдастырушы бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның МЖӘ жобасының, оның ішінде концессиялық жобасының қаржылық сараптамасының оң қорытындысы негізінде жоспарланған кезеңге мемлекет кепілгерлігін ұсыну лимитінің шегінде МЖӘ жобасы, оның ішінде концессиялық жоба бойынша мемлекет кепілгерлігін беру туралы ақпаратты дайындайды және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді.
Ескерту. 861-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
862. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган МЖӘ жобасы, оның ішінде концессиялық жоба бойынша мемлекет кепілгерлігін беру туралы мәселені Республикалық бюджет комиссиясына шығарады. Республикалық бюджет комиссиясы жоспарлы кезеңге мемлекет кепілгерлігін ұсыну лимитінің шегінде МЖӘ жобасы, оның ішінде концессиялық жоба бойынша мемлекет кепілгерлігінің мөлшерін айқындайды.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган конкурс ұйымдастырушысына жекеше әріптестің не концессионердің айқындауы бойынша Республикалық бюджет комиссиясы шешімінің хаттамасынан үзінді көшірмені алған сәттен бастап 5 жұмыс күні ішінде жібереді.
Ескерту. 862-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
863. Қарыз алушы МЖӘ жобасы, оның ішінде концессиялық жоба құрылысының құнын ұлғайту ТЭН-ін, инфрақұрылымдық облигацияларды шығару проспектісіне енгізілетін өзгерістер жобасын, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган сараптамасының және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қажет басқа да сараптамалардың оң қорытындыларын ұсынғаннан кейін, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган МЖӘ жобасы, оның ішінде концессиялық жоба бойынша мемлекет кепілгерлігінің мөлшерін ұлғайтуға қаржылық сараптама жүргізуді ұйымдастырады және 30 (отыз) жұмыс күні ішінде тиісті қорытынды дайындайды.
Ескерту. 863-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
864. Мемлекет кепілгерлігінің көлемін ұлғайту:
1) егер мемлекеттік сараптамадан өткен жобалау-сметалық құжаттамаға өзгерістер немесе конкурс өткізу кезінде ескерілмеген толықтырулар енгізілсе және осындай өзгеріс немесе толықтыру сомасын қосымша қаржыландыру туралы МЖӘ шарты, оның ішінде концессия шарты, тараптарының бірлескен шешімі қабылданса;

Сноска. Пункт 860 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
861. Организатор конкурса по определению частного партнера либо концессионера на основании положительного заключения финансовой экспертизы проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта уполномоченного органа по исполнению бюджета подготавливает и направляет информацию о предоставлении поручительства государства по проекту ГЧП, в том числе концессионному проекту в пределах лимита предоставления поручительства государства на планируемый период в центральный уполномоченный орган по государственному планированию.
Сноска. Пункт 861 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
862. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию выносит на Республиканскую бюджетную комиссию вопрос о предоставлении поручительства государства по проекту ГЧП, в том числе концессионному проекту. Республиканская бюджетная комиссия в пределах лимита предоставления поручительства государства на планируемый период определяет размер поручительства государства по проекту ГЧП, в том числе концессионному проекту.
Центральный уполномоченный орган по государственному планированию направляет организатору конкурса по определению частного партнера либо концессионера выписку из протокола решения Республиканской бюджетной комиссии в течение 5-и рабочих дней с момента получения.
Сноска. Пункт 862 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
863. После предоставления заемщиком ТЭО увеличения стоимости строительства проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта, проекта изменений в проспект выпуска инфраструктурных облигаций, положительного заключения экспертизы уполномоченного органа по государственному планированию и других заключений экспертиз, необходимых в соответствии с законодательством Республики Казахстан, уполномоченный орган по исполнению бюджета организует проведение финансовой экспертизы увеличения объема поручительства государства по проекту ГЧП, в том числе концессионному проекту и в течение 30 (тридцать) рабочих дней готовит соответствующее заключение.
Сноска. Пункт 863 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
864. Увеличение объема поручительства государства осуществляется в соответствии с требованиями бюджетного законодательства Республики Казахстан в случаях необходимости увеличения объема финансирования проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта:
1) если в проектно-сметную документацию, прошедшую государственную экспертизу, внесены изменения или дополнения, не учтенные при проведении конкурса и принято совместное решение сторон договора ГЧП, в том числе договора концессии о дополнительном финансировании на сумму такого изменения или дополнения;

2) егер ұлғайту құрылыс жұмыстарының ұзақ мерзімділігіне және жобалау-сметалық құжаттамада ескерілмеген МЖӘ объектісінің, оның ішінде концессия объектісінің, құрылысы құнына жекеше әріптеске немесе концессионерге тәуелді емес объективті себептердің (форс-мажорлық жағдайлар, инфляция, дағдарыс, салық саясатының өзгеруі және басқалары) ықпал етуіне байланысты болса, МЖӘ жобасын, оның ішінде концессиялық жобаны, қаржыландыру көлемін ұлғайту қажет болған жағдайларда, Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 864-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
865. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның МЖӘ жобасының, оның ішінде концессиялық жобаның қаржылық сараптамасы бойынша қорытындысы мыналарды:
мемлекет кепілгерлігімен тартылатын мемлекеттік емес қарыздың қаржылық шарттарын;
мемлекет кепілгерлігін алғаны туралы өтінім білдіргенге дейін үш жылдан кем емес кезең ішіндегі қарыз алушының қаржылық жай-күйін және заңды мәртебесін;
қарыз алушы берген мемлекет кепілгерлігі бойынша қамтамасыз етілуін;
қаржылық және техникалық тәуекелдерді;
мемлекет кепілгерлігін алуға үміткер тұлғаларға қойылатын Бюджет кодексінің талаптарына қарыз алушының сәйкес келуін бағалауды қамтиды.
Ескерту. 865-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
866. Мемлекеттің берілген кепілгерлігінің көлемін ұлғайтудың міндетті шарттары мыналар:
1) мемлекет кепілгерліктерінің жоспарланған кезеңге арналған жалпы лимитінің болуы;
2) МЖӘ жобасының, оның ішінде концессиялық жобаның, экономикалық өзін-өзі өтеу параметрлерінің сақталуы (оның ішінде болжамды кассалық айырмашылықтардың болмауы, таза келтірілген құнның оң көрсеткішінің болуы, МЖӘ жобасының, оның ішінде концессиялық жобаның ішкі кірістілік нормасын сақтау) және МЖӘ шартында, оның ішінде концессия шартында көзделген қаржы ковенанттарын орындау (қарыз алушының кейбір қаржылық көрсеткіштерді белгілі бір деңгейде ұстау міндеттемелері);
3) МЖӘ объектісі, оның ішінде концессия объектісі құрылысының ұлғаю құны кемінде 20 (жиырма) пайыз құрайтын мөлшерге дейін МЖӘ объектісінің, оның ішінде концессия объектісінің құрылысына/ қайтажаңартылуына жекеше әріптес немесе концессионер салатын жеке қаражат мөлшерін тепе-тең ұлғайту;
4) сақтандыру шарты ұсынылмай мемлекет кепілгерлігі берілген жағдайларды қоспағанда, мемлекет кепілгерлігінің көлемін ұлғайту сомасына мемлекет кепілгерлігі жөніндегі міндеттемелерді орындауға алынған республикалық бюджет қаражатының қайтарымдылығын қамтамасыз ету талаптарын қанағаттандыратын сақтандыру шартының сомасын ұлғайту болып табылады.

2) если увеличение связано с долгосрочностью строительных работ и влиянием объективных, независящих от частного партнера либо концессионера причин (форс-мажорных обстоятельств, инфляции, кризиса, изменение налоговой политики и других) на стоимость строительства объекта ГЧП, в том числе объекта концессии, не учтенных в проектно-сметной документации.
Сноска. Пункт 864 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
865. Заключение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета по финансовой экспертизе проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта включает оценку:
финансовых условий негосударственного займа, привлекаемых под поручительство государства;
финансового состояния и юридического статуса заемщика за период не менее одного года до обращения о получении поручительства государства;
обеспечения по поручительству государства, предоставляемого заемщиком;
финансовых и технических рисков;
соответствия заемщика требованиям Бюджетного кодекса, предъявляемым к лицам, претендующим на получение поручительства государства.
Сноска. Пункт 865 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
866. Обязательными условиями увеличения объема выданного поручительства государства являются:
1) наличие общего лимита поручительств государства на планируемый период;
2) сохранение экономических параметров окупаемости проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта (в том числе отсутствие прогнозных кассовых разрывов, наличие положительного показателя чистой приведенной стоимости, сохранение внутренней нормы доходности проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта) и выполнения финансовых ковенант (обязательств заемщика поддерживать некоторые финансовые показатели на определенном уровне), предусмотренных в договоре ГЧП, в том числе договоре концессии;
3) пропорциональное увеличение размера собственных средств, вкладываемых частным партнером либо концессионером в строительство/реконструкцию объекта ГЧП, в том числе объекта концессии, до размера составляющего не менее 20 (двадцать) процентов увеличиваемой стоимости строительства объекта ГЧП, в том числе объекта концессии;
4) увеличение суммы договора страхования удовлетворяющего требованиям обеспечения возвратности средств республиканского бюджета, отвлеченных на исполнение обязательств по поручительству государства на сумму увеличения объема поручительства государства, за исключением случаев, когда поручительство государства предоставлено без предоставления договора страхования.

Ескерту. 866-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
867. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган кезекті қаржы жылының лимиті шегінде МЖӘ жобасы, оның ішінде концессиялық жоба бойынша мемлекет кепілгерлігін ұлғайту туралы мәселені қалыптастырады және Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
Ескерту. 867-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
868. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган Республикалық бюджет комиссиясының шешімін алған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде бюджет комиссиясының шешімі хаттамасынан үзінді көшірмені және қаржылық сараптама қорытындысының көшірмесін салалық уәкілетті органға (мемлекеттік әріптеске не концедентке) жолдайды.
Ескерту. 868-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
869. Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында көзделген барлық қажетті талаптар қанағаттандырылған кезде, бюджет заңнамасында белгіленген жағдайларды қоспағанда, мемлекет кепілгерлігі бойынша міндеттемелерді орындауға алынған республикалық бюджет қаражатының қайтарымдылығын қамтамасыз ету талаптарын қанағаттандыратын сақтандыру шарты ресімделген және берілген, қарыз алушы мемлекет кепілгерлігін ұсынғаны үшін біржолғы төлемді (алымды) алдын ала төлеген соң, мемлекет кепілгерлігі кепілгерлік шартын жасау арқылы беріледі.
Бұл ретте, сақтандыру шартын беру мерзімдері мен шарттары және қарыз қайтарымын қамтамасыз ету жөніндегі сақтандыру шартына қойылатын талаптар кепілгерлік шартында көзделеді.
Кепілгерлік шартының мерзімі МЖӘ шартын, оның ішінде концессия шартын, қолдану мерзімінен аспайды.
Қарыз алушы МЖӘ шартын, оның ішінде концессия шартын жасасқан сәттен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде сақтандыру шартын жасайды.
Ескерту. 869-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
870. Республикалық бюджет комиссиясының шешімі негізінде салалық уәкілетті орган (мемлекеттік әріптес немесе концедент) тиісті шешім қабылдау үшін қаулы жобасын әзірлейді және оны мүдделі мемлекеттік органдармен келіседі және Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді.
Ескерту. 870-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
871. МЖӘ шартына, оның ішінде концессия шартына, өзгерістер мен толықтырулар жобасына мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның келісімдерін алғаннан кейін және егер МЖӘ жобасы, оның ішінде концессиялық жоба табиғи монополиялар саласында реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органның табиғи монополиялар салаларында және реттелуші нарықтарда іске асырылатын болса, МЖӘ шартына, оның ішінде концессия шартына қосымша келісім жасалады. МЖӘ шартына, оның ішінде концессия шартына қосымша келісім заңнамада белгіленген тәртіппен тіркелуге жатады.

Сноска. Пункт 866 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
867. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию формирует и вносит на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии вопрос об увеличении объема поручительства государства по проекту ГЧП, в том числе концессионному проекту в пределах лимита очередного финансового года.
Сноска. Пункт 867 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
868. Уполномоченный орган по государственному планированию в течение 5-и рабочих дней со дня получения решения Республиканской бюджетной комиссии направляет выписку из протокола решения бюджетной комиссии и копию заключение финансовой экспертизы отраслевому уполномоченному органу (государственному партнеру либо концеденту).
Сноска. Пункт 868 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
869. Поручительство государства предоставляется путем заключения договора поручительства после оформления и предоставления договора страхования, удовлетворяющего требованиям обеспечения возвратности средств республиканского бюджета, отвлеченных на исполнение обязательств по поручительству государства, за исключением случаев, установленных бюджетным законодательством, оплаты заемщиком предварительной единовременной платы (сбора) за предоставление поручительства государства, при удовлетворении всех необходимых требований, предусмотренных бюджетным законодательством Республики Казахстан.
При этом сроки и условия предоставления договора страхования и требования к договору страхования по обеспечению возвратности займа предусматриваются в договоре поручительства.
Срок договора поручительства не превышает срок действия договора ГЧП, в том числе договора концессии.
Заемщик заключает договор страхования в течение 60 (шестьдесят) календарных дней с момента заключения договора ГЧП, в том числе договора концессии.
Сноска. Пункт 869 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
870. На основании решения республиканской бюджетной комиссии отраслевой уполномоченный орган (государственный партнер либо концедент) разрабатывает и согласовывает с заинтересованными государственными органами и вносит в Правительство Республики Казахстан проект постановления для принятия соответствующего решения.
Сноска. Пункт 870 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
871. После получения согласования проекта изменений и дополнений в договор ГЧП, в том числе договор концессии уполномоченного органа по государственному планированию, уполномоченного органа по исполнению бюджета и в случае если проект ГЧП, в том числе концессионный проект реализуется в сферах естественных монополий уполномоченного органа, осуществляющего регулирование в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, заключается дополнительное соглашение к договору ГЧП, в том числе договору концессии. Дополнительное соглашение к договору ГЧП, в том числе договору концессии подлежит регистрации в установленном законодательством порядке.

Ескерту. 871-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
872. Мемлекет кепілгерлігінің көлемін ұлғайту Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында көзделген барлық қажетті талаптар қанағаттандырылған кезде МЖӘ шартына, оның ішінде концессия шартына қосымша келісім жасалған, мемлекет кепілгерлігін ұлғайту сомасына мемлекет кепілгерлігі бойынша міндеттемелерді орындауға алынған республикалық бюджет қаражатының қайтарымдылығын қамтамасыз ету талаптарын қанағаттандыратын сақтандыру шарты ресімделген және берілген, қарыз алушы мемлекет кепілгерлігінің ұлғайған бөлігі үшін біржолғы төлемді (алымды) алдын ала төлеген соң, кепілгерлік шартына қосымша келісім шарт жасау арқылы Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде жүргізіледі.
Ескерту. 872-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
873. Облигацияларды ұстаушыларының мүдделерін білдіру туралы шарт мыналарды қамтиды:
Қарыз алушыларға қойылатын талаптарды:
а) инфрақұрылымдық облигациялар бойынша ағымдағы міндеттемелерді қамтамасыз ету үшін қажетті алдағы төлемдер мөлшерінде шартты салымның (қызмет көрсету шотының) арнайы шотында ақша сомасын жинауды жүргізу;
б) МЖӘ объектісін, оның ішінде концессия объектісін, құру үшін ғана пайдаланыла алатын инфрақұрылымдық облигацияларын орналастырудан арнайы несие шотына ақша сомасын жинауды жүргізу;
в) банктік шоттардың, оның ішінде ҚР ҰБ және екінші деңгейдегі банктердегі бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган мен облигацияларды ұстаушының өкіліне бар-жоғы туралы мәліметтерді заңнамада белгіленген тәртіппен ұсыну;
г) облигацияларды ұстаушының өкіліне мемлекеттік емес қарыз толық өтелгенге дейін жыл сайынғы бизнес-жоспарды ұсыну;
д) қаржылық есептіліктің үлгілік нысанын (бухгалтерлік балансты, қаржы-шаруашылық қызметтің нәтижелері туралы есепте) және қаржылық жай-күйін анықтайтын басқа да қажетті құжаттарды облигацияларды ұстаушының өкіліне ай сайын ұсыну.
Облигацияларды ұстаушының өкілі қарыз алушының қаржы-экономикалық жай-күйіне талдау жүргізуі және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға тиісті талдау қорытындылары туралы ақпараты ұсынуы қажет.
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган қарыз алушымен және облигацияларды ұстаушының өкілімен бірлесіп анықтайтын шартты салымның арнайы шотына (қызмет көрсету шоты) ақша аударудың нормасы мен кезеңділігін (кестесін) қамтиды.
Ақшаны қарыз алушы шартты салымның арнайы шотына (қызмет көрсету шоты) келісімге сәйкес тиісті соманы тұрақты аудару арқылы аударады.
Шартты салымның арнайы шотының (қызмет көрсету шотының) қаражатын жинау мен қалпына келтіру мерзімін бұзған жағдайда қарыз алушы жолсыздықтың әрбір жағдайы үшін алдағы төлемдер сомасынан мерзімі өткен әрбір күн үшін нөл бүтін оннан бір пайыз мөлшерінде айыппұл төлейді.

Сноска. Пункт 871 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
872. Увеличение объема поручительства государства производится на основании решения Правительства Республики Казахстан, путем заключения дополнительного соглашения к договору поручительства, при условии заключения дополнительного соглашения к договору ГЧП, в том числе договору концессии, после оформления и предоставления договора страхования удовлетворяющего требованиям обеспечения возвратности средств республиканского бюджета, отвлеченных на исполнение обязательств по поручительству государства на сумму увеличения поручительства государства, оплаты заемщиком предварительной единовременной платы (сбора) за увеличенную часть поручительства государства, при удовлетворении всех необходимых требований, предусмотренных бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 872 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
873. Договор о представлении интересов держателей облигаций включает:
требования к заемщикам:
а) проводить накопление суммы денег на специальном счете условного вклада (счете обслуживания) в размере предстоящих платежей, необходимой для обеспечения текущих обязательств по инфраструктурным облигациям;
б) проводить накопление суммы денег на специальном ссудном счете от размещения инфраструктурных облигаций, которые могут использоваться только для создания объекта ГЧП, в том числе объекта концессии;
в) предоставлять сведения уполномоченному органу по исполнению бюджета и представителю держателей облигаций об имеющихся банковских счетах, в том числе, в НБ РК и банках второго уровня в установленном законом порядке;
г) предоставлять представителю держателей облигаций ежегодный бизнес-план до полного погашения негосударственного займа;
д) ежемесячно предоставлять представителю держателей облигаций типовые формы финансовой отчетности (бухгалтерский баланс, отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности) и другие необходимые документы, определяющие финансовое состояние.
Представителю держателей облигаций необходимо проводить анализ финансово-экономического состояния заемщика и предоставления информации об итогах соответствующего анализа уполномоченному органу по исполнению бюджета.
Норму и периодичность (график) перечисления денег на специальный счет условного вклада (счет обслуживания), определяемые уполномоченным органом по исполнению бюджета совместно с заемщиком и представителем держателей облигаций.
Деньги перечисляются заемщиком на специальный счет условного вклада (счет обслуживания) путем регулярного отчисления соответствующих сумм согласно соглашению.
В случае нарушения сроков накопления и восстановления средств специального счета условного вклада (счет обслуживания), заемщик за каждый случай нарушения уплачивает штраф в размере ноль целых одной десятой процентов за каждый календарный день просрочки от суммы предстоящего платежа.

Ескерту. 873-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
874. Мемлекет кепілгерлігін алуға үміткер тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасында анықталған талаптарға сәйкес болуы тиіс.
875. Мемлекет кепілгерлігі әрбір МЖӘ жобасы, оның ішінде концессиялық жоба бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулылары негізінде беріледі.
Ескерту. 875-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
876. Республикалық бюджет комиссиясының шешімі негізінде МЖӘ шартының, оның ішінде концессия шартының жобасы мемлекеттік жоспарлау және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органдармен келісілгеннен кейін салалық уәкілетті орган (конкурсты ұйымдастырушы) қаулы жобасын әзірлейді, мүдделі мемлекеттік органдармен келіседі және тиісті шешім қабылдау үшін оны Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді.
Ескерту. 876-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
877. Кепілгерлік шарты нысанындағы мемлекет кепілгерлігі 2 данада ресімделеді.
13-тарау. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді тіркеу және олардың мониторингі және мемлекеттік міндеттемелері жоқ мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша шарттарды тіркеу
Ескерту. 13-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2020 № 320 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді және мемлекеттік міндеттемелері жоқ мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша шарттарды тіркеу тәртібі
Ескерту. 1-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 14.03.2019 № 226 бұйрығымен.
878. МЖӘ шарттарын, оның ішінде Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың концессияларын, сондай-ақ оларға қосымша келісімдерді тіркеуді бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшесі жүзеге асырады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен немесе оның аумақтық бөлімшесімен тіркелген МЖӘ шарттарына (оның ішінде концессияларын) әлеуеттік өнім берушіні таңдауға негіз болып табылған сапасы мен басқа да талаптары өзгермеген жағдайда, қосымша келісімдер мынадай өзгерістер:
МЖӘ шарттарының атауы (оның ішінде төлем кестесі өзгергенде), саны немесе шарт қатысушыларының ауысуы, соммасы мен іске асырылу мерзімі;
Қазақстан Республикасының заңнамасымен және жасалған шарттың талптарымен қарастырылған жағдайлары мен тәртібінде шарттың бұзылуы болғанда тіркеледі.
Тиісті бюджет комиссиясының қарауынсыз МЖӘ шарттарымен белгіленген мемлекеттік міндеттемелердің мөлшерінің өзгертіліне жол берілмейді.

Сноска. Пункт 873 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
874. Лица, претендующие на получение поручительства государства, должны соответствовать требованиям, определенным законодательством Республики Казахстан.
875. Поручительства государства предоставляются на основании постановлений Правительства Республики Казахстан по каждому проекту ГЧП, в том числе концессионному проекту.
Сноска. Пункт 875 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
876. На основании решения республиканской бюджетной комиссии, после согласования проекта договора ГЧП, в том числе договора концессии с центральными уполномоченными органами по государственному планированию и исполнению бюджета отраслевой уполномоченный орган (организатор конкурса) разрабатывает, согласовывает с заинтересованными государственными органами и вносит в Правительство Республики Казахстан проект постановления для принятия соответствующего решения.
Сноска. Пункт 876 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
877. Поручительство государства в форме договора поручительства оформляется не менее чем в 2-х экземплярах.
Глава 13. Регистрация и мониторинг государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства, в том числе государственных концессионных обязательств, и регистрация договоров по проектам государственно-частного партнерства без государственных обязательств
Сноска. Заголовок главы 13 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.03.2020 № 320 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок регистрации государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства, в том числе государственных концессионных обязательств, и регистрации договоров по проектам государственно-частного партнерства без государственных обязательств
Сноска. Заголовок параграфа 1 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 14.03.2019 № 226.
878. Регистрация договоров ГЧП, в том числе концессии, Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, а также дополнительные соглашения к ним, осуществляются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета или его территориальным подразделением.
Дополнительные соглашения к договорам ГЧП, в том числе концессии, зарегистрированным центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета или его территориальным подразделением, при условии сохранения неизменности качества и других условий, явившихся основой для выбора поставщика, регистрируются в случаях изменения:
наименования, количества или замены участников договора, сумм и сроков реализации договоров ГЧП (в том числе при изменении графиков платежей);
расторжения договора в случаях и порядке, предусмотренных условиями заключенного договора и законодательством Республики Казахстан.
Не допускается изменения размера государственных обязательств, предусмотренного договором ГЧП без рассмотрения соответствующей бюджетной комиссии.

МЖӘ шарты тараптарының келісімі бойынша оның мерзімі "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 2)-тармақшасымен бекітілген мерзім шегінде ұзартылуы мүмкін.
МЖӘ шартының мерзімі мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы заңнамаға сәйкес МЖӘ шартында белгіленген тәртіппен сот шешімінің негізінде ұзартылуы мүмкін.
МЖӘ шарты тараптарының келісімі бойынша МЖӘ шарты өзгертілуі және бұзылуы мүмкін.
Мемлекеттік әріптестің немесе жеке әріптестің талап етуі бойынша МЖӘ шарты сот шешімімен бұзылуы мүмкін.
МЖӘ, оның ішінде концессия шарты тіркеу туралы куәлік болған жағдайда жарамды.
Бұл ретте, МЖӘ шарты, оның ішінде концессиялық, бекітілген болжамдалып отырған төлемдер МЖӘ жобасын іске асырудың орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді кезеңі (МЖӘ жобасының ерекшеліктеріне қарай үш жылдан отыз жылға дейін) белгілерінен қарастырылады.
МЖӘ жобасы мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының тараптары өздеріне алған барлық міндеттемелерді орындағаннан кейін аяқталды деп есептеледі.
Концессия шарттары концедент және концессионермен шарт шеңберінде алынған міндеттемелерді толық орындаған және мерзімі өткен кезде өзінің күшін жояды.
Ескерту. 878-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2020 № 320 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 25.09.2024 № 641 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
879. МЖӘ шарттары/қосымша келісімдер, оның ішінде концессиялар тиісті бюджет комиссиясының шешіміне, сондай-ақ ерекше маңызы бар жобалар бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына, МЖӘ әрбір жеке жобасы бойынша мәслихат шешіміне, оның ішінде концесссиялық жобаға сәйкес шартпен белгіленген сомалар мен мерзімдер шегінде тіркеуге жатады.
Ескерту. 879-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 14.03.2019 № 226 бұйрығымен.
880. МЖӘ шарттарын/қосымша келісімдерді, оның ішінде концессия шарттарын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе оның аумақтық бөлімшесіне тіркеуге ұсынуды орталық мемлекеттік органдар – мемлекеттік әріптестер және жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері оларды "е-Қаржымині" ИААЖ жасағаннан кейін бес жұмыс күнінен кешіктірілмей жүзеге асырады.
Бұл ретте, МЖӘ шарттары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің бекітілген лимиттері, "е-Қаржымині" ИААЖ-ға мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган енгізеді.

По соглашению сторон договора ГЧП срок его действия может быть продлен в пределах срока, установленного подпунктом 2) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве".
Срок действия договора ГЧП может быть продлен по решению суда в порядке, определенном договором ГЧП, в случаях, установленных законодательством о государственно-частном партнерстве.
Договор ГЧП может быть изменен и расторгнут по соглашению сторон договора ГЧП.
По требованию государственного партнера или частного партнера договор ГЧП может быть расторгнут по решению суда.
Договора ГЧП, в том числе концессии, действительны при наличии свидетельства о регистрации.
При этом, предполагаемые платежи, установленные договором ГЧП, в том числе концессии предусматриваются исходя из признака среднесрочного или долгосрочного срока реализации проекта ГЧП (от трех до тридцати лет в зависимости от особенностей проекта ГЧП).
Проект ГЧП считается завершенным после выполнения сторонами договора ГЧП всех взятых на себя обязательств.
Договор концессии прекращает свое действие по истечению срока и полного выполнения обязательств концедента и концессионера, принятых в рамках договора.
Сноска. Пункт 878 - в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.03.2020 № 320 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 25.09.2024 № 641 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
879. Договора/дополнительные соглашения ГЧП, в том числе концессии подлежат регистрации только в пределах сумм и сроков, установленных договором, согласно решения соответствующей бюджетной комиссии, а также постановления Правительства Республики Казахстан по проектам особой значимости или решения маслихата по каждому отдельному проекту ГЧП, в том числе концессионному проекту.
Сноска. Пункт 879 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 14.03.2019 № 226.
880. Предоставление на регистрацию в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета или его территориальное подразделение договоров/дополнительных соглашений ГЧП, в том числе концессии, центральными государственными органами – государственными партнерами и администраторами местных бюджетных программ осуществляется не позднее пяти рабочих дней после их заключения посредством ИАИС "е-Минфин".
При этом, установленные лимиты государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств вносятся в ИАИС "е-Минфин" центральным уполномоченным органом по государственному планированию.

Ескерту. 880-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 14.03.2019 № 226; өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 25.09.2024 № 641 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
881. МЖӘ жобалары шарттары/қосымша келісімдер, оның ішінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқару органдардың концессияларын тіркеу орталық уәкілетті органға немесе оның аумақтық бөлімшесіне "е-Қаржымині" ИААЖ арқылы берілетін тіркеу өтінімі негізінде жүзеге асырылады.
МЖӘ шарттарын/қосымша келісімдерді, оның ішінде концессияларды тіркеу осы Ережеге 137-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалады.
Ескерту. 881-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 14.03.2019 № 226 бұйрығымен.
882. Алып тасталды - ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 14.03.2019 № 226 бұйрығымен.
883. Қазақстан Республикасы Үкіметінің МЖӘ шарттарын/қосымша келісімдерді, оның ішінде концессиялық шарттарын тіркеу үшін орталық мемлекеттік органдар әрбір МЖӘ, оның ішінде концессиялық шарт бойынша:
осы Ережеге 137-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеуге арналған өтінімді;
МЖӘ/қосымша келісім, оның ішінде концессия шартын;
республикалық бюджет комиссиясының шешімін;
мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысын (ерекше маңызы бар МЖӘ жобалары бойынша) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға "е-Қаржымині" ИААЖ арқылы ұсынады.
Ескерту. 883-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 14.03.2019 № 226 бұйрығымен.
884. Жергілікті атқарушы органдардың МЖӘ, оның ішінде концессиялық шарттарды/қосымша келісімдерді тіркеу үшін жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері әрбір МЖӘ, оның ішінде концессиялық шарты бойынша:
осы Ережеге 137-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеуге арналған өтінімді;
МЖӘ/қосымша келісім, оның ішінде концессия шартын;
тиісті бюджет комиссиясының шешімін;
облыс мәслихаты, республикалық маңызы бар қала және астана шешімін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне "е-Қаржымині" ИААЖ арқылы ұсынады.
Ескерту. 884-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 25.09.2024 № 641 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 880 - в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 14.03.2019 № 226; с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 25.09.2024 № 641 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
881. Регистрация договоров/дополнительных соглашений ГЧП, в том числе концессии, Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов осуществляется на основании заявки на регистрацию, которая представляется в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета или его территориальное подразделение посредством ИАИС "е-Минфин".
Заявка на регистрацию договоров/дополнительных соглашений ГЧП, в том числе концессии, составляется по форме согласно приложению 137 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 881 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 14.03.2019 № 226.
882. Исключен приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 14.03.2019 № 226.
883. Для регистрации договоров/дополнительных соглашений ГЧП, в том числе концессии, Правительства Республики Казахстан центральные государственные органы-государственные партнеры по каждому отдельному проекту ГЧП, в том числе концессии, представляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета посредством ИАИС "е-Минфин" следующие документы:
заявку на регистрацию по форме согласно приложению 137 к настоящим Правилам;
договор/дополнительное соглашение ГЧП, в том числе концессии;
решение республиканской бюджетной комиссии;
постановление Правительства Республики Казахстан о принятии государственных обязательств (по проектам ГЧП особой значимости).
Сноска. Пункт 883 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 14.03.2019 № 226.
884. Для регистрации договоров/дополнительных соглашений ГЧП, в том числе концессии, местных исполнительных органов администраторы местных бюджетных программ по каждому отдельному проекту ГЧП, в том числе концессии, представляют в территориальное подразделение центрального уполномоченного органа посредством ИАИС "е-Минфин":
заявку на регистрацию по форме согласно приложению 137 к настоящим Правилам;
договор/дополнительное соглашение ГЧП, в том числе концессии;
решение соответствующей бюджетной комиссии;
решения маслихата области, города республиканского значения и столицы о принятии государственных обязательств.
Сноска. Пункт 884 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.09.2024 № 641 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

885. МЖӘ, оның ішінде концессиялық шарттарын/қосымша келісімді тіркеуді растау (шарттарды бұзу жағдайларын қоспағанда) осы Ережеге 139-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеу туралы куәлік болып табылады.
Ескерту. 885-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 14.03.2019 № 226 бұйрығымен.
886. Бюджетті атқару бойынша орталық уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшелері тіркеуді бес жұмыс күн ішінде өтінімдер мен растау құжаттарын қарастыру, келісу жолымен кейінен тіркеу туралы куәлікті әзірлеумен (шарттарды бұзу жағдайларын қоспағанда) жүзеге асырады.
Ескерту. 886-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 14.03.2019 № 226 бұйрығымен.
887. Куәлік осы Ережеге 139-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада жасалады.
Куәліктің бір данасы бюджетті атқару бойынша орталық уәкілетті органда немесе оның аумақтық бөлімшесінде қалады, басқа данасы мемлекеттік әріптеске (концедентке) немесе тиісінше бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ұсынылады.
Ескерту. 887-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
888. 139-қосымшаға сәйкес нысан бойынша куәлік бюджетті атқару бойынша орталық уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшесімен қол қойылады, жауапты орындаушының құжатты өндеу күнін көрсете отырып қойылған қолымен ресімделеді.
Ескерту. 888-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 14.03.2019 № 226 бұйрығымен.
888-1. МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелері жоқ МЖӘ шарттарын тіркеуді бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшесі жүзеге асырады.
МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелері жоқ МЖӘ шартын тіркеу тиісті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның (республикалық жобалар бойынша) немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның (жергілікті жобалар бойынша) МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелері жоқ екені туралы растау хатын ұсынған жағдайда тиісті бюджет комиссиясының шешімінсіз жүзеге асырылады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен немесе оның аумақтық бөлімшесімен тіркелген мемлекеттік міндеттемелері жоқ МЖӘ шарттарына әлеуеттік өнім берушіні таңдауға негіз болып табылған сапасы мен басқа да талаптары өзгермеген жағдайда, қосымша келісімдер мынадай өзгерістер:
мемлекеттік міндеттемелері жоқ МЖӘ шарттарының атауы, саны немесе шарт қатысушыларының ауысуы, соммасы мен іске асырылу мерзімі;
Қазақстан Республикасының заңнамасымен және жасалған шарттың талптарымен қарастырылған жағдайлары мен тәртібінде шарттың бұзылуы болғанда тіркеледі.
Мемлекеттік міндеттемелері жоқ МЖӘ шарттары бойынша мемлекет ешқандай қаржылық міндеттемелер қабылдамайды.

885. Документом, подтверждающим регистрацию договора/дополнительного соглашения ГЧП, в том числе концессии (за исключением случаев расторжения договоров), является свидетельство о регистрации по форме согласно приложению 139 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 885 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 14.03.2019 № 226.
886. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета или его территориальные подразделения в течении пяти рабочих дней осуществляют регистрацию путем рассмотрения, согласования заявок и подтверждающих документов с последующим формированием свидетельства о регистрации (за исключением случаев расторжения договоров).
Сноска. Пункт 886 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 14.03.2019 № 226.
887. Свидетельство составляется в двух экземплярах по форме согласно приложению 139 к настоящим Правилам.
Один экземпляр свидетельства остается в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета или его территориальном подразделении, другой экземпляр передается государственному партнеру (концеденту) или местному уполномоченному органу по исполнению бюджета соответственно.
Сноска. Пункт 887 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
888. Свидетельство по форме согласно приложению 139 подписывается центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета или его территориальным подразделением, оформляется подписью, проставлением даты обработки документа ответственным исполнителем.
Сноска. Пункт 888 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 14.03.2019 № 226.
888-1. Регистрация договоров ГЧП при отсутствии государственных обязательств по проекту ГЧП осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета или его территориальным подразделением.
Регистрация договора ГЧП при отсутствии государственных обязательств по проекту ГЧП осуществляется без решения соответствующей бюджетной комиссии при предоставлении подтверждающего письма центрального уполномоченного органа по государственному планированию (по республиканским проектам) либо местного уполномоченного органа по государственному планированию (по местным проектам) об отсутствии государственных обязательств по проекту ГЧП.
Дополнительные соглашения к договорам ГЧП без государственных обязательств, зарегистрированным центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета или его территориальным подразделением, при условии неизменности качества и других условий, явившихся основой для выбора поставщика, регистрируется в случаях изменения:
наименования, количества или замены участников договора, сумм и сроков реализации договоров ГЧП без государственных обязательств;
расторжения договора в случаях и порядке, предусмотренных условиями заключенного договора и законодательством Республики Казахстан.
По договорам ГЧП без государственных обязательств государство никаких финансовых обязательств не несет.

Ескерту. Ереже 888-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 14.03.2019 № 226 бұйрығымен.
888-2. Мемлекеттік міндеттемелері жоқ МЖӘ шартын/қосымша келісімдерді орталық мемлекеттік органдармен – мемлекеттік әріптестермен және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті атқарушы органдармен бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе оның аумақтық бөлімшесіне тіркеуге ұсыну оларды жасалғаннан кейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асырылады.
Ескерту. Ереже 888-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 14.03.2019 № 226 бұйрығымен.
888-3. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік міндеттемелері жоқ МЖӘ шарттарын/қосымша келісімдерін тіркеу орталық уәкілетті органға немесе оның аумақтық бөлімшесіне "е-Қаржымині" ИААЖ арқылы берілетін тіркеу өтінімі негізінде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік міндеттемелері жоқ МЖӘ шарттарын/қосымша келісімдерді тіркеу осы Ережеге 140-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
Ескерту. Ереже 888-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 14.03.2019 № 226 бұйрығымен.
888-4. Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік міндеттемелері жоқ МЖӘ шарттарын/қосымша келісімдерді тіркеу үшін орталық мемлекеттік органдар әрбір МЖӘ шарт бойынша осы Ережеге 140-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеуге арналған өтінімге:
мемлекеттік міндеттемелері жоқ МЖӘ шартын/қосымша келісімді;
мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелері жоқ екені туралы растау хатын қоса тіркейді.
Ескерту. Ереже 888-4-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 14.03.2019 № 226 бұйрығымен.
888-5. Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік міндеттемелері жоқ МЖӘ шарттарын/қосымша келісімдерді тіркеу үшін орталық мемлекеттік органдар әрбір МЖӘ шарт бойынша осы Ережеге 140-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеуге арналған өтінімге:
мемлекеттік міндеттемелері жоқ МЖӘ шартын/қосымша келісімді;
мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелері жоқ екені туралы растау хатын қоса тіркейді.

Сноска. Правила дополнены пунктом 888-1 в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 14.03.2019 № 226.
888-2. Предоставление на регистрацию в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета или его территориальное подразделение договоров/ дополнительных соглашений ГЧП без государственных обязательств центральными государственными органами – государственными партнерами и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета осуществляется не позднее пяти рабочих дней после их заключения.
Сноска. Правила дополнены пунктом 888-2 в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 14.03.2019 № 226.
888-3. Регистрация договоров/ дополнительных соглашений ГЧП без государственных обязательств Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов осуществляется на основании заявки на регистрацию, которая представляется в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета или его территориальное подразделение посредством ИАИС "е-Минфин".
Заявка на регистрацию договоров/дополнительных соглашений ГЧП без государственных обязательств составляется по форме согласно приложению 140 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 888-3 в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 14.03.2019 № 226.
888-4. Для регистрации договоров/дополнительных соглашений ГЧП без государственных обязательств Правительства Республики Казахстан, центральные государственные органы по каждому отдельному проекту ГЧП представляют в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета посредством ИАИС "е-Минфин" заявку на регистрацию по форме согласно приложению 140 к настоящим Правилам с прикреплением следующих документов:
договор/дополнительное соглашение ГЧП без государственных обязательств;
подтверждающее письмо центрального уполномоченного органа по государственному планированию об отсутствии государственных обязательств по проекту ГЧП.
Сноска. Правила дополнены пунктом 888-4 в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 14.03.2019 № 226.
888-5. Для регистрации договоров/дополнительных соглашений ГЧП без государственных обязательств местных исполнительных органов, местные уполномоченные органы по исполнению бюджета по каждому отдельному проекту ГЧП представляют в территориальное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета посредством ИАИС "е-Минфин" заявку на регистрацию по форме согласно приложению 140 к настоящим Правилам с прикреплением:
договор/дополнительное соглашение ГЧП без государственных обязательств;
подтверждающее письмо местного уполномоченного органа по государственному планированию об отсутствии государственных обязательств по проекту ГЧП.

Ескерту. Ереже 888-5-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 14.03.2019 № 226 бұйрығымен.
888-6. Мемлекеттік міндеттемелері жоқ МЖӘ шартын/қосымша келісімді тіркеуді растау (шарттарды бұзу жағдайларын қоспағанда) осы Ережеге 141-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеу туралы куәлік болып табылады.
Бюджетті атқару бойынша орталық уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшелері тіркеуді бес жұмыс күн ішінде өтінімдер мен растау құжаттарын қарастыру, келісу жолымен кейінен тіркеу туралы куәлікті әзірлеумен (шарттарды бұзу жағдайларын қоспағанда) жүзеге асырады.
Куәлік осы Ережеге 141-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада жасалады.
Куәліктің бір данасы бюджетті атқару бойынша орталық уәкілетті органда немесе оның аумақтық бөлімшесінде қалады, басқа данасы мемлекеттік әріптеске (концедентке) немесе тиісінше бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ұсынылады.
141-қосымшаға сәйкес нысан бойынша куәлік бюджетті атқару бойынша орталық уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшесімен қол қойылады, жауапты орындаушының құжатты өндеу күнін көрсете отырып қойылған қолымен ресімделеді.
Ескерту. Ереже 888-6-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 14.03.2019 № 226 бұйрығымен.
889. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
890. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
2-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің мониторингі
Ескерту. 2-параграф жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
891. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның атынан тиісінше МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді, қалыптастыру, өзгерту және орындау (өзгерту) процесін бақылау жөніндегі мемлекет қызметі Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің мониторингін білдіреді.
Ескерту. 891-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
892. МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелер мониторингінің объектілері:

Сноска. Правила дополнены пунктом 888-5 в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 14.03.2019 № 226.
888-6. Документом, подтверждающим регистрацию договора/дополнительного соглашения ГЧП без государственных обязательств (за исключением случаев расторжения договоров), является свидетельство о регистрации по форме согласно приложению 141 к настоящим Правилам.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета или его территориальные подразделения в течении пяти рабочих дней осуществляют регистрацию путем рассмотрения, согласования заявок и подтверждающих документов с последующим формированием свидетельства о регистрации (за исключением случаев расторжения договоров).
Свидетельство составляется в двух экземплярах по форме согласно приложению 141 к настоящим Правилам.
Один экземпляр свидетельства остается в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета или его территориальном подразделении, другой экземпляр передается государственному партнеру (концеденту) или местному уполномоченному органу по исполнению бюджета соответственно.
Свидетельство по форме согласно приложению 141 подписывается центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета или его территориальным подразделением, оформляется подписью, проставлением даты обработки документа ответственным исполнителем.
Сноска. Правила дополнены пунктом 888-6 в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 14.03.2019 № 226.
889. Исключен приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
890. Исключен приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
Параграф 2. Мониторинг государственных обязательств
по проектам государственно-частного партнерства, в том числе
государственных концессионных обязательств
Сноска. Параграф 2 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
891. Мониторинг государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов представляет собой деятельность государства в лице центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и местного уполномоченного органа по исполнению бюджета, соответственно, по анализу и контролю процесса формирования, изменения и исполнения государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств.
Сноска. Пункт 891 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
892. Объектами мониторинга государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств являются:

1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелері, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелері;
2) жергілікті атқарушы органдардың МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелері болып табылады.
893. МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің мониторинг объектісі:
1) МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің, МЖӘ шартына, оның ішінде концессия шартына сәйкес орындалуын жүзеге асыруды қамтамасыз етуді және бақылауды;
2) МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің орындалу жағдайларына көрсеткіштердің ықпалын қамтиды.
Ескерту. 893-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
894. МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің, оның ішінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің мониторингін бюджетті атқару бойынша орталық уәкілеті орган жүзеге асырады.
МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің, оның ішінде жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің мониторингін бюджетті атқару бойынша жергілікті уәкілеті орган жүзеге асырады.
Ескерту. 894-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
895. МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелері, оның ішінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелері МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді, оның ішінде МЖӘ жасалған шарттар немесе концессия бойынша мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді толығымен төлеген кезде орындалды деп саналады.
Ескерту. 895-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
896. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
1-қосымша
Нысан
Төлемдер бойынша мемлекеттік мекемені қаржыландырудың жеке жоспарының жобасы
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2021 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өңір _______________________________
Бюджеттің түрі _____________________
Кезең ______________________________
Өлшем бірлігі ______________________
Бюджеттік бағдарламалардың
әкімшісі ___________________________
Мемлекеттік мекеме _________________
Әкімшінің коды Мемлекеттік мекеменің коды Бағдарлама Кіші бағдарлама Ерекшелік
Шығыстардың атауы
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наур ыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
______________________________________________
______________________________________________
______________________________________________
Орталық атқарушы органның аппарат
басшысы (белгіленген тәртіппен орталық
атқарушы органның аппарат басшысының
өкілеттіктері жүктелген лауазымды адам/
мемлекеттік мекеменің басшысы ______ ___________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Мөр орны
Қаржыландырудың жеке жоспарын жасауға
жауапты мемлекеттік мекеменің құрылымдық
бөлімшесінің басшысы ______ ____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
2-қосымша
Нысан
Бекітемін"
орталық атқарушы органның
аппарат басшысы (белгіленген
тәртіппен орталық атқарушы
органның аппарат басшысының
өкілеттіктері жүктелген
лауазымды адам)/бюджеттік
бағдарламалар әкімшісінің
басшысы
___________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса ) (бұдан әрі ‒ТАӘ)
"___" _________________ жылы
Мөр орны
Төлемдер бойынша мемлекеттік мекемені қаржыландырудың жеке жоспары

1) государственные обязательства по проектам ГЧП, в том числе государственные концессионные обязательства Правительства Республики Казахстан;
2) государственные обязательства по проектам ГЧП, в том числе государственные концессионные обязательства местных исполнительных органов.
893. Мониторинг государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств включает работы по:
1) обеспечению и контролю осуществления исполнения государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств в соответствии с договором ГЧП, в том числе договором концессии;
2) влиянию показателей на условия исполнения государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств.
Сноска. Пункт 893 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
894. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет мониторинг государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств, Правительства Республики Казахстан.
Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета осуществляют мониторинг государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств, местных исполнительных органов.
Сноска. Пункт 894 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
895. Государственные обязательства по проектам ГЧП, в том числе государственные концессионные обязательства, Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов считаются исполненными при полной оплате государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств, по заключенным договорам ГЧП либо концессии.
Сноска. Пункт 895 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
896. Исключен приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
Приложение 1
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
Проект индивидуального плана финансирования государственного учреждения по платежам
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2021 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Регион ________________________________________________
Вид бюджета __________________________________________
Период _______________________________________________
Единица измерения _____________________________________
Администратор бюджетных программ _____________________
Государственное учреждение _____________________________
Код администратора
Код государственного учреждения
Программа Подпрограмма Специфика
Наименование расходов
Финансовый план на год
План по месяцам
январь
февраль
март
апрель
май
ию нь
ию ль
август
сентябрь
октяб рь
ноябрь
декаб рь
_____________________________________________________
_____________________________________________________
Руководитель аппарата центрального исполнительного органа (должностное лицо,
на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата
центрального исполнительного органа)/руководитель государственного учреждения
_________ _____________________ (подпись) (расшифровка подписи)
Место печати
Руководитель структурного подразделения государственного учреждения,
ответственного за составление индивидуального плана финансирования
_________ _____________________ (подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 2
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2021 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өңір ____________________________________
Бюджеттердің түрі _______________________
Кезең ___________________________________
Өлшем бірлігі ___________________________
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі __________________
Мемлекеттік мекеме ______________________
Әкімшінің коды Мемлекеттік мекеменің коды Бағдарлама
Кіші бағдарлама Ерекшелік
Шығыстардың атауы
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наур ыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамы з
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
________________________________________
________________________________________
________________________________________
Мемлекеттік мекеменің басшысы * ______ __________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Мөр орны
Қаржыландырудың жеке жоспарын
жасауға жауапты мемлекеттік мекеменің
құрылымдық бөлімшесінің басшысы _____ ____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
*Мемлекеттік мекеме бір уақытта бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі болған жағдайда бұл жол толтырылмайды
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
3-қосымша
Нысан
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 06.09.2017 № 543 (халық саны екі мың адамнан көп аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2018 және халық саны екі мың адам және одан аз аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
__ жылғы "__" __________
төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспары
Өңір ___________________________________________________________________________
Бюджеттің түрі __________________________________________________________________
Кезең __________________________________________________________________________
Өлшем бірлігі ___________________________________________________________________
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі/
бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган/
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент,
ауылдық округ әкімі ______________________________________________________________
Бюджеттік код сыныптамасының атауы
Бюджеттік кодының сыныптамасы
Бір жылғы қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
ӘББ
ММ коды
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
Ерекшелік
Жиыны
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі басшысының/ бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган
басшысының: _____________________________________________ ______________________
(тегі, аты, әкесінің аты бар болса)                        (қолы)
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің жеке қаржыландыру жоспарын жасау үшін жауапты
құрылымдық бөлімшесі/бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган басшысының:
__________________________________________________________ _____________________
(тегі, аты, әкесінің аты бар болса)                        (қолы)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет көрсету
ережесіне
4-қосымша
Нысан
Мемлекеттік мекемені міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарының жеке жобасы

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2021 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
"Утверждаю"
Руководитель аппарата
центрального исполнительного
органа (должностное лицо,
на которого в установленном
порядке возложены полномочия
руководителя аппарата
центрального исполнительного
органа)/руководитель
администратора бюджетных
программ
____________________________
(подпись) (фамилия, имя,
отчество (при его
наличии) (далее – ФИО)
"___" _______________ __ года.
Место печати
Индивидуальный план финансирования государственного учреждения по платежам
Регион _______________________________________________
Вид бюджета __________________________________________
Период _______________________________________________
Единица измерения _____________________________________
Администратор бюджетных программ _____________________
Государственное учреждение ____________________________
Код администратора Код государственного учреждения Программа Подпрограмма Специфика
Наименование расходов
Финансовый план на год
План по месяцам
январь
февраль
март
апрель
май
ию нь
ию ль
август
сентябрь
октябрь
нояб рь
декаб рь
__________________________________________________
__________________________________________________
__________________________________________________
Руководитель государственного учреждения* _________ ___________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Место печати
Руководитель структурного подразделения государственного учреждения,
ответственного за составление индивидуального плана финансирования
_________ ____________________ (подпись) (расшифровка подписи)
* В случаях, когда государственное учреждение одновременно является
администратором бюджетных программ, данная строка не заполняется
Приложение 3
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Сноска. Приложение 3 в редакции приказа Министра финансов РК от 06.09.2017 № 543 (вводится в действие для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью более двух тысяч человек с 01.01.2018 и для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с 01.01.2020).
Форма
Индивидуальный план финансирования по платежам
от " "_________ ________ года
Регион ___________________________________________________________________
Вид бюджета______________________________________________________________
Период___________________________________________________________________
Единица измерения ________________________________________________________
Администратор бюджетных программ/
уполномоченный орган по исполнению бюджета/
аппарат акима города районного значения,
села, поселка, сельского округа ______________________________________________
Наименование кодов бюджетной классификации
Коды бюджетной классификации
Финансовый план за год
План по месяцам
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
АБП
Код ГУ
Программа
Подпрограмма
Специфика
Итого
Руководитель администратора бюджетных программ/ руководителя
уполномоченного органа по исполнению бюджета/ аппарат акима города районного
значения, села, поселка, сельского округа: ____________________________ _________
(фамилия, имя, отчество при наличии) (подпись)
Руководитель структурного подразделения администратора
бюджетных программ/уполномоченного органа по исполнению бюджета/ аппарат
акима города районного значения, села, поселка, сельского округа,
ответственного за составление индивидуального плана
финансирования: ______________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество при наличии)             (подпись)
Приложение 4
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
Проект индивидуального плана финансирования государственного учреждения по обязательствам

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2021 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өңір ____________________________________
Бюджеттердің түрі _______________________
Кезең ___________________________________
Өлшем бірлігі ___________________________
Бюджеттік бағдарламалардың
әкімшісі ________________________________
Мемлекеттік мекеме ______________________
Бюджеттік код сыныптамасының атауы
Бюджеттік кодының сыныптамасы
ӘББ
ММ коды
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
Ерекшелік
Кестенің жалғасы
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Орталық атқарушы органның аппарат
басшысы (белгіленген тәртіппен орталық
атқарушы органның аппарат басшысының
өкілеттіктері жүктелген лауазымды адам/ ал
мұндай болматан жағдайда – мемлекеттік
мекеменің басшысы ______ ____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Мөр орны
Қаржыландырудың жеке жоспарын
жасауға жауапты мемлекеттік
мекеменің құрылымдық бөлімшесінің
басшысы _____ ____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет көрсету
ережесіне
5-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
орталық атқарушы органның
аппарат басшысы (белгіленген
тәртіппен орталық атқарушы
органның аппарат басшысының
өкілеттіктері жүктелген
лауазымды адам)/бюджеттік
бағдарламалар әкімшісінің
басшысы
___________________________
(қолы) (ТАӘ)
"___"_________________ жылы
Мөр орны
Міндеттемелер бойынша мемлекеттік мекемені қаржыландырудың жеке жоспары
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2021 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өңір_______________________________
Бюджеттердің түрі__________________
Кезең______________________________
Өлшем бірлігі______________________
Бюджеттік бағдарламалардың
әкімшісі___________________________
Мемлекеттік мекеме_________________
Әкімшінің коды Мемлекеттік мекеменің коды Бағдарлама Кіші бағдарлама Ерекшелік
Шығыстардың атауы
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наур ыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
_________________________________________________________
_________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің басшысы* _________ _____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Мөр орны
Қаржыландырудың және жоспарын
жасауға жауапты мемлекеттік мекеменің
құрылымдық бөлімшесінің басшысы ________ _____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
*Мемлекеттік мекеме бір уақытта бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі болған жағдайда бұл жол толтырылмайды
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
6-қосымша
Нысан

Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2021 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Регион ________________________________________________
Вид бюджета ___________________________________________
Период ________________________________________________
Единица измерения ______________________________________
Администратор
бюджетных программ ____________________________________
Государственное учреждение _____________________________
Код администратора Код государственного учреждения Программа
Подпрограмма Специфика
Наименование расходов
Финансовый план на год
План по месяцам
Январь
февраль
март
апрель
май
ию нь
ию ль
август
сентяб рь
октяб рь
ноябрь
декабрь
Руководитель аппарата центрального исполнительного органа (должностное лицо,
на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата
центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых – руководитель
государственного учреждения ________ _______________ (подпись) (расшифровка подписи)
Место печати
Руководитель структурного подразделения государственного учреждения, ответственного за
составление индивидуального плана финансирования _________ ________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 5
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
"Утверждаю"
Руководитель аппарата
центрального исполнительного
органа (должностное лицо,
на которого в установленном
порядке возложены полномочия
руководителя аппарата
центрального исполнительного
органа)/руководитель
администратора бюджетных
программ
____________________________
(подпись) (ФИО)
"___"_______________ __ года.
Место печати
Индивидуальный план финансирования государственного учреждения по обязательствам
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2021 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Регион ________________________________________
Вид бюджета __________________________________
Период _______________________________________
Единица измерения ____________________________
Администратор
бюджетных программ __________________________
Государственное учреждение ____________________
Код администратора
Код государственного учреждения Программа Подпрограмма Специфика
Наименование расходов
Финансовый план на год
План по месяцам
Январь
февраль
март
апрель
май
ию нь
ию ль
август
сент ябрь
октябрь
нояб рь
декаб рь
____________________________________________
____________________________________________
Руководитель государственного учреждения* _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Место печати
Руководитель структурного подразделения государственного учреждения,
ответственного за составление индивидуального плана финансирования
_________ _____________________ (подпись) (расшифровка подписи)
* В случаях, когда государственное учреждение одновременно является
администратором бюджетных программ, данная строка не заполняется
Приложение 6
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания

Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 06.09.2017 № 543 (халық саны екі мың адамнан көп аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2018 және халық саны екі мың адам және одан аз аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер үшін 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
__ жылғы "__" __________
міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспары
Өңір ___________________________________________________________________________
Бюджеттің түрі __________________________________________________________________
Кезең __________________________________________________________________________
Өлшем бірлігі ___________________________________________________________________
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі/
бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган/
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент,
ауылдық округ әкімі ______________________________________________________________
Бюджеттік код сыныптамасының атауы
Бюджеттік кодының сыныптамасы
Бір жылғықаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
ӘББ
ММ коды
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
Ерекшелік
Жиыны
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі басшысының/ бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган
басшысының: _____________________________________________ ______________________
(тегі, аты, әкесінің аты бар болса)                        (қолы)
Жеке қаржыландыру жоспарын жасау үшін жауапты бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің
құрылымдық бөлімшесі басшысының/жеке қаржыландыру жоспарын жасау үшін жауапты
бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган басшысы:
__________________________________________________________ _____________________
(тегі, аты, әкесінің аты бар болса)                        (қолы)
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 6-1-қосымша
3-04-нысаны
Есеп жасалды
Х-парақтан Х-парағы
Міндеттемелер/Төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспары
Ескерту. Ереже 6-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
Күні:
Өлшем бірлігі:
Мемлекеттік мекеме:
Әкімші
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
Ерекшелік
Атауы
Бір жылғы қаржылық жоспар
кестенің жалғысы
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет көрсету
ережесіне
7-қосымша
Нысан
Бюджеттік бағдарламаларды төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарының жобасы
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2021 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бюджеттің түрі _______________________
Кезең ________________________________
Өлшем бірлігі ________________________
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі _____________________________
функционалдық топ Әкімшілік Бағдарлама Кіші бағдарлама Ерекшелік
Шығыстардың атауы
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наур ыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
____________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________
Орталық атқарушы органның аппарат басшысы (белгіленген
тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының
өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға)/ бюджеттік бағдарламалар
әкімшісінің басшысы _______ ____________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Мөр орны
қаржыландыру жоспарын жасауға
жауапты бюджеттік бағдарламалар
әкімшісінің құрылымдық
бөлімшесінің басшысы _______ ____________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
8-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
орталық атқарушы органның
аппарат басшысы (белгіленген
тәртіппен орталық атқарушы
органның аппарат басшысының
өкілеттіктері жүктелген
лауазымды адам)/бюджеттік
бағдарламалар әкімшісінің
басшысы
____________________________
(қолы) (ТАӘ)
"___"_________________ жылы
Мөр орны
Төлемдер бойынша бюджеттік бағдарламаларды қаржыландыру жоспары

Сноска. Приложение 6 в редакции приказа Министра финансов РК от 06.09.2017 № 543 (вводится в действие для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью более двух тысяч человек с 01.01.2018 и для городов районного значения, сел, поселков, сельских округов с численностью населения две тысячи и менее человек с 01.01.2020).
Форма
Индивидуальный план финансирования по обязательствам
от " " _________ __ года
Регион ___________________________________________________________________
Вид бюджета ______________________________________________________________
Период ___________________________________________________________________
Единица измерения _________________________________________________________
Администратор бюджетных программ/
уполномоченный орган по исполнению бюджета/
аппарат акима города районного значения,
села, поселка, сельского округа _______________________________________________
Наименование кодов бюджетной классификации
Коды бюджетной классификации
Финансовый план за год
План по месяцам
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
АБП
Код ГУ
Программа
Подпрограмма
Специфика
Итого
Руководитель администратора бюджетных программ/ руководителя
уполномоченного органа по исполнению бюджета/ аппарат акима города районного
значения, села, поселка, сельского округа: ____________________________ _________
(фамилия, имя, отчество при наличии) (подпись)
Руководитель структурного подразделения администратора
бюджетных программ/уполномоченного органа по исполнению бюджета/ аппарат
акима города районного значения, села, поселка, сельского округа,
ответственного за составление индивидуального плана
финансирования: ______________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество при наличии)             (подпись)
Приложение 6-1
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма 3-04
Отчет произведен
Страница Х из Х
Индивидуальный план финансирования по обязательствам/платежам
Сноска. Правила дополнены приложением 6-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
Дата:
Единица измерения:
Государственное учреждение:
Администратор
Программа
Подпрограмма
Сцецифика
Наименовние
План на год
продолжение таблицы
План по месяцам
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Приложение 7
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
Проект плана финансирования администратора бюджетных программ по платежам
Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2021 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Вид бюджета ____________________________________________________
Период __________________________________________________________
Единица измерения ________________________________________________
Администратор бюджетных программ ________________________________
Функциональная группа Администратор Программа Подпрограмма Специфика
Наименование расходов
Финансовый план на год
План по месяцам
Янва рь
февраль
ма рт
апре ль
май
ию нь
июль
август
сентябрь
октяб рь
ноябрь
декаб рь
____________________________________________
____________________________________________
____________________________________________
Руководитель аппарата центрального исполнительного органа (должностное лицо,
на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата
центрального исполнительного органа)/руководитель администратора бюджетных
программ __________ _____________________ (подпись) (расшифровка подписи)
Место печати
Руководитель структурного подразделения администратора бюджетных программ,
ответственного за составление плана финансирования
_________ _____________________ (подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 8
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
"Утверждаю"
Руководитель аппарата
центрального исполнительного
органа (должностное лицо,
на которого в установленном
порядке возложены полномочия
руководителя аппарата
центрального исполнительного
органа)/руководитель
администратора бюджетных
программ
____________________________
(подпись) (ФИО)
"___" _______________ __ года.
Место печати
План финансирования администратора бюджетных программ по платежам

Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2021 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бюджеттің түрі ___________________________
Кезең ____________________________________
Өлшем бірлігі ____________________________
Бюджеттік бағдарламалардың
әкімшісі _________________________________
функционалдық топ Әкімші Бағдарлама Кіші бағдарлама Ерекшелік
Шығыстардың атауы
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наур ыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
____________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________
қаржыландыру жоспарын жасауға жауапты
бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің
құрылымдық бөлімшесінің басшысы ________ __________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет көрсету
ережесіне
9-қосымша
Нысан
Бюджеттік бағдарламаларды міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарының жобасы
Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2021 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бюджеттің түрі____________________
Кезең_____________________________
Өлшем бірлігі_____________________
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі __________________________
функционалдық топ Әкімші Бағдарлама Кіші бағдарлама Ерекшелік
Шығыстардың атауы
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наур ыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамы з
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Орталық атқарушы органның аппарат басшысы (белгіленген
тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының
өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға)/ бюджеттік бағдарламалар
әкімшісінің басшысы _______ ____________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Мөр орны
қаржыландыру жоспарын жасауға
жауапты бюджеттік бағдарламалар
әкімшісінің құрылымдық
бөлімшесінің басшысы _______ ____________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
10-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
орталық атқарушы органның
аппарат басшысы (белгіленген
тәртіппен орталық атқарушы
органның аппарат басшысының
өкілеттіктері жүктелген
лауазымды адам) бюджеттік
бағдарламалар әкімшісінің
басшысы
___________________________
(қолы) (ТАӘ)
"___"_________________ жылы
Мөр орны
Бюджеттік бағдарламаларды міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспары

Сноска. Приложение 8 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2021 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Вид бюджета ___________________________________________
Период ________________________________________________
Единица измерения _____________________________________
Администратор бюджетных программ ___________________
Функциональная группа Администратор Программа Подпрограмма Специфика
Наименование расходов
Финансовый план на год
План по месяцам
Январь
февраль
март
апрель
май
ию нь
ию ль
август
сентябрь
октяб рь
нояб рь
декаб рь
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
Руководитель структурного подразделения администратора бюджетных программ,
ответственный за составление плана финансирования
_________ _____________________ (подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 9
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
Проект плана финансирования администратора бюджетных программ по обязательствам
Сноска. Приложение 9 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2021 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Вид бюджета ____________________________________________
Период _________________________________________________
Единица измерения _______________________________________
Администратор бюджетных программ _______________________
Функциональная группа Администратор Программа Подпрограмма Специфика
Наименование расходов
Финансовый план на год
План по месяцам
Январь
феврал ь
ма рт
апрель
май
ию нь
ию ль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
дека брь
Руководитель аппарата центрального исполнительного органа (должностное лицо,
на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата
центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых – руководитель
администратора бюджетных программ ________ ________ (подпись) (расшифровка подписи)
Место печати
Руководитель структурного подразделения администратора бюджетных программ,
ответственного за составление Плана финансирования _________ ____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 10
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
"Утверждаю"
Руководитель аппарата
центрального исполнительного
органа (должностное лицо,
на которого в установленном
порядке возложены полномочия
руководителя аппарата
центрального исполнительного
органа)/руководитель
администратора бюджетных
программ
_________________________
(подпись) (ФИО)
"___" _______________ __ года.
Место печати
План финансирования администратора бюджетных программ по обязательствам

Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2021 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бюджеттің түрі____________________
Кезең_____________________________
Өлшем бірлігі_____________________
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі _______________________
функционалдық топ Әкімші Бағдарлама Кіші бағдарлама Ерекшелік
Шығыстардың атауы
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наур ыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Қаржыландыру жоспарын жасауға
жауапты бюджеттік бағдарламалар
әкімшісінің құрылымдық
бөлімшесінің басшысы ________ ___________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 11-қосымша
Нысан
Бюджетке түсетін түсімдер (кірістер, кредиттерді өтеу, қаржылық активтерді сатудан, мемлекеттік қарыздар) жоспарының жобасы
Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
Бюджет түрі _______________
Кезең _____________________
Күні ______________________
Өлшем бірлігі _____________
Санат Сынып Кіші сынып Ерекшелік
Түсімдердің атауы
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Барлығы
оның ішінде облыстар бойынша
кестенің жалғысы
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Түсімдердің орындалу мәселелеріне
жетекшілік ететін, бюджетті
атқару жөніндегі уәкілетті органның
басшысы _________ _________________________
(қолы)            (қолды таратып жазу)
Мөр орны
Түсімдер жоспарын жасауға жауапты
бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті
органның құрылымдық бөлімшесінің
басшысы ________ __________________________
(қолы)            (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 12-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
Бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның
басшысы____________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар
болса)
"___"____________________
жыл
Мөр орны
Бюджетке түсетін түсімдердің (кірістер, кредиттерді өтеу,
қаржылық активтерді сатудан, мемлекеттік қарыздар) жоспары
Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
Бюджет түрі ____________________
Кезең __________________________
Күні ___________________________
Өлшем бірлігі __________________
Санат Сынып Кіші сынып Ерекшелік
Түсімдердің атауы
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Барлығы
оның ішінде облыстар бойынша
кестенің жалғысы
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның құрылымдық
бөлімшесінің басшысы ________ ___________________________
(қолы)            (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
13-қосымша Нысан
"Бекітемін"
Бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның
басшысы______________________
(қолы, Т.А.Ә.)
"___"____________________ж.
М.О.
Жоғары тұрған деңгейдегі бюджеттен төмен
тұрған деңгейдегі бюджетке берілген кредиттерді өтеу,
кредит бойынша сыйақылар (мүдделер) түсімдерінің жоспары
Бюджет түрі ____________________
Кезең __________________________
Күні ___________________________
Өлшем бірлігі __________________
Санат Сынып Кіші сынып Ерекшелік
Түсімдердің атауы
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Барлығы
оның ішінде облыстар бойынша
Түсетін түсімдерді жасауға
жауапты бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның құрылымдық
бөлімшесінің басшысы ________ _______________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
14-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
Бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның басшысы
______________________
(қолы, Т.А.Ә.)
"___"________________ж.
М.О.
_____ жылға арналған бюджетке түсетін түсімдердің
жиынтық жоспары
Бюджет түрі____________________
Кезең__________________________
Күні___________________________
Өлшем бірлігі__________________
Санат Сынып Кіші сынып Ерекшелік
Түсімдердің атауы
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусы
м
шілд
е
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
I.Түсімдер
Салықтық түсімдер
Салықтық емес түсімдер
Негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер
Трансферттердің түсімі
II. Бюджет кредиттерін өтеу
III. Мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер
IV. Қарыздардың түсімі
V.Бюджет қаражаты қалдығының қозғалысы
Түсімдердің барлығы
Жиынтық жоспарды жасауға
жауапты бюджетті атқару жөніндегі
өкілетті органның құрылымдық
бөлімшесінің басшысы _______ ______________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
15-қосымша
Нысан
Бюджетке түсетін түсімдердің жиынтық
жоспары
__ ж. "___" __________
Бюджеттің түрі ______________________________________________________
Кезең _______________________________________________________________
Күні ________________________________________________________________
Өлшем бірлігі _______________________________________________________
Түсімдердің атауы
Кодтар
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Санат
Сынып
Кіші сынып
Ерекшелік
Түсімдердің барлығы
Бюджеттік атқару жөніндегі уәкілетті орган басшының Т.А.Ә.:
Жиынтық жоспарларды жасау үшін жауапты бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның құрылымдық бөлімше басшысының Т.А.Ә.:
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
16-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
Бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның
басшысы______________________
(қолы, Т.А.Ә.)
"___"_______________ж.
М.О.
_____жылға арналған________________төлемдер бойынша
(бюджет атауы)
қаржыландырудың жиынтық жоспары
Бюджет түрі _______________
Кезең ____________________
Күні ______________________
Өлшем бірлігі _____________
функционалдық топ функционалдық кіші топ ӘкімшіБағдарлама
Шығыстардың атауы
Бір жылға арналған жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
I. Шығындар
II. Бюджеттік шығындар
III. Қаржы активтерін сатып алу
IV. Қарыздарды өтеу
Шығыстардың барлығы
Жиынтық жоспарды жасауға
жауапты бюджетті атқару
жөніндегі уәкілетті органның
құрылымдық бөлімшесінің
басшысы _______ ______________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
17-қосымша
Нысан
Төлемдер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспары
___ ж. арналған __________________
(бюджеттің атауы)
Бюджеттің түрі ______________________________________________________
Кезең _______________________________________________________________
Күні ________________________________________________________________
Өлшем бірлігі _______________________________________________________
Шығыстардың атауы
Бюджеттік кодының сыныптамасы
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Функционалды топ
Функционалды кіші топ
Әкімшілік
Бағдарлама
Шығыстардың барлығы
Бюджеттік атқару жөніндегі уәкілетті орган басшының Т.А.Ә.:
Жиынтық жоспарларды жасау үшін жауапты бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның құрылымдық бөлімше басшысының Т.А.Ә.:
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
18-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
Бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның
басшысы ______________________
(қолы, Т.А.Ә.)
"___"_______________ж.
М.О.
______ жылға арналған ___________________
(бюджет атауы)
міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары
Бюджет түрі _______________
Кезең ____________________
Күні ______________________
Өлшем бірлігі _____________
функционалдық топ функционалдық кіші топ Әкімші Бағдарлама
Шығыстардың атауы
Бір жылға арналған жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
I. Шығындар
II. Бюджеттік шығындар
III. Қаржы активтерін сатып алу
IV. Қарыздарды өтеу
Шығыстардың барлығы
Жиынтық жоспарды жасауға
жауапты бюджетті атқару
жөніндегі уәкілетті органның
құрылымдық бөлімшесінің
басшысы _______ ______________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
19-қосымша
Нысан
Міндеттемелер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспары
__ ж. арналған __________________
(бюджеттің атауы)
Бюджеттің түрі ______________________________________________________
Кезең _______________________________________________________________
Күні ________________________________________________________________
Өлшем бірлігі _______________________________________________________
Шығыстардың атауы
Бюджеттік кодының сыныптамасы
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Функционалды топ
Функционалды кіші топ
Әкімшілік
Бағдарлама
Міндеттемелердің барлығы
Бюджеттік атқару жөніндегі уәкілетті орган басшының Т.А.Ә.:
Жиынтық жоспарларды жасау үшін жауапты бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның құрылымдық бөлімше басшысының Т.А.Ә.:
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
20-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
Бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның
басшысы______________________
(қолы, Т.А.Ә.)
"___"_______________ж.
М.О.
______ жылға арналған ______________________
(бюджет атауы)
түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспары
Бюджет түрі _______________
Кезең _____________________
Күні ______________________
Өлшем бірлігі _____________
Бюджеттік сыныптаманың коды
Атауы
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
I. КІРІСТЕР
Салықтық түсімдер
Салықтық емес түсімдер
Негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер
Трансферттер түсімдері
II. ШЫҒЫНДАР
Жалпы сипаттағы мемлекеттік қызметтер
Қорғаныс
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық атқарушылық қызмет
Білім беру
Денсаулық сақтау
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
Тұрғын-үй коммуналдық шаруашылық
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістік
Жылу-энергетикалық кешен және жер қойнауын пайдалану
Ауылшаруашылығы, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау
Өнеркәсіп, сәулет, кала құрылысы және құрылыс қызметі
Көлік және коммуникация
Өзгелер
Борышқа қызмет көрсету
Трансферттер
III. ТАЗА БЮДЖЕТТІК КРЕДИТ БЕРУ
Бюджеттік кредиттер
Бюджеттік кредиттерді өтеу
IV. ҚАРЖЫ АКТИВТЕРМЕН ЖАСАЛАТЫН ОПЕРАЦИЯЛАР БОЙЫНША САЛЬДО
қаржы активтерді сатып алу
Мемлекеттік қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер
V. БЮДЖЕТТІҢ ТАПШЫЛЫҒЫ (ПРОФИЦИТ)
VI. БЮДЖЕТ ТАПШЫЛЫҒЫН (ПРОФИЦИТІН ПАЙДАЛАНУ) ҚАРЖЫЛАНДЫРУ
қарыздар түсімі
қарыздарды өтеу
Бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары
Жиынтық жоспарды жасауға
жауапты бюджетті атқару
жөніндегі уәкілетті органның
құрылымдық бөлімшесінің
басшысы _________ ___________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету

Сноска. Приложение 10 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2021 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Вид бюджета _________________________________________
Период ______________________________________________
Единица измерения ____________________________________
Администратор
бюджетных программ __________________________________
Функциональная группа Администратор Программа Подпрограмма Специфика
Наименование расходов
Финансовый план на год
План по месяцам
Январь
февраль
март
апрель
май
ию нь
ию ль
август
сентябрь
октяб рь
нояб рь
декаб рь
Руководитель структурного подразделения администратора бюджетных программ,
ответственного за составление Плана финансирования _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 11
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
Проект плана поступлений (доходов, погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, государственных займов) в бюджет
Сноска. Приложение 11 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
Вид бюджета ______________________________
Период ___________________________________
Дата _____________________________________
Единица измерения ____________________________
Категория Класс Подкласс Специфика
Наименование поступлений
Финансовый план на год
всего
в том числе по областям
продолжение таблицы
План по месяцам
Январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Руководитель уполномоченного органа по исполнению бюджета, курирующий
вопросы исполнения поступлений _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Место для печати
Руководитель структурного подразделения уполномоченного органа по исполнению
бюджета, курирующий вопросы исполнения поступлений
_________ _______________________________
(подпись)             (расшифровка подписи)
Приложение 12
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
"Утверждаю"
Руководитель уполномоченного
органа по исполнению бюджета
____________________________
(подпись, фамилия, имя,
отечество (при его наличии)
"___"_________ __ год
Место для печати
План поступлений (доходов, погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, государственных займов) в бюджет
Сноска. Приложение 12 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
Вид бюджета ______________________________
Период ___________________________________
Дата _____________________________________
Единица измерения ____________________________
Категория Класс Подкласс Специфика
Наименование поступлений
Финансовый план на год
всего
в том числе по областям
продолжение таблицы
План по месяцам
Январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Руководитель структурного подразделения уполномоченного органа по исполнению бюджета
_________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 13
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
"Утверждаю"
Руководитель уполномоченного
органа по исполнению бюджета
____________________
(подпись, Ф.И.О.)
"___"_________ __ г.
М.П.
План поступлений погашения кредитов, вознаграждений
(интересов) по кредитам, выданным из бюджета
вышестоящего уровня бюджету нижестоящего уровня
Вид бюджета ______________________________
Период ___________________________________
Дата _____________________________________
Ед. измерения ____________________________
Категория Класс Подкласс Специфика
Наименование поступлений
Финансовый план на год
План по месяцам
Январь
феврал
ь
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Всего
в т.ч. по областям
Руководитель структурного
подразделения уполномоченного
органа по исполнению бюджета,
ответственного за составление
Плана поступлений _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 14
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
"Утверждаю"
Руководитель уполномоченного
органа по исполнению бюджета
____________________
(подпись, Ф.И.О.)
"___"_________ __ г.
М.П.
Сводный план поступлений в бюджет на ____ год
Вид бюджета ______________________________
Период ___________________________________
Дата _____________________________________
Ед. измерения ____________________________
Категория Класс Подкласс Специфика
Наименование поступлений
План на год
План по месяцам
Январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
се нтябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
I. Доходы
налоговые поступления
неналоговые поступления
поступления от продажи основного
капитала
поступления трансфертов
II. Погашение бюджетных кредитов
III. Поступления от продажи финансовых активов государства
IV. Поступление займов
V. Движение остатков бюджетных средств
Всего поступлений
Руководитель структурного
подразделения уполномоченного
органа по исполнению бюджета,
ответственного за составление
сводного плана _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 15
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
Сводный план поступлений в бюджет
от "__" _________ __ г.
Вид бюджета ____________________
Период _________________________
Дата ___________________________
Ед. измерения ___________________
Наименование поступления
Коды
Финансовый план на год
План по месяцам
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Категория
Класс
Подкласс
Специфика
Всего поступлений
Ф.И.О руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета:
Ф.И.О руководителя структурного подразделения уполномоченного органа
по исполнению бюджета, ответственного за составление сводных планов:
Приложение 16
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
"Утверждаю"
Руководитель уполномоченного
органа по исполнению бюджета
____________________
(подпись, Ф.И.О.)
"___"_________ __ г.
М.П.
Сводный план финансирования по платежам
__________________________ на _____ год
(наименование бюджета)
Вид бюджета ______________________________
Период ___________________________________
Дата _____________________________________
Ед. измерения ____________________________
Функциональнаягруппа Функциональная подгруппа Администратор Программа
Наименование расходов
План на год
План по месяцам
Январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
I. Затраты
II. Бюджетные кредиты
III. Приобретение финансовых активов
IV. Погашение займов
Всего расходов
Руководитель структурного
подразделения уполномоченного
органа по исполнению бюджета,
ответственного за составление
сводного плана _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 17
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
Сводный план финансирования по платежам
__________________________ на _____ год
(наименование бюджета)
Вид бюджета ______________________________
Период ___________________________________
Дата _____________________________________
Ед. измерения _________
Наименование расходов
Коды бюджетной классификации
Финансовый план на год
План по месяцам
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октя брь
ноябрь
декабрь
Функциональная группа
Функциональная подгруппа
Администратор
Программа
Всего расходов
Ф.И.О руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета:
Ф.И.О руководителя структурного подразделения уполномоченного органа
по исполнению бюджета, ответственного за составление сводных планов:
Приложение 18
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
"Утверждаю"
Руководитель уполномоченного
органа по исполнению бюджета
____________________
(подпись, Ф.И.О.)
"___"_________ __ г.
М.П.
Сводный план финансирования по обязательствам
__________________________ на _____ год
(наименование бюджета)
Вид бюджета ______________________________
Период ___________________________________
Дата _____________________________________
Ед. измерения ____________________________
Функциональная группа Функциональная подгруппа Администратор Программа
Наименование рхасодов
План на год
План по месяцам
Январь
феврал ь
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
I. Затраты
II. Бюджетныекредиты
III. Приобретение финансовых активов
IV. Погашениезаймов
Всегообязательств
Руководитель структурного
подразделения уполномоченного
органа по исполнению бюджета,
ответственного за составление
сводного плана _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 19
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
Сводный план финансирования по обязательствам
__________________________ на _____ год
(наименование бюджета)
Вид бюджета ______________________________
Период ___________________________________
Дата _____________________________________
Ед. измерения _________
Наименована расходов
Коды бюджетной классификации
Финансовый план на год
План по месяцам
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Функциональная группа
Функциональная подгруппа
Администратор
Программа
Всего обязательств
Ф.И.О руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета:
Ф.И.О руководителя структурного подразделения уполномоченного органа
по исполнению бюджета, ответственного за составление сводных планов:
Приложение 20
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
"Утверждаю"
Руководитель уполномоченного
органа по исполнению бюджета
____________________
(подпись, Ф.И.О.)
"___"_________ __ г.
М.П.
Сводный план поступлений и финансирования по платежам
__________________________ на _____ год
(наименование бюджета)
Вид бюджета ______________________________
Период ___________________________________
Дата _____________________________________
Ед. измерения ____________________________
(тыс. тенге)
Код бюджетной классификации
Наименование
Финансовыйплан на год
План по месяцам
Январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
I. ДОХОДЫ
Налоговые поступления
Неналоговые поступления
Поступления от продажи основного капитала
Поступления трансфертов
II. ЗАТРАТЫ
Государственные услуги общего характера
Оборона
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно- исполнительная деятельность
Образование
Здравоохранение
Социальная помощь и социальное обеспечение
Жилищно-коммунальноехозяйство
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
Топливно-энергетический комплекс и недропользование
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
Транспорт и коммуникации
Прочие
Обслуживание долга
Трансферты
III. ЧИСТОЕ БЮДЖЕТНОЕ КРЕДИТОВАНИЕ
Бюджетные кредиты
Погашение бюджетных кредитов
IV. САЛЬДО ПО ОПЕРАЦИЯМ С ФИНАНСОВЫМИ АКТИВАМИ
Приобретение финансовых активов
Поступления от продажи финансовых активов государства
V. ДЕФИЦИТ (ПРОФИЦИТ) БЮДЖЕТА
VI. ФИНАНСИРОВАНИЕ ДЕФИЦИТА (ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ПРОФИЦИТА) БЮДЖЕТА
Поступления займов
Погашение займов
Используемые остатки бюджетных средств
Руководитель структурного
подразделения уполномоченного
органа по исполнению бюджета,
ответственного за составление
сводного плана _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)

ережесіне 20-1-қосымша
3-02-нысаны
Есеп жасалды
Х-парақтан Х-парағы
Міндеттемелер/Төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары
Ескерту. Ереже 20-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
Бюджеттің түрі:
Өңір:
Әкімші:
Қаржыландырудың көзі:
Күні:
Өлшем бірлігі: мың теңге
Әкімші
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
Ерекшелік
Бір жылғы жоспар
кестенің жалғысы
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету ережесіне
21-қосымша
Нысан
_______________________________________________________________
(жоспарлардың, жоспарларға өзгерістер енгізу туралы анықтамалардың) тізілімі
Ескерту. 21-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.10.2015 № 509 бұйрығымен.
Ұсынған күні _____________________________________
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті
уәкілетті органның атауы/ММ ______________________
Р/с №
Мемлекеттік мекеменің коды
Жоспарлардың (жоспарларға өзгерістер енгізу туралы анықтамалардың) атауы
Парақ саны
*Ескертпе
1
2
3
4
5
Жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның
/бюджеттік бағдарламалардың әкімшісінің басшысы ___________ _________
(Т.А.Ә.) (қолы)
Жауапты орындаушы ___________ _________
(Т.А.Ә.) (қолы)
М.О.
* - аталған жолақ аумақтық қазынашылық бөлімшесінің
жауапты орындаушысымен толтырылады
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
22-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________
(жоспардың, жоспарға өзгерiстер енгiзу туралы анықтамалардың)
Тiзiлiмi
Тізілімнің күні _________________________
Бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi
уәкiлеттi органның/бюджеттiк бағдарламалар
әкiмшiсiнiң/ММ атауы ____________________
Р/с
Мемлекеттiк мекеменiң коды
Жоспарлардың (жоспарға өзгерiстер енгiзу туралы анықтамалардың) атауы
Файлдың атауы
Мөлшері
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
Бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi
уәкiлеттi органның/бюджеттiк бағдарламалар
әкiмшiсiнiң/ММ басшысы _______________ _____________
(аты-жөнi) (қолы)
Жауапты орындаушы _______________ _____________
(аты-жөнi) (қолы)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
23-қосымша
Нысан
Есепті беру қаржы жылына бекітілген жоспар
__ ж. "___" __________
Бюджет түрi: ________________________________________________________
Кезец: ______________________________________________________________
Күні: _______________________________________________________________
Өлшем бiрлiгi: мың теңге ____________________________________________
Шығыстардың атауы
Бюджеттік кодының сыныптамасы
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Функционалды топ
Функционалды кіші топ
Әкімшілік
Бағдарлама
Міндеттемелердің барлығы
Бюджеттік атқару жөніндегі уәкілетті орган басшының Т.А.Ә.:
Жиынтық жоспарларды жасау үшін жауапты бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның құрылымдық бөлімше басшысының Т.А.Ә.:
Түсімдердің атауы
Кодтар
Бір жылға арналған қаржылық жоспар
Айлар бойынша жоспар
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Санат
Сынып
Кіші сынып
Ерекшелік
Міндеттемелердің барлығы
Бюджеттік атқару жөніндегі уәкілетті орган басшының Т.А.Ә.:
Жиынтық жоспарларды жасау үшін жауапты бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның құрылымдық бөлімше басшысының Т.А.Ә.:
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
24 – қосымша
Нысан
20__жылғы "____"________
бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган/
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округтің әкімінің аппараты
Республикалық (жергілікті) бюджетке (ББС коды бойынша) кірістердің түсімдері жоспарларын өзгертуге №_____өтінім

Приложение 20-1
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма 3-02
Отчет произведен
Страница Х из Х
Сводный финансовый план по обязательствам/платежам
Сноска. Правила дополнены приложением 20-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
Вид бюджета:
Регион:
Администратор:
Источник финансирования:
Дата:
Единица измерения: тысяч тенге
Администратор
Программа
Подпрограмма
Сцецифика
Наименование
План на год
продолжение таблицы
План по месяцам
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Приложение 21
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Сноска. Приложение 21 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.10.2015 № 509.
Форма
Реестр
________________________________________________
(планов, справок о внесении изменений в планы)
Дата представления _________________________
Наименование местного уполномоченного органа
по исполнению бюджета/администратора
бюджетных программ/ГУ ________________________________________
№ п/п
Код госу- дарственного учреждения
Наименование планов (справок о внесении изменений в планы)
Количество листов
Примечание*
1
2
3
4
5
Руководитель местного уполномоченного
органа по исполнению бюджета/
администратора бюджетных программ _______________ _____________
(Ф.И.О.) (подпись)
Ответственный исполнитель _______________ _____________
(Ф.И.О.) (подпись)
М.П.
* - данное поле заполняется ответственным исполнителем территориального подразделения казначейства
Приложение 22
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
Реестр
_________________________________________________________
(планов, справок о внесении изменений в планы)
Дата реестра _____________________________
Наименование местного уполномоченного органа
по исполнению бюджета/администратора
бюджетных программ/ГУ ____________________
№ п/п
Код государственного учреждения
Наименование планов (справок о внесении изменений в планы)
Наименование файла
Размер
Примечание
1
2
3
4
5
6
Руководитель местного уполномоченного
органа по исполнению бюджета/
администратора бюджетных программ ГУ _______________ ___________
(Ф.И.О.) (подпись)
Ответственный исполнитель ___________________________ __________
(Ф.И.О.) (подпись)
Приложение 23
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
Утвержденный план на отчетный финансовый год от "__" _________ __ г.
Вид бюджета ______________________________
Период ___________________________________
Дата ____________________________
Ед. измерения ___________________
(тыс. тенге)
Наименована расходов
Коды бюджетной классификации
Финансовый план на год
План по месяцам
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Функциональная группа
Функциональная подгруппа
Администратор
Программа
Ф.И.О руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета:
Ф.И.О руководителя структурного подразделения уполномоченного органа
по исполнению бюджета, ответственного за составление сводных планов:
Наименование поступления
Коды
Финансовый план на год
План по месяцам
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
ию ль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Категория
Класс
Подкласс
Специфика
Ф.И.О руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета:
Ф.И.О руководителя структурного подразделения уполномоченного органа
по исполнению бюджета, ответственного за составление сводных планов:
Приложение 24
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания

Ескерту. 24-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 04.10.2018 № 885 бұйрығымен.
Республикалық (жергілікті) бюджеттің кірістер түсімінің жоспарына________________
Мынандай өзгерістер енгізуді сұрайды
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалаларының, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) атауы
Өзгеру сомасы (+, -), барлығы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда – жыл басындағы кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда – өзгеріс ай сайын)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Салық, кедендік және бюджетке
төленетін басқа да міндетті
төлемдерді атқаруды бақылау
жөніндегі мемлекеттік органның
басшысы____________________________________                  ____________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)                        (қолы)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
25-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
Бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның
басшысы______________________
(қолы, Т.А.Ә.)
"___"______________ж.
М.О.
______бюджеті түсімдерінің жиынтық жоспарына өзгерістер
енгізу туралы №____анықтама
(мың теңге)
Түсімдердің атауы
Бюджеттік сыныптаманың атауы
Өзгеру сомасы (+,-), барлығ
санат
сынып
кіші сынып
ерекшелік
Жоспарлы тағайындаулар
Барлығы
кестенің жалғасы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басындағы кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда өзгеріс ай сайын)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жоспарлы тағайындау
Жиынтық жоспарды жасауға Түсімдер жоспарын жасауға
жауапты бюджетті атқару жауапты бюджетті атқару
жөніндегі уәкілетті органның жөніндегі уәкілетті органның
құрылымдық бөлімшесінің құрылымдық бөлімшесінің
басшысы ____________ басшысы____________
(қолы) (қолы)
*Анықтама - 2 данада
** Жоғары тұрған бюджеттен берілген сыйақылар (мүдделер) бойынша, кредиттер жөніндегі және кредитті өтеу жөніндегі түсімдердің жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу туралы анықтаманы төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға жоғары тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган береді.
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 26-қосымша
Нысан
__ жыл "___" ________________________ негізінде Бюджетке түсетін түсімдердің жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу туралы "___" _____________ № __________ АНЫҚТАМА

Сноска. Приложение 24 в редакции приказа Министра финансов РК от 04.10.2018 № 885.
Форма
"_" _________ 20__ год
Уполномоченный орган по исполнению бюджета/
аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа
Заявка № ______
на изменение планов поступлений доходов
в республиканский (местный) бюджет (по коду ЕБК)
_____________ просит внести следующие изменения в планы поступлений
доходов республиканского (местного) бюджета
Наименование областей, городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения)
Сумма изменений (+, -), всего
в том числе по месяцам (в текущем месяце - изменения с нарастающим итогом за период с начала года, в последующие месяцы - изменения помесячные)
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Руководитель государственного органа
по контролю за исполнением
налоговых, таможенных и других
обязательных платежей в бюджет _________________________________________ _________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Место для печати
Руководитель структурного подразделения
государственного органа по контролю за
исполнением налоговых, таможенных и других
обязательных платежей в бюджет _________________________________________ _________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 25
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
"Утверждаю"
Руководитель уполномоченного
органа по исполнению бюджета
____________________
(подпись, Ф.И.О.)
"___"_________ __ г.
М.П.
СПРАВКА № __________
о внесении изменений в Сводный план поступлений ____ бюджета
на основании _______ от "__"________ __ г.
(тыс. тенге)
Наименование поступления
Код бюджетной классификации
Сумма изменений
(+, -), всего
категория
класс
подкласс
специфика
Плановые назначения
ИТОГО
продолжение таблицы
в том числе по месяцам (в текущем месяце - изменения с
нарастающим итогом за период с начала года, в последующие
месяцы - изменения помесячные)
Январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Плановые назначения
Руководитель структурного Руководитель структурного
подразделения уполномоченного подразделения уполномоченного
органа по исполнению бюджета, органа по исполнению бюджета,
ответственного за составление ответственного за составление
сводного плана плана поступлений
_______________ _______________
(подпись) (подпись)
* Справка - в 2-х экземплярах.
** Справка о внесении изменений в сводный план поступлений по
вознаграждениям (интересам) по кредитам и по погашению кредитов,
выданных из бюджета вышестоящего уровня, предоставляется
уполномоченным органом по исполнению бюджета вышестоящего уровня
уполномоченному органу по исполнению бюджета нижестоящего уровня.
Приложение 26
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
СПРАВКА
№ о внесении изменений в сводный план поступлений _______ бюджета на основании ________ от "__" ________ ___ года от _______________

Ескерту. 26-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
(мың теңге)
Түсімдердің атауы
Бюджеттік кодының сыныптамасы
Өзгеру сомасы (+, -), барлығы
Санат
Сынып
Кіші сынып
Ерекшелік
Барлығы
кестенің жалғысы
Оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басындағы кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда - өзгеріс ай сайын)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Бюджеттік атқару жөніндегі уәкілетті органның/аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса):
Жиынтық жоспарларды жасау үшін жауапты бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық бөлімше/аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса):
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
27-қосымша
Нысан
"___"___________ _____ж. №____ ______________
бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі
_____жылға арналған міндеттемелер жөніндегі мемлекеттік
мекемелерді қаржыландырудың жеке жоспарын өзгертуге
арналған өтінім
__________________________
(мемлекеттік мекеме атауы)
______________ бағдарламалар, кіші бағдарламалар және ерекшеліктер
бойынша өзгеріс енгізуді сұрайды:
Функционалдық топ Әкімші Мемлекеттік мекеме Бағдарлама Кіші бағдарлама Ерекшелік
Шығыстардың атауы
Өзгеру сомасы (+,-), барлығы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басындағы кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда өзгеріс ай сайын)
қаңтр
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жоспарлы тағайындау
барлығы
Негіздеме: _________________________________________________________
____________________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің басшысы* ________ ____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
М.О.
Қаржыландырудың жеке жоспарын жасауға
жауапты мемлекеттік мекеменің
құрылымдық бөлімшесінің басшысы ________ ____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
*Мемлекеттік мекеме бір уақытта бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі болып табылған жағдайда осы жол толтырылмайды
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
28-қосымша
Нысан
"___"___________ _____ж. №______ ______________
бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі
_________жылға арналған
төлемдер бойынша мемлекеттік мекемені қаржыландырудың
жеке жоспарының өзгеруіне өтінім
_________________________________өзгеріс енгізуді сұрайды
(мемлекеттік мекеменің атауы) ____________мына бағдарламалар, кіші бағдарламалар бойынша:
Функционалдық топ Әкімші Мемлекеттік мекеме Бағдарлама Кіші бағдарлама Ерекшелік
Шығыстардың атауы
Өзгеру сомасы (+,-), барлығы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда-жыл басындағы кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда өзгеріс ай сайын)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жоспарлы тағайындаулар
барлығы
Негіздеме:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің басшысы* ________ ____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
М.О.
Қаржыландырудың жеке жоспарын жасауға
жауапты мемлекеттік мекеменің
құрылымдық бөлімшесінің басшысы ________ ____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
*Мемлекеттік мекеме бір уақытта бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі
болып табылған жағдайда осы жол толтырылмайды
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет көрсету
ережесіне
29-қосымша
Нысан
20___ жылғы "__"___________
№_______ __________________
бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган/
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округтің әкімінің аппараты
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің ________ жылға арналған міндеттемелері бойынша қаржыландыру жоспарларын өзгертуге өтінім

Сноска. Приложение 26 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
(тысяч тенге)
Наименование поступления
Коды бюджетной классификации
Сумма изменений (+,-) всего
Категория
Класс
Подкласс
Специфика
Итого
продолжение таблицы
В том числе по месяцам (в текущем месяце – изменения с нарастающим итогом за период с начала года, в последующие месяцы – изменения помесячные)
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета/аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя структурного подразделения уполномоченного органа по исполнению бюджета/аппарата акима города районного начения, села, поселка, сельского округа, ответственного за составление сводных планов:
Приложение 27
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
"___"________ ____ г.
№ _____ _______________
Администратор бюджетных программ
Заявка
на изменение индивидуального плана финансирования
государственного учреждения по обязательствам
на ________ год
__________________________________________ просит внести изменения в
(государственное учреждение, наименование)
______________ по следующим программам, подпрограммам и спецификам:
Функциональная группа Администратор Государственное учреждение Программа Подпрограмма Специфика
Наименование расходов
Сумма изменений (+, -), всего
в том числе по месяцам (в текущем месяце - изменения нарастающим итогом за период с начала года, в последующие месяцы - изменения помесячные)
Январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябр
ь
ноябрь
декабрь
Плановые назначения
итого
Обоснование:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Руководитель государственного
учреждения* _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
М.П.
Руководитель структурного
подразделения государственного
учреждения, ответственного за
составление индивидуального
плана финансирования _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
* В случаях, когда государственное учреждение одновременно является
администратором бюджетных программ, данная строка не заполняется
Приложение 28
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
"___"________ ____ г.
№ _____ _______________
Администратор бюджетных программ
Заявка
на изменение индивидуального плана финансирования
государственного учреждения по платежам
на ________ год
__________________________________________ просит внести изменения в
(наименование государственного учреждения)
_____________ по следующим программам, подпрограммам:
Функциональная группа Администратор Государственное учреждение Программа Подпрограмма Специфика
Наименование расходов
Сумма изменений (+, -), всего
В том числе по месяцам (в текущем месяце - изменения с нарастающим итогом за период с начала года, в последующие месяцы -изменения помесячные)
Январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Плановые назначения
Итого
Обоснование:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Руководитель государственного
учреждения* _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
М.П.
Руководитель структурного
подразделения государственного
учреждения, ответственного за
составление индивидуального
плана финансирования _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
*В случаях, когда государственное учреждение одновременно является
администратором бюджетных программ, данная строка не заполняется
Приложение 29
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
"___"______ 20__ года.
№ _____ _____________
уполномоченный орган
по исполнению бюджета/
аппарат акима города районного
значения, села, поселка,
сельского округа
Заявка на изменение Планов финансирования по обязательствам
администратора бюджетных программ
на ________ год ________________________________________________
просит внести изменения в (администратор бюджетных программ - наименование)
______________ по следующим программам, подпрограммам:

Ескерту. 29-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2021 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
__________________________________________________________________
(бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі - атауы)
__________ мына бағдарламалар, кіші бағдарламалар өзгерістер енгізуді сұрайды:
Функционалдық топ Әкімші Бағдарлама
Шығыстардың атауы
Өзгеру сомасы (+,-), барлығы
Жоспарлы тағайындаулар
ЖИЫНЫ
кестенің жалғасы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда-жыл басындағы кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда өзгеріс ай сайын)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
Желтоқсан
Жоспарлы тағайындаулар
Негіздеме:_________________________________________________________
Орталық атқарушы органның
аппарат басшысы (белгіленген
тәртіппен орталық атқарушы
органның аппарат басшысының
өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға),
ал мұндай
болмаған жағдайда - бюджеттік бағдарламалар
әкімшісінің басшысы___________________________________________
(ТАӘ)            (қолы)
Мөр орны
Қаржыландырудың жоспарын
жасауға жауапты
бюджеттік бағдарламалар
әкімшісінің құрылымдық
бөлімшесінің басшысы __________________________________
(ТАӘ)            (қолы)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет көрсету
ережесіне
30-қосымша
20___ жылғы "__"___________
№_______ __________________
бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган/ аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округтің әкімінің аппараты
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің төлемдер бойынша __________ жылға арналған қаржыландыру жоспарын өзгертуге өтінім
Ескерту. 30-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2021 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
__________________________________________________________________ (бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы) __________________ мына бағдарламалар, кіші бағдарламалар бойынша өзгеріс енгізуді сұрайды:
Функционалдық топ Әкімші Бағдарлама
Шығыстардың атауы
Өзгеру сомасы (+,-), барлығы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басындағы кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда өзгеріс ай сайын)
қаңтар
ақпан
наур ыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамы з
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жоспарлы тағайындаулар
Жиыны
Негіздеме:
________________________________________________________________
Орталық атқарушы органның
аппарат басшысы
(белгіленген
тәртіппен орталық атқарушы
органның
аппарат басшысының
өкілеттіктері жүктелген
лауазымды тұлға),
ал мұндай болмаған жағдайда –
бюджеттік бағдарламалар
әкімшісінің басшысы ___________________________ ______________
(ТАӘ)                  (қолы)
Мөр орны
Қаржыландырудың жоспарын
жасауға жауапты
бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің
құрылымдық бөлімшесінің
басшысы _____________________ ________
(ТАӘ)            (қолы)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
31-қосымша Нысан
"___"____________ ______ж. №________________________
Жоғары тұрған бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
______жылға арналған төмен тұрған деңгейдегі бюджеттен
қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің
міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарларын өзгертуге
арналған өтінім
______________________________________________________________
(төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган - атауы)
__________мына бағдарламалар, кіші бағдарламалар және ерекшеліктер бойынша өзгеріс енгізуді сұрайды:
Функционалдық топ Әкімші Бағдарлама Кіші бағдарлама
Ерекшелік
Шығыстардың атауы
Өзгеру сомасы (+,-), барлығы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басындағы кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда өзгеріс ай сайын)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жоспарлы тағайындаулар
Барлығы
Негіздеме: ____________________________________________
Төмен тұрған бюджетті атқару
жөніндегі уәкілетті органның
басшысы ________ ______________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
М.О.
Қаржыландырудың жиынтық жоспарын
жасауға жауапты төмен тұрған
бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның
құрылымдық бөлімшесінің басшысы ________ ______________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету ережесіне
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
32-қосымша
Нысан
"___"____________ ______ж №__________________
Жоғары тұрған бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
______жылға арналған төмен тұрған деңгейдегі бюджеттен
қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің
төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарларын өзгертуге
арналған өтінім
______________________________________________________________
(төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган - атауы)
__________мына бағдарламалар, кіші бағдарламалар бойынша өзгеріс енгізуді сұрайды:
Функционалдық топ ӘкімшіБағдарлама Кіші бағдарлама Ерекшелік
Шығыстардың атауы
Өзгеру сомасы (+,-), барлығы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басындағы кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда өзгеріс ай сайын)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жоспарлы тағайындаулар
Барлығы
Негіздеме:____________________________________________
Төмен тұрған бюджетті атқару
жөніндегі уәкілетті органның
басшысы ________ ______________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
М.О.
Қаржыландырудың жиынтық жоспарын
жасауға жауапты төмен тұрған
бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның
құрылымдық бөлімшесінің басшысы ________ ______________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет көрсету
ережесіне
33-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
орталық атқарушы органның
аппарат басшысы (белгіленген
тәртіппен орталық атқарушы
органның аппарат басшысының
өкілеттіктері жүктелген
лауазымды адам)/бюджеттік
бағдарламалар әкімшісінің
басшысы
____________________________
(қолы) (ТАӘ)
"___"_________________ жылы
Мөр орны
__________________бюджеттің міндеттемелері бойынша ____________________________ жеке қаржыландыру жоспарына (мемлекеттік мекеменің атауы) өзгерістер енгізу туралы №_______анықтама

Сноска. Приложение 29 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2021 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Функциональная группа Администратор Программа
Наименование расходов
Сумма изменений (+, -), всего
Плановые назначения
ИТОГО
продолжение таблицы
в том числе по месяцам (в текущем месяце - изменения с нарастающим итогом за период с начала года, в последующие месяцы - изменения помесячные)
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Плановые назначения
Обоснование:_____________________________________________________________
Руководитель аппарата центрального исполнительного органа (должностное лицо,
на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата
центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых –
руководитель администратора бюджетных программ
_________________________________ ____________ (ФИО (подпись)
Место печати
Руководитель структурного подразделения администратора бюджетных программ,
ответственного за составление плана финансирования
________________________________________ _________ (ФИО) (подпись)
Приложение 30
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
"___"_____20__ года.
№ _____ _____________
уполномоченный орган по исполнению бюджета/ аппарат акима города
районного значения, села, поселка, сельского округа
Заявка на изменение плана финансирования по платежам
администратора бюджетных программ
на ________ год ________________________________________________ просит внести
изменения в (наименование администратора бюджетных программ)
______________ по следующим программам, подпрограммам:
Сноска. Приложение 30 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2021 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Функциональная группа Администратор
Программа
Наименование расходов
Сумма изменений (+, -), всего
В том числе по месяцам (в текущем месяце - изменения с нарастающим итогом за период с начала года, в последующие месяцы - изменения помесячные)
январь
февраль
ма рт
апрель
май
ию нь
ию ль
август
сентябрь
октябрь
нояб рь
декаб рь
Плановые назначения
Итого
Обоснование:______________________________________________________
Руководитель аппарата центрального исполнительного органа (должностное лицо,
на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата
центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых –
руководитель администратора бюджетных программ
____________________________________ ___________ (ФИО) (подпись)
Место печати Руководитель структурного подразделения администратора
бюджетных программ, ответственного за составление плана финансирования
________________________________________ _________ (ФИО) (подпись)
Приложение 31
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
"___"______ г.
№ _____ _________________
Администратор бюджетных программ
бюджета вышестоящего уровня
Заявка
на изменение плана финансирования по обязательствам
администратора бюджетных программ, финансируемого
из бюджета нижестоящего уровня
на __________ год
__________________________________________ просит внести изменения в
(уполномоченный орган по исполнению бюджета нижестоящего уровня -
наименование) _______________ по следующим программам, подпрограммам
и спецификам:
Функциональная группа Администратор Программа Подпрограмма Специфика
Наименование расходов
Сумма изменений (+, -), всего
в том числе по месяцам (в текущем месяце - изменения с нарастающим итогом за период с начала года, в последующие месяцы - изменения помесячные)
Январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Плановые назначения
Итого
Обоснование: _______________________________
Руководитель уполномоченного органа
по исполнению бюджета нижестоящего
уровня _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
М.П.
Руководитель структурного
подразделения уполномоченного
органа по исполнению бюджета
нижестоящего уровня, ответственного
за составление сводного плана
финансирования _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 32
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
"___"______ г.
№ _____ _________________
Администратор бюджетных программ
бюджета вышестоящего уровня
Заявка
на изменение плана финансирования по платежам
администратора бюджетных программ, финансируемого
из бюджета нижестоящего уровня
на __________ год
__________________________________________ просит внести изменения в
(наименование уполномоченного органа по исполнению бюджета
нижестоящего уровня) ______ по следующим программам, подпрограммам:
Функциональная группа Администратор Программа Подпрограмма Специфика
Наименование расходов
Сумма изменений (+, -), всего
В том числе по месяцам (в текущем месяце - изменения с нарастающим итогом за период с начала года, в последующие месяцы - изменения помесячные)
Январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
нояб рь
декабрь
Плановые назначения
Итого
Обоснование: ________________________________________________________
Руководитель уполномоченного органа
по исполнению бюджета нижестоящего
уровня _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
М.П.
Руководитель структурного
подразделения уполномоченного
органа по исполнению бюджета
нижестоящего уровня, ответственного
за составление сводного плана
финансирования _________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 33
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
"Утверждаю"
Руководитель аппарата
центрального исполнительного
органа (должностное лицо,
на которого в установленном
порядке возложены полномочия
руководителя аппарата
центрального исполнительного
органа)/руководитель
администратора бюджетных
программ
____________________________
(подпись) (ФИО)
"___"_______________ __ года.
Место печати
СПРАВКА
№ __________ о внесении изменений в индивидуальный план финансирования
_______________________________________________________________________
(наименование государственного учреждения)

Ескерту. 33-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2021 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
___жылы "__"_______негізінде
_________________ (мың теңге)
Бюджеттік сыныптама кодтарының атауы
Бюджеттік классификацияның кодтары
Өзгеру сомасы (+, -), барлығы
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Мемлекеттік мекеменің коды
бағдарлама
кіші бағдарлама
ерекшелік
Жоспарлы тағайындаулар
БАРЛЫҒЫ
кестенің жалғасы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басындағы кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда өзгеріс ай сайын)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жоспарлы тағайындаулар
Қаржыландырудың жеке
жоспарын жасауға жауапты
бюджеттік бағдарламалардың
әкімшісінің құрылымдық
бөлімшесінің басшысы ________ ____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
34-қосымша Нысан
__ ж. "___" ____________
____________ негізінде
Міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарына өзгерістер
енгізу туралы
"___" _____________
№ __________ АНЫҚТАМА
(мың теңге)
Бюджет сыныптамасы кодтарының атауы
Бюджеттік кодының сыныптамасы
Өзгеру сомасы (+, -), барлығы
Оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда – жыл басындағы кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда – өзгеріс ай сайын)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
ӘББ
ММ коды
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
Барлығы
Бюджеттік атқару жөніндегі уәкілетті орган басшының Т.А.Ә.:
Жеке қаржыландыру жоспарларды жасау үшін жауапты бюджетті атқару
жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық бөлімше басшысының Т.А.Ә.:
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
35-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
орталық атқарушы органның
аппарат басшысы (белгіленген
тәртіппен орталық атқарушы
органның аппарат басшысының
өкілеттіктері жүктелген
лауазымды адам)/бюджеттік
бағдарламалар әкімшісінің
басшысы
__________________________
(қолы) (ТАӘ)
"___"________________ жылы
Мөр орны
_________________бюджеттің төлемдері бойынша ____________________________жеке қаржыландыру жоспарына (мемлекеттік мекеменің атауы) өзгерістер енгізу туралы №_______анықтама
Ескерту. 35-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2021 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_жылы "__"_______негізінде
_________________
Бюджеттік сыныптама кодтарының атауы
Бюджеттік классификацияның кодтары
Өзгеру сомасы (+, -), барлығы
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Мемлекеттік мекеменің коды
бағдарлама
кіші бағдарлама
ерекшелік
Жоспарлы тағайындаулар
БАРЛЫҒЫ
кестенің жалғасы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басындағы кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда өзгеріс ай сайын)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жоспарлы тағайындаулар
Қаржыландырудың жеке
жоспарын жасауға жауапты
бюджеттік бағдарламалардың
әкімшісінің құрылымдық
бөлімшесінің басшысы ________ ____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
36-қосымша Нысан
__ ж. "___" ________________________ негізінде
Төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарына өзгерістер енгізу
туралы
"___" _____________
№ __________ АНЫҚТАМА
(мың теңге)
Бюджет сыныптамасы кодтарының атауы
Бюджеттік кодының сыныптамасы
Өзгеру сомасы (+, -), барлығы
Оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда – жыл басындағы кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда – өзгеріс ай сайын)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәу
ір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
ӘББ
ММ коды
Бағдарлама
Кіші бағдарлама
Барлығы
Бюджеттік атқару жөніндегі уәкілетті орган басшының Т.А.Ә.:
Жеке қаржыландыру жоспарларды жасау үшін жауапты бюджетті атқару
жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық бөлімше басшысының Т.А.Ә.:
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 37-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
Бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның/аудандық
маңызы бар қала, ауыл, кент,
ауылдық округ әкімінің
аппараты басшысы
____________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
__ жыл "__"________
Мөр орны
_____ бюджетінің төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу туралы № анықтама

Сноска. Приложение 33 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2021 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
по обязательствам _________ бюджета
на основании ___________ от "___"___________ года от _________________
(тысяч тенге)
Наименования кодов бюджетной классификации
Коды бюджетной классификации
Сумма изменений (+, -), всего
Администратор бюджетной программы
Код государственного учреждения
программа
подпрограмма
специфика
Плановые назначения
ИТОГО
продолжение таблицы
в том числе по месяцам (в текущем месяце - изменения с нарастающим итогом за период с начала года, в последующие месяцы - изменения помесячные)
Январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Плановые назначения
Руководитель структурного подразделения администратора бюджетных программ,
ответственного за составление индивидуального плана финансирования
_________ _____________________ (подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 34
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
СПРАВКА №
о внесении изменений в индивидуальный план
финансирования по обязательствам ________ бюджета
на основании от "__" ________ _ г.
от _______________
(тыс. тенге)
Наименование кодов бюджетной классификации
Коды бюджетной классификации
Сумма изменений (+,-) всего
В том числе по месяцам (в текущем месяце – изменения с нарастающим итогом за период с начала года, в последующие месяцы – изменения помесячные)
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
АБП
Код ГУ
Программа
Подпрограмма
Специфика
Итого
Ф.И.О руководителя администратора бюджетных программ:
Ф.И.О руководителя структурного подразделения администратора
бюджетных программ, ответственного за составление индивидуального
плана финансирования:
Приложение 35
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
"Утверждаю"
Руководитель аппарата
центрального исполнительного
органа (должностное лицо,
на которого в установленном
порядке возложены полномочия
руководителя аппарата
центрального исполнительного
органа)/руководитель
администратора бюджетных программ
____________________________
(подпись) (ФИО)
"___"_____________ __ года
Место печати
СПРАВКА
№ __________ о внесении изменений в индивидуальный план финансирования
______________________________________________________________________
(наименование государственного учреждения)
Сноска. Приложение 35 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2021 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
по платежам _________ бюджета
на основании _______ от "___" ________ года от _________
(тысяч тенге)
Наименования кодов бюджетной классификации
Коды бюджетной классификации
Сумма изменений (+, -), всего
Администратор бюджетной программы
Код государственного учреждения
программа
подпрограмма
специфика
Плановые назначения
ИТОГО
продолжение таблицы
В том числе по месяцам (в текущем месяце - изменения с нарастающим итогом за период с начала года, в последующие месяцы - изменения помесячные)
Январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Плановые назначения
Руководитель структурного подразделения администратора бюджетных программ,
ответственного за составление индивидуального плана финансирования
_________ _____________________ (подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 36
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
СПРАВКА №
о внесении изменений в индивидуальный план
финансирования по платежам ________ бюджета
на основании от "__" ________ _ г.
от _______________
(тыс. тенге)
Наименование кодов бюджетной классификации
Коды бюджетной классификации
Сумма изменений (+,-) всего
В том числе по месяцам (в текущем месяце – изменения с нарастающим итогом за период с начала года, в последующие месяцы – изменения помесячные)
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октя брь
ноябрь
декабрь
АБП
Код ГУ
Программа
Подпрограмма
Специфика
Итого
Ф.И.О руководителя администратора бюджетных программ:
Ф.И.О руководителя структурного подразделения администратора
бюджетных программ, ответственного за составление индивидуального
плана финансирования:
Приложение 37
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
"Утверждаю"
Руководитель уполномоченного
органа по исполнению
бюджета/аппарата акима города
районного значения,
села, поселка, сельского округа
____________________________
(подпись, фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
"___"___________ год
Место для печати
СПРАВКА
№ ______ о внесении изменений в сводный план финансирования по платежам __________ бюджета на основании*** ____________________________ от "___"___________ __ года от_________________________ (дата формирования справки)

Ескерту. 37-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
__ жыл "__" ___________ ____________ негізінде*** __________________________________________________ (анықтаманы қалыптастыру күні)
мың теңге
Бюджеттік сыныптама кодтарының атауы
Бюджеттік сыныптама кодтары
Өзгеру сомасы (+,-), барлығы
Функционалдық топ
ББӘ
бағдарлама
Жоспарлы тағайындаулар
БАРЛЫҒЫ
кестенің жалғасы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басындағы кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда өзгеріс ай сайын)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
Желтоқсан
Жоспарлы тағайындаулар
Жиынтық жоспарды атқарылуына жауапты бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның /аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппараты басшының орынбасары (жергілікті бюджеттер үшін)
____________________
(қолы)
Жиынтық жоспарды жасауға жауапты бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесінің / аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппараты басшысы
_____________________
(қолы)
Жиынтық жоспарды атқарылуына жауапты бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның басшысы (республикалық бюджет үшін)
____________________
(қолы)
* Анықтама республикалық бюджет бойынша - 2-дана және жергілікті бюджет бойынша - 3-дана, оның біреуі бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне.
** Төмен тұрған бюджетке берілетін міндеттемелер бойынша, арнайы трансферттер және кредиттер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу туралы нықтаманы төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламаларының әкімшісі береді.
*** бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өтінімдері.
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 38-қосымша
Нысан
__ жыл "___"____________ ____________ негізінде төлемдер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспарына өзгерістер енгізу туралы "___" _____________ № __________ АНЫҚТАМА
Ескерту. 38-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
мың теңге
Бюджет сыныптамасы кодтарының атауы
Бюджеттік кодының сыныптамасы
Өзгеру сомасы (+, -), барлығы
Функционалдық топ
Әкімшілік
Бағдарлама
Барлығы
кестенің жалғысы
Оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басындағы кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда - өзгеріс ай сайын)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Бюджеттік атқару жөніндегі уәкілетті органның/аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса):
Жиынтық жоспарларды жасау үшін жауапты бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық бөлімше/аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса):
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 39-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
Бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның/аудандық
маңызы бар қала, ауыл, кент,
ауылдық округ әкімінің
аппараты басшысы
____________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
__ жыл "__"________
Мөр орны
______ бюджетінің міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу туралы № ______ анықтама

Сноска. Приложение 37 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
(тысяч тенге)
Наименование кодов бюджетной классификации
Коды бюджетной классификации
Сумма изменений
(+, -), всего
Функциональная группа
АБП
программа
Плановые назначения
ИТОГО
продолжение таблицы
в том числе по месяцам (в текущем месяце – изменения с нарастающим итогом за период с начала года, в последующие месяцы – изменения помесячные)
Январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Плановые назначения
Заместитель руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета/аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа, ответственного за исполнение сводного плана (для местных бюджетов) _______________________
(подпись)
Руководитель структурного подразделения уполномоченного органа по исполнению бюджета/аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа ответственного за составление сводного плана
_____________________
(подпись)
Руководитель уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственного за исполнение сводного плана (для республиканского бюджета)
______________________
(подпись)
* Справка – в 2-х экземплярах по республиканскому бюджету и в 3-х экземплярах по местному бюджету, один из которых – администратору бюджетных программ.
** Справка о внесении изменений в сводные планы финансирования по платежам по официальным трансфертам и кредитам, передаваемым бюджетам нижестоящего уровня, предоставляется администратором бюджетных программ бюджета вышестоящего уровня уполномоченному органу по исполнению бюджета нижестоящего уровня.
*** заявки администратора бюджетных программ.
Приложение 38
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
СПРАВКА
№ о внесении изменений в сводный план финансирования по платежам _______ бюджета на основании ________ от "__" ________ _ год от _______________
Сноска. Приложение 37 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
(тысяч тенге)
Наименование кодов бюджетной классификации
Коды бюджетной классификации
Сумма изменений (+,-) всего
Функциональная группа
Администратор
Программа
Итого
В том числе по месяцам (в текущем месяце – изменения с нарастающим итогом за период с начала года, в последующие месяцы – изменения помесячные)
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета/аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя структурного подразделения уполномоченного органа по исполнению бюджета/аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа ответственного за составление сводных планов:
Приложение 39
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
"Утверждаю"
Руководитель уполномоченного
органа по исполнению
бюджета/аппарата акима города
районного значения,
села, поселка, сельского округа
____________________________
(подпись, фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
"___"___________ год
Место для печати
СПРАВКА
№ ______ о внесении изменений в сводный план финансирования по обязательствам __________ бюджета

Ескерту. 39-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
_ жыл "__" ___________ ____________ негізінде*** __________________________________________________ (анықтаманы қалыптастыру күні)
(мың теңге)
Бюджеттік сыныптама кодтарының атауы
Бюджеттік сыныптама кодтары
Өзгеру сомасы (+, -), барлығы
Функционалдық топ.
ББӘ
бағдарлама
Жоспарлы тағайындаулар
БАРЛЫҒЫ
кестенің жалғасы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басындағы кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда өзгеріс ай сайын)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Жоспарлы тағайындаулар
Жиынтық жоспарды атқарылуына жауапты бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның /аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты басшының орынбасары (жергілікті бюджеттер үшін)
____________________
(қолы)
Жиынтық жоспарды жасауға жауапты бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесінің/аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты басшысы
_____________________
(қолы)
Жиынтық жоспарды атқарылуына жауапты бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның басшысы (республикалық бюджет үшін)
____________________
(қолы)
* Анықтама республикалық бюджет бойынша - 2-дана және жергілікті бюджет бойынша - 3-дана, оның біреуі бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне.
** Төмен тұрған бюджетке берілетін міндеттемелер бойынша, арнайы трансферттер және кредиттер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізу туралы анықтаманы төмен тұрған бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламаларының әкімшісі береді.
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 40-қосымша
Нысан
__ жыл "___" ____________ ____________ негізінде Міндеттемелер бойынша жиынтық қаржыландыру жоспарына өзгерістер енгізу туралы "___" _____________ № __________ АНЫҚТАМА
Ескерту. 40-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
мың теңге
Бюджет сыныптамасы кодтарының атауы
Бюджеттік кодының сыныптамасы
Өзгеру сомасы (+, -), барлығы
Функционалдық топ
Әкімшілік
Бағдарлама
Жиыны
кестенің жалғысы
Оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басындағы кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда - өзгеріс ай сайын)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Бюджеттік атқару жөніндегі уәкілетті органның/аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса):
Жиынтық жоспарларды жасау үшін жауапты бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық бөлімше/аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса):
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
41-қосымша

Сноска. Приложение 39 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
на основании _________________ от "___"_____________ года***
от ___________________________
(дата формирования справки)
(тысяч тенге)
Наименование Кодов бюджетной классификации
Коды бюджетной классификации
Сумма изменений
(+, -), всего
Функциональная группа
АБП
программа
Плановые назначения
ИТОГО
продолжение таблицы
в том числе по месяцам (в текущем месяце – изменения с нарастающим итогом за период с начала года, в последующие месяцы – изменения помесячные)
Январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Плановые назначения
Заместитель руководителя уполномоченного органа исполнению бюджета/ аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа, ответственного за исполнение сводного плана (для местных бюджетов) ________________________
(подпись)
Руководитель структурного подразделения уполномоченного органа по исполнению бюджета/ аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа ответственного за составление сводного плана
___________________
(подпись)
Руководитель уполномоченного органа по исполнению бюджета, ответственного за исполнение сводного плана (для республиканского бюджета)
______________________
(подпись)
* Справка – в 2-х экземплярах по республиканскому бюджету и в 3-х экземплярах по местному бюджету, один из которых – администратору бюджетных программ.
** Справка о внесении изменений в сводный план финансирований по обязательствам по официальным трансфертам и кредитам, передаваемым бюджетам нижестоящего уровня, предоставляется администратором бюджетных программ бюджета вышестоящего уровня уполномоченному органу по исполнению бюджета нижестоящего уровня.
*** заявки администратора бюджетных программ.
Приложение 40
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
СПРАВКА
№ о внесении изменений в сводный план финансирования по обязательствам _______ бюджета
Сноска. Приложение 40 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
на основании ________ от "__" ________ ____ года
от _______________
(тысяч тенге)
Наименование кодов бюджетной классификации
Коды бюджетной классификации
Сумма изменений (+,-) всего
Функциональная группа
Администратор
Программа
Итого
продолжение таблицы
В том числе по месяцам (в текущем месяце – изменения с нарастающим итогом за период с начала года, в последующие месяцы – изменения помесячные)
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета/аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя структурного подразделения уполномоченного органа по исполнению бюджета/аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа, ответственного за составление сводных планов:
Приложение 41
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания

4-20-нысан
Бюджеттік сыныптама бойынша
__ж. ________ бойынша
шығыстар бойынша жиынтық есеп
Бюджет түрі:________________________________________________
Орналасқан жері:____________________________________________
Қаржыландыру көзі:__________________________________________
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі:________________________
Өлшем бірлігі:______________________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы:________________________________
1.б
Әкімші бағдарламаКіші бағдарлама Ерекшелік
Атауы
Бір жылға арналған міндеттемелер мен
төлемдер бойынша қаржыландырудың жоспары
Жыл басынан бастап қаржыландырудың жоспары
Жыл басынан бастап қабылданған міндеттемелердің сомасы
міндеттемелер бойынша
Төлемдер бойынша
(1)
(2)
(3)
(4)
(5)
(6)
БАРЛЫҒЫ
2.б
Әкімші Бағдарлама Кіші бағдарлама Ерекшелік
Атауы
төленген міндеттемелер
төленбеген міндеттемелер
Өтелмеген міндеттемелер
Жоспардан қалған қаражат
жыл басынан бастап
ағымдағы айға
міндеттемелер бойынша
Төлемдер бойынша
(7)
(8)
(9)=(6)-(7)
(10)
(11)=(4)-(6)
(12)=(5)-(7)
БАРЛЫҒЫ
Аумақтық қазынашылық
бөлімшесінің басшысы _______ __________ ММ Басшысы _______ _________
(қолы) (Т.А.Ә.) (қолы) (Т.А.Ә.)
М.О. М.О.
Жауапты орындаушы ______ ________ ММ Бас бухгалтері_______ _________
(қолы) (Т.А.Ә.) (қолы) (Т.А.Ә)
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 42-қосымша
Нысан
Есепті берудің қаржы жылына нақтыланған жоспары ___ жыл __________ "___" негізінде __________________
Ескерту. 42-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
(мың теңге)
Бюджет сыныптамасы кодтарының атауы
Бюджеттік кодының сыныптамасы
Өзгеру сомасы (+, -), барлығы
Функционалдық топ
Әкімшілік
Бағдарлама
Барлығы
кестенің жалғысы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басындағы кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда - өзгеріс ай сайын)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Бюджеттік атқару жөніндегі уәкілетті органның/аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса):
Жиынтық жоспарларды жасау үшін жауапты бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық бөлімше/аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса):
Түсімдердің атауы
Бюджеттік кодының сыныптамасы
Өзгеру сомасы (+, -), барлығы
Санат
Сынып
Кіші сынып
Ерекшелік
Барлығы
кестенің жалғысы
оның ішінде айлар бойынша (ағымдағы айда - жыл басындағы кезеңге өзгеріс өсу қорытындысымен, келесі айларда - өзгеріс ай сайын)
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Бюджеттік атқару жөніндегі уәкілетті органның/аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса):
Жиынтық жоспарларды жасау үшін жауапты бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық бөлімше/аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса):
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
43-қосымша
Нысан
________________________________________________________________________________
(бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган/бюджетті атқару
жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық қазынашылық бөлімшесі)
________________________________________________________________________________
(бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі/бюджетті атқару жөніндегі
орталық уәкілетті органның аумақтық қазынашылық бөлімшесі)
______жылғы "__"__________
мемлекеттік мекемелерге
код беруге арналған өтінім

Форма 4-20
Сводный отчет по расходам
по _______________ __ г.
по бюджетной классификации
Вид бюджета: ______________________________________________
Месторасположение: ________________________________________
Источник финансирования: __________________________________
Администратор бюджетных программ: _________________________
Единица измерения: ________________________________________
Наименование государственного учреждения: _________________
Стр. 1
Администратор Программа Подпрограмма Специфика
Наименование
План финансирования по обязательствам и платежам на год
План финансирования с начала года
Сумма принятых обязательств с начала года
по обязательствам
по платежам
(1)
(2)
(3)
(4)
(5)
(6)
ВСЕГО Стр. 2
Администратор Программа Подпрограмма Специфика
Наименование
Оплаченные обязательства
Неоплаченные обязательства
Невыплаченные обязательства
Остаток средств от плана
с начала года
за текущий месяц
по обязательствам
по платежам
(7)
(8)
(9)=(6)- (7)
(10)
(11)=(4)-(6)
(12)= (5)- (7)
ВСЕГО
Руководитель территориального Руководитель ГУ
подразделения казначейства _________________ ______________________
(подпись) (Ф.И.О.) (подпись) (Ф.И.О.)
М.П. М.П.
Ответственный исполнитель Главный бухгалтер ГУ
_________________________ _____________________
(подпись) (Ф.И.О.) (подпись) (Ф.И.О.)
Приложение 42
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
Уточненный план на отчетный финансовый год
на основании _______ от "__"_____________ года
Сноска. Приложение 42 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
от __________________
(тысяч тенге)
Наименование кодов бюджетной классификации
Коды бюджетной классификации
Сумма изменений (+,-) всего
Функциональная группа
Администратор
Программа
Итого
продолжение таблицы
В том числе по месяцам (в текущем месяце – изменения с нарастающим итогом за период с начала года, в последующие месяцы – изменения помесячные)
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета/аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя структурного подразделения уполномоченного органа по исполнению бюджета/аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа, ответственного за составление сводных планов:
Наименование поступления
Коды бюджетной классификации
Сумма изменений (+,-) всего
Категория
Класс
Подкласс
Специфика
Итого
продолжение таблицы
В том числе по месяцам (в текущем месяце – изменения с нарастающим итогом за период с начала года, в последующие месяцы – изменения помесячные)
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя уполномоченного органа по исполнению бюджета/аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя структурного подразделения уполномоченного органа по исполнению бюджета/аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа, ответственного за составление сводных планов:
Приложение 43
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания

Ескерту. 43-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 12.07.2017 № 431 бұйрығымен
Мем-лекет-тік меке-менің атауы
Ведомство-лық тиістілік коды (Қазақстан Рес-пуб-лика-сының Бір-ыңғай бюд-жеттік сыныптама-сына сәйкес)
Бюджет түрі
Мемлекеттік кіріс-тер орган-дары-ның коды (салық түсім-дерін есепке ала-тын өңір)
Эко-номика сек-торы
Мем-лекет-тік меке-ме басшысының Т.А.Ә.
Мемле-кеттік мекеме-нің бас бухгал-терінің Т.А.Ә
Мем-лекет-тік меке-ме БСН
Мем-лекет-тік тірке-лімге енген мемле-кеттік меке-менің заңды мекен-жайы, теле-фоны, факсі
Негіз-деме (мемлекеттік меке-ме құры-луына негіз болған нормативтік-құқықтық акт)
Құқықтық мирасқор
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің
(бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті
органның аумақтық қазынашылық бөлімшесінің)
басшысы _______ ____________________
М.О (қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
44-қосымша
Нысан
_________________________________________________________________
(бюджетті атқару жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті орган)
______жылғы "__"____________
№___рұқсат
Ескерту. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
45-қосымша
Нысан
Бюджеттің атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ______________________________________________________________ (Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі, банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымы)
Ескерту. 45-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
_______ жылғы "___" _____________
№ _______ рұқсат
_____________________________________________ бюджеттен қаржыландырылатын
(бюджет түрі)
__________________________________________________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы және коды)
__________________________________________________________________________
______________________________________ шығыстарды бағыттау мақсатында
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________ негізде
(бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің өтініші, қарыз немесе байланысты
грант туралы шарттың атауы, нөмірі және күні)
__________________________________________________________________________
(валюта түрі)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(шоттың)
_______________________________________________ ашуға рұқсат етіледі.
Рұқсат ___________ жылғы "____" _________________ дейін әрекет етеді.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық
уәкілетті органның басшысы _______ ______________________
(қолы) (Т.А.Ә.) (бар болса)
М.О.
Рұқсат беруге жауапты бюджетті
атқару жөніндегі орталық уәкілетті
органның құрылымдық бөлімшесінің
басшысы ______ __________________________
(қолы) (Т.А.Ә.) (бар болса)
Екінші деңгейдегі банктің
(банктік операциялардың жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын ұйымның)
белгілері
Шот № __________________
Екінші деңгейдегі банктің
(банктік операциялардың жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын ұйымның)
жауапты орындаушысы
______ _______________________
(қолы) (қолының толық жазылуы)
М.О.
Рұқсат ____ жылғы " __" _________ алынды.
Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
46-қосымша
Нысан
_____________________________________________
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган
Шот ашуға арналған өтінім

Сноска. Приложение 43 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.07.2017 № 431.
Форма
В ______________________________________________________________________________
(центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета/ территориальное
подразделение казначейства центрального уполномоченного органа по
исполнению бюджета)
________________________________________________________________________________
(администратор бюджетных программ/территориальное подразделение казначейства
центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета)
Заявка
на присвоение кодов государственным учреждениям
от "___"_____________ _______ года
Наименование государственного учреждения
Код ведомственной принадлежности (согласно Единой бюджетной классификации Республики Казахстан)
Вид бюджета
Код органа государственных доходов (региона для учета налоговых поступлений)
Сектор экономики
Ф.И.О. руководителя государственного учреждения
Ф.И.О. главного бухгалтера государственного учреждения
БИН государственного учреждения
Адрес государственного учреждения, внесенный в государственный регистр, телефон, факс
Основание (нормативный правовой акт, на основании которого создано государственное учреждение)
Правопреемник
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Руководитель администратора
бюджетных программ (территориального
подразделения казначейства
центрального уполномоченного органа
по исполнению бюджета) __________ _____________________
М.П.                        (подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 44
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Сноска. Приложение 44 исключено приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
Приложение 45
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Сноска. Приложение 45 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
Форма
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета
В____________________________________________________
(банк второго уровня Республики Казахстан или организация,
осуществляющая отдельные виды банковских операций)
Разрешение №
от "___" __________ ________года
_______________________________________________________________
(наименование и код государственного учреждения)
финансируемого из _____________ бюджета (вид бюджета)
разрешается открыть _____________________________
(наименование счета)
в ____________________
(вид валюты)
на основании____________________________________________________
(ходатайство администратора бюджетной программы, наименование,
номер и дата договора о займе или связанном гранте)
цели направления расходов: ________________________
Разрешение действительно до "___" _______ года
Руководитель центрального уполномоченного
органа по исполнению бюджета ___________________________________
(подпись) (Ф.И.О.) (при его наличии)
М.П.
Руководитель структурного подразделения центрального
уполномоченного органа по исполнению бюджета,
ответственного за выдачу разрешений __________ _______________________
(подпись) (Ф.И.О.) (при его наличии)
Отметки банка второго уровня (организации, осуществляющей отдельные виды
банковских операций)
Счет № ________________________________
Ответственный исполнитель банка
второго уровня (организации,
осуществляющей отдельные виды
банковских операций) _______ ____________________
М.Ш. (подпись) (расшифровка подписи)
Разрешение получено "____" _________ _________ года
Приложение 46
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания

Ескерту. 46-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
Р/с
Мемлекеттiк мекеме
Бюджет түрi
Мемлекеттік мекеменің орналасқан жерінің коды
Валюта түрі
Шот ашу үшін негіздеме
Шығыстар бағыттарының мақсаттары
Қаржыландыру көзі
атауы
коды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
I. Шетел валютасындағы шот:
II. Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоты:
III. Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шот:
Мемлекеттік мекеменің басшысы
______ ________ _______________________
М.О. (қолы) (қолының толық жазылуы)
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 47-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган (бюджетті атқару
жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық қазынашылық бөлімшесі)
Қолма-қол ақшасын бақылау шотын ашуға арналған өтінім
Ескерту. 47-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
Р/с
Мемлекеттiк мекеме
Бюджет түрi
Мемлекеттік мекеменің орналасқан жерінің коды
ҚБШ атауы
Қолма-қол ақшаның бақылау шотын ашу үшiн негiздеме (тармақшасының, тармағының, бабының нөмірлері көрсетiлген заңнамалық актiнiң немесе халықаралық келісім-шарттың атауы мен күнi)
атауы
коды
1
2
3
4
5
6
7
Мемлекеттік мекеменің
(Бюджеттi атқару жөнiндегi
орталық уәкiлеттi органның
аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң)
басшысы ________ __________________
М.О. (қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
48-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган (бюджетті атқару
жөніндегі орталық органның аумақтық қазынашылық бөлімшесі)
"__"___________ _______жылғы
мемлекеттік мекеменің атауын өзгертуге арналған
өтінім
Р/с
Мемлекеттік мекеменің коды
Мемлекеттік мекеменің бұрынғы атауы
Мемлекеттік мекеменің жаңа атауы
Өзгеріс енгізуге негіздеме
1
2
3
4
5
Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің
(бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның,
бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның
аумақтық қазынашылық бөлімшесінің)
басшысы _______ __________________
М.О. (қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
49-қосымша
5-19-нысан
Есеп жүргізілді: күні - уақыты
Х-тен №-ге дейінгі парақ
Қолма-қол ақшасын бақылау шоттарының тізбесі
Өңір: ____________________________________________________
Қаржыландыру көзі: ________________________________________

Сноска. Приложение 46 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
Форма
В _________________________________________________________________
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета
Заявка на открытие счета
№ п/п
Государст-венное учреждение
Вид бюд-жета
Код мес-то-рас-положе-ния государ-ственно-го уч-реж-де-ния
Вид валю-ты
Основание для откры-тия счета
Цели направ-ления расходов
Источник финан-сирования
наименование
код
1
2
3
4
5
6
7
8
9
I. Счет в иностранной валюте
II. Специальный счет внешнего займа или связанного гранта
III. Счет к специальному счету внешнего займа или связанного гранта
Руководитель государственного учреждения
_____________ _____________________
М.П. (подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 47
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Сноска. Приложение 47 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
Форма
В ______________________________________________________
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета
(территориальное подразделение казначейства центрального
уполномоченного органа по исполнению бюджета)
Заявка на открытие контрольных счетов наличности
№ п/п
Государственное учреждение
Вид бюджета
Код месторасположения государственного учреждения
Наименование КСН
Основание для открытия КСН (наименование и дата законодательного акта с указанием номеров подпункта, пункта, статьи или международного договора)
наи-менова-ние
код
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель государственного учреждения
(территориального подразделения казначейства
центрального уполномоченного органа по
исполнению бюджета) _________ _____________________
М.П.             (подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 48
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
_____________________________________________________________________
(Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета
(территориальное подразделение казначейства центрального
уполномоченного органа по исполнению бюджета)
Заявка
на изменение наименования государственного учреждения
от "___"______________ _______ года
№ п/п
Код государственного учреждения
Прежнее наименование государственного учреждения
Новое наименование государственного учреждения
Основание внесения изменений
1
2
3
4
5
Руководитель администратора
республиканских бюджетных программ
(местного уполномоченного органа по
исполнению бюджета, территориального
подразделения казначейства
центрального уполномоченного органа
по исполнению бюджета) _________ _____________________
М.П. (подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 49
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания

Ескерту. 49-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
Р/с №
ЖСК
Мемлекеттік мекеменің/ квазимемлекеттік сектор субъектісінің коды
БСН
Шоттың атауы
Ашылған күні
Қозғалыс күні
Жабылу күні
1
2
3
4
5
6
7
8
Жауапты орындаушы ______________________
(қолы)
М.О.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
50-қосымша
8-08-нысан
Есеп жүргізілді: ХХ.ХХ.ХХХХ ХХ:ХХ:ХХ
Х-тен №-ге дейінгі парақ
Шетелдік валюта шоттарының тізбесі

Сноска. Приложение 49 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
Форма 5-19
Отчет произведен:
дата – время
Страница X из №
Перечень контрольных счетов наличности
Регион:_________________________________
Источник финансирования: ________________
№ п/п
ИИК
Код государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора
БИН
Наименование счета
Дата открытия
Дата движения
Дата закрытия
1
2
3
4
5
6
7
8
Ответственный
исполнитель ________________
(подпись)
М.Ш.
Приложение 50
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания

Ескерту. 50-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
Өңір: ____________________________________
Мемлекеттік мекеме коды __________________
Валюта түрі: _____________________________
Қаржыландыру көзі: _______________________
Бюджет түрі
Өңір
Мемлекеттік мекеме коды
Мемлекеттік мекеменің атауы
Ерекшелік коды
Ерекшеліктің атауы
Валюта түрі
Қаржыландыру көзі
Ашылған күні
Шотты ашу үшін негіздеме
Соңғы операция күні
Жабылған күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Жауапты орындаушы ___________________________
(қолы)
М.О.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
51-қосымша
Нысан
Қолдардың және мөр бедерiнiң үлгiлерi
Мемлекеттiк мекеме/квазимемлекеттiк сектор субъектiсi (ұйымдық-құқықтық нысаны мен атауы)
Мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң орналасқан жерi
Мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң коды
Қолма-қол ақшаны бақылау шотының (шоттың) жеке сәйкестендiру коды
Қолма-қол ақшаны бақылау шотының немесе шоттың атауы
Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң орналасқан жерi
Аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң қолдардың және мөр бедерiнiң үлгiлерiн қабылдағаны туралы белгiсі
__ ж. "___"
______________________
______ _____________________________
(қолы) (Т.А.Ә.)
Осы құжатта көрсетiлген үлгiлер клиенттiң келiсiмiн талап ететiн
қолма-қол ақшаны бақылау шоты және/немесе шот бойынша операцияларды
жүзеге асырған кезде мiндеттi деп есептелсiн
_____________________________________________________________________
(операциялардың (шарттарға, азаматтық-құқықтық мәмілелерді тiркеуге
арналған өтiнiмдерге, хабарламаларға, төлеуге берiлетiн және
Қазақстан Республикасының бюджеттiк заңнамасында көзделген басқа да
шоттарға қол қоюға арналған) түрлерi көрсетiлсiн)
Атқаратын лауазымы
Тегi, аты, әкесiнiң аты
Қолдардың үлгiлерi
Қолданылу мерзiмi (қолды уақытша ауыстыру кезiнде)
Мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң мөр бедерiнiң үлгiсi
Бiрiншi қолы:
Екiншi қолы:
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң атауы
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi басшысының немесе мемлекеттiк мекеменiң уәкiлеттi тұлғалары қолдарының үлгiлерiн растайтын оларға уәкiлеттi тұлғаның тегi және аты-жөнi
Мемлекеттiк мекеменiң қолдарының және елтаңбалы мөр бедерiнiң үлгiлерiн куәландыру күнi
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң қолдарының және елтаңбалы мөр бедерiнiң үлгiлерiн куәландыратын тұлғаның қолы
(қолы)
(мөр бедерi)
Артқы бетi
Заңды тұлға өкiлiнiң қолының түпнұсқалығын растау туралы куәландыру
жазбасы
Мен, нотариус __________________________ ____ жылғы "___" ___________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
_____________________________________________________________________
(мемлекеттiк нотариалдық кеңсенiң атауы немесе жеке нотариустың
лицензиясы берiлген нөмiрi және күнi)
________________ менiң қатысуыммен жасалған _________________________
(өкілдің Т.А.Ә. лауазымы, заңды тұлғаның атауы
________________________________ қолының түпнұсқалығын куәландырамын.
Өкiлдiң жеке басы белгiлендi, оның өкiлеттiгi және іс-әрекетке
қабілеттілігі тексерiлдi.
Тiзiлiмде № ____________________________ тiркелдi
_________________________ мемлекеттiк баж алынды.
Нотариус _________________ М.О. ________________
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 52-қосымша

Сноска. Приложение 50 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
Форма 8-08
Отчет произведен:
ХХ.ХХ.ХХХХ ХХ:ХХ:ХХ
Страница X из №
Перечень
счетов в иностранной валюте
Регион: __________________________________
Код государственного учреждения _____________
Вид валюты: _______________________________
Источник финансирования:__________________________
Вид бюджета
Регион
Код госу-дар-ственного учреждения
Наиме-нование государ-ствен-ного учреждения
Код спе-ци-фи-ки
Наи-мено-вание специфики
Вид ва-лю-ты
Ис-точ-ник фи-нан-сирова-ния
Дата от-крытия
Раз-ре-шенные направле-ния рас-хо-дов
Дата пос-лед-ней опе-ра-ции
Дата закры-тия
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Ответственный
исполнитель ______________________
(подпись)
М.Ш.
Приложение 51
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
Образцы подписей и оттиска печати
Государственное учреждение/субъект квазигосударственного сектора (организационно-правовая форма и наименование)
Местонахождение государственного учреждения/субъект квазигосударственного сектора
Код государственного учреждения/субъект квазигосударственного сектора
Индивидуальный идентификационный код контрольного счета наличности (счета)
Наименование контрольного счета наличности или счета
Местонахождение территориального подразделения казначейства центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета
Отметка территориального подразделения казначейства о принятии образцов подписей и оттиска печати
"__" ________ ___ г.
_________ _________
(подпись) (Ф.И.О.)
Образцы, указанные в настоящем документе, считать
обязательными при осуществлении операций по контрольному
счету наличности и/или счету, требующих согласия клиента
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать виды операций (на подписание договоров, заявок на
регистрацию гражданско-правовых сделок, уведомлений, счетов к оплате
и других, предусмотренных бюджетным законодательством Республики
Казахстан))
Занимаемая должность
Фамилия, имя, отчество
Образец подписи
Срок действия (при временной замене подписи)
Образец оттиска печати государственного учреждения/ субъект квазигосударственного сектора
Первая подпись:
Вторая подпись:
Наименование администратора бюджетных программ
Фамилия и инициалы руководителя администратора бюджетных программ или лица, им уполномоченного, заверяющего образцы подписей уполномоченных лиц государственного учреждения
Дата удостоверения образцов подписей и оттиска гербовой печати государственного учреждения
Подпись лица, удостоверяющего образцы и оттиск гербовой печати администратора бюджетных программ
(подпись)
(оттиск печати)
Оборотная сторона
Удостоверительная надпись о
засвидетельствовании подлинности
подписи представителя юридического лица
"__" _______ года я, ___________________________ нотариус
(фамилия, имя, отчество)
______________________________________________________________
наименование государственной нотариальной конторы или
номер и дата выдачи лицензии частного нотариуса)
свидетельствую подлинность подписи
______________________________________________________________
(Ф.И.О. представителя должность, наименование
юридического лица, ____________, которая сделана
в моем присутствии. Личность представителя
установлена, полномочия его и дееспособность проверены.
Зарегистрировано в реестре за № _______________________
Взыскано государственной пошлины ______________________
Нотариус _____________________________ М.П.
Приложение 52
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания

5-34-нысан
Есеп жүргiзiлдi:
Күнi-Уақыты
1-ден №-ге дейiнгi парақ
Тиiстi бюджеттердiң ҚБШ жай-күйі туралы есеп
Ескерту. 52-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
Өңiр: ___________________________
Бюджет түрi: ____________________
Қаржыландыру көзi: ______________
Ерекшелігі ______________________
Кезең __________________________
Өлшем бiрлiгi: __________________
ЖСК Iшкi банктiк шот
Сипаттамасы
Кiрiс қалдық
Дебет
Кредит
Кезеңдегi сальдо
Шыққан қалдық
1
2
3
4
5
6
7
Аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң басшысы
_______________________
(қолы) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны
Бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкілетті органның басшысы
____________________
(қолы) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны
Аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң жауапты орындаушысы _______________________
(қолы) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны
Бюджеттi атқару жөнiндегi жергілікті уәкілетті органның жауапты орындаушысы
_______________________
(қолы) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 53-қосымша
5-52-нысан
Күні ХХ.ХХ.ХХХХ
Шығыстар бойынша жиынтық есеп
Ескерту. 53-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
Бюджет түрі_______________________
Аумақ_____________
Ерекшелік ________
Қаржыландыру көзі ________
Күні________
Қор
Әкімші/Бағдарлама/Кіші бағдарлама
Ерекшелік
Кезең шығыстары
Жыл бойындағы шығыстар
Әкімші бойынша барлығы
Әкімші бойынша барлығы
Әкімші бойынша барлығы
Жауапты орындаушы ________ ___________________________________
(қолы)            (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 54-қосымша
Есеп жүргізілді :
Күні-Уақыты
№Х - беті
_______________ қолма-қол ақшаны бақылау шотынан көшірме
Ескерту. 54-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
Өңір:
Бюджет түрі:
Қаржыландыру көзі:
Банктің коды (БСК):
Банктің атауы:
Банктік шот номірі (ЖСК):
Банктік шоттың атауы:
Мемлекеттік мекеменің/квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауы
Қолма -қол ақшаның бақылау шоты:
Өлшем бірлігі: тенге
Жыл басындағы қалдық
Кіріс қалдығы
ДЕБЕТ
КРЕДИТ
Операциялар саны
Транзакция №
БСК
ЖСК
БІР КҮНГІ АЙНАЛЫМ
ДЕБЕТ
КРЕДИТ
Жиыны
Шыққан қалдық
Аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң басшысы
___________________________
(қолы) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің/ мемлекеттік мекеменің/басшысы
___________________________
(қолы) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны
Мемлекеттік мекеменің/квазимемлекеттік сектор субъектісінің жауапты орындаушысы ___________________________
(қолы) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің/ мемлекеттік мекеменің бас бухгалтері __________________________
(қолы) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
55-қосымша

Форма 5-34
Отчет произведен:
Дата - Время
Страница 1 из №
Отчет о состоянии КСН соответствующего бюджетов
Сноска. Приложение 52 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
Регион: ________________________
Вид бюджета: __________________
Источник финансирования: _______________________
Специфика:____________________
Период с __________________
Единица измерения: ______________
ИИК Внутренний банковский счет
Описание
Входящий остаток
Дебет
Кредит
Сальдо за период
Исходящий остаток
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель территориального подразделения
Казначейства ____________
(подпись)
______________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Место для печати
Руководитель местного уполномоченного органа по исполнению бюджета
___________
(подпись)
______________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Место для печати
Ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства
____________
(подпись)
____________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Ответственный исполнитель Местного уполномоченного органа по исполнению бюджета
____________
(подпись)
____________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Приложение 53
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма 5-52
Дата ХХ.ХХ.ХХХХ
Сводный отчет по расходам
Сноска. Приложение 53 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
Вид бюджета_______________________
Регион_________________________
Специфика______________________
Источник финансирования_______________
Дата_________________________
Расходы за год_____________
Фонд
Администратор/ Программа/Подпрограмма
Специфика
Расходы за период
Расходы с начала года
Итого по Администратору
Итого по Администратору
Итого по отчету
Ответственный исполнитель
______________ ____________________________________
(подпись) фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 54
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Сноска. Приложение 54 в редакции приказа Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
Форма 5-20
Отчет произведен:
Дата - Время
Страница X из №
Выписка с контрольного счета наличности
на _______________
Регион:
Вид бюджета:
Источник финансирования:
Код банка (БИК):
Наименование банка:
Номер банковского счета (ИИК):
Наименование банковского счета:
Код государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора
Контрольный счет наличности:
Единицы измерения: тенге
Остаток на начало года
Входящий остаток
ДЕБЕТ
КРЕДИТ
Количество операций
№ транз
БИК
ИИК
ОБОРОТЫ ЗА ДЕНЬ
Итого
Исходящий остаток
Руководитель территориального подразделения казначейства
___________________________________
(подпись) фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место для печати
Руководитель государственного учреждения / субъекта квазигосударственного сектора
___________________________________
(подпись) фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место для печати
Ответственный исполнитель
_______________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер государственного учреждения / субъекта квазигосударственного сектора
_________ __________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 55
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания

5-33 нысан
Есеп жүргізілді:
Күні - Уақыты
1-ден №-ге дейінгі парақ
Ақылы қызметтердің ҚБШ-сындағы қалдықтар туралы есеп
Өңір: ______________________________
Бюджет түрі: _______________________
Мем.мекеме коды: ___________________
Мем.мекеме атауы: __________________
Кезең ______________________________
Өлшем бірлігі:_____________________
Күні
Операция типі
Төлеуге берілетін шоттың нөмірі
Ақылы қызметтер шоты
Төлемді алушының/жіберушінің атауы
Дебет сомасы
Кредит сомасы
Шыққан қалдық
1
2
3
4
5
6
7
8
түскен қалдық
Шыққан қалдық:
Жауапты орындаушы _______________
(қолы)
М.О.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
56-қосымша
8-17-нысан
Есеп жүргізілді:
Күні-уақыты
№-ден Х-парақ
Мемлекеттік мекемелердің шетелдік валютадағы шоттары, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттары, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына арналған шоттары бойынша үзінді

Форма 5-33
Отчет произведен:
Дата - Время
Страница 1 из №
Отчет
об остатках на КСН платных услуг
Регион: __________________________________
Вид бюджета: _____________________________
Код гос. учреждения: _____________________
Наименование гос. учреждения: ____________
Период с _________________________________
Единица измерения: _______________________
Дата
Тип операции
Номер счета к оплате
Счет платных услуг
Наименование получателя и/или отправителя платежа
Сумма дебета
Сумма кредита
Исходящий
остаток
1
2
3
4
5
6
7
8
Входящий остаток
Исходящий остаток:
Ответственный исполнитель ____________________
(подпись)
М.Ш.
Приложение 56
к Правилам исполнения бюджета
и его кассового обслуживания
Форма 8-17
Отчет произведен:
Дата – Время
Страница X из №
Выписка по счетам в иностранной валюте, специальным счетам внешних займов или связанных грантов, счетам к специальным счетам внешних займов или связанных грантов государственных учреждений

Ескерту. 56-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - ҚР Қаржы министрінің 30.05.2019 № 517 бұйрығымен.
Өңір: ______________________________
Бюджет түрі: ________________________
Қаржыландыру көзі __________________
Мемлекеттік мекеме атауы: ___________
Ерекшелігі: _________________________
Валюта коды: _______________________
Кезең: _____________________________
Өлшем бірлігі: ______________________
Күні
б/шот №
Құжаттың №
Валютасы
Теңге
Төлем мақсаты
Ақша алушының атауы
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Кіріс қалдығы:
Айналымдар:
Кіріс қалдығы:
Айналымдардың барлығы:
Валютадағы қалдықтардың
барлығы:
Теңгедегі қалдықтардың барлығы:
Жауапты орындаушы __________________
(қолы)
Мөр орны
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
57-қосымша
5-30 нысан
Күні-уақыты
№-ден Х-парақ
Кезең: ___________
Күні: _____________
Ақылы қызметтердің ҚБШ-сындағы қалдықтар
Ескерту. 57-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.10.2015 № 509 бұйрығымен.
Мем.мекеме: ______________________________
Қаржыландыру көзі-3 (ақылы қызметтер)
Мек/Бғ/ кіші бғ
Ерекшелік
Орналасқан жері
Мем. мекеме
Жыл басынан бастап жоспар
Қабылданған міндеттемелердің сомасы
Жыл басынан бастап іс жүзінде
Тоқсандағы жоспар
Іс жүзінде бір күнде
Бос қаражат қалдықтары
түсімдердің БСК-сі
Түсімдер жиыны
Шығыстардың БСК-сі
Шығыстар жиыны
ҚБШ
ҚБШ-дағы жиыны
Жауапты орындаушы ____________________
(қолы)
М.О.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
58-қосымша
8-07-нысан
Есеп жүргізілді
күні-уақыты
№-ден Х-парақ
Шетел валютасындағы шоттардағы, сыртқы қарыздардың немесе,
байланысты гранттардың арнайы шоттарындағы, сыртқы қарыздардың
немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына арналған
шоттардағы қалдықтар туралы есеп
_____________ бастап ___________ аралығында
Өңір: ____________________________
Бюджет түрі: _____________________
Мемлекеттік мекеме коды: _________
Валюта түрі ______________________
Қаржыландыру көзі: _______________
Бюджет түрі
Өңір
Валюта түрі
Мемлекеттік мекеме
Ерекшелігі
Қаржыландыру көзі
Кіріс қалдығы
Дебет
Кредит
Кезеңдегі сальдо
Шығыс қалдығы
Коды
Атауы
Аумақтық қазынашылық
бөлімшенің басшысы ___________________ _________________________
(қолы) (Т.А.Ә.)
М.О.
Жауапты орындаушы ___________________ ___________________________
(қолы) (Т.А.Ә.)
М.О.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
59-қосымша
5-34А-нысан
күні-уақыты
№ 1 беті
Ақылы қызметтердің, қайырымдылық көмектің,
ақшаны уақытша орналастырудың, жергілікті өзін-өзі басқарудың,
сыртқы қарызды немесе байланысты грантты қайта айырбастаудың
ҚБШ-сындағы және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің
шоттарындағы қалдықтар туралы есеп

Сноска. Приложение 56 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 30.05.2019 № 517 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Регион:
Вид бюджета:
Источник финансирования:
Наименование государственного учреждения:
Специфика:
Код валюты:
Период:
Единица измерения:
Дата
№ б/счета
№ Документа
Валюта
Тенге
Назначение операции
Наименование получателя денег
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Входящий остаток:
Обороты:
Входящий остаток:
Всего оборотов:
Всего остатков в валюте:
Всего остатков в тенге:
Ответственный исполнитель _________________________________
(подпись)
Место печати
Приложение 57
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Сноска. Приложение 57 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.10.2015 № 509.
Форма 5-30
Дата - Время
Страница X из №
Период: ______________,
Дата: _________________
Остаток на КСН платных услуг
Гос. учреждение: _____________________________________
Источник финансирования - 3 (Платные услуги)
Учр\Пр\Подпр
Специфика
Место распо ложение
Гос. учреж дение
План с начала года
Сумма принятых обязательств
Факт с начала года
План на квартал
Факт за день
Остаток свободных средств
КБК поступлений
Итого поступлений
КБК расходов
Итого расходы
КСН
Итого на КСН
Ответственный исполнитель ___________________
(подпись)
М.Ш.
Приложение 58
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма 8-07
Отчет произведен;
Дата - Время Страница X из №
Отчет
об остатках на счетах в иностранной валюте, специальных
счетах внешних займов или связанных грантов, счетах к
специальным счетам внешних займов или связанных грантов
с ___________ по _____________________
Регион: ______________________________
Вид бюджета: _________________________
Код государственного учреждения: _____
Вид валюты: __________________________
Источник финансирования: _____________
Вид бюджета
Регион
Вид валют ы
Государственное учреждение
Специфика
Источник финансирования
Входящий остаток
Дебет
Кредит
Сальдо за период
Исходящий остаток
Руководитель территориального подразделения казначейства
________ _________________
(подпись) (Ф.И.О.)
Ответственный исполнитель ___________________ ___________________
(подпись) (ФИО)
М.Ш.
Приложение 59
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания

Ескерту. 59-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
Өңір: _________________
Бюджет түрі: __________
Әкімші: _______________
Қаржыландыру көзі: _____________
Ерекшелігі: ____________________
ММ/КСС коды ____________________
Кезең: _______________ бастап ______________ дейін
Өлшем бірлігі: мың теңге
Әкімші/мем.мекеме/ квазимемлекеттік сектор субъектісі
Атауы
Кіріс қалдығы
Дебет
Кредит
Кезеңдегі сальдо
Шығыс қалдығы
1
2
3
4
5
6
7
Есеп бойынша жиыны
Аумақтық қазынашылық Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті
бөлімшесінің басшысы уәкілетті органның басшысы
_______ ______________________ __________ _________________________
(қолы) (Т.А.Ә.) (бар болса) (қолы) (Т.А.Ә.) (бар болса)
М.О.
М.О. Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті
уәкілетті органның жауапты орындаушысы
_________ ____________________________
(қолы) (Т.А.Ә.) (бар болса)
М.О. ББӘ басшысы (аудандық маңызы бар қала,
кент, ауыл, ауылдың округ әкімі)
_________ ____________________________
(қолы) (Т.А.Ә.) (бар болса)
М.О. Аумақтық қазынашылық бөлімшесінің
жауапты орындаушысы
_________ ____________________________
(қолы) (Т.А.Ә.) (бар болса)
М.О. Есепті тексеруге жауапты құрылымдық
бөлімшенің басшысы
_________ ____________________________
(қолы) (Т.А.Ә.) (бар болса)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
60-қосымша
Нысан
_________________________________________________________________ (бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган/ бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық қазынашылық бөлімшесі) ___________________________________________________________________ (бюджеттік бағдарламалар әкімшісі) ______жылғы "__"____________
мемлекеттік мекемелердің кодтарының әрекеттерін
тоқтатуға арналған өтінім
Ескерту. 60-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 12.07.2017 № 431 бұйрығымен
Мем-ле-кет-тік ме-кеме-нің атауы
Мем-ле-кет-тік меке-менің коды
Бюджет түрі
Салық-тық түсім-дерді есепке алу үшін өңірдің мем-лекет-тік кіріс-тер органының коды
Экономика сек-торы
Мем-лекет-тік мекеменің БСН
Заң тірке-ліміне енгізіл-ген мемле-кеттік мекеме-нің мекен-жайы, телефон, факсі
Кодтың әрекетінің тоқтатылуына негіздеме
1
2
3
4
5
6
7
8
Бюджеттік бағдарламалар
әкімшісінің басшысы _________ ___________________________
М.О. (қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
61-қосымша
Нысан
______________________________________________________________________
(бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган/бюджетті атқару жөніндегі
орталық уәкілетті органның аумақтық қазынашылық бөлімшесі)
______________________________________________________________________
(квазимемлекеттік сектор субъектісі)
_____ жылғы "___" ___________ _____
Квазимемлекеттік сектор субъектісі кодтарының әрекеттерін
тоқтатуға және шоттарын жабуға арналған өтінім

Сноска. Приложение 59 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
Форма 5-34А
дата - время
Страница 1 из №
Отчет
oб остатках на КСН платных услуг,
благотворительной помощи, временного размещения денег,
местного самоуправления, реконвертации внешнего займа
или связанного гранта и счетах субъектов
квазигосударственного сектора
Регион: ______________________________
Вид бюджета: _________________________
Администратор: _______________________
Источник финансирования: ________
Специфика: ________________
Код ГУ/СКС __________________
Период: с _________ по __________________
Единицы измерения: тыс. тенге
Администратор/госучреждение/субъект квазигосударственного сектора
Наименование
Входящий остаток
Дебет
Кредит
Сальдо за период
Исходящий остаток
1
2
3
4
5
6
7
Итого по отчету:
Руководитель территориального
подразделения казначейства
_____________ ________________
(подпись) (Ф.И.О.)
(при его наличии)
Руководитель местного уполномоченного органа по исполнению бюджета
____________ ________________
(подпись) (Ф.И.О.)
(при его наличии)
М.П
Ответственный исполнитель местного
М.П. уполномоченного органа по исполнению бюджета
______________ ________________________
(подпись) (Ф.И.О.) (при его наличии)
Руководитель АБП (аким города районного значения,
М.П. поселка, села, сельского округа)
______________ ________________________
(подпись) (Ф.И.О.) (при его наличии)
Ответственный исполнитель территориального
М.П. подразделения казначейства
______________ ________________________
(подпись) (Ф.И.О.) (при его наличии)
Руководитель структурного подразделения,
М.Ш. ответственного за проверку отчета
______________ ________________________
(подпись) (Ф.И.О.) (при его наличии)
Приложение 60
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Сноска. Приложение 60 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.07.2017 № 431.
Форма
В ______________________________________________________________________________
(центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета/ территориальное
подразделение казначейства центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета)
________________________________________________________________________________
(администратор бюджетных программ)
Заявка
на прекращение действия кодов государственных учреждений
от "___" ___________ _____ года
Наименование государственного учреждения
Код государственного учреждения
Вид бюджета
Код органа государственных доходов региона для учета налоговых поступлений
Сектор экономики
БИН государственного учреждения
Адрес государственного учреждения, внесенный в юридический регистр, телефон, факс
Основание для прекращения действия кода
1
2
3
4
5
6
7
8
Руководитель администратора
бюджетных программ _______ _______________________
М.П.                  (подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 61
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания

Ескерту. 61-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 12.07.2017 № 431 бұйрығымен
КСС атауы
КСС коды
Салықтық түсімдерді есепке алу үшін өңірдің мемлекеттік кіріс органының коды
КСС-тің БСН
Заң тіркеліміне енгізілген КСС-тың мекенжайы, телефоны, факсі
Кодтың әрекетінің тоқтатылуына негіздеме
1
2
3
4
5
6
Бір мезгілде _____________________________________ жабуды сұрайды
(квазимемлекеттік сектор субъектісінің ҚБШ нөмірі көрсетіледі)
КСС/бюджетті атқару жөніндегі орталық
уәкілетті органның аумақтық қазынашылық
бөлімшесінің басшысы
_________ __________________________
М.О. (қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық
қазынашылық бөлімшесінің белгісі
_____________________________ ___ жылғы "___" __________ жабылды
(квазимемлекеттік секторы
субъектісі кодының нөмірі)
___ жылғы "___" __________ __________________________________________
(квазимемлекеттік сектор субъектісінің
ағымдағы шотының нөмірі)
жабылды
Бюджетті атқару жөніндегі орталық
уәкілетті органның аумақтық қазынашылық
бөлімшесінің басшысы
___________ ____________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
62-қосымша
___________________________________________________________________
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган/бюджетті атқару жөніндегі
орталық уәкілетті органның аумақтық қазынашылық бөлімшесі)
Қолма-қол ақшасын бақылау шоттарын және шоттарды жабуға арналған өтінім
Ескерту. 62-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
Мемлекеттiк мекеменің коды
Мемлекеттiк мекеменің атауы
ҚБШ, шоттың қызмет етуін тоқтату үшін негіздеме
ҚБШ, шоттың нөмірі
ҚБШ, шоттағы қалдық
1
2
3
4
5
Мемлекеттік мекеменің (Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның
аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң) басшысы
________ ______ __________________
М.О.      (қолы) (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
63-қосымша
Нысан
Төлем тапсырмаларының тiзiлiмi

Сноска. Приложение 61 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.07.2017 № 431.
Форма
В ______________________________________________________________________________
(центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета/территориальное
подразделение казначейства центрального уполномоченного органа по исполнению
бюджета)
________________________________________________________________________________
(субъект квазигосударственного сектора)
Заявка на прекращение действия кодов и закрытие счетов
субъектов квазигосударственного сектора
от "__" __________ ______года
Наименование СКС
Код СКС
Код органа государственных доходов региона для учета налоговых поступлений
БИН СКС
Адрес СКС, внесенный в юридический регистр, телефон, факс
Основание для прекращения действия кода
1
2
3
4
5
6
Одновременно просит закрыть _____________________________________________________
(указывается номер КСН субъекта квазигосударственного сектора)
Руководитель СКС/ территориального
подразделения казначейства
центрального уполномоченного органа
по исполнению бюджета __________ _____________________
М.П.                         (подпись) (расшифровка подписи)
Отметка территориального подразделения казначейства
центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета
______________________________ закрыт "__" ___________ ______ года
(номер кода субъекта
квазигосударственного сектора)
______________________________ закрыт "__"___________ ______ года
(номер текущего счета субъекта
квазигосударственного сектора)
Руководитель территориального
подразделения казначейства
центрального уполномоченного органа
по исполнению бюджета ___________ ______________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 62
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Сноска. Приложение 62 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
Форма
В _______________________________________________
(центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета/территориальное
подразделение казначейства
центрального уполномоченного органа по исполнению
бюджета)
Заявка
на закрытие контрольных счетов наличности и счетов
Код государст-венного учрежде-ния
Наименование государственного учреждения
Основание для прекращения действия КСН, счета
Номер КСН, счета
Остаток на КСН, счете
1
2
3
4
5
Руководитель государственного учреждения (территориального
подразделения казначейства центрального
уполномоченного органа по
исполнению бюджета) ________ _______________________
М.П.             (подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 63
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания

Ескерту. 63-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
__________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
__________________________________________________________
(аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң атауы)
_______________________________
(тiзiлiм берiлген күнi)
Р/с
Төлем тапсырмасының күнi
Төлем тапсырмасының нөмiрi
Сомасы
Орындалуы/ орындалмауы туралы белгi*
Ескертпе*
1
2
3
4
5
6
Мемлекеттік кірістер органының басшысы ___________________
Мемлекеттік кірістер органының
құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы __________________________
Жауапты орындаушы ________________________________________
М.О.
* осы ашық жолдарды аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң жауапты орындаушысы толтырады
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
64-қосымша
_____________________________________________________________________
(бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның аумақтық
қазынашылық бөлiмшесi)
Ақша алушыны ақша алушы анықтамасына енгізуге өтінім
Мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттік сектор субъектісінің коды
_____________________________________________________________________
Мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауы
_____________________________________________________________________
Р/с
Ақша алушының атауы
Ақша алушының ЖСН/БСН
БСК
ЖСК
КБе (экономика секторы)
1
2
3
4
5
6
ММ/КСС басшысы ___________ ____________
(қолы) (аты-жөнi)
М.О.
ММ/КСС бас бухгалтерi ___________ ___________
(қолы) (аты-жөнi)
М.О.
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 64 А-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________ (бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық қазынашылық бөлімшесі) Ақша алушыны ақша алушы анықтамасына енгізуге өтінім
Ескерту. 64 А-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
Мемлекеттік мекеменің/квазимемлекеттік сектор субъектісінің коды
__________________________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің/квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауы
__________________________________________________________________________
Р/с
Ақша алушының атауы
Ақша алушының ЖСН/БСН
БСК
ЖСК
КБе (экономика секторы)
Жеткізушінің қайта қалыптасуына дейінгі коды
1
2
3
4
5
6
7
Мемлекеттік мекеменің/квазимемлекеттік сектор субъектісінің басшысы
_______ ____________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны
Мемлекеттік мекеменің/квазимемлекеттік сектор субъектісінің бас бухгалтері
______ ____________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөртабан орны
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
65-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________
(бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның аумақтық
қазынашылық бөлiмшесi)
Ақша алушының деректемелерiне өзгерiстер енгiзуге арналған
өтiнiм
Мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң коды
_____________________________________________________________________
мемлекеттiк мекеменiң/квазимемлекеттiк сектор субъектiсiнiң атауы
_____________________________________________________________________
Р/с
Ақша алушының нөмірі (қағаз жүзінде ұсынылған жағдайда бұл жол толтырылмайды)
ҚИАЖ-ға енгiзiлген ақпарат (атауы, ЖСН/БСН, БСК, ЖСК, Кбе)
Өзгертiлуi қажет ақпарат (атауы, ЖСН/БСН, БСК, ЖСК, Кбе)
1
2
3
4
ММ/КСС басшысы ___________ _______________________________
(қолы) (аты-жөнi)
М.О.
ММ/КСС бас бухгалтерi ___________ _______________________________
(қолы) (аты-жөнi)
М.О.
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 65 А-қосымша
Нысан
_________________________________________________________________________ бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық қазынашылық бөлімшесі) Ақша алушының деректемелереніне өзгерістер енгізуге арналған өтінім

Сноска. В приложение 63 внесено изменение на государственном языке текст на русском языке не изменяется в соответствии с приказом Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
Форма
Реестр
платежных поручений
_____________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
в ___________________________________________________________________
(наименование территориального подразделения казначейства)
_________________________________
(дата предоставления реестра)
№ п/п
Дата платежного поручения
Номер платежного поручения
Сумма
Отметка об исполнении/ неисполнении*
Примечание*
1
2
3
4
5
6
Руководитель органа государственных доходов _________________
Руководитель структурного подразделения
органа государственных доходов ___________________
Ответственный исполнитель ________________________
М.П.
* данные поля заполняется ответственным исполнителем
территориального подразделения казначейства
Приложение 64
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
__________________________________________________________
(территориальное подразделение казначейства центрального
уполномоченного органа по исполнению бюджета)
Заявка
на ввод получателя денег в справочник получателей денег
Код государственного учреждения/субъекта квазигосударственного
сектора
_____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения/субъекта
квазигосударственного сектора
_____________________________________________________________________
№ п/п
Наименование получателя денег
ИИН/БИН получателя денег
БИК
ИИК
Кбе (сектор экономики)
1
2
3
4
5
6
Руководитель ГУ/СКС ______________ ____________________
(подпись) (Ф.И.О.)
М.П.
Главный бухгалтер ГУ/СКС ______________ _______________
(подпись) (Ф.И.О.)
М.Ш.
Приложение 64 А
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Сноска. Правила дополнены приложением 64 A в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
Форма _________________________________________________________________________
(территориальное подразделение казначейства центрального уполномоченного
органа по исполнению бюджета)
Заявка на ввод получателя денег в справочник получателей денег
Код государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора
_________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора
________________________________________________________________
№ п/п
Наименование получателя денег
ИИН/БИН получателя денег
БИК
ИИК
Кбе (сектор экономики)
Код поставщика до реорганизации
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель государственного учреждения/
субъекта квазигосударственного сектора
__________ ______________________________________________________________
(подпись)                         фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место для печати
Главный бухгалтер государственного учреждения/
субъекта квазигосударственного сектора
___________ _____________________________________________________________
(подпись)                         фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место для штампа
Приложение 65 А
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания

Ескерту. 65 А-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
Мемлекеттік мекеменің/квазимемлекеттік сектор субъектісінің коды
__________________________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің/квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауы
__________________________________________________________________________
Р/с
Ақша алушының номірі (Жеткізушінің қайта қалыптасуын қоспағанда, қағаз тасығышта ұсынылғанда жол толтырылмайды)
АИҚЖ жүкелген ақпарат (атауы, ЖСН/БСН, БСК, ЖСК, КБе)
Өзгертуге тиісті ақпарат (атауы, ЖСН/БСН, БСК, ЖСК, КБе) Жеткізушінің қайта қалыптасқанға дейінгі коды
1
2
3
4
Мемлекеттік мекеменің/квазимемлекеттік сектор субъектісінің басшысы
_______ ______________________________________
(қолы)            (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны
Мемлекеттік мекеменің/квазимемлекеттік сектор субъектісінің бас бухгалтері
______ _______________________________________
(қолы)            (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөртабан орны
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
66-қосымша
Нысан
"Бекiтемiн"
Бюджетке түсетiн
түсiмдердi алуға жауапты
уәкiлеттi органның басшысы
__________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
__ ж. "___" ____________
М.О.
Ұсынылған күнi
__ ж. "___" ____________
№ __ ҚОРЫТЫНДЫ
Ескерту. 66-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 09.10.2015 № 509 бұйрығымен.
__ ж. "___" _______________ _________________
(жасалған күні) (жасалған жерi)
_____________________________________________________________________
(уәкiлеттi органның атауы, БСН)
өтініш бойынша_______________________________________________________
(төлеушiнiң Т.А.Ә. немесе атауы, ЖСН/БСН)
______________________________________________ қайтару/есептеу туралы
(бюджетке артық (қате) төлеген сомалар)
сомасы _______________________________________________________ теңге.
(цифрмен және қолмен таратып жазу)
Көрсетiлген сома______________________________________ шотта жасалды
___________________________________________________________________
(ЖСК, түсiмдердiң коды мен атауы, мемлекеттік кірістер органның атауы
мен БСН-i)
_____________________________________________________ аударуға жатады
____________________________________________________________________
(ЖСК, түсiмдердiң коды мен атауы, бенефициар, оның ЖСН/БСН және шот
нөмiрi)
____________________________________________________________________
(бенефициар банкiнiң, қазынашылық органының атауы)
СТК__________________________________________________________________
БСК, Кбе ____________________________________________________________
Уәкiлеттi органның
жауапты орындаушысы ____________ __________________
(қолы) (Т.А.Ә.)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
67-қосымша
Нысан
"Бекiтемiн"
Бюджетке түсетiн түсiмдердi
алуға жауапты уәкiлеттi
органның басшысы
__________________________
(қолы, Т.А.Ә.) (бар болса)
____ж. "__"________
Уәкiлеттi органдар әкiмшiлендiретiн түсiмдердiң артық (қате)
төленген сомаларын есептеуге және қайтаруға қорытындыларды
тiркеу журналы

Сноска. Правила дополнены приложением 65 A в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
Форма ____________________________________________________________
(территориальное подразделение казначейства центрального
уполномоченного органа по исполнению бюджета)
Заявка на внесение изменений реквизитов получателя денег
Код государственного учреждения/
субъекта квазигосударственного сектора
_________________________________________________
Наименование государственного учреждения/
субъекта квазигосударственного сектора
_________________________________________________
№ п/п
Номер получателя денег (поле не заполняется при предоставлении на бумажном носителе, за исключением реорганизации поставщика)
Информация, загруженная в ИИСК (наименование, ИИН/БИН, БИК, ИИК, Кбе)
Информация, которую необходимо изменить (наименование, ИИН/БИН, БИК, ИИК, Кбе) Код поставщика до реорганизации
1
2
3
4
Руководитель государственного учреждения/
субъекта квазигосударственного сектора
_____________ ____________________________________________________________
(подпись)                   фамилия, имя, отчество (при наличии)
Место для печати
Главный бухгалтер государственного учреждения/
субъекта квазигосударственного сектора
____________ ______________________________________________________________
(подпись)                         фамилия, имя, отчество (при наличии)
Место для штампа
Приложение 65
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
________________________________________________________
(территориальное подразделение казначейства центрального
уполномоченного органа по исполнению бюджета)
Заявка
на внесение изменений реквизитов получателя денег
Код государственного учреждения/
субъекта квазигосударственного сектора
_______________________________________
Наименование государственного учреждения/
субъекта квазигосударственного сектора
_______________________________________
№ п/п
Номер получателя денег (поле не заполняется при предоставлении на бумажном носителе)
Информация, загруженная в ИИСК (наименование, ИИН/БИН, БИК, ИИК, Кбе)
Информация, которую необходимо изменить (наименование, ИИН/БИН, БИК, ИИК, Кбе)
1
2
3
4
Руководитель ГУ/СКС _____________ ___________________
(подпись) (Ф.И.О.)
М.П.
Главный бухгалтер ГУ/СКС ____________ _______________
(подпись) (Ф.И.О.)
М.Ш.
Приложение 66
к Правилам исполнения бюджета
и его кассового обслуживания
Сноска. Приложение 66 в редакции приказа Министра финансов РК от 09.10.2015 № 509.
Форма
"Утверждаю"
Руководитель уполномоченного
органа, ответственного за
взимание поступлений в бюджет
________________________
(подпись, Ф.И.О.)
"__"_________ __ г.
Дата предоставления
"__" ___________ __ г.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ № ____
"__" ________ ___ г. _____________________
(дата составления) (место составления)
____________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа, БИН)
по заявлению _______________________________________________________
(Ф.И.О. или наименование плательщика, ИИН/БИН)
о возврате/зачете __________________________________________________
(излишне (ошибочно) уплаченной суммы в бюджет)
в сумме ______________________________________________________ тенге.
(цифрами и прописью)
Указанная сумма образовалась на счете _______________________________
(ИИК, код и наименование поступления,
___________________________________________________________________
наименование и БИН органа государственных доходов)
Подлежит перечислению ______________________________________________
____________________________________________________________________
(ИИК, код и наименование поступления, бенефициар, его ИИН/БИН и номер счета)
____________________________________________________________________
(наименование банка бенефициара, органа казначейства)
КНП _____________________________________________
БИК, Кбе ________________________________________
Ответственный исполнитель ____________ __________
уполномоченного органа (подпись) Ф.И.О.
Приложение 67
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания

2-14-нысан
Есеп жүргізілді: XX XX ХХХХ
Беті Х-тан X
Бір айда түскен түсімдерді жинау жөнінде есеп
Ағымдағы кезең: XX XXX Ағымдағы күн: XX XX ХХХХ
Валютасы: KZT
Ерекшелік:
Ерекшелік
Бюджетке түсімдер
Бюджеттен қайтарылымдар
Ауыстырылымдар
Бюджетке бөлінді
Мемлекеттік
Республикалық
Жергілікті
Мемлекеттік
Республикалық
Жергілікті
Мемлекеттік
Республикалық
Жергілікті
Мемлекеттік
Республикалық
Жергілікті
Республика бойынша жиыны:
Жауапты орындаушы __________________
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
71-қосымша
2-43-нысан
Есеп жүргізілді: XX XX ХХХХ
Беті Х-тан X
Бюджет сыныптамасының коды бойынша түсетін түсімдер
Өңір:
Кезең:
Өлшем бірлігі:
Түсімдер коды:
Кіріс қалдық:
Төлемнің тағайындалуы
Төлем тапсырмасының нөмірі
Төлем тапсырмасының күні
Салық төлеушінің ЖСН/БСН
Салық төлеуші банктің коды
ЖСК
БСК
Сомасы
Шығыс қалдық:
Жауапты орындаушы _______________
М.О.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
72-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
Бюджетке түсімдерді алуға
жауапты уәкілетті органның
басшысы
__________________________
(қолы, Т.А.Ә) (бар болса)
____ж. "__" _____________
М.О.
_________________коды бойынша бюджетке түсетін түсімдерді
тіркеу журналы
Ескерту. 72-қосымша алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 11.11.2016 № 597 бұйрығымен.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
73-қосымша
Нысан
Шетел валютасындағы ақша алушыны енгізуге өтінім
Ескерту. 73-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
А. Өнім беруші (бюджет қаражатын алушы) туралы жалпы ақпарат
1. Өнім берушінің (бюджет қаражатын алушы) атауы
2. Өнім берушінің (бюджет қаражатын алушы) СТН*
3. Экономика секторы (БеК)
4. Ел
5. Облыс/респ. маңызы бар қала
6. Аудан/қала
7. Мекенжайы
8. Қосымша ақпарат**
В. Өнім берушінің (бюджет қаражатын алушы) шоты туралы ақпарат
1. Бас банктің атауы
2. Банктің БСК
3. Банк бөлімшесінің атауы
4. Банк бөлімшесінің БСК
5. Өнім берушінің (бюджет қаражатын алушы) ЖСК
6. Валюта түрі
7. Қосымша ақпарат
8. Ел
9. Мекенжайы/Қала
С. Делдал банк туралы ақпарат
1. Банктің атауы
2. Банктің БСК
3. ЖСК
4. Валюта түрі
5. Қосымша ақпарат
6. Ел
7. Мекенжайы/қала
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының/ММ басшысы
_________ ___________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының/ММ бас бухгалтері
_________ ___________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
ҚБАЖ-да берілген бірегей нөмір өнім берушінің (бюджеттік қаражат алушының):
Күні __ жылғы "___" ________.
Жауапты орындаушы: ___________________
Ескеру: * Ресей Федерациясына ресей рублін аударуға ғана; ** жеке тұлғаларға – жеке
тұлғаны куәландыратын құжаттар (құжаттың № мен берілген күні).
Аббревиатуранның толық жазуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру номер;
БеК – бенеффициар коды;
БСК–банктің сәйкестендіру коды;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
ҚБАЖ – қазынашылықтың біріктірілген ақпараттық жүйесі.
Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесіне
74-қосымша
Нысан
Шетел валютасындағы ақшаны аударуға өтiнiш
Күнi __ жылғы "___" _______________
Ақшаны жiберушi
БСН
Алушы банк
БСК
Валюта Сомасы
Бенефициар
Елi
ССН*
Бенефициар банкі
Елi БСК
Алушы Банк комиссиясы
Ақша жiберушi есебiнен
Бенефициар есебiнен
Келiсiмшарт нөмiрi, күнi
Шотты дебеттеу ЖСК
I II КОд
I-(1) Резидент;(2) Резидент емес;
II-экономика секторы (0-9)
Валютаға айналдыру күнi
Сомасы жазбаша
ЖСК шотын кредиттеу
III IV КБе
III-(1) Резидент; (2) Резидент емес;
IV-экономика секторы (0-9)
Делдал банк
БСК
Алушы банк комиссиясы
Ақша жiберушi есебiнен
Бенефициар есебiнен
Төлемнiң мақсаты
СТК
Ерекше шарттар
Ақша жiберушiнiң қолы _________ Алушы банк өткiздi
Басшысының Т.А.Ә. _____________ _______________________________
_______________________________ "___" ______________________ ж.
М.О. қолы _____________________ жауапты орындаушылардың қолдары
Бас бухгалтердiң Т.А.Ә ________ _______________________________
(қолы)
М.О.
* тек Ресей Федерациясына ресей рублін аударуға
Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесіне
75-қосымша
Нысан
Шетел валютасындағы ақшаны алушының деректемелерiне өзгерiстер енгiзуге өтiнiм

Форма 2-14
Отчет произведен: XX XX ХХХХ
Страница X из X
Отчет по сбору поступлений за месяц
Текущий период: XX XXX Текущая дата: XX XX ХХХХ
Валюта: KZT
Специфика:
Специфика
Поступления в бюджет
Возвраты из бюджета
Переносы
Распределено в бюджеты
Государственный
Республиканский
Местный
Государствен
Республиканский
Местный
Государственный
Республиканский
Местный
Государственный
Республиканский
Местный
Итого по республике:
Ответственный исполнитель ___________________________________
Приложение 71
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма 2-43
Отчет произведен: XX XX ХХХХ
Страница X из X
Поступления по коду классификации бюджета
Регион:
Период:
Единица измерения:
Код дохода:
Входящий остаток:
Назначение платежа
Номер платежного поручения
Дата платежного поручения
ИИН/БИН налогоплательщика
Код банка налогоплательщика
ИИК
КБК
Сумма
Исходящий остаток:
Ответственный исполнитель _____________________________________
М.Ш.
Приложение 72
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
"Утверждаю"
Руководитель уполномоченного
органа ответственного за
взимание поступлений в бюджет
_______________________________
(подпись, Ф.И.О.) (при его наличии)
"__"___________ г.
Журнал
регистрации поступлений в бюджет по коду ___________
Сноска. Приложение 72 исключено приказом Министра финансов РК от 11.11.2016 № 597.
Приложение 73
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
Заявка на ввод получателя денег в иностранной валюте
Сноска. Приложение 73 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
А. Общая информация о поставщике (получателе бюджетных средств)
1. Наименование поставщика (получателя бюджетных средств)
2. ИНН * поставщика (получателя бюджетных средств)
3. Сектор экономики (КБе)
4. Страна
5. Область/город респ. значения
6. Район/город
7. Адрес
8. Дополнительная информация**
В. Информация о банковском счете поставщика (получателя бюджетных средств)
1. Наименование головного банка
2. БИК банка
3. Наименование отделения банка
4. БИК отделения банка
5. ИИК поставщика (получателя бюджетных средств)
6. Вид валюты
7. Дополнительная информация
8. Страна
9. Адрес/Город
С. Информация о банке-посреднике
1. Наименование банка
2. БИК банка
3. ИИК
4. Вид валюты
5. Дополнительная информация
6. Страна
7. Адрес/город
Руководитель ГУ/ заемщика, привлекшего гарантированный государством заем
_________ ______________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати
Главный бухгалтер ГУ/ заемщика, привлекшего гарантированный государством заем
_________ _____________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Присвоен в ИИСК уникальный номер поставщика (получателя бюджетных средств):
Дата "___" ________ __ года.
Ответственный исполнитель: ________________________
Примечание: * только для перевода российских рублей в Российскую Федерацию **
для физических лиц – документы, удостоверяющие личность
(№ и дата выдачи документа) расшифровка аббревиатуры:
ИНН – индивидуальный идентификационный номер;
КБе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
ИИСК – интегрированная информационная система Казначейства.
Приложение 74
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
Заявление
на перевод денег в иностранной валюте
Дата "___"_______________ __ год
Отправитель денег
БИН
Банк-получатель
БИК
Валюта Сумма
Бенефициар
Страна
ИНН*
Банк бенефициара
Страна БИК
Комиссии Банка получателя За счет отправителя денег За счет бенефициара
Номер контракта, дата
Дебетовать счет ИИК
I II КОд
I-(1) Резидент; (2) нерезидент;
II-Сектор экономики (0-9)
Дата валютирования
Сумма прописью
Кредитовать счет ИИК
III IV КБе
III-(1) Резидент; (2) нерезидент;
IV-Сектор экономики (0-9)
Банк-посредник
БИК
Комиссии Банка посредника За счет отправителя денег За счет бенефициара
Назначение платежа
КНП
Особые условия
Подписи отправителя денег
________________________________
________________________________
Ф.И.О руководителя _____________
М.П. подпись ___________________
Проведено банком-получателем
"___" _________________ г.
подписи ответственных
исполнителей
Ф.И.О гл. бухгалтер _____________ ________________________
подпись М.Ш.
*только для перевода российских рублей в Российскую Федерацию
Приложение 75
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
Заявка на внесение изменений реквизитов получателя денег в иностранной валюте

Ескерту. 75-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
р/с №
Өнім берушінің (бюджет қаражатын алушы) бірегей нөмімі
ҚБАЖ-ға енгізілген ақпарат (атауы, ССН, БСК, ЖСК, Кбе)
Өзгертуді қажет ететін ақпарат (атауы, ССН, БСК, ЖСК, Кбе)
1
2
3
4
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының/ММ басшысы
_________ ____________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының/ММ бас бухгалтері
_________ ________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Ескеру: * Ресей Федерациясына ресей рублін аударуға ғана;
аббревиатуранның толық жазуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру номер;
БеК – бенеффициар коды;
БСК–банктің сәйкестендіру коды;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
ҚБАЖ – қазынашылықтың біріктірілген ақпараттық жүйесі;
ММ – мемлекетік мекеме.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
76-қосымша
Нысан
Мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілесін тіркеуге өтінімдер тізілімі
Ескерту. 76-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2021 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Берілген күні:__________________________________
Мемлекеттік мекеме коды:________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы:____________________
Р/с №
Өтінім
Өтініммен бірге берілген құжаттың нөмірі мен күні
Ескертпе*
нөмірі
күні
сомасы
1
2
3
4
5
6
Орталық атқарушы органның аппарат басшысы (белгіленген
тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының
өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға), мұндайлар болмаған
жағдайда - мемлекеттік мекеменің басшысы ____________ _________
(ТАӘ)            (қолы)
Мөр орны мемлекеттік мекеменің бас бухгалтері _________________ _________
(ТАӘ)            (қолы)
*- осы жолды аумақтық қазынашылық бөлімшенің жауапты орындаушысы толтырады
Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесіне
77-қосымша

Сноска. Приложение 75 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Уникальный номер поставщика (получателя бюджетных средств)
Информация, загруженная в ИИСК (наименование, ИНН*, БИК, ИИК, КБе)
Информация, которую необходимо изменить (наименование, ИНН*, БИК, ИИК, КБе)
1
2
3
4
Руководитель ГУ/ заемщика, привлекшего гарантированный государством заем
_______ _______________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати
Главный бухгалтер ГУ/ заемщика, привлекшего гарантированный государством заем
____________ __________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание: *только для перевода российских рублей в Российскую Федерацию
расшифровка аббревиатуры:
ИНН – индивидуальный идентификационный номер;
БИК – банковский идентификационный код;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
ИИСК – интегрированная информационная система Казначейства;
КБе – код бенефициара;
ГУ – государственное учреждение.
Приложение 76
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
Реестр заявок на регистрацию гражданско-правовой сделки государственного учреждения
Сноска. Приложение 76 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2021 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Дата представления: _______________________________________
Код государственного учреждения: __________________________
Наименование государственного учреждения: _________________
№ п/п
Заявка
Номер и дата документа, представленного вместе с заявкой
Примечание*
номер
дата
сумма
1
2
3
4
5
6
Руководитель аппарата центрального исполнительного органа (должностное лицо,
на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата
центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых – руководитель
государственного учреждения ______________ _____________ (ФИО) (подпись)
Место печати
Главный бухгалтер государственного Учреждения ______________ ______ (ФИО) (подпись)
* - данное поле заполняется ответственным исполнителем территориального подразделения казначейства
Приложение 77
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
_____________________ _________
Код государственного | | Заявка № | |
учреждения |___________________| |_______|
Вид бюджета |___________________|
Источник финансирования |___________________|
Заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки государственного учреждения

Ескерту. 77-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Мемлекеттiк мекеменiң коды ____________
Өтiнiм № _________
Бюджет түрi ___________________________
Қаржыландыру көзi _____________________
Мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілені тіркеуге өтінім күні_____ жылғы "___"____________.
Мемлекеттік мекеменің атауы
Ақша алушының атауы,ЖСН (БСН),ЖСК, ақша алушының банк атауы және банктің БСК
Валюта айырбастаудың ресми бағамы
Сомасы
Шығынның сипаттамасы:
Шығыстардың бюджеттік сыныптама коды (тауар түрінің коды)
(Сомасы жазбаша)
Басшының қолы
құжат-негіздеме
Аванстық алдын-ала төлем мөлшері (%)
сомасы
ММ Басшысы _________
(лауазымы)
___________________
(қолы) (аты-жөні және тегі)
ММ Бас бухгалтері
___________________
(қолы) (аты-жөні және тегі)
Ескеру:аббревиатуранның толық жазуы:
ЖСН –жеке сәйкестендіру номер;
БСН – банктік сәйкестендіру номер;
БСК–банктің сәйкестендіру коды;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
ММ – мемлекетік мекеме.
Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесіне
78-қосымша
Нысан
Мемлекеттiк мекеменiң коды _____
Өтiнiм № ________
Бюджет түрi ___________________________
Қаржыландыру көзi _____________________
Мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілесін тіркеуге арналған өтінім
Ескерту. 78-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
күні ______ жылғы "__" _______
Мемлекеттік мекеменің атауы
Ақша алушының атауы,ЖСН (БСН),ЖСК, ақша алушының банк атауы және банктің БСК
Валюта айырбастаудың ресми бағамы
Сомасы
Шығыстың сипаттамасы:
Шығыстардың бюджеттік сыныптама коды (тауар түрінің коды)
(Сомасы жазбаша)
Басшылардың қолы
Құжат-негіздеме
Аванстық (алды-ала)төлем мөлшері (%)
сомасы
Басшының Т.А.Ә.
Бас бухгалтердің Т.А.Ә.
Ескеру:аббревиатуранның толық жазуы:
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты;
ЖСН –жеке сәйкестендіру номер;
БСН – банктік сәйкестендіру номер;
БСК – банктің сәйкестендіру коды;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды.
Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесіне
79-қосымша
Нысан
________________________
Мемлекеттiк мекеме коды |________________________|
____________
Өтiнiм № |____________|
_____________
Бюджет түрi |_____________|
____________
Қаржыландыру көзi |____________|
МЕМЛЕКЕТТІК МЕКЕМЕНІҢ АЗАМАТТЫҚ-ҚҰҚЫҚТЫҚ МӘМІЛЕСІН
ТІРКЕУГЕАРНАЛҒАН ӨТІНІМ
Күні __ ж. "___" _____________
Мемлекеттiк мекеменiң атауы
Ақша алушының атауы, ЖСН (БСН), ЖСК, ақша алушы банктiң атауы және БСК
Жалпы сомасы
Ағымдағы қаржы жылының сомасы
Базалық шығыстар сомасы
жоспарлы кезеңнiң екiншi жылы
жоспарлы кезеңнiң үшiншi жылы
Шығыс сипаттамасы:
Шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының коды (тауар түрiнiң коды)
(Сомасын таратып жазу)
Басшылардың қолы
негiздеме-құжат
аванстық (алдын ала) төлем мөлшерi (%)
Сомасы
ММ басшысы ________________
(лауазымы)
_________________
(қолы) (атының
бас әрпi және
тегi) М.О.
ММ бас бухгалтерi
_________________
(қолы) (атының
бас әрпi және тегi)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
80-қосымша
Нысан
______________ _________
Мемлекеттiк мекеме коды |______________| Өтiнiм № |_________|
______________
Бюджет түрi |______________|
______________
Қаржыландыру көзi |______________|
МЕМЛЕКЕТТIК МЕКЕМЕНIҢ АЗАМАТТЫҚ-ҚҰҚЫҚТЫҚ МӘМIЛЕСIН ТIРКЕУГЕ
АРНАЛҒАН ӨТIНIМ
Күні __ ж. "___" _____________
Мемлекеттiк мекеменiң атауы
Ақша алушының атауы, ЖСН (БСН), ЖСК, ақша алушы банктiң атауы және БСК
Жалпы сомасы
Ағымдағы қаржы жылының сомасы
Базалық шығыстар сомасы
жоспарлы кезеңнiң екiншi жылы
жоспарлы кезеңнiң үшiншi жылы
Шығыс сипаттамасы:
Шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының коды (тауар түрiнiң коды)
(Сомасын таратып жазу)
Басшылардың қолы
Негiздеме-құжат
аванстық (алдын ала) төлем мөлшерi (%)
сомасы
Басшының Т.А.Ә.
Бас бухгалтердiң Т.А.Ә.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
81-қосымша
Нысан
_______________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы)
Мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық
мәмілелерін тіркеуге арналған өтінімдерді тіркеу
журналы
____________ ж. басталды
____________ж. аяқталды
Сақтау мерзімі_________
Номенклатура бойынша істің №_________
Жалғасы
журналдың барлық парақтарын осы үлгі бойынша басу
Р/с №
Өтінім қалыптастырылған күн
Мемлекеттік мекеме мен ақша алушының арасындағы шарттың күні, нөмірі
БСК шығыстары
Сомасы
Мемлекеттік мекеменің өтінімді қалыптастырған қызметкерінің Т.А.Ә.
1
2
3
4
5
6
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
82-қосымша
№ 4-02 нысаны
Есеп жүргiзiлдi:
1-ден № дейiнгi парақ
Шарттардың тiркелгенi туралы хабарлама
Өтiнiм №
Мiндеттеменiң тiркелген күнi:
Мемлекеттiк мекеменiң азаматтық-құқықтық мәмiлелерi (мiндеттемелерi) тiркелгенi туралы хабарлама №
Ақша алушы __________________________________________________________
ЖСН/БСН _____________________________________________________________
БСК _________________________________________________________________
ЖСК _________________________________________________________________
Ақша алушының коды __________________________________________________
Бөлiмше _____________________________________________________________
Шарт № ______ ___________ қосымша келiсiм № _________ _______________
Сипаттамасы
Сомасы
Мемлекеттiк мекеменiң коды, атауы ___________________________________
Шығыстардың бюджеттiк сыныптамасының коды ___________________________
Мемлекеттiк мекеменiң басшысы Ақша алушының басшысы
_____________________________ ____________________________________
(Т.А.Ә., қолы) (Т.А.Ә., қолы)
М.О. М.О.
Мемлекеттiк мекеменiң бас Ақша алушының бас бухгалтерi
бухгалтерi ___________________________ ______________________________
(Т.А.Ә., қолы) (Т.А.Ә., қолы)
АЛДЫН АЛА ТӨЛЕМ ТУРАЛЫ АҚПАРАТ
Хабарламаның жалпы сомасы
ХХ,ХХХ,ХХХ.ХХ
Алдын ала төлем сомасы 0.00
Теңгерiм ХХ,ХХХ,ХХХ.ХХ
(Хабарламаның жалпы сомасының % аспайтын)
Аумақтық қазынашылық
бөлiмшесiнiң басшысы ________________________________________
(Т.А.Ә., қолы)
М.О.
Жауапты орындаушы ________________________________________
(Т.А.Ә., қолы)
М.О.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
83-қосымша
№ 4-02 нысаны
Есеп жүргізілді:
1-ден № дейiнгi парақ
Шарттың тіркелгені туралы хабарлама
Өтiнiм №
Мiндеттеменiң тiркелген күнi:
Мемлекеттiк мекеменiң азаматтық-құқықтық мәмiлелерi (мiндеттемелерi) тiркелгенi туралы хабарлама №
Ақша алушы __________________________________________________________
ЖСН/БСН _____________________________________________________________
БСК _________________________________________________________________
ЖСК _________________________________________________________________
Ақша алушының коды __________________________________________________
Бөлімше _____________________________________________________________
Шарт № ____ ______ қосымша келісім № ____ ______
Сипаттамасы
Сомасы
Мемлекеттiк мекеменiң коды, атауы ___________________________________
Шығыстардың бюджеттік сыныптамасының коды ___________________________
Мемлекеттік мекеменің басшысы _______________________________________
(Т.А.Ә., қолы)
М.О.
Мемлекеттiк мекеменiң бас бухгалтерi ________________________________
(Т.А.Ә., қолы)
АЛДЫН АЛА ТӨЛЕМ ТУРАЛЫ АҚПАРАТ
Хабарламаның жалпы сомасы ХХ,ХХХ,ХХХ.ХХ
Алдын ала төлем сомасы 0.00
Теңгерім ХХ,ХХХ,ХХХ.ХХ
(Хабарламаның жалпы сомасының % аспайтын)
Төлем туралы ақпарат
Төлем шоттарының №
Төлем күнi
Төлем №
Төлем сомасы
Төлемдi жүргiзу
Орындалмаған мiндеттемелердiң қалдығы
Жауапты орындаушы _____________________________
(Т.А.Ә., қолы)
М.О.
Хабарламаның жабылғаны
туралы белгi
_____________________________
хабарламаның жабылған күнi
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
84-қосымша

Сноска. Приложение 77 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
дата "___"____________ __ года.
Наименование государственного учреждения
Наименование, ИИН (БИН), ИИК получателя денег, наименование и БИК банка, получателя денег
Официальный курс обмена валют
Сумма
Описание расхода:
Код бюджетной классификации расходов (код вида товаров)
(Сумма прописью)
Подписи руководителей
документ-обоснование
размер авансовой (предварительной) оплаты (%)
сумма
Руководитель ГУ ___________
(должность)
___________________________
(Подпись) (Инициалы имени и
фамилия)
Место печати
Главный бухгалтер ГУ
___________________________
(подпись) (Инициалы имени и
фамилия)
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
ИНН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН - банковский идентификационный номер;
БИК – банковский идентификационный код;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
ГУ – государственное учреждение.
Приложение 78
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
______________ _________
Код государственного учреждения |______________| Заявка № |_________|
Вид бюджета |______________|
Источник финансирования |______________|
Заявка на регистрацию гражданско-правовой сделки государственного учреждения
Сноска. Приложение 78 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Дата "__" _______ __ года.
Наименование государственного учреждения
Наименование, ИИН (БИН), ИИК получателя денег, наименование и БИК банка, получателя денег
Официальный курс обмена валют
Сумма
Описание расхода:
Код бюджетной классификации расходов (код вида товаров)
(Сумма прописью)
Подписи руководителей
документ-обоснование
размер авансовой (предварительной) оплаты (%)
сумма
Ф.И.О. (при его наличии) руководителя
Ф.И.О. (при его наличии) главного бухгалтера
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество;
ИНН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН - банковский идентификационный номер;
БИК – банковский идентификационный код;
ИИК – индивидуальный идентификационный код.
Приложение 79
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
Код Заявка №
государственного
учреждения
Вид бюджета
Источник
финансирования
ЗАЯВКА
НА РЕГИСТРАЦИЮ ГРАЖДАНСКО-ПРАВОВОЙ СДЕЛКИ
ГОСУДАРСТВЕННОГО УЧРЕЖДЕНИЯ
Дата "___"____________ __ г.
Наименование государственного учреждения
Наименование, ИИН (БИН), ИИК получателя денег, наименование и БИК банка получателя денег
Общаясумма
Сумма текущего финансового года
Сумма базовых расходов
второго года планового периода
третьего года планового периода
Описание расхода:
Код бюджетной классификации расходов (код вида товаров)
(Сумма прописью)
Подписи руководителей
документ-обоснование
размер авансовой (предварительной) оплаты(%)
сумма
Руководитель ГУ ______________
(должность)
______________
(Подпись)
______________
(Инициал имени и
фамилия)
М.П.
Главный бухгалтер
ГУ ______________
(Подпись)
_________________
(Инициал имени и,
фамилия)
Приложение 80
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
Код государственного учреждения
Заявка №
Вид бюджета
Источник финансирования
ЗАЯВКА
НА РЕГИСТРАЦИЮ ГРАЖДАНСКО-ПРАВОВОЙ СДЕЛКИ
ГОСУДАРСТВЕННОГО УЧРЕЖДЕНИЯ
Дата "__" _______ __ г.
Наименование государственного учреждения
Наименование, ИИН (БИН), ИИК получателя денег, наименование и БИК банка получателя денег
Общая сумма
Сумма текущего финансового года
Сумма базовых расходов
второго года планового периода
третьего года планового периода
Описание расхода:
Код бюджетной классификации расходов(код вида товаров)
(Сумма прописью)
Подписи руководителей
Документ- обоснование
размер авансовой (предварительной) оплаты (%)
сумма
Ф.И.О руководителя
Ф.И.О главного бухгалтера
Приложение 81
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
________________________________________________
(наименование государственного учреждения)
Журнал
регистрации заявок на регистрацию гражданско-правовой
сделки государственного учреждения
Начато ___________ г.
Окончено _______ г.
Срок хранения ___________
№ __ дела по номенклатуре __________
Продолжение
По данному образцу печатать все листы журнала
№ п/п
Дата формирования заявки
Дата, номер договора между государственным учреждением и получателем денег
КБК расходов
Сумма
Ф.И.О. сотрудника государственного учреждения, сформировавшего заявку
1
2
3
4
5
6
Приложение 82
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма № 4-02
Отчет произведен:
Стр. 1 из №
Уведомление
о регистрации договоров
Заявка №
Дата регистрации обязательства:
уведомление о регистрации гражданско-правовых сделок (обязательств) государственного учреждения №
Получатель денег __________________________________________________
ИИН/БИН ___________________________________________________________
БИК _______________________________________________________________
ИИК _______________________________________________________________
Код получателя денег ______________________________________________
Отделение _________________________________________________________
Договор № ____ от ______ дополнительное соглашение № ____ от ______
Описание Сумма
Код, наименование государственного учреждения _____________________
Код бюджетной классификации расходов ______________________________
Руководитель государственного Руководитель получателя
учреждения ____________________ денег _____________________
(Ф.И.О., подпись) (Ф.И.О., подпись)
М.П М.П
Главный бухгалтер государственного Главный бухгалтер получателя
учреждения _____________________ денег _______________________
(Ф.И.О., подпись) (Ф.И.О., подпись)
ИНФОРМАЦИЯ О ПРЕДОПЛАТЕ
Общая сумма уведомления ХХ,ХХХ,ХХХ.ХХ
Сумма предоплаты 0.00
Баланс ХХ,ХХХ,ХХХ.ХХ
(не более % от общей суммы уведомления)
Руководитель территориального
подразделения казначейства ________________ __________________
(Ф.И.О. подпись)
М.П.
Ответственный исполнитель _________________ __________________
(Ф.И.О. подпись)
М.Ш.
Приложение 83
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма № 4-02
Отчет произведен:
Стр. 1 из №
Уведомление
о регистрации договоров
№ Заявка №
Дата регистрации обязательства:
уведомление о регистрации гражданско-правовых сделок (обязательств) государственного учреждения №
Получатель денег __________________________________________________
ИИН/БИН ___________________________________________________________
БИК _______________________________________________________________
ИИК _______________________________________________________________
Код получателя денег ______________________________________________
Отделение _________________________________________________________
Договор № ____ от ______ дополнительное соглашение № ____ от ______
Описание Сумма
Код, наименование государственного учреждения _____________________
Код бюджетной классификации расходов ______________________________
Руководитель государственного учреждения _______________ __________
(Ф.И.О., подпись)
М.П
Главный бухгалтер государственного учреждения ___________ _________
(Ф.И.О., подпись)
ИНФОРМАЦИЯ О ПРЕДОПЛАТЕ
Общая сумма уведомления ХХ,ХХХ,ХХХ.ХХ
Сумма предоплаты 0.00
Баланс ХХ,ХХХ,ХХХ.ХХ
(не более % от общей суммы уведомления)
Информация о выплате
№ счета к оплате
Дата платежа
№ платежа
Сумма платежа
Назначение платежа
Остаток невыполненных обязательств
Ответственный исполнитель ______________________________ __________
(Ф.И.О., подпись)
М.Ш.
Отметка о закрытии
уведомления
______________________
дата закрытия
уведомления
Приложение 84
к Правилам
исполнения бюджета и его
кассового обслуживания

№ 4-09 нысаны
Есеп айырысу жүргізілді:
Күні – Уақыты
1-ден № дейiнгi парақ
Мерзімді міндеттемелердің егжей-тегжейі
Ескерту. 84-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 08.06.2020 № 576 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кезеңі:________________________________
Өлшем бірлігі: _________________________
Қоры:_________________________________
Орналасқан жері:________________________
Мемлекеттік мекеме:_____________________
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі / Кіші
бағдарлама:____________________________
Ерекшелiк:_____________________________
Күні
өтінім №
Шарттың /қосымша келісімнің нөмірі мен күні
Ақша алушының ЖСН (БСН)
Ақша алушының атауы
Хабарлама №
Тағайындау
Міндеттеме сомасы
Төлеуге берілетін шоттың №
Төлем күні
Орындалған міндеттемелер бойынша төлем
Міндеттеменің қалдығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Жиыны:
Жауапты орындаушы _________________
(қолы)
Мөрдің орны
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендiру нөмiрі;
БСН – бизнес-сәйкестендiру нөмiрi
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
85-қосымша
4-12-нысан
Есеп жүргізілді:
Күні - Уақыты
X парақтан №
Орындалмаған міндеттемелердің егжей-тегжейі
Аумақ: _________________________________
Бюджет түрі ____________________________
Бағдарлама әкімшісі ____________________
Мем.мекеме атауы _______________________
Қаржыландыру көзі ______________________
Кезең __________________________________
Өлшем бірлігі: теңге
Бюджеттік сыныптамасының коды
Өтінім №
Өтінім сомасы
Хабарлама №
Тағайындау
Хабарландыру сомасы
Төлеуге берілетін шоттың №
Төлеуге берілетін шот бойынша сома
Төлем №
Төлем Күні
Төлем сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Жиыны * Орындалмаған міндеттемелер
Жиыны Шот-фактуралар
Жиыны Төленбеген шот-фактуралар
Жиыны Төлемдер
---------------------------------------------------------------------
Барлығы ** Қабылданған міндеттемелер
Барлығы Орындалмаған міндеттемелер
Барлығы Шот-фактура
Барлығы Төленбеген шот-фактура
Барлығы Төлемдер
---------------------------------------------------------------------
Барлығы *** Қабылданған міндеттемелер
Барлығы Орындалмаған міндеттемелер
Барлығы Шот-фактуралар
Барлығы Төленбеген шот-фактуралар
Барлығы Төлемдер
---------------------------------------------------------------------
Ескертпе:
* - хабарландыру бойынша
** - БСК бойынша
***ММ бойынша
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
86-қосымша
0_07 Нысан
Есеп жүргізілді: күні.айы.жылы сағ:мин:сек
Бюджет бойынша мемлекеттік мекеменің бос қалдықтары
жөніндегі есеп
Бюджет:
Кезеңі:
Әкім/Бағд/Кіші бағд:
Ерекшелік:
Есебі
Бюджет
Резервілеу
Факті
Бос қалдықтар
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
87-қосымша
Нысан
_______________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы және коды)
Төлеуге берілетін шоттарды тіркеу журналы
______________ж.басталды
______________ж.аяқталды
сақтау мерзім і__________
Номенклатура бойынша істің № ____
Жалғасы
Журналдың барлық парақтары осы үлгі бойынша басылсын
Р/с №
Төлеуге берілетін шотты тіркеу құны
Төлеуге берілетін шотты қалыптастыру үшін (ұсынылған бастапқы құжаттың атауы, күні, нөмірі) негіздеме
Қаржыландыру көзі (төлем қандай қаражат есебінен жүзеге асырылады)
БСК шығыстары
Сомасы
Ақша алушы
ММ-нің төлеуге берілетін шотты қалыптастырған қызметкерінің аты-жөні
1
2
3
4
5
6
7
8
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 88-қосымша
Нысан
__ жылғы "___" ___________
Аумақтық қазынашылық
бөлiмшесiне түстi.
Жауапты орындаушы:
Мөр орны
Төлеуге берiлетiн шот № _______

Форма 4-09
Отчет произведен:
Дата – Время
Страница 1 из №
Сноска. Приложение 84 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.06.2020 № 576 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Детали периодических обязательств
Период: ________________________
Ед. измерения: __________________
Фонд: ___________________________
Месторасположение: _______________
Государственное учреждение: ________
Администратор бюджетной программы /
подпрограммы: _______________
Специфика:_______________
Дата
№ заявки
Номер и дата договора/ дополни тельного соглашения
ИИН (БИН) получателя денег
Наименование получателя денег
№ уведомления
Назначение
Сумма обязательства
№ счета к оплате
Дата платежа
Оплата по выполнен ным обязательствам
Остаток обязательства
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Итого:
Ответственный исполнитель ____________
(подпись)
Место печати
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер
Приложение 85
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма 4-12
Отчет произведен:
Дата - Время
Страница X из №
ДЕТАЛИ НЕВЫПОЛНЕННЫХ ОБЯЗАТЕЛЬСТВ
Регион __________________________________________
Вид бюджета _____________________________________
Администратор программ __________________________
Наименование государственного учреждения ________
Источник финансирования _________________________
Период __________________________________________
Единица измерения: тенге
Код бюджетной классификации
№ заявки
Сумма заявки
№ уведомления
Назначение
Сумма уведомления
№ счета к оплате
Сумма по счету к оплате
№ платежа
Датаплатежа
Суммаплатежа
1
2
3
4
5
б
7
8
9
10
11
Итого* Невыполненные обязательства
Итого Счета-фактуры
Итого Неоплаченные счета-фактуры
Итого Платежи
-------------------------------------------------------------------
Всего** Принятые обязательства
Всего Невыполненные обязательства
Всего Счета-фактуры
Всего Неоплаченные счета-фактуры
Всего Платежи
-------------------------------------------------------------------
Всего***Принятые обязательства
Всего Невыполненные обязательства
Всего Счета-фактуры
Всего Неоплаченные счета-фактуры
Всего Платежи
-------------------------------------------------------------------
Примечание:
* - по уведомлению
** - по КБК
*** - по ГУ
Приложение 86
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма 0_07
Отчет произведен: дд.мм.гггг чч:мм:сс
Отчет по свободным остаткам государственного учреждения
по бюджету
Бюджет:
Период:
Адм/Пр/Подпр:
Специфика:
Счет
Бюджет
Резервирование
Факт
Свободные остатки
Приложение 87
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
____________________________________________________
(наименование и код государственного учреждения)
Журнал
регистрации счетов к оплате
Начато _______________ г.
Окончено __________ г.
Срок хранения ____________________
№ дела по номенклатуре ___________________
Продолжение
По данному образцу печатать все листы журнала
№ п/п
Дата регистрации счета к оплате
Основание для формирования счета к оплате(наименование, дата, номер приложенного первичного документа)
Источник финансирования (за счет каких средств осуществляется платеж)
КБК расходов
Сумма
Получатель денег
Ф.И.О. сотрудника ГУ, сформировавшего счет к оплате
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 88
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания

Ескерту. 88-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 30.11.2018 № 1046 бұйрығымен.
Күнi __ жылғы "___" ____________
Мемлекеттiк мекеме
Ақша алушы
ММ коды
КОд
КБе
Атауы
Атауы
БСН
ЖСН/БСН
Аумақтық қазынашылық бөлімшесі
Банк
БСК
ЖСК
Қаржыландыру көзi
БСК
Бюджет түрi
ЖСК
Шығыстардың БСК
Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) коды
Түсiмдер БСК
ТТК
Төлем мәртебесi
Төлемнің мақсаты
Сомасы
Жазбаша соммасы:
Мөр орны
Басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қолы
Бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қолы
Қазынашылықтың аумақтық бөлiмшесi жүргiздi жауапты орындаушысымен өткізілді
_____ жылғы "___" __________
Мөр орны
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет көрсету
ережесіне
89-қосымша
Төлеуге берілетін шот № _______
Күні __ жылғы "___" ____________
Ескерту. 89-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 07.11.2019 № 1235 бұйрығымен.
Мемлекеттік мекеме
Ақша алушы
ММ коды
КОды
|КБе|
Атауы
Атауы
БСН
ЖСН/БСН
АҚБ
Банк
БСК
ЖСК
Қаржыландыру көзі
БСК
Бюджет түрі
ЖСК
Шығыстардың БСК
Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) коды
Түсімдер БСК
|ТМК|
Төлемнің мәртебесі
Төлемнің мақсаты
Сомасы
Жазбаша соммасы:
Басшының тегі, аты, әкесінің аты болған кезде _________________________________
Бас бухгалтердің тегі, аты, әкесінің аты болған кезде _____________________________
Үлгі (1-жай, 2-қосымшамен зейнетақы (міндетті және кәсіптік) жарналары, 3-жалақы мен дивидендтерді аудару, 4-әлеуметтік аударымдар, 5 - міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар); №_ электрондық шот-фактура (ЭШФ) негізінде № хабарламамен (ЖА) келісу.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
90-қосымша
Нысан
Төлеуге берілетін шоттардың тізілімі
Ұсынылу күні____________________________________
Мемлекеттік мекеменің коды _____________________
Мемлекеттік мекеменің атауы:____________________
Р/с
Төлем шоты
Ескертпе*
Нөмірі
Күні
Төлемнің тағайындалуы
БСК шығыстары
Сомасы
1
2
3
4
5
6
7
Мемлекеттік мекеменің басшысы ______________ ________________
(аты-жөні) (қолы)
Мемлекеттік мекеменің бас бухгалтері ____________ ___________
(аты-жөні) (қолы)
М.О.
*Осы ашық жолды аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты
атқарушысы толтырады.
Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесіне
91-қосымша

Сноска. В приложение 88 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется в соответствии с приказом Министра финансов РК от 30.11.2018 № 1046.
Форма
Поступило в территориальное
подразделение казначейства
"___"_______________ г.
ответственный исполнитель:
М.Ш
Счет к оплате № _______
Дата "___"________________ __ г.
Государственное учреждение
Получатель денег
Код ГУ
КОд
КБе
Наименование
Наименование
БИН
ИИН/БИН
Территориальное
подразделение
казначейства
Банк
БИК
ИИК
Источник
финансирования
БИК
Вид бюджета
ИИК
КБК расходов
Код товаров
(работ, услуг)
КБК
поступлений
КНП
Статус платежа
Назначение платежа
Сумма
Сумма прописью:
М.П
Ф.И.О. руководителя
Подпись
____________________________
Ф.И.О. главного бухгалтера
Подпись
Проведено территориальным
подразделением казначейства
"___"___________ __ г.
ответственный исполнитель
М.Ш.
Приложение 89
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Сноска. Приложение 89 в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 07.11.2019 № 1235.
Счет к оплате № ______
Дата "__" ________ __ год
Государственное учреждение
Получатель денег
Код ГУ
КОд
|КБе|
Наименование
Наименование
БИН
ИИН/БИН
ТПК
Банк
БИК
ИИК
Источник финансирования
БИК
Вид бюджета
ИИК
КБК расходов
Код товаров
(работ, услуг)
КБК поступлений
|КНП|
Статус платежа
Назначение платежа
Сумма
Сумма прописью:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя
_______________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) главного бухгалтера
_________________________________________________________________________
Тип (1-обычный, 2- пенсионные (обязательные и профессиональные) взносы с приложением, 3-Перечисление заработной платы и дивидендов, 4-социальные отчисления, 5-отчисления на обязательное социальное медицинское страхование); согласование с уведомлением (ЗП) №_ на основании электронной счет-фактуры (ЭСФ) №_.
Приложение 90
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
Реестр счетов к оплате
Дата представления: _____________________________
Код государственного учреждения: ________________
Наименование государственного учреждения: _______
№ п/п
Счет к оплате
Примечание*
номер
дата
Назначение платежа
КБК расходов
Сумма
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель государственного учреждения ____________ _______________
(подпись) (Ф.И.О.)
Главный бухгалтер государственного учреждения __________ ____________
(подпись) (Ф.И.О.)
М.П.
*- данное поле заполняется ответственным исполнителем
территориального подразделения казначейства
Приложение 91
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания

Нысан 5-15
Есеп жүргізілді_____________
Х беті ______________
Мекеменің / квазимемлекеттік сектор субъектісінің, қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау операторының,мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының төлемдері бойынша жүргізілген күнделікті үзінді көшірме
Ескерту. 91-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аймақ: ____________________________________
Бюджет түрі: ________________________________
Қаржыландыру көзі: _______________________
Мемлекеттік мекеменің/КСС/қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау операторының/мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының коды:_________________________
Мемлекеттік мекеменің/КСС/қаржылық және (немесе) қаржылық емес қолдау операторының/мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының атауы: ______________________________
Ерекшелік: ___________________________________
Кезең: _____________________________________
Өлшем бірлігі: _______________________________
р/с №
Төлем №
Төлем күні
Сомасы
Хабарлама №
Төлем шотының/төлем тапсырмасының №
Мекеме/бағдарлама кіші бағдарлама/ерекшелік
Ақша алушының егжей-тегжейі
ЖСН/БСН
атауы
Банктің БСК
Шоттың ЖСК
БАРЛЫҒЫ
Жауапты орындаушы __________________
Мөртабан орны (қолы)
Ескеру:аббревиатуранның толық жазуы:
ЖСН –жеке сәйкестендіру номер;
БСН – банктік сәйкестендіру номер;
БСК – банктің сәйкестендіру коды;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
КСС – квазимемлекеттік сектор субъектілері.
Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесіне
92-қосымша
Жеке тұлғаның жинақ шотының шарты
Ескерту. 92-қосымша алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 09.10.2015 № 509 бұйрығымен.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
93-қосымша
Мемлекеттiк мекеменiң қызметкерiне банк карточкасын беру және
оған қызмет көрсету туралы шарт
Ескерту. 93-қосымша алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 09.10.2015 № 509 бұйрығымен.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
94-қосымша
Банктік қызмет көрсету шарты
Ескерту. 94-қосымша алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 09.10.2015 № 509 бұйрығымен.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
95-қосымша
5-15-А нысаны
Есеп жүргізілді _______
___тен ____________ бет
Aқша алушылардың тиiстi шоттарына жүргiзiлген
төлемдер бойынша үзiндi
Ескерту. 95-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 12.07.2017 № 431 бұйрығымен
Өңiр: __________________________________________
Бюджет түрi: ____________________________________
Қаржыландыру көзi: ______________________________
Мемлекеттік мекеме/КСС:__________________________
Төлем түрi: ______________________________________
Кезең: __________________________________________
Өлшем бiрлiгi: ___________________________________
р/с№
Тегi
Аты
Әкесiнiң аты
(бар болса)
ЖСН
шоты картасының /ағымдағы шоттың №
Сомасы
1
2
3
4
5
6
7
Сомасы
БАРЛЫҒЫ
Жауапты орындаушы ______________________________________
(қолы)
М.О.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
96-қосымша
5-56-нысан
Жалақы және басқа да ақша төлемдері бойынша
төлемдерді қайтару жөніндегі есеп

Форма 5-15
Отчет произведен ______
Страница X из _________
Ежедневная выписка по проведенным платежам государственного учреждения/субъекта квазигосударственного сектора, оператора финансовой и (или) нефинансовой поддержки, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем
Сноска. Приложение 91 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Регион: ____________________________________________
Вид бюджета: ______________________________________
Источник финансирования: __________________________
Код госучреждения / СКС/ оператора финансовой и (или)
нефинансовой поддержки/ заемщика, привлекшего
гарантированный государством заем:
____________________________________________________
Наименование госучреждения / СКС/ оператора финансовой
и (или) нефинансовой поддержки/ заемщика, привлекшего
гарантированный государством заем:
____________________________________________________
Специфика: _________________________________________
Период: ____________________________________________
Единица измерения: __________________________________
№ п/п
№ платежа
Дата платежа
Сумма
№ Уведомления
№ счета к оплате/ платежного поручения
Учреждение/ Программа Подпрограмма/ Специфика
Детали получателя
ИИН/БИН
наименование
БИК банка
ИИК счета
ВСЕГО
Ответственный исполнитель __________________________ (подпись)
Место штампа
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
ИНН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – банковский идентификационный номер;
БИК – банковский идентификационный код;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
СКС – субъекты квазигосударственного сектора.
Приложение 92
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Сноска. Приложение 92 исключено приказом Министра финансов РК от 09.10.2015 № 509.
Приложение 93
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Сноска. Приложение 93 исключено приказом Министра финансов РК от 09.10.2015 № 509.
Приложение 94
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Сноска. Приложение 94 исключено приказом Министра финансов РК от 09.10.2015 № 509.
Приложение 95
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Сноска. Приложение 95 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.07.2017 № 431.
Форма 5-15 А
Отчет произведен _______
Страница ____ из _______
Выписка, по проведенным платежам на соответствующие счета
получателей денег
Регион: __________________________________
Вид бюджета: _____________________________
Источник финансирования: _________________
Госучреждение/СКС:________________________
Тип платежа: _____________________________
Период: __________________________________
Единица измерения: _______________________
№ п/п
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
ИИН
№ карт счета/ текущего счета
Сумма
1
2
3
4
5
6
7
Сумма
ВСЕГО
Ответственный исполнитель ________________________
(подпись)
М.Ш.
Приложение 96
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания

Ескерту. 96-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 12.07.2017 № 431 бұйрығымен
Есеп қалыптастырылды: хх.хх.хххх
Мем. мекеменің коды ________________
Мем. мекеменің атауы _______________
Қайтару күні _______________________
Беті х-тан х
Тегі
Аты
Әкесінің аты (бар болса)
Карточканың немесе жеке шоттың №
Сомасы
Жиыны
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
97-қосымша
5-57-нысан
Зейнетақы және әлеуметтік төлемдерді, міндетті элеуметтік медициналық сақтандыру
аударымдарын және (немесе) жарналарын қайтару жөніндегі есеп
Ескерту. 97-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 12.07.2017 № 431 бұйрығымен
Есеп қалыптастырылды: хх.хх.хххх.
Беті х–тан х
Мем. мекеменің коды _________________
Мем. мекеменің атауы _________________
Қайтару күні _________________________
Тегі
Аты
Әкесінің аты (бар болса)
ЖСН
Қайтару себептері
Сомасы
Жиыны
Жауапты орындаушы _______________________________
(қолы)
(қолы)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
98-қосымша
Нысан
Бірлесіп қаржыландыру қаражатын алуға өтінім
Ескерту. 98-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.09.2024 № 641 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Шот нөмірі ________________________________________________
Астана қаласының Қазынашылық департаменті
2. Өтінім нөмірі ______________________________
3. ___________________________________________ төлеуіңізді сұраймыз
(валюта түрі) (төлеуге жататын сома санмен және жазбаша)
Бірлесіп қаржыландыру қаражатын алу туралы өтініммен жүгінеміз және өзіміздің мыналармен келісетінімізді растаймыз:
А. Осы өтінімде қамтылатын тауарлар мен қызметтер қарыз туралы шартқа (байланысты грантқа) сәйкес сатып алынды немесе сатып алынып жатыр.
Б. Шығыстар келісімшарттарда немесе басқа да құжаттарда аталған тауарларға немесе қызметтерге байланысты ғана жүргізілді немесе қазірге кезде жүргізілуде.
Шығыстар сипаттамасы
Төлем нұсқаулығы
4. Мердігердің/өнім берушінің атауы және мекенжайы.
8. Төлем алушының атауы мен мекенжайы
5. Өнім беру деректемелері:
1) шарттың (келісімшарттың) немесе жеткізуге тапсырыстың нөмірі мен күні (немесе келісімшарттық құжатқа басқа сілтемелері)
9. Қаражатты алушы банктің атауы мен деректемелері және шот нөмірі
2) шартты (қосымша келісімді) тіркеу туралы хабарламаның нөмірі және күні (аумақтық қазынашылық бөлімшесінде тіркелген азаматтық құқықтық мәмілелерге қатысты толтыру)
10. Төлемді алушы банк-корреспонденттің атауы мен деректемелері

Сноска. Приложение 96 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.07.2017 № 431.
Форма 5-56
Отчет по возвратам платежей по заработной плате и другим
денежным выплатам
Отчет сформирован: хх.хх.хххх
Код гос. учреждения ______________
Наименование гос. учреждения __________________
Дата возврата _______________
Страница х из х
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
№ карточки или лицевого счета
Сумма
Итого
Приложение 97
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Сноска. Приложение 97 в редакции приказа Министра финансов РК от 12.07.2017 № 431.
Форма 5-57
Отчет по возвратам пенсионных и социальных платежей,
отчислений и (или) взносов на обязательное социальное
медицинское страхование
Отчет сформирован хх.хх.хххх
Стр. х из х
Код гос. учреждения/ СКС _________________
Наименование гос. учреждения/ СКС __________________
Дата возврата ___________________
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
ИИН
Причины возврата
Сумма
Итого
Ответственный исполнитель ______________________
(подпись)
Приложение 98
к Правилам исполнения бюджета
и его кассового обслуживания
Форма
Заявка на снятие средств софинансирования
Сноска. Приложение 98 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.09.2024 № 641 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Номер счета ___________________________________________________
Департамент казначейства города Астана
2. Номер заявки __________________________________________________
3. Просим выплатить ______________________________________________
(вид валюты) (сумма, подлежащая выплате, цифрами и прописью)
Обращаемся с просьбой о снятии средств софинансирования и настоящим
подтверждаем свое согласие со следующим:
А. Товары и услуги, охватываемые настоящей заявкой, закуплены или закупаются
в соответствии с условиями договора о займе (связанном гранте).
Б. Расходы произведены или производятся в настоящее время лишь в связи
с товарами или услугами, оговоренными в контрактах или другими документами.
Описание расходов
Платежные инструкции
4. Наименование и адрес подрядчика/поставщика
8. Наименование и адрес получателя платежа
5. Реквизиты поставки:
1) номер и дата договора (контракта) или заказа на поставку (или другие ссылки на контрактный документ)
9. Наименование и реквизиты банка получателя средств и номер счета
2) номер и дата уведомления о регистрации договора (дополнительного соглашения) (заполнить в отношении гражданско-правовых сделок, зарегистрированных в территориальном подразделении казначейства)
10. Наименование и реквизиты банка-корреспондента получателя платежа

3) тауарлардың, жұмыстардың және қызметтердің қысқаша сипаттамасы
11. Арнайы төлем нұсқаулықтары, шот-фактура туралы ақпарат
4) шарттың (келісімшарттың) валютасы және жалпы құны
12. _____________________________
(бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның уәкілетті тұлғасының қолы)
5) өтінімде қамтылған шот-фактуралардың жалпы сомасы
(ұстап қалулардың және басқа да ұстап қалуларды есептемегенде)
6. Алуға қабылданған қаражат ерекшелігі
13. _____________________________
(қол қойылған күні және жауапты орындаушы мөртабанының бедері)
7. ____________________________
Мөр орны (бюджеттік бағдарлама әкімшісінің/ мемлекеттік мекеменің уәкілетті өкілінің лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және қолы)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
99-қосымша
Нысан
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі Бюджеттік бағдарламаның атауы

3) краткое описание товаров, работ и услуг
11. Специальные платежные инструкции информация о счете-фактуре
4) валюта и общая стоимость договора (контракта)
12. _____________________________
(подпись уполномоченного лица,
уполномоченного органа
по исполнению бюджета)
5) общая сумма счетов-фактур, включенных в заявку (за вычетом удержаний и прочих вычетов)
6. Спецификация средств, принятых к снятию
13. _____________________________
(дата подписания и оттиск штампа
ответственного исполнителя)
7. _________________________________
Место печати (должность, фамилия, имя,
отчество (при его наличии), и подпись
уполномоченного представителя
администратора бюджетной программы/
государственного учреждения)
Приложение 99
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания

113
Өтемақы төлемдерi
Шұғыл қызметтегi әскери қызметшiлерге әскери қызметтен босатылған кезде төленетiн бiр жолғы жәрдемақы және әскери қызметшiлерге - шет мемлекеттердiң әскери оқу орындарының түлектерiне сауықтыруға арналған жәрдемақы
140
Қорларды сатып алу
141
Тамақ өнімдерін сатып алу
- спортта дарынды балаларға арналған мектеп-интернат оқушыларының каникул және олардың оқу-жаттығу жиындарында болуы кезеңiнде тамақтануымен;
- донорларға ақысыз негiзде қан тапсыруды (донацияны) жүзеге асыруы үшiн энергетикалық шығындарын толтыруға арналған тегiн тамақ орнына ақшалай өтемақы төлеумен байланысты шығындар бойынша

113
Компенсационные выплаты
Единовременное пособие военнослужащим срочной военной службы при увольнении с военной службы и пособие на оздоровление военнослужащим - выпускникам военных учебных заведений зарубежных государств
140
Приобретение запасов
141
Приобретение продуктов питания
По затратам, связанным с:
- питанием учащихся школы-интерната для одаренных в спорте детей в период каникул и нахождения их на учебно- тренировочных сборах;
- выплатой денежной компенсации донорам за осуществление дачи (донации) крови на безвозмездной основе взамен бесплатного питания, выдаваемого для восполнения энергетических затрат

142
Дәрілік заттар және медициналық мақсаттағы өзге де бұйымдарды сатып алу
Қанды сатып алу;
дәрi қобдишасын толықтыру үшін - дәрілік заттар мен байлап-таңу құралдарын сатып алу
144
Жанар-жағар май, отын материалдарын сатып алу
мемлекеттiк мекемелердiң:
- Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi мен Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарының әуе кемелерiне алыс және жақын шет елдерiнде қызметтiк iссапарларда болу кезiнде жанар-жағар май құю үшiн материалдар құнын төлеумен байланысты;
- Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң бекiтiлген тiзбеге енгiзiлген ерекше қауiптi мал ауруларының ошақтарын жоюды жүзеге асыратын арнайы автомобиль көлiктерiне жанармай құюға арналған ЖЖМ құнын төлеуге байланысты мемлекеттiк мекемелердiң шығыстарын төлеу кезiнде ветеринарлық бақылау посттарында көлiк құралдарын дезинфекциялау, мемлекеттiк органдардың шешiмi бойынша малдардың аса қауiптi жұқпалы аурулармен
ауырған малдарды алып қою және жою, сондай-ақ сатып алу ЖЖМ, малдардың аса қауiптi жұқпалы аурулармен ауырған малдарды жою мақсатындағы шығыстары бойынша;
149
Өзге де қорларды сатып алу
Мемлекеттiк мекемелердiң:
- мемлекеттiк саясатты және тауарлар үлгiлерiнiң сатылу саласындағы сапасы мен қауiпсiздiгiне мемлекеттiк қадағалауды iске асыру үшiн оларды сатып алумен байланысты техникалық реттеу және метрология саласындағы бақылау-қадағалау өкiлеттiктерiн iске асыратын;
- жабдыққа, көлiк құралдарына арналған қосалқы бөлшектер сатып алумен, байланысты, бiрақ айына 20 айлық есептiк көрсеткiштен артық емес шығыстары бойынша
150
Қызметтер мен жұмыстарды сатып алу
152
Байланыс қызметтерiне ақы төлеу
телефондар үшiн абоненттiк ақы;
қалааралық сөйлесу;
ұялы байланыс;
почта-телеграф шығындары;
үкiметтiк байланыс;
факс;
электронды почта;
арнайы байланыс;
спутниктi байланыс;
телетайп;
радио және байланыстың басқа да түрлері

142
Приобретение лекарственных средств и прочих изделий медицинского назначения
Приобретение крови;
для пополнения аптечки – приобретения лекарственных и перевязочных средств.
144
Приобретение топлива, горюче-смазочных материалов
По затратам государственных учреждений:
- связанным с оплатой стоимости горюче-смазочных материалов для заправки воздушных судов Министерства обороны Республики Казахстан и правоохранительных органов Республики Казахстан в странах дальнего и ближнего зарубежья при нахождении в служебных командировках;
- связанным с оплатой стоимости ГСМ для заправки специального автомобильного транспорта, осуществляющего ликвидацию очагов особо опасных болезней животных, включенных в перечень, утверждаемый Правительством Республики Казахстан, дезинфекцию транспортных средств на ветеринарных контрольных постах, по решению государственных органов, изъятие и уничтожение животных, больных особо опасными болезнями животных, а также при приобретении ГСМ, в целях уничтожения животных, больных особо опасными болезнями животных;
149
Приобретение прочих запасов
По затратам государственных учреждений:
- реализующих государственную политику и осуществляющих контрольно-надзорные полномочия в области технического регулирования и метрологии, связанным с покупкой и испытанием образцов товаров для осуществления государственного надзора за их качеством и безопасностью в сфере их реализации;
- связанным с приобретением запасных частей для оборудования, транспортных средств но не более 20 МРП в месяц
150
Приобретение услуг и работ
152
Оплата услуг связи
абонентная плата за телефоны;
междугородние переговоры;
сотовая связь;
почтово-телеграфные затраты;
правительственная связь;
факс;
электронная почта;
спец связь;
спутниковая связь;
телетайп;
радио;
и другие виды связи.

159
Өзге де қызметтер мен жұмыстар төлеу
Қазақстан Республикасының Әуе қорғанысы күштерiнiң әскери-көлiк авиациясының, құқық қорғау органдарының әуе кемелерiне алыс және жақын шет елдерде iссапарларда болғанда қызмет көрсету жөнiндегi әуежай қызметтерiн төлеуге байланысты мемлекеттiк мекемелердiң шығындары бойынша
160
Басқа да ағымдағы шығындар
161
Ел iшiндегi iссапарлар мен қызметтiк сапарлар
Орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдарға және жедел-iздестiру қызметiн жүзеге асырушы органдар үшiн заңнамамен белгiленген iссапарда болған уақыт үшiн тәулiктiк, баратын жерге және керi қайту жол жүру үшiн шығыстары, тұрғын үй-жайды жалдау шығыстары және заңнамада белгiленген басқа да шығыстар

159
Оплата прочих услуг и работ
По затратам государственных учреждений, связанных с оплатой услуг аэропорта по обслуживанию воздушных судов военно-транспортной авиации Сил воздушной обороны Вооруженных сил, правоохранительных органов Республики Казахстан в странах дальнего и ближнего зарубежья при нахождении в служебных командировках
160
Другие текущие затраты
161
Командировки и служебные разъезды внутри страны
Суточные за время нахождения в командировке, расходы по проезду к месту назначения и обратно, расходы по найму жилого помещения и прочие затраты, установленные законодательством центральным и местным государственным органам и органам, занимающимся оперативно-розыскной деятельностью

162
Елден тыс жерлерге iссапарлар мен қызметтiк сапарлар
Орталық және жергілікті мемлекеттiк органдарға және жедел-іздестіру қызметін жүзеге асырушы органдар үшін заңнамамен белгіленген іссапарда болған уақыт үшін тәуліктік, баратын жерге және кері қайту жол жүру үшін шығыстары, тұрғын үй-жайды жалдау шығыстары және заңнамада белгіленген басқа да шығыстар
163
Жалпыға бірдей міндетті орта білім қорының шығындары
Мемлекеттік жалпы білім беретін мектептердің аз қамтылған отбасынан шыққан аса мұқтаж оқушыларына ақшалай көмек көрсету

162
Командировки и служебные разъезды за пределы страны
Суточные за время нахождения в командировке, расходы по проезду к месту назначения и обратно, расходы по найму жилого помещения и прочие затраты, установленные законодательством центральным и местным государственным органам и органам, занимающимся оперативно-розыскной деятельностью
163
Затраты Фонда всеобщего обязательного среднего образования
Оказание денежной помощи остро нуждающимся учащимся государственных общеобразовательных школ из числа малообеспеченных семей

167
Ерекше шығындар
Мемлекеттік құпиялар, жедел- іздестіру қызметін жүзеге асыру, елдің қорғаныс қабілеті мен ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелерін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген міндеттер мен өкілеттіктерге сәйкес мемлекеттік органдар іске асыратын іс-шараларға арналған шығындар
169
Өзге де ағымдағы шығындар
- заңнамалық актілерге сәйкес мәдени, спорттық және басқа да іс шаралардың жеңімпаздары мен қатысушыларына әр түрлі сыйақылар, жүлделер, естелік сыйлықтар, ақшалай сыйақылар, жеке тұлғаларға баска да ақшалай төлемдер төлеуге;
- бостандығын шектеу, қамау немесе бостандығынан айыру түрінде жазасын өтеуден босатылатын тұлғалар үшін тұратын жеріне дейін жол жүру билеттерін сатып алуға;
- мемлекеттік мекемелер қызметкерлерінің іссапар шығыстарынан басқа, сапарға шығу арқылы іс-шаралар (жол жүру, тұру, тамақтану) өткізуге;
- бюджеттік бағдарлама әкімшіліктерінің өткізетін іс-шараларына қатысушылардың (республиканың түрлі аймақтары, жақын, алыс шет ел өкілдерінің) жол жүру шығындарын өтеу бөлігіндегі өкілдік шығыстармен;
- нотариалдық қызметтерге ақы төлеуге;
- қызметтік автокөлікке міндетті техникалық тексеру жүргізуге және қызметтік автокөлікті тіркеуге байланысты шығындар бойынша
320
Жеке тұлғаларға берілетін трансферттер
322
Жеке тұлғаларға берілетін трансферттер
Мерзімді қызмет әскери қызметшілеріне, әскери (арнаулы) оқу орындарының бірінші және екінші курстарының курсанттарына почта аударымдары үшін ақшалай өтемақы төлеуге байланысты шығындар, мерзімді қызмет әскери қызметшілеріне, әскери (арнаулы) оку орындарының курсанттарына демалысқа кетуі кезінде азық-түлік үлесінің орнына төленетін ақшалай өтемақы бойынша
324
Стипендиялар
Кәсіптік-техникалық мектептердің оқушыларына стипендиялар және құқық қорғау органдары, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті, Қазақстан Республикасы Қорғаныс және Төтенше жағдайлар министрліктері тындаушыларының ақшалай ырыздық ақысын төлеуге байланысты
Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесіне
100-қосымша
Нысан
Кассалық қызмет көрсетуге арналған шарт
_______________ __ж. "__"__________
қала/ауыл
Бұдан әрі "Меммекеме" деп аталатын,___________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы)
__ж."__"__________ бекітілген Ереже негізінде әрекет ететін
________________________________________ қатысуы бар __________ Басшы
(аумақтық қазынашылық бөлімшесінің атауы)
___________ бір тараптан, бұдан әрі "КАБ" деп аталатын,______________
атынан, __ж."__"__________ №____ бекітілген Ереже негізінде әрекет
ететін ____________________ екінші тараптан, және бұдан әрі "Банк"
деп аталатын, _______________________________________________________
(Банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымның атауы)
_________________ атынан, Жарғының және ж."__"__________ №____
негізінде әрекет ететін Басшы_____________ екінші тараптан және бұдан
әрі "Тараптар" деп аталатындар кассалық қызмет көрсетуге төмендегілер
туралы осы үш жақты шартты (бұдан әрі - Шарт) жасасты:

167
Особые затраты
Затраты на мероприятия, реализуемые государственными органами в соответствии с задачами и полномочиями, предусмотренными законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими вопросы государственных секретов, осуществление оперативно-розыскной деятельности, обеспечение обороноспособности и национальной безопасности страны
169
Прочие текущие затраты
По затратам, связанным с:
- выплатой призов, памятных подарков, денежных вознаграждений победителям и участникам культурных, спортивных и других мероприятий в соответствии с законодательными актами, других денежных выплат физическим лицам;
- приобретением проездных билетов для лиц, освобождаемых от отбывания наказания в виде ограничения свободы, ареста или лишения свободы, до места жительства;
- проведением выездных мероприятий (проезд, проживание, питание), кроме командировочных расходов работников государственных учреждений;
- представительскими затратами, в части возмещения расходов по проезду участников (представители различных регионов республики, ближнего, дальнего зарубежья) мероприятий, проводимых администраторами бюджетных программ;
- оплатой нотариальных услуг;
- прохождением обязательного технического осмотра служебного автотранспорта и расходы по регистрации служебного автотранспорта
320
Трансферты физическим лицам
322
Трансферты физическим лицам
По затратам, связанным с:
выплатой денежной компенсации за почтовые переводы военнослужащим срочной службы, курсантам первых и вторых курсов военных (специальных) учебных заведений, денежная компенсация взамен продовольственного пайка, выплачиваемая военнослужащим срочной службы, курсантам военных (специальных) учебных заведений при убытии в отпуск
324
Стипендии
По затратам, связанным с выплатой стипендий учащимся профессионально-технических школ и денежного довольствия слушателей учебных заведений правоохранительных органов, Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министерств обороны и по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
Приложение 100
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
Договор
на кассовое обслуживание
_________________ "__"_________ _ г.
(город/село)
____________________________________________________________________,
(Наименование государственного учреждения)
действующее на основании Положения, утвержденного от "___"_______
____ г. № ____, именуемое в дальнейшем "Госучреждение", в лице
Руководителя ________________________________________________________
с участием _________________________________________________________,
(наименование территориального подразделения казначейства)
действующего на основании Положения, утвержденного от "__"______ _ г.
№ ____, именуемого в дальнейшем "ТПК", в лице Руководителя
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
с одной стороны, и _________________________________________________,
(наименование Банка или организации, осуществляющей отдельные
виды банковских операций), действующий на основании Устава и
доверенности № ____ от "___"__________ г., именуемый в дальнейшем
"Банк", в лице Руководителя ___________________, с другой стороны,
далее именуемые "Стороны", заключили настоящий трехсторонний Договор
на кассовое обслуживание (далее - Договор) о нижеследующем.

1. Шарттың мәні
1.1. Шарт негізінде КАБ тапсырады, ал Банк Шартта көзделген жағдайларда шоттарға есептеу үшін меммекемелердің өкілдерінен чектерді төлеу бойынша және қолма-қол ақша қабылдау жөніндегі
_____________________________________________________________________
(республикалық немесе жергілікті бюджет)
қаражат есебінен қаржыландыратын меммекемемен операцияны жүзеге асырады.
1.2. Меммекеме қолма-қол ақша алу, меммекеме өкілінің атына ресімделген чектерді төлеу, шоттарға есептеу үшін меммекеме өкілінің қолма-қол ақшасын беру, Банктің банктік қызметтеріне ақы төлеу мерзімінің тәртібі осы Шартпен, сондай-ақ бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерімен және банктік заңнамамен реттеледі.
2. Тараптардың міндеттемелері
2.1. Мем.мекеме:
2.1.1. Қолма-қол ақшаны алған күнге дейін алдын ала ҚАБ банктің кассасынан қолма-қол ақша алуға күтілетін сомаға чекті белгіленген тәртіппен ресімделген және алынған соманың _____ %-ы есебімен Банктің банктік қызметтерін төлеуге арналған төлем шотын қоса бере отырып, жекелей әрбір шығыстар ерекшелігі бойынша төлем шотын ұсынуға;
2.1.2. Банктiң қызметiн төлеудi шотқа есепке жатқызу үшін қолма-қол ақшаны тапсырған күннен кешіктірмей тапсырылатын соманың _______________ % есебінде жүргізуге мiндеттенедi.
2.2. Банк:
2.2.1. Чек бойынша операцияларды есепке алу үшін №_____ ішкі банктік шот ашуға;
2.2.2. Мемлекеттік мекемеге бір данасы үшін ________ теңгеден бойынша (ҚҚС-ты қоса алғанда) ақша чек кітапшасын сатуға;
2.2.3. Мемлекеттік мекемелердің қолма-қол ақша алуына арналған чектер және белгіленген тәртіппен ресімделген чек тізілімдерінің атқарылуын қабылдауға;
Мемлекеттік мекемелердің төлемге ұсынатын қолма-қол ақша алуға арналған чектер тізілімдері екі данада жасалады және оларға АҚБ уәкілетті өкілдері қол кояды;
2.2.4. Ұсынылған чектердің төлемін жергілікті уақыт бойынша сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін қамтамасыз етуге;
2.2.5. АҚБ төленген чектердің тізілімдерін жергілікті уақыт бойынша сағат 14.30-ға дейін қамтамасыз етуге;
2.2.6. Меммекеменің өкілінен қолма-қол ақшаны жергілікті уақыт бойынша 9.00-ден 13.00-ге дейін шотқа есептеу үшін қабылдауға және қолма-қол ақшаның қабылданған барлық сомасын сол күні тиісті шоттарға есептеу үшін Бірыңғай қазынашылық шотына аударуға міндеттенеді.
2.3. АҚБ:
2.3.1. Банкке банктің кассасынан қолма-қол ақша алуға екі данада АҚБ-ның қол кою үлгілері және мөртаңбасы бар құжаттарын ұсынуға;
2.3.2. Банкке мөр жоғалған және қол қою үлгілері бар құжаттары өзгерген жағдайда тез арада хабарлауға;

1. Предмет Договора
1.1. На основании Договора ТПК поручает, а Банк осуществляет
операции с госучреждением, финансирующимся за счет средств,
_____________________________________________________________________
(республиканского или местного бюджета) по оплате чеков и по приему
наличных денег от представителя госучреждения для зачисления на счета
на условиях, предусмотренных Договором.
1.2. Порядок перевода госучреждением средств для получения
наличных денег, оплата чеков, оформленных на имя представителя
госучреждения, порядок сдачи наличных денег представителем
госучреждения для зачисления на счета, сроки оплаты банковских услуг
Банка регламентируются настоящим Договором, а также нормативными
правовыми актами центрального уполномоченного органа по исполнению
бюджета и банковским законодательством.
2. Обязательства Сторон
2.1. Госучреждение обязуется:
2.1.1. Предварительно за день до получения наличных денег
предоставлять в ТПК счета к оплате по каждой специфике расходов в
отдельности на ожидаемую сумму получения наличных денег с кассы банка
с приложением чека, оформленного в установленном порядке и счет к
оплате на оплату банковских услуг Банка из расчета ___ % от
полученной суммы.
2.1.2. Производить оплату услуг Банка из расчета ___ % от
сдаваемой суммы не позже дня сдачи наличных денег для зачисления на
счета.
2.2. Банк обязуется:
2.2.1. Для учета операций по чекам открыть внутрибанковский
счет № _
2.2.2. Реализовать государственному учреждению денежные чековые
книжки по тенге (включая НДС) за штуку.
2.2.3. Принимать к исполнению реестры чеков на получение
наличных денег государственными учреждениями и чеки, оформленные в
установленном порядке.
Реестры чеков на получение наличных денег государственными
учреждениями, представляемые к оплате, составляются в двух
экземплярах и подписываются уполномоченными представителями ТПК.
2.2.4. Обеспечить оплату представленных чеков с 9.00 до 13.00
часов местного времени.
2.2.5. Обеспечить до 14.30 часов местного времени
предоставление в ТПК реестров оплаченных чеков.
2.2.6. Принимать наличные деньги от представителя госучреждения
для зачисления на счета с 9.00 до 13.00 часов местного времени и всю
сумму принятых наличных денег перечислять в тот же день на Единый
казначейский счет для зачисления на соответствующие счета.
2.3. ТПК обязуется:
2.3.1. Представлять в Банк документ с образцами подписей и
оттиска печати ТПК на получение наличных денег с кассы банка в двух
экземплярах.
2.3.2. В случае утери печати и изменениях в документе с
образцами подписей незамедлительно сообщить Банку.

2.3.3. Банкке тізілімдер мен чектерді жергілікті уақыт бойынша сағат 16.00-ге дейін ұсынуға;
2.3.4. Банк жергілікті уақыт бойынша сағат 14.30-ға дейін ұсынған төленген чектер тізімдерінің негізінде операция күні ішінде берілген соманы қалпына келтіруді және Банктің банктік қызметтерін төлеуге ақша аударуды жүргізуді қамтамасыз етуге міндеттенеді.
2.4. Мемлекеттік мекеме:
2.4.1 Қазақстан Республикасының банк заңнамасына сәйкес банкпен чектерді пайдалану туралы шарт жасасуға;
2.4.2. Шарттың 2.2.2-тармағына сәйкес бір данасына____ теңгеден (ҚҚС қосқанда) өзінің ақшасы есебінен ақшалай чек кітапшасының құнын төлеуге;
2.4.3. Сатып алынған ақшалай чек кітапшасын тіркеу үшін оны АҚБ-ға уақтылы беруге;
2.4.4. Чек кітапшасын жоғалтқан жағдайда ол туралы чектің пайдаланылмаған бланктерінің нөмірлерін көрсете отырып, Банкі дереу хабардар етуге міндеттенеді.
3. Тараптар құқықтары
3.1. Банктің:
3.1.1. АҚБ Шарттың 2.3.4-тармақтарының талаптарын бұзғаны туралы куәландыратын фактілер болған кезде кассалық операциялар жасаудан бас тартуға, сондай-ақ дұрыс ресімделмеген чектерді төлеуден бас тартуға құқығы бар.
3.2. АҚБ:
3.2.1. Атауы өзгерген (қосылуы немесе қайта ұйымдастырылуы), тозған немесе мөрі жоғалған жағдайда, ол ұсынған өтініш негізінде мөрді әзірлегенге дейін қол қою үлгісі бар көрсетілген құжатта мөрінің жоқтығы және қолының қойылғаны туралы белгісі бар төлем шоты бойынша қызмет көрсетуге;
3.2.2. Төленбеген чектер бойынша және Бірыңғай қазынашылық шотына есептеу үшін уақтылы аударылмаған ақша бойынша кідірістің әрбір күні үшін айыппұл санкцияларын ұсынуға құқылы.
3.3. Мемлекеттік мекеме:
3.3.1. Банкпен жасалған Чекті пайдалану туралы шарттың талаптарына сәйкес чектің пайдаланылмаған бланкілерін банкке қайтаруға құқылы.
4. Тараптардың жауапкершілігі
4.1. АҚБ Шарттың 2.3.5-тармағына сәйкес төлем шоттарындағы деректемелердің дұрыстығы және төлем шотының уақтылы жіберілуі үшін жауапты болады. АҚБ-ның кінәсінен Банктің корреспонденттік шотына ақша түспеген жағдайда жұмыс күнінің аяғында соңғысы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру ставкасы бойынша мөлшерде кідіртілген әрбір күн үшін айыппұл есептей отырып, Банктің жеке шотына №____банкішілік шоты бойынша қалпына келтірілмеген сома қалдығын апарады.
4.2. АҚБ чектер бойынша қолма-қол ақшаны беру және меммекеме өкілінен қолма-қол ақшаны қабылдау бойынша төлем жүйесіндегі (әртүрлі төлемдер жүйесі - ӘТЖ немесе Ірі төлемдер жүйесі - ІТЖ) төлемдердің кідіріс жағдайын қоспағанда, Банкке банктік қызметтерді уақтылы төлемегені үшін Шарттың 2.3.5-тармағына сай мерзімге сәйкес мерзімі өткен әрбір күн үшін төленбеген соманың__%-ы есебімен айырысуынан өсімақы төлейді.

2.3.3. Обеспечивать представление реестров и чеков в Банк до
16.00 часов местного времени.
2.3.4. Обеспечивать в течение операционного дня восстановление
выданных сумм на основании реестров оплаченных чеков, предоставленных
Банком до 14.30 часов местного времени, и производить перевод денег
на оплату банковских услуг Банка.
2.4. Госучреждение обязуется:
2.4.1. Заключить с банком договор об использовании чеков в
соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан.
2.4.2. Оплачивать стоимость денежной чековой книжки за счет
собственных денег по _______ тенге (включая НДС) за штуку, согласно
пункту 2.2.2 Договора.
2.4.3. Приобретенные денежные чековые книжки своевременно
предоставлять в ТПК для их регистрации.
2.4.4. В случае утери чековой книжки немедленно уведомить об
этом Банк с указанием номеров неиспользованных бланков чеков.
3. Права Сторон
3.1. Банк имеет право:
3.1.1. Отказать в совершении кассовых операций при наличии
фактов, свидетельствующих о нарушении ТПК условий пункта 2.3.3.
Договора, а также отказать в оплате неправильно оформленных чеков.
3.2. ТПК имеет право:
3.2.1. В случае изменения наименования (слияние или
реорганизация), износе или утере печати, на основании поданного им
заявления обслуживаться по счетам к оплате с пометкой об отсутствии
печати и наличием подписей, указанных в документе с образцами
подписей, до изготовления печати.
3.2.2. Предъявлять штрафные санкции за каждый день задержки как
по неоплаченным чекам, так и по несвоевременно перечисленным деньгам,
для зачисления на Единый казначейский счет.
3.3. Госучреждение имеет право:
3.3.1. Возвратить банку неиспользованные бланки чеков, согласно
условиям заключенного Договора об использовании чеков с Банком.
4. Ответственность Сторон
4.1. ТПК согласно пункту 2.3.4. Договора несет ответственность
за правильность заполнения реквизитов в счетах к оплате и
своевременность отправления счета к оплате. В случае не поступления
денег по вине ТПК на корреспондентский счет Банка, последний в конце
рабочего дня относит остаток невосстановленных сумм по
внутрибанковскому счету № ________ на отдельный счет Банка с
начислением штрафа за каждый день задержки, в размере по ставке
рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан.
4.2. ТПК за несвоевременную оплату Банку банковских услуг, за
исключением случаев задержки платежей в платежной системе (Система
розничных платежей - СРП или Система крупных платежей - СКП) по
выдаче наличных денег по чекам и по приему наличных денег от
представителя госучреждения, уплачивает пеню из расчета ___ % от
неоплаченной суммы за каждый день просрочки в соответствии со сроком,
согласно пункту 2.3.4. Договора.

4.3. Шарттың 2.2.4-тармағына сәйкес чектер төлемінің талаптарын орындамаған және Бірыңғай қазынашылық шотқа уақтылы ақша аударылмаған жағдайда Шарттың 2.2.6-тармағына сәйкес Банк тиісті бюджет кірісіне төленбеген чектер және Бірыңғай қазынашылық шотына тиісті шоттарға есептеу үшін уақтылы аударылмаған ақша сомасынан мерзімі өткен әрбір күн үшін __%-ы есебімен айыппұл төлейді. Төленбеген чектер және Бірыңғай қазынашылық шотқа тиісті шоттарды есептеу үшін уақытылы ақша аудармау жөніндегі әрбір факт өндіріс нысанында (екі данада) актімен ресімделеді және оған Банк пен АҚБ қол қояды. Актіге қол қоюдан бас тартқан жағдайда Банк АҚБ жазбаша бас тарту себебінің түсіндірмесін ұсынады. Айыппұл төлемі ай сайын 30 күннен кешіктірмей акт негізінде жүргізіледі.
5. Шарттың әрекет ету мерзімі және оны өзгерту және бұзу тәртібі
5.1. Шарт қазақ және орыс тілдерінде заң күші бірдей үш данада, әрбір тарап үшін бір дана бойынша жасалды. Шарт оны АҚК_____________ тіркеген күннен бастап күшіне енеді және __жылғы 31 желтоқсанға дейін әрекет етеді. Бюджеттік шығыстар сыныптамасының ___________коды бойынша міндеттеме сомасы _____________теңгені құрайды.
5.2. Шартқа енгізілетін барлық өзгерістер мен толықтырулар оны жазбаша ресімдеген және әрбір тараптардың уәкілетті тұлғалары қол қойған кезде жарамды, одан әрі Шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
Шарт бойынша жұмыстардың (қызметтердің) құнына байланысты өзгерістер оны ______________________________________________________
Аумақтық қазынашылық бөлімшелерінде тіркелген кезде жарамды.
5.3. Тараптардың әрқайсысы екінші Тарапты бұл туралы жазбаша нысанда оның мәлімдеген бұзылатын күнге дейін кемінде он күн ішінде хабарлап, Шартты бұзуға құқылы.
6. Дауларды шешу
6.1. Шарт бойынша Тараптар арасында туындайтын барлық даулар келіссөздер арқылы шешіледі. Тараптар уағдаластыққа келмеген келіспеушіліктер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешіледі.
6.2. Тараптар Шарт бойынша барлық ықтимал наразылықтарды Тараптар оларды алған сәттен бастап он күн ішінде қарауы тиіс деп белгілейді.
7. Форс-мажор
7.1. Тараптар Шарт бойынша міндеттемелерді ішінара немесе толық орындамағаны үшін, егер бұл орындамаушылық болжанбаған мынадай жағдайлардың, атап айтқанда: Шарт бойынша міндеттемелерді орындауға тікелей ықпал еткен қауіпті табиғи жағдайлар, өрт, су тасқыны, жер сілкінісі, эпидемия, әскери әрекет, уақытша электр энергияның және телекоммуникациялық байланыстың болмауы және т.с.с. себебі болып табылса, жауапкершіліктен босатылады.
7.2. Тараптар деректемелері (заңды мекен-жайы, шот нөмірі және т.б.) өзгерген жағдайда бір-бірін тез арада хабардар етеді.

4.3. В случае не выполнения условий оплаты чеков, согласно
пункту 2.2.4. Договора и за несвоевременное перечисление денег на
Единый казначейский счет, согласно пункту 2.2.6. Договора, Банк
уплачивает штраф в доход соответствующего бюджета из расчета ___ % за
каждый день задержки от суммы неоплаченных чеков и несвоевременно
перечисленных денег на Единый казначейский счет для зачисления на
соответствующие счета. Каждый факт по неоплаченным чекам и
несвоевременно перечисленным деньгам на Единый казначейский счет для
зачисления на соответствующие счета оформляется актом произвольной
формы (в двух экземплярах) и подписывается Банком и ТПК. В случае
отказа от подписания акта, Банк представляет в ТПК письменное
объяснение причин отказа. Оплата штрафа производится на основании
акта ежемесячно не позднее 30 числа.
5. Срок действия Договора и порядок его изменения и
расторжения
5.1. Договор составлен на государственном и русском языках в
трех экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному для
каждой Стороны. Договор вступает в силу с даты его подписания и
действует по 31 декабря __ года. Сумма обязательства по коду _ _ _ _
_ _ бюджетной классификации расходов составляет тенге.
5.2. Все изменения и дополнения, вносимые в Договор,
действительны при их оформлении в письменном виде и подписании
уполномоченными лицами всех Сторон, в дальнейшем являются
неотъемлемой частью Договора.
5.3. Каждая из Сторон имеет право расторгнуть Договор, уведомив
об этом в письменной форме другую Сторону, не менее чем за месяц до
даты его предполагаемого расторжения.
6. Разрешение споров
6.1. Все споры, возникающие между Сторонами по Договору,
разрешаются посредством переговоров. Разногласия, по которым Стороны
не достигли договоренности, разрешаются в соответствии с
законодательством Республики Казахстан.
6.2. Стороны устанавливают, что все возможные претензии по
Договору должны быть рассмотрены Сторонами в течение десяти дней с
момента получения претензии.
7. Форс-мажор
7.1. Стороны освобождаются от ответственности за частичное или
полное невыполнение обязательств по Договору, если это неисполнение
явилось следствием непредвиденных обстоятельств, а именно: опасные
природные явления, пожар, наводнение, землетрясение, эпидемия,
военные действия, временное отсутствие электроэнергии и
телекоммуникационной связи и т.п., которые непосредственно повлияли
на выполнение обязательств по Договору.
7.2. Стороны незамедлительно извещают друг друга в случае
изменения реквизитов (юридических адресов, номера счета и т.д.).

8. Қатысушылардың заңды мекен-жайлары мен деректемелері
Тараптардың қолы:
Мемлекеттік мекеме Аумақтық қазынашылық Банк:
__________________ бөлімше:______________ ________________
__________________ ______________________ ________________
М.О. М.О. М.О.
Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесіне
101-қосымша
Нысан
___________________________________________
(Аумақтық қазынашылық бөлімшесінің атауы)
___________________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы және коды)
Қолма-қол ақша алуға арналған өтінімнің №__
__ж. "__"_______________
(жазып алынған күні)
чекке №___
_ж. "__"_______________
Р/с
Қаржыландыру көзі
Бюджеттік шығыстар сыныптамасының коды
Сомасы
Қолма-қол ақша алуды тағайындау
1
2
3
4
5
Жиыны
Жиын сомасын таратып жазу ____________________________________
______________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің басшысы________________________ ________
(аты-жөні) (қолы)
Мемлекеттік мекеменің бас бухгалтері _________________ ________
(аты-жөні) (қолы)
Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесіне
102-қосымша
5-55-нысан
Есеп жүргізілді:
Күні-Уақыт
1-ден № дейiнгi парақ
Мемлекеттік мекемелердің қолма-қол ақша алуға арналған
чектері тізілімінің №
Күні: __ж. "__"_______________
Өңір:
Банк:
Бюджеттің түрі:
Аумақтық қазынашылық бөлімшесі:
Р/с №
Мемлекеттік мекеменің атауы
Мемлекеттік мекеменің коды
Чек нөмірі
Төлеуге берілетін шоттың нөмірі
Сомасы (теңге)
1
2
3
4
5
6
Жиыны:
___________________ теңге сомасында қолма-қол ақша төлеміне тізілім
санмен және жазумен)
бойынша______құжат ұсынылды
Аумақтық қазынашылық органының басшысы _____________________
Аумақтық қазынашылық органының жауапты
орындаушысы _____________________
М.О.
Төлемге арналған чектер тізілімі
қабылданды _________________________________________________
(банктің жауапты орындаушысы (қолы, аты-жөні)
Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесіне
103-қосымша
Нысан
___________________________________________
(банк атауы)
______________________________________________________
(аумақтық қазынашылық бөлімшесінің атауы)
Бюджет түрі_____________________________________________________
((республикалық, жергілікті (керегінің асты сызылсын)
Төленген чектердің тізілімі
Күні __ж. "___"_________________
Р/с №
Мемлекеттік мекеменің атауы
Мемлекеттік мекеменің коды
Чек нөмірі
Сомасы (теңге)
Күні, аумақтық қазынашылық бөлімшесі тізілімінің №
1
2
3
4
5
6
Жиыны:
Осы тізілім бойынша _____________________сомасына
(санмен және жазумен)
____________ чектер төленді
Банк басшысы ____________________________
М.О
Банктің жауапты орындаушысы_____________________
Төленген чектер тізілімі қабылданды
№ төлеуге берілетін шотпен
аударылды
__________________________________
(аумақтық қазынашылық бөлімшесінің
жауапты орындаушысы)
Күні __ж."___"______________ Күні __ж. "__"__________
Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесіне
104-қосымша
Нысан
Ағымдағы шот ашуға арналған рұқсат
______ жылғы "___" _____________
__________________________ (бюджетінен қаржыландырылатын бюджет түрi)
_____________________________________________________________________
(мемлекеттiк мекеменiң атауы және коды)
_____________________________________________________________________
қолдаухаты негiзiнде (бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң атауы):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
корпоративтiк төлем карточкасын қолдана отырып, есеп айырысу жүргiзу үшiн ұлттық валютада ағымдағы шот ашуға рұқсат етiледi 20__ ж. "___" _____________________________.
Рұқсат бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган қайтарып
алғанға дейiн қолданыста болады.
Бюджеттi атқару жөнiндегi
уәкiлеттi органның басшысы ____________________ _______________
(Т.А.Ә.) (қолы)
М.О.
Банк белгiсi
_____ ж. "___" ___________ шот № ____
Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесіне
105-қосымша
АҒЫМДАҒЫ ШОТ АШУҒА, КОРПОРАТИВТIК ТӨЛЕМ КАРТОЧКАСЫН БЕРУ ЖӘНЕ
ОҒАН ҚЫЗМЕТ КӨРСЕТУ ТУРАЛЫ ШАРТ

8. Юридические адреса и реквизиты Сторон
Подписи Сторон:
Государственное учреждение ТПК: Банк
_________________ _________________ _________________
_________________ _________________ _________________
М.П. М.П. М.П.
Приложение 101
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
В ________________________________________________________
(наименование территориального подразделения казначейства)
________________________________________________
(наименование и код государственного учреждения)
Заявка
на получение наличных денег № _____
"___"__________________ г.
(дата выписки)
к чеку № ________
от "___"_____________ __ г.
(дата выписки)
п/п
Источник финансирования
Код бюджетной классификации расходов
Сумма
Назначение получения наличных денег
1
2
3
4
5
Итого:
Итого сумма прописью ______________________________________________
___________________________________________________________________
Руководитель
государственного учреждения ______________ __________________
(Ф.И.О.) (подпись)
Главный бухгалтер
государственного учреждения ______________ __________________
(Ф.И.О.) (подпись)
Приложение 102
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма № 5-55
Отчет произведен: Дата -
Время
Страница 1 из №
Реестр чеков
на получение наличных денег
государственными учреждениями № _____
Дата "___"____________ __ г.
Регион:
Банк:
Вид бюджета:
Территориальное подразделение казначейства:
№ п/п
Наименование государственного учреждения
Код государственного учреждения
Номер чека
Номер счета к оплате
Сумма (тенге)
1
2
3
4
5
6
ИТОГО:
По реестру представлено _____ документов на выплату наличных в
сумме __________________________________________________ тенге
(цифрами и прописью)
Руководитель территориального подразделения
казначейства ___________________
Ответственный исполнитель территориального
подразделения казначейства ___________________
М.П.
Реестр чеков на оплату принят _________________________________
(ответственный исполнитель банка (подпись, Ф.И.О.))
Приложение 103
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
___________________________
(наименование Банка)
_________________________________________________________________
(наименование территориального подразделения казначейства)
Вид бюджета: ____________________________________________________
((республиканский, местный (нужное подчеркнуть))
Реестр оплаченных чеков
Дата "___"____________ __ г.
№ п/п
Наименование государственного учреждения
Код государственного учреждения
Номер чека
Сумма (тенге)
Дата, № реестра территориального подразделения казначейства
1
2
3
4
5
6
Итого:
По данному реестру оплачено _______________________ чеков
на сумму ________________________________________________
(цифрами и прописью)
Руководитель Банка _________________
М.П.
Ответственный исполнитель Банка ________________
Реестр оплаченных чеков принят
Перечислено счетом к оплате № __
________________________________
(ответственный исполнитель
территориального подразделения
казначейства)
Дата "___"___________ г. Дата "___"___________ г.
Приложение 104
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
Разрешение на открытие текущего счета
от "___"__________ _____ года
__________________________________________________________,
(наименование и код государственного учреждения)
финансируемого из бюджета ________________________________,
(вид бюджета)
разрешается открыть текущий счет в национальной валюте для
проведения расчетов с применением корпоративной платежной
карточки на основании ходатайства
__________________________________________________________
(наименование администратора бюджетных программ)
от "___"_________________ __ г.
Разрешение действительно до отзыва уполномоченным органом по
исполнению бюджета
Руководитель
уполномоченного органа
по исполнению бюджета _______________ _______________
(Ф.И.О.) (подпись)
М.П.
Отметки банка
Счет № ______ "___"__________ г.
Приложение 105
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания

Ескерту. 105-қосымша алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 09.10.2015 № 509 бұйрығымен.
Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесіне
106-қосымша
Нысан
_______________________________________________
(мемлекеттік мекеменің атауы және коды)
Корпоративтік карточкаларды тіркеу журналы
_______________ ж. басталды
______________ж. аяқталды
сақталу мерзімі.__________
номенклатура бойынша істің №____
журналдың барлық парағы осы Үлгі бойынша басылсын
Р/с
Банктен карточка алған күн
Корпоративтік төлем карточкасының иесі
Ескертпе
Аты-жөні
корпоративтік карточка беру үшін негіздеме (бұйрықтың күні, нөмірі)
корпоративтік карточка алу туралы белгі (қолы)
корпоративтік карточканы қайтару туралы белгі (қолы)
1
2
3
4
5
6
7
Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесіне
107-қосымша
2-38-нысан
№______ Төлем тапсырмасы
"____" _______ _______
Жіберуші:__________________
ЖСН/БСН:________________ КОд: 11
Жіберушінің банкі:
ЖСК
Сома
БСК
Бенебициар:________________
ЖСН/БСН:_________________ Кбе:12
Бенефициардың банкі:________________
Делдал-банк:
ЖСК
БСК
сомасы жазбаша:_____________ ___________________________
|СТК |
|____________|______________
|КБКД |
|КБКР |
|____________|______________
|Валюта күні.|
|____________|______________
Төлем мақсаты:_______________
Басшы:
Бас бухгалтер:
Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесіне
108-қосымша
5-17 нысаны
Есеп жүргізілді:
Күні - Уақыты
1 -ден №-ге дейін
Қалпына келтіру және көшіру тізілімі
Өңір:______________________________
Бюджет түрі:_______________________
Қаржыландыру көзі:_________________
Мем.мекеме коды:___________________
Мем.мекеме атауы:__________________
Мерзімі:___________________________
Өлшем бірлігі: теңге_______________
Бюджеттік сыныптаманың коды
түрі
құжаттың №
күні
Дебет бойынша сомасы
Кредит бойынша сомасы
Тапсырыс №
төлеуге берілетін шоттың №
(1)
(2)
(3)
(4)
(5)
(6)
(7)
(8)
Жиыны
Барлығы
Жауапты орындаушылар_____________ ______________
(қолы) (қолы)
М.О. М.О.
Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесіне
109-қосымша
Нысан
Инкассолық өкімдердің тізілімі
Ескерту. 109-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
Ұсынылу күні____________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы:____________________
Р/с
Инкассолық өкімі
Нөмірі
Күні
Төлемнің тағайындалуы
Сомасы
Ескертпе*
2
3
4
5
6
Мемлекеттік мекеменің басшысы ________________________ ________
(Т.А.Ә (бар болса) (қолы)
Мемлекеттік мекеменің уәкілетті тұлғасы ________________ ______
(Т.А.Ә (бар болса) (қолы)
М.О.
*Осы ашық жолды аумақтық қазынашылық бөлімшесінің жауапты атқарушысы толтырады.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
110-қосымша
Нысан
_______________________
_______________________
(аумақтық қазынашылық
бөлімшесінің атауы)
_______________________
_______________________
(бюджет түрі)
_______________________
______________________
(қаржыландыру кезі)
Инкассалық өкімдерді есепке алу журналы
Ескерту. 110-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 12.07.2017 № 431 бұйрығымен
_______________ж.басталды
_______________ж.аяқталды
сақтау мерзімі___________
Номенклатура бойынша істің №____
Р/с
Мемлекеттік мекеме
Инкассалық өкімі
Өнді-ріп алу кім-нің пайдасына
Берілген күні
Бұғат-тау күні
Орындалуы туралы белгі
атауы
Код
Кіммен қойлды
БСК
күні
номері
сом-масы
орындал-ған күні
Жауапты орын-даушы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесіне
111-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________
(аумақтық қазынашылық бөлімшесінің атауы)
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотына қойылған инкассолық
өкiмдердi есепке алу журналы
________________ ж. басталды.
________________ ж. аяқталды.
Сақтау мерзімі _____________________
Номенклатура бойынша істің № _____________________
Р/с
ККС
Инкассолық өкім
Өндіріп алу кімнің пайдасына
Берілген күні
Орындалуы туралы белгі
атауы
коды
қойған кім
дата
нөмірі
сомасы
орындалған күні
сомасы
Жауапты орындаушы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
112-қосымша
Нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы үлгі келісім

Сноска. Приложение 105 исключено приказом Министра финансов РК от 09.10.2015 № 509.
Приложение 106
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
________________________________________________________
(наименование и код государственного учреждения)
Журнал
регистрации корпоративных карточек
Начато ________________ г.
Окончено ____________ г
Срок хранения______________________
№ дела по номенклатуре ___________________
Продолжение
По данному образцу печатать все листы журнала
№ п/п
Дата получения карточки с банка
Владелец корпоративной платежной карточки
Примечание
Ф.И.О.
основание для выдачи корпоративной карточки (дата, номер приказа)
отметка о получении корпоративной карточки (подпись)
отметка о возврате корпоративной карточки (подпись)
Приложение 107
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма 2-38
Платежное поручение № ____
"__"________ ______
Отправитель: ____________
ИИН/БИН: ____________________ КОд: 11
Банк отправителя:
ИИК
СУММА
БИК
Бенефициар: _____________
ИИН/БИН: ____________________ Кбе: 12
Банк бенефициара: ____________
Банк-посредник:
ИИК
БИК
Сумма прописью: ________________ __________________
|КНП |_______|
|КБКД | |
|КБКР |_______|
|Дата валют |_______|
Назначение платежа: __________________
Руководитель:
Главный бухгалтер:
Приложение 108
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма 5-17
Отчет произведен:
Дата - Время
Страница 1 из №
Реестр восстановлений и переносов
Регион: __________________________________
Вид бюджета: _____________________________
Источник финансирования: _________________
Код госучреждения: _______________________
Наименование госучреждения: ______________
Период: __________________________________
Единицы измерения: тенге _________________
Код бюджетной
классификации
Тип
документа
Дата
Сумма по
дебету
Сумма по
кредиту
Заказа
№ счета
к оплате
(1)
(2)
(3)
(4)
(5)
(6)
(7)
(8)
Итого
Всего
Ответственные исполнители _________________ __________________
(подпись) (подпись)
М.Ш. М.Ш.
Приложение 109
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Сноска. Приложение 109 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
Форма
Реестр инкассовых распоряжений
Дата представления: ________________________________
Наименование государственного учреждения:
____________________________________________________
п/п
Инкассовое распоряжение
Примечание*
номер
дата
Назначение
платежа
Сумма
1
2
3
4
5
6
Руководитель государственного
учреждения __________ _____________________________
(подпись) (Ф.И.О.) (при его наличии)
Уполномоченное лицо
государственного учреждения __________ _____________________________
(подпись) (Ф.И.О.) (при его наличии)
М.П.
* - данное поле заполняется ответственным исполнителем
территориального подразделения казначейства
Приложение 110
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Сноска. В приложение 110 внесено изменение на государственном языке текст на русском языке не изменяется в соответствии с приказом Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87; от 12.07.2017 № 431.
Форма
__________________________________________________________
(наименование территориального подразделения казначейства)
_____________________________
(вид бюджета)
_____________________________
(источник финансирования)
Журнал
учета инкассовых распоряжений
Начато ________________ г.
Окончено ________________ г.
Срок хранения _____________________
№ дела по номенклатуре _____________________
№ п/п
Государственное учреждение
Инкассовое распоряжение
В пользукого взыскание
Дата предъявления
Дата блокирования
Отметка об исполнении
наименование
Код
Кем выставлено
КБК
дата
номер
сумма
дата исполнения
ответисполнитель
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Приложение 111
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
_____________________________________________________________________
(наименование территориального подразделения казначейства)
Журнал
учета инкассовых распоряжений, выставленных на счет субъекта
квазигосударственного сектора
Начато _____________________________ г.
Окончено ___________________________ г.
Срок хранения ______________________
№ дела по номенклатуре _____________
№ п/п
СКС
Инкассовое распоряжение
В пользу кого взыскание
Дата предъявления
Отметка об исполнении
наименование
Код
Кем выставлено
дата
номер
сумма
дата исполнения
сумма
ответ-исполнитель
1
2
3
4
5
б
7
8
9
10
11
12
Приложение 112
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания

Ескерту. 112-қосымша алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне 113-қосымша
Нысан
_ жылғы "___" ______________ шетелдік валютаны айырбастауға № өтінім
Ескерту. 113-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының /мемлекеттік мекеменің атауы және коды
Тапсырыс бойынша: ________________________________
Пошталық мекенжайы: ______________________________
(мемлекеттік мекеме/ мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы)
Уәкілетті мәміле бойынша мәселелерді шешуге жауапты орындаушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса): _____________________
(мемлекеттік мекеме/мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы немесе аумақтық қазынашылық бөлімшесі)
Мемлекеттік мекеменің/мемлекет кепілдік берілген соманы қарыз алушының тартқан шетел валютасындағы шоты: ____________________________________
ҚР ҰБ бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органының шоты, БСК ________________________________
Шетел валютасындағы қаражатты пайдалану бағыты:
___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
(төлеуге берілетін шотта төлемнің мақсатында сәйкес келетін төлемнің мақсаты, азаматтық-құқықтық мәмілені (келісімнің, келісімшарттың) тіркеу туралы хабарламаның № көрсетіледі)
Төлемдерді тағайындау коды:
Төлеуге берілетін шоттың №
Біздің шотымыздың есебінен және біздің атымыздан төмендегідей шарттарда шетелдік валютада ақшаны айырбастауға мәміле жасасуды тапсырамыз:
Валюта түрі
Валютаны айырбастау сомасы
ҚР ҰБ бағамы
Теңгеге айырбастау сомасы
Өтінім іс-әрекетінің мерзімі 20__жылғы "___" ______ дейін
Қаржыландыру көзі: ________________________________
Орталық атқарушы органның аппарат басшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндай болмаған жағдайда - басшы (мемлекеттік мекеменің/мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының немесе аумақтық қазынашылық бөлімшесінің
____________ _______________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны
Бас бухгалтер ____________ _______________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөртабан орны
Ескеру: аббревиатуранның толық жазылуы:
БСК – банктің сәйкестендіру коды;
ҚР ҰБ – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
114-қосымша
Нысан
__жылғы "____" _____________ шетелдік валютаны қайта айырбастауға № өтінім

Сноска. Приложение 112 исключено приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
Приложение 113
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
Заявка № на конвертацию иностранной валюты от "___" ___________ _____ года
Сноска. Приложение 113 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование и код государственного учреждения/заемщика, привлекший
гарантированный государством заем:
_________________________________________________________________________
По поручению:
_________________________________________________________________________
Почтовый адрес:
_________________________________________________________________________
(государственное учреждение/ заемщик, привлекший гарантированный государством заем)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного исполнителя,
уполномоченного на решение вопросов по сделке:
_________________________________________________________________________
(государственное учреждение, заемщик, привлекший гарантированный государством
заем либо территориальное подразделение казначейства)
Счет в иностранной валюте государственного учреждения/заемщика, привлекший
гарантированный государством заем:
_________________________________________________________________________
Счет центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета в НБ РК, БИК
_________________________________________________________________________
Направление использования средств в иностранной валюте:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(указывается назначение платежа, соответствующее назначению платежа в счете
к оплате, дата, № уведомления о регистрации гражданско-правовой сделки
(соглашения, контракта)
Код назначения платежа:
№ счета к оплате:
Поручаем заключить за наш счет от нашего имени сделку на конвертацию денег
в иностранной валюте на следующих условиях:
Вид валюты
Сумма конвертации в валюте
Курс НБ РК
Сумма конвертации в тенге
Срок действия заявки по "___" ______________ года.
Источники финансирования: _______________________
Руководитель аппарата центрального исполнительного органа (должностное лицо,
на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата
центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых –
руководитель государственного учреждения/заемщика, привлекший гарантированный
государством заем либо территориальное подразделение казначейства
___________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Место печати
главный бухгалтер _________________________________ _______
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Место штампа
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
БИК – банковский идентификационный код;
НБ РК – Национальный банк Республики Казахстан.
Приложение 114
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
Заявка № на реконвертацию иностранной валюты от "__" __________ года

Ескерту. 114-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік мекеменің/мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының атауы және коды: ______________________________
Тапсырыс бойынша: _______________________________
Пошталық мекенжайы: ____________________________
(мемлекеттік мекеме/мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы)
мәміле бойынша мәселелерді шешуге уәкілетті жауапты орындаушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса): ___________________________________________
(мемлекеттік мекеме/мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы не аумақтық қазынашылық бөлімше)
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының/мемлекеттік мекеменің шетел валютасындағы шоты:
_____________________
ҚР ҰБ Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның шоты, БСК ___________________________________________________
Төлемдердің атауы
Төлемдерді тағайындау коды:
Теңгемен алатын алушының шот деректемелері
(атауы, БСН, БСК, ЖСК, БСК)
______________________________________________
______________________________________________
Біздің шотымыздың есебінен және біздің атымыздан төмендегідей шарттарда шетелдік валютада ақшаны қайта айырбастап алуға мәміле жасасуды тапсырамыз:
Валюта түрі
Валютаны қайта айырбастау сомасы
ҚР ҰБ бағамы
Теңгені қайта айырбастау сомасы
Өтінім іс-әрекетінің мерзімі 20__жылғы "___"___________ дейін
Қаржыландыру көзі:________________________________
Орталық атқарушы органның аппарат басшысы (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның аппарат басшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндай болмаған жағдайда - басшы (мемлекеттік мекеменің/мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының немесе аумақтық қазынашылық бөлімшесінің)
____________ _______________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны
Бас бухгалтер ____________ _______________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөртабан орны ___________________________________
Ескеру: аббревиатуранның толық жазуы:
БСН – бизнес-cәйкестендіру нөмірі;
БСК – банктің сәйкестендіру коды;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
БСК – бюджеттік сынаптаманың коды;
ҚР ҰБ – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі.
Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесіне
115-қосымша
Нысан
__________________________________________________________________
(бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган/бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық қазынашылық бөлімшесі)
__________ жылғы "__" _____________________
Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, қаржылық және қаржылық емес қолдау
операторларына код беруге және шот ашуға өтінім

Сноска. Приложение 114 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование и код государственного учреждения/ заемщика, привлекший
гарантированный государством заем:
________________________________________________________________________
По поручению:
________________________________________________________________________
Почтовый адрес:
________________________________________________________________________
(государственное учреждение/ заемщик, привлекший гарантированный государством заем)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного исполнителя,
уполномоченного на решение вопросов по сделке:
________________________________________________________________________
(государственное учреждение, заемщик, привлекший гарантированный государством
заем либо территориальное подразделение казначейства)
Счет в иностранной валюте государственного учреждения/ заемщика, привлекший
гарантированный государством заем: _________________________________________
Счет центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета в НБ РК, БИК
_________________________________________________________________________
Назначение платежа:
_________________________________________________________________________
Код назначения платежа:
Реквизиты счета получателя в тенге (наименование, БИН, БИК, ИИК,КБК или код доходов):
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Поручаем заключить за наш счет и от нашего имени сделку на реконвертацию денег
в иностранной валюте на следующих условиях:
Вид валюты
Сумма реконвертации в валюте
Курс НБ РК
Сумма реконвертации в тенге
Срок действия заявки по "__" ______________ года.
Источники финансирования: ________________________________
Руководитель аппарата центрального исполнительного органа (должностное лицо,
на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата
центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых–руководитель
государственного учреждения/заемщика, привлекший гарантированный государством
заем либо территориальное подразделение казначейства)
____________________________________ __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Место печати
главный бухгалтер ________________________ ______
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Место штампа _________________________
Заполняется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета
Примечание: расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
БИК – банковский идентификационный код;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
КБК – код бюджетной классификации;
НБ РК – Национальный банк Республики Казахстан.
Приложение 115
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
В __________________________________________________________________
(центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета/ территориальное
подразделение казначейства центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета)
Заявка на присвоение кодов и открытие счета субъектам квазигосударственного
сектора, операторам финансовой и нефинансовой поддержки госпрограмм, национальных проектов
от "___" __________ ______ года

Ескерту. 115-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
КСС атауы, КСС коды, қаржылық және / немесе қаржылық емес қолдау операторы (бар болса)
Орналасқан жері
Экономика секторы
КСС басшысының, қаржылық және / немесе қаржылық емес қолдау операторының Т.А.Ә. (бар болса)
КСС бас бухгалтерінің, қаржылық және / немесе қаржылық емес қолдау операторының Т.А.Ә. (бар болса)
КСС, қаржылық және / немесе қаржылық емес қолдау операторының БСН
Мемлекеттік тіркелімге енгізілген КСС, қаржылық және / немесе қаржылық емес қолдау операторының мекенжайы, телефоны, факс
Негіздеме (негізінде КСС, қаржылық және / немесе қаржылық емес қолдау операторы құрылған нормативтік құқықтық акт )
Негіздеме (соның негізінде КСС, қаржылық және / немесе қаржылық емес қолдау операторы үшін ақша қаражаты бөлінетін нормативтік құқықтық акт) және қаражат бөлінетін бюджет деңгейі
КСС, қаржылық және / немесе қаржылық емес қолдау операторы шотының түрі (жарғылық капиталды ұлғайту үшін не мемлекеттік тапсырма шеңберінде, қаржылық және / немесе қаржылық емес қолдауды қолдауға )
КСС, қаржы және/немесе қаржылық емес қолдау операторы (аумақтықтық қазынашылық бөлімшесі бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган) басшысы
___________ ______________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Мөр орны
Жауапты орындаушының белгісі
________ жылғы "___" ________
____________ ашық (КСС, қаржы, және/немесе қаржылық емес қолдау операторының коды)
_____________ ашық "___" ______ _________жылы
(КСС, қаржы және/немесе қаржылық емес қолдау операторының шоты)
Жауапты орындаушы _____________ ____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Ескеру: аббревиатуранның толық жазуы:
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты;
БСН – банктік сәйкестендіру номер;
КСС – квазимемлекеттік сектор субъектілері.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
115-1–қосымша
Нысан
Ескерту. Ереже 115-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 07.03.2017 № 151; алып тасталды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 20.02.2023 № 189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне

Сноска. Приложение 115 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование СКС, код СКС, оператора финансовой и / или нефинансовой поддержки (при наличии)
Месторасположение
Сектор экономики
Ф.И.О. (при его наличии) руководителя СКС, оператора финансовой и / или нефинансовой поддержки
Ф.И.О. (при его наличии) главного бухгалтера СКС, оператора финансовой и / или нефинансовой поддержки
БИН СКС, оператора финансовой и / или нефинансовой поддержки
Адрес СКС, оператора финансовой и / или нефинансовой поддержки внесенный в государственный регистр, телефон, факс
Основание (нормативный правовой акт, на основании которого создан СКС, оператора финансовой и / или нефинансовой поддержки)
Основание (нормативный правовой акт, на основании которого выделяются денежные средства для СКС, оператора финансовой и / или нефинансовой поддержки) и уровень бюджета из которого выделяются средства
Вид счета СКС, оператора финансовой и / или нефинансовой поддержки (для увеличения уставного капитала либо в рамках государственного задания, на поддержку финансовой и / или нефинансовой поддержки)
Руководитель СКС, оператора финансовой и / или нефинансовой поддержки
(территориального подразделения казначейства центрального уполномоченного
органа по исполнению бюджета) ___________ _____________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Место печати
Отметка ответственного исполнителя _____________________________________
открыт "___" _______ ________ года
(код СКС, оператора финансовой и / или нефинансовой поддержки)
_____________ открыт "___" ______ _________ года
(счет СКС, оператора финансовой и / или нефинансовой поддержки)
Ответственный исполнитель _____________ ________________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество;
БИН – банковский идентификационный номер;
СКС – субъекты квазигосударственного сектора.
Приложение № 115-1
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового обслуживания
Сноска. Правила дополнены приложением 115-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 07.03.2017 № 151 (вводится в действие после дня его государственной регистрации); в редакции приказа Министра финансов РК от 14.12.2018 № 1089; исключено приказом заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 20.02.2023 № 189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

115-2-қосымша
_____________________________________________
(аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң атауы)
№ растау
Мемлекеттік бағдарламаларды қаржылық қолдауды жүзеге асыру бойынша төлем жүргізу
үшін ____ жылғы "___" _______________
Ескерту. Ереже 115-2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кезең ______________________ (ай/тоқсан/жыл үшін)
бағдарламаларды қаржылық қолдау операторы
Қарыз алушы
БСН
Атауы
БСН
Атауы
Қарыз/субсидиялау шартының нөмірі
Қарыз/субсидиялау шартының күні
Мемлекеттік қолдау шараларының атауы (Жеңілдікпен кредит беру, сайақының пайыздық ставкасын субсидиялау, кепілдік беру)
Соммасы (теңге)
Оператор басшысы ______________ _____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Бас бухгалтер/маман ______________ ____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Ескеру: аббревиатуранның толық жазуы: БСН – бизнес-cәйкестендіру нөмірі.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
115-3–қосымша
Нысан
Мемлекеттік мекеме қазынашылық қолдау кезінде тапсырыс беруші ________________
Ескерту. Ереже 115-3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 20.02.2023 № 189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
________________________________________________________
Қазынашылық қолдау кезіндегі бас мердігер __________________
Құрылыс объектісі __________________________
Төлем сертификаты № _____
күні "___" ________
Төлеуге жататын тауарлар, жұмыстар, қызметтер сипаттамасы
Шарт бойынша жалпы құны (тенге)
Құны (тенге)
Ескертпе
Төлеуге барлығы
Қазынашылық қолдау кезінде тапсырыс беруші ________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Мөр орны
Қазынашылық қолдау кезіндегі
бас мердігер _____________________________ _________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Мөр орны
күні
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
116-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________ бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган (бюджетті атқару
жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық қазынашылық бөлімшесі)
________ жылғы "___"____________________
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің атауын өзгертуге
арналған өтінім
р/с
КСС коды
КСС–тың бұрынғы атауы
КСС-тың жаңа атауы
Өзгеріс енгізуге негіздеме
1
2
3
4
5
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің
(бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті
органның аумақтық қазынашылық бөлімшесінің
басшысы) _________ __________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
М.О.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне

Приложение 115-2
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
В __________________________________________________
(наименование территориального подразделения казначейства)
Подтверждение № для проведения платежа по осуществлению финансовой поддержки
государственных программ от "__" __________________ 20_ года
Сноска. Правила дополнены приложением 115-2 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Период ______________________ (за месяц/квартал/год)
Оператор финансовой поддержки государственных программ
Заемщик
БИН
Наименование
БИН
Наименование
Номер договора займа/субсидирования
Дата договора займа/субсидирования
Наименование меры государственной поддержки (Льготное кредитование, субсидирование процентной ставки вознаграждения, гарантирование)
Сумма (тенге)
Руководитель оператора _______________ _____________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер /Специалист
_______________ _______________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:
расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер.
Приложение 115-3
к Правилам исполнения бюджета
и его кассового обслуживания
Сноска. Правила дополнены приложением 115-3 в соответствии с приказом заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 20.02.2023 № 189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Заказчик при казначейском сопровождении государственное учреждение
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Генподрядчик при казначейском сопровождении ______________________
Объект строительства __________________________
Платежный сертификат № _____ дата "___" ________
Описание товаров, работ, услуг подлежащих оплате
Общая стоимость по договору (тенге)
Стоимость (тенге)
Примечание
Всего к оплате
Заказчик при казначейском сопровождении
____________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Место печати
Генподрядчик при казначейском сопровождении
____________________________________ ________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Место печати дата
Приложение 116
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
_____________________________________________________________________
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета
(территориальное подразделение казначейства центрального
уполномоченного органа по исполнению бюджета)
Заявка
на изменение наименования субъекта квазигосударственного
сектора
от "__" ___________ ______ года
п/п
Код СКС
Прежнее наименование СКС
Новое наименование
СКС
Основание внесения
изменений
1
2
3
4
5
Руководитель субъекта
квазигосударственного сектора
(территориального подразделения
казначейства центрального
уполномоченного органа по исполнению
бюджета)
М.П. ____________ _______________________
(подпись) (расшифровка подписи)

116-1-қосымша
Уақытша бос бюджет ақшасын аударуға арналған бас келісім
Ескерту. Ереже 116-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586 ; жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.09.2024 № 641 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Астана қаласы № ____ "___"_____________ 20___жыл
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі, бұдан әрі "Министрлік" деп аталатын, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 24 сәуірдегі № 387 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі туралы ереженің негізінде әрекет ететін, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 24 сәуірдегі № 199 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті туралы ереженің негізінде әрекет ететін
_______________________________________________________________
(лауазымының атауы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
бір тараптан, және ____________________________________________________
(облыстық/қалалық бюджетті атқару жөніндегі органның атауы) бұдан әрі "Салымшы" деп аталатын, Әкімдіктің 20__жылғы "_" ____ № __ қаулысымен бекітілген
____________________________________________
(облыстық/қалалық бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның атауы)
Мемлекетік мекеме туралы ереже негізінде әрекет ететін
____________________________________________________________________
(лауазымының атауы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
екінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталатындар төмендегілер туралы уақытша бос бюджет ақшасын аударуға арналған осы Бас келісімді (бұдан әрі - Келісім) жасасты:
1. Келісімнің мәні
1.1. Екі жақты мәмілелер түрінде Тараптар арасында Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі салымдарына (депозиттеріне) орналастыру үшін (бұдан әрі - ҚР Ұлттық банк салымы) уақытша бос бюджет ақшасын орналастыруды (аударуды) жүзеге асыру тәртібі Келісімнің мәні болып табылады.
1.2. Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және Келісімге сәйкес Салымшы уақытша бос бюджет ақшасын береді, ал Министрлік оларды ҚР Ұлттық банк салымына орналастыруға міндеттеме алады.

Приложение 116-1
к Правилам исполнения бюджета
и его кассового обслуживания
Генеральное соглашение на перевод временно свободных бюджетных денег
Сноска. Правила дополнены приложением 116-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586; в редакции приказа Министра финансов РК от 25.09.2024 № 641 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
город Астана № __ "__"________20___года
Министерство финансов Республики Казахстан, именуемое в дальнейшем "Министерство",
действующее на основании Положения о министерстве финансов Республики Казахстан,
утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года № 387,
в лице _______________________________________________________________________
Комитета казначейства Министерства финансов (наименование должности)
Республики Казахстан _________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
действующего на основании Положения о Комитете казначейства Министерства финансов
Республики Казахстан, утвержденного приказом Министра финансов Республики Казахстан
от 24 апреля 2008 года № 199, с одной стороны, и
______________________________________________________________________________,
(наименование уполномоченного органа по исполнению бюджета области/города)
именуемое в дальнейшем "Вкладчик", в лице _______________________________________
(наименование должности)
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
действующего на основании Положения о Государственном учреждении
_______________________________________________________________________________,
(наименование уполномоченного органа по исполнению бюджета области/города)
утвержденного постановлением Акимата от "__" ________ 20__ года № __, с другой стороны,
далее совместно именуемые "Стороны", заключили настоящее Генеральное соглашение
на перевод временно свободных бюджетных денег (далее - Соглашение) о нижеследующем:
1. Предмет Соглашения
1.1. Предметом Соглашения является порядок осуществления перевода временно свободных бюджетных денег для размещения во вклады (депозиты) Национального Банка Республики Казахстан (далее - вклад Нацбанк РК), между Сторонами в виде двухсторонней сделки.
1.2. В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Соглашением, Вкладчик передает временно свободные бюджетные деньги, а Министерство обязуется их размещать во вклады Нацбанка РК.

1.3. Уақытша бос бюджет ақшасын орналастыру (аудару) жөніндегі әрбір операция осы Ереженің 116-2-қосымшасына сәйкес мәміле паспортымен ресімделеді, онда салымды орналастыру бойынша барлық деректер: сомасы, орналастыру мерзімі, орналастыруды бастау және аяқтау күні, сыйақы ставкасы, сыйақы сомасы, қайтарылатын салым және есептелген сыйақы сомасы, салымды мерзімінен бұрын талап ету кезінде қолданылатын сыйақы ставкасы болуға тиіс. Мәміленің барлық паспорттарына осы Ереженің 116-3-қосымшасына сәйкес Тараптардың уәкілетті лауазымды тұлғалары қол қояды және Келісімнің ажыратылмас бөлігі болып табылады.
1.4. Келісімді орындау жөніндегі барлық қажетті шараларды Министрліктің атынан Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті жүзеге асырады.
2. Уақытша бос бюджет ақшасын аудару тәртібі
2.1. Министрлік Салымшыдан келіп түсетін ақшаны есепке алу үшін қазынашылықтың біріктірілген ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі - ҚБАЖ) № _____________ шот ашады.
2.2. Салымшы уақытша бос бюджет ақшасын аударуға ниеті болған кезде осы Ереженің 116-4-қосымшасына сәйкес Министрлікке уәкілетті тұлға қол қойған және мөрмен растаған хабарлама жібереді.
2.3. Министрлік хабарлама алғаннан кейін кейінгі күннен кешіктірмей Салымшының атына факсимильдік байланыс арқылы Салымшының қол қоюы және мөр бедерімен бекіту үшін қол қойылған және мөр бедерімен бекітілген мәміле паспортын жібереді (бірдей заң күші бар мемлекеттік және орыс тілдеріндегі бір-бір данадан).
2.4. Салымшы Министрліктен факсимильдік байланыс арқылы мәмілелер паспортын алғаннан кейін оларға қол қояды, мөрмен бекітіледі, кейін факсимильді байланыс арқылы Министрліктің атына кері жіберіледі.
2.5. Салымшы қол қойылған мәміле паспорты негізінде сол күні Астана қаласының уақытымен 11 сағат 30 минутта ______________ Қазынашылық департаментіне _______________________ Тараптар қол қойған мәміле
(облыстық немесе қалалық)
паспортының Салымшының түпнұсқалық қолы мен мөр бедерімен, сондай-ақ аша аударуды төлеу шотымен Министрліктің аталған деректемесіне жібереді.
Салымшы ұсынған мәміле паспорты Қазынашылық департаментіне ұсынылады және ақша аударуға арналған негіздердің бірі болып табылады.
2.6. Министрлік Салымшыдан ақша түскеннен кейін келесі күннен кешіктірмей Ақшаны ҚР Ұлттық банк салымдарына орналастырады.
2.7. Министрлік қол қойылған және мөр бедерімен бекітілген мәмілелер паспортының факстық нұсқаларын алған күннен кейінгі күннен кешіктірмей қол қойылған және мөр бедерімен бекітілген мәмілелер паспортының 4 (төрт) данасын салымшының қол қоюы және мөрмен бекітуі үшін почтамен жібереді.

1.3. Каждая операция по размещению (переводу) временно свободных бюджетных денег оформляется паспортом сделки согласно приложению 116-2 к настоящим Правилам, который должен содержать все данные по размещению вклада: сумму, срок размещения, дату начала и окончания размещения, ставку вознаграждения, сумму вознаграждения, сумму возвращаемого вклада и начисленного вознаграждения, ставку вознаграждения, применяемую при досрочном востребовании вклада. Все паспорта сделки подписываются уполномоченными должностными лицами Сторон согласно приложению 116-3 к настоящим Правилам и являются неотъемлемой частью Соглашения.
1.4. От имени Министерства все необходимые мероприятия, связанные с исполнением Соглашения, осуществляет Комитет казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.
2. Порядок перевода временно свободных бюджетных денег
2.1. Министерство в Интегрированной информационной системе казначейства (далее - ИИСК) открывает счет № ___________ для зачисления денег, поступивших от Вкладчика.
2.2. Вкладчик при намерении перевода временно свободных бюджетных денег направляет Министерству уведомление согласно приложению 116-4 к настоящим Правилам, подписанное уполномоченным лицом и заверенное печатью.
2.3. Министерство не позднее следующего дня, после получения уведомления в адрес Вкладчика направляет посредством факсимильной связи, подписанные и скрепленные оттиском печати паспорта сделок для подписания и скрепления оттиском печати Вкладчика.
2.4. Вкладчик после получения посредством факсимильной связи паспортов сделок от Министерства, подписывает их, скрепляет печатью, затем обратно посредством факсимильной связи отправляет в адрес Министерства.
2.5. Вкладчик на основании подписанного паспорта сделки в тот же день не позднее 11 часов 30 минут по времени города Астана представляет в Департамент казначейства ___________________________________ (области или города)
факсовый вариант подписанного Сторонами паспорт сделки с оригиналами подписи и оттиска печати Вкладчика, а также счет к оплате на перевод денег на указанные реквизиты Министерства.
Представленный Вкладчиком паспорт сделки остается в Департаменте казначейства и является одним из оснований для перевода денег.
2.6. Министерство не позднее следующего дня после поступления денег от Вкладчика размещает деньги во вклады Нацбанка РК.
2.7. Министерство не позднее следующего дня, после получения подписанных и скрепленных оттиском печати факсовых вариантов паспортов сделок, направляет почтой оригиналы подписанных и скрепленных оттиском печати паспортов сделок в 2 (двух) экземплярах для подписания и скрепления печатью Вкладчиком.

2.8. Салымшы Министрліктен мәмілелер паспортын алған соң оларға қол қойып және мөр бедерімен бекітіп мемлекеттік және орыс тілдерінде бір данадан Министрлікке қайтарады.
2.9. Мәміле паспортында көрсетілген ағымдағы мерзім аяқталғанға дейін толық немесе ішінара талап еткен кезде Салымшы Министрлікке 3.14-тармақта айтылған деректемелерді көрсете отырып, осы Ереженің 116-5-қосымшасына сәйкес Министрлікке берілген ақшаны қайтару туралы Министрлікке талап ұсынуға міндетті.
2.10. Салымшы мәміле паспортында белгіленген салымды орналастырудың ағымдағы мерзімі аяқталғанға дейін 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей Министрлікке сыйақы (мүдде) сомасын есепке алу үшін 3.1.4-тармақта айтылған деректемелерді көрсете отырып, осы Ереженің 116-6-қосымшасына сәйкес жазбаша хабарлама ұсынады.
2.11. Министрлік салымшыдан осы Ереженің 116-6-қосымшасына сәйкес хабарлама алған күннен кейінгі күннен кешіктірместен факсимильдік байланыс арқылы салымшының қол қоюы және мөрмен бекітуі үшін 4 (төрт) данада түпнұсқалық қолы мен мөр бедерімен бекітілген мәміле паспорттарын почтамен жібереді.
3. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
3.1. Министрлік міндеттенеді:
3.1.1. Салымшыдан хабарлама алғаннан кейін келесі күннің Астана қаласының уақытымен сағат 11-ден кешіктірмей факсимильдік байланыс арқылы қол қойылған және мөртабанмен бекітілген мәмілелер паспортын қол қою үшін жіберуге.
3.1.2. Факсимильдік байланыс арқылы қол қойылған және мөртабанмен бекітілген мәмілелер паспортын жібергеннен кейін келесі күннен кешіктірмей почтамен 4 (төрт) данада мәмілелер паспортының қол қойылған және мөртабанмен бекітілген түпнұсқаларын Салымшы қол қою және мөртабанмен бекіту үшін жіберуге.
3.1.3. Ақша № ____________ шотқа түскеннен кейін келесі күннен кешіктірмей ҚР Ұлттық банкінің салымдарына орналастыруға.
3.1.4. Салымның мерзімі аяқталғаннан кейін немесе Салымшының Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне берілген ақшаны қайтару туралы жазбаша талап етуін Келісімнің 4-қосымшасына сәйкес алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде мерзімінен бұрын талап еткен кезде салымды ___________________________ облысының Қаржы басқармасы БЖК _________ №_____________ ЖБК, бенефициардың БСН-і ________________, ал ҚР Ұлттық банкі есептеген сыйақыны (мүддені) ЖБК ____________________________, БЖК _______________, бенефициардың атауы мен БСН-і, кіріс коды __________ қайтаруға міндеттенеді.
3.2. Салымшы міндеттенеді:

2.8. Вкладчик после получения от Министерства оригиналов паспортов сделок подписывает их, скрепляет оттиском печати и по одному экземпляру паспортов сделок на государственном и русском языках возвращает Министерству.
2.9. При досрочном востребовании денег в полном объеме или частично, до окончания текущего срока, установленного в паспорте сделки, Вкладчик представляет в Министерство требование о возврате денег, переданных Министерству согласно приложению 116-5 к настоящим Правилам, с точным указанием реквизитов оговоренных в пункте 3.1.4.
2.10. Вкладчик не позднее, чем за 2 (два) рабочих дня до окончания текущего срока, установленного в паспорте сделки, представляет в Министерство письменное извещение согласно приложению 116-6 к настоящим Правилам с указанием реквизитов оговоренных в пункте 3.1.4. для зачисления суммы вознаграждения (интереса).
2.11. Министерство не позднее следующего дня, после получения извещения от Вкладчика согласно приложению 116-6 к настоящим Правилам, направляет посредством факсимильной связи, новые подписанные и скрепленные оттиском печати паспорта сделок для подписания и скрепления печатью Вкладчика, направляет почтой оригиналы подписанных и скрепленных оттиском печати паспортов сделок в 2 (двух) экземплярах для подписания и скрепления печатью Вкладчиком.
3. Права и обязанности Сторон
3.1. Министерство обязуется:
3.1.1. Не позднее 11 часов следующего дня по времени города Астана, после получения уведомления от Вкладчика, направлять посредством факсимильной связи, подписанные и скрепленные оттиском печати паспорта сделок для подписания.
3.1.2. Не позднее следующего дня после отправления посредством факсимильной связи подписанных и скрепленных оттиском печати паспортов сделок, направлять почтой оригиналы подписанных и скрепленных оттиском печати паспортов сделок в 2 (двух) экземплярах для подписания и скрепления печатью Вкладчиком.
3.1.3. После поступления денег на счет № _______________ не позднее следующего дня размещать во вклады Нацбанка РК.
3.1.4. По окончании срока либо при досрочном востребовании в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения письменного требования о возврате денег, переданных Министерству Вкладчика согласно приложению 116-5 к настоящим Правилам возвратить деньги на ИИК № ____________ БИК ___________, БИН _____________ Управления финансов __________области, а начисленное Нацбанком РК вознаграждение (интерес) на ИИК ______________________, БИК ___________, наименование и БИН бенефициара, код дохода ____________.
3.2. Вкладчик обязуется:

3.2.1. ҚР Ұлттық банкінің салымына орналастыру үшін уақытша бос бюджет ақшасын беру ниеті болған кезде Астана қаласының уақытымен сағат 11-ден кешіктірмей факсимильдік байланыс арқылы Министрлікке уәкілетті тұлға қол қойған және мөрмен бекітілген хабарламаны Келісімнің 3-қосымшасына сәйкес жіберуге.
3.2.2. Министрліктен мәмілелер паспортын алғаннан кейін Астана қаласының уақытымен 11 сағат 30 минуттан кешіктірмей факсимильдік байланыс арқылы қол қойылған және мөртабанмен бекітілген мәміле паспорттарды жіберуге.
3.2.3. Астана қаласының уақытымен 11 сағат 30 минутқа дейін __________________________________________ Қазынашылық департаментіне
(облыстық немесе қалалық)
Салымшының қолының және мөртабанының түпнұсқасымен тараптар қол қойған мәмілелер паспортына, сондай-ақ ҚР Ұлттық банкінің салымдарына орналастыру үшін уақытша бос бюджет ақшасын аударуға арналған ақы төлеуге шоттың факстік нұсқасын беруге.
3.2.4. Министрліктен мәмілелер паспортының түпнұсқаларын алғаннан кейін оларға қол қоюға, мөртабанмен бекітуге және мәмілелер паспортының мемлекеттік және орыс тілдеріндегі бір-бір данасын Министрлікке қайтаруға.
3.2.5. Мәмілелер паспортында белгіленген салымды орналастырудың ағымдағы мерзімі аяқталғанға дейін 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей Министрлікке салым және сыйақы (мүдде) сомасын есепке алу үшін қажетті тиісті деректемелерді нақты көрсете отырып, салым сомасын толық көлемде мерзімінен бұрын талап еткен немесе ішінара талап еткен кезде Қазақстан Республикасының қаржы министрлігіне берілген ақшаны қайтару туралы Келісімнің 4-қосымшасына сәйкес хабарлама ұсынуға міндеттенеді.
3.3 Министрлік құқылы:
3.3.1. Салымшы Келісімнің 2.10-тармағына сәйкес шарттың әрекет ету мерзімін ұзартқан кезде ҚР Ұлттық банкі ұсынатын ставкаға Салымшымен келісім бойынша сыйақының (мүдденің) бастапқы белгіленген ставкасын өзгертуге құқығы бар.
3.4. Салымшы құқылы:
3.4.1. Салымды беру мерзімін ұзартуға.
3.4.2. Келісімнің 2.9.-тармағына сәйкес салымдарды толық көлемде және ішінара мерзіміне дейін талап етуге құқығы бар.
4. Тараптардың жауапкершілігі
4.1. Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес Келісім бойынша өз міндеттемелеріне жауапкершілікте болады.
4.2. Министрлік есептелген сыйақыдан (мүддеден) салым қайтару мерзімін бұзған жағдайда, Министрлік Салымшыға Келісімнің 3.1.4-тармағында көрсетілген ҚР Ұлттық банкінен нақты алынған айыппұл сомасын төлейді.
4.3. Министрлік Салымшының өз міндеттемелерін уақтылы орындамауының салдарынан пайда болған зиянға жауапкершілікте болмайды.

3.2.1. При намерении перевода временно свободных бюджетных денег, не позднее 11 часов по времени города Астана направлять посредством факсимильной связи Министерству уведомление согласно приложения 116-4 к настоящим Правилам, подписанное уполномоченным лицом и заверенное печатью.
3.2.2. Не позднее 11 часов 30 минут по времени города Астана, после получения от Министерства паспортов сделок, направлять посредством факсимильной связи, подписанные и скрепленные оттиском печати паспорта сделок.
3.2.3. Обеспечить до 11 часов 30 минут по времени города Астана представление в Департамент казначейства _______________________________ (области или города)
факсового варианта, подписанного Сторонами паспорта сделок с оригиналом подписи и оттиска печати Вкладчика, а также счет к оплате на перевод денег на счет Министерства указанный в пункте 2.1. Соглашения.
3.2.4. После получения от Министерства оригиналов паспортов сделок подписать их, скрепить оттиском печати и по одному экземпляру паспортов сделок вернуть Министерству.
3.2.5. Не позднее, чем за 2 (два) рабочих дня до окончания текущего срока, установленного в паспорте сделки, представлять в Министерство письменное извещение согласно приложению 116-6 к настоящим Правилам либо при досрочном востребовании денег в полном объеме или частичном требовании о возврате денег, переданных Министерству согласно приложению 116-5 к настоящим Правилам, с точным указанием реквизитов оговоренных в пункте 3.1.4.
3.3. Министерство вправе:
3.3.1. При продлении Вкладчиком срока действия паспорта сделки согласно пункту 2.10. Соглашения, изменить первоначально установленную ставку вознаграждения (интерес) по согласованию с Вкладчиком, на ставку, установленную Нацбанком РК.
3.4. Вкладчик вправе:
3.4.1. Продлить срок вклада.
3.4.2. Досрочно востребовать вклад в полном объеме или частично в соответствии с пунктом 2.9. Соглашения.
4. Ответственность Сторон
4.1. Стороны несут ответственность за невыполнение или ненадлежащее выполнение обязательств по Соглашению, установленную действующим законодательством Республики Казахстан.
4.2. При нарушении Министерством сроков возврата денег с начисленным вознаграждением (интересом), указанного в пункте 3.1.4. Соглашения, Министерство уплачивает Вкладчику сумму фактически полученного штрафа от Нацбанка РК.
4.3. Министерство не несет ответственности за ущерб, возникший вследствие несвоевременного выполнения Вкладчиком своих обязательств.

4.4. Салымшы Келісімнің 3.2.3-тармағында көрсетілген ақшаны аударуға төлеуге шотты беру мерзімін бұзған кезде Салымшы Министрлікке соманы уақтылы аудармағаны үшін әрбір мерзімі өткен аудару күнтізбелік күніне ҚР Ұлттық банкі беретін айыппұл мөлшерінен төмен емес айыппұл төлейді.
5. Форс-мажор
5.1. Тараптар, егер орындамау күтпеген мән-жайлар, атап айтқанда: өрт, топан су, зілзала, індет, әскери іс-қимылдар, электр энергиясы мен телекоммуникациялық байланыстың уақытша болмауының және Келісім бойынша міндеттемелерін орындауға тікелей әсер ететін Тараптардың еркіне бағынбайтын басқа мән-жайлардың салдары болып табылатын болса, Келісім бойынша міндеттемелерін ішінара немесе толық орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
Тараптардың біреуі немесе екеуі үшін Келісім бойынша өз міндеттемелерін орындауға мүмкіндік бермейтін Қазақстан Республикасының заң шығарушы және атқарушы билік органдары шешімдерінің салдары үшін тараптар жауап бермейді.
Тараптар, егер мұндай мән-жайлар болған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде және байланыс болған кезде, оның әсерінен зардап шеккен Тарап болған жағдай туралы екінші Тараптың назарына жеткізсе, сондай-ақ өз тарапынан форс-мажорлық мән-жайлардың салдарын жылдам жою үшін барлық күш-жігерін жұмсаса, өздеріне алған міндеттемелерді орындаудан босатылады.
5.2. Форс-мажорлық мән-жайларға байланысты зиян шеккен Тарап тежеусіз күштің объектісі болған Тараптан болған оқиғаларға дәлелдер, сондай-ақ шеккен зиян көлемін есептеуге байланысты кез келген басқа құжаттаманы талап ете алады.
6. Келісімнің қолданылу мерзімі, бұзу және өзгерту шарттары
6.1. Келісім Тараптар қол қойған күннен бастап күшіне енеді және Тараптар Келісім бойынша өз міндеттемелерін орындағанға дейін әрекет етеді. Бұл ретте, Келісім облыстық (қалалық) Қазынашылық департаментінде тіркелуге жатпайды.
6.2. Келісім Тараптардың келісімі бойынша өзгертілуі және толықтырылуы мүмкін. Барлық өзгерістер мен толықтырулар жазбаша ресімделеді, Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қояды және Келісімнің ажырамайтын бөлігі болып табылады.
6.3. Тараптардың әрқайсысы басқа Тарапты келісімді бұзудың болжамдалған күніне дейін 3 (үш) жұмыс күнінде бұл туралы ескерте отырып және Келісім бойынша бұрын өзіне алынған міндеттемелерді орындай отырып, Келісімді бұзуға құқығы бар.
7. Өзге де шарттар
7.1. Тараптардың арасындағы Келісім бойынша пайда болған барлық даулар келіссөздер арқылы шешіледі. Тараптар уағдаластыққа қол жеткізбеген келіспеушіліктер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес шешіледі.

4.4. При нарушении Вкладчиком срока представления счета к оплате на перевод денег, указанного в пункте 3.2.3. Соглашения, Вкладчик уплачивает Министерству штраф не ниже размера штрафа, предъявляемого Нацбанком РК за несвоевременное перечисление суммы за каждый календарный день просрочки перечисления.
5. Форс-мажор
5.1. Стороны освобождаются от ответственности за частичное или полное невыполнение обязательств по Соглашению, если это неисполнение явилось следствием непредвиденных обстоятельств, а именно: пожар, наводнение, землетрясение, эпидемия, военные действия, временное отсутствие электроэнергии и телекоммуникационной связи, и другие независящие от воли Сторон обстоятельства, которые непосредственно повлияли на выполнение обязательств по Соглашению.
Стороны не несут ответственности за последствия решений органов законодательной и исполнительной власти Республики Казахстан, которые делают невозможным для одной или обеих Сторон выполнение своих обязательств по Соглашению.
Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение взятых на себя обязательств, если в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента наступления таких обстоятельств и при наличии связи, Сторона, пострадавшая от их влияния, доведет до сведения другой Стороны известие о случившемся, а также предпримет все возможные с ее стороны усилия для скорейшей ликвидации последствий форс-мажорных обстоятельств.
5.2. Сторона, понесшая убытки в связи с форс-мажорными обстоятельствами, может потребовать от Стороны, ставшей объектом непреодолимой силы, доказательств произошедших событий, а также любую другую документацию, связанную с исчислением объема понесенного ущерба.
6. Срок действия, условия расторжения и изменения Соглашения
6.1. Соглашение вступает в силу со дня подписания его Сторонами и действует до выполнения Сторонами своих обязательств по Соглашению. При этом Соглашение не подлежит регистрации в областном (городском) Департаменте казначейства.
6.2. Соглашение может быть изменено и дополнено по соглашению Сторон. Все изменения и дополнения оформляются письменно, подписываются уполномоченными представителями Сторон и являются неотъемлемой частью Соглашения.
6.3. Каждая из Сторон вправе расторгнуть Соглашение, предупредив об этом другую Сторону за 3 (три) рабочих дня до предполагаемой даты расторжения Соглашения и выполнив все ранее взятые на себя обязательства по Соглашению.
7. Прочие условия
7.1. Все споры, возникающие между Сторонами по Соглашению, разрешаются посредством переговоров. Разногласия, по которым Стороны не достигли договоренности, разрешаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

7.2. Келісім бірдей заң күші бар екеуі мемлекеттік, екеуі орыс тілдерінде төрт түпнұсқа данада жасалған.
7.3. Осы Келісіммен реттелмеген бөлікте Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасын басшылыққа алады.
7.4. Тараптардың біреуі немесе Тараптардың екеуі қайта ұйымдастырылған жағдайда, Келісім бойынша барлық құқықтар мен міндеттер Тараптардың құқықтық мирасқорына көшеді.
7.5. Егер салым мерзімінің соңғы күні жұмыс күні емес күнге сәйкес келсе, салым есептелген сыйақымен (мүддемен) бірге келесі жұмыс күніне қайтарылады, бұл ретте, көрсетілген жұмыс күні емес күнге сыйақы (мүдде) есептелмейді.
8. Тараптардың заңды мекен-жайлары мен деректемелері
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Астана қаласы, индексі 100000
Мәңгілік Ел даңғылы, 8 (4 кіреберіс)
ЖБК ________________
БЖК _________________
БСН_____________
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Қазынашылық комитетінде
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі атынан
_________ _______________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
Мөр орны
_______________________________
(бюджетті атқару жөніндегі
уәкілетті органның атауы)
индексі ___________,
_____________ қаласы ___________,
№ ____
ЖБК _________________
БЖК __________________
БСН __________________
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігі Қазынашылық комитетінде
_________________________ атынан
(бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті
органның атауы)
______ ________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
Мөр орны
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
116-2-қосымша
Мәміле паспорты № ____ ___ _____________ 20___жыл
Ескерту. Ереже 116-2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586; жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.09.2024 № 641 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
____________________________________________________________________
(бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның атауы)
береді, ал Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі _____________теңге сомасында салым қабылдайды.
Орналастыру мерзімі: _____________________
Орналастырудың басталу күні: _____________
Орналастырудың аяқталу күні: _____________
ҚР ҰБ сыйақы ставкасы: ___________________
ҚР ҰБ сыйақы сомасы: _____________________
ҚР ҰБ қайтарылатын салым және есептелген сыйақы сомасы: ___________
Салымды мерзімінен бұрын талап еткен кезде қолданылатын сыйақы ставкасы: ______
"__"__________20__жыл _____________________________________ KZT
(сомасы санмен)
Министрлікке төлейді,
Астана қаласы, ЖБК № ___________, БЖК _______ БСН-і ________
___________________________________________________ деректемелері
(бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның)
ЖБК № ___________, БЖК _______ БСН-і ________
Тараптардың қолдары:
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігі Қазынашылық
комитетінің атынан _______________ (лауазымның атауы)
______ ________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
Мөр орны
_________________________ атынан
(бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті
органның атауы) (лауазымның атауы)
______ __________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
Мөр орны
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне

7.2. Соглашение составлено в четырех подлинных экземплярах, два на государственном языке, два на русском языке, имеющих одинаковую юридическую силу.
7.3. В части, неурегулированной настоящим Соглашением, Стороны руководствуются законодательством Республики Казахстан.
7.4. В случае реорганизации одной из Сторон либо обеих Сторон все права и обязанности по Договору переходят к правопреемникам Сторон.
7.5. В случае, если дата окончания срока вклада совпадает с нерабочим днем, вклад вместе с начисленным вознаграждением (интересом) возвращается следующим рабочим днем, при этом вознаграждения (интерес) за указанный нерабочий день не начисляется.
8. Юридические адреса и реквизиты Сторон
Министерство финансов
Республики Казахстан индекс 100000,
город Астана пр. Мәңгілік Ел 8,
(4 подъезд)
ИИК _________________________
БИК _________________________
БИН _________________________
в Комитете казначейства
Министерства финансов
Республики Казахстан от имени
Министерства финансов
Республики Казахстан
_________ ______________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество)
(при его наличии)
Место печати
_______________________________
(Уполномоченный орган
по исполнению бюджета)
индекс _________, город _________
ул. ______________, № ____
ИИК ___________________
БИК ___________________
БИН ________________________
в Комитете казначейства
Министерства финансов
Республики Казахстан от имени
________________________________
(наименование уполномоченного
органа по исполнению бюджета)
________ ______________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество)
(при его наличии)
Место печати
Приложение 116-2
к Правилам исполнения бюджета
и его кассового обслуживания
Паспорт сделки № ____ от ___ __________ 20__ года
Сноска. Правила дополнены Приложением 116-2 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586; в редакции приказа Министра финансов РК от 25.09.2024 № 641 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
___________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа по исполнению бюджета)
передает, а Министерство финансов Республики Казахстан принимает вклад в сумме
_______________________ тенге.
Срок размещения: ____________________
Дата начала размещения: ______________
Дата окончания размещения: ___________
Ставка вознаграждения НБ РК: _________
Сумма вознаграждения НБ РК: _________
Сумма возвращаемого вклада и начисленного вознаграждения
НБ РК: ______________________________
Ставка вознаграждения, применяемая при досрочном востребовании вклада:
_____________
"__" __________ 20__ года ____________________________________ KZT
(сумма цифрами)
платить в Министерство финансов Республики Казахстан,
город Астана, на ИИК № ___________, БИК _______, БИН _______
Реквизиты ______________________________________________________
(уполномоченного органа по исполнению бюджета)
ИИК № ___________, БИК ___________, БИН________________
Подписи Сторон:
от Комитета казначейства
Министерства финансов
Республики Казахстан
____________________________________
(наименование должности)
________ ____________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество)
(при его наличии)
Место печати
от ___________________________________
(наименование уполномоченного органа
по исполнению бюджета)
(наименование должности)
________ _____________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество)
(при его наличии)
Место печати

116-3-қосымша
Ескерту. Ереже 116-3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586 бұйрығымен.
Мәміле паспортын ресімдеген кезде қол қоюға құқығы бар
уәкілетті лауазымды тұлғалар
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінен:
Қазынашылық комитетінің
Төрағасы __________ ___________________
(қолы) (Т.А.Ж.)
Қазынашылық комитеті
төрағасының орынбасары __________ ___________________
(қолы) (Т.А.Ж.)
Қазынашылық комитеті
төрағасының орынбасары __________ ___________________
(қолы) (Т.А.Ж.)
_____________________________________________________:
(бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның атауы)
_______________________ ___________ _________________________________
(лауазымның атауы) (қолы) (Т.А.Ж.)
_______________________ ___________ _________________________________
(лауазымның атауы) (қолы) (Т.А.Ж.)
ТАРАПТАР ҚОЛЫ:
Қазақстан Республикасы ____________________________________
Қаржы министрлігі (лауазымның атауы)
Қазынашылық комитетінің ____________________________________
Төрағасы (бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті
органның атауы)
___________________________ ____________________________________
(қолы) (қолы)
___________________________ ____________________________________
(Т.А.Ж.) (Т.А.Ж.)
М.О. М.О.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
116-4-қосымша
Ескерту. Ереже 116-4-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586 бұйрығымен.
Шығ. № __________
"__" ____________ 20__ж.
ХАБАРЛАМА
_____________________________________________________________________
(бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның атауы)
20__ жылғы "__" __________ бастап "__" ______________ дейін Қазақстан
Республикасы Ұлттық Банкідегі салымдарға (депозиттерге) орналастыру
үшін ______ күн мерзіміне Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігіне
_____________________________________________________________________
(санмен және жазумен)
сома беруге ниеттенеді.
Уәкілетті лауазымды тұлға ______________ __________________
(қолы) (Т.А.Ж.)
М.О.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
116-5-қосымша
Ескерту. Ереже 116-5-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586 бұйрығымен.
Шығ. № __________
"__" ____________ 20__ж.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігіне
берілген ақшаны қайтару туралы
ТАЛАП
_____________________________________________________________________
(бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның атауы)
20__ж. "__" ____ Келісімнің 2.9-тармағы негізінде 20__ж. "__"________
_____________________________________________________________________
(санмен және жазумен)
сомасындағы салымды ішінара/толықтай қайтаруды және ЖБК_____________,
БЖК ______________, бенецифиардың атауы және БСН-і __________________
аударуды өтінеді.
Талап етілген соманың есептелген сыйақы (мүдде) сомасын ЖБК_________,
БЖК___________, бенецифиардың атауы және БСН-і _____________________,
кіріс код ____________ аударуды сұраймыз.
Уәкілетті лауазымды тұлға ______________ __________________
(қолы) (Т.А.Ж.)
М.О.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне

Приложение 116-3
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Сноска. Правила дополнены Приложением 116-3 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586.
Уполномоченные должностные лица,
имеющие право подписи при оформлении паспорта сделки
От Министерства финансов Республики Казахстан:
Председатель
Комитета казначейства ___________ ____________________
(подпись) (Ф.И.О.)
Заместитель Председателя
Комитета казначейства _________ _____________________
(подпись) (Ф.И.О.)
Заместитель Председателя
Комитета казначейства __________ ____________________
(подпись) (Ф.И.О.)
От __________________________________________________________:
(наименование уполномоченного органа по исполнению бюджета)
________________________ __________ ___________________
(Наименование должности) (подпись) (Ф.И.О.)
_______________________ __________ ___________________
(Наименование должности) (подпись) (Ф.И.О.)
ПОДПИСИ СТОРОН:
Председатель _________________________________
Комитета казначейства (наименование должности)
Министерства финансов __________________________________
Республики Казахстан (наименование уполномоченного органа
по исполнению бюджета)
_______________________ ________________________
(подпись) (подпись)
_______________________ ________________________
(Ф.И.О.) (Ф.И.О.)
М.П. М.П.
Приложение 116-4
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Сноска. Правила дополнены Приложением 116-4 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586.
Исх. № __________
"__" ____________ 20__ г.
УВЕДОМЛЕНИЕ
_____________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа по исполнению бюджета)
намерен передать Министерству финансов Республики Казахстан сумму
_____________________________________________________________________
(цифрами и прописью)
сроком на ______ дней, для размещения во вклады (депозиты)
Национального Банка Республики Казахстан с "__" __________ по "__"
__________ 20__ года.
Уполномоченное должностное
лицо ______________ _________________
(подпись) (Ф.И.О.)
М.П.
Приложение 116-5
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Сноска. Правила дополнены Приложением 116-5 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586.
Исх. № __________
"___" ____________ 20__ г.
ТРЕБОВАНИЕ
о возврате денег, переданных Министерству финансов
Республики Казахстан
____________________________________________________________________
(Наименование уполномоченного органа по исполнению бюджета)
на основании пункта 2.9. Соглашения от "__" _________ 20__ г.,
просит частично/полностью вернуть "___" _____________________ 20__ г.
вклад в сумме _______________________________________________________
(цифрами и прописью)
и перечислить на ИИК ______________, БИК _____________, наименование
и БИН бенефициара _________________________________.
Начисленную сумму вознаграждения (интереса) на востребованную
сумму просим перечислить на ИИК___________, БИК____________,
наименование и БИН бенефициара _________________________________,
код дохода ________________.
Уполномоченное должностное
лицо ______________ _________________
(подпись) (Ф.И.О.)
М.П.

116-6-қосымша
Ескерту. Ереже 116-6-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 24.11.2015 № 586 бұйрығымен.
Шығ. № __________
"__" ____________ 20__ж.
ХАБАРЛАМА
_____________________________________________________________________
(бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның атауы)
салым мерзімінің аяқталуына байланысты _______________________ теңге
соманы (мәміле паспорты №__ "__" _________ 20__ж.), Келісімнің
2.10-тармағына сәйкес 20__ жылғы "__" ____ бастап "__"_________ дейін
"__" күн мерзімге созуыңызды сұрайды.
Банк салымында нақты болған ақшаның есептелген сыйақы (мүдде)
ЖБК_____________, БЖК_____________, бенецифиардың атауы және БСН-і
___________________________ кіріс код __________ аударуды сұрайды.
Уәкілетті лауазымды тұлға ______________ __________________
(қолы) (Т.А.Ж.)
М.О.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
117-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН
__________________________
___ ж. "__" ______________
Бюджетті атқару жөніндегі
орталық уәкілетті органның басшысы
№___ҚОРЫТЫНДЫ
_ ж. "__" ______
______________ Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің "__" бабының__ тармағына сәйкес және __ жылғы "__" №__ Салым операцияларын жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын стандарт шарттары туралы бас келісімнің "__" _____ (депозиттік мәміле паспорты № 20 жылғы) негізінде төмендегі көрсетілген деректемелер бойынша №_______ Бірыңғай қазынашылык шоттан ______________ теңге аударуыңызды сұрайды
(санмен және жазумен)
Салымды орналастыру мерзімі:____ күн.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі
Монетарлық операцияларды есепке алу басқармасы
Алматы қаласы
(Банктің атауы және мекен-жайы)
№ _____________
КОДЫ 103
БСН ____________
БСК ____________
БКЕ ___
ТБК ____
Бюджетті атқару жөніндегі
орталық уәкілетті орган құрылымдық бөлімшесінің басшысы __________
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
118-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің салымдарына
(депозиттеріне) Бірыңғай қазынашылық шоттан __ жылы
орналастырылған ақша туралы талдамалы есеп
(теңге)
Р/с
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің мәміле паспорты
Салым сомасы
Сыйақы ставкасы
Салымның күндер саны
Мәміледегі паспорт бойынша салым аударылған күн
Мәміледегі паспорт бойынша салым қайтарылған күн
Нақты қайтарылған күн
Салымның қозғалысы
Сыйақы (мүдде)
Көзі
Қайтару
Қалдық
нақты алынғаны
болжамды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Жауапты орындаушы ___________________
Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесіне
119-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің салымдарына
(депозиттеріне) жергілікті бюджеттердің бақылау шоттарынан
20__ жылы орналастырылған ақша туралы талдамалы есеп
(теңге)
Р/с
Облыстың (қаланың) атауы ҚР Ұлттық Банкінің мәміле паспорты
Жергілікті атқарушы орган мен мәміле паспортының №
Салым сомасы
Сыйақы ставкасы
Салымның күндер саны
Жергілікті атқарушы органмен мәміле паспортына сәйкес салым аударылған күн
Жергілікті атқарушы орган мен мәміле паспортына сәйкес салым қайтарылған күн
Нақты қайтарылған күні
Салымның қозғалысы
Сыйақы (мүдде)
Көзі
Қай тару
Қалдық
нақты алынғаны
Болжамды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Жауапты орындаушы _____________________
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне

Приложение 116-6
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Сноска. Правила дополнены Приложением 116-6 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 24.11.2015 № 586.
Исх. № __________
"__" ____________ 20__ г.
ИЗВЕЩЕНИЕ
___________________________________________________________________
(Наименование уполномоченного органа по исполнению бюджета)
в связи с окончанием срока вклада в сумме __________________ тенге
(Паспорт сделки № ___ от "__" _________ 20__ г.), просит продлить
срок вклада в соответствии с пунктом 2.10 Соглашения сроком на "__"
дней с "___" ___________ по "___" _____________ 20__ года.
Начисленную сумму вознаграждения (интереса) за фактическое
пребывание денег во вкладе (депозите) просим перечислить на
ИИК_______________, БИК______________, наименование и БИН
бенефициара________________ код дохода _________________________.
Уполномоченное должностное
лицо ______________ _________________
(подпись) (Ф.И.О.)
М.П.
Приложение 117
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
УТВЕРЖДАЮ
____________________
от "___" _______ __г.
Руководитель центрального уполномоченного
органа по исполнению бюджета
ЗАКЛЮЧЕНИЕ № ___
"__" _________ _г.
____________ в соответствии со статьей "__" _______ пункта Бюджетного
кодекса Республики Казахстан от "__" ___________ __ г. № _______ и на
основании Генерального соглашения о стандартных условиях,
используемых при осуществлении вкладных операций, от "__" ________ __
года № ___ (Паспорт депозитной сделки № __________ от "__" ________
__ г.) просит перечислить с Единого казначейского счета № _____ сумму
______________________________________________________________ тенге
(цифрами и прописью)
по нижеуказанным реквизитам.
Срок размещения вклада: ________ дней.
Управление учета монетарных операций Национального Банка
Республики Казахстан, г. Алматы
(Наименование и местонахождение банка)
№ _________________________
КОД 103
БИН _______________________
БИК _______________________
Кбе _______________________
КНП _______________________
Руководитель структурного подразделения центрального
уполномоченного органа по исполнению бюджета ______________
Приложение 118
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
Аналитический учет о размещенных деньгах с Единого
казначейского счета во вклады (депозиты) Национального Банка
Республики Казахстан в __ г.
(в тенге)
п/п
Паспорт сделки Национального банка РК
Сумма вклада
Ставка вознаграждения
Количество дней вклада
Дата перечисления вклада по паспорту сделки
Дата возврата по паспорту сделки
Дата фактического возврата
Движение вклада
Вознаграждение (интерес)
Источ ник
Возврат
Остаток
фактически получено
ожидаемое
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Ответственный исполнитель ______________
Приложение 119
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
Аналитический учет о размещенных деньгах
с контрольных счетов местных бюджетов во вклады (депозиты)
Национального Банка Республики Казахстан в __г.
(в тенге)
№ п/п
Наименование области (города) Паспорт сделки Национального банка РК
№ Паспорта сделки с местным исполнительным органом
Сумма вклада
Ставка вознаграждения
Количество дней вклада
Дата перечисления вклада согласно паспорту сделки с местным исполнительным органом
Дата возврата по паспорту сделки с местным исполительным органом
Дата фактического возврата
Движение вклада
Вознаграждение (интерес)
Источник
Возврат
Остаток
фактически получено
ожидаемое
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Ответственный исполнитель __________________

119-1-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________________
(бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган/бюджетті атқару жөніндегі орталық
уәкілетті органның аумақтық қазынашылық бөлімшесі)
Мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарға қызмет көрсету және оларды өтеу бойынша кодтарды беруге және қолма-қол ақшаның бақылау шоттарын ашуға өтінім
______ жылғы "___" __________
Ескерту. Ереже 119-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының атауы
Оргаласқан жері
Экономика секторы
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы басшысының Т.А.Ә. (бар болса)
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының бас бухгалтерінің Т.А.Ә. (бар болса)
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының БСН
Мемлекеттік тіркелімге енгізілген мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының мекенжайы, телефоны, факс
Шоттың негіздемесі мен атауы (мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы құруға негіз болған нормативтік құқықтық акт)
Мемлекет кепілдік берген қарыз тартқан
қарыз алушының басшысы (бюджетті атқару
жөніндегі орталық уәкілетті органның
аумақтық қазынашылық бөлімшесі)
___________ ______________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Мөр орны
Жауапты орындаушының белгісі
______ жылғы "___" _______ _______________ ашылды
(мемлекет кепілдік қарыз тартқан қарыз алушының коды)
______ жылғы "___" _______ _______________ ашылды
(мемлекет кепілдік қарыз тартқан алушыңын шоты)
Жауапты орындаушы
_____________ ____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Ескеру:аббревиатуранның толық жазуы:
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты;
БСН – банктік сәйкестендіру номер.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне

Приложение 119-1
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
В ____________________________________________________________________
(центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета/ территориальное
подразделение казначейства центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета)
Заявка на присвоение кодов и открытие контрольных счетов наличности
по обслуживанию и погашению негосударственных займов, обеспеченных
государственной гарантией от "___" __________ ______ года
Сноска. Правила дополнены приложением 119-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование заемщика, привлекшего гарантированный государством заем)
Месторасположение
Сектор экономики
Ф.И.О. (при его наличии) руководителя заемщика, привлекшего гарантированный государством заем
Ф.И.О. (при его наличии) главного бухгалтера заемщика, привлекшего гарантированный государством заем
БИН заемщика, привлекшего гарантированный государством заем
Адрес заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, внесенный в государственный регистр, телефон, факс
Основание и наименование счета (нормативный правовой акт, на основании которого создан заемщик, привлекший гарантированный государством заем)
1
2
3
4
5
6
7
8
Руководитель заемщика, привлекшего гарантированный государством заем
(территориального подразделения казначейства центрального уполномоченного
органа по исполнению бюджета)
___________ ____________________________ (подпись) (расшифровка подписи)
Место печати
Отметка ответственного исполнителя
_________________________________ открыт "___" _______ ______ года
(код заемщика, привлекшего гарантированный государством заем)
_______________________________ открыт "___" _______ _________ года
(счет заемщика, привлекшего гарантированный государством заем)
Ответственный исполнитель _____________ ____________________ (подпись)
(расшифровка подписи)
Примечание: расшифровка аббревиатур:
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество;
БИН – бизнес-идентификационный номер.

119-2-қосымша
Нысан
______________________________________________
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган
Мемлекет кепілдік берген қарыз шотын және (немесе) шетел валютасында қызмет көрсету шотын ашуға өтінім
Ескерту. Ереже 119-2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№ т/т
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы
Бюджет түрі
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының орналасқан жерінің коды
Валюта түрі
Шот ашуға негіздеме
Шығыстар бағытының мақсаттары
Қаржыландыру көзі
Атауы
коды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
I. Мемлекет кепілдік берген шетел валютасындағы қарыз шоты
II. Шетел валютасындағы қызмет көрсету шоты
Мемлекет кепілдік берген қарыз тартқан қарыз алушының басшысы
_____________ _____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
мөр орны
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
119-3-қосымша
Нысан
__________________________________________________________________________
Бюджетті атқару жөніндегі орталық атқарушы орган/бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті
органның аумақтық қазынашылық бөлімшесі
Мемлекет кепілдік берген қарыз тартқан қарыз алушының атауын өзгертуге өтінім _____жылғы "___"____________
Ескерту. Ереже 119-3-қосымшамен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының коды
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының бұрынғы атауы
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының жаңа атауы
Өзгерістер енгізуге негіздеме
1
2
3
4
5
Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының (бюджетті атқару жөніндегі
орталық уәкілетті органның аумақтық қазынашылық бөлімшесінің) басшысы
_____________ _____________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Мөр орны
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
119-4-қосымша
Нысан
Мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарды өтеу және қызмет көрсету бойынша операцияларды жүргізуге өтінім

Приложение 119-2
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
В ______________________________________________________
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета
Заявка на открытие счета гарантированного государством займа и (или) счета обслуживания в иностранной валюте
Сноска. Правила дополнены приложением 119-2 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Заемщик, привлекший гарантированный государством заем
Вид бюджета
Код месторасположения заемщика, привлекшего гарантированный государством заем
Вид валюты
Основание для открытия счета
Цели направления расходов
Источник финансирования
Наименование
код
1
2
3
4
5
6
7
8
9
I. Счет гарантированного государством займа в иностранной валюте
II. Счет обслуживания в иностранной валюте
Руководитель заемщика, привлекшего гарантированный государством заем
(территориального подразделения казначейства центрального уполномоченного
органа по исполнению бюджета) _________ _______________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Место печати
Приложение 119-3
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
___________________________________________________________________
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета территориальное
подразделение казначейства центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета)
Заявка на изменение наименования заемщика, привлекшего гарантированный государством заем
Сноска. Правила дополнены приложением 119-3 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
от "__" ___________ ______ года
№ п/п
Код заемщика, привлекшего гарантированный государством заем
Прежнее наименование заемщика, привлекшего гарантированный государством заем
Новое наименование заемщика, привлекшего гарантированный государством заем
Основание внесения изменений
1
2
3
4
5
Руководитель заемщика, привлекшего гарантированный государством заем
(территориального подразделения казначейства центрального уполномоченного
органа по исполнению бюджета) ______________ _____________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Место печати
Приложение 119-4
к Правилам исполнения бюджета
и его кассового обслуживания
Форма
Заявка на проведение операций по обслуживанию и погашению негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией

Ескерту. Ереже 119-4-қосымшамен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 12.04.2022 № 397 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.09.2024 № 641 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1. Шот нөмірі ___________________________________________________
Астана қаласы бойынша қазынашылық департаменті
2. Өтінім нөмірі _________________________________________________
3. Төлем жасауды сұраймыз _______________________________________
(валюта түрі) (төлеуге жататын сома санмен және жазумен)
Төлемдер жүргізу туралы өтініш білдіреміз және осымен мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарға қызмет көрсету және оларды өтеу жөніндегі операцияларды жүргізуге өз келісімімізді растаймыз
_______________________________________________________________________
Төлем нұсқаулары
4. Қарыз берушінің атауы және мекенжайы
5. Төлем алушының (қарыз берушінің) атауы және мекен-жайы
5. Жеткізу деректемелері:
1) мемлекеттік емес қарыз туралы келісімнің нөмірі мен күні
6. Қаражат алушының атауы мен деректемелері және шот нөмірі
2) жобаның қысқаша сипаттамасы
7. төлем алушының корреспондент-банкінің атауы және деректемелері
3) төлемнің жалпы сомасы
8. ____________________
(уәкілетті тұлғаның - сенім білдірілген агенттің қолы)
4. _____________________________
Мөр орны (Қарыз алушының лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және қолы)
9. ____________________
(Мөр орны, қол қойған күні)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
120-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
Орталық атқарушы органның
аппарат басшысы (белгіленген
тәртіппен орталық атқарушы
органның аппарат басшысының
өкілеттіктері жүктелген
лауазымды адам), мұндай жоқ
болған жағдайда – бюджеттік
бағдарламалар әкімшісінің
басшысы
__________________________
(қолы) (ТАӘ)
____ жылы"___" _____________
Мөр орны
Мемлекеттік мекеменің иелігінде қалған тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуінен түскен акта түсімдері мен шығыстарының жоспары
Ескерту. 120-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2021 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кодтар
Атауы
Функционалдық топ _____________________ ____________________
Функционалдық кіші топ ________________ ____________________
Мемлекеттік мекеме ____________________ ____________________
Бюджеттік бағдарламалардың
әкімшісі ______________________________ ____________________
Бағдарлама ____________________________ ____________________
Кіші бағдарлама _______________________ ____________________
Тауарлардың (жұмыстардың,
қызметтердің) түрі ____________________ ____________________
Өлшем бірлігі мың.теңге
Жол Коды
Көрсеткіштер
Ерекшелік коды
Тоқсан бойынша сомасы
Жиыны
I
II
III
IV

Сноска. Правила дополнены приложением 119-4 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 12.04.2022 № 397 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра финансов РК от 25.09.2024 № 641 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Номер счета __________________________________________________
Департамент казначейства города Астана
2. Номер заявки _________________________________________________
3. Просим выплатить _____________________________________________
(вид валюты) (сумма, подлежащая выплате, цифрами и прописью)
Обращаемся с просьбой о проведение платежей и настоящим подтверждаем
свое согласие на проведение операций по обслуживанию и погашению
негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией
___________________________________________________________
Платежные инструкции
4. Наименование и адрес займодателя
5. Наименование и адрес получателя платежа (займодателя)
5. Реквизиты поставки:
1) номер и дата Соглашения о негосударственном займе
6. Наименование и реквизиты получателя средств, и номер счета
2) краткое описание проекта
7. Наименование и реквизиты банка-корреспондента получателя платежа
3) общая сумма платежа
8. __________________________
(подпись уполномоченного лица -
поверенного агента)
4. _____________________________
Место печати (должность, фамилия, имя, отчество
(при его наличии) и подпись Заемщика)
9. __________________________
(Место печати, дата подписания)
Приложение 120
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
"Утверждаю"
Руководитель аппарата
центрального исполнительного
органа (должностное лицо,
на которого в установленном
порядке возложены полномочия
руководителя аппарата
центрального исполнительного
органа), а в случаях отсутствия
таковых – руководитель
администратора бюджетных
программ
____________________________
(подпись) (ФИО)
"__"____________ ___ года.
Место печати
План поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг)
государственного учреждения, остающихся в его распоряжении
Сноска. Приложение 120 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2021 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Коды Наименование
Функциональная группа ___________________________________
Функциональная подгруппа ________________________________
Государственное учреждение _______________________________
Администратор бюджетных программ _______________________
Программа _______ _______________________________________
Подпрограмма ___________________________________________
Вид товаров (работ, услуг) _______ _________________________
Единица измерения тысяч тенге
Код строки
Показатели
Код специфики
Сумма по кварталам
Итого
I
II
III
IV

010
Барлығы кірістер
011
Қаржы жылының басындағы қаражат қалдығы
012
Ағымдағы жылдың түсімдері
020
Барлығы шығыстар, оның ішінде ерекшеліктер бойынша
021
олардың ішінде бюджет кірісіне аударуға жататыны
Қызмет көрсететін аумақтық қазынашылық бөлімшесі ___________________
(атауы)
Орталық атқарушы органның аппарат басшысы
(белгіленген тәртіппен орталық атқарушы
органның аппарат басшысының өкілеттіктері
жүктелген лауазымды тұлға), ал мұндай болмаған
жағдайда - мемлекеттік мекеменің басшысы __________________________
(қолы)            (ТАӘ)
Мөр орны
Мемлекеттік мекеменің тиісті құрылымдық
бөлімшесінің басшысы _________ __________________
(қолы)            (ТАӘ)
Жүйеге енгізілген және қабылданған __ ж. _______
Аумақтық қазынашылық бөлімшесінің
жауапты орындаушысы _________ __________________
(қолы)            (ТАӘ)
Мөртабан орны
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
121-қосымша
Нысан
"Келiсiлдi"
Бюджеттi атқару
жөнiндегi
уәкiлеттi органның
басшысы
____________________
(қолы) (ТАӘ)
20__ жылы "___"
____________
"Бекiтемiн"
Орталық атқарушы органның
аппарат басшысы
(белгiленген тәртiппен
орталық атқарушы органның
аппарат басшысының
өкiлеттiктерi жүктелген
лауазымды адам), олар жоқ
болған жағдайда - бюджеттiк
бағдарламалар әкiмшiсiнiң
басшысы
___________________________
(қолы) (ТАӘ)
20__ жылы "___" _____________
Мемлекеттiк мекеменiң иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi) сатудан түскен ақша түсiмдерi мен шығыстарының жиынтық жоспары
Ескерту. 121-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2021 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кодтар Атауы
Функционалдық топ _________ _____________________
Функционалдық кiшi топ _________ _____________________
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсі _________ _____________________
Бағдарлама _________ _____________________
Кiшi бағдарлама _________ _____________________
Тауарлардың (жұмыстардың,
көрсетілетін қызметтердiң) түрi _________ _____________________
Өлшем бiрлiгi: мың теңге
Жол коды
Көрсеткiштер
Ерекшелiк коды
Тоқсан бойынша сомасы
Жиыны
I
II
III
IV
010
Барлығы кiрiстер
011
Қаржы жылының басындағы қаражат қалдығы
012
Ағымдағы жылдың түсiмдерi
020
Барлығы шығыстар, оның iшiнде ерекшелiктер бойынша
021
оның iшiнде, бюджет кiрiсiне аударуға жататыны
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң
тиiстi құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы _________ __________________
(қолы)            (ТАӘ)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
122-қосымша
Нысан
__ ж. "___" ___________
Мемлекеттік мекеменің тауарларын (жұмыстарын, көрсетілетін
қызметтерін) өткізуден түсетін түсімдер мен
шығыстардың жоспары
Кодтар Атауы
Функционалдық топ _____________________ _____________________________
Функционалдық кіші топ ________________ _____________________________
Мемлекеттік мекеме ____________________ _____________________________
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі _________________________________
Бағдарлама ____________________________ _____________________________
Кіші бағдарлама _______________________ _____________________________
Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) түрі ________________________
Өлшем бірлігі мың. теңге
Жол Коды
Көрсеткіштер
Ерекшелік коды
Тоқсан бойынша сомасы
Жиыны
I
II
III
IV
010
Барлығы кірістер
011
Қаржы жылының басындағы қаражат қалдығы
012
Ағымдағы жылдың түсімдері
020
Барлығы шығыстар, оның ішінде ерекшеліктер бойынша
021
олардың ішінде бюджет кірісіне аударуға жататыны
Мемлекеттік мекеме басшының Т.А.Ә.:
Мемлекеттік мекеменің тиісті құрылымдық
бөлімшесі басшысының Т.А.Ә.:
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
123-қосымша
Нысан
"Бекiтемiн"
Орталық атқарушы органның
аппарат басшысы (белгiленген
тәртiппен орталық атқарушы
органның аппарат басшысының
өкiлеттiктерi жүктелген
лауазымды адам), олар жоқ
болған жағдайда – бюджеттiк
бағдарламалар әкiмшiсiнiң
басшысы
____________________________
(қолы) (ТАӘ)
_ жылы "___" ______________
Мөр орны
Мемлекеттiк мекемелердiң иелiгiнде қалған тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi) сатудан түскен ақша түсiмдерi мен шығыстарының жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтама

010
Всего доходы
011
Остаток средств на начало финансового года
012
Поступления текущего года
020
Всего расходы, в том числе по спецификам
021
из них, подлежит перечислению в доход бюджета
Обслуживающее территориальное подразделение казначейства ___________________
(наименование)
Руководитель аппарата центрального исполнительного органа (должностное лицо,
на которого в установленном порядке возложены полномочия руководителя
аппарата центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых -
руководитель государственного учреждения ______ _____________ (подпись) (ФИО)
Место печати
Руководитель соответствующего структурного подразделения государственного
учреждения _____________ _____________ (подпись) (ФИО)
Принято и введено в систему ______________________ ____ года. (дата)
Ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства
______________ _____________ (подпись) (ФИО)
Место штампа
Приложение 121
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
"Согласовано"
Руководитель уполномоченного
органа по исполнению бюджета
___________________________
(подпись) (ФИО)
" "_________ __ года.
"Утверждаю"
Руководитель аппарата центрального
исполнительного органа
(должностное лицо, на которое
в установленном порядке
возложены полномочия руководителя
аппарата центрального исполнительного
органа), а в случаях отсутствия таковых –
руководителя администратора бюджетных
программ
_________________________________
(подпись) (ФИО)
"__"_________ __ года.
Место печати
"__"_________________ __ года.
Сводный план поступлений и расходов денег от реализации
государственным учреждением товаров (работ, услуг), остающихся в его распоряжении
Сноска. Приложение 121 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2021 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Коды Наименование
Функциональная группа __________________________________
Функциональная подгруппа ________ ______________________
Администратор бюджетных программ ______________________
Программа _____________________________________________
Подпрограмма __________________________________________
Вид товаров (работ, услуг) ________________________________
Единица измерения: тысяч тенге
Код строки
Показатели
Код специфики
Сумма по кварталам
Итого
I
II
III
IV
010
Всего доходы
011
Остаток средств на начало финансового года
012
Поступления текущего года
020
Всего расходы, в том числе по спецификам
021
из них, подлежит перечислению в доход бюджета
Руководитель соответствующего структурного подразделения администратора
бюджетных программ ___________ ________________ (подпись) (ФИО)
Приложение 122
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
План
поступлений и расходов денег от реализации товаров
(работ, услуг) государственного учреждения,
остающихся в его распоряжении
от "___"___________ __ г.
Коды
Наименование
Функциональная группа ______________________
Функциональная подгруппа ______________________
Госучреждение ______________________
Администратор бюджетных программ ______________________
Программа ______________________
Подпрограмма ______________________
Вид товаров (работ, услуг) ______________________
Единица измерения тыс. тенге
Коды строки
Показатели
Код специфики
Сумма по кварталам
Итого
I
II
III
IV
010
Всего доходы
011
Остаток средств на начало финансового года
012
Поступления текущего года
020
Всего расходы, в том числе по спецификам
021
из них, подлежит перечислению в доход бюджета
Ф.И.О руководителя государственного учреждения:
Ф.И.О руководителя соответствующего структурного подразделения
государственного учреждения:
Приложение 123
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового обслуживания
"Утверждаю"
Руководитель аппарата
центрального исполнительного
органа (должностное лицо,
на которое в установленном
порядке возложены полномочия
руководителя аппарата
центрального исполнительного
органа), а в случаях отсутствия
таковых – руководитель
администратора бюджетных
программ
___________________________
(подпись) (ФИО)
"__" __________ __ года.
Место печати
Справка о внесении изменений в план поступлений и расходов денег от реализации
государственным учреждением товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении

Ескерту. 123-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2021 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кодтар Атауы
Функционалдық топ _________ __________________
Функционалдық кiшi топ _________ __________________
Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi _________ __________________
Мемлекеттiк мекеме _________ __________________
Бағдарлама _________ __________________
Кiшi бағдарлама _________ __________________
Тауарлардың (жұмыстардың,
көрсетілетін қызметтердiң) түрi _________ __________________
Өлшем бiрлiгi: мың теңге
Жол коды
Көрсеткiштер
Ерекшелiк коды
Тоқсан бойынша сомасы
Жиыны
I
II
III
IV
010
Барлығы кiрiстер
011
Қаржы жылының басындағы қаражат қалдығы
012
Ағымдағы жылдың түсiмдерi
020
Барлығы шығыстар, оның iшiнде ерекшелiктер бойынша
021
оның iшiнде, бюджет кiрiсiне аударуға жататыны
Қызмет көрсететiн аумақтық қазынашылық бөлiмшесi
__________________________________________________________________
(атауы)
Орталық атқарушы органның аппарат басшысы
(белгiленген тәртiппен орталық атқарушы органның
аппарат басшысының өкiлеттiктерi жүктелген
лауазымды тұлға), ал олар болмаған жағдайда –
мемлекеттiк мекеменiң басшысы ________ ___________________________
(қолы)            (ТАӘ)
Мөр орны
Мемлекеттiк мекеменiң тиiстi құрылымдық
бөлiмшесiнiң басшысы ________ ___________________________________
(қолы)            (ТАӘ)
Қабылданған және жүйеге енгiзiлген __ ж. ______________________
Аумақтық қазынашылық бөлiмшесiнiң
жауапты орындаушысы ___________ _____________________________
(қолы)            (ТАӘ)
Мөртабан орны
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
124-қосымша
Нысан
"Келiсiлдi"
Бюджеттi атқару
жөнiндегi
уәкiлеттi органның
басшысы
____________________
(қолы) (ТАӘ)
20__ жылы "___"
____________
"Бекiтемiн"
Орталық атқарушы органның
аппарат басшысы
(белгiленген тәртiппен
орталық атқарушы органның
аппарат басшысының
өкiлеттiктерi жүктелген
лауазымды адам), олар жоқ
болған жағдайда - бюджеттiк
бағдарламалар әкiмшiсiнiң
басшысы
___________________________
(қолы) (ТАӘ)
20__ жылы "___" _____________
Мөр орны
__ жылы ______ арналған мемлекеттiк мекемелермен олардың иелiгiнде қалған тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi) сатудан түскен ақша түсiмдерi мен шығыстарының жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзу туралы анықтама
Ескерту. 124-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2021 № 251 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Функционалдық топ _______ ____________________
Функционалдық кiшi топ _______ ____________________
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi _______ ____________________
Бағдарлама _______ ____________________
Кiшi бағдарлама _______ ____________________
Тауарлардың (жұмыстардың,
көрсетілетін қызметтердiң) түрi _______ ____________________
Өлшем бiрлiгi: мың теңге
Жол коды
Көрсеткiштер
Ерекшелiк коды
Тоқсан бойынша сомасы
Жиыны
I
II
III
IV
010
Барлығы кiрiстер
011
Қаржы жылының басындағы қаражат қалдығы
012
Ағымдағы жылдың түсiмдерi
020
Барлығы шығыстар, оның iшiнде ерекшелiктер бойынша
021
Оның iшiнде бюджеттiк кiрiсiне жататыны
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң
тиiстi құрылымдық бөлiмшесiнiң
басшысы _________ ______________________
(қолы)            (ТАӘ)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
125-қосымша
Нысан
__ ж. "___" ___________
Мемлекеттік мекеменің тауарларын (жұмыстарын, көрсетілетін
қызметтерін) өткізуден түсетін түсімдер мен шығыстардың
жоспарына өзгерістер енгізу туралы анықтама
Кодтар Атауы ___________________________________________________
Функционалдық топ _____________________ _____________________________
Функционалдық кіші топ ________________ _____________________________
Мемлекеттік мекеме ____________________ _____________________________
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі _________________________________
Бағдарлама ____________________________ _____________________________
Кіші бағдарлама _______________________ _____________________________
Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) түрі ________________________
Өлшем бірлігі мың. теңге
Жол Коды
Көрсеткіштер
Ерекшелік коды
Тоқсан бойынша сомасы
Жиыны
I
II
III
IV
010
Барлығы кірістер
011
Қаржы жылының басындағы қаражат қалдығы
012
Ағымдағы жылдың түсімдері
020
Барлығы шығыстар, оның ішінде ерекшеліктер бойынша
021
олардың ішінде бюджет кірісіне аударуға жататыны
Мемлекеттік мекеме басшының Т.А.Ә.:
Мемлекеттік мекеменің тиісті құрылымдық
бөлімшесі басшысының Т.А.Ә.:
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
126-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
Аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың,
кенттің, ауылдық округтің әкімі
_____________________________________
(қолды таратып жазу, Т.А.Ә.)
__ ж. "___" ______________________М.О.
__ жылға арналған аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент,
ауылдық округ әкімдерінің жергілікті өзін-өзі басқару
функцияларын іске асыруға бағытталған ақшаның түсімдері мен
шығыстарының жоспары
Өлшем бірлігі мың теңге
Р/с
Кірістер мен шығыстардың атауы
Тоқсан бойынша сомасы
Осы жылға барлығы
1-тоқсан
2-тоқсан
3-тоқсан
4-тоқсан
1
Кірістердің барлығы:
оның ішінде:
аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімдерінің иелігіндегі меншікті жалға (жалдауға) беруден түсетін кірістер
сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастырғаны үшін төлемақылар
әкімшілік құқық бұзушылық үшін аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімдері өндіріп алатын айыппұлдар
жеке және заңды тұлғалардың ерікті алымдары
өзге де көздер
2
Шығыстардың барлығы:
оның ішінде шығыстардың бағыттары бойынша:
………
3
Осы жылға барлығы:
Әкім аппаратының басшысы ___________ _______________________
(Т.А.Ә.) (қолды таратып жазу)
Бас бухгалтер ___________ _______________________
(Т.А.Ә.) (қолды таратып жазу)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
127-қосымша
Нысан
Өкілдік шығындар нормасы

Сноска. Приложение 123 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2021 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Коды
Наименование
Функциональная группа __________________________________
Функциональная подгруппа _______________________________
Администратор бюджетных программ ______________________
Государственное учреждение ______________________________
Программа ______________________________________________
Подпрограмма ___________________________________________
Вид товаров (работ, услуг) _________________________________
Единица измерения: тысяч тенге
Код строки
Показатели
Код специфики
Сумма по кварталам
Итого
I
II
III
IV
010
Всего доходы
011
Остаток средств на начало финансового года
012
Поступления текущего года
020
Всего расходы, в том числе по спецификам
021
из них, подлежит перечислению в доход бюджета
Обслуживающее территориальное подразделение казначейства
________________________ (наименование)
Руководитель аппарата центрального исполнительного органа (должностное лицо,
на которое в установленном порядке возложены полномочия руководителя аппарата
центрального исполнительного органа), а в случаях отсутствия таковых -
руководитель государственного учреждения ____________ ___________
Место печати (подпись) (ФИО)
Руководитель соответствующего структурного подразделения государственного
учреждения ____________ ____________ (подпись) (ФИО)
Принято и введено в систему _____________ __ года.
Ответственный исполнитель территориального подразделения казначейства
___________ ______________________ (подпись) (ФИО)
Место штампа
Приложение 124
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
"Согласовано"
Руководитель уполномоченного
органа по исполнению бюджета
_________________________
(подпись) (ФИО)
"_"_________ __ года.
"Утверждаю"
Руководитель аппарата центрального
исполнительного органа (должностное лицо,
на которое в установленном порядке возложены
полномочия руководителя аппарата
центрального исполнительного органа),
а в случаях отсутствия таковых – руководителя
администратора бюджетных программ
_________________________________
(подпись) (ФИО)
"__"_________ __ года.
Место печати
Справка о внесении изменений в сводный план поступлений и расходов денег,
от реализации государственным учреждением товаров (работ, услуг),
остающихся в его распоряжении на _________ __ года.
Сноска. Приложение 124 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2021 № 251 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Функциональная группа ________ __________________________
Функциональная подгруппа _______________________________
Администратор бюджетных программ ________ ______________
Программа ______________________________________________
Подпрограмма ___________________________________________
Вид товаров (работ, услуг) ________________________________
Единица измерения: тысяч тенге
Код строки
Показатели
Код специфики
Сумма по кварталам
Итого
I
II
III
IV
010
Всего доходы
011
Остаток средств на начало финансового года
012
Поступления текущего года
020
Всего расходы, в том числе по спецификам
021
из них, подлежит перечислению в доход бюджета
Руководитель соответствующего структурного подразделения администратора
бюджетных программ _________ _______________________ (подпись) (ФИО)
Приложение 125
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Справка
о внесении изменений в план поступлений и расходов
денег от реализации государственным учреждением товаров
(работ, услуг), остающихся в их распоряжении
от "___"_____________ г.
Коды
Наименование
Функциональная группа ______________________
Функциональная подгруппа ______________________
Госучреждение ______________________
Администратор
бюджетных программ ______________________
Программа ______________________
Подпрограмма ______________________
Вид товаров (работ, услуг) ______________________
Единица измерения тыс. тенге
Код
строки
Показатели
Код
специфики
Сумма по кварталам
Итого
I
II
III
IV
010
Всего доходы
011
Остаток средств на начало финансового года
012
Поступления текущего года
020
Всего расходы, в том числе по спецификам
021
из них, подлежит перечислению в доход бюджета
Ф.И.О руководителя государственного учреждения:
Ф.И.О руководителя соответствующего структурного подразделения
государственного учреждения:
Приложение 126
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
"Утверждаю"
Аким города районного значения,
села, поселка, сельского округа
___________________
(подпись, Ф.И.О.)
"__"_________ __ г.
М.П.
План поступлений и расходов денег, направленных
на реализацию акимами города районного значения,
села, поселка, сельского округа функций местного
самоуправления на ___ год
№ п/п
Наименование поступлений и расходов
Сумма по кварталам
Итого на год
1-квартал
2-квартал
3- квартал
4-квартал
1
Всего поступлений:
в том числе:
доходы от имущественного найма (аренды) государственного имущества, находящегося в управлении акимов города районного значения, села, поселка, сельского округа
плата за размещение наружной (визуальной) рекламы
штрафы, взимаемые акимами города районного значения, села, поселка, сельского округа за административные правонарушения
добровольные сборы физических и юридических лиц
иные источники
2
Всего расходов:
в том числе по направлениям расходов:
........
3
Итого на год:
Руководитель аппарата акима ___________ _________________
(Ф.И.О.) (Подпись)
Главный бухгалтер ___________ _________________
(Ф.И.О.) (Подпись)
Приложение 127
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
Нормы представительских затрат

Ескерту. 127-қосымша алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
128-қосымша
Нысан
Қаржы агенттіктерін банктік операциялардың жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын, мемлекеттің жүз пайыз қатысуы бар банктер мен
ұйымдар үшін республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттерді
міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етпей алатын қаржы
агенттіктерінің тізбесіне енгізу өлшемдері
Р/с
Атауы
Есеп
Ұсынылатын мәндер
Түсініктемелер
1
2
3
4
5
1
Жеке қаражатты пайдалану коэффициенті
ЖК/Нбер
>1
Жеке қаражатты пайдалану коэффициенті жеке капиталдың жұмыс операцияларында қаншалықты пайдаланылатындығын көрсетіп отыр.
2
Жеке қаражат көздерінің артығы (жетіспеуі)
ЖК/ИА
>1
Жеке қаражат көздерінің артығы (жетіспеуі). Көрсеткіштің серпіндегі өсуі қаржылық жағдайының жақсару жағына банктің нысаналы қызметі туралы куәландырады.
3
Капиталдағы пайда үлесінің коэффициенті
(ЖК-ЖарК)/ЖК
>0,1
Капиталдағы пайда үлесінің коэффициенті банк капиталының қандай бөлігі пайда есебінен қалыптасқанын көрсетеді.
4
Жеке капиталдың рентабельділігі (RОЕ)
Пд/ЖК
>0,2
Жеке капиталдың рентабельділігі (RОЕ) жеке капиталды пайдалану тиімділігін көрсетеді
Негізгі қысқартулар:
ЖК - жеке капитал
Нбер - несие портфелі
ША - шашыратылған активтер
ЖарК - жарғылық капитал
Пд – пайда
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
129-қосымша
Нысан
Қаржы агенттіктерін басқа қаржы агенттіктері үшін республикалық
бюджеттен бюджеттік кредиттерді міндеттемелердің орындалуын
қамтамасыз етпей алатын қаржы агенттіктерінің тізбесіне
енгізу өлшемдері

Сноска. Приложение 127 исключена приказом Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
Приложение 128
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
Критерии
включения финансовых агентств в перечень финансовых агентств,
получающих бюджетные кредиты из республиканского бюджета без
обеспечения исполнения обязательств для банков и организаций со
стопроцентным участием государства, осуществляющих
отдельные виды банковских операций
№ п/п
Наименование
Расчет
Рекомендуемые значения
Комментарии
1
2
3
4
5
1
Коэффициент использования собственных средств
СК/Сзад
> 1
Коэффициент использования собственных средств показывает, насколько собственный капитал используется в работающих операциях.
2
Излишек (недостаток) источников собственных средств
СК/ИА
> 1
Излишек (недостаток) источников собственных средств. Рост показателя в динамике свидетельствует о целенаправленной деятельности банка в сторону улучшения финансового положения.
3
Коэффициент доли прибыли в капитале
(СК - УК)/СК
> 0,1
Коэффициент доли прибыли в капитале показывает, какая часть банковского капитала сформирована за счет прибыли.
4
Рентабельность собственного капитала (ROE)
Пр/СК
> 0,2
Рентабельность собственного капитала (ROE) показывает эффективность использования собственного капитала.
Основные сокращения:
СК - собственный капитал
Сзад - ссудный портфель
ИА - иммобилизованные активы
УК - уставный капитал
Пр - прибыль
Приложение 129
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания

Ескерту. 129-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
Р/с
Атауы
Есеп
Ұсынылатын мәндер
Түсініктемелер
1
2
3
4
5
1
Қаржылық тәуелсіздігі коэффициенті*
ЖК/ЖА
0.5-0.8
Қаржылық тәуелсіздігі коэффициенті қаржы агенттіктерінің қарыздардан тәуелділігін сипаттайды. Жеке капитал мөлшерін жиынтық активке бөлуден алынған бөлінді ретінде есептеледі. Коэффициенттің мәні қаншалықты төмен болса, компанияның қарыздары көбірек, төлем қабілетсіздігі тәуекелі де жоғары.
2
Пайыздарды жабу коэффициенті
Салық салуға дейінгі табыс және кредиттер бойынша сыйақылар/есептелген сыйақы сомасы
>1
Пайыздарды жабу коэффициенті кредит берушілердің ұсынылған кредит үшін пайыздарды төлемеуден қорғалу дәрежесін сипаттайды. Осы көрсеткіш пайыздарды төлеу үшін пайдаланылатын рұқсат етілетін пайданы төмендету деңгейін анықтауға мүмкіндік береді. Салықтарды ұстағанға дейінгі табысты және кредиттер бойынша сыйақыны кредиттер бойынша есептелген сыйақы сомасына бөлу жолымен есептеледі.
3
Ағымдағы өтімділік коэффициенті*
АҚ/ҚМ
1-2
Ағымдағы өтімділік коэффициенті айналым қаражатын қысқа мерзімді міндеттемелерге бөлуден алынған бөлінді ретінде есептеледі және кәсіпорынның қысқа мерзімді міндеттемелерді өтеу үшін қаражатының жеткілікті екендігін көрсетеді.
4
Таза айналым капиталы
АА-ҚМ
>0
Таза айналым капиталы айналым активтері мен қысқа мерзімді міндеттемелер арасындағы айырма ретінде есептеледі.
* даму институттарын, қаржы ұйымдарын басқару және ұлттық экономиканы дамыту үшін басқару мен оңтайландыруға құрылған ұлттық басқарушы холдингтері үшін, сондай-ақ агроөнеркәсiп кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтiң еншiлес ұйымдары үшін маусымдылыққа байланысты қаржылық тәуелсіздік коэффиценті мен ағымдағы өтімділік коэффицентінің ұсынылған мәнінен артуына жол беріледі.
Негізгі қысқартулар:
ЖК - жеке капитал
ЖА - жиынтық актив
АҚ - айналым қаражаты
ҚМ - қысқа мерзімді міндеттемелер
АА - айналым активтері
Бюджеттің атқарылуы
және оған кассалық қызмет
көрсету Ережесіне
130-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынылады;
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналастырылған: https://www.gov.kz/;
Әкімшілік деректер нысанының атауы: Жергілікті атқарушы орган борышының жай-күйі туралы есеп;
Әкімшілік дереккөздер нысанының индексі (нысан атауының әріптік-сандық қысқаша көрінісі): МБЕ-3;
Кезеңділік: тоқсан сайын;
Есепті кезең: 20 ___ жыл ___ тоқсан;
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары;
Ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-на дейін (қоса алғанда).
Жергілікті атқарушы орган борышының жай-күйі туралы есеп

Сноска. Приложение 129 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
Форма
Критерии
включения финансовых агентств в перечень финансовых
агентств, получающих бюджетные кредиты из республиканского
бюджета без обеспечения исполнения обязательств для прочих
финансовых агентств
№ п/п
Наименование
Расчет
Рекомендуемые значения
Комментарии
1
2
3
4
5
1
Коэффициент финансовой независимости*
СК/СА
0.5-0.8.
Коэффициент финансовой независимости характеризует зависимость финансовых агентств от займов.
Рассчитывается как частное от деления размера собственного капитала на суммарный актив. Чем ниже значение коэффициента, тем больше займов у компании, тем выше риск неплатежеспособности.
2
Коэффициент покрытия процентов
Доход до налогообложения и вознаграждения по кредитам/сумма начисленного вознаграждения
> 1
Коэффициент покрытия процентов характеризует степень защищенности кредиторов от невыплаты процентов за предоставленный кредит. Этот показатель позволяет определить допустимый уровень снижения прибыли, используемой для выплаты процентов. Рассчитывается путем деления дохода до удержания налогов и вознаграждения по кредитам на сумму начисленного вознаграждения по кредитам.
3
Коэффициент текущей ликвидности*
ОС/КО
1-2
Коэффициент текущей ликвидности рассчитывается как частное от деления оборотных средств на краткосрочные обязательства и показывает достаточно ли у предприятия средств, которые могут быть использованы для погашения краткосрочных обязательств.
4
Чистый оборотный капитал
ОА-КО
> 0
Чистый оборотный капитал рассчитывается как разность между оборотными активами и краткосрочными обязательствами.
* для национальных управляющих холдингов, созданных для
управления и оптимизации управления институтами развития, финансовыми
организациями и развития национальной экономики, а также для дочерних
организаций национального управляющего холдинга в сфере
агропромышленного комплекса в связи с сезонностью допустимо
превышение коэффициентов над рекомендуемыми значениями.
Основные сокращения:
СК - собственный капитал
СА - суммарный актив
ОС - оборотные средства
КО - краткосрочные обязательства
ОА - оборотные активы
Приложение 130
к Правилам исполнения бюджета
и его кассового обслуживания
утвержденного настоящим приказом

Ескерту. 130-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 11.06.2024 № 353 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қарыздың /кредиттің нөмірі және қол қойылған күні
Жобаның атауы
Қарыз/кредит валютасы
Қарыздың /кредиттің қол қойылған сомасы
Бастапқы есеп беру кезеңіндегі негізгі борыштың қалдығы
Игерілген қарыз/кредит қаражаты (түсті)
есепті кезеңнің басына
1
2
3
4
5
6
7
I бөлім. Республикалық бюджеттен берілген кредиттер
1) әлеуметтік-экономикалық дамудың орташа мерзімді жоспары шеңберінде бюджеттік инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) іске асыруға арналған;
1.
2) үкіметтік сыртқы қарыздар шеңберінде;
3) қолма-қол ақшаның болжамды тапшылығы кезінде.
Бөлім бойынша жиыны:
II бөлім. Жергілікті атқарушы органдар бұрын тартқан кредиттер
1) әкімнің кепілдігімен;
2) басқа көздерден.
Бөлім бойынша жиыны:
III бөлім. Ішкі мемлекеттік қарыз алу
1) мемлекеттік бағалы қағаздар эмиссиясы
Бөлім бойынша жиыны:
IV бөлім. Сыртқы мемлекеттік қарыз алу
1) қарыз шарты;
2) мемлекеттік бағалы қағаздар эмиссиясы;
Бөлім бойынша жиыны:
БАРЛЫҒЫ
кестенің жалғасы
Игерілген (түскен) қарыз/кредит қаражаты
Негізгі борышты өтеу
Есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша негізгі борыштың қалдығы
Есепті кезеңнің басындағы жағдай бойынша төлемдердің басынан бастап барлығы
есепті кезеңде
есепті кезеңде
тиесілі төлемдер
жүргізілген төлемдер
күні
сомасы
күні
сомасы
8
9
10
11
12
13
14
Атауы _____________________________________________
Мекенжайы ___________________________
Телефоны __________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _______________________
Орындаушы
___________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
______________________________________
қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
___________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
______________________________________
қолы
Мөрдің орны
"Жергілікті атқарушы орган борышының жай-күйі туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме (кезеңділік – тоқсан сайын)
Әдіснамалық түсіндірмелер:
Есеп тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-на дейін (қоса алғанда) жасалады.
Есеп:
бөлімнің символы мен атауын көрсете отырып, әр бөлім бойынша бөлек;
қарыз/кредит валютасындағы барлық сандық бағандар бойынша "Барлығы" деген қорытынды жолды қарыз/кредит валютасында және "Бөлімі бойынша жиыны" деген қорытынды жолды теңгеде көрсете отырып, қарыз/кредит валютасында қарыз/кредит шартына сәйкес әрбір қарыз/кредит бойынша бөліністе бөлек толтырылады.
Көрсеткіштерді теңгеде келтіру есепті кезеңнің соңғы күнтізбелік күні Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен айқындалған валюта айырбастаудың ресми бағамы бойынша жүргізіледі.
1-бағанда реті бойынша нөмірленуі көрсетіледі және кейінгі ақпарат реті бойынша нөмірлеуді үзбеуге тиіс;
2-бағанда қарыздың/кредиттің нөмірі мен қол қойылған күні көрсетіледі;
3-бағанда қол қойылған қарыз/кредит шартына сәйкес қарыз/кредит жобасының атауы не мемлекеттік бағалы қағаздар шығарылған жағдайда қарыз алу мақсаты көрсетіледі;
4-бағанда тартылған қарыз/кредит валютасы көрсетіледі;
5-бағанда қол қойылған қосымша келісімдерді ескере отырып, қол қойылған қарыз/кредит сомасы көрсетіледі;
6-бағанда есепті кезеңнің басындағы негізгі борыштың қалдығы көрсетіледі;
7-бағанда есепті кезеңнің басында қарыз/кредит қаражатының қанша игерілгені көрсетіледі;

Сноска. Приложение 130 - в редакции приказа Министра финансов РК от 11.06.2024 № 353 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета;
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
https://www.gov.kz/;
Наименование формы административных данных:
Отчет о состоянии долга местного исполнительного органа;
Индекс формы административных данных (краткое буквенно-цифровое выражение
наименования формы): МБЕ-3;
Периодичность: ежеквартально;
Отчетный период: ___ квартал 20___ год;
Круг лиц, представляющих информацию: местные исполнительные органы областей,
городов республиканского значения и столицы;
Срок представления: до 10 (включительно) числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Отчет о состоянии долга местного исполнительного органа
Номер и дата подписания займа/кредита
Наименование проекта
Валюта займа/кредита
Подписанная сумма займа/кредита
Остаток основного долга на начало отчетного периода
Освоено (поступило) средств займа/кредита
на начало отчетного периода
1
2
3
4
5
6
7
Раздел I. Кредиты, предоставленные из республиканского бюджета
1) на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ) в рамках среднесрочного плана социально-экономического развития;
1.
2) в рамках правительственных внешних займов;
3) при прогнозном дефиците наличности.
Итого по разделу:
Раздел II. Кредиты, ранее привлеченные местными исполнительными органами
1) под гарантию акима;
2) с других источников.
Итого по разделу:
Раздел III. Внутреннее государственное заимствование
1) эмиссия государственных ценных бумаг
Итого по разделу:
Раздел IV. Внешнее государственное заимствование
1) договор займа;
2) эмиссия государственных ценных бумаг.
Итого по разделу:
ВСЕГО
продолжение таблицы
Освоено (поступило) средств займа/кредита
Погашено основного долга
Остаток основного долга на конец отчетного периода
Всего с начала выплат по состоянию на начало отчетного периода
в отчетном периоде
в отчетном периоде
платежи причитающиеся
платежи произведенные
дата
сумма
дата
сумма
8
9
10
11
12
13
14
Наименование __________________________________
Адрес
__________________________
Телефон _______________________________________
Адрес электронной почты ________________________
Исполнитель
_______________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
_______________________________
подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
_______________________________
подпись
Место для печати
Пояснение по заполнению формы административных данных "Отчет о состоянии долга местного исполнительного органа" (периодичность – ежеквартальная)
Методологические пояснения:
Отчет составляется ежеквартально, до 10 (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
Отчет заполняется:
отдельно по каждому разделу с указанием символа и названия раздела;
отдельно в разрезе по каждому займу/кредиту в соответствии с договором займа/кредита в валюте займа/кредита с подведением итоговой строки "Всего" по всем числовым графам в валюте займа/кредита и итоговой строки "Итого по разделу" в тенге.
Приведение показателей к тенге производится по официальным курсам обмена валют, определенным в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, на последний календарный день отчетного периода.
в графе 1 указывается нумерация по порядку, и последующая информация не должна прерывать нумерацию по порядку;
в графе 2 указываются номер и дата подписания займа/кредита;
в графе 3 указывается наименование проекта займа/кредита в соответствии с подписанным договором займа/кредита, либо цель заимствования в случае выпуска государственных ценных бумаг;
в графе 4 указывается валюта привлеченного займа/кредита;
в графе 5 указывается подписанная сумма займа/кредита с учетом подписанных дополнительных соглашений;
в графе 6 указывается остаток основного долга на начало отчетного периода;
в графе 7 указывается сколько освоено средств займа/кредита на начало отчетного периода;

8 және 9-бағандарда игерілген күні мен игеру сомасына бөлініп, есепті кезеңде қарыз/кредит қаражатының барлығы қанша игерілгені көрсетіледі, қарыз/кредит қаражаты қайтарылған не қарыз/кредит бойынша міндеттемелер берілген жағдайда сома "-" белгісімен көрсетіледі;
10-бағанда қарыз/кредит шартының қолданысы басталғаннан бастап және есепті кезеңнің басындағы жағдай бойынша негізгі борышты өтеу бойынша қанша төлем жүргізілгені көрсетіледі;
11-бағанда есепті кезеңде негізгі борышты өтеу бойынша тиесілі төлемдер көрсетіледі (төлемдер кестесіне сәйкес);
12 және 13-бағандарда есепті кезеңде негізгі борышты өтеу бойынша нақты жүргізілген төлемдер күні мен сомасына бөле отырып көрсетіледі;
14-бағанда есепті кезеңнің соңындағы негізгі борыштың қалдығы көрсетіледі.
Арифметикалық-логикалық бақылау:
6-баған = алдыңғы кезеңнің 14-бағаны;
7-баған = алдыңғы кезеңнің 7 + 9-бағандары;
10-баған = алдыңғы кезеңнің 10 + 13-бағандары;
14-баған = 6-баған + 9-баған – 13-баған.
Бюджеттің атқарылуы
және оған кассалық қызмет
көрсету Ережесіне
131-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсынылады;
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналастырылған: https://www.gov.kz/;
Әкімшілік деректер нысанының атауы: Жергілікті атқарушы органдардың борышына қызмет көрсету туралы есеп;
Әкімшілік дереккөздер нысанының индексі (нысан атауының әріптік-сандық қысқаша көрінісі): БҚКЕ-3;
Кезеңділік: тоқсан сайын;
Есепті кезең: 20 ___ жыл ___ тоқсан;
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары;
Ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-на дейін (қоса алғанда).
Жергілікті атқарушы органдардың борышына қызмет көрсету туралы есеп
Ескерту. 131-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 11.06.2024 № 353 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қарызға/кредитке қол қойылған күні және нөмірі
Жобаның атауы
Қарыз/кредит валютасы
Қарыздың /кредиттің қол қойылған сомасы
Сыйақы төлемдері
Есепті кезеңнің басындағы жағдай бойынша төлемдердің басынан бастап барлығы
есепті кезеңде
тиесілі төлемдер
жүргізілген төлемдер
күні
сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
I Бөлім. Республикалық бюджеттен берілген кредиттер
1) әлеуметтік-экономикалық дамудың орташа мерзімді жоспары шеңберінде бюджеттік инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) іске асыруға;
1.
2) үкіметтік сыртқы қарыздар шеңберінде;
3) қолма-қол ақшаның болжамды тапшылығы кезінде.
Бөлім бойынша жиыны:
II Бөлім. Жергілікті атқарушы орган бұрын тартқан кредиттер

в графах 8 и 9 указывается сколько всего освоено средств займа/кредита в отчетном периоде с разбивкой на дату и сумму освоения, в случае возврата средств займа/кредита, либо передачи обязательств по займу/кредиту сумма указывается со знаком "-";
в графе 10 указывается сколько всего выплат по погашению основного долга было произведено с начала действия договора займа/кредита и по состоянию на начало отчетного периода;
в графе 11 указываются причитающиеся платежи по погашению основного долга в отчетном периоде (согласно графика платежей);
в графах 12 и 13 указываются фактически произведенные платежи по погашению основного долга в отчетном периоде с разбивкой на дату и сумму;
в графе 14 указывается остаток основного долга на конец отчетного периода.
Арифметико-логический контроль:
графа 6 = графа 14 предыдущего периода;
графа 7 = графы 7 + 9 предыдущего периода;
графа 10 = графы 10 + 13 предыдущего периода;
графа 14 = графа 6 + графа 9 – графа 13.
Приложение 131
к Правилам исполнения бюджета
и его кассового обслуживания
утвержденного настоящим приказом
Сноска. Приложение 131 - в редакции приказа Министра финансов РК от 11.06.2024 № 353 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета;
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
https://www.gov.kz/;
Наименование формы административных данных: Отчет об обслуживании долга
местного исполнительного органа;
Индекс формы административных данных (краткое буквенно-цифровое выражение
наименования формы): БҚКЕ-3;
Периодичность: ежеквартально;
Отчетный период: ___ квартал 20___ год;
Круг лиц, представляющих информацию: местные исполнительные органы областей,
городов республиканского значения, столицы;
Срок представления: до 10 (включительно) числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Отчет об обслуживании долга местного исполнительного органа
Номер и дата подписания займа/ кредита
Наименование проекта
Валюта займа/ кредита
Подписанная сумма займа/ кредита
Платежи вознаграждения
всего с начала выплат по состоянию на начало отчетного периода
в отчетном периоде
платежи причитающиеся
платежи произведенные
дата
сумма
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Раздел I. Кредиты, предоставленные из республиканского бюджета
1) на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ) в рамках среднесрочного плана социально-экономического развития;
1.
2) в рамках правительственных внешних займов;
3) при прогнозном дефиците наличности.
Итого по разделу:
Раздел II. Кредиты, ранее привлеченные местными исполнительными органами

1) әкімнің кепілдігімен;
2) басқа көздерден.
Бөлім бойынша жиыны:
III Бөлім. Ішкі мемлекеттік қарыз алу
1) мемлекеттік бағалы қағаздар эмиссиясы
Бөлім бойынша жиыны:
IV бөлім. Сыртқы мемлекеттік қарыз алу
1) қарыз шарты;
2) мемлекеттік бағалы қағаздар эмиссиясы.
Бөлім бойынша жиыны:
БАРЛЫҒЫ
кестенің жалғасы
Ілеспе төлемдер төленді
есепті кезеңнің басындағы жағдай бойынша төлемдердің басынан бастап барлығы
есепті кезеңде
тиесілі төлем
жүргізілді
күні
сомасы
10
11
12
13
кестенің жалғасы
Мерзімі өтіп кеткен төлемдер
есепті кезең басында
есепті кезең соңында
негізгі борыш бойынша
сыйақы бойынша
ілеспе төлемдер
негізгі борыш бойынша
сыйақы бойынша
ілеспе төлемдер
14
15
16
17
18
19
Атауы ___________________________________________
Мекенжайы _____________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________
Орындаушы
________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
_______________________________
қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
_______________________________
қолы
Мөрдің орны
"Жергілікті атқарушы органдардың борышына қызмет көрсету туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме (кезеңділігі – тоқсан сайын)
Әкімшілік деректер нысанында пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
Ілеспе төлемдер – аванстық төлемдер, комиссиондық төлемдер, айыппұлдар, сақтандыру жарналары және кредит беру шарттарынан туындайтын өзге төлемдер.
Әдіснамалық түсіндірмелер:
Есеп тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-на дейін (қоса алғанда) жасалады.
Есеп:
бөлімнің символы мен атауын көрсете отырып, әр бөлім бойынша бөлек;
қарыз/кредит валютасындағы барлық сандық бағандар бойынша "Барлығы" деген қорытынды жолды қарыз/кредит валютасында және "Бөлімі бойынша жиыны" деген қорытынды жолды теңгеде көрсете отырып, қарыз/кредит валютасында қарыз/кредит шартына сәйкес әрбір қарыз/кредит бойынша бөліністе бөлек толтырылады.
Көрсеткіштерді теңгеде келтіру есепті кезеңнің соңғы күнтізбелік күні Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен айқындалған валюта айырбастаудың ресми бағамы бойынша жүргізіледі.
1-бағанда реті бойынша нөмірленуі көрсетіледі және кейінгі ақпарат реті бойынша нөмірлеуді үзбеуге тиіс;
2-бағанда қарыздың/кредиттің нөмірі мен қол қойылған күні көрсетіледі;
3-бағанда қол қойылған қарыз/кредит шартына сәйкес қарыз/кредит жобасының атауы не мемлекеттік бағалы қағаздар шығарылған жағдайда қарыз алу мақсаты көрсетіледі;
4-бағанда тартылған қарыз/кредит валютасы көрсетіледі;
5-бағанда қол қойылған қосымша келісімдерді ескере отырып, қол қойылған қарыз/кредит сомасы көрсетіледі;
6-бағанда төлемдер басталғаннан бастап және есепті кезеңнің басындағы жағдай бойынша төленген сыйақы төлемдері бойынша ақпарат көрсетіледі;
7-бағанда шарттың талаптарына сәйкес есепті кезеңде төлеуге тиесілі сыйақы төлемдері бойынша ақпарат көрсетіледі;

1) под гарантию акима;
2) с других источников.
Итого по разделу:
Раздел III. Внутреннее государственное заимствование
1) эмиссия государственных ценных бумаг
Итого по разделу:
Раздел IV. Внешнее государственное заимствование
1) договор займа;
2) эмиссия государственных ценных бумаг.
Итого по разделу
ВСЕГО
продолжение таблицы
Выплачено сопутствующих платежей
всего с начала выплат по состоянию на начало отчетного периода
в отчетном периоде
платежи причитающиеся
произведенные
дата
сумма
10
11
12
13
продолжение таблицы
Просроченные платежи
на начало отчетного периода
на конец отчетного периода
по основному долгу
по вознаграждению
сопутствующих платежей
по основному долгу
по вознаграждению
сопутствующих платежей
14
15
16
17
18
19
Наименование __________________________________
Адрес __________________________
Телефон _______________________________________
Адрес электронной почты ________________________
Исполнитель
_______________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
_______________________________
подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
_______________________________
подпись
Место для печати
Пояснение по заполнению формы административных данных "Отчет об обслуживании долга местного исполнительного органа" (периодичность – ежеквартальная)
Термины и определения, используемые в форме административных данных:
Сопутствующие платежи – авансовые платежи, комиссионные, штрафы, страховые взносы и иные платежи, вытекающие из условий кредитования.
Методологические пояснения:
Отчет составляется ежеквартально, до 10 (включительно) числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
Отчет заполняется:
отдельно по каждому разделу с указанием символа и названия раздела;
отдельно в разрезе по каждому займу/кредиту в валюте займа/кредита с подведением итоговой строки "Всего" по всем числовым графам в валюте займа/кредита и итоговой строки "Итого по разделу" в тенге.
Приведение показателей к тенге производится по официальным курсам обмена валют, определенным в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, на последний календарный день отчетного периода.
в графе 1 указывается нумерация по порядку, и последующая информация не должна прерывать нумерацию по порядку;
в графе 2 указываются номер и дата подписания займа/кредита;
в графе 3 указывается наименование проекта займа/кредита в соответствии с подписанным договором займа/кредита, либо цель заимствования в случае выпуска государственных ценных бумаг;
в графе 4 указывается валюта привлеченного займа/кредита;
в графе 5 указывается подписанная сумма займа/кредита с учетом подписанных дополнительных соглашений;
в графе 6 указывается информация по платежам вознаграждения выплаченных с начала выплат и по состоянию на начало отчетного периода;
в графе 7 указывается информация по платежам вознаграждения причитающихся к выплате в отчетном периоде согласно условиям договора;

8 және 9-бағандарда есепті кезеңде төлемнің күні мен сомасына бөле отырып, сыйақы төлемдерінің барлығы қанша жүргізілгені көрсетіледі;
10-бағанда есепті төлемдер басталғаннан бастап есепті кезеңнің басындағы жағдай бойынша ілеспе төлемдердің барлығы қанша төленгені көрсетіледі;
11-бағанда шарттың талаптарына сәйкес есепті кезеңде тиесілі ілеспе төлемдер сомасы көрсетіледі;
12 және 13-бағандарда күні мен сомасына бөле отырып, есепті кезеңде нақты жүргізілген ілеспе төлемдер көрсетіледі;
14, 15, 16, 17, 18 және 19-бағандарда қарызды/кредитті өтеу және оған қызмет көрсету бойынша мерзімі өткен төлемдер көрсетіледі.
Арифметикалық-логикалық бақылау:
6-баған = алдыңғы кезеңнің 6 + 9-бағандары;
10-баған = алдыңғы кезеңнің 10 + 13-бағандары.
Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесіне
132-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
Қазақстан Республикасының
Қаржы Вице-министрі
_____________________
__ж."___" ________
Республикалық бюджет қаражатынан Қазақстан Республикасының
үкіметтік және мемлекет кепілдік берген борышқа қызмет
көрсетуге, өтеуге арналған, сондай-ақ үкіметтік қарыздарды
хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша төлемдерге арналған
қызмет көрсету кестесі
(_______ жылдың "___" _______________ алдағы төлемдері).
Функциональдық топ
Кіші Функция
Мекеме
Бағдарлама
Кіші Бағдарлама
ерекшел
Атауы
№ үкіметті қарызды, хеджирлеу жөніндегі мәміле
Импорттаушы кәсіпорын
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Валюта
Төлем күні
Төлем сомасы
Соның ішінде (төлем валютасында)
Ескертпе
Төлеу валютасымен
Доллар валютасымен
Теңге валютасымен
Негізгі борыш
Пайыздар
Өзге де төлемдер
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Бюджетті атқару жөніндегі орталық
уәкілетті органның құрылымдық
бөлімшесінің бастығы _________________________
(Т.А.Ә., қолы)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
133-қосымша
Нысан
Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоттан
Үкіметтік сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың қаражатын
алуға арналған өтінім
Ескерту. 133-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
1. Шот нөмірі ____________________________
2. Өтінім нөмірі _________________________
3. ______________________________________ төлеуіңізді сұраймыз
(валюта түрі) (төлеуге жататын сома, санмен және жазбаша)
Үкіметтік сыртқы қарыз немесе байланысты грант қаражаттарын алу
туралы өтініммен жүгінеміз және осымен өзіміздің мыналармен
келісетінімізді растаймыз:
А. Осы өтінімде қамтылатын тауарлар мен қызметтер қарыз туралы шартқа
(байланысты грантқа) сәйкес сатып алынған немесе сатып алынып жатыр.
Б. Шығыстар келісімшарттарда немесе басқа да құжаттарда аталған
тауарларға немесе қызметтерге қатысты ғана жүргізілді немесе қазіргі
кезде жүргізілуде.
Шығыстар сипаттамасы
Төлем нұсқаулығы

в графах 8 и 9 указывается сколько всего произведено платежей вознаграждения в отчетном периоде с разбивкой на дату и сумму платежа;
в графе 10 указывается сколько всего выплачено сопутствующих платежей с начала выплат по состоянию на начало отчетного периода;
в графе 11 указываются сумма причитающихся сопутствующих платежей в отчетном периоде согласно условиям договора;
в графах 12 и 13 указываются фактически произведенные сопутствующие платежи в отчетном периоде с разбивкой на дату и сумму;
в графах 14, 15, 16, 17, 18 и 19 указываются просроченные платежи по погашению и обслуживанию займа/кредита.
Арифметико-логический контроль:
графа 6 = графы 6 + 9 предыдущего периода;
графа 10 = графы 10 + 13 предыдущего периода.
Приложение 132
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
"Утверждаю"
Вице-министр финансов
Республики Казахстан
"__" ______________ г.
График
обслуживания, погашения правительственного и
гарантированного государством долга Республики Казахстан, долга
по поручительствам государства, а также платежей по сделкам по
хеджированию правительственных займов из средств республиканского
бюджета (на предстоящие платежи в (месяце) года).
Функциональная группа
Подфункция
Учреждение
Программа
Подпрограмма
Специфика
Наименование
№ займа, сделки по хеджированию правительственных займов
Предприятие импортер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Валюта
Дата платежа
Сумма платежа
В том числе (в валюте платежа)
Примечание
в валюте платежа
в долларах
в тенге
основной долг
проценты
прочие платежи
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Руководитель структурного подразделения
центрального уполномоченного органа
по исполнению бюджета _________________
(Ф.И.О., подпись)
Приложение 133
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Сноска. Приложение 133 в редакции приказа Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
Форма
Заявка
на снятие средств правительственного внешнего займа или
связанного гранта со специального счета внешнего займа или
связанного гранта
1. Номер счета ________________________
2. Номер заявки _______________________
3. Просим выплатить _________________________________________________
(вид валюты (сумма, подлежащая выплате, цифрами и прописью)
Обращаемся с просьбой о снятии средств правительственного внешнего
займа или связанного гранта и настоящим подтверждаем свое согласие со
следующим:
А. Товары и услуги, охватываемые настоящей заявкой, закуплены или
закупаются в соответствии с условиями договора о займе (связанном
гранте).
Б. Расходы произведены или производятся в настоящее время лишь в
связи с товарами или услугами, оговоренными в контрактах или другими
документами.
___________________________________________________________________
Описание расходов
Платежные инструкции

4. Мердігердің/өнім берушінің атауы және мекенжайы.
8. Төлем алушының атауы мен мекенжайы
5. Өнім беру деректемелері:
1) шарттың (келісімшарттың) немесе беруге тапсырыстың нөмірі мен күні (немесе келісімшарттық құжатқа басқа сілтемелер)
9. Қаражатты алушы банктің атауы мен деректемелері және шот нөмірі
2) тауарлардың, жұмыстардың және қызметтердің қысқаша сипаттамасы
9. Төлемді алушы банк-корреспонденттің атауы мен деректемелері
3) шарттың (келісімшарттың) валютасы және жалпы құны
11. Арнайы төлем нұсқаулықтары, шот-фактура туралы ақпарат
4) өтінімде қамтылған шот-фактураның жалпы сомасы (ұстап қалулардың және басқада ұстап қалуларды есептемегенде)
12. _______________________________
(бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның уәкілетті тұлғасының қолы)
6. Алуға қабылданған қаражат ерекшелігі
13. _______________________________
(қол қойылған күні және жауапты орындаушы мөртабанының бедері)
7. ___________________________
М.О. ( бюджеттік бағдарлама әкімшісінің/ мемлекеттік мекеменің уәкілетті өкілінің лауазымы, Т.А.Ә. (бар болса) және қолы)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
134-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________
(екінші деңгейдегі банктің немесе банктік операциялардың жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атауы)
______жылғы "__"____________
№_____рұқсатнаманы кері қайтару
Бюджетті атқару жөніндегі орталық (жергілікті) уәкілетті орган ______
байланысты __________________________________________________________
(кері қайтарудың негіздемесі)
_____________________________________________________________________
(екінші деңгейдегі банктің немесе банктік операциялардың жекелеген
_____________________________________________________________________
түрлерін жүзеге асыратын шот ашылған ұйымның атауы мен коды)
берілген _______жылғы "__" №______ рұқсатнаманы кері қайтарып алады.
Бюджетті атқару жөніндегі
орталық (жергілікті)
уәкілетті органның басшысы ________ ______________________
М.О. (қолы) (қолды таратып жазу)
Рұқсатнаманы беруге жауапты бюджетті
атқару жөніндегі орталық (жергілікті)
уәкілетті органның құрылымдық
бөлімшесінің басшысы ________ ______________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
__________________________________ екінші деңгейдегі банктің
белгілері (банк операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдар)
№_____шот_____жылғы "__"______________жабылды
рұқсатнаманы кері қайтару күніне
__________________________________________ сомасында шоттағы қалдық
(цифрмен және қолмен таратып жазу, валюта түрі)
______жылғы "__"_______№_______төлем тапсырмасы негізінде
_______________________________________________________ ауыстырылды.
(атауы және ЖСК шоты)
Екінші деңгейдегі банктің
(банктік операциялардың жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын
ұйымның) басшысы ________ ____________
М.О. (қолы) (аты-жөні)
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
135-қосымша
Нысан 0-22
Бюджетке есепке алуға жатпайтын БСК

4. Наименование и адрес подрядчика/поставщика
8. Наименование и адрес получателя платежа
5. Реквизиты поставки:
1) номер и дата договора (контракта) или заказа на поставку (или другие ссылки на контрактный документ)
9. Наименование и реквизиты банка получателя средств и номер счета
2) краткое описание товаров, работ и услуг
10. Наименование и реквизиты банка-корреспондента получателя платежа
3) валюта и общая стоимость договора (контракта)
11. Специальные платежные инструкции информация о счете-фактуре
4) общая сумма счетов-фактур, включенных в заявку (за вычетом удержаний и прочих вычетов)
12. _____________________________________
(подпись уполномоченного лица, уполномоченного органа по исполнению бюджета)
6. Спецификация средств, принятых к снятию
13. ___________________________________
(дата подписания и оттиск штампа ответственного исполнителя)
7. _____________________________
М.П. (должность, Ф.И.О. (при его наличии), и подпись уполномоченного представителя администратора бюджетной программы/ государственного учреждения)
Приложение 134
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Форма
В ___________________________________________________________________
(наименование банка второго уровня (организации,
осуществляющей отдельные виды банковских услуг))
Отзыв разрешения № _____
от "__"____________ ________ года
Центральным (местным) уполномоченным органом по исполнению бюджета
в связи с _________________________________________________________
___________________________________________________________________
(указывается основание отзыва)
отзывает разрешение № _____ от "___"__________ __________ года,
выданное __________________________________________________________
(наименование и код государственного учреждения, которому открыт
счет в банке второго уровня или организации, осуществляющей
отдельные виды банковских операций)
Руководитель центрального (местного)
уполномоченного органа по исполнению
бюджета _____________ ______________
(подпись) (Ф.И.О.)
М.П.
Руководитель структурного подразделения
центрального (местного) уполномоченного
органа по исполнению бюджета,
ответственного за выдачу разрешений _____________ ____________
(подпись) (Ф.И.О.)
Отметки банка второго уровня
_________________________________________________________________
(организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций)
Счет № ___________ закрыт "___"____________ года
Остаток на счете по состоянию на дату отзыва разрешения в сумме
_________________________________________________________________
(цифрами и прописью, вид валюты)
переведен _______________________________________________________
(наименование и ИИК счета)
на основании платежного поручения от "___"_______ ____ года № ______.
Руководитель банка второго уровня
(организации, осуществляющей отдельные
виды банковских операций) _____________ ____________
М.П. (подпись) (Ф.И.О.)
Приложение 135
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания

Ескерту. 135-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 26.02.2016 № 87 бұйрығымен.
Өңір _________________________________
БСК __________________________________
Өңір
БСК
Алынып тастау
Енгізу
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі
жергілікті уәкілетті органның
басшысы _____________ ______________________
(қолы) (Т.А.Ә.) (бар болса)
_____ж. "__"_________
М.О.
Мемлекеттік кірістер
органының басшысы _____________ _______________________
(қолы) (Т.А.Ә.) (бар болса)
_____ж. "__"_________
М.О.
Аумақтық қазынашылық
бөлімшесінің басшысы ______________ _______________________
(қолы) (Т.А.Ә.) (бар болса)
_____ж. "__"_________
М.О.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
136-қосымшасы
Өтінімдер тізілімі қаражатты алуға арналған өтінімдердің сыртқы қарыздың / байланысты гранттың арнайы шотына арналған шоттарға немесе қосу қаржыландыру қаражатынан
Ескерту. 136-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 269 бұйрығымен.
Табыс етілген күні: ________________________________________
Мемлекеттік мекеменің коды: ______________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы: _____________________________
Р/С №
№ және күні туралы келісімнің қарыз / грант
Өтінім
Ескертпе
түрі *
нөмірі
сомасы
1
2
3
4
5
6
уәкілетті өкілінің бюджеттік бағдарлама әкімшісінің
___________________ ____________
(Т.А.Ә.) (бар болса) (қолы)
М.П.
* Мынадай түрлері өтінімдерді көрсетіледі:
- арналған үкіметтік сыртқы қарыз қаражатын немесе байланысты гранттың арнайы шотынан сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың – СС;
- қосу қаржыландыру қаражатын алуға арналған – СОФ.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
137-қосымша
Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің шарттарын/қосымша келісімдерін/оның ішінде концессия шарттарын тіркеу туралы өтінім 20 __ жылғы "___"____________
Ескерту. 137-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 14.03.2019 № 226 бұйрығымен.
Бюджеттің түрі _________
Орталық мемлекеттік орган/Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган ________
Өңір __________
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік/концессия жобасының атауы
Мемлекеттік әріптестің/концеденттің атауы
Жеке әріптестің/концессионердің атауы
Құжат-негіздеме
Мемлекеттік міндеттемелердің сомасы
Шарт соммасы
Шарттың қолданыс мерзімі
Орталық мемлекеттік органның уәкілетті өкілі/
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті
органның басшысы _______________________________ ____________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             (қолы)
Мөр орны
Бюджеттіңатқарылуыжәне
оғанкассалыққызмет
көрсетуережесіне
138-Қосымша
Нысан
МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерін, оның ішінде концессиялық міндеттемелерін тіркеу журналы
Ескерту. 138-қосымша алып тасталды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 14.03.2019 № 226 бұйрығымен.
Бюджеттіңатқарылуыжәне
оғанкассалыққызмет
көрсетуережесіне
139-Қосымша
МЖӘ шарттарын/қосымша келісімді/концессияны тіркеу туралы КУӘЛІК
Ескерту. 139-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 14.03.2019 № 226 бұйрығымен.
қала 20____жылғы "___"_________
Осымен___________________________________________________________________
(Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган/аумақтық бөлімше) МЖӘ
шартын/қосымша келісімді/концессия мынадай _______/ ____- ____ нөмірімен тіркейді
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік/концессия жобасының атауы
Әріптестің/концеденттің атауы
Жеке әріптес/концессионер
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік/концессия шарты
Мемлекеттік міндеттемелерді өтеу мерзімі
Мемлекеттік міндеттемелердің соммасы
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік/концессия шартының қолдану мерзімі
Тіркелу туралы куәлікті беру негіздемесі
Мөр орны
(бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті
орган өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)_______________________________
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне
140-қосымша
Мемлекеттік міндеттемелері жоқ мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің шартын/қосымша келісімді тіркеу туралы өтінім 20 __ жылғы "___"____________

Сноска. Правила дополнены приложением 135 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 26.02.2016 № 87.
Форма 0-22
КБК, недопустимые для зачисления в бюджет
Регион: ___________________
КБК: ___________________
Регион
КБК
Исключить
Включить
Руководитель местного уполномоченного
органа по государственному планированию ________ ____________________
(подпись) (Ф.И.О.) (при его наличии)
"___" ___________ 20__ г.
М.П.
Руководитель органа
государственных доходов __________ __________________________
(подпись) (Ф.И.О.) (при его наличии)
"___" ___________ 20__ г.
М.П.
Руководитель территориального
подразделения казначейства __________ __________________________
(подпись) (Ф.И.О.) (при его наличии)
"___" ___________ 20__ г.
М.П.
Приложение 136
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Сноска. Правила дополнены приложением 136 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269.
Форма
Реестр
заявок на снятие средств со специального счета внешнего займа/связанного гранта или
средств софинансирования
Дата представления: _______________________________________
Код государственного учреждения: __________________________
Наименование государственного учреждения: _________________
№ п/п
№ и дата соглашения о займе/связанного гранта
Заявка
Примечание
тип*
номер
сумма
1
2
3
4
5
6
Уполномоченный представитель
администратора бюджетной программы _______________________       _____________
(Ф.И.О.) (при его наличии)       (подпись)
М.П.
*Указываются следующие типы заявок:
- на снятие средств правительственного внешнего займа или
связанного гранта со специального счета внешнего займа или
связанного гранта – СС;
- на снятие средств софинансирования – СОФ.
Приложение 137
к Правилам исполнения
бюджета и его
кассового обслуживания
ЗАЯВКА
на регистрацию договора/дополнительного соглашения государственно-частного
партнерства/концессии от "__" _______ 20__ года
Сноска. Правила дополнены приложением 137 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269; в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 14.03.2019 № 226.
Вид бюджета: ________________________
Центральный государственный орган/
местный уполномоченный орган по исполнению бюджета: __________________________
Регион: ______________________________
Наименование проекта государственно-частного партнерства/концессии
Наименование государственного партнера/концедента
Наименование частного партнера/концессионера
Документ-обоснование
Сумма государственных обязательств
Сумма договора
Срок действия договора
Руководитель уполномоченного органа по исполнению бюджета
_________________________________________________________________ _____________
(фамилия, имя, отечество) (при его наличии)                   (подпись)
Место печати
Приложение 138
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
ЖУРНАЛ
регистрации договоров государственно-частного партнерства/концессии
Сноска. Правила дополнены приложением 138 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269; исключено приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 14.03.2019 № 226.
Приложение 139
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
СВИДЕТЕЛЬСТВО
о регистрации договора/дополнительного соглашения государственно-частного
партнерства/концессии
Сноска. Правила дополнены приложением 139 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 269; в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 14.03.2019 № 226.
город "__"_______ 20__ года
Настоящим ________________________________________________________________
(Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета/территориальный орган)
регистрирует договор/дополнительное соглашение государственно-частного партнерства/
концессии под номером _________/___-____
Наименование проекта государственно-частного партнерства/концессии
Государственный партнер/концедент
Частный партнер/концессионер
Договор государственно-частного партнерства/концессии
Срок погашения государственных обязательств
Сумма государственных обязательств
Сумма договора
Срок действия договора государственно-частного партнерства/концессии
Основание выдачи свидетельства о регистрации
Место печати ______________________________________________________________
(подпись и фамилия, имя, отчество уполномоченного лица государственного органа
по исполнению бюджета)
Приложение 140
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
ЗАЯВКА
на регистрацию договора/дополнительного соглашения государственно-частного
партнерства без государственных обязательств от "__" _______ 20__ года

Ескерту. Ереже 140-қосымшамен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 14.03.2019 № 226 бұйрығымен.
Бюджеттің түрі _________
Орталық мемлекеттік орган/Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган ________
Өңір __________
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының атауы
Мемлекеттік әріптестің атауы
Жеке әріптестің атауы
Құжат-негіздеме
Мемлекеттік міндеттемелердің сомасы
Шарт соммасы
Шарттың қолданыс мерзімі
Орталық мемлекеттік органның уәкілетті өкілі/
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті
органның басшысы _______________________________ ____________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             (қолы)
Мөр орны
Бюджеттің атқарылуы және оған
кассалық қызмет көрсету
ережесіне
141-қосымша
Мемлекеттік міндеттемелері жоқ мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің шартын/қосымша келісімді тіркеу туралы КУӘЛІК
Ескерту. Ереже 141-қосымшамен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 14.03.2019 № 226 бұйрығымен.
қала                                     20____жылғы "___"_________
Осымен___________________________________________________________________
(Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган/аумақтық бөлімше) мемлекеттік
міндеттемелері жоқ МЖӘ шартын/қосымша келісімді мынадай _______/ ____- ____
нөмірімен тіркейді
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының атауы
Әріптестің атауы
Жеке әріптес
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты
Шарт соммасы
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының қолдану мерзімі
Тіркелу туралы куәлікті беру негіздемесі
Мөр орны
(бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті
орган өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)_______________________________
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет көрсету
ережесіне 142-қосымша
Міндетті зейнетақы жарналары, кәсіптік және ерікті зейнетақы жарналары бойынша төлемдерді аудару үшін МТ-002 төлем форматы
Ескерту. Қағидалар 142-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 29.12.2023 № 1344 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
{1: F010000000000000000000002}
{2:I102SGROSS000000U3003}
{4:
:20:REFERENCE
:50:/D/Қазынашылықтағы жөнелтушінің ЖСК
/NAME/Ақша жөнелтушінің атауы
/IDN/Ақша жөнелтушінің БСН
/CHIEF/Ақша жөнелтуші мекеменің басшысының ТАӘ (бар болса)
/MAINBK/ Ақша жөнелтуші мекеменің бас бухгалтерің ТАӘ (бар болса)
/IRS/Ақша жөнелтушінің резиденттік белгісі
/SECO/Ақша жөнелтушінің экономика секторы
:52B: Қазынашылықтағы ақша жөнелтушінің БСК
:57B: Ақша алушының БСК
:59: Ақша алушының ЖСК
/IDN/Ақша алушының БСН
/NAME/Ақша алушының атауы
/IRS/Ақша алушының резиденттік белгісі
/SECO/Ақша алушының экономика секторы
:70:
/NUM/Төлеуге берілетін шоттың/ төлем тапсырмасының нөмірі
/VO/01
/DATE/Төлеуге берілетін шоттың/ төлем тапсырмасының жылы айы күні
/SEND/07
/KNP/Төлем белгілеу коды
/PSO/01
/PRT/05
/ASSIGN/Төлем белгілеу/мақсаты
:21:Реттік нөмірі
:32B:KZT Сома
:70:
/OPV/C
/FM/Тегі
/NM/Аты
/FT/Әкесiнiң аты (бар болса)
/DT/Тұған жылы айы күні
/IDN/ЖСН
/PERIOD/Төлемнің айы жылы
:21 Реттік нөмірі
:32B:KZTСома
:70:
/OPV/C
/FM/Тегі
/NM/Аты
/FT/ Әкесiнiң аты (бар болса)
/DT/Тұған жылы айы күні
/IDN/ЖСН
/PERIOD/Төлемнің айы жылы
:32A: Төлемнің жылы айы KZTҚорытынды сомасы
-}
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет көрсету
ережесіне 143-қосымша
Мемлекеттiк мекемелердiң қызметкерлерiне жалақы және басқа да ақшалай төлемдерді, сондай-ақ жеке тұлғаларға стипендиялар мен басқа да төлемдерді олардың ағымдағы шоттарына немесе салымдар бойынша банкте ашылған жинақ ақша шоттарына аудару жөнiндегi төлемдер үшін МТ-003 төлем форматы

Сноска. Правила дополнены приложением 140 в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 14.03.2019 № 226.
Вид бюджета: _____________________________
Центральный государственный орган/
местный уполномоченный орган по исполнению бюджета:_____________________________
Регион: ___________________________________
Наименование проекта государственно-частного партнерства
Наименование государственного партнера
Наименование частного партнера
Документ-обоснование
Сумма договора
Срок действия договора
Уполномоченный представитель центрального государственного органа /Руководитель
уполномоченного органа по исполнению бюджета
__________________________________________________________________ _______________
(фамилия, имя, отечество) (при его наличии)                   (подпись)
Место печати
Приложение 141
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
СВИДЕТЕЛЬСТВО
о регистрации договора/дополнительного соглашения государственно-частного
партнерства без государственных обязательств
Сноска. Правила дополнены приложением 141 в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 14.03.2019 № 226.
город "__"_______ 20__ года
Настоящим ____________________________________________________________________
(Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета/территориальный орган)
регистрирует договор/дополнительное соглашение государственно-частного партнерства
без государственных обязательств под номером ______/___-___
Наименование проекта государственно-частного партнерства
Государственный партнер
Частный партнер
Договор государственно-частного партнерства
Сумма договора
Срок действия договора государственно-частного партнерства
Основание выдачи свидетельства о регистрации
Место печати _____________________________
подпись и фамилия, имя, отчество уполномоченного лица государственного
органа по исполнению бюджета)
Приложение 142
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Формат платежа МТ-002 для перечисления платежей по обязательным пенсионным взносам, профессиональным и добровольным пенсионным взносам
Сноска. Правила дополнены приложением 142 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 29.12.2023 № 1344 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
{1: F010000000000000000000002}
{2:I102SGROSS000000U3003}
{4:
:20:REFERENCE
:50:/D/ИИК отправителя денег в Казначействе
/NAME/ Наименование отправителя денег
/IDN/ БИН отправителя денег
/CHIEF/ ФИО (при его наличии) руководителя учреждения отправителя денег
/MAINBK/ ФИО (при его наличии) главного бухгалтера отправителя денег
/IRS/ Признак резидентства отправителя денег
/SECO/ Сектор экономики отправителя денег
:52B: БИК отправителя денег в Казначействе
:57B: БИК получателя денег
:59:ИИК получателя денег
/IDN/ БИН получателя денег
/NAME/Наименование получателя денег
/IRS/Признак резидентства получателя денег
/SECO/Сектор экономики
:70:
/NUM/Номер счета к оплате/платежного поручения
/VO/01
/DATE/Год месяц день счета к оплате/платежного поручения
/SEND/07
/KNP/Код назначения платежа
/PSO/01
/PRT/05
/ASSIGN/Назначение платежа
:21:Порядковый номер
:32B:KZTСумма
:70:
/OPV/C
/FM/Фамилия
/NM/Имя
/FT/Отчество (при его наличии)
/DT/Год месяц день рождения
/IDN/ИИН
/PERIOD/ Месяц год платежа
:21:Порядковый номер
:32B:KZTСумма
:70:
/OPV/C
/FM/Фамилия
/NM/Имя
/FT/Отчество (при его наличии)
/DT/Год месяц день рождения
/IDN/ИИН
/PERIOD/ Месяц год платежа
:32A:Год месяц день платежа KZT Итоговая сумма
-}
Приложение 143
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Формат платежа МТ-003 для платежей по перечислению заработной платы и других денежных выплат работникам государственных учреждений, а также стипендий и других выплат физическим лицам на их текущие счета или сберегательные счета, открытые в банке

Ескерту. Қағидалар 143-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 29.12.2023 № 1344 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
{{1: F010000000000000000000003}
{2:I102SGROSS000000U3003}
{4:
:20:1100129119121301
:50:/D/Қазынашылықтағы жөнелтушінің ЖСК
/NAME/Ақша жөнелтушінің атауы
/IDN/Ақша жөнелтушінің БСН
/CHIEF/Ақша жөнелтуші мекеменің басшысының ТАӘ (бар болса)
/MAINBK/Ақша жөнелтуші мекеменің бас бухгалтерің ТАӘ (бар болса)
/IRS/Ақша жөнелтушінің резиденттік белгісі
/SECO/ Ақша жөнелтушінің экономика секторы
:52B:Қазынашылықтағы ақша жөнелтушінің БСК
:57B:Ақша алушының БСК
:59:Ақша алушының ЖСК
/NAME/Ақша алушының атауы
/IDN/Ақша алушының БСН
/IRS/Ақша алушының резиденттік белгісі
/SECO/Ақша алушының экономика секторы
:70:
/NUM/Төлеуге берілетін шоттың/төлем тапсырмасының нөмірі
/DATE/ Төлеуге берілетін шоттың/ төлем тапсырмасының жылы айы күні
/VO/01
/SEND/07
/KNP/Төлем белгілеу коды
/ASSIGN/Төлем белгілеу/мақсаты
:21:Түпкілікт ақша алушының реттік нөмірі
:32B:KZTСома
:70:
/FM/ Түпкілікт ақша алушының тегі
/NM/Түпкілікт ақша алушының аты
/FT/Түпкілікт ақша алушының әкесiнiң аты (бар болса)
/IDN/Түпкілікт ақша алушының ЖСН
/KBE/БеК – бейрезидент- түпкілікті ақша алушының бенефициар коды
/CTRY/Бейрезидент түпкілікті ақша алушының екі әріпті ел коды
/LA/Түпкілікт ақша алушының шоты
:21:Түпкілікт ақша алушының реттік нөмірі
:32B:KZTСома
:70:
/FM/Түпкілікт ақша алушының тегі
/NM/Түпкілікт ақша алушының аты
/FT/Түпкілікт ақша алушының әкесiнiң аты (бар болса)
/IDN/Түпкілікт ақша алушының ЖСН
/KBE/БеК – резидент- түпкілікті ақша алушының бенефициар коды
/LA/Түпкілікт ақша алушының шоты
:32A:Төлемнің жылы айы KZTҚорытынды сомасы
-}
Ескертпе: Егер ақша жөнелтуші немесе бенефициар Қазақстан Республикасының резиденті болып табылмаса, ҚР МК 06 ISO 3166-2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бірліктерінің атауларын белгілеуге арналған кодтар" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеуішіне сәйкес резиденттік елі көрсетіледі - тиісті елдің екі әріптік коды.
Бюджеттің атқарылуы және
оған кассалық қызмет көрсету
ережесіне 144-қосымша
Әлеуметтік аударымдар бойынша төлемдерді аудару үшін МТ-004 төлем форматы
Ескерту. Қағидалар 144-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 29.12.2023 № 1344 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Правила дополнены приложением 143 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 29.12.2023 № 1344 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
{{1: F010000000000000000000003}
{2:I102SGROSS000000U3003}
{4:
:20:1100129119121301
:50:/D/ИИК отправителя денег в Казначействе
/NAME/ Наименование отправителя денег
/IDN/ БИН отправителя денег
/CHIEF/ ФИО (при его наличии) руководителя учреждения отправителя денег
/MAINBK/ ФИО (при его наличии) главного бухгалтера отправителя денег
/IRS/Признак резидентства отправителя денег
/SECO/ Сектор экономики отправителя денег
:52B: БИК отправителя денег в Казначейства
:57B:БИК получателя денег
:59:ИИК получателя денег
/NAME/Наименование получателя денег
/IDN/БИН получателя денег
/IRS/ Признак резидентства получателя денег
/SECO/ Сектор экономики получателя денег
:70:
/NUM/Номер счета к оплате/платежного поручения
/DATE/Год месяц день счета к оплате/платежного поручения
/VO/01
/SEND/07
/KNP/Код назначения платежа
/ASSIGN/Назначение платежа
:21:Порядковый номер конечного получателя денег
:32B:KZTСумма
:70:
/FM/Фамилия конечного получателя денег
/NM/Имя конечного получателя денег
/FT/Отчество (при его наличии) конечного получателя денег
/IDN/ИИН конечного получателя денег
/KBE/Код бенефициара конечного получателя денег нерезидента
/CTRY/ Двухбуквенный код страны конечного получателя денег-нерезидента
/LA/Счет конечного получателя денег
:21: Порядковый номер конечного получателя денег
:32B: KZT Сумма
:70:
/FM/ Фамилия конечного получателя денег
/NM/ Имя конечного получателя денег
/FT/ Отчество (при его наличии) конечного получателя денег
/IDN/ИИН конечного получателя денег
/KBE/ Код бенефициара конечного получателя денег резидента
/LA/ Счет конечного получателя денег
:32A: Год месяц день платежа KZT Итоговая сумма
-}
Примечание: Если отправитель денег или бенефициар являются нерезидентами Республики Казахстан, указывается страна резидентства - двухбуквенный код соответствующей страны в соответствии с Государственным классификатором Республики Казахстан ГК РК 06 ISO 3166-2001 "Коды для обозначения наименований стран и их административно-территориальных единиц".
Приложение 144
к Правилам исполнения
бюджета и его кассового
обслуживания
Формат платежа МТ-004 для перечисления платежей по социальным отчислениям
Сноска. Правила дополнены приложением 144 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 29.12.2023 № 1344 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).