О Среднесрочном плане социально-экономического развития Республики Казахстан на 2006-2008 годы (второй этап)
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 августа 2005 года N 884.
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2002 года N 647 "Об утверждении Правил разработки среднесрочных планов социально-экономического развития Республики Казахстан", Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Среднесрочный план социально-экономического развития Республики Казахстан на 2006-2008 годы (далее - План) в следующем составе:
1) основные направления социально-экономического развития Республики Казахстан на 2006-2008 годы ( раздел 1 );
2) государственные регуляторы социально-экономического развития Республики Казахстан на 2006-2008 годы (раздел 2) ;
3) перечень действующих и разрабатываемых государственных и отраслевых (секторальных) программ на 2006-2008 годы (раздел 4) ;
4) перечень приоритетных бюджетных инвестиционных проектов (программ) на 2006-2008 годы в разрезе действующих и разрабатываемых государственных и отраслевых (секторальных) программ (раздел 5) .
2. Секретно.
3. Секретно.
4. Одобрить в составе Плана Прогноз важнейших показателей социально-экономического развития Республики Казахстан на 2006-2008 годы (раздел 3) .
5. Принять к сведению основные направления и прогноз основных показателей развития национальных компаний на 2006-2008 годы (раздел 6) .
6. Акимам областей, городов Астаны и Алматы обеспечить своевременную разработку и утверждение в установленном законодательством порядке среднесрочных планов социально-
экономического развития на 2006-2008 годы соответствующих областей и городов.
7. Министерству экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан совместно с центральными исполнительными и иными государственными органами ежеквартально информировать Правительство Республики Казахстан о состоянии социально-экономического развития страны и ходе реализации Плана.
8. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 3 июня 2005 года N 560 "О Среднесрочном плане социально-экономического развития Республики Казахстан на 2006-2008 годы (первый этап)" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., N 23, ст. 291).
9. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 августа 2005 года N 884 <*>
Сноска. В План внесены изменения - постановлением Правительства РК от 21 ноября 2005 года N 1144 ; от 2 декабря 2005 года N 1183 .
Среднесрочный план
социально-экономического развития
Республики Казахстан

Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2006-2008 жылдарға арналған (екінші кезең) орта мерзімді жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 26 тамыздағы N 884 Қаулысы
"Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспарларын әзiрлеудiң ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 14 маусымдағы N 647  қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының 2006-2008 жылдарға арналған орта мерзiмдi жоспары (бұдан әрi - Жоспар) мынадай құрамда бекiтiлсiн:
1) Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2006-2008 жылдарға арналған негізгi бағыттары ( 1-бөлiм );
2) Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының 2006-2008 жылдарға арналған мемлекеттiк реттеуіштерi ( 2-бөлiм );
3) 2006-2008 жылдарға арналған қолданыстағы және әзiрленетiн мемлекеттiк және салалық (секторалдық) бағдарламалардың тiзбесi ( 4-бөлiм );
4) қолданыстағы және әзiрленетiн мемлекеттiк және салалық (секторалдық) бағдарламалар бөлiнiсiндегi 2006-2008 жылдарға арналған басымды бюджеттiк инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тiзбесi ( 5-бөлiм ).
2. Құпия.
3. Құпия.
4. Жоспар құрамында Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2006-2008 жылдарға арналған маңызды көрсеткіштерiнiң болжамы ( 3-бөлiм ) мақұлдансын.
5. Ұлттық компанияларды дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған негізгі бағыттары мен негізгі көрсеткіштерiнiң болжамы ( 6-бөлiм ) назарға алынсын.
6. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi тиiстi облыстар мен қалалардың әлеуметтік-экономикалық дамуының 2006-2008 жылдарға арналған орта мерзiмдi жоспарларын уақтылы әзiрлеудi және заңнамада белгіленген тәртiппен бекiтудi қамтамасыз етсiн.
7. Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгi орталық атқарушы және өзге де мемлекеттiк органдармен бiрлесiп, елдiң әлеуметтік-экономикалық дамуының жай-күйi және Жоспардың iске асырылу барысы туралы Қазақстан Республикасының Үкiметiн тоқсан сайын хабардар етсiн.
8. "Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының 2006-2008 жылдарға арналған орта мерзiмдi жоспары туралы (бiрiншi кезең)" Қазақстан Республикасы Укiметiнiң 2005 жылғы 3 маусымдағы N 560  қаулысының (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 2005 ж., N 23, 291-құжат) күшi жойылды деп танылсын.
9. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкіметiнiң
2005 жылғы 26 тамыздағы
N 884 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық
дамуының орта мерзiмдi жоспары
МАЗМҰНЫ

Раздел 1. Основные направления
социально-экономического развития
Республики Казахстан на 2006-208 годы СОДЕРЖАНИЕ
Введение
1. Итоги социально-экономического развития Республики Казахстан в 2004 году и оценка р азвития на 2005 год
2. Условия функционирования экономики в 2006-2008 годах
Параграф 1 . Внешние условия
Параграф 2 . Внутренние условия
3. Цели, задачи и приоритеты развития Республики Казахстан на 2006-2008 годы
Параграф 1 . В области решения стратегических задач
Параграф 2 . В области решения среднесрочных задач
4. Обеспечение макроэкономической стабильности
§ Параграф 1 . Макроэкономическая политика и прогноз макроэкономических показателей на
2006-2008 годы
5. Обеспечение финансовой устойчивости
§ Параграф 1. Денежно-кредитная политика и развитие финансового сектора
Параграф 2 . Развитие финансового сектора
§ Параграф 3 . Фискальная политика
6. Защита и развитие конкуренции, регулирование деятельности субъектов естественной монополии
Параграф 1 . Защита и развитие конкуренции
§ Параграф 2 . Тарифная политика
7. Торговля и внешнеэкономическая деятельность
§ Параграф 1. Внешнеторговая политика
8. Развитие человеческого капитала
§ Параграф 1 . Развитие системы образования
§ Параграф 2 . Развитие системы подготовки специалистов со средним профессиональным
образованием и рабочих кадров
Параграф 3 . Развитие науки и инноваций
Параграф 4 . Повышение благосостояния населения
Параграф 5 . Снижение бедности и безработицы
Параграф 6 . Социальное обеспечение населения
Параграф 7 . Здравоохранение
Параграф 8 . Развитие культуры, информации, архивного дела, туризма и спорта
Параграф 9 . Гендерное развитие
Параграф 10 . Демография и рациональное размещение населения
9. Развитие произведенного капитала
Параграф 1 . Инвестиционная политика
§ Параграф 2. Индустриально-инновационное развитие
§ Параграф 3 . Агропродовольственная политика
Параграф 4 . Развитие транспорта и связи
10. Развитие природного капитала
§ Параграф 1 . Развитие горнодобывающего комплекса и использование его ресурсов
Параграф 2 . Охрана окружающей среды и природопользование
11. Территориальное развитие и инфраструктура
§ Параграф 1 . Региональное развитие
Введение
Среднесрочный план социально-экономического развития Республики Казахстан на 2006-2008 годы (далее - План) разработан в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Правилами разработки среднесрочных планов социально-экономического развития Республики Казахстан.
План обосновывает темпы развития экономики на 2006-2008 годы в зависимости от внешних и внутренних факторов и определяет действия центральных и местных органов государственного управления в области создания благоприятных условий для развития частного и государственного секторов экономики.
План определяет задачи на 2006-2008 годы в области развития отраслей экономики и пути их решения для достижения целей и реализации приоритетов, определенных в стратегических планах, посланиях Президента Республики Казахстан к народу Казахстана и Программе Правительства Республики Казахстан на 2003-2006 годы.
1. Итоги социально-экономического развития Республики Казахстан
в 2004 году и оценка развития на 2005 год <*>
Сноска. В главу 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 27 февраля 2006 года N 129 .
В 2004 году по сравнению с 2003 годом валовый внутренний продукт (далее - ВВП) возрос на 9,4 % и составил 5542 млрд. тенге.
Существенный вклад в рост экономики внесла промышленность, где высокие темпы развития обеспечены стабильным развитием всех составляющих ее секторов. В 2004 году по сравнению с 2003 годом рост промышленного производства составил 10,1 %, в том числе в горнодобывающей промышленности - 12,7 %, обрабатывающей промышленности - 8,9 % , производстве и распределении электроэнергии, газа и воды - 3,5 %.
По сравнению с 2003 годом валовая продукция сельского хозяйства увеличилась на 0,1 % и составила 694,7 млрд. тенге.
В секторе услуг наибольший рост обеспечен в связи, где объемы оказываемых предприятиями и организациями услуг, превысили уровень 2003 года на 32 % и составили 150,8 млрд. тенге.
По сравнению с 2003 годом объем перевозок всеми видами транспорта возрос на 9 % и составил 1840 млн. тонн грузов.
В 2004 году инфляции в среднем составила 6,9 %.
Стабильное развитие всех сегментов финансового рынка позволило значительно активизировать внутренний кредитный рынок страны и увеличить размеры денежных средств, направляемых на развитие производственного сектора и сектора услуг. Кредитные вложения банков второго уровня в отрасли экономики на конец декабря 2004 года составили 1484,3 млрд. тенге и по сравнению с аналогичным периодом 2003 года выросли на 51,8 %.
В 2004 году по всей номенклатуре товаров экспорт казахстанской продукции увеличился по сравнению с 2003 годом на 55,5 %. Экспорт нефти сырой и нефтепродуктов (включая газовый конденсат) по стоимости и индексу физического объема был выше уровня 2003 года на 61 % и 19 % соответственно.
Экспорт проката плоского из железа увеличился на 7 %, при этом выручка от продажи увеличилась на 15 %, меди рафинированной - на 4% и 64 %, цинка необработанного - на 14 % и 42 %, свинца необработанного - на 21 % и 86%.

1-бөлiм. Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық
дамуының 2006-2008 жылдарға арналған негiзгі бағыттары
Ескерту. 1-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.02.27.  N 129 қаулысымен.
Кiрiспе
Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының 2006-2008 жылдарға арналған орта мерзiмдi жоспары (бұдан әрi - Жоспар) Қазақстан Республикасының Бюджет  кодексiне және Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспарларын әзiрлеудiң  ережесiне сәйкес әзiрлендi.
Жоспарда сыртқы және iшкi факторларға қарай 2006-2008 жылдарға арналған экономиканы дамытудың қарқындары негізделедi және орталық және жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдарының экономиканың жеке және мемлекеттік секторларын дамыту үшін қолайлы жағдайлар жасау саласындағы iс-қимылы айқындалады.
Стратегиялық жоспарларда, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Қазақстан халқына жолдауларында және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003-2006 жылдарға арналған бағдарламасында айқындалған мақсаттарға қол жеткiзу және басымдықтарды iске асыру үшiн экономика салаларын дамыту саласындағы 2006-2008 жылдарға арналған мiндеттер және оларды шешу жолдары Жоспарда айқындалады.
1. Қазақстан Республикасының 2004 жылғы әлеуметтік-экономикалық дамуының қорытындылары және 2005 жылға арналған дамуын бағалау
2004 жылы 2003 жылмен салыстырғанда жалпы iшкi өнiм (бұдан әрі - ЖIӨ) 9,4%-ға өсті және 5542 млрд. теңгенi құрады.
Экономиканың өсуiне өнеркәсiп елеулi үлес қосты, мұндағы жоғары даму қарқынын оның құрамдас секторларының тұрақты дамуы қамтамасыз еттi. 2004 жылы 2003 жылмен салыстырғанда өнеркәсiптiк өндiрiстiң өсуi 10,1%-ды құрады, оның iшiнде тау-кен өнеркәсiбi - 12,7%-ға, өңдеушi өнеркәсiп - 8,9%-ға, өндiрiс және электр энергиясын, газ және су тарату - 3,5%-ға өстi.
2003 жылмен салыстырғанда ауыл шаруашылығының жалпы өнiмi 0,1%-ға өстi және 694,7 млрд. теңгенi құрады.
Қызметтер секторындағы неғұрлым ауқымды өсу байланыста қамтамасыз етiлдi, мұнда кәсiпорындар мен ұйымдар көрсететін қызметтер көлемi 2003 жылғы деңгейден 32%-ға асып түсті және 150,8 млрд. теңгенi құрады.
2003 жылмен салыстырғанда көлiктiң барлық түрлерiмен тасымалдау 9%-ға өсті және 1840 млн. тонна жүкті құрады.
2004 жылы инфляция деңгейi орта есеппен 6,9%-ды құрады.
Қаржы рыногының барлық сегменттерiнiң тұрақты дамуы елдiң iшкi кредит рыногын едәуiр жандандыруға және өндiрiстік сектор мен қызметтер секторын дамытуға бағытталатын ақша қаражатының мөлшерiн ұлғайтуға мүмкiндiк бердi. Екiншi деңгейдегі банктердiң экономика саласына кредиттiк салымдары 2005 жылғы желтоқсанның аяғында 1484,3 млрд. теңгенi құрады және 2003 жылдың осындай кезеңiмен салыстырғанда 51,8-ға өстi.
2004 жылы қазақстандық өнiм экспорты барлық тауарлар номенклатурасы бойынша 2003 жылмен салыстырғанда 55,5 %-ға ұлғайды. Нақты көлем құны мен индексi бойынша шикi мұнайдың және мұнай өнiмдерiнiң (газ конденсатын қоса алғанда) экспорты 2003 жылдың деңгейiнен тиiсiнше 61%-ға және 19%-ға жоғары болды.
Темiрден жасалған жалпақ илек экспорты 7%-ға ұлғайды, бұл ретте сатудан түсетін түсім 15%-ға, тазартылған мыс - 4%-ға және 64%-ға, өңделмеген мырыш - 14%-ға және 42%-ға, өңделмеген қорғасын - 21%-ға және 86%-ға ұлғайды.

В 2004 году нетто-приток прямых иностранных инвестиций в Казахстан превысил 5,5 млрд. долл. США, что на 2,5 раза больше аналогичного показателя 2003 года.
Вместе с масштабным притоком иностранного заемного капитала поступления валютной выручки от экспорта обусловили избыточное предложение иностранной валюты на внутреннем валютном рынке. Следствием давления, оказываемого на внутренний валютный рынок, стало номинальное удорожание обменного курса тенге по отношению к доллару США. Средневзвешенный обменный курс тенге за январь-декабрь 2004 года составил 136,04 тенге за доллар, с начала года в номинальном выражении тенге укрепился к доллару США на 9,30 %.
За 2004 год доходы населения в реальном исчислении выросли по сравнению с 2003 годом на 13,2 %. Реальный рост среднемесячной заработной платы на одного работника в 2004 году по сравнению с 2003 годом составил 13,9 %.
В первом полугодии 2005 года внешнеэкономические условия и проводимая в стране экономическая политика позволили сохранить высокие темпы развития экономики.
Главными факторами, которые оказали влияние на сохранение высоких темпов роста экономики, являются высокие цены на сырье на мировых товарных рынках, благоприятный экономический климат в стране, позволивший привлечь значительные объемы инвестиций в основной капитал и прямые иностранные инвестиции, расширение внутреннего спроса и увеличение розничного товарооборота за счет роста денежных доходов населения, отсутствие резких колебаний цен на потребительском рынке и курса тенге к основным валютам.
По оценке Агентства Республики Казахстан по статистике, рост ВВП за январь-июнь 2005 года составил 9,1 %. Высокие темпы роста обеспечены за счет увеличения выпуска продукции в промышленности и сельском хозяйстве. Значительный вклад в рост экономики внесла строительная индустрия. В секторе услуг объемы оказываемых услуг также были выше аналогичного периода прошлого года.
В первом полугодии текущего года объем производства промышленной продукции (товаров, услуг) составил 2294,6 млрд. тенге и по сравнению с аналогичным периодом прошлого увеличился на 7 %.
В сельском хозяйстве производство продукции увеличилось на 4 % и достиг 167,2 млрд. тенге.
Объем строительных работ (услуг) составил 240,4 млрд. тенге и превысил уровень прошлого года на 33,8 %.
По сравнению с аналогичным периодом прошлого года перевозка грузов всеми видами транспорта возросла на 2,8 %, объем розничного товарооборота увеличился на 10,8 %, объем услуг связи возрос на 21,2 %.
Индекс потребительских цен, характеризующий общий объем инфляции, в июне к декабрю 2004 года составил 3,5 %. В среднегодовом выражении инфляция составила 7,3 % .

2004 жылы Қазақстанға тiкелей Шетелдiк инвестициялардың нетто-ағымы 5,5 млрд. АҚШ долл. асты, бұл 2003 жылғы осыған ұқсас көрсеткiштен 2,5 eceгe көп.
Шетелдiк қарыз капиталының мол ағылуымен қатар экспорттан түсетiн валюталық пайда түсiмдерi ішкі валюта рыногында шетелдiк валютаның шамадан тыс ұсынылуына себеп болды. Iшкi валюта рыногына көрсетiлген қысым салдарынан АҚШ долларына қатысты теңгенiң айырбас бағамы номиналды қымбаттады. 2004 жылғы қаңтар-желтоқсанда теңгенiң орташа өлшенген айырбас бағамы бiр доллар үшін 136,04 теңгенi құрады, жыл басынан берi АҚШ долларына қатысты номиналды мәндегi теңге 9,30%-ға нығайды.
2003 жылмен салыстырғанда 2004 жылы халықтың нақты есептелген кiрiсi 13,2%-ға көтерiлдi. 2003 жылмен салыстырғанда 2004 жылы бір жұмыскердiң орташа жалақысының нақты өсуi 13,9%-ды құрады.
2005 жылғы бiрiншi жарты жылда сыртқы экономикалық жағдайлар мен елдегі жүргiзiп отырған экономикалық саясат экономика дамуының жоғары қарқынын сақтауға мүмкiндiк бердi.
Экономика өсуiнiң жоғары қарқынын сақтауға әсер еткен негiзгi факторлар мыналар: әлемдiк тауар рыноктарындағы шикiзатқа жоғары бағалар, негiзгi капиталға едәуiр көлемде инвестициялар тартуға мүмкiндiк берген елдегi қолайлы экономикалық ахуал және тiкелей шетелдiк инвестициялар, халықтың ақшалай табыстарының өсуi есебiнен iшкi сұраныстың кеңеюi және бөлшек сауда тауар айналымының ұлғаюы; тұтыну рыногында бағалардың және негiзгi валюталарға теңге бағамының күрт ауытқуларының болмауы.
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігiнiң бағалауы бойынша 2005 жылғы қаңтар-маусымда ЖIӨ-нiң өсуi 9,1%-ды құрады. Өсудiң жоғары қарқыны өнеркәсiп пен ауыл шаруашылығында өнiм шығарудың есебiнен қамтамасыз етілдi. Құрылыс индустриясы экономиканың өсуiне едәуiр үлес қосты. Қызметтер секторында көрсетiлетiн қызметтердiң көлемi өткен жылғы осы кезеңмен салыстырғанда жоғары болды.
Ағымдағы жылғы бiрiншi жарты жылда өнеркәсiп өнiмдерiн (тауарларын, қызметтерiн) өндiру көлемi 2294,6 млрд. теңге құрады және өткен жылғы осы кезеңмен салыстырғанда 7%-ға ұлғайды.
Ауыл шаруашылығында өнiм өндiру 4%-ға ұлғайды және 167,2 млрд. теңгеге жеттi.
Құрылыс жұмыстарының (қызметтерiнiң) көлемi 240,4 млрд. теңге құрады және өткен жылғы деңгейден 33,8%-ға асты.
Өткен жылғы осы кезеңмен салыстырғанда көлiктiң барлық түрлерiмен жүктердi тасымалдау 2,8%-ға өстi, бөлшек тауар айналымының көлемі 10,8%-ға ұлғайды, байланыс қызметтерiнiң көлемi 21,2%-ға өстi.
2004 жылғы желтоқсанға қарағанда инфляцияның жалпы көлемiн сипаттайтын тұтыну бағаларының индексi маусым айында 3,5%-ды құрады. Инфляцияның орташа жылдық мәнi 7,3%-ды құрады.

За шесть месяцев текущего года средневзвешенный обменный курс тенге составил 131,21 тенге за доллар, с начала года в номинальном выражении тенге девальвировал к доллару США на 3,84 % ,
Международные резервы страны в целом, включая деньги Национального фонда (5,2 млрд. долл. США), составили 13,2 млрд. долл. США.
Денежная масса за шесть месяцев 2005 года увеличилась на 11,1 % и составила 1833,3 млрд. долл. США.
В январе-июне 2005 года внешнеторговый оборот Республики Казахстан составил 21,2 млрд. долл. США и по сравнению с аналогичным периодом прошлого года увеличился на 49,2 %. Объемы экспорта возросли на 53,1 % и достигли 13,1 млрд. долл. США, импорта - 43,4 % и 8,1 млрд. долл. США соответственно.
Численность безработных в июне составила 640,6 тыс. человек и снизилась по сравнению с соответствующим периодом прошлого года на 2 %. Уровень безработицы составил 7,7 % от экономически активного населения.
В июне 2005 года среднемесячная номинальная заработная плата, начисленная работникам, составила 32152 тенге и возросла по сравнению с июнем 2004 года на 14,4 %. Реальная заработная плата увеличилась на 6%.
Стабильное развитие финансового сектора и рост реальных доходов населения были основными факторами роста вкладов населения, которые по итогам шести месяцев 2005 года увеличились на 13,7 % и достигли 509,5 млрд. тенге.
По оценке Министерства экономики и бюджетного планирования в 2005 году реальное изменение ВВП к уровню 2004 года составит 8,8 % .
Экономический рост будет сопровождаться увеличением темпов производства в промышленности на 6,7 % .
В целом по республике структура посевной площади сохранится на уровне прошлого года и составит 17,9 млн. га, в том числе под зерновыми культурами (с учетом озимых) будет занято 14,3 млн. га.
По сравнению с 2004 годом производство зерна увеличится на 4,8 % и составит 13,0 млн. тонн, из которых 10,0 млн. тонн будет составлять пшеница. Ожидается, что в сельском хозяйстве темп роста валовой продукции составит 100,5%.
Темпы строительства будут выше 2004 года на 25 %. Рост в отрасли будет в основном обеспечен за счет расширения жилищного строительства.
В 2005 году будет добыто 61 млн. тонн нефти и газового конденсата, что превышает уровень 2004 года на 2,7 %.
Экспорт казахстанской продукции превысит уровень 2004 года на 24,9 % и составит 26,8 млрд. долл. США.
Импорт по сравнению с 2004 годом увеличится на 20,1 % и составит 18,6 млрд. долл. США.
По оценке в среднегодовом значении инфляция сохранится в интервале 5-7 % .
2. Условия функционирования экономики
в 2006-2008 годах <*>
Сноска. В главу 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 27 февраля 2006 года N 129 .

Ағымдағы жылғы алты айда теңгенiң орташа өлшенген айырбас бағамы бiр доллар үшiн 131,21 теңгенi құрады, жыл басынан берi АҚШ долларына қатысты номиналды мәндегi теңге 3,84%-ға құнсызданды.
Ұлттық қордың ақшаларын (5,2 млрд. АҚШ долл.) қоса алғанда, елдiң жалпы халықаралық резервтерi 13,2 млрд. долл. құрады.
2005 жылғы алты айда ақша массасы 11,1 %-ға ұлғайды және 1833,3 млрд. АҚШ долл. құрады.
2005 жылы қаңтар-маусымда Қазақстан Республикасының сыртқы тауар айналымы 21,2 млрд. АҚШ долл. құрады және өткен жылғы осы кезеңмен салыстырғанда 49,2%-ға ұлғайды. Экспорт көлемi 53,1%-ға өстi және 13,1 млрд. АҚШ долл. жеттi, тиiсiнше импорт - 43,4%-ға және 8,1 млрд. АҚШ долл.
Жұмыссыздардың саны маусым айында 640,6 мың адамды құрады және өткен жылдың тиiстi кезеңiмен салыстырғанда 2%-ға ұлғайды. Жұмыссыздардың деңгейi экономикалық белсендi халықтың 7,7%-ын құрады.
2005 жылғы маусымда жұмысшыларға аударылған орташа айлық номиналды жалақы 32152 теңге құрады және 2004 жылғы маусым айымен салыстырғанда 14,4%-ға өстi. Нақты жалақы 6,0%-ға артты.
Қаржы секторының тұрақты дамуы мен халықтық нақты табыстарының өсуi халық салымдары өсуiнiң негiзгі факторлары болды, бұл 2005 жылғы алты айдың нәтижелерi бойынша 13,7%-ға ұлғайды және 509,5 млрд. теңгеге жетті.
Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгiнiң бағалауы бойынша 2005 жылы 2004 жылға қарағанда ЖIӨ-нiң нақты өзгеруi 8,8%-ды құрайды.
Экономикалық өсу өнеркәсiптегi өндiрiс қарқынының 6,7%-ғa өсуiмен қатар жүреді.
Тұтастай республика бойынша егiс алаңының құрылымы өткен жылғы деңгейде сақталады және 17,9 млн. га құрайды, оның iшiнде 14,3 млн. га. жерге дәндi дақылдар (күздiк дақылдарды есепке алғанда) егiледi.
2004 жылмен салыстырғанда астық өндiру 4,8%-ға ұлғаяды және 13,0 млн. тоннаны құрайды, оның iшiнде бидай 10,0 млн. тоннаны құрайды. Ауыл шаруашылығында өндiрiс көлемiнiң өсуi 100,5%-ды құрайды деп күтiлуде.
Құрылыс қарқыны 2004 жылғы қарқыннан 9,5%-ға жоғары болады. Саладағы өсу, негiзiнен, тұрғын үй құрылысын кеңейту есебiнен қамтамасыз етіледi.
2005 жылы 61 млн. тонна мұнай мен газ конденсаты өндiрiледi, бұл 2004 жылғы деңгейден 2,7%-ғa артық.
Қазақстандық өнiмдердiң экспорты 2004 жылғы деңгейден 24,9%-ға асып түседi және 26,8 млрд. АҚШ долларын құрайды.
2004 жылмен салыстырғанда импорт 20,1%-ға ұлғаяды және 18,6 млрд. АҚШ долларын құрайды.
Бағалау бойынша орташа жылдық мәндегі инфляция 5-7% аралығында сақталады.
2. Экономиканың 2006-2008 жылдары жұмыс iстеу жағдайлары

Параграф 1. Внешние условия
В 2006-2008 годы по оценке различных международных финансовых организаций мировая экономика будет развиваться умеренными темпами. Определяющую роль в росте мировой экономики будут играть США, Китай, страны ЕС и Япония.
В 2004 году по оценке Всемирного банка, рост мировой экономики составил 4 %. В 2006-2008 годах банк прогнозирует рост мировой экономики в 3,2 % ежегодно. Прогноз замедления темпов роста по сравнению с 2004 годом сделан с учетом несбалансированности мировой экономики, который вызван высоким двойным дефицитом США, затянувшимся восстановлением экономик в европейских странах, высокой неопределенностью и вероятным наступлением перегрева экономики Китая, а также непредсказуемыми ценами на нефть.
По оценке специалистов банка в среднесрочной перспективе влияние этих факторов на рост мировой экономики сохранится.
Ожидается, что на валютном рынке тенденция прошлых лет, которая характеризовалась ослаблением американского доллара, продолжится. В 2004 году негативное влияние на изменение курса доллара оказали в основном два фактора - усиление дефицита бюджета и торгового баланса США. Вследствие указанных факторов ослабление курса доллара США по отношению к евро составил 8,7 %, к японской йене - 3,7 %.
По прогнозу Международного валютного фонда (далее - МВФ), рост мировой экономики в 2005 году составит более 4 %.
По мнению специалистов фонда подорожание нефти, ускорение инфляции и несбалансированность текущих счетов будут нести определенный риск для роста мировой экономики.
По оценке МВФ темпы роста ВВП развивающихся стран Азии в 2005 году замедлится с 8 % в 2004 году до 7 % в 2005 году. Ожидается, что в основном рост экономики в регионе будет происходить за счет значительного расширения внутреннего спроса.
По данным Азиатского банка развития в 2004 году совокупный ВВП развивающихся стран Азиатско-Тихоокеанского региона увеличился на 7,3 %. Это самые высокие темпы роста в регионе со времени валютно-финансового кризиса 1997-1998 годов. Рекордный показатель достигнут в значительной степени за счет таких факторов как повышение доходов населения и рост внутреннего спроса, динамичное экономические развитие Китая, дальнейшая активизация торговли и экономической интеграции в регионе.
По прогнозу специалистов банка, темпы экономического роста развивающихся стран Азии в 2005 году, несмотря на высокие цены на нефть и последствия катастрофического цунами в декабре 2004 года, будут высокими и составят 6,5 % . В 2006-2007 годы темпы их экономического роста могут достичь в среднем 6,6-6,9 %.
Негативное воздействие на экономический рост развивающихся стран Азиатско-Тихоокеанского региона могут оказать эпидемии, угроза терроризма, продолжающийся рост цен на энергоносители и нестабильность валютных курсов на фоне огромного внешнеторгового дефицита США.
Товарные рынки
В 2005 году рост мировых цен на основные товары казахстанского экспорта сохранится. Повышение мировых цен на энергоносители и металлы во многом определялся стремительным развитием Китая и других развивающихся стран, перебоями в добыче и поставке сырья возникшими в результате стихийных бедствий и спекулятивной активностью биржевых трейдеров.

Параграф 1. Сыртқы жағдайлар
Әртүрлi халықаралық қаржы ұйымдарының бағалауы бойынша 2006-2008 жылдары әлемдiк экономика бiрқалыпты қарқынмен дамиды. Әлемдiк экономиканың өсуiнде АҚШ, Қытай, EO елдерi және Жапония айқындаушы рөл атқарады.
Дүниежүзiлiк банктiң бағалауы бойынша 2004 жылы әлемдiк экономиканың өсуi 4%-ды құрады. Банк 2005-2006 жылдары әлемдiк экономиканың жыл сайын 3,2% өсуін болжап отыр. 2004 жылмен салыстырғанда өсу қарқынының бәсеңдеу болжамы әлемдік экономиканың теңгерiмсiздігін ескере отырып жасалды, бұл АҚШ-тағы қосарлы жоғары тапшылықтың, еуропа елдерiндегi экономиканы қалпына келтiрудiң созылып кетуінiң; Қытай экономикасындағы белгісiздiктiң және оның қызып кету ықтималдығының, сондай-ақ мұнайдың болжанбайтын бағаларының әсерiнен пайда болып отыр.
Банк мамандарының бағалауы бойынша орта мерзiмді перспективада осы факторлардың әлемдiк экономиканың өсуiне әсерi сақталады.
Валюта рыногында америка долларының әлсiреуiмен сипатталатын өткен жылдардағы үрдiс жалғасады деп күтiлуде. 2004 жылы негiзiнен екі фактор - АҚШ бюджетiнiң тапшылығы мен сауда теңгерiмiнiң күшеюі доллар бағамының өзгеруiне келеңсiз әсерiн тигiздi. Көрсетілген факторлардың салдарынан АҚШ доллары бағамының әлсіреуі евроға қатысты 8,7%-ды, жапон иеніне қатысты 3,7%-ды құрады.
Халықаралық валюта қорының (бұдан әрі - ХВҚ) болжамы бойынша 2005 жылы әлемдік экономиканың өсуi 4%-дан астам болады.
Қор мамандарының пiкiрi бойынша мұнайдың қымбаттауы, инфляцияның жеделдеуi және ағымдағы шоттардың теңгерiмсiздігі әлемдiк экономиканың өсуі үшін айтарлықтай қауiп төндiредi.
ХВҚ бағалауы бойынша Азияның дамушы елдерiндегі ЖIӨ-нiң өсу қарқыны 2004 жылғы 8%-дан 2005 жылы 7%-ға дейiн бәсеңдейді. Өңiрдегі экономиканың өсуi, негізiнен, iшкі сұраныстың айтарлықтай кеңеюі есебiнен болады деп күтiлуде.
Азия Даму Банкiнiң мәлiметтерi бойынша 2004 жылы Азия-Тынық мұхиты өңiрiндегi дамушы елдердiң жиынтық ЖIӨ-ci 7,3%-ға ұлғайды. Бұл 1997-1998 жылдардағы валюта-қаржы дағдарысы уақытынан бepгі өңiрдегi ең жоғарғы өсу қарқыны. Рекордтық көрсеткiшке белгілi бiр дәрежеде халық кiрiстерiнiң жоғарылауы және iшкi сұраныстың өсуi, Қытайдың серпiндi экономикалық дамуы, өңiрдегi сауданы және экономикалық ықпалдасуды одан әрi жандандыру сияқты факторлардың есебiнен қол жеткiзiлдi.
Банк мамандарының болжамы бойынша мұнайдың жоғары бағаларына және 2004 жылғы желтоқсандағы апатты цунами салдарларына қарамастан, 2005 жылы Азияның дамушы елдерiндегі экономикалық өсу қарқыны жоғары болады және 6,5%-ды құрайды. 2006-2007 жылдары олардың экономикалық өсу қарқыны орта есеппен 6,6-6,9%-ға жетуi мүмкiн.
Азия-Тынық мұхиты өңiрiндегі дамушы елдердiң экономикалық өсуiне iндеттер, террорлық қауіп, энергия тасығыштарға бағалар өсуiнiң жалғасуы және АҚШ-тағы зор сыртқы сауда тапшылығының салдарынан валюта бағамдарының тұрақсыздығы терiс әсерiн тигiзуi мүмкін.
Тауар рыноктары
2005 жылы қазақстандық экспорттың негізгі тауарларының әлемдiк бағалары сақталды. Энергия тасығыштар мен металдардың әлемдiк бағаларының жоғарылауын көп жағдайда, Қытай мен басқа да дамушы елдердiң шапшаң дамуы, шикiзат өндiру мен жеткiзудегі зiлзала апаттары және биржа трейдерлерiнiң алып-сатарлық белсендiлігі нәтижесiнде туындаған үзiлiстер айқындап бердi.

В первом полугодии текущего года на мировом рынке сохранилась благоприятная конъюнктура на основные экспортные товары. По данным Всемирного Банка по сравнению с соответствующим периодом 2004 года среднемировая цена на нефть марки "Брент" увеличилась на 47,2 % и составила 49,63 долл. США за баррель. Мировая цена на медь увеличилась на 20,6 %, на цинк - на 23,4 %, на свинец - на 18,9 %.
По прогнозам Международного энергетического агентства (IЕА) в 2005 году уровень потребления нефти в мире составит 84,27 млн. баррелей в сутки. Сокращение потребления сырья в Китае, рост товарных запасов в США и увеличение добычи нефти в странах Ближнего Востока могут способствовать снижению цен.
По данным IEA, темп роста спроса на нефть в Китае в начале 2005 года снизился до 5,4 % по сравнению с 21 % в 2004 году.
Организация стран-экспортеров нефти (далее - ОПЕК) увеличила свои прогнозы в отношении глобального спроса на нефть-сырец в 2005 году на 80 тысяч баррелей в день. Как отмечается в экспертном докладе ОПЕК, опубликованном в венской штаб-квартире мирового нефтяного картеля, глобальный спрос на нефть в 2005 году возрастет на 1,73 миллиона баррелей в день.
В 2005 году на мировом товарном рынке будет наблюдаться дефицит меди.
По оценке International Copper Study Group (ICSG), к концу 2005 года нехватка меди на рынке составит 260 тыс. тонн.
Аналитики французского банка Societe Generale пересмотрели январский прогноз относительно стоимости меди в 2005 году. Так, средняя цена меди прогнозируется на уровне 2980 долл. США за тонну, что на 9,7 % выше предыдущего прогноза. По оценкам банка, спрос на металл в 2005 году увеличится на 3,9 % - до 17,4 млн. тонн, в результате чего образуется дефицит в размере 50 тыс. тонн.
В среднесрочном плане участники рынка меди прогнозируют снижение биржевых запасов металла и увеличение спроса со стороны Китая.
Продолжающееся увеличение цен на свинец объясняется развитием мировой экономики, ростом потребности Китая, а также усложнением условий добычи сырья. Средняя стоимость свинца на Лондонской бирже металлов в марте 2005 года составила 1004,6 долл. США за тонну и увеличилась на 11,3 %. При этом складские запасы уменьшились с 34 до 33 тыс. тонн.
В долгосрочной перспективе существует тенденция дальнейшего роста спроса со стороны Китая, США и Японии, а также сокращение запасов свинца на мировых товарных рынках. На рынок свинца огромное влияние будет оказывать спекулятивный фактор, по оценкам аналитиков сегодня около 20 % от цены на свинец составляет "спекулятивная надбавка".

Ағымдағы жылдың бiрiншi жарты жылында әлем рыногында негiзгі экспорт тауарларына қолайлы конъюнктура сақталды. Дүниежүзiлiк банктiң мәлiметтерi бойынша 2004 жылдың тиiстi кезеңмен салыстырғанда "Вrent" маркалы мұнайдың әлемдiк орташа бағасы 47,2%-ға ұлғайды және бiр баррель үшін 49,63 АҚШ долларын құрады. Мыстың әлемдiк бағасы 20,6%-ға, мырыштікi - 23,4%-ға, қорғасын - 18,9%-ғa ұлғайды.
Халықаралық энергетика агенттігінiң (IЕА) болжамы бойынша 2005 жылы әлемдегi мұнай тұтыну деңгейi тәулiгiне 84,27 млн. баррельдi құрайды. Қытайда шикiзат тұтынудың азаюы, АҚШ-та тауар запастарының өсуi және Таяу Шығыс елдерiнде мұнай өндiрудiң ұлғаюы бағалардың төмендеуiне ықпал етуi мүмкiн.
IЕА мәлiметтерi бойынша Қытайда мұнайға сұраныстың өсу қарқыны 2004 жылғы 21%-бен салыстырғанда 2005 жылдың басында 5,4%-ға дейiн азайды.
Мұнай экспорттаушы елдер ұйымы (бұдан әрі - ОПЕК) 2005 жылы шикi мұнайға жаһандық сұранысқа қатысты өз болжамын күнiне 80 мың баррельге ұлғайтты. Әлемдiк мұнай картелiнiң веналық штаб-пәтерiнде жарияланған ОПЕК-тiң сараптамалық баяндамасында аталғандай, 2005 жылы мұнайға жаһандық сұраныс күнiне 1,73 миллион баррельге өседi.
2005 жылы әлемдiк тауар рыногында мыс тапшылығы байқалатын болады.
International Copper Studi Group (ICSG) бағалауы бойынша 2005 жылдың аяғына қарай рынокта мыстың жетiспеуi 260 мың тоннаны құрайды.
Societe Generale француз банкiнiң талдаушылары 2005 жылғы мыстың құнына қатысты қаңтардағы болжамды қайта қарады. Осылайша, мыстың орташа бағасы бiр тонна үшiн 2980 АҚШ доллары деңгейiнде болжанып отыр, бұл алдыңғы болжамнан 9,7%-ға жоғары. Банктiң бағалауы бойынша 2005 жылы металға сұраныс 3,9%-ға - 17,4 млн. тоннаға дейiн ұлғаяды, соның нәтижесiнде 50 мың тонна мөлшерiнде тапшылық пайда болады.
Орта мерзiмдi жоспарда мыс рыногына қатысушылар металдың биржалық запастарының азаюын және Қытай тарапынан сұраныстың ұлғаюын болжап отыр.
Қорғасын бағасы ұлғаюының жалғасуы әлемдiк экономиканың дамуымен, Қытай сұранысының өсуiмен, сондай-ақ шикiзат өндiру жағдайларының күрделенуiмен түсiндiрiледi, 2005 жылғы наурызда Лондон металдар биржасында қорғасынның орташа құны бiр тонна үшін 1004,6 долларды құрады және 11,3%-ға ұлғайды. Бұл ретте қойма запастары 34 мың тоннадан 33-ке дейiн азайды.
Ұзақ мерзiмдi перспективада Қытай, АҚШ және Жапония тарапынан сұраныстың одан әрi өсу үрдiсi, сондай-ақ әлемдiк тауар рыноктарында қорғасын запастарының азаюы ықтимал. Қорғасын рыногына алып-сатарлық фактор зор әсерiн тигізедi, талдаушылардың бағалауы бойынша бүгiнде қорғасын бағасының шамамен 20%-ын "алып-сатарлық үстеме" құрайды.

Прогнозы относительно стоимости свинца предполагают повышение цен в 2005 году и понижение в 2006 году.
В 2005 году прогнозируется увеличение общемирового спроса и сохранение высоких биржевых цен на цинк. По прогнозам аналитиков Goldman Sachs, среднегодовая стоимость цинка в 2005 году может вырасти на 28 % из-за растущего спроса со стороны Китая и отсутствия новых источников металла. В целом прогнозируется увеличение спроса по сравнению с прошлым годом на 2 %.
Согласно данным Лондонской биржи металлов, среднемесячная цена цинка в январе-июне установилась на уровне 1294 долл. США за тонну. С начала 2005 года цинк подорожал на 23,5 %.
В связи с нынешним общим подъемом мировой экономики мировой спрос на алюминий будет расти, также как и на все прочие металлы. При этом будет наблюдаться дефицит алюминия, что будет связано с высоким спросом со стороны Китая, который остается крупным импортером глинозема. В настоящее время Китай является потребителем более 20 % всего алюминия в мире.
Подавляющее большинство прогнозов цен на алюминий на 2005 год предполагает рост цен на этот металл. Так, французский банк Societe Generate повысил прогноз средних цен на алюминий на 6 % - до 1950 долларов за тонну. Повышение прогнозных цен произошло из-за стремительного увеличения спроса на металлы со стороны спекулятивных инвесторов.
В целом, по оценке экспертов Morgan Stanley, цены на сталь в 2005 году превысят средний показатель за 2004 год. Так, стоимость горячекатаной рулонной стали, увеличится в 2005 году на 9 % по сравнению со средним показателем 2004 года и составит 480 долл. США за тонну. В то же время, аналитики ожидают, что уже в 2006 году цены на горячекатаную сталь упадут на 15 % - в среднем до 409 долларов за тонну. Казахстан, обладая небольшим рынком, который сегодня интегрирован в мировую экономическую систему, заинтересован в стабильном развитии стран основных торговых партнеров.
По оценке экспертов, в целом экономическая ситуация складывающаяся в США и ЕС не окажут негативного влияния на экономику Казахстана. Спрос на казахстанские экспортные товары достаточно высок и в ближайшей перспективе объемы внешней торговли с этими странами сохранятся.
Ожидается, что в условиях реального укрепления тенге по отношению к доллару США и продолжения роста доходов, инвестиционный и потребительский спрос будет в большей степени обеспечиваться за счет импорта со странами дальнего зарубежья.
Динамичное развитие экономики Китая позволяет прогнозировать улучшение показателей по внешнеторговым операциям и усиливает возможности расширения и продвижения казахстанского экспорта на рынок этой страны.
В ближайшей перспективе не ожидается снижения товарооборота с основным торговым партнерам республики - Россией.
Рынок нефти характеризуется высоким уровнем цен и устойчивым ростом, как добычи, так и потребления, что весьма благоприятно для экспортеров нефти. В целом увеличение потребления нефти в мире и наряду с высоким уровнем цены нефть благоприятно скажется на экспортной составляющей внешней торговли Казахстана.
Снижение мирового производства зерновых, а также мировых запасов, в том числе в Китае, одним из основных торговых партнеров республики не будет основным фактором в сохранении стабильных объемов экспорта казахстанской пшеницы в предстоящие годы.
Увеличение спроса и потребления цветных металлов со стороны Китая, США, Японии, Германии, Южной Кореи, Италии, а также в ряде других стран будет оказывать позитивное влияние на развитие металлургического комплекса Казахстана.
Несмотря на некоторое ухудшение ситуации на рынке черных металлов, растущие потребности Китая в стальной продукции для автомобильной промышленности и судостроении создают благоприятные условия для увеличения объемов экспорта этой продукции.§

Қорғасын құнына қатысты болжамдарда бағалардың 2005 жылы жоғарылауы және 2006 жылы төмендеуi күтiледi.
2005 жылы жалпы әлемдiк сұраныстың ұлғаюы және мырыштың биржалық жоғары бағасының сақталуы болжанып отыр. Goldman Sachs талдаушыларының болжамдары бойынша Қытай тарапынан сұраныстың өсуi және жаңа металл көздерiнiң болмауы салдарынан 2005 жылы мырыштың орташа жылдық құны 28%-ға өсуi мүмкiн. Тұтастай алғанда, өткен жылмен салыстырғанда сұраныстың 2%-ға ұлғаюы болжанып отыр.
Лондон металдар биржасының мәлiметтерiне сәйкес, қаңтар-маусымда мырыштың орташа айлық бағасы бiр тонна үшiн 1294 АҚШ доллар деңгейiнде белгiлендi. 2005 жылдың басынан берi мырыш 23,5%-ға қымбаттады.
Әлемдiк экономиканың бүгiнгi жалпы өрлеуiне байланысты барлық өзге металдарға сұраныстың өсуi сияқты алюминийге әлемдiк сұраныс өседi. Бұл ретте алюминий тапшылығы байқалатын болады, бұл глиноземнің iрi импорттаушысы болып отырған Қытай тарапынан болатын жоғары сұраныспен байланысты. Қазiргі уақытта Қытай әлемдегi бүкiл алюминийдiң 20%-ынан астамын тұтынады.
Алюминий бағасының 2005 жылға арналған болжамдарының басым көпшілігiнде осы металл бағаларының өсуi болжанады. Мысалы, Societe Generale француз банкi алюминийдің орташа бағалары болжамын 6%-ға - бір тонна үшiн 1950 долларға дейiн көтердi. Болжамды бағалардың жоғарылауы алып-сатар инвесторлар тарапынан металға сұраныстың шапшаң ұлғаюы салдарынан болды.
Тұтастай алғанда, Morgan Stenley сарапшыларының бағалауы бойынша 2005 жылы болаттың бағасы 2004 жылғы орташа көрсеткіштен асып түседi. Мысалы, 2004 жылғы орташа көрсеткiшпен салыстырғанда 2005 жылы ыстықтай басылған рулонды болат құны 9%-ға ұлғаяды және бір тонна үшiн 480 долларды құрайды. Сонымен қатар, талдаушылар ыстықтай басылған болат құны 2006 жылдың өзiнде 15%-ға - орта есеппен бiр тонна үшiн 409 долларға дейiн азаяды деп күтуде.
Қазақстан, бүгінде әлемдiк экономикалық жүйеге бiрiккен шағын рынокқа ие бола отырып, өзiнiң негiзгi сауда-саттық жасайтын әрiптестерiнiң тұрақты дамуына мүдделi.
Сарапшылардың бағалауы бойынша жалпы алғанда, АҚШ пен EO-дағы қалыптасқан экономикалық ахуал Қазақстанның экономикасына терiс әсер етпейді. Қазақстандық экспорттық тауарларға деген сұраныс едәуір жоғары және жақын перспективада бұл елдермен сыртқы сауданың көлемi сақталады.
АҚШ долларына қатысты теңгенiң нақты нығаюы және кiрiстердiң өсуi кезiнде инвестициялық және тұтушылық сұраныс негiзiнен алыс шетелдермен болатын импорттың есебiнен қамтамасыз етiледi.
Қытайдың қарқынды дамуы сыртқы сауда операциялар бойынша көрсеткiштердiң жақсаруын болжауға мүмкіндік бередi және бұл елдiң қаржы рыногында қазақстандық экспорттың кеңею және жылжу мүмкiндiктерiн күшейтедi.
Жақын перспективада республиканың негiзгі сауда әрiптесi Ресеймен тауар айналымы төмендемейдi деп күтілуде.
Мұнай рыногы бағалардың жоғары деңгейiмен және өндiрудiң, сол сияқты тұтынудың тұрақты өсуiмен сипатталады, бұл мұнай экспорттаушылар үшін барынша қолайлы. Жалпы, әлемде мұнай тұтынудың ұлғаюы және бағаның жоғары болуынан мұнай, Қазақстанның сыртқы саудасының экспорттық құрамына қолайлы әсер етедi.
Астықтың, сондай-ақ әлемдiк запастар өндiрiсiнiң, оның iшiнде республиканың негiзгi сауда әрiптестерiнiң бiрi Қытайда төмендеуi алдағы жылдарда қазақстандық бидайдың экспорт көлемiнiң тұрақты сақталуында негізгі фактор болмайды.
Қытай, АҚШ, Жапония, Германия, Оңтүстiк Корея, Италия, сондай-ақ бiрқатар елдердiң тарапынан түстi металдарға сұраныстың және оны тұтынудың ұлғаюы Қазақстанның металлургиялық кешенiнiң дамуына оң әсер етеді.
Қара металдар рыногындағы кейбiр ахуалдың нашарлауына қарамастан автомобиль өнеркәсiбi мен кеме құрылысы үшін болат өнiмiне Қытайда қажеттiлiктiң өсуi бұл өнім экспорты көлемiнiң ұлғаюы үшiн қолайлы жағдайлар жасайды.

Параграф 2. Внутренние условия
В 2006-2008 годы для обеспечения высоких темпов развития экономики будут созданы благоприятные условия для ускоренного развития всех основных факторов роста экономики.
Национальный Банк Республики Казахстан с целью удержания инфляции в заданном интервале будет принимать меры по ужесточению денежно-кредитной политики. Для усиления регулирующих функций официальной ставки рефинансирования планируется внедрить в практику ежеквартальный пересмотр и установление официальной ставки рефинансирования в зависимости от общего состояния денежного рынка, спроса и предложения по займам, уровня инфляции и инфляционных ожиданий.
Динамика обменного курса тенге будет определяться, как внешними условиями, так и политикой Национального банка, направленной на исключение резких колебаний курса тенге, обеспечивая плавное изменение курса в зависимости от притока иностранной валюты на внутренний валютный рынок.
Как и в предшествующие годы, развитие промышленности в эти годы будет в основном определяться двумя ключевыми стратегическими документами: Государственной программой освоения казахстанского сектора Каспийского моря, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 16 мая 2003 года N 1095, и Стратегией индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы (далее - Стратегия), утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 17 мая 2003 года N 1096.
В соответствии с Государственной программой освоения казахстанского сектора Каспийского моря предполагается увеличение объемов добычи нефти и газового конденсата к 2015 году по отношению к 2003 году в 2,7-3 раза.
Стабильное развитие нефтегазового сектора является гарантией обеспечения экономического роста в Казахстане.
Для обеспечения конкурентоспособности экономики будет продолжена реализация второго этапа Стратегии. Основным итогом этого этапа будет создание основы для развития кластерных инициатив в приоритетных отраслях экономики.
Первым шагом в реализации этой задачи стало утверждение Планов по созданию и развитию пилотных кластеров в приоритетных секторах экономики, которые в перспективе позволят создать новые экспортоориентированные производства. В названный План включены семь пилотных кластеров: туризм, строительные материалы, текстильная промышленность, пищевая промышленность, металлургия, нефтегазовое машиностроение, транспортная логистика. Принятые меры позволят создать условия для широкомасштабного внедрения кластерного подхода в этих секторах экономики в последующие годы.
Отдельные приоритетные инвестиционные проекты, направленные на развитие кластерных инициатив, а также те проекты, которые носят инновационный характер, будут финансироваться через институты развития.

Параграф 2. Iшкі жағдайлар
2006-2008 жылдары экономиканы дамытудың жоғары қарқынын қамтамасыз ету үшін экономиканы өсiрудiң барлық негізгі факторларын жедел дамыту үшiн қолайлы жағдайлар жасалатын болады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi осы аралықтағы инфляцияны ұстап тұру мақсатында ақша-кредит саясатын қатаңдату жөнiндегі шараларды қабылдайтын болады. Қайта қаржыландырудың ресми ставкасының реттеуші функцияларын күшейту үшін практикаға тоқсан сайын қайта қарауды және қайта қаржыландырудың ресми ставкасын ақша рыногының жалпы жай-күйіне, қарыздар бойынша сұраныс пен ұсынысқа, инфляция мен инфляциялық күтiлiмдердiң деңгейiне қарай белгiлеудi енгізу жоспарланып отыр.
Теңгенiң айырбас бағамының серпiнi сыртқы жағдайлармен де, Ұлттық Банктiң бағамды ішкi валюта рыногына шетел валютасының ағынына байланысты қалыпты өзгеруiн қамтамасыз ете отырып, теңге бағамының күрт ауытқуларын болдырмауға бағытталған саясатымен де айқындалатын болады.
Алдыңғы жылдардағыдай, бұл жылдары да өнеркәсiпті дамыту негiзiнен басты екi стратегиялық құжатта: Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2003 жылғы 16 мамырдағы N 1095  Жарлығымен бекiтiлген Каспий теңiзiнiң қазақстандық секторын игерудің мемлекеттiк бағдарламасында және Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2003 жылғы 17 мамырдағы N 1096  Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының Индустриялық-инновациялық дамуының 2003-2015 жылдарға арналған стратегиясында (бұдан әрi - Стратегия) айқындалатын болады.
Каспий теңiзiнiң қазақстандық секторын игерудің мемлекеттiк бағдарламасына сәйкес 2003 жылға қатынасы бойынша 2005 жылы мұнай мен газ конденсатын өндіру көлемiн 2,7-3 есе ұлғайту ұйғарылып отыр.
Мұнай-газ секторын тұрақты дамыту Қазақстандағы экономикалық өсудi қамтамасыз етудiң кепiлi болып табылады.
Экономиканың бәсекеге қабiлеттілігін қамтамасыз ету үшiн Стратегияның екiншi кезеңiн iске асыру жалғасатын болады. Экономиканың басым салаларында кластерлік бастамаларды дамыту үшiн негіз құру бұл кезеңнiң негізгі қорытындысы болады.
Экономиканың басым секторларында пилоттық кластерлерді жасау мен дамыту жөніндегі жоспарларды бекiту бұл мiндеттi шешудегі бірiншi қадам болды және бұл перспективада экспортқа бағдарланған жаңа өндiрiстер құруға мүмкiндік береді. Аталған Жоспарға жеті пилоттық кластерлер енгізiлдi: туризм, құрылыс материалдары, тоқыма өнеркәсiбі, тамақ өнеркәсiбi, металлургия, мұнай-газ машиналарын жасау, көлiктiк логистика. Қабылданған шаралар кейiнгi жылдары экономиканың осы салаларына кластерлiк ұстанымды кең ауқымда енгiзу үшiн жағдайлар жасауға мүмкiндiк береді.
Кластерлiк бастамаларды дамытуға бағытталған жекелеген басым инвестициялық жобалар, сондай-ақ инновациялық сипаты бар жобалар даму институттары арқылы қаржыландырылатын болады.

Портфель инвестиционных проектов финансовых институтов развития состоит из 96 одобренных к финансированию инвестиционных проектов на общую сумму свыше 1776 млн. долл. США с долей участия институтов развития в финансировании - свыше 530 млн. долл. США.
Инвестиционным фондом Казахстана начата разработка технико-экономическое обоснование по трем проектам - производства листового стекла стоимостью 269,15 млн. долл. США, электросварных прямошовных труб стоимостью 80 млн. долл. США и сортопроката в Караганде стоимостью 269 млн. долл. США. Ведутся проектные работы по строительству железнодорожной линии Шар-Усть-Каменогорск стоимостью 150 млн. долл. США, являющиеся перспективными проектами, направленными на формирование производственной инфраструктуры.
В 2005 году одобрено к финансированию 29 проектов на сумму 525,2 млн. долл. США с долей институтов развития 21,5 млн. долл. США.
При участии АО "Центр инжиниринга и трансферта технологий" в течение 2004-2005 годов созданы три региональных технопарка в городах Караганда, Уральск и Алматы с общей суммой уставных капиталов более миллиарда тенге.
Основной целью деятельности технопарков будут содействие технологическому развитию реального сектора экономики посредством создания эффективного механизма внедрения отечественных научно-технических разработок и трансферта перспективных зарубежных технологий.
Постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2005 года за N 387 утверждена Программа по формированию и развитию Национальной инновационной системы Республики Казахстан на 2005-2015 годы.
Программа предусматривает введение системы грантового финансирования научно-исследовательских и опытно-конструкторских разработок на конкурсной основе за счет средств государственного бюджета.
В республике предоставление инвестиционных преференций регулируется Законом Республики Казахстан "Об инвестициях""от 8 января 2003 года. В мае 2005 года принят Закон Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты по вопросам инвестиций". В нем заложен новый механизм предоставления мер государственной поддержки инвестиций, который обладает рядом преимуществ:
поддержка и стимулирование в равной степени как отечественных, так и иностранных инвесторов;
значительно сокращены сроки рассмотрения заявки (до тридцати рабочих дней) на предоставление инвестиционных преференций;
упрощен порядок их предоставления и механизм предоставления инвесторам освобождения от уплаты таможенных пошлин при импорте оборудования и комплектующих к нему, ввозимых для реализации инвестиционного проекта;
приведен в соответствие с Налоговым Кодексом срок действия налоговой преференции в виде освобождения от корпоративного подоходного налога до 10 лет;
установлены более прозрачные и четкие процедуры мониторинга исполнения инвесторами инвестиционных обязательств по контракту;
изменена схема предоставления государственных натурных грантов.
Закон "Об инвестициях" не устанавливает минимальный предел объемов инвестиций, что расширяет сферу его применения, включая предприятия малого и среднего бизнеса, осуществляющие инвестиции в приоритетных видах деятельности.
С целью повышения эффективности управления государственным имуществом будет проведена оптимизация структуры государственной собственности посредством передачи ряда государственных функций по управлению активами в рыночную среду.

Қаржы даму институттарының инвестициялық жобаларының портфелі қаржыландыруда даму институттарының 530 млн. AҚШ долл. астам қатысу үлесi бар жалпы сомасы 1776 млн. астам АҚШ долл. қаржыландыру үшiн мақұлданған 96 инвестициялық жобалардан тұрады.
Қазақстанның инвестициялық қоры үш жоба бойынша - құны 269,15 млн. АҚШ долл. табақ шыны, құны 80 млн. АҚШ долл. электрмен пісiру тiк жiктi құбырлар және Қарағандыда құны 269 млн. АҚШ долл. сортпрокат өндiрiсiнiң техникалық-экономикалық негiздемесiн әзiрлеудi бастады. Өндiрiстiк инфрақұрылымды қалыптастыруға бағытталған, перспективалы жобалар болып табылатын құны 150 млн. АҚШ долл. Шар-Өскемен темiр жол желiсiн салу жөнiндегi жобалау жұмыстары жүргiзілуде.
2005 жылы даму институттарының 21,5 млн. АҚШ долл. қатысу үлесiмен қаржыландыру үшін 525,2 млн. АҚШ долл. сомасында 29 жоба мақұлданды.
"Инжиниринг және технологиялардың трансфертi орталығы" АҚ қатысуымен 2004-2005 жылдары Қарағанды, Орал және Алматы қалаларында жарғылық капиталдарының жалпы сомасы миллиард теңгеден асатын үш өңiрлiк технопарк құрылды.
Технопарктер қызметiнiң негiзгі мақсаты отандық ғылыми-техникалық әзiрлемелердi және перспективалы шетелдiк технологиялар трансфертiн енгiзудiң тиiмдi тетігін жасау арқылы экономиканың нақты секторының технологиялық дамуына жәрдемдесу.
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2005 жылғы 25 сәуiрдегi N 387  қаулысымен Қазақстан Республикасының ұлттық инновациялық жүйесiн қалыптастыру және дамыту жөнiндегi 2005-2015 жылдарға арналған бағдарламасы бекiтiлдi.
Бағдарлама мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен конкурстық негізде ғылыми-зерттеу және тәжiрибелік-конструкторлық гранттық қаржыландыру жүйесiн енгізудi көздейдi.
Республикада инвестициялық преференциялар беру 2003 жылғы 8 қаңтарда қабылданған "Инвестициялар туралы" Қазақстан Республикасының  Заңымен реттеледі. 2005 жылғы мамырда "Кейбiр заңнамалық актілерге инвестициялар мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының  Заңы қабылданды. Онда бiрқатар басымдықтарға ие инвестициялар берудi мемлекеттік қолдау шараларының жаңа тетігі қаланған. Олар:
- отандық, сол сияқты шетелдiк инвесторларды тең деңгейде қолдау және ынталандыру;
- инвестициялық преференциялар беруге арналған өтiнiмдердi қарау мерзiмдерi едәуiр қысқартылған (отыз жұмыс күнiне дейiн);
- оларды беру тәртiбi және инвесторларға инвестициялық жобаны iске асыру үшiн әкелiнетiн жабдықтар мен оған құрамдауыштардың импорты кезiнде кедендiк баждарды төлеуден босату тетiгi оңайлатылды;
- 10 жылға дейiн корпорациялық салықтан босату түрiнде салық преференциясының әрекет ету мерзiмi Салық  кодексiне сәйкес келтiрілген;
- келiсiм-шарт бойынша инвесторлардың инвестициялық мiндеттемелердi орындау мониторингiнiң барынша ашық және нақты рәсiмдерi белгiлендi;
- мемлекеттiк заттай гранттар беру схемасы өзгертiлдi.
"Инвестициялар туралы" Заң инвестициялар көлемiнiң төменгi шегiн белгiлемейдi, ол қызметтiң басым түрлерiнде инвестицияны жүзеге асыратын шағын және орта бизнес кәсiпорындарын қоса алғанда, оны қолдану аясын кеңейтедi.
Мемлекеттiк мүлікті басқарудың тиiмділігiн арттыру мақсатында активтердi басқару жөнiндегi бiрқатар мемлекеттік функцияларды рыноктық ортаға беру арқылы мемлекеттiк меншіктің құрылымын оңтайландыру жүргiзіледi.

В 2006-2008 годы одним из основных факторов роста экономики будет сохранение на мировом рынке благоприятной ценовой конъюнктуры на нефть.
Расширение внутреннего спроса на товары и инвестиционные ресурсы позволят значительно увеличить импорт инвестиционных ресурсов.
3. Цели, задачи и приоритеты развития
Республики Казахстан на 2006-2008 годы
Параграф 1. В области решения стратегических задач
Главной стратегической задачей Правительства в области экономической политики в соответствии с Посланием Президента Республики Казахстан "Казахстан на пути ускоренной экономической, социальной и политической модернизации""является удвоение ВВП в 2008 году по сравнению с 2000 годом. Для решения этой задачи предусматривается обеспечить ежегодный рост экономики в среднем на 8,5 %.
Одной из основных стратегических задач социально-экономической политики на среднесрочный период является создание высоких стандартов жизни граждан, что позволит обеспечить вхождение Казахстана в число эффективно развивающихся стран мира. Для реализации этой цели необходимо к 2010 году ВВП на душу населения довести до уровня превышающем 5000 долларов США, а к 2015 году - до 9000 долларов США.
Для построения основы конкурентоспособной экономики необходимо выработать конкретные меры по недопущению "перегрева" экономики и повышения макроэкономической устойчивости.
Рис. 1. График по удвоению ВВП
(См. бумажный вариант)
Источник: Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан, Агентство Республики Казахстан по статистике
Параграф 2. В области решения среднесрочных задач
В 2006-2008 годы основные направления социально-экономической политики будут соответствовать целям и задачам, определенным в Послании Президента к народу Казахстана "Казахстан на пути ускоренной экономической, социальной и политической модернизации", стратегических планах, Программе Правительства Республики Казахстан, Стратегии индустриально-инновационного развития.
Повышению конкурентоспособности экономики должна способствовать активная работа по созданию инновационной экономики и развитию несырьевого сектора экономики.
Для построения основы конкурентоспособной экономики в планируемом периоде предполагается решить следующие задачи:
обеспечить среднегодовой темп роста ВВП в 2006-2008 годах в среднем на 8,5 %;
обеспечить среднегодовой уровень инфляции в коридоре 5-7 %;
развитие рынка ценных бумаг и накопительной пенсионной системы;
развитие страховой системы;
создание благоприятных условий для реализации инициатив предпринимательской среды;
создание и развитие пилотных кластеров в металлургической, текстильной, пищевой промышленности, нефтегазовом машиностроении, строительной индустрии, туризме, транспортно-логистических услугах;
индустриализация аграрного производства через реализацию кластерных инициатив в сфере производства и переработки сельскохозяйственного сырья;
решение социальных проблем сельских территорий и сокращения разрыва в уровне жизни населения сельского и городского населения;
развитие наукоемких производств и космической деятельности;
формирование кадрового потенциала для высокотехнологичных и наукоемких производств будущего;
достойное обеспечение жизни социально незащищенных слоев населения;
ускоренное решение жилищной проблемы;
проведение активной, разносторонней и сбалансированной внешнеэкономической политики;
дальнейшая реализация Концепции создания регионального финансового центра в городе Алматы.

2006-2008 жылдары әлемдiк рынокта мұнайға қолайлы баға конъюнктурасының сақталуы экономика өсуiнiң негiзгi факторларының бiрi болады.
Тауарлар мен инвестициялық ресурстарға iшкi сұраныстың кеңеюi инвестициялық ресурстардың импортын едәуiр ұлғайтуға мүмкiндiк бередi.
3. Қазақстан Республикасын дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған мақсаттары, міндеттерi және басымдықтары
Параграф 1. Стратегиялық міндеттерді шешу саласында
2000 жылмен салыстырғанда 2008 жылы ЖIӨ-нi екі еселеу Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан экономикалық, әлеуметтік және саяси жедел жаңару жолында"  Жолдауына сәйкес экономикалық саясат саласындағы Үкiметтiң басты стратегиялық мiндетi болып табылады. Бұл мiндеттi шешу үшін орташа 8,5%-ға жыл сайын экономиканың өсуiн қамтамасыз ету көзделiп отыр.
Азаматтардың өмiр сүруінің жоғары стандарттарын жасау орта мерзiмдi кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық саясаттың негiзгi стратегиялық мiндеттерiнiң бiрi болып табылады, бұл Қазақстанның әлемнiң тиiмдi дамушы елдерiнiң қатарына кiруiн қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi.
Бұл мақсатты жүзеге асыру үшін 2010 жылға қарай жан басына шаққанда 5000 АҚШ долларынан асатын, ал 2015 жылға қарай 9000 АҚШ доллары деңгейiне дейiнгi ЖIӨ-ге қол жеткiзу қажет.
1-сурет. ЖІӨ-ні еселеу жөніндегі кесте
суретті қағаз мәтіннен қараңыз.
Көзi: Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі, Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі
Параграф 2. Орта мерзiмдi мiндеттердi шешу саласында
2006-2008 жылдары әлеуметтiк-экономикалық саясаттың негiзгi бағыттары Президенттiң "Қазақстан экономикалық, әлеуметтiк және саяси жедел жаңару жолында" атты Қазақстан халқына  Жолдауында , стратегиялық жоспарларда, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Бағдарламасында, Индустриялық-инновациялық даму стратегиясында айқындалған мақсаттар мен мiндеттерге сәйкес болады.
Инновациялық экономика құру және экономиканың шикiзаттық емес секторын дамыту жөнiндегi белсендi жұмыс экономиканың бәсекеге қабiлеттілiгiн жоғарылатуға ықпал етуi тиiс.
Жоспарланып отырған кезеңде бәсекеге қабiлеттi экономика негiздерiн құру үшін мынадай міндеттерді шешу ұйғарылып отыр:
2006-2008 жылдары ЖIӨ-нiң орта есеппен 8,5%-ға орташа жылдық өсу қарқынын қамтамасыз ету;
инфляцияның орташа жылдық деңгейiн 5-7%-дық межеде қамтамасыз ету;
сақтандыру жүйесін дамыту;
кәсiпкерлiк ортаның бастамаларын iске асыру үшiн қолайлы жағдайлар жасау;
металлургия, тоқыма салаларында, тамақ өнеркәсiбiнде, мұнай-газ машина жасауда, құрылыс индустриясында, туризмде, көлiк-логистикалық қызметтерде пилоттық кластерлердi құру және дамыту;
ауыл шаруашылығы шикiзатын өндiру және өңдеу саласында кластерлiк бастамаларды iске асыру арқылы аграрлық өндiрiстi индустрияландыру;
ауылдық аумақтардың әлеуметтiк проблемаларын шешу және ауыл халқы мен қала халқының арасындағы өмiр сүру деңгейiнiң алшақтығын азайту;
ғылымды қажетсiнетiн өндiрiстердi және ғарыш қызметін дамыту;
болашақтың жоғары технологиялы және ғылымды қажетсiнетiн өндiрiстерi үшiн кадрлық әлеуеттi қалыптастыру;
халықтың әлеуметтiк қорғалмаған жiктерiнiң өмiрiн лайықты қамтамасыз ету;
тұрғын үй проблемасын жеделдете шешу;
белсендi, жан-жақты және теңестiрiлген сыртқы экономикалық саясатты жүргiзу;
Алматы қаласында өңiрлiк қаржы орталығын құру тұжырымдамасын одан әрi iске асыру.

Приоритетами социально-экономического развития на 2006-2008 годы определены:
дальнейшая реализация Стратегии индустриально-инновационного развития экономики страны, углубление сотрудничества с частным сектором;
создание современной и эффективной системы развития науки, образования и повышения профессиональной квалификации населения;
развитие жилищного строительства;
дальнейшее совершенствование системы здравоохранения;
комплекс мероприятий, обеспечивающих развитие малого предпринимательства;
дальнейшее повышение пенсионного и социального обеспечения населения;
сокращение уровня загрязнения окружающей среды;
развитие столицы государства города Астаны.
4. Обеспечение макроэкономической стабильности <*>
Сноска. В главу 4 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 27 февраля 2006 года N 129 ; от 15 мая 2006 года N 395 .
Параграф 1. Макроэкономическая политика и прогноз
макроэкономических показателей на 2006-2008 годы
В настоящее время одним из актуальных вопросов в части поддержания стабильного макроэкономического развития страны является проблема недопущения "перегрева""экономики. В последнее время в экономике Казахстана имеют место определенные тенденции, развитие которых в среднесрочной перспективе может вызвать "перегрев" экономики.
Экономика Казахстана растет высокими темпами. С 2000 года средний темп роста ВВП составил 10,3 %. Однако, экономический рост главным образом связан с развитием сырьевого сектора, влияние которого растет.
Структура инвестиций показывает, что большая их часть направляется в сырьевые и не торгуемые отрасли экономики. Увеличивается доля экспорта нефти и газового конденсата в общем экспорте страны.
В первом полугодии 2005 года наблюдается некоторое усиление инфляционных процессов по сравнению с прошлым годом. Это является одним из главных признаков начала""перегрева" экономики.
По итогам первого полугодия текущего года уровень инфляции за январь-июнь месяц составил 3,5 %, что на 1,1 процентных пункта выше, чем за аналогичный период прошлого года. А в годовом выражении уровень инфляции в январе-июне 2005 года к соответствующему периоду прошлого года в среднем составил 7,3 % (6,9 - 2004 год).
Большое воздействие на инфляцию продолжают оказывать монетарные факторы. В последние годы денежная масса растет высокими темпами, оказывая инфляционное давление на экономику. В текущем году данная тенденция продолжается. Денежное предложение продолжает расти темпами, значительно превосходящими темпами роста экономики.
Активное участие банков в качестве заемщиков на внешнем рынке способствовало росту объема кредитования экономики банковским сектором. В свою очередь рост внешнего заимствования банков был обусловлен благоприятной ситуацией на внешнем рынке, характеризующейся низкой стоимостью ссудного капитала.

Әлеуметтік-экономикалық дамудың 2006-2008 жылдарға арналған басымдықтары болып мыналар айқындалды:
ел экономикасының Индустриялық-инновациялық даму стратегиясын одан әрi iске асыру, жеке сектормен ынтымақтастықты тереңдету;
ғылымды, бiлiм берудi және халықтың кәсiби бiлiктiлiгiн дамытудың қазiргi заманғы және тиiмдi жүйесiн құру;
тұрғын үй құрылысын дамыту;
денсаулық сақтау жүйесiн одан әрi жетiлдiру;
шағын кәсiпкерлiктi дамытуды қамтамасыз ететiн iс-шаралар кешенi;
халықты зейнетақымен және әлеуметтік қамсыздандыруды одан әрi арттыру;
қоршаған ортаның ластану деңгейiн қысқарту;
мемлекеттің астанасы Астана қаласын дамыту.
4. Макроэкономикалық тұрақтылықты қамтамасыз ету
Ескерту. 4-тарауға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.05.15. N  395 қаулысымен.
Параграф 1. Макроэкономикалық саясат және 2006-2008 жылдарға арналған макроэкономикалық көрсеткiштердiң болжамы
Қазiргi уақытта экономиканың "қызып кету" болдырмау проблемасы елдiң тұрақты макроэкономикалық дамуын қолдау бөлiгiнде ең өзектi мәселелердiң бiрi болып табылады. Соңғы уақыттарда Қазақстанның экономикасында белгілi бiр үрдiстер бар, олардың дамуы орта мерзiмдi перспективада экономиканың "қызып кетуiне" әкелуi мүмкiн.
Қазақстанның экономикасы жоғары қарқынмен өсуде. 2000 жылдан бастап ЖIӨ өсуiнiң орташа қарқыны 10,3%-ды құрады. Алайда, экономикалық өсу ең бастысы әсер етуi күшейiп бара жатқан шикiзат секторының дамуына байланысты.
Инвестициялардың құрылымы олардың басым бөлiгiнiң экономиканың шикiзат және сатылмайтын салаларына бағытталатынын көрсетті. Елдiң жалпы экспортындағы мұнай мен газ конденсаты экспортының үлесі ұлғаюда.
2005 жылғы бiрiншi жарты жылда өткен жылмен салыстырғанда кейбiр инфляциялық процестердің күшеюi байқалады. Бұл экономика "қызып кетуiнің" басталуының басты белгiлерiнiң бiрi болып табылады.
Ағымдағы жылғы жарты жылдың қорытындылары бойынша қаңтар-маусымда инфляцияның деңгейi 3,5% құрады, бұл өткен жылдың осы кезеңiмен салыстырғанда 1,1 пайыздық пункт жоғары. Ал жылдық мәнде 2005 жылғы қаңтар-маусымда инфляция деңгейі өткен жылғы осы кезеңiне қарағанда орташа 7,3% құрады (2004 жылы 6,9).
Инфляцияға монетарлық факторлардың үлкен әсер етуi жалғасуда. Соңғы жылдары экономикаға қысым жасай отырып, ақша массасы жоғарғы қарқынмен өсуде. Ақша ұсынысы экономиканың өсуi қарқынынан едәуір оза отырып, қарқынды өсуін жалғастыруда.
Сыртқы рынокта қарыз алушылар ретінде банктердің белсенді қатысуы банк секторының экономиканы кредиттеу көлемiнiң өсуіне ықпал етті. Өз кезегiнде банктердің сыртқы қарыз алуының өсуі ссудалық капиталдың төмен құнымен сипатталатын сыртқы рыноктағы қолайлы жағдайға негізделген.

По сравнению с 2000 годом внешние займы банков второго уровня в 2004 году выросли в 34,5 раза, а займы небанковского частного сектора по сравнению с 2001 годом выросли в 4 раза.
Наряду с ростом внешнего заимствования и объема кредитования растут риски банков и ухудшается качество кредитного портфеля банков второго уровня.
Денежная масса на конец 2004 года по сравнению с 1999 годом выросла в 6 раз, кредиты банков второго уровня экономике - в 10 раз, тогда как номинальный ВВП вырос лишь в 2,7 раза.
Проводимая последнее время фискальная политика, характеризующаяся как""либеральная", оказала определенное воздействие на макроэкономическое состояние страны в целом. Наблюдаются очевидные предпосылки для возникновения "перегрева""экономики, в частности опережение среднего темпа роста расходов государственного бюджета над темпами роста номинального ВВП.
Высокие темпы роста экономики наряду с быстрым ростом денежных агрегатов, проведением либеральной фискальной политики способствовали ускорению инфляционных процессов.
Ускоренное развитие нефтяного сектора, сопровождаемое высокими мировыми ценами на нефть, проведение активной фискальной политики, ускорение инфляционных процессов и рост денежной массы также способствовали укреплению курса тенге к доллару США, начиная с 2001 года. В свою очередь, укрепление национальной валюты может привести к снижению конкурентоспособности отечественной перерабатывающей промышленности и массовому наплыву импорта.
В целях недопущения дальнейшего""перегрева" экономики и повышения макроэкономической устойчивости в среднесрочной перспективе необходимо предпринять комплекс мер.
Необходимо разработать наиболее приемлемый график добычи нефти и газа на долгосрочную перспективу с учетом вовлечения новых месторождений нефти в эксплуатацию на основе проведения исследований. Нецелесообразно в настоящее время форсирование добычи нефти в Казахстане, необходимо поступающие доходы направлять на реформирование экономики, отход от ее сырьевой направленности, мобилизацию других факторов, которые станут локомотивом реализуемых программ.
В дальнейшем в условиях высоких мировых цен на нефть и притока в страну большого объема иностранного капитала необходимо ужесточение как фискальной, так и денежно-кредитной политики.
В области денежно-кредитной политики необходимо повысить контроль за ростом денежных агрегатов, а также повышать эффективность воздействия на денежный рынок посредством изменения процентных ставок.
Политика развития финансового сектора должна быть направлена на дальнейшее развитие рынка ценных бумаг с тем, чтобы временно свободные денежные средства населения превращать в источники инвестиций. Кроме того, необходимо предпринимать меры по сдерживанию чрезмерных темпов роста внешнего заимствования банков второго уровня.
В целях построения конкурентоспособной экономики необходимо развивать сектора экономики в соответствии с конкурентными преимуществами Казахстана, продолжение реформ в сфере инфраструктуры. Большое внимание нужно уделить созданию высокопроизводительной рабочей силы путем реализации стратегий в области образования и здравоохранения. В области развития науки и инноваций необходима серьезная модернизация системы высшего образования и науки.

2000 жылмен салыстырғанда екiнші деңгейдегi банктердің сыртқы қарыздары 2004 жылы 34,5 есе өсті, 2001 жылмен салыстырғанда банктік емес жеке сектордың қарыздары 4 eceгe өсті.
Сыртқы қарыз алудың және кредит беру көлемінің өсуiмен қатар банктердің тәуекелдері де өсуде және екiнші деңгейдегі банктердiң кредиттік портфелiнiң сапасы нашарлауда.
1999 жылмен салыстырғанда 2004 жылдың соңында ақша массасы 6 есе, экономикадағы екiншi деңгейдегі банктердің кредиттері 10 eceгe өстi, ал номиналды ЖIӨ 2,7 есеге ғана өстi.
"Либералды" ретiнде сипатталатын, соңғы уақыттарда жүргізілiп отырған фискалдық саясаттың елдiң макроэкономикалық жағдайына белгілi бiр әсерi бар. Экономиканың "қызып кетуі" туындауы үшiн белгілі бір алғышарттар байқалуда, атап айтқанда мемлекеттiк бюджет шығыстары өсуiнің орташа қарқыны номиналды ЖIӨ-нiң өсу қарқынын басып озуы.
Либералды фискалдық саясат жүргізуден ақша агрегаттарының жылдам өсуiмен қатар экономика өсуiнiң жоғарғы қарқыны инфляциялық процестердің жылдам жүруіне ықпал еттi.
Мұнайға жоғары әлемдiк бағаға байланысты мұнай секторының шапшаң дамуы, белсенді фискалдық саясатын жүргiзу, инфляциялық процестердi жеделдету және ақша массасының өсуi 2001 жылдан бастап АҚШ долларына қатысты теңге бағамының нығаюына ықпал етті. Өз кезегiнде ұлттық валютаның нығаюы отандық қайта өңдеу өнеркәсібiнің бәсекеге қабiлеттілігінiң төмендеуіне және импорттың жаппай көбеюiне әкеліп соғуы мүмкін.
Экономиканың бұдан әрi "қызып кетуiн" болдырмау және орта мерзiмдi перспективада макроэкономикалық тұрақтылықты арттыру мақсатында шаралар кешенiн қабылдау қажет.
Зерттеулер жүргiзу негiзiнде жаңа мұнай кен орындарын пайдалануға тартуды есепке ала отырып, ұзақ мерзiмдi перспективаға арналған мұнай мен газ өндiрудiң барынша қолайлы кестесiн әзiрлеу қажет. Қазiргi уақытта Қазақстанда мұнай өндiрудi еңсеру орынсыз, түсетiн кiрiстердi экономиканы реформалауға, оның шикiзаттық бағытынан кету, iске асырылатын бағдарламаларға мұрындық болатын басқа да факторларды жұмылдыруға жұмсау қажет.
Бұдан әрi мұнайға жоғары әлемдiк баға және шетел капиталының көп көлемде елге ағылуы жағдайында фискалдық, сол сияқты ақша-кредит саясатын қатаңдату қажет.
Ақша-кредит саласында ақша агрегаттарының өсуiне бақылауды күшейту, сондай-ақ пайыздық ставкаларды өзгерту арқылы ақша рыногына әсер етудiң тиiмділігiн арттыру қажет.
Қаржы секторын дамыту саясаты халықтың еркiн ақша қаражатын инвестициялардың көзiне айналдыру үшiн бағалы қағаздар рыногын одан әрi дамытуға бағытталуы тиiс. Бұдан басқа, екiншi деңгейдегі банктердiң сыртқы қарыз алуының шамадан тыс өсу қарқынын тежеу жөнiнде шаралар қабылдау қажет.
Бәсекеге қабілеттi экономика құру мақсатында Қазақстанның бәсекелi басымдықтарына сәйкес экономиканың секторларын дамыту, инфрақұрылым саласындағы реформалардың жалғасуы қажет. Бiлiм беру мен денсаулық сақтау саласындағы стратегияларды iске асыру жолымен өнiмділiгi жоғары жұмысшы күшiн құруға көп көңiл бөлу қажет. Ғылым мен инновацияларды дамыту саласында жоғары бiлiм мен ғылым жүйесiн айтарлықтай жаңарту қажет.

54,4
55
54
53
Экспортная цена на нефть, долларов США за баррель
45,2
44
43,2
42,4
По оценке Министерства экономики и бюджетного планирования среднегодовой темп роста ВВП в 2006-2008 годы будет составлять в среднем 8,5 %, аккумулированный экономический рост составит 27,7 % .
В 2006-2008 годы основным фактором роста экономики будет сохранение на мировом рынке благоприятной ценовой конъюнктуры на нефть. Прогнозируется, что мировая цена нефти марки Brent будет находиться в пределах 53-55 доллара за баррель, а экспортная цена сложится в интервале 42,4-44 долларов за барелль.

54,4
55
54
53
Мұнайдың экспорттық бағасы, бір баррель үшін АҚШ доллары
45,2
44
43,2
42,4
Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлігінiң бағалауы бойынша 2006-2008 жылдары ЖIӨ өсуiнiң жылдық орташа қарқыны орташа алғанда 8,5% құрайды, жинақталған экономикалық өсу 27,7% құрайды.
2006-2008 жылдары мұнайға қолайлы баға конъюнктурасының әлемдiк рынокта сақталуы экономика өсуiнiң негізгі факторы болады. Brent маркалы мұнайдың әлемдiк бағасы бiр баррелi үшiн 53-55 доллар шегінде болады, ал экспорттық бағасы бiр баррелi үшiн 42,4-44 доллар аралығында қалыптасады деп болжам жасалуда.

Положительное сальдо торгового баланса в 2006-2008 годах в среднем будет составлять свыше 6,7 млрд. долл. США в год.
Расширение инвестиционного спроса будет связано в первую очередь с внутренними источниками финансирования инвестиций, получаемых за счет собственных средств предприятий. Среднегодовой прирост инвестиций в основной капитал в 2006-2008 годах составит 15,7 %.
В 2006-2008 годах прогнозируется увеличение темпов роста промышленности, который составит в среднем 5 %.
5. Обеспечение финансовой устойчивости <*>
Сноска. В главу 5 внесены изменения постановлением Правительства РК от 15 мая 2006 года N 395 .
§ Параграф 1. Денежно-кредитная политика и развитие
финансового сектора
Денежно-кредитная политика
В 2006-2008 годы в области денежно-кредитной политики основной целью Национального Банка Республики Казахстан будет обеспечение стабильности цен.
Для достижения данной цели Национальный Банк Республики Казахстан будет усиливать меры воздействия по операциям денежно-кредитной политики и способствовать дальнейшему повышению регулирующей роли своих основных ставок.
Предполагается, что основные факторы, способствующие повышению инфляции в 2004 году, такие как значительный экономический рост и большой объем притока иностранной валюты в Казахстан, сохранят свое воздействие и в 2005 году. Кроме того, высокий рост цен предприятий-производителей в 2004 году на 23,8 % может стать определяющим фактором роста потребительских цен в 2005 году. Для минимизации влияния этих факторов на инфляцию Национальным Банком Республики Казахстан будут приниматься меры по ужесточению денежно-кредитной политики.
Ужесточение денежно-кредитной политики предполагает изменение направления влияния официальных ставок Национального Банка Республики Казахстан на рыночные ставки по кредитам. Если в предыдущие годы меры Национального Банка Республики Казахстан были направлены на решение задачи по активизации деятельности банков по кредитованию экономики, в том числе и по снижению ставок, то в условиях необходимости недопущения "перегрева экономики" вопрос снижения ставок уже не ставится как самоцель. В этой связи с 1 февраля 2005 года официальная ставка рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан была повышена с 7 % до 7,5 % годовых, а с 11 июля - с 7, 5 % до 8 % годовых.
Для усиления регулирующих свойств официальной ставки рефинансирования, Национальный Банк Республики Казахстан периодически (ежеквартально) пересматривает и устанавливает официальную ставку рефинансирования в зависимости от общего состояния денежного рынка, спроса и предложения по займам, уровня инфляции и инфляционных ожиданий.

Сауда теңгерiмiнiң оң сальдосы 2006-2008 жылдары орташа жылына 6,7 млрд. астам АҚШ долл. құрайды.
Инвестициялық сұраныстың кеңеюi бiрiншi кезекте, кәсiпорындардың жеке қаражаты есебiнен алынатын инвестицияларды қаржыландырудың iшкi көздерiне байланысты болады. Негізгi капиталға инвестициялардың орташа жылдық өсуi 2006-2008 жылдары 15,7% құрайды.
2006-2008 жылдары өнеркәсiптiң өсу қарқынының ұлғаюы болжанып отыр, ол орташа алғанда 5% құрайды.
5. Қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз ету
Параграф 1. Ақша-кредит саясаты және қаржы секторын дамыту
Ақша-кредит саясаты
2006-2008 жылдары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ақша-кредит саясаты саласындағы негiзгi мақсаты бағалар тұрақтылығын қамтамасыз ету болады.
Бұл мақсатқа қол жеткiзу үшiн Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi ақша-кредит саясатының операциялары бойынша ықпал ету шараларын күшейтедi және өзiнiң негiзгi ставкаларының реттеуші рөлiн одан әрi жоғарылатуға жәрдемдесетiн болады.
Айтарлықтай экономикалық өсу және Қазақстанға шетелдiк валюта ағымының ауқымды көлемi сияқты 2004 жылы инфляцияның жоғарылауына ықпал еткен негiзгi факторлар 2005 жылы да өз әсерiн сақтайды деп көзделуде. Бұдан басқа 2004 жылы өндiруші кәсiпорындар бағаларының 23,8%-ға жоғары өсуi 2005 жылы тұтыну бағалары өсуiнiң айқындаушы факторына айналуы мүмкiн. Осы факторлардың инфляцияға ықпал етуiн азайту үшiн Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi ақша-кредит саясатын күшейту жөніндегі шараларды қолданатын болады.
Ақша-кредит саясатын күшейту Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ресми ставкаларының кредиттер бойынша рыноктық ставкаларға ықпал ету бағытын өзгертудi көздейдi. Егер өткен жылдары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң шаралары банктердiң экономикаға кредит беру, оның iшiңде ставкаларды төмендету жөніндегі қызметін жандандыру жөніндегі мiндеттi шешуге бағытталса, "экономиканың қызып кетуiне" жол бермеу қажеттi жағдайларында ставкаларды төмендету мәселесi түпкi мұрат ретiнде қойылмайды. Осыған байланысты 2005 жылғы 1 ақпаннан бастап Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қайта қаржыландыруының ресми ставкасы жылдық 7%-дан 7,5%-ға дейiн, ал 11 шiлдеден бастап 7,5%-дан 8%-ға дейiн артты.
Қайта қаржыландырудың ресми ставкасының реттеушi ерекшелiктерiн күшейту үшiн Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi ақша рыногының жалпы жағдайына, қарыздар бойынша сұраныс пен ұсынысқа, инфляцияның деңгейiне мен инфляциялық күтулерге байланысты үнемi (тоқсан сайын) қайта қарайды және белгiлейдi.

Ожидается, что за 2006-2008 годы денежная база и денежная масса увеличатся почти в 2 раза. Однако вследствие наблюдаемой в последние годы тенденции ослабления влияния монетарных факторов в формировании инфляции и инфляционных ожиданий такое значительное расширение денежной базы не будет оказывать инфляционного давления. Тем не менее, в долгосрочном периоде в целях недопущения накапливания инфляционного потенциала за счет монетарных факторов Национальный Банк Республики Казахстан будет принимать меры по снижению темпов расширения денежной базы путем стерилизации избыточной ликвидности банковской системы.
Для снижения остроты проблемы избыточной ликвидности и более гибкого регулирования ликвидности банков внесены соответствующие изменения в механизм формирования минимальных резервных требований. В соответствии с постановлением Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 августа 2002 года "Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях" с 1 октября будет изменен механизм формирования минимальных резервных требований.
Принятое постановление предусматривает расширение базы расчета минимальных резервных требований в части внешних обязательств банков, а также совершенствование порядка формирования резервных активов.
Так, резервные обязательства банка будут увеличены на положительную разницу между внешними обязательствами (за исключением обязательств перед банками) и внешними резервными активами банка.
Постановлением изменен перечень резервных активов, в которые должны размещаться активы банков в целях выполнения минимальных резервных требований. В частности, из резервных активов исключены ранее предусмотренные вклады в Национальном Банке, кредиты "овернайт", предоставленные Национальному Банку, и аффинированное золото. Таким образом, в перечне резервных активов учитываются только наличные тенге в кассах банка и деньги на корреспондентских счетах в Национальном Банке.
В этих условиях применение норматива минимальных резервных требований в размере 6 % от резервных обязательств банка предполагает ужесточение денежно-кредитной политики.
Кроме того, Национальный Банк Республики Казахстан будет фокусировать свои усилия на согласовании ставок по различным видам инструментов денежно-кредитной политики и повышению регулирующей роли краткосрочных ставок. С целью повышения точности прогнозов по
инфляции Национальный Банк Республики Казахстан продолжит работы по разработке модели трансмиссионного механизма. Будут расширяться операции открытого рынка, приняты меры по увеличению собственного портфеля ценных бумаг и развитию новых финансовых инструментов.
В области валютного регулирования и валютного контроля будет реализована политика, направленная на дальнейшую либерализацию валютного режима в Казахстане. 17 июня 2005 года Президентом Республики Казахстан подписан новый Закон Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле", который вступает в силу 17 декабря 2005 года. Данный закон создает базу для поэтапного перехода на принципы полной конвертируемости национальной валюты.
В соответствии с новым законом с 1 января 2007 года Национальный Банк полностью отменяет требования на получение разрешений для проведения валютных операций. Режим лицензирования распространяется только на деятельность, связанную с использованием валютных ценностей. Требования репатриации валютной выручки устанавливаются в зависимости от сроков, определенных во внешнеторговых контрактах, что значительно упрощает порядок осуществления валютных операций и сокращает издержки участников внешнеэкономической деятельности на выполнение требований валютного законодательства.
Либерализация валютного режима обеспечит сокращение административного вмешательства в принятие частным сектором инвестиционных решений и создаст условия для более активной экспансии казахстанского капитала на зарубежные рынки.
Одним из обязательных условий полной либерализации валютного режима является наличие системы, ограничивающей и отслеживающей операции, которые имеют признаки их нелегитимности. В настоящий момент на рассмотрении в Правительстве Республики Казахстан находится законопроект, включающий комплекс мер по построению системы противодействия легализации (отмыванию) денег, полученных незаконным путем. Он предусматривает построение эффективной системы по борьбе с отмыванием денег с участием и с учетом интересов всех заинтересованных сторон, в том числе и банков, поскольку их информационные потоки являются фундаментом создаваемой системы.
В области обеспечения функционирования платежных систем будут предприняты дальнейшие меры по обеспечению эффективного и надежного функционирования платежных систем, осуществлению надзора и контроля за обеспечением их стабильного функционирования, развитию новых видов платежных инструментов, Национальной межбанковской системы платежных карточек.
Вместе с тем будет продолжена работа по созданию единой национальной сети по обслуживанию платежных карточек и расширению сети приема платежных карточек в торговых (обслуживающих) организациях.
В области содействия обеспечению стабильности финансовой системы Национальный Банк Республики Казахстан будет тесно координировать свою деятельность с Агентством Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
Денежно-кредитная политика будет способствовать сохранению стабильности финансового рынка. Дальнейшее развитие финансового рынка в соответствии с Концепцией развития финансового сектора Республики Казахстан будет проводиться в направлении приближения всех его сегментов к международным стандартам. Будет продолжено формирование устойчивой и эффективно функционирующей финансовой системы, удовлетворяющей потребностям реального сектора экономики.
Кроме того, Национальный Банк Республики Казахстан намерен активно участвовать в работе межгосударственных и межведомственных групп по формированию Единого экономического пространства (ЕЭП), Шанхайской Организации Сотрудничества и Центрально-Азиатского Сотрудничества.

Тұтастай алғанда, 2006-2008 жылдар iшiнде ақша базасы мен ақша массасы шамамен 2 есе ұлғаяды деп күтілуде. Алайда соңғы жылдары байқалып отырған инфляция мен инфляциялық күтілiмдердiң қалыптасуына монетарлық факторлар әсерiнiң әлсiреу үрдiсi салдарынан ақша базасының мұндай маңызды кеңеюi инфляциялық қысым көрсетпейді. Дегенмен, монетарлық факторлар есебiнен инфляциялық әлеуеттiң жинақталуын болдырмау мақсатында ұзақ мерзiмдi кезеңде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi банк жүйесiнiң шамадан тыс өтiмділігін стерилизациялау жолымен ақша базасын кеңейту қарқындарын төмендету жөнiндегi шараларды қолданатын болады.
Шамадан тыс өтiмділiк проблемасының өткiрлiгiн бәсеңдету және банктер өтімділігін неғұрлым икемдi түрде реттеу үшін ең аз резервтiк талаптарды қалыптастыру тетігіне тиiстi өзгерiстер енгізіледi. Бұл мақсатта Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi ең аз резервтiк талаптар нормативтерiн, сондай-ақ оларды орындау тәртiбiн сақтауға тиiс банктер мiндеттемелерiнiң құрылымын айқындаудың әртүрлі нұсқаларын қарайды және тиiмдi ақша-кредит саясатын жүргiзу үшiн барынша оңтайлы нұсқасы таңдалып алынады.
Бұдан басқа, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi өзiнiң күш-жігерін ақша-кредит саясаты құралдарының әрқилы түрлерi және қысқа мерзiмдi ставкалардың реттеушi рөлiн жоғарылату бойынша ставкаларды келiсуге жұмсайды. Инфляция бойынша болжамдардың дәлдiгiн арттыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi трансмиссиялық тетiк моделiн әзiрлеу жөнiндегi жұмысты жалғастырады. Ашық рынок операциялары кеңейтiледi, меншiктi бағалы қағаздар портфелiн ұлғайту және жаңа қаржы құралдарын дамыту жөнiнде шаралар қабылданады.
Валюталық peттeу және валюталық бақылау саласында  Қазақстандағы валюта режимiн одан әрi ырықтандыруға бағытталған саясат iске асырылады. 2005 жылғы 17 желтоқсанда күшiне енетiн "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының жаңа  Заңына 2005 жылғы 17 маусымда Қазақстан Республикасының Президентi қол қойды. Бұл заң ұлттық валютаның толық айырбасталу қағидаттарына бiртiндеп көшу үшiн тиiмдi база құрады.
Жаңа заңға сәйкес 2007 жылғы 1 қаңтардан бастап Ұлттық банк валюталық операциялар жүргiзу үшін рұқсаттар алуға арналған талаптарды толық жояды. Лицензиялау режимi валюталық құндылықтарды пайдалануға байланысты қызметке ғана таралады. Валюта түсiмiн қайтару талаптары сыртқы сауда келiсiм-шарттарында айқындалған мерзiмдерге байланысты белгiленедi, бұл валюталық операцияларды жүзеге асыру тәртiбiн едәуiр жеңілдетедi және сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардың валюталық заңнама талаптарын орындауға шығасыларын қысқартады.
Валюталық режимдi ырықтандыру жеке сектордың инвестициялық шешiмдердi қабылдауына мемлекеттiң әкiмшiлiк араласуын қысқартуды қамтамасыз етедi және қазақстандық капиталдың шетелдiк рыноктарды барынша белсендi жаулап алуы үшiн жағдайлар жасайды.
Валюталық режимдi толық ырықтандырудың мiндеттi шарттарының бiрi - заңсыз сипаттары бар операцияларды шектеушi және қадағалаушы жүйенiң болуы. Қазiргi кезде Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарауында заңсыз жолмен алынған ақшаны заңдастыруға (жылыстатуға) қарсы әрекет ету жүйесiн құру жөніндегі шаралар кешенiн қамтитын заң жобасы жатыр. Онда барлық мүдделi тараптардың, оның iшiнде банктердiң қатысуымен, өйткенi олардың ақпараттық ағымдары құрылатын жүйенiң іргетасы болып табылады, және олардың мүдделерiн ескере отырып, ақшаны жылыстатуға қарсы күрестiң тиiмдi жүйесiн құру көзделедi.
Төлем жүйелерiнiң жұмыс істеуiн қамтамасыз ету саласында  төлем жүйелерiнiң тиiмдi және сенiмдi қызмет етуiн қамтамасыз ету олардың тұрақты жұмыс iстеуiн қамтамасыз етудi қадағалау мен бақылауды жүзеге асыру, Ұлттық банкаралық төлем карточкалары жүйесiнiң төлем құралдарының жаңа түрлерiн дамыту жөнiндегi шаралар қолданылатын болады.
Сонымен қатар, төлем карточкаларына қызмет көрсету және сауда (қызмет көрсету) ұйымдарында төлем карточкаларын қабылдау желiсiн кеңейту бойынша бiрыңғай ұлттық желi құру жөніндегі жұмыс жалғасын табады.
Қаржы жүйесiнiң тұрақтылығын қамтамасыз етуге жәрдемдесу саласында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi өз қызметiн Қазақстан Республикасы Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттiгімен тығыз үйлестіретiн болады.
Ақша-кредит саясаты қаржы рыногының тұрақтылығын сақтауға ықпал ететiн болады. Қазақстан Республикасының қаржы секторын дамытудың  тұжырымдамасына сәйкес қаржы рыногын одан әрi дамыту оның барлық сегменттерiн халықаралық стандарттарға жақындату бағытында жүргiзiлетiн болады. Экономиканың нақты секторының қажеттiлiктерiн қанағаттандыратын тұрақты және тиiмдi қызмет ететiн қаржы жүйесiн қалыптастыру жалғастырылады.
Бұдан басқа, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Бiрыңғай экономикалық кеңiстiк (БЭК) қалыптастыру жөнiндегi мемлекетаралық және ведомствоаралық топтардың, Шанхай Ынтымақтастық Ұйымының және Орталық Азия Ынтымақтастығының жұмысына белсендi қатысуға ниеттенiп отыр.

Параграф 2. Развитие финансового сектора
Регулирование и надзор финансового
рынка и финансовых организаций
Регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций в среднесрочной перспективе будут осуществляться с учетом интересов новой государственной политики в этой сфере, современного развития экономики страны и условий международного сотрудничества.
Будет продолжена работа по дальнейшему совершенствованию регулирования финансовых организаций в целях его более полного приближения к международным стандартам, в том числе принятым Европейским Союзом.
В целях реализации комплекса мер, направленных на создание единой системы надзора и регулирования финансового рынка и финансовых организаций, в среднесрочной перспективе будет проводиться дальнейшая работа по:
совершенствованию законодательной и иной нормативной правовой базы финансового надзора с учетом его новых приоритетов;
развитию инфраструктуры финансового рынка, повышению требований к деятельности финансовых организаций.
В целях приближения регулирования банковского сектора Казахстана к международным стандартам, Агентство по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) также приняло решение осуществить переход банковской системы Казахстана на Новое соглашение адекватности капитала Базельского комитета по Банковскому надзору "Международная конвергенция расчета капитала и стандартов капитала" (International Convergence of Capital Measurement and Capital Standards) (Базель II). В основу указанного cоглашения заложен принцип альтернативности подходов в оценке кредитного, рыночного и операционного рисков, т.е. создание банками адекватной капитализации и совершенствование систем управления рисками, укрепляющих, таким образом, стабильность банковской системы в целом.
На среднесрочный период приоритетными направлениями развития регулирования и надзора финансового рынка являются:
реализация Концепции развития финансового сектора Республики Казахстан;
реализация Программы развития рынка ценных бумаг Республики Казахстан на 2005-2007 годы;
реализация Программы развития накопительной пенсионной системы Республики Казахстан на 2005-2007 годы;
реализация Программы развития страхового рынка Республики Казахстан на 2004-2006 годы;
решение вопросов инвестирования в финансовом секторе, по дальнейшему совершенствованию рынка ценных бумаг и накопительной пенсионной системы;
принятие мер по дальнейшему повышению уровня капитализации финансовых организаций;
обеспечение дальнейшего внедрения современных систем управления рисками финансовыми организациями;
содействие успешной деятельности работы регионального финансового центра города Алматы;
принятие Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по обязательным видам страхования";
совершенствование системы надзора и пруденциального регулирования финансовых организаций, основанных на оценке рисков;
определение требований к проведению финансовыми организациями самостоятельной оценки систем управления рисками, а также требований к независимой внешней оценке систем управления рисками;
в целях реализации мероприятий по вступлению Республики Казахстан во Всемирную торговую организацию разработать Концепцию доступа иностранных финансовых организаций на финансовый рынок Республики Казахстан;
стимулирование дальнейшего повышения знаний населения о финансовом рынке и страховой и инвестиционной культуры населения.
Банковский сектор

Параграф 2. Қаржы секторын дамыту
Қаржы рыногы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау
Орта мерзiмдi перспективада қаржы рыногы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау осы саладағы жаңа мемлекеттік саясат мүдделерiн, ел экономикасының қазiргi заманғы дамуын және халықаралық ынтымақтастық жағдайларын ескере отырып жүзеге асырылады.
Халықаралық оның iшiнде Еуропалық одақ қабылдаған стандарттарға барынша толық жақындату мақсатында қаржы ұйымдарын реттеудi одан әрi жетiлдiру жөнiндегi жұмыс жалғасын табады.
Қаржы рыногы мен қаржы ұйымдарын реттеудiң және қадағалаудың бiрыңғай жүйесiн құруға бағытталған кешендi шараларды iске асыру мақсатында орта мерзiмдi перспективада:
қаржылық қадағалаудың жаңа басымдықтарын ескере отырып, оның заңнамалық және өзге де нормативтiк құқықтық базасын жетiлдiру;
қаржы рыногының инфрақұрылымын дамыту, қаржы ұйымдарының қызметiне қойылатын талаптарды арттыру.
Қазақстанның банк секторын реттеудi халықаралық стандарттарға жақындату мақсатында Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттігi (бұдан әрi - Агенттік) де Қазақстанның банк жүйесiн Банктiк қадағалау жөніндегі Базель Комитетiнiң капитал барабарлығының "Капиталды есептеудiң және капитал стандарттарының халықаралық конвергенциясы" (International Convergence of Capital Measurement and Capital Standards) (Базель II) жаңа келiсiмiне көшiрудi жүзеге асыруға шешiм қабылдады. Көрсетiлген келiсiмде кредиттік, рыноктық және операциялық тәуекелдердi бағалаудағы ұстанымдардың баламалылық қағидатының, яғни банктердi барабар капиталдандырудың және тұтас банк жүйесiнiң тұрақтылығын осылайша күшейтетiн тәуекелдердi басқару жүйесiн жетiлдiрудiң негiзi қаланған.
Қаржы рыногын реттеу мен қадағалауды дамытудың орта мерзiмдi кезеңге арналған басым бағыттарына:
Қазақстан Республикасының қаржы секторын дамыту  тұжырымдамасын iске асыру;
Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған  бағдарламасын iске асыру;
Қазақстан Республикасының жинақтаушы зейнетақы жүйесiн дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған  бағдарламасын iске асыру;
Қазақстан Республикасының сақтандыру рыногын дамытудың 2004-2006 жылдарға арналған  бағдарламасын iске асыру;
қаржы секторындағы инвестициялау, бағалы қағаздар рыногы мен жинақтаушы зейнетақы жүйесiн одан әрi жетiлдiру жөніндегі мәселелерiн шешу;
қаржы ұйымдарын капиталдандыру деңгейiн одан әрi жоғарылату жөнiнде шаралар қабылдау;
қаржы ұйымдарының тәуекелдердi басқарудың қазiргi заманғы жүйелерiн одан әрi енгiзуiн қамтамасыз ету;
Алматы қаласының халықаралық қаржы орталығы жұмысының табысты қызметiне жәрдемдесу;
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне мiндеттi сақтандыру түрлерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының Заңын қабылдау;
қаржы ұйымдарын қадағалау мен пруденциялық реттеудiң тәуекелдердi бағалауға негiзделген жүйесiн жетiлдiру;
қаржы ұйымдарының тәуекелдердi басқару жүйелерiн дербес бағалауды жүргiзуiне қойылатын талаптарды, сондай-ақ тәуекелдердi басқару жүйелерiн тәуелсiз сыртқы бағалауға қойылатын талаптарды айқындау;
Қазақстан Республикасының Дүниежүзілік сауда ұйымына кiруi жөніндегі iс-шараларды iске асыру мақсатында шетелдiк қаржы ұйымдарының Қазақстан Республикасының қаржы рыногына қол жеткiзу тұжырымдамасын әзiрлеу;
халықтың қаржы рыногы туралы бiлiмiн және халықтың сақтандыру және инвестициялық мәдениетiн одан әрi арттыруды ынталандыру болып табылады.
Банк секторы

В 2006-2008 годы приоритетными направлениями деятельности в области развития банковского сектора будут:
обеспечение прозрачности и инвестиционной привлекательности национального банковского сектора для ускорения его вхождения в мировые рынки и активного международного сотрудничества;
решение проблем, связанных с чрезмерным ростом объемов кредитования недвижимости и банковских рисков соответственно, в том числе путем:
повышения уровня ликвидности банков, представляющих ипотечные займы;
рассмотрение возможности введения нового класса страхования - ипотечное страхование с более жесткими требованиями к капитализации страховых организаций;
определение единого порядка установления ставок вознаграждения по кредитам для обеспечения прозрачности и сопоставимости условий заимствования;
ежегодной переоценки независимым оценщиком обеспечения по ипотечным кредитам.
Страховой рынок
Одним из значимых событий в определении первостепенных задач развития отечественной страховой индустрии стало принятие Программы развития страхового рынка Республики Казахстан на 2004-2006 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 июля 2004 года N 729.
Главной целью Программы является дальнейшее реформирование национальной страховой индустрии, направленное на укрепление роли и места страхования, как одного из эффективных рыночных инструментов управления финансовых, экономических, социальных и иных рисков государства, граждан и хозяйствующих субъектов.
Основными задачами, определенными Программой, являются:
развитие личного страхования, в том числе его долгосрочных и накопительных видов;
развитие системы взаимного страхования;
повышение страховой культуры населения;
повышение уровня информатизации и автоматизации страхового дела;
выработка государственной политики в области обязательного страхования и повышение его эффективности;
дальнейшее совершенствование инфраструктуры страхового рынка;
подготовка и повышение квалификации специалистов в сфере страхования;
повышение стандартов регулирования и надзора за страховой деятельностью;
совершенствование механизмов перестрахования и сострахования.
Реализация настоящей Программы позволит:
укрепить стабильность и надежность национальной страховой индустрии, заложить первоначальные основы развития личного страхования в стране;
выработать долгосрочную государственную политику в области обязательного страхования с учетом потребностей приоритетных отраслей национальной экономики и социальной поддержки населения, что позволит построить эффективную систему обязательного страхования;
способствовать созданию полноценной инфраструктуры страхового рынка, улучшить кадровый потенциал в сфере страхования;
активизировать внедрение новых страховых продуктов и технологий, улучшить качество страховых услуг и расширить его перечень;
повысить стандарты надзора и регулирования субъектов страхового рынка;
углубить процессы интеграции национального страхового рынка в международные рынки и схемы страхования (перестрахования);
развитие национальной страховой индустрии в целом будет способствовать созданию необходимых предпосылок для обеспечения экономической и социальной безопасности государства.
Приоритетными направлениями деятельности Агентства в области страхования являются:
разработка классификации рисков на основе сформированной базы данных страховой статистики по различным классам (видам) страхования;
совершенствование системы обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов физических лиц с учетом рекомендаций Международной организации страховщиков депозитов;
установление требований по наличию системы управления рисками страховой (перестраховочной) организации.
Рынок ценных бумаг

2006-2008 жылдардағы банк секторын дамыту саласындағы қызметтiң басым бағыттары:
оның әлемдiк рыноктарға жедел кiруi мен белсендi халықаралық ынтымақтастығы үшiн ұлттық банк секторының ашықтығын және инвестициялық тартымдылығын қамтамасыз ету;
тиiсiнше жылжымайтын мүлiкке және банк тәуекелдерiне кредит беру көлемiнiң шамадан тыс өсуiмен байланысты проблемаларды, оның iшiнде:
ипотекалық қарыз беретiн банктердiң өтiмділік деңгейiн жоғарылату;
сақтандыру ұйымдарын капиталдандыруға қойылатын талаптарды неғұрлым қатаң жаңа сақтандыру сыныбы - ипотекалық сақтандыруды енгізу мүмкiндiктерiн қарау;
қарыз алу шарттарының ашықтығы мен салыстырылуын қамтамасыз ету үшiн кредиттер бойынша сыйлықақылар ставкаларын белгiлеудiң бiрыңғай тәртiбiн айқындау;
ипотекалық кредиттер бойынша қамтамасыз етудi тәуелсiз бағалаушылармен жыл сайынғы қайта бағалау.
Сақтандыру рыногы
Отандық сақтандыру индустриясын дамытудың бiрiншi кезектегі мiндеттерiн айқындаудағы елеулi оқиғалардың бiрi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 1 шілдедегi N 729  қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының сақтандыру рыногын дамытудың 2004-2006 жылдарға арналған бағдарламасын қабылдау болды.
Бағдарламаның басты мақсаты мемлекеттiң, азаматтардың және шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң қаржылық, экономикалық, әлеуметтiк және өзге тәуекелдерiн басқарудың тиiмдi рыноктық құралдарының бiрi ретiнде сақтандырудың ролiн және орнын нығайтуға бағытталған ұлттық сақтандыру индустриясын одан әрi реформалау болып табылады.
Бағдарламада айқындалған негiзгi мiндеттер:
жеке сақтандыруды, оның iшiнде оның ұзақ мерзiмдi және жинақтаушы түрлерiн дамыту;
өзара сақтандыру жүйесiн дамыту;
халықтың сақтандыру мәдениетiн арттыру;
сақтандыру iсiн ақпараттандыру және автоматтандыру деңгейiн көтеру;
мiндеттi сақтандыру саласында мемлекеттiк саясатты жасау және оның тиiмділігін арттыру;
сақтандыру рыногының инфрақұрылымын одан әрi жетiлдiру;
сақтандыру саласында мамандарды даярлау және бiлiктiлiгiн арттыру;
сақтандыру қызметiн реттеу мен қадағалау стандарттарын жоғарылату;
қайта сақтандыру және ортақ сақтандыру тетiктерiн жетілдiру болып табылады.
Осы Бағдарламаны iске асыру:
ұлттық сақтандыру индустриясының тұрақтылығын және сенiмдiлiгiн нығайтуға, елде жеке сақтандыруды дамытудың бастапқы негiзiн қалауға;
мiндеттi сақтандырудың тиiмдi жүйесiн құруға мүмкiндiк беретiн ұлттық экономиканың басым салаларының қажеттілiктерiн халықты әлеуметтiк қолдауды ескере отырып мiндеттi сақтандыру саласында ұзақ мерзiмдi мемлекеттік саясатты жасауға;
сақтандыру рыногының толыққанды инфрақұрылымын құруға қолдау көрсетуге, сақтандыру саласында кадрлық әлеуеттi жақсартуға;
жаңа сақтандыру өнiмдерi мен технологияларды енгiзудi жандандыру, сақтандыру қызметтерiнiң сапасын жақсарту және оның тiзбесiн көбейту;
сақтандыру рыногының субъектілерiн қадағалау мен реттеу стандарттарын арттыру;
халықаралық рыноктарға ұлттық сақтандыру рыногының бiрiгу процесiн тереңдету және сақтандыру (қайта сақтандыру) схемасы.
Тұтастай алғанда, ұлттық сақтандыру индустриясын дамыту мемлекеттiң экономикалық және әлеуметтік қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге қажеттi алғышарттарды жасауға ықпал етедi.
Сақтандыру саласындағы агенттiк қызметiнiң басым бағыттары:
сақтандырудың әртүрлi сыныптары (түрлерi) бойынша сақтандыру статистиканың қалыптасқан дерекқоры негiзiнде тәуекелдер сыныптамасын әзiрлеу;
Депозиттердi сақтандырушылардың халықаралық ұйымының ұсынымдарын ескере отырып, жеке тұлғалардың салымдарына мiндеттi ұжымдық кепiлдiк беру (сақтандыру) жүйесiн жетiлдiру;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тәуекелдерiн басқару жүйесiнiң болуы жөнiндегi талаптарды белгілеу болып табылады.
Бағалы қағаздар рыногы

Для установления стандартов деятельности рынка ценных бумаг, создания стимулов для улучшения корпоративного управления и сосредоточение ресурсов надзора финансового рынка, наиболее подверженных рискам, постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2004 года N 1385 утверждена Программа развития рынка ценных бумаг Республики Казахстан на 2005-2007 годы. Программа определяет основные цели и задачи дальнейшего развития рынка ценных бумаг, призвана активизировать рынок и обеспечить комплексное решение существующих проблем.
Развитие рынка ценных бумаг (РЦБ) в целом будет способствовать созданию необходимых предпосылок для обеспечения экономической и социальной безопасности государства. Кроме того, намеченные меры будут способствовать расширению перечня ликвидных ценных бумаг, совершенствованию корпоративного управления, порядка раскрытия информации эмитентами и другими участниками РЦБ.
Будут проведены мероприятия по совершенствованию порядка государственного заимствования и управления государственным пакетом акций, повышению уровня инвестиционной культуры населения. Программа предусматривает создание необходимых условий для появления в Казахстане сертифицированных международных инвестиционных аналитиков, повышение защиты прав инвесторов, повышение эффективности надзора и регулирования участников рынка ценных бумаг.
Политика на прогнозируемый период будет включать в себя решение следующих задач:
расширение применения кредитных рейтинговых оценок, в том числе по казахстанской национальной шкале при листинге ценных бумаг и установлении требований к инвестированию активов институциональных инвесторов;
работа с информационными и аналитическими агентствами по обеспечению разработки ими ряда индексов рынка ценных бумаг;
стимулирование добровольного страхования отдельных рисков лицензиатами рынка ценных бумаг на случай дефолта;
разработка требований к программно-техническому обеспечению и сертификации программного обеспечения лицензиатов рынка ценных бумаг;
установление требований к системе резервного копирования и хранения информации организатора торгов, центрального депозитария, в том числе номинальных держателей и регистраторов.
Постоянно растущий инвестиционный потенциал негосударственных пенсионных фондов, а также увеличение инвестиционной активности иных участников финансового рынка положительно влияет на динамичное развитие рынка ценных бумаг Казахстана.
Агентством будут проводиться и мероприятия по приведению регулирования рынка ценных бумаг в соответствие с международными стандартами, требованиями эффективной интеграции в рамках ЕврАзЭс, ЕЭП, ШОС, других международных организаций.
Накопительная пенсионная система

Бағалы қағаздар рыногы қызметінiң стандарттарын белгілеу, корпорациялық басқаруды жақсартуға ынталандыру және қаржы рыногының тәуекелдерге неғұрлым бейiм салаларына қадағалау ресурстарын шоғырландыру үшiн Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2004 жылғы 24 желтоқсандағы N 1385  қаулысымен Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған бағдарламасы бекiтiлдi. Бағдарламада бағалы қағаздар рыногын одан әрi дамытудың негізгі мақсаттары мен мiндеттерi айқындалады, ол рынокты жандандыруға және қазiргi проблемаларды кешендi шешудi қамтамасыз етуге арналған.
Бағалы қағаздар рыногын (БҚР) дамыту тұтастай алғанда мемлекеттiң экономикалық және әлеуметтік қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету үшiн қажеттi алғышарт жасауға ықпал етедi. Бұдан басқа, белгiленген шаралар өтiмдi бағалы қағаздар тiзбесiн кеңейтуге, корпорациялық басқаруды, эмитенттердiң және БҚР-ның басқа да қатысушыларының ақпаратты ашу тәртiбiн жетiлдiруге ықпал етедi.
Мемлекеттiк қарыз алу және акциялардың мемлекеттiк пакетiн басқару тәртiбiн жетiлдiру, халықтың инвестициялық мәдениетiнiң деңгейiн арттыру жөнiндегi шаралар өткiзiледi. Бағдарламада Қазақстанда сертификатталған халықаралық инвестициялық талдаушылардың келуiне қажеттi жағдайлар жасау, инвесторлардың құқықтарын қорғауды жоғарылату, бағалы қағаздар рыногына қатысушыларды қадағалау мен реттеудiң тиiмдiлiгін арттыру көзделедi.
Болжанып отырған кезеңге арналған саясат мынадай мәселелердi шешудi қамтиды:
кредиттік рейтингтiк бағалауларды, оның iшiнде бағалы қағаздардың листингi және институционалдық инвесторлардың активтерiн инвестициялауға қойылатын талаптарды белгiлеу кезiнде қазақстандық ұлттық шәкiл бойынша қолдануды кеңейту;
бағалы қағаздар рыногының бiрқатар индекстерiн әзiрлеуiн қамтамасыз ету бойынша ақпараттық және талдамалық агенттіктермен жұмыс;
дефолт жағдайына бағалы қағаздар рыногы лицензиаттарының жекелеген тәуекелдердi еркiн сақтандыруын ынталандыру;
бағалы қағаздар рыногының лицензиаттарын бағдарламалық техникалық қамтамасыз етуге және бағдарламалық қамтамасыз етудi сертификаттауға қойылатын талаптарды әзiрлеу;
сауда-саттық ұйымдастырушысының, орталық депозитарийдiң, оның iшiнде номиналды ұстаушылар мен тiркеушiлердiң ақпаратты резервтiк көшiру және сақтау жүйесiне қойылатын талаптарды белгілеу.
Мемлекеттiк емес зейнетақы қорларының үнемi өсiп отыратын инвестициялық әлеуетi, сондай-ақ қаржы рыногының өзге де қатысушыларының инвестициялық белсендiлігінiң артуы Қазақстанның бағалы қағаздар рыногын серпiндi дамытуға қолайлы әсер етедi.
Агенттiк бағалы қағаздар рыногын реттеудi халықаралық стандарттарға, ЕурАзЭҚ, БЭК, ШЫҰ, өзге де халықаралық ұйымдар шеңберiнде тиiмдi бiрiктiру талаптарына сәйкес келтiру жөнiндегi iс-шараларды өткiзедi.
Жинақтаушы зейнетақы жүйесi

В целях дальнейшего развития накопительной пенсионной системы, защиты прав вкладчиков и получателей, повышения эффективности управления пенсионными активами, как источника долгосрочных внутренних инвестиций, постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2004 года N 1359 утверждена Программа развития накопительной пенсионной системы Республики Казахстан на 2005-2007 годы.
В Программе определены основные приоритеты развития накопительной пенсионной системы на среднесрочную перспективу и предусмотрено принятие следующих мероприятий:
расширение участия населения в накопительной пенсионной системе;
обеспечение эффективности уплаты обязательных пенсионных взносов путем реализации принципа "один вкладчик - один фонд" по обязательным пенсионным взносам и снижения задолженности агентов по обязательным пенсионным взносам;
определение порядка исполнения государством гарантий по сохранности обязательных пенсионных взносов в накопительных пенсионных фондах в размере фактически внесенных обязательных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции на момент приобретения получателем права на пенсионные выплаты;
определение ответственности управляющих пенсионными активами и накопительных пенсионных фондов, защита интересов вкладчиков (получателей);
повышение эффективности управления пенсионными активами, увеличение доли долгосрочных финансовых инструментов в объеме пенсионных активов, хеджирование ценовых и валютных рисков финансовых инструментов в портфелях накопительных пенсионных фондов, выпуск долгосрочных индексированных государственных ценных бумаг, развитие проектного инвестирования и активизация рынка акций;
развитие и повышение эффективности надзора за субъектами накопительной пенсионной системы и внедрение Принципов регулирования частных пенсионных фондов Международной Ассоциацией Пенсионных регуляторов (INPRS).
Реализация Программы будет способствовать:
расширению охвата накопительной пенсионной системы населения;
повышению финансовой надежности и прозрачности деятельности накопительных пенсионных фондов (далее - НПФ), организаций осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами (ООИУПА);
увеличению предложения финансовых инструментов для инвестирования пенсионных активов;
стабилизации доходов от инвестирования пенсионных накоплений среди вкладчиков различных НПФ;
повышению эффективности надзора и регулирования субъектов накопительной пенсионной системы.
Ожидается, что с учетом расширения инвестиционных возможностей для НПФ, увеличения долгосрочных финансовых инструментов, удерживаемых до погашения, средневзвешенный номинальный доход будет составлять 4,5-6 %, существенно сократиться количество ошибочных счетов, образовавшихся в начале становления системы; будет реализован принцип "один вкладчик - один фонд" и повышена эффективность уплаты платежей в НПФ.
В среднесрочном периоде в области развития накопительной пенсионной системы будут решаться следующие задачи:
совершенствование консолидированного надзора и ограничение недобросовестной конкуренции;
проведение анализа целесообразности передачи пенсионных активов в управление зарубежным управляющим компаниям;
внедрение принципов корпоративного управления и системы управления рисками в накопительных пенсионных фондах и организациях, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами.

Қазақстан Республикасының жинақтаушы зейнетақы жүйесiн одан әрi дамыту, салымшылардың және алушылардың құқықтарын қорғау, ұзақ мерзiмдi iшкi инвестициялар көзi ретiнде зейнетақы активтерiн басқару тиiмдiлігін арттыру мақсатында Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 24 желтоқсандағы N 1359  қаулысымен Жинақтаушы зейнетақы жүйесiн дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған бағдарламасы қабылданды.
Бағдарламада жинақтаушы зейнетақы жүйесiн дамытудың орта мерзiмдi перспективаға арналған негiзгі басымдықтары айқындалады және мынадай iс-шараларды қабылдау:
халықтың жинақтаушы зейнетақы жүйесiне қатысуын кеңейту;
мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша "бiр салымшы - бiр қор" талабын iске асыру жолымен мiндетті зейнетақы жарналарын төлеу тиiмдiлігін арттыруды қамтамасыз ету және мiндетті зейнетақы жарналары бойынша агенттердiң берешегін азайту;
алушының зейнетақы алуға құқығына ие болған сәтiндегi инфляция деңгейiн ескере отырып, нақты енгiзiлген мiндеттi зейнетақы жарналарының мөлшерiнде жинақтаушы зейнетақы қорларындағы мiндеттi зейнетақы жарналарының сақталуы жөнiндегі кепiлдiктердi мемлекеттің орындауы тәртiбiн белгiлеу;
жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың жауапкершiлігін айқындау, салымшылардың (алушылардың) мүдделерiн қорғау;
зейнетақы активтерiн басқарудың тиiмдiлігін арттыру, зейнетақы активтерiнiң көлемiндегi ұзақ мерзiмдi қаржы құралдарының үлесiн ұлғайту, жинақтаушы зейнетақы қорларының портфельдерiндегі қаржы құралдарының бағалық және валюталық тәуекелдерiн азайту, ұзақ мерзiмдi индекстелген мемлекеттiк бағалы қағаздар шығару, жобалық инвестицияларды дамыту мен акциялар рыногын жандандыру;
жинақтаушы зейнетақы жүйесi субъектiлерiн қадағалауды дамыту әрi оның тиiмділігiн арттыру және Халықаралық Зейнетақы реттеуiштерi Қауымдастығының (INPRS) Жеке зейнетақы қорларын реттеу қағидаттарын енгiзу көзделедi.
Бағдарламаны iске асыру:
халықтың ЖЗЖ-мен қамтылуын кеңейтуге;
мемлекеттiк емес зейнетақы қорлары (МЗҚ), зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар (ЗАИБЖАҰ) қызметiнiң қаржылық сенiмдiлiгiн және ашықтығын арттыруға;
зейнетақы активтерiн инвестициялау үшiн қаржы құралдары ұсыныстарын ұлғайтуға;
әртүрлi МЗҚ-ның салымшылары арасында зейнетақы жинақтарын инвестициялаудан түсетiн кiрiстердi тұрақтандыруға;
ЖЗЖ субъектілерiн қадағалау және реттеу тиiмдiлiгiн арттыруға жәрдемдеседi.
ЖЗҚ үшiн инвестициялық мүмкiндiктердiң кеңеюiн, өтелгенге дейiн ұсталатын ұзақ мерзiмдi қаржы құралдарының ұлғаюын ескере отырып, орташа өлшемдi номиналды кiрiс 4,5% - 6,5%-ды құрайтын болады деп күтілуде, жүйе қалыптаса бастаған алғашқы кезде пайда болған қате шоттар саны едәуiр қысқарады; "бiр салымшы - бiр қор" қағидаты iске асырылатын болады және ЖЗҚ-ға төлемдердiң тиiмдiлігi артады.
Орта мерзiмдi кезеңде жинақтаушы зейнетақы жүйесi саласында мынадай мiндеттер шешiлетiн болады:
шоғырландырылған қадағалауды жетiлдiру және жосықсыз бәсекенi шектеу;
зейнетақы активтерiн шетелдiк басқарушы компанияларға берудiң орындылығына талдау жүргiзу;
зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қорлары мен ұйымдарда корпоративтік басқару қағидаттарын және тәуекелдердi басқару жүйесiн енгiзу.

Параграф 3. Фискальная политика
В 2006-2008 годы общий курс проводимой фискальной политики государства будет соответствовать целям и задачам, определенным в Среднесрочной фискальной политике Правительства Республики Казахстан на 2006-2008 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 мая 2005 года N 523, а также в стратегических и программных документах, утвержденных Президентом и Правительством Республики Казахстан.
Среднесрочная фискальная политика Правительства Республики Казахстан на 2006-2008 годы определяет налогово-бюджетную политику на предстоящий трехлетний период, в том числе прогнозные показатели бюджетов, приоритетные направления расходования бюджетных средств, способы реализации основных направлений социально-экономического развития республики, направления развития межбюджетных отношений, политику в сфере государственного и гарантированного государством заимствования и долга, возможные фискальные риски.
С 1 июля 2006 года будет осуществлен переход на новую систему функционирования Национального фонда согласно Концепции формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан на среднесрочную перспективу, одобренную Указом Президента Республики Казахстан от 1 сентября 2005 года N 1641.
Бюджетная политика
Формируемая в соответствии со среднесрочной фискальной политикой, бюджетная политика в 2006-2008 годах, будет направлена на поддержание устойчивого экономического роста.
Основными задачами бюджетной политики на среднесрочную перспективу являются:
систематизация бюджетного законодательства;
совершенствование бюджетного планирования;
снижение зависимости бюджетной системы от внешнеэкономической конъюнктуры;
повышение эффективности и результативности государственных расходов;
повышение роли перспективного бюджетного планирования;
финансовое обеспечение проводимых социальных реформ, развития образования, здравоохранения, сельского хозяйства и общественной инфраструктуры;
снижение доли теневой экономики;
обеспечение прозрачности и стабильности межбюджетных отношений;
совершенствование механизма формирования и использования Национального фонда Республики Казахстан;
совершенствование системы управления государственной собственностью.
Политика в области управления государственным
и гарантированным государством заимствованием и долгом
В 2006-2008 годы политика Правительства Республики Казахстан в сфере государственного и гарантированного государством заимствования и долга будет реализовываться в следующих направлениях:
совершенствование системы по управлению государственным долгом;
определение параметров дефицита республиканского бюджета и правительственного долга с учетом проводимой политики сбережений, исходя из размера складывающегося ненефтяного дефицита бюджета;
постепенное снижение доли внешнего долга в структуре правительственного долга.
Постепенное снижение доли внешнего долга в структуре правительственного долга будет осуществляться путем сокращения доли финансирования дефицита республиканского бюджета за счет внешних займов в общей структуре финансирования дефицита республиканского бюджета.
В целях диверсификации долгового портфеля Правительства будут сокращаться объемы внешнего заимствования при одновременном увеличении заимствования на внутреннем рынке.
Увеличение объема внутреннего заимствования также связано с необходимостью предоставления накопительным пенсионным фондам надежных и ликвидных финансовых инструментов (в том числе государственных ценных бумаг) для размещения пенсионных активов.

Параграф 3. Фискалдық саясат
Ескерту. 3-параграфқа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.05.15. N  395 қаулысымен.
2006-2008 жылдары фискалдық саясат Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2005 жылғы 27 мамырдағы N 523  қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2005-2007 жылдарға арналған Орта мерзiмдi фискалдық саясатында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президентi мен Yкiметi бекiткен стратегиялық және бағдарламалық құжаттарда айқындалған мақсаттар мен мiндеттерге сәйкес келетiн болады.
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2006-2008 жылдарға арналған Орта-мерзiмдi фискалдық  саясатында алдағы үш жылдық кезеңге арналған салық-бюджет саясаты, оның iшiнде бюджеттердiң болжамды көрсеткiштерi, бюджет қаражатын жұмсаудың басым бағыттары, республиканы әлеуметтiк-экономикалық дамытудың негiзгi бағыттарын iске асыру тәсілдерi, бюджетаралық қатынастарды дамыту бағыттары, мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыз алу мен борыш саласындағы саясат, ықтимал фискалдық тәуекелдер айқындалады.
2006 жылғы 1 шілдеден бастап Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 1 қыркүйектегі N 1641  Жарлығымен мақұлданған Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастырудың және пайдаланудың орта мерзімді перспективаға арналған тұжырымдамасына сәйкес Ұлттық қор жаңа жұмыс істеу жүйесіне көшуді жүзеге асыратын болады.
Бюджет саясаты
Орта мерзiмдi фискалдық саясатқа сәйкес қалыптастырылатын бюджет саясаты 2006-2008 жылдары тұрақты экономикалық өсудi қолдауға бағытталады.
Бюджет саясатының орта мерзiмдi перспективаға арналған негiзгі мiндеттерi:
бюджеттiк заңнаманы жүйелендiру;
бюджеттiк жоспарлауды жетілдiру;
бюджет жүйесiнiң сыртқы экономикалық конъюнктураға тәуелділігiн азайту;
мемлекеттік шығыстардың тиiмділігiн және нәтижелілігiн арттыру;
перспективалы бюджеттiк жоспарлау рөлiн арттыру;
жүргiзiп жатқан әлеуметтiк реформаларды, бiлiм берудi дамытуды, денсаулық сақтауды, ауыл шаруашылығын және қоғамдық инфрақұрылымды қаржылық қамтамасыз ету;
көлеңкелi экономиканың үлесiн азайту;
бюджетаралық қатынастардың ашықтығын және тұрақтылығын қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру және пайдаланудың тетiгiн жетiлдiру;
мемлекеттiк меншiктi басқару жүйесiн жетiлдiру болып табылады.
Мемлекеттiк және мемлекет кепілдiк берген қарыз алу мен
борышты басқару саласындағы саясат
Ескерту. Кіші бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.05.15. N  395 қаулысымен.
2006-2008 жылдары Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыз алу мен борыш саласындағы саясаты мынадай бағытта iске асырылатын болады:
мемлекеттік борышты басқару жөніндегі жүйені жетілдіру;
бюджеттiң қалыптасқан мұнай емес тапшылығы мөлшерiн негiзге ала отырып, жүргiзiлiп отырған жинақтар саясатын ескере, республикалық бюджет тапшылығы мен үкiметтiк борыш өлшемдерiн айқындау;
үкiметтiк борыш құрылымындағы сыртқы борыштың үлесiн бiртiндеп азайту.
Yкiметтiк борыш құрылымындағы сыртқы борыштың үлесiн бiртiндеп азайту республикалық бюджет тапшылығын қаржыландырудың жалпы құрылымындағы сыртқы қарыздар есебiнен республикалық бюджет тапшылығын қаржыландыру үлесiн қысқарту жолымен жүзеге асырылады.
Үкiметтiң қарыздар портфелiн әртараптандыру мақсатында бiр мезгiлде iшкi рынокта қарыз алу ұлғайған кезде сыртқы қарыз алу көлемiн азайтылатын болады.

Правительственное заимствование будет использоваться также с целью поддержания достаточного объема государственных ценных бумаг в обращении для установления соответствующего ориентира на фондовом рынке. В целях реального сбережения в пятилетней перспективе политика правительственного заимствования будет ориентирована на достижение 50-70 % соотношения правительственного долга с учетом гарантированного долга к рыночной стоимости активов Национального фонда.
Кроме того, будет пересмотрена система управления государственным долгом Республики Казахстан. Мониторинг будет вестись не только по государственному долгу, но и по долгу всего государственного сектора, включающего в себя долговые обязательства акционерных обществ с преобладающим участием государства.
Для принятия комплекса мер по совершенствованию системы управления государственным долгом будет разработана Концепция по управлению государственным долгом. В Концепции найдут отражение вопросы стратегии управления долгом, структуры государственного долга, а также вопросы урегулирования долговых обязательств местных исполнительных органов и организационные основы управления госдолгом.
В 2006-2008 годы в рамках проводимой политики в сфере государственного и гарантированного государством заимствования и долга предполагается решение следующих задач:
в части параметров дефицита бюджета и долга:
определение оптимальных параметров дефицита республиканского бюджета, с учетом задач, определенных Главой государства, исходя из размера ненефтяного дефицита и достижения сбалансированности бюджета в среднесрочной перспективе;
определение оптимального размера правительственного долга в рамках политики сбережений;
в части внутреннего заимствования:
составление на среднесрочный период примерной схемы эмиссии государственных ценных бумаг в разбивке по годам и видам бумаг;
применение различных инструментов заимствования в зависимости от сроков привлечения внутренних займов;
минимизация процентных рисков путем установления оптимального соотношения в общем объеме заимствования между индексированными и купонными обязательствами в зависимости от ситуации на рынке;
установление ориентиров ("benchmark") на рынке ценных бумаг;
увеличение объемов выпусков государственных ценных бумаг при сокращении общего количества выпусков;
уменьшение периодичности выплаты процентов с увеличением срока обращения;
снижений риска неисполнения обязательств и сглаживание пиков выплат по погашению внутреннего правительственного долга в кратко- и среднесрочной перспективе, для чего предполагается переориентация на выпуск преимущественно среднесрочных и долгосрочных обязательств;
в части внешнего заимствования:

Үкіметтік қарыз алу, сондай-ақ қор нарығында тиісті бағдар белгілеу үшін айналыстағы мемлекеттік бағалы қағаздардың жеткілікті көлемін ұстап тұру мақсатында да пайдаланылады. Нақты жинақтау мақсатында үкіметтік қарыз алу саясаты бес жылдық перспективада кепілдік берілген борышты ескере отырып, Ұлттық қор активтерінің нарықтық құнына үкіметтік борыштың 50-70% арақатынасына қол жеткізуге бағдарланатын болады.
Бұдан басқа, Қазақстан Республикасының мемлекеттік борышын басқару жүйесі қайта қаралатын болады. Мониторинг мемлекеттік борыш бойынша ғана емес, мемлекеттің басым қатысуымен акционерлік қоғамдардың борыштық міндеттемелерін өзіне қамтитын барлық мемлекеттік сектордың борышы бойынша да жүргізілетін болады.
Мемлекеттік борышты басқару жүйесін жетілдіру жөніндегі шаралар кешенін қабылдау үшін Мемлекеттік борышты басқару жөнінде тұжырымдама әзірленетін болады. Тұжырымдамада борышты басқару стратегиясы, мемлекеттік борыш құрылымы мәселелері, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдарының борыштық міндеттемелерін реттеу мәселелері мен мемборышты басқарудың ұйымдық негіздері өз көрінісін табады.
Iшкi қарыз алу көлемінiң ұлғаюы зейнетақы активтерiн орналастыру үшiн сенiмдi және өтiмдi қаржы құралдарын (оның iшiнде мемлекеттiк бағалы қағаздарды) жинақтаушы зейнетақы қорларына беру қажеттiлiгіне байланысты.
Мемлекеттік және мемлекет кепiлдiк берген қарыз алу мен борыш саласында жүргізiлiп отырған саясаты шеңберiнде 2006-2008 жылдары мынадай мiндеттердi (бағыттар бойынша) шешу көзделiп отыр:
бюджет тапшылығы мен борыш көрсеткiштерi бөлігінде:
мұнай емес тапшылықтың көлемiне негiздей отырып, Мемлекет басшысы айқындаған мiндеттердi есепке алып, республикалық бюджеттiң оңтайлы өлшемдерiн айқындау және орта мерзiмдi перспективада бюджеттiң теңгерiмдiлігіне қол жеткiзу;
жинақтар саясаты шеңберiнде үкiметтiк борыш оңтайлы мөлшерiн айқындау;
ішкі қарыз алу бөлігінде:
жылдар мен қағаз түрлерi бойынша бөлiнiсте мемлекеттiк бағалы қағаздар эмиссиясының орта мерзiмдi кезеңге арналған болжамды схемасын жасау;
iшкi қарыздарды тарту мерзiмдерiне қарай қарыз алудың түрлi құралдарын қолдану;
рыноктағы ахуалға қарай қарыз алудың жалпы көлемiндегі индекстелген және купондық мiндеттемелер арасындағы оңтайлы ара қатынасты белгiлеу жолымен пайыздық тәуекелдерді азайту;
бағалы қағаздар рыногындағы бағдарларды ("benchmark") белгiлеу;
шығарылымдардың жалпы санын қысқарта отырып, кезiнде мемлекеттiк бағалы қағаздарды шығару көлемiн ұлғайту;
айналыс мерзiмiн ұлғайта отырып, пайыздарды төлеу кезеңдiлігін азайту;
мiндеттемелердiң орындалмау тәуекелiн азайту және қысқа және орта мерзiмдi перспективада үкiметтiк iшкi борышты өтеу жөнiндегi төлемдердiң ең жоғары шегін төмендету, бұл үшiн орта мерзiмдi және ұзақ мерзiмдi мiндеттемелердi шығаруға қайта бағдарлану көзделiп отыр;
сыртқы қарыз алу бөлігінде:

привлечение внешних займов на финансирование инвестиционных проектов, направленных на решение стратегически важных вопросов развития Республики Казахстан в соответствии со Стратегией развития Казахстана до 2030 года, Стратегическим планом развития Республики Казахстан до 2010 года, Программой Правительства Республики Казахстан, Среднесрочным планом социально-экономического развития Республики Казахстан, страновыми программами международных финансовых организаций-доноров на соответствующий среднесрочный период;
подготовка новых инвестиционных проектов, финансируемых за счет внешних займов, в приоритетных отраслях экономики, в том числе:
в сельском, водном и лесном хозяйстве;
в дорожной отрасли;
для развития производственной инфраструктуры;
для дальнейшего развития столицы;
усиление требований к отбору новых проектов и осуществлению Банком Развития Казахстана банковской экспертизы инвестиционных проектов, предлагаемых к финансированию на возвратной основе;
эффективное использование заемных средств, заключающееся в улучшении качества подготовки и экспертизы проектов, включаемых в перечень республиканских инвестиционных проектов;
диверсификация портфеля внешних займов Правительства по валютам займов с целью снижения негативных последствий в случае изменения обменного курса тенге;
привлечение внешних займов на финансирование инвестиционных проектов с условием смягчения донорами ограничений по процедурам закупок с одновременным увеличением доли софинансирования Правительством;
в части погашения и обслуживания долга:
активное управление правительственным долгом путем досрочного погашения наиболее дорогих в обслуживании правительственных займов;
принятие местными исполнительными органами активных мер по погашению просроченных долговых обязательств и скорейшему разрешению проблемы неурегулированных долговых обязательств;
прогнозирование фискальных рисков.
Кроме того, в целях недопущения существенного сокращения активов Национального фонда (когда с одной стороны осуществляется накопление в Национальном фонде, а с другой происходит чрезмерное правительственное заимствование) уровень финансирования дефицита бюджета за счет правительственного заимствования будет ограничен в размере не более 1 % от ВВП в среднегодовом значении за пятилетний период. Таким образом, в период неблагоприятной экономической конъюнктуры, негативно влияющей на уровень поступлений в бюджет, показатель дефицита бюджета может быть пересмотрен в сторону увеличения в рамках среднего значения за пятилетний период.
Управление государственным имуществом и приватизация

Қазақстанның 2030 жылға дейiнгі даму  стратегиясына Қазақстан Республикасының 2010 жылға дейiнгi стратегиялық даму жоспарына Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң бағдарламасына, Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспарына, донор - халықаралық қаржы ұйымдарының тиiстi орта мерзiмдi кезеңге арналған елдiк бағдарламаларына сәйкес Қазақстан Республикасын дамытудың стратегиялық маңызды мәселелерiн шешуге бағытталған инвестициялық жобаларды қаржыландыруға сыртқы қарыздарды тарту;
экономиканың басым салаларында сыртқы қарыздар есебiнен қаржыландырылатын, жаңа инвестициялық жобаларды дайындау оның iшiнде:
ауыл, су және орман шаруашылықтарында;
жол саласында;
өндiрiстiк инфрақұрылымды дамыту;
астананы одан әрi дамыту;
жаңа жобаларды iрiктеудi күшейту және Қазақстан Даму Банкiнiң өтемдiк негізде қаржыландыруға ұсынылатын инвестициялық жобалардың банктiк сараптамасын жүзеге асыруға қойылатын талаптарды;
республикалық инвестициялық жобалар тiзбесiне енгізiлетiн жобалардың дайындалу сапасы мен сараптамасын жақсартудан көрiнетiн қарыз қаражатын тиiмдi пайдалану;
теңгенiң айырбас бағамы өзгерген жағдайда терiс салдарды азайту мақсатында Yкiметтiң сыртқы қарыздар портфелiн қарыздардың валюталары бойынша әртараптандыру;
Үкiметтің бiрлесiп қаржыландыру үлесiн бiр мезгiлде ұлғайта отырып, донорлардың сатып алу рәсiмдерi бойынша шектеулердi жұмсарту шартымен инвестициялық жобаларды қаржыландыруға сыртқы қарыздарды тарту;
борышты өтеу және оған қызмет көрсету бөлігінде:
неғұрлым қымбат қызмет көрсетiлетiн үкiметтiк қарыздарды мерзiмiнен бұрын өтеу жолымен үкiметтiк борышты белсендi басқару;
жергiлiктi атқарушы органдардың мерзiмi өткен борыш мiндеттемелерiн өтеу және реттелмеген борыш мiндеттемелерi проблемаларын жедел шешу жөнiнде белсендi шаралар қабылдау;
Фискалдық тәуекелдердi болжау.
Бұдан басқа, Ұлттық қор активтерінің елеулі қысқартуына жол бермеу мақсатында (бір жағынан Ұлттық қорда жинақтау жүзеге асырылғанда, ал екінші жағынан шамадан тыс үкіметтік қарыз алынады) бюджет тапшылығын үкіметтік қарыз алу есебінен қаржыландыру деңгейі бес жылдық кезең үшін орташа   жылдық мәнінде ЖІӨ-нің 1%-нан аспайтын мөлшерде шектелетін болады. Осылайша, бюджетке түсімдердің деңгейіне жағымсыз әсер ететін қолайсыз экономикалық конъюнктура кезеңінде бюджет тапшылығының көрсеткіші бес жылдық кезең үшін орташа мән шеңберінде ұлғаю жағына қайта қаралуы мүмкін.
Мемлекеттiк мүлікті басқару және жекешелендiру

В 2006-2008 годы государственная политика в сфере управления государственным имуществом и приватизации будет направлена на реализацию следующих задач:
обеспечение передачи непрофильных видов деятельности государственных предприятий, юридических лиц с участием государства в уставном капитале в рыночную среду;
создание холдинговой компании по управлению государственными пакетами акций компаний, осуществляющих деятельность в стратегически важных отраслях экономики;
повышение эффективности управления государственным имуществом со стороны государственных органов, должностных лиц, представляющих интересы государства в органах управления государственных предприятий и юридических лиц с участием государства в уставном капитале;
обеспечение государственного мониторинга собственности в отраслях экономики, имеющих стратегическое значение, в соответствии с требованиями законодательства;
наделение акиматов районов (городов областного значения) коммунальной собственностью в установленном законодательством порядке в целях эффективного их функционирования;
формирование единой базы данных по учету объектов государственной собственности.
В предстоящий период проведение инвентаризации объектов государственной собственности на предмет их целевого и эффективного использования будет осуществляться с учетом итогов работы по инвентаризации видов деятельности государственных предприятий, юридических лиц с участием государства в уставном капитале, проводимой для выявления сфер деятельности, не отвечающих целям участия государства в отдельных секторах экономики. Указанные виды деятельности, а также имущество, посредством которого осуществляется такая деятельность, включая неиспользуемое либо используемое не по назначению государственное имущество, подлежат в установленном законодательством порядке передаче в конкурентную среду.
С целью повышения эффективности управления государственными пакетами акций компаний, осуществляющих деятельность в стратегических важных отраслях экономики будет создана государственная холдинговая компания.
Анализ управления государственной собственностью, проведение заслушиваний отчетов руководителей государственных органов и подведомственных им организаций по итогам отчетного года выявили необходимость повышения эффективности управления объектами государственной собственности, как со стороны уполномоченных государственных органов, так и со стороны должностных лиц, представляющих интересы государства в органах управления государственных предприятий, акционерных обществ (товариществ) с участием государства в уставном капитале. В связи с чем, будут предприняты меры по повышению качества и результативности их деятельности.
В ближайшие годы будет продолжена работа по совершенствованию механизма контроля за результатами финансово-хозяйственной деятельности государственных предприятий, акционерных обществ (товариществ), контрольные пакеты акций (доли участия) которых принадлежат государству.
Созданная нормативная правовая база определяет порядок проведения государственного мониторинга собственности, в рамках которого проводится комплексное обследование крупнейших предприятий в стратегических отраслях экономики вне зависимости от форм собственности. В предстоящем периоде будет продолжена работа по практической реализации Закона Республики Казахстан "О государственном мониторинге собственности в отраслях экономики, имеющих стратегическое значение", принятых подзаконных нормативных правовых актов. Объекты мониторинга, физические и юридические лица в собственности либо управлении которых находятся объекты мониторинга, будут предоставлять информацию, объективно отражающую их деятельность, а внедрение электронной базы данных позволит государственным органам в установленном законодательством порядке оперативно получать достоверную информацию об объектах мониторинга, использовать данные для составления экономических прогнозов и разработки программ, направленных на повышение эффективности деятельности отдельных объектов мониторинга и (или) отраслей экономики.

2006-2008 жылдары мемлекеттік мүлiктi басқару және жекешелендiру саласындағы мемлекеттiк саясат мынадай мiндеттердi iске асыруға бағытталады:
мемлекеттiк кәсiпорындардың, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың бейiндi емес қызмет түрлерiн рыноктық ортаға берудi қамтамасыз ету;
стратегиялық маңызды компаниялардың мемлекеттiк акциялар пакетін басқару жөнiндегi мемлекеттiк холдингтiк компания құру;
мемлекеттік органдар, мемлекеттiк кәсiпорындардың, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың басқару органдарында мемлекет мүддесiн бiлдiретiн лауазымды тұлғалар тарапынан мемлекеттiк мүлiктi басқару тиiмдiлiгiн арттыру;
заңнама талаптарына сәйкес стратегиялық маңызы бар экономика салаларында мемлекеттiк меншiк мониторингiн қамтамасыз ету;
аудан (облыстық маңызы бар қала) әкiмдiктерiнiң тиiмдi жұмыс iстеуi мақсатында заңнамада белгiленген тәртiппен оларға коммуналдық меншiктi бөлiп беру;
мемлекеттiк меншiк объектілерiн есепке алу жөнiнде бiрыңғай дерекқор құру.
Алдағы кезеңде мемлекеттiк меншiк объектiлерiнiң орынды әрi тиiмдi пайдаланылу нысанына оларға түгендеу жүргiзу мемлекеттік кәсiпорындардың, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлғалардың қызмет түрлерiн түгендеу бойынша мемлекеттiң жекелеген экономика салаларына қатысу мақсаттарына сай келмейтiн қызмет салаларын айқындау үшiн жүргiзiлетiн жұмыс қорытындыларын есепке ала отырып жүзеге асырылады. Көрсетiлген қызмет түрлерi, сондай-ақ пайдаланылмайтын немесе мақсаты бойынша пайдаланылмайтын мемлекеттiк мүлiктi қоса алғанда, мұндай қызмет сол арқылы жүзеге асырылатын мүлiк заңнамада белгiленген тәртiппен бәсекелi ортаға берiлуi тиiс.
Стратегиялық маңызды компаниялардың мемлекеттiк акциялар пакетiн басқару тиiмдiлігін арттыру мақсатында мемлекеттiк холдингтiк компания құрылады.
Есептi жыл қорытындылары бойынша мемлекеттiк меншiктi басқаруды талдау, мемлекеттiк органдар мен оларға бағынысты ұйымдар басшыларының есептерiн тыңдауды жүргiзу уәкiлеттi мемлекеттiк органдар тарапынан да, мемлекеттiк кәсiпорындардың, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын акционерлiк қоғамдардың (серiктестiктердiң) басқару органдарында мемлекет мүддесiн бiлдiретiн лауазымды тұлғалар тарапынан да мемлекеттiк меншiк объектiлерiн басқару тиiмділiгiн арттыру қажеттігiн анықтап бердi.
Таяу жылдары мемлекеттiк кәсiпорындардың, акцияларының бақылау пакеттерi (қатысу үлестерi) мемлекетке тиесілі акционерлiк қоғамдардың (серiктестiктердiң) қаржы-шаруашылық қызметi нәтижелерiн бақылау тетiгін жетілдiру жөнiндегi жұмыс жалғасатын болады.
Жасалған нормативтiк құқықтық базада мемлекеттiк меншiк мониторингін жүргiзу тәртiбiн айқындалады, меншiк нысанына қарамастан, экономиканың стратегиялық маңызды салаларындағы аса iрi кәсiпорындарды кешендi тексеру осы мониторинг шеңберiнде жүргізiледi. Алдағы кезеңде "Экономиканың стратегиялық маңызы бар салаларындағы меншiктiң мемлекеттiк мониторингi туралы" Қазақстан Республикасының  Заңын , қабылданған заңи нормативтiк құқықтық кесiмдердi практикалық iске асыру жөнiндегi жұмыс жалғасады. Мониторинг объектiлерi, меншiгiнде не басқаруында мониторинг объектілерi бар жеке немесе заңды тұлғалар өздерiнiң қызметiн объективтi түрде көрсететiн ақпарат беретiн болады, ал электрондық дерекқорды енгiзу мемлекеттiк органдарға заңнамада белгiленген тәртiппен мониторинг объектілерi туралы дұрыс ақпаратты жедел алуға, мәлiметтердi экономикалық болжамдарды жасау және жекелеген мониторинг объектiлерi мен (немесе) экономика салалары қызметiнiң тиiмділiгiн арттыруға бағытталған бағдарламаларды әзiрлеу үшiн пайдалануға мүмкiндiк бередi.

Бюджетным кодексом , Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года определены полномочия и источники финансирования органов местного государственного управления. В связи с чем, в ближайшее время для реализации предусмотренных законодательством о местном государственном управлении в Республике Казахстан полномочий акиматы районов (городов областного значения) должны быть обеспечены необходимым им имуществом. Для этого следует провести инвентаризацию государственного имущества, находящегося на территории соответствующей административно-территориальной единицы, включая объекты государственного жилищного фонда; определить перечень необходимого акиматам имущества и в установленном законодательством порядке обеспечить его закрепление за соответствующими органами местного государственного управления.
Для обеспечения полного и достоверного учета объектов государственной собственности предусматривается создание и ведение единой базы данных. В связи с чем, предстоит выработать четкий порядок взаимодействия между уполномоченными органами республиканской и коммунальной собственности по вопросам ведения учета государственного имущества.
В соответствии со Стратегическим планом развития Республики Казахстан до 2010 года, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 4 декабря 2001 года N 735, в целях совершенствования системы управления государственными активами будет разработана методика составления баланса активов и обязательств государства.
Приватизация, являясь структурным элементом системы управления государственным имуществом, осуществляется в соответствии с интересами государства по отношению к определенным отраслям и конкретным предприятиям с соблюдением принципов гласности, прозрачности, конкурентоспособности.
Налоговая политика
В 2006-2008 годы основными направлениями налоговой политики будут:
дальнейшее совершенствование и развитие процессов налогового администрирования с помощью методов дистанционного и информационного сервиса для налогоплательщиков;
развитие способов и методов анализа и камеральности налоговой отчетности;
интегрирование информационных услуг, совершенствование и повышение эффективности информационного взаимодействия с государственными органами;
совершенствование налогообложения субъектов малого и среднего бизнеса;
рассмотрение возможности постепенного перераспределения, начиная с 2008 года, налогового бремени с доходов юридических лиц на доходы физических лиц с целью усиления конкурентоспособности казахстанской экономики при условии роста благосостояния населения.

Бюджет  кодексiнде , 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Қазақстан Республикасының  Заңында жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдарының өкілеттiктерi мен қаржыландыру көздерi айқындалған. Осыған байланысты, Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы заңнамада көзделген өкiлеттiктердi iске асыру үшiн жақын арада аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) әкiмдiктерi өздерiне қажет мүлiкпен қамтамасыз етілуi тиiс. Бұл үшiн мемлекеттiк тұрғын үй қоры объектілерiн қоса алғанда, тиiстi әкiмшілiк-аумақтық бiрлiк аумағындағы мемлекеттiк мүлiкке түгендеу жүргiзу; әкiмдiктерге қажеттi мүлiк тiзбесiн айқындау және заңнамада белгiленген тәртiппен оны жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдарына бекiтiп берудi қамтамасыз ету керек.
Мемлекеттiк меншiк объектілерiн толық әрi дұрыс есепке алуды қамтамасыз ету үшiн бiрыңғай дерекқор құру және жүргiзу көзделiп отыр. Осыған байланысты, мемлекеттiк мүлiк есебiн жүргізу мәселелерi бойынша республикалық және коммуналдық меншiктiң уәкілеттi органдары арасындағы өзара iс-қимылдың айқын тәртiбiн дайындау керек.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2001 жылғы 4 желтоқсандағы N 735  Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының 2010 жылға дейiнгi стратегиялық даму жоспарына сәйкес мемлекеттiк активтердi басқару жүйесiн жетілдiру мақсатында мемлекеттiң активтерi мен мiндеттемелерi теңгерiмiн жасау әдiстемесi әзiрленедi.
Мемлекеттiк мүлiктi басқару жүйесiнiң құрылымдық бөлшегi бола отырып, жекешелендiру жариялылық, ашықтық, бәсекелестiк қағидаттарын сақтай отырып, белгiлi бiр салаларға және нақты кәсiпорындарға қатысты мемлекет мүддесiне сәйкес жүзеге асырылады.
Салық саясаты
Ескерту. Кіші бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.05.15. N  395 қаулысымен.
2006-2008 жылдары салық саясатының негiзгi бағыттары:
салық төлеушiлер үшiн қашықтық және ақпараттық қызмет әдiстерiнiң көмегiмен салықтық әкiмшiлендiру процестерiн одан әрi жетiлдiру және дамыту;
салықтық есептiлiктi талдаудың және оның камералдығының тәсiлдерi мен әдiстерiн дамыту;
ақпараттық қызметтердi бiрiктiру, мемлекеттiк органдармен ақпараттық өзара iс-қимылды жетiлдiру және тиiмдiлігін арттыру;
шағын және орта бизнес субъектiлерiне салық салуды жетiлдiру;
халықтың әл-ауқатының өсу жағдайы кезiнде қазақстандық экономиканың бәсекеге қабiлеттілiгін күшейту мақсатында 2008 жылдан бастап заңды тұлғалардың кiрiстерiнен салық жүктемесiн жеке тұлғаларға біртiндеп қайта бөлудiң мүмкiндігін қарау болады.

6. Защита и развитие конкуренции, регулирование
деятельности субъектов естественной монополии
Параграф 1. Защита и развитие конкуренции
Дальнейший прогресс экономики остается главным приоритетом развития государства и возможен только в условиях защиты конкуренции.
В целях развития на товарных рынках здоровой и добросовестной конкуренции, необходима защита и развитие конкуренции, и ограничение монополистической деятельности.
Для приведения в соответствие к современным реалиям действующего антимонопольного законодательства разработан проект Закона Республики Казахстан "О конкуренции и ограничении монополистической деятельности", находящийся в настоящее время на рассмотрении Мажилиса Республики Казахстан. Законопроект направлен на предотвращение монополистического поведения субъектов и создаст обстановку способствующую появлению новых компаний, развитию здоровой конкуренции между существующими предприятиями.
В рамках действующего законодательства разрабатываются подзаконные акты. Так, разработаны такие инструкции, как Инструкция по проведению анализа и оценке состояния конкуренции на товарных рынках республики, установления доминирующего (монопольного) положения одного или нескольких субъектов рынка и Методика по определению монопольно высокой и монопольно низкой цены.
Вместе с тем актуальным является вопрос о приведении норм права, регулирующих вопросы защиты конкуренции, к международным стандартам. Это связано в первую очередь с планомерной интеграцией казахстанской экономики в мировое экономическое пространство.
В целях совершенствования нормативной правовой и методологической базы в сфере защиты конкуренции на основе новой редакции Закона Республики Казахстан "О конкуренции и ограничении монополистической деятельности" планируется принятие подзаконных актов, соответствующих рекомендациям, принятым Международной конкурентной сетью (международной организацией, объединяющей органы по защите конкуренции).
Для определения степени конкуренции в секторах экономики будет проведен анализ товарных рынков, результатом которого станет выработка конкретных предложений по развитию в этих секторах конкуренции и ограничению монополистической деятельности.
Эта работа проводится также в связи с проводимой демонополизацией отраслей железнодорожного транспорта и телекоммуникаций, преобразований в сфере электроэнергетики, которые требуют уточнения доли доминирования крупных субъектов рынка и определение доминирующего положения вновь образованных хозяйствующих субъектов.
Особое внимание будет уделено отслеживанию деятельности хозяйствующих субъектов, занимающих доминирующее положение на местных товарных рынках с целью недопущения роста цен (тарифов) на коммунальные услуги и социально-значимые товары.
Кроме того, будет проводиться анализ товарных рынков с целью определения степени конкуренции на них. Результатом таких анализов должны стать конкретные предложения по возможности снижения государственного регулирования либо уменьшения вмешательства со стороны государства. Такие меры позволят развить конкурентные отношения на соответствующих товарных рынках.
Наряду с этим будут усилены меры по государственному контролю по вопросам пресечения злоупотреблений проявления монополизма, сговора между субъектами рынка по установлению монопольных цен, устранения с рынка и ограничения доступа на него других субъектов, пресечения необоснованного вмешательства государственных органов в хозяйственную деятельность субъектов рынка.
Приоритетное значение будет иметь укрепление общественной системы защиты свободы предпринимательства и прав потребителей, повышение конкурентной культуры.

6. Бәсекелестiктi қорғау және дамыту, табиғи монополия субъектiлерiнің
қызметін реттеу
Параграф 1. Бәсекелестiктi қорғау және дамыту
Экономиканың одан әрi өрлеуi мемлекеттi дамытудың басты басымдығы болып қала бередi және ол бәсекелестіктi қорғау жағдайларында ғана болуы мүмкiн.
Тауар рыноктарында салауатты және адал бәсекелестiктi дамыту мақсатында бәсекелестiктi қорғау әрi дамыту және монополистік қызметтi шектеу қажет.
Қолданыстағы монополияға қарсы заңнаманы қазiргi заман ақиқатына сәйкес келтiру үшiн "Бәсеке және монополиялық қызметтi шектеу туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының жобасы әзiрлендi, қазiргi уақытта ол Қазақстан Республикасы Мәжiлiсiнiң қарауында жатыр. Заң жобасы субъектiлердiң монополиялық мiнез-құлқының алдын алуға бағытталған және жаңа компаниялардың пайда болуына, жұмыс iстеп тұрған кәсiпорындар арасында салауатты бәсекелестіктi дамытуға ықпал ететін жағдай туғызады.
Қолданыстағы заңнама шеңберiнде заңи кесiмдер әзiрленуде. Мысалы, Республиканың тауар рыноктарындағы бәсеке жағдайын талдау мен бағалауды және бiр немесе бiрнеше рынок субъектiлерiнiң үстем (монополиялық) жағдайын белгiлеудi жүргізу жөнiндегi нұсқаулық пен Монополиялық жоғары және монополиялық төмен бағаны айқындау жөнiндегi әдiстеме сияқты нұсқаулықтар әзiрлендi.
Сонымен қатар, бәсекелестіктi қорғау мәселелерiн реттейтiн құқық нормаларын халықаралық стандарттарға сәйкес келтiру туралы мәселе өзекті болып табылады. Бұл, бiрiншi кезекте, қазақстандық экономиканы әлемдiк экономикалық кеңiстiкке жоспарлы бiрiктiрумен байланысты.
Нормативтiк құқықтық және әдiснамалық базаны жетілдiру мақсатында бәсекелестіктi қорғау саласында "Бәсеке және монополистiк қызметті шектеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жаңа редакциясы негiзiнде Халықаралық бәсеке желiсi (бәсекелестікті қорғау жөнiндегi органдарды бiрiктiретiн халықаралық ұйым) қабылдаған ұсынымдарға сәйкес келетiн заңи кесiмдердi қабылдау жоспарланып отыр.
Экономика салаларындағы бәсекелестiк дәрежесiн айқындау мақсатында тауар рыноктарын талдау жүргізiледi, соның нәтижесiнде осы салалардағы бәсекелестіктi дамыту және монополиялық қызметті шектеу жөнiнде нақты ұсыныстар дайындалады.
Бұл жұмыс, сондай-ақ жүргізiлiп жатқан темiр жол көлiгі салаларын монополиясыздандыруға, электр энергетикасы саласындағы қайта құруларға байланысты жүргізiлуде, бұлар iрi рынок субъектiлерiнiң үстем болу үлесін нақтылауды және жаңадан құрылған шаруашылық жүргізушi субъектiлердiң үстемдiк жағдайын айқындауды талап етедi.
Коммуналдық қызметтер мен әлеуметтік маңызды тауарлар бағаларының (тарифтерiнiң) өсуiне жол бермеу мақсатында жергілiктi тауар рыноктарында үстем жағдайға ие болып отырған шаруашылық жүргізушi субъектiлердiң қызметiн қадағалауға ерекше көңiл бөлiнедi.
Бұдан басқа, тауар рыноктарындағы бәсекелестік дәрежесiн айқындау мақсатында оларға талдау жүргiзілетін болады. Мемлекеттік реттеудi азайту немесе мемлекет тарапынан араласуды азайту мүмкiндiгi жөніндегі ұсыныстар осындай талдаулардың нәтижесiне айналуы тиiс. Мұндай шаралар тиiсті тауар рыноктарындағы бәсекелi қатынастарды дамытуға мүмкiндiк бередi.
Сонымен қатар, монополизм көрiнiстерiн асыра пайдаланудың, рынок субъектiлерiнiң монополиялық бағаларды белгiлеу жөнiндегі сыбайласуының жолын кесу, басқа субъектiлердi рыноктан шеттету және олардың рынокқа кiруiн шектеу, рынок субъектiлерiнiң шаруашылық қызметiне мемлекеттiк органдардың негізсiз араласуының жолын кесу мәселелері жөнiндегi мемлекеттік бақылау бойынша шаралар күшейтiлетiн болады.
Кәсiпкерлiк бостандығы мен тұтынушылар құқықтарын қорғаудың қоғамдық жүйесiн нығайту, бәсеке мәдениетiн арттыру басым мәнге ие болады.

Параграф 2. Тарифная политика
Основным направлением тарифной политики в среднесрочном периоде будет создание эффективной системы тарифообразования на услуги субъектов естественных монополий. Тарифная политика будет основана на следующих принципах:
соблюдение баланса интересов потребителей и субъектов естественной монополии;
покрытие затрат и прибыли, обеспечивающих эффективное функционирование субъекта естественной монополии;
стабильность тарифов на среднесрочной основе;
отказ от необоснованной дифференциации тарифов, с целью обеспечения процесса интеграции Казахстана в мировую экономику;
повышение эффективности деятельности субъектов естественных монополий.
В рамках реализации Концепции развития тарифной политики в сферах естественных монополий, а также положений Закона Республики Казахстан "О внесении дополнения в Закон Республики Казахстан "О естественных монополиях" от 13 июля 1999 года основными задачами тарифной политики в среднесрочном периоде будут являться:
конкретизация видов услуг, относящихся к естественной монополии, в рамках программ реструктуризации соответствующих секторов экономики;
совершенствование методов государственного регулирования и контроля деятельности субъектов естественной монополии, в том числе посредством:
анализа исполнения субъектами естественной монополии тарифных cмет;
разработки методик утверждения инвестиционного и предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов);
установления требований и правил проведения технической и финансовой экспертизы деятельности субъектов естественной монополии;
анализа отчетных данных по внедрению раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественной монополии по видам регулируемых услуг (товаров, работ);
усиления контроля за закупками товаров (работ, услуг), осуществляемыми субъектами естественной монополии;
контроля за целевым использованием амортизационных отчислений, включаемых в тариф (цену, ставку сборов) на услуги (товары, работы) субъектов естественной монополии;
внедрения методов оценки инвестиционных программ;
расширения прав потребителей услуг (товаров, работ) субъектов естественных монополий, в том числе посредством обязательного проведения публичных слушаний при рассмотрении проектов тарифов (цен, ставок сборов) субъектов естественных монополий с привлечением общественных объединений (неправительственных организаций) по защите прав потребителей;
разработка правил и внедрение раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественной монополии по видам регулируемых услуг (товаров, работ) во всех сферах естественной монополии;
обеспечение возмещения задействованных активов с целью создания условий для регулярного обновления основных средств субъектам естественной монополии, повышения инвестиционной привлекательности отраслей;
определение концептуальных подходов и наиболее оптимальной (приемлемой) методологии расчета тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий;
разработка и установление порядка определения тарифа (цены, ставки сбора) в зависимости от показателей качества предоставляемых услуг (товаров, работ);
определение порядка включения в тариф (цену, ставку сбора) на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии затрат на приобретение и установку приборов учета;
утверждение порядка предоставления равного доступа потребителей к регулируемым услугам (товарам, работам) субъектов естественной монополии.
В 2003 году началось внедрение метода расчета ставки прибыли на регулируемую базу задействованных активов. Кроме того, несколько субъектов естественной монополии, оказывающих услуги в сфере электро-и теплоэнергетики, трубопроводных и водоканализационных систем, перешли на работу по среднесрочным тарифам. В этой связи будет проведен анализ деятельности данных субъектов, а также завершен практический переход на средне- и долгосрочную методику тарифообразования во всех сферах естественной монополии.
В направлении развития новых механизмов регулирования необходимо решить следующие задачи:
разработка моделей оценки влияния на отрасли экономики и отдельные группы потребителей динамики изменения уровней тарифов на услуги субъектов естественной монополии;
определение экономической обоснованной дифференциации тарифов с учетом специфики отраслей;
разработка механизмов государственного субсидирования услуг;
совершенствование механизмов контроля и экспертизы деятельности субъектов естественной монополии. Построение системы мониторинга деятельности субъектов на основе сбалансированной системы показателей;
информатизация деятельности регулирующего органа.

Параграф 2. Тариф саясаты
Орта мерзiмдi кезеңде тариф саясатының негізгі бағыты табиғи монополиялар субъектiлерiнiң қызметтерiне тариф белгілеудiң тиiмдi жүйесiн құру болады. Тариф саясаты мынадай қағидаттарға негізделетін болады: тұтынушылар мен табиғи монополия субъектiлерi мүдделерiнiң теңгерiмiн сақтау;
табиғи монополия субъектiлерiнiң тиiмдi жұмыс iстеуiн қамтамасыз ететін шығындар мен пайданы жабу;
орта мерзiмдi негіздегі тарифтер тұрақтылығы;
Қазақстанды әлемдiк экономикаға бiрiктiру процесiн қамтамасыз ету мақсатында тарифтердi негiзсiз сараландырудан бас тарту;
табиғи монополия субъектiлерi қызметінiң тиiмдiлігін арттыру.
Табиғи монополиялар саласында тариф саясатын дамыту тұжырымдамасын, сондай-ақ 1999 жылғы 13 шiлдедегі "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына толықтыру енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының ережелерiн iске асыру шеңберiнде орта мерзiмдi кезеңде тариф саясатының негiзгi мiндеттерi:
экономиканың тиiстi секторларын қайта құрылымдау бағдарламаларының шеңберiнде табиғи монополияға жататын қызмет түрлерiн нақтылау;
табиғи монополиялар субъектiлерiнiң қызметiн мемлекеттiк реттеу және бақылау әдiстерiн, соның iшiнде:
табиғи монополиялар субъектілерiнiң тарифтiк сметаларды орындауын талдау;
тарифтердiң (бағалардың, алым ставкаларының) инвестициялық және шектi деңгейiн бекiту әдiстемесiн әзiрлеу;
табиғи монополиялар субъектілерiнiң қызметiн техникалық және қаржылық сараптауды жүргiзу талаптары мен ережелерiн белгiлеу;
табиғи монополиялар субъектiлерiнiң реттелетiн қызмет (тауарлар, жұмыстар) түрлерi бойынша кiрiстерiнiң, шығындарының және тартылған активтерiнiң бөлек есебiн енгізу жөнiндегi есептi мәлiметтерiн талдау;
табиғи монополиялар субъектiлерi жүзеге асыратын тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатып алуды бақылауды күшейту;
табиғи монополиялар субъектiлерiнiң қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерге (бағаларға, алым ставкаларына) қосылатын амортизациялық шегерiмдердiң мақсатты пайдаланылуын бақылау;
инвестициялық бағдарламаларды бағалау әдiстерiн енгізу;
табиғи монополиялар субъектілерiнiң қызметтерiн (тауарларын, жұмыстарын) тұтынушылардың құқығын, соның iшiнде тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөніндегі қоғамдық бiрлестiктердi (үкiметтік емес ұйымдарды) тарта отырып, табиғи монополиялар субъектiлерiнiң тарифтерi (бағалары, алым ставкалары) жобаларын қарау кезiнде мiндеттi түрде бұқаралық тыңдаулар жүргiзу арқылы кеңейту жолымен кеңейту;
табиғи монополияның барлық салаларында табиғи монополиялар субъектiлерiнiң реттелетiн қызмет (тауарлар, жұмыстар) түрлерi бойынша кiрiстерiнiң, шығындарының және тартылған активтерiнiң бөлек есебi ережесiн әзiрлеу және енгiзу;
табиғи монополия субъектiлерiне негiзгі құралдарды тұрақты жаңарту үшiн жағдайлар жасау, салалардың инвестициялық тартымдылығын арттыру мақсатында тартылған активтердi өтеудi қамтамасыз ету;
табиғи монополиялар субъектiлерiнiң реттелетiн қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтерiн (бағаларын, алым ставкаларын) есептеудiң тұжырымдамалық ұстанымдары мен неғұрлым оңтайлы (қолайлы) әдiснамасын айқындау;
ұсынылатын қызметтер (тауарлар, жұмыстар) сапасының көрсеткiштерiне қарай тарифтi (бағаны, алым ставкаларын) айқындау тәртiбiн әзiрлеу және белгiлеу;
табиғи монополиялар субъектiлерiнiң реттелетiн қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтерiне (бағаларына, алым ставкаларына) есептеу аспаптарын сатып алуға және орнатуға жұмсаған шығындарын қосу тәртiбiн айқындау;
табиғи монополиялар субъектiлерiнiң реттелетiн қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) тұтынушылардың тең қол жетiмділігi тәртiбiн бекiту болып табылады.
2003 жылы тартылған активтердiң реттелетiн базасына пайда ставкасын есептеу әдiсi енгiзiле басталды. Бұдан басқа, табиғи монополиялардың электр және жылу энергетикасы саласында қызметтер көрсететiн бiрнеше субъектiсi орта мерзiмдi тарифтер бойынша жұмысқа ауысты. Осыған байланысты аталған субъектілердiң қызметiне талдау жүргізіледi, сондай-ақ табиғи монополиялардың барлық салаларында тариф құрудың орта және ұзақ мерзiмдi әдiстемесiне iс жүзiнде көшу аяқталады.
Реттеудiң жаңа тетiктерiн дамыту бағытында мынадай мiндеттердi шешу қажет:
табиғи монополия субъектiлерiнiң қызметтерiне тарифтер деңгейiнiң өзгеру серпiнiнiң экономика салаларына және тұтынушылардың жекелеген топтарына әсерiн бағалау модельдерiн әзiрлеу;
салалардың ерекшелiктерiн ескере отырып, тарифтердiң экономикалық негіздi саралануын айқындау;
қызметтердi мемлекеттiк субсидиялау тетiктерiн әзiрлеу;
табиғи монополия субъектiлерiнiң қызметiн бақылау және сараптау тетiктерiн жетiлдiру. Көрсеткiштердiң теңгерiмдi жүйесi негiзiнде субъектiлер қызметiнiң мониторингi жүйесiн құру;
реттеушi орган қызметiн ақпараттандыру.

7. Торговля и внешнеэкономическая деятельность
Параграф 1. Внешнеторговая политика
В 2006-2008 годы в торговой и внешнеэкономической деятельности основные направления работ будут направлены на:
реализацию Закона Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года "О регулировании торговой деятельности";
приведение деятельности объектов торговли и общественного питания в соответствие с современными требованиями (выработка рекомендаций по применению квалификационных и технических требований к объектам торговли и общественного питания в Республике Казахстан);
развитие различных видов торговли, стимулированию создания современной торговой инфраструктуры и предприятий торговой сферы, способствующих развитию торговли между регионами и обеспечивающих стабильные поставки на внутренний рынок социально-значимых товаров;
создание конкурентной среды на рынках сельскохозяйственной продукции и недопущения необоснованного роста цен на потребительские товары;
дальнейшее развитие деятельности товарных бирж в Республике Казахстан;
реализацию Рамочного соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Китайской Народной Республики о создании Международного центра приграничного сотрудничества (МЦПС) "Хоргос";
выработку предложений по диверсификации экспорта и увеличению доли продукции с высокой добавленной стоимостью в общем объеме экспорта;
проведение мероприятий по урегулированию антидемпинговых разбирательств, инициированных за рубежом в отношении казахстанских товаров путем проведения консультации с уполномоченными органами иностранных государств и заинтересованными предприятиями;
содействие сохранению динамики роста экспортных поставок казахстанских товаров на внешние рынки и положительного сальдо торгового баланса;
содействие диверсификации производства и увеличению производства экспортоориентированных товаров и услуг;
содействие увеличению экспортных поставок в страны Содружества Независимых Государств (далее - СНГ) в целях улучшения торгового баланса и перехода на положительное сальдо со странами СНГ;
принятие мер, направленных на защиту интересов отечественных производителей от возросшего импорта товаров, путем проведения гибкой таможенно-тарифной политики и применения защитных, антидемпинговых и компенсационных мер.
Вступление во Всемирную торговую организацию
Одним из приоритетных направлений внешнеэкономической политики на 2006-2008 годы является продолжение работы по вступлению Казахстана в ВТО и активное использование механизмов данной организации для предотвращения дискриминации интересов Казахстана во внешней торговле.
Результатом проведения многосторонних и двухсторонних переговоров по вступлению Республики Казахстан в ВТО, должен стать переход на подготовку заключительных документов по вступлению Казахстана в ВТО, в которых будут максимально учтены экономические интересы Казахстана.
В среднесрочной перспективе ожидается завершение переговорного процесса по вступлению Республики Казахстан в ВТО и обретение статуса полноправного члена ВТО. В этой связи будет проведена работа по пересмотру всех обязательств, в том числе в рамках региональных объединений и по приведению национального законодательства в соответствие с нормами ВТО.
Участие в международной экономической интеграции
Формирование условий для взаимовыгодной интеграции страны в мировую экономику, рационализации ее роли в системе международного разделения труда является одним из основных приоритетных направлений внешнеэкономической политики на период 2006-2008 годы.
Важнейшим условием трансформации Казахстана в мировую экономику будет являться проведение гибкой политики в выборе стран - торговых партнеров: диверсификация рынков сбыта, направленная на более полное использование ближних рынков стран Европы и Азии в целях минимизации транзита через третьи страны, усиление взаимодействия с региональными союзами, максимальное использование преимуществ зоны свободной торговли.
Одними из важнейших мероприятий на предстоящий период являются:
проведение дальнейших переговоров по заключению двусторонних и многосторонних соглашений по установлению преференциального режима в торговле;
продвижение экономических инициатив в рамках региональных объединений (СНГ, ЕврАзЭС, ЕЭП, ШОС и ЦАС);
формирование и реализация государственной политики по вопросам, связанным с участием Казахстана в деятельности международных экономических организаций.

7. Сауда және сыртқы экономикалық қызмет
Параграф 1. Сыртқы сауда саясаты
2006-2008 жылдары сауда мен сыртқы экономикалық қызметтегi жұмыстардың негізгі бағыттары:
"Сауда қызметiн реттеу туралы" 2004 жылғы 12 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының  Заңын iске асыруға;
сауда және қоғамдық тамақтандыру объектілерiнiң қызметiн қазiргі заман талаптарына сәйкес келтiруге (Қазақстан Республикасындағы сауда және қоғамдық тамақтандыру объектiлерiне қойылатын бiлiктілiк және техникалық талаптарды қолдану жөнiнде ұсынымдар тұжырымдауға);
әртүрлi сауда түрлерiн дамытуға, өңiраралық сауданы дамытуға ықпал ететiн және iшкi рынокқа әлеуметтiк маңызды тауарлардың тұрақты жеткiзiлуiн қамтамасыз ететiн қазiргі заманғы инфрақұрылымды және сауда саласы кәсiпорындарын құруды ынталандыруға;
ауыл шаруашылығы өнiмдерi рыноктарында бәсекелi орта құруға және тұтыну тауарлары бағаларының негізсiз өсуiне жол бермеуге;
Қазақстан Республикасында тауар биржаларының қызметiн одан әрi дамытуға;
Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Қытай Халық Республикасының Үкiметi арасындағы "Қорғас" Халықаралық шекаралық ынтымақтастық орталығын (ХШЫО) құру туралы негіздемелiк  келiсiмдi iске асыруға;
экспортты әртараптандыру және жалпы экспорт көлемiндегi қосылған құны жоғары өнiмнiң үлесiн ұлғайту жөніндегі ұсыныстарды тұжырымдауға;
уәкiлеттi органдармен және мүдделi кәсiпорындармен консультациялар жүргiзу жолымен қазақстандық тауарларға қатысты шетелдiк мемлекеттер бастамашы болған демпингке қарсы талқылауларды реттеу жөніндегі iс-шараларды жүргiзуге;
қазақстандық тауарларды сыртқы рыноктарға экспорттық жеткiзудiң және сауда теңгерiмiнiң оң сальдосының өсу серпiнiн сақтауға жәрдемдесуге;
өндiрiстi әртараптандыруға жәрдемдесуге және экспортқа бағдарланған тауарлар мен қызметтер өндiрiсiн ұлғайтуға;
сауда теңгерiмiн жақсарту және Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы (бұдан әрi - ТМД) елдерiмен оң сальдоға көшу мақсатында ТМД елдерiне экспорттық жеткiзулердi ұлғайтуға жәрдемдесуге;
Икемдi кеден-тарифтiк саясат жүргiзу және қорғау, демпингке қарсы және өтемдiк шараларды қолдану жолымен отандық өндiрушiлердiң мүдделерiн тауарлардың өсiп кеткен импортынан қорғауға бағытталған шараларды қабылдауға бағытталатын болады.
Дүниежүзiлiк сауда ұйымына кіру
Сыртқы экономикалық саясаттың 2006-2008 жылдарға арналған басым бағыттарының бiрi Қазақстанның ДСҰ-ға кiруi жөнiндегi жұмыстарды жалғастыру және Қазақстанның сыртқы саудадағы мүддесiн кемсiтудiң алдын алу үшiн аталған ұйымның тетiктерiн белсендi пайдалану болып табылады.
Қазақстанның ДСҰ-ға кiруi жөнiндегi қорытынды құжаттарды дайындауға көшу Қазақстанның ДСҰ-ға кiруi жөнiндегi көпжақты және екiжақты келiссөздер жүргiзудiң нәтижесiне айналуы тиiс, мұнда Қазақстанның экономикалық мүддесi барынша ескерiледi.
Орта мерзiмдi перспективада Қазақстанның ДСҰ-ға кiруi жөніндегі келiссөз процесiн аяқтау және ДСҰ-ның тең құқылы мүшесi мәртебесiн иелену күтiлiп отыр. Осыған байланысты барлық мiндеттердi, оның iшiнде өңiрлiк бiрлестіктер шеңберiнде қайта қарау және ұлттық заңнаманы ДСҰ нормаларымен сәйкестендiру жөнiнде жұмыс жүргiзiледi.
Халықаралық экономикалық бiрiгуге қатысу
Елдiң әлемдiк экономикаға өзара тиiмдi бiрiгуi, оның халықаралық еңбектi бөлу жүйесiндегi рөлiн оңтайландыру үшiн жағдайларды қалыптастыру сыртқы экономикалық саясаттың 2006-2008 жылдарға арналған негiзгi басым бағыттарының бiрi болып табылады.
Қазақстанның әлемдiк экономикаға трансформациясының аса маңызды шарты саудадағы әрiптес елдердi таңдауда икемдi саясат жүргiзу: үшiншi елдер арқылы транзиттi барынша азайту мақсатында Еуропа мен Азия елдерiнiң таяу рыноктарын неғұрлым толық пайдалануға, өңiрлiк одақтармен өзара iс-қимылды күшейтуге, еркiн сауда аймағының артықшылықтарын барынша пайдалануға бағытталған өткізу рыногын әртараптандыру болып табылады.
Алдағы кезеңге арналған аса маңызды іс-шаралардың бiрқатары: саудада преференциялық режимдi белгiлеу жөнiнде екiжақты және көпжақты келiсiмдер жасау жөнiндегi келiссөздердi одан әрi жүргiзу;
өңiрлiк бiрлестiктер (ТМД, ЕурАзЭҚ, БЭК, ШЫҰ және ОАО) шеңберiнде экономикалық бастамаларды жылжыту;
Қазақстанның халықаралық экономикалық ұйымдардың қызметiне қатысуымен байланысты мәселелер жөніндегі мемлекеттiк саясатты қалыптастыру және iске асыру болып табылады.

8. Развитие человеческого капитала
Параграф 1. Развитие системы образования
В 2006-2008 годы основными задачами в сфере образования будут:
реализация Государственной программы образования на 2005-2010 годы;
обеспечение доступности качественного образования для всех слоев населения;
подготовка к переходу и начало поэтапного перехода на 12-летнее среднее общее образование;
совершенствование структуры государственного образовательного заказа подготовки кадров с высшим образованием с обеспечением преимущественной подготовки кадров высшей квалификации по техническим специальностям;
создание национальной системы оценки качества;
формирование единой национальной информационной среды;
совершенствование учебно-методического и научного обеспечения образовательного процесса;
повышение качества высшего профессионального образования на основе диверсификации и гибкости образовательных программ, оптимизации сети вузов и расширения академических свобод;
осуществление перехода на подготовку высококвалифицированных кадров по магистерским и докторским программам;
внедрение кредитной системы обучения;
создание современной системы студенческого кредитования через банки второго уровня с обеспечением гарантии государства по возврату этих кредитов;
привлечение зарубежных преподавателей и консультантов в национальные вузы;
ежегодная подготовка трех тысяч лучших студентов в рамках программы "Болашак" в ведущих вузах мира;
разработка и выпуск нового поколения учебников и учебных пособий для высшего профессионального образования;
поддержка профессорско-преподавательского состава посредством выплаты ежегодной государственной стипендии "Лучший преподаватель", которая будет иметь статус гранта на проведение научных исследований в течение года, включая стажировку за рубежом в любой стране.
Параграф 2. Развитие системы подготовки специалистов
со средним профессиональным образованием и рабочих кадров
В 2006-2008 годы для обеспечения подготовки обучающихся к эффективной профессиональной деятельности в соответствии с требованиями новейших технологий и потребностями рынка труда необходимо решение следующих задач:
реструктуризация системы начального и среднего профессионального образования и подготовки кадров в соответствии с критериями международной стандартной классификацией образования;
обеспечение доступности начального и среднего профессионального образования для всех слоев населения и повышение их заинтересованности в получении квалифицированного технического и профессионального образования;
создание механизмов привлечения сектора реальной экономики для подготовки высококвалифицированных рабочих кадров и специалистов среднего звена;
создание условий для приобретения обучающимися профессиональных навыков, обеспечивающих их конкурентоспособность на рынке труда;
трансформирование начального профессионального образования и части среднего профессионального образования по техническим и сельскохозяйственным специальностям в техническое и профессиональное образование, которое будет являться составной частью системы среднего образования;
перенос отдельных программ среднего профессионального образования на новый уровень - послесреднее профессиональное образование;
подготовку кадров с начальным и средним профессиональным образованием осуществлять с учетом кластерных инициатив;
внедрение кредитной системы обучения.

8. Адами капиталды дамыту
Параграф 1. Білім жүйесiн дамыту
2006-2008 жылдары бiлiм беру саласындағы негізгі мiндеттер:
Бiлiм берудiң 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік  бағдарламасын iске асыру;
халықтың барлық жігінiң сапалы бiлiмге қол жеткiзуiн қамтамасыз ету;
12-жылдық жалпы орта бiлiм беруге көшуге дайындық және кезең- кезеңiмен көшудi бастау;
Техникалық мамандықтар бойынша бiлiктiлiгi жоғары кадрларды басымды даярлықпен қамтамасыз ете отырып, жоғары бiлiмдi кадрлар даярлаудың мемлекеттік бiлiм беру тапсырысы құрылымын жетiлдiру;
сапаны бағалаудың ұлттық жүйесiн құру;
бiрыңғай ұлттық ақпараттық ортаны қалыптастыру;
бiлiм беру процесiн оқу-әдiстемелiк және ғылыми қамтамасыз етудi жетiлдiру;
білiм беру бағдарламаларын әртараптандыру және олардың икемдiлігі, жоғары оқу орындары желiсiн оңтайландыру және академиялық бостандықтарды кеңейту негізiнде жоғары кәсiптiк бiлiм беру сапасын арттыру;
магистрлiк және докторлық бағдарламалар бойынша жоғары бiлiктi кадрлар даярлауға көшудi жүзеге асыру;
бiлiм берудiң кредиттiк жүйесiн енгiзу;
кредиттердi қайтару жөнiндегi мемлекет кепiлдiгiн қамтамасыз ете отырып, екiншi деңгейдегi банктер арқылы студенттiк кредиттер берудiң қазiргi заманғы жүйесiн құру;
ұлттық жоғары оқу орындарына шетелдiк оқытушылар мен консультанттарды тарту;
жыл сайын "Болашақ" бағдарламасы шеңберiнде үздiк үш мың студенттi әлемнiң озық жоғары оқу орындарында даярлау;
жоғары кәсiптiк бiлiм беру үшiн оқулықтар мен оқу құралдарының жаңа буынын әзiрлеу және шығару;
шетелдегi кез келген елде тағылымдаманы қоса алғанда, жыл бойы ғылыми зерттеулер жүргiзуге арналған грант мәртебесi бар жыл сайынғы мемлекеттік " Үздiк оқытушы " стипендиясын төлеу арқылы профессорлық-оқытушы құрамды қолдау болады.
Параграф 2. Кәсiптiк орта бiлiмдi мамандар мен жұмысшы кадрларды даярлау жүйесiн дамыту
Ең жаңа технологиялар талаптарына және еңбек рыногының қажеттiлiгiне сәйкес оқып жатқандарды тиiмдi кәсiптiк қызметке даярлауды қамтамасыз ету үшiн 2006-2008 жылдары мынадай мiндеттердi шешу:
бiлiм берудiң халықаралық стандарттық сыныптамасының өлшемдерiне сәйкес бастауыш және opтa кәсiптiк бiлiм беру және кадрлар даярлаудың жүйесiн қайта құрылымдау;
халықтың барлық жiгiнiң кәсiптiк бастауыш және орта бiлiмге қол жеткiзуiн қамтамасыз ету және олардың бiлiкті техникалық және кәсiптiк бiлiм алуға мүдделiлiгiн арттыру;
бiлiктiлiгi жоғары жұмысшы кадрларын және орта буын мамандарын даярлау үшiн экономиканың нақты секторын тарту тетiктерiн құру;
оқитындардың еңбек рыногындағы бәсекеге қабiлеттiлiгiн қамтамасыз ететiн кәсiптiк дағды алуы үшiн жағдайлар жасау;
оқитындардың еңбек рыногындағы бәсекеге қабiлеттiлiгiн қамтамасыз ету үшiн кәсiби дағды алуына жағдайлар жасау;
кәсiптiк орта бiлiм мен техникалық және ауыл шаруашылығы мамандықтары бойынша кәсiптiк орта бiлiмнiң бiр бөлiгiн орта бiлiм беру жүйесiнiң құраушы бөлiгі болып табылатын техникалық және кәсiптiк бiлiмге трансформациялау;
кәсiптiк орта бiлiм берудiң жекелеген бағдарламаларын жаңа - ортадан кейiнгі кәсiптiк бiлiм беру деңгейiнде көшiру;
бастауыш және орта кәсiптiк бiлiмi бар кадрлар даярлауды кластерлiк бастамаларды ескере отырып, жүзеге асыру;
оқытудың кредиттiк жүйесiн енгiзу қажет.

Параграф 3. Развитие науки и инноваций
В соответствии с приоритетами Стратегии индустриально-инновационного развития на 2003-2015 годы научные исследования направлены на разработку ресурсосберегающих и экологически чистых технологий, отход от сырьевой направленности экономики, повышение экспортоориентированности предприятий промышленности и диверсификацию производства,
В этой связи первоочередными задачами являются:
реализация задач программы по формированию и развитию национальной инновационной системы Республики Казахстан на 2005-2015 годы;
создание в Казахстане национальных научно-технологических и региональных технологических парков, технологических бизнес-инкубаторов;
развитие системы трансферта технологий;
создание действенных механизмов развития и поддержки малых инновационных предприятий;
подготовка и переподготовка кадров в области инновационного предпринимательства;
развитие информационной поддержки инновационного предпринимательства;
привлечение венчурного капитала, в том числе зарубежного для коммерциализации научных разработок, новых технологий.
Исходя из стратегических интересов Казахстана на среднесрочном этапе, необходимо осуществить следующее:
софинансирование науки с участием частного капитала;
развивать и поддерживать субъекты инновационной инфраструктуры (технопарки, технополисы, инновационные центры, технологические бизнес-инкубаторы, научно-технологические зоны и др.), которые объединят промышленные предприятия с организациями образования и науки;
совершенствовать нормативную правовую базу в области инновационного развития;
создать венчурные инновационные фонды совместно с отечественными и иностранными финансовыми институтами, разработать и реализовать механизмы венчурного финансирования инновационных проектов;
с целью подготовки специалистов для инновационной сферы разработать комплекс мер, направленных на подготовку менеджеров по управлению инновационными проектами, инженерно-технических специалистов для инновационных предприятий, а также переподготовку специалистов на базе ведущих университетов республики;
создать систему привлечения зарубежных передовых технологий;
с целью продвижения достижений отечественной науки и технологий продолжить работу по созданию банка данных отечественных разработок и анализу потребности реального сектора экономики в инновационных разработках.
Параграф 4. Повышение благосостояния населения
Доходы населения
Целью Среднесрочного плана социально-экономического развития на предстоящий период в сфере благосостояния населения является повышение общего уровня оплаты труда, повышение размеров пенсионных и других социальных выплат.
Предусматривается дальнейшее повышение доходов населения, в том числе поэтапное повышение заработной платы работников бюджетной сферы.
Работа по дальнейшему совершенствованию системы оплаты труда работников организаций, финансируемых из бюджета, будет продолжена в рамках дальнейшего совершенствования системы оплаты труда работников бюджетной сферы.
Для достижения поставленных целей и задач будет предусматриваться:
ежегодное повышение размера пенсий и обеспечение своевременной выплаты пенсий и пособий;
продолжение работ над совершенствованием нормативов социального обеспечения и социального обслуживания и расчета прожиточного минимума с учетом зарубежного опыта.
С 2006 года базовые государственные выплаты будут определяться исходя из величины прожиточного минимума.
Развитие малого предпринимательства
и создание среднего класса

Параграф 3. Ғылым мен инновацияларды дамыту
2003-2015 жылдарға арналған индустриялық-инновациялық даму  стратегиясының басымдықтарына сәйкес ғылыми зерттеулер pecуpc үнемдеушi және экологиялық таза технологияларды әзiрлеуге, экономиканың шикiзаттық бағытталуынан ауытқуға, өндiрiстiк кәсiпорындардың экспортқа бағдарлануын жоғарылатуға және өндiрiстi әртараптандыруға бағытталған.
Осыған байланысты бiрiншi кезектегi мiндеттер:
Қазақстан Республикасының ұлттық инновациялық жүйесiн қалыптастыру және дамыту жөнiндегi 2005-2015 жылдарға арналған  бағдарлама мiндеттерiн iске асыру;
Қазақстанда ұлттық ғылыми-технологиялық және өңірлiк технологиялық парктер, технологиялық бизнес-инкубаторлар құру;
технологиялар трансфертi жүйесiн дамыту;
шағын инновациялық кәсiпорындарды дамыту мен қолдаудың нәтижелi тетiктерiн құру;
инновациялық кәсiпкерлiк саласында кадрларды даярлау және қайта даярлау;
инновациялық кәсiпкерлiктi ақпараттық қолдауды дамыту;
ғылыми әзiрлемелердi, жаңа технологияларды коммерцияландыру үшiн венчурлық, оның iшiнде шетелдiк капиталды тарту.
Қазақстанның стратегиялық мүддесiн негiзге ала отырып, орта мерзiмдi кезеңде мыналарды жүзеге асыру:
республиканың әлеуметтік-экономикалық даму қажеттiлiктерiне және әлемдiк ғылымның даму үрдiстерiне сәйкес орта мерзiмдi кезеңге арналған iргелi зерттеулер бағдарламаларын қалыптастыруды қамтамасыз ету;
ғылыми және инновациялық инфрақұрылым субъектiлерiн (ғылыми ұйымдарды, технопарктердi, технополистердi, инновациялық орталықтарды, технологиялық бизнес-инкубаторларды, ғылыми-технологиялық аймақтарды және т.б.) дамыту және қолдау;
инновациялық даму саласындағы нормативтiк құқықтық базаны жетілдiру;
отандық және шетелдiк қаржы институттарымен бiрлесiп, венчурлiк инновациялық қорлар құру, инновациялық жобаларды венчурлiк қаржыландыру тетiктерiн әзiрлеу және iске асыру;
инновациялық сала үшiн мамандар даярлау мақсатында республиканың жетекшi университеттерi базасында инновациялық жобаларды басқару жөнiндегi менеджерлердi, инновациялық кәсiпорындар үшiн инженер-техник мамандарды даярлауға, сондай-ақ мамандарды қайта даярлауға бағытталған шаралар кешенiн әзiрлеу;
шетелдiк озық технологияларды тарту жүйесiн құру;
отандық ғылым мен технологиялардың жетiстiктерiн алға жылжыту мақсатында отандық әзiрлемелердiң деректер банкiн құру және экономиканың нақты секторының инновациялық әзiрлемелерге мұқтаждығын талдау жөнiндегi жұмысты жалғастыру қажет.
Параграф 4. Халықтың әл-ауқатын арттыру
Халықтың кiрiстері
Әлеуметтiк-экономикалық дамудың алдағы кезеңге арналған орта мерзiмдi жоспарының халықтың әл-ауқаты саласындағы мақсаты жалақының жалпы деңгейiн көтеру, зейнетақы және басқа да әлеуметтiк төлемдер мөлшерiн арттыру болып табылады.
Халықтың кiрiстерiн одан әрi жоғарылату, оның iшiнде бюджет саласы қызметкерлерiнiң жалақысын кезең-кезеңмен жоғарылату көзделiп отыр.
Бюджеттен қаржыландырылатын ұйымдардың қызметкерлерiне жалақы төлеу жүйесiн одан әрi жетiлдiру жөнiндегi жұмыс бюджет саласының қызметкерлерiне жалақы төлеу жүйесiн одан әрi жетілдiру шеңберiнде жалғасады.
Қойылған мақсаттар мен мiндеттерге қол жеткiзу үшiн:
зейнетақы мөлшерiн жыл сайын арттыру және зейнетақылар мен жәрдемақыларды уақтылы төлеудi қамтамасыз ету;
әлеуметтiк қамсыздандыру және әлеуметтiк қызмет көрсету нормативтерi мен шетелдiк тәжiрибенi ескере отырып, ең төменгі күнкөрiс деңгейiн есептеудi жетiлдiру жұмысын жалғастыру көзделедi.
2006 жылдан бастап базалық мемлекеттiк төлемдер ең төменгі күнкөрiс деңгейiне негiзделе отырып айқындалатын болады.
Шағын кәсiпкерлiктi дамыту және орташа тапты құру

В целях повышения активности субъектов малого и среднего бизнеса в 2006-2008 годы будет продолжена работа по улучшению условий для развития предпринимательства.
В соответствии с Посланием Президента Республики Казахстан народу Казахстана от 18 февраля 2005 года "Казахстан на пути ускоренной экономической, социальной и политической модернизации" разработана Программа ускоренных мер по развитию малого и среднего предпринимательства в Республике Казахстан на 2005-2007 годы.
Целью Программы является повышение конкурентоспособности Казахстана за счет совершенствования институциональных условий, направленных на максимальное расширение сфер деятельности субъектов малого и среднего предпринимательства и активизацию их деятельности.
Основными направлениями работ, которые будут проводиться в рамках Программы, являются:
совершенствование законодательства, путем принятия нового регламента законотворчества по вопросам малого и среднего бизнеса;
введение института отслеживания результативности нормативных правовых актов по вопросам малого и среднего бизнеса;
введение в каждом государственном органе "кабинета правовой информации";
снижение административных барьеров и дебюрократизации;
развитие инфраструктуры поддержки предпринимательства.
Задачи Программы:
создание новой идеологии взаимодействия государства с частным сектором;
создание и обеспечение жизнеспособной инфраструктурной системы на основе кластерно-сетевого подхода;
создание максимально прозрачной законодательной основы для развития малого и среднего предпринимательства;
сокращение теневого оборота в малом и среднем предпринимательстве.
Ожидаемые результаты.
В 2005 году будет принят Закон Республики Казахстан "О частном предпринимательстве".
Для разработки предложений для снижения административного давления на бизнес и стимулирование предпринимательской активности будет создана рабочая группа по разработке законопроектов с привлечением заинтересованных государственных органов и отраслевых объединений предпринимателей.
Предусматривается внесение изменений и дополнений в ряд законов Республики Казахстан, принятие которых позволит сократить контрольно-надзорные функции государственных органов и создать преференции для субъектов малого и среднего предпринимательства.
В 2005 будут внесены изменения в Налоговый Кодекс Республики Казахстан в части расширения сферы применения специального налогового режима для субъектов малого предпринимательства.
Также будет разработана экономическая модель развития малого и среднего предпринимательства на основе кластерно-сетевого подхода.
В 2005 году будет создан Финансовый супермаркет.
В 2006 году будет проведена передача непрофильных функций государства малому и среднему предпринимательству.

Шағын және орта бизнес субъектiлерiнiң белсендiлігін арттыру мақсатында 2006-2008 жылдары кәсiпкерлiкті дамыту үшiн жағдайларды жақсарту жөніндегі жұмыс жалғасатын болады.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2005 жылғы 18 ақпандағы "Қазақстан экономикалық, әлеуметтiк және саяси жедел жаңару жолында" атты Қазақстан халқына  Жолдауына сәйкес Қазақстан Республикасында шағын және орта кәсiпкерлiктi дамыту жөнiндегі жеделдетілген шаралардың 2005-2007 жылдарға арналған  бағдарламасы әзiрлендi.
Бағдарламаның мақсаты шағын және орта кәсiпкерлiк субъектiлерi қызметiнiң аясын барынша кеңейтуге және олардың қызметiн жандандыруға бағытталған институционалдық жағдайларды жетiлдiру есебiнен Қазақстанның бәсекеге қабiлетiн арттыру болып табылады.
Бағдарлама шеңберiнде жүргізiлетiн жұмыстардың негізгі бағыттары:
шағын және орта бизнес мәселелерi бойынша заң шығарудың жаңа регламентiн қабылдау жолымен заңнаманы жетiлдiру;
шағын және орта бизнес мәселелерi жөнiндегi нормативтiк құқықтық кесiмдердің нәтижелiлiгiн қадағалау институтын енгізу;
әрбір мемлекеттiк органда "құқықтық ақпарат кабинетiн" енгізу;
әкiмшiлiк кедергілердi азайту және бюрократиясыздандыру;
кәсiпкерлiктi қолдау инфрақұрылымын дамыту болып табылады.
Бағдарламаның міндеттері:
мемлекеттің жеке сектормен өзара iс-қимылының жаңа идеологиясын құру;
кластерлiк-желiлiк ұстаным негізiнде өмiр сүруге қабілеттi инфрақұрылымдық жүйенi құру және қамтамасыз ету;
шағын және орта кәсiпкерлiктi дамыту үшiн барынша ашық заңнамалық негіз құру;
шағын және орта кәсiпкерлiктегi көлеңкелi айналымды қысқарту.
Күтiлетiн нәтижелер.
2005 жылы "Кәсiпкерлiк туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қабылданады.
Бизнеске әкiмшiлiк қысымды азайту үшiн ұсыныстар әзiрлеу және кәсiпкерлiк белсендiлiктi ынталандыру үшін мүдделi мемлекеттік органдар мен кәсіпкерлердің салалық бірлестiктерiн тарта отырып заң жобаларын әзірлеу жөнiндегі жұмыс тобы құрылатын болады.
Қазақстан Республикасының бiрқатар заңдарына (шамамен 18 заң) өзгерістер мен толықтырулар енгізу көзделiп отыр, олардың қабылдануы мемлекеттік органдардың бақылау-қадағалау функцияларын қысқартуға әрi шағын және орта кәсіпкерлік субъектiлерi үшiн преференциялар құруға мүмкіндiк бередi.
2005 жылы Қазақстан Республикасының Салық  кодексiне шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi үшін арнаулы салық режимінiң қолданылу аясын кеңейту бөлiгінде өзгерістер енгізiледi.
Сондай-ақ кластерлiк-желілiк ұстаным негізiнде шағын және орта кәсiпкерлiктi дамытудың экономикалық моделi әзірленедi.
2005 жылы Үлкен қаржы маркеті құрылады.
2006 жылы мемлекеттің бейінді емес функцияларын шағын және орта кәсіпкерлікке беру жүргізіледі.

В 2005 году для развития малого и среднего бизнеса акционерное общество "Фонд развития малого предпринимательства" будет дополнительно выделено из средств республиканского бюджета 10 млрд. тенге.
В течение трех лет будут увеличены объемы кредитования субъектов малого и среднего бизнеса до 95 млрд. тенге.
Параграф 5. Снижение бедности и безработицы
В 2006-2008 годы основными целями в области снижения бедности и социальной защиты населения будут сокращение бедности путем осуществления активной политики на рынке труда и обеспечение продуктивной занятости, снижение уровня безработицы, повышение качества рабочей силы.
Реализация Программы занятости населения Республики Казахстан на 2005-2007 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 января 2005 года N 68, позволит снизить напряженность на рынке труда за счет создания 902,1 тыс. новых рабочих мест, организации трудоустройства 403,1 тыс.человек, организации общественных работ для 333,5 тыс. человек, направления на профобучение и переподготовку 70,8 тыс. безработных.
Программа предусматривает осуществление комплекса мер, направленных на стимулирование роста уровня занятости населения, содействие занятости целевых групп, информационную поддержку политики занятости населения, совершенствование нормативной правовой базы в сфере занятости.
Параграф 6. Социальное обеспечение населения
Основные направления развития системы социального обеспечения на среднесрочный период определены в Программе дальнейшего углубления социальных реформ в Республике Казахстан на 2005-2007 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2004 года N 1241 (далее - Программа).
В рамках Программы предусматривается решение следующих задач:
формирование базового уровня системы социального обеспечения путем поэтапного изменения методики исчисления размеров пособий из средств республиканского бюджета (по возрасту, инвалидности, потере кормильца);
определение размеров базовых социальных выплат в отношении к прожиточному минимуму;
дальнейшее повышение размеров государственных социальных пособий по инвалидности и потери кормильца;
развитие системы социального страхования основных социальных рисков (наступление старости, потеря трудоспособности, потеря кормильца, потеря работы);
оптимизация платежей накопительной пенсионной системы (через Государственный центр по выплате пенсий).
Предусматривается поэтапное увеличение государственной базовой пенсионной выплаты. В перспективе размер базовой пенсии планируется увеличить до уровня составляющего 75 % от прожиточного минимума.
В 2006 году будут повышены государственные социальные пособия всем категориям инвалидов и получателям пособий по возрасту, а также получателям государственных специальных пособий.

Шағын және орта бизнесті дамыту үшін 2005 жылы "Шағын кәсiпкерлiктi дамыту қоры" акционерлік қоғамына республикалық бюджет қаражатынан қосымша 10 млрд. теңге бөлiнедi.
Үш жыл iшiнде шағын және орта бизнес субъектілерiне кредит беру 95 млрд. теңгеге дейiн ұлғаяды.
Параграф 5. Кедейшiлiк пен жұмыссыздықты азайту
2006-2008 жылдары кедейшiлiк пен жұмыссыздықты азайту саласындағы негiзгi мақсат еңбек рыногында белсендi саясатты жүзеге асыру арқылы кедейшiлiктi азайту және тиiмдi жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету, жұмыссыздық деңгейiн төмендету, жұмыс күшiнiң сапасын арттыру болып табылады.
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2005 жылғы 27 қаңтардағы N 68  қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының халқын жұмыспен қамтудың 2005-2007 жылдарға арналған бағдарламасын іске асыру 902,1 мың жаңа жұмыс орнын құру, 403,1 мың адамды жұмысқа орналастыруды ұйымдастыру, 333,5 мың адам үшiн қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру, 70,8 мың жұмыссызды кәсiптiк оқуға және қайта даярлауға жiберу есебiнен еңбек рыногындағы шиеленiстi төмендетуге мүмкiндiк бередi.
Бағдарламада халықтың жұмыспен қамтылу деңгейiн өсірудi ынталандыруға, мақсатты топтардың жұмыспен қамтылуына жәрдемдесуге, халықтың жұмыспен қамтылуы саясатын ақпараттық қолдауға, жұмыспен қамту саласындағы нормативтiк құқықтық базаны жетiлдiруге бағытталған шаралар кешенiн жүзеге асыру көзделеді.
Параграф 6. Халықты әлеуметтiк қамсыздандыру
Ескерту. 6-параграфқа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.05.15. N  395 қаулысымен.
Әлеуметтiк қамсыздандыру жүйесiн дамытудың орта мерзiмдi кезеңге арналған негізгі бағыттары Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 30 қарашадағы N 1241  қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында әлеуметтiк реформаларды одан әрi тереңдетудің 2005-2007 жылдарға арналған бағдарламасында (бұдан әрi - Бағдарлама) айқындалған.
Бағдарлама шеңберiнде мынадай мiндеттердi шешу:
республикалық бюджет қаражатынан (жасына, мүгедектiгiне, асыраушысынан айырылуына байланысты) төленетiн жәрдемақылар мөлшерiн есептеу әдiстемесiн бiртiндеп өзгерту жолымен әлеуметтiк қамсыздандыру жүйесiнiң базалық деңгейiн қалыптастыру;
ең төменгi күнкөріске қатысты базалық әлеуметтiк төлемдер мөлшерiн айқындау;
мүгедектiгiне және асыраушысынан айырылуына байланысты төленетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар мөлшерiн одан әрi ұлғайту;
негiзгi әлеуметтiк тәуекелдердi (қарттықтың басталуы, еңбек қабiлетiнен айырылу, асыраушысынан айырылу, жұмысынан айырылу) әлеуметтiк сақтандыру жүйесiн дамыту;
жинақтаушы зейнетақы жүйесiнiң төлемдерiн оңтайландыру (Зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталық арқылы) көзделуде.
Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемiн біртіндеп ұлғайту көзделiп отыр. Перспективада базалық зейнетақы мөлшерiн ең төменгi күнкөрiстiң 75%-ын құрайтын деңгейге дейiн ұлғайту жоспарлануда.
2006 жылы барлық санаттағы мүгедектерге және жасына байланысты жәрдемақы алушыларға, сондай-ақ мемлекеттік арнаулы жәрдемақы алушыларға төленетiн мемлекеттiк арнаулы жәрдемақылар ұлғайтылатын болады.

С 1 июля 2006 года будут увеличены размеры специальных государственных пособий для участников региональных военных конфликтов и некоторых других категорий населения, а также осуществлено дифференцированное повышение размеров пенсионных выплат за выслугу лет пенсионерам силовых структур.
Параграф 7. Здравоохранение
В 2006-2008 годы основной целью реализации политики в области здравоохранения будут улучшение состояния здоровья населения путем создания эффективной системы оказания медицинской помощи, основанной на принципах солидарной ответственности за охрану здоровья между государством и человеком. Одним из приоритетных направлений является дальнейшее развитие первичной медико-санитарной помощи.
Реализация цели будет осуществляться в рамках Государственной программы реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан на 2005-2010 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 13 сентября 2004 года N 1438.
Одним из главных приоритетов развития системы здравоохранения является охрана здоровья матери и ребенка.
Для совершенствования службы охраны материнства и детства предусматривается:
проведение ежегодных медицинских осмотров, диспансеризации и оздоровления детей и женщин репродуктивного возраста;
укомплектование детских и родовспомогательных лечебно-профилактических организаций необходимыми специалистами;
обеспечение бесплатными лекарственными средствами отдельных категорий детей при амбулаторном лечении;
обеспечение раннего охвата беременных диспансерным наблюдением в соответствии с международными стандартами;
полное оснащение детских и родовспомогательных лечебно-профилактических организаций современным медицинским оборудованием в соответствии с утвержденными нормативами;
дальнейшее развитие службы высокоспециализированной медицинской помощи детям;
реализация мероприятий по планированию семьи и формированию здорового образа жизни.
В целях дальнейшего повышения качества и продолжительности жизни населения будут проводиться мероприятия по профилактике, раннему выявлению, эффективному лечению и реабилитации больных социально-значимыми заболеваниями.
В этом направлении будут осуществлены меры по:
профилактике и снижению заболеваемости туберкулезом, "ВИЧ/СПИД";
разработке и внедрению комплексных программ лечения и реабилитации больных с психическими и поведенческими расстройствами;
обеспечению ранней диагностики, лечения и повышения эффективности диспансеризации больных сердечно-сосудистыми заболеваниями, сахарным диабетом.
С 2006 года отдельные категории граждан при амбулаторном лечении будут обеспечиваться лекарственными средствами на льготных условиях.

2006 жылғы 1 шілдеден бастап өңірлік әскери жанжалдарға қатысушылар мен халықтың кейбір басқа да санаттары үшін арнайы мемлекеттік жәрдемақылар мөлшері ұлғайтылады, сондай-ақ әлеуетті құрылымдар зейнеткерлеріне еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы мөлшерін сараланған арттыру жүзеге асырылады.
Параграф 7. Денсаулық сақтау
Ескерту. 7-параграфқа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.05.15. N  395 қаулысымен.
2006-2008 жылдары денсаулық сақтау саласындағы саясатты iске асырудың негiзгi мақсаты мемлекет пен адам арасындағы денсаулық сақтау үшiн ынтымақтасқан жауапкершілік қағидаттарына негiзделген медициналық көмек көрсетудiң тиiмдi жүйесiн құру жолымен халық денсаулығының жай-күйiн жақсарту болып табылады. Бастапқы медициналық-санитарлық көмектi одан әрі дамыту - басым бағыттардың бiрi.
Мақсатты iске асыру Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2004 жылғы 13 қыркүйектегі N 1438  Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау iсiн реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы шеңберiнде жүзеге асырылады.
Денсаулық сақтау жүйесiн дамытудағы басты басымдықтардың бiрi ана мен бала денсаулығын қорғау болып табылады.
Ана мен баланы қорғау қызметiн жетілдiру үшін:
жыл сайын балалар мен ұрпақты болу жасындағы әйелдердi диспансерлеу, медициналық тексерулерден, сауықтырудан өткiзу;
балалар мен жүктi әйелдердi емдеу-алдын алу ұйымдарын қажеттi мамандармен толықтыру;
амбулаториялық емделу кезiнде балалардың жекелеген санаттарын тегін дәрілік заттармен қамтамасыз ету;
жүкті әйелдердi халықаралық стандарттарға сәйкес ерте диспансерлік бақылауға алуды қамтамасыз ету;
балалар мен әйелдердi емдеу-алдын алу ұйымдарын бекiтiлген нормативтерге сәйкес қазiргi заманғы медициналық жабдықтармен жарақтандыру;
балаларға жоғары мамандандырылған медициналық көмек қызметiн одан әрі дамыту;
отбасын жоспарлау және салауатты өмiр салтын қалыптастыру жөнiндегi iс-шараларды iске асыру көзделiп отыр.
Халық өмiрiнiң сапасы мен ұзақтығын одан әрi жоғарылату мақсатында әлеуметтiк маңызды аурулармен ауыратындардың алдын алу, ерте анықтау, тиiмдi емдеу және оңалту жөнiндегi шаралар жүргізiлетін болады.
Бұл бағытта:
туберкулезбен, АҚТҚ/ЖҚТБ-мен аурушаңдықтың алдын aлу және төмендету;
психикасы мен мiнез-құлқы бұзылған, ауруларды емдеу мен сауықтырудың кешендi бағдарламаларын әзiрлеу және енгізу;
жүрек-қан тамырлары ауруларымен, қант диабетiмен ауыратындарды epтe диагностикалаумен, емдеумен қамтамасыз ету және диспансерлеудiң тиiмдiлiгiн арттыру жөнiндегi шаралар жүзеге асырылады.
2006 жылдан бастап амбулаториялық емделу кезiнде азаматтардың жекелеген санаттары жеңiлдiк жағдайында тегiн дәрiлiк заттармен қамтамасыз етiледi.

В 2006 году будут завершены подготовительные работы по внедрению международных стандартов в отечественную фармацевтическую отрасль, начало внедрения, которых планируется с 2007 года.
С 2006 года к управлению новыми медицинскими центрами в рамках создания медицинского кластера города Астаны будут привлекаться лидирующие иностранные клиники и госпитали. Пилотным проектом в этом направлении будет Национальный научный центр материнства и детства.
Параграф 8. Развитие культуры, информации,
архивного дела, туризма и спорта
Культура, информация, архивное дело и спорт
В 2006-2008 годы основными целями в сфере культуры, информации, архивного дела и спорта является реализация духовного потенциала общества через укрепление единого культурно-информационного пространства, сохранение и развитие историко-культурного наследия, социокультурной инфраструктуры, обеспечение условий развития профессионального искусства и народного творчества, утверждение принципов здорового образа жизни средствами физической культуры и спорта, дальнейшее развитие массового спорта и спорта высших достижений.
Приоритетными задачами являются:
информационно-пропагандистское обеспечение реализации Стратегии "Казахстан-2030", основных программных документов Президента и Правительства Республики Казахстан;
создание условий для поддержки и развития театрально-концертной деятельности, производства национальных фильмов;
разработка и применение программных средств и методов для сохранения и восстановления культуры, развития языковой политики;
повышение международного имиджа Казахстана за рубежом;
проведение государственной политики в области архивного дела;
реализация государственной молодежной политики;
обеспечение сохранности памятников истории, археологии и архитектуры, исторических центров;
обеспечение гармоничных межэтнических отношений в Республике Казахстан, сохранение и создание условий для общественного прогресса и гражданского мира;
дальнейшее совершенствование нормативной правовой базы в сфере культуры, охраны и использования историко-культурного наследия, архивного дела, информации, внутриполитической стабильности, а также физической культуры и спорта;
обобщение многовекового опыта национальной литературы и письменности, создание на государственном языке полноценного фонда на базе лучших достижений мировой научной мысли, культуры и литературы;
создание современной базы для подготовки спортсменов высокого класса, широкой сети физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений;
развитие массового спорта, особенно на селе;
развитие олимпийских, национальных, технических видов спорта и народных игр;
подготовка спортивного резерва и сборных национальных команд Республики Казахстан к международным соревнованиям;
научно-методическое обеспечение физической культуры и спорта высших достижений.
Для достижения поставленных целей и решения задач необходимо:
проводить на более высоком и профессиональном уровне организационно-пропагандистские мероприятия в средствах массовой информации;
улучшить качество производимых телерадиокомпаниями программ об экономической, политической и культурной жизни Казахстана, расширить сеть распространения национальных телеканалов и увеличить общий объем вещания на государственном языке;
обеспечить дальнейшую реализацию Программы развития телерадиовещания в Республике Казахстан на 2004-2006 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 апреля 2004 года N 398;
обеспечить сохранность и использование историко-культурного наследия путем реставрации, консервации, ремонта, восстановления и регенерации памятников;

2006 жылы отандық фармацевтикалық салаға халықаралық стандарттарды енгізу жөніндегі дайындық жұмыстары аяқталады, бұларды енгізудi 2007 жылы бастау жоспарланып отыр.
2006 жылдан бастап Астана қаласында медициналық кластер құру шеңберінде жаңа медициналық орталықтарды басқаруға көшбасшы шетелдік клиникалар мен госпитальдер тартылатын болады. Бұл бағыттағы пилоттық жоба - Ана мен баланың ұлттық ғылыми орталығы болады.
Параграф 8. Мәдениетті, ақпаратты, мұрағат ісін, туризмдi және спортты дамыту
Мәдениет, ақпарат, мұрағат iсi және спорт
2006-2008 жылдары мәдениет, ақпарат, мұрағат iсi және спорт саласындағы негiзгi мақсаттар бiрыңғай мәдени-ақпараттық кеңiстiктi нығайту, тарихи-мәдени мұраны, әлеуметтiк мәдени инфрақұрылымды сақтау және дамыту, кәсiптiк өнердi және халық шығармашылығын дамыту жағдайларын қамтамасыз ету, дене шынықтыру мен спорт құралдары арқылы салауатты өмiр салты қағидаттарын орнықтыру бұқаралық спорт пен жоғары жетiстiктер спортын одан әрi дамыту арқылы қоғамның рухани әлеуетiн iске асыру болып табылады.
Мыналар:
"Қазақстан - 2030"  Стратегиясының , Қазақстан Республикасы Президентiнiң және Yкiметiнiң негiзгi бағдарламалық құжаттарының iске асырылуын ақпараттық-насихаттық қамтамасыз ету;
театр-концерт қызметiн, ұлттық фильмдер өндiрiсiн қолдау және дамыту үшiн жағдайлар жасау;
мәдениеттi сақтау және қалпына келтiру, тiл саясатын дамыту үшiн бағдарламалық құралдар мен әдiстердi әзiрлеу және қолдану;
Қазақстанның шетелдегi халықаралық беделiн арттыру;
мұрағат iсi саласында мемлекеттiк саясат жүргiзу;
мемлекеттiк жастар саясатын iске асыру;
тарих, археология және сәулет ескерткiштерiнiң, тарихи орталықтардың сақталуын қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасында үйлесiмдi этносаралық қатынастарды қамтамасыз ету, қоғамдық прогресс пен азаматтық бейбiтшiлiктi сақтау және олар үшiн жағдайлар жасау;
мәдениет, тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану, мұрағат iсi, ақпарат, iшкi саяси тұрақтылық, сондай-ақ дене шынықтыру мен спорт саласындағы нормативтiк-құқықтық базаны одан әрi жетiлдiру;
ұлттық әдебиет пен жазба әдебиеттiң көптеген ғасырлар бойғы тәжiрибесiн қорыту, әлемдiк ғылыми ой-сана, мәдениет және әдебиеттiң үздiк жетiстіктерi негізiнде мемлекеттiк тілдегi толыққанды қор құру;
жоғары деңгейдегі спортшыларды даярлау үшiн қазiргi заманғы базаны, дене шынықтыру-сауықтыру және спорт құрылыстарының кең желiсiн құру;
бұқаралық, әсiресе ауылдағы спортты дамыту;
олимпиадалық, ұлттық, техникалық спорт түрлерiн және халықтық ойындарды дамыту;
Қазақстан Республикасының спорт резерві мен ұлттық құрама командаларын халықаралық жарыстарға дайындау;
дене шынықтыру мен жоғары жетiстiктер спортын ғылыми-әдiстемелiк қамтамасыз ету басым мiндеттер болып табылады.
Қойылған мақсаттарға жету және мiндеттердi шешу үшiн:
бұқаралық ақпарат құралдарында ұйымдастыру-насихаттау iс-шараларын неғұрлым жоғары кәсiби деңгейде жүргiзу;
Қазақстанның экономикалық, саяси және мәдени өмiрi туралы телерадио компаниялар жасайтын бағдарламалардың сапасын жақсарту, мемлекеттік тілде хабар таратудың жалпы көлемiн ұлғайта отырып, ұлттық телеарналардың тарату желiсiн кеңейту;
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2004 жылғы 9 сәуiрдегi
N 398  қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында теле-радио хабарларын таратуды дамытудың 2004-2006 жылдарға арналған бағдарламасын одан әрi iске асыруды қамтамасыз ету;
ескерткiштердi қайта жаңарту, тұмшалалау, жөндеу, қалпына келтiру және жаңғырту жолымен тарихи-мәдени мұраның сақталуын және пайдаланылуын қамтамасыз ету жөніндегі жұмысты жүргiзу;

обеспечить реализацию Государственной программы "Культурное наследие" на 2004-2006 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 13 января 2004 года N 1277;
разработать и принять Среднесрочную программу развития сферы культуры на 2006-2008 годы;
проводить пропаганду государственных символов;
разработать и принять Программу по совершенствованию казахстанской модели этнического и конфессионального согласия на 2006-2008 годы;
содействовать улучшению материально-технической базы архивных учреждений, совершенствовать научно-методическую базу в области архивного дела;
обеспечить принятие Государственной программы поддержки соотечественников, проживающих за рубежом;
обеспечить дальнейшую реализацию Государственной программы функционирования и развития языков на 2001-2010 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 7 февраля 2001 года N 550;
создать на казахском языке полноценный фонд гуманитарного образования на базе лучших достижений научной мысли, культуры и литературы, обобщение многовекового опыта национальной литературы и письменности путем выпуска развернутых научных, художественных и библиографических серий;
совершенствовать менеджмент в сфере культуры и искусства путем привлечения в сферу искусства квалифицированных менеджеров;
разработать и принять Государственную программу развития физической культуры и спорта в Республике Казахстан на 2006-2008 годы, а также обеспечить ее реализацию;
развивать сеть детско-юношеских спортивных школ, подростковых клубов, детско-юношеских клубов физической подготовки, особенно в сельской местности;
укреплять материально-техническую базу детско-юношеских спортивных школ и организаций;
проводить запланированные спортивные мероприятия по различным видам спорта, обеспечить подготовку и участие спортсменов в спортивных играх и соревнованиях.
Туризм
В 2006-2008 годы главными целями развития туристского комплекса будут поступательное развитие и переход в доходную отрасль экономики, создание высокорентабельной индустрии туризма, продвижение и реализация туристских услуг, повышение занятости населения.
В предстоящем периоде предусматривается решение следующих задач:
продолжение дальнейшего сотрудничества государственного и частного сектора, по продвижению казахстанского туристского продукта на мировой рынок туристских услуг;
увеличение экспорта туристских услуг через проведение и участие в туристских мероприятиях;
привлечение инвестиций в инфраструктуру туризма, направленных на развитие туристской отрасли в Республике Казахстан.
Для достижения поставленных целей и решения задач предполагается:
разработка экономических и правовых механизмов развития туризма;
проведение казахстанской международной туристской ярмарки "Туризм и путешествие KITF";
участие Казахстана в международных туристских выставках и ярмарках;
разработка и принятие отраслевой Программы развития туристской отрасли на 2006-2008 годы.

Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2004 жылғы 13 қаңтардағы N 1277  Жарлығымен бекiтiлген "2004-2006 жылдарға арналған Қазақстан Республикасындағы Мәдени мұра" мемлекеттік бағдарламасын iске асыруды қамтамасыз ету;
Мәдениет саласын дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған орта мерзiмдi бағдарламасын әзiрлеу және қабылдау;
мемлекеттік нышандарды насихаттауды жүргізу;
Этносаралық және конфессияаралық келiсiмнiң қазақстандық моделiн жетілдiру жөнiндегi 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасын әзiрлеу және қабылдау;
мұрағат мекемелерiнiң материалдық-техникалық базасын жақсартуға жәрдемдесу, мұрағат iсi саласындағы нормативтiк құқықтық және ғылыми-әдістемелік базаны жетiлдiру;
Шетелде тұратын отандастарды қолдауды мемлекеттiк  бағдарламасын iске асыру;
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2001 жылғы 7 ақпандағы N 550  Жарлығымен бекiтiлген Тiлдердi қолдану мен дамытудың 2001-2010 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын одан әрi iске асыруды қамтамасыз ету;
ғылыми ой-сананың, мәдениет пен әдебиеттiң үздік жетiстiктерiнiң негiзiнде гуманитарлық бiлiм берудiң қазақ тiлiндегi толыққанды қорын жасау, кеңiнен өрiстетілген ғылыми, көркем және ғұмырнамалық сериялар шығару жолымен ұлттық әдебиет пен жазба әдебиеттiң көптеген ғасырлар бойғы тәжiрибесiн қорыту;
мәдениет пен өнер саласындағы менеджментті жетiлдiру, өнер саласына бiлiктi менеджерлерді тарту;
Қазақстан Республикасында дене шынықтыру мен спортты дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасын әзiрлеу және қабылдау, сондай-ақ оны iске асыруды қамтамасыз ету;
әсiресе ауылдық жерлерде балалар-жасөспірімдер спорт мектептерi, жасөспiрiмдер клубтары, дене дайындығының балалар-жасөспiрiмдер клубтары желiлерiн дамыту;
балалар-жасөспiрiмдер спорт мектептерi мен ұйымдарының материалдық-техникалық базасын нығайту;
әрқилы спорт түрлерi бойынша жоспарланған спорттық iс-шараларды өткiзу, спортшылардың дайындалуын және спорт ойындары мен жарыстарға қатысуын қамтамасыз ету қажет.
Туризм
2006-2008 жылдары туристiк кешендi дамытудың басты мақсаттары дәйектi даму және экономиканың кiрiс саласына көшу, жоғары рентабельдi туризм индустриясын құру, туристік қызметтердi жылжыту және сату, халықтың жұмыспен қамтылуын арттыру болып табылады.
Алдағы кезеңде мынадай мiндеттердi шешу:
мемлекеттiк және жеке сектордың қазақстандық туристік өнiмдi әлемдiк туристiк қызметтер рыногына жылжыту бойынша одан әрi ынтымақтастығын жалғастыру;
туристiк іс-шаралар жүргізу және оларға қатысу арқылы туристік қызметтер экспортын ұлғайту;
Қазақстан Республикасында туристiк саланы дамытуға бағытталған туризм инфрақұрылымына инвестициялар тарту көзделiп отыр.
Қойылған мақсаттарға қол жеткiзу және мiндеттердi шешу үшiн:
туризмдi дамытудың экономикалық және құқықтық тетiктерiн әзiрлеу;
"Туризм және КIТҒ саяхаты" қазақстандық халықаралық туристiк жәрмеңке өткiзу;
Қазақстанның халықаралық туристiк көрмелер мен жәрмеңкелерге қатысуы;
туризм саласын дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған салалық бағдарламасын әзiрлеу және қабылдау ұйғарылып отыр.

Параграф 9. Гендерное развитие
В 2006-2008 годы основными целями гендерного развития будут улучшение положения женщин в обществе и достижение фактического гендерного равенства.
Основными задачами, направленными на реализацию поставленных целей будут:
совершенствование законодательства, касающегося семьи, женщин и детей, внедрение гендерного подхода в социально-экономическую политику страны;
улучшение здоровья женщин и детей;
обеспечение равного доступа женщин к структурам власти, создание условий для их продвижения на уровень принятия решений;
повышение возможности женщин и их потенциала для участия в политической, экономической и социальной жизни общества.
Предусматривается разработать Стратегию гендерного равенства в Республике Казахстан на 2005-2015 годы, проекты законов "О бытовом насилии" и "О внесении изменений и дополнений в законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия торговле людьми", "О равных правах и равных возможностях мужчин и женщин".
Постоянно будут проводиться исследования гендерного аспекта занятости экономически активного населения, разрабатываться предложения по снижению безработицы среди женщин.
Предусматривается постоянный мониторинг прав женщин на защиту от насилия.
Предусматривается расширение сети кризисных центров, телефонов доверия, убежищ и приютов для жертв насилия.
Постоянно будет проводиться работа по формированию в общественном сознании представления о необходимости фактического равноправия женщин и мужчин в обществе и управлении государством.
Параграф 10. Демография и рациональное размещение населения
В 2006-2008 годы основными целями в области демографии и миграции будут проведение политики, направленной на снижение негативных тенденций в демографических и миграционных процессах, создание основы для увеличения численности населения страны, в первую очередь, путем создания реальных механизмов поддержки семьи и материнства.
Для реализации вышеуказанных целей предстоит решение следующих задач:
улучшение состояния здоровья населения, включая репродуктивное;
стабилизация рождаемости и ее увеличение в будущем;
управление миграционными процессами, укрепление государственной безопасности страны и совершенствование условий адаптации для мигрантов в казахстанское общество.
В целях реализации политики народонаселения в стране будет совершенствоваться нормативная правовая база, относящаяся к вопросам демографии.
Для решения проблем в сфере миграции населения миграционной политики предполагается:
создание четкой системы отбора кандидатов для включения в квоту иммиграции, в первую очередь из числа этнических казахов и бывших казахстанцев, с учетом опыта стран, широко привлекающих иммигрантов из других государств;
создание стимулов для внутренней миграции из неперспективных регионов в перспективные;
подготовка предложений по модели расселения жителей сельских территорий на перспективу;
создание условий для добровольного возвращения беженцев в государства происхождения;
пресечение незаконной миграции;
совершенствование системы миграционного контроля на территории Республики Казахстан.

Параграф 9. Гендерлiк даму
2006-2008 жылдары гендерлiк дамудың негiзгi мақсаттары әйелдердiң қоғамдағы жағдайын жақсарту және нақты гендерлiк теңдiкке қол жеткiзу болып табылады.
Алға қойылған мақсаттарды iске асыруға бағытталған негiзгi мiндеттер:
отбасына, әйелдер мен балаларға қатысты заңнаманы жетілдiру, елдiң әлеуметтiк-экономикалық саясатына гендерлiк тәсiлдi енгiзу;
әйелдер мен балалардың денсаулығын жақсарту;
әйелдердiң билік құрылымдарына тең қол жетімділігін қамтамасыз ету, олардың шешiмдер қабылдау деңгейiне көтерiлуi үшiн жағдайлар жасау;
қоғамның саяси, экономикалық және әлеуметтiк өмiрiне қатысу үшiн әйелдердiң мүмкiндiктерiн және олардың әлеуетiн арттыру болып табылады.
2005-2015 жылдарға арналған Қазақстан Республикасындағы гендерлiк теңдiк стратегиясын, "Тұрмыстық зорлық туралы", "Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне адам саудасына қарсы әрекет ету мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы", "Ерлер мен әйелдердің тең құқықтары мен тең мүмкіндіктері туралы" заң жобаларын әзiрлеу көзделуде.
Экономикалық белсендi халықтың жұмыспен қамтылуының гендерлiк аспектiсiн үнемi зерттеу жүргiзiледi, әйелдер арасындағы жұмыссыздықты азайту жөнiнде ұсыныстар әзiрленедi.
Әйелдердiң зорлықтан қорғалуға құқықтарының тұрақты мониторингi көзделiп отыр.
Дағдарыс орталықтарының, сенiм телефондарының, зорлық құрбандарына арналған паналар мен үйлер желiсiн кеңейту ұйғарылып отыр.
Қоғамда және мемлекеттi басқаруда әйелдер мен ерлердiң iс жүзiндегi теңдiгiнiң қажеттiлiгi туралы қоғамдық санада түсiнiк қалыптастыру жөнiндегi жұмыстар үнемі жүргiзiлетiн болады.
Параграф 10. Демография және халықты ұтымды орналастыру
2006-2008 жылдары демография және көшi-қон саласындағы негiзгi мақсаттар демографиялық және көшi-қон процестерiндегі келеңсiз үрдiстердi азайтуға, ел халқының санын, ең алдымен отбасы мен ананы қолдаудың нақты тетiктерiн жасау жолымен арттыру үшiн негіз жасауға бағытталған саясат жүргізу болып табылады.
Жоғарыда көрсетiлген мақсаттарды iске асыру үшiн мынадай мiндеттердi шешу:
ұрпақты болу жасындағыларды қоса алғанда, халық денсаулығының жай-күйiн жақсарту;
бала тууды тұрақтандыру және болашақта оны ұлғайту;
миграциялық процестердi басқару, елдiң мемлекеттiк қауiпсiздiгiн нығайту және көшiп келгендердiң қазақстандық қоғамға бейiмделу шарттарын жетiлдiру қажет.
Елде халықты қосу саясатын iске асыру мақсатында демография мәселесiне қатысты нормативтiк-құқықтық база жетiлдiрiледi.
Халықтың көшi-қоны саласындағы проблемаларды шешу үшін:
басқа мемлекеттерден иммигранттарды кеңiнен тартатын елдердiң тәжiрибесiн ескере отырып, көшi-қон квотасына қосу үшiн үмiткерлердi, ең алдымен этникалық қазақтар мен бұрынғы қазақстандықтар арасынан iрiктеудiң айқын жүйесiн құру;
перспективасыз өңiрлерден перспективалы өңiрлерге iшкi көшi-қон үшiн ынталандырулар жасау;
перспективаға ауылдық аумақтардың тұрғындарын орналастыру моделi бойынша ұсыныстар даярлау;
босқындардың өзi шыққан мемлекетке еркiн оралуы үшiн жағдайлар жасау;
заңсыз көшi-қонның жолын кесу;
Қазақстан Республикасының аумағында көшi-қонды бақылау жүйесiн жетiлдiру ұйғарылып отыр.

9. Развитие произведенного капитала
Параграф 1. Инвестиционная политика
В 2006-2008 годы будет продолжена политика стимулирования притока отечественных и прямых иностранных инвестиций в приоритетные сектора экономики, рационализации и повышения эффективности использования государственных инвестиций и мобилизация внутренних сбережений.
Предусматривается активизация развития кластерной инициативы в Казахстане в рамках работ, проводимых в этой области АО "Центр маркетингово-аналитических исследований" совместно с консалтинговой компанией "J. Е. Austin Associates Inc".
Для повышения инвестиционной привлекательности страны и улучшению инвестиционного климата будет продолжена работа по совершенствованию существующей нормативной правовой базы.
В рамках повышения инвестиционной привлекательности приоритетных производств государством будут предприняты дальнейшие меры, направленные на:
усиление защиты прав миноритарных акционеров;
введение упрощенной системы регистрации предприятий;
создание транспартентной системы лицензирования видов деятельности;
ускорение перехода предприятий на международные стандарты финансовой отчетности (ISO-9000, ISO-14000);
продолжение работы по развитию новой системы управления экономическим развитием - Национальной инновационной системы;
активизацию действия по усилению координации работы государственных институтов развития, повышения прозрачности их деятельности.
Приоритетами бюджетных инвестиций в предстоящем периоде остаются:
обеспечение эффективной реализации функций государственного управления;
развитие социального сектора;
развитие базовой инфраструктуры;
содействие развитию аграрного сектора;
развитие города Астаны.
Также будут дополнительно капитализированы институты развития, способствующие увеличению возможностей кредитования субъектов малого бизнеса и развитию инновационной системы.
В целом, распределение объемов бюджетных инвестиций будет осуществляться в рамках Перечня государственных и отраслевых (секторальных) программ на 2006-2008 годы.
Развитие жилищного строительства
В 2006-2008 годы развитие жилищного строительства будет осуществляется в рамках Государственной программы развития жилищного строительства в Республике Казахстан на 2005-2007 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 11 июня 2004 года N 1388 (далее - Госпрограмма).
Основной целью Госпрограммы является комплексное решение проблем развития жилищного строительства, обеспечивающее доступность жилья широким слоям населения.
Для достижения цели намечается решение следующих задач:
создание полноценного сбалансированного рынка жилья, как со стороны предложения, так и со стороны спроса:
привлечение частных инвестиций в жилищное строительство и стимулирование развития индивидуального жилищного строительства;
формирование эффективного рынка строительной индустрии;
повышение доступности ипотечного кредитования и жилищных строительных сбережений для широких слоев населения.
Реализация Госпрограммы будет осуществляться по следующим направлениям:
в части стимулирования предложения строительства жилья:
Системные меры общего характера:
снижение стоимости строительства одного квадратного метра жилья;
развитие индивидуального жилищного строительства;
строительство жилья за счет привлечения инвестиций частного капитала;
дальнейшее развитие производства эффективных, экологически чистых строительных материалов и внедрение новых технологий.
Меры, направленные на стимулирование строительства жилья для среднего класса и социально защищаемых слоев населения:
строительство коммунального жилья;
строительство доступного жилья за счет государственных средств.
В части стимулирования платежеспособного спроса:
совершенствование системы ипотечного кредитования;
развитие системы строительных сбережений.
В целях увеличения доступности ипотечных кредитов государством приняты меры по изменению параметров ипотечного кредитования. Реализация Госпрограммы будет осуществляться со следующими целевыми условиями ипотечного кредитования:

9. Өндiрiлген капиталды дамыту
Параграф 1. Инвестициялық саясат
2006-2008 жылдары тiкелей отандық және шетелдiк инвестицияларды экономиканың басым секторларына тартуды ынталандыру, мемлекеттiк инвестицияларды пайдалануды оңтайландыру мен оның тиiмдiлігін арттыру және iшкi жинақтарды жұмылдыру саясаты жалғасады.
Осы салада "Маркетингтік-талдамалық зерттеулер орталығы" АҚ "J.E. Austin Associates Inc." консалтингтік компаниясымен бiрлесiп жүргiзетін жұмыстар шеңберiнде Қазақстанда кластерлiк бастаманы дамытуды жандандыру көзделуде.
Елдің инвестициялық тартымдылығын арттыру және инвестициялық ахуалды жақсарту үшiн қолданыстағы нормативтiк құқықтық базасын жетiлдiру жөнiндегi жұмыс жалғасады.
Басым өндiрiстердiң инвестициялық тартымдылығын арттыру шеңберiнде мемлекет:
миноритарлық акционерлердiң құқықтарын қорғауды күшейтуге;
кәсiпорындарды тiркеудiң жеңiлдетiлген жүйесiн енгiзуге;
қызмет түрлерiн лицензиялаудың ашық жүйесiн құруға;
кәсiпорындардың халықаралық қаржылық есептiлiк стандарттарына (ISO-9000, ISO-14000) көшуiн жеделдетуге;
Ұлттық инновациялық жүйенi - экономикалық дамуды басқарудың жаңа жүйесiн дамыту жөнiндегi жұмыстарды жалғастыруға;
мемлекеттiк даму институттарының жұмысын үйлестіру жөнiндегi іс-әрекетті жандандыруға, олардың қызметiнiң ашықтығын арттыруға бағытталған шараларды одан әрi қабылдайтын болады.
Алдағы кезеңде бюджеттік инвестициялардың басымдықтары:
мемлекеттiк басқару функцияларын тиiмдi iске асыруды қамтамасыз ету;
әлеуметтiк секторды дамыту;
базалық инфрақұрылымды дамыту;
аграрлық секторды дамытуға жәрдемдесу; Астана қаласын дамыту болып қалады.
Сондай-ақ шағын бизнес субъектiлерiне кредит беру мүмкiндiктерiн ұлғайтуға және инновациялық жүйенi дамытуға ықпал ететiн даму институттары қосымша капиталдандырылатын болады.
Тұтастай алғанда, бюджеттік инвестицияларды бөлу бекiтiлген Мемлекеттік және салалық (секторалдық) бағдарламалардың 2006-2008 жылдарға арналған тiзбесi шеңберiнде жүзеге асырылады.
Тұрғын үй құрылысын дамыту
2006-2008 жылдары тұрғын үй құрылысын дамыту Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2004 жылғы 11 маусымдағы N 1388  Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылысын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрi - Мемлекеттiк бағдарлама) шеңберiнде жүзеге асырылады.
Халықтың қалың бұқарасының тұрғын үйге қол жетiмдігiн қамтамасыз ететiн тұрғын үй құрылысын дамыту проблемаларын кешендi шешу Мемлекеттік бағдарламаның негiзгі мақсаты болып табылады.
Мақсатқа жету үшiн мынадай мiндеттердi шешу:
ұсыныс тарапынан да, сұраныс тарапынан да толыққанды теңгерiмдi тұрғын үй құрылысы рыногын құру;
тұрғын үй салуға жеке инвестицияларды тарту және жеке тұрғын үй құрылысын дамытуды ынталандыру;
құрылыс индустриясының тиiмдi рыногын қалыптастыру;
халықтың қалың бұқарасы үшiн ипотекалық кредит беру мен тұрғын үй құрылысы жинақтарының қолжетiмдiлiгiн көтеру көзделуде.
Мемлекеттік бағдарламаны iске асыру мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырылады:
тұрғын үй салу ұсынысын ынталандыру бөлігінде:
жалпы сипаттағы жүйелі шаралар:
тұрғын үй құрылысының бiр шаршы метрiнiң құнын төмендету;
жеке тұрғын үй құрылысын дамыту;
жеке капитал инвестицияларын тарту есебінен тұрғын үй салу;
тиiмдi, экологиялық таза құрылыс материалдарын өндiрудi одан әрi дамыту және жаңа технологияларды енгiзу.
Орта тап пен халықтың әлеуметтік қорғалатын жiгi үшін тұрғын үй салуды ынталандыруға бағытталған шаралар:
коммуналдық тұрғын үй салу;
мемлекеттік қаражат есебiнен қолжетімді тұрғын үй салу;
Төлемге қабiлеттi сұранысты ынталандыру бөлiгiнде:
ипотекалық кредит беру жүйесін жетілдiру;
құрылыс жинақтары жүйесiн дамыту.
Ипотекалық кредиттерге қол жетiмдiлiктi ұлғайту мақсатында мемлекет ипотекалық кредит беру өлшемдерiн өзгерту жөнiндегi шараларды қабылдады. Мемлекеттiк бағдарламаны iске асыру ипотекалық кредит берудiң мынадай мақсатты шарттарымен жүзеге асырылады:

размер ставки вознаграждения - 9-10 %;
размер первоначального взноса - 10 %;
срок ипотечного кредита - 20 лет.
В целях массового запуска системы жилищных строительных сбережений предлагается с начала действия Госпрограммы создание более привлекательных условий для граждан, являющихся потенциальными участниками системы жилищных строительных сбережений:
снижение размера необходимых накоплений в жилищных строительных сберегательных банках до 25 % от стоимости приобретаемого жилья;
увеличение срока кредита до 25 лет в зависимости от срока накопления;
увеличение размера поощряемой государством суммы вклада до 200 месячных расчетных показателей.
В 2005 году будет обеспечен ввод за счет средств республиканского бюджета 1,6 тыс. квартир для социально защищаемых групп населения и 11,7 тыс. квартир через систему ипотечного кредитования.
В 2005-2007 годы на строительство коммунального жилья предусмотрено выделить целевых трансфертов из республиканского бюджета в сумме 18,9 млрд. тенге. Планируется ввести в эксплуатацию за три года 388,86 тыс. кв. метров жилья.
В 2005-2006 годы на бюджетное кредитование местных исполнительных органов для строительства доступного жилья предусмотрено выделить 84,0 млрд. тенге, кроме того реинвестирование в 2007 году 42,0 млрд. тенге, предоставляемых в 2005 году.
За счет привлечения кредитных средств планируется ввести в эксплуатацию 2591,4 тыс. кв. метров жилья.
В 2005-2007 годы в рамках Государственной программы развития жилищного строительства в Республике Казахстан на 2005-2007 годы будет введено 12 млн. кв. метров жилья.
Параграф 2. Индустриально-инновационное развитие
Главной целью Стратегии индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы является достижение устойчивого развития страны путем диверсификации отраслей экономики путем отхода от сырьевой направленности развития подготовки условий для перехода в долгосрочном плане к сервисно-технологической экономике.
Производство конкурентоспособных и экспортоориентированных товаров, работ и услуг в обрабатывающей промышленности и сфере услуг является главным предметом государственной индустриально-инновационной политики.
Достижение названной цели позволит повысить добавленную стоимость обрабатывающей промышленности не только путем роста объемов производства продукции, но и за счет повышения эффективности использования человеческого и произведенного капитала. Это окажет положительное влияние на процесс воспроизводства продукции и повышение уровня жизни населения. Кроме того, высвобождаемые трудовые ресурсы, энергию и материалы можно будет направлять на создание новых производств.

сыйлықақы ставкасының мөлшерi - 9-10%;
бастапқы жарна мөлшерi - 10%;
ипотекалық кредит мерзiмi - 20 жыл.
Тұрғын үй құрылысы жинақтары жүйесiн жаппай iске қосу мақсатында Мемлекеттiк бағдарламаның қолданысы кезеңiнде тұрғын үй құрылысы жинақтары жүйесiнiң ықтимал қатысушылары болып табылатын азаматтар үшiн барынша тартымды жағдайлар жасау ұсынылады:
тұрғын үй құрылысы жинақ банктерiндегi қажеттi қорлану мөлшерiн сатып алынатын тұрғын үй құнының 25%-ына дейiн төмендету;
қорлану мерзiмiне қарай кредит мерзiмiн 25 жылға дейiн ұлғайту;
мемлекет көтермелейтiн салым сомасының мөлшерiн 200 айлық есептiк көрсеткiшке дейiн ұлғайту.
2005 жылы республикалық бюджет қаражаты есебiнен халықтың әлеуметтiк қорғалатын жiгi үшiн 1,6 мың пәтердi және ипотекалық кредит беру жүйесi арқылы 11,7 мың пәтердi пайдалануға беру қамтамасыз етіледi.
2004-2005 жылдары коммуналдық тұрғын үй салуға республикалық бюджеттен 18,9 млрд. теңге сомада нысаналы трансферттер бөлу көзделген. Үш жылдың iшiнде 388,86 мың шаршы метр тұрғын үйдi пайдалануға беру жоспарланып отыр.
2005-2006 жылдары қол жетiмдi тұрғын үй салуға жергiлiктi атқарушы органдардың бюджеттiк кредит беруiне 84,0 млрд. теңге, бұдан басқа 2005 жылы берiлетiн 2007 жылы 42,0 млрд. теңге қайта инвестициялауға бөлу көзделген.
Кредиттік қаражатты тарту есебiнен 2591,4 мың шаршы метр тұрғын үйдi пайдалануға беру көзделуде.
2005-2007 жылдары Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылысын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы шеңберінде 12 млн. шаршы метр тұрғын үй қолданысқа енгiзіледi.
Параграф 2. Индустриялық-инновациялық даму
Қазақстан Республикасының 2003-2015 жылдарға арналған Индустриялық-инновациялық даму  стратегиясының негiзгi мақсаты дамудың шикiзаттық бағытталуынан ауытқу жолымен экономика салаларын әртараптандыру арқылы елдiң тұрақты дамуына қол жеткiзу, ұзақ мерзiмдi жоспарда сервистiк-технологиялық экономикаға көшу үшiн жағдайлар дайындау болып табылады.
Өңдеушi өнеркәсiп пен қызметтер саласында бәсекеге қабiлетті және экспортқа бағдарланған тауарларды, жұмыстар мен қызметтердi өндiру мемлекеттiк индустриялық-инновациялық саясаттың басты мәнi болып табылады.
Аталған мақсатқа қол жеткiзу өңдеушi өнеркәсiптiң қосылған құнын өнiм өндiру көлемдерiн ұлғайту жолымен ғана емес, сондай-ақ адамдар мен өндiрiлген өнiм капиталын пайдалану тиiмділігін арттыру есебiнен ұлғайтуға мүмкiндiк бередi. Бұл өнiм өндiру процесі мен халықтың тұрмыс деңгейiн арттыруға оң әсер етеді. Бұдан басқа, босайтын еңбек ресурстарын, энергия мен материалдарды жаңа өндiрiстер құруға бағыттауға болады.

Реализация индустриально-инновационной политики в 2006-2008 годах будет осуществляться в рамках реализации второго этапа Стратегии индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы (2006-2010 годы). Второй этап станет периодом активной реализации мероприятий Стратегии во всех отраслях экономики, позволит комплексно решать вопросы создания мощностей на основе достижений науки и техники по международным стандартам, а также подготовки специалистов в соответствии с реальными потребностями отраслей экономики.
На этом этапе будет сформирована научно-инновационная инфраструктура и начата реализация многих проектов, направленных на модернизацию промышленности и диверсификацию структуры экономики.
Главная стратегическая задача на сегодня - выйти на качество роста экономики, основанного не на экстенсивности, а за счет выхода на высокотехнологические производства и конкурентные преимущества нового организационного построения национальной экономической системы.
Для успешной реализации Стратегии в среднесрочной перспективе будут решаться следующие задачи:
создание и развитие кластерного подхода развития в приоритетных секторах экономики;
формирование и развитие национальной инновационной системы;
создание предпринимательского климата, структуры и содержание общественных институтов, которые будут стимулировать частный сектор, производить и совершенствовать конкурентное преимущество и осваивать элементы в цепочке добавленных стоимостей в конкретных производствах, продвигаясь к элементам с наибольшей добавленной стоимостью;
стимулирование создания наукоемких и высокотехнологичных экспортоориентированных производств;
диверсификация экспортного потенциала страны в пользу товаров и услуг с высокой добавленной стоимостью;
переход к мировым стандартам качества;
повышение производительности основных фондов обрабатывающей промышленности;
наращивание интеграции в региональную экономику и в мирохозяйственную систему с включением в мировые научно-технические и инновационные процессы.
В 2005 году во исполнение послания Главы государства народу Казахстана постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 июня 2005 года N 633 утверждены Планы по созданию и развитию пилотных кластеров в приоритетных секторах экономики.
Кластерные подходы будут использоваться в семи секторах экономики: туризм, строительные материалы, текстильная промышленность, пищевая промышленность, металлургия, нефтегазовое машиностроение, транспортная логистика.
В соответствии со Стратегией инновации определены как основной фактор, определяющий конкурентоспособность национальной экономики.

2006-2008 жылдары индустриялық-инновациялық саясатты iске асыру Қазақстан Республикасының 2003-2015 жылдарға арналған Индустриялық-инновациялық даму стратегиясының екiншi кезеңiн (2006-2010 жылдар) iске асыру шеңберiнде жүзеге асырылады. Екiншi кезең Стратегияның іс-шараларын экономиканың барлық салаларында белсендi iске асыру кезеңiне айналады, халықаралық стандарттар бойынша ғылым мен техника жетiстiктерi негізiнде қуаттарды құру, сондай-ақ қажеттi мамандарды даярлау мәселелерiн кешендi шешуге мүмкiндiк бередi.
Бұл кезеңде ғылыми-инновациялық инфрақұрылым қалыптастырылады және өнеркәсiптi жаңғыртуға әрi экономиканың құрылымын әртараптандыруға бағытталған көптеген жобалар iске асырыла бастайды.
Бүгiнгi күннiң басты стратегиялық мiндетi - экстенсивтiге негiзделмеген, жоғары технологиялы өндiрiске және ұлттық экономикалық жүйенiң жаңа ұйымдық құрылысының бәсекелi артықшылықтарына шығу есебiнен экономиканың өсу сапасына көтерiлу.
Орта мерзiмдi перспективада Стратегияны табысты iске асыру үшiн мынадай мiндеттер шешiлетiн болады:
экономиканың басымды салаларында дамудың кластерлiк ұстанымын құру және дамыту;
ұлттық инновациялық жүйенi қалыптастыру және дамыту;
жеке секторды бәсекелі артықшылықты жасауға және жетiлдiруге әрi неғұрлым жоғары қосылған құн салығының элементтерiне қарай жылжи отырып, нақты өндiрiстерде қосылған құн тiзбесiндегi элементтердi игеруге ынталандыратын кәсiпкерлiк ахуалды, қоғамдық институттардың құрылымы мен мазмұнын жасау;
ғылымды қажетсiнетiн және жоғары технологиялы экспортқа бағдарланған өндiрiстер құруды ынталандыру;
елдiң экспорт әлеуетiн қосылған құны жоғары тауарлар мен қызметтердiң пайдасына әртараптандыру;
әлемдiк сапа стандарттарына көшу;
өңдеушi өнеркәсiптiң негiзгі қорларының өнiмдiлігін арттыру;
әлемдiк ғылыми-техникалық және инновациялық процестерге қоса отырып, өңiрлiк экономикаға және әлемдiк шаруашылық жүйесiне бiрiгудi ұлғайту.
2005 жылы Мемлекет басшысының Қазақстан халқына Жолдауын орындау мақсатында Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 25 маусымдағы N 633  қаулысымен Экономиканың басым секторларында пилоттық кластерлердi жасау мен дамыту жөнiндегi жоспарлар бекiтiлдi.
Кластерлiк ұстанымдар экономиканың жетi: туризм; құрылыс материалдары; тоқыма өнеркәсiбi; тағам өнеркәсiбi; металлургия; мұнай-газ машиналарын жасау; көлiктiк логистика секторларында пайдаланылады.

Полноценное использование инноваций для дальнейшего динамичного развития экономики и общества возможно при проведении государством целенаправленной инновационной политики. В этой связи, постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2005 года N 387 утверждена Программа по формированию и развитию национальной инновационной системы Республики Казахстан на 2005-2015 годы.
До 2007 года данной Программой предусмотрено:
развитие научного потенциала, определение приоритетов научно-технологического развития;
развитие инновационной бизнес-среды, реализация системных инновационных проектов, формирующих ядро кластеров, требующих концентрации государственных ресурсов;
создание и развитие основных элементов инновационной инфраструктуры;
создание и развитие основных элементов финансовой инфраструктуры в части расширения видов предоставляемых грантов и создания венчурных фондов с отечественными инвесторами и инвестирования в передовые зарубежные венчурные фонды.
Для законодательного обеспечения функционирования Национальной инновационной системы разработан и внесен на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона "О государственной поддержке инновационной деятельности", который устанавливает правовые, экономические и организационные основы стимулирования инновационной деятельности в стране и меры ее государственной поддержки.
Реализация Государственной программы "Развитие космической деятельности в Республике Казахстан на 2005-2007 годы", утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 25 января 2005 года N 1513, будет одним из приоритетных направлений реализации Стратегии в части внедрения инноваций в космической отрасли.
В рамках Стратегии будет проводиться работа по внедрению проекта "Создание авиационного и ракетно-космического комплекса "Ишим".
Химическая промышленность
Казахстан для развития химической промышленности обладает крупными запасами минерального сырья - фосфориты, природные соли натрия, калия, бора, фтора, алюминия, кремния.
В 2006-2008 годах развитие химической промышленности будет обеспечено за счет стабильного роста производства конкурентоспособной и экспортоориентированной продукции с высокой добавленной стоимостью для удовлетворения потребностей внутреннего и внешнего рынка. Планируется увеличение выпуска фосфора и его производных (триполифосфата натрия, фосфорных удобрений), хромовых солей.
Стабильные поставки фосфора и фосфоросодержащей продукции в течение 2000-2004 годах, а также систематические маркетинговые исследования, проводимые ТОО "Казфосфат", позволили предприятию занять ранее утерянные рынки Европы и выйти на рынки других государств.
Для повышения конкурентоспособности хромовой продукции АО "АЗХС" будут приняты меры по увеличению объемов производства экспортоориентированной продукции путем освоения новых технологий производства бихромата калия, пигментной окиси хрома, нового поколения дубителей, созданию производств хромовых солей с использованием производственных отходов. В 2006-2008 годы продолжится работа по модернизации и развитию существующих производств, созданию новых импортозамещающих производств по выпуску хлора и каустической соды на ОАО "Каустик" (г. Павлодар), кальцинированной соды на ОАО "Сары-Тас" (г. Каратау), базовой продукции для производства многих видов химической продукции.
Легкая промышленность
В 2006-2008 годы приоритетным направлением является развитие отраслей текстильной и кожевенной промышленности, которые обеспечивают последующие переделы легкой промышленности отечественным сырьем - пряжей, тканями, кожевенными товарами.
В настоящее время на средства АО "Банк Развития Казахстана" уже реализуются такие крупные проекты, как "Заготовка и переработка шерсти" (АО "Казруно", г. Семипалатинск), "Производство пряжи из хлопковолокна" (ТОО "Ютекс", г. Шымкент), первая очередь которого вступила в действие с марта 2005 года, а также "Производство пряжи и тканей шерстяных и хлопковых с добавлением синтетической нити" (ТОО "Нимэкс-Текстиль", г. Усть-Каменогорск). Пополнение оборотных средств за счет кредита Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, который был использован для закупа сырья, позволило ТОО "Костанайская фабрика валяльной обуви" увеличить объем производства.
Увеличение прогнозируется в основном за счет развития швейных и кожевенно-обувных предприятий, а также предприятий по производству хлопчатобумажной ткани. В 2004 году ОАО "Альянс "Русский текстиль" начато строительство текстильной фабрики в Южно-Казахстанской области.
Завершается строительство хлопкопрядильной фабрики СП ТОО "INADA TEXTILE", учредителями которого являются Electron techology development Co. Ltd (Китай), ОАО "Мактаарал" и ОАО "Ак алтын" (Казахстан).
В 2006-2008 годы основной задачей отрасли, решение которой позволит обеспечить производство готовой продукции с высокой добавленной стоимостью является развитие хлопкового кластера.
Деревообрабатывающая и мебельная промышленность
Приоритетным направлением является комплексное восстановление и развитие технологически взаимосвязанных производств, включающих лесное, деревообрабатывающее и мебельное производство.
Принимая во внимание то, что в настоящее время в Казахстане не осуществляется рубка лесов и в связи с этим пополнение запасов сырья на предприятиях затруднено, прорабатывается вопрос создания лесозаготовительных предприятий на территории Российской Федерации.
В мебельной промышленности приоритетным является производство широкого ассортимента мебели конкурентной по качеству и цене.
В республике практически отсутствует собственное производство древесностружечных плит. В последнее время весь ассортимент, используемый как в строительстве, так и в производстве мебели, древесностружечных плит (ДСП) и ДСП ламинированных завозится в республику из Германии, Польши и России. Поэтому для развития мебельной промышленности приняты меры по снижению таможенных пошлин на ввозимые материалы и комплектующие.
С 2004 года начато производство ламинированной ДСП ТОО "Актобеламинат".
Основными путями реализации названных задач станут:
увеличение выпуска импортозамещающей продукции;
создание совместных предприятий по заготовке леса на территории Российской Федерации;
создание предприятий с высокой добавленной стоимостью по выпуску ДСП и ДСП ламинированного;
создание предприятий по производству корпусной и мягкой мебели;
улучшение конкурентной среды для отечественных предприятий путем совершенствования нормативной правовой базы;
организация новых рабочих мест.
Машиностроение

Стратегияға сәйкес инновациялар ұлттық экономиканың бәсекеге қабiлеттiлігін айқындайтын негізгі фактор ретiнде айқындалды. Экономика мен қоғамды одан әрi қарқынды дамыту үшін инновацияларды толыққанды пайдалану мемлекет мақсатты бағытталған инновациялық саясат жүргiзген кезде ғана мүмкiн болады. Осыған байланысты Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 25 сәуiрдегi N 387  қаулысымен Қазақстан Республикасының ұлттық инновациялық жүйесiн қалыптастыру және дамыту жөнiндегi 2005-2015 жылдарға арналған бағдарламасы бекiтiлдi.
2007 жылға дейiн аталған бағдарламада:
ғылыми әлеуетті дамыту, ғылыми-технологиялық дамудың басымдықтарын айқындау; инновациялық бизнес ортаны дамыту, мемлекеттiк ресурстардың шоғырлануын талап ететiн, ядро кластерлердi қалыптастыратын жүйелi инновациялық жобаларды iске асыру;
инновациялық инфрақұрылымның негiзгі элементтерiн құру және дамыту;
берiлетiн гранттардың түрлерiн көбейту бөлiгiнде қаржы инфрақұрылымының негiзгi элементтерiн құру мен дамыту және отандық инвесторлармен венчурлық қорлар құру және алдыңғы қатарлы шетелдiк венчурлық қорларға инвестициялар.
Ұлттық инновациялық жүйенiң жұмыс iстеуiн заңнамалық қамтамасыз ету үшiн елдегі инновациялық қызметті ынталандырудың құқықтық, экономикалық және ұйымдық негіздерiн және оны мемлекеттік қолдау шараларын белгiлейтiн "Инновациялық қызметті мемлекеттiк қолдау туралы" Заңның жобасы әзiрлендi және Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлдi.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2005 жылғы 25 қаңтардағы N 1513  Жарлығымен бекiтiлген "2005-2007 жылдарға арналған Қазақстан Республикасында ғарыш қызметiн дамыту" мемлекеттік бағдарламасын іске асыру ғарыш саласына инновациялар енгiзу бөлiгінде стратегияны іске асырудың басым бағыттарының бірі болып табылады.
Стратегия шеңберінде "Есiл" авиациялық және зымыран-ғарыштық кешенiн құру" жобасы жөніндегі жұмыс жүргiзiледi.
Химия өнеркәсібі
Химия өнеркәсiбiн дамыту үшiн Қазақстанда ірі минералдық шикізат қорлары - фосфориттер, табиғи натрий, калий, бор, фтор, алюминий, кремний тұзы бар.
2006-2008 жылдары химия өнеркәсібін дамыту iшкi және сыртқы рыноктардың қажеттiлiгiн қамтамасыз ету үшін бәсекеге қабiлетті және экспортқа бағдарланған өнімдер өндiрудiң тұрақты өсуі есебiнен қамтамасыз етiледi. Фосфор және оның туындыларын (натрий триполифосфатын, фосфорлы тыңайтқыштар), хром тұздарын шығаруды ұлғайту жоспарланып отыр.
Фосфорды және құрамында фосфоры бар өнiмдердi 2000-2004 жылдар ішiнде тұрақты жеткiзу, сондай-ақ "Казфосфат" ЖШС жүргізген жүйелi маркетингтік зерттеулер бұрын айырылып қалған Еуропаның рыноктарын және басқа да мемлекеттердiң рыноктарына шығуға мүмкiндiк бердi.
Хром өнiмдерiнiң бәсекеге қабiлеттілiгiн арттыру үшiн "АХҚЗ" АҚ калий бихроматын, хромның пигментті қышқылын, малманың жаңа буынын өндiрудiң жаңа технологияларын игеру жолымен экспортқа бағдарланған өнімдер өндiру көлемiн ұлғайту, өндiріс қалдықтарын пайдаланумен хром тұздары өндiрiсiн құру жөнiнде шаралар қабылдайды. 2006-2008 жылдары қазiргі өндiрiстердi жаңарту және дамыту, "Каустик" ААҚ-та (Павлодар қ.) хлор және каустикалық сода, "Сары-Рас" ААҚ-та (Қаратау қ.) кальциленген сода, химиялық өнiмдердiң көптеген түрлерін өндіру үшін базалық өнiмдер шығару жөнiндегi жаңа импорт алмастыратын өндiрiстер құру жөнiндегi жұмыстар жалғасады.
Жеңiл өнеркәсiп
2006-2008 жылдары жеңiл өнеркәсiптi отандық шикiзатпен - иiрiм жiппен, матамен, былғары тауарларымен кейiннен қайта жабдықтауды қамтамасыз ететiн тоқыма және былғары өнеркәсiбi салаларын дамыту басым бағыт болып табылады.
Қазiргi уақыттың өзiнде "Қазақстан Даму Банкi" АҚ қаражатына "Жүндi дайындау және қайта өңдеу" ("ҚазРуно" АҚ, Семей қаласы), бiрiншi кезегi 2005 жылғы наурыздан бастап қолданысқа енген "Мақта талшығынан иiрiм жiп өндiру" ("Ютекс" ЖШС, Шымкент қаласы), сондай-ақ "Синтетикалық жiп қосылған жүн және мақта тоқыма жiп пен маталар өндiру" ("Нимекс-Текстиль" ЖШС, Өскемен қ.) сияқты iрi жобалар iске асырылуда. Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң шикiзат сатып алу үшiн пайдаланылған кредитi есебiнен айналым қаражатын толықтыру "Қостанай киiз-байпақ аяқ киiм фабрикасы" ЖШС-на өндiрiс көлемiн ұлғайтуға мүмкiндiк бердi.
Ұлғаю, негiзiнен, тiгiн және былғары-аяқ киiм кәсiпорындарын, сондай-ақ мақта-мата бұйымдарын өндiру жөнiндегi кәсiпорындарды дамыту есебiнен болжанып отыр. 2004 жылы "Русский текстиль" альянсi" ААҚ Оңтүстiк Қазақстан облысында тоқыма фабрикасын салуды бастады.
Құрылтайшылары Elekctron technology development Со Ltd (Қытай), "Мақтаарал" ААҚ және "Ақ алтын" ААҚ (Қазақстан) болып табылатын "INADA ТЕХТILЕ" ЖШС БК мақта-жiп иiру фабрикасын салу аяқталып келедi. Тоқыма кластерiн жедел дамыту мақсатында Оңтүстiк Қазақстан облысында АЭА құрылады.
2006-2008 жылдары мақта кластерiн дамытуды шешу саланың қосылған құны жоғары дайын өнiм өндiрудi қамтамасыз етуге мүмкiндiк беретiн негiзгi мiндетi болып табылады.
Ағаш өңдеу және жиһаз өнеркәсiбi
Орман, ағаш өңдеу және жиһаз өндiрiсiн қамтитын технологиялық өзара байланысты өндiрiстердi кешендi қалпына келтiру және дамыту басым бағыт болып табылады.
Қазiргi уақытта Қазақстанда ағаш кесiлмейтiнiн назарға ала отырып және осыған кәсiпорындарда шикiзат толтыру қиын, Ресей Федерациясының аумағында ағаш дайындайтын кәсiпорындар құру мәселесi пысықталуда.
Сапасы мен бағасы жағынан бәсекелi жиһаздың кең ассортиментiн шығару жиһаз өнеркәсiбiндегі басымдық болып табылады.
Республиканың өз сүрек жоңқаларынан жасалған плиталар өндiрiсi мүлдем дерлiк жоқ. Соңғы уақыттарды құрылыста, сол сияқты жиһаз, өз сүрек жоңқаларынан жасалған плиталар (СЖП), ламинатталған СЖП өндiрiсiнде пайдаланылатын кең ассортимент Германиядан, Польшадан және Ресейден әкелiнедi. Сондықтан жиһаз өнеркәсiбiн дамыту үшiн әкелiнетiн материалдарға және оның құрамдауыштарына кедендiк баждарды азайту жөніндегі шаралар қабылданды.
2004 жылдан бастап "Ақтөбеламинат" ЖШС ламинатталған СЖП өндiрудi бастады.
Аталған мiндеттердi iске асырудың негiзгі жолдары:
импорт алмастыратын өнiмдер шығаруды ұлғайту;
Ресей Федерациясының аумағында ағаш дайындау жөніндегі бiрлескен кәсiпорындар құру;
СЖП және ламинатталған СЖП шығару жөнiндегi қосылған құны жоғары кәсiпорындар құру;
корпустық және жұмсақ жиһаздар шығару;
нормативтiк құқықтық базаны жетiлдiру жолымен отандық кәсiпорындар үшiн бәсекелi ортаны жақсарту;
жаңа жұмыс орындарын ұйымдастыру болады.
Машина жасау

В 2005 году предусматривается принятие отраслевой Программы развития машиностроительного комплекса Республики Казахстан на 2005-2007 годы.
Основными факторами роста производства в этот период будут:
рост производства нефтепромыслового и нефтеперерабатывающего оборудования и запасных частей к нему за счет увеличения спроса нефтегазодобывающих компаний;
рост спроса на сельскохозяйственную технику на предприятиях аграрного сектора;
рост объемов производства предприятий электротехнического машиностроения (трансформаторов, конденсаторов, аккумуляторов и др.);
рост заказов от горно-металлургических предприятий на производство машин и оборудования;
расширение сервисного потенциала отечественных предприятий машиностроения за счет предоставления сельхозпроизводителям услуг по ремонту и восстановлению сельскохозяйственной техники;
увеличение заказов на освоение новых видов сельскохозяйственной техники на машиностроительных предприятиях, ориентированных на реальные потребности рынка сельскохозяйственной техники;
увеличение реализации дизельных двигателей за счет создания производства двигателей АМЗ-МАН на Костанайском филиале ОАО "Агромашхолдинг" (г. Костанай);
производство автомобилей "Нива" и "SKODA" на заводе ОАО "Азия Авто" (г.Усть-Каменогорск);
рост заказов от металлургических предприятий на оборудование и материалы;
рост объемов производства продукции компаний "LG Электроникс" г. Алматы;
увеличение объемов производства машиностроительными предприятиями для железнодорожной отрасли;
рост объемов производства продукции АО "Усть-Каменогорский конденсаторный завод", АО "Кайнар" (г. Талдыкорган), ТОО "Компания "Казтрансформатор" (г. Алматы), АО "Степногорский подшипниковый завод" (г.Степногорск);
организация автомобильным консорциумом "Казахстан-КАМАЗ" сборки городских автобусов на АО "Кокше" (г. Кокшетау).
Промышленность строительных материалов
Основной задачей промышленности строительных материалов является организация выпуска высококачественных строительных материалов, изделий и конструкций, способных вытеснить аналогичную импортную продукцию на внутреннем рынке и быть конкурентоспособным на мировом рынке.
Основные направления развития отрасли на долгосрочный период предусмотрены в Программе развития промышленности строительных материалов, изделий и конструкций в Республике Казахстан на 2005-2014 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 декабря 2004 года N 1305.
В целях реализации Программы разработан перечень приоритетных инвестиционных проектов для привлечения потенциальных инвесторов в сферу стройиндустрии. Данный перечень предусматривает создание совместных производств по выпуску строительных материалов, в том числе цемента, строительного стекла, кирпича керамического, красок, теплоизоляционного материала, линолеума, сухих строительных смесей, пенобетонных блоков, строительной арматуры.

2005 жылы Қазақстан Республикасының машина жасау кешенiн дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған салалық бағдарламасын қабылдау жоспарланып отыр.
Бұл кезеңде өндiрiстiң негізгі өсу факторлары:
мұнай-газ өндiрушi компаниялар сұранысының артуы есебiнен мұнай өндiрiсiнiң және мұнайды қайта өңдеу жабдықтарын және оған қосалқы бөлшектерiн өндiрудi өсiру;
аграрлық сектор кәсiпорындарында ауыл шаруашылығы техникасына сұраныстың өсуi;
электр-техникалық (трансформаторлар, конденсаторлар, аккумуляторлар және т.б.) машина жасау кәсiпорындарының өндiрiс көлемiн өсiруi;
тау-кен-металлургиялық кәсiпорындардан машиналар мен жабдықтар өндiрiсiне тапсырыстардың өсуi;
ауыл шаруашылығы өнiмдерiн өндiрушiлерге ауыл шаруашылығы техникасын жөндеу және қалпына келтiру жөнiндегi қызметтер көрсету есебiнен отандық машина жасау кәсiпорындарының сервистiк әлеуетiн кеңейту;
ауыл шаруашылығы техникасы рыногының нақты қажеттiлiктерiне бағдарланған машина жасау кәсiпорындарында ауыл шаруашылығы техникасының жаңа түрлерiн игеруге тапсырыстарды ұлғайту;
"Агромашхолдинг" ААҚ-тың (Қостанай қ.) Қостанай филиалында АМЗ-МАН қозғалтқыштары өндiрiсiн құруы есебiнен дизельдi қозғалтқыштарды өткiзудi ұлғайту;
"Азия Авто" ААҚ зауытында (Өскемен қ.) "Нива" және "SKODA" автомобильдерiн шығару;
металлургиялық кәсіпорындардан жабдықтар мен материалдарға тапсырыстардың өсуі;
Алматы қаласында "LG Электроникс" компаниясының өнiмдерiн өндiру көлемiн өсiру;
машина жасау кәсiпорындарының темiр жол саласы үшiн өндiрiс көлемiн ұлғайту;
"Өскемен конденсатор зауыты" ААҚ, "Қайнар" АҚ (Талдықорған қаласы), "Қазтрансформатор" компаниясы" ЖШС (Алматы қаласы), "Степногорск подшипник зауыты" АҚ (Степногорск қ.) өнiмдерiн өндiру көлемін өсiру;
"Қазақстан-КАМАЗ" автомобиль консорциумының "Көкше" АҚ-та (Көкшетау қаласы) қалалық автобустар жинауды ұйымдастыруы болады.
Құрылыс материалдары өнеркәсiбі
Құрылыс материалдары өнеркәсiбiнiң негізгі мiндетi iшкi рыноктағы осындай импорттық өнiмдi ығыстырып шығара алатын және әлемдiк рынокта бәсекеге қабiлеттi болатын жоғары сапалы құрылыс материалдарын, бұйымдары мен құрастырмаларын шығаруды ұйымдастыру болып табылады.
Саланы дамытудың ұзақ мерзiмдi кезеңге арналған негізгі бағыттары Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2004 жылғы 13 желтоқсандағы N 1305  қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында құрылыс материалдары, бұйымдары мен құрастырмалары өнеркәсібін дамытудың 2005-2014 жылдарға арналған бағдарламасында көзделген.
Бағдарламаны iске асыру мақсатында құрылыс индустриясы саласына әлеуетті инвесторларды тарту үшiн басым инвестициялық жобалар тiзбесi әзiрлендi. Аталған тiзбеде құрылыс материалдарын, оның iшiнде цемент, құрылыстық шыны, керамикалық кiрпiш, сырлар, жылу оқшаулағыш материал, линолеум, құрғақ құрылыс қоспаларын, көбiкбетон блоктарын, құрылыс арматураларын шығару жөніндегі бiрлескен өндiрiстер құру көзделедi.

Параграф 3. Агропродовольственная политика
В 2006-2008 годах основным направлением развития агропромышленного комплекса Казахстана будет обеспечение устойчивого развития аграрного сектора на основе его индустриализации, методов кластерного развития в сфере производства и переработки сельскохозяйственного сырья.
В 2005 году одобрена Концепция устойчивого развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2006-2010 годы.
Концепцией предусматривается решение следующих задач:
повышение производительности и конкурентоспособности продукции АПК на внутренних и внешних рынках посредством модернизации технологий агропроизводства и переработки сельскохозяйственного сырья, внедрения научных достижений и инновационных разработок, развития региональных специализированных кластеров в отраслях пищевой промышленности, виноградарстве-виноделии;
формирование казахстанского брэнда сельскохозяйственной продукции путем реализации комплекса мер по повышению качества животноводческого сырья, производству экологически чистой продукции растениеводства и животноводства, массовому внедрению международных стандартов качества и безопасности сельскохозяйственного сырья и пищевой продукции;
развитие эффективных механизмов торгово-закупочной деятельности в АПК, оптимизирующих ценообразование на сельскохозяйственную продукцию, обеспечивающих стабильность внутренних продовольственных рынков и расширение объемов продаж на внешних рынках;
внедрение информационно-маркетинговой службы по обеспечению сельскохозтоваропроизводителей аналитическим материалом и информацией;
стимулирование объединения мелких сельхозтоваропроизводителей в средние и крупные сельхозформирования через расширение льготного кредитования на приобретение основных и оборотных средств и приоритетности предоставления им мер господдержки, а также реализацию систем экономических и организационных мер.
В целях обеспечения продовольственной безопасности и создания условий для повышения конкурентоспособности агропромышленного комплекса, а также для создания условий для комплексного развития сельских территорий и нормального жизнеобеспечения сельского населения с национальным стандартом качества жизни принят Закон Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий в Республики Казахстан".
Параграф 4. Развитие транспорта и связи
Развитие транспорта
В 2006-2008 годы основными целями транспортно-коммуникационного комплекса Республики Казахстан будут развитие транзитных коридоров, обеспечивающих выход на внешние рынки и формирование рациональной сети коммуникаций, улучшение технического состояния существующих железных и автомобильных дорог, водных путей, портов, аэропортов, аэронавигационных комплексов, развитие отечественной производственной и ремонтной базы подвижного состава.
В предстоящем трехлетнем периоде основными задачами транспортно-коммуникационного комплекса являются:
реализация отраслевых программ развития;
повышение эффективности управления государственным имуществом;
модернизация и обновление основных средств, реконструкция и строительство объектов инфраструктуры;
развитие транзитного потенциала республики;
создание национального морского торгового и вспомогательного флота;
создание кластеров транспортно-логистических услуг.
Развитие автомобильных дорог
В 2006-2008 годы в целях развития транзитного потенциала республики планируется реализовать крупные проекты по реконструкции автомобильных дорог:
"Актау-Атырау"; "Астана-Костанай-Челябинск"; "Алматы-Караганды-Астана-Петропавловск" на участке "Астана-Петропавловск-граница Российской Федерации"; "Самара-Шымкент" на участках "граница Российской Федерации-Уральск-Актобе"; "Карабутак-Иргиз-граница Кызылординской области" и "граница Актюбинской области - Аральск-Кызылорда-Туркестан-
Шымкент" (выборочно); "Омск-Павлодар-Майкапчагай" (выборочно); "Хоргос- Алматы-
Кордай-Тараз-Шымкент-граница Узбекистана" на участке "Кордай-Тараз-Шымкент-граница Узбекистана", "Ушарал-Достык" (выборочно); "Кызылорда-Жезказган-Павлодар-Успенка-граница Российской Федерации" (выборочно).

Параграф 3. Аграрлық азық-түлiк саясаты
2005-2008 жылдары Қазақстанның аграрлық өнеркәсіптік кешенін дамытудың негiзгi бағыты аграрлық секторды индустрияландыру, ауыл шаруашылығы шикiзатын өндіру және қайта өңдеу саласындағы кластерлік даму әдiстерi негізiнде оны тұрақты дамытуды қамтамасыз ету болады.
2005 жылы Қазақстан Республикасының агроөнеркәсiптiк кешенiн тұрақты дамытудың 2006-2010 жылдарға арналған  тұжырымдамасы мақұлданды.
Тұжырымдамада мынадай мiндеттердi шешу:
аграрлық өндiрiс пен ауыл шаруашылығы шикiзатын қайта өңдеу технологияларын жаңғырту, ғылыми жетiстiктер мен инновациялық әзiрлемелердi енгізу, тамақ өнеркәсiбi, жүзiм шаруашылығы-шарап жасау салаларында мамандандырылған өңiрлiк кластерлердi дамыту арқылы iшкi және сыртқы рыноктардағы АӨК өнiмдерiнiң өнiмдiлігін және бәсекеге қабiлеттiлігін арттыру;
мал шаруашылығы шикiзатының сапасын арттыру, өсiмдiк шаруашылығы мен мал шаруашылығының экологиялық таза өнiмдерiн өндiру, ауыл шаруашылығы шикiзаты мен тағам өнiмдерiнiң сапасы мен қауiпсiздiгiнiң халықаралық стандарттарын жаппай енгiзу жөнiндегi кешендi шараларды iске асыру жолымен ауыл шаруашылығы өнiмдерiнiң қазақстандық брэндiн қалыптастыру;
ауыл шаруашылығы өнiмiне баға белгілеудi оңтайландыратын, iшкi азық-түлiк рыноктарындағы тұрақтылықты және сыртқы рыноктардағы сату көлемiн кеңейтудi қамтамасыз ететiн АӨК сауда-сатып алу қызметiнiң тиiмдi тетiктерiн дамыту;
ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлердi талдамалық материалмен және ақпаратпен қамтамасыз ету жөнiндегi ақпараттық-маркетингтік қызметтi енгізу;
негізгі және айналым құралдарын сатып алуға жеңiлдiктi кредит берудi және оларға мемлекеттiк қолдау шараларын көрсетудiң басымдылығын кеңейту, сондай-ақ экономикалық және ұйымдық шаралар жүйесiн iске асыру арқылы ұсақ ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлердi орта және iрi ауыл шаруашылығы құралымдарына бiрiктiрудi ынталандыру көзделедi.
Азық-түлiктiк қауiпсiздiктi қамтамасыз ету және агроөнеркәсiптiк кешеннiң бәсекеге қабiлеттілiгiн арттыру үшiн жағдайлар жасау мақсатында, сондай-ақ ауылдық аумақтарды кешендi дамыту және ауыл тұрғындарын ұлттық стандарттағы өмiр сапасы бар қалыпты өмiрмен қамтамасыз ету үшiн "Агроөнеркәсiп кешенi мен ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттiк реттеу туралы" Қазақстан Республикасының  Заңы қабылданды.
Параграф 4. Көлiктi және байланысты дамыту
Көлiктi дамыту
2006-2008 жылдары Қазақстан Республикасының көлiктiк-коммуникациялық кешенiнiң негізгі мақсаттары сыртқы рыноктарға шығуды және коммуникацияның оңтайлы желiсiн қалыптастыруды қамтамасыз ететiн транзиттiк дәлiздердi дамыту, қолданыстағы темiр жолдардың және автомобиль жолдарының, су жолдарының, порттардың, әуежайлардың, аэронавигациялық кешендердiң техникалық жағдайын жақсарту, жылжымалы құрамның отандық өндiрiстiк және жөндеу базасын дамыту болып табылады.
Көлiктiк-коммуникациялық кешеннiң алдағы үш жылдық кезеңдегi негiзгi мiндеттерi:
салалық даму бағдарламаларын iске асыру;
мемлекеттiк мүлiктi басқарудың тиiмділiгiн арттыру;
негiзгi құралдарды жаңғырту және жаңарту, инфрақұрылым объектілерiн қайта жаңарту және салу;
республиканың транзиттiк әлеуетiн дамыту;
ұлттық теңiз сауда және көмекшi флотты құру;
көлiк-логистикалық қызметтер кластерiн құру болып табылады.
Автомобиль жолдарын дамыту
Республиканың транзиттiк әлеуетiн дамыту мақсатында 2006-2008 жылдары:
"Астана - Петропавл - Ресей Федерациясының шекарасы" учаскесiндегi "Ақтау - Атырау", "Астана - Қостанай - Челябi", "Алматы - Қарағанды - Астана - Петропавл"; "Ресей Федерациясының шекарасы - Орал - Ақтөбе", "Қарабұтақ - Ырғыз - Қызылорда облысының шекарасы" және "Ақтөбе облысының шекарасы - Арал - Қызылорда - Түркiстан - Шымкент" (iрiктелiп алынады) учаскелерiндегi "Самара - Шымкент", "Омбы - Павлодар - Майқапшағай" (iрiктелiп алынады), "Қордай - Тараз - Шымкент - Өзбекстан шекарасы", "Үшарал - Достық" (iрiктелiп алынады), "Қызылорда - Жезқазған - Павлодар - Успен - Ресей Федерациясының шекарасы" (iрiктелiп алынады) автомобиль жолдарын қайта жаңарту жөнiндегi iрi жобаларды iске асыру жоспарлануда.

В 2005 году планируется завершить реабилитацию автодороги "Алматы-Бишкек", в 2006 году - автодорог и Западного Казахстана.
В планируемый период будут продолжены работы по:
проведению капитального, среднего и текущего ремонта, а также содержанию и озеленению автомобильных дорог республиканского значения.
В 2006-2008 годы приоритетным направлением останется развитие международных автомобильных перевозок путем заключения соответствующих межправительственных и межведомственных соглашений, присоединения к международным конвенциям и соглашениям (Таможенное соглашение "Карнет де Пассаж", страхование ответственности владельцев автотранспортных средств "Зеленая карта").
Продолжатся работы по созданию условий для ускоренного обновления подвижного состава - экономическое стимулирование снижением налогового бремени и таможенных пошлин на отдельные автотранспортные средства, по совершенствованию нормативной правовой базы отрасли в области технических требований к автотранспортным средствам, безопасности движения, охраны труда работников автомобильного транспорта и окружающей среды.
Предусматривается дальнейшее обновление парка подвижного состава АО "Казавтотранс" путем лизинга автотранспортных средств
Развитие железнодорожного транспорта
В 2006 году завершится реализация Программы реструктуризации железнодорожного транспорта на 2004-2006 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 февраля 2004 года N 145, что обеспечит отделение конкурентного сектора железнодорожного транспорта от естественно-монопольных услуг магистральной сети.
В предстоящий период продолжится дальнейшее развитие инфраструктуры железнодорожного транспорта. Планируется реализация следующих проектов:
строительство новой железнодорожной линии "Шар-Усть-Каменогорск" протяженностью 149,6 км по схеме ВОТ (строительство - эксплуатация - передача);
строительство новой железнодорожной линии "Бейнеу-Саксаульская" протяженностью 528,7 км;
обновление локомотивного и вагонного парка, создание отечественной базы заводского ремонта, локомотиво- и вагоностроения и новых импортозамещающих производств для последующего восстановления и обновления подвижного состава.
В целях перехода на современные технологии перевозок продолжится техническое перевооружение железных дорог, внедрение современных систем управления перевозочным процессом, развитие новых ресурсосберегающих технологий.
Продолжится работа по субсидированию убытков перевозчиков, связанных с осуществлением пассажирских перевозок по социально значимым маршрутам, а также по обновлению парка пассажирских вагонов.
Развитие водного транспорта

2005 жылы "Алматы - Бiшкек" автожолын, 2006 жылы Батыс Қазақстанның автожолдарын оңалтуды аяқтау жоспарланып отыр.
Жоспарланып отырған кезеңде:
республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын күрделi, орташа және ағымдағы жөндеу, сондай-ақ ұстау және көгалдандыру жөнiндегi жұмыстар жалғасады.
2006-2008 жылдары тиiстi үкiмет аралық және ведомствоаралық келiсiмдер жасау арқылы халықаралық автомобиль жолдарын дамыту, халықаралық конвенциялар мен келiсiмдерге ("Карнет де Пассаж" кедендiк келiсiм, "Жасыл карта" автокөлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн сақтандыру) қосылу басым бағыттар болып қалады.
Жекелеген автокөлiк құралдарына салық жүктемелерiн және кеден баждарын азайтумен экономикалық ынталандыру - жылжымалы составты жаңартуды жеделдету үшiн жағдайлар жасау, автокөлiк құралдарына қойылатын техникалық талаптар, жол қозғалысы, автомобиль көлiгi жұмыскерлерiнiң еңбегiн қорғау және қоршаған ортаны қорғау саласындағы саланың нормативтiк құқықтық базасын жетiлдiру жөнiндегi жұмыстар жалғасады.
Автокөлiк құралдарын лизингтеу жолымен "ҚазАвтоКөлiк" АҚ-тың жылжымалы құрамды паркiн одан әрi жаңарту көзделiп отыр.
Темiр жол көлiгiн дамыту
2006 жылы Темiр жол көлiгiн қайта құрылымдаудың 2004-2006 жылдарға арналған бағдарламасын iске асыру аяқталады, бұл магистралдық желiнiң табиғи-монополиялық қызметтерiнен темiр жол көлiгiнiң бәсекелi секторының бөлiнуiн қамтамасыз етедi.
Алдағы кезеңде темiр жол көлiгiнiң инфрақұрылымын одан әрi дамыту жалғасады. Мынадай жобаларды iске асыру:
КДҰ схемасы бойынша (салу - пайдалану - беру) ұзындығы 149,6 км. "Шар - Өскемен" жаңа темiр жол желiсiн салу;
ұзындығы 528,7 км. жаңа "Бейнеу - Сексеуiл" темiр жол желiсiн салу;
локомотив және вагон паркiн жаңарту, зауыттық жөндеудiң, локомотив және вагон жасаудың отандық базасын және жылжымалы құрамды кейiннен қалпына келтiру әрi жаңарту үшiн импорт ауыстыратын жаңа өндiрiстердi құру жоспарлануда.
Тасымалдаудың қазiргі заманғы технологияларына көшу мақсатында темiр жолдарды техникалық қайта жарақтандыру, тасымалдау процесiн басқарудың қазiргі заманғы жүйелерiн енгiзу, ресурс үнемдейтiн жаңа технологияларды дамыту жалғасады.
Тасымалдаушылардың әлеуметтiк маңызы бар бағыттар бойынша жолаушылар тасымалдауды жүзеге асырумен байланысты шығындарын субсидиялау жөніндегі, сондай-ақ жолаушылар вагондарының паркiн жаңарту жөнiндегi жұмыс жалғасатын болады.
Су көлігін дамыту

В 2006-2008 годы будут продолжены работы по развитию производственных и перевалочных мощностей портов Актау и Баутино до уровня, обеспечивающего прогнозируемый рост перевалки грузов, создание Системы управления движением судов в Тупкараганском заливе Мангистауской области.
В рамках Программы создания национального торгового флота на 2004-2006 годы планируется создание танкерного и сухогрузного флотов, осуществление международных перевозок грузов из порта Актау судами под казахстанским флагом, развитие инфраструктуры порта Курык. Прогнозируется, что к концу 2006 года морской торговый флот республики будет насчитывать до 10 судов.
В целях дальнейшего развития речного транспорта в 2006-2008 годах приоритетными направлениями останутся:
проведение работ по обновлению государственного технического речного флота;
доведение технических параметров рек Иртыш и Урал на всем протяжении по территории Республики Казахстан до значений, исключающих возникновение рисков и задержек речных судов в ходе навигации;
включение речного транспорта Прикаспийских регионов Казахстана в работу международного транзитного коридора Север-Юг.
Развитие воздушного транспорта
Развитие отрасли гражданской авиации будет осуществляться в соответствии с разрабатываемой Программой на 2006-2008 годы.
Основной целью этой Программы является создание эффективной, конкурентоспособной, отвечающей международным требованиям авиатранспортной системы государства для удовлетворения нарастающей потребности граждан в качественных авиационных услугах.
В рамках ее реализации предусмотрены реконструкция международного аэропорта города Актау, аэровокзала международного аэропорта в городе Актобе, а также реконструкция взлетно-посадочной полосы и аэровокзала аэропортов городов Шымкент и Павлодар.
Для дальнейшего обновления авиационной техники и наземных средств обслуживания предполагается приобретение современных воздушных судов и аэронавигационного оборудования. Продолжится подготовка аэронавигационного комплекса страны к внедрению спутниковой системы навигации, наблюдения/управления воздушным движением.
На базе модернизированных аэропортовых комплексов в городах Астана, Алматы и Атырау будут проводиться мероприятия по расширению воздушного сообщения.
Для осуществления социально значимых рейсов необходимо продолжить субсидирование регулярных внутренних авиаперевозок.
Продолжится реализация комплекса мер по обновлению самолетного парка гражданской авиации для расширения сферы услуг и завоевания новых рынков.
Развитие телекоммуникаций и связи

2006-2008 жылдары Ақтау және Баутино порттарының өндiрiстiк және ауыстырып тиеу қуаттарын жүктердi ауыстырып тиеудiң болжамды өсуiн қамтамасыз ететiн деңгейге дейiн дамыту жөнiндегi жұмыстар, Маңғыстау облысының Түпқараған шығанағында Кемелердiң қозғалысын басқару жүйесiн құру аяқталады.
Ұлттық теңiз сауда флотын құрудың 2004-2006 жылдарға арналған бағдарламасы шеңберiнде танкерлiк және құрғақ жүк флоттарын құру, жүктердi Ақтау портынан қазақстандық туы бар кемелермен халықаралық тасымалдауды жүзеге асыру, Құрық портының инфрақұрылымын дамыту жоспарланып отыр. 2006 жылдың соңына қарай республиканың теңiз сауда флотында 10 кемеге дейiн болады деп болжанып отыр.
Өзен көлiгiн одан әрi дамыту мақсатында 2006-2008 жылдары:
мемлекеттiк техникалық өзен флотын жаңарту жөнiндегi жұмыстарды жүргізу;
Қазақстан Республикасының бүкiл аумағы бойында Ертiс және Орал өзендерiнiң техникалық көрсеткiштерiн навигация барысында тәуекелдердiң туындауын және өзен кемелерiнiң кiдiруiн болдырмайтын деңгейге дейiн жеткiзу;
Қазақстанның Каспий маңы өңiрлерiнiң өзен көлiн Солтүстiк-Оңтүстік халықаралық транзиттiк дәлiздiң жұмысына қосу басым бағыттар болып қалады.
Әуе көлiгін дамыту
Азаматтық авиация саласын дамыту әзiрленетiн 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламаға сәйкес жүзеге асырылады.
Бұл Бағдарламаның негізгі мақсаты азаматтардың сапалы авиациялық қызметтерге өсіп келе жатқан қажеттілігін қанағаттандыру үшін мемлекеттің тиiмдi, бәсекеге қабiлетті, халықаралық талаптарға сай келетін авиакөлік жүйесiн құру болып табылады.
Оны iске асыру шеңберiнде Ақтау қаласының халықаралық әуежайын, Ақтөбе қаласындағы халықаралық әуежай аэровокзалын қайта жаңарту, сондай-ақ Шымкент және Павлодар қалалары әуежайларының ұшу-қону алаңы мен аэровокзалын қайта жаңарту көзделген.
Авиациялық техника мен жер үсті қызмет көрсету құралдарын одан әрi жаңарту үшін қазiргi заманғы әуе кемелерiн және аэронавигациялық жабдықтарды сатып алу көзделіп отыр. Елдiң азронавигациялық кешенін навигацияның, әуе қозғалысын қадағалау/басқарудың спутниктік жүйесiн енгізуге дайындау жалғасады.
Астана, Алматы және Атырау қалаларындағы жаңғыртылған әуежай кешендерi базасында әуе қатынастарын кеңейту жөніндегі iс-шаралар жүргізіледі.
Әлеуметтік маңызды рейстердi жүзеге асыру үшін жүйелi iшкi әуе тасымалдарын субсидиялауды жалғастыру қажет.
Қызметтер аясын кеңейту және жаңа рыноктарды жаулап алу үшiн азаматтық авиацияның ұшақ паркiн жаңарту жөніндегі кешендi шараларды iске асыру жалғасады.
Телекоммуникациялар мен байланысты дамыту

В рамках Государственной программы формирования "электронного правительства" в Республике Казахстан на 2005-2007 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 10 ноября 2004 года N 1471, (далее - Государственная программа) к концу 2007 года будут созданы базовые компоненты "электронного правительства", к которым относятся правительственный портал и шлюз, "платежный шлюз", национальная идентификационная система, единая транспортная среда государственных органов, системообразующие базы данных. Одним из направлений Государственной программы является формирование и развитие электронных услуг государственных органов и обеспечение доступа к ним, а также организация работ по ликвидации информационного неравенства и повышению уровня образования в сфере информационно-коммуникационных технологий.
Планируется завершение строительства Национальной информационной супермагистрали, которая обеспечит развитие рынка телекоммуникаций в республике на основе предоставления высококачественных цифровых каналов связи, транспортной среды, а также позволит обеспечить национальную конкурентоспособность на мировом телекоммуникационном рынке.
В декабре 2005 года планируется запуск национального спутника связи и вещания "KAZSAT". С появлением спутника будет осуществлен переход существующих операторов спутниковой связи на "KAZSAT", что будет способствовать информационной безопасности и динамичному развитию услуг спутниковой связи в республике.
Услуги национального геостационарного спутника связи и вещания станут значительно дешевле тарифов, существующих в настоящее время. Кроме предоставления в аренду спутниковых каналов связи отечественным операторам связи, планируется предоставлять в аренду каналы спутниковой связи и операторам стран СНГ.
Продолжится развитие почтово-сберегательной системы, направленное на повышение уровня технического обустройства региональной инфраструктуры, особенно в сельской местности, и расширение спектра услуг за счет внедрения современных банковских продуктов и Интернет-ориентированных услуг. Будут организованы пункты коллективного доступа к системе "электронное правительство" и информационным ресурсам Интернет для населения и субъектов реального сектора экономики, создана собственная сеть банкоматов и POS-терминалов для обслуживания почтовой платежной карточки на базе отделений почтовой связи на уровне городов и районов будут открыты трансфер-агентские пункты по регистрации сделок с ценными бумагами для юридических и физических лиц.

Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2004 жылғы 10 қарашадағы N 1471  Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында "электрондық үкiмет" қалыптастырудың 2005-2007 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі - Мемлекеттік бағдарлама) шеңберінде 2007 жылдың аяғына қарай "электрондық үкiметтің" базалық құрамдас бөлiктері құрылатын болады, оған үкiметтiң порталы мен шлюзi, "төлем шлюзi", ұлттық сәйкестендiру жүйесi, мемлекеттiк органдардың бiрыңғай көліктік ортасы, жүйеқұраушы деректер базасы жатады. Бұл Мемлекеттiк бағдарлама бағыттарының бiрi мемлекеттiк органдардың электрондық қызметтерiн қалыптастыру мен дамыту және оған қолжетiмдiлiктi қамтамасыз ету, сондай-ақ ақпараттық теңсiздiктi жою және ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы бiлiм деңгейiн көтеру жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру болып табылады.
Ұлттық ақпараттық супермагистраль салуды аяқтау жоспарланып отыр, ол байланыстың, көлiктiк ортаның жоғары сапалы цифрлы арналарын ұсыну негізiнде республикада телекоммуникациялар рыногын дамытуды қамтамасыз етедi, сондай-ақ әлемдiк телекоммуникация рыногында ұлттық бәсекеге қабiлеттілiктi қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi.
"KAZSAT" байланыс және хабар таратудың ұлттық спутнигін 2005 жылғы желтоқсанда ұшыру жоспарланып отыр. Спутниктiң пайда болуымен қазiргi спутниктiк байланыс операторларының "KAZSAT-қа" көшуi жүзеге асырылады, бұл республикада ақпарат қауiпсiздігіне және спутниктік байланыс қызметтерiнiң қарқынды дамуына ықпал етедi.
Байланыс және хабар таратудың ұлттық геостационарлық спутнигiнiң қызметтерi қазiргi уақыттағы тарифтерден едәуiр төмен болады.
Спутниктiк байланыс арналарын жалға отандық байланыс операторларына беруден басқа спутниктiк байланыс арналарын ТМД елдерiнiң операторларына жалға беру жоспарланып отыр.
Өңiрлiк, әсiресе ауылдық жерлердегi инфрақұрылымды техникалық жайластырудың деңгейiн арттыруға және қазiргі заманғы банктiк өнiмдер мен Интернетке бағдарланған қызметтердi енгізу есебiнен қызметтер аясын кеңейтуге бағытталған почта-жинақ жүйесiн дамыту жалғасады. Халық пен экономиканың нақты секторының субъектiлерi үшiн "электронды үкiмет" жүйесiне және Интернеттiң ақпараттық ресурстарына ұжымдық қол жеткiзу пункттерi ұйымдастырылады, почта төлем карточкаларына қызмет көрсету үшiн жеке банкомат желiсi мен POS-терминалдар құрылады, қалалар мен аудандар деңгейiнде почта байланысы бөлiмшелерi базасында заңды және жеке тұлғалар үшiн бағалы қағаздармен жасалатын мәмiлелердi тiркеу жөніндегі трансфер-агенттiк пункттер ашылады.

10. Развитие природного капитала
Параграф 1. Развитие горнодобывающего комплекса
и использование его ресурсов
Горно-металлургический комплекс (далее - ГМК) является одной из базовых отраслей экономики и оказывает существенное влияние на формирование макроэкономических показателей республики. С целью восполнения минерально-сырьевой базы разрабатывается Программа геолого-разведочных работ, реализация которой обеспечит значительный прирост минерально-сырьевой базы республики. Важным направлением в развитии сырьевой базы республики является вскрытие нижних горизонтов действующих месторождений, что будет способствовать увеличению в 2006-2008 годах добычи металлургических руд.
На предприятиях ГМК осуществляется и добыча, и переработка нерудного металлургического сырья, вторичная обработка металлов, производство огнеупоров, метизов, труб и т.д. определены перспективы создания новых производств продукции с высокой добавленной стоимостью. Особо актуальным является создание новых материалов, в частности сортовых металлических изделий.
В черной металлургии наибольший объем производства промышленной продукции приходится на АО "Миттал Стилл Темиртау", однако значительного роста объемов производства на 2006-2008 годы по прокату черных металлов не ожидается, в связи с жесткой конкуренцией на рынке черных металлов. На предприятии планируется завершение второй линии непрерывной разливки стали, суммарной производительностью 5,2 млн. тонн в год. Кроме этого в 2007 году АО "Миттал Стилл Темиртау" планирует завершить строительство трубного завода в городе Актау, мощностью первого модуля - 60 тыс. тонн в год.
В республике имеются мощности по переработке низкосортного сырья, которым является лом цветных металлов и сплавов на основе меди, крупным переработчиком которых является корпорация "Казахмыс" и ТОО "Кастинг". Кроме того, на ТОО "Кастинг" перспективным планом развития предусмотрено строительство двух очередей сталеплавильного и прокатного производства. Запущено производство жидкой стали и подката. Выпускается подкат в виде блюмов.
АО "ССГПО" является основным производителем товарной железной руды и железорудных окатышей в республике. Предприятие основную часть своей продукции (более 70 %) поставляет на металлургические заводы России. Для сохранения высокой конкурентоспособности продукции на рынке железорудного сырья объединением разработаны мероприятия по совершенствованию технологии и повышению качества выпускаемой продукции. Увеличение объемов производства зависит от рынка сбыта и в первую очередь в Россию.
На Актюбинском заводе ферросплавов впервые в Казахстане осваивается технология производства рутил-циркониевых концентратов из руд Шокашского месторождения.
На филиале "Аксуский завод ферросплавов" ТНК "Казхром" переведены печи с выплавки низкосортных марок ферросилиция на выплавку высококачественного углеродистого феррохрома, усовершенствована схема разливки, разделки и фракционирования металла.
ОАО "УКТМК" создана собственная сырьевая база путем ввода рудника на месторождении Сатпаевское по выпуску ильменитовых концентратов.
Нефтехимическая промышленность

10. Табиғи капиталды дамыту
Параграф 1. Тау-кен өндіру кешенiн дамыту және оның ресурстарын пайдалану
Тау-кен-металлургия кешенi (бұдан әрi - TMК) экономиканың базалық салаларының бiрi болып табылады және республиканың макроэкономикалық көрсеткiштерiн қалыптастыруға айтарлықтай ықпал етедi. Минерал-шикiзат базасын толықтыру мақсатында Геологиялық барлау жұмыстарының бағдарламасы әзiрленедi, оны iске асыру республиканың минерал-шикiзат базасының едәуiр өсуiн қамтамасыз етедi. Қазiргi кен орындарының төменгi көкжиектерiн ашу республиканың шикiзат базасын дамытудағы маңызды бағыт болып табылады, бұл 2006-2008 жылдары металлургиялық руда өндiрудi ұлғайтуға ықпал етедi.
ТМК кәсiпорындарында рудалық емес металлургиялық шикiзатты өндiру және қайта өңдеу, металдарды қайталама өңдеу, отқа төзiмдi заттарды, металл бұйымдарды, құбырларды және т.б. өндiру жүзеге асырылады, қосылған құны жоғары өнiмдердiң жаңа өндiрiстерiн құру перспективалары айқындалды. Жаңа материалдарды, атап айтқанда сортты металл бұйымдарын жасау аса өзектi болып табылады.
Қара металлургияда өнеркәсiптiк өнiм өндiру көлемiнiң басым бөлiгi "Миттал Стилл Темiртау" АҚ-қа тиесiлі, алайда қара металдар рыногындағы қатаң бәсекеге байланысты 2006-2008 жылдары қара металдар илегi бойынша өндiрiс көлемiнiң айтарлықтай өсуi күтiлмейдi. Кәсiпорында жиынтық өнiмдiлiгi жылына 5,2 млн. тонна болатын үздiксiз болат құюдың екiншi желiсiн аяқтау жоспарланып отыр. Бұдан басқа, 2007 жылы "Миттал Стилл Темiртау" АҚ Ақтау қаласында бiрiншi модулдi қуаты жылына 60 мың тонна болатын құбыр зауытын салуды аяқтауды жоспарлап отыр.
Республикада түстi металл сынықтары мен мыс негiзiндегi қорытпалар сияқты төменгі сортты шикiзатты қайта өңдеу қуаттары бар, олардың iрi қайта өңдеушiсi "Қазақмыс" корпорациясы мен "Кастинг" ЖШС болып табылады. Бұдан басқа, "Кастинг" ЖШС перспективалы даму жоспарында болат балқыту және илек өндiрiсiнiң екi кезегiн салу көзделген. Сұйық болат және подкат өндiрiсi iске қосылды. Блюмдер түрiндегi подкат шығарылады.
"ССТКӨБ" АҚ республикадағы тауарлық темiр рудасы мен темiр рудалы шекемтастарды негiзгi өндiрушi болып табылады. Кәсiпорын өз өнiмiнiң негiзгi бөлiгiн (70%-дан астам) Ресейдiң металлургия зауыттарына жеткiзедi. Темiр рудасы шикiзаты рыногында өнiмнiң жоғары бәсекеге қабiлеттілігiн сақтау үшiн бiрлестiк шығарылатын өнiм технологиясын жетiлдiру және сапасын арттыру жөнiндегi iс-шараларды әзiрледi. Өндiрiс көлемiнiң ұлғаюы өткiзу бiрiншi кезекте Ресейге өткiзу рыногына тәуелдi.
Қазақстанда тұңғыш рет Ақтөбе ферроқорытпа зауытында Шоқаш кен орны рудаларынан рутил-цирконийлi концентраттар өндiру технологиясы игерiлуде.
"Қазхром" ТҰК "Ақсу ферроқорытпа зауыты" филиалында пештер ферросилицийдiң төменгi сортты маркасын балқытудан жоғары сапалы көмiртектi феррохромды балқытуға көшiрiлдi, құю, металды бөлу және жiктеу схемасы жетілдiрiлдi.
"ӨТМК" ААҚ Сәтпаев кен орнындағы ильмениттiк концентраттарды шығару жөнiндегі кенiштi iске қосу жолымен өзiнiң шикiзат базасын құрды.
Мұнай-химия өнеркәсiбі

В рамках Программы развития нефтехимической промышленности Республики Казахстан на 2004-2010 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 января 2004 года N 101, сформированы базовые условия для строительства и развития нефтехимических производств в Республике Казахстан.
Одним из наиболее оптимальных источников сырья для создания планируемых нефтехимических производств по производству базовой нефтехимической продукции может стать газ ТОО "Тенгизшевройл". В последующем для нефтехимических производств основными источниками сырья станут газы месторождений Кашагана и Карачаганака.
Поэтому на первом этапе планируется разработка и реализация инвестиционного проекта по строительству газоперерабатывающего завода.
Потребности в нефтехимической продукции международного рынка в региональном аспекте показывают, что для Казахстана наиболее экономически выгодным будем создание нефтехимических производств по выпуску базовой нефтехимической продукции порядка пятнадцати номенклатурных видов, в том числе полиэтилена различной плотности, полипропилена различных марок, бензола, этиленгликоля и этил-бензола, полистирола, метанола и другой нефтехимической продукции.
Нефтяная промышленность
Характерной особенностью развития нефтегазового сектора экономики республики в сфере недропользования является прогрессивно возрастающая динамика добычи нефти по республике в целом.
Увеличение добычи нефти будет обеспечено вводом в разработку ресурсов углеводородов, вовлекаемых в настоящее время в промышленную эксплуатацию нефтедобывающими компаниями.
Будет продолжена работа по реконструкции Атырауского нефтеперерабатывающего завода (далее - Проект).
После завершения Проекта в 2006 году и начала коммерческого освоения на Кашагане, прогнозируется загрузка отечественных НПЗ в объемах, позволяющих полностью покрыть потребности республики в основных видах нефтепродуктов. Реконструкция Атырауского НПЗ позволит увеличить производство светлых нефтепродуктов на 35 %.
Перспективы развития экспорта нефти определяются транспортными возможностями и, в первую очередь, возможностями трубопроводной инфраструктуры. В настоящее время протяженность магистральных трубопроводов составляет порядка 7,0 тыс. км.
В среднесрочном периоде будут проводиться работы по расширению и созданию альтернативных маршрутов транспортировки нефти. Так, в 2005 году планируется завершить строительство нефтепровода Атасу - Алашанькоу и подготовку проектов расширения пропускной способности нефтепровода КТК.
Газовая промышленность

Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2004 жылғы 29 қаңтардағы N 101  қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының мұнай-химия өнеркәсiбiн дамытудың 2004-2010 жылдарға арналған бағдарламасы шеңберiнде Қазақстан Республикасында мұнай-химия өндiрiсiн салу және дамыту үшiн базалық жағдайлар қалыптасты.
"Теңiзшевройл" ЖШС-нiң газы базалық мұнай-химия өнiмiн өндiру жөнiндегi жоспарланған мұнай-химия өндiрiстерiн құру үшiн шикiзаттың ең оңтайлы көздерiнiң бiрi болуы мүмкiн. Кейiннен Қашаған және Қарашығанақ кен орындарының газдары мұнай-химия өндiрістерi үшін шикiзаттың негiзгi көздерi болады.
Сондықтан бiрiншi кезеңде газды қайта өңдеу зауытын салу жөнiндегi инвестициялық жобаны әзiрлеу және iске асыру жоспарланып отыр.
Халықаралық рыноктың мұнай-химия өнiмiне қажеттiлiгi өңiрлiк аспектiде базалық мұнай-химия өнiмiнiң он бес номенклатуралық түрлерiн, оның iшiнде тығыздығы әртүрлi полиэтилен, әртүрлi маркалы полипропилен, бензол, этиленгликол және этил-бензол, полистирол, метанол және басқа да мұнай-химия өнiмдерiн шығару жөнiндегi мұнай-химия өндiрiстерiн құру Қазақстан үшiн барынша экономикалық пайдалы болатынын көрсетедi.
Мұнай өнеркәсібi
Тұтастай республика бойынша мұнай өндiрудiң прогрессивтi өсу серпiнi республика экономикасының жер қойнауын пайдалану саласындағы мұнай-газ секторын дамытудың сипатты ерекшелігі болып табылады.
Мұнай өндiрудi ұлғайту мұнай өндiрушi компаниялар қазiргi уақытта өнеркәсiптiк пайдалануға тартып жатқан көмiрсутектер ресурстарын игеруге енгiзумен қамтамасыз етiледi.
Атырау мұнай өңдеу зауытын қайта жаңарту жөніндегі жұмыс (бұдан әрi - Жоба) жалғасады.
2006 жылы Жоба аяқталғаннан кейiн және Қашағандағы коммерциялық игеру басталғаннан кейiн отандық МӨЗ-дердi республиканың мұнай өнiмдерiнiң негiзгi түрлерiне қажеттiлiгiн толық жабуға мүмкiндiк беретiн көлемде жүктеу жоспарланып отыр. Атырау МӨЗ-ін қайта жаңарту ақшыл мұнай өнiмдерiн 35%-ға ұлғайтуға мүмкiндiк бередi.
Мұнай экспортын дамыту перспективалары көліктiк мүмкiндiктермен, бiрiншi кезекте құбыр инфрақұрылымы мүмкiндiктерiмен айқындалады. Қазiргi уақытта магистралды құбырлардың ұзындығы шамамен 7,0 мың км. құрайды.
Орта мерзiмдi кезеңде мұнай тасымалдаудың баламалы бағыттарын кеңейту және құру жөнiндегi жұмыстар жүргiзiледi. Мысалы, 2005 жылы Атасу - Алашанькоу мұнай құбырын салуды аяқтау және КТК мұнай құбырының өткiзу қабiлетiн кеңейту жобаларын дайындау жоспарланып отыр.
Газ өнеркәсібi

В 2006-2008 годы продолжатся работы по реализации Карачаганакского Газового проекта, созданию Газового альянса и модернизации и реконструкции газотранспортной системы САЦ (Средняя Азия-Центр), пропускная способность которой будет доведена до 90 млрд. куб. метров к 2010 году.
Продолжится реализация проекта "Перевод теплоэнергоисточников и жилого сектора города Кызылорды на попутный газ", по которому завершено строительство магистрального газопровода "Акшабулак-Кызылорда" протяженностью 123 км.
В 2005-2006 году будет продолжена разработка Амангельдинской группы газовых месторождений.
Угольная промышленность
В угольной промышленности реализуются Программы: "Уголь Экибастуза", "Закрытия шахт Карагандинского угольного бассейна", "Обеспечение перехода угольной отрасли на международные стандарты".
В Карагандинском угольном бассейне с 1995 года осуществляется планомерный процесс закрытия нерентабельных шахт. К 2005 году закрыто 9 шахт, для чего из республиканского бюджета выделено более 5,5 млрд. тенге.
В 2004 году разработаны и утверждены три государственных стандарта, каталог и классификатор угольной продукции Экибастузского бассейна.
Учитывая, что уголь является не только топливом, но и химико-технологическим сырьем, предполагается приступить к расширению научно-технической базы для внедрения технологий глубокой переработки углей (газификация, синтетическое жидкое топливо, химические продукты), а также промышленному использованию метана угольных пластов.
Для повышения качества угольной продукции, поставляемой из Республики Казахстан в ближнее и дальнее зарубежье, ее конкурентоспособности на внешнем рынке предусматривается разработка программы по обеспечению перехода угольной отрасли на международные стандарты серии ИСО.
Атомная промышленность
Развитие урановой промышленности Республики Казахстан осуществляется в соответствии с Программой развития урановой промышленности Республики Казахстан на 2004-2015 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 января 2004 года N 78 (далее - Программа).
Основные мероприятия по увеличению объемов добычи урана направлены на освоение новых месторождений и развитие действующих рудников.
Первый этап реализации Программы предполагает:
расширение и строительство рудников "Акдала", "Южный Моинкум", "Заречное", "Инкай";
второй этап реализации Программы предполагает:
строительство рудников "Ирколь", "Центральный Мынкудук", "Жалпак".
Для дальнейшего привлечения финансовых ресурсов и обеспечения гарантированного сбыта урановой продукции НАК "Казатомпром" ведутся переговоры о создании совместных предприятий с компаниями, имеющими высокую степень вертикальной интеграции: от добычи до конечного потребления, такими как Китайская Национальная Атомная Корпорация, Минатом Российской Федерации, немецкая компания "RWE Nukem GmbH", японская компания "Itochu Corporation", южнокорейская компания "KORES".
Проводятся переговоры с компанией БНФЛ о создании на ОАО "УМЗ" линии по конверсии регенерированного урана.
Запланировано и осуществляется поэтапное создание в Казахстане единого "невоенного" технологического цикла по выпуску закиси-окиси (U308), диоксида (UO2) и гексафторида урана (UF6).
Производство электроэнергии
Для обеспечения предусмотренных объемов производства и потребления электрической энергии на предстоящий период ставятся задачи по повышению эффективности функционирования электроэнергетики путем развития рыночных механизмов и спот рынка электроэнергии, оснащения субъектов рынка автоматизированными системами контроля и учета электроэнергии (АСКУЭ) и системами передачи информации, улучшению инвестиционного климата в отрасли. Будет завершено строительство транзита Север-Юг, введены новые мощности на Западе Казахстана, продолжена работа по восстановлению и реконструкции энергоблоков на действующих электростанциях.

2006-2008 жылдары Қарашығанақ Газ жобасын iске асыру Газ альянсын құру және өткiзу қабiлетi 2010 жылға қарай 90 млрд. текше метрге дейін жеткiзiлетiн OAO (Орта Азия - Орталық) газ-көлік жүйесiн жаңғырту және қайта жаңарту жөнiндегi жұмыстар жалғасатын болады.
"Қызылорда қаласының жылу-энергия көздерін және тұрғын үй секторын iлеспе газға ауыстыру" жобасын іске асыру жалғасады, ол бойынша ұзындығы 123 км. "Ақшабұлақ - Қызылорда" магистралды газ құбырын салу аяқталды.
2005-2006 жылдары Амангелді топтық газ кен орындарын игеру жалғасады.
Көмір өнеркәсiбi
Көмір өнеркәсiбiнде "Екiбастұз көмiрi", "Қарағанды көмiр бассейнi шахталарын жабу", "Көмір саласын халықаралық стандарттарға көшіруді қамтамасыз ету" бағдарламалары іске асырылуда.
1995 жылдан бастап Қарағанды көмір бассейнінде рентабелді емес шахталарды жабудың жоспарлы процесi жүзеге асырылуда. 2005 жылға дейін 9 шахта жабылды, бұл үшін республикалық бюджеттен 5,5 миллиардтан астам теңге бөлiндi.
2004 жылы Екiбастұз бассейні көмiр өнімдерінің үш мемлекеттiк стандарты, каталогы мен сыныптамасы әзірлендi және бекiтiлдi.
Көмір отын ғана емес химиялық-технологиялық шикiзат болып табылатынын ескере отырып, көмірді терең өңдеу (газдандыру, синтетикалық сұйық отын, химиялық өнімдер) технологияларын енгізу үшін ғылыми-техникалық базаны кеңейтуге, сондай-ақ көмір қыртыстарындағы метанды өнеркәсiптік пайдалануға кiрісу ұйғарылып отыр.
Қазақстан Республикасынан таяу және алыс шетелдерге жеткiзiлетiн көмір өнiмдерiнiң сапасын, оның сыртқы рыноктағы бәсекеге қабiлеттiлігін арттыру үшiн көмiр саласын ИСО сериялы халықаралық стандарттарға көшiрудi қамтамасыз ету жөнінде бағдарлама әзірлеу көзделуде.
Атом өнеркәсiбi
Қазақстан Республикасының уран өнеркәсібін дамыту Қазақстан Республикасы Үкіметінiң 2004 жылғы 23 қаңтардағы N 78  қаулысымен бекiтілген Қазақстан Республикасында уран өнеркәсiбiн дамытудың 2004-2015 жылдарға арналған бағдарламасына (бұдан әрi - Бағдарлама) сәйкес жүзеге асырылады.
Уран өндіру көлемін ұлғайту жөніндегі негізгі iс-шаралар жаңа кен орындарын игеруге және қолданыстағы рудниктерді дамытуға бағытталған.
Бағдарламаны iске асырудың бiрiншi кезеңiнде:
"Ақдала", "Оңтүстiк Мойынқұм", "Заречное", "Ыңғай" рудниктерiн кеңейту және салу көзделедi;
Бағдарламаны iске асырудың екiншi кезеңiнде:
"Иiркөл", "Орталық Мыңқұдық", "Жалпақ" рудниктерiн салу көзделедi.
Қаржы ресурстарын одан әрi тарту және уран өнiмдерiн кепiлдендiрiлген өткiзудi қамтамасыз ету үшiн "Қазатомөнеркәсiп" ҰАК Қытай Ұлттық Атом Корпорациясы, Ресей Федерациясының Атомминi, "RWE Nuken GmbH" немiс компаниясы, жапондық "Itochu Corporation" компаниясы, оңтүстік кореялық "KORES" компаниясы сияқты өндiруден соңғы тұтынуға дейiн тiгінен бiрiктiрiлген жоғары дәрежелi компаниялармен бiрлескен кәсiпорындар құру туралы келiссөздер жүргізуде.
"YMЗ" ААҚ-та жаңғыртылған уранды конверсиялау жөніндегі желiлер құру туралы БНФЛ компаниясымен келiссөздер жүргiзiлiп жатыр.
Қазақстанда кезең-кезеңiмен уран тотықша-тотығын (U3О8), диоксидiн (UO2) және гексафторидiн (UF6) шығару жөнiндегi "әскери емес" бiрыңғай технологиялық цикл құру жоспарланған және жүзеге асырылуда.
Электр энергиясын өндiру
Электр энергиясын өндiру мен тұтынудың көзделген көлемдерiн қамтамасыз ету үшiн алдағы кезеңге рыноктық тетiктер мен электр энергиясының спот рыногын дамыту, рынок субъектiлерiн электр энергиясын бақылау мен есепке алудың автоматтандырылған жүйелерiмен (АСКУЭ) және ақпарат беру жүйелерiмен жарақтандыру жолымен электр энергетикасының жұмыс iстеуiнiң тиiмдiлігін арттыру, саладағы инвестициялық ахуалды жақсарту жөнiндегi мiндеттер алға қойылады. Солтүстiк-Оңтүстік транзитiн салу аяқталады, Қазақстанның Батысында жаңа қуаттар iске қосылады, жұмыс iстеп тұрған электр станцияларындағы энергия блоктарын қалпына келтiру және қайта жаңарту жөніндегі жұмыстар жалғасады.

Параграф 2. Охрана окружающей среды и природопользование
Охрана окружающей среды
В 2006-2008 годы целями в области охраны окружающей среды являются снижение уровня загрязнения окружающей среды и создание условий для стабилизации качества окружающей среды.
Основными задачами в области охраны окружающей среды являются:
оптимизация системы управления качеством окружающей среды, которая включает:
совершенствование законодательной базы;
обеспечение планирования на государственном и местном уровнях;
создание институциональных основ развития государственного управления охраной окружающей среды;
совершенствование системы государственного, производственного и общественного контроля;
развитие системы мониторинга окружающей среды;
научное обеспечение природоохранных работ на основе системного подхода;
разработку механизмов межсекторального сотрудничества;
совершенствование экономических механизмов;
развитие механизмов социального партнерства;
совершенствование системы экологического образования;
развитие международного сотрудничества;
снижение влияния хозяйственной и иной деятельности на окружающую среду и проведение природоохранно-восстановительных работ путем:
расширение воспроизводство лесов и лесоразведение;
снижения антропогенного воздействия на климат и озоновый слой Земли;
реабилитации зон экологического бедствия, полигонов ракетно-космического и военно-испытательного комплексов;
предупреждения загрязнения шельфа Каспийского моря и прилегающих территорий;
предупреждения истощения и загрязнения водных ресурсов, загрязнения воздушного бассейна;
сокращения объемов накоплений, ликвидации и переработки промышленных и бытовых отходов;
изучения зависимости уровня заболеваемости населения и качества окружающей среды;
проведение первоочередных и превентивных мероприятий по приостановлению и предотвращению процесса опустынивания на территории Республики Казахстан путем:
инвентаризации и оценки деградированных земель;
информирования и обеспечения участия всех слоев населения в процессе принятия решений по проблемам борьбы с опустыниванием;
разработки и реализации пилотных проектов по восстановлению земель и предотвращению их деградации.
Для совершенствования законодательной базы в области охраны окружающей среды и использования природных ресурсов будут внедрены природоохранные нормы, направленные на регулирование вопросов охраны окружающей среды, экологического страхования, экологического аудита, во все другие законодательные акты Республики Казахстан.
В целях систематизации природоохранного законодательства в 2006 году будет разработан Экологический кодекс Республики Казахстан.
Будут приняты меры по выполнению обязательств Республики Казахстан, принятых в соответствии с двусторонними и многосторонними договоренностями, в частности, конвенциями ООН и решениями глобальных международных форумов в сфере охраны окружающей среды и устойчивого развития.

Параграф 2. Қоршаған ортаны қорғау және табиғат пайдалану
Қоршаған ортаны қорғау
2006-2008 жылдары қоршаған ортаны қорғау саласындағы алдағы кезеңге арналған мақсаттар қоршаған ортаның ластану деңгейiн азайту және қоршаған ортаның сапасын тұрақтандыру үшiн жағдайлар жасау болып табылады.
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы негізгі мiндеттер:
мыналарды:
заңнама базасын жетiлдiрудi;
мемлекеттiк және жергiлiктi деңгейлерде жоспарлауды қамтамасыз етудi;
қоршаған ортаны қорғауды мемлекеттiк басқаруды дамытудың институционалдық негiздерiн құруды;
мемлекеттiк, өндiрiстiк және қоғамдық бақылау жүйесiн жетiлдiрудi;
қоршаған орта мониторингi жүйесiн дамытуды;
жүйелi тәсiл негiзiнде табиғат қорғау жұмыстарын ғылыми қамтамасыз етуді;
сектораралық ынтымақтастық тетiктерiн әзiрлеудi;
экономикалық тетiктердi жетiлдiрудi;
әлеуметтiк әрiптестiк тетiктерiн дамытуды;
экологиялық бiлiм беру жүйесiн жетiлдiрудi;
халықаралық ынтымақтастықты дамытуды қамтиды;
шаруашылық және өзге де қызметтердiң қоршаған ортаға әсерiн азайту және табиғат қорғау-қалпына келтiру жұмыстарын:
ормандарды молықтыру және орман өсiру;
Жердiң климаты мен озон қабатына антропогендiк әсер етудi азайту;
экологиялық апат аймақтарын, зымыран-ғарыш полигондарын және әскери-сынақ кешендерiн оңалту;
Каспий теңiзiнiң қайраңы мен оған жақын орналасқан аумақтардың ластануын болдырмау;
су ресурстарының жұтауы мен ластануының, әуе бассейнiнiң ластануының алдын алу;
өнеркәсiптiк және тұрмыстық қалдықтардың жинақталу көлемiн азайту, оларды жою және ұқсату;
халықтың аурушаңдық деңгейi мен қоршаған ортаның сапасы арасындағы байланысты зерттеу жолымен шаруашылық және өзге де қызметтiң қоршаған ортаға әсерiн азайту әрi табиғатты қорғау-қалпына келтiру жұтаған жерлердi түгендеу және бағалау;
шөлейттенуге қарсы күрес проблемалары бойынша шешiмдердi қабылдау процесiне халықтың барлық топтарының қатысуын қамтамасыз ету және хабардар ету;
жерлердi қалпына келтiру немесе олардың жұтауының алдын алу жөнiндегi пилоттық жобаларды әзiрлеу және iске асыру жолымен Қазақстан Республикасының аумағындағы шөлейттену процесiн тоқтата тұру және оның алдын алу жөнiндегi бiрiншi кезектегi әрi превентивтiк iс-шаралар өткiзу.
Қоршаған ортаны қорғау және табиғат ресурстарын пайдалану саласындағы заңнамалық базаны жетiлдiру үшiн Қазақстан Республикасының барлық басқа да заңнамалық кесiмдерiне қоршаған ортаны қорғау, экологиялық сақтандыру, экологиялық аудит мәселелерiн реттеуге бағытталған табиғат қорғау нормалары енгiзiледi.
Табиғат қорғау заңнамасын жүйелендiру мақсатында 2006 жылы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексi әзiрленедi.
Екi жақты және көп жақты келiсiмдерге, атап айтқанда БҰҰ конвенциялары мен қоршаған ортаны қорғау және тұрақты даму саласындағы жаһандық халықаралық форумдардың шешiмдерiне сәйкес қабылдаған Қазақстан Республикасының мiндеттемелерiн орындау жөнінде шаралар қабылданады.

Постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 декабря 2004 года N 1278 утверждена Программа "Охрана окружающей среды Республики Казахстан на 2005-2007 годы", предусматривающая снижение уровня загрязнения окружающей среды и выработку комплекса мер по его стабилизации.
В рамках реализации данной Программы будет выполнено следующее:
в 2005 году:
обеспечена разноуровневая и межотраслевая координация планирования природоохранных мероприятий;
сформирована соответствующая институциональная база управления охраной окружающей среды;
создана основа научных исследований в области охраны окружающей среды;
в 2006 году:
упорядочена законодательная база;
проведена модернизация системы государственного контроля с пересмотром и разработкой экологических требований и стандартов;
обеспечено функционирование Единой государственной системы мониторинга, а также расширена и модернизирована система мониторинга окружающей среды на 10 %;
отработаны и апробированы эффективные экономические механизмы стимулирования природоохранной деятельности;
обеспечено расширение международного сотрудничества;
в 2007 году:
разработана нормативная методическая документация;
обеспечено научно-техническое обоснование работ в сфере охраны окружающей среды;
усовершенствованы системы непрерывного экологического образования, воспитания и просвещения.
Для стабилизации показателей качества окружающей среды и совершенствование экологических требований к природопользованию в 2007 году будет разработана Программа по реализации второго этапа (2008-2010 годы) Концепции экологической безопасности Республики Казахстан на 2004-2015 годы.
Постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 января 2005 года N 49 утверждена Программа по борьбе с опустыниванием в Республике Казахстан на 2005-2015 годы, включающая в себя комплекс первоочередных и превентивных мероприятий по приостановлению и предотвращению процесса опустынивания на территории Республики Казахстан.
Приостановление и предотвращение процесса опустынивания предполагает поэтапную реализацию положений данной Программы.
В рамках реализации Программы на первом этапе (2005-2007 годы) будут:
проведены инвентаризация и оценка состояния земель, подверженных опустыниванию;
реализованы пилотные проекты по восстановлению земель или предотвращению их деградации;
проведены работы по информированию и обеспечению участия всех слоев населения в процессе принятия решений по проблемам борьбы с опустыниванием.
В 2008 году будет начата работа по разработке и внедрению нормативных требований и экономических механизмов устойчивого землепользования, обеспечивающих сохранение и восстановление ресурсной базы, обеспечению консолидированной реализации международных экологических конвенций, сокращению масштабов и предотвращению развития процесса опустынивания и негативного воздействия засух.
Природопользование
В 2006-2008 годах основными задачами в области природопользования будут:
развитие сети особоохраняемых природных территорий;
расширение, воспроизводство лесов и лесоразведение;
озеленение населенных пунктов и создание зеленых зон вокруг них;
сохранение биоразнообразия.
Основной целью дальнейшего развития рыбного хозяйства страны станет создание условий для сохранения и развития ценных видов рыб.
В целях создания условий для сохранения и развития ценных видов рыб и решения поставленных задач в области эффективного управления рыбным хозяйством планируется осуществить:
совершенствование системы мониторинга, контроля и надзора путем создания интегрированной информационной системы управления рыбным хозяйством;
формирование и пополнение промысловых запасов ценных видов рыб в рыбохозяйственных водоемах;
создание условий для развития озерно-товарных хозяйств.
Основным направлением в 2006-2008 годах в области лесного и охотничьего хозяйства должно стать усиление охраны лесов от лесных пожаров и незаконных рубок леса.

Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 6 желтоқсандағы N 1278  қаулысымен қоршаған ортаның ластану деңгейiн азайту және оның тұрақтандыру жөнiндегi шаралар кешенiн тұжырымдау көзделген "Қазақстан Республикасының 2005-2007 жылдарға арналған қоршаған ортаны қорғау" бағдарламасы бекiтiлдi.
Бұл Бағдарламаны iске асыру шеңберiнде:
2005 жылы:
табиғат қорғау iс-шараларын жоспарлауды әртүрлi деңгейде және салааралық үйлестiру қамтамасыз етiледi;
қоршаған ортаны қорғауды басқарудың тиiстi институционалдық базасы қалыптастырылады;
қоршаған ортаны қорғау саласындағы ғылыми зерттеулердің негiзi құрылады;
2006 жылы:
заңнама базасы ретке келтiрiледi;
экологиялық талаптар мен стандарттарды қайта қарау және әзiрлеумен мемлекеттiк бақылау жүйесiн жаңғырту жүргізіледі;
Бiрыңғай мемлекеттік мониторинг жүйесiнiң жұмыс iстеуi қамтамасыз етiледi, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау мониторингі жүйесi 10%-ға кеңейтiлiп, жаңғыртылады;
табиғат қорғау қызметiн ынталандырудың тиiмдi экономикалық тетiктерi пысықталады және сынақтан өткiзiледі;
халықаралық ынтымақтастықты кеңейту қамтамасыз етіледi;
2007 жылы:
нормативтік әдiстемелiк құжаттама әзiрленедi;
қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстардың ғылыми-техникалық негіздемесi қамтамасыз етiледi;
үздiксiз экологиялық бiлiм беру, тәрбиелеу және ағартушылық жүйесi жетiлдiрiледi.
2007 жылы қоршаған орта сапасының көрсеткiштерiн тұрақтандыру және табиғат пайдалануға қойылатын экологиялық талаптарды жетiлдiру үшiн Қазақстан Республикасының 2004-2015 жылдарға арналған экологиялық қауiпсiздiгi тұжырымдамасының екiншi кезеңiн (2008-2010 жылдар) iске асыру жөнiндегi бағдарлама әзiрленедi.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 24 қаңтардағы N 49  қаулысымен Қазақстан Республикасының аумағындағы шөлейттену процесін тоқтата тұру және алдын алу жөнiндегі бiрiншi кезектегі және превентивтiк іс-шараларды қамтитын Қазақстан Республикасында шөлейттенуге қарсы жөнiндегi 2005-2015 жылдарға арналған бағдарлама бекiтiлдi.
Шөлейттенудi тоқтата тұру және алдын алу процесi аталған Бағдарлама ережелерiн кезең-кезеңiмен iске асыруды көздейдi.
Бағдарламаны iске асыру шеңберiнде бiрiншi кезеңде (2005-2007 жылдар):
шөлейттенуге бейiм жерлердi түгендеу және олардың жай-күйiн бағалау жүргiзiледi;
жерлердi қалпына келтiру немесе олардың жұтауының алдын алу жөнiндегi пилоттық жобалар әзiрленедi;
шөлейттенуге қарсы күрес проблемалары бойынша шешiмдердi қабылдау процесiне халықтың барлық топтарының қатысуын қамтамасыз ету және хабардар ету жөніндегі жұмыс жүргізiледi.
2008 жылы ресурстық базаны сақтауды және қалпына келтiрудi қамтамасыз ететiн тұрақты жер пайдаланудың нормативтi талаптары мен экономикалық тетiктерiн әзiрлеу және енгізу, халықаралық экологиялық конвенцияларды тұтастырылған iске асыруды қамтамасыз ету, шөлейттену және құрғақшылықтың терiс әсер ету процесiнiң көлемдерiн қысқарту және дамуының алдын алу жөніндегі жұмыс басталады.
Табиғат пайдалану
2006-2008 жылдары табиғат пайдалану саласындағы негiзгi мiндеттер:
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың желiсiн дамыту;
Ормандарды, кеңейту, молықтыру және орман өсiру;
елдi мекендердi көгалдандыру және олардың айналасында жасыл аймақтар құру;
биологиялық әралуандылықты сақтау.
Елдiң балық шаруашылығын одан әрi дамытудың негізгі мақсаты бағалы балық түрлерiн сақтау және дамыту үшiн жағдайлар жасау болады.
Бағалы балық түрлерiн сақтау мен дамыту және балық шаруашылығын тиiмдi басқару саласында алға қойылған мiндеттердi шешу үшiн:
балық шаруашылығын басқарудың бiрiктiрiлген ақпараттық жүйесiн құру жолымен мониторинг, бақылау және қадағалау жүйесiн жетiлдiрудi;
балық шаруашылығы тоғандарында бағалы балық түрлерiнiң өндiрiстiк запасын қалыптастыру мен толықтыруды;
көл-тауар шаруашылықтарын дамыту үшiн жағдайлар жасауды жүзеге асыру жоспарланып отыр.
2005-2007 жылдары орман және аңшылық шаруашылығы саласындағы негізгі бағыт ормандарды орман өртiнен және заңсыз ағаш кесуден қорғауды күшейту болуы тиiс.
Елдегі мемлекеттiк орман қорын молықтыру, жасыл аймақтарды кеңейту мақсатында:

В целях сохранения и воспроизводства государственного лесного фонда, расширения зеленых зон в стране постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 июня 2005 года N 632 утверждена Программа "Жасыл ел" на 2005-2007 годы. Реализация Программы позволит стабилизировать ситуацию в сфере охраны, защиты и воспроизводства лесов и обеспечить их рациональное использование.
Для полноценного ведения охотничьего хозяйства необходим систематический государственный учет и кадастр ресурсов диких видов животных, представляющий собой совокупность сведений о географическом распространении животных, об их состоянии и численности, характеристике местообитаний, хозяйственном использовании и другие данные.
В 2005-2006 годах будут выполнены следующие мероприятия:
проведение оценки состояния видов животных являющихся объектом охоты;
проведение паспортизации государственных природных заказников республиканского значения, согласно Перечню, утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июля 2005 года N 746 "Об утверждении перечня особо охраняемых природных территорий республиканского значения";
проведение охотоэкономического обследования и межхозяйственного охотоустройства территорий Алматинской, Восточно-Казахстанской, Карагандинской, Кызылординской, Костанайской, Павлодарской, Северо-Казахстанской областей;
закрепление территории резервного охотничьего фонда республики.
Будет продолжена реализация Программы сохранения и восстановления редких и исчезающих видов диких копытных животных и сайгаков на 2005-2007 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 марта 2005 года N 267. Программа направлена на стабилизацию численности диких копытных животных и сайгаков и восстановление их популяции по ареалам их распространения до устойчивого развития, зафиксированные учетными данными прироста численности.
11. Территориальное развитие и инфраструктура
Параграф 1. Региональное развитие
В 2006-2008 годы целями региональной политики будут достижение устойчивого развития регионов на основе диверсификации экономики и создания условий для повышения ее конкурентоспособности, осуществление приоритетных инвестиционных проектов, способствующих укреплению инфраструктуры и улучшению жизненной среды.
В этот период предстоит решить следующие задачи:
обеспечение поступательного и сбалансированного социально-экономического развития регионов;
повышение конкурентоспособности регионов на основе кластерного развития, разработка и реализация мер, направленных на развитие сельских территорий, решение вопросов проблемных территорий;
выработка и проведение государственной политики по укреплению экономического потенциала приграничных районов.
Для достижения поставленной цели и решения задач на республиканском уровне предполагается:
принятие законодательных актов, обеспечивающих четкое разграничение функций и полномочий между уровнями государственного управления и совершенствование межбюджетных отношений;
разработка и утверждение Стратегии территориального развития Республики Казахстан на период до 2015 года;
разработка и утверждение Программ развития проблемных территорий;
реализация Государственной программы развития сельских территорий;
проведение рациональной демографической и миграционной политики.
На региональном уровне предусматривается принятие следующих мер:
совершенствование структуры экономики, в первую очередь за счет создания стимулирующих условий для инвесторов по организации глубокой переработки сырья, увеличению добавочной стоимости продукции;
обеспечение дальнейшего развития инфраструктуры;
расширение работы по привлечению в регион прямых инвестиций для создания новых производств в сфере переработки собственных ресурсов;
реализация мер по развитию малого и среднего бизнеса;
продолжение работы по созданию рабочих мест как за счет восстановления работы простаивающих предприятий, так и за счет создания новых производств;
активное содействие занятости за счет создания дополнительных рабочих мест, организации оплачиваемых общественных работ, профессионального обучения и переподготовки безработных;
реализация региональных программ по развитию сельских территорий;
реализация региональных программ по снижению бедности;
реализация региональных программ развития образования;
реализация региональных программ по развитию малых городов, направленных на достижение ими экономического роста и улучшения уровня жизни населения. При этом особое внимание будет обращено на укрепление экономического потенциала приграничных районов, в первую очередь, южных;
дальнейшее развитие системы микрокредитования наименее обеспеченных слоев населения, направленной на создание условий для развития предпринимательства;
создание динамично развивающейся сбалансированной транспортной системы, эффективного и технологически обновленного транспортного комплекса, обеспечивающего потребности экономики и населения регионов качественными услугами.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 августа 2005 года N 884 <*>
Сноска. Раздел 2 в редакции - постановлением Правительства РК от 15 мая 2006 года N 395 .

Елдегi мемлекеттiк орман қорын сақтау және молықтыру, жасыл аймақтарды кеңейту мақсатында Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 25 маусымдағы N 632  қаулысымен 2005-2007 жылдарға арналған "Жасыл ел" бағдарламасы бекiтiлдi. Бағдарламаны iске асыру ормандарды күзету, қорғау және молықтыру саласындағы ахуалды тұрақтандыруға және оларды ұтымды пайдалануға мүмкiндiк бередi.
Аңшылық шаруашылығын толыққанды жүргiзу үшiн жануарлардың жабайы түрлерi ресурстарының жүйелi мемлекеттiк есебi мен кадастры қажет, мұнда жануарлардың географиялық таралуы туралы, олардың жай-күйi мен саны, тiршiлiк ортасының сипаттамасы және шаруашылық мақсатта пайдаланылуы туралы мәлiметтердiң жиынтығы көрсетiледi.
2005-2006 жылдары мынадай iс-шаралар орындалады:
аңшылық объектiсi болып табылатын жануарлар түрлерiнiң жай-күйiне бағалау жүргiзiледi;
"Республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың тiзбесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2005 жылғы 19 шiлдедегі N 746  қаулысымен бекiтiлген Тiзбеге сәйкес республикалық маңызы бар мемлекеттiк табиғи қаумалдарды паспорттау жүргізiледi;
Алматы, Шығыс Қазақстан, Қарағанды, Қызылорда, Қостанай, Павлодар, Солтүстiк Қазақстан облыстарының аумақтарында аңшылық-экономикалық зерттеулер және шаруашылықаралық аңшылықты жайластыру жүргiзiледi;
республиканың резервтiк аңшылық қорының аумақтары бекiтiледi.
Тұяқты жабайы жануарлардың және киiктердiң санын тұрақтандыру және күтiлетiн олардың таралу аймақтары бойынша сан өсiмiнiң нәтижелер есептік деректерiмен тiркелген таралымдарын қалпына келтiрудi көздейтiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 25 наурыздағы N 267  қаулысымен бекiтiлген Тұяқты жабайы жануарлардың сирек кездесетiн және жойылып бара жатқан түрлерi мен киiктердi сақтаудың және қалпына келтiрудiң 2005-2007 жылдарға арналған бағдарламасын iске асыру жалғасады.
11. Аумақтық даму және инфрақұрылым
Параграф 1. Өңiрлiк даму
2006-2008 жылдары өңiрлiк саясаттың мақсаттары экономиканы әртараптандыру және оның бәсекеге қабiлеттiлігін арттыру үшiн жағдайлар жасау, инфрақұрылымды нығайтуға және тiршiлiк ету ортасын жақсартуға ықпал ететін басым инвестициялық жобаларды жүзеге асыру негiзiнде өңiрлердiң тұрақты дамуына қол жеткiзу болады.
Бұл кезеңде мынадай мiндеттердi шешу:
өңiрлердi дәйектi әрi теңгерiмдi әлеуметтiк-экономикалық дамытуды қамтамасыз ету;
кластерлiк даму негiзiнде өңiрлердiң бәсекеге қабiлеттілiгiн арттыру, ауылдық аумақтарды дамытуға бағытталған шаралар әзiрлеу және iске асыру, проблемалы аумақтардың мәселелерiн шешу;
шекара маңындағы аудандардың экономикалық әлеуетiн нығайту жөнiндегi мемлекеттiк саясатты тұжырымдау және жүргiзу;
Алға қойылған мақсатқа қол жеткiзу және мiндеттердi шешу үшiн республикалық деңгейде:
мемлекеттiк басқару деңгейлерi арасындағы функциялар мен өкiлеттiктердiң аражiгiн нақты ажыратуды қамтамасыз ететiн заңнамалық кесiмдердi қабылдау және бюджетаралық қатынастарды жетiлдiру;
Қазақстан Республикасының аумақтық дамуының 2015 жылға дейiнгі кезеңге арналған стратегиясын әзiрлеу және бекiту;
Проблемалық аумақтарды дамыту бағдарламасын әзiрлеу және бекiту;
Ауылдық аумақтарды дамытудың мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру;
ұтымды демографиялық және көшi-қон саясатын жүргiзу көзделіп отыр.
Өңiрлiк деңгейде мынадай шараларды қабылдау:
экономика құрылымын, бiрiншi кезекте, инвесторлар үшiн шикiзатты терең өңдеудi ұйымдастыру, өнiмнiң қосылған құнын ұлғайту бойынша ынталандырушы жағдайлар жасау есебiнен жетiлдiру;
инфрақұрылымды одан әрi дамытуды қамтамасыз ету;
меншіктi ресурстарды қайта өңдеу саласында жаңа өндiрiстер құру үшiн өңiрге тiкелей инвестициялар тарту жөнiндегi жұмысты өрiстету;
шағын және орта бизнестi дамыту жөнiндегi шараларды iске асыру;
тұрып қалған кәсiпорындардың жұмысын қалпына келтiру есебiнен де, жаңа өндiрiстер құру есебінен де жұмыс орындарын құру жөнiндегi жұмысты жалғастыру;
қосымша жұмыс орындарын құру, ақы төленетiн қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру, жұмыссыздарды кәсіптік оқыту және қайта даярлау есебiнен жұмыспен қамтуға белсендi жәрдемдесу;
ауылдық аумақтарды дамыту жөнiндегі өңiрлiк бағдарламаларды iске асыру;
кедейшiлiктi азайту жөнiндегi өңiрлiк бағдарламаларды iске асыру;
бiлiм берудi дамытудың өңiрлiк бағдарламаларын iске асыру;
шағын қалаларды дамыту жөніндегі, олардың экономикалық өсуіне және тұрғындарының тұрмыс деңгейiнiң жақсаруына қол жеткiзуге бағытталған өңiрлiк бағдарламаларды iске асыру. Бұл ретте шекара маңындағы, ең алдымен, оңтүстiктегi аудандардың экономикалық әлеуетiн нығайтуға ерекше көңіл бөлiнедi;
халықтың неғұрлым аз қамтамасыз етілген жiктерiне микрокредит беруде кәсiпкерлiкті дамыту үшiн жағдайлар жасауға бағытталған жүйесін одан әрі дамыту;
серпiндi дамушы теңгерiмдi көлiк жүйесiн, тиiмдi және технологиялық жаңартылған, экономика мен өңiрлер тұрғындарының қажеттiлiктерiн сапалы қызметтермен қамтамасыз ететiн көлiк кешенiн құру көзделiп отыр.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 2005 жылғы
26 тамыздағы N 884 қаулысымен
бекiтiлген
Ескерту. 2-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2006.05.15. N  395 қаулысымен.

0,45
0,70
0,70
0,70
* - Базовая пенсионная выплата введена с 1 июля 2005 года
** - прогноз квоты на привлечение иностранной рабочей силы рассчитывается в % от численности экономически активного населения Республики Казахстан, с учетом трудящихся мигрантов
примечание:
изменения таможенных тарифов на импорт товаров и услуг в соответствии с Таможенным кодексом Республики Казахстан утверждаются постановлениями Правительства Республики Казахстан по мере необходимости;

0,45
0,70
0,70
0,70
* - Базалық зейнетақы төлемі 2005 жылғы 1 шілдеден бастап енгізілді
**  - шетелдік жұмыс күшін тартуға квота болжамы көшіп келген еңбекшілерді есепке ала отырып, Қазақстан Республикасының экономикалық белсенді халқы санының %-ы ретінде есептеледі
ескертпе:
Қазақстан Республикасының Кеден кодексіне сәйкес тауарлар мен қызметтер импортына кедендік тарифтердің өзгеруі қажеттілігіне қарай Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларымен бекітіледі;

2007
Канце-
лярия
Пре-
мьер-
Мини-
стра
Рес-
пуб-
лики
Казах-
стан
77,2
356,1
Итого по
государствен-
ному органу:
1
77,2
356,1
государствен-
ные программы
1
77,2
356,1
из них
действующие
1
77,2
356,1
Министерство культуры и информации
Республики Казахстан (206)
Действующие государственные и отраслевые (секторальные) программы
Министерство культуры и информации
Республики Казахстан (206)
Действующие государственные и отраслевые (секторальные) программы
2
1
Государствен-
ная программа
Республики
Казахстан
"Возрождение
исторических
центров Шелко-
вого пути,
сохранение и
преемственное
развитие куль-
турного насле-
дия тюркоязыч-
ных государ-
ств, создание
инфраструктуры
туризма" (Указ
Президента
Республики
Казахстан от
27 февраля
1998 г. N 3859,
постановление
Правительства
Республики
Казахстан от
28 октября
1998 г. N 1096)
1998-
2012
МКИС,
МОН,
МТК,
МТС,
акимы
заин-
тере-
сован-
ных
облас-
тей

2007
жж.
Қазақ-
стан Рес-
пуб-
ликасы Пре-
мьер-
Минис-
трінің
Кең-
сесі
77,2
356,1
Мемлекеттiк орган бойынша
жиыны :
1
77,2
356,1
мемлекеттiк бағдарламалар
1
77,2
356,1
- олардың
iшiнде
қолданыс-
тағылары
1
77,2
356,1
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі (206)
Қолданыстағы мемлекеттік және салалық (секторалдық) бағдарламалар
2
1
"Жiбек жолының
тарихи орта-
лықтарын қайта
өркендету,
түркi тiлдес
мемлекеттердiң
мәдени мұрасын
сақтау және
сабақтастыра
дамыту, туризм
инфрақұрылымын
жасау" атты
Қазақстан
Республикасы-
ның мемлекеттiк
бағдарламасы
(Қазақстан
Республикасы
Президентiнiң
1998 жылғы 27
ақпандағы
N 3859 Жарлығы,
Қазақстан
Республикасы
Yкiметінің
1998 жылғы 28
қазандағы
N 1096 қаулысы)
1998-
2012
жж.
МАМ,
БҒМ,
ККМ, ТСМ,
мүд-
делі
облыс-
тар-
дың
әкім-
дері

205,4
161,5
68
2
Программа раз-
вития госу-
дарственной
системы обес-
печения един-
ства измерений
Республики
Казахстан на
2004-2006 годы
(постановление
Правительства
Республики
Казахстан от
16 марта 2004
года N 321)
2004- 2006
МИТ
1692,1
1760,3
69
3
Программа раз-
вития промыш-
ленности строительных
материалов,
изделий и кон-
струкций в
Республике
Казахстан на
2005-2014 годы
(постановление
Правительства
Республики
Казахстан от
13 декабря
2004 года
N 1305)
2005-
2014
МИТ
0,0
47,0
70
4
Программа по
формированию
и развитию
национальной
инновационной
системы
Республики
Казахстан на
2005-2015 годы
(постановление
Правительства
Республики
Казахстан от
25 апреля 2005
года N 387)
2005-
2007
МИТ,
МОН,
заин-
тере-
сован-
ные
госу-
дарст-
венные
орга-
ны,
акимы
облас-
тей,
гг.
Астаны
и
Алма-
ты, АО
"НИФ" (по
согла-
сова-
нию)

205,4
161,5
68
2
Қазақстан
Республикасының өлшем бiрлiгін
қамтамасыз ету
мемлекеттiк
жүйесiн
дамытудың
2004-2006
жылдарға
арналған
бағдарламасы
(Қазақстан
Республикасы
Yкiметiнiң
2004 жылғы
16 наурыздағы
N 321 қаулысы)
2004-
2006
жж.
ИСМ
1692,1
1760,3
69
3
Қазақстан
Республикасында құрылыс
материалдары,
бұйымдары мен
құрастырмалары
өнеркәсiбiн
дамытудың
2005-2014
жылдарға
арналған
бағдарламасын
(Қазақстан
Республикасы
Yкiметінiң
2004 жылғы
13 желтоқсандағы N 1305
қаулысы)
2005-
2014
жж.
ИСМ
47,0
70
4
Қазақстан
Республикасының ұлттық инновациялық жүйенi қалыптастыру
және дамыту
жөнiндегі
2005-2015
жылдарға
арналған
мемлекеттік
бағдарламасы
(Қазақстан
Республикасы
Yкiметiнiң
2005 жылғы
25 сәуiрдегі
N 387 қаулысы)
2005-
2007
жж.
ИСМ,
БҒМ,
ЭМРМ,
мүд-
делі
мемле-
кеттік
орган-
дар,
облыс-
тар-
дың,
Астана
және
Алматы
қала-
рының
әкім-
дері,
"ҰИК"
АҚ
(келі-
сім
бой-
ынша),
"ИТТО"
АҚ
(келі-
сім
бой-
ынша)

6654,9
71
5
Программа ус-
коренных мер
по развитию
малого и сред-
него предпри-
нимательства
в Республике
Казахстан на
2005-2007 годы
(постановление
Правительства
Республики
Казахстан от
12 мая 2005
года N 450)
2005-
2007
МИТ
11542,5
10057,0
Разрабатываемые государственные и отраслевые
(секторальные) программы
72
1
Программа
развития
жилищно-
коммунальной
сферы в
Республике
Казахстан на
2006-2008 годы
(разрабаты-
вается в
соответствии
с п. 121
постановления
Правительства
Республики
Казахстан от
31 марта 2006
года N 222)
2006-
2008
МИТ, акимы
облас-
тей,
гг.
Астаны
и
Алматы
73
2
Отраслевая
программа
проектного
обеспечения
строительства
и дальнейшего
совершенствова-
ния системы
государственных
нормативов в
области
архитектурной,
градострои-
тельной и
строительной
деятельности,
жилищно-
коммунального
хозяйства в
Республике
Казахстан на
2006-2008 годы
(разрабаты-
вается в
соответствии с
поручением
Заместителя
Премьер-
Министра
С. Мынбаева от
28 июля 2005
года N
17-84/002-541
(п. 14))
2006-
2008
МИТ
201,5
Действующие научно-
технические программы
74
1
Научно-техни-
ческая прог-
рамма "Научно-
техническое
обеспечение
устойчивого
функционирова-
ния и страте-
гических прио-
ритетов разви-
тия горно-ме-
таллургическо-
го комплекса
Республики
Казахстан" на
2004-2006 годы
(постановление
Правительства
Республики
Казахстан от
17 февраля
2004 года
N 187 дсп)

6654,9
71
5
Қазақстан
Республикасын-да шағын және орта кәсiпкер-
ліктi дамыту жөнiндегі
жеделдетілген
шаралардың
2005-2007
жылдарға
арналған
бағдарламасы
(Қазақстан
Республикасы
Yкiметiнiң
2005 жылғы
12 мамырдағы
N 450 қаулысы)
2005-
2007
жж.
11542,5
10057,0
Әзірленетін мемлекеттік және салалық (секторалдық) бағдарламалар
72
1
Қазақстан
Республикасында тұрғын үй-коммуналдық саланы дамытудың
2006-2008
жылдарға
арналған
бағдарламасы
(Қазақстан
Республикасы
Yкiметінің
2006 жылғы
31 наурыздағы N 222 қаулысының 121 тармағына  сәйкес әзiрленедi)
2006-
2008
жж.
ИСМ,
облыс-
тар-
дың,
Астана
және
Алматы
қала-
лары-
ның
әкім-
дері
73
2
Қазақстан Республикасында құрылысты жобалық қамтамасыз етудің және сәулет, қала құрылысымен құрылыс қызметі, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы мемлекеттік нормативтер жүйесін одан әрі жетілдірудің 2006-2008 жылдарға арналған салалық бағдарламасы (Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары С. Мыңбаевтың 2005 жылғы 28 шілдедегі N 17-84/002-541 тапсырмасына (14-тармағына сәйкес әзірленді)
2006-
2008
жж.
ИСМ
201,5
Қолданыстағы ғылыми-
техникалық бағдарламалар
74
1
"Қазақстан
Республикасы
тау-кен-метал-
лургиялық
кешенiнiң
тұрақты жұмыс
iстеуiн және
оның дамуының
стратегиялық
басымдықтарын
ғылыми-техника-лық қамтама-
сыз ету" 2004-2006 жылдарға
арналған
ғылыми-техника-лық бағдарламасы
(Қазақстан
Республикасы
Yкiметiнiң
2004 жылғы
17 ақпандағы
N 187 қаулысы)

2005-
2007
АБЭКП,
другие
заин-
тере-
сован-
ные госу-
дарст-
венные
органы
87
1
Государственная
программа
борьбы с кор-
рупцией на 2006-2010 годы
(Указ
Президента
Республики
Казахстан от
23 декабря 2005
года N 1686)
2006-
2010
АБЭКП,
другие
заин-
тере-
сован-
ные
госу-
дарст-
венные
органы
Итого по госу-
дарственному
органу:
2
0,0
0,0
государственные
программы:
1
0,0
0,0
из них
действующие
1
0,0
0,0
отраслевые
программы:
1
0,0
0,0
из них
действующие
1
0,0
0,0
Агентство Республики Казахстан по
регулированию и надзору финансовых рынков и
финансовых организаций
Действующие государственные и отраслевые
(секторальные) программы
88
1
Программа раз-
вития страхо-
вого рынка
Республики
Казахстан на
2004-2006 годы
(постановление
Правительства
Республики
Казахстан от
1 июля 2004
года N 729)
2004-
2006
АФН
(по
согла-
сова-
нию),
заин-
тере-
сован-
ные
госу-
дарст-
венные
органы
89
2
Программа раз-
вития накопи-
тельной пен-
сионной сис-
темы Республики
Казахстан на
2005-2007 годы
(постановление
Правительства
Республики
Казахстан от
24 декабря
2004 года
N 1359)
2005-
2007
АФН
(по
согла-
сова-
нию),
МТСЗН,
МФ,
МЭБП
Итого по госу-
дарственному
органу:
2
0,0
0,0
отраслевые программы:
2
0,0
0,0
из них действующие
2
0,0
0,0
Национальный Банк Республики Казахстан
Действующие государственные и отраслевые
(секторальные) программы
90
1
Программа ли-
берализации
валютного ре-
жима в Респуб-
лике Казахстан
на 2005-2007
годы (поста-
новление Пра-
вительства Республики
Казахстан от
25 июня 2004
года N 705)
2005-
2007
Нац-
банк
(по
сог-
ласо-
ванию)
Итого по госу-
дарственному
органу:
1
0,0
0,0
отраслевые
программы:
1
0,0
0,0
из них
действующие
1
0,0
0,0
Аким г. Астаны
Действующие государственные и отраслевые
(секторальные) программы
91
1
Государствен-
ная программа
социально-эко-
номического
развития горо-
да Астаны на
2006-2010 годы
(Указ
Президента
Республики
Казахстан от 4
мая 2006 года
N 111)
2006-

2005-
2007
жж.
ЭСЖҚА,
мүд-
делі
мемле-
кеттік
орган-
дар
87
1
Сыбайлас
жемқорлыққа
қарсы күрестiң
2006-2010
жылдарға
арналған
мемлекеттiк
бағдарламасы
(Қазақстан
Республикасы
Президентінің
2005 жылғы
23 желтоқсан
N 1686
Жарлығы)
2006-
2010
жж.
ЭСЖҚА,
мүд-
делі
мемле-
кеттік
орган-
дар
Мемлекеттiк
орган бойынша
жиыны :
2
0,0
0,0
Мемлекеттiк
бағдарламалар
1
0,0
0,0
- олардың iшiнде қолда-
ныстағылары
1
0,0
0,0
салалық
бағдарламалар
1
0,0
0,0
- олардың iшiнде қолда-
ныстағылары
1
0,0
0,0
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттігі
Қолданыстағы мемлекеттік және салалық (секторалдық) бағдарламалар
88
1
Қазақстан
Республикасының сақтандыру
рыногын
дамытудың
2004-2006
жылдарға
арналған
бағдарламасы
(Қазақстан
Республикасы
Үкiметiнiң
2004 жылғы
1 шiлдедегi
N 729 қаулысы)
2004-
2006
жж.
ҚҚА
(ке-
лі-
сім
бой-
ынша),
мүд-
делі
мемле-
кеттік
орган-
дар
89
2
Қазақстан
Республикасының жинақтаушы
зейнетақы
жүйесiн
дамытудың
2005-2007
жылдарға
арналған
бағдарламасы
(Қазақстан
Республикасы
Yкiметiнiң
2004 жылғы 24
желтоқсандағы
N 1359 қаулысы)
2005-
2007
жж.
ҚҚА
(келі-
сім
бой-
ынша),
Еңбек-
мині,
Қаржы-
мині,
ЭБЖМ
Мемлекеттiк
орган бойынша
жиыны :
2
0,0
0,0
салалық
бағдарламалар
2
0,0
0,0
- олардың iшiнде қолда-
ныстағылары
2
0,0
0,0
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі
Қолданыстағы мемлекеттік
және салалық (секторалдық) бағдарламалар
90
1
Қазақстан
Республикасында валюталық
режимдi
ырықтандырудың
2005-2007
жылдарға
арналған
бағдарламасы
(Қазақстан
Республикасы
Yкiметiнiң
2004 жылғы
25 маусымдағы
N 705 қаулысы)
2005-
2007
жж.
Ұлттық
Банк
(келі-
сім
бой-
ынша)
Мемлекеттiк
орган бойынша
жиыны :
1
0,0
0,0
салалық
бағдарламалар
1
0,0
0,0
- олардың iшiнде қолда-
ныстағылары
1
0,0
0,0
Астана
қаласының
әкімі
Қолданыстағы мемлекеттік және
салалық (секторалдық) бағдарламалар
91
1
Астана қаласының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2006-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы (Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 4 мамырдағы N 111 Жарлығы)
2006-

7116810
3303600
Создание венчурных
фондов на территории
Республики Казахстан и
инвестирование в
зарубежные венчурные
фонды; создание
технопарков;
финансирование
инновационных проектов
Итого по
программе:
23009056
22593600
Программа по комплексному решению проблем бывшего
Семипалатинского испытательного полигона на 2005-2007 годы
7
Создание технопарка
"Парк ядерных
технологий в городе
Курчатове"
МЭМР
273000
1100000
Итого по
Программе:
273000
1100000
Государственная программа развития и поддержки
малого предпринимательства в Республике Казахстан
на 2003-2005 годы
8
АО "Фонд развития малого
предпринима-
тельства"
МИТ
11542500
10000000
На развитие инфраструк-
туры поддержки малого
предпринимательства;
предоставление микро-
кредитов, финансирование
действующих и вновь
создаваемых микрокре-
дитных организаций;
кредитование субъектов
малого предприниматель-
ства на основе проект-
ного финансирования и
финансового лизинга, в
т.ч. кредитование
малого предприниматель-
ства в малых городах
9
АО "Фонд финансовой
поддержки сельского
хозяйства"
МСХ

7116810
3303600
Қазақстан
Республикасының
аумағында венчурлік қорлар құру және шетелдiк венчурлiк
қорларға инвестициялау;
технопарктер құру;
инновациялық жобаларды қаржыландыру
Бағдарлама
бойынша жиыны:          23009056  22593600
Бұрынғы Семей сынақ полигонының проблемаларын
кешенді шешу жөніндегi 2005-2007 жылдарға арналған бағдарлама
7
"Курчатов қаласындағы ядролық технологиялар паркi" технопаркін құру
ЭМРМ
273000
1100000
Бағдарлама              273000  1100000
бойынша жиыны:
Қазақстан Республикасында шағын кәсiпкерлiктi дамытудың және
қолдаудың 2003-2005 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы
8
"Шағын кәсiпкерліктi дамыту қоры" АҚ
ИСМ
11542500
10000000
Шағын кәсіпкерлiктi
қолдау инфрақұры-
лымын дамытуға;
микрокредиттер бepугe, жұмыс iстеп тұрған және жаңадан құрылатын микрокре-
дит ұйымдарын
қаржыландыруға;
жобалық қаржыландыру
және қаржы лизингі
негізiнде шағын
кәсіпкерлiк субъек-
тiлерiне кредит беруге, соның iшiнде шағын қалалардағы шағын кәсiпкерлікке
9
"Ауыл шаруашы-
лығын қаржылық
қолдау қоры" АҚ
АШМ

1000000
2000000
На микрокредитование
сельского населения;
обучение сельского
населения основам
предпринимательства;
материально-техническое
оснащение Фонда
Итого по Программе:
12542500
12000000
Программа развития страхового рынка
Республики Казахстан на 2004-2006 годы
10
АО "Государст-
венная
аннуитетная
компания"
МТСЗН
500000
436200
На создание
Государственной
аннуитетной компании
Итого по
Программе:
500000
436200
Государственная программа "Развитие космической
деятельности в Республике Казахстан"
11
АО "Национальная
компания
"Казкосмос"
МОН
1300000
Строительство и
реконструкция зданий
для специализированного
конструкторского бюро в
городе Байконыр, начало
проведения работ по
созданию космической
системы дистанционного
зондирования Земли
Республики Казахстан
12
АО "Республи-
канский центр космической
связи и элект-
ромагнитной совместимости радиоэлектрон-
ных средств"
АИС
633126
1680000
Организация служебных
квартир для проживания
сотрудников в селе Акколь
Акмолинской области,
проведение работ по
созданию и запуску
национального
геостационарного спутника
связи и вещания "KazSat-2"
Итого по
Программе:
633126
2980000
Программа развития почтово-сберегательной системы
на 2005-2010 годы
13
АО "Казпочта"
АИС
1444709
1800000
Развитие почтовой инфраструктуры в сельской местности и городах,
совершенствование
системы магистральных
перевозок, развитие
почто-сберегательных
услуг
ИТОГО по
Программе:
1444709
1800000
Вне программ
14
Создание АО
"Международный
центр приграничного
сотрудничества
"Хоргос"
МИТ
1100000
На формирование
уставного капитала АО
"Международный центр
приграничного
сотрудничества "Хоргос"
15
АО "Фонд устойчивого развития "Қазына"
МИТ
2000000
Формирование уставного
капитала АО "Фонд
устойчивого развития
"Қазына" для:
- создания на базе АО
"Центр маркетингово-
аналитических
исследований" и ТОО
"Казинвест" Агентства по
продвижению экспорта и
инвестиций, которое
обеспечит связь между
секторальными исследова-
ниями, мероприятиями по
привлечению инвестиций
и продвижение
экспортных позиций
Казахстана в одной
организации;
- разработки концепции и
создания компании по
управлению специальными
экономическими зонами;
- пересмотрения целей и
задач АО "Банк развития
Казахстана" с
концентрацией на
инфраструктурных
проектах с большим
периодом окупаемости и
меньшей процентной
ставкой.
16
АО "Республи-
канская
телерадиокор-
порация
"Казахстан"
МКИ
1387248
1315000
На приобретение
телевизионного
оборудования
17
АО "Финансовый
центр"
МОН
600000
350000
На обеспечение
гарантирования кредитов
в банках второго уровня
18
АО "Академия
гражданской авиации"
МОН

1000000
2000000
Ауыл тұрғындарына
микрокредит беруге;
ауыл тұрғындарын
кәсiпкерлiк негіздерiне оқытуға;
Қорды материалдық-
техникалық
жарақтандыруға
Бағдарлама              12542500  12000000
бойынша жиыны:
Қазақстан Республикасының сақтандыру рыногын дамытудың
2004-2006 жылдарға арналған бағдарламасы
10
"Мемлекеттiк аннуитеттік компаниясы" АҚ
Еңбек-
мині
500000
436200
Мемлекеттік аннуитеттiк компания құруға
Бағдарлама              500000   436200
бойынша жиыны:
"Қазақстан Республикасында ғарыш қызметін дамыту"
мемлекеттік бағдарламасы
11
"Қазғарыш"
ұлттық
компаниясы" АҚ
БҒМ
1300000
Байқоңыр қаласында мамандандырылған конструкторлық бюро үшін ғимараттар салу және қайта құру, Қазақстан Республикасының аумағын қашықтықтан барлау ғарыштық жүйесін құру жөніндегі жұмыстарды
жүргізуді бастау
12
"Ғарыштық
байланыс және
радиоэлектрон-
дық құралдардың
электромагниттік
үйлесімділігі
республикалық
орталығы" АҚ
АБА
633126
1680000
Ақмола облысы Ақкөл селосында қызметкерлердің тұруы үшін қызметтік пәтерлерді
ұйымдастыру,»"KazSat-2" байланыс және хабар тарату ұлттық геостационарлық спутнигін жасау және
ұшыру жөніндегі жұмыстарды жүргізу
Бағдарлама              633126   2980000
бойынша жиыны:
Почта-жинақ жүйесін дамытудың 2005-2010 жылдарға
арналған бағдарламасы
13
"Қазпочта" АҚ
АБА
1444709
1800000
Ауылдық мекендерде
және қалаларда почта
инфрақұрылымын дамыту, магистральды
тасылымдар жүйесін
жетілдіру, почта-
жинақтау қызметтерін
дамыту
Бағдарлама              1444709   1800000
бойынша жиыны:
Бағдарламалардан тыс
14
"Қорғас" шекара маңы ынтымақтас-
тығы халықара-
лық орталығы"
АҚ құру
ИСМ
1100000
"Қорғас" шекара маңы ынтымақтастығы халықаралық орталығы" АҚ-ның жарғылық капиталын қалыптастыруға
15
"Қазына" орнықты даму қоры" АҚ
ИСМ
2000000
Мыналар:
- "Маркетингтік-талдамалық зерттеулер орталығы" АҚ және "Қазинвест" ЖШО базасында секторалдық зерттеулер, инвестицияларды тарту іс-шаралары арасындағы байланысты және бір мекемеде Қазақстанның экспорттық бағытын ілгерілетуді қамтамасыз ететін экспортты және инвестицияларды тарту агенттігін құру;
- арнайы экономикалық аймақтарды басқару жөніндегі компанияны құру және тұжырымдама әзірлеу;
- өзін-өзі ақтау мерзімі жоғары және пайыздық мөлшері төмен инфрақұрылымдық
жобаларға бағытталған "Қазақстан даму банкі" АҚ мақсаттары мен міндеттерін қайта қарау үшін "Қазына" орнықты даму қоры" АҚ-ың жарғылық капиталын қалыптастыру
16
"Қазақстан" республикалық телерадиокорпорациясы" АҚ
МАМ
1387248
1315000
Телевизиялық жабдық сатып алуға
17
"Қаржы орталығы" АҚ
БҒМ
600000
350000
Екінші деңгейдегі банктерде кредиттерге кепілдік беруді қамтамасыз етуге
18
"Азаматтық авиация академиясы" АҚ
БҒМ

132155
Увеличение уставного
капитала АО "Академия
гражданской авиации" для
обеспечения
совершенствования форм,
методов и условий для
подготовки,
переподготовки и
повышения квалификации
педагогического и
авиационного персонала
19
АО "Аграрная кредитная
корпорация"
МСХ
5610000
8941571
На создание новых 10
сельских кредитных
товариществ;
кредитование новых и 131
действующих сельских
кредитных товариществ
20
АО "КазАгроФинанс"
МСХ
8950000
7000000
На лизинг
сельхозтехники,
технологического
оборудования и
спецтехники
21
АО "Мал өнімдеpi
корпорациясы"
МСХ
1500000
1500000
На закуп, переработку и
хранение животноводческой
продукции
22
АО "Продоволь-
ственная
контрактная
корпорация"
МСХ
7000000
5000000
На кредитование
весенне-полевых и
уборочных работ;
увеличение уставного
капитала ТОО "Ак
Бидай-Терминал";
строительство завода по
переработке семян
хлопчатника;
строительство зернового
терминала в порту Баку
23
АО "КазАгроГарант"
МСХ

132155
Педагогикалық және авиациялық қызметкерлерді даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру үшін "Азаматтық авиация академиясы" АҚ-ның жарғылық капиталын ұлғайту
19
"Аграрлық кредит
корпорациясы" АҚ
АШМ
5610000
8941571
Жаңа 10 селолық кредиттік серіктестік құруға;
жаңа және қолданыстағы 131 селолық кредиттік серіктестікке кредит беруге
20
"ҚазАгроҚаржы" АҚ
АШМ
8950000
7000000
Ауыл шаруашылығы техникасының, технологиялық жабдығының және арнайы техникасының лизингіне
21
"Мал өнімдері корпорациясы" АҚ
АШМ
1500000
1500000
Мал шаруашылығы өнімдерін сатып алуға, өңдеуге және сақтауға
22
"Азық-түлік келісім-шарт корпорациясы" АҚ
АШМ
7000000
5000000
Көктемгі егіс және жинау жұмыстарына кредит беруге;
"Ақ Бидай-Терминал" ЖШС-ның жарғылық капиталын ұлғайтуға;
мақта тұқымдарын өңдейтін зауыт салуға;
Баку портында астық терминалын салуға
23
"Астық қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қоры" АҚ
ҚазАгроКепіл" АҚ

300000
800000
На увеличение объема гарантирования зерновых расписок
24
АО "Евразийский
банк развития"
МФ
13170000
12700000
На создание межгосударственного инвестиционного банка
25
Приобретение
акций
международных
финансовых
организаций
МФ
491551
357831
На выполнение
обязательств по
своевременной оплате
членских взносов
международным
финансовым организациям
26
РГП "Институт
экономических
исследований"
МЭБП
274661
На проведение
экономических
исследований
27
АО "КазКуат"
МЭМР
300000
Увеличение уставного
капитала АО "КазКуат"
для разработки
технико-экономического
обоснования проекта
строительства Булакской ГЭС
и выкупа земельного участка
под строительство Булакской ГЭС
28
АО "Алматымет-
рокурылыс"
МТК
2500000
Увеличение уставного
капитала АО
"Алматыметрокурылыс" на
приобретение
горнопроходческого
оборудования для
строительства
метрополитена в городе
Алматы
29
АО "KazSatNet"
АИС
1425000
Увеличение уставного
капитала в рамках
формирования
"электронного
правительства"
30
Приобретение здания для АО "Фонд устойчивого развития "Қазына"
КПМ
2500000
Выкуп административного
здания для АО "Фонд
устойчивого развития
"Қазына"
ИТОГО вне программ:
39008799
48196218
Приняты к сведению
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 августа N 884
Раздел 6.
Основные направления и прогноз основных
показателей развития национальных компаний
на 2006-2008 годы
СОДЕРЖАНИЕ
Введение
Анализ за 2003-2005 годы
АО "НК "КазМунайГаз"
АО "НАК "Казатомпром"
АО "Продовольственная контрактная корпорация"
АО "Национальные информационные технологии"
АО "Казпочта"
АО "Казахтелеком"
АО "НК "Казахстан темір жолы"
АО "НК "Казахстан инжиниринг"
АО "Международный аэропорт Астана"
АО "Казахстанская компания по управлению электрическими сетями"
АО "НК "Казахстанское информационное агентство"
Перспективы на 2006-2008 годы
АО "НК "КазМунайГаз"
АО "НАК "Казатомпром"
АО "Продовольственная контрактная корпорация"
АО "Национальные информационные технологии"
АО "Казпочта"
АО "Казахтелеком"
АО "НК "Казахстан темір жолы"
АО "НК "Казахстан инжиниринг"
АО "Международный аэропорт Астана"
АО "Казахстанская компания по управлению электрическими сетями"
АО "НК "Казахстанское информационное агентство"
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах" национальной компанией является акционерное общество, контрольный пакет акций которого принадлежит государству, созданное в стратегически важных отраслях, составляющих основу национальной экономики. Каждая из национальных компаний фактически является системообразующей в своей отрасли и от ее жизнедеятельности зависит не только трудоустройство занятых в этой компании, но и функционирование отраслей с учетом стратегических интересов государства.
Постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 февраля 2004 года N 182 к национальным компаниям отнесены 12 акционерных обществ.
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 марта 2005 года N 215 "О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан и признании утратившим силу постановления Правительства Республики Казахстан от 19 марта 2004 года N 344" акционерное общество "Государственный накопительный пенсионный фонд" исключен из перечня национальных компаний, утвержденного постановлением Правительства республики Казахстан от 16 февраля 2004 года N 182.
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 25 января 2005 года N 1513 "О развитии космической деятельности в Республике Казахстан на 2005-2007 годы" было создано акционерное общество""Национальная компания "Казкосмос" со стопроцентным участием государства в уставном капитале.
В 2005 году Перечень национальных компаний выглядел следующим образом:
АО "Национальная компания "КазМунайГаз";
АО "Казахстанская компания по управлению электрическими сетями";
АО "Казпочта";
АО "Продовольственная контрактная корпорация";
АО "Национальная атомная компания "Казатомпром";
АО "Национальные информационные технологии";
АО "Казакстан темiр жолы";
АО "Казахтелеком";
АО "Международный аэропорт Астана";
АО "Национальная компания "Казахское информационное агентство (Казинформ)";
АО "Национальная компания "Казахстан инжиниринг";
АО "Национальная компания "Казкосмос".
Следующие государственные органы являются отраслевыми министерствами национальных компаний:

300000
800000
Астық қолхаттарына кепілдік беру көлемін ұлғайтуға
24
"Еуразия даму банкі" АҚ
Қаржымині
13170000
12700000
Мемлекетаралық инвестициялық банк құруға
25
Халықаралық қаржы ұйымдарының акцияларын сатып алу
Қаржымині
491551
357831
Халықаралық қаржы ұйымдарына мүшелік жарналарды уақтылы төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындауға
26
"Экономикалық зерттеулер институты" РМК
ЭБЖМ
274661
Экономикалық зерттеулер жүргізуге
27
"ҚазҚуат" АҚ
ЭМРМ
300000
Бұлақ ГЭC-i құрылысы жобасының техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеу және Бұлақ ГЭC-iн салуға жер учаскесін сатып алу үшін "ҚазҚуат" АҚ-ның жарғылық капиталын ұлғайту
28
"Алматыметроқұрылыс" АҚ
ККМ
2500000
Алматы қаласында метрополитенді салу үшін жер қазу жабдықтарын алуға "Алматыметроқұрылыс" АҚ-ның жарғылық капиталын ұлғайту
29
"KazSatNet" АҚ
АБА
1425000
"Электронды үкімет" құру шеңберінде жарғылық капиталды ұлғайту
30
"Қазына" орнықты даму қоры" АҚ үшін ғимарат сатып алу
ПМК
2500000
"Қазына" орнықты даму қоры" АҚ үшін әкімшілік ғимарат сатып алу
Бағдарламалардан         39008799  48196218
тыс, ЖИЫНЫ:
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2005 жылғы 26 тамыздағы
N 884 қаулысымен
назарға алынды
6-бөлім. Ұлттық компанияларды дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған негізгі бағыттары мен негізгі көрсеткіштерінің болжамы
Кіріспе
"Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 13 мамырдағы  Заңына сәйкес акцияларының бақылау пакетi мемлекетке тиесiлi, ұлттық экономиканың негiзiн құрайтын стратегиялық маңызды салаларда құрылған акционерлiк қоғам ұлттық компания болып табылады. Іс жүзiнде әрбiр ұлттық компания өз саласында жүйе құраушы болып табылады және оның iс-әрекетiне осы компаниядағы жұмыспен қамтылғандардың жұмысқа орналастырылуы ғана емес, сонымен бiрге мемлекеттiң стратегиялық мүдделерiн ескере отырып, салалардың жұмыс iстеуi де тәуелдi болады.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 16 ақпандағы N 182  қаулысымен ұлттық компанияларға 12 акционерлiк қоғам жатқызылды.
"Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер енгiзу және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 19 наурыздағы N 344 қаулысының күшi жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 5 наурыздағы N 215  қаулысына сәйкес "Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлiк қоғамы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 16 ақпандағы N 182 қаулысымен бекiтiлген ұлттық компаниялар тiзбесiнен шығарылды.
"2005-2007 жылдарға арналған Қазақстан Республикасында ғарыш қызметiн дамыту туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2005 жылғы 25 қаңтардағы N 1513  Жарлығын iске асыру мақсатында жарғылық капиталына мемлекеттiң жүз пайыз қатысуымен "Қазғарыш" Ұлттық компаниясы" акционерлiк қоғамы құрылды.
2005 жылы Ұлттық компаниялардың тiзбесi мынадай болды:
"ҚазМұнайГаз" Ұлттық компаниясы" АҚ;
"Электр желiлерiн басқару жөнiндегi қазақстандық компания" АҚ;
"Қазпочта" АҚ;
"Азық-түлік келiсiм-шарт корпорациясы" АҚ;
"Қазатомөнеркәсіп" ҰАК" АҚ;
"Ұлттық ақпараттық технологиялар" АҚ;
"Қазақстан темiр жолы" АҚ;
"Қазақтелеком" АҚ;
"Астана халықаралық әуежайы" АҚ;
"Қазақ ақпарат агенттiгi" Ұлттық компаниясы (Қазақпарат)" АҚ;
"Қазақстан инжиниринг" Ұлттық компаниясы" АҚ;
"Қазғарыш" Ұлттық компаниясы" АҚ;
Мынадай мемлекеттiк органдар ұлттық компаниялардың салалық министрлiктерi болып табылады:

1) Министерство энергетики и минеральных ресурсов:
1. АО "Национальная компания "КазМунайГаз";
2. АО "Казахстанская компания по управлению электрическими сетями";
3. АО "Национальная атомная компания "Казатомпром".
2) Министерство транспорта и коммуникаций:
1. АО "Казакстан темiр жолы";
2. АО "Международный аэропорт Астана".
3) Министерство сельского хозяйства:
АО "Продовольственная контрактная корпорация".
4) Министерство культуры, информации и спорта:
АО "Национальная компания "Казахское информационное агентство (Казинформ)".
5) Министерство индустрии и торговли:
АО "Национальная компания "Казахстан инжиниринг".
6) Министерство образования и науки Республики Казахстан:
АО "Национальная компания "Казкосмос".
7) Агентство Республики Казахстан по информатизации и связи:
1. АО "Казпочта";
2. АО "Казахтелеком";
3. АО "Национальные информационные технологии".
Наиболее крупными компаниями являются АО "Национальная компания "КазМунайГаз" и АО "Казакстан Teмip жолы", на которых трудится около 60 % от общего количества работающих в национальных компаниях и их удельный вес в общем объеме производства составляет около 75%.
Во исполнение Общенационального плана мероприятий по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 18 февраля 2005 года были проведены мероприятия на предмет выявления непрофильных активов национальных компаний.
Отдельные национальные компании имеют дочерние организации, которые, в свою очередь, также имеют свои дочерние организации. В результате создаются холдинги с вертикальным интегрированием, в котором функции координации и общее управление осуществляют головные компании. При этом государство как акционер на данном этапе не располагает полной информацией о результатах финансово-хозяйственной деятельности организаций холдинга. Кроме того, зачастую "дочерние" и "внучатые" организации холдинга имеют непрофильные виды деятельности, технологически не связанные с основным направлением деятельности компании не отвечающие ее целям и задачам.
Анализ за 2003-2005 годы
АО "НК "КазМунайГаз"
АО "НК "КазМунайГаз" (далее - Компания) является вертикально интегрированной структурой, управляющей компанией - нефтегазовым холдингом со 100 % долей государства.
Компания была создана в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 20 февраля 2002 года N 811 "О мерах по дальнейшему обеспечению интересов государства в нефтегазовом секторе экономики страны".
Целевая структура Компании сконцентрирована на основных направлениях деятельности: разработка и добыча нефти, транспортировка нефти и газа, маркетинг и сбыт.
Компания выступает участником или акционером в 130 дочерних, совместноконтролируемых,
прочих и зависимых организациях, работающих в Казахстане и за рубежом.

1) Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi:
1. "ҚазМұнайГаз" Ұлттық компаниясы" АҚ;
2. "Электр желiлерiн басқару жөнiндегi қазақстандық компания" АҚ;
3. "Қазатомөнеркәсiп" ұлттық атом компаниясы" АҚ;
2) Көлiк және коммуникациялар министрлiгi:
1. "Қазақстан темiр жолы" АҚ;
2. "Астана халықаралық әуежайы" АҚ;
3) Ауыл шаруашылығы министрлiгi:
"Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" АҚ;
4) Мәдениет, ақпарат және спорт министрлiгi:
"Қазақ ақпарат агенттiгi" Ұлттық компаниясы (Қазақпарат)" АҚ;
5) Индустрия және сауда министрлiгi:
"Қазақстан инжиниринг" Ұлттық компаниясы АҚ;
6) Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгi:
"Қазғарыш" Ұлттық компаниясы" АҚ;
7) Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттiгi:
1. "Қазпочта" АҚ;
2. "Қазақтелеком" АҚ;
3. "Ұлттық ақпараттық технологиялар" АҚ.
"ҚазМұнайГаз" Ұлттық компаниясы" АҚ пен "Қазақстан темiр жолы" АҚ аса iрi компаниялар болып табылады, оларда ұлттық компанияларда жұмыс iстейтiндердiң жалпы санының 60%-ы еңбек етедi және жалпы өндiрiс көлемiндегi олардың үлес салмағы шамамен 75%-ды құрайды.
Мемлекет басшысының 2005 жылғы 18 ақпандағы Қазақстан халқына  Жолдауын iске асыру жөнiндегi Жалпыұлттық iс-шаралар жоспарын орындау үшiн ұлттық компаниялардың бейiмдi емес активтерiн анықтау нысанына арналған iс-шаралар өткiзiлдi.
Жекелеген ұлттық компаниялардың еншiлес ұйымдары бар, өз кезегiнде, олар да еншiлес ұйымдарға ие. Нәтижесiнде үйлестiру функциялары мен жалпы басқаруды басты компаниялар жүзеге асыратын тiгiнен ықпалдастырылған холдингтер құрылады. Бұл ретте қазiргi кезеңде акционер ретiндегi мемлекетте холдинг ұйымдарының қаржы-шаруашылық қызметiнiң нәтижелерi туралы толық ақпарат жоқ. Бұдан басқа, көбiнесе, холдингтiң "еншiлес" және "немерелес" ұйымдарында компания қызметiнiң негiзгi бағытына технологиялық байланысы жоқ, оның мақсаттары мен мiндеттерiне сай келмейтiн бейiндi емес қызмет түрлерi бар.
2003-2005 жылдарға талдау
"ҚазМұнайГаз" ҰК" АҚ
"ҚазМұнайГаз" Ұлттық компаниясы" АҚ (бұдан әрi - Компания) тiгiнен ықпалдастырылған құрылым, мемлекеттiң 100% үлесі бар мұнай-газ холдингi - Басқарушы компания болып табылады.
Компания Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Ел экономикасының мұнай-газ секторындағы мемлекеттiң мүдделерiн одан әрі қамтамасыз ету жөнiндегi шаралар туралы" 2002 жылғы 20 ақпандағы N 811  Жарлығына сәйкес құрылған.
Компанияның мақсатты құрылымы қызметтiң негiзгі бағыттарына: мұнай өңдеуге және өндіруге, мұнай мен газ тасымалдауға, маркетинг пен өткізуге шоғырландырылған.
Компания Қазақстанда және шетелдерде жұмыс iстейтiн 130 еншiлес, бiрлесiп бақыланатын, басқа да тәуелдi ұйымдарға қатысады немесе акционер болып табылады.
2004 жылы Қазақстан Республикасы бойынша мұнай мен газ конденсатын өндіру 59 млн. тоннадан асты.

В 2004 году АО "Разведка и добыча", дочерней организацией Компании, добыто 8,9 млн. тонн нефти и газового конденсата, что на 13 % превышает уровень 2003 года. Дополнительно к плану получено 584 тыс. тонн нефти. В 2005 году добыча нефти и газового конденсата оценивается в объеме 9,3 млн. тонн, что превысит уровень 2004 года на 404 тонн.
Компания имеет два основных направления продажи нефти: экспорт и внутренний рынок. В 2004 году поставка нефти на экспорт составила около 6,7 млн. тонн, на внутренний рынок - 2,1 млн. тонн. По сравнению с 2003 годом, поставки нефти на экспорт возросли на 779 тыс. тонн. В 2005 году поставки на экспорт составят около 7,1 млн. тонн, на внутренний рынок - 2,1 млн. тонн.
Дочерней организацией Компании АО "Атырауский НПЗ" (далее АО "АНПЗ") за 2004 год переработано 2,9 млн. тонн нефти. В 2004 году выработано 2419,6 тыс. тонн нефтепродуктов, в т.ч. автобензина - 392,3 тыс. тонн , 842,5 тыс. тонн - дизельного топлива, 938,7 тыс. тонн - мазута товарного, 219,9 тыс. тонн - печного топлива, 20,7 тыс. тонн - топлива ТС, 15,5 тыс. тонн - сжиженного газа.
В 2005 году объем переработки на АО "АНПЗ" ожидается на уровне 2,9 млн. тонн, в том числе 2,1 млн. тонн из ресурсов Компании.
Реализацию нефтепродуктов осуществляет дочерняя организация Компании - АО "Торговый Дом "КазмунайГаз".
Компания продолжит работы по проекту реконструкции АО "АНПЗ", направленные на модернизацию и обновление существующих мощностей завода.
Общий объем транспортировки нефти по магистральным трубопроводам (АО "КазТрансОйл") составил 38,4 млн. тонн, что на 8 % больше запланированных объемов (35,7 млн. тонн) и на 12 % больше по сравнению с 2003 годом (34,2 млн. тонн). Рост объемов транспортировки обусловлен увеличением объемов сдачи нефти в систему магистральных нефтепроводов рядом нефтедобывающих компаний.
Объем транспортировки нефти в 2005 году ожидается в объеме 36,6 млн. тонн, снижение по сравнению с уровнем 2004 года составит 1,8 млн. тонн.
Общий объем транспортировки газа по магистральным газопроводам (АО "Интергаз
Центральная Азия") в 2004 году составил 121,6 млрд. м 3 против 113, 7 млрд. м 3 плановых, рост к плану составил 107 %, что выше уровня 2003 года на 10,6 % (120, 1 млрд. куб. м).
При этом внутренняя транспортировка в 2004 году составила 5,1 млрд. куб. м, международный транзит - 109, 5 млрд. куб. м, транспортировка газа на экспорт - 6,97 млрд. куб. м.
Увеличение объема транспортировки в 2004 году отмечается увеличением объемов транспортировки узбекского газа по магистральному газопроводу САЦ.

2004 жылы Компанияның еншiлес ұйымы "Барлау және өндiру" АҚ 8,9 млн. тонна мұнай мен газ конденсатын өндiрдi, бұл 2003 жылдың деңгейiнен 13%-ға асып түстi. Жоспарға қосымша 584 мың тонна мұнай алынды. 2005 жылы мұнай мен газ конденсатын өндiру 9,3 млн. тонна көлемiнде бағаланды, бұл 2004 жылдың деңгейінен 404 тоннаға артық.
Компания екі негiзгi бағытта мұнай сатады: экспорт және iшкi рынок. 2004 жылы мұнайды экспортқа шығару шамамен 6,7 млн. тоннаны, iшкi рынокқа шығару 2,1 млн. тоннаны құрады. 2003 жылмен салыстырғанда, мұнайды экспортқа шығару 779 мың тоннаға өстi. 2005 жылы экспортқа шығару шамамен 7,1 млн. тоннаны, iшкi рынокқа - 2,1 млн. тоннаны құрайды.
Компанияның еншiлес ұйымы "Атырау МӨЗ" АҚ (бұдан әрі - "АМӨЗ" АҚ) 2004 жылы 2,9 млн. тонна мұнай өңдедi. 2004 жылы 2419,6 мың тонна мұнай өнiмдерi, оның iшiнде 392,3 мың тонна автобензин, 842,5 мың тонна дизель отыны, 938,7 мың тонна тауарлық мазут, 219,9 мың тонна пеш отыны, 20,7 мың тонна TC-1 отыны, 5,5 мың тонна сұйытылған газ шығарылды.
2003 жылы "АМӨЗ" АҚ-тағы өңдеу көлемi 2,9 млн. тонна, оның iшiнде Компания ресурстарынан 2,1 млн. тонна деңгейiнде күтіледі.
Мұнай өнімдерін сатуды Компанияның еншiлес ұйымы - "ҚазМұнайГаз Сауда үйi" АҚ" жүзеге асырады.
Компания "АМӨЗ" АҚ-ты қайта жаңарту жобасы жөнiндегi зауыттың қолданыстағы қуаттарын жаңғырту мен жаңартуға бағытталған жұмыстарды жалғастырады.
Магистральдық құбырлар бойынша ("ҚазТрансОйл" АҚ) мұнай тасымалдаудың жалпы көлемi 38,4 млн. тоннаны құрады, бұл жоспарланған көлемнен (35,5 млн. тонна) 8%-ға артық және 2003 жылмен салыстырғанда (34,2 млн. тонна) 12%-ға артық. Тасымалдау көлемiнiң өсуi бiрқатар мұнай өндiрушi компаниялардың магистральдық мұнай құбырлары жүйесiне мұнай беру көлемiнiң ұлғаюымен негiзделген.
2005 жылы мұнай тасымалдау көлемi 36,6 млн. тонна көлемiнде болады деп күтілуде, 2004 жылдың деңгейiмен салыстырғанда кему 1,8 млн. тоннаны құрайды.
2004 жылы магистральдық газ құбырларымен ("Интергаз Орталық Азия" АҚ) газ тасымалдаудың жалпы көлемi жоспардағы 113,7 млрд. м 3 орнына 121,6 млрд. м 3 -нi құрады, жоспарға қарағанда өсу 107%-ды құрады, бұл 2003 жылдың деңгейiнен 10,6%-ға (120,1 млрд. текше м.) жоғары.
Бұл ретте 2004 жылы iшкi тасымалдау 5,1 млрд. текше м., халықаралық транзит - 109,5 млрд. текше м., экспортқа газ тасымалдау - 6, 97 млрд. текше м. құрады.
2004 жылы тасымалдау көлемiнiң ұлғаюы OAO магистральдық газ құбырымен өзбек газын тасымалдау көлемiнiң ұлғаюымен белгiленедi.

В 2005 году ожидается снижение объема транспортных услуг на 4,8 млрд. куб. м (116,7 млрд. куб. м), вызванное снижением объемов международного транзита российского и узбекского газа.
Доля газа, транспортируемого по распределительным газопроводам (АО "КазТрансГаз" представлена доля Региональные газораспределительные сети), в объеме газа, реализуемого по Казахстану, составляет 60 %.
Всего инвестиции в основной капитал в 2003 году оцениваются в сумме 107 млрд. тенге, в том числе за счет собственных средств - 77,7 млрд. тенге, за счет заемных средств - 27,9 млрд. тенге, за счет средств государственного бюджета - 4 млрд. тенге, направленные в проект разработки Амангельдинского месторождения, в том числе 3 млрд. тенге - возмещение прошлых затрат.
Всего инвестиций в основной капитал в 2004 году составили 105,6 млрд. тенге, в том числе в производство - 59,2 млрд. тенге, или 78,4 % от общего объема капитальных вложений. Сумма капитальных вложений в 2002 году выше аналогичного показателя 2001 года на 20,4 млрд. тенге.
Всего инвестиции в основной капитал в 2005 году Компании оцениваются в сумме 142,9 млрд. тенге, в том числе за счет собственных средств - 107,4 млрд. тенге, за счет заемных средств - 35,5 млрд. тенге.
Доход от основной деятельности в 2004 году составил 461,4 млрд. тенге. Рост доходов связан с увеличением добычи нефти, ростом экспортных цен на нефть по сравнению с 2003 годом, увеличением грузооборота нефти, увеличением доходов от процессинга нефти и реализации нефтепродуктов, доходов от реализации нефти.
Чистый доход в 2004 году получен в сумме 74,9 млрд. тенге, при плане 51,2 млрд. тенге, рост к плану составляет 47 % и в сравнении с 2003 годом на 28 %.
В 2005 году чистый доход оценивается на уровне 54,9 млрд. тенге. Снижение чистого дохода по сравнению с 2004 годом ожидается в секторе транспортировки углеводородов вследствие снижения объемов транспортировки нефти магистральными нефтепроводами, а также из-за снижения объемов международного транзита российского и узбекского газа.
По итогам 2004 года Компания планирует выплатить дивиденды на государственный пакет акций в сумме не менее 2949 млн. тенге, а в 2005 году в сумме не менее 2000 млн. тенге.
АО "НАК "Казатомпром"

2005 жылы ресей және өзбек газының халықаралық транзитi көлемiнiң азаюына байланысты көлiктiк қызметтер көлемiнiң 4,8 млрд. текше м.-ге (116,7 млрд. текше м.) азаюы күтiлуде.
Таратушы газ құбырлары бойынша тасымалданатын газдың Қазақстан бойынша сатылатын газ көлемiндегi үлесi ("ҚазТрансГаз" АҚ Өңiрлiк газ тарату желiлерi үлесiн көрсеттi) 60%-ды құрайды.
2003 жылы негiзгі капиталға инвестициялардың барлығы 107 млрд. теңге сомасына бағаланып отыр, оның iшiнде меншiктi қаражат есебiнен - 77,7 млрд. теңге, қарыз қаражаты есебiнен - 27,9 млрд. теңге, мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен - Амангелдi кен орнын игеру жобасына жiберiлген 4 млрд. теңге, оның iшiнде бұрынғы шығындарды өтеуге 3 млрд. теңге.
2004 жылы негiзгі капиталға инвестициялардың барлығы 105,6 млрд. теңгені, оның iшiнде өндiрiске - 59,2 млрд. теңгенi немесе капитал салымдарының жалпы көлемiнiң 78,4 %-ын құрады. 2002 жылғы капитал салымдарының сомасы 2001 жылдың осындай көрсеткiшiнен 20,4 млрд. теңгеге жоғары.
2005 жылы Компанияның негiзгi капиталына инвестициялардың барлығы 142,9 млрд. теңге сомасына бағаланып отыр, оның iшiнде меншiктi қаражат есебiнен - 107,4 млрд. теңге, қарыз қаражаты есебiнен - 35,5 млрд. теңге.
2004 жылы өнiмдi сатудан түскен кiрiс 476,9 млрд. теңгенi құрады, бұл жоспардан 20%-ға асып түстi және 2003 жылдың деңгейінен 20%-ға жоғары.
Кiрiстердiң өсуi мұнай өндiрудiң ұлғаюына, 2003 жылмен салыстырғанда мұнайдың экспорттық бағасының өсуiне, мұнайдың жүк айналымының ұлғаюына, мұнай процессингінен және мұнай өнiмдерiн сатудан түсетiн кiрiстердiң, мұнайды сатудан түсетiн кiрiстердiң ұлғаюына байланысты.
2004 жылмен салыстырғанда 2005 жылы кiрiстердiң 5%-ға, 452,9 млрд. теңгеге дейiн күтiлiп отырған азаюы 2004 жылы мұнайдың әлемдiк бағасының (Брент сорты) бiр баррель үшiн 38,3 АҚШ долларынан бiр баррель үшiн 35 АҚШ долларына дейiн бағалық төмендеуiмен түсiндiрiледi.
2004 жылы 51,2 млрд. теңге жоспарланып, 74,9 млрд. теңге сомасында таза пайда алынды, жоспарға қарағанда өсу 47 %-ды және 2003 жылмен салыстырғанда 28 %-ды құрайды.
2005 жылы таза пайда 54,9 млрд. теңге деңгейiнде бағаланып отыр. Магистральдық мұнай құбырларымен мұнай тасымалдау көлемiнiң азаюы салдарынан, сондай-ақ ресей және өзбек газының халықаралық транзитi көлемiнiң азаюынан 2004 жылмен салыстырғанда көмiрсутектердi тасымалдау секторында таза пайданың азаюы күтiлуде.
2004 жылдың қорытындылары бойынша Компания кемiнде 2 949 млн. теңге сомасында, ал 2005 жылы кемiнде 2 000 млн. теңге сомасында мемлекеттiк акциялар пакетiне дивидендтер төлеудi жоспарлап отыр.
"Қазатомөнеркәсiп" ҰАК" АҚ

АО "Национальная атомная компания "Казатомпром" (далее - Компания) образована в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 14 июля 1997 года N 3593. Компания является генеральным оператором по экспорту и импорту урана и его соединений, ядерного топлива для атомных энергетических станций, специального оборудования и технологий, материалов двойного применения.
За 2003 год добыча урана составила 2946,36 тонн, что на 8,8 % выше показателей 2002 года. В 2004 году объем добычи превысил на 26 % показатели 2003 года и составил 3712 тонн.
В 2003 году производство закиси-окиси увеличилось на 8,5 % по сравнению с 2002 годом и составило 2802,69 тонн, 2004 году - 3690,14 тонн. Планируемый объем производства закиси-окиси в 2005 году составит порядка 3660,08 тонны.
Устойчивый рост объема добычи природного урана достигнут за счет реализации следующих мероприятий:
увеличение объемов производства за счет освоения новых месторождений и развития действующих рудников;
интенсификация производства за счет внедрения новой техники и передовых технологий, научно-исследовательских и опытных работ, производств, совершенствование организации работ.
В 2004 году консолидированный доход от реализации продукции увеличился на 50,6 % по сравнению с 2003 годом и составил 42664,3 млн. тенге, при этом 44,11 % (18818,4 млн. тенге) дохода составила реализация урановой продукции, 4,06 % (1732,3 млн. тенге) - реализация бериллиевой продукции, 6,09 % (2596,8 млн. тенге) - реализация тантал-ниобиевой продукции, 0,49 % (208,7 млн. тенге) - реализация плавиковой кислоты, 24,7 % (10536,3 млн. тенге) от общего объема реализации составляет реализация продукции энергетического комплекса, 20,56 % (8771,7 млн. тенге) приходится на доход от прочей реализации.
В 2004 году доход от основной деятельности составил 3713,6 млн. тенге. Чистый доход Компании составил в 2004 году 2647,9 млн. тенге.
В 2005 году доход от основной деятельности прогнозируется в размере 5076,0 млн. тенге, чистый доход в размере 10503,8 млн. тенге, резкий рост чистого дохода в 2005 году объясняется переоценкой имущественного комплекса ТОО "МАЭК-Казатомпром".
Компания в настоящее время осуществляет инвестиции по проекту "Строительство рудника ПВ-19". Инвестиции в 2004 году составили в сумме 9162,3 млн. тенге. С 2005 года инвестиционная деятельность Компании будет ориентирована на реализацию новых проектов, которые позволят к 2010 году выйти на добычу урана до 15 тыс. тонн.
АО "Продовольственная контрактная корпорация"
Миссией АО "Продовольственная контрактная корпорация" (далее - Компания) является обеспечение сохранности и обновления государственных ресурсов зерна, а также регулирование внутренней конъюнктуры цен на зерно и продукты его переработки, что направлено на обеспечение продовольственной безопасности страны.
Компания действует в целях обеспечения закупа, формирования, учета, организации хранения, обновления, перемещения, реализации зерна государственных ресурсов и продуктов его переработки.

"Қазатомөнеркәсіп" ұлттық атом компаниясы" АҚ (бұдан әрi - Компания) Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 14 шiлдедегi N 3593  Жарлығына сәйкес құрылған. Компания уран мен оның қосындыларының, атом энергетикалық станциялары үшiн ядролық отынның, арнайы жабдықтар мен технологиялардың, қосарлы пайдалану материалдарының экспорты мен импорты жөнiндегi бас оператор болып табылады.
2003 жылы уран өндiру 2 946,36 тоннаны құрады, бұл 2002 жылдың көрсеткiштерiнен 8,8%-ға жоғары. 2004 жылы өндiру көлемi 2003 жылдың көрсеткiштерiнен 26%-ға асып түстi және 3 712 тоннаны құрады.
2002 жылмен салыстырғанда 2003 жылы тотықша-тотық өндiрiсi 8,5%-ға ұлғайды және 2802,69 тоннаны, 2004 жылы 3 690,14 тоннаны құрады. 2005 жылы тотықша-тотық өндiрiсiнiң жоспарланып отырған көлемi шамамен 3 660,08 тоннаны құрайды.
Табиғи уран өндiру көлемiнiң тұрақты өсуiне мынадай iс-шараларды iске асыру:
жаңа кен орындарын игеру және қолданыстағы кенiштердi дамыту есебiнен өндiрiс көлемiн ұлғайту;
жаңа техника мен озық технологияларды, өндiрiстерге ғылыми-зерттеу және тәжiрибелiк жұмыстарды енгізу есебінен өндiрiстi интенсивтендiру, жұмысты ұйымдастыруды жетiлдiру есебiнен қол жеткiзiлдi.
2003 жылмен салыстырғанда 2004 жылы өнiмдi сатудан түскен шоғырландырылған кiрiс 50,6%-ға ұлғайды және 42 664,3 млн. теңгені құрады. Бұл ретте кiрiстiң 44,11%-ын (18818,4 млн. теңге) уран өнiмдерiн сату, 4,06 %-ын (1 732,3 млн. теңге) бериллий өнiмдерiн сату, 6,09%-ын (2 596,8 млн. теңге) тантал-ниобий өнiмдерiн сату, 0,49%-ын (208,7 млн. теңге) плавик қышқылын сату құрады, жалпы сату көлемiнiң 24,7 %-ын (10 536,3 млн. теңге) энергетикалық кешен өнiмдерiн сату құрайды, 20,56 %-ы (8 771,7 млн. теңге) өзге де сатудан түскен кiрiс.
2004 жылы негiзгi қызметтен түсетiн кiрiс саны 3713,6 млн. теңге болды. Таза табыстың саны 2004 жылы 2647,9 млн. теңге күйiнде.
2005 жылы негiзгi қызметтен түсетiн кiрiс саны 5076,0 млн. теңге мөлшерiнде жобалануда, таза табыс 10503,8 млн. теңге. Таза табыстың күрт өсуi 2005 жылы "МАЭК-Қазатомөнеркәсiп" ЖШС-нiң мүлiктiк кешенiнiң қайта бағалануымен түсiндiрiледi.
Компания қазiргi уақытта "Строительство рудника ПВ-19" жобасы бойынша инвестицияларды жүзеге асырады. Инвестициялар 2004 жылы 9162,3 млн. теңге құрады. 2005 жылдан Компанияның инвестициялық қызметi 2010 жылға қарай 15 мың тоннаға дейін уран қазбасына жетуге мүмкiндiк беретiн жаңа жобаларды жүзеге асыруға бағытталады.
"Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" АҚ
"Азық-түлiк келiсiм корпорациясы" АҚ (бұдан әрi - Компания) миссиясы мемлекеттік астық ресурстарының сақталуы мен жаңартылуын қамтамасыз ету, сондай-ақ астық пен одан жасалған өнiмдер бағасының iшкi конъюнктурасын реттеу болып табылады, бұл елдiң азық-түлiктiк қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге бағытталған.
Компания мемлекеттiк ресурстар астығы мен одан жасалатын өнiмдердi сатып алуды, әзiрлеудi, есепке алуды қамтамасыз ету, сақтауды, жаңартуды, оның орнын ауыстыруды, сатуды ұйымдастыру мақсатында әрекет етедi.

По итогам деятельности Компании за 2003 год получен чистый доход в сумме 785,6 млн. тенге, из них в республиканский бюджет в виде дивидендов перечислено 386,6 млн. тенге.
Общий доход за 2003 год составил 34602,8 млн. тенге, в том числе:
доход от управления государственными ресурсами зерна - 9284,9 млн. тенге;
доход по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 25317,9 млн. тенге.
Общие расходы за 2003 год составили 33431,6 млн. тенге, в том числе:
расходы от управления государственными ресурсами зерна - 9243,4 млн. тенге;
расходы по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 24188,3 млн. тенге, из них административные расходы - 405,8 млн. тенге.
Налогооблагаемый доход за 2003 год составил 1171,2 млн. тенге.
Всего из урожая 2004 года Корпорацией было закуплено:
по программе государственного закупа зерна - 464,2 тыс. тонн;
по программе закупа зерна за счет привлеченных кредитных ресурсов - 1271,1 тыс. тонн.
Доход от основной деятельности за 2004 год составил 31242,9 млн. тенге, в том числе:
доход от управления государственными ресурсами зерна - 2730,0 млн. тенге;
доход по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 28512,9 млн. тенге.
Общие расходы Компании за 2004 год составили 33665,6 млн. тенге, в том числе:
расходы от управления государственными ресурсами зерна - 3421,6 млн. тенге;
расходы по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 30244 млн. тенге, из них административные расходы - 521 млн. тенге.
Налогооблагаемый доход за 2004 год 820,3 млн. тенге.
На 1 июля 2005 года государственные ресурсы зерна сформированы Корпорацией в объеме 625,74 тыс. тонн.
Государственные ресурсы зерна размещаются в основном на 58 крупных хлебоприемных предприятиях республики, отбор которых производится Министерством сельского хозяйства и Компанией на конкурсной основе.
Закуп зерна проводится в целях формирования государственного резерва продовольственного зерна и поддержки отечественных сельхозтоваропроизводителей. В 2005 году предусмотрен закуп зерна из урожая 2005 года:
по государственному закупу - 549,999 тыс. тонн на сумму 6208 млн. тенге;
по коммерческому закупу - 2 млн. тонн на сумму 23000 млн. тенге.
Закуп зерна, как и в предыдущие годы, будет производиться в два этапа: посредством финансирования в весенне-летний период на основе договора поставки и осенью посредством прямого закупа.
На 2005 год доход компании от основной деятельности запланирован в размере 35268,7 млн. тенге, в том числе:
доход от управления государственными ресурсами зерна - 6469,2 млн. тенге;

Компанияның 2003 жылғы қызметiнiң қорытындылары бойынша 785,6 млн. теңге сомасында таза пайда алынды, оның iшiнде республикалық бюджетке дивидендтер түрiнде 386,6 млн. теңге аударылды.
2003 жылы жалпы кiрiс 34602,8 млн. теңгенi құрады, оның iшiнде:
мемлекеттiк астық ресурстарын басқарудан түсетiн кiрiс - 9284,9 млн. теңге;
жеке қаржы-шаруашылық қызмет бойынша түсетiн кiрiс - 25317,9 млн. теңге.
2003 жылы жалпы шығыстар 33431,6 млн. теңгенi құрады, оның iшiнде:
мемлекеттiк астық ресурстарын басқару шығыстары - 9243,4 млн. теңге;
жеке қаржы-шаруашылық қызмет бойынша шығыстар - 24188,3 млн. теңге, оның iшiнде әкiмшiлiк шығыстар - 405,8 млн. теңге.
2003 жылы салық салынатын кiрiс 1171,2 млн. теңгенi құрады.
2004 жылы Корпорация барлық егiннiң:
астықты мемлекеттiк сатып алу бағдарламасы бойынша - 464,2 мың тоннасын;
тартылған кредиттік ресурстар есебінен астық сатып алу бағдарламасы бойынша - 1271,1 мың тоннасын сатып алды.
2004 жылы негiзгi қызметтен кiрiс 31242,9 млн. теңгенi құрады, оның iшiнде:
мемлекеттiк астық ресурстарын басқарудан түсетiн кiрiс - 2730,0 млн. теңге;
жеке қаржы-шаруашылық қызмет бойынша кiрiс - 28512,9 млн. теңге.
2004 жылы Компанияның жалпы шығыстары 33665,6 млн. теңгенi құрады, оның iшiнде:
мемлекеттiк астық ресурстарын басқару шығыстары - 3421,6 млн. теңге;
жеке қаржы-шаруашылық қызмет бойынша шығыстар - 30244 млн. теңге, оның iшiнде әкiмшiлiк шығыстар - 521 млн. теңге.
2004 жылғы салық салынатын кірiс 820,3 млн. теңге.
2005 жылғы 1 шiлдеде Корпорация 625,74 мың тонна көлемiнде мемлекеттiк астық ресурстарын қалыптастырды.
Мемлекеттiк астық ресурстары негiзiнен республиканың 58 iрi астық қабылдау кәсiпорындарына орналастырылады, оларды iрiктеудi Ауыл шаруашылығы министрлiгi мен Компания конкурстық негiзде жүргiзедi.
Астық сатып алу мемлекеттiк азық-түлiктiк астық резервiн қалыптастыру және отандық ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлердi қолдау мақсатында жүргiзiледi. 2005 жылы 2005 жылғы егiннен:
мемлекеттік сатып алу бойынша - 6208 млн. теңге сомасына 549,999 мың тонна;
коммерциялық сатып алу бойынша - 23000 млн. теңге сомасына 2 млн. тонна астық сатып алу көзделген.
Өткен жылдардағыдай, астық сатып алу екi кезеңмен: жеткiзу шартының негiзiнде көктемгi-жазғы кезеңде қаржыландыру арқылы және күзде тiкелей сатып алу арқылы жүргiзiлетiн болады.
Компанияның 2005 жылға негiзгi қызметтен алатын кiрiсi 35268,7 млн. теңге мөлшерiнде жоспарланған, оның iшiнде:
мемлекеттiк астық ресурстарын басқарудан түсетiн кiрiс - 6469,2 млн. теңге;

доход по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 28799,5 млн. тенге.
Общие расходы на 2005 год запланированы в размере 35164,6 млн. тенге, в том числе:
расходы от управления государственными ресурсами зерна - 6464 млн. тенге;
расходы по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 28700,6 млн. тенге.
Налогооблагаемый доход за 2005 год планируется в размере 805,6 млн. тенге.
В 2005 году планируется перечислить в бюджет дивиденды на государственный пакет акций в размере 275,5 млн. тенге.
АО "Национальные информационные технологии"
АО "Национальные информационные технологии" (далее - Компания) создано в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 апреля 2000 года N 492 "О развитии единого информационного пространства в Республике Казахстан и создании закрытого акционерного общества "Национальные информационные технологии".
Основным предметом деятельности Компании является создание коммуникационной среды и системы взаимодействия государственных информационных ресурсов, формирование информационной базы общего пользования, а также сотрудничество с международными информационными системами.
По итогам деятельности за 2003 год доход, полученный Компанией составил 443,7 млн. тенге, в том числе доходы от основной деятельности составили 432 млн. тенге, от неосновной деятельности - 11,7 млн. тенге.
В целом за 2003 год Компанией получен убыток в размере 95,6 млн. тенге. Основными причинами получения убытка являются снижение телекоммуникационных услуг в 3 раза, которое произошло вследствие оттока клиентов в связи с построением ими собственных телекоммуникационных сетей или перехода к другим провайдерам. В связи с убыточной деятельностью компании по итогам 2003 года не осуществлялось начисление и выплата дивидендов на государственный пакет акций, запланированных в размере 6,6 млн. тенге. В течении 2003 года уплачено в бюджет налогов и других платежей на общую сумму 92,6 млн. тенге.
В 2004 году общий объем выполненных работ составил 622,7 млн. тенге, в том числе по основным направлениям деятельности:
выполнение работ в рамках Государственной программы - 313, 8 млн. тенге;
сервисное сопровождение систем и техническое обслуживание оборудования государственных органов - 260,2 млн. тенге;
оказание телекоммуникационных услуг - 39,9 млн. тенге;
от прочих работ и услуг - 8,8 млн. тенге.
По итогам финансово-хозяйственной деятельности за 2004 год общий доход Компании составил 548,3 млн. тенге при плане 560,8 млн. тенге (97,8 %). По сравнению с 2003 годом (443,7 млн. тенге) рост составил 23,6 %. Доходы от основной деятельности составили 541,5 млн. тенге, при плане 556,3 млн. тенге (выполнение плана 97,3 %), от неосновной деятельности составили 6,8 млн. тенге при плане 4,5 млн. тенге (151 %). Причинами неисполнения доходной части бюджета компании являются снижение объемов телекоммуникационных услуг, невыполнения в полном объеме графика перехода государственных органов на централизованное сервисное техническое обслуживание.

жеке қаржы-шаруашылық қызмет бойынша кiрiс - 28799,5 млн. теңге.
2005 жылға арналған жалпы шығыстар 35164,6 млн. теңге мөлшерiнде жоспарланған, оның iшiнде:
мемлекеттiк астық ресурстарын басқару шығыстары - 6464 млн. теңге;
жеке қаржы-шаруашылық қызмет бойынша шығыстар - 28700,6 млн. теңге.
2005 жылға арналған салық салынатын кiрiс 805,6 млн. теңге көлемiнде жоспарланып отыр.
2005 жылы бюджетке 275,5 млн. теңге мөлшерiнде мемлекеттiк акциялар пакетiне дивидендтердi аудару жоспарлануда.
"Ұлттық ақпараттық технологиялар" АҚ
"Ұлттық ақпараттық технологиялар" АҚ (бұдан әрi - Компания) "Қазақстан Республикасында бiрыңғай ақпараттық кеңiстiктi дамыту және "Ұлттық ақпараттық технологиялар" жабық акционерлiк қоғамын құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 4 сәуiрдегi N 492  қаулысына сәйкес құрылды.
Компания қызметiнiң негізгi нысаны мемлекеттiк ақпарат ресурстарының коммуникациялық ортасын және өзара әрекет ету жүйесiн құру, жалпы қолданылатын ақпараттық база қалыптастыру, сондай-ақ халықаралық ақпарат жүйелерiмен ынтымақтастық болып табылады.
2003 жылғы қызмет қорытындылары бойынша Компания алған кiрiс 443,7 млн. теңгенi құрады, оның iшiнде негiзгi қызметтен түсетiн кiрiстер 432 млн. теңгенi, негiзгi емес қызметтен - 11,7 млн. теңгенi құрады.
Тұтастай алғанда, 2003 жылы Компания 95,6 млн. теңге мөлшерiнде зиян шектi. Зиян шегудiң негiзгi себептерi клиенттердiң жеке телекоммуникациялық желiлер құруына байланысты олардың жаппай кетуi немесе олардың басқа провайдерлерге көшуi салдарынан телекоммуникациялық қызметтердiң 3 есе азаюы болып табылады. Компанияның залалды қызметіне байланысты 2003 жылдың қорытындылары бойынша 6,6 млн. теңге мөлшерiнде жоспарланған мемлекеттік акциялар пакетiне дивидендтер есептеу және төлеу жүзеге асырылған жоқ. 2003 жыл iшiнде бюджетке жалпы сомасы 92,6 млн. теңге салық пен басқа да төлемдер төлендi.
2004 жылы орындалған жұмыстардың жалпы көлемі 622,7 млн. теңгенi құрады, оның iшiнде қызметтің негiзгi бағыттары бойынша:
Мемлекеттiк бағдарлама шеңберiндегi жұмыстарды орындау - 313,8 млн. теңге;
жүйелердi сервистiк сүйемелдеу және мемлекеттiк органдардың жабдығына техникалық қызмет көрсету - 260,2 млн. теңге;
телекоммуникациялық қызметтер көрсету - 39,9 млн. теңге;
өзге де жұмыстар мен қызметтерден - 8,8 млн. теңге.
2004 жылғы қаржы-шаруашылық қызмет қорытындылары бойынша Компанияның жалпы кiрiсi жоспарланған 560,8 млн. теңгенiң орнына 548,3 млн. теңгенi (97,8 %) құрады. 2003 жылмен салыстырғанда (443,7 млн. теңге) өсу 23,6 %-ды құрады. Негiзгi қызметтен түсетiн кiрiстер жоспарланған 556,3 млн. теңгенiң орнына 541,5 млн. теңгенi құрады (жоспардың орындалуы 97,3 %), негiзгi емес қызметтен түсетiн кiрiс жоспарланған 4,5 млн. теңгенiң орнына 6,8 млн. теңгенi (151%) құрады. Компания бюджетiнiң кiрiс бөлiгiнiң орындалмау себебi телекоммуникациялық қызметтер көлемiнiң азаюы, мемлекеттiк органдардың орталықтандырылған сервистiк техникалық қызмет көрсетуге көшу кестесiн толық көлемде орындамауы болып табылады.

В 2005 году Компанией ожидается получение доходов на общую сумму 678,6 млн. тенге. От основной деятельности доходы составят 673,6 млн. тенге, от неосновной ожидаются в сумме 5 млн. тенге.
По итогам 2005 года ожидается получение чистого дохода в сумме 51,9 млн. тенге.
Инвестиционная политика ориентирована на обеспечение развития основных направлений деятельности Компании:
сопровождение и администрирование информационных систем, созданных в рамках Государственной программы формирования и развития национальной информационной инфраструктуры Республики Казахстан;
сопровождение межведомственных информационных систем и системно-техническое
обслуживание вычислительно-телекоммуникационного оборудования государственных органов;
обучение и повышение квалификации специалистов различных уровней, в том числе подготовка пользователей системы электронного документооборота и прикладных информационных систем.
АО "Казпочта"
АО "Казпочта" (далее - Компания) создано в результате реорганизации Республиканского государственного предприятия почтовой связи согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 1999 года N 1940 "О реорганизации Республиканского государственного предприятия почтовой связи и его дочерних государственных предприятий".
Миссия Компании заключается в обеспечении свободного доступа почтово-сберегательных услуг на всей территории Казахстана на высоком качественном уровне.
Казахстанская почта уверенно переходит к стадии стабилизации финансового положения и устойчивого роста: постепенно улучшается качество почтовой связи, расширяется зона почтово-финансовых услуг, развиваются современные коммерческие услуги.
За 2004 год Компанией было принято 32,8 млн. единиц письменной корреспонденции, что превысило уровень 2003 года на 102,4 % . Также имеет место увеличение количества периодических изданий - на 21,2 % .
Наибольший удельный вес в общем объеме платного обмена занимает подписка и реализация периодических изданий - 73,5 %, письменной корреспонденции - 15,4 %. Доля выплат пенсий и пособий составляет 9,8 %.
В 2004 году продолжена реализация мероприятий по самостоятельной выплате пенсий, пособий и адресной социальной помощи в городах районного значения и сельских регионах.
Всего в 2004 году произведено 20,9 млн. выплат пенсий и пособий и адресной социальной помощи на общую сумму 115100 млн. тенге, что на 23,6 % выше фактического выполнения 2003 года. Сложившаяся тенденция положительно характеризует реализацию задач по активизации деятельности Компании в этом направлении.
По результатам финансово-хозяйственной деятельности в 2004 году совокупные доходы Компании составили 7111,0 млн. тенге, увеличившись по сравнению с показателем 2003 года на 42,1 %. Доход от основной деятельности Компании в 2004 году составил 6456,4 млн. тенге. Расходы в 2004 году составили 6952,2 млн. тенге, превысив уровень 2003 года на 43,3 %. Чистый доход Компании в 2004 году составил в сумме 158,8 млн. тенге, что выше показателя 2003 года на 4,7% или 7,1 млн. тенге.

2005 жылы Компанияның жалпы сомасы 678,6 млн. теңге кiрiс алуы күтiлiп отыр. Негiзгi қызметтен түсетiн кiрiстер 673,6 млн. теңгенi құрайды, негiзгi емес қызметтен түсетiнi 5 млн. теңге сомасында күтiлуде.
2005 жылдың қорытындылары бойынша 51,8 млн. теңге сомасында таза пайда алу күтiліп отыр.
Инвестициялық саясат Компаниялар қызметiнiң келесiдей негiзгi бағыттарын дамытуды қамтамасыз етуге бағытталған:
Қазақстан Республикасының ұлттық ақпараттық инфрақұрылымын қалыптастыру мен дамытудың Мемлекеттiк бағдарламасы шегінде құрылған және әкiмшiлiктендiру;
Ведомствоаралық ақпараттық жүйелердi қамтамасыз ету мен мемлекеттiк органдардың есептеуiш-телекоммуникациялық құрал-жабдықтарына жүйелiк-техникалық қызмет көрсету;
әртүрлi деңгейдегі мамандарды оқыту мен бiлiктiлiгiн жоғарлату, соның iшiнде электрондық құжат айналымы жүйесi мен қолданбалы ақпараттық жүйелердi пайдаланушыларды дайындау.
"Қазпочта" АҚ
"Қазпочта" АҚ (бұдан әрi - Компания) "Республикалық мемлекеттiк почта байланысы кәсiпорнын және оның еншiлес мемлекеттiк кәсiпорындарын қайта ұйымдастыру туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1999 жылғы 20 желтоқсандағы N 1940  қаулысына сәйкес Республикалық мемлекеттiк почта байланысы кәсiпорнын қайта ұйымдастыру нәтижесiнде құрылды.
Компанияның миссиясы Қазақстанның бүкіл аумағында жоғары сапалы деңгейдегi почта-жинақтау қызметтерiне еркiн қол жетiмдiлiктi қамтамасыз етуден тұрады.
Қазақстан почтасы қаржы жағдайын тұрақтандыру және тұрақты өсу сатысына нық сенiммен көшуде: почта байланысының сапасы бiртiндеп жақсаруда, почта-қаржы қызметтерiнiң аясы кеңеюде, қазiргi заманғы коммерциялық қызметтер дамуда.
2004 жылы Компания 32,8 млн. бiрлiк жазбаша хат-хабар қабылдады, бұл 2003 жылдың деңгейiнен 102,4%-ға артық. Сондай-ақ, мерзiмдi басылымдар саны 21,2%-ға ұлғайды.
Жалпы ақылы алмасу көлемiндегі ең көп үлес салмақты жазылу мен мерзiмдi басылымдарды сату - 73,5 %, жазбаша хат-хабар - 15,4 % алады, зейнетақылар мен жәрдемақыларды төлеу үлесi 9,8 %-ды құрайды.
2004 жылы аудандық маңызы бар қалалар мен ауылдық өңiрлерде зейнетақыларды, жәрдемақылар мен атаулы әлеуметтiк көмектi дербес төлеу жөнiндегi iс-шараларды iске асыру жалғастырылды.
2004 жылы жалпы сомасы 115,1 млрд. теңге болатын барлығы 20,9 млн. зейнетақы мен жәрдемақы және атаулы әлеуметтiк көмек төлемi жүргiзiлдi, бұл 2003 жылғы нақты орындаудан 23,6%-ға жоғары. Қалыптасып отырған үрдiс Компанияның қызметiн жандандыру жөнiндегi мiндеттердiң осы бағытта іске асырылуына оң сипаттама бередi.
Қаржы-шаруашылық қызметiнiң нәтижелерi бойынша 2003 жылдың көрсеткiшiмен салыстырғанда 2004 жылы Компанияның жиынтық кiрiсi 42,1 %-ға ұлғайып, 7111,0 млн. теңгенi құрады. Компанияның негiзгi қызметтен кiрiсi 6456,4 млн. теңге құрады. 2004 жылы шығыстар 2003 жылдың деңгейінен 43,3 %-ға артып, 6952,2 млн. теңгені құрады. 2004 жылы Компанияның таза пайдасы 158,8 млн. теңге сомасын құрады, бұл 2003 жылдың көрсеткiшінен 4,7 %-ға немесе 7,1 млн. теңгеге артық.

В 2005 году Компанией планируется сохранение наметившейся в 2003-2004 годах тенденции роста почтового обмена по периодическим изданиям, платного обмена по письменной корреспонденции, выплате пенсий, пособий и почтовым переводам денег. В 2005 году ожидается увеличение объема исходящего платного обмена на 4,19 %.
Начиная с 2005 года, планируется поэтапная передача Компании функций по выплате пенсий и пособий в районных центрах и селах.
В результате активизации деятельности, нацеленной на формирование эффективно функционирующей отечественной почтово-сберегательной системы, было существенно улучшено финансовое состояние компании.
В 2005 году ожидается увеличение совокупных доходов относительно уровня 2004 года на 12,6 %, что составит 894,0 млн. тенге, уровень совокупных расходов увеличится на 12,7 % или 880,4 млн. тенге. Доход от основной деятельности в 2005 году оценивается в 7421,9 млн. тенге и чистый доход прогнозируется в сумме 172,3 млн. тенге.
АО "Казахтелеком"
АО "НК "Казахтелеком" (далее - Компания) является национальным оператором единой сети телекоммуникаций общего пользования Республики Казахстан.
Национальная акционерная компания "Казахтелеком" была образована в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 17 июня 1994 года N 666 "О создании национальной акционерной компании "Казахтелеком" путем передачи имущества государственных региональных и специализированных предприятий телекоммуникаций в уставный фонд создаваемого акционерного общества национального масштаба, предоставляющего широкий диапазон услуг связи на всей территории Республики.
1 апреля 2004 года НАК "Казахтелеком" перерегистрировано Управлением юстиции г. Астаны в АО "Казахтелеком".
Компания выступает участником или акционером в 3 дочерних и совместно-контролируемых организациях, работающих в Казахстане (АО "Алтел" (50 %), ТОО "GSM Казахстан" (49 %), ЗАО "Нурсат" (41,25 %).
Компания оказывает следующие основные услуги:
местная, междугородная, международная телефонная связь;
телеграф, телекс, передача данных;
спутниковая связь;
проводное радиовещание;
аренда каналов связи.
У Компании в 2003-2004 годах отмечены высокие производственные и финансовые показатели.
По оценке Компании, объем казахстанского рынка услуг телекоммуникаций в 2004 году увеличился по сравнению с 2003 годом на 27 % и превысил 140000 млн. тенге. Изменение структуры рынка произошло за счет роста доли рынка сотовой связи, удельный вес которой составил 37 % объема телекоммуникационного рынка. Междугородняя связь занимает 20 % рынка, сохранению ее доли на этом уровне во многом способствует возрастающее значение трафика на сотовые сети. Доля международных разговоров на СНГ составляет 7 %. На фоне роста объемов всех видов услуг доля услуг на дальнее зарубежье сократилась и составила 4 %. Доля услуг местной сети составляет 10 %. Доля услуг передачи данных и Интернет ежегодно возрастает и в 2004 году составляет 10 %. Доля услуг IP-телефонии составляет 2 %, но это сегмент характеризуется высоким темпом роста.

2005 жылы Компания 2003-2004 жылдары байқалған мерзiмдi басылымдар бойынша почталық алмасудың, жазбаша хат-хабарлар, зейнетақы, жәрдемақы төлемдері және почталық ақша аударымдары бойынша ақылы алмасулардың өсу үрдiсiн сақтауды жоспарлап отыр. 2005 жылы шығатын ақылы алмасу көлемiн 4,19%-ғa ұлғайту күтілуде.
2005 жылдан бастап аудан орталықтары мен селоларда зейнетақылар мен жәрдемақыларды төлеу жөнiндегi функцияларды бiртiндеп Компанияға беру жоспарлануда.
Тиімді жұмыс істейтін отандық почта-жинақтаушы жүйенi қалыптастыруға бағытталған қызметтi жандандыру нәтижесiнде компанияның қаржылық жай-күйі біршама жақсарды.
2005 жылы 2003 жылдың деңгейiмен салыстырғанда жиынтық табыстың 12,6 %-ға өсуі күтiлуде, бұл 894,0 млн. теңгені құрайды, жиынтық шығыстар деңгейі 12,7 %-ға немесе 880,4 млн. теңгеге өседi. Компанияның негiзгi қызметтен кірісі 2005 жылы 7421,9 млн. теңге мөлшерінде бағаланады және таза табыс 172,3 млн. теңге сомасында болжанып отыр.
"Қазақтелеком" АҚ
"Қазақтелеком" ҰК" АҚ (бұдан әрi - Компания) Қазақстан Республикасының жалпы қолданыстағы бірыңғай телекоммуникация желiсiнiң ұлттық операторы болып табылады.
"Қазақтелеком" ұлттық акционерлік компаниясы "Қазақтелеком" ұлттық акционерлік компаниясын құру туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 17 маусымдағы N 666  қаулысына сәйкес ұлттық ауқымда құрылатын, мемлекеттік өңiрлiк және мамандандырылған телекоммуникация кәсiпорындарының мүлкiн Республиканың бүкiл аумағында кең ауқымды байланыс қызметтерiнiң көрсететін акционерлiк қоғамның жарғылық қорына беру жолымен құрылды.
2004 жылғы 1 сәуірде "Қазақтелеком" ҰАК-ты Астана қаласының Әдiлет басқармасы "Қазақтелеком" АҚ етiп қайта тiркедi.
Компания Қазақстанда жұмыс істейтін 3 еншiлес және бiрлесiп бақыланатын ("Алтел" АҚ (50 %), "Қазақстан GSM" ЖШС (49 %), "Нұрсәт" ЖАҚ (41,25 %)) ұйымға қатысушы немесе акционер болып табылады.
Компания мынадай негiзгi қызметтердi көрсетедi:
жергiлiктi, қалааралық, халықаралық телефон байланысы;
телеграф, телекс, деректер беру;
спутниктiк байланыс;
сым арқылы радиохабар тарату;
байланыс арналарын жалға беру.
2003-2004 жылдары Компанияда жоғары өндiрiстiк және қаржылық көрсеткiштер байқалды.
Компанияның бағалауы бойынша 2003 жылмен салыстырғанда 2004 жылы қазақстандық телекоммуникация қызметтерi рыногының көлемi 27%-ға өстi және 140000 млн. теңгеден асты. Рынок құрылымының өзгеруі ұялы байланыс рыногы үлесiнiң өсуi есебiнен болды, оның үлес салмағы телекоммуникациялық рынок көлемiнiң 37 %-ын құрады. Қалааралық байланыс рыноктың 20%-ын құрайды, оның үлесiнiң осы деңгейде сақталуына көп жағдайда ұялы желiлердiң өсiп бара жатқан трафигi ықпал етедi. ТМД-ға халықаралық сөйлесулер үлесi 7 %-ды құрайды. Барлық қызметтер түрi көлемiнiң өсуi аясында алыс шетелдерге қызметтер үлесi қысқарды және 4%-ды құрады. Жергiлiктi желi қызметтерiнiң үлесi 10%-ды құрайды. Деректер беру және Интернет қызметтерiнiң үлесi жыл сайын өсу үстiнде және 2004 жылы 10%-ды құрады. IР-телефония қызметтерiнiң үлесi 2 %-ды құрайды, алайда бұл сегмент жоғары өсу қарқынымен сипатталады.

Доля Компании на рынке телекоммуникаций в 2004 году не претерпела значительных изменений и составила в среднем 57 %.
На рынке местной связи доля Компании в 2004 году оценивается 94 %, междугородной - 92 % , международной со странами СНГ - 85 %, со странами дальнего зарубежья - 67 %. Оценка доли Компании на рынке передачи данных составляет 65 %, сети Интернет - 58 %.
Высокие доли рынка во многом объясняются исторически сложившейся клиентской базой. На некоторых локальных рынках и рынке корпоративных клиентов доля Компании гораздо ниже.
Риски Компании заключаются в развитии сетей конкурентов, особенно наземных, их активной деятельности на рынках корпоративных клиентов и физических лиц, развитием сотовой связи, мероприятий регулирующих органов, связанных с процессом либерализации рынка телекоммуникаций.
В 2004 году доходы от основной деятельности составили 80096,4 млн. тенге или на 82,2 % больше по сравнению с 2003 годом, в том числе доходы от услуг междугородной, международной связи - 46678,2 млн. тенге, доходы от услуг местной связи - 13710,5 млн. тенге, доходы от услуг сети передачи данных - 4206,5 млн. тенге.
В 2005 году доходы от основной деятельности составят, по оценке, 83466,3 млн. тенге, в том числе доходы от услуг междугородной, международной связи - 43454,7 млн. тенге, доходы от услуг местной связи - 18472,5 млн. тенге, доходы от услуг сети передачи данных - 5464,9 млн. тенге.
Расходы операционной деятельности в 2004 году составили в сумме 58712,6 млн. тенге или 64,6 % больше по сравнению с 2003 годом, в т.ч. по производственной себестоимости - 45567,3 млн. тенге. В 2005 году расходы операционной деятельности составят в сумме 63669,4 млн. тенге, в т.ч. по производственной себестоимости - 49610,4 млн. тенге.
Размер чистого дохода в 2004 году составил в сумме 26917,6 млн. тенге, что выше уровня 2003 года на 66,2 %. Размер чистой прибыли в 2005 году оценивается на уровне 27823,8 млн. тенге.
Выплаты дивидендов по итогам 2003 года составили в размере 3438,5 млн. тенге, в том числе на государственный пакет акций - 1910,1 млн. тенге. В 2005 году выплата дивидендов по итогам 2004 года оценивается в размере 4413,06 млн. тенге, в том числе на государственный пакет акций - 2451,7 млн. тенге.
Выполнение прогнозов по доходам обеспечено в результате реализации инвестиционной программы, объем которой в 2004 году составил 16894,7 млн. тенге.

Телекоммуникациялар рыногындағы Компанияның үлесі 2004 жылы айтарлықтай өзгерiске ұшыраған жоқ және орта есеппен 57 %-ды құрады.
Жергiлiктi байланыс рыногындағы Компанияның үлесi 2004 жылы 94 %, қалааралық - 92 %, ТМД елдерiмен халықаралық - 85 %, алыс шетелдермен - 67 % деп бағаланады. Деректер беру рыногындағы Компания үлесiнiң бағасы 65 %-ды, Интернет жүйесiнде 58 %-ды құрайды.
Рыноктың жоғары үлесi көбiнесе тарихи қалыптасқан клиенттiк қормен түсiндiрiледi. Кейбiр жергiлiктi рыноктарда және корпорациялық клиенттер рыногында Компанияның үлесi анағұрлым төмен.
Компанияның тәуекелдерi бәсекелестер желiлерiнiң, әсiресе жер үстi желiлерiнiң дамуына, олардың корпорациялық клиенттер және жеке тұлғалар рыногындағы белсендi қызметiне, ұялы байланыстың дамуына, телекоммуникация рыногын ырықтандыру процесiмен байланысты реттеушi органдардың iс-шараларына келiп тiреледi.
2004 жылы негiзгi қызметтен түсетiн кiрiстер 80096,4 млн. теңгенi құрады немесе 2003 жылмен салыстырғанда 82,2 %-ға артық, оның iшiнде қалааралық, халықаралық байланыс қызметтерiнен түсетiн кiрiстер - 46678,2 млн. теңге, жергiлiктi байланыс қызметтерiнен түсетiн кiрiстер - 13710,5 млн. теңге, деректер беру желiсi қызметтерiнен түсетiн кiрiстер - 4206,5 млн. теңге.
Бағалау бойынша 2005 жылы негiзгi қызметтен түсетiн кiрiстер 83 466,3 млн. теңгенi, оның iшiнде қалааралық, халықаралық байланыс қызметтерiнен түсетiн кiрiстер - 43454,7 млн. теңгені, жергiлiктi байланыс қызметтерiнен түсетiн кiрiстер - 18472,5 млн. теңгенi, деректер беру желiсi қызметтерiнен түсетiн кiрiстер - 5464,9 млн. теңгенi құрайды.
Операциялық қызмет шығыстары 2004 жылы 58712,6 млн. теңге немесе 2003 жылмен салыстырғанда 64,6%-ға артық соманы, оның iшiнде өндiрiстiк өзiндiк құн бойынша - 45567,3 млн. теңгенi құрады.
2005 жылы операциялық қызмет шығыстары 63669,4 млн. теңге сомасын, оның iшiнде өндiрiстiк өзiндiк құн бойынша - 49610,4 млн. теңгенi құрайды.
Таза пайда мөлшерi 2004 жылы 26917,6 млн. теңге сомасын құрады, бұл 2003 жылдың деңгейiнен 66,2 %-ға жоғары. Таза пайда мөлшерi 2005 жылы 27823,8 млн. теңге деңгейiнде бағаланып отыр.
2003 жылдың қорытындылары бойынша дивидендтер төлеу 3438,5 млн. теңге мөлшерiн, оның iшiнде мемлекеттiк акциялар пакетiне - 1910,1 млн. теңгенi құрады. 2004 жылдың қорытындылары бойынша 2005 жылы дивидендтер төлеу 4413,06 млн. теңге, оның iшiнде мемлекеттiк акциялар пакетiне - 2451,7 млн. теңге мөлшерiнде бағаланып отыр.
Кiрiстер бойынша болжамдарды орындау инвестициялық бағдарламаны iске асыру нәтижесiнде қамтамасыз етiлдi, оның көлемi 16894,7 млн. теңгенi құрады.

За 2004 год за счет собственных средств Компанией телефонизировано 277 сельских населенных пунктов.
4 мая 2005 года руководством Компании объявлен мораторий на повышение тарифов на оказываемые регулируемые виды услуг населению Республики Казахстан в течение 2005 года.
В рамках реализации послания Главы государства к народу Казахстана с 1 апреля 2005 года Компанией снижены тарифы на услуги сети Интернет, а также тарифы на отдельные направления международных телефонных соединений, в том числе на Россию, Украину и другие страны СНГ и дальнего зарубежья (далее - ДЗ).
Реализация новых инвестиционных проектов позволит расширить спектр предоставляемых услуг, начиная от MEGA Line для физических лиц до корпоративных VPN в масштабах республики.
Инвестиционная политика Компании направлена на развитие новейших технологий в области телекоммуникаций, увеличение транзита информационных потоков через территорию Республики Казахстан, развитие местной сети телекоммуникаций.
Компания была образована в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 17 июня 1994 года N 666 "О создании национальной акционерной компании "Казахтелеком"
АО "Национальная компания "Казакстан тeмip жолы"
АО "НК "Казакстан темiр жолы" (далее - Компания) имеет холдинговую структуру, основанную на обеспечении функциональной целостности и управляемости железнодорожной отрасли в перевозочном процессе. Реформирование железнодорожной отрасли в Казахстане было начато в 1997 году объединением трех казахстанских железных дорог в составе образованного республиканского государственного предприятия "Казакстан темiр жолы" и одновременным созданием в его составе шести управлений дорог.
Компания участвует в 17 аффилиированных организациях, у которых размер пакета акций (доля участия) в Компании составляет от 33 % до 100 %.
В перевозках железнодорожным транспортом в Республике Казахстан Компания является монополистом и конкурентов не имеет.
Основной объем грузоперевозок Компании приходятся на долю добывающей и перерабатывающей отраслей промышленности (уголь, нефть и нефтепродукты, черные и цветные металлы, руды).
Уголь. Основными клиентами по перевозке угля Компании являются: ТОО "Богатырь Аксес Комир" (17,3 % от общих перевозок компании), ОАО "Евроазиатская энергетическая корпорация" (9,3 %), УД ОАО "Испат Кармет" (5,6 %), УД "Борлы", ОАО Корпорация "Казахмыс" (4,3 %), ЗАО "Майкубень-Вест" (1,3 %), ТОО "Балапантранс" (1,1 %), ОАО "Шубаркольский разрез" (0,9 %).
Нефть. Основными клиентами по перевозке нефтяных грузов Компании являются: ТОО "Шнос" (3,7 %), ОАО "Актобемунайгаз" (1,6 %), ТОО "АНПЗ-Транс" (1,3 %), СП "Тенгизшевройл" (1,1 %), ЗАО "Павлодарский нефтехимический завод" (1,0 %).

2004 жылы Компанияның меншiктi қаражаты есебiнен 277 ауылдық елдi мекенге телефон жүргiзiлдi.
2005 жылғы 4 мамырда Компания басшылығы 2005 жыл iшiнде Қазақстан Республикасы халқына көрсетiлетiн қызметтiң реттелетiн түрлерiне тарифтердi көтеруге мораторий жариялады.
Мемлекет басшысының Қазақстан халқына Жолдауын iске асыру шеңберiнде 2005 жылғы 1 сәуiрден бастап Компания Интернет желiсi қызметтерiне арналған тарифтердi, сондай-ақ халықаралық телефон қосуларының жекелеген бағыттарына, оның iшiнде Ресейге, Украинаға және басқа да ТМД елдерi мен алыс шетелдерге (бұдан әрi - АШ) арналған тарифтердi азайтты.
Жаңа инвестициялық жобаларды iске асыру республика ауқымында жеке тұлғаларға арналған MEGA Line-нан бастап корпорациялық VPN-ге дейiн көрсетiлетiн қызметтер аясын кеңейтуге мүмкiндiк бередi.
Компанияның инвестициялық саясаты телекоммуникациялар саласындағы ең жаңа технологияларды дамытуға, Қазақстан Республикасының аумағы арқылы ақпарат ағыны транзитiн көбейтуге, жергiлiктi телекоммуникациялар желiлерiн дамытуға бағытталған.
Компания "Қазақтелеком" ұлттық акционерлiк компаниясын құру туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 17 маусымдағы  қаулысына сәйкес құрылды.
"Қазақстан темiр жолы" Ұлттық компаниясы" АҚ
"Қазақстан темір жолы" ҰК" АҚ-тың (бұдан әрі - Компания) тасымалдау процесiнде темiр жол саласының функционалдық тұтастығын және ыңғайлы басқарылуын қамтамасыз етуге негізделген холдингтік құрылымы бар. Қазақстанда темір жол саласын реформалау 1997 жылы құрылған "Қазақстан темір жолы" республикалық мемлекеттік кәсiпорны құрамында қазақстандық үш темiр жолды бiрiктiрумен және оның құрамында бір мезгілде алты жол басқармасын құрумен басталды.
Компания 17 аффилиирленген ұйымға қатысады, олардың акциялар пакетінің мөлшерi/Компанияға қатысу үлесі 33 %-дан 100 %-ға дейiнгiнi құрайды.
Қазақстан Республикасында темiр жол көлiгiмен тасымалдауда Компания монополист болып табылады және бәсекелестері жоқ.
Компания жүк тасымалдарының негізгі көлемi өндiрушi және өңдеушi өнеркәсiптiң (көмiр, мұнай және мұнай өнiмдерi, қара және түстi металдар, кен) үлесіне келедi.
Көмiр. Компанияның көмiр тасымалдау жөнiндегi негiзгi клиенттерi: "Богатырь Аксес Көмiр" ЖШС (компанияның жалпы тасымалдарының 17,3 %-ы), "Еуразиялық энергетикалық корпорация" ААҚ (9,3 %), "Испат Кармет" ААҚ КД (5,6 %), "Қазақмыс" корпорациясы ААҚ-тың "Бөрлi" КД (4,3 %), "Майкубен-Вест" ЖАҚ (1,3 %), "Балапанкөлiк" ЖШС (1,1 %), "Шұбаркөл кенiн" ААҚ (0,9 %) болып табылады.
Мұнай. Компанияның мұнай жүктерін тасымалдау жөніндегі негiзгi клиенттерi: "Шмос" ЖШС (3,7 %), "Ақтөбемұнайгаз" ААҚ МӨБ (1,6 %), "АМӨЗ-Көлiк" ЖШС (1,3 %), "Теңізшевройл" БК (1,1 %), "Павлодар мұнай-химия зауыты" ЖАҚ (1,0 %) болып табылады.

Железная руда. Основными клиентами по перевозке железной руды Компании являются: ОАО "ССГПО" (8,14 %), ТОО "Оркен" (1,8 %), ОАО "Донской ГОК" (1,5 %).
Черные металлы. Основными клиентами по перевозке черных металлов Компании являются: ОАО "Испат Кармет" (2,4 %), Аксуский завод ферросплавов (0,5 %), ОАО "феррохром" (0,1 % ), ОАО "Корпорация "Казахмыс" (0,15 %.)
Грузооборот в 2004 году составил 163420 млн. т-км, что превышает уровень 2003 года на 10,7 % за счет роста объема погрузки грузов.
Рост грузооборота произошел по всем видам сообщений: внутриреспубликанском - на 8,8 %, экспортном - на 6,8 %, импортном - на 28,3 %, транзитном - на 28,2 % .
Общая погрузка грузов за 2004 год составила 193,8 млн. тонн, что превышает уровень прошлого года на 8,3 млн. тонн или 4,5 %. Рост общей погрузки обусловлен увеличением погрузки по основным видам грузов: нефтяных грузов на 4,5 %, железной руды - на 9,6 %, цветной руды - на 4,7 %, черных металлов - на 7,2 %, химических и минеральных удобрений - на 28,5 %, строительных грузов - на 13,5 %, зерна и продуктов перемола - на 13,5 % .
Прогнозируемый грузооборот в 2005 году составит 172679 млн. т-км (увеличение на 5,7 % по отношению к 2004 году), за счет роста объема погрузки грузов.
Доходы от основной деятельности Компании в 2004 году получены в сумме 224237 млн. тенге, увеличение на 17,2 % к уровню 2003 года связано с ростом грузооборота и установлением тарифа на услуги магистральной железнодорожной сети с 20 июля 2004 года согласно приказу Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 25 мая 2004 года N 242-ОД.
Доходы от основной деятельности Компании в 2005 году, необходимые для устойчивой производственно-финансовой деятельности и покрытия инвестиционных потребностей Компании, должны составлять не менее 259267 млн. тенге.
Расходы периода за 2004 год составили 21612 млн. тенге, что на 11,7 % ниже уровня 2003 года.
Увеличение расходов вызвано ростом:
1) расходов по фонду оплаты труда в связи с установлением минимальной заработной платы в размере 6600 тенге согласно Закону Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2004 год" N 505-II от 5 декабря 2003 года;
2) ростом цен на материалы, топливо, электроэнергию;
3) оплаты работ и услуг в связи с созданием АО "Казжелдортранс" и АО "Локомотив" и предъявлением ими счетов за услуги по обеспечению грузовым вагонным парком и локомотивной тягой; увеличением цен на услуги связи;

Темір рудасы . Компанияның темір рудасын тасымалдау жөнiндегi негізгі клиенттерi: "ССКББ" ААҚ (8,14 %), "Өркен" ЖШС (1,8 %), "Дон ТБК" ААҚ (1,5 %) болып табылады.
Қара металдар . Компанияның қара металдарды тасымалдау жөнiндегi негiзгi клиенттерi: "Испат Кармет" ААҚ (2,4 %), Ақсу ферроқорытпа зауыты (0,5 %), "Феррохром" ААҚ (0,1 %), "Қазақмыс" корпорациясы ААҚ (0,15 %) болып табылады.
Жүк айналымы 2004 жылы 163 420 млн. т-км құрады, бұл жүктердi тиеу көлемінің өсуі есебінен 2003 жылдың деңгейiнен 10,7%-ға артық.
Жүк айналымы бағыттардың барлық түрлерi бойынша: республикаiшiлiк - 8,8 %-ға, экспорттық - 6,8 %-ға, импорттық - 28,3 %-ға, транзиттiк - 28,2 %-ға өстi.
2004 жылы жалпы жүк тиеу 193,8 млн. тоннаны құрады, бұл өткен жылдың деңгейiнен 8,3 млн. тоннаға немесе 4,5 %-ға артық. Жалпы жүк тиеудің өсуi жүктердің негiзгi түрлері бойынша тиеудiң: мұнай жүктерiнiң - 4,5 %-ға, темір рудасының - 9,6 %-ға, түстi кеннiң - 4,7 %-ға, қара металдардың - 7,2 %-ға, химиялық және минералдық тыңайтқыштардың - 28,5 %-ға, құрылыс жүктерiнiң - 13,5%-ға, астық пен тартылған өнiмдердiң - 13,5%-ға өсуiмен негiзделген.
2005 жылы болжамды жүк айналымы жүктердi тиеу көлемiнiң өсуi есебiнен 172 679 млн. т-км (2004 жылға қатысты 5,7 %-ға ұлғайған) құрайды.
2004 жылы Компанияның негізгi қызметiнен 224 237 млн. теңге сомасында кipic алынды, 2003 жылдың деңгейiне қарағанда 17,2 %-ғa өсу жүк айналымының өсуiне және Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгiнiң 2004 жылғы 25 мамырдағы N 242-ОД бұйрығына сәйкес 2004 жылғы 20 шiлдеден бастап магистральдық темiр жол торабы қызметтерiне арналған тарифтердi белгiлеуге байланысты.
2005 жылы Компанияның негiзгi қызметiнен түсетiн, тұрақты өндiрiстiк-қаржылық қызмет пен Компанияның инвестициялық қажеттiлiктерiн жабу үшiн қажеттi кiрiстер кемiнде 259 267 млн. теңгенi құрауға тиiс.
2004 жылғы негiзгi қызмет бойынша күтiлетiн шығыстар 21 612 млн. теңгенi құрайды, бұл 2003 жылдың тиiстi кезеңiнiң деңгейiнен 11,7%-ға жоғары.
Шығыстардың ұлғаюы:
1) "2004 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 5 желтоқсандағы N 505-II  Заңына сәйкес ең төменгi жалақыны 6600 теңге мөлшерiнде белгiлеумен байланысты еңбекақы төлеу қоры бойынша шығыстардың өсуi;
2) материалдар, отын, электр энергиясы бағаларының өсуi;
3) "Қазтемiржолкөлiк" АҚ пен "Локомотив" АҚ-тың құрылуына және олардың жүк вагон паркiмен және локомотивтiк тартқышпен қамтамасыз ету жөнiндегi қызметтер үшiн шот ұсынуына байланысты жұмыстар мен қызметтерге ақы төлеу; байланыс қызметтерi бағаларының өсуi;

4) прочих расходов в связи с увеличением стоимости охранных услуг.
В 2005 году расходы периода прогнозируются в размере 21872 млн. тенге.
По итогам 2004 года Компания получила чистый доход в сумме 10250 млн. тенге.
Дивиденды на государственный пакет акций в 2004 году Компанией не были выплачены, в 2005 году выплаты дивидендов на государственный пакет акций не предусматриваются.
Освоение инвестиций Компанией в 2004 году составило 38816 млн. тенге, из них за счет внешних займов 4586 млн. тенге, за счет собственных средств 34230 млн. тенге.
Основные направления инвестиционной деятельности Компании в 2004 году явилась реабилитация, развитие и модернизация магистральной железнодорожной сети, информатизация и развитие связи, приобретение путевой техники, развитие станции Дружба, электрификация участка Экибастуз - Павлодар, а также строительство новой железнодорожной линии Алтынсарино - Хромтау.
АО "НК "Казахстан инжиниринг"
АО "НК "Казахстан инжиниринг" (далее - Компания) создано на основании постановления Правительства Республики Казахстан от 13 марта 2003 года N 244 "О некоторых вопросах оборонно-промышленного комплекса Республики Казахстан" со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющая деятельность в машиностроительной отрасли.
В 2003 году объем произведенной продукции Компании составил 4500 млн. тенге, в 2004 году - 7100 млн. тенге, повышение составило 55,4%.
Доходы от основной деятельности составили в 2003 году 4000 млн. тенге, 2004 году - 6800 млн. тенге. Увеличение доходов составляет 70 %.
Чистый убыток в 2003 сложился в сумме 529 млн. тенге, в 2004 году чистый доход составил 235,9 млн. тенге.
Рост доходов обусловлен преимущественно увеличением объемов реализации готовой продукции (услуг), что в свою очередь является результатом проведенной Компанией работы по поиску рынков сбыта продукции, выпускаемой предприятиями.
АО "Международный аэропорт Астана"
Основными показателями, характеризующими производственную деятельность АО "Международный аэропорт Астана" (далее - Компания) является объем движения через аэропорт по количеству обслуживания рейсов и пассажиров.
Тенденция развития количества обслуженных рейсов в сравнении с периодом 2003 года характеризуется увеличением на 15 % в 2004 году и на 8 % в 2005 году. Соответственно количество обслуженных пассажиров также возросло на 25 % и 31 %. Всего в 2004 году обслужено 13316 рейсов и 498686 пассажиров. По оценке в 2005 году планируется обслужить
14378 рейсов и 651606 пассажиров. Среднесуточные данные по указанным показателям составили в 2004 году 36 взлет - посадок воздушных судов и 1366 обслуженных пассажиров, в 2005 году - 39 и 1785 соответственно.

4) күзет қызметтерi құнының өсуiне байланысты өзге де шығыстар салдарынан болды.
2005 жылы Компанияның негiзгi қызметi бойынша шығыстар 21872 млн. теңге мөлшерiнде болжанып отыр.
2004 жылдың таза пайдасы 10250 млн. теңгенi құрады.
2004 жылы Компания мемлекеттiк акциялар пакетiне дивидендтер төлеген жоқ, 2005 жылы мемлекеттiк акциялар пакетiне дивидендтер төленбейдi.
2004 жылы Компанияның инвестицияларды игеруi 38816 млн. теңгенi, оның iшiнде сыртқы қарыздар есебiнен 4 586 млн. теңгенi, меншiктi қаражат есебiнен 34 230 млн. теңгенi құрады.
2004 жылы компанияның инвестициялық қызметiнiң негiзгi бағыттары магистральдық темiр жол торабын оңалту, дамыту және жаңғырту, ақпараттандыру және байланысты дамыту, жол техникасын сатып алу, Достық станциясын дамыту, Екiбастұз - Павлодар учаскесiн электрлендiру, сондай-ақ Алтынсарин - Хромтау жаңа темiр жол желiсiн салу болды.
"Қазақстан инжиниринг" ҰК" ААҚ
Машина жасау саласындағы қызметті жүзеге асыратын "Қазақстан инжиниринг" ҰК" АҚ (бұдан әрi - Компания) "Қазақстан Республикасы қорғаныс-өнеркәсiп кешенiнiң кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 13 наурыздағы N 244  қаулысының негізiнде жарғылық капиталына мемлекеттiң жүз пайыз қатысуымен құрылды.
2003 жылы Компания өндiрген өнiм көлемi 4500 млн. теңгенi, 2004 жылы 7100 млн. теңгенi құрады, ұлғаю 55,4%-ды құрады.
Негiзгi қызметтен түсетiн кiрiс 2003 жылы 4000 млн. теңгенi, 2004 жылы 6800 млн. теңгенi құрады. Кiрiстердiң ұлғаюы 70 %-ды құрайды.
2003 жылы таза залал 529 млн. теңге сомасында қалыптасты, 2004 жылы таза пайда 235,9 млн. теңгенi құрады.
Кiрiстердiң өсуi негiзiнен дайын өнiмдi (қызметтердi) сату көлемiнiң өсуiмен негізделген, бұл, өз кезегiнде, кәсiпорын шығаратын өнiмдi өткiзу рыноктарын iздеу жөнiнде Компания жүргiзген жұмыстың нәтижесi болып табылады.
"Астана халықаралық әуежайы" АҚ
Рейстер мен жолаушыларға қызмет көрсету саны бойынша әуежай арқылы қозғалыс көлемi "Астана халықаралық әуежайы" АҚ (бұдан әрi - Компания) өндiрiстiк қызметiн сипаттайтын негiзгi көрсеткiштер болып табылады.
2003 жылмен салыстырғанда қызмет көрсетiлген рейстер санының даму үрдiсi 2004 жылы 15%-ға және 2004 жылы 8 %-ға ұлғаюмен сипатталады. Қызмет көрсетiлген жолаушылар саны да тиiсiнше 25 %-ға және 31 %-ға өстi. 2004 жылы барлығы 13 316 рейс пен 498 686 жолаушыға қызмет көрсетiлдi. Бағалау бойынша 2005 жылы 14 378 рейс пен 651 606 жолаушыға қызмет көрсету жоспарланып отыр. 2004 жылы аталған көрсеткiштер бойынша орташа тәулiктiк деректерi әуе кемелерiнiң 36 ұшу-қонуын және 1366 қызмет көрсетiлген жолаушыны, 2005 жылы тиiсiнше 39 және 1785-тi құрады.

Определяющим фактором данной тенденции является увеличение частоты рейсов на существующих маршрутах и открытие новых. Следует отметить, что в общем объеме обслуженных рейсов и пассажиров Компанией в 2004-2005 годы основную долю составляют внутренние авиаперевозки (77 %), обусловленное расширением сети внутренних воздушных линий для обеспечения связи всех крупных городов Казахстана со столицей.
Доходы Компании в 2004 году составили 3941 млн. тенге, что превысило уровень плана на 105 % (198 млн. тенге). Определяющим фактором роста доходов явилось увеличение доходов от операционной деятельности Компании на 22 % или на 541 млн. тенге. Основными причинами роста доходов Компании за 2004 год явились увеличение стоимости приобретаемого авиатоплива для заправки воздушных судов авиакомпании и увеличение объемов авиаперевозок через аэропорт.
В структуре доходов от неаэропортовых услуг следует отметить значительное увеличение доходов от предоставления в аренду площадей аэропорта, платных услуг и др. почти в два раза, обусловленного достижением основной цели Компании - увеличение доходности, в том числе и от концессионной деятельности.
Расходы Компании в 2004 году составили 3271 млн. тенге, что превысило уровень 2003 года на 8 % или 237 млн. тенге и от планируемого объема снизились на 3 % (86 млн. тенге).
Основной причиной увеличения расходов Компании послужило увеличение расходов от неоперационной деятельности аэропорта, где основную долю составляют расходы, связанные с переоценкой основных средств.
Итоги 2004 года характеризуются положительным финансовым результатом в сумме 670 млн. тенге, что превышает уровень плана на 74 %.
В 2005 году доли рынков пассажирских перевозок по направлениям в общем объеме сохраняются на уровне предыдущего периода и составят 78 % для внутренних линий и 22 % - для международных перевозок.
Доходы Компании в 2005 году предполагаются в сумме 5480 млн. тенге, что превысит уровень 2004 года на 40 % и плана на 24 % (1539 млн. тенге и 1048 млн. тенге соответственно). Основными факторами роста доходов явились: увеличение доходов от предоставления аэропортовых услуг, связанное с ростом объема, а также увеличения доходов от неоперационной деятельности Компании, связанного с реализацией проекта "Реконструкция международного аэропорта в городе Астана".
Расходы Компании в 2005 году составят 5281 млн. тенге, что превысит уровень 2004 года на 61 % или 2010 млн. тенге, а от планируемого объема уменьшится на 31 % (1208 млн. тенге). По предварительной оценке итоги деятельности Компании за 2005 год характеризуются положительным финансовым результатом в сумме 199 млн. тенге.
Инвестиционная деятельность Компании в 2005 году осуществляется по двум основным направлениям:

Бар бағыттардағы рейстердiң жиiлiгiн ұлғайту және жаңаларын ашу осы үрдiстiң айқындаушы факторы болып табылады. 2004-2005 жылдары Компания қызмет көрсеткен рейстер мен жолаушылардың жалпы көлемiнiң негiзгi үлесiн Қазақстанның барлық iрi қалаларының астанамен байланысын қамтамасыз ету үшiн iшкi әуе желiлерiн кеңейтуге негiзделген iшкi әуе тасымалдары құрайтынын (77%) атап өткен жөн.
2004 жылы Компанияның кiрiсi 3941 млн. теңгенi құрады, бұл жоспардағы деңгейден 105%-ға (198 млн. теңге) асып түстi. Компанияның операциялық қызметтен түсетiн кiрiстерiнiң 22 %-ға немесе 541 млн. теңгеге ұлғаюы кiрiстер өсуiнiң айқындаушы факторы болды. 2004 жылы Компания кiрiстерi өсуiнiң негiзгi себептерi авиакомпанияның әуе кемелерiне май құю үшiн сатып алынатын авиаотын құнының өсуi мен әуежай арқылы әуе тасымалдары көлемiнiң өсуi болды.
Әуежайлық емес қызметтерден түсетiн кiрiстер құрылымында әуежай алаңдарын жалға беруден, ақылы қызметтерден және басқалардан түсетiн кiрiстердiң екi есе дерлiк айтарлықтай ұлғайғанын атап өткен жөн, бұл Компанияның негiзгi мақсатына қол жеткiзумен - кiрiстiлiктi, оның iшiнде концессиялық қызметтен түсетiн кiрiстi арттырумен негiзделген.
2004 жылы Компанияның шығыстары 3 271 млн. теңгенi құрады, бұл 2003 жылдың деңгейiнен 8 %-ға немесе 237 млн. теңгеге асып түстi және жоспарланған көлемнен 3%-ға (86 млн. теңге) кемiдi.
Әуежайдың операциялық емес қызметтен болатын шығыстарының ұлғаюы Компания шығыстарының ұлғаюының негiзгi себебi болды, мұндағы негізгi үлестi негiзгi құралдарды қайта бағалауға байланысты шығыстар құрайды.
2004 жылдың қорытындылары 670 млн. теңге сомасындағы қаржылық оң нәтижемен сипатталады, бұл жоспар деңгейiнен 74 %-ғa артық.
Жалпы көлемдегi бағыттар бойынша жолаушылар тасымалы рыноктарының үлесi өткен кезең деңгейiнде сақталуда және iшкi желiлер үшiн 78 %-ды және халықаралық тасымалдар үшiн 22%-ды құрайды.
2005 жылы Компанияның кiрiстерi 5 480 млн. теңге сомасында болжанып отыр, бұл 2004 жылдың деңгейiнен 40 %-ға және жоспардан 24%-ға артық (тиiсiнше 1 539 млн. теңге және 1 048 млн. теңге). Кiрiстердiң өсуiнiң негiзгi факторлары: көлемнiң өсуiне байланысты әуежайлық қызметтер көрсетуден түсетiн кiрiстердiң ұлғаюы, сондай-ақ "Астана қаласындағы халықаралық әуежайды қайта жаңарту" жобасын iске асыруға байланысты Компанияның операциялық емес қызметтен түсетiн кiрiстерiнiң ұлғаюы болып табылды.
2005 жылы Компания шығыстары 5281 млн. теңгенi құрайды, бұл 2004 жылдың деңгейiнен 61%-ға немесе 2010 млн. теңгеге артық, ал жоспарланатын көлемнен 31%-ға (1208 млн. теңге) кемидi. Алдын ала бағалау бойынша Компания қызметiнiң 2005 жылғы қорытындылары 199 млн. теңге сомасында қаржылық оң нәтижемен сипатталады.
2005 жылы Компанияның инвестициялық қызметi екi негiзгi бағыт бойынша жүзеге асырылады:

1) реализация проекта "Строительство международного аэропорта г. Астаны", целью которого является совершенствование объектов аэропорта г. Астана, увеличение его пропускной способности, повышение уровня безопасности обслуживания воздушных судов, пассажиров и обработки багажа в соответствии с требованиями международных стандартов, развитие инфраструктурного комплекса воздушных ворот столицы;
2) замена основных фондов за счет собственных средств. В рамках модернизации основных фондов произведены ремонт и замена основных средств из собственных средств аэропорта (спецтехника, оборудование, ремонт мест стоянок воздушных судов и т.д).
Компанией проведена работа по выполнению задач и реализации положений, определенных Стратегией индустриально-инновационного развития Республики Казахстан, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 17 мая 2003 года N 1096. С целью обеспечения расширения и совершенствования грузо-пассажиропотоков в соответствии с быстрым экономическим ростом страны:
привлечены ряд иностранных авиакомпаний в качестве клиентов для совершенствования транзитных технических посадок в аэропорту г. Астана на дозаправку, в основном для грузовых воздушных судов;
проведена презентация нового аэропортового комплекса;
реализован проект по реконструкции взлетно-посадочной полосы стоимостью 1700 млн. тенге.
АО "Казахстанская компания по управлению
электрическими сетями"
За 2003 год объем передачи электроэнергии по сетям АО "KEGOC" (далее - Компания) составил 26,9 млрд. кВт. ч, что на 13 % выше показателя 2002 года. Рост объема передачи связан, в основном, с увеличением экспортных поставок электроэнергии в Россию от станции "Экибастузская ГРЭС-2", а также транзитом электроэнергии Таджикистана и Кыргызстана через территорию Казахстана в Российскую Федерацию.
В 2004 году Компанией оказаны услуги по передаче электроэнергии в объеме 32,8 млрд. кВт. ч, что составляет рост на 22 % по сравнению с 2003 годом. Основной причиной значительного увеличения объема передачи послужило заключение договора на транзит электроэнергии через сети общества "Кыргызстан - Казахстан - Кыргызстан".
В 2005 году объем передачи электроэнергии по сетям Компании оценивается в размере 31,5 млрд. кВт. ч., что на 4,2 % ниже показателя 2004 года и связано в основном со снижением объемов экспортных поставок электроэнергии от "Экибастузской ГРЭС-2".
В 2003 году доходы Компании от основной деятельности составили 15742,2 млн. тенге, что на 24,9 % больше уровня 2002 года.
В 2004 году доходы Компании от основной деятельности составили 16835,7 млн. тенге (на 7,0 % выше уровня 2003 года).

1) "Астана қаласының халықаралық әуежайын салу" жобасын iске асыру, оның мақсаты Астана қаласының әуежай объектiлерiн жетiлдiру, оның өткiзу қабiлетiн арттыру, әуе кемелерiне, жолаушыларға қызмет көрсету қауiпсiздiгiнiң және халықаралық стандарттар талаптарына сәйкес багаж өңдеудiң деңгейiн жоғарылату, астананың әуе қақпаларының инфрақұрылымдық кешенiн дамыту болып табылады;
2) меншiктi қаражат есебiнен негiзгi қорларды ауыстыру. Негiзгi қорларды жаңғырту шеңберiнде әуежайдың меншiктi қаражатынан негiзгi құралдарды (арнайы техника, жабдық, әуе кемелерiнiң тұрақ орнын жөндеу және т.б.) жөндеу және ауыстыру жүргізiлдi.
Компания Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2003 жылғы 17 мамырдағы N 1096  Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының индустриялық-инновациялық даму стратегиясында айқындалған мiндеттердi орындау және ережелердi iске асыру жөнiнде жұмыс жүргiздi. Елдiң шапшаң экономикалық өсуiне сәйкес жүк-жолаушылар легiн кеңейтудi және жетiлдiрудi қамтамасыз ету мақсатында:
Астана қаласының әуежайындағы, транзиттiк техникалық қонуды жетiлдiру үшiн, негiзiнен әуе жүк кемелерi үшін үстеме май құюға клиенттер ретiнде бiрнеше шетелдiк авиакомпания тартылды;
жаңа әуежай кешенiнiң тұсаукесерi өткiзiлдi;
құны 1 700 млн. теңге ұшу-қону алаңын қайта жаңарту жөнiндегi жоба iске асырылды.
"Электр желiлерiн басқару жөніндегі Қазақстан компаниясы" АҚ
"KEGOC" АҚ (бұдан әрi - Компания) желiлерi бойынша электр энергиясын беру көлемi 2003 жылы 26,9 млрд. кВт.с. құрады, бұл 2002 жылдың көрсеткiшiнен 13%-ға жоғары. Беру көлемiнiң өсуi, негiзiнен, "Екiбастұз MAЭC-2" станциясынан Ресейге электр энергиясын экспорттық жеткiзудiң ұлғаюына, сондай-ақ Қазақстан аумағы арқылы Ресей Федерациясына Тәжiкстан мен Қырғызстан электр энергиясының транзитiне байланысты.
2004 жылы Компания 32,8 млрд. кВт.с. көлемiнде электр энергиясын беру жөнiнде қызметтер көрсеттi, 2003 жылмен салыстырғанда өсу 22 %-ды құрайды. Беру көлемiнiң айтарлықтай ұлғаюының негiзгi себебi "Қырғызстан-Қазақстан-Қырғызстан" қоғамының желiлерi арқылы электр энергиясының транзитiне шарт жасасу болды.
2005 жылы Компанияның желiлерi бойынша электр энергиясын беру көлемi 31,5 млрд. кВт. с. мөлшерiнде бағаланып отыр, бұл 2004 жылдың көрсеткiшiнен 4,2 %-ға төмен және негiзiнен, Екiбастұз МАЭС-2-ден электр энергиясын экспорттық жеткiзу көлемiнiң азаюына байланысты.
2003 жылы Компанияның негiзгi қызметтен түскен кiрiстерi 15742,2 млн. теңгенi құрады, бұл 2002 жылдың деңгейiнен 24,9 %-ға жоғары.
2004 жылы Компанияның негізгi қызметтен түскен кiрiстерi 16835,7 млн. теңгенi құрады (2003 жылдың деңгейiнен 7,0%-ға жоғары).

В 2005 году доходы от основной деятельности оцениваются в размере 18386,6 млн. тенге.
В 2003 году расходы Компании по основной деятельности составили 13346,1 млн. тенге, что на 9,7 % выше затрат 2002 года, что связано с увеличением текущих расходов на обучение персонала и оплату консультационных услуг по Проекту модернизации Национальной энергетической сети Казахстана, финансируемых из средств займов, а также увеличением амортизационных отчислений, обусловленный вводом основных средств в соответствии с инвестиционной программой.
В 2004 году расходы Компании по основной деятельности сложились в размере 14536,2 млн. тенге. В 2005 году расходы Компании по основной деятельности ожидаются в размере 17725,4 млн. тенге или на 21,9 % выше показателя 2004 года. Рост расходов по основной деятельности в основном связан с увеличением амортизационных отчислений и налога на имущество, обусловленный вводом основных средств в эксплуатацию, увеличением процентов по кредитам, относимых на текущие расходы, что также связано с вводом основных средств по проекту Модернизации Национальной энергетической сети Казахстана. Кроме того, в 2005 году планируется заключение кредитных соглашений с Международным Банком Реконструкции и Развития (далее - МБРР), Евразийским Банком Реконструкции и Развития (далее - ЕБРР) и Банком Развития Казахстана в рамках реализации проекта "Строительство второй линии электропередачи 500 кВ транзита Север - Юг Казахстана", в соответствии с которым Компанией будут выплачены комиссии, а также другие расходы, связанные с подписанием кредитных договоров.
Чистый доход Компании на 2003 год составил 1741,6 млн. тенге. Значительный рост чистого дохода по сравнению с показателями 2002 года, обусловлен увеличением доходов от основной деятельности, недоосвоения затрат по ремонту и эксплуатации электросетевых объектов Компании.
Чистый доход Компании за 2004 год составил 1613,2 млн. тенге. В 2005 году чистый доход Компании оценивается в размере 92,9 млн. тенге. Снижение чистого дохода в 2005 году связано со значительным увеличением затрат по обслуживанию кредитов, привлеченных по проектам, относимых на текущие расходы, а также в связи с реализацией жилья работникам компании, передислоцированных в г. Астана.
В целях повышения надежности и эффективности функционирования всей энергосистемы Казахстана Компания реализует проект "Модернизация Национальной электрической сети Республики Казахстан" с привлечением заемных средств МБРР и ЕБРР. Общая стоимость проекта - 258,4 млн. долл. США.

2005 жылы негізгі қызметтен түсетiн кiрiстер 18386,6 млн. теңге мөлшерiнде бағаланып отыр.
2003 жылы Компанияның негiзгi қызмет бойынша шығыстары 13346,1 млн. теңгенi құрады, бұл 2002 жылдың шығындарынан 9,7 %-ға жоғары, бұл персоналды оқытуға және қарыз қаражатынан қаржыландырылатын ҰЭЖ-дi жаңғырту жобасы бойынша консультациялық қызметтерге ақы төлеуге арналған ағымдағы шығыстардың ұлғаюына, сондай-ақ инвестициялық бағдарламаға сәйкес негiзгi құралдардың енгiзiлуiмен негiзделген амортизациялық аударымдардың ұлғаюына байланысты.
2004 жылы Компанияның негiзгi қызмет бойынша шығыстары 14536,2 млн. теңге мөлшерiнде қалыптасты. 2005 жылы Компанияның негiзгi қызмет бойынша шығыстары 17725,4 млн. теңге немесе 2004 жылдың көрсеткiшiнен 21,9 %-ға жоғары мөлшерде күтiлiп отыр. Негiзгi қызмет бойынша шығыстардың өсуі, негiзiнен, негiзгi құралдардың қолданысқа енгiзiлуiмен негiзделген амортизациялық аударымдардың және мүлiк салығының ұлғаюына, ағымдағы шығыстарға жатқызылатын кредиттер бойынша пайыздардың ұлғаюына байланысты, бұл да ҰЭЖ-дi жаңғырту жобасы бойынша негiзгi құралдардың енгiзiлуiне байланысты. Бұдан басқа, 2005 жылы Қоғам комиссияларды, сондай-ақ кредиттiк шарттарға қол қоюға байланысты басқа да шығыстарды соған сәйкес төлейтiн "Қазақстанның Солтүстiгi-Оңтүстiгi" транзитiнiң 500 кВ екiншi электр беру желiсiн салу" жобасын іске асыру шеңберінде Халықаралық Қайта Құру және Даму Банкiсiмен (бұдан әрi - ХҚҚДБ), Еуропа Қайта Құру және Даму Банкiсiмен (бұдан әрі - ЕҚҚДБ) және Қазақстанның Даму Банкiмен кредиттiк келiсiмдер жасау жоспарланып отыр.
Компанияның 2003 жылғы таза кiрiсi 1741,6 млн. теңге құрады. 2000 жылдың көрсеткiштерiмен салыстыру бойынша таза кiрiстiң едәуір өсуi негiзгi қызметтен алынатын кiрiстердiң, Компанияның электр желiлiк объектiлерiн жөндеу және пайдалану бойынша толық игерiлмеген шығындардың ұлғаюына негізделген.
2004 жылы Компанияның таза пайдасы 1613,2 млн. теңгенi құрады. 2005 жылы Компанияның таза пайдасы 92,9 млн. теңге мөлшерiнде бағаланып отыр. 2005 жылы таза пайданың азаюы ағымдағы шығыстарға жатқызылатын жобалар бойынша тартылған кредиттерге қызмет көрсету жөнiндегi, сондай-ақ компанияның Астана қаласына көшiрiлген қызметкерлерiне тұрғын үй сатумен байланысты шығындардың едәуiр ұлғаюына байланысты.
Қазақстанның бүкiл энергия жүйесiнiң жұмыс iстеуiнiң сенiмдiлiгi мен тиiмдiлiгiн арттыру мақсатында Компания ХҚДБ мен ЕҚДБ-ның қарыз қаражатын тарта отырып, "Қазақстан Республикасының Ұлттық энергия желiсiн жаңғырту" жобасын iске асыруда. Жобаның жалпы құны - 258,4 млн. АҚШ доллары.

На 1 января 2004 года с начала реализации Проекта модернизации израсходовано заемных средств на сумму 65,5 млн. долл. США, в том числе за 2003 год - 46,9 млн. долл. США. Из средств Компании по линии софинансирования израсходовано 59,4 млн. долл. США.
Освоение капитальных вложений (с НДС) по проекту "Модернизация Национальной электрической сети Республики Казахстан" составило 10517,1 млн. тенге, в том числе по заемным средствам МБРР и ЕБРР - 6168, 2 млн. тенге, из собственных средств Компании по линии софинансирования - 4348,9 млн. тенге.
Также в 2004 году Компанией начата работа по реализации проекта "Строительство второй линии транзита 500 кВ Север-Юг Казахстана". Были заключены договоры на разработку технико-экономического обоснования проекта, а также проведение работ по выбору и согласованию трассы первого участка линии.
В 2004 году Компанией на инвестиционную деятельность направлены средства в размере 10967 млн. тенге, в том числе из средств займов - 6218,7 млн. тенге, из собственных средств Компании - 4748,2 млн. тенге.
В 2005 году Компания планирует направить на инвестиционную деятельность 16200 млн. тенге по трем основным направлениям:
Дальнейшая реализация, проекта модернизации Национальные энергетические сети, а именно денежные средства в размере 3903 млн. тенге, в том числе из средств займов - 2533 млн. тенге.
Реализация проекта "Строительство второй линии транзита 500 кВ Север - Юг Казахстана", где будут освоены средства в сумме 5640 млн. тенге, в том числе из средств займов - 5490 млн. тенге.
Прочие инвестиции, направленные на обеспечение безаварийного, надежного функционирования Национальной электрической сети Республики Казахстан.
АО "НК "Казахстанское информационное агентство"
АО "Казинформ" (далее - Компания) создана в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 ноября 2002 года N 1186 "О реорганизации Республиканского казенного предприятия "Казахское информационное агентство" Министерства культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан".
По сравнению с показателями 2003 года в 2004 году наблюдается увеличение доходов до 131,724 млн. тенге, т.е. на 30,817 млн. тенге, или на 31 %, в том числе по основному виду деятельности на 29,841 млн. тенге, или на 30 %. Данный рост обусловлен, в первую очередь, увеличением объемов производимой продукции и повышением ее качества, расширение рынков сбыта, модернизации продуктовой линейки. В 2005 году доходы компании составят 201,696 млн. тенге, при этом следует отметить, что основным источником доходов являются средства республиканского бюджета, выделяемые в рамках проведения государственной информационной политики, а также информационного сопровождения веб-сайта Правительства Республики Казахстан.

2004 жылғы 1 қаңтарда Жаңғырту жобасын iске асыра бастағаннан берi 65,5 млн., соның iшiнде 2003 жылы 46,9 млн. AҚШ доллары сомасында қарыз қаражаты жұмсалды. Бiрлесiп қаржыландыру желiсi бойынша Компания қаражатынан 59,4 млн. АҚШ доллары жұмсалды.
Жоба бойынша капитал салымдарын игеру 10517,21 млн. теңгенi (ҚҚС-мен бiрге), соның iшiнде ХҚДБ мен ЕҚДБ-ның қарыз қаражаты бойынша 6168,2 млн. теңгенi, бiрлесiп қаржыландыру желiсi бойынша Компанияның меншiктi қаражатынан 4348,9 млн. теңгенi құрады.
Сондай-ақ, 2004 жылы Компания "Қазақстанның Солтүстiгi-Оңтүстiгi" транзитiнiң 500 кВ екiншi электр беру желiсiн салу" жобасын iске асыру жөнiндегi жұмысты бастады. Жобаның техника-экономикалық негiздемесiн әзiрлеуге, сондай-ақ желiнiң бiрiншi учаскесiнiң трассасын таңдау және келiсу жөнiндегi жұмысты жүргiзуге арналған шарттар жасалды.
2004 жылы Компания инвестициялық қызметке 10967 млн. теңге, соның iшiнде қарыз қаражатынан 6218,7 млн. теңге, Компанияның меншiктi қаражатынан 4748,2 млн. теңге мөлшерiнде қаражат жұмсады.
2005 жылы Компания негiзгi үш бағыт бойынша инвестициялық қызметке 16200 млн. теңге жiберудi жоспарлап отыр:
1. Ұлттық энергетикалық желiнi жаңғырту жобасын одан әрi iске асыру, атап айтқанда, 3 903 млн. теңге, соның iшiнде қарыз қаражатынан 2 533 млн. теңге мөлшерiнде ақшалай қаражат.
2. "Қазақстанның Солтүстiгi - Оңтүстiгi" транзитiнiң 500 кВ екiншi электр беру желiсiн салу". Мұнда 5 640 млн. теңге, соның iшiнде қарыз қаражатынан 5 490 млн. теңге сомасында қаражат игерiледi.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық электр желiсiнiң авариясыз, сенiмдi жұмыс iстеуiн қамтамасыз етуге бағытталған өзге де инвестициялар.
"Қазақ ақпарат агенттiгi" ҰК" АҚ
"Қазақпарат" ҰК" АҚ (бұдан әрi - Компания) "Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келiсiм министрлiгiнiң Қазақ ақпарат агенттiгi (ҚазААГ)" республикалық қазыналық кәсiпорнын қайта ұйымдастыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 8 қарашадағы N 1186  қаулысына сәйкес құрылды.
2003 жылдың көрсеткiштерiмен салыстырғанда 2004 жылы кiрiстердiң 131,724 млн. теңгеге дейiн, яғни, 30,817 млн. теңгеге немесе 31 %-ға, соның iшiнде негiзгi қызмет түрi бойынша 29,841 млн. теңгеге немесе 30%-ға ұлғаюы байқалды. Бұл өcу, бiрiншi кезекте, өндiрiлетiн өнiм көлемiнiң ұлғаюымен және оның сапасының жоғарылауымен, өткiзу рыноктарының кеңеюiмен, өнiм желiсiнiң жаңғыруымен негiзделген. 2005 жылы компания кiрiстерi 201,696 млн. теңгенi құрайды, бұл ретте мемлекеттiк ақпараттық саясат жүргiзу, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң веб-сайтын ақпараттық сүйемелдеу шеңберiнде бөлiнетiн республикалық бюджет қаражаты негiзгi кiрiс көздерi болып табылатынын атап өткен жөн.

В структуре расходов преобладает себестоимость производимой продукции, составляющая 70,569 млн. тенге в 2003 году и 79,526 млн. тенге в 2004 году. Удельный вес себестоимости реализованных услуг составляет более 60 %. Расходы за 2003 год составили 32,176 млн. тенге и 49,724 млн. тенге в 2004 году. В 2005 году расходы Компании планируются 201,207 млн. тенге, в текущем году осуществлен переезд Компании в новое административное здание. В этой связи Компанией проведены реконструкция и ремонт помещений, проложена новая локально-вычислительная сеть, установлено телекоммуникационное и вычислительное оборудование.
В 2003 году в результате производственно-финансовой деятельности Компанией получен убыток в сумме 1,838 млн. тенге. В 2004 году Компанией получен убыток в размере 59,536 млн. тенге. При этом непокрытый убыток по состоянию на 1 января 2005 года составил 29,118 млн. тенге. Увеличение убытка связано с созданием резерва по сомнительным долгам в размере 61,5 млн. тенге для погашения дебиторской задолженности, образованной в 2003-2004 годы. По итогам 2005 года предусматривается получение чистого дохода в размере 0,488 млн. тенге.
Налоговые отчисления в 2003 году составили 15,653 млн. тенге, в 2004 году 11,248 млн. тенге. Всего сумма налогов и платежей в бюджет в 2004 году сократилась по сравнению с 2003 годом на 4,405 млн. тенге. Во многом это объясняется освобождением от уплаты НДС, а также уменьшения индивидуального подоходного и социального налогов в связи с сокращением количества работников, привлекаемых по индивидуальным трудовым договорам.
Перспективы на 2006-2008 годы
АО "НК "КазМунайГаз"
АО "НК "КазМунайГаз" (далее - Компания) ставит перед собой следующие долгосрочные стратегические цели:
1) улучшение финансово-экономических показателей;
2) прирост запасов;
3) рост производства;
4) увеличение экономического эффекта от крупных нефтегазовых проектов;
5) развитие транспортных возможностей;
6) содействие развитию нефтехимии;
7) совершенствование системы управления.
Развитие производственных мощностей нефтедобывающих предприятий Компании на период 2006-2008 годов заключается в строительстве, реконструкции и модернизации наземных объектов, применении надежного и высокопроизводительного подземного оборудования, создания высокоэффективной системы контроля за разработкой месторождений на основе компьютерных геологических моделей.
Ежегодные объемы добычи нефти в период 2006-2008 годы будут держаться на уровне 9,4-9,5 млн. тонн. Расчетный темп роста добычи нефти в период 2006-2008 годы базируется на данных геолого-промыслового изучения и текущего состояния разработки месторождения Узень.

Шығыстар құрылымында өндiрiлетiн өнiмнiң 2003 жылы 70,569 млн. теңге және 2004 жылы 79,526 млн. теңге құраған өзiндiк құны басым. Өткiзiлген қызметтердiң өзiндiк құнының үлес салмағы 60%-дан астам. 2003 жылы шығыстар 32,176 млн. теңгенi және 2004 жылы 49,724 млн. теңгенi құрады. 2005 жылы Компания шығыстары 201,207 млн. теңгеге жоспарланып отыр, ағымдағы жылы Компанияны жаңа әкiмшiлiк ғимаратқа көшiру жүзеге асырылды. Осыған байланысты Компания үй-жайларды қайта жаңартуды және жөндеудi жүргiздi, жаңа жергiлiктi есептеу желiсi салынды, телекоммуникациялық және есептеу жабдығы орнатылды.
2003 жылы өндiрiстiк-қаржылық қызмет нәтижесiнде Компания 1838 мың теңге сомасында зиян шектi. Компания 2004 жылы 59,536 млн. теңге мөлшерiнде зиян шектi. Бұл ретте, 2005 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша өтелмеген зиян 29,118 млн. теңгенi құрады. Зиянның ұлғаюы 2003-2004 жылдары құралған дебиторлық берешектi өтеу үшін күмәндi борыштар бойынша 61,500 млн. теңге мөлшерiнде резерв құрумен байланысты. 2005 жылдың қорытындылары бойынша 0,488 млн. теңге мөлшерiнде таза пайда алу көзделіп отыр.
2003 жылы салықтық аударымдар 15,653 млн. теңгенi, 2004 жылы 11,247 млн. теңгенi құрады. 2003 жылмен салыстырғанда 2004 жылы салық пен бюджетке төленетiн төлемдердiң барлық сомасы 4,405 млн. теңгеге қысқарды. Көп жағдайда бұл ҚҚС төлеуден босатумен, сондай-ақ жеке еңбек шарттары бойынша тартылатын жұмыскерлер санының азаюына байланысты жеке табыс салығы мен әлеуметтiк салықтың азаюымен түсiндiрiледi.
2006-2008 жылдарға арналған перспективалар
"ҚазМұнайГаз" ҰК" АҚ
"ҚазМұнайГаз" ҰК" АҚ (бұдан әрi - Компания) өз алдына мынадай ұзақ мерзiмдi стратегиялық мақсаттарды қояды:
1) қаржы-экономикалық көрсеткiштердi жақсарту;
2) запастарды өcipу;
3) өндiрiстi өсiру;
4) iрi мұнай-газ жобаларының экономикалық тиiмдiлiгiн арттыру;
5) көлік мүмкiндiктерiн дамыту;
6) мұнай-химияны дамытуға жәрдемдесу;
7) басқару жүйесiн жетiлдiру.
2006-2008 жылдар кезеңiнде Компанияның мұнай өндiрушi кәсiпорындарының өндiрiстiк қуаттарын дамыту жер үстi объектiлерiн салуға, қайта жаңартуға және жаңғыртуға, сенiмдi әрi өнiмдiлiгi жоғары жер асты жабдығын қолдануға, компьютерлiк геологиялық модельдер негiзiнде кен орындарын игеруді бақылаудың тиiмдiлiгi жоғары жүйесін құруға келiп тiреледi.
2006-2008 жылдар кезеңiнде мұнай өндiрудiң жыл сайынғы көлемi 9,4 - 9,5 млн. тонна деңгейiнде сақталады. 2006-2008 жылдар кезеңiнде мұнай өндiрудiң есептi өсу қарқыны геологиялық-кәсiпшiлiк зерттеу деректерi мен Өзен кен орнын игерудiң ағымдағы жай-күйiне негiзделедi.

Транспортировка нефти магистральными нефтепроводами планируется в 2006 году на уровне - 44,6 млн. тонн, в 2007 году - 44,8, в 2008 году - 44,2 млн. тенге. Планируемый объем транспортировки нефти определен на основе прогнозируемого уровня добычи нефти в республике с учетом конъюнктуры рыночных условий и пропускной способности транспортных
систем.
Транспортировка природного газа по магистральным газопроводам планируется в 2006 году на уровне 120,9 млрд. куб. м, в 2007 году на уровне - 126,5 млрд. куб. м, в 2008 году - 131, 1 млрд. куб.м.
Объем реализации газа на внутреннем рынке составит в 2006 году на уровне - 2,6 млрд. куб. м, в 2007 году - 2,4 млрд. куб. м, в 2008 году - 2,6 млрд. куб. м.
Переработка нефти в период 2006-2008 годы составит суммарно 10,2 млн. тонн.
Прогнозируемые доходы от реализации продукции составят в 2006 году 455 млрд. тенге. Снижение прогноза доходов на 2 % ожидается в связи со снижением прогноза цен на нефть с 34,4 долл. США за баррель в 2006 году до 28,5 долл. США за баррель в 2008 году (снижение на 17 %) в соответствии с рекомендованным прогнозом макроэкономических показателей.
Прогнозируемый рост доходов от транспортировки нефти по магистральным трубопроводам обусловлен ожидаемым ростом объемов транспортировки нефти на внутренний рынок, также планируется увеличение доходов от транспортировки нефти танкерным флотом, от транспортировки газа в связи с увеличением производственной программы.
Чистый доход Компании прогнозируется на уровне 55,4 млрд. тенге в 2006 году, 53,9 млрд. тенге - в 2007 году и 42,5 млрд. тенге - в 2008 году.
Прогнозируемое снижение чистого дохода на 23 % (2007 г. к 2008 г.) обусловлено следующими факторами:
1) прогнозируемое снижение цен на нефть на 17 %, с 34,4 долл. США за баррель до 28,5 долл. США за баррель;
2) увеличение транспортных расходов, связанных с ростом поставок нефти на трубопровод КТК на 53 %, с 1500 млн. тонн в 2006 году до 2300 млн. тонн нефти в 2008 году;
3) стабилизация объемов добычи на уровне 9,45 млн. тонн с 2006 года.
Дивидендная политика Компании утверждена постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июля 2004 года N 784 дсп в составе Плана развития Компании на 2004-2006 годы. Объектом начисления дивидендов является чистый доход Компании, с учетом дохода от долевого участия в дочерних организациях.
Компанией запланированы выплата дивидендов в 2006-2008 годах - 2 млрд. тенге.
Планируется осуществление ряда 15 перспективных инвестиционных проектов, из них 1 проект предполагает разработку месторождения на суше, 8 проектов относятся к геологоразведке и освоению структур Каспийского шельфа, 3 проекта предполагают строительство модернизацию инфраструктурных объектов по обслуживанию производства, хранению и транспортировке углеводородного сырья, 3 проекта относятся к сфере сервисных вспомогательных услуг и в отличие от всех других является непрофильным для основного бизнеса Компании.
АО "НАК "Казатомпром"
Основной целью АО "НАК "Казатомпром" (далее - Компания) является обеспечение функций управления предприятий урановой промышленности.
Исходя из цели сформировались следующие задачи, которые необходимо решить в прогнозируемом периоде:
В производстве природного урана:
наращивание объемов добычи урана на действующих месторождениях ("Восточный Мынкудук", "Канжуган", "Акдала");
строительство новых рудников на месторождениях "Инкай", "Моинкум", "Торткудук", "Заречное", "Ирколь", "Харасан", "Центральный Мынкудук", "Южный Инкай", "Западный Мынкудук", "Буденовское";
развитие мощностей по переработке химконцентрата природного урана до закиси-окиси;
запуск Сернокислотного завода на Степногорском горно-химическом комбинате мощностью 80 тыс. тонн.
По развитию уранового производства:
сохранение своих позиций на российском рынке урана с услугами переработки урансодержащих материалов и регенерированного урана до топливных таблеток для реакторов российского дизайна;
сохранение позиций монополиста на мировом рынке переработки трудновскрываемых урансодержащих скрапов;
выход на внешние рынки с порошками диоксида урана природного обогащения, низкого обогащения, "слабообогащенных";
выход на мировой рынок с таблетками для реакторов западного дизайна.
По развитию бериллиевого производства:
выход на лидирующие позиции в поставках первичной бериллиевой продукции на китайский рынок;
расширение позиции на рынке США;
сохранение монопольного статуса на рынке России;
укрепление и расширение позиций на рынке Европы.
По развитию тантал-ниобиевого производства:
обеспечение производства сырьем;
повышение конкурентоспособности продукции танталового производства за счет организации производств по выпуску высокотехнологичной продукции:
высокоемких танталовых конденсаторных порошков;
усовершенствованных видов продукции из тантала;
строительство конденсаторного завода по выпуску танталовых электрических конденсаторов с использованием в качестве сырья высокоемких порошков, конденсаторной проволоки и танталовой оснастки, изготавливаемых на танталовом производстве.
Планируется получение чистого дохода:
в 2006 году - 3735,2 млн. тенге;
в 2007 году - 6332,9 млн. тенге;
в 2008 году - 11482,0 млн. тенге.
Пути достижения поставленных целей и задач:
производство конкурентоспособного ядерного топлива;
повышение эффективности маркетинговых исследований по всем видам урановой продукции;
проведение научно-исследовательских работ и внедрение технологии полунепрерывного литья;
создание технологии производства высокоемких танталовых порошков и проволоки для конденсаторов;
техническое перевооружение действующего производства.
Инвестиционные проекты:
регион реализации проектов уранового, бериллиевого и танталового производства - Восточно-Казахстанская область, город Усть-Каменогорск.
Инвестиционные программы:
урановое производство - 8 проектов на общую сумму 2139597 тыс. тенге;
бериллиевое производство - 4 проекта на общую сумму 1462918 тыс. тенге;
танталовое производство - 5 проектов на общую сумму 1375455 тыс. тенге;
по разделу "Экология" - 5 проектов на общую сумму 1362203 тыс. тенге.
АО "Продовольственная контрактная корпорации"
Основная цель деятельности АО "Продовольственная контрактная корпорация" (далее - Компания) в 2006-2008 годах заключается в обеспечении продовольственной безопасности страны, предотвращение демпинга цен на зерно, расширение рынков сбыта зерна.
Для достижения поставленных целей перед Компанией стоят следующие задачи:
обеспечение сохранности и обновления государственных ресурсов зерна;
осуществление ежегодного закупа зерна у отечественных сельскохозяйственных товаропроизводителей;
продвижение казахстанского зерна на мировые рынки и укрепление позиций на традиционных рынках.
Пути достижения поставленных целей и задач:
В 2006-2008 годах предусматриваются следующие меры:
проведение работы по улучшению качества семенного материала;
регулирование цен на зерно на внутреннем рынке;
повышение надежности сохранности государственного резерва продовольственного зерна;
повышение эффективности реализации казахстанского зерна, в том числе путем решения проблем по его транспортировке;
совершенствование порядка реализации зерна зерноперерабатывающим организациям с целью обеспечения ее своевременности и эффективности;
продвижение казахстанского зерна на международные рынки.

Магистральдық мұнай құбырларымен 2006 жылы 44,6 млн. тонна, 2007 жылы - 44,8, 2008 жылы - 44,2 млн. тонна деңгейiнде мұнай тасымалдау жоспарланып отыр. Мұнай тасымалдаудың жоспарланып отырған көлемi рыноктық жағдайлар конъюнктурасы мен көлiк жүйелерiнiң өткiзу қабiлетiн есепке ала отырып, Республикада мұнай өндiрудiң болжамды деңгейi негiзiнде айқындалған.
Магистральдық газ құбырлары арқылы 2006 жылы 120,9 млрд. текше м., 2007 жылы 2,6 млрд. текше м., 2008 жылы - 131,1 млрд. текше м. деңгейiнде табиғи газ тасымалдау жоспарланып отыр.
Iшкi рынокта газ өткiзу көлемi 2006 жылы - 2,6 млрд. текше м., 2007 жылы - 2,4 млрд. текше м., 2008 жылы - 2,6 млрд. текше м. деңгейiн құрайды.
2006-2008 жылдар кезеңiнде мұнай өңдеу жиынтығы 10,2 млн. тоннаны құрайды.
Өнiмдi өткiзуден түсетiн болжамды кiрiстер 2006 жылы 455 млрд. теңгенi құрайды. Макроэкономикалық көрсеткiштердiң ұсынылған болжамына сәйкес мұнай бағасы болжамының 2006 жылы бiр баррель үшiн 34,4 АҚШ долларынан 2008 жылы бiр баррель үшiн 28,5 АҚШ долларына дейiн (17 %-ға азаю) төмендеуiне байланысты кiрiстер болжамының 2%-ға азаюы күтiлуде.
Магистральдық құбырлар арқылы мұнай тасымалдаудан түсетiн кiрiстердiң болжамды өсуi iшкi рынокқа мұнай тасымалдау көлемiнiң күтiлiп отырған өсуiмен негiзделген, сондай-ақ өндiрiстiк бағдарламаның ұлғаюына байланысты мұнайды танкер флотымен тасымалдаудан, газ тасымалдаудан түсетiн кiрiстердi ұлғайту жоспарланып отыр.
Компанияның таза пайдасы 2006 жылы 55,4 млрд. теңге, 2007 жылы - 53,9 млрд. теңге және 2008 жылы 42,5 млрд. теңге деңгейiнде болжанып отыр.
Таза пайданың 23%-ға (2008 жылға қатысты 2007 жылы) болжамды азаюы мынадай факторларға негізделген:
1) мұнай бағасының 17 %-ға, бiр баррель үшiн 34,4 АҚШ долларынан бiр баррель үшiн 28,5 АҚШ долларына дейiн болжамды төмендеуi;
2) КТК құбырларына мұнай жеткiзудiң 53 %-ға, 2006 жылы 1 500 млн. тоннадан 2008 жылы 2 300 млн. тонна мұнайға дейiн өсуiне байланысты көлiктiк шығыстарының ұлғаюы;
3) 2006 жылдан бастап өндiру көлемiн 9,45 млн. тонна деңгейiнде тұрақтандыру.
Компанияның дивидендтiк саясаты Компанияның 2004-2006 жылдарға арналған даму жоспарының құрамында Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 22 шiлдедегi N 784-қпү қаулысымен бекiтiлген. Еншiлес ұйымдарға үлестiк қатысудан түсетiн кiрiстердi есепке ала отырып, Компанияның таза пайдасы дивиденд есептеу объектiсi болып табылады. Компания 2006-2008 жылдары 2 млрд. теңге дивиденд төлеудi жоспарлап отыр.
Перспективалы 15 инвестициялық жобаны жүзеге асыру жоспарланып отыр, оның iшiнде 1 жобада құрлықтағы кен орнын игеру көзделедi, 8 жоба Каспий қайраңының құрылымын геологиялық барлауға және игеруге қатысты, 3 жобада көмiрсутек шикiзатын өндiруге қызмет көрсету, сақтау және тасымалдау жөнiндегi инфрақұрылымдық объектiлердi салу, жаңғырту көзделедi, 3 жоба сервистiк қосалқы қызметтер саласына қатысты және басқаларына қарағанда Компанияның негiзгi бизнесi үшiн бейiндi емес.
"Қазатомөнеркәсiп" ҰАК" АҚ
"Қазатомөнеркәсiп" ҰАК" АҚ (бұдан әрi - Компания) Компанияның негiзгi мақсаты уран өнеркәсiбi кәсiпорындарын басқару функцияларын қамтамасыз ету болып табылады.
Мақсаттарға орай, болжамды кезеңде шешiлуi қажет мынадай мiндеттер қалыптасты:
Табиғи уран өндiрiсiнде:
қолданыстағы кен орындарында ("Шығыс Мыңқұдық", "Қанжуған", "Ақдала") уран өндiру көлемдерiн өсiру;
"Ыңғай", "Мойынқұм" "Төртқұдық", "Заречное", "Иiркөл", "Қарасан", "Орталық Мыңқұдық", "Оңтүстiк Ыңғай", "Батыс Мыңқұдық", "Буденовское" кен орындарында жаңа рудниктер салу;
табиғи уранның химиялық концентратын тотықша-тотыққа дейiн қайта өңдеу жөнiндегi қуаттарды дамыту;
Степногорск кен-химия комбинатында қуаты 80 мың тонна Күкiрт қышқылы зауытын iске қосу.
Уран өндiрiсiн дамыту бойынша:
құрамында уран бар материалдар мен қалпына келтiрiлген уранды ресейлiк дизайндағы реакторларға арналған отын таблеткаларына дейiн қайта өңдеу қызметтерi бар ресейлiк рыноктағы өз позициясын сақтау;
құрамында уран бар ашылуы қиын қайталама балқымаларды қайта өңдеудiң әлемдiк рыногындағы монополист позициясын сақтау;
табиғи байытылған, төмен байытылған, "әлсiз байытылған" уран диоксидының ұнтақтарымен сыртқы рыноктарға шығу;
батыстық дизайндағы реакторларға арналған таблеткалармен әлемдiк рынокқа шығу.
Бериллий өндiрiсiн дамыту бойынша:
Қытай рыногына бастапқы бериллий өнiмдерiн жеткiзуде жетекшi позицияларға шығу;
АҚШ рыногындағы позицияны кеңейту;
Ресей рыногындағы монополиялық мәртебенi сақтау;
Еуропа рыногындағы позицияларды нығайту және кеңейту.
Тантал-ниобий өндiрiсiн дамыту бойынша:
өндiрiстi шикiзатпен қамтамасыз ету;
жоғары технологиялық өнiмдердi:
- сыйымдылығы жоғары тантал конденсаторлық ұнтақтарын;
- танталдан жасалған өнiмнiң жетiлдiрiлген түрлерiн шығару жөнiндегi өндiрiстердi ұйымдастыру есебiнен тантал өндiрiсi өнiмдерiнiң бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыру;
сыйымдылығы жоғары ұнтақтарды, конденсаторлық сымды және тантал өндiрiсiнде шығарылатын тантал жабдықтарын шикiзат ретiнде пайдалана отырып, тантал электр конденсаторларын шығару жөнiндегi конденсатор зауытын салу.
Мынадай:
2006 жылы - 3 735,2 млн. теңге;
2007 жылы - 6 332,9 млн. теңге;
2008 жылы - 11 482,0 млн. теңге таза пайда алу жоспарланып отыр.
Қойылған мақсаттар мен мiндеттерге қол жеткiзу жолдары:
бәсекеге қабiлеттi ядролық отын өндiру;
уран өнiмдерiнiң барлық түрлерi бойынша маркетингтiк зерттеулердiң тиiмдiлiгiн арттыру;
ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргiзу және жартылай үзбей құю технологиясын енгізу;
конденсаторлар үшiн сыйымдылығы жоғары тантал ұнтақтарын және сым өндiру технологиясын құру;
жұмыс iстеп тұрған өндiрiстi техникалық қайта жарақтандыру.
Инвестициялық жобалар:
Уран, бериллий және тантал өндiрiсiнiң жобаларын iске асыру өңiрi - Шығыс Қазақстан облысы, Өскемен қаласы.
Инвестициялық бағдарламалар:
уран өндiрiсi - жалпы сомасы 2 139 597 мың теңге 8 жоба;
бериллий өндiрiсi - жалпы сомасы 1 462 918 мың теңге 4 жоба;
тантал өндiрiсi - жалпы сомасы 1 375 455 мың теңге 5 жоба;
"Экология" бөлiмi бойынша - жалпы сомасы 1 362 203 мың теңге 5 жоба.
"Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" АҚ
2006-2008 жылдары елдің азық-түлiктiк қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету, астық бағасы демпингiнiң алдын алу, астық өткiзу рыноктарын кеңейту компанияның негiзгi мақсатына жатады.
Қойылған мақсаттарға қол жеткiзу үшiн "Азық-түлiк келiсiм-шарт корпорациясы" АҚ (бұдан әрi - Компания) алдында мынадай міндеттер тұр:
мемлекеттiк астық ресурстарын сақтауды және жаңартуды қамтамасыз ету;
отандық ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлерден жыл сайын астық сатып алуды жүзеге асыру;
қазақстандық астықты әлемдiк рыноктарға жылжыту және дәстүрлi рыноктардағы позицияларды нығайту.
Қойылған мақсаттар мен мiндеттерге қол жеткiзу жолдары:
2006-2008 жылдары мынадай шаралар көзделедi:
тұқымдық материал сапасын жақсарту жөнiндегi жұмыстарды жүргiзу;
iшкi рыноктағы астық бағасын реттеу;
мемлекеттiк азық-түлiктiк астық резервiнiң сақталу сенiмдiлiгiн арттыру;
қазақстандық астықты, оның iшiнде оны тасымалдау жөнiндегi проблемаларды шешу жолымен өткiзудiң тиiмдiлiгiн жоғарылату;
астық өңдеушi ұйымдарға астық өткiзудiң тәртiбiн, оның уақтылы және тиiмдi өткiзiлуiн қамтамасыз ету мақсатында жетiлдiру;
қазақстандық астықты халықаралық рыноктарға жылжыту.

На 2006 год доход от основной деятельности запланирован в размере 32347,2 млн. тенге, в том числе:
доход от управления государственными ресурсами зерна - 4765,6 млн. тенге;
доход по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 27581,6 млн. тенге.
В 2006 году планируется перечислить в бюджет дивиденды на государственный пакет акций в размере 294,3 млн. тенге.
На 2007 год доход от основной деятельности запланирован в размере 34288 млн. тенге, в том числе:
доход от управления государственными ресурсами зерна - 5051,2 млн. тенге;
доход по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 29236,5 млн. тенге.
В 2007 году планируется перечислить в бюджет дивиденды на государственный пакет акций в размере 323,8 млн. тенге.
На 2008 год доход от основной деятельности запланирован в размере 36002,4 млн. тенге, в том числе:
доход от управления государственными ресурсами зерна - 5304,1 млн. тенге;
доход по собственной финансово-хозяйственной деятельности - 30698,3 млн. тенге.
В 2008 году планируется перечислить в бюджет дивиденды на государственный пакет акций в размере 349,6 млн. тенге.
Основными приоритетными направлениями инвестиционной политики корпорации в среднесрочном периоде является расширение рынков сбыта казахстанского зерна, увеличение объема его экспорта, оказание поддержки производителям хлопка, а также увеличение уровня капитализации корпорации для дальнейшего динамичного развития Компании.
АО "Национальные информационные технологии"
Основной целью АО "Национальные информационные технологии" (далее - Компания) в 2006-2008 годах продолжает оставаться формирование базовой инфраструктуры для построения электронного правительства и содействие становления информационных систем государственных органов.
В этой связи основными задачами Компании в планируемый период являются:
совершенствование нормативного правового и методологического обеспечения;
обеспечение доступа к услугам "электронного" правительства;
формирование и развитие электронных услуг государственных органов;
формирование базовых компонентов инфраструктуры "электронного правительства";
создание и развитие межведомственных и типовых ведомственных информационных систем;
создание информационных ресурсов и систем местных исполнительных органов;
обеспечение защиты информационной инфраструктуры "электронного правительства";
обеспечение общественной поддержки выполнения Государственной программы формирования инфраструктуры "электронного правительства".
Компанией планируется получить доход от основной деятельности в размере 859,7 млн. тенге в 2006 году, 959,7 млн. тенге в 2007 году и 1058,3 млн. тенге в 2008 году. Компания планирует получить чистый доход в размере 47,9 млн. тенге в 2006 году, в 2007 году - 48,1 млн. тенге, в 2008 году - 52,6 млн. тенге из которых планируется перечислить в бюджет дивиденды на государственный пакет акций в размере 14,5 млн. тенге в 2006 году, 15,0 млн. тенге в 2007 году и 15,8 млн. тенге в 2008 году.
АО "Казпочта"
Основной целью развития АО "Казпочта" (далее - Компания) в ближайшей перспективе является развитие и модернизация региональной инфраструктуры, способной обеспечить свободный доступ к почтово-сберегательным услугам, предоставляемым на высоком качественном уровне.
Для достижения поставленной цели необходимо решение следующих задач:
совершенствование материально-технической базы Компании и внедрение современных технологий;
повышение качества предоставления почтово-сберегательных услуг;
расширение спектра оказываемых услуг и создание технологической базы для внедрения современных банковских продуктов и Интернет-ориентированных услуг;
формирование финансовых механизмов для развития почтово-сберегательных услуг;
внедрение современных технологий управления.
Достижение намеченных задач предполагает осуществление следующих мероприятий:
развитие региональной сети на городском, районном и сельском уровнях;
внедрение новых видов почтово-сберегательных услуг на базе прогрессивных технологий;
повышение качества предоставления почтово-сберегательных услуг.
В области развития международного сотрудничества с зарубежными организациями и почтовыми администрациями Компанией будет продолжено:
сотрудничество с органами Всемирного почтового союза, региональными почтовыми союзами, иностранными почтовыми администрациями для сохранения и развития единой почтовой территории;
соблюдение контрольных сроков пересылки почтовых отправлений.
Пути достижения поставленных целей и задач:
Направление инвестиций на развитие региональной инфраструктуры позволит по уровню капитального и информационно-технического обустройства предоставлять стандартный перечень почтово-сберегательных услуг на качественной основе. Приоритетными определены следующие мероприятия: улучшение показателей эксплуатации почтовой связи, включая увеличение частоты доставки почтовых отправлений и сроков их доставки с целью оптимизации региональной сети и магистральных маршрутов.
Для успешного достижения поставленных целей в ближайшей перспективе будет уделено большое внимание расширению спектра оказываемых услуг, внедрению новых их видов, в том числе:
развитие курьерской службы EMS Kazpost и сотрудничество с крупнейшими почтовыми администрациями мира в области международной ускоренной почты;
организация и развитие почтовой торговли по каталогам "Товары - почтой" с предоставлением сервисных услуг в рамках системы посылочной торговли по заказам, в том числе через Интернет;
развитие агентских услуг по привлечению жилищных строительных сбережений населения и потребительского кредитования;
внедрение услуг пластиковых карточек через эксплуатацию банкоматов с расширенными функциональными возможностями и установкой Pos терминалов;
расширение сферы оказания агентских услуг страховым организациям и пенсионным фондам по заключению договоров, доставке извещений о пенсионных накоплениях.

2006 жылға арналған негiзгi қызметтен кiрiсi 32347,2 млн. теңге мөлшерiнде жоспарланған, оның iшiнде:
мемлекеттік астық ресурстарын басқарудан түсетiн кiрiс - 4765,6 млн. теңге;
меншiктi қаржы-шаруашылық қызмет бойынша кiрiс - 27581,6 млн. теңге.
2006 жылы бюджетке мемлекеттiк акциялар пакетiне 294,3 млн. теңге мөлшерiнде дивидендтер аудару жоспарланады.
2007 жылға арналған негiзгi қызметтен кiрiсi 34288 млн. теңге мөлшерiнде жоспарланды, оның iшiнде:
мемлекеттiк астық ресурстарын басқарудан түсетiн кiрiс - 5051,2 млн. теңге;
меншiктi қаржы-шаруашылық қызмет бойынша кiрiс - 29236,5 млн. теңге.
2007 жылы бюджетке мемлекеттiк акциялар пакетiне 323,8 млн. теңге мөлшерiнде дивидендтер аудару жоспарланады.
2008 жылға арналған негiзгi қызметтен кiрiсi 36002,4 млн. теңге мөлшерiнде жоспарланды, оның iшiнде:
мемлекеттiк астық ресурстарын басқарудан түсетiн кiрiс - 5304,1 млн. теңге;
меншiктi қаржы-шаруашылық қызмет бойынша кiрiс - 30698,3 млн. теңге.
2008 жылы бюджетке мемлекеттiк акциялар пакетiне 349,6 млн. теңге мөлшерiнде дивидендтер аудару жоспарланады.
Корпорацияның ортамерзiмдi кезеңдегі инвестициялық саясатының негізгi басымдықты бағыттары болып қазақстандық өнiм өткiзу нарықтарын кеңейту, оның экспорты көлемiн арттыру, мақта өндiрушiлерге қолдау көрсету, сондай-ақ Компанияның одан әрi қозғалысты дамуы үшiн капиталдандыру деңгейiн жоғарлату табылады.
"Ұлттық ақпараттық технологиялар" АҚ
2006-2008 жылдары "Ұлттық ақпараттық технологиялар" АҚ (бұдан әрi - Компания) негiзгi мақсаты электрондық үкiмет құру үшiн базалық инфрақұрылым қалыптастыру және мемлекеттiк органдардың ақпараттық жүйелерiнiң қалыптасуына жәрдемдесу болып қала бередi.
Осыған байланысты жоспарланып отырған кезеңде Компанияның негiзгi міндеттері:
нормативтiк құқықтық және әдiснамалық қамтамасыз етудi жетiлдiру;
"электрондық" үкiмет қызметтерiне қол жетiмдiлiктi қамтамасыз ету;
мемлекеттiк органдардың электрондық қызметтерiн қалыптастыру және дамыту;
"электрондық үкiмет" инфрақұрылымының базалық құрамдауыштарын қалыптастыру;
ведомствоаралық және типтiк ведомстволық ақпараттық жүйелердi құру және дамыту;
жергiлiктi атқарушы органдардың ақпараттық ресурстары мен жүйелерiн құру;
"электрондық үкiметтiң" ақпараттық инфрақұрылымын қорғауды қамтамасыз ету;
"Электрондық үкiмет" инфрақұрылымын қалыптастырудың мемлекеттік бағдарламасының орындалуын қоғамдық қолдауды қамтамасыз ету болып табылады.
Компания 2006 жылы 859,7 млн. теңге, 2007 жылы 959,7 млн. теңге, 2008 жылы 1058,3 млн. теңге негiзгi қызметтен кiрiс алуда жоспарлануда. 2006 жылы 47,9 млн. теңге, 2007 жылы - 48,1 млн. теңге, 2008 жылы - 52,6 млн. теңге мөлшерiнде таза пайда алуды жоспарлап отыр, оның iшiнде бюджетке мемлекеттiк акциялар пакетiне 2006 жылы 14,5 млн. теңге, 2007 жылы 15,0 млн. теңге және 2008 жылы 15,8 млн. теңге мөлшерiнде дивидендтер аудару жоспарланып отыр.
"Қазпочта" АҚ
"Қазпочта" АҚ (бұдан әрi - Компания) таяу перспективада дамуының негізгi мақсаты жоғары сапалы деңгейде ұсынылатын почта-жинақтау қызметтерге еркiн қол жетiмдiлiктi қамтамасыз ете алатын өңiрлiк инфрақұрылымды дамыту және жаңғырту болып табылады.
Қойылған мақсатқа қол жеткiзу үшiн мынадай мiндеттердi шешу қажет:
Компанияның материалдық-техникалық базасын жетiлдiру және қазiргi заманғы технологияларды енгiзу;
почта-жинақтау қызметтерiн ұсыну сапасын арттыру;
көрсетiлетiн қызметтер аясын кеңейту және қазiргi заманғы банктiк өнiмдер мен Интернетке бағдарланған қызметтердi енгiзу үшiн технологиялық база құру;
почта-жинақтау қызметтерiн дамыту үшiн қаржы тетiктерiн қалыптастыру;
басқарудың қазiргi заманғы технологияларын енгiзу.
Қойылған мiндеттерге қол жеткiзу мынадай iс-шараларды жүзеге асыруды болжайды:
қалалық, аудандық және ауылдық деңгейлерде өңiрлiк желiнi дамыту;
прогрессивтiк технологиялар базасында почта-жинақтау қызметтерiнiң жаңа түрлерiн енгiзу;
почта-жинақтау қызметтерiн көрсету сапасын арттыру.
Шетелдiк ұйымдармен және почта әкiмшiлiктерiмен халықаралық ынтымақтастықты дамыту саласында Компания:
бiртұтас почта аумағын сақтау және дамыту үшiн Дүниежүзiлiк почта одағының органдарымен, өңiрлiк почта одақтарымен, шетелдiк почта әкiмшілiктерiмен ынтымақтастықты;
почта жөнелтiлiмдерiн жiберудiң бақылау мерзiмдерiн сақтауды жалғастырады.
Қойылған мақсаттар мен мiндеттерге қол жеткiзу жолдары:
Инвестицияларды өңiрлiк инфрақұрылымды дамытуға жiберу капиталдық және ақпараттық-технологиялық жайластыру деңгейi бойынша почта-жинақтау қызметтерiнiң стандартты тiзбесiн сапалы негiзде көрсетуге мүмкiндiк бередi. Мынадай iс-шаралар басым болып айқындалған: өңiрлiк желiнi және магистральдық бағыттарды оңтайландыру мақсатында почта жөнелтiлiмдерiн жеткiзу жиiлiгiн және оларды жеткiзу мерзiмдерiн қоса алғанда, почта байланысын пайдалану көрсеткiштерiн жақсарту.
Алға қойылған мақсаттарға табысты қол жеткiзу үшiн таяу перспективада көрсетiлетiн қызметтер аясын кеңейтуге, олардың жаңа түрлерiн енгiзуге көп назар аударылады, оның iшiнде:
EMS Kazpost курьерлiк қызметiн дамыту және халықаралық жедел почта саласында әлемнiң аса iрi почта әкiмшiлiктерiмен ынтымақтастық;
тапсырыстар бойынша сәлемдемелiк сауда жүйесiнiң шегiнде сервистiк қызмет көрсету арқылы "Taуap-Почтамен" каталогтары бойынша, оның iшiнде Интернет арқылы почталық сауданы ұйымдастыру және дамыту;
халықтың тұрғын үй жинақтарын және тұтыну кредиттерiн берудi тарту жөнiндегi агенттiк қызметтердi дамыту;
кеңейтiлген функционалдық мүмкiндiктерi бар банкоматтарды пайдалану және Pos терминалдарды орнату арқылы пластикалық карточкалар қызметтерiн енгiзу;
сақтандыру ұйымдары мен зейнетақы қорларына шарттар жасасу, зейнетақы жинақтары туралы хабарламаларды жеткiзiп беру жөнiнде агенттiк қызметтер көрсету саласын кеңейту.

Для содействия индустриально-инновационному развитию экономики Казахстана Компанией в 2006-2008 годах планируется продолжить процесс модернизации и автоматизации технологических процессов, которые обеспечат доступ к единому информационному пространству и послужат базовой платформой технологического развития. В качестве основных мероприятий определены следующие:
завершение внедрения корпоративной информационной системы;
компьютеризация сельской региональной сети Компании;
осуществление модернизации материально-технической базы Компании и внедрение современных технологий;
создание технической основы для внедрения высокотехнологических услуг.
В 2006-2008 годах планируется обеспечить увеличение объема исходящей письменной корреспонденции до 36,5 млн. единиц или на 11,3 % относительно 2004 года, повысить объем принимаемых посылок в 2006-2008 годах до 1,57 млн. единиц или на 4,7 % выше по сравнению с 2004 годом, объем доставки периодических изданий намечено довести до 194,0 млн. единиц, обеспечив рост на 23,7 % относительно 2004 года. Количество принятых отправлений ускоренной почты в 2008 году планируется увеличить - до 370 тысяч единиц или на 5,7 % выше по сравнению с 2004 годом.
Компанией планируется получить доход от основной деятельности в размере 8470,2 млн. тенге в 2006 году, 9528,9 млн. тенге в 2007 году и 10624,5 млн. тенге в 2008 году. Компания планирует получить чистый доход в размере 174,2 млн. тенге в 2006 году, в 2007 году - 175,7 млн. тенге, в 2008 году - 177,5 млн. тенге из которых планируется перечислить в бюджет дивиденды на государственный пакет акций в размере 50 млн. тенге в 2007 году и 55 млн. тенге в 2008 году.
АО "Казахтелеком"
Благоприятные макроэкономические факторы, характеризующиеся подъемом экономики, оживлением деловой активности, повышением доходов населения, формируют повышенный спрос на услуги телекоммуникаций и предполагают динамичное развитие рынка телекоммуникаций в прогнозируемом периоде.
Целями АО "Казахтелеком" (далее - Компания) на планируемый период являются:
1) удовлетворение потребности общества и органов государственного управления в получении всех видов телекоммуникационных услуг;
2) устойчивый долгосрочный рост рыночной стоимости.
Задачи Компании на предстоящий период:
1) укрепление своих позиций на рынке;
2) формирование бизнес-ориентированной внутренней и внешней политики;
3) формирование конкурентоспособной и современной телекоммуникационной инфраструктуры.
Пути достижения поставленных целей и задач:

Қазақстан экономикасының индустриялық-инновациялық дамуына, жәрдемдесу үшiн Компания 2006-2008 жылдары бiртұтас ақпараттық кеңістiкке қол жетімділікті қамтамасыз ететiн және технологиялық дамудың базалық тұғыры болатын технологиялық процестердi жаңғырту және автоматтандыру процесiн жалғастыруды жоспарланып отыр. Негiзгi iс-шаралар ретiнде мыналар айқындалды:
корпорациялық ақпараттық жүйенi енгiзудi аяқтау;
Компанияның ауылдық өңірлік желісiн компьютерлендiру;
Компанияның материалдық-техникалық базасын жаңғыртуды жүзеге асыру және қазiргi заманғы технологияларды енгізу;
жоғары технологиялық қызметтердi енгiзу үшін техникалық негіз құру.
2006-2008 жылдары шығатын жазбаша хат-хабардың көлемiн 36,5 млн. бiрлiкке дейiн немесе 2004 жылға қатысты 11,3 %-ға ұлғайтуды қамтамасыз ету, 2006-2008 жылдары сәлемдемелерді қабылдау деңгейiн 1,57 млн. бiрлiкке дейiн немесе 2004 жылмен салыстырғанда 4,7 %-ға арттыру жоспарланып отыр, мерзiмдi баспа басылымдарының көлемiн 2004 жылға қатысты 23,7 %-ға өсiрудi қамтамасыз ете отырып, 194,0 млн. бiрлiкке дейiн жеткiзу ұйғарылған. 2008 жылы қабылданған жеделдетiлген почта жөнелтiлiмдерiнiң санын 370 мың бiрлiкке немесе 2004 жылмен салыстырғанда 5,7%-ға арттыру жоспарланады.
Компания 2006 жылы 8470,2 млн. теңге, 2007 жылы 9528,9 млн. теңге, 2008 жылы 10624,5 млн. теңге негiзгi қызметтен кiрiс алуда жоспарлануда. 2006 жылы 174,2 млн. теңге, 2007 жылы - 175,7 млн. теңге, 2008 жылы  - 177,5 млн. теңге мөлшерiнде таза пайда алуды жоспарлап отыр, оның iшiнде бюджетке мемлекеттiк акциялар пакетiне 2007 жылы 50 млн. теңге және 2008 жылы 55 млн. теңге мөлшерінде дивидендтер аудару жоспарланып отыр.
"Қазақтелеком" АҚ
Экономиканың өрлеуімен, іскерлік белсендiлiктiң жандануымен, халық табысының бiршама өсуiмен сипатталатын қолайлы макроэкономикалық факторлар болжанып отырған кезеңде телекоммуникация қызметтерiн көрсетуге деген көтерiңкi сұранысты қалыптастырады және телекоммуникациялар рыногының серпiндi дамуына септiгiн тигiзедi.
"Қазақтелеком" АҚ (бұдан әрi - Компания) жоспарланып отырған кезеңге арналған мақсаты:
1) мемлекеттік басқару органдары мен қоғамның телекоммуникациялық қызметтердiң барлық түрлерiн алудағы қажеттiлiктерiн қанағаттандыру;
2) рыноктық құнды тұрақты ұзақ мерзiмдi өсіру болып табылады.
Компанияның алдағы кезеңге арналған мiндеттерi:
1) өзiнiң рыноктағы позициясын нығайту;
2) бизнеске бағдарланған iшкi және сыртқы саясатты қалыптастыру;
3) бәсекеге қабiлеттi әрi қазiргi заманғы телекоммуникациялық инфрақұрылымды қалыптастыру.
Қойылған мақсаттар мен мiндеттерге қол жеткiзу жолдары:

1) завершение формирования современной телекоммуникационной инфраструктуры;
2) активизация бизнеса в высокодоходных сегментах;
3) повышение качества услуг и обслуживания клиентов.
Количество основных телефонных аппаратов в 2006 году возрастет по сравнению с 2004 годом на 5,9 % и составит 2,4 млн. единиц. Междугородный, международный телефонный трафик увеличится на 13 % и составит 1,8 млрд. минут.
Выплата дивидендов будет производиться в установленном законодательством порядке. В 2006 году прогноз дивидендов по итогам предыдущего года составляет 4600 млн. тенге, в 2007 году - 4500 млн. тенге, в 2008 году - 4500 млн. тенге, в том числе по дивидендам на государственный пакет акций - 2600 млн. тенге, 2500 млн. тенге и 2500 млн. тенге соответственно.
Дивидендная политика Компании на 2006-2008 годы в отношении зависимых организаций предполагает, что Компания на выплату дивидендов будут направлять порядка 20 % от чистой прибыли. Дивиденды, получаемые Компанией, будут начислены исходя из его доли в уставных капиталах зависимых организаций.
Прогноз суммарных поступлений дивидендов от зависимых организаций в 2006-2008 годах составляет по 2500 млн. тенге ежегодно.
Доходы от основной деятельности по прогнозу в 2006 году составят 85400 млн. тенге, в 2007 году - 87200 млн. тенге, в 2008 году - 89300 млн. тенге. Предполагается, что в результате отмены эксклюзивного права Компании и развития конкуренции доходы междугородной, международной связи останутся на уровне 2005 года. В результате ребалансирования тарифов и расширения сети доходы по местной связи возрастут с 18500 млн. тенге в 2005 году до 19000 млн. тенге в 2007 году.
Снижение рентабельности с 33,3 % в 2005 году до 30,3 % в 2008 году вызвано развитием конкурентной среды в условиях либерализации отрасли телекоммуникаций.
Чистый доход в 2006 году по прогнозу составит 27100 млн. тенге, в 2007 году - 27000 млн. тенге, в 2008 году - 27100 млн. тенге.
Инвестиционная программа будет направлена на реализацию следующих приоритетных проектов:
1) продолжение строительства национальной информационной супермагистрали (НИСМ);
2) модернизация и развитие местной сети телекоммуникаций;
3) развитие сети передачи данных;
4) развитие коммерческих проектов.
К 2007 году будет закончено строительство НИСМ, предполагается обеспечить уровень цифронизации местных сетей до 60 % монтированной емкости. Продолжатся работы по модернизации и развитию местных сетей телекоммуникаций на базе современного цифрового оборудования, оптимизации сети и ее эксплуатации. Компания в предстоящей деятельности будет придавать приоритетное значение расширению спектра предоставляемых услуг телекоммуникаций на основе использования передовых технологий.
АО "Национальная компания "Казакстан темiр жолы"
Развитие АО "НК "Казакстан темiр жолы" (далее - Компания) в планируемом периоде будет происходить под влиянием внешних и внутренних факторов.
Основными целями развития Компании являются:

1) қазiргi заманғы телекоммуникациялық инфрақұрылымды қалыптастыруды аяқтау;
2) жоғары табысты сегменттерде бизнестi жандандыру;
3) қызметтер мен клиенттерге қызмет көрсету сапасын арттыру.
Негiзгi телефон аппараттарының саны 2006 жылы 2004 жылмен салыстырғанда 5,9%-ға өседi және 2,4 млн. бiрлiктi құрайды. Қалааралық, халықаралық телефон трафигi 13%-ға өседi және 1,8 млрд. минутты құрайды.
Дивидендтер төлеу заңнамада белгiленген тәртiппен жүргiзiледi. Өткен жылдың қорытындылары бойынша дивидендтер болжамы 2006 жылы 4600 млн. теңгенi, 2007 жылы 4500 млн. теңгенi, 2008 жылы 4500 млрд. теңгенi, оның iшiнде мемлекеттiк акциялар пакетiне дивидендтер бойынша тиiсiнше 2600 млн. теңгенi, 2500 млн. теңгенi және 2500 млн. теңгенi құрайды.
Компанияның тәуелдi ұйымдарға қатысты 2006 - 2008 жылдарға арналған дивидендтiк саясатында Компания дивидендтер төлеуге таза кiрiстiң шамамен 20%-ын жұмсайтын болады деп ұйғарылып отыр. Компания алатын дивидендтер тәуелдi ұйымдардың жарғылық капиталындағы оның үлесi негiзiнде есептелетiн болады.
2006 - 2008 жылдары тәуелдi ұйымдардан дивидендтердiң жиынтық түсiмдер болжамы жыл сайын 2500 млн. теңгенi құрайтын болады.
Болжам бойынша негiзгi қызметтен түсетiн кiрiстер 2006 жылы 85400 млн. теңгенi, 2007 жылы 87200 млн. теңгенi, 2008 жылы 89300 млн. теңгенi құрайды. Компанияның эксклюзивтiк құқығын алып тастау және бәсекелестiктi дамыту нәтижесiнде қалааралық, халықаралық байланыс кiрiстерi 2005 жылдың деңгейiнде қалады деп болжанып отыр. Тарифтердi қайта теңгерiмдеу және желiнi кеңейту нәтижесiнде жергiлiктi байланыс бойынша кiрiстер 2005 жылғы 18500 млн. теңгеден 2007 жылы 19000 млн. теңгеге дейiн өседi.
Телекоммуникациялар саласын ырықтандыру жағдайларында бәсекелi ортаның дамуы рентабельдiлiктiң 2005 жылғы 33,3 %-дан 2008 жылы 30,3 %-ға дейiн төмендеуiне түрткi болды.
Болжам бойынша таза пайда 2006 жылы 27100 млн. теңгенi, 2007 жылы 27000 млн. теңгенi, 2008 жылы 27100 млн. теңгенi құрайтын болады.
Инвестициялық бағдарлама мынадай басым жобаларды iске асыруға бағытталады:
1) Ұлттық ақпараттық супермагистраль (МACM) салуды жалғастыру;
2) жергiлiктi телекоммуникациялар желiсiн жаңғырту және дамыту;
3) деректер беру желiсiн дамыту;
4) коммерциялық жобаларды дамыту.
2007 жылы ҰАСМ-ның құрылысы аяқталады, жергiлiктi желiлердi цифрландыру деңгейiн құрастырылған сыйымдылықтың 60%-ына дейiн қамтамасыз ету көзделiп отыр. Қазiргi заманғы цифрлық жабдықтар базасында жергiлiктi телекоммуникациялар желiлерiн жаңғырту және дамыту, желiнi оңтайландыру мен оны пайдалану жөнiндегi жұмыстар жалғасады. Компания алдағы уақыттағы қызметiнде озық технологияларды пайдалану негiзiнде телекоммуникациялық қызметтер аясын кеңейтуге басым мән беретiн болады.
"Қазақстан темiр жолы" Ұлттық компаниясы" АҚ
Жоспарланып отырған кезеңде "Қазақстан темiр жолы" Ұлттық компаниясы" АҚ (бұдан әрi - Компания) дамыту сыртқы және iшкi факторлардың ықпалымен жүргiзiлетiн болады.
Компанияны дамытудың негiзгi мақсаттары:

1) обеспечение безопасности движения при перевозках пассажиров, грузов, багажа, грузобагажа и почтовых отправлений;
2) переход отрасли на качественно новый информационный и технический уровень, обеспечивающий дальнейшее устойчивое развитие;
3) повышение объемов транзитных перевозок путем развития транзитного потенциала Казахстана;
4) проведение электрификации грузонапряженных участков;
5) дальнейшая реструктуризация железнодорожного транспорта;
6) укрепление финансовой устойчивости.
Для достижения указанных целей Компания предусматривает решение следующих задач:
1) обновление и модернизация основных средств;
2) создание единой информационной сети, интегрирующей все информационные потоки и консолидирующей все данные о перевозочном процессе;
3) автоматизация и механизация производственных процессов;
4) строительство новых железнодорожных линий, что позволит перевозить грузы по кратчайшим маршрутам по территории страны без использования железнодорожных участков сопредельных стран, а также для освоения перспективных месторождений природных ресурсов и новых промышленных центров, решения таких важных задач национальной экономики, как рационализация межрайонных, транспортных связей, создание новых транспортных маршрутов и транзитных коридоров;
5) улучшение и развитие приемо-сдаточных пунктов;
6) совершенствование нормативной правовой базы в области железнодорожного транспорта;
7) оптимизация расходов при рациональном использовании ресурсов.
В планируемый период общий курс социально-экономического развития сохранится, и будет соответствовать целям и задачам среднесрочного плана социально-экономического развития Республики Казахстан на 2006-2008 годы и Программы реструктуризации железнодорожного транспорта.
Мероприятия по повышению безопасности движения при перевозках пассажиров, грузов, багажа, грузобагажа и почтовых отправлений будут проводиться сразу по нескольким направлениям, такие как реабилитация верхнего строения пути, внедрение диспетчерских систем управления, с объединением всех отделений перевозок в единый диспетчерский центр, с полной автоматизацией, модернизация устройств электроснабжения, сигнализации и связи, реконструкция инженерных сооружений, замена стрелочных переводов и т.д.
Планируется создание интегрированной информационной системы на железнодорожном транспорте, позволяющей отследить все стадии производственного процесса.
Повышение объемов транзитных перевозок, для этого необходимо развивать структуру МЖС в соответствии с международными стандартами, улучшать качество обслуживания.
В рамках данного направления в среднесрочном периоде планируется реализовать следующие мероприятия;

1) жолаушыларды, жүктердi, багажды, жүк-багажды және почта жөнелтiлiмдерiн тасымалдау кезiнде қозғалыс қауiпсiздігін қамтамасыз ету;
2) саланың сапалы, одан әрi тұрақты дамуды қамтамасыз ететiн жаңа ақпараттық және техникалық деңгейге көшуi;
3) Қазақстанның транзиттiк әлеуетiн дамыту жолымен транзиттiк тасымалдар көлемiн арттыру;
4) жүктемесi көп учаскелердi электрлендiрудi жүргiзу;
5) темiр жол көлігін одан әрi қайта құрылымдау;
6) қаржылық тұрақтылықты нығайту болып табылады.
Көрсетiлген мақсаттарға қол жеткiзу үшiн Компания мынадай мiндеттердi шешудi көздеп отыр:
1) негiзгi құралдарды жаңарту және жаңғырту;
2) барлық ақпарат ағындарын бiрiктiретiн және тасымалдау процесi туралы барлық деректердi шоғырландыратын бiрыңғай ақпараттық желi құру;
3) өндiрiстiк процестердi автоматтандыру және механикаландыру;
4) жүктердi шекаралас елдердiң темiр жол учаскелерiн пайдаланбай ел аумағымен барынша қысқа бағыттар бойынша тасымалдауға мүмкiндiк беретiн, сондай-ақ табиғи ресурстардың перспективалы кен орындары мен жаңа өндiрiстiк орталықтарды игеру, ұлттық экономиканың ауданаралық көлiк байланыстарын ұтымды ету, жаңа көлiктiк бағыттар мен транзиттiк дәлiздер құру сияқты маңызды мiндеттерiн шешу үшiн жаңа темiр жол желiлерiн салу;
5) қабылдау-өткiзу пункттерiн жақсарту және дамыту;
6) темiр жол көлiгі саласындағы нормативтiк құқықтық базаны жетiлдiру;
7) ресурстарды ұтымды пайдалана отырып, шығыстарды оңтайландыру.
Жоспарланып отырған кезеңде әлеуметтiк-экономикалық дамудың жалпы бағыты сақталады және Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының 2006-2008 жылдарға арналған орта мерзiмдi жоспары мен Темiр жол көлiгiн қайта құрылымдау бағдарламасының мақсаттары мен мiндеттерiне сәйкес келетiн болады.
Жолдың жоғарғы құрылысын оңалту, барлық тасымалдау бөлiмшелерiн бiрыңғай диспетчерлiк орталыққа бiрiктiре отырып, толық автоматтандырылған диспетчерлiк басқару жүйелерiн енгiзу, электрмен жабдықтау, белгi беру және байланыс құрылғыларын жаңғырту, инженерлiк құрылыстарды қайта жаңғырту, бағыттамалы бұрмаларды ауыстыру және т.б. сияқты жолаушыларды, жүктердi, багажды, жүк-багажды және почта жөнелтiлiмдерiн тасымалдау кезiнде қозғалыс қауiпсiздiгiн арттыру жөнiндегi iс-шаралар бiр мезгiлде бiрнеше бағыт бойынша жүргiзiлетiн болады.
Темiр жол көлiгiнде өндiрiстiк процестiң барлық кезеңдерiн қадағалауға мүмкiндiк беретiн ықпалдастырылған ақпараттық жүйе құру жоспарлануда.
Транзиттiк тасымалдар көлемiн арттыру, бұл үшiн МТЖ құрылымын халықаралық стандарттарға сәйкес дамыту, қызмет көрсету сапасын жақсарту қажет.
Осы бағыт шеңберiнде орта мерзiмдi кезеңде мынадай iс-шараларды iске асыру:

1) завершить строительство новой железнодорожной линии Алтынсарин - Хромтау;
2) увеличить провозную способность пограничной станции Достык до 10 млн. тонн в год;
3) продолжить работу по строительству новых железнодорожных линий, в т.ч. по проекту строительства Трансказахстанской железнодорожной магистрали.
С целью улучшения экологической обстановки и повышения экономической эффективности железнодорожного транспорта в планируемый период закончить электрификацию участка Экибастуз - Павлодар.
Развитие отрасли железнодорожного транспорта будет проводиться в соответствии с Программой реструктуризации. Основными направлениями реформирования железнодорожного транспорта является поэтапная, экономически обоснованная демонополизация отрасли и формирование конкурентной среды в перевозочной и обеспечивающей деятельности при соответствующем обеспечении нормативной правовой базы.
Прогнозируемый грузооборот в 2006 году составит 183040 млн. т-км (увеличение на 6,0 % по отношению к 2005 году) за счет роста объема погрузки грузов.
Прогнозируемый грузооборот в 2007 году составит 194022 млн. т-км (увеличение на 6,0 % по отношению к 2006 году) за счет роста объема погрузки грузов.
Прогнозируемый грузооборот в 2008 году составит 205663 млн. т-км (увеличение на 6,0 % по отношению к 2007 году) за счет роста объема погрузки грузов.
Доходы от основной деятельности АО "НК "КТЖ" в 2006 году, необходимые для устойчивой производственно-финансовой деятельности и покрытия инвестиционных потребностей Компании, должны составлять не менее 291123 млн. тенге, в 2007 году - должны составлять не менее 155166 млн. тенге, в 2008 году - должны составлять не менее 167082 млн. тенге.
Расходы по основной деятельности Компании (себестоимость реализованной продукции) прогнозируются в размере 29637 млн. тенге. Рост расходов в 2006 году к уровню 2005 года составит 35,5 %, в 2007 году - прогнозируются в размере 20318 млн. тенге, в 2008 году - в размере 21361 млн. тенге.
По итогам 2006 года чистый доход составит в размере 666 млн. тенге в 2006 году, в 2007 году соответственно - 7044 млн. тенге, в 2008 году - 9225 млн. тенге.
АО "НК "Казахстан инжиниринг"
Целью деятельности АО "НК "Казахстан инжиниринг" (далее - Компания) является диверсификация выпускаемой продукции, обновление станочного парка, насыщение внутреннего рынка продукцией собственного производства, реализация инвестиционных и инновационных проектов, проведение комплекса мероприятий, направленных на повышение инвестиционной привлекательности предприятий Компании и поиск стратегических инвесторов, освоение и выпуск экспортоориентированной (в том числе военной) продукции, а также увеличение выпуска военной продукции и услуг, оказываемых казахстанской армии.
Для достижения указанной цели предусматривается решение следующих задач:
эффективное использование производственного потенциала предприятий;
внедрение прогрессивных методов менеджмента, маркетинга, финансового учета;
привлечение государственных, иностранных, отечественных инвестиций;
внедрение системы менеджмента качества по международному стандарту ИСО 9000;
привлечение мировых производителей машиностроительной продукции с целью трансферта технологий через систему франчайзинга и межгосударственной кооперации;
проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ и производство новых видов высоко-технологичной продукции с освоением новых рынков сбыта продукции.
Пути достижения поставленных целей и задач:

1) Алтынсарин - Хромтау жаңа темiр жол желiсiн салуды аяқтау;
2) шекарадағы Достық станциясының өткiзу қабiлетiн жылына 10 млн. тоннаға дейiн ұлғайту;
3) жаңа темiр жол желiлерiн салу жөнiндегi, оның iшiнде Трансқазақстандық темiр жол магистралын салу жобасы жөнiндегi жұмысты жалғастыру жоспарланып отыр.
Экологиялық ахуалды жақсарту және темiр жол көлiгiнiң экономикалық тиiмдiлiгiн арттыру мақсатында жоспарланып отырған кезеңде Екiбастұз - Павлодар учаскесiн электрлендiрудi аяқтау.
Темiр жол көлiгi саласын дамыту Қайта құрылымдау бағдарламасына сәйкес жүргiзiлетiн болады. Темiр жол көлiгiн қайта құрылымдаудың негiзгi бағыттары саланы бiртiндеп, экономикалық негiздi түрде монополиясыздандыру және нормативтiк құқықтық база тиiсiнше қамтамасыз етiлген жағдайда тасымалдау және қамтамасыз ету қызметiнде бәсекелi ортаны қалыптастыру болып табылады.
Жүк тиеу көлемiнiң өсуi есебiнен болжамды жүк айналымы 2006 жылы 183 040 млн. т-км (2005 жылға қатысты 6,0%-ға ұлғаю) құрайды.
Жүк тиеу көлемiнiң өсуi есебiнен болжамды жүк айналымы 2007 жылы 194 022 млн. т-км (2006 жылға қатысты 6,0%-ға ұлғаю) құрайды.
Жүк тиеу көлемiнiң өсуi есебiнен болжамды жүк айналымы 2008 жылы 205 663 млн. т-км (2007 жылға қатысты 6,0%-ға ұлғаю) құрайды.
2006 жылы "ҚТЖ" ҰК" АҚ-тың негiзгi қызметiнен түсетiн, тұрақты өндiрiстiк-қаржылық қызмет пен Компанияның инвестициялық қажеттiлiктерiн жабу үшiн қажеттi кiрiстер кемiнде 291 123 млн. теңгенi құрауға тиiс, 2007 жылы кемiнде 155 166 млн. теңгенi құрауға тиiс, 2008 жылы кемiнде 167 082 млн. теңгенi құрауға тиiс.
Компанияның негiзгi қызметi бойынша шығыстар (өткiзiлген өнiмнiң өзiндiк құны) 29637 млн. теңге мөлшерiнде болжанып отыр. 2005 жылдың деңгейiне қатысты 2006 жылы шығыстардың өсуi 12,3 %-ды құрайды, 2007 жылы 20318 млн. теңге мөлшерiнде, 2008 жылы 21361 млн. теңге мөлшерiнде болжанып отыр.
2006 жылдың қорытындылары бойынша таза табыс 666 млн. теңге, 2007 жылы тиiсiнше - 7044 млн. теңге, 2008 жылы - 9225 млн. теңге мөлшерiнде қаржылық оң нәтиже болжануда.
"Қазақстан инжиниринг" ҰК" АҚ
"Қазақстан инжиниринг" ҰК" АҚ (бұдан әрi - Компания) қызметiнiң мақсаты шығарылатын өнiмдi әртараптандыру, станок паркiн жаңарту, iшкi рынокты өз өндiрiсiнiң өнiмдерiмен толтыру, инвестициялық және инновациялық жобаларды iске асыру, Компания кәсiпорындарының инвестициялық тартымдылығын арттыруға және стратегиялық инвесторларды iздеуге бағытталған iс-шаралар кешенiн жүргiзу, экспортқа бағдарланған (соның iшiнде әскери) өнiмдi игеру және шығару, сондай-ақ әскери өнiмдер шығаруды және қазақстандық армияға көрсетiлетiн қызметтердi ұлғайту болып табылады.
Көрсетiлген мақсатқа қол жеткiзу үшiн мынадай мiндеттердi шешу:
кәсiпорындардың өндiрiстiк әлеуетiн тиiмдi пайдалану;
менеджменттiң, маркетингтiң, қаржылық есепке алудың прогрессивтiк әдiстерiн енгiзу;
мемлекеттiк, шетелдiк, отандық инвестицияларды тарту;
ИСО 9000 халықаралық стандарты бойынша сапа менеджментi жүйесiн енгiзу;
франчайзинг және мемлекетаралық кооперация жүйесi арқылы технологиялар трансфертi мақсатында әлемдiк машина жасау өнiмдерiн шығарушыларды тарту;
ғылыми-зерттеу және тәжiрибе-конструкторлық жұмыстар жүргiзу және өнiм өткiзудiң жаңа рыноктарын игере отырып, жаңа жоғары технологиялық өнiм түрлерiн шығару көзделiп отыр.
Қойылған мақсаттар мен мiндеттерге қол жеткiзу жолдары:

Для решения поставленных задач на 2006-2008 необходима реализация следующих мероприятий:
интеграция военного и гражданского производств на основе широкого использования базовых технологий двойного применения;
сохранение необходимых мобилизационных мощностей и локализация производства военной продукции на наиболее оснащенных в техническом, технологическом и кадровом отношении предприятиях;
активное содействие модернизации имеющихся и внедрению новых производств и технологий в рамках существующих и планируемых государственных и отраслевых программ;
оптимизация производственных мощностей, как по производственным площадям так и по оборудованию;
проведение исследований по возможной кооперации предприятий внутри Компании и создание машиностроительного кластера;
обеспечение размещения государственного оборонного заказа на предприятиях Компании;
увеличение объемов финансирования научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ за счет собственных и заемных средств;
снижение себестоимости выпускаемой продукции;
формирование централизованного закупа материалов и комплектующих, а также проведение анализа целесообразности организации их производства на предприятиях Компании;
разработка единой маркетинговой политики.
В 2006 году планируется увеличить объем производимой продукции до 9700 млн. тенге, 119,5 % к уровню 2005 года.
В 2007 году производство продукции увеличится до 11100 млн. тенге, что составляет 114 % к 2006 году.
В 2008 году производство продукции планируется в объеме 12900 млн. тенге, что составляет 116,6 % к уровню 2007 года.
В 2006 году Компания планирует получить доход от основной деятельности 10900 млн. тенге, в 2007 году - 12500 млн. тенге, в 2008 году доходная часть Компании составит 14200 млн. тенге.
Инвестиционные проекты предприятий Компании.
1. Инвестиционная программа АО "Мунаймаш". Обновление технологической базы АО "Мунаймаш" для изготовления глубинных штанговых насосов для нефтедобывающих предприятий. Стоимость - 468,5 млн. тенге;
2. Инвестиционная программа АО "Семипалатинский машиностроительный завод" предусматривает изготовление трансмиссий, запчастей к трактору, изготовление демультипликаторов к автомобилям "КАМАЗ". Стоимость - 2255,0 млн. тенге;
Производство композитных баллонов (956,8 млн. тенге) и полиэтиленовых труб (199,0 млн. тенге) на АО "Тыныс";
Программа модернизации и технического перевооружения АО "Завод Имени Кирова", стоимость проекта - 123,5 млн. тенге;
Инвестиционная программа АО "Приборостроительный завод "Омега" для изготовления современного цифрового телекоммуникационного оборудования на сети связи Республики Казахстан (стоимость проекта - 379,9 млн, тенге);

Алға қойылған 2006-2008 жылдарға арналған мiндеттердi шешу үшiн мынадай iс-шараларды iске асыру:
қосарлы қолданылатын базалық технологияларды кеңiнен пайдалану негiзiнде әскери және азаматтық өндiрiстердi ықпалдастыру;
техникалық, технологиялық және кадрлық жағынан барынша жарақтандырылған кәсiпорындарда қажеттi жұмылдыру қуаттарын сақтау және әскери өнiмнiң өндiрiсiн оқшауландыру;
қолданыстағы және жоспарланатын мемлекеттiк және салалық бағдарламалар шеңберiнде жұмыс iстеп тұрған өндiрiстер мен технологияларды жаңғыртуға және жаңаларын енгiзуге белсендi жәрдем көрсету;
өндiрiстiк алаңдар бойынша да, жабдықтар бойынша да өндiрiстiк қуаттарды оңтайландыру;
Компания ішінде кәсiпорындардың ықтимал кооперациясы бойынша зерттеулер жүргізу және машина жасау кластерiн құру;
мемлекеттiк қорғаныс тапсырысының Компания кәсiпорындарына орналастырылуын қамтамасыз ету;
меншiктi және қарыз қаражаты есебiнен ғылыми-зерттеу және тәжiрибе-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру көлемiн ұлғайту;
шығарылатын өнiмнiң өзiндiк құнын төмендету;
материалдар мен құрамдауыштарды орталықтан сатып алуды қалыптастыру, сондай-ақ оларды Компания кәсiпорындарында өндiрудi ұйымдастырудың орындылығына талдау жүргізу;
бiрыңғай маркетингтiк саясатты әзiрлеу қажет.
2006 жылы өндiрiлетiн өнiмнiң көлемiн 9700 млрд. теңгеге дейiн, 2005 жылдың деңгейiнен 119,5% ұлғайту жоспарланып отыр.
2007 жылы өнiм өндiру 11100 млн. теңгеге дейiн ұлғаяды, бұл 2006 жылға 114%-ды құрайды.
2008 жылы 12900 млн. теңге көлемiнде өнiм өндiру жоспарланып отыр, бұл 2007 жылдың деңгейiне 116,6 %-ды құрайды.
2006 жылы Компания 11000 млн. теңгеге дейiн, 2006 жылы 12600 млн. теңге кiрiс алуды жоспарлап отыр, 2008 жылы Компанияның кiрiс бөлiгi 14300 млн. теңгенi құрайды.
Компания кәсiпорындарының инвестициялық жобалары.
1. "Мұнаймаш" АҚ-тың инвестициялық бағдарламасы. Мұнай өндiретiн кәсiпорындарға штангалы тереңдiк сорғыларды жасау үшiн "Мұнаймаш" АҚ-тың технологиялық базасын жаңарту. Құны - 468,5 млн.теңге;
2. "Семей машина жасау зауыты" АҚ-тың инвестициялық бағдарламасы. Тракторларға трансмиссияларды, қосалқы бөлшектердi жасауды, "КАМАЗ" автомобильдерiне демультипликаторларды жасауды көздейдi. Құны - 2255,0 млн.теңге;
3. "Тыныс" АҚ-та композиттiк баллондарды (956,8 млн.теңге) және полиэтилен құбырларын (199,0 млн.теңге) өндiру;
4. "Киров атындағы зауыт" АҚ-ты жаңғырту және техникалық қайта жарақтандыру бағдарламасы, жобаның құны - 123,5 млн. теңге;
5. Қазақстан Республикасының байланыс желiлерiне арналған қазiргi заманғы цифрлық телекоммуникациялық жабдық жасау үшiн "Омега" прибор жасау зауыты" АҚ-тың инвестициялық бағдарламасы (жобаның құны - 379,9 млн. теңге);

6. Инвестиционная программа "Казахстанский патрон" предусматривает производство боевых и спортивно-охотничьих патронов (2470 млн. тенге);
7. Автомобильный консорциум "Казахстан - КамАЗ", предусматривающий организацию автосборочного производства автобусов, самосвалов, спецавтотехники, прицепов и полуприцепов на базе шасси "КамАЗ".
АО "Международный аэропорт Астана"
Основная цель АО "Международный аэропорт Астана" (далее - Компания) в прогнозируемом периоде является увеличение доходности аэропорта, обеспечение стабильного роста, безопасного и регулярного обслуживания воздушных судов и пассажиров.
Основным задачами на планируемый период являются:
повышение уровня обеспечения авиационной безопасности;
развитие и использование транзитного потенциала;
создание инфраструктуры аэропорта и повышение технической оснащенности аэропорта в соответствии с требованиями международных стандартов;
достижение высоких стандартов качества в обслуживании воздушных судов и пассажиров.
В целях реализации поставленных задач, основными направлениями определены:
Привлечение в Астану иностранных авиакомпаний, совершающих полеты в направлении между Европой и Юго-Восточной Азией.
Создание инфраструктуры аэропорта и повышение его технической оснащенности в соответствии с требованиями международных стандартов. Обеспечение максимального использования новых мощностей столичного аэропорта. Полное введение в эксплуатацию новых объектов аэропорта в 2005 году увеличило его пропускную способность в два раза, что требует соответствующего увеличения объема авиаперевозок.
Принятие необходимых мер по созданию благоприятных условий путем постоянного совершенствования предоставляемых авиационных, а также неавиационных услуг, разработка и предоставление новых видов высокотехнологичных услуг, приносящих дополнительный доход.
Усиление конкурентной позиции в регионе путем проведения агрессивной маркетинговой стратегии в отношении, как уже использующих аэропорт, так и потенциальных клиентов.
Компанией планируется получить доход от основной деятельности в размере 5193,0 млн. тенге в 2006 году, 5556,5 млн. тенге в 2007 году и 5889,9 млн. тенге в 2008 году.
АО "Казахстанская компания
по управлению электрическими сетями"
Основной целью АО "КЕГОК" (далее - Компания) является дальнейшее повышение надежности функционирования Национальной электрической сети и повышение качества предоставляемых услуг.
В связи с этим в период 2006-2008 годы необходимо решить следующие задачи:
завершение проекта "Модернизация национальной электрической сети Республики Казахстан", направленного на реабилитацию транспортной системы Компании и усовершенствование диспетчерского управления энергосистемы;
обеспечение дальнейшего развития национальной электрической сети, включая реализацию проекта "Север-Юг Казахстана", который позволит повысить надежность действующего транзита, а также покрыть дефицит электроэнергии и мощности в Южном Казахстане;
обеспечение исполнения обязательств Компании по заемным средствам, привлеченных для реализации проекта модернизации Национальной электрической сети и проекта "Север - Юг Казахстана";
проведение необходимых работ по ремонту и эксплуатации электросетевых объектов, находящихся на балансе Компании, а также осуществить необходимые инвестиции на реновацию устаревшего и установку нового оборудования.
Для решения поставленных задач Компания планирует:
проводить работы по совершенствованию структуры управления Компании и Единой энергетической системой Республики Казахстан, развитию электрических сетей, внедрению новых современных технологий для обеспечения нормального функционирования национальной электрической сети, повышения качества предоставляемых услуг и надежности функционирования Единой электрической сети Республики Казахстан;
осуществить строительство второй линии электропередачи 500 кВ транзита "Север - Юг Казахстана";
при увеличении обоснованных затрат, связанных с деятельностью Компании, а также в целях обеспечения выплаты обязательств по заемным средствам, представить в Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий заявку на изменение уровня тарифов.

6. "Қазақстан патроны" инвестициялық бағдарламасында жауынгерлiк және спорттық-аңшылық патрондарды өндiру көзделедi (2470 млн. теңге);
7. "КамАЗ" шассиi базасында автобустарды, самосвалдарды, арнайы автотехниканы, тiркемелер мен жартылай тiркемелердi автожинау өндiрiсiн ұйымдастыруды көздейтiн "Қазақстан - КамАЗ" автомобиль консорциумы.
"Астана халықаралық әуежайы" АҚ
"Астана халықаралық әуежайы" АҚ (бұдан әрi - Компания) болжанып отырған кезеңдегi басты мақсаты әуежайдың кiрiстiлiгiн ұлғайту, тұрақты өсудi, әуе кемелерi мен жолаушыларға қауiпсiз және жүйелi қызмет көрсетудi қамтамасыз ету болып табылады.
Жоспарланатын кезеңге арналған негізгі мiндеттер:
авиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету деңгейiн арттыру;
транзиттiк әлеуеттi дамыту және пайдалану;
халықаралық стандарттар талаптарына сәйкес әуежай инфрақұрылымын құру және техникалық жарақтандыруды жоғарылату;
әуе кемелерi мен жолаушыларға қызмет көрсетудегi сапаның жоғары стандарттарына қол жеткiзу болып табылады.
Қойылған мiндеттердi iске асыру мақсатында негiзгi бағыттар болып:
Еуропа мен Оңтүстiк-Шығыс Азия арасындағы бағытта ұшатын шетелдiк авиакомпанияларды Астанаға тарту;
әуежайдың инфрақұрылымын құру және халықаралық стандарттар талаптарына сәйкес оның техникалық жарақтандырылуын жоғарылату. Астаналық әуежайдың жаңа қуаттарын барынша пайдалануды қамтамасыз ету. Әуежайдың жаңа объектiлерiн 2005 жылы толық пайдалануға енгiзу оның өткiзу қабiлетiн екi есе ұлғайтты, бұл авиатасымалдар көлемiн тиiсiнше ұлғайтуды талап етедi;
көрсетiлетiн авиациялық, сондай-ақ авиациялық емес қызметтерді үнемi жетiлдiру жолымен қолайлы жағдайлар жасау жөнінде қажеттi шараларды қабылдау, қосымша кiрiс түсiретiн жоғары технологиялық қызметтердiң жаңа түрлерiн әзiрлеу және көрсету;
әуежайды пайдаланып жүрген, сондай-ақ әлеуеттi клиенттерге қатысты белсендi маркетингтік стратегия жүргізу жолымен өңiрдегi бәсекелiк позицияны күшейту айқындалды.
Компания 2006 жылы 5193,0 млн. теңге, 2007 жылы 5556,5 млн. теңге, 2008 жылы 5889,9 млн. теңге таза табыс алуын жоспарлауда.
"Электр желiлерiн басқару жөнiндегi Қазақстан компаниясы" АҚ
"Электр желiлерiн басқару жөнiндегi Қазақстан компаниясы" АҚ (бұдан әрi - Компания) негiзгі мақсаты Ұлттық электр желiсiнiң жұмыс iстеу сенiмдiлiгiн одан әрi арттыру және көрсетiлетiн қызметтер сапасын жоғарылату болып табылады.
Осыған байланысты 2006-2008 жылдар кезеңiнде мынадай мiндеттердi шешу:
"KEGOC" АҚ-тың көлiктiк жүйесiн оңалтуға бағытталған "Қазақстан Республикасының Ұлттық электр желiсiн жаңғырту" жобасын аяқтау және энергия жүйесiн диспетчерлiк басқаруды жетiлдiру;
қолданыстағы транзиттiң сенiмдiлiгiн арттыруға, сондай-ақ Оңтүстiк Қазақстандағы электр энергиясының тапшылығы мен қуатын жабуға мүмкiндiк беретiн "Қазақстанның Солтүстiгi-Оңтүстік" жобасын iске асыруды қоса алғанда, Ұлттық электр желiсiн одан әрi дамытуды қамтамасыз ету;
Ұлттық электр желiсiн жаңғырту жобасын және "Қазақстанның Солтүстiгi-Оңтүстiгi" жобасын iске асыру үшiн тартылған қарыз қаражаты бойынша Компания мiндеттемелерiн орындауды қамтамасыз ету;
Компания теңгерiмiндегi электр желiлерi объектiлерiн жөндеу және пайдалану жөнiндегi қажеттi жұмыстарды жүргiзу, сондай-ақ жабдықтардың ескiргендерiн жаңартуға және жаңа жабдық орнатуға қажеттi инвестицияларды жүзеге асыру.
Алға қойылған мiндеттердi шешу үшiн Компания:
Компанияның және Қазақстан Республикасының Бiртұтас энергетикалық жүйесiнiң басқару құрылымын жетiлдiру, Ұлттық электр желiсiнiң қалыпты жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасының Бiртұтас электр желiсi көрсететiн қызметтердiң сапасы мен жұмыс iстеу сенiмдiлiгiн арттыру үшiн электр желiлерiн дамыту, осы заманғы жаңа технологияларды енгiзу жөнiнде жұмыстар жүргiзудi;
"Қазақстанның Солтүстiгi-Оңтүстiгi" транзитiнiң 500 кВ екiншi электр беру желiсiн салуды жүзеге асыруды;
Компанияның қызметiне байланысты негiздемелi шығындарды ұлғайту кезiнде, сондай-ақ қарыз қаражаты бойынша мiндеттемелердi төлеудi қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгiне тарифтер деңгейiн өзгертуге арналған өтiнiмдер ұсынуды;

В 2006 году объем услуг по технической диспетчеризации электроэнергии планируется на уровне 65,8 млрд. кВт. ч, 2007 году - 67,1 млрд. кВт. ч, 2008 году - 69,5 млрд. кВт. ч.
Объем передачи электроэнергии по сетям Компании в 2006 году планируется в размере 34,1 млрд. кВт. ч. В 2007 году объем увеличится на 1,19 млрд. кВт. ч. и составит 35,329 млрд. кВт. ч., а в 2008 году объем передачи электроэнергии планируется в объеме 36,5 млрд. кВт. ч.
Компания планирует получить доходы от основной деятельности в разрезе:
19500 млн. тенге - в 2006 году (увеличение на 6,2 % к 2005 году), 21000 млн. тенге - в 2007 году и 23800 млн. тенге в 2008 году.
АО "НК "Казинформ"
Целью АО "НК "Казинформ" (далее - Компания) на период 2006-2008 годы является формирование информационно-аналитического агентства с сильной международной корреспондентской сетью, обеспечивающей информационные потребности Республики Казахстан и стран Центральной Азии и Прикаспия, работающего с применением высоких информационных технологий в области получения, передачи и обработки информации.
Основной целью Компании на предстоящий период является улучшение качественных и количественных показателей формирования и распространения сообщений информационного характера, а также улучшение производственно-хозяйственной деятельности Компании.
Задачами Компании являются:
формирование и реализация бизнес-ориентированной стратегии развития;
повышение конкурентоспособности информационной продукции;
совершенствование информационной и технической инфраструктуры;
обеспечение оперативного и полномасштабного сервиса по предоставлению новостей информации резидентам Казахстана и зарубежных потребителей;
расширение корреспондентской сети, а также создания условий для улучшения деятельности корреспондентских пунктов внутри республики и за рубежом;
совершенствование финансово-экономических показателей деятельности Компании.

2006 жылы электр энергиясын техникалық диспетчерлендiру жөнiндегi қызметтер көлемi 65,8 млрд. кВт.с., 2007 жылы 67,1 млрд. кВт.с., 2008 жылы 69,5 млрд. кВт.с. деңгейiнде жоспарланып отыр.
Компания желiлерi бойынша электр энергиясын беру көлемi 2006 жылы 34,1 млрд. кВт.с. мөлшерiнде жоспарлануда. 2007 жылы көлем 1,19 млрд. кВт.с.-ға ұлғаяды және 35,3 млрд. кВт.с. құрайды, ал 2008 жылы электр энергиясын беру көлемi 36,5 млрд. кВт.с. көлемiнде жоспарланып отыр.
Компания негiзгi қызметтен:
2006 жылы 19500 млн. теңге (2005 жылға қатысты 6,2 %-ға ұлғаю), 2007 жылы 21000 млн. теңге және 2008 жылы 23800 млн. теңге кiрiс алуды жоспарлап отыр.
"Қазақ ақпарат агенттiгi" ҰК" АҚ
2006-2008 жылдар кезеңiнде "Қазақпарат" ҰК" АҚ (бұдан әрi - Компания) мақсаты мықты корреспонденттiк жүйесi бар, Қазақстан Республикасы мен Орталық Азия және Каспий жағалауы елдерiнiң ақпараттық қажеттiлiгiн қамтамасыз ететiн, ақпарат алу, беру және өңдеу саласындағы жоғары мемлекетаралық ақпараттық технологияларды қолдана отырып жұмыс iстейтiн ақпараттық-талдамалық агенттiктi қалыптастыру болып табылады.
Компанияның алдағы кезеңге арналған негiзгi мiндетi ақпараттық сипаттағы хабарларды қалыптастыру мен таратудың сапалық және сандық көрсеткiштерiн жақсарту, сондай-ақ Компанияның өндiрiстiк-шаруашылық қызметiн жақсарту болып табылады.
Компанияның мiндеттерi:
бизнеске бағдарланған даму стратегиясын қалыптастыру және дамыту;
ақпарат өнiмдерiнiң бәсекеге қабiлеттiлiгiн жоғарылату;
ақпараттық және техникалық инфрақұрылымды жетiлдiру;
ақпараттық материалдардың сапасын жақсарту;
Қазақстан мен шетелдiк тұтынушылар резиденттерiне ақпарат жаңалықтарын беру жөнiндегi жедел және толық ауқымды сервистi қамтамасыз ету;
корреспонденттiк желiнi кеңейту, сондай-ақ республика iшiндегi және шетелдердегi корреспонденттiк пункттердiң қызметiн жақсарту үшiн жағдайлар жасау;
Компания қызметiнiң қаржы-экономикалық көрсеткiштерiн жетiлдiру болып табылады.

В рамках инвестиционной программы Компании предполагается в 2006-2008 годах осуществить реализацию инвестиционного проекта по созданию и материально-техническому оснащению зарубежных корреспондентских пунктов. В рамках данного проекта предполагается открытие корреспондентских пунктов Компании более чем в 10 странах дальнего и ближнего зарубежья. Для решения данных проблем предполагается осуществить закуп необходимого компьютерного, коммуникационного и прочего технического оборудования. Ориентировочные расходы на реализацию данного проекта составляют 55000 тыс. тенге. Срок реализации проекта 2006-2008 годы. Источником финансирования инвестиционного проекта являются собственные средства компании.
Основные показатели развития

Компанияның инвестициялық бағдарламасы шеңберiнде 2006-2008 жылдары шетелдiк корреспонденттiк пункттердi құру және материалдық-техникалық жарақтандыру жөнiндегi инвестициялық жобаны iске асыруды жүзеге асыру көзделiп отыр. Осы жоба шеңберiнде 10-нан астам алыс және жақын шет елдерде компанияның корреспонденттiк пункттерiн ашу көзделуде. Аталған проблемаларды шешу үшiн қажеттi компьютерлiк, коммуникациялық және басқа да техникалық жабдық сатып алуды жүзеге асыру ұйғарылып отыр. Бұл жобаны iске асыруға арналған болжамды шығыстар 55000 мың теңгенi құрайды. Жобаны iске асыру мерзiмi - 2006-2008 жылдар. Инвестициялық жобаны қаржыландыру көзi компанияның меншiктi қаражаты болып табылады.