Бюджетный кодекс Республики Казахстан
Кодекс Республики Казахстан от 24 апреля 2004 года № 548. Утратил силу Кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года № 95-IV.
Сноска. Утратил силу Кодексом РК от 04.12.2008 N 95-IV (порядок введения в действие см. ст. 245).
Оглавление
Настоящий Кодекс регулирует бюджетные и межбюджетные отношения и устанавливает основные положения, принципы и механизмы функционирования бюджетной системы, образования и использования бюджетных средств.
ОБЩАЯ ЧАСТЬ
РАЗДЕЛ 1. БЮДЖЕТНАЯ СИСТЕМА
Глава 1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 1. Бюджетное законодательство Республики Казахстан
1. Бюджетное законодательство Республики Казахстан основывается на Конституции Республики Казахстан, состоит из настоящего Кодекса и иных нормативных правовых актов , принятие которых предусмотрено настоящим Кодексом.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Кодексе, то применяются правила международного договора.
Статья 2. Действие бюджетного законодательства Республики Казахстан
1. Бюджетное законодательство Республики Казахстан действует на всей территории Республики Казахстан и распространяется на всех физических и юридических лиц.
1-1. Положения настоящего Кодекса, касающиеся государственных учреждений, не распространяются на Национальный Банк Республики Казахстан и государственные учреждения, финансируемые из бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Кодексом.
1-2. Сноска. Статья 2 дополнена пунктом 1-2 - подпунктом 1) ст.1 Закона РК от 06.12.2007 N 7-IV (подпункт 1) прекращает свое действие с 31.12.2008).
2. Акты Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов о распределении денег соответственно из республиканского и местных бюджетов на соответствующий финансовый год утрачивают силу после окончания текущего финансового года, за исключением положений данных актов о выделении денег на возвратной основе.
3. Законы о внесении изменений и дополнений в закон о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, решения маслихатов о внесении изменений и дополнений в решения маслихатов о местном бюджете на соответствующий финансовый год, а также акты Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов об их реализации вводятся в действие с 1 января соответствующего финансового года.

Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі
Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 24 сәуірдегі N 548 Кодексі. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы N 95-IV Кодексімен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасының 2008.12.04 N 95-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 245-баптан қараңыз) Кодексімен.
ҚОЛДАНУШЫЛАР НАЗАРЫНА!
Қазақстан Республикасының 2005.11.22. N 90 Заңымен  енгізілген өзгерістер әртүрлі уақытта қолданысқа  енгізілген ( 2-бапты қараңыз). Қажет болған жағдайда "Заң" Деректер базасының 5 версиясының алдыңғы редакцияларын қараңыз.
МАЗМҰНЫ
Осы Кодекс бюджеттiк және бюджетаралық қатынастарды реттейдi және бюджет жүйесi жұмыс iстеуiнiң, бюджет қаражатының құралуы мен пайдаланылуының негiзгi ережелерiн, принциптерi мен тетiктерiн белгiлейдi.
Жалпы бөлік
1-бөлім. Бюджет жүйесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1-бап. Қазақстан Республикасының бюджет заңдары
1. Қазақстан Республикасының бюджет заңдары Қазақстан Республикасының Конституциясына негiзделедi, осы Кодекстен және қабылдануы осы Кoдексте көзделген өзге де нормативтiк құқықтық   актiлерден тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шартта осы Кодекстегiден өзгеше ережелер белгiленсе, онда халықаралық шарттың ережелерi қолданылады.
2-бап. Қазақстан Республикасы бюджет заңдарының
қолданылуы
1. Қазақстан Республикасының бюджет заңдары Қазақстан Республикасының бүкiл аумағында қолданыста болады және барлық жеке және заңды тұлғаларға қолданылады.
1-1. Осы Кодексте көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Кодекстiң мемлекеттiк мекемелерге қатысты ережелерi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң бюджетiнен (шығыстар сметасынан) қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелерге қолданылмайды.
1-2. Ескерту. 2-бап 1-2-тармақпен толықтырылды- Қазақстан Республикасының 2007.12.06. N 7 (1) тармақша 2008 жылғы 31 желтоқсанда өз қолданысын тоқтатады) Заңының 1-бабы 1) тармақшасымен.
2. Қазақстан Республикасының Yкiметi мен жергiлiктi атқарушы органдардың тиiсiнше республикалық және жергiлiктi бюджеттерден тиiстi қаржы жылына арнап ақша бөлу туралы актiлерi, осы актiлердiң қайтарымды негiзде ақша бөлу туралы ережелерiн қоспағанда, ағымдағы қаржы жылы аяқталғаннан кейiн күшiн жояды.
3. Тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңға өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы заңдар, тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттардың шешiмдерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы мәслихаттардың шешiмдерi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкiметi мен жергiлiктi атқарушы органдардың оларды iске асыру туралы актiлерi тиiстi қаржы жылының 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгiзiледi.

4. В случае, если законодательными и иными нормативными правовыми актами предусматриваются положения, противоречащие бюджетному законодательству Республики Казахстан, то действуют положения бюджетного законодательства Республики Казахстан.
Сноска. Статья 2 с изменениями, внесенными законами РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ); от 6 декабря 2007 года N 7-IV (изменения вводятся в действие с 1 января 2008 г. и прекращают свое действие 31 декабря 2008 года).
Статья 3. Принципы бюджетной системы
Бюджетная система основывается на следующих принципах:
1) принцип единства - обеспечение применения единого бюджетного законодательства Республики Казахстан, в том числе использование единой бюджетной классификации , единых процедур осуществления бюджетного процесса на территории Республики Казахстан;
2) принцип полноты - отражение в бюджетах и Национальном фонде Республики Казахстан всех поступлений и расходов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, недопущение зачетов взаимных требований с использованием бюджетных средств, равно как и уступок прав требований по бюджетным средствам;
3) принцип реалистичности - соответствие утвержденных (уточненных, скорректированных) показателей бюджета утвержденным (скорректированным) параметрам и направлениям среднесрочной фискальной политики и среднесрочного плана социально-экономического развития Республики Казахстан и регионов;
4) принцип транспарентности - обязательное опубликование нормативных правовых актов в области бюджетного законодательства Республики Казахстан, утвержденных (уточненных, скорректированных) бюджетов и отчетов об их исполнении, другой информации, касающейся фискальной политики государства, за исключением сведений, составляющих государственную или иную охраняемую законом тайну; открытость бюджетного процесса, проведение государственного финансового контроля;
5) принцип последовательности - соблюдение органами государственного управления принятых ранее решений в сфере бюджетных отношений;
6) принцип эффективности и результативности - разработка и исполнение бюджетов, исходя из необходимости достижения определенных результатов, предусмотренных паспортами бюджетных программ с использованием оптимального объема бюджетных средств, необходимого для достижения этих результатов, или обеспечение наилучшего результата с использованием утвержденного объема бюджетных средств;
7) принцип приоритетности - осуществление бюджетного процесса в соответствии с приоритетными направлениями социально-экономического развития республики или региона;

4. Егер заң актiлерiнде және өзге де нормативтiк құқықтық актiлерде Қазақстан Республикасының бюджет заңдарына қайшы келетiн ережелер көзделсе, онда Қазақстан Республикасы бюджет заңдарының ережелерi қолданылады.
Ескерту. 2-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2007.12.06. N 7 (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіліп, 2008 жылғы 31 желтоқсанда өз қолданысын тоқтатады) Заңдарымен.
3-бап. Бюджет жүйесiнiң принциптерi
Бюджет жүйесi мынадай принциптерге негiзделедi:
1) бiрлiк принципi - Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының бiрыңғай бюджеттiк заңдарының қолданылуын, соның iшiнде бiрыңғай бюджеттiк сыныптауды, бюджет процесiн жүзеге асырудың бiрыңғай рәсiмдерiн пайдалануды қамтамасыз ету;
2) толықтық принципi - Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген барлық түсiмдер мен шығыстарды бюджеттерде және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорында көрсету, бюджет қаражатын пайдалана отырып, өзара талаптарды есепке алуға, сол сияқты бюджет қаражаты бойынша талаптар құқықтарынан шегiнуге жол бермеу;
3) реалистiк принципi - бекiтiлген (нақтыланған, түзетiлген) бюджет көрсеткiштерiнiң орта мерзiмдi фискалдық саясатқа және Қазақстан Республикасы мен аймақтарды әлеуметтiк-экономикалық дамытудың орта мерзiмдi жоспарының бекiтiлген (түзетiлген) өлшемдерi мен бағыттарына сәйкес келуi;
4) транспаренттiлiк принципi - мемлекеттiк немесе заңмен қорғалатын өзге де құпия болып табылатын мәлiметтердi қоспағанда, Қазақстан Республикасының бюджет заңдары саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердi, бекiтiлген (нақтыланған, түзетiлген) бюджеттердi және олардың атқарылуы туралы есептердi, мемлекеттiң фискалдық саясатына қатысты басқа да ақпаратты мiндеттi түрде жариялау; бюджет процесiнiң ашықтығы, мемлекеттiк қаржы бақылауын жүргiзу;
5) дәйектiлiк принципi - бюджеттiк қатынастар аясында бұрын қабылданған шешiмдердi мемлекеттiк басқару органдарының сақтауы;
6) тиiмдiлiк және нәтижелiлiк принципi - бюджеттердi бюджеттiк бағдарламалар паспорттарымен көзделген белгiлi бiр нәтижелерге қол жеткiзу қажеттiлiгiн негізге алып, бюджет қаражатының осы нәтижелерге қол жеткiзу үшiн қажеттi оңтайлы көлемiн пайдалана отырып әзiрлеу және атқару немесе бюджеттiк қаражаттың бекiтiлген көлемiн пайдалана отырып ең үздiк нәтиженi қамтамасыз ету;
7) басымдық принципi - бюджеттiк процестi республиканың немесе аймақтың әлеуметтiк-экономикалық дамуының басым бағыттарына сәйкес жүзеге асыру;

8) принцип ответственности - привлечение участников бюджетного процесса к ответственности за нарушение бюджетного законодательства Республики Казахстан;
9) принцип самостоятельности бюджетов - установление стабильного распределения поступлений между бюджетами разных уровней и определение направлений их расходования в соответствии с настоящим Кодексом, право всех уровней государственного управления самостоятельно осуществлять бюджетный процесс в соответствии с настоящим Кодексом, недопустимость изъятия доходов, дополнительно полученных в ходе исполнения местных бюджетов, свободных остатков средств местных бюджетов в вышестоящий бюджет, за исключением случаев, установленных пунктом 6 статьи 40 настоящего Кодекса, недопустимость возложения на нижестоящие бюджеты дополнительных расходов без соответствующей компенсации.
Статья 4. Основные понятия, используемые в настоящем Кодексе
1. В настоящем Кодексе используются следующие основные понятия:
1) среднесрочный план социально-экономического развития - документ, утверждаемый Правительством Республики Казахстан или маслихатом, определяющий основные показатели и направления социально-экономического развития республики или региона на трехлетний период и меры по их реализации;
2) перечень приоритетных (республиканских или местных) бюджетных инвестиционных проектов (программ) - приложение к среднесрочному плану социально-экономического развития республики или регионов, представляющее собой список инвестиционных проектов (программ), планируемых к финансированию за счет средств республиканского или местных бюджетов;
3) утвержденный бюджет - бюджет на соответствующий финансовый год, утвержденный Парламентом Республики Казахстан или соответствующим маслихатом;
4) бюджет - централизованный денежный фонд государства, предназначенный для финансового обеспечения реализации его задач и функций;
5) бюджетная система - совокупность бюджетов и Национального фонда Республики Казахстан, а также бюджетных процесса и отношений;
6) бюджетные средства - деньги и иные активы государства, поступление в государственную собственность и расходование которых отражаются в бюджете в денежной форме;
7) получатели бюджетных средств - физические и юридические лица, крестьянские или фермерские хозяйства, неправительственные организации в части государственного социального заказа, использующие бюджетные средства, а также лица, оказывающие финансовые услуги, в том числе на основе гражданско-правовых сделок, в рамках реализации бюджетных программ (подпрограмм);

8) жауапкершiлiк принципi - бюджет процесiне қатысушыларды Қазақстан Республикасының бюджеттiк заңдарын бұзғаны үшiн жауапқа тарту;
9) бюджеттердiң дербестiк принципi - түрлi деңгейдегi бюджеттер арасында түсiмдердiң тұрақты түрде бөлiнiп тұруын орнықтыру және осы Кодекске сәйкес олардың жұмсалу бағыттарын анықтау, мемлекеттiк басқарудың барлық деңгейлерiнiң осы Кодекске сәйкес бюджет процесiн дербес жүзеге асыру құқығы, жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуы барысында қосымша алынған кiрiстердi, осы Кодекстiң 40-бабының 6-тармағында белгiленген жағдайларды қоспағанда, жергiлiктi бюджеттер қаражатының бос қалдықтарын жоғары тұрған бюджетке алып қоюға жол берiлмейтiндiгi, тиiстi өтемсiз төмен тұрған бюджеттерге қосымша шығыстар жүктеуге жол берiлмейтiндiгi.
4-бап. Осы Кодексте пайдаланылатын негізгі ұғымдар
1. Осы Кодексте мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) әлеуметтік-экономикалық дамудың орта мерзімді жоспары - Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе мәслихат бекітетін, республиканы немесе өңірді әлеуметтік-экономикалық дамытудың үш жылдық кезеңге арналған негізгі көрсеткіштері мен бағыттарын және оларды іске асыру жөніндегі шараларды айқындайтын құжат;
2) басым (республикалық немесе жергілікті) бюджеттік инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тізбесі - республикалық немесе жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен қаржыландыру жоспарланған инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тізімі болып табылатын, республиканы немесе өңірлерді әлеуметтік-экономикалық дамытудың орта мерзімді жоспарына қосымша;
3) бекітілген бюджет - тиісті қаржы жылына арналған, Қазақстан Республикасының Парламенті немесе тиісті мәслихат бекіткен бюджет;
4) бюджет - мемлекеттің міндеттері мен функцияларын іске асыруды қаржылық қамтамасыз етуге арналған орталықтандырылған ақша қоры;
5) бюджет жүйесі - бюджеттердің және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, сондай-ақ бюджеттік процестер мен қатынастардың жиынтығы;
6) бюджет қаражаты - мемлекеттік меншікке түсуі мен жұмсалуы бюджетте ақшалай нысанда көрсетілетін мемлекеттің ақша және өзге де активтері;
7) бюджет қаражатын алушылар - мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс бөлігінде бюджет қаражатын пайдаланатын, жеке және заңды тұлғалар, шаруа немесе фермер қожалықтары, үкіметтік емес ұйымдар, сондай-ақ қаржылық қызметтер көрсететін, оның ішінде азаматтық-құқықтық мәмілелер негізінде, бюджеттік бағдарламаларды (ішкі бағдарламаларды) іске асыру шеңберінде қаржылық қызметтер көрсететін тұлғалар;

8) бюджетный процесс - регламентированная бюджетным законодательством Республики Казахстан деятельность по планированию, рассмотрению, утверждению, исполнению, уточнению, корректировке, ведению бюджетного учета и отчетности, государственному финансовому контролю, а также по планированию и использованию связанных грантов;
9) местный уполномоченный орган по исполнению бюджета - исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, осуществляющий функции в сфере исполнения бюджета, ведения бюджетного учета и отчетности по исполнению местного бюджета;
10) центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета - центральный исполнительный орган, осуществляющий функции в сфере исполнения, ведения бюджетного учета и отчетности по исполнению республиканского бюджета и, в пределах своей компетенции, местных бюджетов и Национального фонда Республики Казахстан;
11) местный уполномоченный орган по бюджетному планированию - исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, осуществляющий функции по планированию прогнозных показателей местного бюджета на среднесрочный период и проекта местного бюджета на соответствующий финансовый год;
12) центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию - центральный исполнительный орган, осуществляющий функции по планированию прогнозных показателей государственного бюджета на среднесрочный период и проекта республиканского бюджета на соответствующий финансовый год;
13) бюджетные инвестиции - финансирование, направленное на увеличение стоимости активов государства, развитие человеческих и возобновление природных ресурсов с целью получения экономических выгод или достижения социально-экономического эффекта;
14) бюджетная инвестиционная программа - совокупность мероприятий, преследующих единую инвестиционную цель, характер которой не позволяет установить сроки ее достижения на стадии технико-экономического обоснования;
15) бюджетный инвестиционный проект - совокупность мероприятий по осуществлению бюджетных инвестиций, реализуемых в течение ограниченного периода времени и имеющих завершенный характер;
16) бюджетная обеспеченность - стоимость государственных услуг с учетом натуральных норм в расчете на единицу получателей данных услуг, предоставляемых органами государственного управления за счет средств соответствующих бюджетов;
17) бюджетные отношения - отношения, возникающие в бюджетном процессе;
18) бюджетные операции - операции, осуществляемые в процессе исполнения бюджета;
19) местный бюджет - областной бюджет, бюджет города республиканского значения, столицы, бюджет района (города областного значения);

8) бюджет процесі - бюджетті жоспарлау, қарау, бекіту, атқару, нақтылау, түзету жөніндегі, бюджет есебі мен есептілігін жүргізу, мемлекеттік қаржы бақылауы, сондай-ақ байланыстырылған гранттарды жоспарлау мен пайдалану жөніндегі Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасымен регламенттелген қызмет;
9) бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган - жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын, бюджетті атқару, жергілікті бюджеттің атқарылуы жөніндегі бюджеттік есеп пен есептілікті жүргізу саласындағы функцияларды жүзеге асыратын атқарушы орган;
10) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган - республикалық бюджетті және өз құзыреті шегінде жергілікті бюджеттерді және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын атқару жөніндегі бюджеттік есеп пен есептілікті атқару, жүргізу саласындағы функцияларды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
11) бюджеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган - жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын, жергілікті бюджеттің орта мерзімді кезеңге арналған болжамды көрсеткіштерін және тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттің жобасын жоспарлау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын атқарушы орган;
12) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган - орта мерзімді кезеңге арналған мемлекеттік бюджеттің болжамды көрсеткіштерін және тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджеттің жобасын жоспарлау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
13) бюджеттік инвестициялар - экономикалық пайда табу немесе әлеуметтік-экономикалық тиімділікке қол жеткізу мақсатында мемлекет активтерінің құнын ұлғайтуға, адам ресурстарын дамытуға және табиғи ресурстарды жаңғыртуға бағытталған қаржыландыру;
14) бюджеттік инвестициялық бағдарлама - бірыңғай инвестициялық мақсатты көздейтін, сипаты техникалық-экономикалық негіздеу сатысында қол жеткізу мерзімін анықтауға мүмкіндік бермейтін іс-шаралар жиынтығы;
15) бюджеттік инвестициялық жоба - шектеулі уақыт кезеңі ішінде іске асырылатын және аяқталған сипаты бар бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыру жөніндегі іс-шаралар жиынтығы;
16) бюджеттік қамтамасыз етілу - мемлекеттік басқару органдары тиісті бюджеттер қаражаты есебінен ұсынатын мемлекеттік қызметтер көрсетуді алушылардың бірлігіне шаққандағы заттай нормалар есепке алынған мемлекеттік қызметтер көрсету құны;
17) бюджеттік қатынастар - бюджет процесінде туындайтын қатынастар;
18) бюджеттік операциялар - бюджетті атқару процесінде жүзеге асырылатын операциялар;
19) жергілікті бюджет - облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеті;

20) индикаторы - количественные показатели, отражающие результаты реализации программы для достижения поставленной цели;
21) гарантированный трансферт - невозвратные поступления в республиканский бюджет из Национального фонда Республики Казахстан;
22) софинансирование концессионных проектов - выделение бюджетных средств для финансирования определенного объема затрат для создания (строительства) и реконструкции объектов концессии;
23) норматив распределения доходов - процентное соотношение распределения доходов между бюджетами разных уровней;
24) финансовый год - период времени, начинающийся 1 января и заканчивающийся 31 декабря календарного года, в течение которого осуществляется исполнение бюджета;
25) финансирование - выделение бюджетных средств их получателям;
26) государственная программа - программа, разрабатываемая Правительством Республики Казахстан и утверждаемая Президентом Республики Казахстан по вопросам, имеющим межотраслевой характер, направленным на решение стратегических и наиболее важных задач социально-экономического развития и обеспечение обороноспособности, правопорядка, законности и безопасности государства;
27) государственный бюджет - сводный бюджет, объединяющий республиканский и местные бюджеты без учета взаимопогашаемых операций между ними, используемый в качестве аналитической информации и не подлежащий утверждению;
28) государственная инвестиционная политика - составная часть социально-экономической политики, отражающая экономически и финансово обоснованные меры государственного регулирования инвестиционных процессов в интересах национальной экономики;
29) активы государства - имущественные и неимущественные блага и права, имеющие стоимостную оценку, полученные в государственную собственность в результате прошлых операций или событий;
30) уточненный бюджет - утвержденный бюджет на соответствующий финансовый год с учетом изменений и дополнений, принятых Парламентом Республики Казахстан или соответствующим маслихатом в ходе его исполнения;
31) бюджет области - сводный бюджет, объединяющий областной бюджет, бюджеты районов (городов областного значения) без учета взаимопогашаемых операций между ними, используемый в качестве аналитической информации и не подлежащий утверждению;
32) региональная программа - программа, утверждаемая маслихатами, направленная на решение стратегических задач социально-экономического развития региона (территории);
33) отраслевая (секторальная) программа - программа, утверждаемая Правительством Республики Казахстан, направленная на решение стратегических и наиболее важных задач отдельных отраслей (секторов) экономики;

20) индикаторлар - алға қойылған мақсаттарға қол жеткізу үшін бағдарламаны іске асыру нәтижелерін көрсететін сандық көрсеткіштер;
21) кепілдік берілген трансферт - Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке түсетін қайтарылмайтын түсімдер;
22) концессиялық жобаларды қоса қаржыландыру - концессия объектілерін құру (салу) және реконструкциялау үшін белгілі бір шығындар көлемін қаржыландыруға арналған бюджеттік қаржыны бөлу;
23) кірістерді бөлу нормативі - кірістерді әртүрлі деңгейлердегі бюджеттер арасында бөлудің проценттік арақатынасы;
24) қаржы жылы - күнтізбелік жылдың 1 қаңтарынан басталып, 31 желтоқсанында аяқталатын, соның ішінде бюджеттің атқарылуы жүзеге асырылатын уақыт кезеңі;
25) қаржыландыру - бюджет қаражатын алушыларға осы қаражатты бөлу;
26) мемлекеттік бағдарлама - салааралық сипаты бар, әлеуметтік-экономикалық дамудың стратегиялық және неғұрлым маңызды міндеттерін шешуге және мемлекеттің қорғаныс қабілетін, құқық тәртібін, заңдылық пен қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі әзірлейтін және Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін бағдарлама;
27) мемлекеттік бюджет - республикалық және жергілікті бюджеттерді араларындағы өзара өтелетін операцияларды есепке алмағанда біріктіретін, талдамалы ақпарат ретінде пайдаланылатын және бекітуге жатпайтын жиынтық бюджет;
28) мемлекеттік инвестициялық саясат - инвестициялық процестерді ұлттық экономиканың мүдделері үшін мемлекеттік реттеудің экономикалық және қаржылық негізделген шараларын көрсететін әлеуметтік-экономикалық саясаттың құрамдас бөлігі;
29) мемлекеттің активтері - бұрынғы операциялар немесе оқиғалар нәтижесінде мемлекеттік меншікке алынған мүліктік және мүліктік емес игіліктер мен құндық бағасы бар құқықтар;
30) нақтыланған бюджет - Қазақстан Республикасының Парламенті немесе тиісті мәслихат атқарылуы барысында қабылдаған өзгерістер мен толықтыруларды ескере отырып, тиісті қаржылына бекітілген бюджет;
31) облыс бюджеті - облыстық бюджетті, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерін араларындағы өзара өтелетін операцияларды есепке алмағанда біріктіретін, талдамалы ақпарат ретінде пайдаланылатын және бекітуге жатпайтын жиынтық бюджет;
32) өңірлік бағдарлама - өңірді (аумақты) әлеуметтік-экономикалық дамытудың стратегиялық міндеттерін шешуге бағытталған мәслихаттар бекітетін бағдарлама;
33) салалық (секторлық) бағдарлама - экономиканың жекелеген салаларының (секторларының) стратегиялық және неғұрлым маңызды міндеттерін шешуге бағытталған Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін бағдарлама;

34) скорректированный бюджет - утвержденный или уточненный республиканский или местный бюджет с учетом изменений и дополнений, внесенных Правительством Республики Казахстан или местными исполнительными органами, а также с учетом распределения в течение финансового года распределяемых бюджетных программ, без уточнения соответственно в Парламенте Республики Казахстан или маслихате;
35) консолидированный бюджет - бюджет, который состоит из республиканского бюджета, бюджета области, бюджетов города республиканского значения, столицы, поступлений в бюджет, направляемых в Национальный фонд Республики Казахстан и переводимых на счета Правительства Республики Казахстан в Национальном Банке Республики Казахстан, используемый в качестве аналитической информации и не подлежащий утверждению;
36) центральный уполномоченный орган по внутреннему контролю - центральный исполнительный орган, осуществляющий функции внутреннего государственного финансового контроля;
37) местный уполномоченный орган по экономическому планированию - исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, осуществляющий функции разработки основных направлений социально-экономического развития соответствующей административно-территориальной единицы;
38) центральный уполномоченный орган по экономическому планированию - центральный исполнительный орган, осуществляющий функции разработки основных направлений социально-экономического развития Республики Казахстан.
2. Другие понятия бюджетного законодательства Республики Казахстан, не указанные в настоящей статье, используются в значениях, определяемых в соответствующих статьях настоящего Кодекса.
При несовпадении определений понятий бюджетного законодательства Республики Казахстан с определениями понятий других отраслей законодательства Республики Казахстан применительно к бюджетным отношениям используются понятия бюджетного законодательства Республики Казахстан.
3. Понятия других отраслей законодательства Республики Казахстан, используемые в настоящем Кодексе, применяются в том значении, в каком они используются в этих отраслях законодательства Республики Казахстан, если иное не предусмотрено настоящим Кодексом. Сноска. Cтатья 4 в редакции Закона РК от 05.07.2008 N 66-IV (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 5. Нормативные правовые акты, влияющие на поступления и расходы бюджета
1. Проекты законов, предусматривающие сокращение государственных доходов или увеличение государственных расходов, могут быть внесены лишь при наличии положительного заключения Правительства Республики. Для проектов законодательных актов, вносимых в Мажилис Парламента в порядке законодательной инициативы Президента Республики, наличие такого заключения не требуется.
Положения проектов указов Президента Республики Казахстан и постановлений Правительства Республики Казахстан, предусматривающие увеличение расходов или сокращение поступлений республиканского или местных бюджетов, подлежат обязательному рассмотрению Республиканской бюджетной комиссией.

34) түзетілген бюджет - тиісінше Қазақстан Республикасының Парламентінде немесе мәслихатта нақтыланбай, Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе жергілікті атқарушы органдар енгізген өзгерістер мен толықтыруларды ескере отырып, сондай-ақ бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды қаржы жылы ішінде бөлуді ескере отырып бекітілген немесе нақтыланған республикалық немесе жергілікті бюджет;
35) шоғырландырылған бюджет - республикалық бюджеттен, облыс бюджетінен, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттерінен, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жіберілетін және Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіндегі шоттарына аударылатын, бюджетке түсімдерден тұратын, талдамалық ақпарат ретінде пайдаланылатын және бекітілуге жатпайтын бюджет;
36) ішкі бақылау жөніндегі орталық уәкілетті орган - ішкі мемлекеттік қаржы бақылауы функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
37) экономикалық жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган - жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікті әлеуметтік-экономикалық дамытудың негізгі бағыттарын әзірлеу функцияларын жүзеге асыратын атқарушы орган;
38) экономикалық жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган - Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі бағыттарын әзірлеу функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
2. Қазақстан Республикасы бюджет заңнамасының осы бапта көрсетілмеген басқа ұғымдары осы Кодекстің тиісті баптарында айқындалған мәндерде пайдаланылады.
Қазақстан Республикасы бюджет заңнамасы ұғымдарының анықтамалары бюджеттік қатынастарға қатысты Қазақстан Республикасы заңнамасының басқа да салалары ұғымдарының анықтамаларымен сәйкес келмеген кезде Қазақстан Республикасы бюджет заңнамасының ұғымдары пайдаланылады.
3. Осы Кодексте пайдаланылатын Қазақстан Республикасы заңнамасының басқа да салаларының ұғымдары, егер осы Кодексте өзгеше көзделмеген болса, Қазақстан Республикасы заңнамасының осы салаларында пайдаланылып жүрген мәнінде қолданылады.
Ескерту. 4-бап жаңа редакцияда - ҚР-ның 2008.07.05. N 66-IV   (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
5-бап. Бюджеттiң түсiмдерi мен шығыстарына әсер
ететiн нормативтiк құқықтық актiлер
1. Мемлекеттік кірістерді қысқартуды немесе мемлекеттік шығыстарды ұлғайтуды көздейтін заң жобалары Қазақстан Республикасы Үкіметінің оң қорытындысы болған кезде ғана енгізілуі мүмкін. Парламент Мәжілісіне Республика Президентінің заңнамалық бастамасы тәртібімен енгізілетін заңнамалық актілердің жобалары үшін мұндай қорытындының болуы талап етілмейді.
Республикалық немесе жергiлiктi бюджеттердiң шығыстарын ұлғайтуды немесе түсiмдерiн қысқартуды көздейтiн Қазақстан Республикасы Президентiнiң жарлықтары және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулылары жобаларының ережелерiн Республикалық бюджет комиссиясының мiндеттi түрде қарауына жатады.

2. Положения проектов актов, указанные в пункте 1 настоящей статьи, могут быть введены в действие не ранее следующего финансового года при условии, что заключение Правительства Республики Казахстан (Республиканской бюджетной комиссии) дано в первой половине текущего года.
В случае, если заключение дано во второй половине текущего года, указанные положения могут быть введены в действие не ранее финансового года, следующего за планируемым.
3. Проекты решений местных представительных органов, предусматривающие увеличение расходов или сокращение поступлений местных бюджетов, могут быть внесены на рассмотрение маслихатов лишь при наличии положительного заключения акимата. Заключение акимата формируется с учетом предложений соответствующей бюджетной комиссии.
Положения проектов актов местных исполнительных органов, предусматривающие увеличение расходов или сокращение поступлений местных бюджетов, подлежат обязательному рассмотрению соответствующей бюджетной комиссией.
4. Указанные в пункте 3 настоящей статьи положения могут быть введены в действие не ранее следующего финансового года при наличии положительного заключения акимата (соответствующей бюджетной комиссии).
4-1. В случае влияния положения проектов бюджетных и налоговых законодательных актов Республики Казахстан на поступления, расходы и структуру бюджета одновременно с данными проектами разрабатываются проект закона о республиканском бюджете и проект решения маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год или о внесении изменений и дополнений в них.
5. Указанные в пунктах 2 и 4 настоящей статьи положения не распространяются на законы о внесении изменений и дополнений в закон о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год и решения маслихатов о внесении изменений и дополнений в решения маслихатов о местном бюджете на соответствующий финансовый год, а также на нормативные правовые акты об их реализации.
Сноска. Статья 5 с изменениями, внесенными законами РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ); от 6 декабря 2007 г. N 7-IV (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Глава 2. БЮДЖЕТНАЯ СИСТЕМА
Статья 6. Виды и уровни бюджетов
1. В Республике Казахстан утверждаются, исполняются и являются самостоятельными бюджеты следующих уровней:
республиканский бюджет;
областной бюджет, бюджет города республиканского значения, столицы;
бюджет района (города областного значения).
2. В Республике Казахстан в случаях, установленных настоящим Кодексом, может разрабатываться, утверждаться и исполняться чрезвычайный государственный бюджет.

2. Осы баптың 1-тармағында көрсетiлген актiлер жобаларының ережелерi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң (Республикалық бюджет комиссиясының) қорытындысы ағымдағы жылдың бiрiншi жартысында берiлген жағдайда қолданысқа келесi қаржы жылынан ерте енгiзiле алмайды.
Қорытынды ағымдағы жылдың екiншi жартысында берiлген жағдайда аталған ережелер қолданысқа жоспарланып отырған жылдан кейiнгi қаржы жылынан ерте енгiзiле алмайды.
3. Жергiлiктi бюджеттердiң шығыстарын ұлғайтуды немесе түсiмдерiн қысқартуды көздейтiн жергiлiктi өкiлдi органдар шешiмдерiнiң жобалары әкiмдiктiң оң қорытындысы болған жағдайда ғана мәслихаттардың қарауына енгiзiлуi мүмкiн. Әкiмдiктiң қорытындысы тиiстi бюджет комиссиясының ұсыныстары ескерiле отырып жасалады.
Жергiлiктi бюджеттердiң шығыстарын ұлғайтуды немесе түсiмдерiн қысқартуды көздейтiн жергiлiктi атқарушы органдар актiлерi жобаларының ережелерiн тиiстi бюджет комиссиясының мiндеттi түрде қарауына жатады.
4. Осы баптың 3-тармағында көрсетiлген ережелер әкiмдiктiң (тиiстi бюджет комиссиясының) оң қорытындысы болған жағдайда қолданысқа келесi қаржы жылынан ерте енгiзiле алмайды.
4-1. Қазақстан Республикасының бюджет және салық заңнамалық актiлерi жобаларының ережелерi бюджеттiң түсiмдерiне, шығыстары мен құрылымына әсер еткен жағдайда, осы жобалармен бiр мезгiлде тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңның жобасы және жергiлiктi бюджет туралы мәслихат шешiмдерiнiң жобасы немесе оларға өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы заңның жобасы және мәслихат шешiмдерiнiң жобасы әзiрленедi.
5. Осы баптың 2 және 4-тармақтарында көрсетiлген ережелер тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңға өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы заңдарға және тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттардың шешiмдерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы мәслихаттар шешiмдерiне, сондай-ақ оларды iске асыру туралы нормативтiк құқықтық актiлерге қолданылмайды.
Ескерту. 5-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2007.12.06. N 7 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.
2-тарау. Бюджет жүйесі
6-бап. Бюджеттердiң түрлерi мен деңгейлерi
1. Қазақстан Республикасында мынадай деңгейдегi бюджеттер бекiтiледi, атқарылады және дербес болып табылады:
республикалық бюджет;
облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетi;
аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетi.
2. Қазақстан Республикасында осы Кодексте белгiленген жағдайларда төтенше мемлекеттiк бюджет әзiрленуi , бекiтiлуi және атқарылуы мүмкiн.

Статья 7. Республиканский бюджет
1. Республиканским бюджетом является централизованный денежный фонд, формируемый за счет налоговых и других поступлений, определенных настоящим Кодексом, и предназначенный для финансового обеспечения задач и функций центральных государственных органов, подведомственных им государственных учреждений и реализации общереспубликанских направлений государственной политики.
2. Республиканский бюджет на соответствующий финансовый год утверждается законом Республики Казахстан.
Статья 8. Областной бюджет, бюджет города республиканского значения, столицы
1. Областным бюджетом, бюджетом города республиканского значения, столицы является централизованный денежный фонд, формируемый за счет налоговых и других поступлений, определенных настоящим Кодексом, и предназначенный для финансового обеспечения задач и функций местных государственных органов областного уровня, города республиканского значения, столицы, подведомственных им государственных учреждений и реализации государственной политики в соответствующей административно-территориальной единице.
2. Областной бюджет, бюджет города республиканского значения, столицы на соответствующий финансовый год утверждаются решением маслихата области, города республиканского значения, столицы.
Статья 9. Бюджет района (города областного значения)
1. Бюджетом района (города областного значения) является централизованный денежный фонд, формируемый за счет налоговых и других поступлений, определенных настоящим Кодексом, и предназначенный для финансового обеспечения задач и функций местных государственных органов района (города областного значения), подведомственных им государственных учреждений и реализации государственной политики в соответствующем районе (городе областного значения).
2. Бюджет района (города областного значения) на соответствующий финансовый год утверждается решением маслихата района (города областного значения).
Статья 10. Чрезвычайный государственный бюджет
1. Чрезвычайный государственный бюджет формируется на основе республиканского и местных бюджетов и вводится в случаях чрезвычайного или военного положения в Республике Казахстан.
2. Чрезвычайный государственный бюджет разрабатывается центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию и утверждается в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, Указом Президента Республики Казахстан.
3. Основанием для введения и прекращения действия чрезвычайного государственного бюджета является Указ Президента Республики Казахстан о введении и отмене на всей территории Республики Казахстан чрезвычайного или военного положения.

7-бап. Республикалық бюджет
1. Осы Кодекспен айқындалған салықтық және басқа да түсiмдер есебiнен қалыптастырылатын және орталық мемлекеттiк органдардың, оларға ведомстволық бағынысты мемлекеттiк мекемелердiң мiндеттерi мен функцияларын қаржымен қамтамасыз етуге және мемлекеттiк саясаттың жалпыреспубликалық бағыттарын iске асыруға арналған орталықтандырылған ақша қоры республикалық бюджет болып табылады.
2. Тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет Қазақстан Республикасының заңымен бекiтiледi.
8-бап. Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар
қала, астана бюджетi
1. Осы Кодекспен айқындалған салықтық және басқа да түсiмдер, есебiнен қалыптастырылатын және облыстық деңгейдегi жергiлiктi мемлекеттiк органдардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, оларға ведомстволық бағынысты мемлекеттiк мекемелердiң мiндеттерi мен функцияларын қаржымен қамтамасыз етуге және тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiкте мемлекеттiк саясатты iске асыруға арналған орталықтандырылған ақша қоры облыс бюджетi, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетi болып табылады.
2. Тиiстi қаржы жылына арналған облыстың бюджетi, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетi облыс, республикалық маңызы бар қала, астана мәслихатының шешiмiмен бекiтiледi.
9-бап. Аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетi
1. Осы Кодекспен айқындалған салықтық және басқа да түсiмдер есебiнен қалыптастырылатын және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi мемлекеттiк органдарының, оларға ведомстволық бағынысты мемлекеттiк мекемелердiң мiндеттерi мен функцияларын қаржымен қамтамасыз етуге және тиiстi аудандағы (облыстық маңызы бар қаладағы) мемлекеттiк саясатты iске асыруға арналған орталықтандырылған ақша қоры аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетi болып табылады.
2. Тиiстi қаржы жылына арналған аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетi аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихатының шешiмiмен бекiтiледi.
10-бап. Төтенше мемлекеттiк бюджет
1. Төтенше мемлекеттiк бюджет республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң негiзiнде қалыптастырылады және Қазақстан Республикасындағы төтенше немесе соғыс жағдайларында енгiзiледi.
2. Төтенше мемлекеттiк бюджеттi бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган әзiрлейдi және ол Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығымен бекiтiледi.
3. Қазақстан Республикасының бүкiл аумағында төтенше немесе соғыс жағдайын енгiзу және оның күшiн жою туралы Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы төтенше мемлекеттiк бюджеттi енгiзуге және оның қолданылуын тоқтатуға негiз болып табылады.

4. О принятии чрезвычайного государственного бюджета незамедлительно информируется Парламент Республики Казахстан.
5. На время действия чрезвычайного государственного бюджета действие закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год и решений маслихатов о бюджетах всех уровней местного бюджета на соответствующий финансовый год приостанавливается.
6. Чрезвычайный государственный бюджет действует в течение срока, на который введено чрезвычайное или военное положение.
С прекращением действия чрезвычайного государственного бюджета исполнение республиканского и местного бюджетов осуществляется в соответствии с законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год и решениями маслихатов о бюджетах всех уровней местного бюджета на соответствующий финансовый год.
7. В случае введения чрезвычайного положения в отдельных местностях Республики Казахстан чрезвычайный государственный бюджет не вводится.
8. Введение чрезвычайного положения на территории нескольких регионов Республики Казахстан одновременно может являться основанием для введения чрезвычайного государственного бюджета лишь в случае, когда последствия чрезвычайного положения могут создать реальную угрозу национальным интересам и экономической безопасности республики.
Статья 11. Национальный фонд Республики Казахстан
1. Национальный фонд Республики Казахстан представляет собой активы государства в виде финансовых активов, сосредоточиваемых на счете Правительства Республики Казахстан в Национальном Банке Республики Казахстан, а также в виде иного имущества, за исключением нематериальных активов.
2. Национальный фонд Республики Казахстан предназначен для обеспечения стабильного социально-экономического развития государства, накопления финансовых активов и иного имущества, за исключением нематериальных активов, снижения зависимости экономики от нефтяного сектора и воздействия неблагоприятных внешних факторов.
3. Национальный фонд Республики Казахстан осуществляет сберегательную и стабилизационную функции. Сберегательная функция обеспечивает накопление финансовых активов и иного имущества, за исключением нематериальных активов, и доходность активов Национального фонда Республики Казахстан в долгосрочной перспективе при умеренном уровне риска. Стабилизационная функция предназначена для поддержания достаточного уровня ликвидности активов Национального фонда Республики Казахстан.
Часть Национального фонда Республики Казахстан, используемая для осуществления стабилизационной функции, определяется в размере, необходимом для обеспечения гарантированного трансферта.

4. Төтенше мемлекеттiк бюджеттiң қабылданғаны туралы Қазақстан Республикасының Парламентi дереу хабардар етiледi.
5. Төтенше мемлекеттiк бюджеттiң қолданылу уақытына тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңның және тиiстi қаржы жылына арналған барлық деңгейлердегi жергiлiктi бюджеттер туралы мәслихаттар шешiмдерiнiң қолданылуы тоқтатыла тұрады.
6. Төтенше мемлекеттiк бюджет төтенше немесе соғыс жағдайы енгiзiлген мерзiм iшiнде қолданыста болады.
Төтенше мемлекеттiк бюджеттiң қолданылуы тоқтатылғаннан бастап республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуы тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңға және тиiстi қаржы жылына арналған барлық деңгейлердегi жергiлiктi бюджеттер туралы мәслихаттардың шешiмдерiне сәйкес жүзеге асырылады.
7. Қазақстан Республикасының жекелеген жерлерiнде төтенше жағдай енгiзiлген ретте төтенше мемлекеттiк бюджет енгiзiлмейдi.
8. Қазақстан Республикасының бiрнеше аймақтарының аумақтарында бiр мезгiлде төтенше жағдай енгiзу төтенше жағдайдың зардабы ұлттық мүдделерге және республиканың экономикалық қауiпсiздiгiне нақты қатер төндiруi мүмкiн болатын ретте ғана төтенше мемлекеттiк бюджет енгiзуге негiз бола алады.
11-бап. Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры
1. Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi шотында шоғырландырылатын, мемлекеттiң қаржылық актив түрiндегi, сондай-ақ, материалдық емес активтердi қоспағанда, өзге де мүлiк түрiндегi активтерi Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры болып табылады.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры мемлекеттiң тұрақты әлеуметтiк-экономикалық дамуын қамтамасыз етуге, қаржылық активтердiң және, материалдық емес активтерді қоспағанда, өзге де мүліктердiң қорлануына, экономиканың мұнай секторына тәуелдiлiгiн және қолайсыз сыртқы факторлардың ықпалын төмендетуге арналған.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры жинақтау және тұрақтандыру функцияларын жүзеге асырады. Жинақтау функциясы материалдық емес активтердi қоспағанда, қаржылық активтер мен өзге де мүлiктiң жинақталуын және тәуекелдiң деңгейi бiрқалыпты болған кезде ұзақ мерзiмдi перспективада Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры активтерiнiң кiрiстiлiгiн қамтамасыз етедi. Тұрақтандыру функциясы Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерi өтiмдiлiгiнiң жеткiлiктi деңгейiн ұстап тұруға арналған.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының тұрақтандыру функциясын жүзеге асыру үшiн пайдаланылатын бiр бөлiгi кепiлдiк берiлген трансферттi қамтамасыз етуге қажеттi мөлшерде айқындалады.

4. Формирование и использование Национального фонда Республики Казахстан определяются с учетом конъюнктуры мировых и внутренних товарных и финансовых рынков, экономической ситуации в государстве и за рубежом, приоритетов социально-экономического развития республики с сохранением при этом макроэкономической и фискальной стабильности и соблюдением основных целей и задач Национального фонда Республики Казахстан. U010543
5. Поступление и расходование Национального фонда Республики Казахстан производятся в национальной и иностранной валюте.
Учет и отчетность по операциям Национального фонда Республики Казахстан осуществляются в национальной валюте.
6. Доверительное управление Национальным фондом Республики Казахстан осуществляет Национальный Банк Республики Казахстан на основании договора о доверительном управлении, заключаемого между Национальным Банком Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан.
Сноска. В статью 11 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Глава 3. СТРУКТУРА БЮДЖЕТА
Статья 12. Поступления и расходы республиканского и местных бюджетов
1. Поступлениями республиканского и местных бюджетов являются доходы, погашение бюджетных кредитов, поступления от продажи финансовых активов государства, полученные трансферты, а также государственные займы.
2. Расходами республиканского и местных бюджетов являются затраты, бюджетные кредиты, приобретение финансовых активов, погашение основного долга по займам.
Сноска. В статью 12 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 13. Структура республиканского и местных бюджетов
1. Структура республиканского и местных бюджетов состоит из следующих разделов:
1) доходы:
налоговые поступления;
неналоговые поступления;
поступления от продажи основного капитала;
поступления трансфертов;
2) затраты;
3) операционное сальдо;
4) чистое бюджетное кредитование:
бюджетные кредиты;
погашение бюджетных кредитов;
5) сальдо по операциям с финансовыми активами:
приобретение финансовых активов;
поступления от продажи финансовых активов государства;
6) дефицит (профицит) бюджета;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета:
поступление займов;
погашение займов;
движение остатков бюджетных средств.
2. Утверждение бюджетов и формирование отчетов об исполнении бюджетов осуществляются по структуре, указанной в пункте 1 настоящей статьи.
Сноска. В статью 13 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).

4. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру мен пайдалану дүниежүзiлiк және iшкi тауар мен қаржы рыноктарының конъюнктурасы, мемлекеттегi және шет елдердегi экономикалық жағдай, республиканың әлеуметтiк-экономикалық дамуының басымдықтары ескерiле отырып, бұл ретте макроэкономикалық және фискалдық тұрақтылық және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының негiзгi мақсаттары мен мiндеттерi сақтала отырып айқындалады. U010543
5. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсiмi мен жұмсалуы ұлттық және шетелдiк валюталармен жүргiзiледi.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының операциялар жөнiндегi есебi мен есептiлiгі ұлттық валютамен жүзеге асырылады.
6. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенiмгерлiк басқаруды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi мен Қазақстан Республикасының Үкiметi арасында жасалатын сенiмгерлiк басқару туралы шарттың негiзiнде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi жүзеге асырады.
Ескерту. 11-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
3-тарау. Бюджеттің құрылымы
12-бап. Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң
түсiмдерi мен шығыстары
1. Кiрiстер, бюджет кредиттерiн өтеу, мемлекеттiң қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдер, алынған трансферттер, сондай-ақ мемлекеттiк қарыздар  республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң түсiмдерi болып табылады.
2. Шығындар, бюджет кредиттерi, қаржы активтерiн сатып алу, қарыздар бойынша негiзгi борышты өтеу республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң шығыстары болып табылады.
Ескерту. 12-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
13-бап. Республикалық және жергiлiктi
бюджеттердiң құрылымы
1. Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң құрылымы мынадай бөлiмдерден тұрады:
1) кiрiстер:
салықтық түсiмдер;
салықтық емес түсiмдер;
негiзгi капиталды сатудан түскен түсiмдер;
трансферттер түсiмдерi;
2) шығындар;
3) операциялық сальдо;
4) таза бюджеттiк кредит беру:
бюджеттiк кредиттер;
бюджеттiк кредиттердi өтеу;
5) қаржы активтерiмен жасалатын операциялар бойынша сальдо:
қаржы активтерiн сатып алу;
мемлекеттiң қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдер;
6) бюджет тапшылығы (профицитi);
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитiн пайдалану):
қарыздар түсiмi;
қарыздарды өтеу;
бюджет қаражаты қалдықтарының қозғалысы.
2. Бюджеттердi бекiту және бюджеттердiң атқарылуы туралы есептердi түзу осы баптың 1-тармағында көрсетiлген құрылым бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 13-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.

Статья 13-1. Структура консолидированного бюджета
Структура консолидированного бюджета состоит из следующих разделов:
1) республиканский бюджет;
2) бюджет области, бюджеты города республиканского значения, столицы;
3) поступления в бюджет, направляемые в Национальный фонд Республики Казахстан в соответствии со статьей 49-1 настоящего Кодекса, и переводы их в Национальный фонд Республики Казахстан на счета Правительства Республики Казахстан в Национальном Банке Республики Казахстан.
Сноска. Глава дополнена статьей 13-1 - Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 14. Доходы бюджета
1. (Исключен - от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
2. Налоговые поступления - налоги и другие обязательные платежи в бюджет, установленные Налоговым кодексом Республики Казахстан.
3. Неналоговые поступления - обязательные, невозвратные платежи в республиканский, местные бюджеты и поступления в бюджет, направляемые в Национальный фонд Республики Казахстан, установленные настоящим Кодексом и другими законодательными актами Республики Казахстан, кроме устанавливаемых Налоговым кодексом Республики Казахстан, не относящиеся к поступлениям от продажи основного капитала, связанные гранты, а также деньги, передаваемые в бюджет на безвозмездной основе, кроме трансфертов.
4. Поступлениями от продажи основного капитала являются деньги:
1) от продажи государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями;
2) от продажи товаров из государственного материального резерва;
3) поступающие от продажи земельных участков, находящихся в государственной собственности, в частную собственность или предоставления их в постоянное или временное землепользование либо реализованных иным способом, в порядке, предусмотренном законами Республики Казахстан или международными договорами;
4) от продажи нематериальных активов, принадлежащих государству.
5. Поступления трансфертов - поступления трансфертов из одного уровня бюджета в другой, из Национального фонда Республики Казахстан в бюджет.
6. Введение новых видов доходов, отмена или изменение действующих осуществляются с обязательным внесением изменений или дополнений в настоящий Кодекс.
7. Доходы не имеют целевого назначения, за исключением целевых трансфертов.
Сноска. В статью 14 внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г. N 13 ; от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 15. Деньги от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг)

13-1-бап. Шоғырландырылған бюджеттiң құрылымы
Шоғырландырылған бюджеттiң құрылымы мынадай бөлiмдерден тұрады:
1) республикалық бюджет;
2) облыс бюджетi, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттерi;
3) осы Кодекстiң 49-1-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жiберiлетiн бюджет түсiмдерi және оларды Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi шоттарына аударымдар.
Ескерту. 13-1-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
14-бап. Бюджет кiрiстерi
1. алып тасталды
2. Салықтық түсiмдер - Қазақстан Республикасының Салық кодексiнде белгiленген салықтар және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер.
3. Салықтық емес түсiмдер - Қазақстан Республикасының Салық кодексiнде белгiленген, негiзгi капиталды, байланысты гранттарды сатудан түсетiн түсiмдерге жатпайтындардан басқа, осы Кодексте және Қазақстан Республикасының басқа да заң актiлерiнде белгiленген республикалық, жергiлiктi бюджеттерге төленетiн мiндеттi, қайтарылмайтын төлемдер мен Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жiберiлетiн бюджет түсiмдерi сондай-ақ, трансферттерден басқа, бюджетке өтеусiз негiзде берiлетiн ақша.
4. Мынадай ақшалар негізгi капиталды сатудан түсетiн түсiмдер болып табылады:
1) мемлекеттiк мекемелерге бекiтiлiп берiлген мемлекеттiк мүлiктi сатудан түсетiн ақша;
2) мемлекеттiк материалдық резервтен тауарларды сатудан түсетiн ақша;
3) мемлекет меншiгiндегi жер учаскелерiн жеке меншiкке сатудан немесе оларды тұрақты немесе уақытша жер пайдалануға беруден не Қазақстан Республикасының заңдарында немесе халықаралық шарттарда көзделген тәртiппен өзге тәсiл арқылы өткiзуден түсетiн ақша;
4) мемлекетке тиесiлi материалдық емес активтердi сатудан түсетiн ақша.
5. Трансферттер түсiмдерi - бюджеттiң бiр деңгейiнен екiншісiне, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан бюджетке түсетiн трансферттер түсiмдерi.
6. Кiрiстердiң жаңа түрлерiн енгiзу, қолданылып жүргендерiнiң күшiн жою немесе оларды өзгерту осы Кодекске мiндеттi түрде өзгерiстер немесе толықтырулар енгiзiле отырып жүзеге асырылады.
7. Нысаналы трансферттердi қоспағанда, кiрiстердiң нысаналы мақсаты болмайды.
Ескерту. 14-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.21. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.
15-бап. Мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды
(жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi)
өткiзуiнен түсетiн ақша

1. Деньги от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) подлежат зачислению в соответствующий бюджет, за исключением денег от реализации товаров (работ, услуг), оказываемых государственными учреждениями в сферах образования, лесного хозяйства и особо охраняемых природных территорий в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
2. Если законодательными актами Республики Казахстан предусмотрены виды деятельности по реализации товаров (работ, услуг), осуществляемые государственными учреждениями на платной основе, то деньги от реализации таких товаров (работ, услуг) могут оставаться в распоряжении государственного учреждения. V053497
3. Плата за осуществление видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями определяется по соглашению с физическим или юридическим лицом в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 15 в редакции - Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 16. Затраты республиканского и местных бюджетов
1. Затратами республиканского и местных бюджетов являются бюджетные средства, выделяемые на невозвратной основе.
2. Затраты республиканского и местных бюджетов подразделяются на следующие виды:
1) затраты, обеспечивающие деятельность государственных учреждений;
2) затраты, связанные с организацией и проведением мероприятий, не носящих постоянного характера;
3) затраты на государственный заказ - оплата государственными учреждениями товаров (работ, услуг), полученных от физических, юридических лиц и крестьянских (фермерских) хозяйств на основе гражданско-правовых сделок в рамках реализации бюджетных программ (подпрограмм);
4) денежные выплаты физическим лицам - затраты, связанные с платежами физическим лицам в денежной форме в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, кроме денежных выплат работникам за труд;
5) иные виды затрат на выполнение обязательств государства.
3. Бюджетные субсидии могут предоставляться физическим, юридическим лицам и крестьянским (фермерским) хозяйствам только при отсутствии другого более эффективного способа выполнения государственных функций и реализации социально-экономических задач развития республики или региона и в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан. Приоритетные государственные функции и направления по реализации социально- экономических задач развития республики или региона, которые подлежат субсидированию, определяются среднесрочной фискальной политикой.

1. Бiлiм беру, орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласында қызмет көрсететiн мемлекеттiк мекемелердiң Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) өткiзуiнен түсетiн ақшаны қоспағанда, мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) өткiзуiнен түсетiн ақша тиiстi бюджеттiң есебiне жатқызылуға тиiс.
2. Егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде мемлекеттiк мекемелер ақылы негiзде жүзеге асыратын, тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) өткiзу жөнiндегi қызмет түрлерi көзделген болса, мұндай тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) өткiзуден түсетiн ақша мемлекеттiк мекеменiң иелiгiнде қалуы мүмкiн. V053497
3. Мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) өткiзу жөнiндегi қызмет түрлерiн жүзеге асырғаны үшiн ақы жеке немесе заңды тұлғамен келiсiм бойынша, Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен айқындалады.
Ескерту. 15-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
16-бап. Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң
шығындары
1. Қайтарылмайтын негiзде бөлiнетiн бюджет қаражаты республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң шығындары болып табылады.
2. Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң шығындары мынадай түрлерге бөлiнедi:
1) мемлекеттiк мекемелердiң қызметiн қамтамасыз ететiн шығындар;
2) тұрақты сипаты жоқ iс-шараларды ұйымдастыру мен өткiзуге байланысты шығындар;
3) мемлекеттiк тапсырыс шығындары - бюджеттiк бағдарламаларды (iшкi бағдарламаларды) iске асыру шеңберiндегi азаматтық-құқықтық мәмiлелер негiзiнде жеке, заңды тұлғалардан және шаруа (фермер) қожалықтарынан алынған тауарларға (жұмыстарға, көрсетiлетiн қызметтерге) мемлекеттiк мекемелердiң ақы төлеуi;
4) жеке тұлғаларға ақшалай төлемдер - қызметкерлерге еңбегi үшiн ақшалай төлемдерден басқа, Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес жеке тұлғаларға ақшалай нысандағы төлемдермен байланысты шығындар;
5) мемлекеттiң мiндеттемелерiн орындауға арналған шығындардың өзге де түрлерi.
3. Бюджеттiк субсидиялар мемлекеттiк функцияларды орындаудың және республиканы немесе өңiрдi дамытудың әлеуметтiк-экономикалық мiндеттерiн iске асырудың неғұрлым тиiмдi басқа тәсiлi болмаған кезде және Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде көзделген жағдайларда ғана жеке, заңды тұлғаларға және шаруа (фермер) қожалықтарына берiлуi мүмкiн. Субсидиялануға тиiс басым мемлекеттiк функциялар және республиканы немесе өңiрдi дамытудың әлеуметтiк-экономикалық мiндеттерiн iске асыру жөнiндегi бағыттар орта мерзiмдi фискалдық саясатпен айқындалады.

4. Трансферты могут иметь как общий характер, так и целевой. Трансферты, носящие целевой характер, являются целевыми трансфертами.
Сноска. В статью 16 внесены изменения - Законом РК от 10 января 2006 года N 116 (порядок введения в действие см. ст.2 Закона N 116 ); в редакции - от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 17. Резервы Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов
1. Резервы Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов образуются в составе республиканского и местных бюджетов для финансирования затрат, не запланированных при разработке республиканского и местных бюджетов в силу их непредвиденности и требующих безотлагательного финансирования в текущем финансовом году.
2. Резерв Правительства Республики Казахстан включает:
1) чрезвычайный резерв;
2) резерв на неотложные затраты;
3) резерв на исполнение обязательств по решениям судов;
4) резерв на покрытие дефицита наличности областных бюджетов, бюджетов города республиканского значения, столицы в случае прогноза его в текущем финансовом году.
2-1. Резерв исполнительных органов областного уровня включает:
1) чрезвычайный резерв;
2) резерв на неотложные затраты;
3) резерв на исполнение обязательств по решениям судов;
4) резерв на покрытие дефицита наличности бюджетов районов (городов областного значения) в случае прогноза его в текущем финансовом году.
2-2. Резерв исполнительных органов районного уровня включает:
1) чрезвычайный резерв;
2) резерв на неотложные затраты;
3) резерв на исполнение обязательств по решениям судов.
3. Чрезвычайный резерв используется только в целях ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера на территории Республики Казахстан.
Чрезвычайный резерв Правительства Республики Казахстан может использоваться также на оказание официальной гуманитарной помощи Республикой Казахстан другим государствам.
4. Резерв на неотложные затраты используется только в целях устранения ситуаций, угрожающих политической, экономической и социальной стабильности Республики Казахстан или ее административно-территориальной единицы, а также жизни и здоровью людей.
Резерв Правительства Республики Казахстан на неотложные затраты может использоваться также на иные непредвиденные затраты, определяемые решениями Правительства Республики Казахстан.
4-1. Резерв на исполнение обязательств по решениям судов используется на исполнение обязательств Правительства Республики Казахстан, центральных государственных органов, их ведомств и территориальных подразделений, местных исполнительных органов по решениям судов.

4. Трансферттердiң жалпылама сипаты да, нысаналы сипаты да болуы мүмкiн. Нысаналы сипаты бар трансферттер нысаналы трансферттер болып табылады.
Ескерту. 16-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
17-бап. Қазақстан Республикасының Үкiметi мен
жергiлiктi атқарушы органдардың резервтерi
1. Қазақстан Республикасының Yкiметi мен жергiлiктi атқарушы органдардың резервтерi республикалық және жергiлiктi бюджеттердi әзiрлеу кезiнде оларды болжауға болмағандықтан жоспарланбаған және ағымдағы қаржы жылында кейiнге қалдыруға болмайтын қаржыландыруды талап ететiн шығындарды қаржыландыру үшiн республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң құрамында құрылады.
2. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң резервi:
1) төтенше резервтi;
2) шұғыл шығындарға арналған резервтi;
3) соттардың шешiмдерi бойынша мiндеттемелердi орындауға арналған резервтi;
4) ағымдағы қаржы жылында облыстық бюджеттерде, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерiнде қолма-қол ақшаның тапшылығы болжанған жағдайда, оны жабуға арналған резервтi қамтиды.
2-1. Облыстық деңгейдегi атқарушы органдардың резервi:
1) төтенше резервтi:
2) шұғыл шығындарға арналған резервтi;
3) соттардың шешiмдерi бойынша мiндеттемелердi орындауға арналған резервтi;
4) ағымдағы қаржы жылында аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерiнде қолма-қол ақшаның тапшылығы болжанған жағдайда, оны жабуға арналған резервтi қамтиды.
2-2. Аудандық деңгейдегi атқарушы органдардың резервi:
1) төтенше резервтi;
2) шұғыл шығындарға арналған резервтi;
3) соттардың шешiмдерi бойынша мiндеттемелердi орындауға арналған резервтi қамтиды.
3. Төтенше резерв Қазақстан Республикасының аумағындағы табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларды жою мақсатында ғана пайдаланылады.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң төтенше резервi Қазақстан Республикасының басқа мемлекеттерге ресми гуманитарлық көмек көрсетуiне де пайдаланылуы мүмкiн.
4. Шұғыл шығындарға арналған резерв Қазақстан Республикасының немесе оның әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiгiнiң саяси, экономикалық және әлеуметтiк тұрақтылығына, сондай-ақ адамдардың өмiрi мен денсаулығына қатер төндiретiн жағдайларды жою мақсатында ғана пайдаланылады.
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң шұғыл шығындарға арналған резервi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмдерiмен айқындалатын көзделмеген өзге де шығындарға пайдаланылуы мүмкiн.
4-1. Соттардың шешiмдерi бойынша мiндеттемелердi орындауға арналған резерв соттардың шешiмдерi бойынша Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң, орталық мемлекеттiк органдардың, олардың ведомстволары мен аумақтық бөлiмшелерiнiң, жергiлiктi атқарушы органдардың мiндеттемелерiн орындауға пайдаланылады.

5. В республиканском бюджете на соответствующий финансовый год предусматривается резерв для кредитования областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы в случае прогноза в текущем финансовом году дефицита наличности их бюджетов.
6. В областном бюджете на соответствующий финансовый год предусматривается резерв для кредитования бюджетов районов (города областного значения) в случае прогноза в текущем финансовом году дефицита наличности их бюджетов.
7. Заимствование в случае прогноза в текущем финансовом году дефицита наличности может осуществляться на срок до шести месяцев в пределах финансового года и не требует уточнения республиканского или местных бюджетов.
8. Общий объем резерва местного исполнительного органа не должен превышать два процента от объема поступлений соответствующего местного бюджета.
9. Выделение денег из резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов осуществляется в пределах объемов, утвержденных в республиканском или местных бюджетах на соответствующий финансовый год, по решениям соответственно Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, которые утрачивают силу по завершении текущего финансового года.
10. В случае использования в полном объеме денег, предусмотренных в составе резерва, Правительство Республики Казахстан или местный исполнительный орган при необходимости вносят в Парламент Республики Казахстан или соответствующий маслихат предложения об увеличении размера резервов Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа посредством внесения изменений и дополнений в закон о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год или решение маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год.
11. В случае неиспользования или частичного использования в течение финансового года денег, выделенных из резерва Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа, администратор бюджетной программы обеспечивает возврат неиспользованной части выделенных денег в соответствующий бюджет до конца текущего финансового года.
12. Порядок использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов устанавливается Правительством Республики Казахстан.
Сноска. В статью 17 внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г. N 13 ; от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ); от 6 декабря 2007 г. N 7-IV (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 18. Операционное сальдо

5. Ағымдағы қаржы жылында облыстық бюджетте, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiнде қолма-қол ақша тапшылығы болжанған жағдайда, тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджетте олардың бюджеттерiне кредит беру үшiн резерв көзделедi.
6. Ағымдағы қаржы жылында аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерiнде қолма-қол ақша тапшылығы болжанған жағдайда, тиiстi қаржы жылына арналған облыстық бюджетте олардың бюджеттерiне кредит беру үшiн резерв көзделедi.
7. Ағымдағы жылы қолма-қол ақша тапшылығы болжанған жағдайда қарыз беру қаржы жылы шегiнде алты айға дейiнгi мерзiмге жүзеге асырылады және республикалық немесе жергiлiктi бюджеттi нақтылауды талап етпейдi.
8. Жергілікті атқарушы орган резервінің жалпы көлемі тиісті жергілікті бюджет түсімдері көлемінің екі процентінен аспауға тиіс.
9. Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң және жергiлiктi атқарушы органдардың резервтерiнен ақша бөлу тиiстi қаржы жылына арналған республикалық немесе жергiлiктi бюджеттерде бекiтiлген көлемдер шегiнде тиiсiнше Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергiлiктi атқарушы органдардың ағымдағы қаржы жылы аяқталғаннан кейiн күшiн жоятын шешiмдерi бойынша жүзеге асырылады.
10. Резерв құрамында көзделген ақша толық көлемiнде пайдаланылған жағдайда Қазақстан Республикасының Үкiметi немесе жергiлiктi атқарушы орган қажет болған кезде Қазақстан Республикасының Парламентiне немесе тиiстi мәслихатқа тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңға немесе тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу арқылы Қазақстан Республикасының Yкiметi немесе жергiлiктi атқарушы орган резервтерiнiң мөлшерiн ұлғайту туралы ұсыныстар енгiзедi.
11. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органның резервiнен бөлiнген ақша қаржы жылы iшiнде пайдаланылмаған немесе iшiнара пайдаланылған жағдайда, бюджет бағдарламасының әкiмшiсi бөлiнген ақшаның пайдаланылмаған бөлiгiн ағымдағы қаржы жылының соңына дейiн тиiстi бюджетке қайтаруды қамтамасыз етедi.
12. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергiлiктi атқарушы органдардың резервтерiн пайдалану тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
Ескерту. 17-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2007.12.06. N 7 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.
18-бап. Операциялық сальдо

1. Операционное сальдо определяется как разница между доходами и затратами бюджета.
2. Отрицательным операционным сальдо является сумма превышения затрат над доходами бюджета.
3. Положительным операционным сальдо является сумма превышения доходов над затратами бюджета.
4. Отрицательное операционное сальдо допускается при наличии в затратах бюджета бюджетных программ развития и использовании свободных остатков бюджетных средств на цели, определенные подпунктом 1) пункта 6 статьи 91 настоящего Кодекса.
Общий объем текущих бюджетных программ не должен превышать объем доходов бюджета.
5. Предельно допустимый размер отрицательного операционного сальдо определяется среднесрочным планом социально-экономического развития.
Сноска. В статью 18 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 19. Чистое бюджетное кредитование
Чистое бюджетное кредитование определяется как разница между бюджетными кредитами и погашением бюджетных кредитов.
Статья 20. Сальдо по операциям с финансовыми активами
1. Операции с финансовыми активами включают в себя:
1) приобретение финансовых активов;
2) поступления от продажи финансовых активов государства.
2. Приобретение финансовых активов - расходы бюджета, связанные с операциями по приобретению в государственную собственность долей участия, ценных бумаг юридических лиц, в том числе международных организаций.
3. Поступления от продажи финансовых активов государства - поступления в бюджет, связанные с операциями по продаже долей участия, ценных бумаг юридических лиц, в том числе международных организаций, находящихся в государственной собственности, государственных учреждений и государственных предприятий в виде имущественного комплекса, а также иного государственного имущества, находящегося в оперативном управлении или хозяйственном ведении государственных предприятий.
4. Сальдо по операциям с финансовыми активами определяется как разница между приобретением финансовых активов и поступлениями от продажи финансовых активов государства.
5. Приобретение финансовых активов и поступления от продажи финансовых активов государства осуществляются в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан и среднесрочным планом социально-экономического развития.
Статья 21. Дефицит (профицит) бюджета
1. Дефицит (профицит) утвержденного, уточненного и скорректированного республиканского и местных бюджетов равен сумме заимствования за вычетом суммы погашения основной суммы их долга.
Полученная величина с положительным знаком является дефицитом, с отрицательным знаком - профицитом утвержденного, уточненного и скорректированного республиканского и местных бюджетов.

1. Операциялық сальдо бюджет кiрiстерi мен шығындары арасындағы айырма ретiнде айқындалады.
2. Бюджет шығындарының бюджет кiрiстерiнен асып түскен сомасы терiс операциялық сальдо болып табылады.
3. Бюджет кiрiстерiнiң бюджет шығындарынан асып түскен сомасы оң операциялық сальдо болып табылады.
4. Бюджет шығындарында бюджеттiк даму бағдарламалары болған және бюджет қаражатының бос қалдықтары осы Кодекстiң 91-бабы 6-тармағының 1) тармақшасында айқындалған мақсаттарға пайдаланылған жағдайда терiс операциялық сальдоға жол берiледi.
Ағымдағы бюджеттiк бағдарламалардың жалпы көлемi бюджет кiрiстерiнiң көлемiнен асып түспеуге тиiс.
5. Терiс операциялық сальдоның жол берiлетiн шектi мөлшерi әлеуметтiк-экономикалық дамудың орта мерзiмдi жоспарында айқындалады.
Ескерту. 18-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.
19-бап. Таза бюджеттiк кредит беру
Таза бюджеттiк кредит беру бюджеттiк кредиттердiң және бюджеттiк кредиттердi өтеудiң арасындағы айырма ретiнде айқындалады.
20-бап. Қаржы активтерiмен жасалатын операциялар
бойынша сальдо
1. Қаржы активтерiмен жасалатын операциялар:
1) қаржы активтерiн сатып алуды;
2) мемлекеттiң қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдердi қамтиды.
2. Қаржы активтерiн сатып алу - заңды тұлғалардың, соның iшiнде халықаралық ұйымдардың қатысу үлестерiн, бағалы қағаздарын мемлекеттiк меншiкке сатып алу операцияларымен байланысты бюджет шығыстары.
3. Мемлекеттiң қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдер - мемлекеттiк меншiктегi заңды тұлғалардың, соның iшiнде халықаралық ұйымдардың, мүлiктiк кешен түрiндегi мемлекеттiк мекемелер мен мемлекеттiк кәсiпорындардың қатысу үлесiн, бағалы қағаздарын, сондай-ақ мемлекеттiк кәсiпорындардың жедел басқаруындағы немесе шаруашылық жүргізуiндегi өзге де мемлекеттiк мүлiктi сату жөнiндегi операцияларға байланысты бюджетке түсетiн түсiмдер.
4. Қаржы активтерiмен жасалатын операциялар бойынша сальдо қаржы активтерiн сатып алу мен мемлекеттiң қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдердiң арасындағы айырма ретiнде айқындалады.
5. Қаржы активтерiн сатып алу және мемлекеттiң қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдер Қазақстан Республикасының заң актiлерiне және әлеуметтiк-экономикалық дамудың орта мерзiмдi жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
21-бап. Бюджет тапшылығы (профицитi)
1. Бекiтiлген, нақтыланған және түзетiлген республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң тапшылығы (профицитi) олардың борышының негiзгi сомасын өтеу сомасын шегерiп тастағандағы қарыз алу сомасына тең.
Оң белгiмен алынған шама бекiтiлген, нақтыланған және түзетiлген республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң тапшылығы, терiс белгiмен алынған шама - профицитi болып табылады.

2. Ненефтяной дефицит (профицит) утвержденного, уточненного и скорректированного республиканского бюджета равен сумме поступлений в республиканский бюджет, кроме поступлений из Национального фонда Республики Казахстан, за вычетом расходов республиканского бюджета.
3. Дефицит республиканского бюджета не должен превышать за пятилетний период среднегодовой прирост Национального фонда Республики Казахстан, исчисляемый как общие поступления в Национальный фонд Республики Казахстан за минусом размера гарантированного трансферта.
Сноска. Статья 21 в редакции - от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 22. Финансирование дефицита (использование профицита) бюджета
1. Финансирование дефицита бюджета - обеспечение покрытия дефицита бюджета за счет заимствования и свободных остатков бюджетных средств.
Объем финансирования дефицита бюджета определяется как превышение суммы полученных займов, движения остатков бюджетных средств над суммой погашения основного долга по займам.
Значение финансирования дефицита бюджета устанавливается с положительным знаком и соответствует величине дефицита бюджета.
2. Использование профицита бюджета - расходование профицита бюджета, средств займов, свободных остатков бюджетных средств на погашение основного долга по займам.
Объем использования профицита бюджета определяется как превышение суммы погашения основного долга по займам над суммой полученных займов и движения остатков бюджетных средств.
Значение использования профицита бюджета устанавливается с отрицательным знаком и соответствует величине профицита бюджета.
Глава 4. НАЦИОНАЛЬНЫЙ ФОНД
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Статья 23. Источники формирования Национального фонда Республики Казахстан
1. Источниками формирования Национального фонда Республики Казахстан являются:
1) поступления в бюджет, направляемые в Национальный фонд Республики Казахстан в соответствии со статьей 49-1 настоящего Кодекса;
2) инвестиционные доходы от управления Национальным фондом Республики Казахстан;
3) иные поступления и доходы, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.
2. К предприятиям нефтяного сектора относятся юридические лица, занимающиеся добычей и (или) реализацией сырой нефти и газового конденсата, а также заключившие контракты на разведку сырой нефти и газового конденсата.
3. Инвестиционные доходы от управления Национальным фондом Республики Казахстан образуются от размещения Национального фонда Республики Казахстан в зарубежные финансовые инструменты , за исключением нематериальных активов.
Сноска. В статью 23 внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г. N 13 ; в редакции - от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ); внесены изменения Законом РК от 29 июня 2007 года N 269 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 6 декабря 2007 года N 7-IV (изменения вводятся в действие с 1 января 2008 г.).

2. Бекiтiлген, нақтыланған және түзетiлген республикалық бюджеттiң мұнайға қатысты емес тапшылығы (профицитi), Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсiмдерiнен басқа, республикалық бюджет шығыстарын шегерiп тастағандағы республикалық бюджет түсiмдерiнiң сомасына тең.
3. Бес жылдық кезеңде республикалық бюджеттiң тапшылығы кепiлдiк берiлген трансферт мөлшерiн алып тастап, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсетiн жалпы түсiмдер ретiнде есептелетiн Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының орташа жылдық өсiмiнен аспауға тиiс.
Ескерту. 21-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
22-бап. Бюджет тапшылығын қаржыландыру
(профицитiн пайдалану)
1. Бюджет тапшылығын қаржыландыру - қарыз алу және бюджет қаражатының бос қалдықтары есебiнен бюджет тапшылығын жабуды қамтамасыз ету.
Бюджет тапшылығын қаржыландыру көлемi алынған қарыздар сомасының, бюджет қаражаты қалдықтары қозғалысының қарыздар бойынша негізгi борышты өтеу сомасынан асып түсуi ретiнде белгiленедi.
Бюджет тапшылығын қаржыландыру мәнi оң белгiмен белгiленедi және бюджет тапшылығының шамасына сай келедi.
2. Бюджет профицитiн пайдалану - қарыздар бойынша негiзгi борышты өтеуге бюджет профицитiн, қарыздар қаражатын, бюджет қаражатының бос қалдықтарын жұмсау.
Бюджет профицитiн пайдалану көлемi қарыздар бойынша негiзгi борышты өтеу сомасының алынған қарыздар және бюджет қаражаты қалдықтарының қозғалысы сомасынан асып түсуi ретiнде белгiленедi.
Бюджет профицитiн пайдалану мәнi терiс белгiмен белгiленедi және бюджет профицитiнiң шамасына сай келедi.
4-тарау. Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры
23-бап. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын
қалыптастыру көздерi
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру көздерi:
1) осы Кодекстiң 49-1-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жiберiлетiн бюджет түсiмдерi;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқарудан түсетiн инвестициялық кiрiстер;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де түсiмдер мен кiрiстер болып табылады.
2. Мұнай секторы кәсіпорындарына шикі мұнайды және газ конденсатын өндірумен және (немесе) өткізумен айналысатын, сондай-ақ шикі мұнай мен газ конденсатын барлауға келісімшарттар жасасқан заңды тұлғалар жатады.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқарудан түсетiн инвестициялық кiрiстер, материалдық емес активтердi қоспағанда, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын шетелдiк қаржы құралдарына орналастырудан құралады.
Ескерту. 23-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), өзгерту енгізілді - 2007.06.29. N 269 , 2007.12.06. N 7 (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

Статья 24. Использование Национального фонда Республики Казахстан
1. Национальный фонд Республики Казахстан расходуется:
1) в виде гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет на реализацию бюджетных программ (подпрограмм) развития на соответствующий финансовый год;
2) в виде целевых трансфертов, передаваемых из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет на цели, определяемые Президентом Республики Казахстан;
3) на покрытие расходов, связанных с управлением Национальным фондом Республики Казахстан и проведением ежегодного аудита.
2. Национальный фонд Республики Казахстан размещается в разрешенные зарубежные финансовые инструменты, за исключением нематериальных активов, в целях обеспечения:
1) сохранности Национального фонда Республики Казахстан;
2) поддержания достаточного уровня ликвидности Национального фонда Республики Казахстан;
3) высокого уровня доходности Национального фонда Республики Казахстан в долгосрочной перспективе при умеренном уровне риска;
4) получения инвестиционных доходов в долгосрочной перспективе.
3. Перечень разрешенных зарубежных финансовых инструментов, за исключением нематериальных активов, определяется Правительством Республики Казахстан совместно с Национальным Банком Республики Казахстан по предложению Совета по управлению Национальным фондом Республики Казахстан.
4. Национальный фонд Республики Казахстан не может использоваться на кредитование физических и юридических лиц и в качестве обеспечения исполнения обязательств.
5. Размер гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан не должен превышать одну третью часть активов Национального фонда Республики Казахстан по состоянию на конец финансового года, предшествующего году разработки республиканского бюджета.
Размеры гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан на трехлетний период определяются в установленном Правительством Республики Казахстан порядке и утверждаются законом Республики Казахстан.
6. Порядок зачисления активов в Национальный фонд Республики Казахстан и использования Национального фонда Республики Казахстан определяется Правительством Республики Казахстан.
7. Активы, поступающие в Национальный фонд Республики Казахстан или изымаемые из Национального фонда Республики Казахстан, подлежат конвертации или реконвертации в порядке, установленном Национальным Банком Республики Казахстан.
Сноска. Статья 24 в редакции - от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).

24-бап. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын
пайдалану
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке тиiстi қаржы жылына арналған дамудың бюджеттiк бағдарламаларын (iшкi бағдарламаларын) iске асыруға арналған кепiлдiк берiлген трансферт түрiнде;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджеткe Қазақстан Республикасының Президентi айқындайтын мақсаттарға берiлетiн нысаналы трансферттер түрiнде;
3) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқаруға және жыл сайын аудит өткiзуге байланысты шығыстарды жабуға жұмсалады.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының сақталуын;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының жеткiлiктi өтiмдiлiк деңгейiн ұстап тұруды;
3) тәуекел деңгейi қалыпты болған жағдайда ұзақ мерзiмдi перспективада Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры кiрiстiлiгiнiң жоғары деңгейiн;
4) ұзақ мерзiмдi перспективада инвестициялық кiрiстер алуды қамтамасыз ету мақсатында, материалдық емес активтердi қоспағанда, рұқсат етiлген шетелдiк қаржы құралдарына орналастырылады.
3. Материалдық емес активтердi қоспағанда, рұқсат етiлген шетелдiк қаржы құралдарының тiзбесiн Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөнiндегi кеңестiң ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiмен бiрлесiп Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын жеке және заңды тұлғаларға кредит беруге және мiндеттемелердiң орындалуын қамтамасыз ету ретiнде пайдалануға болмайды.
5. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан кепiлдiк берiлген трансферт мөлшерi республикалық бюджеттi әзiрлейтiн жыл алдындағы қаржы жылының соңындағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры активтерiнiң үштен бiр бөлiгiнен аспауға тиiс.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан үш жылдық кезеңге арналған кепiлдiк берiлген трансферт мөлшерi Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен айқындалады және Қазақстан Республикасының заңымен бекiтiледi.
6. Активтердi Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есебiне жатқызу және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын пайдалану тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.
7. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсетiн немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан алынатын активтер Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген тәртiппен айырбастауға немесе қайта айырбастауға жатады.
Ескерту. 24-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.

Статья 25. Совет по управлению Национальным фондом Республики Казахстан
1. Совет по управлению Национальным фондом Республики Казахстан - консультативно-совещательный орган при Президенте Республики Казахстан, вырабатывающий предложения по эффективному использованию Национального фонда Республики Казахстан и его размещению в зарубежные финансовые инструменты, за исключением нематериальных активов.
2. Функциями Совета по управлению Национальным фондом Республики Казахстан являются:
1) выработка предложений по повышению эффективности формирования и использования Национального фонда Республики Казахстан;
2) рассмотрение и выработка предложений по объемам и направлениям использования Национального фонда Республики Казахстан;
3) выработка предложений по перечню разрешенных зарубежных финансовых инструментов, за исключением нематериальных активов, для размещения Национального фонда Республики Казахстан.
3. Решение о создании Совета по управлению Национальным фондом Республики Казахстан, его состав и положение о нем утверждаются Президентом Республики Казахстан.
Сноска. В статью 25 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Глава 5. ЕДИНАЯ БЮДЖЕТНАЯ КЛАССИФИКАЦИЯ
Статья 26. Определение единой бюджетной классификации
1. Единая бюджетная классификация является группировкой поступлений и расходов бюджета по функциональным, ведомственным и экономическим характеристикам с присвоением объектам классификации группировочных кодов. Единая бюджетная классификация обеспечивает сопоставимость показателей бюджетов всех уровней бюджетной системы.
2. Бюджетный процесс осуществляется на основе единой бюджетной классификации.
3. Единая бюджетная классификация является единой и обязательной для консолидированного бюджета и одним из инструментов гармонизации системы показателей стратегических, среднесрочных программ и планов развития республики, республиканского и местных бюджетов в целях достижения их сбалансированности.
4. Единая бюджетная классификация разрабатывается на основе законодательных актов Республики Казахстан, указов Президента Республики Казахстан, постановлений Правительства Республики Казахстан.
5. Единая бюджетная классификация разрабатывается центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию и утверждается Правительством Республики Казахстан.
Сноска. В статью 26 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).

25-бап. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын
басқару жөнiндегi кеңес
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөнiндегi кеңес - Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын тиiмдi пайдалану және оны, материалдық емес активтердi қоспағанда, шетелдiк қаржы құралдарына орналастыру жөнiнде ұсыныстар талдап-жасайтын консультациялық-кеңесшi орган.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөнiндегi кеңестiң функциялары:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру мен пайдалану тиiмдiлiгiн арттыру жөнiнде ұсыныстар талдап-жасау;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын пайдалану көлемдерi мен бағыттары жөнiндегi ұсыныстарды қарау және талдап-жасау;
3) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын орналастыру үшiн, материалдық емес активтердi қоспағанда, рұқсат етiлген шетелдiк қаржы құралдарының тiзбесi жөнiнде ұсыныстар талдап-жасау болып табылады.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөнiндегi кеңестi құру туралы шешiмдi, оның құрамы мен ол туралы ереженi Қазақстан Республикасының Президентi бекiтедi.
Ескерту. 25-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
5-тарау. Бірыңғай бюджеттік сыныптама
26-бап. Бiрыңғай бюджеттiк сыныптаманың анықтамасы
1. Бiрыңғай бюджеттiк сыныптама бюджет түсiмдерi мен шығыстарын сыныптама объектiлерiне топтамалық кодтар бере отырып, функционалдық, ведомстволық және экономикалық сипаттамалар бойынша топтастыру болып табылады. Бiрыңғай бюджеттiк сыныптама бюджет жүйесiнiң барлық деңгейдегi бюджеттерi көрсеткiштерiнiң салыстырымдылығын қамтамасыз етедi.
2. Бюджет процесi бiрыңғай бюджеттiк сыныптама негiзiнде жүзеге асырылады.
3. Бiрыңғай бюджеттiк сыныптама шоғырландырылған бюджет үшiн бiрыңғай және мiндеттi әрi республиканың стратегиялық, орта мерзiмдi бағдарламалары мен даму жоспарларының, республикалық бюджет пен жергiлiктi бюджеттердiң теңдестiрiлуiне қол жеткiзу мақсатында олардың көрсеткiштер жүйесiн үйлестiру құралдарының бiрi болып табылады.
4. Бiрыңғай бюджеттiк сыныптама Қазақстан Республикасы заң актiлерiнiң, Қазақстан Республикасының Президентi жарлықтарының, Қазақстан Республикасы Үкiметi қаулыларының негiзiнде әзiрленедi.
5. Бiрыңғай бюджеттік сыныптаманы бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган әзiрлейдi және Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiтедi .
Ескерту. 26-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.

Статья 27. Состав единой бюджетной классификации
Единая бюджетная классификация включает в себя:
1) классификацию поступлений бюджета;
2) функциональную классификацию расходов бюджета;
3) экономическую классификацию расходов бюджета.
Статья 28. Классификация поступлений бюджета
1. Классификацией поступлений бюджета является группировка поступлений бюджетов всех уровней по определенным характеристикам, основанная на бюджетном законодательстве Республики Казахстан.
2. Группировка классификации поступлений бюджета состоит из категории, класса, подкласса и специфики.
Категории представляют собой группировку поступлений по экономическим признакам.
Классы и подклассы группируют поступления по их источникам и видам.
Специфика определяет вид платежа или поступления в бюджет.
Статья 29. Функциональная классификация расходов бюджета
1. Функциональной классификацией расходов бюджета является группировка расходов бюджетов всех уровней, определяющая направления расходования бюджетных средств по функциональным и ведомственным признакам, отражающим выполнение функций государства, реализацию стратегических, среднесрочных программ и планов развития республики.
2. Группировка функциональной классификации расходов бюджета состоит из следующих уровней:
функциональные группы;
функциональные подгруппы;
администраторы бюджетных программ;
бюджетные программы и подпрограммы.
3. Функциональная группа отражает основные направления развития страны, соответствующие стратегическим приоритетам развития страны и показывающие четкую цель каждого из них.
Функциональная подгруппа конкретизирует группы задач по каждому стратегическому приоритету развития страны внутри функциональной группы.
4. На основе функциональной классификации расходов бюджета может формироваться ведомственная классификация расходов бюджета, составляемая посредством группировки администраторов бюджетных программ, функциональных групп и бюджетных программ (подпрограмм).
Сноска. В статью 29 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 30. Определение администратора бюджетных программ
1. Администратор бюджетных программ - государственный орган, ответственный за планирование, обоснование и реализацию бюджетных программ.
Администратор бюджетных программ определяется согласно возложенным на него функциям и полномочиям.
2. Администратор бюджетных программ самостоятельно использует бюджетные средства в случае, если он является одновременно администратором бюджетной программы и государственным учреждением и координирует работу соответствующих государственных учреждений по реализации бюджетных программ (подпрограмм) и использованию ими бюджетных средств в пределах утвержденного (уточненного, скорректированного) бюджета в соответствии с целями и задачами бюджетных программ и несет ответственность за их эффективную, результативную и целевую реализацию.

27-бап. Бiрыңғай бюджеттiк сыныптаманың құрамы
Бiрыңғай бюджеттiк сыныптама :
1) бюджет түсiмдерiнiң сыныптамасын;
2) бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасын;
3) бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасын қамтиды.
28-бап. Бюджет түсiмдерiнiң сыныптамасы
1. Барлық деңгейдегi бюджеттер түсiмдерiнiң белгiлi бiр сипаттамалар бойынша Қазақстан Республикасының бюджет заңдарына негiзделген топтамасы бюджет түсiмдерiнiң сыныптамасы болып табылады. P040959
2. Бюджет түсiмдерi сыныптамасының топтамасы санаттан, сыныптан, iшкi сыныптан және ерекшелiктен тұрады.
Санаттар түсiмдердi экономикалық белгiлер бойынша топтастыру болып табылады.
Сыныптар мен iшкi сыныптар түсiмдердi олардың көздерi мен түрлерi бойынша топтастырады.
Ерекшелiк бюджетке төленетiн төлем немесе түсiм түрiн айқындайды.
29-бап. Бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасы
1. Мемлекет функцияларының орындалуын, республиканың стратегиялық, орта мерзiмдi бағдарламалары мен даму жоспарларын iске асыруды бейнелейтiн функционалдық және ведомстволық белгiлер бойынша бюджеттiк қаражаттардың жұмсалу бағыттарын айқындайтын барлық деңгейлердегi бюджеттер шығыстарының топтамасы бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасы болып табылады. P040959
2. Бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасының топтамасы мынадай деңгейлерден:
функционалдық топтардан;
функционалдық iшкі топтардан;
бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiнен;
бюджеттiк бағдарламалардан және iшкi бағдарламалардан тұрады.
3. Функционалдық топ елдiң стратегиялық даму басымдықтарына сай келетiн және әрқайсысының айқын мақсатын көрсететiн елдiң негiзгi даму бағыттарын көрсетедi.
Функционалдық iшкi топ елдi дамытудың әрбiр стратегиялық басымдығы жөнiндегi мiндеттер топтарын функционалдық топ iшiнде нақтылайды.
4. Бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасы негiзiнде бюджеттiк бағдарламалар әкiмшілерiн, функционалдық топтармен бюджеттiк бағдарламаларды (iшкi бағдарламаларды) топтастыру арқылы жасалатын бюджет шығыстарының ведомстволық сыныптамасы қалыптастырылуы мүмкiн.
Ескерту. 29-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
30-бап. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң анықтамасы
1. Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi - бюджеттiк бағдарламаларды жоспарлауға, негiздеуге және iске асыруға жауапты мемлекеттiк орган.
Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi оған жүктелген функциялар мен өкiлеттiктерге сәйкес айқындалады.
2. Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi, егер ол бiр мезгiлде бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi әрi мемлекеттiк мекеме болып, тиiстi мемлекеттiк мекемелердiң бюджеттiк бағдарламаларды (iшкi бағдарламаларды) iске асыруы және олардың бюджет қаражатын пайдалануы жөнiндегi жұмысын үйлестiрген жағдайда, бюджет қаражатын бюджеттiк бағдарламалардың мақсаттары мен мiндеттерiне сәйкес бекiтiлген (нақтыланған, түзетiлген) бюджет шегiнде дербес пайдаланады, олардың тиiмдi, нәтижелi және нысаналы iске асырылуына жауапты болады.

3. Структурные и территориальные подразделения государственных органов не могут быть администраторами бюджетных программ, за исключением органов внутренних дел области, города республиканского значения, столицы, которые являются администраторами областных бюджетных программ, бюджетных программ города республиканского значения, столицы.
Сноска. В статью 30 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 31. Администраторы республиканских бюджетных программ
Администраторами республиканских бюджетных программ являются центральные исполнительные и иные центральные государственные органы в соответствии с их функциями, установленными законами Республики Казахстан.
Сноска. В статью 31 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 32. Администраторы местных бюджетных программ
1. Администраторы местных бюджетных программ определяются исходя из типовой структуры местного государственного управления, утверждаемой Правительством Республики Казахстан.
2. Администраторами областных бюджетных программ, бюджетных программ города республиканского значения, столицы являются аппараты акимов и маслихатов областей, города республиканского значения, столицы, исполнительные органы, уполномоченные акиматами областей, города республиканского значения, столицы, и органы внутренних дел областей, города республиканского значения, столицы в соответствии с их функциями, установленными законами Республики Казахстан.
3. Администраторами районных (городских) бюджетных программ являются аппараты акима и маслихата района (города областного значения), исполнительные органы, уполномоченные акиматом района (города областного значения), в соответствии с их функциями, установленными законами Республики Казахстан.
4. Администраторами бюджетных программ района в городе, города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа являются аппараты акимов данных административно-территориальных единиц.
Сноска. В статью 32 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 33. Определение бюджетных программ
1. Бюджетная программа - задачи, обеспечиваемые бюджетными средствами, принятые для реализации функций государственного управления, стратегических, среднесрочных программ и планов развития республики или региона.

3. Облыстық бюджеттiк бағдарламалардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттiк бағдарламаларының әкiмшiлерi болып табылатын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың ішкі істер органдарын қоспағанда, мемлекеттiк органдардың құрылымдық және аумақтық бөлiмшелерi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi бола алмайды.
Ескерту. 30-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
31-бап. Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың
әкiмшiлерi
Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттiк органдар Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген өздерiнiң функцияларына сәйкес республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi болып табылады.
Ескерту. 31-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
32-бап. Жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың
әкiмшiлерi
1. Жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiтетiн жергiлiктi мемлекеттiк басқарудың үлгiлiк құрылымы негiзге алына отырып айқындалады.
2. Облыстар, республикалық маңызы бар қала, астана әкiмдерiнiң және мәслихаттарының аппараттары, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкiмдiктерi уәкiлеттiк берген атқарушы органдар және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың iшкi iстер органдары Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген өздерiнiң функцияларына сәйкес облыстық бюджеттiк бағдарламалардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттiк бағдарламаларының әкiмшiлерi болып табылады.
3. Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкiмiнiң және мәслихатының аппараттары, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкiмдiгi уәкiлеттiк берген атқарушы органдар Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген өздерiнiң функцияларына сәйкес аудандық (қалалық) бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi болып табылады.
4. Қаладағы аудан, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округ әкiмдерiнiң аппараттары осы әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктердiң бюджеттiк бағдарламаларының әкiмшiлерi болып табылады.
Ескерту. 32-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
33-бап. Бюджеттiк бағдарламалардың анықтамасы
1. Бюджеттiк бағдарлама - мемлекеттiк басқару функцияларын, республиканы немесе өңiрдi дамытудың стратегиялық, орта мерзiмдi бағдарламалары мен жоспарларын iске асыру үшiн қабылданған, бюджет қаражатымен қамтамасыз етiлетiн мiндеттер.

2. Бюджетная программа может подразделяться на подпрограммы, конкретизирующие задачи, обеспечиваемые бюджетными средствами, принятые для реализации функций государственного управления, стратегических, среднесрочных программ и планов развития республики или региона в рамках бюджетной программы.
3. Бюджетная программа должна иметь цель, задачи и индикаторы, отражающие результаты ее реализации.
Целью бюджетной программы является определенный конечный результат, который должен быть достигнут при выполнении бюджетной программы. Цель бюджетной программы должна быть четкой, реалистичной и достижимой.
Цель бюджетной программы разбивается на отдельные задачи, которые представляют собой пути достижения цели бюджетной программы.
Индикаторы должны соответствовать цели и быть легко исчисляемыми.
4. Наименование бюджетной программы должно отражать цели государственных функций, задачи стратегических, среднесрочных программ и планов развития, принятых законодательством Республики Казахстан.
Содержание бюджетной программы должно соответствовать государственным функциям, мероприятиям задач стратегических, среднесрочных программ и планов развития республики, принятых законодательством Республики Казахстан, отражающим соответствующие государственные услуги.
Сноска. Статья 33 в редакции - от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 34. Виды бюджетных программ
1. Текущие бюджетные программы - бюджетные программы, результаты которых направлены на:
1) обеспечение деятельности администраторов бюджетных программ по выполнению функций государственного управления и обязательств государства в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, имеющих постоянный характер;
2) достижение цели, решение конкретных задач и мероприятий стратегических, среднесрочных программ и планов развития республики или региона.
Бюджетные программы развития - бюджетные программы, результаты которых напрямую влияют на степень достижения цели, решение задач и мероприятий стратегических, среднесрочных программ, планов развития республики или региона, направленные на получение экономических выгод или социально-экономического эффекта.
2. В зависимости от уровня государственного управления, выполняющего те или иные функции, бюджетные программы подразделяются на:
1) республиканские, утверждаемые в республиканском бюджете;

2. Бюджеттiк бағдарлама мемлекеттiк басқару функцияларын, республиканы немесе өңiрдi дамытудың стратегиялық, орта мерзiмдi бағдарламалары мен жоспарларын iске асыру үшiн қабылданған, бюджет қаражатымен қамтамасыз етiлетiн мiндеттердi бюджеттiк бағдарлама шеңберiнде нақтылайтын iшкi бағдарламаларға бөлiнуi мүмкiн.
3. Бюджеттiк бағдарламаның iске асырылу нәтижелерiн көрсететiн мақсаты, мiндеттерi және индикаторлары болуға тиiс.
Бюджеттiк бағдарламаның мақсаты бюджеттiк бағдарламаны орындау кезiнде қол жеткiзiлуге тиiс белгiлi бiр түпкi нәтиже болып табылады. Бюджеттiк бағдарламаның мақсаты айқын, нақтылы және қол жететiндей болуға тиiс.
Бюджеттiк бағдарламаның мақсаты жекелеген мiндеттерге бөлiнедi, олар бюджеттiк бағдарламаның мақсатына қол жеткiзудiң жолдары болып табылады.
Индикаторлар мақсатқа сай және оңай есептелетiн болуға тиiс.
4. Бюджеттiк бағдарламаның атауы Қазақстан Республикасының заңнамасымен қабылданған мемлекеттiк функциялардың мақсаттарын, стратегиялық, орта мерзiмдi бағдарламалар мен даму жоспарларының мiндеттерiн бейнелеуге тиiс.
Бюджеттiк бағдарламаның мазмұны Қазақстан Республикасының заңнамасымен қабылданған, мемлекет көрсететiн тиiстi қызметтердi бейнелейтiн мемлекеттiк функцияларға, республиканың стратегиялық, орта мерзiмдi бағдарламалары мен даму жоспарлары мiндеттерiнiң iс-шараларына сәйкес болуға тиiс.
Ескерту. 33-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
34-бaп. Бюджеттiк бағдарламалардың түрлерi
1. Ағымдағы бюджеттiк бағдарламалар - нәтижелерi:
1) бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес мемлекеттiк басқару функциялары мен мемлекеттiң мiндеттемелерiн орындау жөнiндегi тұрақты сипаты бар қызметiн қамтамасыз етуге;
2) республиканың немесе өңiрдiң стратегиялық, орта мерзiмдi бағдарламалары мен даму жоспарларының мақсатына қол жеткiзуге, олардың нақты мiндеттерi мен iс-шараларын шешуге бағытталған бюджеттiк бағдарламалар.
Бюджеттiк даму бағдарламалары - нәтижелерi республиканың немесе өңiрдiң стратегиялық, орта мерзiмдi бағдарламаларының, даму жоспарларының мақсатына қол жеткiзу дәрежесiне және олардың мiндеттерi мен iс-шараларын шешуге тiкелей ықпал ететiн, экономикалық пайда алуға немесе әлеуметтiк-экономикалық тиiмдiлiкке қол жеткiзуге бағытталған бюджеттiк бағдарламалар.
2. Белгiлi бiр функцияларды атқаратын мемлекеттiк басқару деңгейiне байланысты бюджеттiк бағдарламалар:
1) республикалық бюджетте бекiтiлетiн республикалық бағдарламалар;

2) областные, городов республиканского значения, столицы, утверждаемые в областном бюджете, бюджете города республиканского значения, столицы;
3) районные (городские), утверждаемые в бюджете района (города областного значения);
4) бюджетные программы района в городе, города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа, утверждаемые в бюджете города республиканского значения, столицы, бюджете района (города областного значения).
Областные, городов республиканского значения, столицы, районные (городские), а также бюджетные программы района в городе, города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа являются местными бюджетными программами.
3. В зависимости от способа реализации бюджетные программы подразделяются на:
1) индивидуальные бюджетные программы, реализуемые одним администратором;
2) распределяемые бюджетные программы, утверждаемые в бюджете по одному администратору бюджетных программ и подлежащие распределению в течение финансового года между различными администраторами бюджетных программ. Распределение таких бюджетных программ осуществляется в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Сноска. В статью 34 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 35. Оценка эффективности бюджетных программ
1. Оценка эффективности бюджетных программ осуществляется на стадиях их разработки, планирования республиканского и местных бюджетов, реализации, осуществления контроля за реализацией.
2. Оценка эффективности бюджетных программ на стадии разработки бюджетной программы осуществляется администратором бюджетной программы путем определения качества формулирования и планирования бюджетной программы.
Определение качества формулирования бюджетной программы включает в себя анализ:
1) соответствия постановки цели, задач и мероприятий существующим проблемам;
2) ясности и четкости изложения цели, задач и мероприятий бюджетной программы;
3) наличия возможных альтернативных путей решения существующих проблем, определения правильности выбора предлагаемого пути их решения и критериев эффективности путей решения;
4) соответствия ожидаемых результатов и индикаторов поставленным целям бюджетной программы, интересам и потребностям получателей государственных услуг;
5) правильности выбора индикаторов на предмет их соответствия стратегическим целям с целями и задачами бюджетной программы и потребностями получателей государственных услуг.
Определение качества планирования бюджетной программы включает в себя анализ:

2) облыстық бюджетте, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiнде бекiтiлетiн облыстық, республикалық маңызы бар қалалар, астана бағдарламалары;
3) аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнде бекiтiлетiн аудандық (қалалық) бағдарламалар;
4) республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетiнде бекiтiлетiн қаладағы ауданның, аудандық маңызы бар қаланың, кенттiң, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтiң бюджеттiк бағдарламалары болып бөлiнедi.
Облыстық, республикалық маңызы бар қалалар, астана, аудандық (қалалық), сондай-ақ қаладағы ауданның, аудандық маңызы бар қаланың, кенттiң, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтiң бюджеттiк бағдарламалары жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалар болып табылады.
3. Iске асыру тәсiлiне байланысты бюджеттiк бағдарламалар:
1) бiр әкiмші iске асыратын жеке бюджет бағдарламалары;
2) бюджеттiк бағдарламалардың бiр әкiмшiсi бойынша бюджетте бекiтiлетiн және бюджеттiк бағдарламалардың түрлi әкiмшiлерi арасында қаржы жылы iшiнде бөлiнуге тиiстi бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламалар болып бөлiнедi. Мұндай бюджеттiк бағдарламаларды бөлу Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын тәртiппен жүзеге асырылады.
Ескерту. 34-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
35-бап. Бюджеттiк бағдарламалардың тиiмдiлiгiн бағалау
1. Бюджеттiк бағдарламалардың тиiмдiлiгiн бағалау оларды әзiрлеу, республикалық және жергiлiктi бюджеттердi жоспарлау, оларды iске асыру, iске асырылуын бақылауды жүзеге асыру сатыларында жүзеге асырылады.
2. Бюджеттiк бағдарламалардың тиiмдiлiгiн бюджеттiк бағдарламаны әзiрлеу сатысында бағалауды бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi бюджеттiк бағдарламаны қалыптастыру және жоспарлау сапасын айқындау арқылы жүзеге асырады.
Бюджеттiк бағдарламаны қалыптастыру сапасын айқындау:
1) мақсатты, мiндеттер мен iс-шараларды белгiлеудiң қазiргi бар проблемаларға сәйкес келуiн;
2) бюджеттiк бағдарлама мақсатының, мiндеттерi мен iс-шараларының айқын және нақты жазылуын;
3) қазiргi бар проблемаларды ықтимал баламалы шешу жолдарының болуын, оларды шешудiң ұсынылып отырған жолдарын таңдаудың дұрыстығы мен шешу жолдарының тиiмдiлiк өлшемдерiнiң айқындалуын;
4) күтiлетiн нәтижелер мен индикаторлардың бюджеттiк бағдарламаның алға қойған мақсаттарына, мемлекет көрсететiн қызметтерді алушылардың мүдделерi мен сұраныстарына сәйкес келуiн;
5) бюджеттiк бағдарламаның мақсаттары мен мiндеттерiне және мемлекет көрсететiн қызметтердi алушылардың сұраныстарына стратегиялық мақсаттардың сәйкес келу тұрғысынан индикаторлардың дұрыс таңдалуын талдауды қамтиды.
Бюджеттiк бағдарламаны жоспарлау сапасын айқындау:

1) потребности государственных учреждений в ресурсах для достижения цели и выполнения задач бюджетной программы;
2) планирования стоимости потребности государственных учреждений в соответствии с нормативными, количественными и стоимостными показателями по экономической структуре бюджетной программы (подпрограммы), определяемыми с учетом натуральных норм .
3. Оценка эффективности бюджетных программ на стадии планирования бюджета проводится центральным и местными уполномоченными органами по бюджетному планированию на основе:
1) проектов паспортов, годовых сумм планов финансирования, расчетов расходов по бюджетной программе на прогнозируемый финансовый год;
2) результатов оценки эффективности бюджетной программы, проведенной администратором бюджетной программы.
Оценка эффективности бюджетных программ осуществляется на соответствие:
1) с принятыми стратегическими, среднесрочными программами и планами социально-экономического развития республики или региона на соответствующие прогнозируемые годы;
2) анализа реализации бюджетных программ за предыдущие и текущий годы, если предусмотрена реализация данной программы на предстоящий финансовый год.
На основании результатов оценки эффективности на стадии планирования республиканских и местных бюджетов центральным и местными уполномоченными органами по бюджетному планированию в срок до 1 июня текущего финансового года формируется перечень приоритетных бюджетных программ (подпрограмм) на трехлетний период.
4. Оценка эффективности на стадии реализации бюджетных программ осуществляется администратором бюджетной программы, центральным и местными уполномоченными органами по бюджетному планированию путем определения качества управления реализацией бюджетной программы и ее результативности.
Определение качества управления реализацией бюджетной программы включает в себя анализ:
1) наличия у администратора бюджетной программы результатов оценки эффективности реализации бюджетной программы;
2) своевременности проведения оценки эффективности бюджетной программы;
3) своевременности реализации мероприятий бюджетной программы в соответствии с ее паспортом;
4) своевременности принятия администратором бюджетной программы решения по дальнейшей реализации бюджетной программы или отказа от ее реализации;
5) своевременных действий по повышению эффективности бюджетной программы и достижению целей, задач и ожидаемых результатов, индикаторов;
6) подотчетности лиц, участвующих в реализации бюджетной программы.
Определение результативности реализации бюджетных программ включает в себя анализ:

1) мемлекеттiк мекемелердiң бюджеттiк бағдарламаның мақсаттарына қол жеткiзу және мiндеттерiн орындау үшiн ресурстарға қажеттiгiн;
2) мемлекеттiк мекемелер қажеттiгiнiң құнын бюджеттiк бағдарламаның (iшкi бағдарламаның) заттай нормалар ескерiле отырып айқындалатын экономикалық құрылымы бойынша нормативтiк, сандық және құндық көрсеткiштерiне сәйкес жоспарлануын талдауды қамтиды.
3. Бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органдар бюджеттiк бағдарламалардың тиiмдiлiгiн бюджеттi жоспарлау сатысында бағалауды:
1) болжанатын қаржы жылына арналған бюджеттiк бағдарлама бойынша паспорттардың жобалары, қаржыландыру жоспарларының жылдық сомалары, шығыстар есептерi;
2) бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi жүргiзген бюджеттiк бағдарламаның тиiмдiлiгiн бағалау нәтижелерi негiзiнде жүргiзедi. Бюджеттiк бағдарламалардың тиiмдiлiгiн бағалау:
1) республиканың немесе өңiрдiң тиiстi болжанатын жылдарға арналып қабылданған стратегиялық, орта мерзiмдi бағдарламаларына және әлеуметтiк-экономикалық даму жоспарларына;
2) егер алдағы қаржы жылында осы бағдарламаны iске асыру көзделсе, бюджеттiк бағдарламалардың өткен және ағымдағы жылдарда iске асырылуын талдауға сәйкестiгi бойынша жүзеге асырылады.
Бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органдар тиiмдiлiктi республикалық және жергiлiктi бюджеттердi жоспарлау сатысында бағалау нәтижелерi негiзiнде ағымдағы қаржы жылының 1 маусымына дейiнгi мерзiмде үш жылдық кезеңге арналған басым бюджеттiк бағдарламалардың (iшкi бағдарламалардың) тiзбесiн жасайды.
4. Тиiмдiлiктi бюджеттiк бағдарламаларды iске асыру сатысында бағалауды бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi, бюджеттiк жоспарлау  жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органдар бюджеттiк бағдарламаны iске асыруды басқару сапасы мен оның нәтижелiлiгiн айқындау арқылы жүзеге асырады.
Бюджеттiк бағдарламаны iске асыруды басқарудың сапасын айқындау:
1) бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсiнде бюджеттiк бағдарламаны iске асырудың тиiмдiлiгiн бағалау нәтижелерiнiң болуын;
2) бюджеттiк бағдарламаның тиiмдiлiгiн бағалауды жүргiзудiң уақтылылығын;
3) бюджеттiк бағдарламаның паспортына сәйкес оның iс-шараларын iске асырудың уақтылылығын;
4) бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсiнiң бюджеттiк бағдарламаны одан әрi iске асыру немесе оны iске асырудан бас тарту жөнiнде шешiм қабылдауының уақтылылығын;
5) бюджеттiк бағдарламаның тиiмдiлiгiн арттыру және мақсаттарға, мiндеттер мен күтiлетiн нәтижелерге, индикаторларға қол жеткiзу жөнiндегi уақтылы iс-әрекеттердi;
6) бюджеттiк бағдарламаны iске асыруға қатысатын адамдардың есептiлiгiн талдауды қамтиды.
Бюджеттiк бағдарламаларды iске асырудың нәтижелiлiгiн айқындау:

1) уровня достижения полученных результатов и индикаторов;
2) соответствия полученных результатов соответствующим стратегическим целям и задачам, а также целям и задачам самой бюджетной программы;
3) соответствия полученных результатов интересам и потребностям получателей государственных услуг;
4) наличия документов, подтверждающих вышеперечисленные условия, к результатам бюджетной программы.
При проведении оценки эффективности бюджетных программ на стадии их реализации возможно использование информации неправительственных организаций (общественных объединений) о качестве предоставления государственных услуг, полученной на основании опроса их получателей.
5. Порядок проведения оценки эффективности бюджетных программ при внешнем контроле за реализацией бюджетных программ определяется Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета.
6. Порядок проведения оценки эффективности бюджетных программ при внутреннем контроле за реализацией бюджетных программ определяется Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 35 в редакции - Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 36. Экономическая классификация расходов бюджета
1. Экономической классификацией расходов бюджета является группировка расходов бюджета по экономическим характеристикам, отражающая операции, осуществляемые государственными учреждениями для реализации бюджетных программ.
2. Группировка экономической классификации расходов бюджета состоит из категории, класса, подкласса и специфики.
Категория группирует расходы по экономическим признакам.
Класс и подкласс группируют расходы по основным видам операций, проводимых государственными учреждениями.
Специфика определяет вид операции, проводимой государственным учреждением для реализации бюджетной программы. V043310
Статья 37. Классификация расходов государственных органов, осуществляющих разведывательную и контрразведывательную деятельность, и их учреждений, а также непосредственно обеспечивающих безопасность Президента Республики Казахстан
Расходы государственных органов, осуществляющих разведывательную и контрразведывательную деятельность, и их учреждений, а также непосредственно обеспечивающих безопасность Президента Республики Казахстан, классифицируются по одной функциональной группе, одной текущей бюджетной программе и одной бюджетной программе развития с отражением по одной специфике экономической классификации расходов.

1) алынған нәтижелер мен индикаторларға қол жеткiзу деңгейiн;
2) алынған нәтижелердiң тиiстi стратегиялық мақсаттар мен мiндеттерге, сондай-ақ бюджеттiк бағдарламаның өзiнiң мақсаттары мен мiндеттерiне сәйкес келуiн;
3) алынған нәтижелердiң мемлекет көрсететiн қызметтердi алушылардың мүдделерi мен сұраныстарына сәйкес келуiн;
4) бюджеттiк бағдарламаның нәтижелерiне қойылатын жоғарыда тiзiп көрсетiлген талаптарды растайтын құжаттардың болуын талдауды қамтиды.
Бюджеттiк бағдарламалардың тиiмдiлiгiне оларды iске асыру сатысында бағалау жүргiзу кезiнде мемлекет көрсететiн қызметтердiң сапасы туралы олардың алушыларына сауал жүргiзу негiзiнде алынған үкiметтiк емес ұйымдардың (қоғамдық бiрлестiктердiң) ақпараты пайдаланылуы мүмкiн.
5. Бюджеттiк бағдарламалардың iске асырылуын сыртқы бақылау кезiнде бюджеттiк бағдарламалардың тиiмдiлiгiн бағалауды жүргiзу тәртiбiн Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетi айқындайды.
6. Бюджеттiк бағдарламалардың iске асырылуын iшкi бақылау кезiнде бюджеттiк бағдарламалардың тиiмдiлiгiн бағалауды жүргiзу тәртiбiн Қазақстан Республикасының Yкiметi айқындайды .
Ескерту. 35-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
36-бап. Бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасы
1. Бюджеттiк бағдарламаларды iске асыру үшiн мемлекеттiк мекемелер жүзеге асыратын операцияларды бейнелейтiн экономикалық сипаттамалар бойынша бюджет шығыстарын топтастыру бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасы болып табылады.
2. Бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасын топтастыру санаттан, сыныптан, iшкi сыныптан және ерекшелiктен тұрады.
Санат шығыстарды экономикалық белгiлерi бойынша топтастырады.
Сынып пен iшкi сынып шығыстарды мемлекеттiк мекемелер жүргiзетiн операциялардың негiзгi түрлерi бойынша топтастырады.
Ерекшелiк бюджеттiк бағдарламаны iске асыру үшiн мемлекеттiк мекеме жүргiзетiн операцияның түрiн айқындайды. P040959 V043310
37-бап. Барлау және қарсы барлау қызметiн жүзеге
асыратын мемлекеттiк органдар мен олардың
мекемелерiнiң, сондай-ақ Қазақстан Республикасы
Президентiнiң қауiпсiздiгiн тiкелей қамтамасыз
ететiн органдардың шығыстарын сыныптау
Барлау және қарсы барлау қызметiн жүзеге асыратын мемлекеттiк органдар мен олардың мекемелерiнiң, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентiнiң қауiпсiздiгiн тiкелей қамтамасыз ететiн органдардың шығыстары шығыстардың экономикалық сыныптамасының бiр ерекшелiгі бойынша көрсетiле отырып, бiр функционалдық топ, ағымдағы бiр бюджеттiк бағдарлама және бiр бюджеттiк даму бағдарламасы бойынша сыныпталады.

РАЗДЕЛ 2. МЕЖБЮДЖЕТНЫЕ ОТНОШЕНИЯ И
РАСПРЕДЕЛЕНИЕ ПОСТУПЛЕНИЙ И
РАСХОДОВ МЕЖДУ УРОВНЯМИ БЮДЖЕТОВ
Глава 6. МЕЖБЮДЖЕТНЫЕ ОТНОШЕНИЯ
Статья 38. Общие положения о межбюджетных отношениях
1. Межбюджетными отношениями являются отношения между республиканским, областными бюджетами, бюджетами города республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения) и между республиканским бюджетом и Национальным фондом Республики Казахстан в бюджетном процессе.
2. Не допускаются взаимоотношения республиканского бюджета с бюджетами районов (городов областного значения) в бюджетном процессе.
3. Не допускаются взаимоотношения областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы с другими областными бюджетами, бюджетами городов республиканского значения в бюджетном процессе.
4. Не допускаются взаимоотношения бюджетов районов (городов областного значения) друг с другом в бюджетном процессе.
5. Межбюджетные отношения основаны на четком разграничении функций и полномочий между уровнями государственного управления, едином распределении поступлений и расходов между республиканским, областными бюджетами, бюджетами города республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения), а также на единстве и прозрачности методов определения межбюджетных отношений.
6. Вмешательство Правительства Республики Казахстан и центральных государственных органов, местных исполнительных органов областей в бюджетный процесс соответственно областей, городов республиканского значения, столицы и районов (городов областного значения) не допускается, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Кодексом.
7. Не допускается установление в иных законодательных актах Республики Казахстан, кроме настоящего Кодекса, уровня бюджета, за счет которого должны финансироваться расходы и в который должны зачисляться поступления.
Передача расходов или отдельных видов поступлений из одного уровня бюджета в другой осуществляется только при внесении изменений и дополнений в настоящий Кодекс.
8. Компенсация потерь нижестоящих бюджетов, вытекающих из принятия вышестоящими органами нормативных правовых актов, влекущих увеличение расходов и (или) уменьшение доходов в период действия трехлетних объемов трансфертов общего характера, производится в обязательном порядке посредством выделения целевых текущих трансфертов из вышестоящего бюджета.
Сноска. В статью 38 внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г. N 13 ; от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).

2-бөлім. Бюджетаралық қатынастар және түсімдер мен
шығыстарды бюджет деңгейлері арасында бөлу
6-тарау. Бюджетаралық қатынастар
38-бап. Бюджетаралық қатынастар туралы жалпы ережелер
1. Бюджет процесiндегi республикалық, облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерi арасындағы және республикалық бюджет пен Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры арасындағы қатынастар бюджетаралық қатынастар болып табылады.
2. Бюджет процесiнде республикалық бюджеттiң аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерiмен өзара қатынастарына жол берiлмейдi.
3. Бюджет процесiнде облыстық бюджеттiң, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiнiң басқа облыстық бюджеттермен, республикалық маңызы бар қалалар бюджеттерiмен өзара қатынастарына жол берiлмейдi.
4. Бюджет процесiнде аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерiнiң бiр-бiрiмен өзара қатынастарына жол берiлмейдi.
5. Бюджетаралық қатынастар мемлекеттiк басқарудың деңгейлерi арасындағы функциялар мен өкiлеттiктердiң ара жiгiн дәлме-дәл ажыратуға, түсiмдер мен шығыстарды республикалық, облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерi арасында бiрыңғай бөлуге, сондай-ақ бюджетаралық қатынастарды айқындау әдiстерiнiң бiртұтастығы мен ашықтығына негiзделген.
6. Қазақстан Республикасының Үкiметi мен орталық мемлекеттiк органдардың, облыстардың жергiлiктi атқарушы органдарының, осы Кодексте көзделген жағдайларды қоспағанда, тиiсiнше облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджет процесiне араласуына жол берiлмейдi.
7. Осы Кодекстi қоспағанда, Қазақстан Республикасының өзге заң актiлерiнде, оның есебiнен шығыстар қаржыландырылуға тиiс және өзге түсiмдер есептелуге тиiс бюджет деңгейiн белгiлеуге жол берiлмейдi.
Шығыстарды немесе түсiмдердiң жекелеген түрлерiн бюджеттiң бiр деңгейiнен екiншi деңгейiне беру осы Кодекске өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлген кезде ғана жүзеге асырылады.
8. Жоғары тұрған органдардың жалпы сипаттағы трансферттердiң үш жылдық көлемiнiң қолданылу кезеңiнде шығыстардың ұлғаюына және (немесе) кiрiстердiң азаюына әкеп соқтыратын нормативтiк құқықтық актiлердi қабылдауынан туындайтын төмен тұрған бюджеттердiң ысырабын өтеу мiндеттi түрде жоғары тұрған бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер бөлу арқылы жүргiзiледi.
Ескерту. 38-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.

Статья 39. Принципы межбюджетных отношений
Межбюджетные отношения основываются на следующих принципах:
1) равенство бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы во взаимоотношениях с республиканским бюджетом, бюджетов районов (городов областного значения) во взаимоотношениях с вышестоящим областным бюджетом;
2) эффективное распределение поступлений, учитывающее одновременное соблюдение следующих критериев их разграничения:
за нижестоящими бюджетами закрепляются налоговые и неналоговые поступления, имеющие стабильный характер, не зависящие от воздействия внешних факторов;
налоговые и неналоговые поступления, представляющие плату за услуги, оказанные государственными учреждениями, поступают в доход бюджета, из которого финансируются указанные услуги;
налоги, имеющие перераспределительный характер, а также неравномерное размещение налоговой базы, закрепляются за более высокими уровнями бюджетной системы;
при закреплении налогов и других обязательных платежей в бюджет предпочтение отдается тому уровню бюджета, который обеспечит наиболее высокую степень их собираемости;
налоги, взимаемые с налоговой базы, имеющей четкую территориальную привязку, закрепляются за местными бюджетами;
3) выравнивание уровней бюджетной обеспеченности административно-территориальных единиц Республики Казахстан;
4) обеспечение предоставления местными исполнительными органами одинакового уровня государственных услуг;
5) максимальные эффективность и результативность предоставления государственных услуг - закрепление государственных услуг за тем уровнем государственного управления, который может обеспечить наиболее эффективные и результативные производство и предоставление государственных услуг;
6) максимальное приближение уровня предоставления государственной услуги к ее получателям - передача исполнения услуг на возможно более низкий уровень бюджетной системы с целью лучшего учета потребностей их получателей и повышения качества государственных услуг;
7) ответственность администратора республиканской бюджетной программы за достижение ожидаемых результатов и индикаторов областных бюджетных программ, финансируемых за счет целевых трансфертов и кредитов из республиканского бюджета;
8) ответственность местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы за эффективное и целевое использование полученных из республиканского бюджета трансфертов и кредитов;
9) ответственность администратора областной бюджетной программы за достижение ожидаемых результатов и индикаторов районных бюджетных программ, финансируемых за счет целевых трансфертов и кредитов из областного бюджета;

39-бап. Бюджетаралық қатынастар принциптерi
Бюджетаралық қатынастар мынадай принциптерге негiзделедi:
1) облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерiнiң - республикалық бюджетпен өзара қатынастарда, аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерiнiң жоғары тұрған облыстық бюджетпен өзара қатынастарда теңдiгi;
2) түсiмдердi тиiмдi бөлу, ол түсiмдердiң ара жiгiн ажыратудың мынадай өлшемдерiн бiр мезгiлде сақтауды ескередi:
төмен тұрған бюджеттерге тұрақты сипаты бар, сыртқы факторлардың әсерiне тәуелсiз салықтық және салықтық емес түсiмдер бекiтiледi;
мемлекеттiк мекемелер көрсеткен қызметтер үшiн төлемақы болып табылатын салықтық және салықтық емес түсiмдер аталған қызметтер көрсету қаржыландырылатын бюджет кiрiсiне түседi;
қайта бөлiну сипаты бар, сондай-ақ салық базасы әркелкi орналастырылатын салықтар бюджет жүйесiнiң неғұрлым жоғары деңгейлерiне бекiтiледi;
салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi бекiткен кезде оларды жинаудың неғұрлым жоғары дәрежесiн қамтамасыз ететiн бюджет деңгейiне артықшылық берiледi;
нақты аумақтық байланыстылығы бар салықтық базадан алынатын салықтар жергiлiктi бюджеттерге бекiтiледi;
3) Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктерiнiң бюджеттiк қамтамасыз етiлу деңгейлерiн теңестiру;
4) жергiлiктi атқарушы органдардың бiрдей деңгейде мемлекеттiк қызмет көрсетуiн қамтамасыз ету;
5) мемлекеттiк қызмет көрсетудi ұсынудың барынша тиiмдiлiгi мен нәтижелiлiгi - мемлекеттiк қызмет көрсетудiң неғұрлым тиiмдi және нәтижелi жүргiзiлуi мен ұсынылуын қамтамасыз ете алатын мемлекеттiк басқару деңгейiне мемлекеттiк қызметтер көрсетудi бекiтiп беру;
6) мемлекеттiк қызмет көрсету деңгейiн оны алушыларға барынша жақындату - қызметтердi алушылардың қажеттерiн жақсылап есепке алу және мемлекеттiк қызметтер көрсету сапасын арттыру мақсатымен, көрсетiлетiн қызметтердi атқаруды бюджет жүйесiнiң мүмкiн болғанша неғұрлым төмен деңгейiне беру;
7) республикалық бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсiнiң республикалық бюджеттен алынатын нысаналы трансферттер мен кредиттер есебiнен қаржыландырылатын облыстық бюджеттiк бағдарламалардың күтiлетiн нәтижелерi мен индикаторларына қол жеткiзу үшiн жауаптылығы;
8) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органдарының республикалық бюджеттен алынатын трансферттер мен кредиттердiң тиiмдi әрi нысаналы пайдаланылуы үшiн жауаптылығы;
9) облыстық бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсiнiң облыстық бюджеттен алынатын нысаналы трансферттер мен кредиттер есебiнен қаржыландырылатын аудандық бюджеттiк бағдарламалардың күтiлетiн нәтижелерi мен индикаторларына қол жеткiзу үшiн жауаптылығы;

10) ответственность местных исполнительных органов района (города областного значения) за эффективное и целевое использование полученных из областного бюджета целевых трансфертов и кредитов.
Сноска. В статью 39 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 40. Формы регулирования межбюджетных отношений
1. Межбюджетные отношения регулируются:
1) между республиканским и областным бюджетом, бюджетом города республиканского значения, столицы:
трансфертами;
бюджетными кредитами;
2) между областным и районными (городов областного значения) бюджетами:
трансфертами;
бюджетными кредитами;
нормативами распределения доходов.
2. Трансферты подразделяются на трансферты общего характера, целевые текущие трансферты, целевые трансферты на развитие.
3. При определении форм регулирования межбюджетных отношений учитываются налоговый потенциал каждого из уровней бюджетов, результаты оценки объективных бюджетных потребностей регионов, утвержденные натуральные нормы .
4. Формы регулирования межбюджетных отношений устанавливаются в соответствии со среднесрочной фискальной политикой.
5. Целевые трансферты и кредиты используются местными исполнительными органами только в соответствии с их целевым назначением.
6. Использованные не по целевому назначению суммы целевых трансфертов и кредитов подлежат обязательному возврату в вышестоящий бюджет, выделивший данные трансферты и кредиты, до 31 декабря текущего финансового года.
Неиспользованные (недоиспользованные) в течение финансового года суммы целевых трансфертов подлежат обязательному возврату в вышестоящий бюджет, выделивший данные трансферты, в течение месяца за счет свободных остатков бюджетных средств после завершения финансового года.
Неиспользованные (недоиспользованные) в течение финансового года суммы целевых трансфертов на развитие могут остаться в распоряжении соответствующих нижестоящих бюджетов в размере, установленном подпунктами 1) и 1-1) пункта 6 статьи 91 настоящего Кодекса.
Допускается возврат неиспользованных (недоиспользованных) в течение финансового года сумм целевых трансфертов в вышестоящий бюджет, выделивший их, в декабре текущего финансового года. Возврат таких сумм признается неоплаченным обязательством по итогам финансового года.
7. Не перечисленную за прошедший финансовый год сумму гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет Правительство Республики Казахстан по решению Республиканской бюджетной комиссии имеет право использовать в текущем финансовом году для финансирования республиканских бюджетных программ развития предыдущего года в объеме не более их неиспользованных сумм на начало текущего финансового года в определенном Правительством Республики Казахстан порядке.
Сноска. В статью 40 внесены изменения Законами РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ); от 19 февраля 2007 года N 230 (порядок введения в действие см. ст.2 ).

10) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органдарының облыстық бюджеттен алынатын нысаналы трансферттер мен кредиттердiң тиiмдi әрi нысаналы пайдаланылуы үшiн жауаптылығы.
Ескерту. 39-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
40-бап. Бюджетаралық қатынастарды реттеу нысандары
1. Бюджетаралық қатынастар:
1) республикалық және облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiнiң арасында:
трансферттермен;
бюджеттiк кредиттермен;
2) облыстық және аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттер арасында:
трансферттермен;
бюджеттiк кредиттермен;
кiрiстердi бөлу нормативтерiмен реттеледi.
2. Трансферттер жалпы сипаттағы трансферттер, ағымдағы нысаналы трансферттер, дамуға арналған нысаналы трансферттер болып бөлiнедi.
3. Бюджетаралық қатынастарды реттеу нысандарын айқындаған кезде бюджеттер деңгейлерiнiң әрқайсысының салықтық әлеуетi, аймақтардың объективтiк бюджеттiк қажеттiлiктерiн бағалау нәтижелерi, бекiтiлген заттай нормалар ескеріледi.
4. Бюджетаралық қатынастарды pеттеу нысандары орта мерзiмдi фискалдық саясатқа сәйкес белгiленедi.
5. Нысаналы трансферттер мен кредиттердi жергiлiктi атқарушы органдар тек қана олардың нысаналы қызметiне сәйкес пайдаланады.
6. Нысаналы трансферттер мен кредиттердiң нысаналы мақсатқа сай пайдаланылмаған сомалары осы трансферттер мен кредиттердi бөлген жоғары тұрған бюджетке ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанына дейiн мiндеттi түрде қайтарылуға жатады.
Нысаналы трансферттердiң қаржы жылы iшiнде пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) сомалары осы трансферттердi бөлген жоғары тұрған бюджетке қаржы жылы аяқталғаннан кейiн бюджет қаражатының бос қалдықтары есебiнен бiр ай iшiнде мiндеттi түрде қайтарылуға жатады.
Дамуға арналған нысаналы трансферттердiң қаржы жылы iшiнде пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) сомалары осы Кодекстiң 92-бабы 6-тармағының 1) және 1-1) тармақшаларында белгiленген мөлшерде тиiстi төмен тұрған бюджеттердiң иелiгiнде қалдырылуы мүмкiн.
Нысаналы трансферттердiң қаржы жылы iшiнде пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) сомаларын оларды бөлген жоғары тұрған бюджетке ағымдағы қаржы жылының желтоқсанында қайтаруға жол берiледi. Мұндай сомаларды қайтару қаржы жылының қорытындылары бойынша төленбеген мiндеттеме болып танылады.
7. Өткен қаржы жылында Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке аударылмаған кепiлдiк берiлген трансферт сомасын Республикалық бюджет комиссиясының шешiмi бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындаған тәртiппен олардың ағымдағы қаржы жылының басындағы толық пайдаланылмаған сомасынан аспайтын көлемде алдыңғы жылғы республикалық бюджеттiк даму бағдарламаларын қаржыландыру үшiн ағымдағы қаржы жылында Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң пайдалануға құқығы бар.
Ескерту. 40-бапқа өзгертулер енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2007.02.19. N 230 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.

Статья 41. Трансферты общего характера
1. Трансфертами общего характера являются бюджетные субвенции и бюджетные изъятия.
2. Бюджетными субвенциями являются трансферты, передаваемые из вышестоящих бюджетов в нижестоящие бюджеты в пределах сумм, утвержденных в республиканском или областном бюджете.
3. Бюджетными изъятиями являются трансферты, передаваемые из нижестоящих бюджетов в вышестоящие бюджеты в пределах сумм, утвержденных в республиканском или областном бюджете.
4. Объемы трансфертов общего характера устанавливаются в абсолютном выражении на трехлетний период с разбивкой по годам:
между республиканским бюджетом и областными, городов республиканского значения, столицы бюджетами - законом Республики Казахстан;
между областным бюджетом и бюджетами районов (городов областного значения) - решением областного маслихата.
Объемы трансфертов общего характера подлежат изменению каждые три года.
5. Трансферты общего характера направлены на выравнивание уровня бюджетной обеспеченности местных бюджетов и обеспечение равных фискальных возможностей для предоставления стандартного уровня государственных услуг в соответствии с направлениями расходов, закрепленными настоящим Кодексом за каждым уровнем бюджета.
6. Порядок и периодичность перечисления бюджетных изъятий из нижестоящих бюджетов в вышестоящий бюджет и бюджетных субвенций из вышестоящего бюджета в нижестоящие бюджеты определяются Правительством Республики Казахстан.
Сноска. В статью 41 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 42. Расчеты трансфертов общего характера
1. Объемы трансфертов общего характера определяются как разница между объемами доходов и затрат соответствующего местного бюджета.
2. При превышении прогнозного объема доходов над прогнозным объемом затрат местного бюджета устанавливаются бюджетные изъятия из местного бюджета в вышестоящий бюджет.
При превышении прогнозного объема затрат над прогнозным объемом доходов местного бюджета устанавливаются бюджетные субвенции в местный бюджет из вышестоящего бюджета.
3. Прогнозные объемы доходов рассчитываются с учетом налогового потенциала региона и на основе распределения поступлений между уровнями бюджетов.
Прогнозные объемы затрат местных бюджетов рассчитываются с учетом их разделения на текущие бюджетные программы и бюджетные программы развития, бюджетной обеспеченности, утверждаемых натуральных норм и на основе распределения расходов между уровнями бюджетов.

41-бап. Жалпы сипаттағы трансферттер
1. Бюджет субвенциялары мен бюджеттiк алып қоюлар жалпы сипаттағы трансферттер болып табылады.
2. Жоғары тұрған бюджеттерден төмен тұрған бюджеттерге республикалық немесе облыстық бюджетте бекiтiлген сомалар шегiнде берiлетiн трансферттер бюджет субвенциялары болып табылады.
3. Төмен тұрған бюджеттерден жоғары тұрған бюджеттерге республикалық немесе облыстық бюджетте бекiтiлген сомалар шегiнде берiлетiн трансферттер бюджеттiк алып қоюлар болып табылады.
4. Жалпы сипаттағы трансферттердiң көлемдерi абсолюттiк түрде жылдар бойынша бөлiне отырып үш жылдық кезеңге:
республикалық бюджет пен облыстық, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерiнiң арасында - Қазақстан Республикасының заңымен;
облыстық бюджет пен аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерiнiң арасында - облыстық мәслихаттың шешiмiмен белгiленедi.
Жалпы сипаттағы трансферттердiң көлемдерi әрбiр үш жылда өзгертiлуге жатады.
5. Жалпы сипаттағы трансферттер жергiлiктi бюджеттердiң бюджеттiк қамтамасыз етiлу деңгейiн теңестiруге және бюджеттiң әрбiр деңгейi үшiн осы Кодекспен бекiтiлген шығыстар бағыттарына сәйкес көрсетiлетiн мемлекеттiк қызметтердiң стандарттық деңгейiн беру үшiн бiрдей фискалдық мүмкiндiктердi қамтамасыз етуге бағытталған.
6. Төмен тұрған бюджеттерден жоғары тұрған бюджетке бюджеттiк алып қоюларды және жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджеттерге бюджет субвенцияларын аудару тәртiбi мен кезеңдiлiгін Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды .
Ескерту. 41-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
42-бап. Жалпы сипаттағы трансферттердi есептеу
1. Жалпы сипаттағы трансферттердiң көлемдерi тиiстi жергiлiктi бюджеттiң кiрiстерi мен шығындары көлемдерiнiң арасындағы айырма ретiнде айқындалады.
2. Жергiлiктi бюджет шығындарының болжамды көлемiнен кiрiстерiнiң болжамды көлемi асып түскен кезде жергiлiктi бюджеттен жоғары тұрған бюджетке бюджеттiк алып қоюлар белгiленедi.
Жергiлiктi бюджет шығындарының болжалды көлемi кiрiстердiң болжалды көлемiнен асып түскен жағдайда жергiлiктi бюджетке жоғары тұрған бюджеттен бюджет субвенциялары белгiленедi.
3. Кiрiстердiң болжамды көлемдерi аймақтың салықтық әлеуетiн ескере отырып және бюджеттер деңгейлерi арасындағы түсiмдердi бөлу негiзiнде есептеледi.
Жергiлiктi бюджеттер шығындарының болжамды көлемдерi олардың ағымдағы бюджеттiк бағдарламаларға және дамудың бюджеттiк бағдарламаларына бөлiнуiн, бюджеттiк қамтамасыз етiлудi, бекiтiлетiн заттай нормаларды ескере отырып және бюджеттер деңгейлерi арасында шығыстарды бөлу негiзiнде есептеледi.

4. Определение объемов трансфертов общего характера на трехлетний период, их изменение через каждые три года производятся на основе методики расчетов трансфертов общего характера, определяемой Правительством Республики Казахстан.
5. При расчете объемов трансфертов общего характера не учитываются целевые трансферты и бюджетные кредиты.
6. Если в утвержденном (уточненном, скорректированном) местном бюджете не предусматриваются расходы, учтенные при расчете бюджетных изъятий и субвенций, то Правительством Республики Казахстан или местным исполнительным органом области принимается решение о сокращении бюджетных субвенций или увеличении бюджетных изъятий на соответствующую величину в течение финансового года.
Сноска. В статью 42 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 43. Целевые текущие трансферты
1. Целевыми текущими трансфертами являются трансферты, передаваемые вышестоящими бюджетами в нижестоящие в пределах сумм, утвержденных в республиканском или областном бюджете, для реализации отдельных текущих бюджетных программ, не учитываемых при расчете бюджетных изъятий (бюджетных субвенций).
Целевые текущие трансферты предоставляются только на выполнение мероприятий государственных, отраслевых (секторальных) или региональных программ, а также по ходатайству акимов в течение финансового года только на мероприятия, финансируемые из резерва Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа области.
2. (Исключен - Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ) .
Сноска. В статью 43 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 44. Целевые трансферты на развитие
Целевыми трансфертами на развитие являются трансферты, передаваемые вышестоящими бюджетами в нижестоящие в пределах сумм, утвержденных в республиканском или местных бюджетах, для:
1) реализации местных бюджетных инвестиционных проектов (программ), предлагаемых местными исполнительными органами, на основе государственных и отраслевых (секторальных) программ или региональных программ;
2) выполнения нижестоящими органами государственного управления мероприятий стратегических, среднесрочных программ и планов развития республики, относящихся к компетенции вышестоящих органов государственного управления, направленных на получение экономических выгод или достижение социально-экономического эффекта.
Сноска. Статья 44 в редакции - Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).

4. Жалпы сипаттағы трансферттердiң үш жылдық кезеңге арналған көлемдерiн айқындау, әрбiр үш жыл сайын олардың өзгеруi Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын жалпы сипаттағы трансферттердi есептеу әдiстемесi негiзiнде жүргiзiледi.
5. Жалпы сипаттағы трансферттердiң көлемдерiн есептеу кезiнде нысаналы трансферттер мен бюджет кредиттерi ескерiлмейдi.
6. Егер бекiтiлген (нақтыланған, түзетiлген) жергiлiктi бюджетте бюджеттiк алып қоюлар мен субвенцияларды есептеу кезiнде ескерiлген шығыстар көзделмейтiн болса, Қазақстан Республикасының Үкiметi немесе облыстың жергiлiктi атқарушы органы қаржы жылы iшiнде тиiстi шамаға бюджет субвенцияларын қысқарту немесе бюджеттiк алып қоюларды ұлғайту туралы шешiм қабылдайды.
Ескерту. 42-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
43-бап. Ағымдағы нысаналы трансферттер
1. Жекелеген ағымдағы бюджеттiк бағдарламаларды iске асыру үшiн республикалық немесе облыстық бюджетте бекiтiлген бюджеттiк алып қоюларды (бюджет субвенцияларын) есептеу кезiнде ескерiлмейтiн сомалар шегiнде жоғары тұрған бюджеттер төмен тұрған бюджеттерге беретiн трансферттер ағымдағы нысаналы трансферттер болып табылады.
Ағымдағы нысаналы трансферттер мемлекеттiк, салалық (секторлық) немесе аймақтық бағдарламалардың iс-шараларын орындауға ғана, сондай-ақ қаржы жылы iшiнде әкiмдердiң өтiнiшi бойынша Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе облыстың жергiлiктi атқарушы органының резервiнен қаржыландырылатын iс-шараларға ғана берiледi.
2. алып тасталды
Ескерту. 43-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
44-бап. Дамуға арналған нысаналы трансферттер
Жоғары тұрған бюджеттер:
1) мемлекеттiк және салалық (секторлық) бағдарламалар немесе өңiрлiк бағдарламалар негiзiнде жергiлiктi атқарушы органдар ұсынатын жергiлiктi бюджеттiк инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) iске асыру;
2) республиканың стратегиялық, орта мерзiмдi бағдарламалары мен даму жоспарларының жоғары тұрған мемлекеттiк басқару органдарының құзыретiне жататын, экономикалық пайда алуға немесе әлеуметтiк-экономикалық тиiмдiлiкке қол жеткiзуге бағытталған iс-шараларын төмен тұрған мемлекеттiк басқару органдарының орындауы үшiн республикалық немесе жергiлiктi бюджеттерде бекiтiлген сомалар шегiнде төмен тұрған бюджеттерге беретiн трансферттер дамуға арналған нысаналы трансферттер болып табылады.
Ескерту. 44-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.

Статья 45. Кредиты нижестоящим бюджетам
1. Бюджетные кредиты из республиканского бюджета и областных бюджетов могут предоставляться соответственно областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения, столицы и бюджетам районов (городов областного значения) на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ) и в случае прогнозного дефицита наличности в течение финансового года.
2. Бюджетные кредиты нижестоящим бюджетам предоставляются в соответствии с настоящим Кодексом.
Сноска. В статью 45 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Глава 7. Распределение поступлений в бюджет между республиканским, областными бюджетами, бюджетами города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) и Национальным фондом Республики Казахстан
Сноска. Заголовок в редакции - Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 46. Поступления в республиканский бюджет
1. Налоговыми поступлениями в республиканский бюджет являются:
1) корпоративный подоходный налог, за исключением поступлений от предприятий нефтяного сектора;
2) налог на добавленную стоимость, в том числе на произведенные товары, выполненные работы и оказанные услуги на территории Республики Казахстан, и на товары, импортируемые на территорию Республики Казахстан;
3) акцизы на товары, импортируемые на территорию Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) акцизы на сырую нефть, газовый конденсат;
4-1) налог на игорный бизнес;
5) налог на сверхприбыль, за исключением поступлений от предприятий нефтяного сектора;
6) (исключен - от 5 июля 2006 г. N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ) ;
) бонусы, за исключением поступлений от предприятий нефтяного сектора;
8) роялти, за исключением поступлений от предприятий нефтяного сектора;
9) доля Республики Казахстан по разделу продукции по заключенным контрактам, за исключением поступлений от предприятий нефтяного сектора;
9-1) дополнительный платеж недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции, за исключением поступлений от предприятий нефтяного сектора;
10) сбор за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан, кроме сбора за проезд автотранспортных средств по государственным платным автомобильным дорогам местного значения;
11) сбор за выдачу разрешения на использование радиочастотного спектра телевизионным и радиовещательным организациям;

45-бап. Төмен тұрған бюджеттерге берiлетiн кредиттер
1. Республикалық бюджеттен және облыстық бюджеттерден бюджеттiк кредиттер тиiсiнше облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерiне және аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерiне қаржы жылы iшiнде бюджеттiк инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) iске асыруға және қолма-қол ақшаның болжамды тапшылығы жағдайында берiлуi мүмкін.
2. Төмен тұрған бюджеттерге бюджеттiк кредиттер осы Кодекске сәйкес берiледi.
Ескерту. 43-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
7-тарау. Бюджетке түсетiн түсiмдердi республикалық,
облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қаланың,
астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың)
бюджеттерi мен Қазақстан Республикасының
Ұлттық қоры арасында бөлу
Ескерту. Тарау тақырыбы жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
46-бап. Республикалық бюджетке түсетiн түсiмдер
1. Республикалық бюджетке түсетiн салықтық түсiмдер:
1) мұнай секторы кәсiпорындарынан түсетiн түсiмдердi қоспағанда, корпорациялық табыс салығы;
2) қосылған құнға салынатын салық, соның iшiнде Қазақстан Республикасының аумағында өндiрiлген тауарларға, орындалған жұмыстар мен көрсетiлген қызметтерге және Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын тауарларға қосылған құн салығы;
3) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын тауарларға акциздер;
4) шикi мұнайға, газ конденсатына акциздер;
4-1) ойын бизнесі салығы;
5) мұнай секторы кәсiпорындарынан түсетiн түсiмдердi қоспағанда, үстеме пайдаға салынатын салық;
6) алып тасталды
7) мұнай секторы кәсiпорындарынан түсетiн түсiмдердi қоспағанда, бонустар;
8) мұнай секторы кәсiпорындарынан түсетiн түсiмдердi қоспағанда, роялти;
9) мұнай секторы кәсiпорындарынан түсетiн түсiмдердi қоспағанда, Қазақстан Республикасының жасалған келiсiм-шарттар бойынша өнiмдi бөлу жөнiндегi үлесi;
9-1) мұнай секторы кәсіпорындарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, қызметiн өнiмдi бөлу туралы келiсiм-шарт бойынша жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемi;
10) жергiлiктi маңызы бар мемлекеттiк ақылы автомобиль жолдары арқылы автокөлiк құралдарының жүрiп өткенi үшiн алынатын алымнан басқа, Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлiк құралдарының жүрiп өткенi үшiн алым;
11) телевизиялық және радиохабар ұйымдарына радиожиiлiк спектрiн пайдалануға рұқсат бергенi үшiн алынатын алым;

11-1) сбор за постановку на учет средства массовой информации;
12) (исключен - от 11 декабря 2006 г. N 201 (вводится в действие с 1 января 2007 г.);
12-1) (исключен - от 11 декабря 2006 г. N 201 (вводится в действие с 1 января 2007 г.);
13) сбор за государственную регистрацию лекарственных средств;
13-1) сбор за государственную регистрацию прав на произведения и объекты смежных прав, лицензионных договоров на использование произведений и объектов смежных прав;
14) (исключен - от 11 декабря 2006 г. N 201 (вводится в действие с 1 января 2007 г.);
15) сбор за государственную регистрацию радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств;
16) плата за предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи;
17) плата за использование радиочастотного спектра;
18) плата за использование особоохраняемых природных территорий республиканского значения;
19) плата за пользование животным миром;
20) плата за пользование судоходными водными путями;
21) плата за размещение наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования республиканского значения;
22) таможенные пошлины на ввозимые и вывозимые товары;
23) поступления от осуществления таможенного контроля и таможенных процедур;
24) пошлины, взимаемые в качестве защитных мер отечественных товаропроизводителей;
25) консульский сбор;
26) государственная пошлина за проставление государственными органами апостиля на официальных документах, совершенных в Республике Казахстан, в соответствии с международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан;
27) государственная пошлина за выдачу паспортов и удостоверений личности граждан Республики Казахстан;
28) государственная пошлина, взимаемая за выдачу водительских удостоверений;
29) государственная пошлина, взимаемая за выдачу свидетельств о государственной регистрации транспортных средств;
30) государственная пошлина, взимаемая за выдачу государственных регистрационных номерных знаков;
31) государственная пошлина, взимаемая за совершение нотариальных действий нотариусами государственных нотариальных контор;
32) государственная пошлина, взимаемая за совершение юридически значимых действий уполномоченным органом в сфере интеллектуальной собственности;
33) рентный налог на экспортируемую сырую нефть, газовый конденсат, за исключением поступлений от предприятий нефтяного сектора.
2. Неналоговыми поступлениями в республиканский бюджет являются:
1) доходы от республиканской собственности:
поступления части чистого дохода республиканских государственных предприятий;
поступления части чистого дохода Национального Банка Республики Казахстан;
дивиденды на государственные пакеты акций, находящиеся в республиканской собственности;
доходы на доли участия в юридических лицах, находящиеся в республиканской собственности;
доходы от аренды имущества, находящегося в республиканской собственности;
вознаграждения (интересы) за размещение средств государственных внешних займов на счетах в банках второго уровня и по депозитам Правительства Республики Казахстан в Национальном Банке Республики Казахстан;
вознаграждения (интересы) по кредитам, выданным из республиканского бюджета;
доходы от продажи вооружения и военной техники;
другие доходы от республиканской собственности;

11-1) бұқаралық ақпарат құралын есепке қойғаны үшiн алым;
12) алып тасталды
12-1) алып тасталды
13) дәрiлiк заттарды мемлекеттiк тiркегенi үшiн алынатын алым;
13-1) туындыларға және сабақтас құқықтар объектілеріне құқықтарды, туындыларды және сабақтас құқықтар объектілерін пайдалануға лицензиялық шарттарды мемлекеттік тіркеу үшін алым;
14) алып тасталды
15) радиоэлектрондық құралдарды және жиiлiгi жоғары құрылғыларды мемлекеттiк тiркегенi үшiн алынатын алым;
16) қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын , сондай-ақ ұялы байланысты бергенi үшiн төленетiн төлем;
17) радиожиiлiк спектрiн пайдаланғаны үшiн төленетiн төлем;
18) республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдаланғаны үшiн төленетiн төлем;
19) жануарлар дүниесiн пайдаланғаны үшiн төленетiн төлем;
20) кеме жүретiн су жолдарын пайдаланғаны үшiн төленетiн төлем;
21) республикалық маңызы бар жалпы пайдаланудағы автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiнде сыртқы (көрнекi) жарнаманы орналастырғаны үшiн төленетiн төлем;
22) әкелiнетiн және әкетiлетiн тауарларға кеден баждары;
23) кеден бақылауын және кеден рәсiмдерiн жүзеге асырудан түсетiн түсiмдер;
24) отандық тауар өндiрушiлердi қорғау шаралары ретiнде алынатын баждар;
25) консулдық алым;
26) Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шартқа сәйкес, Қазақстан Республикасында жасалған ресми құжаттарға мемлекеттiк органдардың апостил қойғаны үшiн мемлекеттiк баж;
27) Қазақстан Республикасы азаматтарының паспорттары мен жеке куәлiктерiн бергенi үшiн мемлекеттiк баж;
28) жүргiзушi куәлiктерiн бергенi үшiн алынатын мемлекеттiк баж;
29) көлiк құралдарын мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктер бергенi үшiн алынатын мемлекеттiк баж;
30) мемлекеттiк тiркеу нөмiрiнiң белгiлерiн бергенi үшiн алынатын мемлекеттiк баж;
31) мемлекеттiк нотариат кеңселерi нотариустарының нотариаттық iс-әрекет жасағаны үшiн алынатын мемлекеттiк баж;
32) зияткерлік меншік саласындағы уәкілетті органның заңды мәні бар іс-әрекеттер жасағаны үшін алынатын мемлекеттік баж;
33) мұнай секторы кәсіпорындарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, экспортталатын шикі мұнайға, газ конденсатына рента салығы болып табылады.
2. Республикалық бюджетке түсетiн салықтық емес түсiмдер:
1) республикалық меншiктен алынатын кiрiстер:
республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың таза табысы бөлiгiнiң түсiмдерi;
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң таза табысы бөлiгiнiң түсiмдерi;
республикалық меншiктегi мемлекеттiк акциялар пакеттерiне дивидендтер;
республикалық меншiктегi заңды тұлғаларға қатысу үлесiне кiрiстер;
республикалық меншiктегi мүлiктi жалға беруден алынатын кiрiстер;
екiншi деңгейдегi банктердiң шоттарында мемлекеттiк сыртқы қарыздардың қаражатын орналастырғаны үшiн және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң депозиттерi бойынша сыйақылар (мүдделер);
республикалық бюджеттен берiлген кредиттер бойынша сыйақылар (мүдделер);
қару-жарақ пен әскери техниканы сатудан түсетiн кiрiстер;
республикалық меншiктен түсетiн басқа да кiрiстер;

2) поступления от реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета;
3) поступления денег от проведения государственных закупок, организуемых государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета;
4) штрафы, пеня, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета, а также содержащимися и финансируемыми из бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан, за исключением поступлений от предприятий нефтяного сектора;
4-1) сбор за легализацию имущества;
5) другие неналоговые поступления в республиканский бюджет, за исключением поступлений от предприятий нефтяного сектора.
3. Поступлениями от продажи основного капитала в республиканский бюджет являются деньги:
1) от продажи государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета;
2) от продажи товаров из государственного материального резерва;
3) от продажи нематериальных активов, принадлежащих государству.
4. Поступлениями трансфертов в республиканский бюджет являются:
1) трансферты из областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы;
2) трансферты в республиканский бюджет из Национального фонда Республики Казахстан.
5. В республиканский бюджет зачисляются поступления от погашения выданных из республиканского бюджета кредитов, продажи финансовых активов государства, находящихся в республиканской собственности, правительственных займов.
Сноска. В статью 46 внесены изменения - Законами РК от 22 октября 2004 г. N 601 (вводится в действие с 1 января 2005 года); от 13 декабря 2004 г. N 11 (вводится в действие с 1 января 2005 г.); от 22 ноября 2005 года N 90 (порядок введения в действие см. ст.2 Закона); от 5 июля 2006 года N 156 (порядок введения в действие см. ст.2 ); от 5 июля 2006 года N 158 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ); от 11 декабря 2006 г. N 201 (вводится в действие с 1 января 2007 г.); от 12 января 2007 года N 220 (порядок введения в действие смотрите в статье 2 ); от 29 июня 2007 года N 269 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 21.11.2008 N 89-IV (вводится в действие с 01.01.2009).
Статья 47. Поступления в областной бюджет
1. Налоговыми поступлениями в областной бюджет являются:
1) индивидуальный подоходный налог по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом;

2) республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) өткiзуден түсетiн түсiмдерi; V053497
3) республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелер ұйымдастыратын мемлекеттiк сатып алуларды өткiзуден түсетiн ақша түсiмдерi;
4) мұнай секторы кәсіпорындарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, республикалық бюджеттен қаржыландырылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң бюджетiнен (шығыстар сметасынан) қамтылатын және қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелер салатын айыппұлдар, өсiмпұлдар, санкциялар, өндiрiп алулар;
4-1) мүлiктi жария ету үшiн алым;
5) мұнай секторы кәсіпорындарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, республикалық бюджетке түсетiн салықтық емес басқа да түсiмдер болып табылады.
3. Негiзгi капиталды сатудан республикалық бюджетке түсетiн түсiмдер:
1) республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелерге бекiтiлiп берiлген мемлекеттiк мүлiктi сатудан түсетiн;
2) мемлекеттiк материалдық резервтен тауарлар сатудан түсетiн;
3) мемлекетке тиесiлi материалдық емес активтердi сатудан түсетiн ақша болып табылады.
4. Республикалық бюджетке трансферттердiң түсiмдерi:
1) облыстық бюджеттерден, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерiнен түсетiн трансферттер;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке түсетiн трансферттер болып табылады.
5. Республикалық бюджеттен берiлген кредиттердi өтеуден, мемлекеттiң республикалық меншiктегi қаржы активтерiн сатудан, үкiметтiк қарыздардан түсетiн түсiмдер республикалық бюджетке есептеледi.
Ескерту. 46-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.10.22 N 601 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі), 2004.12.13 N 11 (күшіне ену тәртібін 2-баптан қараңыз), 2005.11.22 N 90 (күшіне ену тәртібін 2-баптан қараңыз), 2006.07.05 N 158 (ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi және 2007 жылғы 1 сәуiрде өзiнiң қолданылуын тоқтатады), 2006.07.05 N 156 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2006.07.05 N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2006.12.11 N 201 (2007 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.12.01 N 220 (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.06.29 N 269 , 2008.11.21 N 89-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-баптан  қараңыз) Заңдарымен.
47-бап. Облыстық бюджетке түсетiн түсiмдер
1. Облыстық бюджетке түсетiн салықтық түсiмдер:
1) облыстық мәслихат белгiлеген кiрiстердi бөлу нормативтерi бойынша жеке табыс салығы;

2) социальный налог по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом;
3) плата за эмиссии в окружающую среду;
4) сбор за проезд по платным государственным автомобильным дорогам областного значения;
5) плата за размещение наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования областного значения;
6) плата за пользование водными ресурсами поверхностных источников;
7) плата за лесные пользования;
8) плата за использование особоохраняемых природных территорий местного значения.
2. Неналоговыми поступлениями в областной бюджет являются:
1) доходы от коммунальной собственности:
поступления части чистого дохода коммунальных государственных предприятий, созданных по решению областного акимата;
дивиденды на государственные пакеты акций, находящиеся в областной коммунальной собственности;
доходы на доли участия в юридических лицах, находящиеся в областной коммунальной собственности;
поступления от аренды имущества областной коммунальной собственности;
вознаграждения (интересы) по кредитам, выданным из областного бюджета;
вознаграждения (интересы), полученные от размещения в депозиты временно свободных бюджетных денег;
другие доходы от областной коммунальной собственности;
2) поступления от реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями, финансируемыми из областного бюджета;
3) поступления денег от проведения государственных закупок, организуемых государственными учреждениями, финансируемыми из областного бюджета;
4) штрафы, пеня, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из областного бюджета;
5) другие неналоговые поступления в областной бюджет.
3. Поступлениями в областной бюджет от продажи основного капитала являются деньги от продажи государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из областного бюджета.
4. Поступлениями трансфертов в областной бюджет являются:
1) трансферты из бюджетов районов (городов областного значения);
2) трансферты из республиканского бюджета.
5. В областной бюджет зачисляются поступления от погашения выданных из областного бюджета кредитов, продажи финансовых активов государства, находящихся в областной коммунальной собственности, займов местных исполнительных органов областей.
Сноска. Cтатья 47 c изменениями, внесенными Законами РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ); от 9 января 2007 г. N 213 (порядок введения в действие смотрите в ст. 2 ).
Статья 48. Поступления в бюджет города республиканского значения, столицы

2) облыстық мәслихат белгiлеген кiрiстердi бөлу нормативтерi бойынша әлеуметтiк салық;
3) қоршаған ортаға эмиссия үшiн төленетiн төлемақы;
4) облыстық маңызы бар ақылы мемлекеттiк автомобиль жолдары арқылы жүрiп өткенi үшiн алынатын алым;
5) облыстық маңызы бар жалпы пайдаланудағы автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiнде сыртқы (көрнекi) жарнама орналастырғаны үшiн төленетiн төлем;
6) жер үстi су көздерiнiң ресурстарын пайдаланғаны үшiн төленетін төлем;
7) орманды пайдаланғаны үшiн төленетiн төлем;
8) жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдаланғаны үшiн төленетiн төлем болып табылады.
2. Облыстық бюджетке түсетiн салықтық емес түсiмдер:
1) коммуналдық меншiктен түсетiн кiрiстер:
облыстық әкiмдiктiң шешiмi бойынша құрылған коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындардың таза табысы бөлiгiнiң түсiмдерi;
облыстық коммуналдық меншiктегi мемлекеттiк акциялар пакеттерiне дивидендтер;
облыстық коммуналдық меншiктегi заңды тұлғаларға қатысу үлесiне кiрiстер;
облыстық коммуналдық меншiк мүлкiн жалға беруден түсетiн түсiм;
облыстық бюджеттен берiлген кредиттер бойынша сыйақылар (мүдделер);
уақытша бос бюджет ақшасын депозитке орналастырудан алынған сыйақылар (мүдделер);
облыстық коммуналдық меншiктен түсетiн басқа да кiрiстер;
2) облыстық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) өткiзуiнен түсетiн түсiмдер;
3) облыстық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелер ұйымдастыратын мемлекеттiк сатып алулар өткiзуден түсетiн ақша түсiмдерi;
4) облыстық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелер салатын айыппұлдар, өсiмпұл, санкциялар, өндiрiп алулар;
5) облыстық бюджетке түсетiн салықтық емес басқа да түсiмдер болып табылады.
3. Облыстық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелерге бекiтiлiп берiлген мемлекеттiк мүлiктi сатудан түсетiн ақша негiзгi капиталды сатудан облыстық бюджетке түсетiн түсiмдер болып табылады.
4. Облыстық бюджетке түсетiн трансферттердiң түсiмдерi:
1) аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерiнен түсетiн трансферттер;
2) республикалық бюджеттен түсетiн трансферттер болып табылады.
5. Облыстық бюджеттен берiлген кредиттердi өтеуден, мемлекеттiң oблыстық коммуналдық меншiктегi қаржы активтерiн сатудан, облыстардың жергiлiктi атқарушы органдарының қарыздарынан түскен түсiмдер облыстық бюджетке есептеледi.
Ескерту. 47-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2007.01.09. N 213 Заңдарымен.
48-бап. Республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiне
түсетiн түсiмдер

1. Налоговыми поступлениями в бюджет города республиканского значения, столицы являются:
1) индивидуальный подоходный налог;
2) социальный налог;
3) налог на имущество физических лиц, индивидуальных предпринимателей и юридических лиц;
4) земельный налог;
5) единый земельный налог;
6) налог на транспортные средства с физических и юридических лиц;
7) акцизы на:
все виды спирта, произведенные на территории Республики Казахстан;
алкогольную продукцию, произведенную на территории Республики Казахстан;
табачные изделия, произведенные на территории Республики Казахстан;
прочие изделия, содержащие табак, произведенные на территории Республики Казахстан;
организацию и проведение лотерей;
легковые автомобили (кроме автомобилей с ручным управлением, специально предназначенных для инвалидов), произведенные на территории Республики Казахстан;
бензин (за исключением авиационного) и дизельное топливо;
8) плата за пользование водными ресурсами поверхностных источников;
9) плата за лесные пользования;
10) плата за эмиссии в окружающую среду;
11) плата за использование особоохраняемых природных территорий местного значения;
12) плата за пользование земельными участками;
13) сбор за государственную регистрацию индивидуальных предпринимателей;
14) лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности;
15) сбор за государственную регистрацию юридических лиц и учетную регистрацию филиалов и представительств;
16) сбор с аукционов;
17) сбор за проезд по платным государственным автомобильным дорогам города республиканского значения, столицы;
18) государственная пошлина, кроме консульского сбора и государственных пошлин, зачисляемых в республиканский бюджет;
19) сбор за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним;
19-1) сбор за государственную регистрацию залога движимого имущества и ипотеки судна или строящегося судна;
20) сбор за государственную регистрацию транспортных средств;
21) плата за размещение наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования городского значения и в населенных пунктах.
2. Неналоговыми поступлениями в бюджет города республиканского значения, столицы являются:
1) доходы от коммунальной собственности:
поступления части чистого дохода коммунальных государственных предприятий, созданных по решению акиматов города республиканского значения, столицы;
дивиденды на государственные пакеты акций, находящиеся в коммунальной собственности города республиканского значения, столицы;
доходы на доли участия в юридических лицах, находящиеся в коммунальной собственности города республиканского значения, столицы;
поступления доходов от государственных лотерей, проводимых по решениям представительных органов города республиканского значения, столицы;
доходы от аренды имущества коммунальной собственности города республиканского значения, столицы;
вознаграждения (интересы) по кредитам, выданным из бюджета города республиканского значения, столицы;
вознаграждения (интересы), полученные от размещения в депозиты временно свободных бюджетных денег;
другие доходы от коммунальной собственности города республиканского значения, столицы;

1. Республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiне түсетiн салықтық түсiмдер:
1) жеке табыс салығы;
2) әлеуметтiк салық;
3) жеке тұлғалар, жеке кәсiпкерлер мен заңды тұлғалардың мүлкiне caлынатын салық;
4) жер салығы;
5) бiрыңғай жер салығы;
6) жеке және заңды тұлғалардың көлiк құралдарына салынатын салық;
7) мыналарға:
Қазақстан Республикасының аумағында өндiрiлген спирттiң барлық түрiне;
Қазақстан Республикасының аумағында өндiрiлген алкоголь өнiмiне;
Қазақстан Республикасының аумағында өндiрiлген темекi бұйымдарына;
Қазақстан Республикасының аумағында өндiрiлген құрамында темекi бар басқа да бұйымдарға;
лотерея ойынын ұйымдастыруға және өткiзуге;
Қазақстан Республикасының аумағында шығарылған жеңiл автомобильдерге (мүгедектер үшiн арнайы жасалған қолмен басқарылатын автомобильдерден басқа);
бензинге (авиациялық бензиндi қоспағанда) және дизель отынына акциздер;
8) жер үстi көздерiнiң су ресурстарын пайдаланғаны үшiн төленетiн төлем;
9) орманды пайдаланғаны үшiн төленетiн төлем;
10) қоршаған ортаға эмиссия үшiн төленетiн төлемақы;;
11) жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдаланғаны үшiн төленетiн төлем;
12) жер учаскелерiн пайдаланғаны үшiн төленетiн төлем;
13) жеке кәсiпкерлердi мемлекеттiк тiркегенi үшiн алынатын алым;
14) қызметтiң жекелеген түрлерiмен айналысу құқығы үшiн алынатын лицензиялық алым;
15) заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркегенi және филиалдар мен өкiлдiктердi есептiк тiркегенi үшiн алынатын алым;
16) аукциондардан алынатын алым;
17) республикалық маңызы бар қаланың, астананың ақылы мемлекеттiк автомобиль жолдары арқылы жүрiп өткенi үшiн алынатын алым;
18) консулдық алымнан және республикалық бюджеттiң есебiне алынатын мемлекеттiк баждардан басқа, мемлекеттiк баж;
19) жылжымайтын мүлiкке және олармен жасалатын мәмiлелерге құқықтарды мемлекеттiк тiркегенi үшiн алынатын алым;
19-1) жылжымалы мүлiк кепiлiн және кеменiң немесе жасалып жатқан кеменiң ипотекасын мемлекеттiк тiркегенi үшiн алынатын алым;
20) көлiк құралдарын мемлекеттiк тiркегенi үшiн алынатын алым;
21) қалалық маңызы бар жалпы пайдаланудағы автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiнде және елдi мекендерде сыртқы (көрнекi) жарнаманы орналастырғаны үшiн төленетiн төлем болып табылады.
2. Республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiне түсетiн салықтық емес түсiмдер:
1) коммуналдық меншiктен түсетiн кiрiстер:
республикалық маңызы бар қала, астана әкiмдiктерiнiң шешiмi бойынша құрылған коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындардың таза табысы бөлiгiнiң түсiмдерi;
республикалық маңызы бар қаланың, астананың коммуналдық меншiгіндегi мемлекеттiк акциялар пакетiне дивидендтер;
республикалық маңызы бар қаланың, астананың коммуналдық меншігіндегi заңды тұлғаларға қатысу үлестерiне кiрiстер;
республикалық маңызы бар қаланың, астананың өкiлдi органдарының шешiмдерi бойынша өткiзiлетiн мемлекеттiк лотереялардан түскен кiрiстердiң түсiмдерi;
республикалық маңызы бар қаланың, астананың коммуналдық меншiгiнiң мүлкiн жалға беруден түсетiн кiрiстер;
республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетiнен берiлген кредиттер бойынша сыйақылар (мүдделер);
уақытша бос бюджет ақшасын депозитке орналастырудан алынған сыйақылар (мүдделер);
республикалық маңызы бар қаланың, астананың коммуналдық меншiгiнен түсетiн басқа да кiрiстер;

2) поступления от реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями, финансируемыми из бюджета города республиканского значения, столицы;
3) поступления денег от проведения государственных закупок, организуемых государственными учреждениями, финансируемыми из бюджета города республиканского значения, столицы;
4) штрафы, пеня, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из бюджета города республиканского значения, столицы;
5) другие неналоговые поступления в бюджет города республиканского значения, столицы.
3. Поступлениями в бюджет города республиканского значения, столицы от продажи основного капитала являются:
1) деньги от продажи государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из бюджета города республиканского значения, столицы;
2) поступления от продажи земельных участков, за исключением земельных участков сельскохозяйственного назначения;
3) плата за продажу права аренды земельных участков.
4. Поступлениями трансфертов в бюджет города республиканского значения, столицы являются трансферты из республиканского бюджета.
5. В бюджет города республиканского значения, столицы зачисляются поступления от погашения выданных из бюджета города республиканского значения, столицы кредитов, продажи финансовых активов государства, находящихся в коммунальной собственности города республиканского значения, столицы, займов местного исполнительного органа города республиканского значения, столицы.
Сноска. Cтатья 48 c изменениями, внесенными Законами РК от 13 декабря 2004 г. N 11 (вводится в действие с 1 января 2005 г.); от 10 января 2006 года N 116 (порядок введения в действие см. ст.2 Закона N 116 ); от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ); от 11 декабря 2006 г. N 201 (вводится в действие с 1 января 2007 г.); от 9 января 2007 г. N 213 (порядок введения в действие смотрите в ст. 2 ); от 12 января 2007 года N 220 (порядок введения в действие смотрите в статье 2 ).
Статья 49. Поступления в бюджет района (города областного значения)
1. Налоговыми поступлениями в бюджет района (города областного значения) являются:
1) индивидуальный подоходный налог по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом;
2) социальный налог по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом;
3) налог на имущество физических лиц, индивидуальных предпринимателей и юридических лиц;
4) земельный налог;
5) единый земельный налог;
6) налог на транспортные средства с физических и юридических лиц;

2) республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетiнен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелердің тауарлар (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтер) өткізуiнен түсетiн түсiмдер;
3) республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетiнен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелер ұйымдастыратын мемлекеттiк сатып алулар өткiзуден түсетiн ақша түсiмi;
4) республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетiнен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелер салатын айыппұлдар, өсiмпұлдар, санкциялар, өндiрiп алулар;
5) республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетiне түсетiн салықтық емес басқа да түсiмдерi болып табылады.
3. Негiзгi капиталды сатудан республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетiне түсетін түсiмдер:
1) республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетiнен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелерге бекiтiлiп берiлген мемлекеттiк мүлiктi сатудан түсетiн ақша;
2) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерiн қоспағанда, жер учаскелерін сатудан түсетiн түсiмдер;
3) жер учаскелерін жалдау құқығын сатқаны үшін төленетін төлем болып табылады.
4. Республикалық бюджеттен түсетiн трансферттер республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетiне түсетiн трансферттердiң түсiмдерi болып табылады.
5. Республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетiнен берiлген кредиттердi өтеуден, республикалық маңызы бар қаланың, астананың коммуналдық меншiгiндегi мемлекеттiк қаржы активтерiн сатудан, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органының қарыздарынан түсетiн түсiмдер республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетiне есептеледi.
Ескерту. 48-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.13. N 11 (күшіне ену тәртібін 2-баптан қараңыз), 2006.01.10. N 116 (2006 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2006.07.05. N  165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2006.12.11. N 201 (2007 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.01.09. N 213 , 2007.12.01. N 220 (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
49-бап. Аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiне
түсетiн түсiмдер
1. Аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiне түсетiн салық түсiмдерi:
1) облыстық мәслихат белгiлеген кiрiстердi бөлу нормативтерi бойынша жеке табыс салығы;
2) облыстық мәслихат белгiлеген кiрiстердi бөлу нормативтерi бойынша әлеуметтiк салық;
3) жеке тұлғалардың, жеке кәсiпкерлер мен заңды тұлғалардың мүлкiне салынатын салық;
4) жер салығы;
5) бiрыңғай жер салығы;
6) жеке және заңды тұлғалардың көлiк құралдарына салынатын салық;

7) акцизы на:
все виды спирта, произведенные на территории Республики Казахстан;
алкогольную продукцию, произведенную на территории Республики Казахстан;
табачные изделия, произведенные на территории Республики Казахстан;
прочие изделия, содержащие табак, произведенные на территории Республики Казахстан;
организацию и проведение лотерей;
легковые автомобили (кроме автомобилей с ручным управлением, специально предназначенных для инвалидов), произведенные на территории Республики Казахстан;
бензин (за исключением авиационного) и дизельное топливо;
8) плата за пользование земельными участками;
9) сбор за государственную регистрацию индивидуальных предпринимателей;
10) лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности;
11) сбор за государственную регистрацию юридических лиц и учетную регистрацию филиалов и представительств;
12) сбор с аукционов;
13) сбор за государственную регистрацию транспортных средств;
14) сбор за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним;
14-1) сбор за государственную регистрацию залога движимого имущества и ипотеки судна или строящегося судна;
15) плата за размещение наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования районного значения и в населенных пунктах;
16) государственная пошлина, кроме консульского сбора и государственных пошлин, зачисляемых в республиканский бюджет.
2. Неналоговыми поступлениями в бюджет района (города областного значения) являются:
1) доходы от коммунальной собственности:
поступления части чистого дохода коммунальных государственных предприятий, созданных по решению акиматов района (города областного значения);
дивиденды на государственные пакеты акций, находящиеся в коммунальной собственности района (города областного значения);
доходы на доли участия в юридических лицах, находящиеся в коммунальной собственности района (города областного значения);
поступления доходов от государственных лотерей, проводимых по решениям представительных органов района (города областного значения);
доходы от аренды имущества коммунальной собственности района (города областного значения);
вознаграждения (интересы) по кредитам, выданным из бюджета района (города областного значения);
другие доходы от коммунальной собственности района (города областного значения);
2) поступления от реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями, финансируемыми из бюджета района (города областного значения);

7) мыналарға:
Қазақстан Республикасының аумағында өндiрiлген спирттiң барлық түрiне;
Қазақстан Республикасының аумағында өндiрiлген алкоголь өнiмiне;
Қазақстан Республикасының аумағында өндiрiлген темекi бұйымдарына;
Қазақстан Республикасының аумағында өндiрiлген құрамында темекi бар басқа да бұйымдарға;
лотерея ойынын ұйымдастыруға және өткiзуге;
Қазақстан Республикасының аумағында шығарылған жеңiл автомобильдерге (мүгедектер үшiн арнайы жасалған қолмен басқарылатын автомобильдерден басқа);
бензинге (авиациялық бензиндi қоспағанда) және дизель отынына акциздер;
8) жер учаскелерiн пайдаланғаны үшiн төленетiн төлем;
9) жеке кәсiпкерлердi мемлекеттiк тiркегенi үшiн алынатын алым;
10) қызметтiң жекелеген түрлерiмен айналысу құқығы үшiн алынатын лицензиялық алым;
11) заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркегенi және филиалдар мен өкiлдiктердi есептiк тiркегенi үшiн алынатын алым;
12) аукциондардан алынатын алым;
13) көлiк құралдарын мемлекеттiк тiркегенi үшiн алынатын алым;
14) жылжымайтын мүлiкке және олармен жасалатын мәмiлелерге құқықтарды мемлекеттiк тiркегенi үшiн алынатын алым;
14-1) жылжымалы мүлiк кепiлiн және кеменiң немесе жасалып жатқан кеменiң ипотекасын мемлекеттiк тiркегенi үшiн алынатын алым;
15) аудандық маңызы бар жалпы пайдаланудағы автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiнде және елдi мекендерде сыртқы (көрнекi) жарнаманы орналастырғаны үшiн төленетiн төлем;
16) консулдық алымнан және республикалық бюджеттiң есебiне алынатын мемлекеттiк баждардан басқа, мемлекеттiк баж болып табылады.
2. Аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiне түсетiн, салықтық емес түсiмдер:
1) коммуналдық меншiктен түсетiн кiрiстер:
аудан (облыстық маңызы бар қала) әкiмдiктерiнiң шешiмi бойынша құрылған коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындардың таза табысы бөлiгiнiң түсiмдерi;
ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншiгiндегi мемлекеттiк акциялар пакетiне дивидендтер;
ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншiгiндегi заңды тұлғаларға қатысу үлестерiне кiрiстер;
ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) өкiлдi органдарының шешiмдерi бойынша өткiзiлетiн мемлекеттiк лотереялардан түсетiн кiрiстердiң түсiмдерi;
ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншiгiнiң мүлкiн жалға беруден түсетiн кiрiстер;
ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетiнен берiлген кредиттер бойынша сыйақылар (мүдделер);
ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншiгiнен түсетiн басқа да кiрiстер;
2) аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелердiң тауарлар (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтер) өткiзуiнен түсетiн түсiмдер;

3) поступления денег от проведения государственных закупок, организуемых государственными учреждениями, финансируемыми из бюджета района (города областного значения);
4) штрафы, пеня, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из бюджета района (города областного значения);
5) другие неналоговые поступления в бюджет района (города областного значения).
3. Поступлениями в бюджет района (города областного значения) от продажи основного капитала являются:
1) деньги от продажи государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из бюджета района (города областного значения);
2) поступления от продажи земельных участков, за исключением земельных участков сельскохозяйственного назначения;
3) плата за продажу права аренды земельных участков.
4. Поступлениями трансфертов в бюджет района (города областного значения) являются трансферты из областного бюджета.
5. В бюджет района (города областного значения) зачисляются поступления от погашения выданных из бюджета района (города областного значения) кредитов, продажи финансовых активов государства, находящихся в коммунальной собственности района (города областного значения), займов местного исполнительного органа района (города областного значения).
Сноска. В статью 49 внесены изменения Законами РК - от 13 декабря 2004 г. N 11 (вводится в действие с 1 января 2005 г.); от 10 января 2006 года N 116 (порядок введения в действие см. ст.2 Закона N 116 ); от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ); от 11 декабря 2006 г. N 201 (вводится в действие с 1 января 2007 г.); от 12 января 2007 года N 220 (порядок введения в действие смотрите в статье 2 ).
Статья 49-1. Поступления в бюджет, направляемые в Национальный фонд Республики Казахстан
Поступления в бюджет, направляемые в Национальный фонд Республики Казахстан, состоят из:
1) прямых налогов от предприятий нефтяного сектора (за исключением налогов, зачисляемых в местные бюджеты), к которым относятся:
корпоративный подоходный налог, налог на сверхприбыль;
роялти, бонусы, доля по разделу продукции;
рентный налог на экспортируемую сырую нефть, газовый конденсат;
дополнительный платеж недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции;
1-1) других поступлений от операций, осуществляемых предприятиями нефтяного сектора (за исключением поступлений, зачисляемых в местные бюджеты), в том числе поступлений за нарушения условий нефтяных контрактов (за исключением поступлений, зачисляемых в местные бюджеты);

3) аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелер ұйымдастыратын мемлекеттiк сатып алуды өткiзуден түсетiн ақша түсiмдерi;
4) аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелер салатын айыппұлдар, өсiмпұлдар, санкциялар, өндiрiп алулар;
5) аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiне түсетiн басқа да салықтық емес түсiмдер болып табылады.
3. Негiзгі капиталды сатудан аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiне түсетiн түсiмдер:
1) аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелерге бекiтiлiп берiлген мемлекеттiк мүлiктi сатудан түсетiн ақша;
2) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерiн қоспағанда, жер учаскелерiн сатудан түсетiн түсiмдер;
3) жер учаскелерін жалдау құқығын сатқаны үшін төленетін төлем болып табылады.
4. Облыстық бюджеттен түсетiн трансферттер аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiне түсетiн трансферттердiң түсiмдерi болып табылады.
5. Аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнен берiлген кредиттердi өтеуден, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншiгiндегi мемлекеттiң қаржы активтерiн сатудан, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органының қарыздарынан түсетiн түсiмдер аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiне есептеледi.
Ескерту. 49-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.13. N 11 (күшіне ену тәртібін 2-баптан қараңыз), 2006.01.10. N 116 (2006 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2006.07.05. N  165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2006.12.11. N 201 (2007 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі), 2007.12.01. N 220 (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
49-1-бап. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына
жiберiлетiн бюджет түсiмдерi
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына жiберiлетiн бюджет түсiмдерi:
1) мұнай секторы кәсiпорындарынан алынатын тiкелей салықтардан (жергiлiктi бюджеттердiң есебiне жатқызылатын салықтарды қоспағанда) құралады, оларға:
корпорациялық табыс салығы, үстеме пайдаға салынатын салық;
роялти, бонустар, өнiмдi бөлу бойынша үлес;
экспортталатын шикi мұнайға, газ конденсатына рента салығы;
қызметін өнімді бөлу туралы келісімшарт бойынша жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі жатады;
1-1) мұнай секторы кәсіпорындары жүзеге асыратын операциялардан түсетін басқа да түсімдерден (жергілікті бюджеттердің есебіне жатқызылатын түсімдерді қоспағанда), оның ішінде мұнай келісімшарттарының талаптарын бұзғаны үшін түсетін түсімдерден (жергілікті бюджеттердің есебіне жатқызылатын түсімдерді қоспағанда);

2) поступлений от приватизации государственного имущества, находящегося в республиканской собственности и относящегося к горнодобывающей и обрабатывающей отраслям;
3) поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения.
Сноска. Глава дополнена статьей 49-1 - Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ); в статью 49-1 внесены изменения Законом РК от 29 июня 2007 года N 269 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Глава 8. РАСПРЕДЕЛЕНИЕ РАСХОДОВ МЕЖДУ
УРОВНЯМИ БЮДЖЕТОВ
Статья 50. Расходы республиканского бюджета
1. Расходы республиканского бюджета осуществляются по следующим направлениям:
1) государственные услуги общего характера:
обеспечение, обслуживание и охрана Президента Республики Казахстан и его семьи;
функционирование Парламента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан и Конституционного Совета Республики Казахстан;
проведение выборов и референдумов; P070225
стратегическое и среднесрочное планирование социально-экономического развития Республики Казахстан;
прогнозирование государственного бюджета и планирование республиканского бюджета;
деятельность органов налоговой службы;
организация исполнения республиканского бюджета и расчетно-кассового обслуживания местных бюджетов;
управление республиканской собственностью;
организация проведения процедуры внешнего наблюдения, реабилитационной процедуры, конкурсного производства и процедуры ликвидации должника без возбуждения конкурсного производства;
организация единой системы государственных закупок;
государственный финансовый контроль;
таможенная деятельность;
внешнеполитическая деятельность государства;
проведение фундаментальных научных исследований;
государственный статистический учет;
организация единой системы государственной службы;
государственная аттестация научных кадров;
присуждение государственных премий и награждение государственными наградами в различных отраслях и сферах деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан; Z952676
регулирование деятельности регионального финансового центра города Алматы ;
2) оборона, общественный порядок, безопасность:
организация и обеспечение обороны государства;
мобилизационная подготовка и мобилизация, проводимые центральными исполнительными органами;
формирование и хранение государственных материальных резервов;
обеспечение национальной безопасности;
борьба с терроризмом и проявлениями экстремизма и сепаратизма;
обеспечение защиты государственных секретов;
организация мероприятий, связанных с выполнением всеобщей воинской обязанности, за исключением мероприятий, финансируемых из областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы и района (города областного значения);
охрана общественного порядка и обеспечение общественной безопасности на территории Республики Казахстан, за исключением направлений, финансируемых из областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы;
организация деятельности в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций глобального или межрегионального масштаба;
организация и обеспечение деятельности профессиональных аварийно-спасательных служб;
обеспечение деятельности органов государственной противопожарной службы;
организация системы гражданской обороны;
ведение государственного кадастра гражданского и служебного оружия и патронов к нему;
правоохранительная деятельность в экономической и финансовой сферах;

2) республикалық меншiктегi және тау-кен өндiру мен өңдеу салаларына жататын мемлекеттiк мүлiктi жекешелендiруден түсетiн түсiмдерден;
3) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерiн сатудан түсетiн түсiмдерден тұрады.
Ескерту. 49-1-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), өзгерту енгізілді - 2007.06.29. N 269 Заңдарымен.
8-тарау. Шығыстарды бюджеттер деңгейлері арасында бөлу
50-бап. Республикалық бюджеттiң шығыстары
1. Республикалық бюджеттiң шығыстары мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырылады:
1) жалпы сипаттағы мемлекеттiк қызмет көрсетулер:
Қазақстан Республикасының Президентiн және оның отбасын қамтамасыз ету, оларға қызмет көрсету және күзету;
Қазақстан Республикасы Парламентiнiң, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесiнiң жұмыс iстеуi;
сайлаулар мен референдумдар өткiзу; P070225
Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуын стратегиялық және орта мерзiмдi жоспарлау;
мемлекеттiк бюджеттi болжау және республикалық бюджеттi жоспарлау;
салық қызметi органдарының қызметi;
республикалық бюджеттiң атқарылуын және жергiлiктi бюджеттердiң есеп-кассалық қызмет көрсетуiн ұйымдастыру;
республикалық меншiктi басқару;
сырттай байқау рәсімін, оңалту рәсімін, конкурстық іс жүргізуді және борышкерді конкурстық іс қозғамай тарату рәсімін өткізуді ұйымдастыру;
мемлекеттiк сатып алудың бiрыңғай жүйесiн ұйымдастыру;
мемлекеттiк қаржы бақылауы;
кеден қызметi;
мемлекеттiң сыртқы саяси қызметi;
iргелi ғылыми зерттеулер жүргiзу;
мемлекеттiк статистикалық есеп;
мемлекеттiк қызметтiң бiрыңғай жүйесiн ұйымдастыру;
ғылыми кадрларды мемлекеттiк аттестаттау;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қызметтiң әртүрлi салалары мен аяларында мемлекеттiк сыйлықтар беру және мемлекеттiк наградалармен марапаттау; U952676 Z010222 U010691
Алматы қаласының өңiрлiк қаржы орталығының қызметiн реттеу;
2) қорғаныс, қоғамдық тәртiп, қауiпсiздiк:
мемлекеттiң қорғанысын ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
орталық атқарушы органдар өткiзетiн жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру;
мемлекеттiк материалдық резервтердi қалыптастыру және сақтау;
ұлттық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету;
терроризмге және экстремизм мен сепаратизм көрiнiстерiне қарсы күрес;
мемлекеттiк құпиялардың қорғалуын қамтамасыз ету;
облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қала, астана және аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнен қаржыландырылатын iс-шараларды қоспағанда, жалпыға бiрдей әскери мiндеттi орындауға байланысты iс-шараларды ұйымдастыру;
облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетiнен қаржыландырылатын бағыттарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағында қоғамдық тәртiптi қорғау және қоғамдық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету;
табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы қызметтi ұйымдастыру;
жаhандық немесе аймақаралық ауқымдағы төтенше жағдайлардың алдын-алу және оларды жою;
кәсiби авариялық-құтқару қызметтерiнiң iс-әрекетiн ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдарының жұмысын қамтамасыз ету;
азаматтық қорғаныс жүйесiн ұйымдастыру;
азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарына мемлекеттiк кадастр жүргiзу;
экономикалық және қаржы салаларындағы құқық қорғау қызметi;

7) культура, спорт, туризм и информационное пространство:
возрождение, сохранение, развитие и распространение казахской национальной культуры и других национальных культур;
поддержка театрального и музыкального искусства республиканского значения;
проведение социально значимых мероприятий в сфере культуры и государственной молодежной политики;
обеспечение сохранности историко-культурного наследия республиканского значения;
поддержка развития национальных и массовых видов спорта на республиканском уровне;
развитие спорта высших достижений;
подготовка и участие членов национальных сборных команд Республики Казахстан в международных спортивных соревнованиях;
подготовка и распространение информации о Казахстане и его туристских возможностях на международном туристском рынке и внутри государства;
обеспечение сохранности архивного фонда республиканского значения;
функционирование республиканских библиотек;
проведение государственной информационной политики на республиканском уровне через средства массовой информации;
развитие государственного языка и других языков народов Казахстана;
8) агропромышленный комплекс, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории и охрана окружающей среды, земельные отношения:
обеспечение охраны и рационального использования водных ресурсов, разработка водохозяйственных балансов, схем комплексного использования и охраны водных ресурсов, прогноз использования и охраны водных ресурсов, обеспечение информационно-аналитической системы использования водных ресурсов;
ведение государственного учета вод, государственного водного кадастра;
эксплуатация трансграничных водохозяйственных сооружений и водохозяйственных сооружений республиканского значения, не связанных с подачей воды;
восстановление особо аварийных водохозяйственных сооружений и гидромелиоративных систем республиканского значения;
мониторинг и оценка мелиоративного состояния орошаемых земель;
ведение государственных учетов лесного фонда, животного мира, особоохраняемых природных территорий республиканского значения, государственных кадастров природных ресурсов, государственный мониторинг лесов и животного мира;
лесоустройство;
лесное семеноводство и селекция;
ведение государственного лесного кадастра, государственных кадастров животного мира, особоохраняемых природных территорий;
авиационные работы по охране лесов от пожара, защите от вредителей и болезней леса;
охрана и воспроизводство рыбных ресурсов и других водных животных;
государственное регулирование рыболовства и охрана рыбных запасов;
содержание особоохраняемых природных территорий республиканского значения, восстановление государственного природно-заповедного фонда;
возмещение убытков, причиненных собственникам земельных участков или землепользователям в случаях изъятия (выкупа) земель на государственные нужды, влекущего прекращение прав собственности или землепользования, ограничение прав собственности или землепользования в связи с установлением особого режима землепользования, нарушения прав собственников земельных участков или землепользователей;
возмещение убытков при изъятии, в том числе путем выкупа, земельных участков из земель всех категорий в случаях, связанных с созданием и расширением особо охраняемых природных территорий республиканского значения, выполнением международных обязательств и использованием земель для нужд обороны и безопасности;
государственный мониторинг окружающей среды;
проведение государственной экологической экспертизы в соответствии с экологическим законодательством Республики Казахстан;
гидрометеорологический мониторинг;
проведение государственной экологической экспертизы стратегических, трансграничных и экологически опасных объектов;
регулирование земельных отношений на республиканском уровне;
ведение государственного земельного кадастра, мониторинга земель;
топографо-геодезические и картографические работы;
диагностика заболеваний животных, противоэпизоотия, в том числе закуп, доставка, хранение, применение ветеринарных препаратов, включая запас, а также ликвидация очагов острых инфекционных заболеваний животных и птиц и дезинфекция;
регистрационные испытания, апробация ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, а также контроль серий (партий) ветеринарных препаратов при их рекламации;
фитосанитарный мониторинг;
лабораторная экспертиза подкарантинной продукции и выявление скрытой зараженности в посевном и посадочном материалах;
выявление, локализация, ликвидация очагов распространения карантинных объектов;
закуп пестицидов (ядохимикатов), включая запас, услуг, связанных с их доставкой, хранением и применением;
закуп зерна в государственные ресурсы зерна, хранение и перемещение государственного резерва продовольственного зерна;
проведение закупочных операций и ценовых интервенций на агропродовольственном рынке;
сортоиспытание, определение сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала;
агрохимическое и агроклиматическое обеспечение сельскохозяйственного производства;
государственное регулирование технического обеспечения агропромышленного комплекса;
обеспечение устойчивого развития агропромышленного комплекса, предоставление его субъектам отдельных видов услуг, отсутствующих или слабо представленных на конкурентном рынке;
организация информационно-маркетинговой системы агропромышленного комплекса;
субсидирование ставки вознаграждения (интереса) по кредитам, выдаваемым банками второго уровня предприятиям по переработке сельскохозяйственной продукции;
развитие систем управления производства и рынка сельскохозяйственной продукции;
поддержка обязательного страхования в растениеводстве;
сохранение и развитие генофонда высокоценных сортов растений, пород и видов сельскохозяйственных животных, птиц и рыб;

7) мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiк:
қазақтың ұлттық мәдениетi мен басқа да ұлттық мәдениеттердi қайта өркендету, сақтау, дамыту және тарату;
республикалық маңызы бар театр және музыка өнерiн қолдау;
мәдениет және мемлекеттiк жастар саясаты саласында әлеуметтiк маңызы бар iс-шаралар өткiзу;
республикалық маңызы бар тарихи-мәдени мұраның сақталуын қамтамасыз ету;
республикалық деңгейде спорттың ұлттық және бұқаралық түрлерiнiң дамуын қолдау;
жоғары жетiстiктер спортын дамыту;
Қазақстан Республикасының ұлттық құрама командалары мүшелерiнiң халықаралық спорттық жарыстарға дайындалуы және қатысуы;
Қазақстан және оның туристiк мүмкiндiктерi туралы ақпарат әзiрлеп, халықаралық туристiк рынокта және мемлекеттiң iшiнде тарату;
республикалық маңызы бар мұрағат қорының сақталуын қамтамасыз ету;
республикалық кiтапханалардың жұмыс iстеуi;
бұқаралық ақпарат құралдары арқылы республикалық деңгейде мемлекеттiк ақпарат саясатын жүргiзу;
мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халықтарының басқа да тiлдерiн дамыту;
8) агроөнеркәсіптік кешен, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар және қоршаған ортаны қорғау, жер қатынастары:
су ресурстарын қорғауды және ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету, су шаруашылығы баланстарын, су ресурстарын кешендi пайдалану және қорғау схемаларын әзiрлеу, су ресурстарын пайдалану мен қорғауды болжау, су ресурстарын пайдаланудың ақпараттық-талдау жүйесiн қамтамасыз ету;
судың мемлекеттiк есебiн, мемлекеттiк су кадастрын жүргiзу;
су беруге байланысты емес трансшекаралық су шаруашылығы құрылыстарын және республикалық маңызы бар су шаруашылығы құрылыстарын пайдалану;
авариялық қаупi ерекше республикалық маңызы бар су шаруашылығы құрылыстары мен гидромелиорациялық жүйелердi қалпына келтiру;
суармалы жерлердiң мелиорациялық жай-күйiнiң мониторингi және оны бағалау;
республикалық маңызы бар орман қорының, жануарлар дүниесiнiң, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың мемлекеттiк есебiн, табиғи ресурстардың мемлекеттiк кадастрларын жүргiзу, ормандар мен жануарлар дүниесiнiң мемлекеттiк мониторингі;
орман орналастыру;
орман тұқым шаруашылығы және селекция;
мемлекеттік орман кадастрын, жануарлар дүниесiнiң, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың мемлекеттiк кадастрларын жүргізу;
ормандарды өрттен қорғау, зиянкестерден және орман ауруларынан қорғау жөнiндегi авиациялық жұмыстар;
балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау және молайту;
балық аулауды мемлекеттiк реттеу және балық қорларын қорғау;
республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды ұстау, мемлекеттiк табиғат-қорық қорын қалпына келтiру;
жер пайдаланудың ерекше режимiнiң белгiленуiне байланысты меншiк құқықтарын немесе жер пайдалану құқықтарын тоқтатуға, меншiк құқықтарын және жер пайдалану құқықтарын шектеуге, жер учаскелерi иелерiнiң немесе жер пайдаланушылардың құқықтарының бұзылуына әкеп соқтыратын жердi мемлекет қажеттiктерi үшiн алып қойған (сатып алған) жағдайларда жер учаскелерiнiң меншiк иелерiне немесе жер пайдаланушыларға келтiрiлген залалдарды өтеу;
республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құруға және кеңейтуге, халықаралық мiндеттемелердi орындауға және жердi қорғаныс пен қауiпсiздiк қажеттiктерi үшiн пайдалануға байланысты жағдайларда жер учаскелерiн барлық санаттағы жерлерден алып қойған, соның iшiнде сатып алу арқылы алып қойған кезде залалдарды өтеу;
қоршаған ортаның мемлекеттiк мониторингi;
Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес мемлекеттiк экологиялық сараптаманы жүргізу;
гидрометеорологиялық мониторинг;
стратегиялық, трансшекаралық және экологиялық қауiптi объектiлердiң мемлекеттiк экологиялық сараптамасын жүргiзу;
республикалық деңгейде жер қатынастарын реттеу;
мемлекеттiк жер кадастрын, жер мониторингiн жүргізу;
топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстар;
жануарлар ауруларының диагностикасы, эпизоотияға қарсы жұмыс, соның ішінде ветеринариялық дәрі-дәрмектерді, олардың қорын қоса алғанда, сатып алу, жеткізу, сақтау, қолдану, сондай-ақ жануарлар мен құстардың қатты жұқпалы ауруларының ошақтарын жою және дезинфекциялау;
ветеринариялық дәрі-дәрмектерді, жем-шөпті және жем-шөп қоспаларын тіркеу сынақтары, байқау, сондай-ақ ветеринариялық дәрі-дәрмектердің сапасына шағым жасау кезінде олардың серияларын (топтарын) бақылау;
фитосанитариялық мониторинг;
карантиндегі өнімнің лабораториялық сараптамасы мен егіс және екпе материалдарындағы жасырын түрдегі ауру жұқтыруды анықтау;
карантиндік объектілердің таралу ошақтарын анықтау, оқшаулау, жою;
пестицидтерді (улы химикаттарды) олардың қорымен қоса, оларды жеткізуге, сақтауға және қолдануға байланысты көрсетілетін қызметтерді сатып алу;
мемлекеттік астық ресурстарына астық сатып алу, мемлекеттік азық-түлік астығы резервін сақтау және ауыстыру;
аграрлық азық-түлік нарығында сатып алу операцияларын және баға интервенциясын жүргізу;
сорт сынақтары, тұқымдық және екпе материалдың сорттық және егістік сапаларын айқындау;
ауыл шаруашылығы өндірісін агрохимиялық және агроклиматтық қамтамасыз ету;
агроөнеркәсіптік кешенді техникалық қамтамасыз етуді мемлекеттік реттеу;
агроөнеркәсіптік кешеннің тұрақты дамуын қамтамасыз ету, оның субъектілеріне бәсекелес нарықта жоқ немесе жете ұсынылмаған қызмет түрлерін ұсыну;
агроөнеркәсіптік кешеннің ақпараттық-маркетингтік жүйесін ұйымдастыру;
екінші деңгейдегі банктердің ауыл шаруашылығы өнімін өңдеу жөніндегі кәсіпорындарға беретін кредиттер бойынша сыйақы (мүдде) ставкаларын субсидиялау;
ауыл шаруашылығы өнімі өндірісін басқару мен нарығы жүйелерін дамыту;
өсімдік шаруашылығында міндетті сақтандыруды қолдау;
өсімдіктердің жоғары бағалы сорттарының, ауыл шаруашылығы жануарларының, құстар мен балықтардың тұқымдары мен түрлерінің тектік қорын сақтау және дамыту;

9) промышленность, недропользование, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность:
реализация государственной промышленной политики;
развитие топливно-энергетического комплекса;
реализация государственной политики в области энергосбережений;
мониторинг недр и недропользования, сейсмологической информации;
государственное геологическое изучение;
формирование геологической информации;
закрытие и ликвидация рудников и шахт, захоронение техногенных отходов;
ведение государственного градостроительного кадастра республиканского значения;
приобретение и разработка строительных норм и стандартов;
10) транспорт и коммуникации:
строительство, реконструкция, ремонт и содержание автомобильных дорог международного и республиканского значения, а также технических средств регулирования дорожного движения на них;
организация и регулирование деятельности водного транспорта;
содержание судоходных путей, шлюзов и обеспечение безопасности судоходства;
навигационно-гидрографическое обеспечение морских путей;
государственное регулирование воздушного и водного транспорта;
организация пассажирских перевозок по социально значимым межобластным сообщениям;
развитие магистральных железнодорожных путей;
аэрокосмическая деятельность;
мониторинг радиочастотного спектра и радиоэлектронных средств;
11) регулирование экономической деятельности:
стандартизация, метрология и сертификация;
регистрация и защита патентов, товарных знаков;
государственная инновационная политика;
государственный экспортный и импортный контроль;
торговое и антидемпинговое регулирование;
защита конкуренции и регулирование естественных монополий;
поддержка субъектов малого предпринимательства.
12) прочие направления:
трансферты областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения, столицы;
компенсация непокрытых убытков Национального Банка Республики Казахстан;
обслуживание и погашение правительственного долга;
выполнение обязательств по государственным гарантиям;
выполнение обязательств по поручительствам государства;
выполнение концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан.
2. Из республиканского бюджета также финансируются расходы на:
1) обеспечение деятельности центральных государственных органов и других государственных учреждений, выполняющих указанные в пункте 1 настоящей статьи виды деятельности, включая переподготовку кадров и повышение квалификации работников указанных государственных учреждений;
2) бюджетные инвестиционные проекты и программы, международное сотрудничество, прикладные научные исследования и нормативно-методическое обеспечение по направлениям, указанным в пункте 1 настоящей статьи;

9) өнеркәсiп, жер қойнауын пайдалану, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi:
мемлекеттiк өнеркәсiп саясатын iске асыру;
отын-энергетика кешенiн дамыту;
энергияны сақтау саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыру;
жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану, сейсмологиялық ақпарат мониторингi;
мемлекеттiк геологиялық зерттеу;
геологиялық ақпаратты қалыптастыру;
кенiштер мен шахталарды жабу және жою, техногендiк қалдықтарды көму;
республикалық маңызы бар мемлекеттiк қала құрылысы кадастрын жүргiзу;
құрылыс нормалары мен стандарттарын иелену және әзiрлеу;
10) көлiк және коммуникациялар:
халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын, сондай-ақ оларда жол жүрісін реттеудің техникалық құралдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және ұстау;
су көлiгi қызметiн ұйымдастыру және реттеу;
кеме қатынасы жолдарын, шлюздердi ұстау және кеме қатынасы қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету;
теңiз жолдарын навигациялық-гидрографиялық қамтамасыз ету;
әуе және су көлiгiн мемлекеттiк реттеу;
әлеуметтiк маңызы бар облысаралық қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын ұйымдастыру;
магистралды темiр жолдарды дамыту;
аэроғарыш қызметi;
радиожиiлiк спектрi мен радиоэлектрондық құралдар мониторингi;
11) экономикалық қызметтi реттеу:
стандарттау, метрология және сертификаттау;
патенттердi, тауар белгiлерiн тiркеу және қорғау;
мемлекеттiк инновациялық саясат;
мемлекеттiк экспорттық және импорттық бақылау;
саудалық және демпингке қарсы реттеу;
бәсекелестiктi қорғау және табиғи монополияларды реттеу;
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiн қолдау;
12) басқа да бағыттар:
облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерiне берiлетiн трансферттер;
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнің орны толтырылмаған залалдарын өтеу;
үкiметтiк борышқа қызмет көрсету және оны өтеу;
мемлекеттiк кепiлдiктер бойынша мiндеттемелердi орындау;
мемлекеттiң кепiлгерлiгi бойынша мiндеттемелердi орындау;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің концессиялық міндеттемелерін орындау.
2. Республикалық бюджеттен, сонымен қатар:
1) кадрларды қайта даярлауды және аталған мемлекеттiк мекемелер қызметкерлерiнiң бiлiктiлiгiн арттыруды қоса алғанда, осы баптың 1-тармағында көрсетiлген қызмет түрлерiн орындайтын орталық мемлекеттiк органдар мен басқа да мемлекеттiк мекемелердiң қызметiн қамтамасыз етуге;
2) осы баптың 1-тармағында аталған бағыттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобалар мен бағдарламаларға, халықаралық ынтымақтастыққа, қолданбалы ғылыми зерттеулерге және нормативтік-әдістемелік қамтамасыз етуге;

3) иные функции центральных органов государственного управления, предусмотренные законами Республики Казахстан.
3. Затраты на содержание центральных государственных органов и их территориальных подразделений планируются на основе лимита штатной численности, утверждаемого актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, и натуральных норм , утверждаемых Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Cтатья 50 c изменениями, внесенными Законами РК от 20.12.2004 N 13 ; от 08.07.2005 N 69 ; от 10.01.2006 N 116 (порядок введения в действие см. ст.2 Закона N 116 ); Законом Республики Казахстан от 31 января 2006 года N 125; от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ); от 7 июля 2006 года N 176 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 9 января 2007 г. N 213 (порядок введения в действие смотрите в ст. 2 ); от 27 июля 2007 года N 320 (вводится в действие 1 января 2008 г.); от 26.05.2008 N 34-IV (порядок введения в действие см. ст.2 ); от 05.07.2008 N 60-IV (порядок введения в действие см. ст.2 ); от 05.07.2008 N 66-IV (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 51. Расходы областного бюджета
1. Расходы областного бюджета осуществляются по следующим направлениям:
1) государственные услуги общего характера:
функционирование местных представительных и исполнительных органов областного уровня;
среднесрочное планирование социально-экономического развития области;
бюджетное планирование на уровне области;
организация исполнения областного бюджета;
управление областной коммунальной собственностью;
2) оборона, общественный порядок, безопасность:
мобилизационная подготовка и мобилизация, подготовка территориальной обороны и территориальная оборона областного масштаба;
предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций областного масштаба;
обеспечение деятельности водно-спасательной службы;
охрана общественного порядка и обеспечение общественной безопасности на территории области;
мероприятия гражданской обороны областного масштаба;
мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности по обеспечению областных органов военного управления оборудованными призывными (сборными) пунктами, медикаментами, инструментарием, медицинским и хозяйственным имуществом, автомобильным транспортом, средствами связи, медицинскими и техническими работниками, лицами обслуживающего персонала и создание медицинских комиссий;
конвоирование органами внутренних дел;
деятельность по вопросам гражданства, эмиграции и иммиграции, работы с иностранцами и борьбе с незаконной миграцией;
функционирование изоляторов временного содержания, медицинских вытрезвителей, центров временной изоляции, адаптации и реабилитации несовершеннолетних, лиц без определенного места жительства и документов, питомников, специальных приемников и содержание административно-арестованных лиц;
обеспечение деятельности дорожной полиции, за исключением финансирования оплаты за изготовление государственных номерных знаков, бланков водительских удостоверений и бланков свидетельств государственной регистрации транспортных средств;
содержание, обслуживание и ремонт служебных помещений и транспортных средств, включая приобретение горюче-смазочных материалов, а также затраты по оплате коммунальных услуг, электроэнергии, отопления и услуг связи территориальных органов внутренних дел, за исключением затрат на услуги электронной почты аппаратов территориальных органов;

3) орталық мемлекеттiк басқару органдарының Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де функцияларына жұмсалатын шығыстар қаржыландырылады.
3. Орталық мемлекеттiк органдар мен олардың аумақтық бөлiмшелерiн ұстауға арналған шығындар Қазақстан Республикасының Президентi мен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң актiлерiмен бекiтiлетiн штат санының лимитi және Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтетiн заттай нормалар негiзiнде жоспарланады.
Ескерту. 50-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20 N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2005.07.08 N 69 , 2006.01.10 N 116 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2006.01.31 N 125 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2006.07.05 N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2006.07.07 N 176 , 2007.01.09 N 213 , 2007.07.27 N 320 (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2008.05.26 N 34-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2008.07.05. N 60-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2008.07.05. N 66-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.
51-бап. Облыстық бюджеттiң шығыстары
1. Облыстық бюджеттiң шығыстары мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырылады:
1) жалпы сипаттағы мемлекеттiк қызмет көрсетулер:
облыстық деңгейдегi жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдардың жұмыс icтeуi;
облыстың әлеуметтiк-экономикалық дамуын орта мерзiмдi жоспарлау;
облыс деңгейiнде бюджеттiк жоспарлау;
облыстық бюджеттiң атқарылуын ұйымдастыру;
облыстық коммуналдық меншiктi басқару;
2) қорғаныс, қоғамдық тәртiп, қауiпсiздiк:
облыстық ауқымдағы жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру, аумақтық қорғанысты дайындау және аумақтық қорғаныс;
облыстық ауқымдағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою;
су-құтқару қызметiнiң жұмысын қамтамасыз ету;
облыс аумағында қоғамдық тәртiптi сақтау және қоғамдық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету;
облыстық ауқымдағы азаматтық қорғаныс iс-шаралары;
облыстық әскери басқару органдарын жабдықталған әскерге шақыру (жинау) пункттерiмен, дәрi-дәрмекпен, құрал-сайманмен, медициналық және шаруашылық мүлiкпен, автомобиль көлiгiмен, байланыс құралдарымен, медициналық және техникалық қызметкерлермен, қызмет көрсететiн адамдармен қамтамасыз ету бойынша әскери мiндеттi атқару шеңберiндегi iс-шаралар және медициналық комиссиялар құру;
iшкi iстер органдарының айдауылмен алып жүруi;
азаматтық, көшiп кету және көшiп келу, шетелдiктермен жұмыс мәселелерi және заңсыз көшi-қонға қарсы күрес жөнiндегi қызмет;
уақытша ұстау изоляторларының, медициналық айықтырғыштардың, кәмелеттiк жасқа толмағандарды, белгiлi тұрғылықты жерi және құжаттары жоқ адамдарды уақытша оқшаулау, бейiмдеу және оңалту орталықтарының, питомниктердiң, арнаулы панажайлардың жұмыс iстеуi және әкiмшiлiк жазамен қамалған адамдарды ұстау;
мемлекеттiк нөмiр белгiлерiн, жүргiзушi куәлiгiнiң бланкiлерi мен көлiк құралдарын мемлекеттiк тiркеу куәлiгiнiң бланкiлерiн даярлау ақысын қаржыландыруды қоспағанда, жол полициясы қызметiн қамтамасыз ету;
жанар-жағар май материалдарын сатып алуды қоса алғанда, қызметтiк үй-жайлар мен көлiк құралдарын ұстау, оларға қызмет көрсету және оларды жөндеу, сондай-ақ аумақтық органдар аппараттарының электрондық почта қызметiн көрсетуге арналған шығындарын қоспағанда, аумақтық iшкi iстер органдарының коммуналдық қызметтерге, электр энергиясына, жылу беруге және байланыс қызметiне ақы төлеу бойынша шығындар;

3) образование:
приобретение и доставка учебников для государственных областных организаций образования;
дополнительное образование для детей и юношества по спорту;
техническое и профессиональное образование;
общеобразовательное обучение по специальным образовательным программам;
общеобразовательное обучение одаренных детей в специализированных организациях образования;
проведение школьных олимпиад областного масштаба;
послесреднее образование;
повышение квалификации и переподготовка кадров на местном уровне;
обследование психического здоровья детей и подростков и оказание психолого-медико-педагогической консультативной помощи населению;
реабилитация и социальная адаптация детей и подростков с проблемами в развитии;
4) здравоохранение:
обеспечение гарантированного объема медицинской помощи, за исключением направлений, финансируемых из республиканского бюджета;
обеспечение санитарно-эпидемиологического благополучия населения, за исключением направлений, финансируемых из республиканского бюджета;
приобретение вакцин, иммунобиологических и других медицинских препаратов в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
производство крови, ее компонентов и препаратов для местных организаций здравоохранения;
другие мероприятия в области здравоохранения, за исключением направлений, финансируемых из республиканского бюджета;
5) социальная помощь и социальное обеспечение:
социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей;
социальное обеспечение престарелых и инвалидов, включая детей-инвалидов, за исключением видов социальной помощи, финансируемых из бюджета района (города областного значения);
6) жилищно-коммунальное хозяйство:
газификация населенных пунктов;
7) культура, спорт, туризм и информационное пространство:
поддержка театрального и музыкального искусства местного значения;
поддержка культурно-досуговой работы;
обеспечение сохранности историко-культурного наследия местного значения и доступа к ним;
подготовка и участие членов областных сборных команд по различным видам спорта на республиканских и международных спортивных соревнованиях;
проведение спортивных соревнований на областном уровне;
регулирование туристской деятельности на местном уровне;
обеспечение сохранности архивного фонда местного значения;
обеспечение функционирования областных библиотек;
проведение государственной информационной политики на местном уровне через средства массовой информации;
развитие государственного языка и других языков народов Казахстана на местном уровне;
реализация региональных программ в сфере молодежной политики;

3) бiлiм беру:
мемлекеттiк облыстық бiлiм беру ұйымдары үшiн оқулықтар сатып алу және оларды жеткiзу;
балалар мен жеткiншектерге спорт бойынша қосымша бiлiм беру;
техникалық және кәсіптік білім беру;
арнаулы бiлiм беру бағдарламалары бойынша жалпы бiлiм беру;
мамандандырылған бiлiм беру ұйымдарында дарынды балаларға жалпы бiлiм беру;
облыстық ауқымдағы мектеп олимпиадаларын өткiзу;
орта білімнен кейінгі білім беру;
жергiлiктi деңгейде кадрлардың бiлiктiлiгiн арттыру және оларды қайта даярлау;
балалар мен жасөспiрiмдердiң психикалық денсаулығын зерттеу және халыққа психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялық көмек көрсету;
өсiп-жетiлуiнде қиындықтарға душар болған балалар мен жасөспiрiмдердi оңалту және әлеуметтiк бейiмдеу;
4) денсаулық сақтау:
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын бағыттарды қоспағанда, медициналық көмектiң кепiлдiк берiлген көлемiн қамтамасыз ету;
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын бағыттарды қоспағанда, халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету;
вакциналарды, иммунобиологиялық және басқа да медициналық препараттарды Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес сатып алу;
жергiлiктi денсаулық сақтау ұйымдары үшiн қан, оның компоненттерi мен препараттарын өндiру;
республикалық - бюджеттен қаржыландырылатын бағыттарды қоспағанда, денсаулық сақтау саласындағы басқа да iс-шаралар;
5) әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру:
жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтiк қамсыздандыру;
ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетінен қаржыландырылатын әлеуметтік көмек түрлерін қоспағанда, мүгедек балаларды қоса алғанда, қарттар мен мүгедектердi әлеуметтiк қамсыздандыру;
6) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық:
елдi мекендердi газдандыру;
7) мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiк:
жергiлiктi маңызы бар театр және музыка өнерiн қолдау;
мәдени-демалыс жұмысын қолдау;
жергiлiктi маңызы бар тарихи-мәдени мұраның сақталуын және оған қолжетiмдi болуын қамтамасыз ету;
республикалық және халықаралық спорт жарыстарына спорттың әр түрi бойынша облыстық құрама командалардың мүшелерiн дайындау және олардың қатысуы;
облыстық деңгейде спорт жарыстарын өткiзу;
жергiлiктi деңгейде туристiк қызметтi реттеу;
жергілiктi маңызы бар мұрағат қорының сақталуын қамтамасыз ету;
облыстық кiтапханалардың жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету;
бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жергiлiктi деңгейде мемлекеттiк ақпарат саясатын жүргізу;
мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халықтарының басқа да тiлдерiн жергiлiктi деңгейде дамыту;
жастар саясаты саласындағы аймақтық бағдарламаларды iске асыру;

8) агропромышленный комплекс, водное, лесное хозяйство, особоохраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения:
регулирование отношений в области сельского хозяйства на областном уровне в соответствии с законами Республики Казахстан;
регулирование развития растениеводства, семеноводства, животноводства, ветеринарии, переработки и реализации сельскохозяйственной продукции на областном уровне в соответствии с законами Республики Казахстан;
содержание, строительство и ремонт специальных хранилищ (могильников);
обезвреживание пестицидов (ядохимикатов), приобретенных за счет бюджетных средств;
субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям и подаче питьевой воды из особо важных групповых систем водоснабжения, являющихся безальтернативными источниками питьевого водоснабжения;
обеспечение функционирования водохозяйственных сооружений, находящихся в коммунальной собственности;
установление водоохранных зон, полос водных объектов;
восстановление особо аварийных водохозяйственных сооружений и гидромелиоративных систем областного значения;
строительство и реконструкция водопроводов областного значения;
охрана, защита, воспроизводство лесов и лесоразведение;
содержание и защита особоохраняемых природных территорий местного значения;
проведение мероприятий по охране окружающей среды;
обеспечение государственной экологической экспертизы, за исключением экспертиз, финансирование которых осуществляется за счет республиканского бюджета;
охрана животного мира;
регулирование земельных отношений на областном уровне;
возмещение убытков, причиненных собственникам земельных участков или землепользователям в случаях изъятия (выкупа) земель на государственные нужды, влекущего прекращение прав собственности или землепользования, ограничение прав собственности или землепользования в связи с установлением особого режима землепользования, нарушения прав собственников земельных участков или землепользователей;
возмещение убытков при изъятии, в том числе путем выкупа, земельных участков из земель всех категорий в случаях, связанных с созданием и расширением особо охраняемых природных территорий местного значения;
9) архитектурная, градостроительная и строительная деятельность:
организация и контроль архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, за исключением расходов, финансируемых из республиканского бюджета;
10) транспорт и коммуникации:
организация пассажирских перевозок по социально значимым межрайонным (междугородным) сообщениям;
строительство, реконструкция, ремонт и содержание автомобильных дорог областного значения, а также технических средств регулирования дорожного движения на них;

8) агроөнеркәсіптік кешен, су, орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесiн қорғау, жер қатынастары:
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес облыстық деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы қатынастарды реттеу;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес облыстық деңгейде өсімдік шаруашылығының, тұқым шаруашылығының, мал шаруашылығының, ветеринарияның дамуын, ауыл шаруашылығы өнімін өңдеуді және өткізуді реттеу;
арнаулы қоймаларды (көмінділерді) күтіп-ұстау, салу және жөндеу;
бюджет қаражаты есебінен алынған пестицидтерді (улы химикаттарды) залалсыздандыру;
ауыл шаруашылығы тауар өндірушілеріне су жеткізу және ауыз сумен жабдықтаудың баламасыз көздері болып табылатын сумен жабдықтаудың айрықша маңызды топтық жүйесінен ауыз су беру жөнінде көрсетілетін қызметтер құнын субсидиялау;
коммуналдық меншiктегі су шаруашылығы құрылыстарының жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету;
су қорғау аймақтарын, су объектiлерi белдеулерiн белгiлеу;
авариялық қаупi ерекше облыстық маңызы бар су шаруашылығы құрылыстары мен гидромелиорациялық жүйелердi қалпына келтiру;
облыстық маңызы бар су құбырларының құрылысын салу және реконструкциялау;
ормандарды сақтау, қорғау, молайту және орман өсiру;
жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды күтiп-ұстау және қорғау;
қоршаған ортаны қорғау жөнiнде iс-шаралар өткiзу;
республикалық бюджет есебiнен қаржыландыру жүзеге асырылатын сараптамаларды қоспағанда, мемлекеттiк экологиялық сараптаманы қамтамасыз ету;
жануарлар дүниесiн қорғау;
облыстық деңгейде жер қатынастарын реттеу;
жер пайдаланудың ерекше режимiнiң белгiленуiне байланысты меншiк құқықтарын немесе жер пайдалану құқықтарын тоқтатуға, меншiк құқықтарын және жер пайдалану құқықтарын шектеуге, жер учаскелерi иелерiнiң немесе жер пайдаланушылардың құқықтарының бұзылуына әкеп соқтыратын жердi мемлекет қажеттiктерi үшiн алып қойған (сатып алған) жағдайларда жер учаскелерiнiң меншiк иелерiне немесе жер пайдаланушыларға келтiрiлген залалдарды өтеу;
жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құруға және кеңейтуге байланысты жағдайларда жер учаскелерiн барлық санаттағы жерлерден алып қойған, соның iшiнде сатып алу арқылы алып қойған кезде залалдарды өтеу;
9) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi:
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын шығыстарды қоспағанда, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметiн ұйымдастыру және бақылау;
10) көлiк және коммуникациялар:
әлеуметтiк маңызы бар ауданаралық (қалааралық) қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын ұйымдастыру;
облыстық маңызы бар автомобиль жолдарын, сондай-ақ оларда жол жүрісін реттеудің техникалық құралдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтiп-ұстау;

11) регулирование экономической деятельности:
поддержка предпринимательской деятельности;
12) прочие направления:
трансферты бюджетам районов (городов областного значения);
трансферты в республиканский бюджет;
обслуживание долга местных исполнительных органов;
выполнение концессионных обязательств местных исполнительных органов.
2. Из областных бюджетов также финансируются затраты на:
1) обеспечение деятельности государственных учреждений, выполняющих указанные в пункте 1 настоящей статьи виды деятельности, включая переподготовку кадров и повышение квалификации работников указанных государственных учреждений;
2) бюджетные инвестиционные проекты (программы) по направлениям, указанным в пункте 1 настоящей статьи;
3) иные функции местных органов государственного управления области, предусмотренные законами Республики Казахстан.
3. Затраты на содержание местных исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета, планируются на основе общего лимита штатной численности и натуральных норм , утверждаемых Правительством Республики Казахстан.
Сноска. В статью 51 внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г. N 13 ; от 10 января 2006 года N 116 (порядок введения в действие см. ст.2 Закона N 116 ); от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ); от 7 июля 2006 года N 176 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 27 июля 2007 года N 320 (вводится в действие 1 января 2008 г.); от 05.07.2008 N 66-IV (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 52. Расходы бюджета города республиканского значения, столицы
1. Расходы бюджета города республиканского значения, столицы осуществляются по следующим направлениям:
1) государственные услуги общего характера:
функционирование местных представительных и исполнительных органов города республиканского значения, столицы;
среднесрочное планирование социально-экономического развития города республиканского значения, столицы;
бюджетное планирование на уровне города республиканского значения, столицы;
организация исполнения бюджета города республиканского значения, столицы;
управление коммунальной собственностью города республиканского значения, столицы;
проведение оценки имущества в целях налогообложения;
2) оборона, общественный порядок, безопасность:
мобилизационная подготовка и мобилизация, подготовка территориальной обороны и территориальная оборона города республиканского значения, столицы;
мероприятия в рамках исполнения воинской обязанности по обеспечению органов военного управления города республиканского значения, столицы оборудованными призывными (сборными) пунктами, медикаментами, инструментарием, медицинским и хозяйственным имуществом, автомобильным транспортом, средствами связи, медицинскими и техническими работниками, лицами обслуживающего персонала и создание медицинских комиссий; предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба города республиканского значения, столицы;
обеспечение деятельности водно-спасательной службы;
охрана общественного порядка и обеспечение общественной безопасности на территории города республиканского значения, столицы;
мероприятия гражданской обороны города республиканского значения, столицы;
функционирование изоляторов временного содержания, медицинских вытрезвителей, центров временной изоляции, адаптации и реабилитации несовершеннолетних, лиц без определенного места жительства и документов, питомников, специальных приемников и содержание административно-арестованных лиц;
обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах;
конвоирование органами внутренних дел;
деятельность по вопросам гражданства, эмиграции и иммиграции, работе с иностранцами и борьбе с незаконной миграцией;
обеспечение деятельности дорожной полиции, за исключением финансирования изготовления государственных номерных знаков, бланков водительских удостоверений и бланков свидетельств государственной регистрации транспортных средств;
содержание, обслуживание и ремонт служебных помещений и транспортных средств, включая приобретение горюче-смазочных материалов, а также затраты по оплате коммунальных услуг, электроэнергии, отопления и услуг связи территориальных органов внутренних дел, за исключением затрат на услуги электронной почты;

11) экономикалық қызметтi реттеу:
кәсiпкерлiк қызметтi қолдау;
12) басқа да бағыттар:
аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерiне берiлетiн трансферттер;
республикалық бюджетке берiлетiн трансферттер;
жергiлiктi атқарушы органдардың борышына қызмет көрсету;
жергілікті атқарушы органдардың концессиялық міндеттемелерін орындау.
2. Облыстық бюджеттерден:
1) кадрларды қайта даярлауды және көрсетiлген мемлекеттiк мекемелер қызметкерлерiнiң бiлiктiлiгiн арттыруды қоса алғанда, осы баптың 1-тармағында көрсетiлген қызмет түрлерiн орындайтын мемлекеттiк мекемелердiң қызметiн қамтамасыз етуге;
2) осы баптың 1-тармағында көрсетiлген бағыттар бойынша бюджеттiк инвестициялық жобаларға (бағдарламаларға);
3) облыстың жергіліктi мемлекеттiк басқару органдарының Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де функцияларына жұмсалатын шығындар да қаржыландырылады.
3. Облыстық бюджеттен қаржыландырылатын жергiлiктi атқарушы органдарды ұстауға арналған шығындар Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтетiн штат санының жалпы лимитi және заттай нормалар негiзiнде жоспарланады.
Ескерту. 51-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2006.01.10. N 116 (2006 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2006.07.07. N 176 , 2007.07.27. N 320 (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2008.07.05. N 66-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-баптан қараңыз) Заңдарымен.
52-бап. Республикалық маңызы бар қала, астана
бюджетiнiң шығыстары
1. Республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiнiң шығыстары мына бағыттар бойынша жүзеге асырылады:
1) жалпы сипаттағы мемлекеттiк қызмет көрсетулер:
республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдарының жұмыс iстеуi;
республикалық маңызы бap қаланың, астананың әлеуметтiк-экономикалық дамуын орта мерзiмдi жоспарлау;
республикалық маңызы бар қала, астана деңгейiнде бюджеттiк жоспарлау;
республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiнiң атқарылуын ұйымдастыру;
республикалық маңызы бар қаланың, астананың коммуналдық меншiгiн басқару;
салық салу мақсатында мүлiктi бағалауды жүргiзу;
2) қорғаныс, қоғамдық тәртiп, қауiпсiздiк:
республикалық маңызы бар қаланың, астананың жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру, аумақтық қорғанысының дайындығы және аумақтық қорғанысы;
республикалық маңызы бар қаланың, астананың әскери басқару органдарын жабдықталған шақыру (жинау) пункттерiмен, дәрi-дәрмекпен, құрал-сайманмен, медициналық және шаруашылық мүлiкпен, автомобиль көлiгiмен, байланыс құралдарымен, медициналық және техникалық қызметкерлермен, қызмет көрсететiн адамдармен қамтамасыз ету бойынша әскери мiндеттердi атқару шеңберiндегi iс-шаралар және медициналық комиссиялар құру;
республикалық маңызы бар қала, астана ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою;
су-құтқару қызметiнiң жұмысын қамтамасыз ету;
республикалық маңызы бар қала, астана аумағында қоғамдық тәртiптi қорғау және қоғамдық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету;
республикалық маңызы бар қаланың, астананың азаматтық қорғаныс iс-шаралары;
уақытша ұстау изоляторларының, медициналық айықтырғыштардың, кәмелеттiк жасқа толмағандарды, белгiлi тұрғылықты жерi және құжаттары жоқ адамдарды уақытша оқшаулау, бейiмдеу және оңалту орталықтарының, питомниктердiң, арнаулы панажайлардың жұмыс iстeуi және әкiмшiлік жазамен қамалған адамдарды ұстау;
елдi мекендерде жол жүрiсi қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету;
iшкi iстер органдарының айдауылмен алып жүруi;
азаматтық, көшiп кету және көшiп келу, шетелдiктермен жұмыс мәселелерi және заңсыз көшi-қонға қарсы күрес жөнiндегi қызмет;
мемлекеттiк нөмiр белгiлерiн, жүргiзушi куәлiгiнiң бланкiлерi мен көлiк құралдарын мемлекеттiк тiркеу куәлiгiнiң бланкiлерiн даярлауды қаржыландыруды қоспағанда, жол полициясы қызметiн қамтамасыз ету;
жанар-жағар май материалдарын сатып алуды қоса алғанда, қызмет үй-жайлары мен көлiк құралдарын ұстау, оларға қызмет көрсету және оларды жөндеу, сондай-ақ электронды почта қызметiн көрсетуге арналған шығындарды қоспағанда, аумақтық iшкi iстер органдарының коммуналдық қызметтерге, электр энергиясына, жылу беруге және байланыс қызметiне ақы төлеу бойынша шығындары;

3) образование:
детское дошкольное воспитание и обучение;
организация и обеспечение обязательного бесплатного начального, основного среднего, общего среднего образования граждан в государственных учебных заведениях, включая вечернюю форму обучения и общее среднее образование, предоставляемое через интернатные организации;
общеобразовательное обучение по специальным образовательным программам;
общеобразовательное обучение одаренных детей в специализированных организациях образования;
проведение школьных олимпиад масштаба города республиканского значения, столицы;
техническое и профессиональное образование;
послесреднее образование;
повышение квалификации и переподготовка кадров на местном уровне;
обследование психического здоровья детей и подростков и оказание психолого-медико-педагогической консультативной помощи населению;
реабилитация и социальная адаптация детей и подростков с проблемами в развитии;
дополнительное образование для детей и юношества;
приобретение и доставка учебников для государственных организаций образования города республиканского значения, столицы;
4) здравоохранение:
обеспечение гарантированного объема медицинской помощи, за исключением направлений, финансируемых из республиканского бюджета;
обеспечение санитарно-эпидемиологического благополучия населения, за исключением направлений, финансируемых из республиканского бюджета;
приобретение вакцин, иммунобиологических и других медицинских препаратов в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
производство крови, ее компонентов и препаратов для местных организаций здравоохранения;
другие мероприятия в области здравоохранения, за исключением направлений, финансируемых из республиканского бюджета;
5) социальная помощь и социальное обеспечение:
жилищная помощь;
оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому;
социальная адаптация лиц, не имеющих определенного местожительства;
социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей;
социальное обеспечение престарелых и инвалидов, включая детей-инвалидов;
обеспечение занятости населения;
государственная адресная социальная помощь;
социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов;
ежемесячное государственное пособие, назначаемое и выплачиваемое на детей до восемнадцати лет;
6) жилищно-коммунальное хозяйство:
организация сохранения государственного жилищного фонда города республиканского значения, столицы;
инвентаризация жилищного фонда;
обеспечение жильем отдельных категорий граждан в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
изъятие, в том числе путем выкупа, земельных участков для государственных надобностей и связанное с этим отчуждение недвижимого имущества в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
создание и реконструкция объектов водоснабжения, очистных, дренажных систем, канализационных, тепловых и электрических сетей, находящихся в коммунальной собственности;
обеспечение санитарии населенных пунктов;
содержание мест захоронений и захоронение безродных;
освещение улиц в населенных пунктах;
благоустройство и озеленение населенных пунктов;
газификация населенных пунктов;
мероприятия, направленные на поддержание сейсмоустойчивости жилых зданий, расположенных в сейсмоопасных регионах республики, в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
строительство жилья коммунального жилищного фонда;
снос аварийного и ветхого жилья в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;

3) бiлiм беру:
балаларды мектепке дейiнгi тәрбиелеу және оқыту;
оқытудың кешкi нысанын және интернаттық ұйымдар арқылы жалпы орта бiлiм берудi қоса алғанда, мемлекеттiк оқу орындарында тегін бастауыш, негізгі орта, жалпы орта бiлiм берудi ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
арнаулы бiлiм беру бағдарламалары бойынша жалпы бiлiм беру;
мамандандырылған бiлiм беру ұйымдарында дарынды балаларға жалпы бiлiм беру;
республикалық маңызы бар қала, астана ауқымындағы мектеп олимпиадаларын өткiзу;
техникалық және кәсіптік білім беру;
орта білімнен кейінгі білім беру;
жергілiктi деңгейде кадрлардың бiлiктiлiгiн арттыру және оларды қайта даярлау;
балалар мен жасөспiрiмдердiң психикалық денсаулығын зерттеу және халыққа психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялық көмек көрсету;
өсiп-жетiлуiнде қиындықтарға душар болған балалар мен жасөспiрiмдердi оңалту және әлеуметтiк бейiмдеу;
балалар мен жасөспiрiмдерге арналған қосымша бiлiм беру;
республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттiк бiлiм беру ұйымдары үшiн оқулықтар сатып алу және жеткiзу;
4) денсаулық сақтау:
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын бағыттарды қоспағанда, медициналық көмектiң кепiлдiк берiлген көлемiн қамтамасыз ету;
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын бағыттарды қоспағанда, халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету;
вакциналарды, иммунобиологиялық және басқа да медициналық препараттарды Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес сатып алу;
жергiлiктi денсаулық сақтау ұйымдары үшiн қан, оның компоненттерi мен препараттарын өндiру;
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын бағыттарды қоспағанда, денсаулық сақтау саласындағы басқа да iс-шаралар;
5) әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру:
тұрғын үй көмегi;
мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету;
белгiлi бiр тұрғылықты орны жоқ адамдарды әлеуметтiк бейiмдеу;
жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтiк қамсыздандыру;
мүгедек балаларды қоса алғанда, қарттар мен мүгедектердi әлеуметтiк қамсыздандыру;
халықтың жұмыспен қамтылуын қамтамасыз ету;
мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек;
жергiлiктi өкiлдi органдардың шешiмдерi бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтiк көмек;
он сегіз жасқа дейінгі балаларға тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы;
6) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық:
республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттiк тұрғын үй қорының сақталуын ұйымдастыру;
тұрғын үй қорын түгендеу;
Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес мемлекеттiк қажеттiлiктер үшiн жер учаскелерiн алып қою, соның iшiнде сатып алу жолымен алып қою және осыған байланысты жылжымайтын мүлiктi иелiктен айыру;
коммуналдық меншiктегi сумен жабдықтау объектiлерiн, тазарту, сорғыту жүйелерiн, кәрiз, жылу және электр желiлерiн құру және реконструкциялау;
елдi мекендердiң санитариясын қамтамасыз ету;
жерлеу орындарын күтiп-ұстау және туысы жоқтарды жерлеу;
елдi мекендердегі көшелердi жарықтандыру;
елдi мекендердi абаттандыру және көгалдандыру;
елдi мекендердi газдандыру;
республиканың сейсмикалық қауiптi аймақтарында орналасқан тұрғын үйлердiң сейсмикалық берiктiгiн қолдауға бағытталған, Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес iс-шаралар;
коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үй құрылысы;
авариялық және ескiрген тұрғын үйлердi Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес бұзу;

7) культура, спорт, туризм и информационное пространство:
поддержка театрального и музыкального искусства местного значения;
обеспечение сохранности историко-культурного наследия местного значения и доступа к ним;
поддержка культурно-досуговой работы;
обеспечение функционирования зоопарков и дендропарков;
проведение спортивных соревнований на местном уровне;
подготовка и участие членов сборных команд городов республиканского значения, столицы по различным видам спорта на республиканских и международных спортивных соревнованиях;
регулирование туристской деятельности на местном уровне;
обеспечение сохранности архивного фонда местного значения;
обеспечение функционирования городских библиотек;
проведение государственной информационной политики на местном уровне через средства массовой информации;
развитие государственного языка и других языков народов Казахстана на местном уровне;
реализация региональных программ в сфере молодежной политики;
8) агропромышленный комплекс, водное хозяйство, особоохраняемые природные территории, охрана окружающей среды и земельные отношения:
регулирование развития растениеводства, семеноводства, животноводства, ветеринарии, переработки и реализации сельскохозяйственной продукции на уровне города республиканского значения, столицы в соответствии с законами Республики Казахстан;
организация санитарного убоя больных животных, строительства скотомогильников (биотермических ям) и обеспечение их содержания;
содержание, строительство и ремонт специальных хранилищ (могильников);
обезвреживание пестицидов (ядохимикатов), приобретенных за счет бюджетных средств;
строительство и реконструкция водопроводов города республиканского значения, столицы;
установление водоохранных зон, полос и зон санитарной охраны источников питьевого снабжения;
восстановление особо аварийных водохозяйственных сооружений и гидромелиоративных систем городов республиканского значения, столицы;
содержание и защита особоохраняемых природных территорий местного значения;
проведение мероприятий по охране окружающей среды;
обеспечение государственной экологической экспертизы, за исключением экспертиз, финансирование которых осуществляется за счет республиканского бюджета;
регулирование земельных отношений в городе республиканского значения, столице;
земельно-хозяйственное устройство населенных пунктов;
возмещение убытков, причиненных собственникам земельных участков или землепользователям в случаях изъятия (выкупа) земель на государственные нужды, влекущего прекращение прав собственности или землепользования, ограничение прав собственности или землепользования в связи с установлением особого режима землепользования, нарушения прав собственников земельных участков или землепользователей;
возмещение убытков при изъятии, в том числе путем выкупа, земельных участков из земель всех категорий в случаях, связанных с созданием и расширением особо охраняемых природных территорий местного значения;

7) мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiк:
жергiлiктi маңызы бар театр және музыка өнерiн қолдау;
жергiлiктi маңызы бар тарихи-мәдени мұралардың сақталуын және оған қолжетiмдi болуын қамтамасыз ету;
мәдени-демалыс жұмысын қолдау;
зоопарктер мен дендропарктердiң жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету;
жергiлiктi деңгейде спорттық жарыстар өткiзу;
республикалық және халықаралық спорт жарыстарына әртүрлi спорт түрлерi бойынша республикалық маңызы бар қала, астана құрама командаларының мүшелерiн дайындау және олардың қатысуы;
жергіліктi деңгейде туристiк қызметтi реттеу;
жергiлiктi маңызы бар мұрағат қорының сақталуын қамтамасыз ету;
қалалық кiтапханалардың жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету;
бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жергiлiктi деңгейде мемлекеттiк ақпарат саясатын жүргiзу;
жергiлiктi деңгейде мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халықтарының басқа да тiлдерiн дамыту;
жастар саясаты саласындағы аймақтық бағдарламаларды iске асыру;
8) агроөнеркәсіптік кешен, су шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары:
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық маңызы бар қала, астана деңгейінде өсімдік шаруашылығының, тұқым шаруашылығының, мал шаруашылығының, ветеринарияның дамуын, ауыл шаруашылық өнімін өңдеуді және өткізуді реттеу;
ауру жануарларды санитарлық союды, мал көмінділерін (биотермиялық орлар) салуды ұйымдастыру және оларды күтіп-ұстауды қамтамасыз ету;
арнаулы қоймаларды (көмінділерді) күтіп-ұстау, салу және жөндеу;
бюджет қаражаты есебінен алынған пестицидтерді (улы химикаттарды) залалсыздандыру;
республикалық маңызы бар қала, астана су құбырларының құрылысын салу және реконструкциялау;
су қорғау аймақтарын, ауызсумен қамтамасыз ету көздерiнiң санитарлық қорғау белдеулерi мен аймақтарын белгiлеу;
республикалық маңызы бар қалалардың, астананың авариялық қаупi ерекше су шаруашылығы құрылыстарын және гидромелиорациялық жүйелерiн қалпына келтiру;
жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды күтiп-ұстау және қорғау;
қоршаған ортаны қорғау жөнiнде iс-шаралар өткізу;
қаржыландыру республикалық бюджет есебiнен жүзеге асырылатын сараптаманы қоспағанда, мемлекеттiк экологиялық сараптаманы қамтамасыз ету;
республикалық маңызы бар қалада, астанада жер қатынастарын реттеу;
елдi мекендердi жер-шаруашылық орналастыру;
жер пайдаланудың ерекше режимiнiң белгiленуiне байланысты меншiк құқықтарын немесе жер пайдалану құқықтарын тоқтатуға, меншiк құқықтарын және жер пайдалану құқықтарын шектеуге, жер учаскелерi иелерiнiң немесе жер пайдаланушылардың құқықтарының бұзылуына әкеп соқтыратын жердi мемлекет қажеттiктерi үшiн алып қойған (сатып алған) жағдайларда жер учаскелерiнiң меншiк иелерiне немесе жер пайдаланушыларға келтiрiлген залалдарды өтеу;
жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құруға және кеңейтуге байланысты жағдайларда жер учаскелерiн барлық санаттағы жерлерден алып қойған, соның iшiнде сатып алу арқылы алып қойған кезде залалдарды өтеу;

9) архитектурная, градостроительная и строительная деятельность:
организация и контроль архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, за исключением расходов, финансируемых из республиканского бюджета;
10) транспорт и коммуникации:
организация пассажирских перевозок по социально значимым внутренним сообщениям;
строительство, реконструкция, ремонт и содержание улиц городов, а также технических средств регулирования дорожного движения на них;
11) регулирование экономической деятельности:
поддержка предпринимательской деятельности;
12) прочие направления:
трансферты в республиканский бюджет;
обслуживание долга местных исполнительных органов;
выполнение концессионных обязательств местных исполнительных органов.
2. Из бюджетов города республиканского значения, столицы также финансируются затраты на:
1) обеспечение деятельности государственных учреждений, выполняющих указанные в пункте 1 настоящей статьи виды деятельности, включая переподготовку кадров и повышение квалификации работников указанных государственных учреждений;
2) бюджетные инвестиционные проекты и программы по направлениям, указанным в пункте 1 настоящей статьи;
3) иные функции местных органов государственного управления города республиканского значения, столицы, предусмотренные законами Республики Казахстан.
3. Затраты на содержание местных исполнительных органов, финансируемых из бюджета города республиканского значения, столицы, планируются на основе общего лимита штатной численности и натуральных норм , утверждаемых Правительством Республики Казахстан.
4. В составе бюджета города республиканского значения, столицы предусматриваются бюджетные программы района в городе по следующим направлениям:
1) функционирование аппарата акима района в городе;
2) осуществление статистического похозяйственного учета;
3) (исключен)
4) обеспечение деятельности организаций дошкольного воспитания и обучения;
5) организация в экстренных случаях доставки тяжелобольных людей до ближайшей организации здравоохранения, оказывающей врачебную помощь;
6) оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому;
7) обеспечение санитарии населенных пунктов;
8) содержание мест захоронений и погребение безродных;
9) освещение улиц в населенных пунктах;
10) благоустройство и озеленение населенных пунктов;
11) (исключен - Законом РК от 10 января 2006 года N 116 (порядок введения в действие см. ст.2 Закона N 116 ).
Сноска. В статью 52 внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г. N 13 ; от 10 января 2006 года N 116 (порядок введения в действие см. ст.2 Закона N 116 ); от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ); от 7 июля 2006 года N 176 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 7 июля 2006 года N 176 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 27 июля 2007 года N 320 (вводится в действие 1 января 2008 г.); от 05.07.2008 N 66-IV (порядок введения в действие см. ст.2 ).

9) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi:
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын шығыстарды қоспағанда, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметiн ұйымдастыру және бақылау;
10) көлiк және коммуникациялар:
әлеуметтiк маңызы бар iшкi қатынастар бойынша жолаушы тасымалдарын ұйымдастыру;
қалалардың көшелерін, сондай-ақ оларда жол жүрісін реттеудің техникалық құралдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтiп-ұстау;
11) экономикалық қызметтi реттеу:
кәсiпкерлiк қызметтi қолдау;
12) басқа да бағыттар:
республикалық бюджетке берiлетiн трансферттер;
жергiлiктi атқарушы органдардың борышына қызмет көрсету;
жергілікті атқарушы органдардың концессиялық міндеттемелерін орындау.
2. Республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерiнен:
1) кадрларды қайта даярлауды және көрсетiлген мемлекеттiк мекемелер қызметкерлерiнiң бiлiктiлiгiн арттыруды қоса алғанда, осы баптың 1-тармағында көрсетiлген қызмет түрлерiн орындайтын мемлекеттiк мекемелердiң қызметiн қамтамасыз етуге;
2) осы баптың 1-тармағында көрсетiлген бағыттар бойынша бюджеттiк инвестициялық жобалар мен бағдарламаларға;
3) республикалық маңызы бар қаланың, астананың, жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдарының Қазақстан Республикасының заңдарымен көзделген өзге де функцияларына жұмсалатын шығындар да қаржыландырылады.
3. Республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiнен қаржыландырылатын жергiлiктi атқарушы органдарды ұстауға арналған шығындар Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiтетiн штат санының жалпы лимитi және заттай нормалар негiзiнде жоспарланады.
4. Республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiнiң құрамында қаладағы ауданның бюджеттiк бағдарламалары мынадай бағыттар бойынша көзделедi:
1) қаладағы аудан әкiмi аппаратының жұмыс iстеуi;
2) шаруашылықтар бойынша статистикалық есепке алуды жүзеге асыру;
3) алып тасталды
4) мектепке дейінгі тәрбие және оқыту ұйымдарының қызметін қамтамасыз ету;
5) ерекше жағдайларда сырқаты ауыр адамдарды дәрiгерлiк көмек көрсететiн ең жақын денсаулық сақтау ұйымына жеткiзудi ұйымдастыру;
6) мұқтаж азаматтарға үйiнде әлеуметтiк көмек көрсету;
7) елдi мекендердiң санитариясын қамтамасыз ету;
8) жерлеу орындарын күтiп-ұстау және туысы жоқ адамдарды жерлеу;
9) елдi мекендерде көшелердi жарықтандыру;
10) елдi мекендердi абаттандыру мен көгалдандыру;
11) алып тасталды - 2006.01.10. N 116 Заңымен.
Ескерту. 52-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2006.01.10. N 116 (2006 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2006.07.07. N 176 , 2006.07.07. N 176 , 2007.07.27. N 320 (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді),  2008.07.05. N 66-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.

Статья 53. Расходы бюджета района (города областного значения)
1. Расходы бюджета района (города областного значения) осуществляются по следующим направлениям:
1) государственные услуги общего характера:
функционирование местных представительных и исполнительных органов районного (городского) уровня;
экономическое и бюджетное планирование на районном (городском) уровне;
организация исполнения районного (городского) бюджета;
проведение оценки имущества в целях налогообложения;
управление коммунальной собственностью районного (городского) уровня;
2) оборона, общественный порядок, безопасность:
мероприятия в рамках исполнения воинской обязанности по обеспечению районных органов военного управления оборудованными призывными (сборными) пунктами, медикаментами, инструментарием, медицинским и хозяйственным имуществом, автомобильным транспортом, средствами связи, медицинскими и техническими работниками, лицами обслуживающего персонала и создание медицинских комиссий;
предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций районного (городского) масштаба;
обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах;
3) образование:
детское дошкольное воспитание и обучение;
организация и обеспечение обязательного бесплатного начального, основного среднего, общего среднего образования граждан в государственных учебных заведениях, включая вечернюю форму обучения и общее среднее образование, предоставляемое через интернатные организации;
проведение школьных олимпиад районного (городского) масштаба;
приобретение и доставка учебников для государственных организаций образования района (города областного значения);
дополнительное образование для детей и юношества;
4) социальная помощь и социальное обеспечение:
жилищная помощь;
материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому;
ежемесячное государственное пособие, назначаемое и выплачиваемое на детей до восемнадцати лет;
обеспечение инвалидов в соответствии с индивидуальной программой реабилитации обязательными гигиеническими средствами, предоставление индивидуального помощника для инвалидов первой группы, имеющих затруднение в передвижении, специалистов жестового языка для инвалидов по слуху;
оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому;
социальная адаптация лиц, не имеющих определенного местожительства;
обеспечение занятости населения;
государственная адресная социальная помощь;
социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов;
5) жилищно-коммунальное хозяйство:
организация сохранения государственного жилищного фонда района (города областного значения);
инвентаризация жилищного фонда;
обеспечение жильем отдельных категорий граждан в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
изъятие, в том числе путем выкупа, земельных участков для государственных надобностей и связанное с этим отчуждение недвижимого имущества в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
снос аварийного и ветхого жилья в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
строительство жилья коммунального жилищного фонда;
мероприятия, направленные на поддержание сейсмоустойчивости жилых зданий, расположенных в сейсмоопасных регионах республики, в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
создание и реконструкция объектов водоснабжения, очистных, дренажных систем, канализационных, тепловых и электрических сетей, находящихся в коммунальной собственности;
обеспечение санитарии населенных пунктов;
содержание мест захоронений и захоронение безродных;
освещение улиц в населенных пунктах;
благоустройство и озеленение населенных пунктов;

53-бап. Аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң
шығыстары
1. Аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң шығыстары мына бағыттар бойынша жүзеге асырылады:
1) жалпы сипаттағы мемлекеттiк қызмет көрсетулер:
аудандық (қалалық) деңгейдегi жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдардың жұмыс iстеуi;
аудандық (қалалық) деңгейде экономикалық және бюджеттiк жоспарлау;
аудандық (қалалық) бюджеттiң атқарылуын ұйымдастыру;
салық салу мақсатында мүлiктi бағалауды жүргiзу;
аудандық (қалалық) деңгейдегi коммуналдық меншiктi басқару;
2) қорғаныс, қоғамдық тәртiп, қауiпсiздiк:
аудандық әскери басқару органдарын жабдықталған шақыру (жинау) пункттерiмен, дәрi-дәрмекпен, құрал-сайманмен, медициналық және шаруашылық мүлiкпен, автомобиль көлігімен, байланыс құралдарымен, медициналық және техникалық қызметкерлермен, қызмет көрсететiн адамдармен қамтамасыз ету бойынша әскери мiндеттердi атқару шеңберiндегi iс-шаралар және медициналық комиссиялар құру;
аудандық (қалалық) ауқымдағы төтенше жағдайлардың алдын-алу және оларды жою;
елдi мекендерде жол жүрiсi қауiпсiздiгін қамтамасыз ету;
3) бiлiм беру:
балаларды мектепке дейiнгi тәрбиелеу мен оқыту;
оқытудың кешкi нысанын және интернаттық ұйымдар жалпы орта бiлiм берудi қоса алғанда, мемлекеттiк оқу орындарында азаматтарға міндетті тегін бастауыш, негізгі орта, жалпы орта бiлiм берудi ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
аудандық (қалалық) ауқымдағы мектеп олимпиадаларын өткiзу;
ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттiк бiлiм беру ұйымдары үшiн оқулықтар сатып алу және жеткiзу;
балалар мен жасөспiрiмдерге арналған қосымша бiлiм беру;
4) әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру:
тұрғын үй көмегi;
үйде тәрбиеленетін және оқитын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету;
он сегіз жасқа дейінгі балаларға тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы;
дербес оңалту бағдарламасына сәйкес мүгедектерді міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектер үшін - жеке көмекші, құлағы естімейтін мүгедектер үшін ымдау тілінің мамандарын беру;
мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету;
белгiлi бiр тұрғылықты орны жоқ адамдарды әлеуметтiк бейiмдеу;
халықтың жұмыспен қамтылуын қамтамасыз ету;
мемлекеттiк атаулы әлеуметтік көмек;
жергіліктi өкiлдi органдардың шешiмдерi бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтiк көмек;
5) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық:
ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттiк тұрғын үй қорының сақталуын ұйымдастыру;
тұрғын үй қорын түгендеу;
азаматтардың жекелеген санаттарын Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес тұрғын үймен қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес мемлекеттiк қажеттiлiктер үшiн жер учаскелерiн алып қою, оның iшiнде сатып алу жолымен алып қою және осыған байланысты жылжымайтын мүлiктi иелiктен айыру;
авариялық және ескiрген тұрғын үйлердi Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес бұзу;
коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерiн салу;
республиканың сейсмикалық қауiптi аймақтарында орналасқан тұрғын үйлердiң сейсмикалық берiктiгiн қамтамасыз етуге бағытталған, Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес iс-шаралар;
коммуналдық меншiктегi сумен жабдықтау объектiлерiн, тазарту, сорғыту жүйелерiн, кәрiз, жылу және электр желiлерiн құру, және реконструкциялау;
елдi мекендердiң санитариясын қамтамасыз ету;
жерлеу орындарын күтiп-ұстау және туысы жоқтарды жерлеу;
елдi мекендердегi көшелердi жарықтандыру;
елдi мекендердi абаттандыру және көгалдандыру;

6) культура и спорт:
поддержка культурно-досуговой работы на местном уровне;
функционирование районных (городских) библиотек;
обеспечение функционирования зоопарков и дендропарков;
развитие массового спорта и национальных видов спорта;
проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне;
подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях;
проведение государственной информационной политики на местном уровне через средства массовой информации;
развитие государственного языка и других языков народов Казахстана на местном уровне;
проведение молодежной политики на местном уровне;
7) сельское хозяйство, земельные отношения:
строительство, содержание скотомогильников (биотермических ям) в животноводстве;
организация санитарного убоя больных животных;
регулирование земельных отношений на районном (города областного значения) уровне;
8) транспорт и коммуникации:
строительство, реконструкция, ремонт и содержание автомобильных дорог районного (городского) значения, а также технических средств регулирования дорожного движения на них;
организация внутрипоселковых (внутригородских) и внутрирайонных общественных пассажирских перевозок;
8-1) регулирование экономической деятельности:
поддержка предпринимательской деятельности;
9) прочие направления:
трансферты в областной бюджет.
2. Из бюджетов районов (городов областного значения) также финансируются затраты на:
1) обеспечение деятельности государственных учреждений, выполняющих указанные в пункте 1 настоящей статьи виды деятельности;
2) бюджетные инвестиционные проекты и программы по направлениям, указанным в пункте 1 настоящей статьи;
3) иные функции местных органов государственного управления района (города областного значения), предусмотренные законами Республики Казахстан.
3. Затраты на содержание местных исполнительных органов, финансируемых из бюджета района (города областного значения), планируются на основе общего лимита штатной численности и натуральных норм , утверждаемых Правительством Республики Казахстан.
4. В составе бюджета района (города областного значения) предусматриваются бюджетные программы района в городе, города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа по следующим направлениям:
1) функционирование аппарата акима района в городе, города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа;
2) осуществление статистического похозяйственного учета;
3) обеспечение деятельности по записи актов гражданского состояния;

6) мәдениет және спорт:
жергiлiктi деңгейде мәдени-демалыс жұмысын қолдау;
аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi;
зоопарктер мен дендропарктердiң жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету;
бұқаралық спортты және спорттың ұлттық түрлерiн дамыту;
аудан (облыстық маңызы бар қала) деңгейiнде спорт жарыстарын өткiзу;
облыстық спорт жарыстарына спорттың әр түрi бойынша аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) құрама команда мүшелерiн дайындау және олардың қатысуы;
бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жергiлiктi деңгейде мемлекеттiк ақпарат саясатын жүргiзу;
жергiлiктi деңгейде мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халықтарының басқа да тiлдерiн дамыту;
жергiлiктi деңгейде жастар саясатын жүргiзу;
7) ауыл шаруашылығы, жер қатынастары:
мал шаруашылығында мал көмінділерін (биотермиялық орларды) салу, күтiп-ұстау;
ауру жануарларды санитарлық союды ұйымдастыру;
аудан (облыстық маңызы бар қала) деңгейінде жер қатынастарын реттеу;
8) көлiк және коммуникациялар:
аудандық (қалалық) маңызы бар автомобиль жолдарын, сондай-ақ оларда жол жүрісін реттеудің техникалық құралдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтiп-ұстау;
кент iшiндегi (қала iшiндегi) және аудан iшiндегi қоғамдық жолаушылар тасымалдарын ұйымдастыру;
8-1) экономикалық қызметті реттеу:
кәсіпкерлік қызметті қолдау;
9) басқа да бағыттар:
облыстық бюджетке берiлетiн трансферттер.
2. Аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерiнен:
1) осы баптың 1-тармағында көрсетiлген қызмет түрлерiн орындайтын мемлекеттiк мекемелердiң қызметiн қамтамасыз етуге;
2) осы баптың 1-тармағында көрсетiлген бағыттар бойынша бюджеттiк инвестициялық жобалар мен бағдарламаларға;
3) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдарының Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де функцияларына жұмсалатын шығындар да қаржыландырылады.
3. Аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнен қаржыландырылатын жергiлiктi атқарушы органдарды ұстауға арналған шығындар Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтетiн штат санының жалпы лимитi және заттай нормалар негiзiнде жоспарланады.
4. Аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң құрамында қаладағы ауданның, аудандық маңызы бар қаланың, кенттiң, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтiң бюджеттiк бағдарламалары мынадай бағыттар бойынша көзделедi:
1) қаладағы ауданның, аудандық маңызы бар қаланың, кенттiң, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтің әкiмi аппаратының жұмыс iстеуi;
2) шаруашылықтар бойынша статистикалық есепке алуды жүзеге асыру;
3) азаматтық хал актiлерiн тiркеу жөнiндегi қызметтi қамтамасыз ету;

4) поддержка организаций дошкольного воспитания и обучения;
5) организация бесплатного подвоза учащихся до школы и обратно в аульной (сельской) местности;
6) организация в экстренных случаях доставки тяжелобольных людей до ближайшей организации здравоохранения, оказывающей врачебную помощь;
7) оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому;
8) организация сохранения государственного жилищного фонда города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа;
9) обеспечение санитарии населенных пунктов;
10) содержание мест захоронений и погребение безродных;
11) освещение улиц в населенных пунктах;
12) благоустройство и озеленение населенных пунктов;
13) поддержка культурно-досуговой работы на местном уровне;
14) строительство, реконструкция, ремонт и содержание автомобильных дорог в городах районного значения, поселках, аулах (селах), аульных (сельских) округах;
15) организация водоснабжения населенных пунктов.
Сноска. В статью 53 внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г. N 13 ; от 10 января 2006 года N 116 (порядок введения в действие см. ст.2 Закона N 116 ); от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ); от 27 июля 2007 года N 320 (вводится в действие 1 января 2008 г.).
РАЗДЕЛ 3. ГОСУДАРСТВЕННОЕ УПРАВЛЕНИЕ В ОБЛАСТИ
РЕГУЛИРОВАНИЯ БЮДЖЕТНЫХ ОТНОШЕНИЙ
Глава 9. КОМПЕТЕНЦИЯ ОРГАНОВ ГОСУДАРСТВЕННОГО
УПРАВЛЕНИЯ В ОБЛАСТИ РЕГУЛИРОВАНИЯ
БЮДЖЕТНЫХ ОТНОШЕНИЙ
Статья 54. Структура государственного управления в области регулирования бюджетных отношений
Структуру государственного управления в области регулирования бюджетных отношений составляют:
Президент Республики Казахстан;
Парламент Республики Казахстан;
Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета;
Правительство Республики Казахстан;
центральный уполномоченный орган по экономическому планированию;
центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию;
центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета;
центральный уполномоченный орган по внутреннему контролю;
маслихат;
местный исполнительный орган.
Статья 55. Компетенция Президента Республики Казахстан
Президент Республики Казахстан в области регулирования бюджетных отношений:
1) определяет порядок разработки республиканского бюджета и отчета о его исполнении;
2) образует Республиканскую бюджетную комиссию, утверждает положение о ней, определяет ее состав;
3) принимает решение о введении чрезвычайного государственного бюджета на территории Республики Казахстан и определяет порядок его разработки;
4) определяет основные направления бюджетной политики Республики Казахстан на предстоящий год в ежегодном послании народу Казахстана о положении в государстве и основных направлениях внутренней и внешней политики республики;

4) мектепке дейінгі тәрбие және оқыту ұйымдарын қолдау;
5) ауылдық (селолық) жерлерде балаларды мектепке дейiн тегiн алып баруды және керi алып келудi ұйымдастыру;
6) ерекше жағдайларда сырқаты ауыр адамдарды дәрiгерлiк көмек көрсететiн ең жақын денсаулық сақтау ұйымына жеткiзудi ұйымдастыру;
7) мұқтаж азаматтарға үйiнде әлеуметтiк көмек көрсету;
8) аудандық маңызы бар қаланың, кенттiң, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтiң мемлекеттiк тұрғын үй қорының сақталуын ұйымдастыру;
9) елдi мекендердiң санитариясын қамтамасыз ету;
10) жерлеу орындарын күтiп-ұстау және туысы жоқ адамдарды жерлеу;
11) елдi мекендерде көшелердi жарықтандыру;
12) елдi мекендердi абаттандыру мен көгалдандыру;
13) жергiлiктi деңгейдегi мәдени-демалыс жұмысын қолдау;
14) аудандық маңызы бар қалаларда, кенттерде, ауылдарда (селоларда), ауылдық (селолық) округтерде автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстау;
15) елдi мекендердi сумен жабдықтауды ұйымдастыру;
Ескерту. 53-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2006.01.10. N 116 (2006 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2007.07.27. N 320 (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді) Заңдарымен.
3-бөлім. Бюджеттік қатынастарды реттеу
саласындағы мемлекеттік басқару
9-тарау. Мемлекеттік басқару органдарының бюджеттік
қатынастарды реттеу саласындағы құзыреті
54-бап. Мемлекеттiк басқарудың бюджеттік қатынастарды
реттеу саласындағы құрылымы
Мемлекеттiк басқарудың бюджеттiк қатынастарды реттеу саласындағы құрылымын:
Қазақстан Республикасының Президентi;
Қазақстан Республикасының Парламентi;
Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетi ;
Қазақстан Республикасының Үкiметi;
экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган ;
бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган ;
бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган ;
iшкi бақылау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган ;
мәслихат;
жергiлiктi атқарушы орган құрайды.
55-бап. Қазақстан Республикасы Президентiнiң құзыретi
Қазақстан Республикасының Президентi бюджеттiк қатынастарды реттеу саласында:
1) республикалық бюджеттi әзiрлеу және оның атқарылуы туралы есеп беру тәртiбiн айқындайды ;
2) Республикалық бюджет комиссиясын құрады, ол туралы ереженi бекiтедi, оның құрамын айқындайды;
3) Қазақстан Республикасының аумағында төтенше мемлекеттiк бюджет енгiзу туралы шешiм қабылдайды және оны әзiрлеу тәртiбiн айқындайды ;
4) мемлекеттегi жағдай мен республиканың iшкi және сыртқы саясатының негiзгi бағыттары туралы Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауда алдағы жылға арналған Қазақстан Республикасының бюджет саясатының негiзгi бағыттарын айқындайды;

5) создает Совет по управлению Национальным фондом Республики Казахстан и утверждает положение о нем;
6) принимает решения по повышению эффективности формирования и использования Национального фонда Республики Казахстан, а также по объемам и направлениям его использования;
7) утверждает отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан;
8) утверждает республиканский финансовый план на первый квартал соответствующего финансового года в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом;
8-1) определяет порядок разработки, реализации государственных программ и оценки их эффективности;
9) осуществляет иные полномочия в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан.
Сноска. В статью 55 внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г. N 13 ; от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 56. Компетенция Парламента Республики Казахстан в области регулирования бюджетных отношений
1. Парламент Республики Казахстан на совместном заседании палат утверждает отчеты Правительства и Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета об исполнении республиканского бюджета.
2. Парламент Республики Казахстан в раздельном заседании палат путем последовательного рассмотрения вначале в Мажилисе, а затем в Сенате обсуждает отчеты об исполнении республиканского бюджета.
3. Парламент Республики Казахстан в раздельном заседании палат путем последовательного рассмотрения вначале в Мажилисе, а затем в Сенате утверждает республиканский бюджет, вносит в него изменения и дополнения.
4. Парламент Республики Казахстан осуществляет иные полномочия, возложенные на него Конституцией Республики Казахстан.
Сноска. Статья 56 в редакции Закона РК от 6 декабря 2007 г. N 7-IV (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 57. Компетенция Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета
Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета в области регулирования бюджетных отношений:
1) устанавливает порядок проведения внешнего контроля за исполнением республиканского бюджета;
2) разрабатывает совместно с центральным уполномоченным органом по внутреннему контролю стандарты государственного финансового контроля, а также утверждает их и осуществляет контроль за их соблюдением;
3) осуществляет внешний контроль за исполнением республиканского бюджета;
4) осуществляет контроль за исполнением чрезвычайного государственного бюджета;

5) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөнiндегi кеңес құрады және ол туралы ереженi бекiтедi ;
6) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру және пайдалану тиiмдiлiгiн арттыру жөнiнде, сондай-ақ оны пайдаланудың көлемi мен бағыттары жөнiнде шешiмдер қабылдайды;
7) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру және пайдалану туралы есептердi бекiтедi;
8) осы Кодексте көзделген жағдайларда тиiстi қаржы жылының бiрiншi тоқсанына арналған республикалық қаржы жоспарын бекiтедi;
8-1) мемлекеттiк бағдарламаларды әзiрлеу, iске асыру және олардың тиiмдiлiгiн бағалау тәртiбiн айқындайды;
9) Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына сәйкес өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
Ескерту. 55-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.
56-бап. Қазақстан Республикасы Парламентінің бюджеттік
қатынастарды реттеу саласындағы құзыреті
1. Қазақстан Республикасының Парламенті палаталардың бірлескен отырысында Үкімет пен Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есептерін бекітеді.
2. Қазақстан Республикасының Парламенті палаталардың бөлек отырысында әуелі - Мәжілісте, ал содан кейін Сенатта өз кезегімен қарау арқылы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есептерді талқылайды.
3. Қазақстан Республикасының Парламенті палаталардың бөлек отырысында әуелі - Мәжілісте, ал содан кейін Сенатта өз кезегімен қарау арқылы республикалық бюджетті бекітеді, оған өзгерістер мен толықтырулар енгізеді.
4. Қазақстан Республикасының Парламенті өзіне Қазақстан Республикасының Конституциясы жүктеген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Ескерту. 56-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2007.12.06. N 7 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
57-бап. Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау
жөнiндегi есеп комитетiнiң құзыретi
Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетi бюджеттiк қатынастарды peттeу саласында:
1) республикалық бюджеттiң атқарылуына сыртқы бақылауды жүргiзу тәртiбiн белгiлейдi ;
2) iшкi бақылау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органмен бiрлесiп мемлекеттiк қаржы бақылауының стандарттарын әзiрлейдi, сондай-ақ оларды бекiтедi және олардың сақталуына бақылауды жүзеге асырады;
3) республикалық бюджеттiң атқарылуына сыртқы бақылауды жүзеге асырады;
4) төтенше мемлекеттiк бюджеттiң атқарылуына бақылауды жүзеге асырады;

5) осуществляет контроль за исполнением решений, принятых по итогам контрольных мероприятий;
6) осуществляет иные полномочия в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 58. Компетенция Правительства Республики Казахстан
Правительство Республики Казахстан в области регулирования бюджетных отношений:
1) представляет Парламенту Республики Казахстан республиканский бюджет и годовой отчет о его исполнении;
2) представляет в Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета годовой отчет об исполнении республиканского бюджета;
3) определяет порядок разработки проектов местных бюджетов;
4) обеспечивает исполнение республиканского бюджета и определяет порядок исполнения республиканского и местных бюджетов;
5) принимает постановление о реализации закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
6) осуществляет заимствование;
7) (исключен - от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ) ;
-1) определяет порядок разработки, реализации отраслевых (секторальных), региональных и бюджетных программ и оценки их эффективности;
8) определяет порядок разработки проекта среднесрочной фискальной политики;
9) определяет порядок рассмотрения местных бюджетных инвестиционных проектов (программ);
10) определяет перечень уполномоченных государственных органов, ответственных за взимание и осуществляющих контроль за поступлением неналоговых поступлений, порядок их перечисления в бюджет;
11) принимает решения о необходимости предоставления государственных гарантий по негосударственным займам;
12) определяет порядок предоставления Правительством Республики Казахстан государственных гарантий по негосударственным займам, порядок получения, использования, погашения и обслуживания займов Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов и гарантированных государством займов, их регистрации и учета , мониторинга и управления государственным и гарантированным государством долгом;
12-1) определяет порядок предоставления Правительством Республики Казахстан поручительства государства по негосударственным займам, порядок получения, использования, погашения займов, привлекаемых под поручительство государства, их регистрацию и учет , мониторинга и управления долгом по поручительству государства;
13) определяет порядок использования денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении;
14) определяет порядок использования резерва Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов;

5) бақылау iс-шараларының қорытындылары бойынша қабылданған шешiмдердiң орындалуын бақылауды жүзеге асырады;
6) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
58-бап. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құзыретi
Қазақстан Республикасының Үкiметi бюджеттiк қатынастарды реттеу саласында:
1) Қазақстан Республикасының Парламентiне республикалық бюджеттi және оның атқарылуы туралы жылдық есептi табыс етедi;
2) Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетiне республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы жылдық есептi табыс етедi;
3) жергiлiктi бюджеттердiң жобаларын әзiрлеу тәртiбiн айқындайды ;
4) республикалық бюджеттiң атқарылуын қамтамасыз етедi, республикалық және жергiлiктi бюджеттердi атқару тәртiбiн айқындайды ;
5) тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды iске асыру туралы қаулы қабылдайды;
6) қарыз алуды жүзеге асырады;
7) алып тасталды
7-1) салалық (секторлық), өңiрлiк және бюджеттiк бағдарламаларды әзiрлеу, iске асыру және олардың тиiмдiлiгiн бағалау тәртiбiн айқындайды;
8) орта мерзiмдi фискалдық саясат жобасын әзiрлеу тәртiбiн айқындайды;
9) жергiлiктi бюджеттiк инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) қарау тәртiбiн айқындайды ;
10) салықтық емес түсiмдердi алуға жауапты және олардың түсуiне бақылауды жүзеге асыратын уәкiлеттi мемлекеттiк органдардың тiзбесiн , оларды бюджетке аудару тәртiбiн айқындайды;
11) мемлекеттiк емес қарыздар бойынша мемлекеттiк кепiлдiктер беру қажеттiгi туралы шешiмдер қабылдайды;
12) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мемлекеттiк емес қарыздар бойынша мемлекеттiк кепiлдiктер беру тәртiбiн, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң, жергiлiктi атқарушы органдардың қарыздарын және мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды алу, пайдалану, өтеу және оларға қызмет көрсету, оларды тiркеу мен есепке алу , мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген борыштың мониторингi мен оны басқару тәртiбiн айқындайды;
12-1) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мемлекеттiк емес қарыздар бойынша мемлекет кепiлгерлiгiн беру тәртiбiн, мемлекет кепiлгерлiгi аясында тартылатын қарыздарды алу, пайдалану, өтеу, оларды тiркеу мен есепке алу, мемлекет кепiлгерлiгi бойынша борыштың мониторингi мен оны басқару тәртiбiн айқындайды ;
13) мемлекеттiк мекемелердiң өз иелiгiнде қалған тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) өткiзуден түсетiн ақшаны пайдалану тәртiбiн айқындайды;
14) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергiлiктi атқарушы органдардың резервiн пайдалану тәртiбiн айқындайды;

14-1) определяет порядок выплаты субсидий из республиканского и местных бюджетов;
15) определяет порядок зачисления активов в Национальный фонд Республики Казахстан, использования Национального фонда Республики Казахстан;
15-1) определяет порядок формирования перечня концессионных проектов, требующих софинансирования;
15-2) определяет порядок софинансирования концессионных проектов;
15-3) определяет порядок предоставления компенсации инвестиционных затрат по концессионным проектам;
16) совместно с Национальным Банком Республики Казахстан определяет перечень разрешенных зарубежных финансовых инструментов, за исключением нематериальных активов, для размещения Национального фонда Республики Казахстан;
17) обеспечивает проведение ежегодного аудита Национального фонда Республики Казахстан;
18) определяет порядок и периодичность перечисления бюджетных изъятий из нижестоящих бюджетов в вышестоящий бюджет и бюджетных субвенций из вышестоящего бюджета в нижестоящие бюджеты;
19) определяет методику расчетов объемов трансфертов общего характера;
20) утверждает среднесрочную фискальную политику Правительства Республики Казахстан;
21) утверждает натуральные нормы ;
22) утверждает единую бюджетную классификацию и определяет порядок ее составления;
23) (исключен - от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ) ;
) устанавливает порядок проведения внутреннего контроля;
25) утверждает лимит штатной численности центральных исполнительных органов, а также их территориальных органов и подведомственных им государственных учреждений;
26) утверждает типовую структуру местного государственного управления, лимиты и нормативы штатной численности местных исполнительных органов;
27) составляет совместно с Национальным Банком Республики Казахстан годовой отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан;
28) выполняет иные функции, возложенные на него Конституцией , законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Сноска. Статья 58 с изменениями, внесенными законами РК от 20.12.2004 N 13 ; от 05.07.2006 N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ); от 05.07.2008 N 66-IV (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 59. Компетенция центрального уполномоченного органа по бюджетному планированию
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию:
1) разрабатывает проект среднесрочной фискальной политики Правительства Республики Казахстан;
1-1) формирует проект перечня бюджетных программ (подпрограмм) в соответствии с государственными функциями, государственными, отраслевыми (секторальными) и региональными программами, ежегодным посланием Президента Республики Казахстан народу Казахстана, а также неоплаченными обязательствами государственных учреждений, Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов с выделением приоритетных бюджетных программ (подпрограмм), реализуемых в предстоящем финансовом году;

14-1) республикалық және жергiлiктi бюджеттерден алынатын субсидияларды төлеу тәртiбiн айқындайды; P070368
15) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына активтердi есептеу, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын пайдалану тәртiбiн айқындайды;
15-1) қоса қаржыландыруды қажет ететін концессиялық жобалардың тізбесін қалыптастыру тәртібін айқындайды ;
15-2) концессиялық жобаларды қоса қаржыландыру тәртібін айқындайды;
15-3) концессиялық жобалар бойынша инвестициялық шығындар өтемақысын беру тәртібін айқындайды ;
16) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiмен бiрлесiп Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын орналастыру үшiн, материалдық емес активтердi қоспағанда, рұқсат етiлген шетелдiк қаржы құралдарының тiзбесiн айқындайды;
17) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының жыл сайынғы аудитiнiң өткiзiлуiн қамтамасыз етедi;
18) төмен тұрған бюджеттерден жоғары тұрған бюджетке - бюджеттiк алып қоюлардың және жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджеттерге бюджеттiк субвенцияларды аударудың тәртiбi мен кезеңдiлiгiн айқындайды;
19) жалпы сипаттағы трансферттер көлемдерi есептерiнiң әдiстемесiн айқындайды;
20) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң орта мерзiмдi фискалдық саясатын бекiтедi;
21) заттай нормаларды бекiтедi ;
22) бiрыңғай бюджеттiк сыныптаманы бекiтедi және оны жасау тәртiбiн айқындайды;
23) алып тасталды
24) iшкi бақылау жүргiзу тәртiбiн белгiлейдi;
25) орталық атқарушы органдардың, сондай-ақ олардың аумақтық органдарының және оларға ведомстволық бағынысты мемлекеттiк мекемелердiң штат санының лимитiн бекiтедi;
26) жергiлiктi мемлекеттiк басқарудың үлгiлiк құрылымын , жергiлiктi атқарушы органдардың штат санының лимиттерi мен нормативтерiн бекiтедi;
27) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiмен бiрлесiп Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру және пайдалану туралы жылдық есептi жасайды;
28) Қазақстан Республикасының Конституциясымен , заңдарымен және Қазақстан Республикасы Президентiнiң актiлерiмен өзiне жүктелген өзге де функцияларды орындайды.
Ескерту. 58-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2008.07.05. N 66-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.
59-бап. Бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi
органның құзыретi
Бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган :
1) Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң орта мерзiмдi фискалдық саясатының жобасын әзiрлейдi;
1-1) басым бюджеттiк бағдарламаларды (iшкi бағдарламаларды) бөлiп көрсете отырып, мемлекеттiк функцияларға, мемлекеттiк, салалық (секторлық) және өңiрлiк бағдарламаларға, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Қазақстан халқына жыл сайынғы Жолдауына, сондай-ақ мемлекеттiк мекемелердiң, Қазақстан Республикасының Yкiметi мен жергiлiктi атқарушы органдардың ақысы төленбеген мiндеттемелерiне сәйкес алдағы қаржы жылы iске асырылатын бюджеттiк бағдарламалар (iшкi бағдарламалар) тiзбесiнiң жобасын қалыптастырады;

2) разрабатывает проекты законов о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, внесении изменений и дополнений в бюджет и представляет их на рассмотрение Правительству Республики Казахстан;
3) разрабатывает проект постановления Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
4) определяет порядок составления и представления бюджетной заявки;
5) устанавливает форму составления прогноза поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями, остающихся в их распоряжении;
6) определяет методику прогнозирования поступлений бюджета;
7) разрабатывает проект единой бюджетной классификации ;
7-1) (исключен - Законом РК от 29 июня 2007 года N 269 (вводится в действие со дня его официального опубликования) ;
) разрабатывает и утверждает годовой план финансирования;
9) вносит предложения по уточнению (корректировке) республиканского бюджета;
10) осуществляет оценку эффективности разработки и реализации программ;
11) осуществляет планирование и анализ государственного и гарантированного государством заимствования и долга, а также долга по поручительствам государства;
12) осуществляет планирование и анализ бюджетного кредитования;
12-1) разрабатывает методологическое руководство по разработке штатных расписаний аппаратов государственных органов, финансируемых из республиканского бюджета;
12-2) осуществляет методологическое руководство по бюджетному планированию;
13) осуществляет иные полномочия в соответствии с законами Республики Казахстан.
Сноска. В статью 59 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ); Законом РК от 29 июня 2007 года N 269 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 60. Компетенция центрального уполномоченного органа по экономическому планированию
Центральный уполномоченный орган по экономическому планированию в области регулирования бюджетных отношений:
1) разрабатывает проект среднесрочного плана социально-экономического развития республики;
1-1) вырабатывает предложения по совершенствованию системы экономического планирования;
1-2) определяет методику разработки и реализации среднесрочных планов социально-экономического развития республики;
2) формирует перечень приоритетных бюджетных инвестиционных проектов (программ);
2-1) формирует перечень объектов, предлагаемых в концессию, на среднесрочный период;
3) формирует перечень приоритетных заявок на привлечение связанных грантов и вносит его на утверждение в Правительство Республики Казахстан; P070525

2) тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы, бюджетке өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы заңдардың жобаларын әзiрлейдi және оларды қарауға Қазақстан Республикасының Үкiметiне табыс етедi;
3) тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды iске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкiметi қаулысының жобасын әзiрлейдi;
4) бюджеттiк өтiнiм жасаудың және табыс етудiң тәртiбiн айқындайды;
5) мемлекеттiк мекемелердiң өз иелiгiнде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) өткiзуден түсетiн түсiмдер мен ақша шығыстарының болжамын жасау нысанын белгiлейдi;
6) бюджет түсiмдерiн болжау әдiстемесiн айқындайды;
7) бiрыңғай бюджет сыныптамасының жобасын әзiрлейдi;
7-1) алып тасталды
8) жылдық қаржыландыру жоспарын әзiрлейдi және бекiтедi;
9) республикалық бюджетті нақтылау (түзету) жөнiнде ұсыныстар енгiзедi;
10) бағдарламаларды әзiрлеу және iске асыру тиiмдiлiгiн бағалауды жүзеге асырады;
11) мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыз алуды және борышты, сондай-ақ мемлекет кепiлгерлiгі жөнiндегi борышты жоспарлау мен талдауды жүзеге асырады;
12) бюджеттiк кредиттеудi жоспарлау мен талдауды жүзеге асырады;
12-1) республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк органдар аппараттарының штат кестелерiн әзiрлеу жөнiндегi әдiснамалық басшылықты талдап-жасайды;
12-2) бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi әдiснамалық басшылықты жүзеге асырады;
13) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
Ескерту. 59-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2007.06.29. N 269 Заңдарымен.
60-бап. Экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық
уәкiлеттi органның құзыретi
Экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган бюджеттiк қатынастарды реттеу саласында:
1) республиканың әлеуметтiк-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспарының жобасын әзiрлейдi;
1-1) экономикалық жоспарлау жүйесiн жетiлдiру жөнiнде ұсыныстарды талдап-жасайды;
1-2) республиканың әлеуметтiк-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспарларын әзiрлеу мен iске асыру әдiстемесiн айқындайды;
2) басым бюджеттiк инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тiзбесiн қалыптастырады;
2-1) орташа мерзімдік кезеңге концессияға ұсынылатын объектілердің тізбесін қалыптастырады;
3) байланысты гранттарды тартуға басымдығы бар өтiнiмдердiң тiзбесiн қалыптастырады және оны Қазақстан Республикасының Yкiметiне бекiтуге енгiзедi; P070525

4) проводит оценку эффективности бюджетных инвестиций и связанных грантов;
5) осуществляет иные полномочия в соответствии с законами Республики Казахстан.
Сноска. Статья 60 с изменениями, внесенными законами РК от 20.12.2004 N 13 ; от 05.07.2006 N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ); от 05.07.2008 N 66-IV (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 61. Компетенция центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета:
1) исполняет республиканский бюджет и осуществляет обслуживание исполнения местных бюджетов;
2) участвует в разработке проектов законов о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, внесении изменений и дополнений в бюджет;
3) участвует в разработке проекта постановления Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
4) участвует в прогнозировании поступлений в бюджет и определении целей и приоритетов государственной политики в сфере поступления доходов в государственный бюджет;
5) утверждает и вносит изменения в сводные планы поступлений и финансирования республиканского бюджета;
6) выдает разрешения администраторам республиканских бюджетных программ;
7) осуществляет регистрацию гражданско-правовых сделок государственных учреждений;
8) осуществляет платежи по обязательствам государственных учреждений;
9) размещает временно свободные бюджетные деньги во вклады (депозиты) в Национальном Банке Республики Казахстан;
10) определяет порядок реконвертации иностранной валюты с банковских счетов центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан;
11) приостанавливает финансирование в случаях, установленных настоящим Кодексом;
12) определяет порядок открытия, закрытия и ведения счетов государственных учреждений в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета;
13) определяет порядок ведения бюджетного учета;
14) определяет порядок составления и представления отчетности;
15) получает, использует, регистрирует, погашает и обслуживает займы Правительства Республики Казахстан, осуществляет покупку и продажу выпущенных им государственных эмиссионных ценных бумаг на организованном рынке ценных бумаг;
16) обеспечивает выполнение обязательств по государственным гарантиям негосударственных займов и поручительствам государства, а также концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан по заключенным договорам концессии;

4) бюджеттiк инвестициялар мен байланысты гранттардың тиiмдiлiгiн бағалауды жүргiзедi;
5) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
Ескерту. 60-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2008.07.05. N 66-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.
61-бап. Бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi орталық уәкiлеттi
органның құзыретi
Бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган :
1) республикалық бюджеттi атқарады және жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуына қызмет көрсетудi жүзеге асырады;
2) тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы, бюджетке өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы заңдардың жобаларын әзiрлеуге қатысады;
3) тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды iске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкiметi қаулысының жобасын әзiрлеуге қатысады;
4) бюджетке түсетiн түсiмдердi болжауға және мемлекеттiк бюджетке кiрiстердiң түсуi саласындағы мемлекеттiк саясаттың мақсаттары мен басымдықтарын айқындауға қатысады;
5) республикалық бюджеттiң түсiмдерi мен оны қаржыландырудың жиынтық жоспарларын бекiтедi және оларға өзгерiстер енгiзедi;
6) республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiне рұқсаттар бередi;
7) мемлекеттiк мекемелердiң азаматтық-құқықтық мәмiлелерiн тiркеудi жүзеге асырады;
8) мемлекеттiк мекемелердiң мiндеттемелерi бойынша төлемдердi жүзеге асырады;
9) уақытша бос бюджеттiк ақшаны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi салымдарға (депозиттерге) орналастырады;
10) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiмен келiсiм бойынша бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның банктiк шоттарынан шетел валютасын қайта айырбастау тәртiбiн айқындайды;
11) осы Кодексте белгіленген жағдайларда қаржыландыруды тоқтата тұрады;
12) бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органда мемлекеттiк мекемелердiң шоттарын ашу, жабу және жүргiзу тәртiбiн айқындайды;
13) бюджеттiк есепке алуды жүргiзу тәртiбiн айқындайды ;
14) есептiлiк жасаудың және табыс етудiң тәртiбiн айқындайды ;
15) Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң қарыздарын алады, пайдаланады, тiркейдi, өтейдi және оларға қызмет көрсетедi, бағалы қағаздардың ұйымдастырылған рыногында өзi шығарған мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздарды сатып алу мен сатуды жүзеге асырады;
16) мемлекеттiк емес қарыздардың мемлекеттiк кепiлдiктерi және мемлекет кепiлгерлiктерi бойынша мiндеттемелердiң, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің жасалған концессия шарттары бойынша концессиялық міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз етедi;

17) осуществляет мониторинг освоения бюджетных средств;
18) (исключен - от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ) ;
) осуществляет методологическое руководство по исполнению республиканского и местных бюджетов, бюджетному учету, отчетности;
20) по поручению Правительства Республики Казахстан ведет переговоры, подписывает договоры займов Правительства Республики Казахстан, выпускает государственные эмиссионные ценные бумаги Правительства Республики Казахстан, предоставляет государственные гарантии по негосударственным займам;
21) определяет на конкурсной основе и уполномочивает банки второго уровня на обслуживание займов Правительства Республики Казахстан и негосударственных займов, имеющих государственные гарантии;
22) осуществляет предоставление, обслуживание и контроль за целевым использованием бюджетных кредитов за счет средств республиканского бюджета, обеспечивает их учет, мониторинг и возврат;
22-1) осуществляет распределение сумм поступлений между республиканским, местными бюджетами и Национальным фондом Республики Казахстан в соответствии с настоящим Кодексом с последующим их зачислением на соответствующие контрольные счета наличности;
22-2) осуществляет перевод сумм поступлений в бюджет, направляемых в Национальный фонд Республики Казахстан, на счета Правительства Республики Казахстан в Национальном Банке Республики Казахстан;
23) осуществляет иные полномочия в соответствии с законами Республики Казахстан.
Сноска. Статья 61 с изменениями, внесенными законами РК от 05.07.2006 N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ); от 05.07.2008 N 66-IV (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 62. Компетенция центрального уполномоченного органа по внутреннему контролю
Центральный уполномоченный орган по внутреннему контролю:
1) осуществляет внутренний контроль соответствия законодательству Республики Казахстан деятельности объектов государственного финансового контроля;
2) дает оценку причинам нарушений требований законодательства Республики Казахстан в части исполнения, ведения учета и отчетности по исполнению республиканского и местных бюджетов, использования связанных грантов, гарантированных государством займов, активов государства, денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении;
3) осуществляет контроль за исполнением решений, принятых по итогам контрольных мероприятий;
4) осуществляет иные полномочия в соответствии с законами Республики Казахстан.
Сноска. В статью 62 внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г. N 13 .

17) бюджет қаражатын игеру мониторингiн жүзеге асырады;
18) алып тасталды
19) республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуы, бюджеттiк есепке алу, есептiлiк жөнiндегi әдiстемелiк басшылықты жүзеге асырады;
20) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң тапсырмасы бойынша келiссөздер жүргiзедi, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарыздар шарттарына қол қояды, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздарын шығарады, мемлекеттiк емес қарыздар бойынша мемлекеттiк кепiлдiктер бередi;
21) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарыздарына және мемлекеттiк кепiлдiктерi бар мемлекеттiк емес қарыздарға қызмет көрсетуге екiншi деңгейдегi банктердi конкурстық негiзде айқындайды және оларға уәкiлеттiк бередi;
22) республикалық бюджет қаражаты есебiнен бюджет кредиттерiнiң берiлуiн, оларға қызмет көрсетiлуiн және олардың нысаналы пайдаланылуына бақылауды жүзеге асырады, олардың есепке алынуын, мониторингiн және қайтарылуын қамтамасыз етедi;
22-1) түсiмдер сомаларын кейiннен қолма-қол ақшаның тиiстi бақылау шоттарының есебiне жатқыза отырып, осы Кодекске сәйкес оларды республикалық, жергiлiктi бюджеттер мен Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының арасында бөлудi жүзеге асырады;
22-2) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жiберiлетiн бюджет түсiмдерi сомаларын Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi шоттарына аударуды жүзеге асырады;
23) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
Ескерту. 61-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2008.07.05. N 66-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.
62-бап. Iшкi бақылау жөнiндегi орталық уәкiлеттi
органның құзыретi
Iшкi бақылау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган :
1) мемлекеттiк қаржылық бақылау объектiлерi қызметiнiң Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкестiгіне iшкi бақылауды жүзеге асырады;
2) республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуы, ол бойынша есеп және есептiлiк жүргiзу, байланысты гранттардың, мемлекет кепiлдiк берген қарыздардың, мемлекет активтерiнiң, мемлекеттiк мекемелердiң тауарлар (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтер) сатуынан түскен өз иелiктерiнде қалатын ақшаның пайдаланылуы бөлiгiнде Қазақстан Республикасының заңдары талаптарының бұзылу себептерiне баға бередi;
3) бақылау iс-шараларының қорытындылары бойынша қабылданған шешiмдердiң орындалуына бақылауды жүзеге асырады;
4) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
Ескерту. 62-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді) Заңымен.

Статья 63. Компетенция маслихата области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения)
Маслихат области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения):
1) утверждает местный бюджет и годовой отчет о его исполнении;
2) избирает ревизионную комиссию маслихата, осуществляющую внешний контроль за исполнением местного бюджета;
3) рассматривает отчеты о проведении внешнего контроля за исполнением местного бюджета;
4) осуществляет иные полномочия в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 64. Компетенция акимата области, города республиканского значения, столицы
Акимат области, города республиканского значения, столицы:
1) координирует работу местного уполномоченного органа области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) по бюджетному планированию и исполнению бюджета;
2) представляет проект областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы на соответствующий финансовый год в соответствующий маслихат;
3) представляет годовой отчет об исполнении областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы в соответствующий маслихат;
4) принимает постановление о реализации решения областного маслихата и маслихатов города республиканского значения, столицы о соответствующих местных бюджетах на соответствующий финансовый год;
5) утверждает среднесрочную фискальную политику местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы;
6) создает местные уполномоченные органы области, города республиканского значения, столицы по экономическому, бюджетному планированию, исполнению бюджета;
7) образует бюджетную комиссию области, города республиканского значения, столицы, утверждает положение о ней, определяет ее состав;
8) утверждает областной финансовый план и финансовые планы города республиканского значения, столицы на первый квартал соответствующего финансового года в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом;
9) осуществляет иные полномочия в соответствии с законами Республики Казахстан.
Сноска. Статья 64 в редакции - Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 64-1. Компетенция акимата района (города областного значения)
Акимат района (города областного значения):
1) обеспечивает исполнение бюджета района (города областного значения) и координирует работу местных уполномоченных органов района (города областного значения) по бюджетному планированию и исполнению бюджета;

63-бап. Облыс, республикалық маңызы бар қала, астана,
аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихатының
құзыретi
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәслихаты:
1) жергiлiктi бюджеттi және оның атқарылуы туралы жылдық есептi бекiтедi;
2) жергiлiктi бюджеттiң атқарылуын сыртқы бақылауды жүзеге асыратын мәслихаттың тексеру комиссиясын сайлайды;
3) жергiлiктi бюджеттiң атқарылуына сыртқы бақылау жүргiзу туралы есептердi қарайды;
4) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
64-бап. Облыс, республикалық маңызы бар қала, астана
әкiмдiгiнiң құзыретi
Облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкiмдiгi:
1) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттiк жоспарлау және бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органының жұмысын үйлестiредi;
2) тиiстi қаржы жылына арналған облыстық бюджеттiң, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерiнiң жобасын тиiстi мәслихатқа табыс етедi;
3) облыстық бюджеттiң, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерiнiң атқарылуы туралы жылдық есептi тиiстi мәслихатқа табыс етедi;
4) облыстық мәслихаттың және республикалық маңызы бар қала, астана мәслихаттарының тиiстi қаржы жылына арналған тиiстi жергiлiктi бюджеттер туралы шешiмдерiн iске асыру туралы қаулы қабылдайды;
5) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органының орта мерзiмдi фискалдық саясатын бекiтедi;
6) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың экономикалық, бюджеттiк жоспарлау, бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдарын құрады;
7) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджет комиссиясын құрады, ол туралы ереженi бекiтедi, оның құрамын айқындайды;
8) осы Кодексте көзделген жағдайларда тиiстi қаржы жылының бiрiншi тоқсанына арналған облыстық қаржы жоспарын және республикалық маңызы бар қаланың, астананың қаржы жоспарларын бекiтедi;
9) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
Ескерту. 64-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
64-1-бап. Аудан (облыстық маңызы бар қала)
әкiмдiгiнiң құзыретi
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкiмдiгi:
1) аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң атқарылуын қамтамасыз етедi және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттiк жоспарлау және бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдарының жұмысын үйлестiредi;

2) представляет в соответствующий маслихат годовой отчет об исполнении бюджета района (города областного значения);
3) принимает постановление о реализации решения маслихата района (города областного значения) о соответствующих бюджетах на соответствующий финансовый год;
4) утверждает среднесрочную фискальную политику исполнительного органа района (города областного значения);
5) создает местные уполномоченные органы района (города областного значения) по экономическому, бюджетному планированию, исполнению бюджета;
6) образует бюджетную комиссию района (города областного значения), утверждает положение о ней, определяет ее состав;
7) утверждает финансовый план района (города областного значения) на первый квартал соответствующего финансового года в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом.
Сноска. Глава дополнена статьей 64-1 - Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 64-2. Компетенция местного уполномоченного органа области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) по бюджетному планированию
Местный уполномоченный орган области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) по бюджетному планированию:
1) разрабатывает проект среднесрочной фискальной политики исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) на соответствующий финансовый год;
2) разрабатывает проект решения соответствующего маслихата по утверждению бюджета области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) на соответствующий финансовый год и представляет его на рассмотрение аппарата акима области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения);
3) разрабатывает проект решения акима области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) о реализации решения соответствующего маслихата об утверждении бюджета области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) на соответствующий финансовый год;
4) разрабатывает и утверждает годовой план финансирования бюджета области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) на соответствующий финансовый год;
5) вносит предложения по уточнению, корректировке бюджета области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) на соответствующий финансовый год;
6) осуществляет оценку эффективности бюджетных программ области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) на соответствующий финансовый год.
Сноска. Глава дополнена статьей 64-2 - Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).

2) аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң атқарылуы туралы жылдық есептi тиiстi мәслихатқа табыс етедi;
3) аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихатының тиiстi қаржы жылына арналған тиiстi бюджеттер туралы шешiмдерiн iске асыру туралы қаулы қабылдайды;
4) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) атқарушы органының орта мерзiмдi фискалдық саясатын бекiтедi;
5) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық, бюджеттiк жоспарлау, бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдарын құрады;
6) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссиясын құрады, ол туралы ереженi бекiтедi, оның құрамын айқындайды;
7) осы Кодексте көзделген жағдайларда ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тиiстi қаржы жылының бiрiншi тоқсанына арналған қаржы жоспарын бекiтедi.
Ескерту. 64-1-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
64-2-бап. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың,
астананың, ауданның (облыстық маңызы бар
қаланың) бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi
жергiлiктi уәкiлеттi органының құзыретi
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органы:
1) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) атқарушы органының тиiстi қаржы жылына арналған орта мерзiмдi фискалдық саясатының жобасын әзiрлейдi;
2) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тиiстi қаржы жылына арналған бюджетiн бекiту туралы тиiстi мәслихат шешiмiнiң жобасын әзiрлейдi және оны облыс, республикалық маңызы бар қала, астана, аудан (облыстық маңызы бар қала) әкiмi аппаратының қарауына табыс етедi;
3) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тиiстi қаржы жылына арналған бюджетiн бекiту туралы тиiстi мәслихат шешiмiн iске асыру туралы облыс, республикалық маңызы бар қала, астана, аудан (облыстық маңызы бар қала) әкiмi шешiмiнiң жобасын әзiрлейдi;
4) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тиiстi қаржы жылына арналған бюджетiн қаржыландырудың жылдық жоспарын әзiрлейдi және бекiтедi;
5) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тиiстi қаржы жылына арналған бюджетiн нақтылау, түзету жөнiнде ұсыныстар енгiзедi;
6) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тиiстi қаржы жылына арналған бюджеттiк бағдарламаларының тиiмдiлiгiн бағалауды жүзеге асырады.
Ескерту. 64-2-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.

Статья 64-3. Компетенция местных уполномоченных органов области, города республиканского значения, столицы по исполнению бюджета
Местный уполномоченный орган области, города республиканского значения, столицы по исполнению бюджета:
1) организует работу по исполнению областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы;
2) координирует работу местных уполномоченных органов по исполнению бюджета района (города областного значения);
3) участвует в прогнозировании поступлений в областной бюджет, в бюджет города республиканского значения, столицы;
4) разрабатывает, утверждает и вносит изменения в сводные планы поступлений и финансирования областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы;
5) выдает разрешения администраторам областных бюджетных программ, бюджетных программ города республиканского значения, столицы в соответствии со сводными планами финансирования по обязательствам;
6) выдает разрешения государственным учреждениям, финансируемым из областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы, в соответствии с их индивидуальными планами финансирования по обязательствам;
7) осуществляет предоставление, обслуживание бюджетных кредитов, выданных за счет средств областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы, обеспечивает их учет, мониторинг и возврат;
8) осуществляет мониторинг исполнения бюджета области, города республиканского значения, столицы;
9) вырабатывает предложения по исполнению областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы;
10) готовит общее заключение по исполнению бюджета по администраторам бюджетных программ.
Сноска. Глава дополнена статьей 64-3 - Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 64-4. Компетенция местных уполномоченных органов района (города областного значения) по исполнению бюджета
Местный уполномоченный орган района (города областного значения) по исполнению бюджета:
1) организует работу по исполнению бюджета района (города областного значения);
2) участвует в прогнозировании поступлений в бюджет района (города областного значения);
3) разрабатывает, утверждает и вносит изменения в сводные планы поступлений и финансирования бюджета района (города областного значения);
4) выдает разрешения администраторам районных (городских) бюджетных программ в соответствии со сводными планами финансирования по обязательствам;

64-3-бап. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың,
астананың бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi
уәкiлеттi органдарының құзыретi
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органы:
1) облыстық бюджеттiң, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiнiң атқарылуы жөнiндегi жұмысты ұйымдастырады;
2) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетiн атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдардың жұмысын үйлестiредi;
3) облыстық бюджетке, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетiне түсетiн түсiмдердi болжауға қатысады;
4) облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетi түсiмдерiнiң және оларды қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерiстердi әзiрлейдi, бекiтедi және енгiзедi;
5) облыстық бюджеттiк бағдарламалардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттiк бағдарламаларының әкiмшiлерiне мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына сәйкес рұқсаттар бередi;
6) облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетiнен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелерге олардың мiндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларына сәйкес рұқсаттар бередi;
7) облыстық бюджеттiң, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiнiң қаражаты есебiнен ұсынылған бюджеттiк кредиттердi берудi, оларға қызмет көрсетiлуiн жүзеге асырады, олардың есепке алынуын, мониторингiн және қайтарылуын қамтамасыз етедi;
8) облыс, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетi атқарылуының мониторингiн жүзеге асырады;
9) облыстық бюджеттiң, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiнiң атқарылуы жөнiндегi ұсыныстарды талдап-жасайды;
10) бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi бойынша бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi жалпы қорытындыны дайындайды.
Ескерту. 64-3-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
64-4-бап. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың)
бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi
уәкiлеттi органдарының құзыретi
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органы:
1) аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң атқарылуы жөнiндегi жұмысты ұйымдастырады;
2) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетiне түсетiн түсiмдердi болжауға қатысады;
3) аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетi түсiмдерiнiң және оларды қаржыландырудың жиынтық жоспарларына өзгерiстердi әзiрлейдi, бекiтедi және енгiзедi;
4) аудандық (қалалық) бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiне мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарларына сәйкес рұқсаттар бередi;

5) выдает разрешения государственным учреждениям, финансируемым из бюджета района (города областного значения), в соответствии с их индивидуальными планами финансирования по обязательствам;
6) осуществляет предоставление, обслуживание бюджетных кредитов, выданных за счет средств бюджета района (города областного значения), обеспечивает их учет, мониторинг и возврат;
7) осуществляет мониторинг исполнения бюджета района (города областного значения);
8) вырабатывает предложения по исполнению бюджета района (города областного значения);
9) составляет отчетность по исполнению бюджета района (города областного значения) за истекший финансовый год.
Сноска. Глава дополнена статьей 64-4 - Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Глава 10. БЮДЖЕТНЫЕ КОМИССИИ
Статья 65. Основные положения о бюджетных комиссиях
1. Бюджетная комиссия - комиссия, создаваемая с целью обеспечения своевременной и качественной разработки проекта бюджета и выработки предложений по уточнению и исполнению бюджета.
2. Республиканская бюджетная комиссия и бюджетные комиссии областей, городов республиканского значения, столицы, района (города областного значения) осуществляют свою деятельность на постоянной основе.
Статья 66. Компетенция бюджетных комиссий
В компетенцию бюджетных комиссий входят:
1) выработка предложений по среднесрочной фискальной политике на предстоящий трехлетний период;
2) выработка предложений по определению показателей проектов бюджетов на соответствующий финансовый год;
3) выработка предложений по определению перечня бюджетных программ (подпрограмм) для финансирования в предстоящем трехлетнем периоде и планируемом финансовом году, определению механизма их реализации исходя из среднесрочной фискальной политики, результатов анализа государственных функций с учетом функций, передаваемых в негосударственный сектор, оценки эффективности программ и проектов паспортов бюджетных программ;
4) выработка предложений по проектам нормативных правовых актов, предусматривающих увеличение расходов или сокращение поступлений республиканского или местных бюджетов;
5) выработка предложений по уточнению бюджетов на соответствующий финансовый год;
6) рассмотрение результатов оценки реализации бюджетных программ и выработка предложений по ним;
7) иные полномочия, предусмотренные настоящим Кодексом, а также положениями о бюджетных комиссиях.
Сноска. В статью 66 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).

5) аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелерге олардың мiндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларына сәйкес рұқсаттар бередi;
6) аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң қаражаты есебiнен ұсынылған бюджеттiк кредиттердi берудi, оларға қызмет көрсетiлуiн жүзеге асырады, олардың есепке алынуын, мониторингiн және қайтарылуын қамтамасыз етедi;
7) аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетi атқарылуының мониторингiн жүзеге асырады;
8) аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiн атқару жөнiндегi ұсыныстарды талдап-жасайды;
9) өткен қаржы жылында аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң атқарылуы жөнiнде есептiлiк жасайды.
Ескерту. 64-4-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
10-тарау. Бюджеттік комиссиялар
65-бап. Бюджеттiк комиссиялар туралы негiзгi ережелер
1. Бюджеттiк комиссия - бюджет жобасын уақтылы және сапалы әзiрлеу мен бюджеттi нақтылау және атқару жөнiнде ұсыныстар жасауды қамтамасыз ету мақсатында құрылатын комиссия.
2. Республикалық бюджеттiк комиссия және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттiк комиссиялары өз қызметiн тұрақты негiзде жүзеге асырады.
66-бап. Бюджеттiк комиссиялардың құзыретi
Бюджеттiк комиссиялардың құзыретiне:
1) алдағы үш жылдық кезеңге арналған орта мерзiмдi фискалдық саясат жөнiнде ұсыныстар талдап-жасау;
2) тиiстi қаржы жылына арналған бюджеттер жобаларының көрсеткiштерiн айқындау жөнiнде ұсыныстар талдап-жасау;
3) алдағы үш жылдық кезеңде және жоспарланып отырған қаржы жылында қаржыландыру үшiн бюджеттiк бағдарламалардың (iшкi бағдарламалардың) тiзбесiн айқындау, мемлекеттiк емес секторға берiлетiн функцияларды, бағдарламалардың және бюджеттiк бағдарламалар паспорттары жобаларының тиiмдiлiгiн бағалауды ескере отырып, орта мерзiмдi фискалдық саясатты, мемлекеттiк функцияларды талдау нәтижелерiн негiзге ала отырып, оларды iске асыру тетiктерiн айқындау жөнiнде ұсыныстарды талдап-жасау;
4) республикалық немесе жергiлiктi бюджеттердiң шығыстарын ұлғайтуды немесе түсiмдерiн қысқартуды көздейтiн нормативтiк құқықтық актiлердiң жобалары бойынша ұсыныстар талдап-жасау;
5) тиiстi қаржы жылына арналған бюджеттердi нақтылау жөнiнде ұсыныстар талдап-жасау;
6) бюджеттiк бағдарламалардың iске асырылуын бағалау нәтижелерiн қарау және солар бойынша ұсыныстар талдап-жасау;
7) осы Кодексте, сондай-ақ бюджеттiк комиссиялар туралы ережелерде көзделген өзге де өкiлеттiктер кiредi.
Ескерту. 66-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.

Статья 67. Состав и рабочие органы бюджетных комиссий
1. В состав бюджетных комиссий входят:
председатель бюджетной комиссии;
заместители председателя бюджетной комиссии;
секретарь бюджетной комиссии;
члены бюджетной комиссии.
2. Рабочими органами бюджетных комиссий являются соответственно центральный или местный уполномоченные органы по бюджетному планированию.
3. Председатель бюджетной комиссии руководит ее деятельностью, проводит заседания бюджетной комиссии, планирует ее работу, осуществляет общий контроль за реализацией ее решений и несет ответственность за деятельность, осуществляемую комиссией. Во время отсутствия председателя бюджетной комиссии его функции выполняет назначенный им заместитель председателя бюджетной комиссии.
4. Секретарь бюджетной комиссии координирует работу по обеспечению деятельности бюджетной комиссии, подготавливает протоколы заседаний бюджетной комиссии.
5. Рабочий орган подготавливает материалы к заседаниям бюджетной комиссии в соответствии со сроками и повестками дня, определяемыми бюджетной комиссией.
ОСОБЕННАЯ ЧАСТЬ
РАЗДЕЛ 4. РАЗРАБОТКА И УТВЕРЖДЕНИЕ БЮДЖЕТА
Глава 11. ОСНОВЫ ПЛАНИРОВАНИЯ БЮДЖЕТА
Статья 68. Общие положения о планировании бюджета
1. Планирование республиканского и местных бюджетов и поступлений в бюджет, направляемых в Национальный фонд Республики Казахстан, является процессом разработки предложений по определению объемов поступлений республиканского и местных бюджетов на планируемый период и направлений их использования с учетом стратегических задач, приоритетности и в соответствии с задачами социально-экономического развития государства.
2. Бюджет планируется на один финансовый год. Одновременно с проектом бюджета на очередной финансовый год составляется прогноз бюджета на предстоящий трехлетний период.
3. Порядок разработки проекта республиканского бюджета определяется Президентом Республики Казахстан. Порядок разработки проектов местных бюджетов определяется Правительством Республики Казахстан.
Сноска. В статью 68 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 69. Принципы планирования бюджета
Основными принципами планирования бюджета являются:
1) принцип преемственности - планирование республиканского и местных бюджетов, поступлений в бюджет, направляемых в Национальный фонд Республики Казахстан, с соблюдением направлений социально-экономического развития республики, среднесрочной фискальной политики, принятых за основу в предыдущий период, с учетом результатов оценки эффективности реализации программ и исполнения бюджета истекшего и текущего финансовых годов;

67-бап. Бюджеттiк комиссиялардың құрамы мен жұмыс
органдары
1. Бюджеттiк комиссиялардың құрамына:
бюджеттiк комиссияның төрағасы;
бюджеттiк комиссия төрағасының орынбасарлары;
бюджеттiк комиссияның хатшысы;
бюджеттiк комиссияның мүшелерi кiредi.
2. Бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергiлiктi уәкiлеттi органдар тиiсiнше бюджеттiк комиссиялардың жұмыс органы болып табылады.
3. Бюджеттiк комиссияның төрағасы оның қызметiне басшылық жасайды, бюджеттiк комиссияның отырыстарын өткiзедi, оның жұмысын жоспарлайды, оның шешiмдерiнiң iске асырылуына жалпы бақылауды жүзеге асырады және комиссия жүзеге асыратын қызметке жауапты болады.
Бюджеттiк комиссияның төрағасы болмаған кезде оның функцияларын бюджеттiк комиссия төрағасының өзi тағайындаған орынбасары орындайды.
4. Бюджеттiк комиссияның хатшысы бюджеттiк комиссияның қызметiн қамтамасыз ету жөнiндегi жұмысты үйлестiредi, бюджеттiк комиссия отырыстарының хаттамаларын дайындайды.
5. Жұмыс органы бюджеттiк комиссия айқындайтын мерзiмдер мен күн тәртiптерiне сәйкес бюджеттiк комиссияның отырыстарына материалдар дайындайды.
Ерекше бөлік
4-бөлім. Бюджетті әзірлеу мен бекіту
11-тарау. Бюджетті жоспарлау негіздері
68-бап. Бюджеттi жоспарлау туралы жалпы ережелер
1. Республикалық және жергiлiктi бюджеттердi және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жiберiлетiн бюджет түсiмдерiн жоспарлау жоспарланып отырған кезеңге арналған республикалық және жергiлiктi бюджет түсiмдерiнiң көлемiн және стратегиялық мiндеттердi, басымдықты ескере отырып әрi мемлекеттiң әлеуметтiк-экономикалық даму мiндеттерiне сәйкес олардың пайдаланылу бағыттарын айқындау жөнiндегi ұсыныстарды әзiрлеу процесi болып табылады.
2. Бюджет бiр қаржы жылына жоспарланады. Кезектi қаржы жылына арналған бюджеттiң жобасымен бiр мезгiлде алдағы үш жылдық кезеңге арналған бюджеттiң болжамы жасалады.
3. Республикалық бюджеттiң жобасын әзiрлеу тәртiбiн Қазақстан Республикасының Президентi айқындайды. Жергiлiктi бюджеттердiң жобаларын әзiрлеу тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.
Ескерту. 68-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
69-бап. Бюджеттi жоспарлау принциптерi
Мыналар:
1) сабақтастық принципi - республикалық және жергiлiктi бюджеттердi, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жiберiлетiн бюджет түсiмдерiн өткен және ағымдағы қаржы жылдары бағдарламаларының iске асырылуы мен бюджетi атқарылуының тиiмдiлiгiн бағалау нәтижелерiн ескерiп, республиканың әлеуметтiк-экономикалық дамуының, өткен кезеңде негiзге алынған орта мерзiмдi фискалдық саясаттың бағыттарын сақтай отырып жоспарлау;

2) принцип приоритетности - планирование республиканского и местных бюджетов с соблюдением приоритетных направлений стратегического и социально-экономического развития республики или региона на предстоящий среднесрочный период;
3) принцип обоснованности - планирование бюджета на основе нормативных правовых актов и других документов, определяющих необходимость включения в проект бюджета тех или иных поступлений или расходов и обоснованность их объемов;
4) принцип снижения зависимости расходов от нефтяных поступлений - уменьшение размера ненефтяного дефицита за счет целенаправленного развития ненефтяного сектора.
Сноска. В статью 69 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 70. Определение среднесрочной фискальной политики на предстоящий трехлетний период
1. Среднесрочная фискальная политика представляет собой документ, определяющий налогово-бюджетную политику на предстоящий трехлетний период, в том числе:
прогнозные показатели государственного, республиканского и местных бюджетов;
приоритетные направления расходования бюджетных средств с учетом установленных приоритетов стратегического, социально-экономического развития республики или региона на среднесрочный период;
направления развития межбюджетных отношений;
политика в сфере государственного и гарантированного государством заимствования и долга;
возможные фискальные риски.
2. Среднесрочная фискальная политика разрабатывается на трехлетний период на основе стратегических и среднесрочного планов социально-экономического развития республики или региона с учетом среднесрочной фискальной политики, утвержденной в истекшем финансовом году, государственных, отраслевых (секторальных), региональных программ, анализа исполнения бюджета за истекший финансовый год и оценки программ с ежегодной корректировкой ее основных направлений, оценки разработки и реализации бюджетных программ.
В среднесрочную фискальную политику могут вноситься изменения и дополнения в случаях, если корректируются ее основные направления при разработке или уточнении бюджета.
3. Среднесрочная фискальная политика Правительства Республики Казахстан на предстоящий трехлетний период утверждается Правительством Республики Казахстан до 1 сентября текущего года и подлежит обязательному опубликованию.
Среднесрочная фискальная политика местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) на предстоящий трехлетний период утверждается местными исполнительными органами области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) до 1 октября текущего года и подлежит обязательному опубликованию.

2) басымдық принципi - республикалық және жергiлiктi бюджеттердi республиканың немесе өңiрдiң алдағы орта мерзiмдi кезеңге арналған стратегиялық және әлеуметтiк-экономикалық дамудың басым бағыттарын сақтай отырып жоспарлау;
3) негiздiлiк принципi - бюджеттi нормативтiк құқықтық актiлер және бюджет жобасына белгiлi бiр түсiмдердi немесе шығыстарды енгiзу қажеттiгiн айқындайтын басқа да құжаттар негiзiнде жоспарлау және олардың көлемдерiнiң негiздiлiгi;
4) шығыстардың мұнайдан түсетiн түсiмдерге тәуелдiлiгiн азайту принципi - мұнайға қатысты емес секторды нысаналы дамыту есебiнен мұнайға қатысты емес тапшылықтың мөлшерiн азайту бюджеттi жоспарлаудың негiзгi принциптерi болып табылады.
Ескерту. 69-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
70-бап. Алдағы үш жылдық кезеңге арналған орта мерзiмдi
фискалдық саясатты айқындау
1. Орта мерзiмдi фискалдық саясат алдағы үш жылдық кезеңге арналған салық-бюджет саясатын, соның iшiнде:
мемлекеттiк, республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң болжамдық көрсеткiштерiн;
республиканың немесе өңiрдiң стратегиялық, әлеуметтiк-экономикалық дамуының орта мерзiмдi кезеңiне арналып белгiленген басымдықтарын ескере отырып, бюджет қаражатын жұмсаудың басым бағыттарын;
бюджетаралық қатынастардың даму бағыттарын;
мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыз алу мен борыш саласындағы саясатты;
ықтимал фискалдық тәуекелдердi айқындайтын құжат болып табылады.
2. Орта мерзiмдi фискалдық саясат республиканың немесе өңiрдiң стратегиялық және орта мерзiмдi әлеуметтiк-экономикалық даму жоспарлары негiзiнде, өткен қаржы жылы бекiтiлген орта мерзiмдi фискалдық саясат, мемлекеттiк, салалық (секторлық), аймақтық бағдарламалар, өткен қаржы жылы iшiнде бюджеттiң атқарылуын талдау және бағдарламаларды бағалау ескерiле отырып, оның негiзгi бағыттары жыл сайын түзетiлiп, бюджеттiк бағдарламаларды әзiрлеу мен iске асыру бағалана отырып үш жылдық кезеңге әзiрленедi.
Егер бюджеттi әзiрлеу немесе нақтылау кезiнде орта мерзiмдi фискалдық саясаттың негiзгi бағыттары түзетiлетiн болса, оған өзгерiстер мен толықтырулар енгiзілуі мүмкiн.
3. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң алдағы үш жылдық кезеңге арналған орта мерзiмдi фискалдық саясатын Қазақстан Республикасының Yкiмeтi ағымдағы жылдың 1 қыркүйегiне дейiн бекiтедi және ол мiндеттi түрде жариялануға жатады.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (республикалық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органының алдағы үш жылдық кезеңге арналған орта мерзiмдi фискалдық саясатын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (республикалық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органдары ағымдағы жылдың 1 қазанына дейiн бекiтедi және ол мiндеттi түрде жариялануға жатады.

4. Порядок разработки среднесрочной фискальной политики определяется Правительством Республики Казахстан.
Сноска. В статью 70 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 71. Натуральные нормы
1. Натуральные нормы - натуральные показатели потребления или использования необходимых материальных или нематериальных благ. Применение натуральных норм является обязательным при планировании и исполнении бюджета.
2. Натуральные нормы разрабатываются центральными государственными органами и утверждаются Правительством Республики Казахстан.
3. Центральные государственные органы вправе вносить на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии предложения об изменении или отмене натуральных норм с учетом прогнозных показателей государственного бюджета и социально-экономического развития республики.
Глава 12. РАЗРАБОТКА ПРОЕКТОВ БЮДЖЕТОВ
Статья 72. Прогнозирование поступлений бюджета
1. Прогнозирование поступлений бюджета осуществляется уполномоченным органом по бюджетному планированию на основе среднесрочного плана социально-экономического развития республики или региона и среднесрочной фискальной политики на предстоящий трехлетний период.
2. Отражение поступлений в бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) допускается только при получении связанных грантов в виде безвозмездной технической помощи, а также в случаях, предусмотренных международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан.
При этом в расходах должна предусматриваться бюджетная программа в объеме, равном стоимости полученных товаров (работ, услуг).
3. Методика прогнозирования поступлений бюджета разрабатывается и утверждается центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
4. Прогнозные показатели поступлений бюджета на предстоящий финансовый год рассматриваются и одобряются бюджетной комиссией.
Сноска. В статью 72 внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г. N 13 .
Статья 73. Определение лимитов расходов и перечня приоритетных бюджетных программ (подпрограмм)
1. Центральный и местный уполномоченные органы по бюджетному планированию на основе среднесрочной фискальной политики формируют:
1) лимиты расходов бюджета для текущих бюджетных программ и бюджетных программ развития;
2) перечень приоритетных бюджетных программ (подпрограмм), включающий приоритетные бюджетные инвестиционные проекты (программы).
Формирование перечня приоритетных бюджетных инвестиционных проектов (программ) осуществляется на основании перечня бюджетных программ (подпрограмм).
При этом перечень приоритетных бюджетных программ (подпрограмм) формируется из бюджетных программ, в котором отражаются отчетные данные за истекший год и плановые показатели на текущий год в форме, установленной центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
Бюджетные программы с началом реализации в первый год планируемого периода, включаемые в перечень приоритетных бюджетных программ (подпрограмм), должны отвечать одновременно следующим требованиям:

4. Орта мерзiмдi фискалдық саясатты әзiрлеу тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
Ескерту. 70-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
71-бап. Заттай нормалар
1. Заттай нормалар - қажеттi материалдық немесе материалдық емес игiлiктердi тұтынудың немесе пайдаланудың заттай көрсеткiштерi. Заттай нормаларды қолдану бюджеттi жоспарлау мен атқару кезiнде мiндеттi болып табылады.
2. Заттай нормаларды орталық мемлекеттiк органдар әзiрлейдi және Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi .
3. Орталық мемлекеттiк органдар мемлекеттiк бюджеттiң және республиканың, әлеуметтiк-экономикалық дамуының болжамды көрсеткiштерiн ескере отырып, Республикалық бюджет комиссиясының қарауына заттай нормаларды өзгерту немесе олардың күшiн жою туралы ұсыныстар енгiзуге құқылы.
12-тарау. Бюджеттер жобаларын әзірлеу
72-бап. Бюджет түсiмдерiн болжау
1. Бюджет түсiмдерiн болжауды республиканың немесе аймақтың орта мерзiмдi әлеуметтiк-экономикалық даму жоспары және алдағы үш жылдық кезеңге арналған орта мерзiмдi фискалдық саясат негiзiнде бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
2. Тауарлардың (жұмыстардың, көрсетiлетiн қызметтердiң) құны түрiндегi бюджетке түсiмдердi көрсетуге өтеусiз техникалық көмек түрiндегi байланысты гранттар алған кезде ғана, сондай-ақ тек Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шартта көзделген жағдайларда жол берiледi.
Бұл ретте шығыстарда бюджеттiк бағдарлама алынған тауарлардың (жұмыстардың, көрсетiлетiн қызметтердiң) құнына тең көлемде көзделуге тиiс.
3. Бюджет түсiмдерiн болжау әдiстемесiн бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган әзiрлейдi және бекiтедi.
4. Бюджет түсiмдерiнiң алдағы қаржы жылына арналған болжамды көрсеткiштерiн бюджет комиссиясы қарап, мақұлдайды.
Ескерту. 72-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді) Заңымен.
73-бап. Шығыстар лимиттерiн және басым бюджеттiк
бағдарламалар (iшкi бағдарламалар) тiзбесiн
айқындау
1. Бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органдар орта мерзiмдi фискалдық саясат негiзiнде:
1) ағымдағы бюджеттiк бағдарламалар мен бюджеттiк даму бағдарламалары үшiн бюджет шығыстарының лимиттерiн;
2) басым бюджеттiк инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) қамтитын басым бюджеттiк бағдарламалардың (iшкi бағдарламалардың) тiзбесiн қалыптастырады.
Басым бюджеттiк инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тiзбесiн қалыптастыру бюджеттiк бағдарламалардың (iшкi бағдарламалардың) тiзбесi негiзiнде жүзеге асырылады.
Бұл ретте басым бюджеттiк бағдарламалардың (iшкi бағдарламалардың)  тiзбесi бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган белгiлеген нысанда өткен жылғы есептiк деректер мен ағымдағы жылға арналған жоспарлы көрсеткiштер көрсетiлетiн бюджеттiк бағдарламалардан қалыптастырылады.
Жоспарланатын кезеңнiң бiрiншi жылында iске асырылуы басталатын, басым бюджеттiк бағдарламалардың (iшкi бағдарламалардың) тiзбесiне енгiзiлетiн бюджеттiк бағдарламалар сонымен қатар мынадай талаптарға сай болуға тиiс:

1) соответствие государственным функциям;
2) соответствие государственным, отраслевым (секторальным), региональным программам;
3) соответствие основным направлениям среднесрочной фискальной политики;
4) наличие положительного заключения экономической экспертизы технико-экономического обоснования для бюджетных инвестиционных проектов (программ).
2. Лимиты расходов бюджета рассматриваются и одобряются бюджетной комиссией.
3. Центральный и местный уполномоченные органы по бюджетному планированию доводят до администраторов бюджетных программ перечень приоритетных бюджетных программ (подпрограмм) и лимиты расходов республиканского и местных бюджетов.
Сноска. Статья 73 в редакции - Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 74. Составление бюджетных заявок администраторами бюджетных программ
1. Бюджетная заявка представляет собой совокупность документов, ежегодно составляемых и представляемых администратором бюджетных программ на предстоящий финансовый год и трехлетний период для обоснования необходимости бюджетных программ и определения суммы их финансирования при разработке бюджета.
2. Бюджетная заявка составляется на основе:
единой бюджетной классификации ;
лимитов расходов бюджета;
бюджетной заявки на трехлетний период, одобренной бюджетной комиссией в истекшем финансовом году;
среднесрочного плана социально-экономического развития республики или региона и среднесрочной фискальной политики;
перечня приоритетных бюджетных программ (подпрограмм), включающего приоритетные бюджетные инвестиционные проекты (программы), доведенного центральным и местными уполномоченными органами по бюджетному планированию;
проекта паспортов бюджетных программ;
результатов оценки эффективности переходящих на планируемый финансовый год бюджетных программ, проведенной администратором бюджетных программ;
перечня концессионных проектов, требующих софинансирования.
3. Администратор бюджетной программы ежегодно составляет только одну бюджетную заявку, за исключением случаев уточнения бюджета, предусмотренных настоящим Кодексом.
Администратор бюджетной программы:
1) в рамках доведенных лимитов расходов бюджета уточняет цели,
задачи, мероприятия, ожидаемые результаты, индикаторы проекта
паспорта бюджетной программы;
2) определяет суммы расходов по ним с указанием прогнозных
показателей на предстоящий трехлетний период в рамках доведенных
лимитов расходов бюджета.
4. Бюджетная заявка администратора бюджетных программ включает в себя:

1) мемлекеттiк функцияларға сәйкес келу;
2) мемлекеттiк, салалық (секторлық), өңiрлiк бағдарламаларға сәйкес келу;
3) орта мерзiмдi фискалдық саясаттың негiзгi бағыттарына сәйкес келу;
4) бюджеттiк инвестициялық жобалар (бағдарламалар) үшiн техникалық-экономикалық негiздеменiң экономикалық сараптамасының оң қорытындысы болуы.
2. Бюджет шығыстарының лимиттерiн бюджет комиссиясы қарайды және мақұлдайды.
3. Бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органдар басым бюджеттiк бағдарламалардың (iшкi бағдарламалардың) тiзбесi мен республикалық және жергiлiктi бюджеттер шығыстарының лимиттерiн бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiне жеткiзедi.
Ескерту. 73-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
74-бап. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң
бюджеттiк өтiнiмдер жасауы
1. Бюджеттiк өтiнiм бюджетті әзiрлеу кезiнде бюджеттiк бағдарламалардың қажеттiгiн негiздеу және оларды қаржыландыру сомаларын айқындау үшiн алдағы қаржы жылына және үш жылдық кезеңге арнап бюджеттік бағдарламалардың әкiмшiлерi жыл сайын жасап, табыс ететiн құжаттар жиынтығы болып табылады.
2. Бюджеттiк өтiнiм:
бiрыңғай бюджет сыныптамасы ;
бюджет шығыстарының лимиттерi;
өткен қаржы жылы бюджеттiк комиссия мақұлдаған үш жылдық кезеңге арналған бюджеттiк өтiнiм;
республиканың немесе аймақтың орта мерзiмдi әлеуметтiк-экономикалық даму жоспары және орта мерзiмдi фискалдық саясат;
бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық және уәкiлеттi органдар жеткiзген басым бюджеттiк инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) қамтитын басым бюджеттiк бағдарламалардың (iшкi бағдарламалардың) тiзбесi;
бюджеттiк бағдарламалар паспорттарының жобасы;
бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi жүргiзген, жоспарланатын қаржы жылына ауысатын бюджеттiк бағдарламалардың тиiмдiлiгiн бағалау нәтижелері;
қоса қаржыландыруды қажет ететін концессиялық жобалардың тізбесі негізінде жасалады.
3. Осы Кодексте көзделген бюджеттi нақтылау жағдайларын қоспағанда, бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi жыл сайын тек қана бiр бюджеттiк өтiнiм жасайды.
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi:
1) бюджет шығыстарының жеткiзiлген лимиттерi шеңберiнде бюджеттiк бағдарлама паспорты жобасының мақсаттарын, мiндеттерiн, iс-шараларын, күтiлетiн нәтижелерiн, индикаторларын нақтылайды;
2) бюджет шығыстарының жеткiзiлген лимиттерi шеңберiнде алдағы үш жылдық кезеңге арналған болжамдық көрсеткiштердi көрсете отырып, олар бойынша шығыстар сомасын айқындайды.
4. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң бюджеттiк өтiнiмi :

1) перечень приоритетных бюджетных программ (подпрограмм), включающий приоритетные бюджетные инвестиционные проекты (программы);
2) пояснительную записку к бюджетной программе;
3) проект паспорта бюджетной программы с уточненными целями, задачами, мероприятиями, сроками выполнения, ожидаемыми результатами, индикаторами на трехлетний период, в зависимости от периода реализации бюджетной программы;
4) результаты проведенных администратором бюджетной программы оценок эффективности бюджетной программы, переходящей на планируемый финансовый год;
5) (исключен - от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ) ;
) информацию о полученных и использованных связанных грантах по состоянию на 1 января текущего финансового года с обязательной разбивкой суммы связанных грантов по направлениям расходования;
6-1) информацию о полученных и использованных несвязанных грантах по состоянию на 1 января текущего финансового года в порядке, определяемом центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию;
7) расчеты расходов по бюджетной программе (подпрограмме), включенной в бюджетную заявку;
8) другую информацию.
Прогноз поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями, остающихся в их распоряжении, на соответствующий финансовый год составляется по форме, установленной центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию, и представляется вместе с бюджетной заявкой.
Бюджетная заявка на предстоящий финансовый год представляется администратором бюджетных программ центральному уполномоченному органу по бюджетному планированию до 1 июня текущего финансового года.
5. (Исключен - от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
6. Пояснительная записка к бюджетной программе определяет краткую характеристику планируемой бюджетной программы, раскрывает ее сущность, необходимость и роль в социально-экономическом развитии республики или региона, указывает причины отклонения от прошлогодней бюджетной заявки.
7. Проект паспорта бюджетной программы является документом, определяющим цели, нормативно-правовое основание, задачи, мероприятия, ответственных исполнителей, сроки выполнения, стоимость в национальной валюте, источники финансирования бюджетной программы, ожидаемые результаты, индикаторы.
8. Расчеты расходов по бюджетной программе (подпрограмме), за исключением затрат, направляемых на субсидирование, осуществляются на основании нормативных, количественных, стоимостных показателей бюджетных программ и утвержденных натуральных норм .
Размер бюджетных субсидий определяется как сумма, направляемая на покрытие стоимости деятельности физических, юридических лиц и крестьянских (фермерских) хозяйств за минусом стоимости, покрываемой самими физическими, юридическими лицами и крестьянскими (фермерскими) хозяйствами за счет собственных средств.
Администратор бюджетных программ несет ответственность за составление бюджетной заявки на основании расчетов и их достоверность.

1) басым бюджеттiк инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) қамтитын басым бюджеттiк бағдарламалардың (iшкi бағдарламалардың) тiзбесiн;
2) бюджеттiк бағдарламаға түсiндiрме жазбаны ;
3) бюджеттiк бағдарламаны iске асыру кезеңiне қарай, үш жылдық кезеңге арналған нақтыланған мақсаттары, мiндеттерi, iс-шаралары, орындалу мерзiмi, күтiлетiн нәтижелерi, индикаторлары бар бюджеттiк бағдарлама паспортының жобасын;
4) бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi жүргiзген, жоспарланатын қаржы жылына ауыстырылатын бюджеттiк бағдарламаның тиiмдiлiгiн бағалау нәтижелерiн;
5) алып тасталды
6) байланысты гранттар сомасын жұмсалу бағыттары бойынша мiндеттi түрде бөле отырып, ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша алынған және пайдаланылған байланысты гранттар туралы ақпаратты ;
6-1) бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган айқындаған тәртiппен, ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша алынған және пайдаланылған байланысты емес гранттар туралы ақпаратты;
7) бюджеттiк өтiнiмге енгiзiлген бюджеттiк бағдарлама (iшкi бағдарлама) бойынша шығыстар есептерiн;
8) басқа да ақпаратты қамтиды.
Мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) сатудан түскен өздерiнiң иелiгiнде қалатын ақша түсiмдерi мен шығыстарының тиiстi қаржы жылына арналған болжамы бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган белгiлеген нысан бойынша жасалып, бюджеттiк өтiнiммен бiрге табыс етiледi.
Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi алдағы қаржы жылына арналған бюджеттiк өтiнiмдi бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға ағымдағы қаржы жылының 1 маусымына дейiн табыс етедi.
5. алып тасталды
6. Бюджеттiк бағдарламаға түсiндiрме жазба жоспарланып отырған бюджеттiк бағдарламаның қысқаша сипаттамасын айқындайды, оның мәнiн, республиканың немесе аймақтың әлеуметтiк-экономикалық дамуына қажеттiгi мен рөлiн ашып көрсетедi, өткен жылғы бюджеттiк өтiнiмнен ауытқу себептерiн көрсетедi.
7. Бюджеттiк бағдарлама паспортының жобасы бюджеттiк бағдарламаның мақсаттарын, нормативтiк-құқықтық негiзiн, мiндеттерiн, iс-шараларын, жауапты орындаушыларын, орындалу мерзiмдерiн, ұлттық валютамен көрсетiлген құнын, қаржыландыру көздерiн, күтiлетiн нәтижелердi, индикаторларды айқындайтын құжат болып табылады.
8. Субсидиялауға жiберiлетiн шығындарды қоспағанда, бюджеттiк бағдарлама (iшкi бағдарлама) бойынша шығыстардың есебi бюджеттiк бағдарламалардың нормативтiк, сандық, құндық көрсеткiштерi және бекiтiлген заттай нормалар негiзiнде жүзеге асырылады.
Бюджеттiк субсидиялардың мөлшерi жеке, заңды тұлғалар және шаруа (фермер) қожалықтары өз қаражаты есебiнен жабатын құнды алып тастағанда, жеке, заңды тұлғалардың және шаруа (фермер) қожалықтары қызметiнiң құнын жабуға бағытталатын сома ретiнде айқындалды.
Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi бюджеттiк өтiнiмнiң есептеулер негiзiнде жасалуына және олардың дұрыстығына жауапты болады.

8-1. Администратор бюджетной программы обязан вносить бюджетную заявку в пределах лимита расходов.
В случае превышения общей стоимости бюджетных программ (подпрограмм) администратора бюджетных программ над лимитами расходов администраторы бюджетных программ в составе бюджетной заявки представляют в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию обоснованные предложения по изменению:
утвержденных государственных, отраслевых (секторальных), региональных программ, в том числе их планов мероприятий;
натуральных норм ;
количественных и стоимостных показателей бюджетных программ (подпрограмм).
9. В случае, если администратором бюджетных программ предлагается реализация бюджетных программ посредством бюджетного кредитования, бюджетная заявка по данным бюджетным программам дополнительно должна включать следующие документы, в том числе сформированные при подготовке и отборе инвестиционных проектов (программ):
1) обоснование целесообразности реализации бюджетной программы посредством бюджетного кредитования, включая обоснование соответствия бюджетной программы цели, принципам, критериям, направлениям бюджетного кредитования;
2) обоснование потребности в объектах и (или) направлениях бюджетного кредитования;
3) обоснование условий бюджетных кредитов;
4) расчет окупаемости бюджетного кредитования;
5) обоснование размера оплаты услуг поверенных (агентов) в случае их привлечения.
10. Порядок составления и представления бюджетной заявки определяется центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
Сноска. Статья 74 с изменениями, внесенными законами РК от 20.12.2004 N 13 ; от 05.07.2006 N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ); от 05.07.2008 N 66-IV (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 75. Рассмотрение бюджетных заявок
1. Бюджетные заявки рассматриваются центральным и местными уполномоченными органами по бюджетному планированию, которые проводят их оценку в соответствии с пунктом 3 статьи 35 настоящего Кодекса и готовят по ним соответствующее заключение.
Администратор бюджетной программы обязан вносить бюджетную заявку на бумажном носителе и в виде электронного документа посредством использования информационной системы центрального уполномоченного органа по бюджетному планированию.
В случае несоответствия бюджетной заявки требованиям бюджетного законодательства Республики Казахстан по ее составлению и представлению бюджетная заявка возвращается администратору бюджетной программы центральным и местными уполномоченными органами по бюджетному планированию.
В случае отсутствия в информационной системе центрального уполномоченного органа по бюджетному планированию бюджетной заявки и несоответствия с бюджетной заявкой, представленной на бумажном носителе, центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию возвращает ее администратору бюджетных программ без рассмотрения.

8-1. Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi бюджеттiк өтiнiмдi шығыстар лимитi шегiнде енгiзуге мiндеттi.
Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң бюджеттiк бағдарламаларының (iшкi бағдарламаларының) жалпы құны шығыстар лимиттерiнен асып түскен жағдайда, бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға бюджеттiк өтiнiмнiң құрамында:
бекiтiлген мемлекеттiк, салалық (секторлық), өңiрлiк бағдарламаларды, соның iшiнде олардың iс-шаралар жоспарларын;
заттай нормаларды ;
бюджеттiк бағдарламалардың (iшкi бағдарламалардың) сандық және құндық көрсеткiштерiн өзгерту жөнiнде негiзделген ұсыныстарды табыс етедi.
9. Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi бюджеттік бағдарламаларды бюджеттiк кредит беру арқылы iске асыруды ұсынған жағдайда, осы бюджеттiк бағдарламалар бойынша бюджеттiк өтiнiм мынадай құжаттарды, соның iшiнде инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) дайындау мен iрiктеу кезiнде қалыптастырылған құжаттарды:
1) бюджеттiк кредит берудiң мақсатына, принциптерiне, өлшемдерiне, бағыттарына бюджеттiк бағдарламаның сәйкестiгi негiздемесiн қоса алғанда, бюджеттiк бағдарламаны бюджеттiк кредит беру арқылы iске асырудың мақсатқа сай екендiгiнiң негiздемесiн;
2) бюджеттiк кредит беру объектiлерiне және (немесе) бағыттарына қажеттiлiк негiздемесiн;
3) бюджеттiк кредиттер шарттарының негiздемесiн;
4) бюджеттiк кредит беру өтелiмдiлiгiнiң есебiн;
5) жұмысқа тартылған жағдайда, сенiм бiлдiрiлген өкiлдiң (агенттердiң) көрсеткен қызметiне ақы төлеу мөлшерiнiң негiздемесiн қосымша қамтуға тиiс.
10. Бюджеттiк өтiнiмдi жасау мен ұсыну тәртiбiн бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган айқындайды.
Ескерту. 74-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2008.07.05. N 66-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.
75-бап. Бюджеттiк өтiнiмдердi қарау
1. Бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органдар бюджеттiк өтiнiмдердi қарап, оларға осы Кодекстiң 35-бабының 3-тармағына сәйкес бағалау жүргiзедi және солар бойынша тиiстi қорытынды дайындайды.
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi бюджеттiк өтiнiмдi қағазға түсiрiп және бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның ақпараттық жүйесiн пайдалану арқылы электрондық құжат түрiнде енгiзуге мiндеттi.
Бюджеттiк өтiнiм Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасының оны жасау және табыс ету жөнiндегi талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органдар бюджеттiк өтiнiмдi бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсiне қайтарады.
Бюджеттiк өтiнiм бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның ақпараттық жүйесiнде болмаған және қағазға түсiрiп берiлген бюджеттiк өтiнiммен сәйкес келмеген жағдайда, бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган оны қарамастан бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсiне қайтарады.

2. Бюджетная комиссия рассматривает бюджетные заявки и заключение уполномоченного органа по бюджетному планированию и принимает по ним решение.
3. Разногласия между администраторами бюджетных программ и уполномоченным органом по бюджетному планированию рассматриваются бюджетной комиссией.
4. После принятия бюджетной комиссией окончательного решения по бюджетным программам администраторы бюджетных программ не вправе представлять дополнительные заявки.
Сноска. В статью 75 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 76. Разработка проекта закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год
1. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию на основе принятых Республиканской бюджетной комиссией решений составляет окончательный вариант проекта республиканского бюджета на предстоящий финансовый год и вносит его на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии.
2. Рассмотрение и определение окончательного варианта проекта республиканского бюджета на предстоящий финансовый год завершаются не позднее 1 августа года, предшествующего планируемому финансовому году.
3. Текст проекта закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год должен содержать:
1) объемы доходов, затрат, операционного сальдо, чистого бюджетного кредитования, сальдо по операциям с финансовыми активами, дефицита (профицита), финансирования дефицита (использования профицита) республиканского бюджета предстоящего финансового года;
2) минимальные размеры заработной платы, пенсии, месячный расчетный показатель, прожиточный минимум и размер государственной базовой пенсионной выплаты;
3) объемы бюджетных изъятий из местных бюджетов в республиканский бюджет;
4) объемы бюджетных субвенций, передаваемых из республиканского бюджета в местные бюджеты;
5) размер резерва Правительства Республики Казахстан;
6) сумму выполнения обязательств по государственным гарантиям Республики Казахстан;
7) лимит предоставления государственных гарантий Республики Казахстан;
7-1) лимит предоставления поручительства государства;
8) лимит правительственного долга;
9) другие положения.
4. К проекту закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год прилагаются:
1) проект республиканского бюджета на соответствующий финансовый год по структуре, установленной настоящим Кодексом. При этом поступления излагаются по категориям, классам и подклассам, а расходы излагаются по функциональным группам, администраторам бюджетных программ и бюджетным программам. Раздел "Финансирование дефицита (использование профицита) бюджета" представляется общей суммой;

2. Бюджеттiк комиссия бюджеттiк өтiнiмдер мен бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органның қорытындысын қарап, олар бойынша шешiм қабылдайды.
3. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi мен бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органның арасындағы келiспеушiлiктердi бюджеттiк комиссия қарайды.
4. Бюджеттiк комиссия бюджеттiк бағдарламалар бойынша түпкiлiктi шешiм қабылдағаннан кейiн бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi қосымша өтiнiмдердi ұсынуға құқылы емес.
Ескерту. 75-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
76-бап. Тиiстi қаржы жылына арналған республикалық
бюджет туралы заңның жобасын әзiрлеу
1. Бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган Республикалық бюджеттiк комиссия қабылдаған шешiмдердiң негiзiнде алдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджет жобасының түпкiлiктi нұсқасын жасап, оны Республикалық бюджеттiк комиссияның қарауына енгiзедi.
2. Алдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджет жобасының түпкiлiктi нұсқасын қарау және айқындау жоспарланып отырған қаржы жылының алдындағы жылдың 1 тамызынан кешiктiрiлмей аяқталады.
3. Тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заң жобасының мәтiнiнде:
1) алдағы қаржы жылындағы республикалық бюджет кiрiстерiнiң, шығындарының, операциялық сальдосының, таза бюджеттiк кредит беруiнiң, қаржы активтерiмен жүргiзiлетiн операциялар бойынша сальдосының, тапшылығының (профицитiнiң), тапшылығын қаржыландырудың (профициттi пайдаланудың) көлемдерi;
2) жалақының, зейнетақының ең төменгi мөлшерi, ең төменгi күнкөрiс деңгейi және мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiнiң мөлшерi;
3) жергiлiктi бюджеттерден республикалық бюджетке бюджеттiк алып қоюлар көлемi;
4) республикалық бюджеттен жергiлiктi бюджеттерге берiлетiн бюджеттiк субвенциялар көлемi;
5) Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң резервi мөлшерi;
6) Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кепiлдiктерi бойынша мiндеттемелердi орындау сомасы;
7) Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кепiлдiктер беру лимитi;
7-1) мемлекет кепiлгерлiгiн беру лимитi;
8) үкiметтiк борыш лимитi;
9) басқа да ережелер болуға тиiс.
4. Тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңның жобасына:
1) осы Кодексте белгiленген құрылым бойынша тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджеттiң жобасы қоса тiркеледi. Бұл ретте түсiмдер - санаттар, сыныптар және iшкi сыныптар бойынша баяндалады, ал шығыстар функционалдық топтар, бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi және бюджеттiк бағдарламалар бойынша баяндалады. "Бюджет тапшылығын қаржыландыру (профициттi пайдалану)" бөлiмi жалпы сомамен ұсынылады;

2) объемы поступлений в бюджет, направляемых в Национальный фонд Республики Казахстан;
3) (исключен - Законом РК от 29 июня 2007 года N 269 (вводится в действие со дня его официального опубликования) ;
) (исключен)
5) перечень бюджетных программ развития республиканского бюджета с разделением на бюджетные программы, направленные на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ), концессионных проектов, требующих софинансирования, и на формирование или увеличение уставного капитала юридических лиц;
6) перечень республиканских и местных бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения республиканского и местных бюджетов;
7) другие данные.
5. Размер утверждаемого дефицита (профицита) республиканского бюджета на соответствующий финансовый год отражается в денежном выражении и процентах к валовому внутреннему продукту.
6. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию не позднее 15 августа текущего года представляет проект закона о республиканском бюджете на предстоящий финансовый год на рассмотрение Правительству Республики Казахстан.
7. Центральные государственные органы до начала нового финансового года с учетом прогнозных показателей государственного и республиканского бюджетов на предстоящий трехлетний период проводят анализ действующих нормативных правовых актов, исполнение которых влечет дополнительное расходование бюджетных средств, и разрабатывают предложения об их отмене, приостановлении или о внесении в них изменений и дополнений.
Сноска. В статью 76 внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г. N 13 ; от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ); Законом РК от 29 июня 2007 года N 269 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 05.07.2008 N 66-IV (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 77. Разработка проекта решения маслихата об областном бюджете, бюджете города республиканского значения, столицы на соответствующий финансовый год
1. Местный уполномоченный орган по бюджетному планированию на основе принятых бюджетной комиссией области, города республиканского значения, столицы решений составляет окончательный вариант проекта областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы на предстоящий финансовый год и вносит его на рассмотрение бюджетной комиссии области, города республиканского значения, столицы.
2. Рассмотрение и определение окончательного варианта проекта областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы на предстоящий финансовый год завершаются не позднее 15 сентября года, предшествующего планируемому финансовому году.

2) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жiберiлетiн бюджет түсiмдерiнiң көлемi;
3) алып тасталды
4) алып тасталды
5) бюджеттiк инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды), қоса қаржыландыруды қажет ететін концессиялық жобаларды iске асыруға және заңды тұлғалардың жарғылық капиталын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға бағытталған бюджеттiк бағдарламаларға бөлiнген, республикалық бюджеттiң бюджеттiк даму бағдарламаларының тiзбесi;
6) республикалық және жергiлiктi бюджеттердi атқару процесiнде секвестрлеуге жатпайтын республикалық және жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалар тiзбесi;
7) басқа да деректер қоса тiркеледi.
5. Тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджеттiң бекiтiлетiн тапшылығының (профицитiнiң) мөлшерi жалпы iшкi өнiмге ақшалай түрде және процентпен көрсетiледi.
6. Алдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңның жобасын бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган ағымдағы жылдың 15 тамызынан кешiктiрмей Қазақстан Республикасының Үкiметiне қарауға табыс етедi.
7. Орталық мемлекеттiк органдар жаңа қаржы жылы басталғанға дейiн алдағы үш жылдық кезеңге арналған мемлекеттiк және республикалық бюджеттердiң болжамды көрсеткiштерiн ескере отырып, орындалуы бюджет қаражатының қосымша жұмсалуына әкеп соғатын қолданыстағы нормативтiк құқықтық актiлерге талдау жүргiзедi және олардың күшiн жою, тоқтата тұру немесе оларға өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы ұсыныстар әзiрлейдi.
Ескерту. 76-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2007.06.29. N 269 , 2008.07.05. N 66-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-баптан қараңыз) Заңдарымен.
77-бап. Тиiстi қаржы жылына арналған облыстық бюджет,
республикалық маңызы бар қала, астана бюджетi
туралы мәслихат шешiмiнiң жобасын әзiрлеу
1. Бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттiк комиссиясы қабылдаған шешiмдерi негiзiнде алдағы қаржы жылына арналған облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетi жобасының түпкiлiктi нұсқасын жасап, оны облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттiк комиссиясының қарауына енгiзедi.
2. Алдағы қаржы жылына арналған облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетi жобасының түпкiлiктi нұсқасын қарау және айқындау жоспарланып отырған қаржы жылының алдындағы жылдың 15 қыркүйегiнен кешiктiрiлмей аяқталады.

3. Текст проекта решения должен содержать:
1) объемы доходов, затрат, операционного сальдо, чистого бюджетного кредитования, сальдо по операциям с финансовыми активами, дефицита (профицита), финансирования дефицита (использования профицита) бюджета предстоящего финансового года;
2) объемы бюджетных субвенций, передаваемых из областного бюджета в бюджеты районов (городов областного значения), и объемы бюджетных изъятий из бюджетов районов (городов областного значения) в областной бюджет;
3) размер резерва местного исполнительного органа;
4) лимит долга местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы на конец соответствующего финансового года;
5) другие положения.
4. К проекту решения об областном бюджете, бюджете города республиканского значения, столицы прилагаются:
1) проект областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы на соответствующий финансовый год по структуре, установленной настоящим Кодексом. При этом поступления излагаются по категориям, классам и подклассам, а расходы излагаются по функциональным группам, администраторам бюджетных программ и бюджетным программам. Раздел "Финансирование дефицита (использование профицита) бюджета" представляется общей суммой;
2) перечень бюджетных программ развития областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы с разделением на бюджетные программы, направленные на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ), концессионных проектов, требующих софинансирования, и на формирование или увеличение уставного капитала юридических лиц;
3) перечень местных бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения местного бюджета на соответствующий финансовый год, в том числе установленных законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
4) объем поступлений в бюджет города республиканского значения, столицы от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения;
5) бюджетные программы каждого района в городе;
6) другие данные.
5. Размер утверждаемого дефицита (профицита) областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы на соответствующий финансовый год отражается в денежном выражении.
6. Местный уполномоченный орган по бюджетному планированию не позднее 1 октября текущего года представляет проект областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы на предстоящий финансовый год на рассмотрение местному исполнительному органу области, города республиканского значения, столицы.
Сноска. В статью 77 внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г. N 13 ; от 05.07.2008 N 66-IV (порядок введения в действие см. ст.2 ).

3. Шешiм жобасының мәтiнiнде:
1) алдағы қаржы жылына арналған бюджет кiрiстерiнiң, шығындарының, операциялық сальдосының, таза бюджеттiк кредит беруiнiң, қаржы активтерiмен жүргiзiлетiн операциялар бойынша сальдосының, тапшылығының (профицитiнiң), тапшылығын қаржыландырудың (профициттi пайдаланудың) көлемдерi;
2) облыстық бюджеттен аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерiне берiлетiн бюджет субвенцияларының көлемдерi және аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерiнен облыстық бюджетке бюджеттiк алып қоюлар көлемдерi;
3) жергiлiктi атқарушы органның резервi мөлшерi;
4) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органының тиiстi қаржы жылының аяғындағы жағдай бойынша борыш лимитi;
5) басқа да ережелер болуға тиiс.
4. Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетi туралы шешiмнiң жобасына:
1) осы Кодексте белгiленген құрылым бойынша тиiстi қаржы жылына арналған облыстық бюджеттiң, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiнiң жобасы қоса тiркеледi. Бұл ретте түсiмдер санаттар, сыныптар және iшкi сыныптар бойынша баяндалады, ал шығыстар функционалдық топтар, бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi және бюджеттiк бағдарламалар бойынша баяндалады. "Бюджет тапшылығын қаржыландыру (профициттi пайдалану)" бөлiмi жалпы сомамен ұсынылады;
2) бюджеттiк инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды), қоса қаржыландыруды қажет ететін концессиялық жобаларды iске асыруға және заңды тұлғалардың жарғылық капиталын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға бағытталған бюджеттiк бағдарламаларға бөлiнген, облыстық бюджеттiң, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiнiң бюджеттiк даму бағдарламаларының тiзбесi;
3) тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджеттердi атқару процесiнде секвестрлеуге жатпайтын, соның iшiнде тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгiленген жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалар тiзбесi;
4) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерiн сатудан республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiне түсетiн түсiмдер көлемi;
5) қаладағы әрбiр ауданның бюджеттiк бағдарламалары;
6) басқа да деректер қоса тiркеледi.
5. Тиiстi қаржы жылына арналған облыстық бюджеттердiң, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерiнiң бекiтiлетiн тапшылығының (профицитiнiң) мөлшерi ақшалай түрде көрсетiледi.
6. Алдағы қаржы жылына арналған облыстық бюджеттiң, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiнiң жобасын бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган ағымдағы жылдың 1 қазанынан кешiктiрмей облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органына қарауға табыс етедi.
Ескерту. 77-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2008.07.05. N 66-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.

Статья 78. Разработка проекта решения маслихата о бюджете района (города областного значения) на соответствующий финансовый год
1. Местный уполномоченный орган по бюджетному планированию на основе принятых бюджетной комиссией района (города областного значения) решений составляет окончательный вариант проекта бюджета района (города областного значения) на предстоящий финансовый год и вносит его на рассмотрение бюджетной комиссии района (города областного значения).
2. Рассмотрение и определение окончательного варианта проекта бюджета района (города областного значения) на предстоящий финансовый год завершаются не позднее 1 октября года, предшествующего планируемому финансовому году.
3. Текст проекта решения должен содержать:
1) объемы доходов, затрат, операционного сальдо, чистого бюджетного кредитования, сальдо по операциям с финансовыми активами, дефицита (профицита), финансирования дефицита (использования профицита) бюджета предстоящего финансового года;
2) размер резерва местного исполнительного органа;
3) объемы бюджетных изъятий из бюджета района (города областного значения) в областной бюджет;
4) другие положения.
4. К проекту решения о бюджете района (города областного значения) прилагаются:
1) проект бюджета района (города областного значения) на соответствующий финансовый год по структуре, установленной настоящим Кодексом. При этом поступления излагаются по категориям, классам и подклассам, а расходы излагаются по функциональным группам, администраторам бюджетных программ и бюджетным программам. Раздел "Финансирование дефицита (использование профицита) бюджета" представляется общей суммой;
2) перечень бюджетных программ развития бюджета района (города областного значения) с разделением на бюджетные программы, направленные на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ) и на формирование или увеличение уставного капитала юридических лиц;
3) перечень бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения местного бюджета на соответствующий финансовый год, в том числе установленных решением областного маслихата об утверждении областного бюджета на соответствующий финансовый год;
4) объем поступлений в бюджет района (города областного значения) от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения;
5) бюджетные программы каждого района в городе, города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа;
6) другие данные.
5. Размер утверждаемого дефицита (профицита) бюджета района (города областного значения) на соответствующий финансовый год отражается в денежном выражении.

78-бап. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тиiстi
қаржы жылына арналған бюджетi туралы мәслихат
шешiмiнiң жобасын әзiрлеу
1. Бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссиясы қабылдаған шешiмдер негiзiнде алдағы қаржы жылына арналған ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетi жобасының түпкiлiктi нұсқасын жасап, оны ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссиясының қарауына енгiзедi.
2. Алдағы қаржы жылына арналған ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетi жобасының түпкiлiктi нұсқасын қарау және айқындау жоспарланып отырған қаржы жылының алдындағы жылдың 1 қазанынан кешiктiрiлмей аяқталады.
3. Шешiм жобасының мәтiнiнде:
1) алдағы қаржы жылына арналған бюджет кiрiстерiнiң, шығындарының, операциялық сальдосының, таза бюджеттiк кредит беруiнiң, қаржы активтерiмен жүргiзiлетiн операциялары бойынша сальдосының, тапшылығының (профицитiнiң), тапшылығын қаржыландырудың (профициттi пайдаланудың) көлемдерi;
2) жергiлiктi атқарушы органның резервi мөлшерi;
3) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетiнен облыстық бюджетке бюджеттiк алып қоюлары көлемi;
4) басқа да ережелер болуға тиiс.
4. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетi туралы шешiмнiң жобасына:
1) осы Кодексте белгiленген құрылым бойынша тиiстi қаржы жылына арналған аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң жобасы қоса тiркеледi. Бұл ретте түсiмдер санаттар, сыныптар және iшкi сыныптар бойынша баяндалады, ал шығыстар функционалдық топтар, бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi және бюджеттiк бағдарламалар бойынша баяндалады. "Бюджет тапшылығын қаржыландыру (профициттi пайдалану)" бөлiмi жалпы сомамен ұсынылады;
2) бюджеттiк инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) iске асыруға және заңды тұлғалардың жарғылық капиталын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға бағытталған бюджеттік бағдарламаларға бөлiнген, аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң бюджеттiк даму бағдарламаларының тiзбесi;
3) тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджеттi атқару процесiнде секвестрлеуге жатпайтын, соның iшiнде тиiстi қаржы жылына арналған облыстық бюджеттiң бекiтiлгенi туралы облыстық мәслихаттың шешiмiмен белгiленген бюджеттiк бағдарламалар тiзбесi;
4) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерiн сатудан аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiне түсетiн түсiмдер көлемi;
5) әрбiр қаладағы ауданның, аудандық маңызы бар қаланың, кенттiң, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтiң бюджеттiк бағдарламалары;
6) басқа да деректер қоса тiркеледi.
5. Тиiстi қаржы жылына арналған аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң бекiтiлетiн тапшылығының (профицитiнiң) мөлшерi ақшалай түрде көрсетiледi.

6. Местный уполномоченный орган по бюджетному планированию не позднее 15 октября текущего года представляет проект бюджета района (города областного значения) на предстоящий финансовый год на рассмотрение местному исполнительному органу района (города областного значения). P040678
Сноска. В статью 78 внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г. N 13 .
Глава 13. ОСНОВНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ ПРОЦЕССА
РАССМОТРЕНИЯ И УТВЕРЖДЕНИЯ
ПРОЕКТА БЮДЖЕТА
Статья 79. Общие положения о рассмотрении и утверждении проекта республиканского бюджета
1. Проект закона о республиканском бюджете на предстоящий финансовый год вносится Правительством Республики Казахстан в Парламент Республики Казахстан не позднее 1 сентября года, предшествующего планируемому.
Правительство Республики Казахстан одновременно с проектом закона о республиканском бюджете на предстоящий финансовый год представляет следующие документы и материалы:
1) среднесрочный план социально-экономического развития;
2) среднесрочную фискальную политику на предстоящий трехлетний период;
2-1) консолидированный бюджет;
3) проекты паспортов республиканских бюджетных программ;
4) обоснования и прогнозные расчеты по поступлениям республиканского бюджета;
5) данные о состоянии государственного и гарантированного государством долга на последнюю отчетную дату;
6) пояснительную записку, раскрывающую решения, заложенные в проекте республиканского бюджета на предстоящий финансовый год.
2. Утверждение республиканского бюджета на предстоящий финансовый год происходит в раздельном заседании палат путем последовательного рассмотрения вначале в Мажилисе, а затем в Сенате не позднее 1 декабря текущего года.
3. В случае, если Парламентом Республики Казахстан до 1 декабря текущего года не будет принят закон о республиканском бюджете на предстоящий финансовый год, Президент Республики Казахстан вправе издать указ о республиканском финансовом плане на первый квартал предстоящего финансового года, который действует до утверждения Парламентом Республики Казахстан республиканского бюджета.
Республиканский финансовый план на первый квартал предстоящего финансового года утверждается не позднее 30 декабря текущего года в объеме одной четвертой части проекта республиканского бюджета на предстоящий финансовый год.
Исполнение республиканского финансового плана осуществляется в порядке, установленном настоящим Кодексом.
4. В случае утверждения республиканского финансового плана на первый квартал очередного финансового года республиканский бюджет на данный финансовый год должен быть утвержден не позднее 1 марта того же года.
При этом республиканский бюджет на данный финансовый год утверждается с учетом республиканского финансового плана на первый квартал того же года.

6. Алдағы қаржы жылына арналған аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң жобасын бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi орган ағымдағы жылдың 15 қазанынан кешiктiрмей ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органына қарауға табыс етедi. P040678
Ескерту. 78-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді) Заңымен.
13-тарау. Бюджет жобасын қарау мен бекіту процесінің
негізгі ережелері
79-бап. Республикалық бюджет жобасын қарау мен бекiту
туралы жалпы ережелер
1. Алдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңның жобасын Қазақстан Республикасының Үкiметi жоспарланып отырған жыл алдындағы жылдың 1 қыркүйегiнен кешiктiрмей Қазақстан Республикасының Парламентiне енгiзедi.
Қазақстан Республикасының Үкiметi алдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңның жобасымен бiр мезгiлде мынадай құжаттарды және материалдарды:
1) әлеуметтiк-экономикалық дамудың орта мерзiмді жоспарын;
2) алдағы үш жылдық кезеңге арналған орта мерзiмдi фискалдық саясатты;
2-1) шоғырландырылған бюджеттi;
3) республикалық бюджеттiк бағдарламалар паспорттарының жобаларын;
4) республикалық бюджеттiң түсiмдерi бойынша негiздемелер мен болжамдық есептердi;
5) соңғы есептiлiк күнгi жағдай бойынша мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген борыштың жайы туралы деректердi;
6) алдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджет жобасында негiзге алынған шешiмдердi ашып көрсететiн түсiндiрме жазбаны табыс етедi.
2. Алдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджетті бекіту палаталардың бөлек отырысында әуелі - Мәжілісте, ал содан кейін Сенатта өз кезегімен қарау арқылы ағымдағы жылдың 1 желтоқсанынан кешіктірмей жүргізіледі.
3. Қазақстан Республикасының Парламентi ағымдағы жылдың 1 желтоқсанына дейiн алдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды қабылдамаған жағдайда, Қазақстан Республикасының Президентi алдағы қаржы жылының бiрiншi тоқсанына арналған республикалық қаржылық жоспар туралы жарлық шығаруға құқылы, ол республикалық бюджеттi Қазақстан Республикасының Парламентi бекiткенге дейiн қолданылады.
Алдағы қаржы жылының бiрiншi тоқсанына арналған республикалық қаржы жоспары ағымдағы жылдың 30 желтоқсанынан кешiктiрiлмей алдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджет жобасының төрттен бiр бөлiгі көлемiнде бекiтiледi.
Республикалық қаржы жоспарының атқарылуы осы Кодексте белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
4. Кезектi қаржы жылының бiрiншi тоқсанына арналған республикалық қаржылық жоспар бекiтiлген жағдайда, осы қаржы жылына арналған республикалық бюджет сол жылғы 1 наурыздан кешiктiрiлмей бекiтiлуге тиiс.
Бұл ретте аталған қаржы жылына арналған республикалық бюджет сол жылдың бiрiншi тоқсанына арналған республикалық қаржы жоспары ескерiле отырып бекiтiледi.

5. Закон о республиканском бюджете на предстоящий финансовый год с приложениями, Указ Президента Республики Казахстан о республиканском финансовом плане на первый квартал предстоящего финансового года с приложениями публикуются в средствах массовой информации.
Сноска. Статья 79 с изменениями, внесенными законами РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ); от 6 декабря 2007 г. N 7-IV (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 80. Общие положения о рассмотрении и утверждении проекта местного бюджета
1. Проект областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы на предстоящий финансовый год вносится местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы в соответствующий маслихат не позднее 15 октября года, предшествующего планируемому.
Проект бюджета района (города областного значения) на предстоящий финансовый год вносится местным исполнительным органом района (города областного значения) в соответствующий маслихат не позднее 1 ноября года, предшествующего планируемому.
Местный исполнительный орган одновременно с проектом местного бюджета на предстоящий финансовый год представляет следующие документы и материалы:
1) среднесрочный план социально-экономического развития;
2) среднесрочную фискальную политику на предстоящий трехлетний период;
3) проекты паспортов местных бюджетных программ;
4) обоснования и прогнозные расчеты по поступлениям местного бюджета;
5) пояснительную записку, раскрывающую решения, заложенные в проект местного бюджета на предстоящий финансовый год.
2. Областной бюджет, бюджет города республиканского значения, столицы на предстоящий финансовый год утверждаются не позднее двухнедельного срока после подписания Президентом Республики Казахстан закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Бюджет района (города областного значения) на предстоящий финансовый год утверждается не позднее двухнедельного срока после подписания решения областного маслихата об утверждении областного бюджета на соответствующий финансовый год.
3. В случае, если маслихатом в установленный пунктом 2 настоящей статьи срок не будет принято решение о местном бюджете на предстоящий финансовый год, местный исполнительный орган соответствующей административно-территориальной единицы вправе издать решение о местном финансовом плане на первый квартал предстоящего финансового года, которое действует до утверждения маслихатом местного бюджета.
Местный финансовый план на первый квартал предстоящего финансового года утверждается не позднее 30 декабря текущего года в объеме одной четвертой части проекта местного бюджета на предстоящий финансовый год.
Исполнение местного финансового плана осуществляется в порядке, установленном настоящим Кодексом.

5. Алдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заң қосымшаларымен, Қазақстан Республикасы Президентiнiң алдағы қаржы жылының бiрiншi тоқсанына арналған республикалық қаржы жоспары туралы Жарлығы қосымшаларымен бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.
Ескерту. 79-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2007.12.06. N 7 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.
80-бап. Жергiлiктi бюджеттiң жобасын қарау мен
бекiту туралы жалпы ережелер
1. Алдағы қаржы жылына арналған облыстық бюджеттiң, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiнiң жобасын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органы жоспарланып отырған жыл алдындағы жылдың 15 қазанынан кешiктiрмей тиiстi мәслихатқа енгізедi.
Алдағы қаржы жылына арналған аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң жобасын ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органы жоспарланып отырған жылдың алдындағы жылдың 1 қарашасынан кешiктiрмей тиiстi мәслихатқа енгiзедi.
Жергiлiктi атқарушы орган алдағы қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджеттiң жобасымен бiр мезгiлде мынадай құжаттарды және материалдарды:
1) әлеуметтiк-экономикалық дамудың орта мерзiмдi жоспарын;
2) үш жылдық кезеңге арналған орта мерзiмдi фискалдық саясатты;
3) жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалар паспорттарының жобаларын;
4) жергiлiктi бюджеттiң түсiмдерi бойынша негiздемелер мен болжамдық есептердi;
5) алдағы қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет жобасында негiзге алынған шешiмдердi ашып көрсететiн түсiндiрме жазбаны табыс етедi.
2. Алдағы қаржы жылына арналған облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетi Қазақстан Республикасының Президентi тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңға қол қойғаннан кейiн екi апта мерзiмнен кешiктiрiлмей бекiтiледi.
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) алдағы қаржы жылына арналған бюджетi тиiстi қаржы жылына арналған облыстық бюджеттi бекiту туралы облыстық мәслихаттың шешiмiне қол қойылғаннан кейiн екi апта мерзiмнен кешiктiрiлмей бекiтiледi.
3. Мәслихат осы баптың 2-тармағында белгiленген мерзiмде алдағы қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы шешiмдi қабылдамаған жағдайда, тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң жергiлiктi атқарушы органы алдағы қаржы жылының бiрiншi тоқсанына арналған жергiлiктi қаржы жоспары туралы шешiм шығаруға құқылы, ол жергiлiктi бюджеттi мәслихат бекiткенге дейiн қолданылады.
Алдағы қаржы жылының бiрiншi тоқсанына арналған жергiлiктi қаржы жоспары ағымдағы жылдың 30 желтоқсанынан кешiктiрiлмей алдағы қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет жобасының төрттен бiр бөлiгi көлемiнде бекiтiледi.
Жергiлiктi қаржы жоспарының атқарылуы осы Кодексте белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.

4. В случае утверждения местного финансового плана на первый квартал очередного финансового года местный бюджет на данный финансовый год должен быть утвержден не позднее 1 марта того же года.
5. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы в недельный срок после принятия решений районными (городскими) маслихатами об утверждении бюджетов районов (городов областного значения) представляют в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета бюджеты областей, городов республиканского значения, столицы, сведенные на основе утвержденных местных бюджетов, а также перечень местных бюджетных инвестиционных проектов и программ, финансируемых из местных бюджетов на соответствующий финансовый год.
6. Решения маслихатов о местном бюджете на предстоящий финансовый год с приложениями и решения местных исполнительных органов о местном финансовом плане на первый квартал предстоящего финансового года с приложениями публикуются в средствах массовой информации.
Статья 81. Основные принципы рассмотрения проекта бюджета представительными органами
1. При рассмотрении проектов бюджетов представительные органы придерживаются следующих принципов:
1) принципа обоснованности;
2) принципа соблюдения сбалансированности бюджета.
2. Принцип обоснованности означает, что любые предложения депутатов о внесении изменений или дополнений в проект бюджета должны сопровождаться письменным изложением необходимости введения данных поправок, их соответствия приоритетам социально-экономического развития с приложением соответствующих расчетов к ним.
3. Принцип соблюдения сбалансированности бюджета означает, что при внесении депутатами любого изменения или дополнения в проект бюджета должны быть определены дополнительные источники поступлений либо сокращаемые расходы для сохранения размера дефицита бюджета не больше установленного проектом бюджета.
Сноска. В статью 81 внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г. N 13 .
Глава 14.
Сноска. Заголовок главы 14 исключен Законом РК от 6 декабря 2007 г. N 7-IV (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 82. Рассмотрение проекта республиканского бюджета в Парламенте Республики Казахстан
1. Рассмотрение проекта закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год на пленарных заседаниях Мажилиса и Сената Парламента Республики Казахстан включает доклады уполномоченного Правительством Республики Казахстан лица (лиц) по среднесрочному плану социально-экономического развития Республики Казахстан, среднесрочной фискальной политике и проекту закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, Председателя Национального Банка Республики Казахстан по денежно-кредитной политике, а также лиц, уполномоченных палатами Парламента Республики Казахстан, с заключениями по проекту закона.

4. Кезектi қаржы жылының бiрiншi тоқсанына арналған жергiлiктi қаржы жоспары бекiтiлген жағдайда осы қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет сол жылғы 1 наурыздан кешiктiрiлмей бекiтiлуге тиiс.
5. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергiлiктi атқарушы органдары аудандық (қалалық) мәслихаттар аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерiн бекiту туралы шешiм қабылдағаннан кейiн бiр апта мерзiмде бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға және бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға бекiтiлген жергiлiктi бюджеттердiң негiзiнде жинақталған облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттерiн, сондай-ақ тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджеттерден қаржыландырылатын жергiлiктi бюджеттiк инвестициялық жобалар мен бағдарламалардың тiзбесiн табыс етедi.
6. Мәслихаттардың алдағы қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы қабылдаған шешiмдерi қосымшаларымен және жергiлiктi атқарушы органдардың алдағы қаржы жылының бiрiншi тоқсанына арналған жергiлiктi қаржы жоспары туралы шешiмдерi қосымшаларымен бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.
81-бап. Өкiлдi органдардың бюджет жобасын қарауының
негізгі принциптерi
1. Өкiлдi органдар бюджет жобасын қараған кезде мынадай принциптердi:
1) негiздiлiк принципiн;
2) бюджеттiң теңдестiрiмдiлігін сақтау принципiн ұстанады.
2. Негіздiлiк принципi депутаттардың бюджет жобасына өзгерiстер немесе толықтырулар енгiзу туралы кез келген ұсыныстары,  тиiстi есептердi оларға қоса тiркей отырып, осы түзетулердi енгiзудiң қажеттiгiн, олардың әлеуметтiк-экономикалық даму басымдықтарына сәйкестiгiн жазбаша баяндаумен қатар жүруге тиiс екендiгiн бiлдiредi.
3. Бюджеттiң теңдестiрiмдiлiгiн сақтау принципi депутаттар бюджет жобасына кез келген өзгерiс пен толықтыру енгiзген кезде бюджет тапшылығының мөлшерiн бюджет жобасында белгiленген деңгейден асырмай сақтау үшiн түсiмдердiң қосымша көздерi не қысқартылатын шығыстар айқындалуға тиiс екендiгін бiлдiредi.
Ескерту. 81-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді) Заңымен.
14-тарау.
Ескерту. 14-тараудың тақырыбы алып тасталды - 2007.12.06. N 7 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
82-бап. Республикалық бюджет жобасын Қазақстан
Республикасының Парламентiнде қарау
1. Тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңның жобасын Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Мәжiлiсi мен Сенатының жалпы отырыстарында қарау Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлеттiк берген адамның (адамдардың) Қазақстан Республикасының орта мерзiмдi әлеуметтiк-экономикалық даму жоспары, орта мерзiмдi фискалдық саясат және тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңның жобасы бойынша, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Төрағасының ақша-кредит саясаты бойынша баяндамаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Парламентiнiң палаталары уәкiлеттiк берген адамдардың заң жобасы бойынша қорытындыларымен қоса баяндамаларын қамтиды.

2. Палаты Парламента Республики Казахстан вправе заслушать выступления руководителей администраторов республиканских бюджетных программ на пленарных заседаниях по проекту закона о республиканском бюджете на предстоящий финансовый год.
3. ( исключен Законом РК от 6 декабря 2007 г. N 7-IV ).
Сноска. Статья 82 с изменениями, внесенными законами РК от 20 декабря 2004 г. N 13 ; от 6 декабря 2007 г. N 7-IV (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 83. Утверждение республиканского бюджета на соответствующий финансовый год
Сноска. Статья исключена Законом РК от 6 декабря 2007 г. N 7-IV (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Глава 15. ПРОЦЕСС РАССМОТРЕНИЯ И УТВЕРЖДЕНИЙ
ПРОЕКТА МЕСТНОГО БЮДЖЕТА МАСЛИХАТОМ
Статья 84. Рассмотрение проекта местного бюджета в постоянных комиссиях маслихата
1. Проект местного бюджета рассматривается в постоянных комиссиях соответствующего маслихата.
2. Постоянные комиссии соответствующих маслихатов создают рабочие группы из числа членов комиссии. В рабочие группы могут привлекаться представители местных исполнительных органов.
3. Постоянные комиссии с учетом мнений рабочих групп вырабатывают предложения по внесению изменений и дополнений в проект местного бюджета с соответствующими обоснованиями и расчетами и направляют их в головную постоянную комиссию, определенную соответствующим маслихатом.
4. Головная постоянная комиссия осуществляет свод предложений постоянных комиссий, который выносится на сессию маслихата. При этом в свод включаются только те предложения, которые имеют соответствующие обоснование и расчеты.
5. Обсуждение на сессии соответствующего маслихата проекта местного бюджета включает в себя доклады акима соответствующей административно-территориальной единицы или уполномоченного местным исполнительным органом лица (лиц) по среднесрочному плану социально-экономического развития соответствующей административно-территориальной единицы, среднесрочной фискальной политике и проекту местного бюджета на соответствующий финансовый год, а также лиц, уполномоченных маслихатом, с заключением по проекту местного бюджета.

2. Қазақстан Республикасы Парламентiнiң палаталары жалпы отырыстарда алдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңның жобасы бойынша республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi басшыларының сөздерiн тыңдауға құқылы.
3. Алып тасталды - Қазақстан Республикасының 2007.12.06.  N 7 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
Талқылау Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлеттiк берген адамның (адамдардың) Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспары, орта мерзiмдi фискалдық саясат және тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңның жобасы жөнiндегi, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Төрағасының ақша-кредит саясаты жөнiндегi, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Палаталары уәкiлеттiк берген адамдардың заң жобасы бойынша қорытындыларымен қоса баяндамаларын қамтиды.
Ескерту. 82-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2007.12.06. N 7 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
83-бап.
Ескерту. 83-бап алып тасталды - 2007.12.06. N 7 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
Тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджеттi бекiту Қазақстан Республикасы Парламентi палаталарының бiрлескен отырысында заң қабылдау арқылы жүзеге асырылады.
15-тарау. Мәслихаттың жергілікті бюджет жобасын
қарау және бекіту процесі
84-бап. Жергiлiктi бюджет жобасын мәслихаттың тұрақты
комиссияларында қарау
1. Жергiлiктi бюджет жобасы тиiстi мәслихаттың тұрақты комиссияларында қаралады.
2. Тиiстi мәслихаттардың тұрақты комиссиялары комиссия мүшелерiнiң арасынан жұмыс топтарын құрады. Жұмыс топтарына жергiлiктi атқарушы органдардың өкiлдерi тартылуы мүмкiн.
3. Тұрақты комиссиялар жұмыс топтарының пiкiрлерiн ескере отырып, тиiстi негiздемелермен және есептермен қоса жергiлiктi бюджет жобасына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу жөнiнде ұсыныстар жасайды және оларды тиiстi мәслихат белгiлеген бас тұрақты комиссияға жiбередi.
4. Бас тұрақты комиссия тұрақты комиссиялардан түскен ұсыныстардың жинақтамасын жасап, оны мәслихаттың сессиясына шығарады. Бұл ретте жинақтамаға тиiстi негiздемелерi мен есептерi бар ұсыныстар ғана енгiзiледi.
5. Тиiстi мәслихаттың сессиясында жергiлiктi бюджеттiң жобасын талқылау тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiк әкiмiнiң немесе жергiлiктi атқарушы орган уәкiлеттiк берген адамның (адамдардың) тиiстi, әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң орта мерзiмдi әлеуметтiк-экономикалық даму бағдарламасы, орта мерзiмдi фискалдық саясат және тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджеттiң жобасы бойынша баяндамаларын, сондай-ақ мәслихат уәкiлеттiк берген адамдардың жергiлiктi бюджеттiң жобасы бойынша қорытындысымен қоса баяндамаларын қамтиды.

6. Маслихат вправе заслушать выступления на сессии руководителей администраторов местных бюджетных программ по проекту местного бюджета на предстоящий финансовый год.
Статья 85. Утверждение местного бюджета маслихатом
Утверждение местного бюджета на соответствующий финансовый год осуществляется посредством принятия решения маслихата.
РАЗДЕЛ 5. ИСПОЛНЕНИЕ И УТОЧНЕНИЕ БЮДЖЕТОВ
Глава 16. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ ОБ ИСПОЛНЕНИИ БЮДЖЕТА
Статья 86. Общие положения об исполнении бюджета
1. Исполнением бюджета является выполнение комплекса мероприятий по обеспечению поступлений в бюджет, реализации бюджетных программ, а также финансированию дефицита (использованию профицита) бюджета.
2. Исполнение бюджета начинается 1 января и завершается 31 декабря текущего финансового года.
3. Исполнение бюджета осуществляется на кассовой основе, кроме случаев, предусмотренных настоящим Кодексом.
4. Правительство Республики Казахстан обеспечивает исполнение республиканского бюджета.
5. Местные исполнительные органы обеспечивают исполнение местных бюджетов. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет процедуры по исполнению местных бюджетов в соответствии с настоящим Кодексом. P070225
Сноска. В статью 86 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 87. Принципы исполнения бюджета
1. Принцип целевого использования бюджетных средств - использование бюджетных средств на реализацию мероприятий, достижение ожидаемых результатов и индикаторов, определенные паспортами бюджетных программ, гражданско-правовыми сделками государственных учреждений, нормативными правовыми актами, в соответствии с которыми осуществляются бюджетные программы.
2. Принцип своевременности - зачисление поступлений в республиканский и местные бюджеты и использование бюджетных средств в соответствии с индивидуальными планами финансирования, планами финансирования по платежам и зачисление поступлений в бюджет, а также бюджетных средств на счета их получателей в установленные сроки и порядке, которые определены Правительством Республики Казахстан.
3. Принцип равномерного исполнения бюджета - равномерное распределение бюджетных средств в течение финансового года в целях недопущения накопления объема платежей на конец финансового года.
4. Принцип единства кассы - зачисление всех поступлений в бюджет на единый казначейский счет и осуществление всех предусмотренных расходов с единого казначейского счета в национальной валюте.
Поступления в бюджет с банковских счетов по видам иностранных валют, открытых в Национальном Банке Республики Казахстан, должны быть реконвертированы и зачислены на единый казначейский счет не позднее трех рабочих дней со дня представления центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета заявки на реконвертацию в Национальный Банк Республики Казахстан.
Бюджеты всех уровней бюджетной системы исполняются на основе принципа единства кассы.
Сноска. В статью 87 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).

6. Мәслихат сессияда алдағы қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет бойынша жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi басшыларының сөздерiн тыңдауға құқылы.
85-бап. Мәслихаттың жергiлiктi бюджеттi бекiтуi
Тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджеттi бекiту мәслихаттың шешiмiн қабылдау арқылы жүзеге асырылады.
5-бөлім. Бюджеттердің атқарылуы мен нақтылануы
16-тарау. Бюджеттің атқарылуы туралы жалпы ережелер
86-бап. Бюджеттiң атқарылуы туралы жалпы ережелер
1. Бюджетке түсiмдердiң түсуiн, бюджеттiк бағдарламалардың iске асырылуын қамтамасыз ету, сондай-ақ бюджет тапшылығын қаржыландыру (профициттi пайдалану) жөнiндегi iс-шаралар кешенiн орындау бюджеттiң атқарылуы болып табылады.
2. Бюджеттiң атқарылуы ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарында басталып, 31 желтоқсанында аяқталады.
3. Бюджеттің атқарылуы кассалық негiзде жүзеге асырылады.
4. Қазақстан Республикасының Yкiметi республикалық бюджеттiң атқарылуын қамтамасыз етедi.
5. Жергiлiктi атқарушы органдар жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуын қамтамасыз етедi. Бюджеттi атқару жөнiндегі орталық уәкiлеттi орган осы Кодекске сәйкес жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуы бойынша рәсiмдердi жүзеге асырады. P070225
Ескерту. 86-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
87-бап. Бюджеттiң атқарылу принциптерi
1. Бюджет қаражатын нысаналы пайдалану принципi - бюджеттiк бағдарламалардың паспорттарымен, мемлекеттiк мекемелердiң азаматтық-құқықтық мәмiлелерiмен, нормативтiк құқықтық актiлермен айқындалып, бюджеттiк бағдарламалар соларға сәйкес жүзеге асырылатын iс-шаралардың өткiзiлуiне, күтiлетiн нәтижелер мен индикаторларға қол жеткiзуге бюджет қаражатын пайдалану.
2. Уақтылылық принципi - түсiмдердi республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң есебiне жатқызу және бюджет қаражатын жеке қаржыландыру жоспарларына, төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес пайдалану және бюджетке түсiмдердi, сондай-ақ бюджет қаражатын Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындаған мерзiмде және тәртiппен оларды алушылар шоттарының есебiне жатқызу.
3. Бюджеттiң бiрқалыпты атқарылу принципi - қаржы жылының аяғына қарай төлемдер көлемiнiң жинақталып қалуына жол бермеу мақсатында бюджет қаражатын қаржы жылы iшiнде бiрқалыпты бөлу.
4. Кассаның бiрыңғайлық принципi - барлық бюджет түсiмдерiн бiрыңғай қазынашылық шот есебiне жатқызу және барлық көзделген шығыстарды бiрыңғай қазынашылық шоттан ұлттық валютамен жүзеге асыру.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнде ашылған банк шоттарынан шетелдiк валютаның түрлерi бойынша бюджетке түсетiн түсiмдер бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiне қайта айырбастауға өтiнiм берген күннен бастап үш жұмыс күнiнен кешiктiрiлмей қайта айырбасталуға және бiрыңғай қазынашылық шот есебiне жатқызылуға тиiс.
Бюджет жүйесiнiң барлық деңгейдегi бюджеттерi кассаның бiрыңғайлығы принципi негiзiнде атқарылады.
Ескерту. 87-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.

Статья 88. Единый казначейский счет
1. Единый казначейский счет - счет, открываемый в Национальном
Банке Республики Казахстан для централизованного осуществления
переводных операций и ведения их учета на принципах единства кассы.
2. Единый казначейский счет включает остатки средств контрольных счетов наличности, счетов государственных учреждений.
Контрольные счета наличности предназначены для учета в соответствии с единой бюджетной классификацией и кодами государственных учреждений следующих операций по:
1) поступлениям в республиканский и местные бюджеты и произведенным платежам из республиканского и местных бюджетов;
2) поступлениям от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) и произведенным по ним платежам;
3) поступлениям в бюджет, направляемым в Национальный фонд Республики Казахстан в соответствии со статьей 49-1 настоящего Кодекса, и произведенным переводам на счета Правительства Республики Казахстан в Национальном Банке Республики Казахстан;
4) поступлениям от спонсорской, благотворительной помощи для государственных учреждений и производимым за счет них платежам;
5) деньгам, передаваемым физическим или юридическим лицом государственному учреждению на условиях их возвратности в номинальном выражении, независимо от того, должны ли они быть возвращены по первому требованию или через какой-либо срок,
полностью или по частям, с заранее оговоренной надбавкой либо без таковой непосредственно физическим или юридическим лицом, либо переданы соответствующему республиканскому или местным бюджетам.
Счета для финансирования выборов - контрольный счет наличности местного исполнительного органа, отличный от контрольного счета наличности местных бюджетов и предназначенный для учета операций по расходам на проведение избирательных мероприятий при выборах Президента, депутатов Парламента Республики Казахстан, маслихатов, а также членов органов местного самоуправления.
Перевод средств из республиканского бюджета на счета для финансирования выборов осуществляется Центральной избирательной комиссией Республики Казахстан.
Право расходования средств счета для финансирования выборов имеют только председатели территориальных избирательных комиссий.
Счета государственного учреждения предназначены для учета бюджетных расходов и иных средств, разрешенных законодательными актами Республики Казахстан.
3. Для осуществления бюджетных операций по поступлениям в иностранной валюте и ведения их учета центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета открывает в Национальном Банке Республики Казахстан банковский счет по видам иностранных валют.

88-бап. Бiрыңғай қазынашылық шот
1. Бiрыңғай қазынашылық шот - аударым операцияларын орталықтандырып жүзеге асыру және олардың есебiн кассаның бiрыңғайлығы принциптерiнде жүргiзу үшiн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнде ашылатын шот.
2. Бiрыңғай қазынашылық шот қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы, мемлекеттiк мекемелердiң шоттарындағы қаражат қалдықтарын қамтиды.
Қолма-қол ақшаның бақылау шоттары мынадай:
1) республикалық және жергiлiктi бюджеттерге түсетiн түсiмдер мен республикалық және жергiлiктi бюджеттерден жүргiзiлген төлемдер;
2) мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) өткiзуiнен түсетiн түсiмдер мен олар бойынша жүргiзiлген төлемдер;
3) осы Кодекстiң 49-1-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жiберiлетiн бюджет түсiмдерi және Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi шоттарына жүргiзiлген аударымдар;
4) мемлекеттiк мекемелерге демеушiлiк, қайырымдылық көмектен түсетiн түсiмдер және олардың есебiнен жүргiзiлген төлемдер;
5) жеке немесе заңды тұлғаның мемлекеттiк мекемеге алғашқы талап ету бойынша немесе қандай да бiр мерзiмнен кейiн толық немесе бөлiп-бөлiп, алдын ала келiсiлген үстемесiмен не онсыз, тiкелей жеке немесе заңды тұлға қайтаруға не тиiстi республикалық немесе жергiлiктi бюджеттерге берiлуге тиiс болу-болмауына қарамастан, оларды номиналды түрiнде қайтару талаптарымен беретiн ақша бойынша операцияларын бiрыңғай бюджеттiк сыныптамаға және мемлекеттiк мекемелердiң кодтарына сәйкес есепке алуға арналады.
Сайлауларды қаржыландыруға арналған шоттар - жергiлiктi бюджеттердiң қолма-қол ақшасының бақылау шотынан ерекшеленетiн және Қазақстан Республикасының Президентiн, Парламентiнiң, мәслихаттардың депутаттарын, сондай-ақ жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарының мүшелерiн сайлаған кезде сайлау iс-шараларын өткiзу үшiн шығыстар бойынша операцияларды есепке алуға арналған жергiлiктi атқарушы органның қолма-қол ақшасының бақылау шоты.
Сайлауларды қаржыландыруға арналған шоттарға республикалық бюджеттен қаражат аударуды Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы жүзеге асырады.
Сайлауларды қаржыландыруға арналған шоттардағы қаражатты жұмсауға аумақтық сайлау комиссиялары төрағаларының ғана құқығы бар.
Мемлекеттiк мекеменiң шоттары бюджеттiк шығыстарды және Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде рұқсат етiлген өзге де қаражатты есепке алуға арналған.
3. Шетел валютасымен түсетiн түсiмдер бойынша бюджеттiк операцияларды жүзеге асыру және олардың есебiн жүргiзу үшiн бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнде шетел валюталарының түрлерi бойынша банк шотын ашады.

4. Размещение бюджетных средств на банковских счетах не допускается, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Кодексом.
Сноска. В статью 88 внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г. N 13 ; в редакции - от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 89. Финансирование реализации бюджетных программ (подпрограмм)
1. Реализация государственными органами бюджетных программ (подпрограмм) финансируется за счет средств республиканского или местных бюджетов.
2. Не допускается финансирование из республиканского бюджета реализации бюджетных программ (подпрограмм), финансируемых из местного бюджета, за исключением бюджетных программ (подпрограмм) органов внутренних дел.
Не допускается финансирование из местного бюджета реализации бюджетных программ (подпрограмм), финансируемых из республиканского бюджета, за исключением бюджетных программ (подпрограмм) органов внутренних дел.
Не допускается финансирование реализации бюджетной программы (подпрограммы) из двух и более местных бюджетов.
Сноска. В статью 89 внесены изменения - Законом РК от 8 июля 2005 г. N 69 ; в редакции - Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 90. Счета государственных учреждений
1. Государственные учреждения могут иметь следующие счета:
1) бюджетный счет - комбинация кодов единой бюджетной классификации и кодов государственных учреждений, по которым осуществляется учет операций по расходам, осуществляемым за счет бюджетных средств;
2) (исключен - от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ) ;
3) (исключен - от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ) ;
4) (исключен - от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ) ;
) специальный счет бюджетного инвестиционного проекта или программы - счет в иностранной валюте, оговоренной в международном договоре займа или соглашении о связанном гранте, возобновляемый посредством авансовых выплат правительственного внешнего займа или связанного гранта. Специальный счет открывается администратором бюджетной программы для покрытия за счет правительственного внешнего займа или гранта доли расходов на приобретение товаров (работ, услуг) и на администрирование бюджетного инвестиционного проекта или программы в соответствии с международным договором займа или соглашением о связанном гранте;
6) счет к специальному счету бюджетного инвестиционного проекта или программы для осуществления платежей в национальной валюте в банках второго уровня;

4. Осы Кодексте көзделген жағдайларды қоспағанда, бюджет қаражатын банк шоттарында орналастыруға жол берiлмейдi.
Ескерту. 88-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
89-бап. Бюджеттiк бағдарламаларды (iшкi бағдарламаларды)
iске асыруды қаржыландыру
1. Мемлекеттiк органдардың бюджеттiк бағдарламаларды (iшкi бағдарламаларды) iске асыруы республикалық немесе жергiлiктi бюджеттер қаражаты есебiнен қаржыландырылады.
2. Iшкi iстер органдарының бюджеттiк бағдарламаларын (iшкi бағдарламаларын) қоспағанда, жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын бюджеттiк бағдарламаларды (iшкi бағдарламаларды) iске асыруды республикалық бюджеттен қаржыландыруға жол берiлмейдi.
Iшкi iстер органдарының бюджеттiк бағдарламаларын (iшкi бағдарламаларын) қоспағанда, республикалық бюджеттен қаржыландырылатын бюджеттiк бағдарламаларды (iшкi бағдарламаларды) iске асыруды жергiлiктi бюджеттен қаржыландыруға жол берiлмейдi.
Бюджеттiк бағдарламаларды (iшкi бағдарламаларды) iске асыруды екi және одан көп жергiлiктi бюджеттерден қаржыландыруға жол берiлмейдi.
Ескерту. 89-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
90-бап. Мемлекеттiк мекемелердiң шоттары
1. Мемлекеттiк мекемелердiң мынадай шоттары болуы мүмкiн:
1) бюджеттiк шот - бiрыңғай бюджеттiк сыныптама кодтары мен мемлекеттiк мекемелер кодтарын құрамдастыру, олар бойынша бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылатын шығыстар бойынша операцияларды есепке алу жүзеге асырылады;
2) алып тасталды
3) алып тасталды
4) алып тасталды
5) бюджеттiк инвестициялық жобаның немесе бағдарламаның арнайы шоты - үкiметтiк сыртқы қарыздың немесе гранттың аванстық төлемдерi арқылы жаңартылатын халықаралық қарыз шартында немесе байланысты грант туралы келiсiмде айтылған шетел валютасындағы шот. Арнайы шотты бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсi үкiметтiк сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың есебiнен халықаралық қарыз шартына не байланысты грант туралы келiсiмге сәйкес тауарлар (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтер) сатып алуға және бюджеттiк инвестициялық жобаға немесе бағдарламаға әкiмшiлiк етуге шығарылған шығыстар үлесiнiң орнын толтыру үшiн ашады;
6) бюджеттiк инвестициялық жобаның немесе бағдарламаның арнайы шотына ұлттық валютамен төлемдердi жүзеге асыру үшiн екiншi деңгейдегi банктерде ашылған шот;

7) возобновляемый счет бюджетного инвестиционного проекта - счет, открываемый в банках второго уровня на период реализации бюджетного инвестиционного проекта для зачисления и использования денег, возвращаемых заемщиками в счет погашения основного долга по кредиту, выданному за счет правительственных внешних займов;
8) счет в иностранной валюте для проведения операций в иностранной валюте;
9) счет целевого финансирования - счет, открываемый государственному учреждению, содержащемуся за счет республиканского бюджета, для зачисления и расходования денег на проведение особых расходов.
2. Счета государственных учреждений открываются только в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета. В случаях, предусмотренных настоящим Кодексом, международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, счета могут открываться в банках второго уровня в порядке, установленном Правительством и банковским законодательством Республики Казахстан. V074627
Сноска. В статью 90 внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г. N 13 ; от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 91. Остатки бюджетных средств
1. Остатки бюджетных средств - бюджетные средства, оставшиеся не использованными по состоянию на конец отчетного периода.
2. Временно свободные бюджетные деньги - бюджетные средства, находящиеся на едином казначейском счете, не используемые в течение определенного периода времени.
3. Временно свободные бюджетные деньги республиканского и местных бюджетов могут размещаться центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в депозиты в Национальном Банке Республики Казахстан. Порядок размещения временно свободных бюджетных денег в депозиты определяется Правительством Республики Казахстан.
4. Свободные остатки бюджетных средств - бюджетные средства, оставшиеся не использованными по итогам исполнения бюджета за истекший финансовый год по состоянию на 1 января следующего за истекшим финансового года.
5. Свободные остатки бюджетных средств местных бюджетов не подлежат изъятию в вышестоящий бюджет, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Кодексом.
6. Свободные остатки бюджетных средств могут направляться на увеличение плановых назначений по расходам в текущем году в следующей последовательности:
1) на обязательный возврат бюджетных кредитов и сумм неиспользованных целевых трансфертов в вышестоящий бюджет, выделивший их, путем корректировки бюджета текущего года;
1-1) на завершение финансирования бюджетного инвестиционного проекта, утвержденного в бюджете прошлого года, на сумму не более десяти процентов от его утвержденного годового объема без уточнения бюджета текущего года в Парламенте Республики Казахстан или маслихате посредством корректировки республиканского или местного бюджета на текущий финансовый год. Такие расходы будут являться расходами текущего года;

7) бюджеттiк инвестициялық жобаның жаңартылатын шоты - үкiметтiк сыртқы қарыздар есебiнен берiлген кредит бойынша негiзгi борышты өтеу шотына қарыз алушылар қайтаратын ақшаны есепке алу және пайдалану үшiн бюджеттiк инвестициялық жобаны iске асыру кезеңiнде екiншi деңгейдегi банктерде ашылатын шот;
8) шетел валютасымен операциялар жүргiзуге арналған шетел валютасындағы шот;
9) нысаналы қаржыландыру шоты - ерекше шығыстар жасауға ақшаны есепке алу және жұмсау үшiн республикалық бюджеттiң есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемеге ашылатын шот.
2. Мемлекеттiк мекемелердiң шоттары бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органда ғана ашылады. Осы Кодексте, Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарда көзделген жағдайларда Үкiмет белгiлеген және Қазақстан Республикасының банк заңдарында белгiленген тәртiппен шоттар екiншi деңгейдегi банктерде ашылуы мүмкiн. V074627
Ескерту. 90-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.
91-бап. Бюджет қаражатының қалдықтары
1. Бюджет қаражатының қалдықтары - есептiлiк кезеңiнiң аяғындағы жағдай бойынша пайдаланылмай қалған бюджет қаражаттары.
2. Уақытша бос бюджет ақшасы - белгiлi бiр уақыт кезеңi iшiнде пайдаланылмаған, бiрыңғай қазынашылық шотта жатқан бюджет қаражаттары.
3. Pеспубликалық және жергiлiктi бюджеттердiң уақытша бос бюджеттiк ақшасын бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi орналастыра алады. Уақытша бос бюджет ақшасын депозиттерге орналастыру тәртiбiн Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлейдi .
4. Бюджет қаражатының бос қалдықтары - өткен қаржы жылынан кейiнгi 1 қаңтардағы жағдай бойынша өткен қаржы жылындағы бюджеттiң атқарылу қорытындылары бойынша пайдаланылмай қалған бюджеттiк қаражаттар.
5. Осы Кодексте көзделген жағдайларды қоспағанда, жергілiктi бюджеттердiң бюджет қаражатының бос қалдықтарын жоғары тұрған бюджетке алуға болмайды.
6. Бюджет қаражатының бос қалдықтары ағымдағы жылдың шығыстары бойынша жоспарлы жұмсалымдарды ұлғайтуға мынадай ретпен:
1) бюджеттiк кредиттердi және пайдаланылмаған нысаналы трансферттердiң сомаларын оларды бөлген жоғары тұрған бюджетке ағымдағы жылдың бюджетiн түзету арқылы мiндеттi түрде қайтаруға;
1-1) өткен жылғы бюджетте бекiтiлген бюджеттiк инвестициялық жобаны оның бекiтiлген жылдық көлемiнiң он процентiнен аспайтын сомаға ағымдағы жылдың бюджетiн Қазақстан Республикасының Парламентiнде немесе мәслихатта нақтыламай-ақ, ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық немесе жергiлiктi бюджеттi түзету арқылы қаржыландыруды аяқтауға жұмсалуы мүмкiн. Мұндай шығыстар ағымдағы жылдың шығыстары болып табылады;

2) на погашение основного долга по полученным займам без уточнения бюджета текущего года в Парламенте Республики Казахстан или маслихате посредством корректировки республиканского или местного бюджета;
3) на погашение кредиторской задолженности государственных учреждений с уточнением бюджета текущего года в Парламенте Республики Казахстан или маслихате;
4) на обеспечение финансирования текущих бюджетных программ с уточнением бюджета текущего года в Парламенте Республики Казахстан или маслихате;
5) на другие расходы с уточнением бюджета текущего года в Парламенте Республики Казахстан или маслихате.
7. Движение остатков бюджетных средств - разница между свободными остатками бюджетных средств и остатками бюджетных средств на конец отчетного периода.
Сноска. В статью 91 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Глава 17. ОСНОВА ИСПОЛНЕНИЯ БЮДЖЕТА
Статья 92. Документы, являющиеся основой исполнения бюджета
Основой исполнения бюджета являются:
1) настоящий Кодекс;
2) закон о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год и решения маслихатов о местных бюджетах на соответствующий финансовый год;
3) постановления Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов о реализации закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год или решения маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год;
4) решения Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа, принимаемые в текущем финансовом году в ходе исполнения республиканского или местного бюджетов;
5) паспорта бюджетных программ;
6) годовой план финансирования;
7) сводный план поступлений и финансирования;
7-1) индивидуальные планы финансирования;
8) нормативные правовые акты, определяющие порядок исполнения бюджета в соответствии с настоящим Кодексом.
Сноска. В статью 92 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 93. Постановления Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов о реализации закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год и решений маслихатов о местных бюджетах на соответствующий финансовый год
1. Постановление Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год принимается до 20 декабря года, предшествующего планируемому.
Постановление местного исполнительного органа о реализации решения маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год принимается в двухнедельный срок после утверждения маслихатом местного бюджета.

2) ағымдағы жылдың бюджетiн Қазақстан Республикасының Парламентiнде немесе мәслихатта нақтыламай-ақ, республикалық немесе жергiлiктi бюджеттi түзету арқылы алынған қарыздар бойынша негiзгi борышты өтеуге;
3) ағымдағы жылдың бюджетiн Қазақстан Республикасының Парламентiнде немесе мәслихатта нақтылай отырып, мемлекеттiк мекемелердiң кредиторлық берешегiн өтеуге;
4) ағымдағы жылдың бюджетiн Қазақстан Республикасының Парламентiнде немесе мәслихатта нақтылай отырып, ағымдағы бюджеттiк бағдарламалардың қаржыландырылуын қамтамасыз етуге;
5) ағымдағы жылдың бюджетiн Қазақстан Республикасының Парламентiнде немесе мәслихатта нақтылай отырып, басқа да шығыстарға жұмсалуы мүмкін.
7. Бюджет қаражаты қалдықтарының қозғалысы - бюджет қаражатының бос қалдықтары мен есептiлiк кезеңiнiң аяғындағы жағдай бойынша бюджет қаражаты қалдықтарының арасындағы айырма.
Ескерту. 91-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
17-тарау. Бюджеттің атқарылу негізі
92-бап. Бюджеттiң атқарылу негiзi болып табылатын
құжаттар
Мыналар:
1) осы Кодекс;
2) тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заң және тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджеттер туралы мәслихаттардың шешiмдерi;
3) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органдардың тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды немесе тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiн iске асыру жөнiндегi қаулылары;
4) Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органның республикалық немесе жергiлiктi бюджеттердi атқару барысында ағымдағы жылы қабылдайтын шешiмдерi;
5) бюджеттiк бағдарламалардың паспорттары;
6) жылдық қаржыландыру жоспары;
7) түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспары;
7-1) жеке қаржыландыру жоспарлары;
8) осы Кодекске сәйкес бюджеттi атқару тәртiбiн айқындайтын нормативтiк құқықтық актiлер бюджеттiң атқарылу негiзi болып табылады.
Ескерту. 92-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
93-бап. Қазақстан Республикасының Үкiметi мен
жергiлiктi атқарушы органдардың тиiстi қаржы
жылына арналған республикалық бюджет туралы
заңды және тиiстi қаржы жылына арналған
жергiлiктi бюджеттер туралы мәслихаттардың
шешiмдерiн iске асыру туралы қаулылары
1. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды iске асыру туралы қаулысы жоспарланып отырған жыл алдындағы жылдың 20 желтоқсанына дейiн қабылданады.
Жергiлiктi атқарушы органның тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiн iске асыру жөнiндегi қаулысы мәслихат жергiлiктi бюджеттi бекiткеннен кейiн екi апта мерзiмде қабылданады.

2. Постановления Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов о реализации закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год и о реализации решения маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год предусматривают поручения по обеспечению своевременного исполнения республиканского или местного бюджета администраторам бюджетных программ, уполномоченному органу по исполнению бюджета.
К постановлению прилагаются:
1) утвержденный республиканский или местный бюджет по структуре, установленной настоящим Кодексом. При этом поступления представляются до уровня специфик, а бюджетные программы представляются с разбивкой на подпрограммы. Раздел "Финансирование дефицита (использование профицита) бюджета" представляется общей суммой;
1-1) распределение целевых трансфертов и кредитов нижестоящим бюджетам;
2) другие данные или показатели, необходимые для реализации закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год или решения маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год, определение которых возложено на Правительство Республики Казахстан или местный исполнительный орган.
2-1. В случае уточнения республиканского бюджета постановление Правительства Республики Казахстан о внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год утверждается в течение десяти дней со дня подписания Президентом Республики Казахстан закона о внесении изменений и дополнений в закон о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
В случае уточнения местного бюджета постановление местного исполнительного органа о внесении изменений и дополнений в постановление местного исполнительного органа о реализации решения маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год утверждается в двухнедельный срок после утверждения решения маслихата о внесении изменений и дополнений в решение маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год.
3. Разработка постановления Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов о реализации закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год и решений маслихатов о местных бюджетах на соответствующий финансовый год осуществляется центральным и местным уполномоченными органами по бюджетному планированию по согласованию с центральным и местным уполномоченными органами по исполнению бюджета в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Сноска. В статью 93 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).

2. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды iске асыру жөнiндегi және жергiлiктi атқарушы органдардың тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiн iске асыру жөнiндегi қаулылары бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiне, бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органға республикалық немесе жергiлiктi бюджеттiң уақтылы атқарылуын қамтамасыз ету жөнiндегi тапсырмаларды көздейдi.
Қаулыға мыналар қоса тiркеледi:
1) осы Кодексте белгiленген құрылым бойынша бекiтiлген республикалық немесе жергiлiктi бюджет. Бұл ретте түсiмдер ерекшелiктер деңгейiне дейiн ұсынылады, ал бюджеттiк бағдарламалар ішкi бағдарламаларға бөлiнiп ұсынылады. "Бюджет тапшылығын қаржыландыру (профициттi пайдалану)" бөлiмi жалпы сомада берiледi;
1-1) төмен тұрған бюджеттерге нысаналы трансферттер мен кредиттер бөлу;
2) тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды немесе тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiн iске асыруға қажеттi басқа да деректер немесе көрсеткiштер, оларды анықтау Қазақстан Республикасының Үкiметiне немесе жергiлiктi атқарушы органға жүктеледi.
2-1. Республикалық бюджет нақтыланған жағдайда Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды iске асыру жөнiндегi қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңға өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы заңға Қазақстан Республикасының Президентi қол қойған күннен бастап он күн iшiнде бекiтiледi.
Жергiлiктi бюджет нақтыланған жағдайда мәслихаттың тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы шешiмiн iске асыру жөнiндегi жергiлiктi атқарушы органның қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы жергiлiктi атқарушы органның қаулысы мәслихаттың тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы шешiмiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы мәслихаттың шешiмi бекiтiлгеннен кейiн екi апта мерзiмде бекiтiледi.
3. Қазақстан Республикасының Үкiметi мен жергiлiктi атқарушы органдардың тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды және тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджеттер туралы мәслихаттардың шешiмдерiн iске асыру жөнiндегi қаулысын әзiрлеудi, Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен бюджеттi атқару жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органдармен келiсе отырып, бюджеттi жоспарлау жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органдар жүзеге асырады.
Ескерту. 93-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.

Статья 94. Паспорта бюджетных программ
1. Паспорта республиканских бюджетных программ утверждаются на соответствующий финансовый год Правительством Республики Казахстан не позднее 20 декабря года, предшествующего планируемому.
Паспорта местных бюджетных программ утверждаются на соответствующий финансовый год местным исполнительным органом в двухнедельный срок после утверждения маслихатом местного бюджета.
2. Паспорта республиканских и местных бюджетных программ составляются на основании проекта паспорта бюджетной программы, представляемого в составе бюджетной заявки и одобренного бюджетной комиссией, с учетом решений, принятых при утверждении (уточнении, корректировке) бюджета и являются основой для оценки эффективности бюджетных программ.
2-1. Администратор бюджетной программы несет ответственность за правильность составления паспорта бюджетной программы.
3. В паспорта бюджетных программ вносятся изменения и дополнения в случаях:
1) уточнения бюджета;
1-1) передачи государственных функций из одного уровня государственного управления в другой, из одного государственного органа в другой или в негосударственный сектор;
2) внесения изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о реализации закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год или решения маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год в случае изменения цели, задач, мероприятий, ответственных исполнителей, сроков реализации, ожидаемых результатов и индикаторов;
3) необходимости устранения ситуаций, угрожающих политической, экономической, экологической и социальной стабильности Республики Казахстан;
4) предусмотренных пунктом 5 статьи 108 настоящего Кодекса.
4. Паспорта администраторов бюджетных программ подлежат обязательному опубликованию в электронных и (или) иных средствах массовой информации с обеспечением защиты государственных секретов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. В статью 94 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 95. Годовой план финансирования
1. Годовой план финансирования - документ, определяющий годовые объемы финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по экономической классификации расходов бюджета, сбалансированные с годовым объемом поступлений.
2. Годовой план финансирования разрабатывается и утверждается уполномоченным органом по бюджетному планированию и передается уполномоченному органу по исполнению бюджета, а также направляется администраторам бюджетных программ.

94-бап. Бюджеттiк бағдарламалар паспорттары
1. Республикалық бюджеттiк бағдарламалардың паспорттарын тиiстi қаржы жылына Қазақстан Республикасының Үкiметi жоспарланып отырған жыл алдындағы жылдың 20 желтоқсанынан кешiктiрмей бекiтедi.
Жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың паспорттарын тиiстi қаржы жылына жергiлiктi атқарушы орган мәслихат жергiлiктi бюджеттi бекiткеннен кейiн екi апта мерзiмде бекiтедi.
2. Республикалық және жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың паспорттары бюджеттiк өтiнiмнiң құрамында ұсынылған және бюджет комиссиясы мақұлдаған бюджеттiк бағдарлама паспортының жобасы негізiнде, бюджеттi бекiткен (нақтылаған, түзеткен) кезде қабылданған шешiмдердi ескере отырып жасалады және бюджеттiк бағдарламалардың тиiмдiлiгiн бағалау үшiн негiз болып табылады.
2-1. Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi бюджеттiк бағдарлама паспортын жасаудың дұрыстығы үшiн жауапты болады.
3. Бюджеттiк бағдарламалардың паспорттарына өзгерiстер мен толықтырулар:
1) бюджет нақтыланған;
1-1) мемлекеттiк функциялар мемлекеттiк басқарудың бiр деңгейiнен екiншiсiне, бiр мемлекеттiк органнан екiншiсiне немесе мемлекеттiк емес секторға берiлген;
2) мақсаттар, мiндеттер, iс-шаралар, жауапты орындаушылар, iске асыру мерзiмдерi, күтiлетiн нәтижелер мен индикаторлар өзгерген жағдайда, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органның тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды немесе тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiн iске асыру жөнiндегi қаулыларына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлген;
3) Қазақстан Республикасының саяси, экономикалық, экологиялық және әлеуметтiк тұрақтылығына қауiп төндiретiн жағдайды жою қажет болған;
4) осы Кодекстiң 108-бабының 5-тармағында көзделген жағдайларда енгiзiледi.
4. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң паспорттары Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттiк құпиялардың сақталуын қамтамасыз ете отырып, электрондық және (немесе) өзге де бұқаралық ақпарат құралдарында мiндеттi түрде жариялануға жатады.
Ескерту. 93-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
95-бап. Жылдық қаржыландыру жоспары
1. Жылдық қаржыландыру жоспары - бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасы бойынша бюджеттiк бағдарламалардың (iшкi бағдарламалардың) жылдық түсiмдер көлемiмен теңдестiрiлген жылдық қаржыландыру көлемдерiн айқындайтын құжат.
2. Жылдық қаржыландыру жоспарын бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган әзiрлеп, бекiтедi және ол бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органға берiледi, сондай-ақ бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiне жiберiледi.

3. Порядок разработки годового плана финансирования устанавливается Правительством Республики Казахстан.
Глава 18. ПРОЦЕСС ИСПОЛНЕНИЯ БЮДЖЕТА
Статья 96. Исполнение бюджета по поступлениям
1. Исполнение бюджета по поступлениям заключается в проведении уполномоченным органом по исполнению бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан комплекса мероприятий по обеспечению полноты и своевременности зачисления поступлений в бюджет в размерах не ниже установленных законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год или решением маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год. P070225
2. Исполнение бюджета по поступлениям включает:
1) уплату и зачисление поступлений на единый казначейский счет;
2) распределение поступлений между республиканским, местными бюджетами и Национальным фондом Республики Казахстан в соответствии с настоящим Кодексом;
3) возврат из бюджета сумм поступлений либо их зачет в счет погашения налоговой задолженности в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Сноска. В статью 96 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 97. Уплата и зачисление поступлений на единый казначейский счет
1. Поступления в бюджет осуществляются в денежной форме и зачисляются в полном объеме на единый казначейский счет в соответствии с единой бюджетной классификацией .
2. Поступления в бюджет в иностранной валюте зачисляются в порядке, определяемом центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.
Статья 98. Распределение поступлений между республиканским, местными бюджетами и Национальным фондом Республики Казахстан
Распределение поступлений между республиканским, местными бюджетами и Национальным фондом Республики Казахстан осуществляется каждый рабочий день центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в соответствии с настоящим Кодексом.
Сноска. Статья 98 в редакции - Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 99. Возврат из бюджета сумм поступлений
Возврат из соответствующего бюджета сумм поступлений либо их зачет в счет погашения налоговой задолженности осуществляется в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 100. Исполнение бюджета по расходам
1. Исполнение бюджета по расходам заключается в осуществлении уполномоченным органом по исполнению бюджета, администраторами бюджетных программ мероприятий, направленных на своевременное достижение цели бюджетных программ в пределах сумм, утвержденных законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год и решением маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год либо скорректированным бюджетом.

3. Жылдық қаржыландыру жоспарын әзiрлеу тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
18-тарау. Бюджеттің атқарылу процесі
96-бап. Бюджеттiң түсiмдер бойынша атқарылуы
1. Бюджеттiң түсiмдер бойынша атқарылуы бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органның Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бюджетке түсетiн түсiмдердiң тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда немесе тиiстi қаржы жылына арналған жергіліктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiнде белгiленгеннен төмен болмайтындай мөлшерде толық және уақтылы есепке алынуын қамтамасыз ету жөнiндегi iс-шаралар кешенiн жүргiзу болып табылады. P070225
2. Бюджеттiң түсiмдер бойынша атқарылуы:
1) түсiмдердi бiрыңғай қазынашылық шотқа төлеудi және есепке алуды;
2) осы Кодекске сәйкес түсiмдердi республикалық, жергiлiктi бюджеттер мен Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры арасында бөлудi;
3) Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес бюджеттен түсiмдер сомасын қайтаруды не оларды салық берешегiн өтеу есебiне есепке алуды қамтиды.
Ескерту. 96-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
97-бап. Түсiмдердi бiрыңғай қазынашылық шотқа төлеу
және есепке алу
1. Бюджетке түсетiн түсiмдер ақшалай нысанда жүзеге асырылады және бiрыңғай бюджеттiк сыныптамаға сәйкес толық көлемде бiрыңғай қазынашылық шотқа есепке алынады.
2. Бюджетке шетел валютасымен түсетiн түсiмдер Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiмен келiсе отырып, бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган айқындайтын тәртiппен есепке алынады.
98-бап. Түсiмдердi республикалық, жергiлiктi бюджеттер
мен Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры
арасында бөлу
Түсiмдердi республикалық, жергiлiктi бюджеттер мен Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры арасында бөлудi бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган әрбiр жұмыс күнi осы Кодекске сәйкес жүзеге асырады.
Ескерту. 96-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
99-бап. Бюджеттен түсiмдер сомасын қайтару
Тиiстi бюджеттен түсiмдер сомасын қайтару не оларды салық берешегiн өтеу есебiне есепке алу Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес жүзеге асырылады.
100-бап. Бюджеттiң шығыстар бойынша атқарылуы
1. Бюджеттiң шығыстар бойынша атқарылуы бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органның, бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң  бюджеттiк бағдарламалар мақсатына тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда және тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiнде не түзетiлген бюджетте бекiтiлген сомалар шегiнде уақтылы қол жеткiзуге бағытталған iс-шараларды жүзеге асыруы болып табылады.

2. Основными этапами исполнения расходов бюджетов являются:
1) составление и утверждение индивидуальных планов финансирования, планов финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам и платежам;
2) составление и утверждение сводного плана поступлений и финансирования;
3) выдача разрешений на принятие государственными учреждениями обязательств;
4) регистрация гражданско-правовых сделок государственных учреждений;
5) осуществление платежей и переводов;
6) (исключен - от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
3. Приобретение товаров (работ, услуг) за счет бюджетных средств осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Сноска. В статью 100 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 101. Планы финансирования бюджетных программ (подпрограмм)
1. Планы финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам и платежам - документы, определяющие помесячный график принятия государственными учреждениями обязательств и осуществления ими выплат для их исполнения по экономической классификации расходов бюджета (далее - планы финансирования бюджетных программ (подпрограмм).
2. Планы финансирования бюджетных программ (подпрограмм) разрабатываются администраторами бюджетных программ с учетом индивидуальных планов финансирования в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
2-1. Индивидуальные планы финансирования разрабатываются государственными учреждениями и передаются администраторам бюджетных программ для их утверждения и разработки планов финансирования бюджетных программ (подпрограмм).
3. Планы финансирования бюджетных программ (подпрограмм) разрабатываются в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о реализации закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год или решения маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год, годовым планом финансирования, бюджетной заявкой администратора бюджетных программ, паспортом бюджетной программы, единой бюджетной классификацией .
4. Планы финансирования бюджетной программы (подпрограммы) используются для формирования соответствующих сводных планов поступлений и финансирования.
5. Уполномоченный орган по исполнению бюджета вправе внести изменения в помесячный график осуществления выплат по бюджетным программам (подпрограммам) с учетом прогнозных объемов поступлений по согласованию с администраторами бюджетных программ.

2. Мыналар:
1) мiндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларын, бюджеттiк бағдарламаларды (iшкi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларын жасау және бекiту;
2) түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарын жасау және бекiту;
3) мемлекеттiк мекемелердiң мiндеттемелер қабылдауына рұқсаттар беру;
4) мемлекеттiк мекемелердiң азаматтық-құқықтық мәмiлелерiн тiркеу;
5) төлемдер мен аударымдарды жүзеге асыру бюджет шығыстарын атқарудың негiзгi кезеңдерi болып табылады.
6) алып тасталды
3. Бюджеттiк қаражат есебiнен тауарлар (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтер) сатып алу мемлекеттiк сатып алу туралы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 100-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
101-бап. Бюджеттiк бағдарламаларды (iшкi
бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарлары
1. Мiндеттемелер мен төлемдер бойынша бюджеттiк бағдарламаларды (ішкi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарлары - мемлекеттiк мекемелердiң мiндеттемелер қабылдауының және бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасы бойынша оларды атқару үшiн төлемдер төлеудi жүзеге асыруының ай сайынғы кестесiн айқындайтын құжаттар (бұдан әрi - бюджеттiк бағдарламаларды (iшкi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарлары).
2. Бюджеттiк бағдарламаларды (iшкi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларын бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi жеке қаржыландыру жоспарларын ескере отырып, Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын тәртiппен әзiрлейдi.
2-1. Жеке қаржыландыру жоспарларын мемлекеттiк мекемелер әзiрлейдi және оларды бекiтiп, бюджеттiк бағдарламаларды (iшкi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларын әзiрлеу үшiн бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiне бередi.
3. Бюджеттiк бағдарламаларды (iшкi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарлары Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергілiктi атқарушы органның тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды немесе тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiн iске асыру туралы қаулысына, жылдық қаржыландыру жоспарына, бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң бюджеттiк өтiнiмiне, бюджеттiк бағдарлама паспортына, бiрыңғай бюджеттiк сыныптамаға сәйкес әзiрленедi.
4. Бюджеттiк бағдарламаны (iшкi бағдарламаны) қаржыландыру жоспарлары түсiмдер мен қаржыландырудың тиiстi жиынтық жоспарларын қалыптастыру үшiн пайдаланылады.
5. Бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган бюджеттiк бағдарламалар (iшкi бағдарламалар) бойынша төлемдердi жүзеге асырудың ай сайынғы кестесiне бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң келiсiмi бойынша түсiмдердiң болжамды көлемдерiн ескере отырып өзгерiстер енгiзуге құқылы.

6. Планы финансирования бюджетной программы (подпрограммы) утверждаются администратором бюджетных программ после утверждения сводного плана поступлений и индивидуальных планов финансирования.
7. Администраторы бюджетных программ обеспечивают утверждение индивидуальных планов финансирования.
Планы финансирования бюджетных программ (подпрограмм) и индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам составляются в соответствии с экономической классификацией расходов бюджета с разбивкой по месяцам.
Планы финансирования бюджетных программ (подпрограмм) и индивидуальные планы финансирования по обязательствам в соответствии с экономической классификацией расходов бюджета представляются администраторами республиканских бюджетных программ в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, администраторами местных бюджетных программ - в местные уполномоченные органы по исполнению бюджета.
Планы финансирования бюджетных программ (подпрограмм) и индивидуальные планы финансирования по платежам в разрезе бюджетных программ (подпрограмм) представляются администраторами республиканских бюджетных программ в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, администраторами местных бюджетных программ - в местные уполномоченные органы по исполнению бюджета.
Государственные учреждения в обязательном порядке представляют в соответствующие территориальные подразделения центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам в соответствии с экономической классификацией расходов бюджета.
8. Администраторы бюджетных программ имеют право в порядке, устанавливаемом Правительством Республики Казахстан, вносить изменения в план финансирования бюджетной программы (подпрограммы) по экономической классификации расходов бюджета в пределах годовой суммы, утвержденной постановлениями Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов о реализации закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год или решений маслихатов о местных бюджетах на соответствующий финансовый год.
При этом должны соблюдаться следующие требования:
1) администраторами бюджетных программ:
соответствие паспорту бюджетной программы;
обеспечение своевременного и качественного выполнения мероприятий, предусмотренных паспортом бюджетной программы, и эффективного использования бюджетных средств;
2) государственными учреждениями:
обеспечение выполнения принимаемых обязательств государственных учреждений в соответствии с индивидуальным планом финансирования по обязательствам и платежам;
соответствие индивидуальных планов финансирования планам финансирования бюджетных программ (подпрограмм).
Сноска. Статья 101 с изменениями, внесенными законами РК от 20 декабря 2004 г. N 13 ; от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ); от 6 декабря 2007 г. N 7-IV (вводится в действие со дня его официального опубликования).

6. Бюджеттiк бағдарламаны (iшкi бағдарламаны) қаржыландыру жоспарларын түсiмдердiң жиынтық жоспары мен жеке қаржыландыру жоспарлары бекiтiлгеннен кейiн бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi бекiтедi.
7. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жеке қаржыландыру жоспарларын бекітуді қамтамасыз етеді.
Бюджеттік бағдарламаларды (ішкі бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарлары мен міндеттемелер бойынша және төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарлары бюджет шығыстарының айларға бөлінген экономикалық сыныптамасына сәйкес жасалады.
Бюджеттік бағдарламаларды (ішкі бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларын және бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасына сәйкес міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларын республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері - бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға , жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарға табыс етеді.
Бюджеттік бағдарламаларды (ішкі бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларын және бюджеттік бағдарламалар (ішкі бағдарламалар) бөлігінде төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларын республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері - бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға, жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарға табыс етеді.
Мемлекеттік мекемелер бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның тиісті аумақтық бөлімшелеріне бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасына сәйкес міндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларын міндетті түрде табыс етеді.
8. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен бюджеттiк бағдарламаны (iшкi бағдарламаны) қаржыландыру жоспарына бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасы бойынша Қазақстан Республикасы Үкiметiнің немесе жергiлiктi атқарушы органдардың тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды немесе тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттардың шешiмдерiн iске асыру туралы қаулыларымен бекiтiлген жылдық сома шегiнде өзгерiстер енгiзуге құқығы бар.
Бұл ретте:
1) бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi:
бюджеттiк бағдарламаның паспортына сәйкес келу;
бюджеттiк бағдарламаның паспортында көзделген iс-шаралардың уақтылы әрi сапалы орындалуын және бюджет қаражатын тиiмдi пайдалануды қамтамасыз ету;
2) мемлекеттiк мекемелер:
мемлекеттiк мекемелердiң мiндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес қабылдайтын мiндеттемелерiнiң орындалуын қамтамасыз ету;
жеке қаржыландыру жоспарларының бюджеттiк бағдарламаларды (iшкi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларына сәйкес келу талаптарын сақтауға тиiс.
Ескерту. 101-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2007.12.06. N 7 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.

Статья 102. Сводный план поступлений и финансирования
1. Сводный план поступлений и финансирования - документ, определяющий сбалансированный помесячный план поступлений в бюджет по классификации поступлений бюджета и финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по платежам на уровне бюджетной программы (подпрограммы) с учетом свободных остатков бюджетных средств за вычетом неиспользованных целевых трансфертов, полученных из вышестоящего бюджета.
2. Годовые суммы по поступлениям и бюджетным программам (подпрограммам) в сводном плане поступлений и финансирования при первоначальном утверждении должны соответствовать годовому плану финансирования.
3. Сводный план поступлений и финансирования по платежам составляется исходя из установленных сроков принятия государственными учреждениями обязательств и уплаты платежей в бюджет в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, динамики поступлений в бюджет в предыдущие годы, анализа динамики доходности государственных ценных бумаг и уровня спроса и предложения на рынке ценных бумаг, условий заключенных кредитных договоров, договоров займа, соглашений о связанных грантах и планов финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по платежам, разработанных администраторами бюджетных программ.
4. На основе планов финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам составляются сводные планы финансирования по обязательствам.
5. Сводный план поступлений и финансирования, сводный план финансирования по обязательствам составляются и утверждаются центральным и местным уполномоченными органами по исполнению бюджета в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
6. Внесение изменений и дополнений в сводный план поступлений и финансирования, сводный план финансирования по обязательствам, включая годовые суммы, осуществляется уполномоченным органом по исполнению бюджета в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
7. Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета представляет сводный план поступлений и финансирования, сводный план финансирования по обязательствам в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Сноска. В статью 102 внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г. N 13 ; от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).

102-бап. Түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспары
1. Түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспары - бюджет түсiмдерiнiң бюджет сыныптамасы бойынша бюджетке түсетiн түсiмдердiң және бюджеттiк бағдарламаларды (iшкi бағдарламаларды) жоғары тұрған бюджеттен алынған, пайдаланылмаған нысаналы трансферттер шегерiлiп тасталған бюджет қаражатының бос қалдықтарын ескере отырып, бюджеттiк бағдарлама (iшкi бағдарлама) деңгейiндегi төлемдер бойынша қаржыландырудың ай сайынғы теңдестiрiлген жоспарын айқындайтын құжат.
2. Түсiмдер және бюджеттiк бағдарламалар (iшкi бағдарламалар) бойынша жылдық сомалар түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарында бастапқы бекiтiлуi кезiнде жылдық қаржыландыру жоспарына сәйкес келуге тиiс.
3. Түсiмдердiң және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес мемлекеттiк мекемелердiң мiндеттемелер қабылдауы мен бюджетке төлемдер төлеудiң белгiленген мерзiмi, бюджетке өткен жылдары түскен түсiмдер қарқыны, мемлекеттiк бағалы қағаздардың табыстылық қарқынын талдау және бағалы қағаздар рыногындағы сұраныс пен ұсыныс деңгейi, жасасылған кредиттiк шарттардың, қарыз шарттарының, байланысты гранттар туралы келiсiмдердiң талаптары мен бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi әзiрлеген бюджеттiк бағдарламаларды (iшкi бағдарламаларды) төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарлары негiзге алына отырып жасалады.
4. Мiндеттемелер бойынша бюджеттiк бағдарламаларды (iшкi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларының негiзiнде мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарлары жасалады.
5. Түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарын, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын бюджеттi атқару жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органдар Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын тәртiппен жасап, бекiтедi.
6. Жылдық сомаларды қоса алғанда, түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарына, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзудi бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын тәртiппен жүзеге асырады.
7. Бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлетті орган түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарын, мiндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарын бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға табыс етедi.
Ескерту. 102-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.

Статья 103. Выдача разрешений
1. Разрешение - документ, определяющий объем бюджетных средств, в пределах которого государственные учреждения принимают обязательства.
2. Разрешения выдаются уполномоченными органами по исполнению бюджета в соответствии с планами финансирования бюджетных программ (подпрограмм) и индивидуальными планами финансирования по обязательствам.
3. Разрешения действительны до 31 декабря текущего финансового года.
4. Форма и порядок выдачи разрешений устанавливаются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Сноска. В статью 103 внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г. N 13 ; от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 104. Обязательства государственных учреждений
1. Государственные учреждения принимают обязательства только в пределах сумм разрешений, выданных в соответствии с суммами, утвержденными индивидуальными планами финансирования по обязательствам на соответствующий финансовый год.
2. Гражданско-правовые сделки государственных учреждений вступают в силу после их обязательной регистрации в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета.
При осуществлении регистрации гражданско-правовых сделок государственных учреждений центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета проверяет их на соответствие суммам выданных разрешений.
Гражданско-правовые сделки, связанные с бюджетными программами развития со сроком реализации более одного года, могут регистрироваться в течение всего срока действия в пределах сумм, утвержденных индивидуальными планами финансирования по обязательствам на соответствующий финансовый год.
Подтверждающим документом о регистрации гражданско-правовых сделок в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета является уведомление о регистрации гражданско-правовых сделок (обязательств) государственных учреждений с подписью первого руководителя и оттисками гербовых печатей центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета и государственного учреждения.
Форма, порядок оформления, предъявления уведомления определяются Правительством Республики Казахстан.
3. Регистрация гражданско-правовых сделок, заключенных государственными учреждениями, после 15 декабря текущего финансового года не допускается, за исключением случаев выделения бюджетных средств из резерва Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа.
4. Порядок осуществления государственной регистрации гражданско-правовых сделок государственных учреждений определяется Правительством Республики Казахстан.
Сноска. В статью 104 внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г. N 13 ; от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).

103-бап. Рұқсаттар беру
1. Рұқсат - бюджет қаражатының көлемiн айқындайтын құжат, мемлекеттiк мекемелер солардың шегiнде мiндеттемелер қабылдайды.
2. Бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органдар бюджеттiк бағдарламалардың (iшкi бағдарламалардың) қаржыландыру жоспарларына және мiндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларына сәйкес рұқсаттар бередi.
3. Рұқсаттар ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанына дейiн күшiнде болады.
4. Рұқсаттар беру нысаны мен тәртiбiн бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган белгiлейді .
Ескерту. 103-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.
104-бап. Мемлекеттiк мекемелердiң мiндеттемелерi
1. Мемлекеттiк мекемелер тиiстi қаржы жылына арналған мiндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларында бекiтiлген сомаларға сәйкес берiлген сомалар, рұқсаттар шегiнде ғана мiндеттемелер қабылдайды.
2. Мемлекеттiк мекемелердiң азаматтық-құқықтық мәмiлелерi олар бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органда мiндеттi тiркелуден өткеннен кейiн күшiне енедi.
Мемлекеттiк мекемелердiң азаматтық-құқықтық мәмiлелерiн тiркеудi жүзеге асыру кезiнде бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган олардың берiлген рұқсаттар сомаларына сәйкестiгiн тексередi.
Iске асырылу мерзiмi бiр жылдан асатын бюджеттiк даму бағдарламаларына байланысты азаматтық-құқықтық мәмiлелер тиiстi қаржы жылына арналған мiндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларында бекiтiлген сомалар шегiнде бүкiл қолданылу мерзiмi iшiнде тiркелуi мүмкiн.
Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның және мемлекеттiк мекеменiң бiрiншi басшысының қолы және елтаңбалы мөрiнiң таңбасы бар мемлекеттiк мекемелердiң азаматтық-құқықтық мәмiлелерiн (мiндеттемелерiн) тiркеу туралы хабарлама бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органда азаматтық-құқықтық мәмiлелердiң (мiндеттемелердiң) тiркелгенiн растайтын құжат болып табылады.
Хабарламаның нысанын, оны ресiмдеу, ұсыну тәртiбiн Қазақстан Республикасының Yкiметi айқындайды.
3. Бюджеттiк қаражаттар Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органның резервiнен бөлiнетiн жағдайларды қоспағанда, ағымдағы қаржы жылының 15 желтоқсанынан кейiн мемлекеттiк мекемелер жасасқан азаматтық-құқықтық мәмiлелердi тiркеуге жол берiлмейдi.
4. Мемлекеттiк мекемелердiң азаматтық-құқықтық мәмiлелерiн мемлекеттiк тiркеудi жүзеге асыру тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды .
Ескерту. 104-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.

Статья 105. Осуществление платежей и переводов
1. Платежи осуществляются по обязательствам государственных учреждений на основании подтверждающих документов, за исключением платежей в форме предварительной оплаты. Сумма платежа из бюджета не может превышать сумму обязательств государственных учреждений.
2. Подтверждающие документы - уведомления о регистрации гражданско-правовых сделок (обязательств) государственных учреждений с подписями первого руководителя центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, физических и юридических лиц, оказывающих услуги по поставке товаров, выполнению работ или оказанию услуг, соответствующие условиям зарегистрированной гражданско-правовой сделки или законодательному акту Республики Казахстан, первого руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения, заверенными печатью, и счета к оплате.
Ответственность за достоверность подтверждения поставки товаров, выполненных работ и (или) оказанных услуг, произведенных физическими и юридическими лицами в соответствии с зарегистрированными гражданско-правовыми сделками в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, несет государственное учреждение.
3. Счет к оплате - документ, подтверждающий выполнение государственными учреждениями обязательств, который является для центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета основанием для осуществления платежей и переводов в пользу получателя бюджетных средств.
Платежи и переводы из бюджета осуществляются в пределах остатка бюджетных средств на контрольном счете наличности соответствующего бюджета на время их проведения.
Форма, порядок оформления, предъявления, использования счетов к оплате определяются Правительством Республики Казахстан.
Порядок оформления, предъявления и использования платежных документов устанавливается законодательством Республики Казахстан о платежах и переводах денег.
4. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет текущий контроль при проведении платежей, который заключается в проверке счетов к оплате и платежных документов на соответствие:
1) паспортам бюджетных программ;
2) планам финансирования и индивидуальным планам финансирования по обязательствам по экономической классификации и планам финансирования и индивидуальным планам финансирования по платежам на уровне бюджетной программы (подпрограммы) и суммам зарегистрированных обязательств государственных учреждений;
3) единой бюджетной классификации ;
4) условиям кредитных договоров, договоров займа, а также договоров по гражданско-правовым сделкам;

105-бап. Төлемдер мен аударымдарды жүзеге асыру
1. Алдын ала ақы төлеу нысанындағы төлемдердi қоспағанда, төлемдер растайтын құжаттардың негiзiнде мемлекеттiк мекемелердiң мiндеттемелерi бойынша жүзеге асырылады. Бюджеттен төленетiн төлем сомасы мемлекеттiк мекемелер мiндеттемелерiнiң сомасынан аспауға тиiс.
2. Растайтын құжаттар - бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның бiрiншi басшысының, тiркелген азаматтық-құқықтық мәмiленiң шарттарына немесе Қазақстан Республикасының заңнамалық актiсiне сай келетiн тауарлар беру, жұмыстар орындау немесе қызметтер көрсету жөнiнде қызмет көрсететiн жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттiк мекеменiң бiрiншi басшысының және бас бухгалтерiнiң қолы қойылған және олардың мөрiмен расталған мемлекеттiк мекемелердiң азаматтық-құқықтық мәмiлелерiн (мiндеттемелерiн) тiркеу туралы хабарламалар және төлеуге берiлетiн шоттар.
Жеке және заңды тұлғалар бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органда тiркелген азаматтық-құқықтық мәмiлелерге сәйкес шығарған тауарларды жеткiзудi, орындалған жұмыстарды және (немесе) көрсетiлген қызметтерді paстайтын дұрыстығы үшiн мемлекеттiк мекеме жауапты болады.
3. Төлеуге берiлетiн шот - мемлекеттiк мекемелердiң мiндеттемелердi орындағанын растайтын құжат, ол бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган үшiн бюджет қаражатын алушының пайдасына төлемдер мен аударымдарды жүзеге асыруға негiз болып табылады.
Бюджеттен төленетiн төлемдер мен аударымдар оларды жүргiзу кезiнде тиiстi бюджеттегi қолма-қол ақшаның бақылау шотындағы бюджет қаражатының қалдығы шегiнде жүзеге асырылады.
Төлеуге берiлетiн шоттардың нысанын, оларды ресiмдеу, ұсыну, пайдалану тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.
Төлем құжаттарын ресiмдеу, ұсыну және пайдалану тәртiбi Қазақстан Республикасының төлемдер және ақша аударымдары туралы заңнамасында белгiленедi.
4. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган төлемдер жүргiзген кезде ағымдағы бақылауды жүзеге асырады, ол төлеуге берiлген шоттар мен төлем құжаттарының:
1) бюджеттiк бағдарламалар паспорттарына;
2) экономикалық сыныптама жөнiндегi мiндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспарлары мен жеке қаржыландыру жоспарларына және бюджеттiк бағдарлама (iшкi бағдарлама) деңгейiндегi төлемдер және мемлекеттiк мекемелердiң тiркелген мiндеттемелерiнiң сомалары бойынша қаржыландыру жоспарлары мен жеке қаржыландыру жоспарларына;
3) бiрыңғай бюджеттiк сыныптамаға ;
4) кредиттiк шарттардың, қарыз шарттарының, сондай-ақ азаматтық-құқықтық мәмiлелер жөнiндегi шарттардың талаптарына;

5) иным положениям, предусмотренным бюджетным законодательством Республики Казахстан.
5. При осуществлении платежей и переводов соответствующая сумма бюджетных средств списывается на основании указания центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета с единого казначейского счета и зачисляется на счет получателя бюджетных средств, определенного принятыми обязательствами.
В случае полного выполнения обязательств со стороны получателя бюджетных средств для подтверждения осуществления платежей и переводов центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета выдает уведомление о регистрации гражданско-правовых сделок (обязательств) с записями данных о проведенных платежах.
6. Исполнение инкассовых распоряжений центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета осуществляется в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
7. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета вправе приостановить осуществляемые им платежи государственных учреждений при нарушении требований настоящего Кодекса и других нормативных правовых актов, определяющих порядок исполнения бюджета, принятие которых предусмотрено настоящим Кодексом.
8. Способы осуществления платежей и переводов денег определяются законодательством Республики Казахстан о платежах и переводах денег , по исполнению бюджета или международными договорами , ратифицированными Республикой Казахстан.
9. Платежи, связанные с внешнеэкономической деятельностью, осуществляются по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
10. Порядок осуществления платежей центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета определяется Правительством Республики Казахстан.
Сноска. В статью 105 внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г. N 13 ; от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 106. Управление бюджетными деньгами
1. Управление бюджетными деньгами осуществляется центральным и местным уполномоченными органами по исполнению бюджета.
2. Управление бюджетными деньгами - комплекс мероприятий по обеспечению своевременности платежей в соответствии со сроками поступлений в бюджет.
3. Для обеспечения своевременности и полноты платежей уполномоченный орган по исполнению бюджета определяет ожидаемые объемы бюджетных средств (наличности) с учетом поступлений в республиканский и местные бюджеты, свободных остатков бюджетных средств и проводимых платежей в соответствии с планами финансирования по платежам на уровне бюджетных программ (подпрограмм) на соответствующий период текущего финансового года.
Центральный и местные уполномоченные органы по исполнению бюджета несут ответственность за своевременное обеспечение бюджетными средствами (наличностью) выполненных обязательств государственных учреждений.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета использует эффективный метод своевременного управления бюджетными средствами (наличностью).
Профицит наличности - превышение объема фактических поступлений в республиканский и местные бюджеты и свободных остатков бюджетных средств над объемом произведенных платежей с начала текущего финансового года.
Дефицит наличности - превышение прогнозных объемов производимых платежей над объемом прогноза поступлений в республиканский и местные бюджеты и свободных остатков бюджетных средств с начала текущего финансового года.
Предельно допустимый размер дефицита наличности соответствующего бюджета на соответствующий период текущего финансового года не должен превышать утвержденную сумму дефицита утвержденного, уточненного и скорректированного республиканского и местных бюджетов на соответствующий финансовый год.
В случае прогноза дефицита наличности республиканского бюджета в соответствующем периоде текущего финансового года центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета выпускает государственные ценные бумаги.
В случае прогноза дефицита наличности соответствующего местного бюджета в соответствующем периоде текущего финансового года местный исполнительный орган осуществляет заимствование у вышестоящего бюджета.

5) Қазақстан Республикасының бюджет заңдарында көзделген өзге де ережелерге сәйкестiгiн тексеруден тұрады.
5. Төлемдердi және аударымдарды жүзеге асырған кезде бюджеттiк қаражаттың тиiстi сомасы бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның нұсқауы негiзiнде бiрыңғай қазынашылық шоттан шығарылып, қабылданған мiндеттемелермен айқындалатын бюджеттiк қаражатты алушының шотына есептеледi.
Бюджет қаражатын алушы тарапынан мiндеттемелер толық орындалған жағдайда бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган төлемдер мен аударымдардың жүзеге асырылғанын растау үшiн, жүргізiлген төлемдер туралы деректер жазылған азаматтық-құқықтық мәмiлелердiң (мiндеттемелердiң) тiркелгенi туралы хабарлама бередi.
6. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның инкассолық өкiмдердi орындауы Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген тәртiппен жүзеге асырылады.
7. Осы Кодекстiң талаптары және қабылдануы осы Кодексте көзделген, бюджеттiң атқарылу тәртiбiн айқындайтын басқа да нормативтiк құқықтық актiлердiң талаптары бұзылған жағдайда бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган өзi жүзеге асыратын мемлекеттiк мекемелердiң төлемдерiн тоқтата тұруға құқылы.
8. Төлемдердi және ақша аударымдарын жүзеге асыру әдiстерi Қазақстан Республикасының төлемдер және ақша аударымдары туралы,  бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi заңдарымен немесе Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттармен айқындалады . Z980237 V001155 V001148 U952301
9. Сыртқы экономикалық қызметке байланысты төлемдер Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша жүзеге асырылады.
10. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның төлемдердi жүзеге асыру тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.
Ескерту. 105-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.
106-бап. Бюджеттiк ақшаны басқару
1. Бюджеттiк ақшаны басқаруды бюджеттi атқару жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органдар жүзеге асырады.
2. Бюджеттiк ақшаны басқару - төлемдердiң бюджетке түсетiн түсiмдер мерзiмдерiне сәйкес уақтылы төленуiн қамтамасыз ету жөнiндегi iс-шаралар кешенi.
3. Төлемдердiң уақтылы және толық төленуiн қамтамасыз ету үшiн бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган республикалық және жергiлiктi бюджеттерге түсетiн түсiмдердi, бюджет қаражатының бос қалдықтарын және ағымдағы қаржы жылының тиiстi кезеңiне арналған бюджеттiк бағдарламалар (iшкi бағдарламалар) деңгейiндегi төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарларына сәйкес жүргiзiлетiн төлемдердi есепке ала отырып, бюджет қаражатының (қолма-қол ақшаның) күтiлетiн көлемiн айқындайды.
Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органдар мемлекеттiк мекемелердiң орындалған мiндеттемелерiнiң бюджет қаражатымен (қолма-қол ақшамен) уақтылы қамтамасыз етiлуi үшiн жауапты болады.
Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган бюджет қаражатын (қолма-қол ақшаны) уақтылы басқарудың тиiмдi әдiсiн пайдаланады.
Қолма-қол ақша профицитi - республикалық және жергiлiктi бюджеттерге түсетiн нақты түсiмдер мен бюджет қаражатының бос қалдықтары көлемiнiң ағымдағы қаржы жылы басталғаннан берi жүргiзiлген төлемдер көлемiнен асып түсуi.
Қолма-қол ақша тапшылығы - жүргiзiлген төлемдердiң болжанған көлемiнiң ағымдағы қаржы жылының басынан бастап республикалық және жергiлiктi бюджеттерге түсетiн түсiмдердiң және бюджет қаражатының бос қалдықтарының болжанған көлемiнен асып түсуi.
Ағымдағы қаржы жылының тиiстi кезеңiне арналған тиiстi бюджеттiң қолма-қол ақша тапшылығының жол берiлетiн шектi мөлшерi тиiстi қаржы жылына арнап бекiтiлген, нақтыланған және түзетiлген республикалық және жергiлiктi бюджеттер тапшылығының бекiтiлген сомасынан аспауға тиiс.
Ағымдағы қаржы жылының тиiстi кезеңiнде республикалық бюджеттiң қолма-қол ақша тапшылығы болжанған жағдайда бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган мемлекеттiк бағалы қағаздар шығарады.
Ағымдағы қаржы жылының тиiстi кезеңiнде тиiстi жергiлiктi бюджеттiң қолма-қол ақша тапшылығы болжанған жағдайда жергiлiктi атқарушы орган жоғары тұрған бюджеттен қарыз алуды жүзеге асырады.

4. В случае недостаточности ожидаемого объема поступлений денег в бюджет в соответствующем периоде для проведения платежей центральный или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета организует процесс привлечения денег посредством заимствования.
5. Управление бюджетными деньгами осуществляется в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Сноска. В статью 106 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 107. Использование гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан
1. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан:
1) на основе прогноза по поступлениям в республиканский бюджет и остатков бюджетных средств определяет необходимые суммы гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет в рамках утвержденного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год объема гарантированного трансферта для осуществления платежей по бюджетным программам (подпрограммам) развития;
2) направляет соответствующую заявку в Национальный Банк Республики Казахстан о перечислении гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет с указанием суммы по месяцам;
3) в случае превышения необходимой суммы одной третьей части активов Национального фонда Республики Казахстан на конец финансового года, предшествующего году разработки республиканского бюджета, обеспечивает бюджетные программы (подпрограммы) развития бюджетными средствами в размере, равном сумме превышения.
Сноска. Статья 107 в редакции - Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 108. Мониторинг исполнения бюджета
1. Мониторинг исполнения бюджета осуществляется центральным и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета, администраторами бюджетных программ посредством анализа и оценки помесячного распределения годовых сумм планов финансирования, обоснованности вносимых администраторами бюджетных программ изменений в планы финансирования, выявления причин неисполнения планов финансирования, составления отчета об исполнении бюджетных программ.
2. В ходе мониторинга исполнения бюджета центральным и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета направляется информация:
1) в Правительство Республики Казахстан и акиматы об исполнении бюджета с указанием причин несвоевременного и неэффективного исполнения бюджета и рекомендациями о подходах по дальнейшему исполнению соответствующего бюджета;

4. Бюджетке түсетiн ақша түсiмдерiнiң болжамды көлемi тиiстi кезеңде жеткiлiксiз болған жағдайда бюджеттi атқару жөнiндегi орталық немесе жергiлiктi уәкiлеттi орган төлемдер жүргiзу үшiн қарыз алу арқылы ақша тарту процесiн ұйымдастырады.
5. Бюджеттiк ақшаны басқару Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын тәртiппен жүзеге асырылады.
Ескерту. 106-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
107-бап. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан
берiлетiн кепiлдiктi трансферттi пайдалану
1. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының Yкiметi айқындайтын тәртiппен, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiмен келiсiм бойынша:
1) республикалық бюджетке түсетiн түсiмдер мен бюджет қаражатының қалдықтарын болжау негiзiнде бюджеттiк даму бағдарламалары (iшкi бағдарламалары) бойынша төлемдердi жүзеге асыру үшiн тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда бекiтiлген кепiлдiктi трансферттiң көлемi шегiнде Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке берiлетiн кепiлдiктi трансферттiң қажеттi сомасын айқындайды;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiне Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке айлар бойынша сомасын көрсете отырып, кепiлдiктi трансферттi аудару туралы тиiстi өтiнiм жiбередi;
3) қажеттi сома республикалық бюджет әзiрленетiн жылдың алдындағы қаржы жылының соңына қарай Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры активтерiнiң үштен бiр бөлiгiнен асып түскен жағдайда бюджеттiк даму бағдарламаларын (iшкi бағдарламаларын) асып түсу сомасына тең мөлшерде бюджет қаражатымен қамтамасыз етедi.
Ескерту. 107-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
108-бап. Бюджеттiң атқарылу мониторингi
1. Бюджеттiң атқарылу мониторингiн бюджеттi атқару жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органдар, бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi қаржыландыру жоспарларының жылдық сомаларының ай бойынша бөлiнуiн, қаржыландыру жоспарларына бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi енгiзетiн өзгерiстердiң негiздiлiгiн талдау және бағалау, қаржыландыру жоспарларының орындалмау себептерiн анықтау, бюджеттiк бағдарламалардың атқарылуы туралы есеп жасау арқылы жүзеге асырады.
2. Бюджеттiң атқарылу мониторингi барысында бюджеттi атқару жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органдар:
1) Қазақстан Республикасының Yкiметi мен бюджеттiң уақтылы және тиiмдi атқарылмау себептерiн көрсете отырып және тиiстi бюджеттi одан әрi атқару жөнiндегi ұстанымдар туралы ұсынымдармен;

2) администраторам республиканских и местных бюджетных программ по тем бюджетным программам, по которым исполнение бюджета идет с отставанием от планов финансирования бюджетных программ (подпрограмм);
3) в соответствующие бюджетные комиссии о необходимости пересмотра годовых плановых назначений по отдельным бюджетным программам (подпрограммам) как в текущем, так и в предстоящем планируемом финансовом году;
4) в рабочие органы бюджетных комиссий для учета при планировании бюджета на предстоящий финансовый год.
3. Сумма дебиторской задолженности государственного учреждения прошлых лет подлежит погашению посредством поставки товаров (работ, услуг), предусмотренных условиями гражданско-правовой сделки, либо возврату в доход соответствующего бюджета в соответствии с договором (ратифицированным соглашением).
4. Центральный и местные уполномоченные органы по бюджетному планированию вправе на основании анализа исполнения бюджета представить в Правительство Республики Казахстан или местный исполнительный орган предложения об уточнении или корректировке бюджета.
5. В случае выполнения государственными учреждениями запланированных мероприятий бюджетной программы за меньший объем бюджетных средств от утвержденной суммы в индивидуальном плане финансирования вследствие снижения фактических цен на соответствующие товары (работы, услуги) по сравнению с прогнозными ценами остаток неиспользованных плановых сумм может быть направлен на выполнение дополнительных мероприятий, необходимых для лучшего достижения целей и расширения перечня задач и мероприятий бюджетной программы.
В этих целях вносятся изменения в паспорт бюджетной программы, которые рассматриваются на бюджетной комиссии, с соответствующими обоснованиями и расчетами.
При этом на бюджетной комиссии рассматриваются результаты оценки эффективности реализации соответствующей бюджетной программы и мониторинга исполнения бюджета по соответствующему администратору бюджетных программ, представляемые центральным и местными уполномоченными органами по бюджетному планированию и исполнению бюджета в соответствии с настоящим Кодексом.
6. Не допускается внесение администратором бюджетных программ изменений в паспорта бюджетных программ в целях использования бюджетных средств в размере остатка неиспользованных плановых сумм при неисполнении сумм планов финансирования по бюджетной программе (подпрограмме), за исключением случаев, установленных пунктом 5 настоящей статьи.
7. Не допускается перевод остатков бюджетных средств по бюджетным программам (подпрограммам), образовавшихся по состоянию на 31 декабря текущего финансового года, на внебюджетные, аккредитивные и другие счета.
Сноска. Статья 108 в редакции - Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).

2) республикалық және жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiне - бюджеттiң атқарылуы бюджеттiк бағдарламаларды (iшкi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарларынан кешеуiлдеп жүрiп жатқан бюджеттiк бағдарламалар жөнiнде;
3) тиiстi бюджет комиссияларына - ағымдағы, сонымен қатар алдағы жоспарланып отырған қаржы жылында жекелеген бюджеттiк бағдарламалар (iшкi бағдарламалар) бойынша жылдық жоспарлы мақсаттарды қайта қарау қажеттiгi туралы;
4) бюджет комиссияларының жұмыс органдарына алдағы қаржы жылына арналған бюджеттi жоспарлау кезiнде есепке алу үшiн ақпарат жiбередi.
3. Мемлекеттiк мекеменiң өткен жылдардағы дебиторлық берешегiнiң сомасы азаматтық-құқықтық мәмiле шарттарында көзделген тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) беру арқылы өтеуге, не шартқа (ратификацияланған келiсiмге) сәйкес тиiстi бюджеттiң кiрiсiне қайтарылуға тиiс.
4. Бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органдар бюджеттiң атқарылуын талдау негiзiнде Қазақстан Республикасының Үкiметiне немесе жергiлiктi атқарушы органға бюджеттi нақтылау немесе түзету туралы ұсыныс беруге құқылы.
5. Мемлекеттiк мекемелер бюджеттiк бағдарламаның жоспарланған iс-шараларын тиiстi тауарлардың (жұмыстың, көрсетiлетiн қызметтердiң) болжамды бағаларына қарағанда нақты бағасының төмендеуi салдарынан жеке қаржыландыру жоспарында бекiтiлген сомасынан аз көлемдегi бюджет қаражатына орындаған жағдайда, пайдаланылмаған жоспарлы сомалардың қалдығы бюджеттiк бағдарламаның мақсаттарына ойдағыдай қол жеткiзу және мiндеттерi мен iс-шараларының тiзбесiн кеңейту үшiн қажеттi қосымша iс-шараларды орындауға жiберiлуi мүмкiн.
Осы мақсатта бюджеттiк бағдарламаның паспортына өзгерiстер енгiзiледi, олар тиiстi негiздемелерiмен және есептеулерiмен бiрге бюджет комиссиясында қаралады.
Бұл ретте бюджет комиссиясы осы Кодекске сәйкес бюджеттiк жоспарлау және бюджеттi атқару жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органдар табыс ететiн тиiстi бюджеттiк бағдарламаны iске асыру тиiмдiлiгiн бағалау және бюджеттiк бағдарламалардың тиiстi әкiмшiсi бойынша бюджеттiң атқарылу мониторингiнiң нәтижелерiн қарайды.
6. Осы баптың 5-тармағында белгiленген жағдайларды қоспағанда, бюджеттiк бағдарлама (iшкi бағдарлама) бойынша қаржыландыру жоспарларының сомасы пайдаланылмаған кезде, бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсiнiң бюджет қаражатын пайдаланылмаған жоспарлы сомалардың қалдығы мөлшерiнде пайдалану мақсатында бюджеттiк бағдарламалар паспорттарына өзгерiстер енгiзуiне жол берiлмейдi.
7. Бюджеттiк бағдарламалар (iшкi бағдарламалар) бойынша бюджет қаражатының ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша жиналып қалған қалдықтарын бюджеттен тыс, аккредитивтiк және басқа да шоттарға аударуға жол берiлмейдi.
Ескерту. 108-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.

Статья 109. Исполнение по деньгам от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении
1. Для осуществления операций за счет денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, государственным учреждением ежегодно составляется план поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг) по их видам в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
2. План поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг) государственного учреждения, остающихся в его распоряжении, утверждается администратором бюджетных программ по согласованию с уполномоченным органом по исполнению бюджета.
3. Действие утвержденного плана поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, прекращается 31 декабря текущего финансового года.
4. Администратор бюджетных программ составляет план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, по соответствующей бюджетной программе (подпрограмме) на основе представленных государственными учреждениями планов поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении.
5. Приобретение товаров (работ, услуг) за счет денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
6. Регистрация гражданско-правовых сделок за счет денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, осуществляется в соответствии со статьей 104 настоящего Кодекса.
7. Доходы, поступившие в течение финансового года сверх сумм, предусмотренных в плане поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, могут расходоваться в текущем финансовом году при условии уточнения плана поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг).
8. Платежи за счет денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, осуществляются в пределах фактического наличия денег на счете государственного учреждения, открытом для учета денег от реализации товаров (работ, услуг).

109-бап. Мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды
(жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi)
өткiзуiнен түсетiн өздерiнiң иелiгiнде
қалатын ақша бойынша атқару
1. Мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) өткiзуден түсетiн өз иелiгiнде қалатын ақшаның есебiнен операцияларды жүзеге асыруы үшiн мемлекеттiк мекеме Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын тәртiппен тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) өткiзуден түсетiн ақша түсiмдерi мен шығыстарының түрлерi бойынша жыл сайын жоспар жасайды.
2. Мемлекеттiк мекеменiң тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) өткiзуден түсетiн өз иелiгінде қалатын ақша түсiмдерi мен шығыстарының жоспарын бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органмен келiсе отырып бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi бекiтедi.
3. Мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) өткiзуден түсетiн өз иелiгінде қалатын ақша түсiмдерi мен шығыстарының бекiтiлген жоспарының қолданылуы ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанында тоқтатылады.
4. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiсi тиiстi бюджеттiк бағдарлама (ішкi бағдарлама) бойынша тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) өткiзуден түсетiн өз иелiгiнде қалатын ақша түсiмдерi мен шығыстарының мемлекеттiк мекемелер ұсынған жоспарлары негiзiнде мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) өткiзуден түсетiн өз иелiгiнде қалатын ақша түсiмдерi мен шығыстарының жоспарын жасайды.
5. Мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) өткiзуден түсетiн өз иелiгiнде қалатын ақша есебiнен тауарлар (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтер) сатып алу мемлекеттiк сатып алу туралы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
6. Мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) өткiзуден түсетiн өз иелiгiнде қалатын ақша есебiнен азаматтық-құқықтық мәмiлелердi тiркеу осы Кодекстiң 104-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
7. Қаржы жылы iшiнде мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) өткiзуден түсетiн өз иелiгiнде қалатын ақша түсiмдерi мен шығыстарының жоспарында көзделген сомалардан тыс кiрiстер тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) өткiзуден түсетiн ақша түсiмдерi мен шығыстарының жоспары нақтыланған жағдайда ағымдағы қаржы жылында жұмсалуы мүмкiн.
8. Мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) өткiзуден түсетiн өз иелiгiнде қалатын ақша есебiнен жүргiзiлетiн төлемдер мемлекеттiк мекеменiң тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) өткiзуден түсетiн ақшаны есепке алу үшiн ашылған шотындағы нақты ақша көлемi шегiнде жүзеге асырылады.

Статья 110. Завершение финансового года
1. Все операции текущего финансового года, связанные с зачислением поступлений в бюджет и осуществлением платежей из бюджета, завершаются 31 декабря текущего финансового года.
2. Поступления, зачисленные в бюджет после 31 декабря, считаются поступлениями нового финансового года.
3. Неиспользованные до 31 декабря текущего финансового года включительно остатки плановых назначений аннулируются, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Кодексом.
Глава 19. Основные положения процесса уточнения и корректировки республиканского и местных бюджетов
Сноска. Заголовок в редакции - Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 111. Уточнение республиканского и местных бюджетов
1. Уточнение республиканского и местных бюджетов - изменения показателей республиканского и местных бюджетов посредством внесения изменений и дополнений в закон о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год или в решение маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год.
2. Уточнение республиканского и местных бюджетов производится в обязательном порядке в случаях:
1) принятия или изменения законодательных актов Республики Казахстан, предусматривающих сокращение поступлений или увеличение расходов республиканского и местных бюджетов;
2) снижения поступлений республиканского и местных бюджетов в ходе его исполнения на сумму свыше десяти процентов от их годового утвержденного объема.
3. Осуществление из республиканского и местных бюджетов дополнительных расходов сверх объемов, утвержденных законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год или решением маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год, допускается только при уточнении республиканского и местных бюджетов, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Кодексом.
4. Уточнение республиканского бюджета допускается при исполнении годового плана по доходам бюджета не менее тридцати процентов по итогам первого квартала или шестидесяти процентов по итогам первого полугодия и свыше восьмидесяти процентов по итогам трех кварталов финансового года.
4-1. Уточнение местного бюджета допускается не чаще одного раза в квартал в течение финансового года.
5. Правительство Республики Казахстан, местные исполнительные органы вправе инициировать уточнение республиканского или местного бюджета по отдельным бюджетным программам на основе результатов анализа исполнения бюджета и оценки эффективности реализации бюджетных программ (подпрограмм) с учетом рекомендаций соответствующей бюджетной комиссии о необходимости пересмотра годовых плановых назначений по отдельным бюджетным программам.

110-бап. Қаржы жылының аяқталуы
1. Ағымдағы қаржы жылының бюджет түсiмдерiн есепке алуға және бюджеттен төленетiн төлемдердi жүзеге асыруға байланысты операциялардың барлығы ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанында аяқталады.
2. Бюджетке 31 желтоқсаннан кейiн есепке алынған түсiмдер жаңа қаржы жылының түсiмдерi болып есептеледi.
3. Осы Кодексте көзделген жағдайларды қоспағанда, ағымдағы қаржы жылының 31 желтоқсанына дейiн қоса алғанда пайдаланылмаған жоспарлы жұмсалымдар қалдықтарының күшi жойылады.
19-тарау. Республикалық және жергiлiктi бюджеттердi
нақтылау мен түзету процесiнiң негiзгi ережелерi
Ескерту. Тарау тақырыбы жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
111-бап. Республикалық және жергiлiктi бюджеттердi
нақтылау
1. Республикалық және жергiлiктi бюджеттердi нақтылау - тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңға немесе тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу арқылы бюджеттiң көрсеткiштерiн өзгерту.
2. Республикалық және жергiлiктi бюджеттердi нақтылау:
1) республикалық және жергiлiктi бюджеттер түсiмдерiн қысқартуды немесе шығыстарын ұлғайтуды көздейтiн Қазақстан Республикасының заң актiлерi қабылданған немесе өзгертiлген;
2) республикалық және жергiлiктi бюджеттердi атқару барысында бюджет түсiмдерi олардың бекiтiлген жылдық көлемiнен он проценттен астам сомаға төмендеген жағдайларда мiндеттi түрде жүргiзiледi.
3. Осы Кодексте көзделген жағдайларды қоспағанда, тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда немесе тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiнде бекiтiлген көлемнен артық қосымша шығыстарды республикалық және жергiлiктi бюджеттерден жүзеге асыруға бюджеттi нақтылау кезiнде ғана жол берiледi.
4. Республикалық бюджеттi нақтылауға бюджеттiң кiрiстерi жөнiндегi жылдық жоспар қаржы жылының бiрiншi тоқсанының қорытындылары бойынша кем дегенде отыз процентке немесе бiрiншi жарты жылдығының қорытындылары бойынша алпыс процентке және үш тоқсанының қорытындылары бойынша сексен проценттен астам орындалған жағдайда жол берiледi.
4-1. Қаржы жылы iшiнде тоқсанына бiр реттен асырмай жергiлiктi бюджеттi нақтылауға жол берiледi.
5. Қазақстан Республикасының Үкiметi, жергiлiктi атқарушы органдар бюджеттiң атқарылуын талдау және бюджеттiк бағдарламалардың (iшкi бағдарламалардың) iске асырылу тиiмдiлiгiн бағалау нәтижелерi негiзiнде тиiстi бюджеттiк комиссияның жекелеген бюджеттiк бағдарламалар бойынша жылдық жоспарлы жұмсалымдарды қайта қарау қажеттiгi жөнiндегi ұсыныстарын ескере отырып, жеке бюджеттiк бағдарламалар бойынша республикалық немесе жергiлiктi бюджеттi нақтылауға бастамашы болуға құқылы.

6. Уточнение республиканского или местного бюджета может осуществляться и в других случаях, предусмотренных настоящим Кодексом.
Сноска. Статья 111 с изменениями, внесенными Законом РК от 05.07.2006 N 165 (порядок введения в действие см. ст.2).
Статья 112. Принципы уточнения республиканского и местных бюджетов
При уточнении республиканского и местных бюджетов соблюдаются следующие принципы:
1) принцип своевременности - проведение уточнения республиканского и местных бюджетов в сроки, позволяющие эффективно реализовать бюджетные программы;
2) принцип обоснованности - подтверждение необходимости вносимых изменений и дополнений нормативными правовыми актами, соответствующими расчетами и другими документами;
3) принцип соблюдения сбалансированности - внесение депутатами любого изменения или дополнения с обоснованием и определением дополнительных источников поступлений либо сокращаемых расходов для сохранения размера дефицита республиканского и местных бюджетов не больше установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год или решением маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год с учетом проекта закона или решения маслихата о внесении изменений и дополнений в закон о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год или решение маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год.
Сноска. В статью 112 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 113. Секвестр
1. Секвестр - специальный механизм, предусматривающий сокращение расходов бюджетных средств в определенных пределах, который вводится в случаях, когда при исполнении республиканского и местных бюджетов утвержденные поступления недопоступают в республиканский и местные бюджеты, в результате чего становится невозможным финансирование в полном объеме утвержденных бюджетных программ.
2. Законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год или решением маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год устанавливается перечень республиканских и местных бюджетных программ, не подлежащих секвестру.
3. Секвестр бюджетных программ на сумму менее десяти процентов от их годового утвержденного объема может осуществляться по решению Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа, на сумму свыше десяти процентов - на основании закона или решения маслихата.
4. При сокращении бюджетных программ учитываются их приоритетность и социальная направленность.

6. Республикалық немесе жергiлiктi бюджеттi нақтылау осы Кодексте көзделген басқа да жағдайларда жүзеге асырылуы мүмкiн.
Ескерту. 111-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
112-бап. Республикалық және жергiлiктi бюджеттердi
нақтылау принциптерi
Республикалық және жергiлiктi бюджеттердi нақтылау кезiнде мынадай принциптер сақталады:
1) уақтылылық принципi - республикалық және жергiлiктi бюджеттердi нақтылауды бюджеттiк бағдарламаларды тиiмдi iске асыруға мүмкiндiк беретiн мерзiмдерде жүргiзу;
2) негiздiлiк принципi - енгiзiлiп отырған өзгерiстер мен толықтырулардың қажеттігін нормативтік құқықтық актiлермен, тиісті есептермен және басқа да құжаттармен растау;
3) теңдестiрiлiмдiктi сақтау принципi - депутаттардың тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңға немесе тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы заңның жобасын немесе мәслихаттың шешiмiн ескере отырып, тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда немесе тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiнде белгiленгеннен аспайтын республикалық және жергiлiктi бюджеттер тапшылығының көлемiн сақтау үшiн түсiмдердiң қосымша көздерiн не қысқартылатын шығыстарды негiздей және айқындай отырып, кез келген өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуi.
Ескерту. 112-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
113-бап. Секвестр
1. Секвестр - бюджет қаражатының шығыстарын белгiлi бiр шектерде қысқартуды көздейтiн арнайы тетiк, ол республикалық және жергiлiктi бюджеттердi атқару кезiнде бекiтiлген түсiмдер республикалық және жергiлiктi бюджеттерге толық түспеуi салдарынан, бекiтiлген бюджеттiк бағдарламаларды толық көлемде қаржыландыру мүмкiн болмайтын жағдайларда енгiзiледi.
2. Тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда немесе тиiсті қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiнде секвестрлеуге жатпайтын республикалық және жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың тiзбесi белгiленедi.
3. Бюджеттiк бағдарламаларды олардың бекiтiлген жылдық көлемiнiң он процентiнен кем сомаға секвестрлеу - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органның шешiмi бойынша, ал он проценттен астам сомаға секвестрлеу заңның немесе мәслихат шешiмiнiң негiзiнде жүзеге асырылуы мүмкiн.
4. Бюджеттiк бағдарламалар қысқартылған жағдайда олардың басымдығы мен әлеуметтiк бағыттылығы ескерiледi.

5. С даты внесения проекта закона или решения маслихата об изменении и дополнении в закон о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год или решение маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год в Парламент Республики Казахстан или маслихат центральный или местный уполномоченный орган по исполнению бюджета вправе приостановить осуществление платежей по бюджетным программам (подпрограммам), по которым намечается секвестр.
6. Регулирование отношений, возникших при секвестре республиканского и местных бюджетов, по гражданско-правовым сделкам, заключенным за счет бюджетных средств, осуществляется в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Сноска. В статью 113 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Глава 20. ПРОЦЕСС УТОЧНЕНИЯ И КОРРЕКТИРОВКИ
БЮДЖЕТОВ
Статья 114. Уточнение республиканского бюджета
1. Уточнение республиканского бюджета осуществляется на основании предложений Правительства Республики Казахстан и (или) депутатов Парламента Республики Казахстан в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
2. Предложения по уточнению республиканского бюджета рассматриваются Республиканской бюджетной комиссией .
3. При уточнении республиканского бюджета соблюдаются требования, установленные настоящим Кодексом при разработке и утверждении республиканского бюджета.
Статья 115. Уточнение областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы
1. Уточнение областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы в ходе его исполнения осуществляется на основании предложений соответствующего местного исполнительного органа и (или) депутатов маслихата в соответствии с настоящим Кодексом.
2. Предложения по уточнению областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы рассматриваются соответствующей бюджетной комиссией.
3. При уточнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы соблюдаются требования, установленные настоящим Кодексом при разработке и утверждении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы.
4. В случае, когда уточнение областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы производится в связи с уточнением республиканского бюджета на соответствующий финансовый год, соответствующее решение маслихата принимается не позднее двухнедельного срока после подписания Президентом Республики Казахстан закона о внесении изменений и дополнений в закон о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.

5. Тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңға немесе тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiне өзгерiс және толықтыру туралы заңның жобасы немесе мәслихаттың шешiмi Қазақстан Республикасының Парламентiне немесе мәслихатқа енгiзiлген күннен бастап бюджеттi атқару жөнiндегi орталық немесе жергiлiктi уәкiлеттi орган секвестрлеу белгiленген бюджеттiк бағдарламалар (iшкi бағдарламалар) бойынша төлемдердiң жүзеге асырылуын тоқтата тұруға құқылы.
6. Республикалық және жергiлiктi бюджеттердi секвестрлеу кезiнде бюджеттiк қаражат есебiнен жасалған азаматтық-құқықтық мәмiлелер бойынша туындаған қатынастарды реттеу Қазақстан Республикасының азаматтық заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 113-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
20-тарау. Бюджеттерді нақтылау мен түзету процесі
114-бап. Республикалық бюджеттi нақтылау
1. Республикалық бюджеттi нақтылау Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және (немесе) Қазақстан Республикасы Парламентi депутаттарының ұсыныстары негiзiнде жүзеге асырылады.
2. Республикалық бюджеттi нақтылау жөнiндегi ұсыныстарды Республикалық бюджет комиссиясы қарайды.
3. Республикалық бюджеттi нақтылау кезiнде республикалық бюджеттi әзiрлеу мен бекiту кезiнде қойылатын, осы Кодексте белгiленген талаптар сақталады.
115-бап. Облыстық бюджеттi, республикалық маңызы бар
қаланың, астананың бюджетiн нақтылау
1. Облыстық бюджеттi, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетiн оның атқарылу барысында нақтылау осы Кодекске сәйкес тиiстi жергiлiктi атқарушы органның және (немесе) мәслихат депутаттарының ұсыныстары негiзiнде жүзеге асырылады.
2. Облыстық бюджеттi, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетiн нақтылау жөнiндегі ұсыныстарды тиiстi бюджет комиссиясы қарайды.
3. Облыстық бюджеттi, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетiн нақтылау кезiнде облыстық бюджеттi, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетiн әзiрлеу мен бекiту кезiнде қойылатын, осы Кодексте белгiленген талаптар сақталады.
4. Облыстық бюджеттi, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетiн нақтылау тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджеттi нақтылауға байланысты жүргiзiлген жағдайда, мәслихаттың тиiстi шешiмi Қазақстан Республикасының Президентi тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңға өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу жөнiндегi заңға қол қойғаннан кейiн екi апта мерзiмнен кешiктiрiлмей қабылданады.

Статья 116. Уточнение бюджета района (города областного значения)
1. Уточнение бюджета района (города областного значения) в ходе его исполнения осуществляется на основании предложений соответствующего местного исполнительного органа и (или) депутатов маслихата в соответствии с настоящим Кодексом.
2. Предложения по уточнению бюджета района (города областного значения) рассматриваются соответствующей бюджетной комиссией.
3. При уточнении бюджета района (города областного значения) соблюдаются требования, установленные настоящим Кодексом при разработке и утверждении бюджета района (города областного значения).
4. Уточнение бюджета района (города областного значения) по поступлениям, распределяемым согласно бюджетному законодательству Республики Казахстан между областным бюджетом и бюджетами районов (городов областного значения), производится по согласованию с местным уполномоченным органом области по бюджетному планированию.
5. В случае, когда уточнение бюджета района (города областного значения) производится в связи с уточнением областного бюджета на соответствующий финансовый год, соответствующее решение маслихата принимается не позднее двухнедельного срока после подписания решения о внесении изменений и дополнений в решение маслихата об областном бюджете на соответствующий финансовый год.
6. Решения местного исполнительного органа о реализации решения маслихата о внесении изменений и дополнений в решение маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год и внесении изменений и дополнений в паспорта местных бюджетных программ принимаются в течение пяти рабочих дней после утверждения указанного решения маслихата.
Сноска. В статью 116 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 117. Корректировка бюджетов
1. Корректировка бюджетов - изменение показателей бюджета посредством внесения изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа о реализации закона о республиканском бюджете или решение маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год без уточнения в Парламенте Республики Казахстан или маслихате.
2. В случае, если после произведенной корректировки проводится уточнение бюджета, скорректированные показатели бюджета отражаются в уточненном бюджете, за исключением распределения бюджетных программ.
3. Корректировка республиканского бюджета допускается в случаях:
1) образования, ликвидации, реорганизации, изменения функций центральных государственных органов и подведомственных им государственных учреждений. При этом корректировка заключается в слиянии, разделении, передаче соответствующих бюджетных программ, связанных с указанными случаями, в пределах общей суммы данных бюджетных программ, утвержденных (уточненных) законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;

116-бап. Аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiн
нақтылау
1. Аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiн оны атқару барысында нақтылау осы Кодекске сәйкес тиiстi жергiлiктi атқарушы органның және (немесе) мәслихат депутаттарының ұсыныстары негiзiнде жүзеге асырылады.
2. Аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiн нақтылау жөнiндегi ұсыныстарды тиiстi бюджет комиссиясы қарайды.
3. Аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiн нақтылау кезiнде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетiн әзiрлеу мен бекiту кезiнде қойылатын, осы Кодексте белгiленген талаптар сақталады.
4. Аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiн Қазақстан Республикасының бюджет заңдарына сәйкес облыстық бюджет пен аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджетi арасында бөлiнетiн түсiмдер бойынша нақтылау облыстың бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлетті органымен келiсiм бойынша жүргiзiледi.
5. Аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiн нақтылау тиiстi қаржы жылына арналған облыстық бюджеттi нақтылауға байланысты жүргiзiлген жағдайда, мәслихаттың тиiстi шешiмi тиiстi қаржы жылына арналған облыстық бюджет туралы - мәслихаттың шешiмiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы шешiмге қол қойылғаннан кейiн екi апта мерзiмнен кешiктiрiлмей қабылданады.
6. Тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихаттың шешiмiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу жөнiнде мәслихаттың шешiмiн iске асыру және жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың паспорттарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы жергiлiктi атқарушы органның шешiмдерi мәслихаттың аталған шешiмiн бекiткеннен кейiн бес жұмыс күнi iшiнде қабылданады.
Ескерту. 116-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
117-бап. Бюджеттердi түзету
1. Бюджеттердi түзету - Қазақстан Республикасының Парламентiнде немесе мәслихатта нақтыланбай, тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңды iске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органның қаулысына немесе мәслихаттың жергiлiктi бюджет туралы шешiмiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу арқылы бюджет көрсеткiштерiн өзгерту.
2. Егер түзету жүргiзiлгеннен кейiн бюджеттi нақтылау жүргiзiлсе, бюджеттiк бағдарламаларды бөлудi қоспағанда, бюджеттiң түзетiлген көрсеткiштерi нақтыланған бюджетте көрсетiледi.
3. Республикалық бюджеттi түзетуге:
1) орталық мемлекеттiк органдар мен оларға ведомстволық бағыныстағы мемлекеттiк мекемелер құрылған, таратылған, қайта ұйымдастырылған, олардың функциялары өзгертiлген жағдайларда жол берiледi. Бұл ретте түзету аталған жағдайларға байланысты тиiстi бюджеттiк бағдарламаларды тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда бекiтiлген (нақтыланған) осы бюджеттiк бағдарламалардың жалпы сомасы шегiнде бiрiктiрудi, бөлудi, берудi бiлдiредi;

2) предусмотренных пунктами 6 и 7 статьи 40, подпунктами 1), 1-1) и 2) пункта 6 статьи 91 настоящего Кодекса;
3) распределения между различными администраторами бюджетных программ средств бюджетной программы, утвержденной в бюджете по одному администратору бюджетных программ, в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
4. Корректировка местных бюджетов допускается в случаях:
1) выделения средств в течение финансового года из резерва Правительства Республики Казахстан или исполнительных органов областного уровня нижестоящему бюджету;
1-1) изменения размеров выделенных целевых трансфертов и бюджетных кредитов из вышестоящего бюджета путем принятия актов Правительства Республики Казахстан и (или) местных исполнительных органов о реализации соответствующего бюджета;
2) образования, ликвидации, реорганизации, изменения функций исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета, и подведомственных им государственных учреждений. При этом корректировка заключается в слиянии, разделении, передаче соответствующих бюджетных программ, связанных с указанными случаями, в пределах общей суммы данных бюджетных программ, утвержденных (уточненных) решением маслихата о местном бюджете на соответствующий финансовый год;
3) распределения между различными администраторами бюджетных программ средств бюджетной программы, утвержденной в бюджете по одному администратору бюджетных программ, в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;
4) предусмотренных пунктом 6 статьи 40, подпунктами 1), 1-1) и 2) пункта 6 статьи 91 настоящего Кодекса.
Сноска. Статья 117 в редакции - Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ). Статья с изменениями, внесенными Законом РК от 19 февраля 2007 года N 230 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
РАЗДЕЛ 6. БЮДЖЕТНЫЙ УЧЕТ И ОТЧЕТНОСТЬ
Глава 21. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ О БЮДЖЕТНОМ УЧЕТЕ
Статья 118. Основные положения
Бюджетный учет - упорядоченная система сбора, регистрации и обобщения информации в денежном выражении о бюджетных операциях посредством их непрерывного документального учета и учета материальных активов государственных учреждений.
Сноска. В статью 118 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 119. Ведение бюджетного учета
1. Порядок ведения бюджетного учета определяется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
2. Данные бюджетного учета являются основой составления отчетности по исполнению бюджета.

2) осы Кодекстiң 40-бабының 6 және 7-тармақтарында, 91-бабы 6-тармағының 1), 1-1 және 2) тармақшаларында көзделген;
3) бюджетте бюджеттiк бағдарламалардың бiр әкiмшiсi бойынша бекiтiлген бюджеттiк бағдарлама қаражаты бюджеттiк бағдарламалардың түрлi әкiмшiлерi арасында Қазақстан Республикасы Yкiметi айқындайтын тәртiппен бөлiнген жағдайларда жол берiледi.
4. Жергiлiктi бюджеттердi түзетуге:
1) төмен тұрған бюджетке қаржы жылы iшiнде Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе облыстық деңгейдегi атқарушы органдардың резервiнен қаражат бөлiнген;
1-1) жоғары тұрған бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттердің мөлшері Қазақстан Республикасы Үкіметінің және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың тиісті бюджетті іске асыру туралы актілерін қабылдау жолымен өзгертілген;
2) жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдар және оларға ведомстволық бағыныстағы мемлекеттiк мекемелер құрылған, таратылған, қайта ұйымдастырылған, олардың функциялары өзгертiлген жағдайларда жол берiледi. Бұл ретте түзету аталған жағдайларға байланысты тиiстi бюджеттiк бағдарламаларды тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет туралы мәслихат шешiмiмен бекiтiлген (нақтыланған) осы бюджеттiк бағдарламалардың жалпы сомасы шегiнде бiрiктiрудi, бөлудi, берудi бiлдiредi;
3) бюджетте бюджеттiк бағдарламалардың бiр әкiмшiсi бойынша бекiтiлген бюджеттiк бағдарлама қаражаты бюджеттiк бағдарламалардың түрлi әкiмшiлерi арасында Қазақстан Республикасы Үкiметi айқындайтын тәртiппен бөлiнген;
4) осы Кодекстiң 40-бабының 6-тармағында, 91-бабы 6-тармағының 1), 1-1) және 2) тармақшаларында көзделген жағдайларда жол берiледi.
Ескерту. 117-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2007.02.19. N 230 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.
6-бөлім. Бюджеттік есепке алу және есептілік
21-тарау. Бюджеттік есепке алу туралы жалпы ережелер
118-бап. Негiзгi ережелер
Бюджеттiк есепке алу - бюджеттiк операциялар туралы ақшалай түрдегi ақпаратты жинаудың, тiркеудiң және қорытындылаудың олардың үздiксiз құжаттық есебiн жүргiзу және мемлекеттiк мекемелердiң материалдық активтерiн есепке алу арқылы реттелген жүйесi.
Ескерту. 118-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
119-бап. Бюджеттiк есепке алуды жүргiзу
1. Бюджеттiк есепке алуды жүргiзу тәртiбiн бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган айқындайды .
2. Бюджеттiк есепке алу деректерi бюджеттiң атқарылуы жөнiнде есептiлiк жасаудың негiзi болып табылады.

Глава 22. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ ОБ ОТЧЕТНОСТИ
Статья 120. Качественные характеристики отчетности по исполнению бюджета
1. Отчетность по исполнению бюджета должна соответствовать следующим качественным характеристикам:
1) достоверности, означающей подлинность совершенных операций и отсутствие ошибок при их отражении в учете;
2) полноте, означающей отражение всей требуемой информации, предусмотренной бюджетным законодательством Республики Казахстан;
3) соответствию, означающему соблюдение положений настоящего Кодекса и других нормативных правовых актов по составлению отчетности.
2. Поступления в бюджет полученных товаров (работ, услуг) в отчетности по исполнению бюджета отражаются в денежном выражении.
Статья 121. Виды отчетности по исполнению бюджета
Отчетность по исполнению бюджета включает в себя следующие виды отчетов:
1) отчеты, формируемые государственными учреждениями в установленном Правительством Республики Казахстан порядке:
баланс государственного учреждения;
отчет об исполнении индивидуальных планов финансирования;
отчет об исполнении планов поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг);
отчет о поступлении и расходовании денег от спонсорской и благотворительной помощи;
2) отчеты, формируемые администраторами бюджетных программ в установленном Правительством Республики Казахстан порядке:
отчет о реализации бюджетных программ;
отчет об исполнении плана финансирования бюджетных программ (подпрограмм);
отчет об оценке эффективности реализации бюджетных программ (подпрограмм);
3) отчеты уполномоченного органа по исполнению бюджета:
отчет об исполнении государственного и консолидированного бюджета и бюджета области (утвержденного, уточненного, скорректированного);
отчет о поступлениях в Национальный фонд Республики Казахстан в соответствии со статьей 49-1 настоящего Кодекса и переводах на счета Правительства Республики Казахстан в Национальный Банк Республики Казахстан;
отчет об исполнении республиканского или соответствующего местного бюджета (утвержденного, уточненного, скорректированного) согласно статье 108 настоящего Кодекса;
аналитический отчет о реализации бюджетных программ;
отчет об исполнении сводного плана поступлений и финансирования;
отчет о состоянии требований и обязательств Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа;
отчет о состоянии соответствующих контрольных счетов наличности;
отчет о состоянии выполнения обязательств государственных учреждений;
другие отчеты, установленные центральными уполномоченными органами по исполнению бюджета и по бюджетному планированию;

22-тарау. Есептілік туралы жалпы ережелер
120-бап. Бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi есептiлiктiң
сапалық сипаттамалары
1. Бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi есептiлiк:
1) жасалған операциялардың түпнұсқалығын және есепке алуда оларды көрсеткен кезде қателердiң болмауын бiлдiретiн анықтық;
2) Қазақстан Республикасының бюджет заңдарында көзделген барлық талап етiлетiн ақпараттың көрсетiлуiн бiлдiретiн толықтық;
3) осы Кодекстiң және басқа да нормативтiк құқықтық актiлердiң есептiлiктi жасау жөнiндегi ережелерiнiң сақталуын бiлдiретiн сәйкестiк сияқты сапалық сипаттамаларға сәйкес келуге тиiс.
2. Бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi есептiлiкте алынған тауарлардың (жұмыстардың, көрсетiлген қызметтердiң) бюджетке түсетiн түсiмдерi ақшалай көрсетiледi.
121-бап. Бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi
есептiлiктiң түрлерi
Бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi есептiлiк есептердiң мынадай түрлерiн:
1) Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен мемлекеттiк мекемелер қалыптастыратын есептердi:
мемлекеттiк мекеменiң балансын;
жеке қаржыландыру жоспарларының орындалуы туралы есептi;
тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) өткiзуден түскен ақша түсiмдерi мен шығыстары жоспарларының орындалуы туралы есептi ;
демеушiлiк және қайырымдылық көмектен ақшаның түсуi мен жұмсалуы туралы есептi ;
2) Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген тәртiппен бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi қалыптастыратын есептердi:
бюджеттiк бағдарламалардың iске асырылуы туралы есептi ;
бюджеттiк бағдарламаларды (iшкi бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарының орындалуы туралы есептi;
бюджеттiк бағдарламаларды (iшкi бағдарламаларды) iске асыру тиiмдiлiгiн бағалау туралы есептi ;
3) бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органның есептерiн:
мемлекеттiк және шоғырландырылған бюджеттiң және облыс бюджетiнiң (бекiтiлген, нақтыланған, түзетiлген) атқарылуы туралы есептi ;
осы Кодекстiң 49-1-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсетiн түсiмдер және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiне аударылатын Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң шотына аударымдар туралы есептi ;
республикалық немесе тиiстi жергiлiктi бюджеттiң (бекiтiлген, нақтыланған, түзетiлген) атқарылуы туралы есептi ;
осы Кодекстiң 108-бабына сәйкес бюджеттiк бағдарламалардың iске асырылуы туралы талдамалық есептi ;
түсiмдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарының орындалуы туралы есептi;
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергiлiктi атқарушы органның талаптары мен мiндеттемелерiнiң жай-күйi туралы есептi;
түсiм сомаларының бюджеттен қайтарылуы не олардың салық берешегiн өтеу есебiне есептелуi туралы есептi;
қолма-қол ақшаның тиiстi бақылау шоттарының жай-күйi туралы есептi;
мемлекеттiк мекемелер мiндеттемелерiнiң орындалу жай-күйi туралы есептi ;

4) отчеты Правительства Республики Казахстан, местного исполнительного органа:
годовой отчет об исполнении республиканского или соответствующего местного бюджета;
годовой отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан, составляемый Правительством Республики Казахстан совместно с Национальным Банком Республики Казахстан.
Сноска. В статью 121 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 122. Формы, периодичность, сроки и порядок составления и представления отчетности
1. Порядок составления и представления отчета об исполнении республиканского бюджета определяется Президентом Республики Казахстан.
2. (Исключен - от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
3. Центральные и местные государственные органы, государственные учреждения обязаны руководствоваться нормативными правовыми актами по составлению и представлению отчетности.
4. Годовой отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан составляется и представляется в соответствии со статьями 129 и 130 настоящего Кодекса.
Сноска. В статью 122 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Глава 23. ОТЧЕТ ОБ ИСПОЛНЕНИИ РЕСПУБЛИКАНСКОГО
БЮДЖЕТА
Статья 123. Представление отчета об исполнении республиканского бюджета
1. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета ежемесячно по состоянию на первое число месяца, следующего за отчетным, представляет отчет об исполнении республиканского бюджета, а также другие отчеты, предусмотренные подпунктом 3) статьи 121 настоящего Кодекса, в Правительство Республики Казахстан, Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета и центральные уполномоченные органы по бюджетному планированию и внутреннему контролю.
2. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета не позднее 1 апреля года, следующего за отчетным, представляет годовой отчет об исполнении республиканского бюджета за истекший финансовый год в Правительство Республики Казахстан, центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и органы государственного финансового контроля .
3. Годовой отчет об исполнении республиканского бюджета отражает утвержденный, уточненный, скорректированный республиканский бюджет, зарегистрированные обязательства, неоплаченные обязательства и оплаченные обязательства по бюджетной программе (подпрограмме) республиканского бюджета.
4. К годовому отчету об исполнении республиканского бюджета за истекший финансовый год прилагаются:

4) Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң, жергiлiктi атқарушы органның есептерiн:
республикалық немесе тиiстi жергiлiктi бюджеттiң атқарылуы туралы жылдық есептi ;
Қазақстан Республикасының Үкiметi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiмен бiрлесiп жасайтын Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру және пайдалану туралы жылдық есептi қамтиды.
Ескерту. 121-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
122-бап. Есептiлiктiң нысандары, кезеңдiлiгi,
оны жасаудың және табыс етудiң мерзiмдерi
мен тәртiбi
1. Республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы есептi жасаудың және табыс етудiң тәртiбiн Қазақстан Республикасының Президентi айқындайды . V043321
2. алып тасталды
3. Орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдар, мемлекеттiк мекемелер есептiлiктi жасау және табыс ету жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлердi басшылыққа алуға мiндеттi.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру және пайдалану туралы жылдық есеп осы Кодекстiң 129 және 130-баптарына сәйкес жасалып, табыс етiледi.
Ескерту. 122-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
23-тарау. Республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есеп
123-бап. Республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы
есептi табыс ету
1. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган ай сайын есептi айдан кейiнгi айдың бiрiншi күнгi жағдай бойынша республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы есептi, сондай-ақ осы Кодекстiң 121-бабының 3) тармақшасында көзделген басқа да есептердi Қазақстан Республикасының Үкiметiне, Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетiне, бюджеттiк жоспарлау және iшкi бақылау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органдарға табыс етедi.
2. Бюджеттi атқару жөнiндегі орталық уәкiлеттi орган есептi жылдан кейiнгi жылдың 1 сәуiрiнен кешiктiрмей өткен қаржы жылындағы республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы жылдық есептi Қазақстан Республикасының Yкiметiне, бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға және мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарына табыс етедi.
3. Республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы жылдық есеп бекiтiлген, нақтыланған, түзетiлген республикалық бюджеттi, тiркелген мiндеттемелердi, төленбеген мiндеттемелердi және республикалық бюджеттiң бюджеттiк бағдарлама (iшкi бағдарлама) бойынша төленген мiндеттемелерiн көрсетедi.
4. Өткен қаржы жылындағы республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы жылдық есепке:

1) пояснительная записка;
2) аналитический отчет об исполнении по поступлениям, а также о реализации республиканских бюджетных программ, включая оценку их эффективности.
5. Годовой отчет об исполнении республиканского бюджета за истекший финансовый год с приложениями представляется Правительством Республики Казахстан ежегодно не позднее 1 мая текущего года в Парламент Республики Казахстан и Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета.
Сноска. В статью 123 внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г. N 13 ; от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 124. Обсуждение и утверждение годового отчета об исполнении республиканского бюджета в Парламенте Республики Казахстан
1. Парламент Республики Казахстан обсуждает годовой отчет Правительства Республики Казахстан об исполнении республиканского бюджета за истекший финансовый год после получения отчета Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета об исполнении республиканского бюджета последовательно - вначале в Мажилисе, затем в Сенате.
2. При обсуждении годового отчета об исполнении республиканского бюджета Парламент Республики Казахстан заслушивает:
доклад уполномоченного Правительством Республики Казахстан лица (лиц) об исполнении республиканского бюджета;
доклад председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета об исполнении республиканского бюджета;
доклады уполномоченных палатами Парламента Республики Казахстан лиц с заключениями по отчету об исполнении республиканского бюджета.
При обсуждении годового отчета об исполнении республиканского бюджета в Парламенте Республики Казахстан могут быть заслушаны отчеты администраторов республиканских бюджетных программ о реализации республиканских бюджетных программ.
3. После обсуждения в Мажилисе и Сенате Парламента Республики Казахстан годовой отчет об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год утверждается на совместном заседании палат Парламента Республики Казахстан.
4. При утверждении годового отчета об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год Парламент Республики Казахстан вправе вынести решение о необходимости принятия Правительством Республики Казахстан, центральными государственными органами соответствующих мер по результатам исполнения республиканского бюджета.
Сноска. Статья 124 с изменениями, внесенным Законом РК от 6 декабря 2007 г. N 7-IV (вводится в действие со дня его официального опубликования).

1) түсiндiрме жазба;
2) түсiмдер бойынша атқарылуы туралы, сондай-ақ республикалық бюджеттiк бағдарламалардың тиiмдiлiгін бағалауды қоса алғанда, олардың iске асырылуы туралы талдамалық есеп қоса тiркеледi.
5. Қазақстан Республикасының Үкiметi жыл сайын ағымдағы жылдың 1 мамырынан кешiктiрмей өткен қаржы жылындағы республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы жылдық есептi қосымшаларымен бiрге Қазақстан Республикасының Парламентiне және Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетiне табыс етедi.
Ескерту. 123-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.
124-бап. Республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы
жылдық есептi Қазақстан Республикасының
Парламентiнде талқылау және бекiту
1. Қазақстан Республикасының Парламентi өткен қаржы жылы iшiнде республикалық бюджеттің атқарылуы туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жылдық есебiн Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетiнiң республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы есебiн алғаннан кейiн кезегiмен, алдымен - Мәжiлiсте, содан соң Сенатта талқылайды.
2. Республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы жылдық есептi талқылаған кезде Қазақстан Республикасының Парламентi:
Қазақстан Республикасының Yкiметi республикалық бюджеттi атқару туралы уәкiлеттiк берген адамның (адамдардың) баяндамасын;
Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетi төрағасының республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы баяндамасын;
Қазақстан Республикасы Парламентiнiң палаталары уәкiлеттiк берген адамдардың республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы есеп бойынша қорытындыларымен қоса баяндамаларын тыңдайды.
Республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы жылдық есептi Қазақстан Республикасының Парламентiнде талқылаған кезде республикалық бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң республикалық бюджеттiк бағдарламаларды iске асыру туралы есептерi тыңдалуы мүмкiн.
3. Есептi қаржы жылындағы республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы жылдық есеп Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Мәжiлiсi мен Сенатында талқылағаннан кейiн Қазақстан Республикасы Парламентi палаталарының бiрлескен отырысында бекiтiледi.
4. Қазақстан Республикасының Парламентi есептi қаржы жылындағы республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы жылдық есептi бекiткен кезде Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң, орталық мемлекеттiк органдардың республикалық бюджеттiң атқарылу нәтижелерi бойынша тиiстi шаралар қабылдауы қажет екендiгi туралы шешiм шығаруға құқылы.
Ескерту. 124-бапқа өзгерту енгізілді - 2007.12.06.  N 7 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.

Глава 24. ОТЧЕТ ОБ ИСПОЛНЕНИИ ОБЛАСТНОГО БЮДЖЕТА,
БЮДЖЕТА ГОРОДА РЕСПУБЛИКАНСКОГО
ЗНАЧЕНИЯ, СТОЛИЦЫ
Статья 125. Представление отчета об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы
1. Местный уполномоченный орган области, города республиканского значения, столицы по исполнению бюджета ежемесячно по состоянию на первое число месяца, следующего за отчетным, представляет отчет об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы, а также другие отчеты, предусмотренные подпунктом 3) статьи 121 настоящего Кодекса, в акимат, ревизионную комиссию маслихата, уполномоченный орган области, города республиканского значения, столицы по бюджетному планированию и центральный уполномоченный орган по внутреннему контролю.
2. Местный уполномоченный орган области, города республиканского значения, столицы по исполнению бюджета не позднее 1 апреля года, следующего за отчетным, представляет годовой отчет об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы за истекший финансовый год в акимат, уполномоченный орган области, города республиканского значения, столицы по бюджетному планированию и центральный уполномоченный орган по внутреннему контролю.
3. Годовой отчет об исполнении местного бюджета отражает утвержденный, уточненный, скорректированный местный бюджет, зарегистрированные, неоплаченные и оплаченные обязательства по бюджетной программе (подпрограмме) местного бюджета.
4. К годовому отчету об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы за истекший финансовый год прилагаются:
1) пояснительная записка;
2) аналитический отчет об исполнении по поступлениям, а также о реализации местных бюджетных программ, включая оценку их эффективности.
5. Акимат области, города республиканского значения, столицы ежегодно не позднее 1 мая текущего года представляет годовой отчет об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы за истекший финансовый год с приложениями в маслихат области, города республиканского значения, столицы.
6. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы ежемесячно и по итогам года представляет отчеты об исполнении бюджета области, города республиканского значения, столицы в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Сноска. В статью 125 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).

24-тарау. Облыстық бюджеттің, республикалық маңызы
бар қала, астана бюджетінің атқарылуы туралы есеп
125-бап. Облыстық бюджеттiң, республикалық маңызы
бар қала, астана бюджетiнiң атқарылуы туралы
есептi табыс ету
1. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органы ай сайын есептi айдан кейiнгi айдың бiрi күнге жағдай бойынша облыстық бюджеттiң, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiнiң атқарылуы туралы есептi, сондай-ақ осы Кодекстiң 121-бабының 3) тармақшасында көзделген басқа да есептердi әкiмдiкке, мәслихаттың тексеру комиссиясына, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органына және iшкi бақылау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға табыс етедi.
2. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органы есептi жылдан кейiнгi жылғы 1 сәуiрден кешiктiрмей өткен қаржы жылындағы облыстық бюджеттiң, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiнiң атқарылуы туралы жылдық есептi әкiмдiкке, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органына және iшкi бақылау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға табыс етедi.
3. Жергiлiктi бюджеттiң атқарылуы туралы жылдық есеп бекiтiлген, нақтыланған, түзетiлген жергiлiктi бюджеттi, жергiлiктi бюджеттiң бюджеттiк бағдарламасы (iшкi бағдарламасы) бойынша тiркелген, төленбеген және төленген мiндеттемелерiн көрсетедi.
4. Өткен қаржы жылындағы облыстық бюджеттiң, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiнiң атқарылуы туралы жылдық есепке:
1) түсiндiрме жазба;
2) түсiмдер бойынша атқарылуы туралы, сондай-ақ жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың тиiмдiлiгiн бағалауды қоса алғанда, олардың iске асырылуы туралы талдамалық есеп қоса тiркеледi.
5. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкiмдiгi жыл сайын ағымдағы жылдың 1 мамырынан кешiктiрмей өткен қаржы жылындағы облыстық бюджеттiң, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiнiң атқарылуы туралы жылдық есептi қосымшаларымен қоса облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мәслихатына табыс етедi.
6. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органы ай сайын және жыл қорытындылары бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiнiң атқарылуы туралы есептердi бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға табыс етедi.
Ескерту. 125-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.

Статья 126. Рассмотрение и утверждение годового отчета об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы
1. Маслихат рассматривает годовой отчет акимата области, города республиканского значения, столицы об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы за истекший финансовый год в постоянных комиссиях маслихата в течение месяца после получения отчета ревизионной комиссии маслихата об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы.
2. При рассмотрении отчета маслихат заслушивает:
доклад уполномоченного акиматом лица (лиц) об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы;
доклад председателя ревизионной комиссии маслихата о результатах контроля за исполнением областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы;
доклад уполномоченного маслихатом лица (лиц) с заключением по отчету об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы.
При рассмотрении отчета в маслихате могут быть заслушаны отчеты администраторов местных бюджетных программ о реализации местных бюджетных программ.
3. После рассмотрения в постоянных комиссиях маслихата отчет об исполнении областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы утверждается на сессии маслихата.
4. При утверждении годового отчета об исполнении местного бюджета за отчетный финансовый год маслихат вправе вынести решение о необходимости принятия местными исполнительными органами соответствующих мер по результатам исполнения местного бюджета.
Глава 25. ОТЧЕТ ОБ ИСПОЛНЕНИИ БЮДЖЕТА РАЙОНА
(ГОРОДА ОБЛАСТНОГО ЗНАЧЕНИЯ)
Статья 127. Представление отчета об исполнении бюджета района (города областного значения)
1. Местный уполномоченный орган района (города областного значения) по исполнению бюджета ежемесячно по состоянию на первое число месяца, следующего за отчетным, представляет отчет об исполнении бюджета района (города областного значения), а также другие отчеты, предусмотренные подпунктом 3) статьи 121 настоящего Кодекса, в акимат, ревизионную комиссию маслихата, местный уполномоченный орган области по исполнению бюджета, местный уполномоченный орган района (города областного значения) по бюджетному планированию и центральный уполномоченный орган по внутреннему контролю.
2. Местный уполномоченный орган района (города областного значения) по исполнению бюджета не позднее 1 марта года, следующего за отчетным, представляет годовой отчет об исполнении бюджета района (города областного значения) за истекший финансовый год с приложениями в акимат, уполномоченный орган района (города областного значения) по бюджетному планированию и центральный уполномоченный орган по внутреннему контролю.

126-бап. Облыстық бюджеттiң, республикалық маңызы
бар қала, астана бюджетiнiң атқарылуы
туралы жылдық есептi қарау және бекiту
1. Мәслихат өткен қаржы жылындағы облыстық бюджеттiң, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiнiң атқарылуы туралы облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкiмдігінiң жылдық есебiн облыстық бюджеттiң, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiнiң атқарылуы туралы мәслихаттың тексеру комиссиясының есебiн алғаннан кейiн бiр айдың iшiнде мәслихаттың тұрақты комиссияларында қарайды.
2. Есептi қараған кезде мәслихат:
облыстық бюджеттiң, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiнiң атқарылуы туралы әкiмдiк уәкiлеттiк берген адамның (адамдардың) баяндамасын;
облыстық бюджеттiң, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiнiң атқарылуын бақылау нәтижелерi туралы мәслихаттың тексеру комиссиясы төрағасының баяндамасын;
облыстық бюджеттiң, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiнiң атқарылуы туралы есеп бойынша қорытындысымен қоса мәслихат уәкiлеттiк берген адамның (адамдардың) баяндамаларын тыңдайды.
Мәслихатта есептi қараған кезде жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың iске асырылуы туралы есептерi тыңдалуы мүмкiн.
3. Облыстық бюджеттiң, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетiнiң атқарылуы туралы есеп мәслихаттың тұрақты комиссияларында қаралғаннан кейiн, мәслихаттың сессиясында бекiтiледi.
4. Есептi қаржы жылындағы жергiлiктi бюджеттiң атқарылуы туралы жылдық есептi бекiткен кезде мәслихат жергiлiктi атқарушы органдардың жергiлiктi бюджеттiң атқарылу нәтижелерi бойынша тиiстi шаралар қабылдауы қажет екендiгi туралы шешiм шығаруға құқылы.
25-тарау. Аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң атқарылуы туралы есеп
127-бап. Аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң
атқарылуы туралы есептi табыс ету
1. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органы ай сайын есептi айдан кейiнгi айдың бiрi күнгi жағдай бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң атқарылуы туралы есептi, сондай-ақ осы Кодекстiң 121-бабының 3) тармақшасында көзделген басқа да есептердi әкiмдiкке, мәслихаттың тексеру комиссиясына, облыстың бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органына, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органына және iшкi бақылау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға табыс етедi.
2. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органы есептi жылдан кейiнгi жылдың 1 наурызынан кешiктiрмей өткен қаржы жылғы аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң атқарылуы туралы жылдық есептi қосымшаларымен қоса әкiмдiкке, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органына және iшкi бақылау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға табыс етедi.

3. Годовой отчет об исполнении бюджета района (города областного значения) отражает утвержденный, уточненный, скорректированный бюджет района (города областного значения), зарегистрированные, неоплаченные и оплаченные обязательства по бюджетной программе (подпрограмме) бюджета района (города областного значения).
4. К годовому отчету об исполнении бюджета района (города областного значения) за истекший финансовый год прилагаются:
1) пояснительная записка;
2) аналитический отчет об исполнении по поступлениям, а также о реализации местных бюджетных программ, включая оценку их эффективности.
5. Акимат района (города областного значения) ежегодно не позднее 1 апреля текущего года представляет годовой отчет об исполнении бюджета района (города областного значения) за истекший финансовый год с приложениями в маслихат района (города областного значения), местный уполномоченный орган области по исполнению бюджета.
Сноска. В статью 127 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 128. Рассмотрение и утверждение годового отчета об исполнении бюджета района (города областного значения)
1. Маслихат рассматривает годовой отчет акимата района (города областного значения) об исполнении бюджета района (города областного значения) за истекший финансовый год в постоянных комиссиях маслихата в течение месяца после получения отчета ревизионной комиссии маслихата об исполнении бюджета района (города областного значения).
2. При рассмотрении отчета маслихат заслушивает:
доклад уполномоченного акиматом лица (лиц) об исполнении бюджета района (города областного значения);
доклад председателя ревизионной комиссии маслихата о результатах контроля за исполнением бюджета района (города областного значения);
доклад уполномоченного маслихатом лица (лиц) с заключением по отчету об исполнении бюджета района (города областного значения).
При рассмотрении отчета в маслихате могут быть заслушаны отчеты администраторов местных бюджетных программ о реализации местных бюджетных программ.
3. После рассмотрения в постоянных комиссиях маслихата отчет об исполнении бюджета района (города областного значения) утверждается на сессии маслихата.
4. При утверждении годового отчета об исполнении бюджета района (города областного значения) за отчетный финансовый год маслихат вправе вынести решение о необходимости принятия местными исполнительными органами района (города областного значения) соответствующих мер по результатам исполнения бюджета района (города областного значения).

3. Аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң атқарылуы туралы жылдық есеп ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бекiтiлген, нақтыланған, түзетiлген бюджетiн, аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң бюджеттiк бағдарламасы (iшкi бағдарламасы) бойынша тiркелген, төленбеген және төленген мiндеттемелерiн көрсетедi.
4. Өткен қаржы жылындағы аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң атқарылуы туралы жылдық есепке:
1) түсiндiрме жазба;
2) түсiмдер бойынша атқарылуы туралы, сондай-ақ жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың тиiмдiлiгiн бағалауды қоса алғанда, олардың iске асырылуы туралы талдамалық есеп қоса тiркеледi.
5. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкiмдігі ағымдағы жылдың 1 сәуiрiнен кешiктiрмей өткен қаржы жылындағы аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң атқарылуы туралы жылдық есептi қосымшаларымен қоса ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәслихатына, облыстың бюджеттi атқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органына табыс етедi.
Ескерту. 127-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
128-бап. Аудан (облыстық маңызы бар қала)
бюджетiнiң атқарылуы туралы жылдық есептi
қарау және бекiту
1. Мәслихат аудан (облыстық маңызы бар қала) әкiмдiгінiң өткен қаржы жылындағы аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң атқарылуы туралы жылдық есебiн мәслихаттың тексеру комиссиясының аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң атқарылуы туралы есебiн алғаннан кейiн бiр ай iшiнде мәслихаттың тұрақты комиссияларында қарайды.
2. Есептi қараған кезде мәслихат:
аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң атқарылуы туралы әкiмдiк уәкiлеттiк берген адамның (адамдардың) баяндамасын;
аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң атқарылуын бақылау нәтижелерi туралы мәслихаттың тексеру комиссиясы төрағасының баяндамасын;
аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң атқарылуы туралы есеп бойынша қорытындысымен қоса мәслихат уәкiлеттiк берген адамның (адамдардың) баяндамасын тыңдайды.
Мәслихатта есептi қараған кезде жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың iске асырылуы туралы есептерi тыңдалуы мүмкiн.
3. Аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң атқарылуы туралы есеп мәслихаттың тұрақты комиссияларында қаралғаннан кейiн мәслихаттың сессиясында бекiтiледi.
4. Есептi қаржы жылындағы аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң атқарылуы туралы жылдық есептi бекiткен кезде мәслихат ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергiлiктi атқарушы органдарының аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң атқарылу нәтижелерi бойынша тиiстi шаралар қолдану қажеттiгі туралы шешiм шығаруға құқылы.

Глава 26. ГОДОВОЙ ОТЧЕТ О ФОРМИРОВАНИИ И
ИСПОЛЬЗОВАНИИ НАЦИОНАЛЬНОГО
ФОНДА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Статья 129. Составление годового отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан
1. В целях обеспечения транспарентности деятельности, связанной с управлением Национальным фондом Республики Казахстан, ежегодно проводится аудит.
Выбор аудиторской организации осуществляется на конкурсной основе в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
2. Годовой отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан составляется Правительством Республики Казахстан совместно с Национальным Банком Республики Казахстан ежегодно до 1 апреля года, следующего за отчетным, с включением результатов аудита Национального фонда Республики Казахстан.
3. Годовой отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан должен содержать:
1) отчет о поступлениях и использовании Национального фонда Республики Казахстан;
2) отчет о деятельности Национального Банка Республики Казахстан по доверительному управлению Национальным фондом Республики Казахстан;
3) иные данные по управлению Национальным фондом Республики Казахстан.
4. Формы и порядок составления годового отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан утверждаются Правительством Республики Казахстан по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.
Сноска. В статью 129 внесены изменения Законом РК от 5 мая 2006 года N 139 (порядок введения в действие см. ст.2 Закона РК N 139 ).
Статья 130. Представление и утверждение годового отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан
1. Правительство Республики Казахстан совместно с Национальным Банком Республики Казахстан ежегодно не позднее 1 мая текущего года представляет годовой отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан на утверждение Президенту Республики Казахстан.
2. Правительство Республики Казахстан после утверждения Президентом Республики Казахстан годового отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан представляет его в порядке информации в Парламент Республики Казахстан.
3. Информация о годовом отчете о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан и результатах проведения аудита публикуется в средствах массовой информации.
Сноска. В статью 130 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).

26-тарау. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының
қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы жылдық есеп
129-бап. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының
қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы
жылдық есептi жасау
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқаруға байланысты қызметтiң транспаренттiлiгiн қамтамасыз ету мақсатында жыл сайын аудит жүргiзiледi.
Аудиторлық ұйымды таңдау конкурстық негiзде Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу туралы заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы жылдық есептi Қазақстан Республикасының Үкiметi, Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры аудитiнiң нәтижелерiн қоса отырып, жыл сайын есептi жылдан кейiнгi жылдың 1 сәуiрiне дейiн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiмен бiрлесiп жасайды.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы жылдық есепте:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсiмдерi мен пайдаланылуы туралы есеп;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенiмгерлiкпен басқару жөнiндегi қызметi туралы есебi;
3) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөнiндегi өзге де деректер болуға тиiс.
4. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы жылдық есеп жасаудың нысандары мен тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiмен келiсе отырып бекiтедi.
Ескерту. 129-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.05.05. N 139 Заңымен.
130-бап. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының
қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы
жылдық есептi табыс ету
1. Қазақстан Республикасының Үкiметi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiмен бiрлесе отырып жыл сайын ағымдағы жылдың 1 мамырынан кешiктiрмей Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы жылдық есептi Қазақстан Республикасының Президентiне бекiтуге табыс етедi.
2. Қазақстан Республикасының Үкiметi Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы жылдық есептi Қазақстан Республикасының Президентi бекiткеннен кейiн оны ақпарат ретiнде Қазақстан Республикасының Парламентiне ұсынады.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру және пайдалану туралы жылдық есеп және аудит жүргiзудiң нәтижелерi туралы ақпарат бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.
Ескерту. 130-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.

РАЗДЕЛ 7. ГОСУДАРСТВЕННЫЙ ФИНАНСОВЫЙ КОНТРОЛЬ
Глава 27. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 131. Понятие государственного финансового контроля
Государственный финансовый контроль (внешний и внутренний) - проверка соответствия законодательству Республики Казахстан деятельности объектов государственного финансового контроля в части исполнения, ведения учета и отчетности по исполнению республиканского и местных бюджетов, оценки их исполнения, использования связанных грантов, активов государства, гарантированных государством займов, денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении.
Сноска. В статью 131 внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г. N 13 .
Статья 132. Понятия, используемые в настоящем разделе
В настоящем разделе используются следующие понятия:
1) внешний контроль - государственный финансовый контроль, осуществляемый Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета и ревизионными комиссиями маслихатов;
2) внутренний контроль - государственный финансовый контроль, осуществляемый центральным уполномоченным органом по внутреннему контролю и службами внутреннего контроля;
3) нецелевое использование - использование средств республиканского и местных бюджетов, в результате которого не достигнуты цели и индикаторы, предусмотренные паспортом бюджетной программы, и использование связанных грантов, гарантированных государством займов, поручительств государства, активов государства, денег от реализации товаров (работ, услуг) государственных учреждений на цели, не предусмотренные нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
4) необоснованное (неправомерное) использование - использование связанных грантов, гарантированных государством займов, активов государства с нарушением законодательства Республики Казахстан и использование средств республиканского и местных бюджетов на реализацию мероприятий, не предусмотренных паспортом бюджетных программ;
5) неэффективное использование - недостижение результатов и индикаторов бюджетной программы, связанных грантов, гарантированных государством займов, активов государства в части сроков их реализации и несоблюдение принципов эффективности и результативности при исполнении республиканского и местных бюджетов;
6) объекты государственного финансового контроля - участники бюджетного процесса, субъекты с участием государства, получатели бюджетных средств, физические и юридические лица, использующие связанные гранты, активы государства, гарантированные государством займы;;

7-бөлім. Мемлекеттік қаржылық бақылау
27-тарау. Жалпы ережелер
131-бап. Мемлекеттiк қаржылық бақылау ұғымы
Мемлекеттiк қаржылық бақылау (сыртқы және iшкi) - мемлекеттiк қаржылық бақылау объектiлерiнiң республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуы, олардың атқарылуы бойынша есепке алу мен есептiлiк жүргiзу, олардың атқарылуын бағалау, мемлекеттiң байланысты гранттарын, активтерiн, мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердi) өткiзуден түсетiн өз иелiгiнде қалатын ақшаны пайдалану бөлiгiндегi қызметiнiң Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкестiгiн тексеру.
Ескерту. 131-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді) Заңымен.
132-бап. Осы бөлiмде пайдаланылатын ұғымдар
Осы бөлiмде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) сыртқы бақылау - Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетi, мәслихаттардың тексеру комиссиялары жүзеге асыратын мемлекеттiк қаржылық бақылау;
2) iшкi бақылау - iшкi бақылау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган және iшкi бақылау қызметтерi жүзеге асыратын мемлекеттiк қаржылық бақылау;
3) нысанасыз пайдалану - нәтижесiнде республикалық және жергiлiктi бюджеттер қаражатының бюджеттiк бағдарламаның паспортында көзделген мақсаттар мен индикаторларға қол жеткiзiлмей пайдаланылуы және байланысты гранттарды, мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды, мемлекет кепiлгерлiктерiн, мемлекет активтерiн, мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) өткiзуiнен түскен ақшаны Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiнде көзделмеген мақсаттарға пайдалану;
4) негiзсiз (құқыққа қайшы) пайдалану - байланысты гранттарды, мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды, мемлекет активтерiн Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдалану мен республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң қаражатын бюджеттiк бағдарламалар паспортында көзделмеген iс-шараларды iске асыруға пайдалану;
5) тиiмсiз пайдалану - бюджеттiк бағдарламаның, байланысты гранттардың, мемлекет кепiлдiк берген қарыздардың, мемлекет активтерiнiң iске асырылу мерзiмi бөлiгiнде олардың нәтижелерi мен индикаторларына қол жеткiзiлмеуi мен республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуы кезiнде тиiмдiлiк пен нәтижелiлiк принциптерiнiң сақталмауы;
6) мемлекеттiк қаржылық бақылау объектiлерi - бюджет процесiне қатысушылар, мемлекет қатысатын субъектiлер, бюджет қаражатын алушылар, байланысты гранттарды, мемлекет активтерiн, мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды пайдаланатын жеке және заңды тұлғалар;

7) органы государственного финансового контроля - Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета и центральный уполномоченный орган по внутреннему контролю, а также ревизионные комиссии маслихатов;
8) служба внутреннего контроля - подразделение центрального государственного органа, в пределах своей компетенции осуществляющее контроль исполнения государственным органом, его территориальными подразделениями и подведомственными организациями республиканского и местных бюджетов, использования связанных грантов, активов государства, денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении;
9) финансовая отчетность - информация о финансовом положении, результатах деятельности и изменениях в финансовом положении государственных учреждений, формы и объемы которой определяются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан;
10) финансовое нарушение - противоправное деяние (действия или бездействие), повлекшее за собой нарушение положений нормативных правовых актов, регулирующих отношения, связанные с использованием бюджетных средств и активов государства, связанных грантов, гарантированных государством займов, предоставлением поручительств государства.
Сноска. В статью 132 внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г. N 13 ; от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Глава 28. Государственный финансовый контроль
Сноска. Заголовок в редакции - Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 133. Типы государственного финансового контроля
Государственный финансовый контроль подразделяется на следующие типы:
1) контроль на соответствие - оценка соответствия деятельности объекта государственного финансового контроля требованиям законодательства Республики Казахстан;
2) контроль финансовой отчетности - оценка достоверности, обоснованности и своевременности составления и представления финансовой отчетности объектом государственного финансового контроля;
3) контроль эффективности - проверка срока исполнения мероприятий и степени достижения ожидаемых результатов, индикаторов после завершения реализации бюджетной программы, использования связанных грантов, гарантированных государством займов, активов государства с применением оценок экономичности и продуктивности. Контроль эффективности проводится по завершении реализации соответствующих мероприятий, после которых наступает срок получения результатов от вложенных средств;

7) мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары - Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетi және iшкi бақылау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган , сондай-ақ мәслихаттардың тексеру комиссиялары;
8) iшкi бақылау қызметi - мемлекеттiк органның, оның аумақтық бөлiмшелерi мен ведомстволық бағыныстағы ұйымдарының республикалық және жергiлiктi бюджеттердi атқаруына, мемлекеттiң байланысты гранттарының, активтерiнiң, мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердi) өткiзуден түсетiн өз иелiгiнде қалатын ақшаның пайдаланылуын бақылауды өз құзыретi шегiнде жүзеге асыратын орталық мемлекеттiк орган бөлiмшесi;
9) қаржылық есептiлiк - егер Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде өзгеше көзделмесе, нысаны мен көлемiн бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган айқындайтын мемлекеттiк мекемелердiң қаржылық жағдайы, қызметiнiң нәтижелерi және олардың қаржылық жағдайындағы өзгерiстер туралы ақпарат;
10) қаржылық бұзушылық - бюджет қаражатын және мемлекет активтерiн, байланысты гранттарды, мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды пайдалануға, мемлекет кепiлгерлiгiн беруге байланысты қатынастарды реттейтiн нормативтiк құқықтық актiлердiң ережелерiн бұзуға әкеп соққан құқыққа қайшы әрекет (iс-әрекет немесе әрекетсiздiк).
Ескерту. 132-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.
28-тарау. Мемлекеттiк қаржылық бақылау
Ескерту. Тарау тақырыбы жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
133-бап. Мемлекеттiк қаржылық бақылаудың үлгiлерi
Мемлекеттiк қаржылық бақылау мынадай үлгiлерге бөлiнедi:
1) сәйкестiкке бақылау жасау - мемлекеттiк қаржылық бақылау объектiсi қызметiнiң Қазақстан Республикасы заңдарының талаптарына сәйкестiгiн бағалау;
2) қаржылық есептiлiктi бақылау - мемлекеттiк қаржылық бақылау объектiсiнiң қаржылық есептiлiктi жасауының және табыс етуiнiң анықтығын, негiздiлiгiн және уақтылығын бағалау;
3) тиiмдiлiктi бақылау - бюджеттiк бағдарламаны iске асыру, байланысты гранттарды, мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды, мемлекет активтерiн пайдалану аяқталғаннан кейiн iс-шаралардың орындалу мерзiмiн және күтiлетiн нәтижелерге, индикаторларға қол жеткiзу дәрежесiн үнемдiлiк пен өнiмдiлiктi бағалауды қолдана отырып тексеру. Тиiмдiлiктi бақылау тиiстi iс-шараларды iске асыру аяқталғаннан кейiн жүргізіледi, олардан кейiн салынған қаражаттан нәтижелер алу мерзiмi басталады;

4) контроль результативности - проверка достижения ожидаемых результатов, установленных паспортом бюджетной программы;
5) контроль целесообразности - проверка достижения цели и индикаторов, установленных паспортом бюджетной программы;
6) контроль обоснованности (правомерности) - проверка использования бюджетных средств на реализацию мероприятий, предусмотренных паспортом бюджетной программы, связанных грантов, гарантированных государством займов, активов государства.
Сноска. В статью 133 внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г. N 13 ; от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 134. Виды государственного финансового контроля
Государственный финансовый контроль осуществляется в следующих видах:
1) комплексный контроль - проверка и оценка деятельности объекта государственного финансового контроля по всем вопросам за конкретный период;
2) тематический контроль - проверка и оценка деятельности объекта государственного финансового контроля по отдельным вопросам за конкретный период;
3) встречный контроль - контроль третьих лиц, связанный с необходимостью получения информации в отношении объекта государственного финансового контроля, который заключается в сопоставлении документов, связанных между собой единством операций. Встречный контроль проводится исключительно по вопросам взаимоотношений с основным объектом государственного финансового контроля и в рамках проверяемого вопроса.
Сноска. В статью 134 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 135. Принципы и стандарты государственного финансового контроля
1. Проведение государственного финансового контроля осуществляется с обязательным соблюдением принципов независимости, объективности, достоверности, прозрачности, компетентности, гласности с учетом обеспечения режима секретности.
Принцип независимости - недопущение любого вмешательства, подрывающего независимость органов государственного финансового контроля, ревизионных комиссий маслихатов, служб внутреннего контроля, их работников и членов, независимость проводимого ими контрольного мероприятия при осуществлении контрольных функций.
Принцип объективности контроля - проведение контроля строго в соответствии с законодательством Республики Казахстан, стандартами государственного финансового контроля, недопущение конфликта интересов, принятие решений по результатам контроля только на основании выявленных и документально подтвержденных фактов.
Принцип достоверности результатов контроля - подтверждение результатов контроля бухгалтерскими, банковскими и иными документами объекта государственного финансового контроля.
Принцип прозрачности контроля - ясность изложения результатов контроля, подотчетность органов государственного финансового контроля, ревизионных комиссий маслихатов Президенту Республики Казахстан, Парламенту Республики Казахстан, Правительству Республики Казахстан, маслихатам.
Принцип компетентности - совокупность профессиональных знаний и навыков работников органов государственного финансового контроля, служб внутреннего контроля, членов ревизионных комиссий маслихатов, необходимых для осуществления качественного контроля.
Принцип гласности - публикация результатов контроля с учетом обеспечения режима секретности, служебной, коммерческой или иной охраняемой законом тайны.

4) нәтижелiлiктi бақылау - бюджеттiк бағдарламаның паспортында белгiленген, күтiлетiн нәтижелерге қол жеткiзiлуiн тексеру;
5) орындылығын бақылау - бюджеттiк бағдарламаның паспортында белгiленген мақсатқа және индикаторларға қол жеткiзiлуiн тексеру;
6) негiздiлiгiн (құқыққа сыйымдылығын) бақылау - бюджет қаражатының бюджеттiк бағдарламаның паспортында көзделген iс-шараларды iске асыруға, байланысты гранттардың, мемлекет кепiлдiк берген қарыздардың, мемлекет активтерiнiң пайдаланылғанын тексеру.
Ескерту. 133-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.
134-бап. Мемлекеттiк қаржылық бақылаудың түрлерi
Мемлекеттiк қаржылық бақылау мынадай түрлерде жүзеге асырылады:
1) кешендi бақылау - мемлекеттiк қаржылық бақылау объектiсiнiң нақты кезеңдегi қызметiн барлық мәселелер бойынша тексеру және бағалау;
2) тақырыптық бақылау - мемлекеттiк қаржылық бақылау объектiсiнiң нақты кезеңдегі қызметiн жекелеген мәселелер бойынша тексеру және бағалау;
3) үстеме бақылау - мемлекеттiк қаржылық бақылау объектісiне қатысты ақпарат алу қажеттiгiне байланысты үшiншi тұлғаларды бақылау, ол операциялардың бiрдейлiгiне қарай бiр-бiрiмен өзара байланысты құжаттарды салыстырып қарауды бiлдiредi. Yстеме бақылау тек қана мемлекеттiк қаржылық бақылаудың негiзгi объектiсiмен өзара қатынастар мәселелерi бойынша және тексерiлiп отырған мәселе шеңберiнде жүргiзiледi.
Ескерту. 134-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
135-бап. Мемлекеттiк қаржылық бақылаудың принциптерi
мен стандарттары
1. Мемлекеттiк қаржылық бақылауды жүргiзу құпиялылық режимiн қамтамасыз ету ескерiле отырып, тәуелсiздiк, объективтiлік, анықтық, ашықтық, құзыреттiлiк, жариялылық принциптерi мiндеттi түрде сақталып жүзеге асырылады.
Тәуелсiздік принципi - мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының, мәслихаттардың тексеру комиссияларының, iшкi бақылау қызметтерiнiң және олардың қызметкерлерi мен мүшелерiнiң тәуелсiздiгiне, бақылау функцияларын жүзеге асыру кезiнде олардың жүргiзiп жатқан бақылау iс-шарасының тәуелсiздiгiне нұқсан келтiретiн кез келген араласушылыққа жол бермеу.
Бақылаудың объективтiлiк принципi - бақылауды Қазақстан Республикасының заңдарына, мемлекеттiк қаржылық бақылау стандарттарына қатаң сәйкестiлiкпен жүргiзу, мүдделер қақтығысына жол бермеу, бақылау нәтижелерi бойынша анықталған және құжаттармен расталған фактiлер негiзiнде ғана шешiмдер қабылдау.
Бақылау нәтижелерiнiң анықтық принципi - бақылау нәтижелерiн бухгалтерлiк, банктiк құжаттармен және мемлекеттiк қаржылық бақылау объектiсiнiң өзге де құжаттарымен растау.
Бақылаудың ашықтық принципi - бақылау нәтижелерiн баяндаудың айқындығы, мемлекеттік қаржылық бақылау органдарының, мәслихаттардың тексеру комиссияларының Қазақстан Республикасының Президентiне, Қазақстан Республикасының Парламентiне, Қазақстан Республикасының Үкiметiне, мәслихаттарға есеп беретiндiгi.
Құзыреттiлiк принципi - мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары, iшкi бақылау қызметтерi қызметкерлерiнiң, мәслихаттардың тексеру комиссиялары мүшелерiнiң бақылауды сапалы жүзеге асыруы үшiн қажеттi кәсiби бiлiмдер мен дағдылардың жиынтығы.
Жариялылық принципi - құпиялылық режимiн, қызметтiк, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны қамтамасыз етудi ескере отырып, бақылау нәтижелерiн жариялау.

2. Единые требования к государственному финансовому контролю определяются стандартами государственного финансового контроля.
3. Стандарты государственного финансового контроля разрабатываются Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета совместно с центральным уполномоченным органом по внутреннему контролю и утверждаются Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета.
4. Стандарты государственного финансового контроля обязательны для исполнения органами государственного финансового контроля, ревизионными комиссиями маслихатов, службами внутреннего контроля, их работниками и членами.
Статья 136. Акты, принимаемые по результатам контроля
По результатам контроля принимаются следующие акты:
1) заключение - документ Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета и ревизионной комиссии маслихата, составляемый на основании актов контроля и (или) аудиторских отчетов;
2) постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета - документ, принимаемый на заседании Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета на коллегиальной основе и подтверждающий действие всех его других актов по результатам контроля, а также по решениям, принятым Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета. Постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета обязательно к исполнению всеми государственными органами, организациями и должностными лицами, к которым оно обращено. Порядок принятия постановления определяется положением о Счетном комитете по контролю за исполнением республиканского бюджета и его Регламентом;
3) постановление ревизионной комиссии маслихата - документ, принятый в установленном порядке и обязательный для исполнения всеми исполнительными органами, финансируемыми из соответствующего местного бюджета, и организациями, использующими средства соответствующих местных бюджетов или оказывающими финансовые услуги на всех стадиях освоения средств местных бюджетов;
4) представление - документ Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета, направляемый в государственные органы, организации и должностным лицам для устранения недостатков в работе, а также в правоохранительные органы по вопросам привлечения к ответственности, предусмотренной законами Республики Казахстан;
5) предписание - документ установленной формы об устранении нарушений и недостатков в работе, принятый руководителем центрального уполномоченного органа по внутреннему контролю в пределах его компетенции и направленный для обязательного исполнения должностным лицам государственных органов и других организаций;

2. Мемлекеттiк қаржылық бақылауға қойылатын бiрыңғай талаптар мемлекеттiк қаржылық бақылау стандарттарымен айқындалады.
3. Мемлекеттiк қаржылық бақылау стандарттарын Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетi ішкi бақылау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органмен бiрлесе отырып әзiрлейдi және оларды Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетi бекiтедi.
4. Мемлекеттiк қаржылық бақылау стандарттарын мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары, мәслихаттардың тексеру комиссиялары, iшкi бақылау қызметтерi, олардың қызметкерлерi мен мүшелерi орындауға мiндеттi.
136-бап. Бақылау нәтижелерi бойынша қабылданатын
актiлер
Бақылау нәтижелерi бойынша мынадай актiлер қабылданады:
1) қорытынды - Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетiнiң және мәслихаттың тексеру комиссиясының бақылау актiлерi және (немесе) аудиторлық есептер негiзiнде жасайтын құжаты;
2) Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетiнiң қаулысы - Республикалық бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi есеп комитетiнiң отырысында алқалы негiзде қабылданатын және оның бақылау нәтижелерi бойынша, сондай-ақ Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетi қабылдаған шешiмдер бойынша барлық актiлерiнiң қолданылуын растайтын құжат.
Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетiнiң қаулысын ол арналған барлық мемлекеттiк органдар, ұйымдар мен лауазымды адамдар орындауға мiндеттi. Қаулыны қабылдаудың тәртiбi Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегі есеп комитетi туралы  ережемен және оның регламентiмен айқындалады;
3) мәслихаттың тексеру комиссиясының қаулысы - белгiленген тәртiппен қабылданған және тиiстi жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын барлық атқарушы органдар мен тиiстi жергiлiктi бюджеттер қаражаттарын пайдаланатын немесе жергiлiктi бюджеттер қаражаттарын игерудiң барлық сатысында қаржылық қызмет көрсететiн ұйымдар орындауға мiндеттi құжат;
4) ұсыным - Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетiнiң мемлекеттiк органдарға, ұйымдар мен лауазымды адамдарға жұмыстағы кемшiлiктердi жою үшiн, сондай-ақ құқық қорғау органдарына Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылыққа тарту мәселелерi бойынша жiберетiн құжаты;
5) нұсқама - iшкi бақылау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның басшысы өз құзыретi шегiнде қабылдаған және бұзушылықтар мен жұмыстағы кемшiлiктердi жою туралы мемлекеттiк органдар мен басқа да ұйымдардың лауазымды адамдарына мiндеттi түрде орындау үшiн жiберiлген, белгiленген нысандағы құжат;

6) акт контроля - документ, составленный органами государственного финансового контроля, ревизионными комиссиями маслихатов, службами внутреннего контроля по результатам контроля;
7) отчет о проведении контроля - документ о результатах проведенной работы по контролю за определенный период времени.
Сноска. В статью 136 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Глава 29. ОСНОВЫ ОРГАНИЗАЦИИ ВНЕШНЕГО КОНТРОЛЯ
Статья 137. Внешний контроль
Внешний контроль осуществляется:
1) на республиканском уровне - Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета;
2) на местном уровне - ревизионными комиссиями маслихатов.
Статья 138. Полномочия Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета и ревизионных комиссий маслихатов
1. Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета является высшим органом государственного финансового контроля, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан.
2. Положение о Счетном комитете по контролю за исполнением республиканского бюджета утверждается Президентом Республики Казахстан.
3. Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета:
1) предоставляет ежеквартальную информацию Президенту Республики Казахстан о работе Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета;
2) выполняет поручения Президента Республики Казахстан по вопросам, связанным с анализом, итогами и результатами контроля исполнения республиканского бюджета, полнотой и своевременностью поступления налогов и других обязательных платежей, целевым и эффективным использованием бюджетных средств, связанных грантов, гарантированных государством займов, активов государства, а также другие отдельные поручения;
3) представляет Парламенту Республики Казахстан до 1 июня текущего года отчет об исполнении республиканского бюджета за истекший финансовый год, который по своему содержанию является заключением по отчету Правительства Республики Казахстан об исполнении республиканского бюджета и после утверждения его Парламентом Республики Казахстан подлежит опубликованию в средствах массовой информации;
4) анализирует акты контроля за исполнением республиканского бюджета, представленные центральным уполномоченным органом по внутреннему контролю, и дает рекомендации Правительству Республики Казахстан, соответствующим службам внутреннего контроля по повышению эффективности внутреннего контроля за исполнением республиканского бюджета;

6) бақылау актiсi - мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары, мәслихаттардың тексеру комиссиялары, iшкi бақылау қызметтерi бақылау нәтижелерi бойынша жасаған құжат;
7) бақылау жүргiзу туралы есеп - белгiлi бiр уақыт кезеңi iшіндегi бақылау бойынша жүргiзiлген жұмыс нәтижелерi туралы құжат.
Ескерту. 136-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
29-тарау. Сыртқы бақылауды ұйымдастыру негіздері
137-бап. Сыртқы бақылау
Сыртқы бақылауды:
1) республикалық деңгейде - Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетi;
2) жергiлiктi деңгейде мәслихаттардың тексеру комиссиялары жүзеге асырады.
138-бап. Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау
жөнiндегi есеп комитетi мен мәслихаттардың
тексеру комиссияларының өкiлеттiктерi
1. Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетi Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынатын және есеп беретiн мемлекеттiк қаржылық бақылаудың жоғары органы болып табылады.
2. Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетi туралы ереженi Қазақстан Республикасының Президентi бекiтедi.
3. Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетi:
1) Қазақстан Республикасының Президентiне Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетiнiң жұмысы туралы тоқсан сайын ақпарат бередi;
2) Қазақстан Республикасы Президентiнiң республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылауды талдауға, оның қорытындылары мен нәтижелерiне, салық және басқа да мiндеттi төлемдердiң толық және уақтылы түсуiне, бюджет қаражатының, байланысты гранттардың, мемлекет кепiлдiк берген қарыздардың, мемлекет активтерiнiң нысаналы және тиiмдi пайдаланылуына байланысты мәселелер бойынша тапсырмаларын,  сондай-ақ басқа да жекелеген тапсырмаларды орындайды;
3) Қазақстан Республикасының Парламентiне ағымдағы жылдың 1 маусымына дейiн өткен қаржы жылындағы республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы есептi табыс етедi, ол өзiнiң мазмұны жағынан Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң республикалық бюджеттiң атқарылуы туралы есебi бойынша қорытынды болып табылады және Қазақстан Республикасының Парламентi бекiткеннен кейiн ол бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануға жатады;
4) iшкi бақылау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган табыс еткен республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау актiлерiн талдайды және Қазақстан Республикасының Үкiметiне, тиiстi iшкi бақылау қызметтерiне республикалық бюджеттiң атқарылуына iшкi бақылаудың тиiмдiлiгiн арттыру жөнiнде ұсыныстар бередi;

5) в случаях выявления признаков преступлений или административных правонарушений в действиях должностных лиц объекта государственного финансового контроля по вопросам использования средств республиканского бюджета, связанных грантов, гарантированных государством займов, активов государства, иных фактов нарушения законодательства Республики Казахстан передает материалы контроля в правоохранительные органы или органы, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях;
6) участвует в реализации государственной бюджетной политики;
7) осуществляет контроль соответствия, финансовой отчетности и эффективности исполнения объектами государственного финансового контроля поступлений и расходов республиканского бюджета;
8) осуществляет контроль за выполнением стандартов государственного финансового контроля;
9) организует повышение квалификации и переподготовку кадров в области внешнего контроля;
10) осуществляет контроль за целевым и эффективным использованием гарантированных государством займов, поручительств государства, средств, выданных из республиканского бюджета на погашение обязательств государства, связанных грантов, активов государства;
10-1) осуществляет контроль за соблюдением условий и процедур предоставления бюджетных кредитов, государственных гарантий и поручительств государства;
11) осуществляет контроль за деятельностью государственных органов и организаций всех форм собственности по обеспечению полноты и своевременности поступлений в республиканский бюджет, а также за возвратом сумм поступлений из республиканского бюджета;
12) осуществляет контроль эффективности использования средств республиканского бюджета;
13) дает оценку эффективности и результативности исполнения республиканских бюджетных программ (подпрограмм), а также использования активов государства;
14) дает оценку эффективности реализации государственных и отраслевых (секторальных) программ;
15) осуществляет контроль за бюджетными инвестициями;
16) разрабатывает и вносит рекомендации по действию нормативных правовых актов, влияющих на исполнение республиканского бюджета;
17) запрашивает и получает от Правительства Республики Казахстан, государственных органов, других объектов государственного финансового контроля, а также Национального Банка Республики Казахстан и (или) уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и других юридических лиц, владеющих информацией относительно объекта контроля, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, необходимые документацию и информацию по вопросам, касающимся полноты поступления и использования средств республиканского бюджета, связанных грантов, активов государства;

5) республикалық бюджет қаражаттарын, байланысты гранттарды, мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды, мемлекет активтерiн пайдалану мәселелерi жөнiндегi мемлекеттiк қаржылық бақылау объектiсi лауазымды адамдарының iс-әрекеттерiнде қылмыс немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар белгiлерi, Қазақстан Республикасының заңдарын бұзудың өзге де фактiлерi анықталған жағдайда бақылау материалдарын құқық қорғау органдарына немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға уәкiлеттi органдарға бередi;
6) мемлекеттiк бюджет саясатын iске асыруға қатысады;
7) мемлекеттiк қаржылық бақылау объектiлерiнiң республикалық бюджеттiң түсiмдерi мен шығыстарын атқару сәйкестiгiне, қаржы есептiлiгi мен тиiмділігiне бақылауды жүзеге асырады;
8) мемлекеттiк қаржы бақылауы стандарттарының орындалуына бақылауды жүзеге асырады;
9) сыртқы бақылау саласында кадрлардың бiлiктiлiгiн арттыруды және оларды қайта даярлауды ұйымдастырады;
10) мемлекет кепiлдiк берген қарыздардың, мемлекет кепiлгерлiктерiнiң, республикалық бюджеттен мемлекеттiң мiндеттемелерiн өтеуге арнап берiлген қаражаттардың, мемлекеттiң байланысты гранттарының, активтерiнiң нысаналы және тиiмдi пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырады;
10-1) бюджеттiк кредиттер, мемлекеттiк кепiлдiктер және мемлекет кепiлгерлiктерiн беру шарттары мен рәсiмдерiнiң сақталуына бақылауды жүзеге асырады;
11) мемлекеттiк органдар мен барлық меншiк нысанындағы ұйымдардың республикалық бюджетке түсiмдердiң толық және уақтылы түсуiн қамтамасыз ету жөнiндегi қызметiне, сондай-ақ республикалық бюджеттен түскен сомалардың қайтарылуына бақылауды жүзеге асырады;
12) республикалық бюджет қаражатының пайдаланылу тиiмдiлiгiн бақылауды жүзеге асырады;
13) республикалық бюджеттiк бағдарламалардың (iшкi бағдарламалардың) атқарылу, сондай-ақ мемлекет активтерiнiң пайдаланылу тиiмдiлiгi мен нәтижелiлiгiне баға бередi;
14) мемлекеттiк және салалық (секторлық) бағдарламалардың iске асырылуының тиiмділігiне баға бередi;
15) бюджеттiк инвестицияларды бақылауды жүзеге асырады;
16) республикалық бюджеттiң атқарылуына ықпал ететiн нормативтiк құқықтық актiлердiң қолданылуы бойынша ұсыныстар әзiрлейдi және енгiзедi;
17) Қазақстан Республикасының Үкiметiнен, мемлекеттiк органдардан, мемлекеттiк қаржылық бақылаудың басқа да объектiлерiнен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнен және (немесе) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi органнан және бақылау объектiсiне қатысты ақпаратты Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен иеленетiн басқа да заңды тұлғалардан республикалық бюджет қаражаттарының, байланысты гранттардың, мемлекет активтерiнiң түсуi мен пайдаланылуының толықтығына қатысты мәселелер бойынша қажеттi құжаттамалар мен ақпарат сұратады және алады;

18) заслушивает отчеты должностных лиц объектов государственного финансового контроля по вопросам исполнения республиканского бюджета;
19) вносит Президенту Республики Казахстан представления по выявленным фактам несоблюдения должностными лицами объектов государственного финансового контроля требований нормативных правовых актов об исполнении республиканского бюджета и использования активов государства;
20) получает в установленный им срок от государственных органов и объектов государственного финансового контроля необходимые документы, справки, устные и письменные объяснения по вопросам, связанным с проведением внешнего контроля за исполнением республиканского бюджета, связанных грантов, активов государства;
21) применяет меры по выявлению и недопущению нецелевого, необоснованного (неправомерного) и неэффективного использования средств республиканского бюджета, связанных грантов, активов государства в соответствии с настоящим Кодексом и другими нормативными правовыми актами;
22) беспрепятственно получать, знакомится с документацией, относящейся к вопросам исполнения республиканского бюджета, привлечения и использования связанных грантов, активов государства, с учетом соблюдения режима секретности, служебной, коммерческой или иной охраняемой законом тайны;
23) привлекает к проведению контроля за исполнением республиканского бюджета, использованием связанных грантов, гарантированных государством займов, активов государства соответствующих специалистов государственных органов и при необходимости аудиторские организации и экспертов с оплатой их услуг в пределах выделенных на эти цели средств из республиканского бюджета;
23-1) получает от объекта контроля соответствующие материалы (доказательства), подтверждающие заключение контроля и подлежащие в установленном законодательством Республики Казахстан порядке документированию и сохранности;
24) осуществляет иные полномочия в соответствии с законами Республики Казахстан.
4. Ревизионная комиссия маслихата:
1) представляет в маслихат в установленный срок отчет об исполнении местного бюджета, который по своему содержанию является заключением по отчету местного исполнительного органа об исполнении местного бюджета, и после утверждения его маслихатом подлежит опубликованию в средствах массовой информации;
2) информирует маслихат и акимат по результатам контроля о фактах нецелевого, необоснованного и неэффективного использования средств местного бюджета, а также о недостатках в работе по исполнению местного бюджета;

18) республикалық бюджеттiң атқарылу мәселелерi жөнiндегi мемлекеттiк қаржылық бақылау объектiлерi лауазымды адамдарының есептерiн тыңдайды;
19) Қазақстан Республикасының Президентiне мемлекеттiк қаржылық бақылау объектiлерi лауазымды адамдарының республикалық бюджеттiң атқарылуы және мемлекет активтерiн пайдалану туралы нормативтiк құқықтық актiлердiң талаптарын сақтамауының анықталған фактiлерi бойынша ұсынымдар енгiзедi;
20) мемлекеттiк органдар мен мемлекеттiк қаржылық бақылау объектiлерiнен өзi белгiлеген мерзiмде республикалық бюджеттiң, байланысты гранттардың, мемлекет активтерiнiң атқарылуына сыртқы бақылау жүргiзуге байланысты мәселелер бойынша қажеттi құжаттар, анықтамалар, ауызша және жазбаша түсiнiктемелер алады;
21) республикалық бюджет қаражатының, байланысты гранттардың, мемлекет активтерiнiң нысаналы емес, негiзсiз (құқыққа қайшы) және тиiмсiз пайдаланылуын анықтау және болғызбау жөнiнде осы Кодекске және басқа да нормативтiк құқықтық актiлерге сәйкес шаралар қолданады;
22) құпиялылық режимiнiң, қызметтiк, коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияның сақталуын ескере отырып, республикалық бюджеттiң атқарылуы, байланысты гранттарды, мемлекет активтерiн тарту және пайдалану мәселелерiне қатысты құжаттамамен кедергiсiз танысады және алады;
23) республикалық бюджеттiң атқарылуына, байланысты гранттардың, мемлекет кепiлдiк берген қарыздардың, мемлекет активтерiнiң пайдаланылуына бақылау жүргiзуге мемлекеттiк органдардың тиiстi мамандарын және, қажет болған жағдайда, республикалық бюджеттен осы мақсаттарға бөлiнген қаражат шегiнде олардың көрсеткен қызметтерiне ақы төлей отырып, аудиторлық ұйымдар мен сарапшыларды тартады;
23-1) бақылау объектiсiнен бақылау қорытындысын растайтын және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен құжатталуға және сақталуға жататын тиiстi материалдарды (дәлелдемелердi) алады;
24) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
4. Мәслихаттың тексеру комиссиясы:
1) өзiнiң мазмұны жағынан жергiлiктi бюджеттiң атқарылуы туралы жергiлiктi атқарушы органның есебi бойынша қорытынды болып табылатын жергiлiктi бюджеттiң атқарылуы туралы есептi белгiленген мерзiмде мәслихатқа бередi және мәслихат бекiткеннен кейiн ол бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануға жатады;
2) мәслихат пен әкiмдiкке бақылау нәтижелерi бойынша жергiлiктi бюджет қаражаттарының нысаналы емес, негізсiз және тиiмсiз пайдаланылу фактiлерi жөнiнде, сондай-ақ жергiлiктi бюджеттi атқару жөнiндегi жұмыстағы кемшілiктер туралы ақпарат бередi;

3) анализирует акты проведения внутреннего контроля за исполнением местного бюджета, представленные центральным уполномоченным органом по внутреннему контролю, и дает рекомендации по повышению эффективности внутреннего контроля за исполнением местного бюджета;
4) осуществляет контроль соответствия, финансовой отчетности и эффективности исполнения местными исполнительными органами поступлений и расходов местного бюджета;
5) передает материалы контроля в правоохранительные органы или органы, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях, в случаях выявления признаков преступлений или административных правонарушений в действиях должностных лиц объектов государственного финансового контроля при использовании средств местного бюджета, иных фактов нарушения законодательства Республики Казахстан;
6) осуществляет контроль за деятельностью местных государственных органов по вопросам, касающимся полноты и своевременности поступлений в местный бюджет;
7) разрабатывает и вносит рекомендации по действию нормативных правовых актов, влияющих на исполнение местного бюджета;
8) осуществляет контроль эффективности использования средств соответствующего местного бюджета;
9) беспрепятственно знакомится с документацией, относящейся к вопросам исполнения местного бюджета, с учетом соблюдения режима секретности, служебной, коммерческой или иной охраняемой законом тайны;
10) получает в установленный срок от объектов государственного финансового контроля, финансируемых из местного бюджета, необходимые документы, справки, устные и письменные объяснения по вопросам, связанным с проведением внешнего контроля за исполнением местного бюджета;
11) привлекает к проведению контроля за исполнением местного бюджета соответствующих специалистов местных государственных органов и при необходимости аудиторские организации и экспертов с оплатой их услуг в пределах выделенных на эти цели средств из местного бюджета;
12) осуществляет иные полномочия в соответствии с законами Республики Казахстан.
Сноска. В статью 138 внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г. N 13 ; от 5 мая 2006 года N 139 (порядок введения в действие см. ст.2 Закона РК N 139 ); от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Глава 30. ОСНОВЫ ОРГАНИЗАЦИИ ВНУТРЕННЕГО КОНТРОЛЯ
Статья 139. Внутренний контроль
Внутренний контроль осуществляется центральным уполномоченным органом по внутреннему контролю и службами внутреннего контроля.
Статья 140. Полномочия центрального уполномоченного органа по внутреннему контролю
Центральный уполномоченный орган по внутреннему контролю:

3) iшкi бақылау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган табыс еткен жергiлiктi бюджеттiң атқарылуына iшкi бақылау жүргiзу актiлерiне талдау жасайды және жергiлiктi бюджеттiң атқарылуына iшкi бақылаудың тиiмдiлiгiн арттыру жөнiнде ұсыныстар бередi;
4) жергiлiктi атқарушы органдардың жергiлiктi бюджеттiң түсiмдерi мен шығыстарын атқару сәйкестігiне, қаржы есептiлiгi мен тиiмдiлiгіне бақылауды жүзеге асырады;
5) мемлекеттiк қаржылық бақылау объектiлерi лауазымды адамдарының жергiлiктi бюджет қаражаттарын пайдалану кезiндегi iс-әрекеттерiнде қылмыс немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылық белгiлерi, Қазақстан Республикасының заңдарын бұзудың өзге де фактiлерi анықталған жағдайда бақылау материалдарын құқық қорғау органдарына немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға уәкiлеттi органдарға бередi;
6) жергiлiктi мемлекеттiк органдардың жергiлiктi бюджетке түсiмдердiң толық және уақтылы келiп түсуiне қатысты мәселелер жөнiндегi қызметiне бақылауды жүзеге асырады;
7) жергiлiктi бюджеттiң атқарылуына ықпал ететiн нормативтiк құқықтық актiлердiң қолданысы жөнiнде ұсыныстар әзiрлейдi және енгiзеді;
8) тиiстi жергiлiктi бюджет қаражаттарын пайдаланудың тиiмдiлiгiн бақылауды жүзеге асырады;
9) құпиялық режимiнiң, қызметтiк, коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияның сақталуын ескере отырып, жергiлiктi бюджеттiң атқарылу мәселелерiне қатысты құжаттамамен кедергiсiз танысады;
10) жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк қаржылық бақылау объектiлерiнен белгiленген мерзiмде жергiлiктi бюджеттiң атқарылуына сыртқы бақылау жүргiзуге байланысты мәселелер бойынша қажеттi құжаттар, анықтамалар, ауызша және жазбаша түсiнiктемелер алады;
11) жергiлiктi бюджеттiң атқарылуына бақылау жүргiзуге жергiлiктi мемлекеттiк органдардың тиiстi мамандарын және, қажет болған жағдайда, жергiлiктi бюджеттен осы мақсаттарға бөлiнген қаражат шегiнде олардың көрсеткен қызметтерiне ақы төлей отырып, аудиторлық ұйымдар мен сарапшылар тартады;
12) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
Ескерту. 138-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2006.05.05. N 139 , 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-баптан қараңыз) Заңдарымен.
30-тарау. Iшкі бақылауды ұйымдастыру негіздері
139-бап. Iшкi бақылау
Iшкi бақылауды iшкi бақылау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган және iшкi бақылау қызметтерi жүзеге асырады.
140-бап. Iшкi бақылау жөнiндегi орталық уәкiлеттi
органның өкiлеттiктерi
Iшкi бақылау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган :

1) осуществляет контроль соответствия, финансовой отчетности и эффективности исполнения объектами государственного финансового контроля расходов республиканского и местных бюджетов;
2) дает рекомендации по повышению эффективности контроля, осуществляемого службами внутреннего контроля;
3) применяет меры по выявлению, пресечению и недопущению нецелевого, необоснованного и неэффективного использования средств республиканского и местных бюджетов в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) направляет в Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета, ревизионные комиссии маслихатов для информирования соответствующие планы и акты контроля;
5) осуществляет контроль за исполнением предписаний, направляемых объекту государственного финансового контроля, и решений, принятых по итогам контрольных мероприятий;
6) передает материалы контроля в правоохранительные органы или органы, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях, в случаях выявления признаков преступлений или административных правонарушений в действиях должностных лиц объектов государственного финансового контроля при использовании средств республиканского и местных бюджетов, иных фактов нарушения законодательства Республики Казахстан;
7) осуществляет контроль за соблюдением стандартов государственного финансового контроля службами внутреннего контроля;
8) организует повышение квалификации и переподготовку кадров в области внутреннего контроля;
9) рассматривает отчеты государственных органов, имеющих службу внутреннего контроля, о выполнении планов и результатах проведения внутреннего контроля;
10) в пределах компетенции осуществляет контроль за деятельностью государственных органов и организаций всех форм
собственности по вопросам, касающимся полноты и своевременности внесения неналоговых поступлений в республиканский и местные бюджеты;
10-1) осуществляет контроль за соблюдением условий и процедур предоставления бюджетных кредитов, государственных гарантий и поручительств государства;
11) осуществляет контроль за целевым и эффективным использованием бюджетных средств, выданных из республиканского и местных бюджетов, а также гарантированных государством займов, поручительств государства, связанных грантов и активов государства;
12) дает оценку эффективности и результативности исполнения республиканских и местных бюджетных программ (подпрограмм);
13) осуществляет контроль за формированием и использованием государственными учреждениями денег от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении;

1) мемлекеттiк қаржылық бақылау объектiлерiнiң республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң шығыстарын атқару сәйкестiгiне, қаржылық есептiлiгi мен тиiмдiлігіне бақылауды жүзеге асырады;
2) iшкi бақылау қызметтерi жүзеге асыратын бақылау тиiмдiлiгiн арттыру жөнiнде ұсыныстар бередi;
3) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң нысаналы емес, негiзсiз және тиiмсiз пайдаланылуын анықтау, болғызбау және оған жол бермеу жөнiнде шаралар қолданады;
4) Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетiне, мәслихаттардың тексеру комиссияларына хабардар ету үшiн бақылаудың тиiстi жоспарлары мен актiлерiн жiбередi;
5) мемлекеттiк қаржылық бақылау объектiлерiне жiберiлген нұсқамалардың және бақылау iс-шараларының қорытындылары бойынша қабылданған шешiмдердiң орындалуын бақылауды жүзеге асырады;
6) мемлекеттiк қаржылық бақылау объектiлерi лауазымды адамдарының республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң қаражаттарын пайдалану кезiндегi iс-әрекеттерiнде қылмыс немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылық белгiлерi, Қазақстан Республикасының заңдарын бұзудың өзге де фактiлерi анықталған жағдайда бақылау материалдарын құқық қорғау органдарына немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға уәкiлеттi органдарға бередi;
7) iшкi бақылау қызметтерiнiң мемлекеттiк қаржы бақылау стандарттарын сақтауын бақылауды жүзеге асырады;
8) iшкi бақылау саласындағы кадрлардың бiлiктiлiгiн арттыруды және оларды қайта даярлауды ұйымдастырады;
9) iшкi бақылау қызметi бар мемлекеттiк органдардың жоспарларды орындау және iшкi бақылау жүргiзу нәтижелерi туралы есептерiн қарайды;
10) мемлекеттiк органдар мен барлық меншiк нысанындағы ұйымдардың республикалық және жергiлiктi бюджетке салықтық емес түсiмдерiнiң толық және уақтылы енгiзiлуiне қатысты мәселелер жөнiндегi қызметiне бақылауды өз құзiретi шегiнде жүзеге асырады;
10-1) бюджеттiк кредиттер, мемлекеттiк кепiлдiктер және мемлекет кепiлгерлiктерiн беру шарттары мен рәсiмдерiнiң сақталуына бақылауды жүзеге асырады;
11) республикалық және жергiлiктi бюджеттерден берiлген бюджет қаражатының, сондай-ақ мемлекет кепiлдiк берген қарыздардың, мемлекет кепiлгерлiктерiнiң мемлекеттiң байланысты гранттары мен активтерiнiң нысаналы және тиiмдi пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырады;
12) республикалық және жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалардың (iшкi бағдарламалардың) атқарылуының тиiмдiлiгiне және нәтижелiлiгiне баға бередi;
13) мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) сатуынан түскен өздерiнiң иелiгiнде қалатын ақшаны қалыптастыруын және пайдалануын бақылауды жүзеге асырады;

14) запрашивает и получает в установленный им срок от объектов государственного финансового контроля необходимые документы, справки, устные и письменные объяснения по вопросам, связанным с проведением контроля;
15) принимает участие в контроле за исполнением чрезвычайного государственного бюджета;
16) получает необходимую информацию от государственных органов, имеющих службы внутреннего контроля;
17) привлекает к проведению контроля соответствующих специалистов государственных органов и при необходимости аудиторские организации и экспертов с оплатой их услуг в пределах выделенных на эти цели средств из республиканского бюджета;
18) беспрепятственно знакомится с документацией, относящейся к вопросам исполнения республиканского и местных бюджетов, использования связанных грантов, активов государства, гарантированных государством займов, а также денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, с учетом соблюдения режима секретности, служебной, коммерческой или иной охраняемой законом тайны;
19) анализирует акты контроля служб внутреннего контроля и дает рекомендации по повышению эффективности их деятельности;
20) разрабатывает мероприятия по вопросам совершенствования нормативной правовой базы и методики проведения внутреннего контроля;
21) осуществляет иные полномочия в соответствии с законами Республики Казахстан.
Сноска. В статью 140 внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г. N 13 ; от 5 мая 2006 года N 139 (порядок введения в действие см. ст.2 Закона РК N 139 ); от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 141. Служба внутреннего контроля
1. Служба внутреннего контроля создается по решению руководителя центрального государственного органа в соответствии с
законодательством Республики Казахстан.
Перечень государственных органов, которым разрешается создание служб внутреннего контроля, определяется Правительством Республики Казахстан.
2. Служба внутреннего контроля подотчетна руководителю центрального государственного органа, организационно и функционально независима от других структурных подразделений государственного органа.
3. Служба внутреннего контроля:
1) составляет план контроля;
2) представляет отчет по выполнению планов проведения внутреннего контроля руководителю центрального государственного органа.
4. Государственный орган, имеющий службу внутреннего контроля, представляет планы контроля, отчеты об их выполнении и результаты проведения внутреннего контроля в центральный уполномоченный орган по внутреннему контролю по установленным им формам и срокам.
Требования о предоставлении отчетов и информации о планах проведения внутреннего контроля не распространяются на случаи, связанные с контролем за расходами, информация о которых относится к государственным секретам.

14) мемлекеттiк қаржылық бақылау объектiлерiнен бақылау жүргiзуге байланысты мәселелер бойынша өзi белгiлеген мерзiмде қажеттi құжаттарды, анықтамаларды, ауызша және жазбаша түсiнiктемелердi сұратады және алады;
15) төтенше мемлекеттiк бюджеттiң атқарылуын бақылауға қатысады;
16) iшкi бақылау қызметтерi бар мемлекеттiк органдардан қажеттi ақпарат алады;
17) бақылау жүргiзуге мемлекеттiк органдардың тиiстi мамандарын және қажет болған жағдайда республикалық бюджеттен осы мақсаттарға бөлiнген қаражат шегiнде олардың көрсеткен қызметтерiне ақы төлей отырып, аудиторлық ұйымдарды және сарапшыларды тартады;
18) құпиялылық режимiнiң, қызметтiк, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияның сақталуын ескере отырып, республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуы, мемлекеттiң байланысты гранттарын, активтерiн, мемлекет кепiлдiк берген қарыздардың, сондай-ақ мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) сатуынан түскен, өздерiнiң иелігінде қалатын ақшаларды пайдалану мәселелерiне қатысты құжаттамамен кедергiсiз танысады;
19) iшкi бақылау қызметтерiнiң бақылау актiлерiне талдау жасайды және олардың қызметтерiнiң тиiмдiлiгiн арттыру жөнiнде ұсыныс бередi;
20) нормативтiк құқықтық базаны және iшкi бақылау жүргiзу әдiстемесiн жетiлдiру мәселелерi бойынша iс-шаралар әзiрлейдi;
21) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
Ескерту. 140-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2006.05.05. N 139 , 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-баптан қараңыз) Заңдарымен.
141-бап. Iшкi бақылау қызметi
1. Iшкi бақылау қызметi Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес орталық мемлекеттiк орган басшысының шешiмiмен құрылады.
Iшкi бақылау қызметiн құруға рұқсат берiлетiн мемлекеттiк органдардың тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды .
2. Iшкi бақылау қызметi орталық мемлекеттiк органның басшысына есеп бередi, мемлекеттiк органның басқа құрылымдық бөлiмшелерiнен ұйымдастыру және функционалдық жағынан тәуелсiз болады.
3. Iшкi бақылау қызметi:
1) бақылау жоспарын жасайды;
2) орталық мемлекеттiк органның басшысына iшкi бақылау жүргiзу жоспарының орындалуы жөнiнде есептi табыс етедi.
4. Iшкi бақылау қызметi бар мемлекеттiк орган iшкi бақылау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға бақылау жоспарларын, олардың орындалуы туралы есептердi және iшкi бақылау жүргiзу нәтижелерiн ол белгiлеген нысандар мен мерзiмдер бойынша табыс етедi.
Iшкi бақылау жүргiзу жоспарлары туралы есептер мен ақпаратты табыс ету туралы талаптар ол туралы ақпарат мемлекеттiк құпияларға жататын шығыстарды бақылаумен байланысты жағдайларға қолданылмайды.

5. Служба внутреннего контроля вправе:
1) проводить внутренний контроль в государственном органе и его территориальных подразделениях и в подведомственных организациях;
2) получать консультации центрального уполномоченного органа по внутреннему контролю.
Глава 31. ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ ОБЪЕКТОВ И
ОРГАНОВ ГОСУДАРСТВЕННОГО ФИНАНСОВОГО КОНТРОЛЯ,
РЕВИЗИОННЫХ КОМИССИЙ МАСЛИХАТОВ
Статья 142. Права и обязанности руководителя объекта государственного финансового контроля
1. Руководитель объекта государственного финансового контроля вправе:
1) знать цель, время и продолжительность контроля, его результаты, выводы и рекомендации;
2) не допускать к контролю работников органов государственного финансового контроля, членов ревизионных комиссий маслихатов, не представивших соответственно поручения Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета, ревизионной комиссии маслихата, приказ руководителя центрального уполномоченного органа по внутреннему контролю или его территориального подразделения;
3) в случае несогласия с результатами контроля в десятидневный срок направлять органу государственного финансового контроля или ревизионной комиссии маслихата, приводившим контроль, возражения к акту контроля;
4) в порядке, установленном законодательством Республики
Казахстан, обжаловать действия органа государственного финансового
контроля, ревизионной комиссии маслихата, осуществляющих контроль.
2. Руководитель объекта государственного финансового контроля обязан:
1) обеспечивать работников органа государственного финансового контроля, членов ревизионных комиссий маслихатов рабочими местами;
2) обеспечивать работников органа государственного финансового контроля, служб внутреннего контроля, членов ревизионных комиссий маслихатов всей запрашиваемой информацией, необходимой для осуществления контрольной работы, и нести персональную ответственность за ее достоверность, объективность и полноту;
3) не вмешиваться в действия работников органа государственного финансового контроля, служб внутреннего контроля, членов ревизионных комиссий маслихатов, не вводить в заблуждение, не препятствовать проведению контроля и не ограничивать масштаб контроля;
4) своевременно представлять отчет о принятых мерах по устранению недостатков;
5) в трехдневный срок со дня представления акта на ознакомление с результатами проведенного контроля в установленном порядке подписать акт контроля.
Статья 143. Взаимодействие государственных органов и ревизионных комиссий маслихатов в сфере государственного финансового контроля

5. Iшкi бақылау қызметi:
1) мемлекеттiк органда және оның аумақтық бөлiмшелерi мен ведомстволық бағыныстағы ұйымдарында iшкi бақылау жүргiзуге;
2) iшкi бақылау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органнан консультациялар алуға құқылы.
31-тарау. Мемлекеттік қаржылық бақылау объектілері
мен органдарының, мәслихаттардың тексеру комиссияларының
өзара іс-қимылы
142-бап. Мемлекеттiк қаржылық бақылау объектiсi
басшысының құқықтары мен мiндеттерi
1. Мемлекеттiк қаржылық бақылау объектiсiнiң басшысы:
1) бақылаудың мақсатын, уақытын және ұзақтығын, оның нәтижелерiн, тұжырымдары мен ұсыныстарын бiлуге;
2) тиiсiнше Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетiнiң, мәслихаттың тексеру комиссиясының тапсырмасын, iшкi бақылау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган немесе оның аумақтық бөлiмшесi басшысының бұйрығын табыс етпеген мемлекеттiк қаржылық бақылау органының қызметкерлерiн, мәслихаттардың тексеру комиссияларының мүшелерiн бақылауға жiбермеуге;
3) бақылау нәтижелерiмен келiспеген жағдайда он күн мерзiмде бақылау жүргiзген мемлекеттiк қаржылық бақылау органына немесе мәслихаттың тексеру комиссиясына бақылау актiсiне қарсылық жiберуге;
4) бақылауды жүзеге асырған мемлекеттiк қаржылық бақылау органының, мәслихаттың тексеру комиссиясының iс-әрекетiне Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен шағым беруге құқылы.
2. Мемлекеттiк қаржылық бақылау объектiсiнiң басшысы:
1) мемлекеттiк қаржылық бақылау органының қызметкерлерiн, мәслихаттардың тексеру комиссияларының мүшелерiн жұмыс орындарымен қамтамасыз етуге;
2) мемлекеттiк қаржылық бақылау органының, iшкi бақылау қызметтерiнiң қызметкерлерiн, мәслихаттардың тексеру комиссияларының мүшелерiн бақылау жұмысын жүзеге асыру үшiн сұратылып отырған қажеттi барлық ақпаратпен қамтамасыз етуге және оның анықтығы, объективтiлiгi мен толықтығы үшiн дербес жауапкершiлiкте болуға;
3) мемлекеттiк қаржылық бақылау органы, iшкi бақылау қызметтерi қызметкерлерiнiң, мәслихаттардың тексеру комиссиялары мүшелерiнiң iс-әрекеттерiне араласпауға, оларды шатастырмауға, бақылау жүргiзуге кедергi келтiрмеуге және бақылау ауқымын шектемеуге;
4) кемшiлiктердi жою жөнiнде қабылданған шаралар туралы уақтылы есеп табыс етiп отыруға;
5) жүргiзiлген бақылау нәтижелерi бар актiнi таныстыруға берген күннен бастап үш күн мерзiмде белгiленген тәртiппен бақылау актiсiне қол қоюға мiндеттi.
143-бап. Мемлекеттiк органдар мен мәслихаттардың
тексеру комиссияларының мемлекеттiк қаржылық
бақылау саласындағы өзара iс-қимылы

1. Центральный уполномоченный орган по внутреннему контролю направляет в Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета, ревизионные комиссии маслихатов планы и акты контроля.
2. Органы государственного финансового контроля и ревизионные комиссии маслихатов взаимно признают результаты контроля при условии соответствия актов контроля требованиям стандартов государственного финансового контроля, в согласованные сроки обмениваются информацией о проверенных объектах и программах, охваченных тематическим контролем.
3. Комплексный контроль органами государственного финансового контроля и ревизионными комиссиями маслихатов проводится не чаще одного раза в год и не реже одного раза в два года.
4. Органы государственного финансового контроля, ревизионные комиссии маслихатов и службы внутреннего контроля по согласованию могут осуществлять совместную контрольную деятельность.
Статья 144. Конфликт интересов
1. Конфликт интересов - деятельность или отношения, которые способны ограничить объективность и независимость органов государственного финансового контроля, ревизионных комиссий маслихатов, служб внутреннего контроля, их работников и членов.
2. Запрещается проведение контроля работникам органов государственного финансового контроля, служб внутреннего контроля, членам ревизионных комиссий маслихатов:
1) являющимся близкими родственниками, свойственниками или доверенными лицами руководителя, учредителя или участника объекта государственного финансового контроля;
2) из числа работников, участников, должностных лиц объекта контроля, имеющих в нем личные имущественные интересы;
3) работавшим в объекте государственного финансового контроля либо являвшимся близкими родственниками, свойственниками или доверенными лицами руководителя, учредителя или участника объекта государственного финансового контроля в проверяемый период.
3. При возникновении конфликта интересов работники органов государственного финансового контроля, службы внутреннего контроля должны сообщить об этом руководителям, назначившим контроль, а член ревизионной комиссии маслихата - председателю ревизионной комиссии. Ответственность за возникновение ситуаций конфликта интересов возлагается на работника органа государственного финансового контроля, службы внутреннего контроля, члена ревизионной комиссии маслихата в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 145. Ответственность должностных лиц органов государственного финансового контроля, служб внутреннего контроля, объектов государственного финансового контроля, членов ревизионных комиссий маслихатов

1. Iшкi бақылау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегі есеп комитетiне, мәслихаттардың тексеру комиссияларына бақылау жоспарлары мен актiлерiн жiбередi.
2. Мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары мен мәслихаттардың тексеру комиссиялары бақылау актiсi мемлекеттiк қаржылық бақылау стандарттарының талаптарына сәйкес келген жағдайда бақылау нәтижелерiн өзара таниды, келiсiлген мерзiмде тексерiлген объектiлер және тақырыптық бақылаумен қамтылған бағдарламалар туралы ақпарат алмасады.
3. Мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары мен мәслихаттардың тексеру комиссиялары кешендi бақылауды жиi дегенде жылына бiр рет және кем дегенде екi жылда бiр рет жүргiзедi.
4. Мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары, мәслихаттардың тексеру комиссиялары және iшкi бақылау қызметтерi келiсiм бойынша бiрлескен бақылау қызметiн жүзеге асыра алады.
144-бап. Мүдделер қақтығысы
1. Мүдделер қақтығысы - мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының, мәслихаттардың тексеру комиссияларының, ішкі бақылау қызметтерiнiң, олардың қызметкерлерi мен мүшелерiнiң объективтiлiгi мен тәуелсiздiгiн шектей алатын қызмет немесе қатынастар.
2. Мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының, iшкi бақылау қызметтерiнiң, мәслихаттардың тексеру комиссияларының:
1) мемлекеттiк қаржылық бақылау объектiсi басшысының, құрылтайшысының немесе қатысушысының жақын туысы, жекжаты, сенiм бiлдiрiлген адамы болып табылатын;
2) бақылау объектiсiнiң онда жеке мүлiктiк мүдделерi бар қызметкерлерi, қатысушылары, лауазымды адамдары арасынан;
3) мемлекеттiк қаржылық бақылау объектiсiнде жұмыс iстеген не тексерiлетiн кезеңде мемлекеттiк қаржылық бақылау объектiсi басшысының, құрылтайшысының немесе қатысушысының жақын туысы, жекжаты немесе сенiм бiлдiрiлген адамы болып табылатын қызметкерлерi мен мүшелерiне бақылау жүргiзу тыйым салынады.
3. Мүдделер қақтығысы туындаған жағдайда мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының, iшкi бақылау қызметiнiң қызметкерлерi бұл туралы - бақылауды тағайындаған басшыларға, ал мәслихаттың тексеру комиссиясының мүшесi тексеру комиссиясының төрағасына хабарлауға тиiс. Мүдделер қақтығысы ахуалының туындағаны үшiн жауаптылық Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттiк қаржылық бақылау органының, iшкi бақылау қызметiнiң қызметкерiне, мәслихаттың тексеру комиссиясының мүшесiне жүктеледi.
145-бап. Мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары, iшкi
бақылау қызметтерi, мемлекеттiк қаржылық
бақылау объектiлерi лауазымды адамдарының,
мәслихаттар тексеру комиссиялары мүшелерiнiң
жауапкершiлігі

1. Работники органов государственного финансового контроля, служб внутреннего контроля, члены ревизионных комиссий маслихатов несут предусмотренную законами Республики Казахстан ответственность за достоверность, объективность и полноту сведений, изложенных в актах контроля.
2. Воспрепятствование должностным лицам органов государственного финансового контроля, служб внутреннего контроля, членам ревизионных комиссий в выполнении ими служебных обязанностей в соответствии с их компетенцией, выразившееся в отказе допуска для проведения контроля, отказе от предоставления необходимых документов, материалов, информации о деятельности и иных сведений, предоставлении недостоверной информации, создании иного препятствования в осуществлении контроля, а также невыполнение или ненадлежащее выполнение актов об устранении выявленных нарушений влекут ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан. (Прим. РЦПИ: см. ст. 183 -185 K010155)
Статья 145-1. Виды финансовых нарушений
К финансовым нарушениям относятся:
1) нецелевое использование средств республиканского и местных бюджетов, связанных грантов, гарантированных государством займов, поручительств государства, активов государства;
2) необоснованное (неправомерное) использование средств республиканского и местных бюджетов, в том числе целевых трансфертов и кредитов, а также связанных грантов, гарантированных государством займов, активов государства;
3) неэффективное использование средств республиканского и местных бюджетов, в том числе целевых трансфертов и кредитов, а также связанных грантов, гарантированных государством займов, активов государства;
4) несвоевременное, неполное зачисление, перечисление поступлений в бюджет;
5) нарушение правил ведения бюджетного учета, составления и представления отчетности ;
6) нарушение условий и процедур предоставления бюджетных кредитов, государственных гарантий, поручительств государства.
Сноска. Глава дополнена статьей 145-1 - Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 145-2. Отчетность о результатах контрольных мероприятий
1. Структура единой отчетности о результатах государственного финансового контроля формируется согласно видам выявленных финансовых нарушений, установленных статьей 145-1 настоящего Кодекса.
2. Не допускается отражение одних и тех же финансовых нарушений в отчетности нескольких органов государственного финансового контроля.
В этих целях результаты внешнего и внутреннего контроля, проведенного органами государственного финансового контроля, учитываются в единой информационной системе.

1. Мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының, iшкі бақылау қызметтерiнiң қызметкерлерi, мәслихаттардың тексеру комиссияларының мүшелерi бақылау актiсiнде жазылған мәлiметтердiң анықтығы, объективтiлiгi және толықтығы үшiн Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылықта болады.
2. Мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының, iшкi бақылау қызметтерiнiң лауазымды адамдарына, тексеру комиссиясының мүшелерiне өз құзыреттерiне сәйкес олардың қызметтiк мiндеттерiн орындауына, бақылау жүргiзу үшiн жiберуге бас тарту, қажеттi құжаттарды, материалдарды, қызмет туралы ақпаратты және өзге де мәлiметтердi беруден бас тарту, анық емес ақпарат беру түрiндегі кедергi келтiру, бақылауды жүзеге асыруға өзге де кедергi жасау, сондай-ақ анықталған бұзушылықтарды жою туралы актiлердi орындамау немесе тиiсiнше орындамау Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылыққа әкеп соқтырады.
145-1-бап. Қаржылық бұзушылықтардың түрлерi
Қаржылық бұзушылықтарға:
1) республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң қаражатын, байланыстырылған гранттарды, мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды, мемлекет кепiлгерлiктерiн, мемлекет активтерiн нысанасыз пайдалану;
2) республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң қаражатын, оның iшiнде нысаналы трансферттер мен кредиттердi, сондай-ақ байланысты гранттарды, мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды, мемлекет активтерiн негiзсiз (құқыққа қайшы) пайдалану;
3) республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң қаражатын, оның iшiнде нысаналы трансферттер мен кредиттердi, сондай-ақ байланыстырылған гранттарды, мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды, мемлекет активтерiн тиiмсiз пайдалану;
4) бюджетке түсетiн түсiмдердi уақтылы, толық есепке жатқызбау, аудармау;
5) бюджеттiк есеп жүргiзу, есептiлiк жасау және табыс ету ережелерiн бұзу;
6) бюджеттiк кредиттер, мемлекеттiк кепiлдiктер, мемлекет кепiлгерлiктерiн беру шарттары мен рәсiмдерiн бұзу жатады.
Ескерту. 145-1-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
145-2-бап. Бақылау iс-шараларының нәтижелерi
туралы есептiлiк
1. Мемлекеттiк қаржылық бақылаудың нәтижелерi туралы бiрыңғай есептiлiктiң құрылымы осы Кодекстiң 145-1-бабында белгiленген, анықталған қаржылық бұзушылықтардың түрлерiне сәйкес қалыптастырылады.
2. Қаржылық бұзушылықтардың белгiлi бiр түрлерiн бiрнеше мемлекеттiк қаржылық бақылау органдарының есептiлiгiнде көрсетуге жол берiлмейдi.
Осы мақсатта мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары жүргiзген сыртқы және iшкi бақылау нәтижелерi бiрыңғай ақпараттық жүйеде есепке алынады.

3. Формы отчетности, согласованные с центральным уполномоченным органом по статистике, утверждаются Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета и центральным уполномоченным органом по внутреннему контролю.
4. Не допускается включение в отчетность материалов контроля с не рассмотренными в установленном порядке возражениями объекта государственного финансового контроля.
Сноска. Глава дополнена статьей 145-2 - Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 146. Разрешение споров
Действия должностных лиц органов государственного финансового контроля, служб внутреннего контроля, объектов государственного финансового контроля, а также членов ревизионных комиссий маслихатов могут быть обжалованы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Раздел 8. БЮДЖЕТНЫЕ ИНВЕСТИЦИИ
Глава 32. ПЛАНИРОВАНИЕ И ОСУЩЕСТВЛЕНИЕ
БЮДЖЕТНЫХ ИНВЕСТИЦИЙ
Статья 147. Классификация бюджетных инвестиций
1. Бюджетные инвестиции осуществляются посредством реализации бюджетных инвестиционных проектов и бюджетных инвестиционных программ (далее - бюджетные инвестиционные проекты (программы) софинансирования концессионных проектов, а также посредством участия в уставном капитале юридических лиц.
2. По уровню значимости решаемых задач бюджетные инвестиционные проекты (программы) подразделяются на республиканские и местные бюджетные инвестиционные проекты (программы).
3. Критериями определения республиканских и местных бюджетных инвестиционных проектов (программ) являются:
1) критерий по виду собственности, определяющий бюджетный инвестиционный проект (программу) как республиканский или местный в зависимости от возникающего права собственности (республиканской или коммунальной) на имущество, полученное в результате реализации бюджетного инвестиционного проекта (программы);
2) критерий по получателям выгод, определяющий бюджетный инвестиционный проект (программу) как республиканский, если получателями экономических выгод от реализации бюджетного инвестиционного проекта (программы) являются субъекты двух и более областей, города республиканского значения, столицы, и как местный, если получателями экономических выгод от реализации бюджетного инвестиционного проекта (программы) являются субъекты одной области, города республиканского значения, столицы.
4. Для определения бюджетного инвестиционного проекта (программы) как республиканского достаточно соответствие его одному из указанных в пункте 3 настоящей статьи критериев.

3. Статистика жөнiндегi орталық уәкiлеттi органмен келiсiлген есептiлiк нысандарын Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетi және iшкi бақылау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган бекiтедi.
4. Мемлекеттiк қаржылық бақылау объектiсiнiң белгiленген тәртiппен қаралмаған қарсылықтары бар бақылау материалдарын есептiлiкке қосуға жол берiлмейдi.
Ескерту. 145-2-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
146-бап. Дауларды шешу
Мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары, ішкi бақылау қызметтерi, мемлекеттiк қаржылық бақылау объектiлерi лауазымды адамдарының, сондай-ақ мәслихаттардың тексеру комиссиялары мүшелерiнiң iс-әрекеттеріне Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен шағым жасалына алады.
8-бөлім. Бюджеттік инвестициялар
32-тарау. Бюджеттік инвестицияларды
жоспарлау мен жүзеге асыру
147-бап. Бюджеттiк инвестицияларды сыныптау
1. Бюджеттiк инвестициялар бюджеттiк инвестициялық жобалар мен бюджеттiк инвестициялық бағдарламаларды (бұдан әрi - бюджеттiк инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды), концессиялық жобаларды қоса қаржыландыруды iске асыру арқылы, сондай-ақ заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу арқылы жүзеге асырылады.
2. Шешiлетiн мiндеттердiң маңыздылығы деңгейiне қарай бюджеттiк инвестициялық жобалар (бағдарламалар) республикалық және жергiлiктi бюджеттiк инвестициялық жобалар (бағдарламалар) болып бөлiнедi.
3. Республикалық және жергiлiктi бюджеттiк инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) анықтау өлшемдерi мыналар:
1) меншiк түрi бойынша өлшемдер - бюджеттiк инвестициялық жобаны (бағдарламаны) iске асыру нәтижесiнде алынған мүлiкке туындайтын меншiк құқығына (республикалық немесе коммуналдық) байланысты оны республикалық немесе жергiлiктi бюджеттiк инвестициялық жоба ретiнде айқындайтын өлшем;
2) пайда алушылар бойынша өлшемдер - егер бюджеттiк инвестициялық жобаның (бағдарламаның) iске асырылуынан экономикалық пайда алушылар екi және одан да көп облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың субъектiлерi болса, бюджеттiк инвестициялық жобаны (бағдарламаны) - республикалық, ал егер бюджеттiк инвестициялық жобаны (бағдарламаны) iске асырудан экономикалық пайда алушылар бiр облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың субъектiлерi болса, оны жергiлiктi деп тануды айқындайтын өлшем.
4. Инвестициялық жобаны (бағдарламаны) республикалық деп айқындау үшiн оның осы баптың 3-тармағында аталған өлшемдердiң бiрiне сәйкестiгi жеткiлiктi болады.

5. Классификация местных бюджетных инвестиционных проектов (программ) на областные, городов республиканского значения, столицы и районные (городские областного значения) осуществляется на основе критериев, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи.
6. Республиканские бюджетные инвестиционные проекты (программы) реализуются центральными государственными органами и финансируются за счет средств республиканского бюджета.
7. Местные бюджетные инвестиционные проекты (программы) реализуются местными исполнительными органами и финансируются за счет средств местного бюджета.
8. Согласование перечней приоритетных местных бюджетных инвестиционных проектов (программ) осуществляется центральным и местным уполномоченными органами по экономическому планированию в рамках среднесрочных планов социально-экономического развития регионов в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Сноска. В статью 147 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ); от 05.07.2008 N 66-IV (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 148. Принципы планирования и осуществления бюджетных инвестиций
1. Бюджетные инвестиции планируются и осуществляются в соответствии со следующими принципами:
1) стабильности и взаимодополняемости всех программных и плановых документов в системе планирования социально-экономического развития Республики Казахстан;
2) последовательности и соответствия решений государственных органов и должностных лиц принятой государственной инвестиционной политике.
2. Порядок планирования и осуществления бюджетных инвестиций посредством реализации бюджетных инвестиционных проектов (программ) и софинансирования концессионных проектов определяется в соответствии со статьями 149, 150, 150-1, 150-2, 150-3, 152 и 152-1 настоящего Кодекса.
Планирование бюджетных инвестиционных проектов (программ) и софинансирования концессионных проектов осуществляется в три этапа:
1) разработка мероприятий, носящих инвестиционный характер, на стадии разработки государственных, отраслевых (секторальных), региональных программ;
2) формирование и утверждение перечней бюджетных инвестиционных проектов (программ) и концессионных проектов, требующих софинансирования, в составе перечня бюджетных программ (подпрограмм) после утверждения государственных, отраслевых (секторальных), региональных программ;
3) формирование и утверждение перечней приоритетных бюджетных инвестиционных проектов (программ) и концессионных проектов, требующих софинансирования, на стадии разработки бюджета.

5. Жергiлiктi бюджеттiк инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) облыстық, республикалық маңызы бар қалалық, астаналық және аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деп сыныптау осы баптың 3-тармағында көзделген өлшемдер негiзiнде жүзеге асырылады.
6. Республикалық бюджеттік инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) орталық мемлекеттiк органдар iске асырады және олар республикалық бюджет қаражаты есебiнен қаржыландырылады.
7. Жергілiктi бюджеттiк инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) жергiлiктi атқарушы органдар iске асырады және олар жергiлiктi бюджет қаражаты есебiнен қаржыландырылады.
8. Басым жергiлiктi бюджеттiк инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тiзбесiн келiсудi экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органдар Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын тәртiппен аймақтардың әлеуметтiк-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспарлары шеңберiнде жүзеге асырады.
Ескерту. 147-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2008.07.05. N 66-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.
148-бап. Бюджеттiк инвестицияларды жоспарлау
мен жүзеге асыру принциптерi
1. Бюджеттiк инвестициялар:
1) Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуын жоспарлау жүйесiндегi барлық бағдарламалық және жоспарлау құжаттарының тұрақтылығы мен өзара толықтырылуы;
2) мемлекеттiк органдар мен лауазымды адамдар шешiмдерiнiң қабылданған мемлекеттiк инвестициялық саясатқа дәйектiлiгi және сәйкестiгi принциптерiне сәйкес жоспарланады және жүзеге асырылады.
2. Бюджеттiк инвестицияларды бюджеттiк инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) және концессиялық жобаларды қоса қаржыландыруды iске асыру арқылы жоспарлау және жүзеге асыру тәртібi осы Кодекстiң 149, 150, 150-1, 150-2, 150-3, 152 және 152-1-баптарына сәйкес айқындалады.
Бюджеттiк инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) және концессиялық жобаларды қоса қаржыландыруды жоспарлау үш кезеңде жүзеге асырылады:
1) мемлекеттiк, салалық (секторлық), өңiрлiк бағдарламаларды әзiрлеу сатысында инвестициялық сипаты бар iс-шараларды әзiрлеу;
2) мемлекеттiк, салалық (секторлық), өңiрлiк бағдарламалар бекiтiлгеннен кейiн бюджеттiк бағдарламалар (iшкi бағдарламалар) тiзбесiнiң құрамында бюджеттiк инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) және қоса қаржыландыруды қажет ететін концессиялық жобалардың тізбелерін қалыптастыру және бекiту;
3) бюджеттi әзiрлеу сатысында басым бюджеттiк инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) және қоса қаржыландыруды қажет ететін концессиялық жобалардың тізбелерін қалыптастыру және бекiту.

3. Порядок планирования и осуществления бюджетных инвестиций посредством участия в уставном капитале юридических лиц определяется статьей 153 настоящего Кодекса.
Сноска. В статью 148 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ); от 05.07.2008 N 66-IV (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 149. Разработка мероприятий, носящих инвестиционный характер
1. Мероприятия, носящие инвестиционный характер, входят в перечень мероприятий государственных, отраслевых (секторальных) и региональных программ.
2. Разработка мероприятий, носящих инвестиционный характер, осуществляется на стадии разработки и согласования государственных, отраслевых (секторальных) и региональных программ.
3. Мероприятия, носящие инвестиционный характер, подлежат отраслевой экспертизе.
4. Уполномоченные органы несут ответственность за обоснованность и эффективность предлагаемых решений по оценке:
выявления проблем текущего состояния отрасли, которые влияют на ее дальнейшее развитие;
соответствия целей проекта приоритетам развития отрасли, установленным стратегическими, среднесрочными программами, планами развития республики или региона, а также решению существующих проблем в отрасли;
альтернативных вариантов достижения целей проекта;
ситуации в отрасли в случаях реализации проекта и отсутствия такой реализации;
распределения выгод от реализации проекта.
5. Порядок разработки мероприятий, носящих инвестиционный характер, устанавливается Правительством Республики Казахстан в составе порядка разработки государственных, отраслевых (секторальных) региональных программ.
Сноска. Статья 149 в редакции - Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 150. Порядок формирования перечня бюджетных инвестиционных проектов (программ)
1. Основанием для включения в перечень бюджетных инвестиционных проектов (программ) является:
утвержденные государственные, отраслевые (секторальные), региональные программы;
наличие технико-экономических обоснований бюджетных инвестиционных проектов (программ);
положительное заключение экономической экспертизы технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта (программы);
решения бюджетной комиссии.
2. Технико-экономическое обоснование бюджетного инвестиционного проекта (программы) содержит результаты изучения осуществимости и эффективности бюджетного инвестиционного проекта (программы), проводимого на основе экономического анализа затрат и выгод.
3. Требования к разработке технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта (программы) определяются центральным уполномоченным органом по экономическому планированию.

3. Бюджеттiк инвестицияларды заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу арқылы жоспарлау мен жүзеге асыру тәртiбi осы Кодекстiң 153-бабымен айқындалады.
Ескерту. 148-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2008.07.05. N 66-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.
149-бап. Инвестициялық сипаты бар iс-шараларды әзiрлеу
1. Инвестициялық сипаты бар iс-шаралар мемлекеттiк, салалық (секторлық) және өңiрлiк iс-шаралардың тiзбесiне кiредi.
2. Инвестициялық сипаты бар iс-шараларды әзiрлеу мемлекеттiк, салалық (секторлық) және өңiрлiк бағдарламаларды әзiрлеу және келiсу сатысында жүзеге асырылады.
3. Инвестициялық сипаты бар iс-шаралар салалық сараптамадан өткiзiлуге жатады.
4. Уәкiлеттi органдар:
саланың одан әрi дамуына ықпал ететiн оның ағымдағы жай-күйiнiң проблемаларын анықтауды;
жоба мақсаттарының республиканың немесе өңiрдiң стратегиялық, орта мерзiмдi даму бағдарламаларында, жоспарларында белгiленген саланың даму басымдықтарына, сондай-ақ саладағы қазiргi бар проблемалардың шешiлуiне сәйкестiгiн;
жобаның мақсаттарына қол жеткiзудiң баламалы нұсқаларын;
жоба iске асырылған және мұндай iске асыру болмаған жағдайларда саладағы жағдайды;
жобаны iске асырудан түсетiн пайданы бөлудi бағалау жөнiнде ұсынылатын шешiмдердiң негiздiлiгi мен тиiмдiлiгi үшiн жауапты болады.
5. Инвестициялық сипаты бар iс-шараларды әзiрлеу тәртiбiн Қазақстан Республикасының Yкiметi мемлекеттiк, салалық (секторлық), өңiрлiк бағдарламаларды әзiрлеу тәртiбi құрамында белгiлейдi.
Ескерту. 149-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
150-бап. Бюджеттiк инвестициялық жобалардың
(бағдарламалардың) тiзбесiн қалыптастыру
тәртiбi
1. Мыналар:
бекiтiлген мемлекеттiк, салалық (секторлық), өңiрлiк бағдарламалар;
бюджеттік инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) техникалық-экономикалық негiздемелерiнiң болуы;
бюджеттiк инвестициялық жобаның (бағдарламаның) техникалық-экономикалық негiздемесi экономикалық сараптамасының оң қорытындысы;
бюджет комиссиясының шешiмдерi бюджеттiк инвестициялық жобалар (бағдарламалар) тiзбесiне енгiзу үшiн негiз болып табылады.
2. Бюджеттiк инвестициялық жобаның (бағдарламаның) техникалық-экономикалық негiздемесi шығындар мен пайданы экономикалық талдау негiзiнде жүргiзiлетiн бюджеттiк инвестициялық жобаның (бағдарламаның) жүзеге асырылатындығы мен тиiмдiлiгiн зерделеу нәтижелерiн қамтиды.
3. Бюджеттiк инвестициялық жобаның (бағдарламаның) техникалық-экономикалық негiздемесiн әзiрлеуге қойылатын талаптарды экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган айқындайды .

4. Разработка технико-экономического обоснования бюджетных инвестиционных проектов (программ) осуществляется в случае, если проект предусмотрен утвержденными государственными, отраслевыми (секторальными) и региональными программами, а также одобрен решением бюджетной комиссии. При этом финансирование разработки технико-экономического обоснования бюджетных инвестиционных проектов (программ) производится в рамках распределяемых бюджетных программ соответственно центрального или местных уполномоченных органов по экономическому планированию. P080753
5. Для подтверждения установленных технико-экономических параметров бюджетного инвестиционного проекта (программы) технико- экономическое обоснование подлежит экономической и другим экспертизам, предусмотренным законодательством Республики Казахстан.
6. Экономическая экспертиза бюджетного инвестиционного проекта (программы) проводится на основе отраслевой экспертизы, других требуемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан заключений экспертиз и является обязательной формой комплексной оценки экономического анализа бюджетного инвестиционного проекта (программы), проведенного в рамках разработки его технико-экономического обоснования.
7. Экономическая экспертиза бюджетных инвестиционных проектов (программ), планируемых к реализации на территории других государств, а также не предусматривающих строительную деятельность, проводится на основе технико-экономического обоснования и заключения к нему экспертизы отраслевого органа.
8. Экономическая экспертиза республиканских бюджетных инвестиционных проектов (программ), а также местных бюджетных инвестиционных проектов (программ), планируемых к финансированию за счет целевых трансфертов на развитие и кредитование из республиканского бюджета, осуществляется юридическим лицом, определяемым Правительством Республики Казахстан.
9. Экономическая экспертиза местных бюджетных инвестиционных проектов (программ) осуществляется юридическими лицами, определяемыми местными исполнительными органами.
10. Юридические лица, определенные на осуществление экономической экспертизы бюджетных инвестиционных проектов (программ), несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан за обоснованность и эффективность предлагаемых решений по реализации бюджетного инвестиционного проекта (программы), а также в случае отсутствия в заключении экономической экспертизы оценки рисков, оказавших негативное влияние на реализацию бюджетного инвестиционного проекта (программы) и достижение его целей.

4. Жоба бекiтiлген мемлекеттiк, салалық (секторлық) және өңiрлiк бағдарламаларда көзделген, сондай-ақ бюджет комиссиясының шешiмiмен мақұлданған жағдайда, бюджеттiк инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) техникалық-экономикалық негiздемесiн әзiрлеу жүзеге асырылады. Бұл ретте бюджеттiк инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) техникалық-экономикалық негiздемесiн әзiрлеудi қаржыландыру экономикалық жоспарлау жөнiндегi тиiсiнше орталық немесе жергiлiктi уәкiлеттi органдардың бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламалары шеңберiнде жүргiзiледi. P080753
5. Бюджеттiк инвестициялық жобаның (бағдарламаның) белгiленген техникалық-экономикалық өлшемдерiн растау үшiн техникалық-экономикалық негiздемеге Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген экономикалық және басқа да сараптамалар жүргiзiлуге тиiс.
6. Бюджеттiк инвестициялық жобаның (бағдарламаның) экономикалық сараптамасы салалық сараптама, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етiлетiн басқа да сараптамалардың қорытындылары негiзiнде жүргiзiледi және бюджеттiк инвестициялық жобаның (бағдарламаның) техникалық-экономикалық негiздемесiн әзiрлеу шеңберiнде жүргiзiлген экономикалық талдамасын кешендi бағалаудың мiндеттi нысаны болып табылады.
7. Басқа мемлекеттердiң аумағында iске асыруға жоспарланып отырған, сондай-ақ құрылыс қызметiн көздемейтiн бюджеттiк инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) экономикалық сараптамасы техникалық-экономикалық негiздеменiң және оған салалық орган жүргізген сараптама қорытындысының негiзiнде жүргiзiледi.
8. Республикалық бюджеттiк инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың), сондай-ақ республикалық бюджеттен нысаналы даму трансферттерi мен кредит беру есебiнен қаржыландыруға жоспарланып отырған жергiлiктi бюджеттiк инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) экономикалық сараптамасын Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын заңды тұлға жүзеге асырады.
9. Жергiлiктi бюджеттiк инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) экономикалық сараптамасын жергiлiктi атқарушы органдар айқындайтын заңды тұлғалар жүзеге асырады.
10. Бюджеттiк инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға белгiленген заңды тұлғалар бюджеттiк инвестициялық жобаны (бағдарламаны) iске асыру жөнiнде ұсынылатын шешiмдердiң негiздiлiгi мен тиiмдiлiгi үшiн, сондай-ақ экономикалық сараптаманың қорытындысында бюджеттiк инвестициялық жобаны (бағдарламаны) iске асыруға және оның мақсаттарына қол жеткiзуге терiс әсер еткен тәуекелдердi бағалау болмаған жағдайда Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.

11. В случае необходимости юридические лица, определенные на осуществление экономической экспертизы, вправе требовать проведения дополнительной экспертизы по вопросам, не охваченным или неполностью охваченным проведенными экспертизами, а также независимой экспертизы.
12. По результатам экономической экспертизы технико-экономическое обоснование бюджетного инвестиционного проекта (программы) утверждается администратором бюджетной программы.
13. По проектам, являющимся технически несложными, строительство которых предполагается по типовым проектам, типовым проектным решениям и проектам повторного применения, одобренным в рамках соответствующих государственных, отраслевых (секторальных) и региональных программ, не требуется разработка технико-экономического обоснования.
14. Перечень проектов, не требующих разработки технико-экономического обоснования, определяется Правительством Республики Казахстан.
15. Перечень бюджетных инвестиционных проектов (программ) формируется на основании утвержденных государственных, отраслевых (секторальных) и региональных программ и при наличии утвержденных технико-экономических обоснований, за исключением проектов, не требующих разработки технико-экономического обоснования, положительного заключения экономической экспертизы на него.
Перечень бюджетных инвестиционных проектов (программ) включается в перечень бюджетных программ (подпрограмм).
Сноска. Статья 150 в редакции - Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 150-1. Порядок формирования перечня концессионных проектов, требующих софинансирования
1. Основанием для формирования перечня концессионных проектов, требующих софинансирования, является:
1) наличие технико-экономического обоснования;
2) положительное заключение экономической экспертизы технико-экономического обоснования;
3) согласование концессионного проекта с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и уполномоченным государственным органом по осуществлению права распоряжения республиканской собственностью по существующим объектам республиканской собственности;
4) положительное решение бюджетной комиссии.
2. Формирование перечня концессионных проектов, софинансируемых из республиканского или местных бюджетов, осуществляется центральным или местным уполномоченным органом по экономическому планированию в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Глава 32 дополнена статьей 150-1 в соответствии с Законом РК от 05.07.2008 N 66-IV (порядок введения в действие см. ст.2 ).

11. Қажет болған жағдайда экономикалық сараптаманы жүзеге асыруға белгiленген заңды тұлғалар жүргiзiлген сараптамаларда қамтылмаған немесе толық қамтылмаған мәселелер бойынша қосымша сараптама, сондай-ақ тәуелсiз сараптама жүргiзудi талап етуге құқылы.
12. Экономикалық сараптаманың нәтижелерi бойынша бюджеттiк инвестициялық жобаның (бағдарламаның) техникалық-экономикалық негiздемесiн бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi бекiтедi.
13. Тиiстi мемлекеттiк, салалық (секторлық) және өңiрлiк бағдарламалар шеңберiнде мақұлданған үлгi жобалар, үлгi жобалық шешiмдер мен қайталап қолданылатын жобалар бойынша құрылысы көзделiп отырған техникалық жағынан күрделi емес болып табылатын жобалар бойынша техникалық-экономикалық негiздеме әзiрлеу талап етiлмейдi.
14. Техникалық-экономикалық негiздеме әзiрлеу талап етiлмейтiн жобалардың тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды .
15. Техникалық-экономикалық негiздеме әзiрлеудi, оған жасалған экономикалық сараптаманың оң қорытындысын талап етпейтiн жобаларды қоспағанда, бюджеттiк инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тiзбесi бекiтiлген мемлекеттiк, салалық (секторлық), өңiрлiк бағдарламалар негiзiнде және бекiтiлген техникалық-экономикалық негiздемелерi болған кезде қалыптастырылады.
Бюджеттiк инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тiзбесi бюджеттiк бағдарламалар (iшкi бағдарламалар) тiзбесiне енгiзiледi.
Ескерту. 150-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
150-1-бап. Қоса қаржыландыруды қажет ететін концессиялық
жобалардың тізбесін қалыптастыру тәртібі
1. Мыналар:
1) техникалық-экономикалық негіздеменің болуы;
2) техникалық-экономикалық негіздеменің экономикалық сараптамасының оң қорытындысы;
3) концессиялық жобаны бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен және республикалық меншіктің бар объектілері бойынша республикалық меншікке билік ету құқығын жүзеге асыру жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен келісу;
4) бюджет комиссиясының оң шешімі қоса қаржыландыруды қажет ететін концессиялық жобалар тізбесін қалыптастыруға негіз болып табылады.
2. Республикалық немесе жергілікті бюджеттерден қоса қаржыландырылатын концессиялық жобалардың тізбесін қалыптастыруды экономикалық жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіппен жүзеге асырады.
Ескерту. 150-1-баппен толықтырылды - ҚР-ның 2008.07.05.  N 66-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.

Статья 150-2 . Разработка и экспертиза технико-экономического
обоснования концессионных проектов
Разработка и экспертиза технико-экономического обоснования концессионных проектов осуществляются в рамках распределяемых бюджетных программ соответственно центрального или местных уполномоченных органов по экономическому планированию.
Требования к разработке и экспертизе технико-экономического обоснования концессионных проектов определяются центральным уполномоченным органом по экономическому планированию.
Сноска. Глава 32 дополнена статьей 150-2 в соответствии с Законом РК от 05.07.2008 N 66-IV (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 150-3. Консультативное сопровождение концессионных проектов
Консультативное сопровождение концессионных проектов осуществляется в рамках распределяемых бюджетных программ соответственно центрального или местных уполномоченных органов по экономическому планированию в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Глава 32 дополнена статьей 150-3 в соответствии с Законом РК от 05.07.2008 N 66-IV (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 151. Формирование и утверждение перечней приоритетных бюджетных инвестиционных проектов (программ)
Сноска. Статья 151 исключена Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 152. Реализация бюджетных инвестиционных проектов (программ)
1. Бюджетные инвестиционные проекты (программы) реализуются в соответствии с их утвержденными в установленном порядке технико-экономическими обоснованиями.
2. Строительная деятельность, предусматриваемая в рамках реализации бюджетных инвестиционных проектов (программ), осуществляется в соответствии с утвержденной в установленном порядке проектно-сметной документацией.
2-1. Строительная деятельность на территории иностранных государств, предусматриваемая в рамках реализации бюджетных инвестиционных проектов (программ), осуществляется в соответствии с проектно-сметной документацией, утверждаемой в порядке, установленном законодательством государства, на территории которого данный проект реализуется.
2-1. По инвестиционным проектам (программам), имеющим единые технические параметры, осуществляется разработка типового проекта.
Финансирование разработки и проведения экспертиз типовых проектов осуществляется за счет средств соответствующей бюджетной программы уполномоченного органа по делам строительства.
Применение типовых проектов при реализации бюджетных инвестиционных проектов (программ) осуществляется путем привязки к конкретной площадке строительства.

150-2-бап. Концессиялық жобалардың техникалық-экономикалық
негіздемесін әзірлеу және оның сараптамасы
Концессиялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеу және оның сараптамасы тиісінше экономикалық жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органдардың бөлінетін бюджеттік бағдарламалары шеңберінде жүзеге асырылады.
Концессиялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеуге және оның сараптамасына қойылатын талаптарды экономикалық жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
Ескерту. 150-2-баппен толықтырылды - ҚР-ның 2008.07.05.  N 66-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
150-3-бап. Концессиялық жобаларды консультациялық
сүйемелдеу
Концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу бөлінетін экономикалық жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органдардың тиісінше бюджеттік бағдарламалары шеңберінде Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіппен жүзеге асырылады.
Ескерту. 150-2-баппен толықтырылды - ҚР-ның 2008.07.05.  N 66-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
151-бап.
Ескерту. 151-бап алынып тасталды - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
152-бап. Бюджеттiк инвестициялық жобаларды
(бағдарламаларды) iске асыру
1. Бюджеттiк инвестициялық жобалар (бағдарламалар) олардың белгiленген тәртiппен бекiтiлген техникалық-экономикалық негiздемелерiне сәйкес iске асырылады.
2. Бюджеттiк инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) iске асыру шеңберiнде көзделетiн құрылыс қызметi белгiленген тәртiппен бекiтiлген жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес жүзеге асырылады.
2-1. Бюджеттік инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) іске асыру шеңберінде көзделетін шет мемлекеттер аумағындағы құрылыс қызметі осы жоба аумағында іске асырылатын мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес жүзеге асырылады.
2-1. Бiрыңғай техникалық өлшемдерi бар инвестициялық жобалар (бағдарламалар) бойынша үлгi жоба әзiрлеу жүзеге асырылады.
Үлгi жобаларды әзiрлеу мен оларға сараптама жүргiзудi қаржыландыру құрылыс iсi жөнiндегi уәкiлеттi органның тиiстi бюджеттiк бағдарламасының қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
Бюджеттiк инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) iске асыру кезiнде үлгi жобаларды қолдану құрылыстың нақты алаңына бекiту жолымен жүзеге асырылады.

3. Стоимость бюджетных инвестиционных проектов (программ) подлежит корректировке на основании утвержденной проектно-сметной документации и (или) заключенных договоров о государственных закупках.
4. Не допускается разработка проектно-сметной документации по бюджетным инвестиционным проектам (программам), не включенным в перечень приоритетных инвестиционных проектов (программ).
Сноска. В статью 152 внесены изменения - Законом РК от 10 января 2006 года N 116 (порядок введения в действие см. ст.2 Закона N 116 ); от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 152-1. Осуществление бюджетных инвестиций посредством софинансирования концессионных проектов
1. Бюджетные инвестиции, осуществляемые посредством софинансирования концессионных проектов, реализуются на основании договора концессии.
2. Софинансирование концессионных проектов производится концедентом в рамках соответствующей бюджетной программы.
3. Софинансирование концессионных проектов осуществляется в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Глава 32 дополнена статьей 152-1 в соответствии с Законом РК от 05.07.2008 N 66-IV (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 153. Планирование и осуществление бюджетных инвестиций посредством участия в уставном капитале юридических лиц
1. Планирование бюджетных инвестиций посредством участия в уставном капитале юридических лиц осуществляется в рамках государственных, отраслевых (секторальных) и региональных программ при разработке среднесрочного плана социально-экономического развития.
2. Подготовка и отбор бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия в уставном капитале юридических лиц, осуществляются на стадии разработки и согласования государственных, отраслевых (секторальных) программ.
3. Отбор бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия в уставном капитале юридических лиц, осуществляется на основании заключения экспертизы центрального и местных уполномоченных органов по экономическому планированию по финансово-экономическому обоснованию бюджетных инвестиций. Финансово-экономическое обоснование бюджетных инвестиций представляет собой документ, содержащий обоснование целесообразности и оценку эффективности вложения бюджетных средств в уставный капитал юридических лиц.
4. Финансово-экономические обоснования бюджетных инвестиций, осуществляемых посредством участия в уставном капитале юридических лиц, разрабатываются и представляются в центральный и местные уполномоченные органы по экономическому планированию администраторами бюджетных программ. Требования к содержанию, порядок разработки и рассмотрения финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций определяются центральным уполномоченным органом по экономическому планированию.

3. Бюджеттiк инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) құны бекiтiлген жобалау-сметалық құжаттаманың және (немесе) мемлекеттiк сатып алу туралы жасасылған шарттардың негiзiнде түзетiлуге жатады.
4. Басым бюджеттiк инвестициялық жобалардың (бағдарламалардың) тiзбесiне енгiзiлмеген бюджеттiк инвестициялық жобалар (бағдарламалар) бойынша жобалау-сметалық құжаттама әзiрлеуге жол берiлмейдi.
Ескерту. 152-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының, 2006.01.10. N 116 (2006 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.
152-1-бап. Концессиялық жобаларды қоса қаржыландыру
арқылы бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыру
1. Концессиялық жобаларды қоса қаржыландыру арқылы жүзеге асырылатын бюджеттік инвестициялар концессия шартының негізінде іске асырылады.
2. Концессиялық жобаларды қоса қаржыландыруды концедент тиісті бюджеттік бағдарлама шеңберінде жүргізеді.
3. Концессиялық жобаларды қоса қаржыландыру Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
Ескерту. 152-1-баппен толықтырылды - ҚР-ның 2008.07.05.  N 66-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
153-бап. Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу
арқылы бюджеттiк инвестицияларды жоспарлау
және жүзеге асыру
1. Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу арқылы бюджеттiк инвестицияларды жоспарлау әлеуметтiк-экономикалық дамудың орта мерзiмдi жоспарын әзiрлеу кезiнде мемлекеттiк, салалық (секторлық) және өңiрлiк бағдарламалар шеңберiнде жүзеге асырылады.
2. Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу арқылы iске асыруға жоспарланып отырған бюджеттiк инвестицияларды дайындау және iрiктеу мемлекеттiк, салалық (секторлық) бағдарламаларды әзiрлеу және келiсу сатысында жүзеге асырылады.
3. Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу арқылы iске асыру жоспарланып отырған бюджеттiк инвестицияларды iрiктеу экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органдардың бюджеттiк инвестициялардың қаржылық-экономикалық негiздемесi бойынша сараптамасының қорытындысы негiзiнде жүзеге асырылады. Бюджеттiк инвестициялардың қаржылық-экономикалық негiздемесi заңды тұлғалардың жарғылық капиталына бюджет қаражатын салу орындылығының негiздемесiн және оның тиiмдiлiгiн бағалауды қамтитын құжатты бiлдiредi.
4. Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу арқылы жүзеге асырылатын бюджеттiк инвестициялардың қаржылық-экономикалық негiздемелерiн бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi әзiрлейдi және экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органдарға табыс етедi. Бюджеттiк инвестициялардың қаржылық-экономикалық негiздемесiнiң мазмұнына қойылатын талаптарды, оларды әзiрлеу мен қарау тәртiбiн экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган айқындайды .

5. Бюджетные инвестиции, прошедшие отбор и планируемые к реализации посредством участия в уставном капитале юридических лиц, включаются в среднесрочный план социально-экономического развития на соответствующий трехлетний период на основании решения бюджетной комиссии.
6. Бюджетные инвестиции посредством участия в уставном капитале юридических лиц осуществляются Правительством Республики Казахстан и местными исполнительными органами в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
7. Не допускается выделение бюджетных средств на увеличение уставного капитала юридических лиц в целях покрытия их задолженности и текущих расходов, не связанных с выполнением задач, определенных государственными, отраслевыми (секторальными) и региональными программами.
Сноска. Статья 153 в редакции - Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Глава 33. МОНИТОРИНГ РЕАЛИЗАЦИИ И ОЦЕНКА
ЭФФЕКТИВНОСТИ БЮДЖЕТНЫХ ИНВЕСТИЦИЙ
Статья 154. Мониторинг реализации бюджетных инвестиций
1. Мониторинг реализации бюджетных инвестиций предусматривает:
1) сбор и обработку информации, предоставленной администраторами бюджетных программ, о ходе и результатах подготовки и реализации бюджетных инвестиционных проектов (программ);
2) оформление и предоставление администраторами бюджетных программ в центральный и местный уполномоченные органы по бюджетному планированию информации о ходе и результатах подготовки и реализации бюджетных инвестиционных проектов (программ);
3) предоставление центральным и местным уполномоченными органами по исполнению бюджета в центральный и местный уполномоченные органы по бюджетному планированию сводного плана поступлений и финансирования бюджетных программ (подпрограмм) развития и информации по фактически осуществленным выплатам в рамках бюджетных программ (подпрограмм) развития в разрезе бюджетных инвестиционных проектов (программ);
4) текущую оценку эффективности осуществления бюджетных инвестиций центральным и местным уполномоченными органами по бюджетному планированию на основе предоставленной информации о ходе реализации бюджетных инвестиционных проектов (программ) и информации по фактически осуществленным выплатам по бюджетным программам (подпрограммам) развития;
5) составление и предоставление местным уполномоченным органом по бюджетному планированию в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и местный уполномоченный орган по экономическому планированию сводной информации о ходе реализации бюджетных инвестиций, осуществляемых за счет средств местного бюджета;

5. Ірiктеуден өткен және заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу арқылы iске асыруға жоспарланып отырған бюджеттiк инвестициялар бюджет комиссиясының шешiмi негiзiнде тиiстi үш жылдық кезеңге арналған әлеуметтiк-экономикалық дамудың орта мерзiмдi жоспарына енгiзiледi.
6. Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу арқылы бюджеттiк инвестицияларды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Үкiметi және жергiлiктi атқарушы органдар жүзеге асырады.
7. Заңды тұлғалардың мемлекеттiк, салалық (секторлық) және өңiрлiк бағдарламаларда айқындалған мiндеттердi орындауға байланысты емес берешегiн және ағымдағы шығыстарын жабу мақсатында олардың жарғылық капиталын ұлғайтуға бюджет қаражатын бөлуге жол берiлмейдi.
Ескерту. 153-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
33-тарау. Бюджеттік инвестицияларды іске асыру
мониторингі және олардың тиімділігін бағалау
154-бап. Бюджеттiк инвестицияларды iске
асыру мониторингi
1. Бюджеттiк инвестицияларды iске асыру мониторингi:
1) бюджеттiк инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) дайындау және iске асыру барысы мен нәтижелерi туралы бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi табыс еткен ақпаратты жинауды және өңдеудi;
2) бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органдарға бюджеттiк инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) дайындау және iске асыру барысы мен нәтижелерi туралы ақпаратты бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң ресiмдеуiн және табыс етуiн;
3) бюджеттi атқару жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органдардың бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органдарға түсiмдердiң және бюджеттiк даму бағдарламаларын (iшкi бағдарламаларды) қаржыландырудың жиынтық жоспарын және бюджеттiк инвестициялық жобалар (бағдарламалар) тұрғысындағы бюджеттiк даму бағдарламалары (iшкi бағдарламалар) шеңберiнде нақты жүзеге асырылған төлемдер бойынша ақпаратты табыс етуiн;
4) бюджеттiк жоспарлау жөнiндегі орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органдардың бюджеттiк инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) iске асыру барысы туралы табыс етiлген ақпараттың және бюджеттiк даму бағдарламалар (iшкi бағдарламалар) бойынша нақты жүзеге асырылған төлемдер жөнiндегi ақпараттың негiзiнде бюджеттiк инвестицияларды жүзеге асырудың тиiмдiлiгiн ағымдағы бағалауын;
5) бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органның жергiлiктi бюджеттiң қаражаты есебiнен жүзеге асырылатын бюджеттiк инвестициялардың iске асырылу барысы туралы жиынтық ақпаратты жасауын және бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға және экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органға табыс етуін;

6) составление и предоставление центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию в Правительство Республики Казахстан и центральный уполномоченный орган по экономическому планированию сводной информации о ходе реализации бюджетных инвестиций, осуществляемых за счет средств республиканского и местных бюджетов.
2. Сроки и формы предоставления информации, предусматриваемой в рамках осуществления мониторинга реализации бюджетных инвестиций, определяются центральным уполномоченным органом по экономическому планированию. P000848
3. На основании данных мониторинга бюджетных инвестиций, а также с учетом текущей и прогнозируемой социально-экономической и политической ситуации центральный и местный уполномоченные органы по бюджетному планированию вправе вносить в Правительство Республики Казахстан и местные исполнительные органы предложения по реализации мер эффективного осуществления бюджетных инвестиций.
4. Меры эффективного осуществления бюджетных инвестиций включают:
1) принятие нормативных правовых актов и других решений Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, направленных на эффективное осуществление бюджетных инвестиций;
2) прекращение или приостановление в обоснованных случаях осуществления бюджетных инвестиций;
3) иные меры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Статья 155. Оценка эффективности бюджетных инвестиций
1. Целями осуществления оценки эффективности бюджетных инвестиций являются совершенствование процесса планирования бюджетных инвестиций и выработка рекомендаций по формированию и осуществлению государственной инвестиционной политики.
2. Оценка эффективности бюджетных инвестиций осуществляется центральным и местным уполномоченными органами по экономическому планированию и предусматривает сбор данных о результатах и последствиях осуществления бюджетных инвестиций, анализ полученных данных и оценку эффективности реализации государственной инвестиционной политики.
3. Оценка эффективности бюджетных инвестиций осуществляется посредством сопоставления фактических и планируемых затрат, фактических и ожидаемых результатов бюджетных инвестиций, а также оценки факторов, повлиявших на эффективность бюджетных инвестиций.
4. Данные для оценки эффективности бюджетных инвестиций представляются в центральный и местный уполномоченные органы по экономическому планированию администраторами бюджетных программ в порядке и составе, определяемых центральным уполномоченным органом по экономическому планированию.

6) бюджеттiк жоспарлау жөнiндегі орталық уәкiлеттi органның республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң қаражаты есебiнен жүзеге асырылатын бюджеттiк инвестициялардың iске асырылу барысы туралы жиынтық ақпаратты жасауын және Қазақстан Республикасының Үкiметiне және экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық уәкілеттi органға табыс етуiн көздейдi.
2. Бюджеттiк инвестицияларды iске асыру мониторингiн жүзеге асыру шеңберiнде көзделетiн ақпаратты ұсыну мерзiмдерi мен нысандарын экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган айқындайды . P000848
3. Бюджеттiк инвестициялар мониторингi деректерiнiң негiзiнде, сондай-ақ ағымдағы және болжамды әлеуметтiк-экономикалық және саяси ахуалды ескере отырып, бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органдар Қазақстан Республикасының Үкiметiне және жергiлiктi атқарушы органдарға бюджеттiк инвестицияларды тиiмдi жүзеге асыру шараларын iске асыру жөнiнде ұсыныстар енгiзуге құқылы.
4. Бюджеттiк инвестицияларды тиiмдi жүзеге асыру шаралары:
1) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергiлiктi атқарушы органдардың бюджеттiк инвестицияларды тиiмдi жүзеге асыруға бағытталған нормативтiк құқықтық актiлерi мен басқа да шешiмдердi қабылдауын;
2) негiзделген жағдайларда бюджеттiк инвестициялардың жүзеге асырылуын тоқтатуды немесе тоқтата тұруды;
3) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де шараларды қамтиды.
155-бап. Бюджеттiк инвестициялардың тиiмдiлiгiн бағалау
1. Бюджеттiк инвестициялардың тиiмдiлiгiн бағалауды жүзеге асырудың мақсаттары бюджеттiк инвестицияларды жоспарлау процесiн жетiлдiру және мемлекеттiк инвестициялық саясатты қалыптастыру мен жүзеге асыру жөнiнде ұсыныстар талдап-жасау болып табылады.
2. Бюджеттiк инвестициялардың тиiмдiлiгiн бағалауды экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органдар жүзеге асырады және бюджеттiк инвестицияларды жүзеге асыру нәтижелерi мен салдары туралы деректер жинауды, алынған деректерге талдау жасауды және мемлекеттiк инвестициялық саясатты iске асырудың тиiмдiлiгiн бағалауды көздейдi.
3. Бюджеттiк инвестициялардың тиiмдiлiгiн бағалау нақты және жоспарланған шығындарды, бюджеттiк инвестициялардың нақты және күтiлетiн нәтижелерiн салыстыру, сондай-ақ бюджеттiк инвестициялардың тиiмдiлiгiне әсер еткен факторларды бағалау арқылы жүзеге асырылады.
4. Бюджеттiк инвестициялардың тиiмділігiн бағалау үшiн деректердi бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органдарға экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган айқындайтын тәртiп пен құрамда табыс етедi.

5. Центральный и местный уполномоченные органы по экономическому планированию на основе представленных данных формируют отчеты по оценке эффективности бюджетных инвестиций.
6. Отчеты по оценке эффективности бюджетных инвестиций представляются:
1) местными уполномоченными органами по экономическому планированию в местные исполнительные органы и центральный уполномоченный орган по экономическому планированию ежегодно до 1 марта года, следующего за отчетным;
2) центральным уполномоченным органом по экономическому планированию в Правительство Республики Казахстан ежегодно до 1 апреля года, следующего за отчетным.
7. Информация по оценке эффективности бюджетных инвестиций предоставляется центральным и местными уполномоченными органами по экономическому планированию соответственно в Правительство Республики Казахстан и соответствующий акимат в установленные Правительством Республики Казахстан сроки.
8. Отчет по оценке эффективности бюджетных инвестиций включает:
1) данные технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта (программы) или финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций, осуществленных посредством участия в уставном капитале юридических лиц;
2) достигнутые результаты реализации бюджетного инвестиционного проекта (программы) или бюджетных инвестиций, осуществленных посредством участия в уставном капитале юридических лиц;
3) источники и методы сбора, а также методы обработки и анализа информации для оценки эффективности бюджетных инвестиций;
4) результаты оценки эффективности бюджетных инвестиций;
5) рекомендации по формированию и осуществлению государственной инвестиционной политики.
9. Порядок составления и представления отчета по оценке эффективности бюджетных инвестиций определяется центральным уполномоченным органом по экономическому планированию. P000968
Сноска. В статью 155 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
РАЗДЕЛ 9. ГРАНТЫ
Глава 34. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ О ГРАНТАХ
Статья 156. Понятия, используемые в настоящем разделе
В настоящем разделе используются следующие понятия:
1) безвозмездная техническая помощь - осуществление или организация донорами поставки товаров, выполнения работ и оказания услуг государственным организациям Республики Казахстан;
2) безвозмездная финансовая помощь - предоставление донорами государственным организациям Республики Казахстан денег для финансирования поставки товаров, выполнения работ и оказания услуг;

5. Экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органдар табыс етiлген деректердiң негiзiнде бюджеттiк инвестициялардың тиiмдiлiгiн бағалау жөнiндегi есептердi қалыптастырады.
6. Бюджеттiк инвестициялардың тиiмдiлігін бағалау жөнiндегi есептердi:
1) экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдар жергiлiктi атқарушы органдарға және экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға жыл сайын, есептi жылдан кейiнгi жылдың 1 наурызына дейiн;
2) экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының Yкiметiне жыл сайын, есептi жылдан кейiнгi жылдың 1 сәуiрiне дейiн табыс етедi.
7. Бюджеттiк инвестициялардың тиiмдiлiгiн бағалау жөнiндегi ақпаратты экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органдар Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген мерзiмде тиiсiнше Қазақстан Республикасының Yкiметiне және тиiстi әкiмдiкке табыс етедi.
8. Бюджеттiк инвестициялардың тиiмдiлiгiн бағалау жөнiндегi есеп:
1) бюджеттiк инвестициялық жобаның (бағдарламаның) техникалық-экономикалық негiздемесiнiң немесе заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу арқылы жүзеге асырылған бюджеттiк инвестициялардың қаржылық-экономикалық негiздемесiнiң деректерiн;
2) бюджеттiк инвестициялық жобаның (бағдарламаның) немесе заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу арқылы жүзеге асырылған бюджеттiк инвестициялардың iске асырылуының қол жеткен нәтижелерiн;
3) бюджеттiк инвестициялардың тиiмдiлiгiн бағалау үшiн ақпарат жинаудың көздерi мен әдiстерiн, сондай-ақ ақпаратты өңдеу және талдау әдiстерiн;
4) бюджеттiк инвестициялардың тиiмдiлiгiн бағалау нәтижелерiн;
5) мемлекеттiк инвестициялық саясатты қалыптастыру мен жүзеге асыру жөнiндегi ұсыныстарды қамтиды.
9. Бюджеттiк инвестициялардың тиiмдiлiгiн бағалау жөнiндегi есептi жасау мен табыс ету тәртiбiн экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган айқындайды . P000968
Ескерту. 153-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
9-бөлім. Гранттар
34-тарау. Гранттар туралы жалпы ережелер
156-бап. Осы бөлiмде пайдаланылатын ұғымдар
Осы бөлiмде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) өтеусiз техникалық көмек - донорлардың Қазақстан Республикасының мемлекеттiк ұйымдарына тауарлар жеткiзiп берудi, жұмыстарды орындауды және қызметтер көрсетудi жүзеге асыруы немесе ұйымдастыруы;
2) өтеусiз қаржылық көмек - донорлардың Қазақстан Республикасының мемлекеттiк ұйымдарына тауарлар жеткiзiп берудi, жұмыстарды орындауды және қызметтер көрсетудi қаржыландыру үшiн ақша беруi;

3) грант - безвозмездная финансовая или техническая помощь, предоставляемая донорами государственным организациям Республики Казахстан;
4) доноры - иностранные государства, их правительства и агентства, международные и зарубежные государственные организации, зарубежные неправительственные общественные организации и фонды, чья деятельность не противоречит Конституции Республики Казахстан;
5) соглашение о связанном гранте - договор между государственным органом и донором, предусматривающий предоставление Республике Казахстан безвозмездной финансовой или технической помощи.
Сноска. В статью 156 внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г. N 13 .
Статья 157. Классификация грантов
Гранты по условиям предоставления подразделяются на:
1) связанные гранты - гранты, предусматривающие дальнейшее заимствование Правительством Республики Казахстан у донора, предоставившего грант, или софинансирование из государственного бюджета в рамках соответствующей бюджетной программы, направленной на реализацию связанного гранта;
2) несвязанные гранты - гранты, не предусматривающие дальнейшее заимствование Правительством Республики Казахстан у донора, предоставившего грант, или софинансирование из государственного бюджета.
Привлечение, использование, мониторинг и оценка эффективности использования несвязанных грантов осуществляются в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Сноска. В статью 157 внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г. N 13 ; от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 158. Планирование связанных грантов
1. Планирование связанных грантов - деятельность по формированию, представлению и отбору заявок на привлечение связанных грантов.
2. Основой планирования связанных грантов являются:
1) среднесрочный план социально-экономического развития республики;
2) предложения доноров о предоставлении безвозмездной финансовой и технической помощи.
3. Формирование заявок на привлечение связанных грантов осуществляется центральными государственными, местными представительными и исполнительными органами на основании государственных, отраслевых (секторальных) программ, а также предложений доноров.
4. Заявки на привлечение связанных грантов представляются центральными государственными органами с учетом заявок местных представительных и исполнительных органов в центральный уполномоченный орган по экономическому планированию в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
5. Отбор заявок на привлечение связанных грантов осуществляется центральным уполномоченным органом по экономическому планированию на основании:

3) грант - донорлардың Қазақстан Республикасының мемлекеттiк ұйымдарына беретiн өтеусiз қаржылық немесе техникалық көмегi;
4) донорлар - шет мемлекеттер, олардың үкiметтерi мен агенттiктерi, халықаралық және шетелдiк мемлекеттiк ұйымдар, қызметi Қазақстан Республикасының Конституциясына қайшы келмейтiн шетелдердiң үкiметтiк емес қоғамдық ұйымдары және қорлары;
5) байланысты грант туралы келiсiм - мемлекеттiк орган мен донор арасындағы Қазақстан Республикасына өтеусiз қаржылық немесе техникалық көмек берудi көздейтiн шарт.
Ескерту. 156-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді) Заңымен.
157-бап. Гранттарды сыныптау
Гранттар берiлу шарттары бойынша былай бөлiнедi:
1) байланысты гранттар - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң грант берген донордан одан әрi қарыз алуын немесе байланысты грантты iске асыруға бағытталған тиiстi бюджеттiк бағдарламаның шеңберiнде мемлекеттiк бюджеттен қоса қаржыландыруды көздейтiн гранттар;
2) байланыссыз гранттар - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң грант берген донордан одан әрi қарыз алуын немесе мемлекеттiк бюджеттен қоса қаржыландыру көзделмейтiн гранттар.
Байланысты емес гранттарды тарту, пайдалану, олардың мониторингi және пайдаланылу тиiмдiлiгiн бағалау Қазақстан Республикасының Yкiметi айқындайтын тәртiппен жүзеге асырылады.
Ескерту. 157-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.
158-бап. Байланысты гранттарды жоспарлау
1. Байланысты гранттарды жоспарлау - байланысты гранттар тартуға өтiнiмдер қалыптастыру, ұсыным жасау және iрiктеу жөнiндегi қызмет.
2. Байланысты гранттарды жоспарлау жоспарлаудың негiзi:
1) республиканың әлеуметтiк-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспары;
2) донорлардың өтеусiз қаржылық және техникалық көмек беру туралы ұсыныстары болып табылады.
3. Мемлекеттiк, салалық (секторлық) бағдарламалар, сондай-ақ донорлардың ұсыныстары негiзiнде байланысты гранттар тартуға арналған өтiнiмдердi түзудi орталық мемлекеттiк, жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдар жүзеге асырады.
4. Байланысты гранттарды тартуға арналған өтiнiмдердi орталық мемлекеттiк органдар жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдардың өтiнiмдерiн ескере отырып, Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын тәртiппен экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға ұсынады.
5. Байланысты гранттарды тартуға арналған өтiнiмдердi iрiктеудi экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлетті орган:

1) соответствия заявки на привлечение связанного гранта приоритетам социально-экономического развития Республики Казахстан на среднесрочный период;
2) соответствия заявки на привлечение связанного гранта политике предоставления связанных грантов донорами.
6. На основании отобранных заявок на привлечение связанных грантов центральный уполномоченный орган по экономическому планированию формирует перечень приоритетных заявок на привлечение грантов, утверждаемый Правительством Республики Казахстан.
Сноска. В статью 158 внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г. N 13 .
Глава 35. ПРИВЛЕЧЕНИЕ И ИСПОЛЬЗОВАНИЕ СВЯЗАННЫХ ГРАНТОВ
Сноска. В заголовок внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г. N 13 .
Статья 159. Привлечение связанных грантов
1. На основании перечня приоритетных заявок на привлечение связанных грантов центральный уполномоченный орган по экономическому планированию направляет донорам заявки на предоставление связанных грантов. P070525
2. Направление донорам заявки на предоставление связанного гранта осуществляется по форме, установленной донорами, заполнение которой производится соответствующими центральными государственными или местными представительными или исполнительными органами на основании запроса центрального уполномоченного органа по экономическому планированию.
Запрещается обращение к донорам без согласования с центральным уполномоченным органом по экономическому планированию.
3. (исключен)
4. В случае одобрения донором заявки на привлечение связанного гранта целесообразность его привлечения определяется соответствующими бюджетными комиссиями. Центральный уполномоченный орган по экономическому планированию формирует перечень заявок на привлечение связанных грантов и направляет его в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию либо в местные исполнительные органы для организации работ по вынесению заявок на рассмотрение соответствующим бюджетным комиссиям.
5. Соглашение о связанном гранте заключается после утверждения республиканского или местных бюджетов на соответствующий финансовый год.
6. (исключен)
Сноска. В статью 159 внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г. N 13 ; от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 160. Использование связанных грантов
1. Использование связанных грантов образует отдельную бюджетную программу (подпрограмму) и осуществляется государственными организациями-получателями грантов в соответствии с соглашением о связанном гранте и законодательством Республики Казахстан.

1) байланысты грантты тартуға арналған өтiнiмнiң Қазақстан Республикасының орта мерзiмдi кезеңге арналған әлеуметтiк-экономикалық дамуының басымдықтарына сәйкестiгi;
2) байланысты грантты тартуға арналған өтiнiмнiң донорлардың байланысты гранттарды беру саясатына сәйкестiгi негiзiнде жүзеге асырады.
6. Байланысты гранттарды тартуға арналған iрiктелген өтiнiмдердiң негiзiнде, экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен гранттарды тартуға арналған басым өтiнiмдердiң тiзбесiн қалыптастырады.
Ескерту. 158-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді) Заңымен.
35-тарау. Байланысты гранттарды тарту және пайдалану
Ескерту. 35-тараудың тақырыбына өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді) Заңымен.
159-бап. Байланысты гранттарды тарту
1. Байланысты гранттарды тартуға арналған басым өтiнiмдер тiзбесiнiң негiзiнде экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган донорларға байланысты гранттар беруге арналған өтiнiмдер жiбередi. P070525
2. Байланысты грант беруге арналған өтiнiмдердi донорларға жiберу донорлар белгiлеген нысан бойынша жүзеге асырылады, оны экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның сұратуы негiзiнде тиiстi орталық мемлекеттiк немесе жергiлiктi өкiлдi немесе атқарушы органдар толтырады.
Экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органмен келiсiп алмай донорларға өтiнiш жасауға тыйым салынады.
3. алып тасталды
4. Байланыстырылған грантты тартуға өтiнiмдi донор мақұлдаған ретте оны тартудың мақсатқа сай екендiгiн тиiстi бюджет комиссиялары айқындайды. Экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган байланыстырылған гранттарды тартуға арналған өтiнiмдер тiзбесiн қалыптастырады және оны бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға не жергiлiктi атқарушы органдарға тиiстi бюджет комиссияларына қарауға өтiнiмдер енгiзу жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру үшiн жiбередi.
5. Байланысты грант туралы келiсiм тиiстi қаржы жылына арналған республикалық немесе жергiлiктi бюджеттер бекiтiлгеннен кейiн жасалады.
6. алып тасталды
Ескерту. 159-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.
160-бап. Байланысты гранттарды пайдалану
1. Байланысты гранттарды пайдалану жеке бюджеттiк бағдарламаны (кiшi бағдарламаны) құрайды және байланысты грант туралы келiсiмге және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес оларды мемлекеттiк ұйымдар - гранттарды алушылар жүзеге асырады.

2. Государственные организации-получатели связанных грантов обязаны:
1) своевременно исполнять принятые на себя обязательства, предусмотренные соглашением о связанном гранте;
2) обеспечить целевое и эффективное использование полученных связанных грантов;
3) обеспечить постановку на баланс оборудования и материалов, приобретенных за счет связанных грантов;
4) своевременно осуществить таможенное оформление при импорте товаров, закупаемых за счет грантов.
3. По завершении использования связанного гранта государственные организации-получатели связанных грантов представляют в центральный уполномоченный орган по экономическому планированию окончательный отчет о завершении использования связанного гранта, подписанный уполномоченным представителем донора и первым руководителем центрального государственного или местного представительного или исполнительного органа, по заявке которого осуществлено предоставление связанного гранта.
Сноска. В статью 160 внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г. N 13 .
Глава 36. МОНИТОРИНГ ИСПОЛЬЗОВАНИЯ И ОЦЕНКА
ЭФФЕКТИВНОСТИ ИСПОЛЬЗОВАНИЯ СВЯЗАННЫХ ГРАНТОВ
Сноска. В заголовок внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г. N 13 .
Статья 161. Мониторинг использования связанных грантов
1. Мониторинг использования связанных грантов предусматривает:
1) сбор и обработку центральными государственными, местными представительными и исполнительными органами информации о ходе и результатах использования связанных грантов;
2) представление центральными государственными и местными представительными и исполнительными органами отчетов о ходе и результатах использования связанных грантов в центральный уполномоченный орган по экономическому планированию.
2. Сроки и формы предоставления отчетности и информации о ходе и результатах использования связанных грантов определяются центральным уполномоченным органом по экономическому планированию.
Сноска. В статью 161 внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г. N 13 .
Статья 162. Оценка эффективности использования связанных грантов
1. Оценка эффективности использования связанных грантов осуществляется центральным уполномоченным органом по экономическому планированию и предусматривает сбор данных о результатах и последствиях
привлечения связанных грантов, анализ полученных данных и оценку эффективности привлечения и использования связанных грантов.
2. Оценка эффективности использования связанных грантов осуществляется посредством сопоставления запланированных и достигнутых результатов привлечения связанных грантов, а также оценки внешних факторов, повлиявших на эффективность использования связанных грантов.

2. Мемлекеттiк ұйымдар - байланысты гранттарды алушылар:
1) байланысты грант туралы келiсiмде көзделген, өздерiне қабылдаған мiндеттемелердi уақтылы орындауға;
2) алынған байланысты гранттардың нысаналы және тиiмдi пайдаланылуын қамтамасыз етуге;
3) байланысты гранттардың есебiнен сатып алынған жабдықтар мен материалдардың балансқа қойылуын қамтамасыз етуге;
4) гранттардың есебiнен сатып алынатын тауарлар импорты кезiнде кедендiк ресiмдердi уақтылы жүзеге асыруға мiндеттi.
3. Байланысты грантты пайдалану аяқталған соң мемлекеттiк ұйымдар - байланысты гранттарды алушылар экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға донордың уәкiлеттi өкiлi және өтiнiмi бойынша байланысты грант беру жүзеге асырылған орталық мемлекеттiк немесе жергiлiктi өкiлдi немесе атқарушы органның бiрiншi басшысы қол қойған байланысты грантты пайдаланудың аяқталуы туралы түпкiлiктi есептi табыс етедi.
Ескерту. 160-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді) Заңымен.
36-тарау. Байланысты гранттарды пайдалану мониторингі
және пайдалану тиімділігін бағалау
Ескерту. 36-тараудың тақырыбына өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді) Заңымен.
161-бап. Байланысты гранттарды пайдалану мониторингi
1. Байланысты гранттарды пайдалану мониторингi:
1) орталық мемлекеттiк, жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдардың байланысты гранттарды пайдалану барысы мен нәтижелерi туралы ақпарат жинауын және оны өңдеуiн;
2) орталық мемлекеттiк, жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдардың байланысты гранттарды пайдалану барысы мен нәтижелерi туралы есептердi экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға табыс етуiн көздейдi.
2. Байланысты гранттарды пайдалану барысы мен нәтижелерi туралы есептiлiктi және ақпаратты табыс ету мерзiмдерi мен нысандарын экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлетті орган айқындайды .
Ескерту. 161-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді) Заңымен.
162-бап. Байланысты гранттарды пайдалану
тиiмдiлігін бағалау
1. Байланысты гранттарды пайдалану тиiмдiлiгiн бағалауды экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган жүзеге асырады және ол байланысты гранттарды тарту нәтижелерi мен салдары туралы деректер жинауды, алынған деректердi талдауды және байланысты гранттарды тарту мен пайдалану тиiмдiлiгiн бағалауды көздейдi.
2. Байланысты гранттарды пайдалану тиiмдiлiгiн бағалау байланысты гранттарды тартудың жоспарланған және қол жеткен нәтижелерiн салыстыру, сондай-ақ байланысты гранттарды пайдалану тиiмдiлiгiне әсер еткен сыртқы факторларды бағалау арқылы жүзеге асырылады.

3. Данные в центральный уполномоченный орган по экономическому планированию для оценки эффективности использования связанных грантов представляются центральными государственными и местными представительными и исполнительными органами, по заявкам которых осуществлено предоставление связанных грантов, в порядке и составе, определяемых центральным уполномоченным органом по экономическому планированию.
4. Центральный уполномоченный орган по экономическому планированию вправе запросить центральные государственные, местные представительные и исполнительные органы о предоставлении информации, необходимой для оценки эффективности использования связанных грантов, по вопросам, входящим в компетенцию данных органов.
5. Центральный уполномоченный орган по экономическому планированию на основе представленных данных формирует и предоставляет ежегодно в сроки, установленные статьей 123 настоящего Кодекса, в Парламент Республики Казахстан и Правительство Республики Казахстан информацию по оценке эффективности использования связанных грантов.
Сноска. В статью 162 внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г. N 13 .
РАЗДЕЛ 10. БЮДЖЕТНОЕ КРЕДИТОВАНИЕ
Глава 37. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ БЮДЖЕТНОГО КРЕДИТОВАНИЯ
Статья 163. Основные положения о бюджетном кредитовании
1. Бюджетный кредит - деньги, выделяемые из бюджета на
возвратной, срочной и платной основе.
2. Бюджетное кредитование - процесс, включающий процедуры принятия решения о предоставлении, использовании, обслуживании и погашении бюджетного кредита.
3. Кредитный договор - соглашение между кредитором, администратором бюджетной программы и заемщиком, устанавливающее правоотношения сторон при предоставлении, использовании, обслуживании и погашении бюджетного кредита.
4. Бюджетные кредиты направляются на:
1) реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ) в рамках среднесрочного плана социально-экономического развития;
2) реализацию внешнеэкономической деятельности государства;
3) (исключен - от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ) ;
) реализацию государственной инвестиционной политики финансовыми агентствами со стопроцентным участием государства (далее - финансовые агентства).
5. Бюджетные кредиты предоставляются по направлениям и в пределах сумм, предусмотренных республиканскими и (или) местными бюджетными программами на соответствующий финансовый год.
6. Бюджетные кредиты не предоставляются на цели участия в уставных капиталах юридических лиц, покрытие убытков хозяйственной деятельности заемщиков, оплату услуг поверенным (агентам).

3. Байланысты гранттарды пайдалану тиiмдiлiгiн бағалау үшiн экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға деректердi экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган айқындайтын тәртiп пен құрамда өтiнiмдерi бойынша байланысты гранттар беру жүзеге асырылған орталық мемлекеттiк және жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдар табыс етедi.
4. Экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган орталық мемлекеттiк, жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдардан осы органдардың құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша байланысты гранттарды пайдалану тиiмдiлiгiн бағалауға қажеттi ақпаратты табыс ету туралы сұратуға құқылы.
5. Экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган табыс етiлген деректердiң негiзiнде байланысты гранттарды пайдалану тиiмдiлiгiн бағалау жөнiндегi ақпаратты қалыптастырып, оны Қазақстан Республикасының Парламентiне және Қазақстан Республикасының Үкiметiне жыл сайын осы Кодекстiң 123-бабында белгiленген мерзiмдерде табыс етедi.
Ескерту. 162-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді) Заңымен.
10-бөлім. Бюджеттік кредиттеу
37-тарау. Бюджеттік кредиттеудің жалпы ережелері
163-бап. Бюджеттiк кредиттеу туралы негiзгi ережелер
1. Бюджеттiк кредит - бюджеттен қайтарымды, мерзiмдi және ақылы негiзде бөлiнетiн ақша.
2. Бюджеттiк кредиттеу - бюджеттiк кредиттi беру, пайдалану, оған қызмет көрсету және оны өтеу туралы шешiм қабылдау рәсiмдерiн қамтитын процесс.
3. Кредиттiк шарт - бюджеттік кредиттi беру, пайдалану, оған қызмет көрсету және оны өтеу кезiнде тараптардың құқықтық қатынастарын белгiлейтiн, кредитор, бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсi және қарыз алушы арасындағы келiсiм.
4. Бюджеттiк кредиттер:
1) орта мерзiмдi әлеуметтiк-экономикалық даму жоспарының шеңберiнде бюджеттiк инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) iске асыруға;
2) мемлекеттiң сыртқы экономикалық қызметiн iске асыруға;
3) алып тасталды
4) мемлекеттiң жүз процент қатысуымен қаржы агенттiктерiнiң (бұдан әрi - қаржы агенттiктерi) мемлекеттiк инвестициялық саясатты iске асыруына бағытталады.
5. Бюджеттiк кредиттер тиiстi қаржы жылына арналған республикалық және (немесе) жергiлiктi бюджеттiк бағдарламаларда көзделген бағыттар бойынша және сомалар шегiнде берiледi.
6. Бюджеттiк кредиттер заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына қатысу мақсаттарына, қарыз алушының шаруашылық қызметiнiң залалдарын жабуына, көрсетiлетiн қызметтер үшiн сенiм бiлдiрiлген тұлғаларға (агенттерге) ақы төлеуге берiлмейдi.

7. Бюджетные кредиты предоставляются при соблюдении следующих условий:
1) отсутствие налоговой задолженности;
2) наличие обеспечения исполнения обязательств заемщика по бюджетному кредиту;
3) отсутствие задолженности заемщика по ранее предоставленным бюджетным кредитам.
8. Бюджетное кредитование осуществляется в соответствии со среднесрочной фискальной политикой Республики Казахстан, определяемой Правительством Республики Казахстан.
Сноска. В статью 163 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 164. Принципы бюджетного кредитования
Предоставление бюджетных кредитов осуществляется в соответствии со следующими принципами:
1) принципом возвратности, предусматривающим обязательность погашения бюджетного кредита в соответствии с кредитным договором;
2) принципом обеспеченности, предусматривающим наличие обеспечения исполнения обязательств установленными законодательством Республики Казахстан способами;
3) принципом платности, предусматривающим оплату заемщиком вознаграждения за предоставление бюджетного кредита;
4) принципом срочности, предусматривающим установление срока предоставления бюджетного кредита.
Статья 165. Критерии бюджетного кредитования
Бюджетная программа реализуется посредством предоставления бюджетного кредита при соблюдении следующих критериев:
1) соответствие среднесрочному плану социально-экономического развития;
2) экономическая и социальная эффективность реализации мероприятий посредством бюджетного кредитования;
3) окупаемость мероприятий, реализуемых за счет бюджетного кредита;
4) кредитоспособность заемщика в соответствии с критериями, определяемыми Правительством Республики Казахстан.
Статья 166. Субъекты бюджетного кредитования
1. Субъектами бюджетного кредитования являются кредитор, администратор бюджетной программы, заемщик, конечный заемщик, поверенный (агент).
2. Права и обязанности субъектов бюджетного кредитования определяются в кредитном договоре и (или) договоре поручения в соответствии с настоящим Кодексом и другими законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 167. Кредитор
1. Кредитор - сторона кредитного договора, предоставляющая бюджетный кредит в соответствии с бюджетным и гражданским законодательством Республики Казахстан.
2. Кредитором при бюджетном кредитовании из республиканского бюджета является Правительство Республики Казахстан.
От лица Правительства Республики Казахстан при бюджетном кредитовании выступает центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
3. Кредитором при бюджетном кредитовании из местного бюджета является соответствующий местный исполнительный орган.

7. Бюджеттiк кредиттер мынадай талаптар сақталған жағдайда берiледi:
1) салық берешегiнiң болмауы;
2) қарыз алушының бюджеттiк кредит бойынша мiндеттемелердi орындауды қамтамасыз ететiн жағдайының болуы;
3) қарыз алушының бұрын берiлген бюджеттiк кредиттер бойынша берешегiнiң болмауы.
8. Бюджеттiк кредиттер Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын Қазақстан Республикасының орта мерзiмдiк фискалдық саясатына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 162-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
164-бап. Бюджеттiк кредиттеу принциптерi
Бюджеттiк кредиттер беру мынадай принциптерге:
1) кредит шартына сәйкес бюджеттiк кредиттi өтеу мiндеттiлiгiн көздейтiн қайтарымдылық принципiне;
2) мiндеттемелердiң орындалуын Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген тәсiлдермен қамтамасыз ететiн жағдайының болуын көздейтiн қамтамасыз етiлу принципiне;
3) бюджеттік кредиттi бергенi үшiн қарыз алушыға ақы төлеуiн көздейтiн ақылылық принципiне;
4) бюджеттiк кредитті беру мерзiмiн белгiлеудi көздейтiн мерзiмдiлiк принципiне сәйкес жүзеге асырылады.
165-бап. Бюджеттiк кредиттеу өлшемдерi
Бюджеттiк бағдарлама мынадай өлшемдер сақталған жағдайда бюджеттiк кредит беру арқылы iске асырылады:
1) орта мерзiмдi әлеуметтiк-экономикалық даму жоспарына сәйкес келу;
2) iс-шараларды бюджеттік кредиттеу арқылы iске асырудың экономикалық және әлеуметтiк тиiмдiлiгi;
3) бюджеттiк кредит есебiнен iске асырылатын iс-шаралардың өзiн-өзi ақтауы;
4) қарыз алушының Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын өлшемдерге сәйкес кредиттiк қабiлетi.
166-бап. Бюджеттiк кредиттеу субъектiлерi
1. Бюджеттiк кредиттеу субъектiлерi кредитор, бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi, қарыз алушы, соңғы қарыз алушы, сенiм бiлдiрiлген өкiл (агент) болып табылады.
2. Бюджеттiк кредиттеу субъектiлерiнiң құқықтары мен мiндеттерi осы Кодекске және Қазақстан Республикасының басқа да заң актiлерiне сәйкес кредиттiк шартпен және (немесе) тапсырма шартымен айқындалады.
167-бап. Кредитор
1. Кредитор - Қазақстан Республикасының бюджеттiк және азаматтық заңдарына сәйкес бюджеттiк кредит беретiн кредит шартының тарабы.
2. Республикалық бюджеттен бюджеттiк кредиттеу кезiнде Қазақстан Республикасының Үкiметi кредитор болып табылады.
Бюджеттiк кредиттеу кезiнде бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң атынан әрекет етедi.
3. Жергiлiктi бюджеттен бюджеттiк кредиттеу кезiнде тиiстi жергiлiктi атқарушы орган кредитор болып табылады.

4. Кредитор обеспечивает бюджетное кредитование в соответствии с настоящим Кодексом и законодательством Республики Казахстан, осуществляет контроль за выполнением условий кредитного договора.
Статья 168. Администратор бюджетных программ
Администратор бюджетной программы при бюджетном кредитовании является стороной кредитного договора и осуществляет:
1) определение на конкурсной основе банков-заемщиков и поверенных (агентов), за исключением финансовых агентств;
2) контроль и мониторинг целевого и эффективного использования, погашения и обслуживания бюджетных кредитов.
Статья 169. Заемщики
1. Заемщик - сторона кредитного договора, получающая бюджетный кредит, которая несет обязательства по погашению основного долга и выплате вознаграждения, а также других платежей в соответствии с кредитным договором.
2. Заемщиками могут быть:
1) физические лица - граждане Республики Казахстан;
2) банки-заемщики - банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, являющиеся резидентами Республики Казахстан;
3) местные исполнительные органы;
4) иностранные государства.
Статья 170. Конечные заемщики
1. Конечный заемщик - конечный получатель бюджетного кредита, предоставляемого ему банком-заемщиком на условиях, определенных кредитором или финансовым агентством.
2. Конечными заемщиками могут быть физические и юридические лица, являющиеся резидентами Республики Казахстан, осуществляющие предпринимательскую деятельность.
3. Отбор и кредитование конечных заемщиков осуществляются банками-заемщиками в соответствии с назначением бюджетной программы, а также их собственной кредитной политикой.
Статья 171. Поверенные (агенты)
1. Поверенный (агент) - лицо, которое на основе договора поручения совершает от имени и за счет кредитора (доверителя) и в соответствии с его указаниями определенные поручения, связанные с бюджетным кредитованием.
2. Поверенный (агент) по поручению кредитора (доверителя) может выполнять следующие действия:
1) определение заемщиков-физических лиц и заключение с ними кредитных договоров;
2) обслуживание бюджетных кредитов;
3) проведение расчетов с заемщиками;
3-1) проведение мониторинга финансирования и реализации бюджетных инвестиционных проектов;
3-2) проведение мониторинга финансового состояния заемщиков;
4) взыскание задолженности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Поверенными (агентами) выступают банк или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, являющиеся резидентами Республики Казахстан.

4. Кредитор осы Кодекске және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бюджеттiк кредит берудi қамтамасыз етедi, кредит шарты талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асырады.
168-бап. Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi
Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi бюджеттiк кредиттеу кезiнде кредиттiк шарттың тарабы болып табылады және:
1) қаржы агенттiктерiн қоспағанда, қарыз алушы банктердi және сенiм бiлдiрiлген өкiлдердi (агенттердi) конкурстық негiзде айқындауды;
2) бюджеттiк кредиттердiң нысаналы және тиiмдi пайдаланылуының, өтелуi мен оларға қызмет көрсетiлуiнiң бақылауы мен мониторингiн жүзеге асырады.
169-бап. Қарыз алушылар
1. Қарыз алушы - бюджеттiк кредиттi алушы, негiзгi борышты өтеу және сыйақы, сондай-ақ кредиттiк шартқа сәйкес басқа да төлемдердi төлеу жөнiнде мiндеттемелер алатын кредит шартының тарабы.
2. Мыналар:
1) жеке тұлғалар - Қазақстан Республикасының азаматтары;
2) қарыз алушы банктер - Қазақстан Республикасының резиденттерi болып табылатын банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар;
3) жергiлiктi атқарушы органдар;
4) шетелдiк мемлекеттер қарыз алушылар бола алады.
170-бап. Соңғы қарыз алушылар
1. Соңғы қарыз алушы - қарыз берушi банк оған кредитор немесе қаржы агенттiгi айқындаған шарттармен беретiн бюджеттiк кредиттi соңғы алушы.
2. Қазақстан Республикасының резиденттерi болып табылатын, кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар соңғы қарыз алушылар бола алады.
3. Соңғы қарыз алушыларды iрiктеудi және кредиттеудi бюджеттiк бағдарламаның мақсатына, сондай-ақ өздерiнiң кредиттiк саясатына сәйкес қарыз алушы банктер жүзеге асырады.
171-бап. Сенiм бiлдiрiлген өкiлдер (агенттер)
1. Сенiм бiлдiрiлген өкiл (агент) - тапсырма шартының негiзiнде кредитордың (сенiмгердiң) атынан және оның есебiнен және оның нұсқауларына сәйкес бюджеттiк кредит беруге байланысты белгiлi бiр тапсырмаларды жасайтын тұлға.
2. Сенiм бiлдiрiлген өкiл (агент) кредитордың (сенiмгердiң) тапсырмасы бойынша мынадай iс-қимылдарды орындай алады:
1) қарыз алушыларды - жеке тұлғаларды айқындау және олармен кредиттiк шарттар жасасу;
2) бюджеттiк кредиттерге қызмет көрсету;
3) қарыз алушылармен есеп айырысу;
3-1) бюджеттiк инвестициялық жобалардың қаржыландырылуы мен iске асырылуына мониторинг жүргiзу;
3-2) қарыз алушылардың қаржылық жай-күйiне мониторинг жүргiзу;
4) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес берешектi өндiрiп алу.
3. Қазақстан Республикасының резиденттерi болып табылатын, банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйым сенiм бiлдiрiлген өкiлдер (агенттер) болып табылады.

4. Поверенный (агент) определяется уполномоченным органом по исполнению бюджета или администратором бюджетной программы в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, за исключением финансового агентства.
5. Оплата поверенному (агенту) вознаграждения за исполнение поручения осуществляется администратором бюджетной программы за счет средств соответствующего бюджета.
Размер оплаты вознаграждения за исполнение поверенным (агентом) поручений устанавливается в договорах поручения.
Сноска. В статью 171 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Глава 38. УСЛОВИЯ БЮДЖЕТНОГО КРЕДИТОВАНИЯ
Статья 172. Основные условия кредитного договора
1. Кредитный договор в обязательном порядке должен содержать следующие основные условия бюджетного кредита:
1) цель предоставления;
2) размер;
3) валюту;
4) срок;
5) период освоения;
6) ставку вознаграждения.
2. Основные условия бюджетного кредита и категория заемщиков устанавливаются решением кредитора.
3. В кредитный договор включаются дополнительные условия, в том числе определяющие способ предоставления бюджетного кредита, график погашения и обслуживания бюджетного кредита, способы обеспечения исполнения обязательств по бюджетному кредиту.
Статья 173. Срок бюджетного кредита
1. Срок бюджетного кредита - период времени, в течение которого заемщик получает, использует, обслуживает и погашает бюджетный кредит.
2. Срок бюджетного кредита исчисляется с момента перечисления средств бюджетного кредита со счета кредитора.
3. В зависимости от срока предоставления бюджетные кредиты подразделяются на следующие виды:
1) краткосрочные - до 1 года;
2) среднесрочные - от 1 года до 5 лет;
3) долгосрочные - от 5 до 30 лет.
Статья 174. Период освоения бюджетного кредита
1. Период освоения бюджетного кредита - период времени, в течение которого заемщик может использовать бюджетный кредит для реализации мероприятий в соответствии с целями предоставления бюджетного кредита.
2. Неиспользованная часть бюджетного кредита подлежит возврату в соответствующий бюджет в течение трех дней со дня окончания периода освоения.
Статья 175. Способы обеспечения исполнения обязательств по бюджетному кредиту
1. Исполнение обязательств по бюджетному кредиту обеспечивается залогом, гарантией, поручительством или другими способами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан или договором.
Финансовым агентствам, перечень которых определяется Правительством Республики Казахстан, бюджетные кредиты из республиканского бюджета могут выделяться без обеспечения исполнения обязательств.

4. Қаржы агенттiгiн қоспағанда, сенiм бiлдiрiлген өкiлдi (агенттi) бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган немесе бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу туралы заңдарына сәйкес белгiлейдi.
5. Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi тиiстi бюджет қаражаты есебiнен сенiм бiлдiрiлген өкiлге (агентке) тапсырмаларды орындағаны үшiн сыйақы төлеудi жүзеге асырады.
Сенiм бiлдiрiлген өкiлге (агентке) тапсырмаларды орындағаны үшiн сыйақы төлеу мөлшерi тапсырма шарттарында белгiленедi.
Ескерту. 171-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
38-тарау. Бюджеттік кредиттеу шарттары
172-бап. Кредиттiк шарттың негiзгi талаптары
1. Кредиттiк шартта бюджеттiк кредиттiң мынадай негiзгi талаптары мiндеттi түрде болуға тиiс:
1) берудiң мақсаты;
2) мөлшерi;
3) валютасы;
4) мерзiмi;
5) игеру кезеңi;
6) сыйақы ставкасы.
2. Бюджеттiк кредиттiң негiзгi шарттары және қарыз алушылардың санаты кредитордың шешiмiмен белгiленедi.
3. Кредиттiк шартқа қосымша талаптар, соның iшiнде бюджеттiк кредиттi беру тәсiлiн айқындайтын талаптар, бюджеттiк кредиттi өтеу және оған қызмет көрсету кестесi, бюджеттiк кредит бойынша мiндеттемелердiң орындалуын қамтамасыз ету тәсiлдерi енгiзiледi.
173-бап. Бюджеттiк кредиттiң мерзiмi
1. Бюджеттiк кредиттiң мерзiмi - қарыз алушы бюджеттiк кредит алатын, пайдаланатын, оған қызмет көрсететiн және оны өтейтiн уақыт кезеңi.
2. Бюджеттiк Kpeдиттiң мерзiмi бюджеттiк кредиттiң қаражатын кредитордың шотынан аударған кезден бастап есептеледi.
3. Бюджеттiк кредиттер берiлу мерзiмiне қарай мынадай түрлерге бөлiнедi:
1) қысқа мерзiмдi - 1 жылға дейiн;
2) орта мерзiмдi - 1 жылдан 5 жылға дейiн;
3) ұзақ мерзiмдi - 5 жылдан 30 жылға дейiн.
174-бап. Бюджеттiк кредиттi игеру кезеңi
1. Бюджеттiк кредиттi игеру кезеңi - бюджеттiк кредиттiң берiлу мақсаттарына сәйкес iс-шараларды iске асыру үшiн қарыз алушы бюджеттiк кредиттi пайдалана алатын уақыт кезеңi.
2. Бюджеттiк кредиттiң пайдаланылмаған бөлiгi игеру кезеңi аяқталған күннен бастап үш күннiң iшiнде тиiстi бюджетке қайтарылуға тиiс.
175-бап. Бюджеттiк кредит бойынша мiндеттемелердiң
орындалуын қамтамасыз ету тәсiлдерi
1. Бюджеттiк кредит бойынша мiндеттемелердiң орындалуы кепiлмен, кепiлдiкпен, кепiлгерлiкпен немесе Қазақстан Республикасының заңдарында немесе шартта көзделген басқа да тәсiлдермен қамтамасыз етiледi.
Тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын қаржы агенттiктерiне республикалық бюджеттен бюджеттiк кредиттер мiндеттемелердi орындау қамтамасыз етiлмей бөлiнуi мүмкiн.

2. Стоимость обеспечения возврата бюджетного кредита не должна быть менее размера бюджетного кредита с учетом суммы вознаграждения.
3. Оценка обеспечения исполнения обязательств по бюджетному кредиту осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Оплата услуг по оценке обеспечения исполнения обязательств по бюджетному кредиту производится заемщиком.
Статья 176. Ставка вознаграждения
1. Вознаграждение - плата, осуществляемая заемщиком за предоставление бюджетного кредита.
2. Ставка вознаграждения - величина вознаграждения, выражаемая в процентах годовых.
3. Ставка вознаграждения может быть фиксированной или плавающей.
Фиксированная ставка вознаграждения - ставка вознаграждения, размер которой устанавливается неизменным на весь срок бюджетного кредита.
Плавающая ставка вознаграждения - ставка вознаграждения, изменяющаяся в зависимости от конъюнктуры на финансовом рынке.
4. Средневзвешенная ставка доходности - средневзвешенная ставка вознаграждения по государственным ценным бумагам, выпущенным центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Ставка вознаграждения по бюджетным кредитам, за исключением ставок вознаграждения по бюджетным кредитам местным исполнительным органам, финансовым агентствам, устанавливается не ниже средневзвешенной ставки доходности по государственным ценным бумагам со сроком обращения, соответствующим сроку бюджетного кредита.
Порядок определения средневзвешенной ставки доходности по соответствующим государственным ценным бумагам, выпущенным центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, устанавливается Правительством Республики Казахстан.
Сноска. В статью 176 внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г. N 13 ; от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 177. Способ предоставления бюджетного кредита
Бюджетный кредит может предоставляться посредством:
1) оплаты платежных документов заемщика;
2) перечисления на банковский счет заемщика единовременно либо по частям согласно графику перечисления или по мере представления заемщиком соответствующих документов.
Статья 178. График погашения и обслуживания бюджетного кредита
1. График погашения и обслуживания бюджетного кредита устанавливает сроки, периодичность платежей по погашению и обслуживанию бюджетного кредита.
2. В кредитном договоре может предусматриваться предоставление льготного периода.
Льготный период - период времени, входящий в состав срока бюджетного кредита, в течение которого заемщиком не осуществляется погашение кредита.
Сноска. В статью 178 внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г. N 13 .

2. Бюджеттiк кредиттiң қайтарылуын қамтамасыз ету құны сыйақы сомасы ескерiле отырып, бюджеттiк кредит мөлшерiнен кем болмауға тиiс.
3. Бюджеттік кредит жөнiндегi мiндеттемелердiң орындалуын қамтамасыз етудi бағалау Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
Бюджеттiк кредит бойынша мiндеттемелердiң орындалуын қамтамасыз етудi бағалау жөнiнде көрсетiлген қызметтерге ақы төлеудi қарыз алушы жүргiзедi.
176-бап. Сыйақы ставкасы
1. Сыйақы - бюджеттiк кредит берiлгенi үшiн қарыз алушы жүзеге асыратын төлем.
2. Сыйақы ставкасы - жылдық проценттер түрiнде көрсетiлетiн сыйақы мөлшерi.
3. Сыйақы ставкасы тiркелген немесе құбылмалы болуы мүмкiн.
Тiркелген сыйақы ставкасы - мөлшерi бюджеттiк кредиттiң барлық мерзiмiне өзгерiссiз белгiленетiн сыйақы ставкасы.
Құбылмалы сыйақы ставкасы - қаржы рыногындағы конъюнктураға байланысты өзгерiп тұратын сыйақы ставкасы.
4. Кiрiстiлiктiң орташа өлшемдi ставкасы - бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган шығарған мемлекеттiк бағалы қағаздар бойынша сыйақының орташа өлшемдi ставкасы.
Жергiлiктi атқарушы органдарға, қаржы агенттiктерiне бюджеттiк кредиттер бойынша сыйақы ставкаларын қоспағанда, бюджеттiк кредиттер бойынша сыйақы ставкасы, айналыс мерзiмi бюджеттiк кредиттiң мерзiмiне сәйкес келетiн мемлекеттiк бағалы қағаздар бойынша кiрiстiлiктiң орташа өлшемдi ставкасынан төмен болмайтын шамада белгiленедi.
Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган шығарған тиiстi мемлекеттiк бағалы қағаздар бойынша табыстылықтың орта өлшемдi ставкасын анықтау тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
Ескерту. 176-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.
177-бап. Бюджеттiк кредит беру тәсiлi
Бюджеттiк кредит:
1) қарыз алушының төлем құжаттарына ақы төлеу;
2) бiр мерзiмде не аудару кестесiне сәйкес бөлiп-бөлiп немесе қарыз алушының тиiстi құжаттар беруiне қарай қарыз алушының банк шотына аудару арқылы берiлуi мүмкiн.
178-бап. Бюджеттiк кредиттi өтеу мен оған
қызмет көрсету кестесi
1. Бюджеттiк кредиттi өтеу және оған қызмет көрсету кестесi бюджеттiк кредиттi өтеу және оған қызмет көрсету жөнiндегi төлемдердiң мерзiмдерiн, кезеңдiлiгiн белгiлейдi.
2. Кредиттiк шартта жеңiлдiк кезеңiн беру көзделуi мүмкiн.
Жеңiлдiк кезеңi - бюджеттiк кредит мерзiмiнiң құрамына кiретiн уақыт кезеңi, бұл кезеңде қарыз алушы кредиттi өтеудi жүзеге асырмайды.
Ескерту. 178-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді) Заңымен.

Глава 39. ПРОЦЕДУРЫ БЮДЖЕТНОГО КРЕДИТОВАНИЯ
Статья 179. Принятие решения о предоставлении бюджетного кредита
Принятие решения о предоставлении бюджетного кредита включает:
1) определение целесообразности бюджетного кредитования мероприятий государственных, отраслевых (секторальных), региональных программ, среднесрочного плана социально-экономического развития и среднесрочной фискальной политики в порядке, определенном центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию;
2) рассмотрение уполномоченным органом по бюджетному планированию бюджетных заявок администраторов бюджетных программ на предмет соответствия бюджетной программы, предлагаемой к реализации посредством бюджетного кредитования, критериям бюджетного кредитования;
3) рассмотрение бюджетной комиссией бюджетной заявки и заключения уполномоченного органа по бюджетному планированию;
4) включение бюджетной программы в проект бюджета на соответствующий финансовый год при положительном решении бюджетной комиссии.
Статья 180. Процедура предоставления бюджетного кредита
1. Процедура предоставления бюджетного кредита включает следующие этапы:
1) определение основных условий бюджетного кредита;
2) определение заемщика;
3) заключение кредитного договора и связанных с ним договоров;
4) предоставление бюджетного кредита заемщику.
2. Администраторы бюджетных программ после утверждения соответствующих бюджетов на очередной финансовый год вносят на утверждение проекты решений кредитора об основных условиях и категории заемщиков бюджетных кредитов.
3. Заемщики определяются:
1) поверенным (агентом) в соответствии с договором поручения при бюджетном кредитовании граждан Республики Казахстан;
2) администратором бюджетной программы по результатам конкурса при бюджетном кредитовании банков-заемщиков, за исключением финансовых агентств. Порядок отбора банков-заемщиков устанавливается Правительством Республики Казахстан;
3) в соответствии с настоящим Кодексом при бюджетном кредитовании местных исполнительных органов;
4) в соответствии с международными договорами Республики Казахстан при бюджетном кредитовании иностранных государств.
4. Граждане Республики Казахстан получают бюджетные кредиты в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
Бюджетное кредитование граждан Республики Казахстан осуществляется через поверенных (агентов).
5. Предоставление бюджетного кредита осуществляется после заключения и регистрации кредитного договора, договоров поручения и документов, подтверждающих обеспечение исполнения обязательств по бюджетному кредиту.
Перечень документов, необходимых при предоставлении бюджетного кредита, устанавливается уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Финансовые процедуры по предоставлению бюджетных кредитов определяются решением Правительства Республики Казахстан.

39-тарау. Бюджеттік кредиттеу рәсімдері
179-бап. Бюджеттiк кредит беру туралы шешiм қабылдау
Бюджеттiк кредит беру туралы шешiм қабылдау:
1) бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен мемлекеттiк, салалық (секторлық), аймақтық бағдарламалардың iс-шараларын бюджеттiк кредиттеудiң, әлеуметтік-экономикалық дамудың орта мерзiмдi жоспары мен орта мерзiмдi фискалдық саясаттың мақсатқа сай екендiгiн айқындауды;
2) бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органның бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң бюджеттiк өтiнiмдерiн бюджеттiк кредиттеу арқылы iске асыру ұсынылатын бюджеттiк бағдарламаның бюджеттiк кредиттеу өлшемдерiне сәйкестiгiне қатысты қарауын;
3) бюджеттiк өтiнiмдi және бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органның қорытындысын бюджеттiк комиссияның қарауын;
4) бюджеттiк комиссияның оң шешiмi болған жағдайда тиiстi қаржы жылына арналған бюджеттiң жобасына бюджеттiк бағдарлама енгiзудi қамтиды.
180-бап. Бюджеттiк кредит беру рәсiмi
1. Бюджеттiк кредит беру рәсiмi мынадай кезеңдердi:
1) бюджеттiк кредиттiң негiзгi талаптарын айқындауды;
2) қарыз алушыны айқындауды;
3) кредиттiк шарт және олармен байланысты шарттар жасасуды;
4) қарыз алушыға бюджеттiк кредит берудi қамтиды.
2. Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi кезектi қаржы жылына арналған тиiстi бюджеттер бекiтiлгеннен кейiн бюджеттiк кредиттердiң негiзгi шарттары мен қарыз алушылардың санаттары туралы кредитор шешiмдерiнiң жобаларын бекiтуге енгiзедi.
3. Қарыз алушыларды:
1) Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджеттiк кредиттеу кезiнде тапсырма шартына сәйкес сенiм бiлдiрiлген өкiл (агент);
2) қаржы агенттiктерiн қоспағанда, қарыз алушы банктердi бюджеттiк кредиттеу кезiнде конкурс нәтижелерi бойынша бюджеттiк бағдарлама әкiмшiсi айқындайды. Қарыз алушы банктердi iрiктеу тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi;
3) жергiлiктi атқарушы органдар бюджеттiк кредиттеу кезiнде қарыз алушылар осы Кодекске сәйкес айқындалады;
4) шет мемлекеттердi бюджеттiк кредиттеу кезiнде қарыз алушылар Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес айқындалады.
4. Қазақстан Республикасының азаматтары Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде көзделген жағдайларда бюджеттiк кредиттер алады.
Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджеттiк кредиттеу сенiм бiлдiрiлген өкiлдер (агенттер) арқылы жүзеге асырылады.
5. Бюджеттiк кредит беру кредиттiк шарт, тапсырма шарттары және бюджеттiк кредит бойынша мiндеттемелердiң орындалуын қамтамасыз етудi растайтын құжаттар жасалып, тiркелгеннен кейiн жүзеге асырылады.
Бюджеттiк кредит беру кезiндегi қажеттi құжаттар тiзбесiн бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi орган белгiлейдi .
Бюджеттiк кредиттер беру жөнiндегi қаржылық рәсiмдер Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен айқындалады.

Статья 181. Особенности кредитования иностранных государств
1. Бюджетные кредиты иностранным государствам предоставляются за счет средств республиканского бюджета в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
2. Бюджетные кредиты иностранным государствам предоставляются в случае проведения иностранным государством внутригосударственной процедуры, необходимой для придания обязательной силы международному договору о предоставлении бюджетного кредита.
3. Порядок и условия бюджетного кредитования иностранного государства устанавливаются в международном договоре о предоставлении бюджетного кредита.
Основной долг по бюджетным кредитам, предоставленным иностранным государствам, образует долг иностранных государств перед Республикой Казахстан.
Статья 182. Использование бюджетного кредита
Заемщик использует средства бюджетного кредита исключительно на цели, предусмотренные в паспорте бюджетной программы и кредитном договоре.
В случае нецелевого использования бюджетного кредита заемщик несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан и условиями кредитного договора.
Сноска. В статью 182 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 183. Обслуживание бюджетного кредита
1. Обслуживание бюджетного кредита - деятельность уполномоченного органа по исполнению бюджета или поверенного (агента) по учету использования средств бюджетного кредита и осуществлению заемщиком платежей в погашение основного долга, вознаграждения и прочих платежей в соответствии с условиями кредитного договора.
Основной долг - сумма полученного и непогашенного бюджетного кредита без учета начисляемых по ней сумм вознаграждения, комиссионных платежей, неустойки (штрафов, пени).
2. Обслуживание основного долга - совокупные выплаты в определенном периоде времени вознаграждения, иных платежей в соответствии с условиями кредитного договора.
Задолженность - сумма не произведенных заемщиком платежей, сроки которых наступили в соответствии с графиком погашения и обслуживания бюджетного кредита (кредитным договором).
3. Начисление вознаграждения производится по ставке вознаграждения на сумму основного долга по бюджетному кредиту с даты перечисления бюджетного кредита со счета кредитора до даты полного его погашения.
4. Порядок начисления вознаграждения устанавливается в кредитном договоре.
Для начисления вознаграждения в расчет берутся 360 дней в году и 30 дней в месяце.
При наступлении срока платежа заемщик обязан осуществить очередные платежи по основному долгу и вознаграждению посредством перечисления денег платежным поручением в соответствующий бюджет.

181-бап. Шет мемлекеттердi кредиттеудiң ерекшелiктерi
1. Шет мемлекеттерге бюджеттiк кредиттер Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарға сәйкес республикалық бюджет қаражаты есебiнен берiледi.
2. Шет мемлекеттерге бюджеттiк кредиттер шет мемлекеттер бюджеттiк кредит беру туралы халықаралық шартқа мiндеттi күш беру үшiн қажеттi мемлекетiшiлiк рәсiмдердi жүргiзген жағдайда берiледi.
3. Шет мемлекеттердi бюджеттiк кредиттеудiң тәртiбi мен талаптары бюджеттiк кредит беру туралы халықаралық шартта белгiленедi.
Шет мемлекеттерге берiлген бюджеттік кредит бойынша негiзгi борыш шет мемлекеттердiң Қазақстан Республикасы алдындағы борышын құрайды.
182-бап. Бюджеттiк кредиттi пайдалану
Қарыз алушы бюджеттiк кредит қаражатын бюджеттiк бағдарлама паспорты мен кредиттiк шартта көзделген мақсаттарға ғана пайдаланады.
Бюджеттiк кредит өз нысанасында пайдаланылмаған жағдайда қарыз алушы Қазақстан Республикасының заңдарына және кредит шартының талаптарына сәйкес жауаптылықта болады.
Ескерту. 182-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
183-бап. Бюджеттiк кредитке қызмет көрсету
1. Бюджеттiк кредитке қызмет көрсету - бюджеттi атқару жөнiндегi уәкiлеттi органның немесе сенiм бiлдiрiлген өкiлдiң (агенттiң) бюджеттiк кредит қаражатының пайдаланылуын есепке алу және қарыз алушының кредиттiк шарттың талаптарына сәйкес негiзгi борышты, сыйақыны және басқа да төлемдердi өтеуге төлемдер жасауды жүзеге асыру жөнiндегi қызметi.
Негiзгi борыш - ол бойынша есептелген сыйақы, комиссиялық төлемдер, тұрақсыздық төлемдерi (айыппұлдар, өсімдер) сомасы ескерiлмей алынған және өтелмеген бюджеттiк кредит сомасы.
2. Негiзгi борышқа қызмет көрсету - кредиттiк шарт талаптарына сәйкес, белгiлi бiр уақыт кезеңiндегi сыйақының, өзге де төлемдердiң жиынтық төлемдерi.
Берешек - бюджеттiк кредиттi (кредиттiк шартты) өтеу және оған қызмет көрсету кестесiне сәйкес мерзiмi басталған, қарыз алушы төлемеген төлемдер сомасы.
3. Сыйақыны есептеу кредитордың шотынан бюджеттiк кредит аударылған күннен бастап ол толық өтелген күнге дейiн бюджеттiк кредит бойынша негiзгi борыш сомасына қойылған сыйақы ставкасы бойынша жүргiзiледi.
4. Сыйақыны есептеу тәртiбi кредиттiк шартта белгiленедi.
Сыйақыны есептеу үшiн жылдың 360 күнi және айдың 30 күнi есепке алынады.
Төлем мерзiмi басталған кезде қарыз алушы негiзгi борыш пен сыйақы бойынша тиiстi бюджетке төлем тапсырмасымен ақша аудару арқылы кезектi төлемдердi жүзеге асыруға мiндеттi.

5. При образовании задолженности обслуживание бюджетного кредита осуществляется в следующей очередности платежей:
1) начисленная неустойка (штрафы, пеня);
2) начисленное вознаграждение;
3) погашение основного долга.
Статья 184. Погашение бюджетного кредита
1. Погашение бюджетного кредита - погашение заемщиком основного долга по бюджетному кредиту в соответствии с кредитным договором и законодательством Республики Казахстан.
2. Заемщики бюджетного кредита имеют право на досрочное погашение кредита по согласованию с кредитором или поверенным (агентом).
При нарушении заемщиком условий кредитного договора кредитор или поверенный (агент) в соответствии с договором поручения имеет право требовать досрочное погашение кредита.
3. При образовании у заемщика задолженности по бюджетному кредиту кредитором или поверенным (агентом) в соответствии с договором поручения принимаются меры, обеспечивающие погашение кредита в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
4. Имущество, взысканное в счет погашения задолженности по бюджетному кредиту, подлежит реализации и (или) обращению в государственную собственность в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан.
5. Расходы на проведение оценки имущества, обращаемого в государственную собственность в счет погашения бюджетного кредита, оплачиваются за счет средств соответствующего бюджета.
6. При обращении в государственную собственность имущества в счет погашения задолженности по бюджетному кредиту размер требований кредитора уменьшается на сумму стоимости имущества.
7. При наличии задолженности по бюджетному кредиту у местного исполнительного органа или использовании не по целевому назначению бюджетного кредита кредитор направляет с контрольного счета наличности местного бюджета суммы задолженности или суммы, использованные не по целевому назначению, в пределах остатков бюджетных средств местных бюджетов в поступление вышестоящего бюджета в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан, с последующим уточнением соответствующих местных бюджетов на текущий финансовый год в соответствии с настоящим Кодексом.
Сноска. В статью 184 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Глава 40. РЕСТРУКТУРИЗАЦИЯ БЮДЖЕТНОГО КРЕДИТА
И ЗАМЕНА ЗАЕМЩИКА
Статья 185. Реструктуризация бюджетного кредита
1. Реструктуризация бюджетного кредита - изменение по соглашению сторон сроков, финансовых и иных условий исполнения ими обязательств по кредитному договору.

5. Берешек пайда болған кезде бюджеттiк кредитке қызмет көрсету төлемдердiң мынадай кезектiлігімен жүзеге асырылады:
1) есептелген тұрақсыздық төлемi (айыппұлдар, өсiмпұл);
2) есептелген сыйақы;
3) негiзгi борышты өтеу.
184-бап. Бюджеттiк кредиттi өтеу
1. Бюджеттiк кредитті өтеу - кредиттiк шартқа және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бюджеттiк кредит бойынша негiзгi борышты қарыз алушының өтеуi.
2. Бюджеттiк кредиттен қарыз алушылардың кредитормен немесе сенiм бiлдiрiлген өкiлмен (агентпен) келiсiм бойынша кредиттi мерзiмiнен бұрын өтеуге құқығы бар.
Қарыз алушы кредиттiк шарттың талаптарын бұзған кезде кредитордың немесе сенiм бiлдiрiлген өкiлдiң (агенттiң) тапсырма шартына сәйкес кредитті мерзiмiнен бұрын өтеудi талап етуге құқығы бар.
3. Қарыз алушыда бюджеттiк кредит бойынша берешек пайда болған кезде кредитор немесе сенiм бiлдiрiлген өкiл (агент) тапсырма шартына сәйкес Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен кредиттiң өтелуiн қамтамасыз ететiн шаралар қабылдайды.
4. Бюджеттiк кредит бойынша берешектi өтеу есебiнен өндiрiлiп алынған мүлiк Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындаған тәртiппен өткiзiлуге және (немесе) мемлекеттiк меншiкке айналдырылуға жатады.
5. Бюджеттiк кредиттi өтеу есебiнен мемлекеттiк меншiкке айналдырылатын мүлiкке бағалау жүргiзуге арналған шығыстар тиiстi бюджет қаражаты есебiнен төленедi.
6. Бюджеттiк кредит бойынша берешектi өтеу есебiнен мүлiктi мемлекеттiк меншiкке айналдыру кезiнде кредитор талаптарының мөлшерi мүлiк құнының сомасына кемiтiледі.
7. Жергiлiктi атқарушы органда бюджеттiк кредит бойынша берешек болған немесе бюджеттiк кредит нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылмаған кезде кредитор жергiлiктi бюджеттiң қолма-қол ақшаны бақылау шотынан берешек соманы немесе нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылмаған соманы жергiлiктi бюджеттердiң бюджет қаражаты қалдықтарының шегiнде жоғары тұрған бюджеттiң түсiмiне ағымдағы қаржы жылына арналған тиiстi жергiлiктi бюджеттердi осы Кодекске сәйкес кейiннен нақтылай отырып, Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген тәртiппен жiбередi.
Ескерту. 184-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
40-тарау. Бюджеттік кредитті қайта
құрылымдау және қарыз алушыны ауыстыру
185-бап. Бюджеттiк кредиттi қайта құрылымдау
1. Бюджеттiк кредиттi қайта құрылымдау - тараптардың келiсiмi бойынша олардың кредиттiк шарттар бойынша мiндеттемелердi орындау мерзiмдерiнiң, қаржылық және өзге де талаптарының өзгеруi.

2. Решение о реструктуризации бюджетного кредита принимается на основании анализа финансового состояния заемщика при наличии у заемщика плана по оздоровлению финансового положения.
3. Реструктуризация бюджетного кредита осуществляется посредством:
1) изменения сроков погашения основного долга и (или) выплаты вознаграждения;
2) капитализации (суммирования) задолженности по бюджетному кредиту, вознаграждению и иным платежам по кредиту.
4. Реструктуризация бюджетного кредита осуществляется на основании решения кредитора по каждому кредитному договору при наличии положительного заключения консультативно-совещательного органа при Правительстве Республики Казахстан или местном исполнительном органе.
5. Реструктуризация бюджетного кредита может быть осуществлена не более одного раза.
Реструктуризация бюджетного кредита оформляется посредством заключения дополнительного соглашения к кредитному договору.
Статья 186. Перевод долга по бюджетному кредиту
Перевод долга по бюджетному кредиту допускается по соглашению сторон кредитного договора на основании решения кредитора.
Перевод долга может осуществляться при передаче имущества, взысканного (предлагаемого) в счет погашения долга по бюджетному кредиту.
Глава 41. ИСКОВАЯ ДАВНОСТЬ, ПРЕКРАЩЕНИЕ ТРЕБОВАНИЙ
КРЕДИТОРОВ И ПРЕКРАЩЕНИЕ ГАРАНТИИ ПО БЮДЖЕТНЫМ КРЕДИТАМ
Сноска. В заголовок внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 187. Исковая давность
На требования кредиторов по бюджетным кредитам исковая давность не распространяется.
Статья 188. Прекращение требования кредитора по погашению бюджетного кредита и прекращение гарантии
1. Требование кредитора по погашению бюджетного кредита прекращается при надлежащем исполнении заемщиком обязательств по кредитному договору, в случае совпадения заемщика и кредитора в одном лице либо при ликвидации заемщика-юридического лица в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
1-1. Требования кредитора по государственным образовательным и студенческим кредитам прекращаются в случае смерти заемщика либо объявления его умершим.
2. В случае ликвидации заемщика-юридического лица прекращение требования кредитора по погашению бюджетного кредита осуществляется после проведения предусмотренных законодательством Республики Казахстан предварительных процедур по оценке исполнения обязательств:
1) по бюджетным кредитам, выданным из республиканского бюджета, на основании закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
2) по бюджетным кредитам, выданным из местного бюджета, на основании решений маслихата.

2. Бюджеттiк кредиттi қайта құрылымдау туралы шешiм қарыз алушыда қаржылық жағдайды сауықтыру жөнiнде жоспар болған кезде қарыз алушының қаржылық жай-күйiн талдау негізiнде қабылданады.
3. Бюджеттiк кредиттi қайта құрылымдау:
1) негiзгi борышты өтеу және (немесе) сыйақыны төлеу мерзiмдерiн өзгерту;
2) бюджеттiк кредит, кредит бойынша сыйақы және өзге де төлемдер бойынша берешектi капиталдандыру (жиынтықтау) арқылы жүзеге асырылады.
4. Бюджеттiк кредиттi қайта құрылымдау Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң немесе жергілiктi атқарушы органның жанындағы консультациялық-кеңесшi органның оң қорытындысы болған кезде әрбiр кредиттiк шарт бойынша кредитордың шешiмi негiзiнде жүзеге асырылады. P990813
5. Бюджеттiк кредиттi қайта құрылымдау әрi кеткенде бiр рет жүзеге асырыла алады.
Бюджеттiк кредиттi қайта құрылымдау кредиттiк шартқа қосымша келiсiм жасау арқылы ресiмделедi.
186-бап. Бюджеттiк кредит бойынша борышты аудару
Бюджеттiк кредит бойынша борышты аударуға кредитор шешiмiнiң негiзiнде кредиттiк шарт тараптарының келiсiмi бойынша жол берiледi.
Борышты аудару бюджеттiк кредит бойынша борышты өтеу есебiне өндiрiп алынған (ұсынылған) мүлiктi берген кезде жүзеге асырылуы мүмкiн.
41-тарау. Талап қою мерзімі, бюджеттік кредиттер
бойынша кредиторлар талаптарының тоқтатылуы және
кепiлдiктiң тоқтатылуы
Ескерту. Тараудың тақырыбына өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
187-бап. Талап қою мерзiмi
Бюджеттiк кредиттер бойынша кредиторлардың талаптарына талап қою мерзiмi қолданылмайды.
188-бап. Кредитордың бюджеттiк кредиттi өтеу
жөнiндегi талаптарының тоқтатылуы және
кепiлдiктiң тоқтатылуы
1. Кредитордың бюджеттiк кредиттi өтеу жөнiндегi талабы қарыз алушы кредиттiк шарт бойынша мiндеттемелердi тиiсiнше орындаған кезде, қарыз алушы мен кредитop бiр тұлға болғанда не Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қарыз алушы - заңды тұлға таратылған жағдайда тоқтатылады.
1-1. Кредитордың мемлекеттiк бiлiм беру және студенттiк кредиттер бойынша талаптары қарыз алушы қайтыс болған не ол қайтыс болды деп жарияланған жағдайда тоқтатылады.
2. Қарыз алушы-заңды тұлға таратылған жағдайда кредитордың бюджеттiк кредиттi өтеу жөнiндегi талабының тоқтатылуы Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген мiндеттемелердiң орындалуын бағалау жөнiндегi алдын ала рәсiмдер жүргiзiлгеннен кейiн:
1) республикалық бюджеттен берiлген бюджеттiк кредиттер бойынша - тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңның негiзiнде;
2) жергілiктi бюджеттен берiлген бюджеттiк кредиттер бойынша - мәслихаттың шешiмдерi негiзiнде жүзеге асырылады.

3. Задолженность ликвидированных заемщиков, указанных в пункте 2 настоящей статьи, считается погашенной и подлежит списанию кредитором.
4. В случае прекращения требования кредитора по погашению бюджетного кредита к заемщикам, ликвидированным в соответствии с законодательством Республики Казахстан, одновременно прекращаются гарантии по соответствующим бюджетным кредитам.
Сноска. В статью 188 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Глава 42. КОНТРОЛЬ, МОНИТОРИНГ, УЧЕТ
ПО БЮДЖЕТНЫМ КРЕДИТАМ
Статья 189. Контроль за бюджетными кредитами
1. Кредитором и (или) поверенным (агентом) осуществляется контроль за целевым использованием бюджетного кредита и наличием обеспечения исполнения обязательств по нему в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
Администратор бюджетной программы может осуществлять проверки на местах целевого и эффективного использования бюджетного кредита.
2. При выявлении фактов использования бюджетного кредита не по целевому назначению кредитор или поверенный (агент) взыскивает с заемщика неправомерно использованную сумму кредита с взиманием штрафа в размере, установленном в кредитном договоре.
Статья 190. Мониторинг и учет бюджетных кредитов
1. Бюджетные кредиты подлежат обязательной регистрации, учету и мониторингу в порядке, установленном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
2. (Исключен - от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
3. Кредиторы ведут реестры всех предоставленных бюджетных кредитов в разрезе заемщиков и поверенных (агентов).
4. Оценка эффективности использования бюджетных кредитов осуществляется администраторами бюджетных программ, уполномоченным органом по бюджетному планированию.
5. Данные для оценки эффективности использования бюджетных кредитов представляются в центральный и местные уполномоченные органы по экономическому планированию администраторами бюджетных программ в порядке и составе, определяемых центральным уполномоченным органом по экономическому планированию.
6. Центральный и местные уполномоченные органы по экономическому планированию на основе представленных данных формируют отчеты по оценке эффективности использования бюджетных кредитов.
7. Отчеты по оценке эффективности использования бюджетных кредитов представляются местными уполномоченными органами по экономическому планированию в местные исполнительные органы и центральный уполномоченный орган по экономическому планированию ежегодно до 1 марта года, следующего за отчетным.
Сноска. В статью 190 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).

3. Осы баптың 2-тармағында көрсетiлген таратылған қарыз алушылардың берешегi өтелдi деп есептеледi және оны кредитордың есептен шығаруына жатады.
4. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес таратылған қарыз алушыларға кредитордың бюджеттiк кредиттi өтеу жөнiндегi талаптары тоқтатылған жағдайда, онымен бiр мезгiлде тиiстi бюджеттiк кредиттер бойынша кепiлдiктер де тоқтатылады.
Ескерту. 188-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
42-тарау. Бюджеттік кредиттер бойынша
бақылау, мониторинг, есепке алу
189-бап. Бюджеттiк кредиттердi бақылау
1. Кредитор және (немесе) сенiм бiлдiрiлген өкiл (агент) бюджеттiк кредиттiң нысаналы пайдаланылуына және ол бойынша мiндеттемелердiң орындалуын қамтамасыз ететiн жағдайдың болуын бақылауды Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен жүзеге асырады.
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi жергiлiктi жерлерде бюджеттiк кредиттiң нысаналы және тиiмдi пайдаланылуын тексерудi жүзеге асыра алады.
2. Бюджеттiк кредиттi нысаналы мақсаты бойынша пайдаланбау фактiлерi анықталған жағдайда кредитор немесе сенiм бiлдiрiлген өкiл (агент) қарыз алушыдан кредиттiң заңсыз пайдаланылған сомасын кредиттiк шартта белгiленген мөлшерде айыппұл ала отырып өндiрiп алады.
190-бап. Бюджеттiк кредиттер мониторингi
және оларды есепке алу
1. Бюджеттiк кредиттер бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен мiндеттi тiркеуге, есепке алынуға және оларға мониторинг жүргiзiлуге жатады.
2. алып тасталды
3. Кредиторлар берiлген барлық бюджеттiк кредиттердiң қарыз алушылар мен сенiм бiлдiрiлген өкiлдер (агенттер) тұрғысынан тiзiлiмiн жүргiзедi.
4. Бюджеттiк кредиттердi пайдалану тиiмдiлiгiн бағалауды бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi, бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
5. Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi бюджеттiк кредиттердiң пайдаланылу тиiмдiлiгiн бағалауға арналған деректердi экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган айқындаған тәртiппен және құрамда экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органдарға табыс етедi.
6. Экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органдар табыс етiлген деректер негiзiнде бюджеттiк кредиттердiң пайдаланылу тиiмдiлiгiн бағалау бойынша есептер қалыптастырады.
7. Экономикалық жоспарлау жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi органдар бюджеттiк кредиттердiң пайдаланылу тиiмдiлiгiн бағалау бойынша есептердi жергiлiктi атқарушы органдарға және экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органға жыл сайын есептi жылдан кейiнгi жылдың 1 наурызына дейiн табыс етедi.
Ескерту. 190-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.

РАЗДЕЛ 11. ГОСУДАРСТВЕННЫЕ И ГАРАНТИРОВАННЫЕ
ГОСУДАРСТВОМ ЗАИМСТВОВАНИЕ И ДОЛГ, ПОРУЧИТЕЛЬСТВО ГОСУДАРСТВА
Сноска. В заголовок внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Глава 43. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ О ГОСУДАРСТВЕННЫХ И
ГАРАНТИРОВАННЫХ ГОСУДАРСТВОМ ЗАИМСТВОВАНИИ И ДОЛГЕ, ПОРУЧИТЕЛЬСТВЕ ГОСУДАРСТВА
Сноска. В заголовок внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 191. Понятия, используемые в настоящем разделе
В настоящем разделе используются следующие понятия:
1) аваль - вексельная гарантия, при которой лицо, ее совершившее, принимает на себя обязательство по осуществлению платежа по векселю (полностью или в части) за другое лицо, обязанное по векселю;
2) денежный рынок - рынок краткосрочных (до одного года) ликвидных финансовых инструментов;
3) программные займы - займы, предоставляемые Правительству Республики Казахстан или Национальному Банку Республики Казахстан международными финансовыми организациями на условиях выполнения согласованных с ними мероприятий по развитию и реформированию экономики Республики Казахстан;
4) гарантия банка - обязательство банка перед центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета по погашению задолженности по гарантированному государством займу в случае необеспечения заемщиком накопления причитающейся с него суммы по договору займа в порядке и сроки, которые установлены соглашением о предоставлении государственной гарантии;
5) мониторинг долга - деятельность государства в лице уполномоченных им органов по учету, анализу и контролю процесса формирования, изменения и обслуживания долга;
6) обслуживание долга - совокупные выплаты в определенном периоде времени вознаграждения (интереса), комиссионных, штрафов и иных платежей, вытекающих из условий заимствования;
7) погашение долга - возврат заемщиком полученной суммы займа в установленном договором займа порядке, исполнение других обязательств, вытекающих из договора займа, оплата концессионных обязательств;
8) лимит долга местного исполнительного органа - утверждаемая в местном бюджете на соответствующий финансовый год фиксированная сумма полученных и непогашенных займов местного исполнительного органа, а также концессионных обязательств местного исполнительного органа, которую не должен превышать фактический долг местного исполнительного органа на заданную дату (на конец финансового года);
9) резиденты Республики Казахстан - юридические лица, созданные в соответствии с законодательством Республики Казахстан, местонахождением в Республике Казахстан, а также их филиалы и представительства с местонахождением в Республике Казахстан и (или) за ее пределами;

11-бөлім. Мемлекеттік және мемлекет
кепілдік берген қарыз алу мен борыш, мемлекет
кепiлгерлiгi
43-тарау. Мемлекеттік және мемлекет кепілдік
берген қарыз алу мен борыш, мемлекет
кепiлгерлiгi туралы жалпы ережелер
Ескерту. Бөлімнің, тараудың тақырыбына өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-баптан қараңыз) Заңымен.
191-бап. Осы бөлімде пайдаланылатын ұғымдар
Осы бөлімде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) аваль - вексельдік кепілдік, бұл жағдайда оны жасаған тұлға вексель бойынша міндетті басқа тұлға үшін вексель бойынша төлемді жүзеге асыру жөнінде (толық немесе бір бөлігінде) өзіне міндеттеме алады;
2) ақша нарығы - қысқа мерзімді (бір жылға дейінгі) өтімді қаржы құралдары нарығы;
3) бағдарламалық қарыздар - халықаралық қаржы ұйымдарының Қазақстан Республикасының экономикасын дамыту және реформалау жөніндегі өздерімен келісілген іс-шараларын орындау шарттарымен Қазақстан Республикасының Үкіметіне немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне беретін қарыздары;
4) банк кепілдігі - қарыз алушы мемлекеттік кепілдік беру туралы келісімде белгіленген тәртіппен және мерзімде қарыз шарты бойынша өзінен алынуға тиесілі соманың жинақталуын қамтамасыз етпеген жағдайда, банктің бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның алдындағы мемлекет кепілдік берген қарыз бойынша берешекті өтеу жөніндегі міндеттемесі;
5) борыш мониторингі - мемлекеттің өзі уәкілеттік берген органдар арқылы борышты есепке алу, талдау және қалыптастыру, өзгерту және қызмет көрсету процесін бақылау жөніндегі қызметі;
6) борышқа қызмет көрсету - белгілі бір уақыт кезеңіндегі сыйақының (мүдденің), комиссиялық төлемдердің, айыппұлдардың және қарыз алу шарттарынан туындайтын өзге де төлемдердің жиынтық төлемдері;
7) борышты өтеу - қарыз алушының алған қарыз сомасын қарыз шартында белгіленген тәртіппен қайтаруы, қарыз шартынан туындайтын басқа да міндеттемелерді орындауы, концессиялық міндеттемелерге төлеуі;
8) жергілікті атқарушы орган борышының лимиті - тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджетте бекітілетін жергілікті атқарушы органның белгіленген күнге (қаржы жылының аяғына) жергілікті атқарушы органның нақты борышынан асып кетпеуге тиіс алынған және өтелмеген қарыздарының, сондай-ақ жергілікті атқарушы органның концессиялық міндеттемелерінің тіркелген сомасы;
9) Қазақстан Республикасының резиденттері - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған, Қазақстан Республикасында орналасқан заңды тұлғалар, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасында және (немесе) оның шегінен тысқары жерлерде орналасқан филиалдары мен өкілдіктері;

10) заимствование - процесс, включающий в себя процедуры принятия решения о необходимости привлечения заемных средств, определения порядка и условий привлечения, использования, погашения и обслуживания займа, процедуры переговоров, обеспечения и гарантий исполнения обязательств, оформления и подписания соответствующих документов по займу, ратификации договора займа (при государственном внешнем заимствовании), получения, использования средств займа, включая процедуры учета, контроля и анализа исполнения обязательств сторонами;
11) заимодатель - лицо, предоставившее государственный или негосударственный заем под государственную гарантию, или представитель держателей инфраструктурных облигаций;
12) реструктуризация займа - изменение по соглашению сторон сроков, финансовых и иных условий исполнения ими обязательств по договору займа;
13) обслуживание займа - деятельность центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета или банка по учету использования средств займа на счетах заемщика и осуществления заемщиком платежей вознаграждения (интереса), комиссионных и прочих платежей в соответствии с условиями займа;
14) договор займа - соглашение, в силу которого заемщик получает средства займа и несет обязательства перед заимодателем по их возврату и выплате вознаграждения (интереса), а также другим выплатам, связанным с займом;
15) концессионные обязательства - сумма на определенную дату принятых и не исполненных концедентом обязательств по компенсации инвестиционных затрат по заключенным договорам концессии;
16) заем, привлекаемый под поручительство государства - негосударственный заем, осуществляемый посредством выпуска инфраструктурных облигаций;
17) долг по поручительствам государства - сумма на определенную дату полученных и непогашенных сумм займов, привлеченных под поручительство государства;
18) лимит предоставления поручительств государства - утверждаемая законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год фиксированная сумма, в пределах которой могут быть выданы поручительства государства;
19) гарантированный государством долг - сумма на определенную дату полученных и непогашенных негосударственных займов, обеспеченных государственными гарантиями;
20) гарантированный государством заем - негосударственный заем, обеспеченный государственной гарантией;
21) рефинансирование государственного долга - погашение государственного долга за счет средств нового заимствования;
22) негосударственный заем - отношения займа, в которых заемщиком выступает резидент Республики Казахстан, за исключением Правительства Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и местных исполнительных органов;

10) қарыз алу - қарыз қаражаттарын тарту, қарызды тарту, пайдалану, өтеу және оған қызмет көрсету тәртібі мен шарттарын айқындау қажеттігі туралы шешім қабылдау рәсімдерін, келіссөздер, міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету және оларға кепілдік беру, қарыз бойынша тиісті құжаттарды ресімдеу және оларға қол қою, қарыз шартын ратификациялау (мемлекеттік сыртқы қарыз алу кезінде), тараптардың міндеттемелерді орындауын есепке алу, бақылау және талдау рәсімдерін қоса алғанда қарыз қаражатын алу, пайдалану рәсімдерін қамтитын процесс;
11) қарыз беруші - мемлекеттік кепілдікпен мемлекеттік немесе мемлекеттік емес қарыздарды берген тұлға немесе инфрақұрылымдық облигацияларды ұстаушылардың өкілі;
12) қарызды қайта құрылымдау - тараптардың келісімі бойынша қарыз шарты жөніндегі өздерінің міндеттемелерін орындау мерзімдерін, қаржылық және өзге де шарттарды өзгертуі;
13) қарызға қызмет көрсету - бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның немесе банктің қарыз алушының шоттарындағы қарыз қаражаттарының пайдаланылуын есепке алу жөніндегі қызметі және қарыз алушының сыйақы (мүдде) төлемдерін, комиссиялық алымдарды және қарыз шарттарына сәйкес басқа да төлемдерді жүзеге асыруы;
14) қарыз шарты - қарыз алушы қарыз қаражатын соған байланысты алатын және қарыз берушінің алдында оны қайтару және сыйақыны (мүддені), сондай-ақ қарызға байланысты басқа да төлемдерді төлеу жөнінде міндеттемені мойнына алатын келісім;
15) концессиялық міндеттемелер - концеденттің жасалған концессия шарттары бойынша инвестициялық шығындарды белгілі бір күнге өтеу жөнінде қабылдаған және орындамаған қаржылық міндеттемелерінің сомасы;
16) мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыз - инфрақұрылымдық облигациялар шығару арқылы жүзеге асырылатын мемлекеттік емес қарыз;
17) мемлекет кепілгерліктері бойынша борыш - мемлекет кепілгерлігімен тартылған, белгілі бір күнге алынған және өтелмеген қарыз сомаларының сомасы;
18) мемлекет кепілгерліктерін беру лимиті - тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен бекітілетін, оның шегінде мемлекет кепілгерліктері берілуі мүмкін тіркелген сома;
19) мемлекет кепілдік берген борыш - мемлекеттік кепілдіктермен қамтамасыз етілген, белгілі бір күнге алынған және өтелмеген мемлекеттік емес қарыздар сомасы;
20) мемлекет кепілдік берген қарыз - мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыз;
21) мемлекеттік борышты қайта қаржыландыру - жаңадан алынған қарыз қаражаттары есебінен мемлекеттік борышты өтеу;
22) мемлекеттік емес қарыз - Қазақстан Республикасының Үкіметін, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен жергілікті атқарушы органдарын қоспағанда, Қазақстан Республикасының резиденті қарыз алушы болатын қарыз қатынастары;

23) лимит предоставления государственных гарантий - утверждаемая законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год фиксированная сумма, в пределах которой могут быть выданы государственные гарантии;
24) государственный заем - отношения займа, в которых заемщиком выступает Правительство Республики Казахстан, Национальный Банк Республики Казахстан или местные исполнительные органы;
25) государственная эмиссионная ценная бумага - эмиссионная ценная бумага, удостоверяющая права ее держателя в отношениях займа, в которых заемщиком выступает Правительство Республики Казахстан или Национальный Банк Республики Казахстан;
26) размещение государственных эмиссионных ценных бумаг - отчуждение государственных эмиссионных ценных бумаг Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан первым владельцам посредством заключения гражданско-правовых сделок;
27) сумма основного долга - подлежащая погашению сумма полученного и невозвращенного заимодателю займа без учета начисляемых по ней сумм вознаграждения (интереса), неустойки (штрафа, пени);
28) договор страхования - договор, предусматривающий обязательство страховой организации перед заимодателем по погашению задолженности по займу, обеспеченному поручительством государства, в случае неуплаты заемщиком причитающейся с него суммы по условиям займа в установленный срок;
29) нефиксированная (плавающая) ставка вознаграждения (интереса) - ставка вознаграждения (интереса) по кредитам, займам или доход по ценным бумагам с вознаграждением (интересом), подверженная изменениям в зависимости от рыночной конъюнктуры;
30) внешний заем - отношения займа, в которых заимодателем выступает нерезидент Республики Казахстан, а заемщиком - Правительство Республики Казахстан или резидент Республики Казахстан;
31) правительственный долг - сумма полученных и не погашенных Правительством Республики Казахстан государственных займов, концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан, а также отнесенных в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан на долг Правительства Республики Казахстан долговых обязательств на определенную дату;
32) лимит правительственного долга - утверждаемая законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год фиксированная сумма полученных и непогашенных правительственных займов, а также концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан, которую не должен превышать фактический долг Правительства Республики Казахстан на заданную дату (на конец финансового года);

23) мемлекеттік кепілдіктерді беру лимиті - тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен бекітілетін, оның шегінде мемлекеттік кепілдіктер берілуі мүмкін тіркелген сома;
24) мемлекеттік қарыз - қарыз алушы Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі немесе жергілікті атқарушы органдар болатын қарыз қатынастары;
25) мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаз - қарыз алушы Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі болатын қарыз қатынастарында оны ұстаушының құқықтарын куәландыратын эмиссиялық бағалы қағаз;
26) мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру - Қазақстан Республикасы Үкіметінің және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарын бірінші иеленушілерге азаматтық-құқықтық мәмілелер жасау арқылы иеліктен шығаруы;
27) негізгі борыш сомасы - қарыз берушіден алынған және оған қайтарылмаған қарызды, сол бойынша сыйақының (мүдденің), тұрақсыздық төлемінің (айыппұлдың, өсімпұлдың) есептелген сомасын есепке алмастан, өтелуге жататын сома;
28) сақтандыру шарты - қарыз алушы қарыз шарттары бойынша өзінен алынуға тиесілі соманы белгіленген мерзімде төлемеген жағдайда, сақтандыру ұйымының қарыз берушінің алдындағы мемлекет кепілгерлігімен қамтамасыз етілген қарыз бойынша берешекті өтеу жөніндегі міндеттемесін көздейтін шарт;
29) сыйақының (мүдденің) тіркелмеген (құбылмалы) ставкасы - нарық конъюнктурасына байланысты өзгерістерге ұшыраған кредиттер, қарыздар жөніндегі сыйақы (мүдде) ставкасы немесе сыйақымен (мүддемен) қоса бағалы қағаздар бойынша кіріс;
30) сыртқы қарыз - қарыз беруші Қазақстан Республикасының резиденті емес, ал қарыз алушы Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе Қазақстан Республикасының резиденті болатын қарыз қатынастары;
31) үкіметтік борыш - Қазақстан Республикасының Үкіметі алған және өтемеген мемлекеттік қарыздарының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің концессиялық міндеттемелерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің борышына жатқызылған белгілі бір күнге борыштық міндеттемелердің сомасы;
32) үкіметтік борыш лимиті - тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен бекітілетін, алынған және өтелмеген үкіметтік қарыздардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің концессиялық міндеттемелерінің тіркелген сомасы, ол Қазақстан Республикасы Үкіметінің белгіленген күнге (қаржы жылының аяғына) нақты борышынан асып кетпеуге тиіс;

33) внутренний заем - отношения займа, в которых заимодателем выступает резидент Республики Казахстан, а заемщиком - Правительство Республики Казахстан или резидент Республики Казахстан.
Сноска. Статья 191 в редакции Закона РК от 05.07.2008 N 66-IV (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 192. Общие положения о заимствовании
1. Заимствование Правительством Республики Казахстан и местными исполнительными органами, гарантированное государством заимствование осуществляются в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Заимствование Национальным Банком Республики Казахстан осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
2. Заимствование Правительством Республики Казахстан, местными исполнительными органами и Национальным Банком Республики Казахстан является государственным заимствованием.
3. Негосударственное заимствование осуществляется резидентами Республики Казахстан самостоятельно в любом размере, в любой валюте и любой форме с учетом ограничений, установленных законодательством Республики Казахстан.
Государственные организации и казенные предприятия не вправе осуществлять негосударственное заимствование.
Негосударственные займы могут привлекаться юридическими лицами под государственные гарантии.
Сноска. В статью 192 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 193. Виды и формы государственных займов
1. Государственные займы по отношению к заемщику подразделяются на:
1) займы Правительства Республики Казахстан;
2) займы Национального Банка Республики Казахстан;
3) займы местных исполнительных органов.
2. По рынкам ссудного капитала государственные займы делятся на:
1) внешние государственные займы;
2) внутренние государственные займы.
3. По форме заимствования государственные займы делятся на:
1) выпуск государственных эмиссионных ценных бумаг;
2) заключение договоров займа.
4. Государственные эмиссионные ценные бумаги по сроку действия подразделяются на:
1) краткосрочные со сроком обращения до 1 года;
2) среднесрочные со сроком обращения от 1 года до 5 лет;
3) долгосрочные со сроком обращения свыше 5 лет.
Государственные эмиссионные ценные бумаги могут выпускаться в документарной и бездокументарной форме. Государственные эмиссионные ценные бумаги на предъявителя могут выпускаться только в документарной форме. Государственные эмиссионные ценные бумаги могут выпускаться по номинальной и дисконтированной стоимости с фиксированной и нефиксированной (плавающей) ставкой вознаграждения (интереса).

33) ішкі қарыз - қарыз беруші Қазақстан Республикасының резиденті, ал қарыз алушы Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе Қазақстан Республикасының резиденті болатын қарыз қатынастары.
Ескерту. 191-бап жаңа редакцияда - ҚР-ның 2008.07.05. N 66-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
192-бап. Қарыз алу туралы жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергiлiктi атқарушы органдардың қарыз алуы, мемлекет кепiлдiк берген қарыз алу Қазақстан Pecпубликасының бюджеттiк заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қарыз алуы "Қазақстан Pecпубликасының Ұлттық Банкi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Қазақстан Республикасы Үкiметiнің, жергiлiктi атқарушы органдардың және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қарыз алуы мемлекеттiк қарыз алу болып табылады.
3. Мемлекеттiк емес қарыз алуды Қазақстан Республикасының резиденттерi кез келген мөлшерде, кез келген валютада және кез келген нысанда Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген шектеулердi ескере отырып дербес жүзеге асырады.
Мемлекеттiк ұйымдар мен қазыналық кәсiпорындар мемлекеттiк емес қарыз алуды жүзеге асыруға құқылы емес.
Мемлекеттiк емес қарыздарды заңды тұлғалар мемлекеттiк кепiлдiкпен тарта алады.
Ескерту. 192-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
193-бап. Мемлекеттiк қарыздардың түрлерi мен нысандары
1. Мемлекеттiк қарыздар қарыз алушыға қатысты алғанда:
1) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарыздары;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қарыздары;
3) жергiлiктi атқарушы органдардың қарыздары болып бөлiнедi.
2. Несие капиталының рыноктарына қарай мемлекеттiк қарыздар:
1) мемлекеттiк сыртқы қарыздар;
2) мемлекеттiк iшкi қарыздар болып бөлiнедi.
3. Қарыз алу нысаны бойынша мемлекеттiк қарыздар:
1) мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздар шығару;
2) қарыз шарттарын жасасу болып бөлiнедi.
4. Мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздар қолданылу мерзiмiне қарай:
1) 1 жылға дейiнгi айналыс мерзiмiмен қысқа мерзiмдi;
2) 1 жылдан 5 жылға дейiнгi айналыс мерзiмiмен орта мерзiмдi;
3) 5 жылдан артық айналыс мерзiмiмен, ұзақ мерзiмдi болып бөлiнедi.
Мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздар құжаттамалық және құжаттамалық емес нысанда шығарылуы мүмкiн. Мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздар ұсынушыға арналып құжаттамалық нысанда ғана шығарылуы мүмкiн. Мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздар нақты және дисконттық құны бойынша сыйақының (мүдденiң) тiркелген және тiркелмеген (құбылмалы) ставкасымен шығарылуы мүмкiн.

Статья 194. Государственный долг
1. Государственный долг - сумма на определенную дату полученных (освоенных) и непогашенных государственных займов, концессионных обязательств, а также долговых обязательств на определенную дату, отнесенных в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан на долг Правительства Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан или решениями маслихатов на долг местных исполнительных органов, без учета взаимных требований.
2. Государственный долг включает в себя внутренний и внешний государственный долг.
3. Внутренний государственный долг - составная часть государственного долга по внутренним государственным займам и другим долговым обязательствам Правительства Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и местных исполнительных органов перед резидентами Республики Казахстан.
4. Внешний государственный долг - составная часть государственного долга по внешним государственным займам и другим долговым обязательствам Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан перед нерезидентами Республики Казахстан.
Сноска. Статья 194 с изменениями, внесенными законами РК от 05.07.2006 N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ); от 05.07.2008 N 66-IV (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 195. Обязательства Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов по погашению и обслуживанию государственного долга
1. Правительство Республики Казахстан несет обязательства по погашению и обслуживанию правительственного долга, которые обеспечиваются средствами республиканского бюджета.
2. Местные исполнительные органы несут обязательства по погашению и обслуживанию своего долга, которые обеспечиваются средствами местных бюджетов.
3. Правительство Республики Казахстан и местные исполнительные органы не отвечают по обязательствам друг друга.
4. Обязательства Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов считаются исполненными при возврате заимодателям суммы основного долга и выплате в полном размере платежей по обслуживанию долга, оплате концессионных обязательств.
5. Правительство Республики Казахстан и местные исполнительные органы осуществляют мониторинг соответственно правительственного долга и долга местных исполнительных органов посредством осуществления учета, анализа и контроля процесса формирования, изменения и обслуживания долга.
Сноска. Статья 195 с изменениями, внесенными Законом РК от 05.07.2008 N 66-IV (порядок введения в действие см. ст.2 ).

194-бап. Мемлекеттiк борыш
1. Мемлекеттiк борыш - Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес, өзара талаптарды есепке алмай, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң борышына немесе мәслихаттардың шешiмдерiмен жергiлiктi атқарушы органдардың борышына жатқызылған алынған (игерiлген) және өтелмеген мемлекеттiк қарыздардың, концессиялық міндеттемелердің белгiлi бiр күнге, сондай-ақ борыштық мiндеттемелердiң белгiлi бiр күнге сомасы.
2. Мемлекеттiк борыш iшкi және сыртқы мемлекеттiк борышты қамтиды.
3. Мемлекеттiк iшкi борыш - Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң және жергiлiктi атқарушы органдардың Қазақстан Республикасының резиденттерiнiң алдындағы мемлекеттiк iшкi қарыздары мен басқа да борыштық мiндеттемелерi бойынша мемлекеттiк борышының құрамдас бөлiгi.
4. Мемлекеттiк сыртқы борыш - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Қазақстан Республикасының резидент еместерiнiң алдындағы мемлекеттiк сыртқы қарыздар мен басқа да борыштық мiндеттемелерi бойынша мемлекеттiк борышының құрамдас бөлiгi.
Ескерту. 194-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз), 2008.07.05. N 66-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңдарымен.
195-бап. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және
жергiлiктi атқарушы органдардың мемлекеттiк
борышты өтеу мен оған қызмет көрсету
жөнiндегi мiндеттемелерi
1. Қазақстан Республикасының Үкiметi республикалық бюджеттiң қаражатымен қамтамасыз етiлетiн үкiметтiк борышты өтеу және оған қызмет көрсету жөнiнде мiндеттемелер атқарады.
2. Жергiлiктi атқарушы органдар жергiлiктi бюджеттердiң қаражатымен қамтамасыз етiлетiн өзiнiң борышын өтеу және оған қызмет көрсету жөнiнде мiндеттемелер атқарады.
3. Қазақстан Республикасының Үкiметi және жергiлiктi атқарушы органдар бiр-бipiнiң мiндеттемелерi бойынша жауап бермейдi.
4. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң және жергiлiктi атқарушы органдардың мiндеттемелерi қарыз берушiге негiзгi борыш қайтарылған және борышқа қызмет көрсету жөнiндегi төлемдер толық мөлшерде төленген, концессиялық міндеттемелер ақысы төленген кезде орындалды деп есептеледi.
5. Қазақстан Республикасының Үкiметi және жергiлiктi атқарушы органдар тиiсiнше үкiметтiк борыштың және жергiлiктi атқарушы органдар борышының мониторингiн борышты қалыптастыру, өзгерту және оған қызмет көрсету процесiн есепке алуды, талдауды және бақылауды жүзеге асыру арқылы жүзеге асырады.
Ескерту. 195-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР-ның 2008.07.05.  N 66-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.

Статья 196. Управление государственным долгом
Управление государственным долгом включает в себя:
1) ежегодную оценку состояния и прогноза на предстоящий среднесрочный период государственного и гарантированного государством заимствования и долга с определением в ней показателей, в соответствии с которыми устанавливаются объемы погашения и обслуживания, лимиты правительственного долга и долга местных исполнительных органов, предоставления государственных гарантий, принятие концессионных обязательств. Подготовка ежегодной оценки состояния и прогноза на предстоящий среднесрочный период государственного и гарантированного государством заимствования и долга осуществляется центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию совместно с Национальным Банком Республики Казахстан с участием центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета на основе среднесрочного плана социально-экономического развития республики, объемов и структуры накопленного государственного и гарантированного государством долга;
2) определение центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию лимита правительственного долга и лимита предоставления государственных гарантий, утверждаемых в законе о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
3) определение центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета объемов, форм и условий заимствования Правительством Республики Казахстан, объемов погашения и обслуживания правительственного долга, утверждаемых в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
4) осуществление центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета регистрации государственных займов, концессионных обязательств, мониторинга получения, погашения и обслуживания государственных займов, исполнения концессионных обязательств и мониторинга государственного долга;
5) подготовку и реализацию мероприятий по оптимизации структуры долга, в том числе по досрочному погашению долга, покупке и продаже эмитентом государственных эмиссионных ценных бумаг на организованном рынке ценных бумаг, реструктуризации государственного и гарантированного государством долга, рефинансированию долга, управлению рисками государственного и гарантированного государством заимствования.
Сноска. Статья 196 с изменениями, внесенными Законом РК от 05.07.2008 N 66-IV (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 197. Публикация сведений о состоянии государственного и гарантированного государством долга
Сведения о текущем состоянии государственного долга Республики Казахстан, о сумме денег, выплаченных в счет погашения государственного долга, о выданных государственных гарантиях и суммах денег, выплаченных по гарантиям, являются открытыми и подлежат ежеквартальному официальному опубликованию центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в форме статистического отчета.

196-бап. Мемлекеттiк борышты басқару
Мемлекеттiк борышты басқару:
1) алдағы орта мерзiмдi кезеңге арналған мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыз алу мен борыштың жай-күйiн ондағы көрсеткiштердi үкiметтiк борышты және жергiлiктi атқарушы органдардың борышын өтеу және қызмет көрсету көлемдерiн, лимиттерiн, мемлекеттiк кепiлдiктердi ұсынудың, концессиялық міндеттемелерді қабылдаудың белгiленген көлемдерiне сәйкес айқындай отырып жыл сайынғы бағалауды және болжамдауды қамтиды. Алдағы орта мерзiмдi кезеңге арналған мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыз алу мен борыштың жай-күйi мен болжамын жыл сайынғы бағалауды дайындауды бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiмен бiрлесiп, бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның қатысуымен республиканың әлеуметтiк-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспарының, жинақталған мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген борыштың көлемдерi мен құрылымының негiзiнде жүзеге асырады;
2) бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда бекiтiлетiн үкiметтiк борыш лимитiн және мемлекеттiк кепiлдiктер беру лимитiн айқындауын;
3) бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджетте бекiтiлетiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарыз алу көлемдерiн, нысандары мен шарттарын, үкiметтiк борышты өтеу мен қызмет көрсету көлемдерiн айқындауын;
4) бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның мемлекеттiк қарыздарды, концессиялық міндеттемелерді тiркеудi, мемлекеттiк қарыздар алу, өтеу және қызмет көрсету, концессиялық міндеттемелерді орындау мониторингiн және мемлекеттiк борыш мониторингiн жүзеге асыруын;
5) борыш құрылымын оңтайландыру жөнiндегi, соның iшiнде борышты мерзiмiнен бұрын өтеу, ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздарды эмитенттiң сатып алуы мен сатуы, мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген борышты қайта құрылымдау, борышты қайта қаржыландыру, мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыз алу тәуекелiн басқару жөнiндегi iс-шаралар дайындауын және iске асыруын қамтиды.
Ескерту. 196-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР-ның 2008.07.05.  N 66-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
197-бап. Мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген
борыштың жай-күйi туралы мәлiметтердi жариялау
Қазақстан Республикасы мемлекеттiк борышының ағымдағы жай-күйi туралы, мемлекеттiк борышты өтеу есебiне төленген ақша сомасы туралы, берiлген мемлекеттiк кепiлдiктер және кепiлдiктер бойынша төленген ақша сомалары туралы мәлiметтер ашық болып табылады және оларды бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның статистикалық есеп нысанында тоқсан сайын ресми жариялауына жатады.

Глава 44. ЗАИМСТВОВАНИЕ ПРАВИТЕЛЬСТВОМ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Статья 198. Цели заимствования Правительством Республики Казахстан
Заимствование Правительством Республики Казахстан осуществляется в целях финансирования дефицита республиканского бюджета.
При профиците бюджета Правительство Республики Казахстан может осуществлять заимствование для рефинансирования правительственного долга.
Статья 199. Осуществление заимствования Правительством Республики Казахстан
1. Заимствование Правительством Республики Казахстан осуществляется в установленном Правительством Республики Казахстан порядке на основе:
1) установления финансовых границ заимствования;
2) определения инвестиционных приоритетов заимствования;
3) формирования перечня предполагаемых правительственных займов.
2. Привлечение займов от имени Правительства Республики Казахстан осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета на основании решения Правительства Республики Казахстан по каждому отдельному договору займа или виду государственных эмиссионных ценных бумаг. P040941
3. Эмитентом государственных эмиссионных ценных бумаг Правительства Республики Казахстан является центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, который определяет объемы, сроки и условия каждого выпуска таких государственных эмиссионных ценных бумаг.
Статья 200. Ограничения заимствования Правительством Республики Казахстан
Государственное заимствование Правительством Республики Казахстан ограничивается установленными законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год лимитом правительственного долга и объемом бюджетных средств, направляемых на обслуживание правительственного долга.
Статья 201. Погашение и обслуживание долга Правительства Республики Казахстан
Погашение и обслуживание долга Правительства Республики Казахстан, покупка выпущенных им государственных ценных бумаг на организованном рынке ценных бумаг осуществляются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета за счет бюджетных средств, предусмотренных в законе о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, через Национальный Банк Республики Казахстан в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Глава 45. ЗАИМСТВОВАНИЕ МЕСТНЫМИ ИСПОЛНИТЕЛЬНЫМИ
ОРГАНАМИ
Статья 202. Цели заимствования местными исполнительными органами
1. Заимствование местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы осуществляется в виде получения займов от Правительства Республики Казахстан, за исключением выпуска местными исполнительными органами города республиканского значения, столицы государственных ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке, для финансирования дефицита областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы в целях реализации бюджетных инвестиционных проектов (программ).

44-тарау. Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарыз алуы
198-бап. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарыз
алу мақсаттары
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарыз алуы республикалық бюджет тапшылығын қаржыландыру мақсатында жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының Үкiметi бюджет профицитi кезiнде үкiметтiк қарызды қайта қаржыландыру үшiн қарыз алуды жүзеге асыра алады.
199-бап. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарыз
алуды жүзеге асыруы
1. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарыз алуы Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен:
1) қарыз алудың қаржылық шегiн белгiлеу;
2) қарыз алудың инвестициялық басымдықтарын айқындау;
3) болжамды үкiметтiк қарыздардың тiзбесiн қалыптастыру негiзiнде жүзеге асырылады.
2. Қазақстан Республикасының Үкiметi атынан қарыздар тартуды әрбір жекелеген қарыз шарты немесе мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздар түрi бойынша Қазақстан Республикасы Үкiметi шешiмiнiң негiзiнде бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган жүзеге асырады. P040941
3. Бюджеттi aтқару жөнiндегі орталық уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздарының эмитентi болып табылады, ол осындай мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздардың әрбiр шығарылымының көлемдерiн, мерзiмдерiн және шарттарын айқындайды.
200-бап. Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң
қарыз алуды шектеуi
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң мемлекеттiк қарыз алуы тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен белгiленген үкiметтiк қарыз лимитiмен және үкiметтiк борышқа қызмет көрсетуге бағытталатын бюджет қаражаттары көлемiмен шектеледi.
201-бап. Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң борышын
өтеу мен оған қызмет көрсету
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң борышын өтеудi және оған қызмет көрсетудi, олар шығарған мемлекеттiк бағалы қағаздарды ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында сатып алуды бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда көзделген бюджет қаражаттары есебiнен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi арқылы Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген тәртiппен жүзеге асырады.
45-тарау. Жергілікті атқарушы органдардың қарыз алуы
202-бап. Жергiлiктi атқарушы органдардың
қарыз алу мақсаттары
1. Республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органдарының ішкі нарықты айналысқа жіберу үшін мемлекеттік бағалы қағаздар шығаруын қоспағанда, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының қарыз алуы бюджеттік инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) іске асыру мақсатында облыстық бюджеттің республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің тапшылығының қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының Үкіметінен қарыз алу түрінде жүзеге асырылады.

2. Заимствование местными исполнительными органами районов (городов областного значения) осуществляется в виде получения займов от местного исполнительного органа области для финансирования дефицита бюджета района (города областного значения) с целью реализации бюджетных инвестиционных проектов (программ).
3. Средства, полученные по займам местного исполнительного органа, используются на указанные цели в порядке исполнения местного бюджета на соответствующий финансовый год.
Сноска. Статья 202 с изменениями, внесенными законами РК от 5 июля 2006 г. N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ); от 21 июля 2007 г. N 297 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Статья 203. Ограничения заимствования местными исполнительными органами
1. Государственное заимствование местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы ограничивается установленными лимитом долга соответствующего местного исполнительного органа и объемом средств местного бюджета, направляемых на погашение и обслуживание долга соответствующего местного исполнительного органа.
2. Лимит долга местного исполнительного органа на соответствующий финансовый год устанавливается Правительством Республики Казахстан исходя из целей и задач, определенных среднесрочной фискальной политикой на предстоящий трехлетний период.
3. Объем расходов на погашение и обслуживание долга местного исполнительного органа не должен превышать десять процентов от доходов местного бюджета на соответствующий финансовый год.
Сноска. В статью 203 внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г. N 13 .
Статья 204. Погашение и обслуживание долга местных исполнительных органов
Погашение и обслуживание долга местных исполнительных органов осуществляются ими за счет средств, предусмотренных в местных бюджетах на соответствующий финансовый год, в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Статья 204-1. Выпуск государственных ценных бумаг местными исполнительными органами города республиканского значения, столицы
1. Выпуск ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке местным исполнительным органом города республиканского значения, столицы осуществляется в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
2. Объем и целевое назначение выпуска государственных ценных бумаг местным исполнительным органом города республиканского значения, столицы в обязательном порядке согласовываются с Правительством Республики Казахстан. При этом совокупный объем государственного заимствования местных исполнительных органов не должен превышать установленный лимит долга соответствующего местного исполнительного органа.

2. Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергiлiктi атқарушы органдарының қарыз алуы бюджеттiк инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) iске асыру мақсатында аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетiнiң тапшылығын қаржыландыру үшiн облыстың жергiлiктi атқарушы органынан қарыз алу түрiнде жүзеге асырылады.
3. Жергiлiктi атқарушы органның қарыздары бойынша алынған қаражаттар тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджеттi атқару тәртiбiмен аталған мақсаттарға пайдаланылады.
Ескерту. 202-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) 2007.07.21. N 297 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
203-бап. Жергiлiктi атқарушы органдардың қарыз
алуын шектеу
1. Облыстың жергiлiктi атқарушы органының, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттiк қарыз алуы тиiстi жергiлiктi атқарушы органның белгiленген борыш лимитiмен және тиiстi жергiлiктi атқарушы органның борышын өтеуге және оған қызмет көрсетуге бағытталатын жергiлiктi бюджет қаражатының көлемiмен шектеледi.
2. Тиiстi қаржы жылына жергiлiктi атқарушы орган борышының  лимитiн Қазақстан Республикасының Үкiметi алдағы үш жылдық кезеңге арналған орта мерзiмдi фискалдық саясатта айқындалған мақсаттар мен мiндеттерге сүйене отырып белгiлейді.
3. Жергiлiктi атқарушы органның борышын өтеуге және қызмет көрсетуге арналған шығыстардың көлемi тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет кiрiстерiнiң он процентiнен аспауға тиiс.
Ескерту. 203-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді) Заңымен.
204-бап. Жергiлiктi атқарушы органдардың борышын
өтеу мен оған қызмет көрсету
Жергілiктi атқарушы органдардың борышын өтеудi және оған қызмет көрсетудi олар тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджетте көзделген қаражаттар есебiнен, Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын тәртiппен жүзеге асырады.
204-1-бап. Республикалық маңызы бар қаланың, астананың
жергілікті атқарушы органдарының мемлекеттік
бағалы қағаздарды шығаруы
1. Республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының ішкі нарықты айналысқа жіберу үшін бағалы қағаздарды шығаруы Қазақстан Республикасының Үкіметі белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
2. Республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының мемлекеттік бағалы қағаздарды шығаруының көлемі мен оның нысаналы мақсаты міндетті түрде Қазақстан Республикасының Үкіметімен келісіледі. Бұл ретте жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік қарыз алуының жиынтық көлемі тиісті жергілікті атқарушы орган борышының белгіленген лимитінен аспауға тиіс.

3. Погашение долга местных исполнительных органов города республиканского значения, столицы по выпускаемым государственным ценным бумагам осуществляется в обязательном порядке в установленный обязательствами срок.
Сноска. Глава 45 дополнена статьей 204-1 Законом РК от 21 июля 2007 г. N 297 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Глава 45-1. Концессионные обязательства Правительства
Республики Казахстан
Сноска. Закон дополнен главой 45-1 в соответствии с Законом РК от 05.07.2008 N 66-IV (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 204-2. Принятие концессионных обязательств Правительством Республики Казахстан
1. Принятие концессионных обязательств Правительством Республики Казахстан осуществляется на основе:
1) формирования перечня объектов, предлагаемых в концессию, на среднесрочный период;
2) установления финансовых границ и приоритетов принятия концессионных обязательств.
2. Принятие концессионных обязательств Правительством Республики Казахстан осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета на основании решения Правительства Республики Казахстан по каждому отдельному концессионному проекту.
Статья 204-3. Выполнение концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан
Выполнение концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета за счет бюджетных средств, предусмотренных в законе о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Глава 45-2. Концессионные обязательства местных
исполнительных органов
Сноска. Закон дополнен главой 45-2 в соответствии с Законом РК от 05.07.2008 N 66-IV (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 204-4. Принятие концессионных обязательств местными исполнительными органами
1. Принятие концессионных обязательств местными исполнительными органами осуществляется на основе:
1) формирования перечня объектов, предлагаемых в концессию, на среднесрочный период;
2) установления финансовых границ и приоритетов принятия концессионных обязательств.
2. Принятие концессионных обязательств местными исполнительными органами осуществляется местным уполномоченным органом по исполнению бюджета на основании решения маслихата области, города республиканского значения, столицы по каждому отдельному концессионному проекту.
Статья 204-5. Ограничение принятия концессионных обязательств местными исполнительными органами
Принятие концессионных обязательств местными исполнительными органами ограничивается установленным лимитом долга соответствующего местного исполнительного органа и объемом средств местного бюджета, направляемых на погашение и обслуживание долга соответствующего местного исполнительного органа.

3. Республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының шығарылатын мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша борышын өтеу міндетті түрде міндеттемелерде белгіленген мерзімде жүзеге асырылады.
Ескерту. 45-тарау 204-1-баппен толықтырылды - ҚР 2007.07.21.  N 297 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
45-1-тарау. Қазақстан Республикасы Үкіметінің концессиялық міндеттемелері
Ескерту. 45-1-тараумен толықтырылды - ҚР-ның 2008.07.05.  N 66-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
204-2-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің
концессиялық міндеттемелер қабылдауы
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің концессиялық міндеттемелер қабылдауы:
1) орта мерзімді кезеңге концессияға ұсынылған объектілер тізбесін қалыптастыру;
2) концессиялық міндеттемелерді қабылдаудың қаржылық шекарасын және басымдықтарын бекіту негізінде жүзеге асырылады.
2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің концессиялық міндеттемелерді қабылдауын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган әрбір жекелеген концессиялық жоба бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі шешімінің негізінде жүзеге асырады.
204-3-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің
концессиялық міндеттемелерді орындауы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің концессиялық міндеттемелерді орындауын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда көзделген бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырады.
45-2-тарау. Жергілікті атқарушы органдардың концессиялық міндеттемелері
Ескерту. 45-2-тараумен толықтырылды - ҚР-ның 2008.07.05.  N 66-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
204-4-бап. Жергілікті атқарушы органдардың концессиялық
міндеттемелер қабылдауы
1. Жергілікті атқарушы органдардың концессиялық міндеттемелерді қабылдауы:
1) орта мерзімді кезеңге концессияға ұсынылған объектілер тізбесін қалыптастыру;
2) концессиялық міндеттемелерді қабылдаудың қаржылық шекарасын және басымдықтарын белгілеу негізінде жүзеге асырылады.
2. Жергілікті атқарушы органдардың концессиялық міндеттемелерді қабылдауын бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган әрбір жекелеген концессиялық жоба бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мәслихаты шешімінің негізінде жүзеге асырады.
204-5-бап. Жергілікті атқарушы органдардың концессиялық
міндеттемелер қабылдауын шектеу
Жергілікті атқарушы органдардың концессиялық міндеттемелер қабылдауы тиісті жергілікті атқарушы органның белгіленген борыш лимитімен және тиісті жергілікті атқарушы органның борышын өтеуге және оған қызмет көрсетуге бағытталған жергілікті бюджет қаражаты көлемімен шектеледі.

Глава 46. ГАРАНТИРОВАННЫЕ ГОСУДАРСТВОМ ЗАИМСТВОВАНИЕ И ДОЛГ
Статья 205. Государственная гарантия
1. Государственная (правительственная, суверенная) гарантия Республики Казахстан (далее - государственная гарантия) - обязательство Правительства Республики Казахстан перед заимодателем полностью или частично погасить задолженность в случае неуплаты заемщиком-резидентом Республики Казахстан причитающейся с него суммы в установленный срок.
2. Государственные гарантии предоставляются заимодателям в качестве обеспечения исполнения резидентами Республики Казахстан обязательств по полученным ими негосударственным займам.
3. Исключительным правом предоставления государственных гарантий от имени Республики Казахстан по займам обладает Правительство Республики Казахстан.
По поручению Правительства Республики Казахстан центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет предоставление государственных гарантий на условиях и в порядке, определяемых Правительством Республики Казахстан.
Статья 206. Ограничения предоставления государственных гарантий
1. Государственные гарантии предоставляются в пределах лимита, устанавливаемого законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
2. Государственные гарантии не могут предоставляться в качестве обеспечения возврата займов местных исполнительных органов.
3. Объем лимита предоставления государственных гарантий может быть использован только в пределах соответствующего финансового года, на который установлен данный лимит.
Статья 207. Условия предоставления государственных гарантий
1. Государственные гарантии предоставляются на основании постановлений Правительства Республики Казахстан.
2. Предоставление государственных гарантий осуществляется на условиях возвратности заемщиком бюджетных средств, расходуемых Правительством Республики Казахстан при исполнении обязательств гаранта, в соответствии со статьей 213 настоящего Кодекса.
3. За предоставление государственной гарантии по негосударственному займу с заемщика взимается предварительная единовременная плата (сбор) в размере 0,2 процента от суммы государственной гарантии для юридических лиц, образованных со стопроцентным участием государства в уставном капитале, и в размере двух процентов от суммы государственной гарантии для прочих юридических лиц.
4. Предоставление государственной гарантии осуществляется после оформления и регистрации соглашения о предоставлении государственной гарантии и документов, подтверждающих обеспечение исполнения обязательств по возврату средств, направленных из республиканского бюджета, в связи с исполнением обязательств Правительства Республики Казахстан по государственной гарантии.
Соглашение о предоставлении государственной гарантии - соглашение между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, поверенным (агентом) и заемщиком по гарантированному государством займу, устанавливающее правоотношения сторон по предоставлению государственной гарантии, обеспечению выполнения обязательств согласно договору займа, гарантированного государством, возврату средств республиканского бюджета, отвлеченных в случае исполнения обязательств по государственной гарантии.
Сноска. В статью 207 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).

46-тарау. Мемлекет кепілдік берген қарыз алу мен борыш
205-бап. Мемлекеттiк кепiлдiк
1. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк (үкiметтiк, егемендiк) кепiлдiгi (бұдан әрi - мемлекеттік кепiлдiк) - Қазақстан Республикасының қарыз алушы резидентi одан тиесiлi соманы белгiленген мерзiмде төлемеген жағдайда берешектi толық немесе iшiнара өтеуге Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарыз берушiнiң алдындағы мiндеттемесi.
2. Мемлекеттiк кепiлдiктер қарыз берушiлерге Қазақстан Республикасы резиденттерiнiң өздерi алған мемлекеттiк емес қарыздар бойынша мiндеттемелерiн орындауды қамтамасыз етуi ретiнде берiледi.
3. Қарыздар бойынша Қазақстан Республикасының атынан мемлекеттiк кепiлдiктер берудiң айрықша құқығына Қазақстан Республикасының Yкiметi ие болады.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң тапсыруы бойынша мемлекеттiк кепiлдiктер берудi бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейтiн шарттармен және тәртiппен жүзеге асырады.
206-бап. Мемлекеттiк кепiлдiктер берудi шектеу
1. Мемлекеттiк кепiлдiктер тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен белгiленетiн лимит шегiнде берiледi.
2. Мемлекеттiк кепiлдiктер жергiлiктi атқарушы органдардың қарыздарын қайтаруды қамтамасыз ету ретiнде берiлмейдi.
3. Мемлекеттiк кепiлдiктер беру лимитiнiң көлемi осы лимит белгiленген тиiстi қаржы жылының шегiнде ғана пайдаланыла алады.
207-бап. Мемлекеттiк кепiлдiктер беру шарттары
1. Мемлекеттiк кепiлдiктер Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулылары негізiнде берiледi.
2. Мемлекеттiк кепiлдiктер беру осы Кодекстiң 213-бабына сәйкес кепiл мiндеттемелерiн атқару кезiнде Қазақстан Республикасының Үкiметi жұмсайтын бюджет қаражатының қарыз алушыға қайтарымдылығы шарттарымен жүзеге асырылады.
3. Мемлекеттiк емес қарыз бойынша мемлекеттiк кепiлдiк берiлгенi үшiн қарыз алушыдан жарғылық капиталына мемлекеттiң жүз процент қатысуымен құрылған заңды тұлғалар үшiн мемлекеттiк кепiлдiк сомасының 0,2 процент мөлшерiнде және басқа да заңды тұлғалар үшiн мемлекеттiк кепiлдiк сомасының екi процентi мөлшерiнде алдын ала бiржолғы төлем (алым) алынады.
4. Мемлекеттiк кепiлдiк беру мемлекеттiк кепiлдiк беру туралы келiсiм мен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мемлекеттiк кепiлдiк жөнiндегi мiндеттемелерiн орындауға байланысты республикалық бюджеттен бағытталған қаражаттарды қайтару жөнiндегi мiндеттемелердiң орындалуы қамтамасыз етiлгенiн растайтын құжаттар ресiмделiп, тiркелгеннен кейiн жүзеге асырылады.
Мемлекеттiк кепiлдiк беру туралы келiсiм - бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган, сенiм бiлдiрiлген өкiл (агент) және мемлекет кепiлдiк берген қарызды алушы арасындағы тараптардың мемлекеттiк кепiлдiк беру, мемлекет кепiлдiк берген қарыз шартына сәйкес мiндеттемелердi, мемлекеттiк кепiлдiк бойынша мiндеттемелер орындалған жағдайда бөлiнген республикалық бюджет қаражатын қайтаруды қамтамасыз ету жөнiндегi құқықтық қатынастарды белгiлейтiн келiсiм.
Ескерту. 207-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.

Статья 208. Требования, предъявляемые к лицам, претендующим на получение государственной гарантии
1. К юридическим лицам, претендующим на получение государственной гарантии по займам, в которых эти юридические лица выступают в качестве заемщика, предъявляются следующие требования:
1) быть резидентом Республики Казахстан, осуществляющим предпринимательскую деятельность;
2) осуществлять реализацию проектов, включенных в перечень инвестиционных проектов, предлагаемых к финансированию за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии на соответствующий период, утверждаемый решением Правительства Республики Казахстан;
3) иметь гарантию банка либо договор страхования, удовлетворяющие требованиям обеспечения возвратности займов, устанавливаемым центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций;
4) иметь положительное заключение отраслевого уполномоченного органа;
5) иметь положительное заключение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета;
6) иметь положительное заключение центрального уполномоченного органа по экономическому планированию;
7) иметь положительное заключение центрального уполномоченного органа по бюджетному планированию;
8) не иметь задолженности по погашению и обслуживанию ранее полученных гарантированных государством займов, сроки платежей по которым наступили, а также иной просроченной задолженности перед кредиторами;
9) обеспечить обязательства по софинансированию предлагаемого инвестиционного проекта в случае привлечения займа, не покрывающего общую стоимость проекта.
2. Правительством Республики Казахстан могут устанавливаться дополнительные требования, предъявляемые к лицам, претендующим на получение государственной гарантии, в зависимости от условий негосударственного займа и риска инвестиционного проекта.
Сноска. В статью 208 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 209. Отбор инвестиционных проектов для предоставления государственных гарантий
Отбор инвестиционных проектов для предоставления государственных гарантий производится центральным уполномоченным органом по экономическому планированию в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Статья 210. Форма государственной гарантии
1. Государственная гарантия предоставляется посредством заключения в письменной форме договора гарантии между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и заимодателем (представителем держателей облигаций) либо письменного уведомления о принятии центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета обязательств гаранта по негосударственному займу (гарантийного обязательства).
При наличии договора гарантии по негосударственным внешним займам центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в установленном законодательными актами Республики Казахстан порядке вправе авалировать векселя заемщика.
Государственной гарантией может быть признан только такой документ, который соответствует требованиям настоящей статьи и статьи 211 настоящего Кодекса. Никакие акты или иные документы государственных органов и их должностных лиц не имеют юридической силы государственной гарантии.

208-бап. Мемлекеттiк кепiлдiк алуға үмiткер
тұлғаларға қойылатын талаптар
1. Қарыздар бойынша мемлекеттiк кепiлдiк алуға үмiткер заңды тұлғаларға осы заңды тұлғалар қарыз алушы ретiнде әрекет еткенде, мынадай талаптар қойылады:
1) кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асырушының Қазақстан Республикасының резидентi болуы;
2) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен бекiтiлетiн , тиiстi кезеңге арналған мемлекеттiк кепiлдiкпен берiлетiн мемлекеттiк емес қарыздардың қаражаты есебiнен қаржыландыруға ұсынылып отырған инвестициялық жобалардың тiзбесiне енгiзiлген жобалардың iске асырылуын жүзеге асыру;
3) қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын уәкiлеттi органмен келiсе отырып бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган белгiлейтiн қарыздардың қайтарылуын қамтамасыз ету талаптарын қанағаттандыратын банк кепiлдiгiнiң не сақтандыру шартының болуы;
4) салалық уәкiлеттi органның оң қорытындысының болуы;
5) бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның оң қорытындысының болуы;
6) экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның оң қорытындысының болуы;
7) бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның оң қорытындысының болуы;
8) бұрын алынған мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды, ол бойынша басталған төлем мерзiмдерiн, сондай-ақ кредиторлар алдындағы өзге де мерзiмi өткен берешектi өтеу және оған қызмет көрсету жөнiнде берешектерiнiң болмауы;
9) жобаның жалпы құнын жаппайтын қарыз тартылған жағдайда, ұсынылып отырған инвестициялық жобаны қоса қаржыландыру жөнiндегi мiндеттемелердiң қамтамасыз етiлуi.
2. Қазақстан Республикасының Үкiметi мемлекеттiк емес қарыздың және инвестициялық жоба тәуекелiнiң шарттарына қарай мемлекеттiк кепiлдiк алуға үмiткер тұлғаларға қойылатын қосымша талаптар белгiлей алады.
Ескерту. 208-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
209-бап. Мемлекеттiк кепiлдiктер беруге арналған
инвестициялық жобаларды iрiктеу
Мемлекеттiк кепiлдiктер беруге арналған инвестициялық жобаларды iрiктеудi Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын тәртiппен экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган жүргiзедi.
210-бап. Мемлекеттiк кепiлдiктiң нысаны
1. Мемлекеттiк кепiлдiк бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган мен қарыз берушi (облигациялар ұстаушылардың өкiлi) арасында кепiлдiк шартын жазбаша түрде жасасу арқылы не мемлекеттiк емес қарыз бойынша кепiлгердiң мiндеттемесiн (кепiлдiк мiндеттемесiн) бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның қабылдағаны туралы жазбаша хабарлау нысанында берiледi.
Мемлекеттiк емес сыртқы қарыздар бойынша кепiлдiк шарты болған жағдайда, бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленген тәртiппен қарыз алушының векселдерiн авалдандыруға құқылы.
Осы баптың және осы Кодекстiң 211-бабының талаптарына сәйкес келетiн құжат қана мемлекеттiк кепiлдiк болып танылуы мүмкiн. Мемлекеттiк органдардың және олардың лауазымды адамдарының ешбiр актiлерiнде немесе өзге де құжаттарында мемлекеттiк кепiлдiктiң заңдық күшi болмайды.

2. Договор гарантии, гарантийное обязательство по каждому инвестиционному проекту, аваль по каждому обязательству заемщика подписываются первым руководителем центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Сноска. В статью 210 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 211. Содержание государственной гарантии
1. В договоре гарантии или гарантийном обязательстве указываются:
1) реквизиты постановления Правительства Республики Казахстан, согласно которому предоставляется государственная гарантия;
2) наименование и местонахождение заемщика;
3) содержание основного обязательства заемщика;
4) гарантируемая сумма займа, прочие гарантируемые обязательства по займу, на которые распространяется действие выдаваемой государственной гарантии;
5) срок действия государственной гарантии;
6) должностное лицо, подписавшее договор гарантии (гарантийное обязательство).
2. При отсутствии в договоре гарантии, гарантийном обязательстве условий, предусмотренных подпунктами 4) и 5) пункта 1 настоящей статьи, считается, что:
1) государственная гарантия обеспечивает исполнение всех обязательств должника по займу;
2) государственная гарантия выдана на срок действия договора займа.
При отсутствии в договоре гарантии и гарантийном обязательстве требования, предусмотренного подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи, либо их подписании, а также авалировании обязательств заемщика неуполномоченным лицом в нарушение пункта 2 статьи 210 настоящего Кодекса государственная гарантия считается недействительной.
Сноска. В статью 211 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 212. Учет предоставления государственных гарантий и гарантируемых государством займов
Предоставляемые государственные гарантии и гарантируемые государством займы подлежат регистрации и учету в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет мониторинг гарантированного государством долга и управление им.
Мониторинг финансового состояния заемщика, получившего гарантированный государством заем, осуществляется в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
Сноска. В статью 212 внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г. N 13 .
Статья 213. Исполнение государственной гарантии
Если иное не предусмотрено условиями договора займа, государственная гарантия подлежит исполнению после наступления даты платежа по требованию заимодателя в случае, если обеспеченный государственной гарантией заем не будет погашен заемщиком полностью или частично на день наступления срока платежа и в пределах средств, предусмотренных законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.

2. Әрбiр инвестициялық жоба бойынша кепiлдiк шартына, кепiлдiк берiлген мiндеттемеге, қарыз алушының әрбiр мiндеттемесi бойынша авалға бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның бiрiншi басшысы қол қояды.
Ескерту. 210-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
211-бап. Мемлекеттiк кепiлдiктiң мазмұны
1. Кепiлдiк шартында немесе кепiлдiк берiлген мiндеттемеде:
1) соған сәйкес мемлекеттiк кепiлдiк берiлетiн Қазақстан Республикасы Үкiметi қаулысының деректемелерi;
2) қарыз алушының атауы және тұрған жерi;
3) қарыз алушының негiзгi мiндеттемесiнiң мазмұны;
4) кепiлдiк берiлетiн қарыз сомасы, берiлетiн мемлекеттiк кепiлдiктiң күшi қолданылатын қарыз бойынша басқа да кепiлдiк берiлетiн мiндеттемелер;
5) мемлекеттiк кепiлдiктiң қолданылу мерзiмi;
6) кепiлдiк шартына (кепiлдiк берiлген мiндеттемеге) қол қойған лауазымды адам көрсетiледi.
2. Кепiлдiк шартында, кепiлдiк берiлген мiндеттемеде осы баптың 1-тармағының 4) және 5) тармақшаларында көзделген талаптар болмаған жағдайда:
1) мемлекеттiк кепiлдiк қарыз бойынша борышкердiң барлық мiндеттемелерiнiң орындалуын қамтамасыз етедi;
2) мемлекеттiк кепiлдiк қарыз шартының қолданылу мерзiмiне берiлдi деп есептеледi.
Кепiлдiк шартында және кепілдiк берiлген мiндеттемеде осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген талаптар болмаған не осы Кодекстiң 210-бабының 2-тармағын бұза отырып, уәкiлеттi емес адам оларға қол қойған, сондай-ақ қарыз алушының мiндеттемелерiн авалдандырған жағдайда мемлекеттiк кепiлдiк жарамсыз деп есептеледi.
Ескерту. 211-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
212-бап. Мемлекеттiк кепiлдiктер берудi және
мемлекет кепiлдiк беретiн қарыздарды
есепке алу
Берiлетiн мемлекеттiк кепiлдiктердi және мемлекет кепiлдiк беретiн қарыздарды бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен тiркеуге және есепке алуға тиiс.
Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган мемлекет кепiлдік берген борыштың мониторингiн және оны басқаруды жүзеге асырады.
Мемлекет кепiлдiк берген қарызды алған қарыз алушының қаржылық жай-күйiнiң мониторингi Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен жүзеге асырылады.
Ескерту. 212-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді) Заңымен.
213-бап. Мемлекеттiк кепiлдiктің орындалуы
Егер қарыз шартының талаптарында өзгеше көзделмесе, қарыз алушы мемлекеттiк кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген қарызды төлем мерзiмi басталған күнi және тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда көзделген қаражаттар шегiнде толық немесе iшiнара өтемеген жағдайда, қарыз берушiнiң талабы бойынша мемлекеттiк кепiлдiк төлем күнi басталғаннан кейiн орындалуға жатады.

К возврату средств, направленных на исполнение обязательств по государственной гарантии, реструктуризации займа, замене должника, исковой давности, прекращению требований по возврату указанных средств, применяются статьи 183-188 настоящего Кодекса.
Средства, выделенные на исполнение обязательств по государственной гарантии, подлежат возврату в республиканский бюджет в течение срока, определенного в соглашении о предоставлении государственной гарантии по ставке вознаграждения, устанавливаемой в соответствии со статьей 176 настоящего Кодекса.
Правительство Республики Казахстан вправе осуществлять в соответствии с условиями договора займа и с согласия заимодателя досрочное погашение гарантированного государством займа за заемщика, признанного банкротом и (или) ликвидированного в соответствии с законодательством Республики Казахстан, посредством исполнения государственной гарантии за счет средств, предусмотренных в законе о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год. P080639
Статья 214. Реструктуризация гарантированных государством займов
1. Реструктуризация гарантированного государством займа осуществляется по соглашению заимодателя и заемщика в случае принятия решения Правительством Республики Казахстан.
2. При реструктуризации гарантированного государством займа по требованию заимодателя ранее выданная государственная гарантия может быть подтверждена Правительством Республики Казахстан или заменена новой.
3. Гарантируемая при этом сумма займа не может превышать сумму займа по ранее выданной государственной гарантии. На вновь выданную государственную гарантию не распространяются ограничения, установленные пунктом 1 статьи 206 настоящего Кодекса.
Статья 215. Замена заемщика по гарантированному государством займу
1. Замена заемщика по гарантированному государством займу допускается по соглашению сторон договора займа в случае принятия решения Правительства Республики Казахстан.
2. В случае замены заемщика по гарантированному государством займу государственная гарантия может быть заменена новой или подтверждена центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета по требованию заимодателя на основании решения Правительства Республики Казахстан.
3. Гарантируемая при этом сумма займа не может превышать сумму займа по ранее выданной государственной гарантии. На вновь выданную государственную гарантию не распространяются ограничения, установленные пунктом 1 статьи 206 настоящего Кодекса.
Статья 216. Основания прекращения действия государственной гарантии
Государственная гарантия прекращает свое действие в случаях:

Мемлекеттiк кепiлдiк бойынша мiндеттемелердiң орындалуына бағытталған қаражаттарды қайтаруға, қарызды қайта құрылымдауға, борышкердi ауыстыруға, талап қою мерзiмi өтiп кетуiне, аталған қаражатты қайтару бойынша талаптарды тоқтатуға осы Кодекстiң 183-188-баптары қолданылады.
Мемлекеттiк кепiлдiк бойынша мiндеттемелердiң орындалуына бөлiнген қаражат осы Кодекстiң 176-бабына сәйкес белгiленген сыйақы ставкасы бойынша мемлекеттiк кепiлдiк беру туралы келiсiмде белгiленген мерзiм iшiнде республикалық бюджетке қайтарылуға тиiс.
Қазақстан Республикасының Үкiметi қарыз шартының талаптарына сәйкес және қарыз берушiнiң келiсiмiмен Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес банкрот деп танылған және (немесе) таратылған қарыз алушы үшiн тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда көзделген қаржы есебiнен мемлекеттiк кепiлдiктi орындау арқылы мемлекет кепiлдiк берген қарызды мерзiмiнен бұрын өтеудi жүзеге асыруға құқылы. P080639
214-бап. Мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды
қайта құрылымдау
1. Мемлекет кепiлдiк берген қарызды қайта құрылымдау Қазақстан Республикасының Үкiметi шешiм қабылдаған жағдайда қарыз берушi мен қарыз алушының келiсiмi бойынша жүзеге асырылады.
2. Қарыз берушiнiң талабы бойынша мемлекет кепiлдiк берген қарызды қайта құрылымдау кезiнде бұрын берiлген мемлекеттiк кепiлдiктi Қазақстан Республикасының Үкiметi растай немесе жаңасымен ауыстыра алады.
3. Бұл ретте кепiлдiк берiлген қарыз сомасы бұрын берiлген мемлекеттiк кепiлдiк бойынша қарыз сомасынан артық бола алмайды. Жаңадан берiлген мемлекеттiк кепiлдiкке осы Кодекстiң 206-бабының 1-тармағында белгiленген шектеулер қолданылмайды.
215-бап. Мемлекет кепiлдiк берген қарыз бойынша
қарыз алушыны ауыстыру
1. Мемлекет кепiлдiк берген қарыз бойынша қарыз алушыны ауыстыруға Қазақстан Республикасының Үкiметi шешiм қабылдаған жағдайда қарыз шарты тараптарының келiсiмi бойынша жол берiледi.
2. Мемлекет кепiлдiк берген қарыз бойынша қарыз алушы ауыстырылған жағдайда, бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган мемлекеттiк кепiлдiктi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмi негiзiнде қарыз берушiнiң талабы бойынша жаңасымен ауыстыра немесе растай алады.
3. Бұл ретте кепiлдiк берiлген қарыз сомасы бұрын берiлген мемлекеттiк кепiлдiк бойынша қарыз сомасынан артық бола алмайды. Жаңадан берiлген мемлекеттiк кепiлдiкке осы Кодекстiң 206-бабының 1-тармағында белгiленген шектеулер қолданылмайды.
216-бап. Мемлекеттiк кепiлдiктiң қолданылуын тоқтату
негiздерi
Мемлекеттiк кепiлдiк:

1) полного исполнения заемщиком или гарантом обязательств по займу, гарантированному Правительством Республики Казахстан;
2) истечения указанного в договоре гарантии (гарантийном обязательстве) срока гарантии, если в нем не оговорено иное;
3) специально оговоренных в договоре займа и (или) в договоре гарантии (гарантийном обязательстве);
4) замены гарантии на новую при реструктуризации и (или) замене заемщика по гарантированному государством займу.
Статья 217. Ограничения на использование средств гарантированного государством займа
Запрещается использование средств гарантированного государством займа на цели, не предусмотренные условиями займа, а также на кредитование государственных органов.
Сноска. В статью 217 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 218. Контроль и ответственность за использование средств гарантированного государством займа
За использованием средств гарантированного государством займа осуществляется контроль в порядке, устанавливаемом Правительством Республики Казахстан.
Заемщик по займу, имеющему государственную гарантию, несет ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан, за нецелевое использование средств, полученных по займу, гарантированному Правительством Республики Казахстан, и за возврат средств, отвлеченных на исполнение обязательств по государственной гарантии, в случае невыполнения заемщиком долговых обязательств по займу.
Сноска. Статья 218 с изменениями, внесенными Законом РК от 05.07.2006 N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Глава 46-1. Поручительство государства
Сноска. Раздел дополнен главой 46-1 - Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 218-1. Поручительство государства
1. Поручительство государства - обязательство Правительства Республики Казахстан перед заимодателем погасить полностью или частично долг заемщика в рамках концессионного соглашения в соответствии с договором поручительства после принятия заимодателем в отношении заемщика всех разумных мер по взысканию задолженности с должника в случае неуплаты им причитающейся с него суммы.
Обязательства по поручительству включают основную сумму займа и вознаграждение по нему.
2. Поручительство государства предоставляется заимодателям в качестве обеспечения исполнения заемщиком обязательств по займам, привлекаемым под поручительство государства, на сумму, не превышающую стоимости передаваемого государству объекта концессии.

1) қарыз алушы немесе кепiлгер Қазақстан Республикасының Үкiметi кепiлдiк берген қарыз бойынша мiндеттемелердi толық орындаған;
2) егер кепiлдiк шартында (кепiлдiк мiндеттемесiнде) өзгеше айтылмаса, онда көрсетiлген кепiлдiк мерзiмi өткен;
3) қарыз шартында және (немесе) кепiлдiк шартында (кепiлдiк мiндеттемесiнде) арнайы айтылған;
4) мемлекет кепiлдiк берген қарыз бойынша қайта құрылымдау және (немесе) қарыз алушыны ауыстыру Кезiнде кепiлдiк жаңасына ауыстырылған жағдайларда, өзiнiң қолданысын тоқтатады.
217-бап. Мемлекет кепiлдiк берген қарыз қаражаттарын
пайдалануға қойылатын шектеулер
Мемлекет кепiлдiк берген қарыз қаражаттарын қарыз талаптарында көзделмеген мақсаттарға, сондай-ақ мемлекеттiк органдарға кредит беруге пайдалануға тыйым салынады.
Ескерту. 217-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
218-бап. Мемлекет кепiлдiк берген қарыз қаражаттарының
пайдаланылуына бақылау жасау және жауаптылық
Мемлекет кепiлдiк берген қарыз қаражатының пайдаланылуын бақылау Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен жүзеге асырылады.
Мемлекеттiк кепiлдiгi бар қарыз бойынша қарыз алушы Қазақстан Республикасының Үкiметi кепiлдiк берген қарыз бойынша алынған қаражаттарды нысаналы пайдаланбағаны үшiн және қарыз алушы қарыз бойынша борыштық мiндеттемелердi орындамаған жағдайда мемлекеттiк кепiлдiк бойынша мiндеттемелердi орындауға бөлiнген қаражаттарды қайтару үшiн Қазақстан Республикасының заңдарымен көзделген жауаптылықта болады.
Ескерту. 218-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
46-1-тарау. Мемлекет кепiлгерлiгi
Ескерту. 46-1-тараумен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
218-1-бап. Мемлекет кепiлгерлiгi
1. Мемлекет кепiлгерлiгi - борышкер өзiнен алынуға тиесiлi соманы төлемеген жағдайда қарыз берушi одан берешектi өндiрiп алу жөнiнде қарыз алушыға қатысты барлық қисынды шараларды қолданғаннан кейiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң концессиялық келiсiм шеңберiнде, кепілгерлік шартына сәйкес қарыз берушi алдындағы қарыз алушының борышын толық немесе iшiнара өтеу мiндеттемесi.
Кепілгерлік бойынша міндеттемелер қарыздың негізгі сомасын және ол бойынша сыйақыны қамтиды.
2. Мемлекет кепiлгерлiгi қарыз алушының мемлекетке берiлетiн концессия объектiсiнiң құнынан аспайтын сомаға мемлекет кепiлгерлiгiмен тартылған қарыздар бойынша мiндеттемелерiн орындауын қамтамасыз ету ретiнде қарыз берушiлерге берiледi.

3. Исключительным правом предоставления поручительства государства от имени Республики Казахстан по займам, привлекаемым под поручительство государства, обладает Правительство Республики Казахстан.
По поручению Правительства Республики Казахстан центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет предоставление поручительства государства на условиях и в порядке, определяемых Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Статья 218-1 с изменениями, внесенными Законом РК от 05.07.2008 N 66-IV (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 218-2. Ограничения предоставления поручительства государства
1. Поручительство государства предоставляется в пределах лимита, устанавливаемого законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
2. Средства займа, привлекаемого под поручительство государства, используются только на создание объектов концессии.
3. Поручительства государства не могут предоставляться по займам, привлекаемым в качестве рефинансирования уже привлеченных займов, а также в качестве обеспечения возврата займов местных исполнительных органов.
4. Объем лимита предоставления поручительств государства может быть использован только в пределах соответствующего финансового года, на который установлен данный лимит.
Статья 218-3. Условия предоставления поручительств государства
1. Поручительства государства предоставляются на основании постановлений Правительства Республики Казахстан.
2. Предоставление поручительства государства осуществляется на условиях обязательности передачи заемщиком государству объекта концессии в соответствии со статьей 218-9 настоящего Кодекса.
3. За предоставление поручительства государства по негосударственному займу с заемщика взимается предварительная единовременная плата (сбор) в размере 0,2 процента от суммы поручительства государства для юридических лиц, образованных со стопроцентным участием государства в уставном капитале, и в размере двух процентов от суммы поручительства государства для прочих юридических лиц.
4. Предоставление поручительства государства осуществляется после оформления и предоставления договора страхования по обеспечению возвратности займа, привлекаемого под поручительство государства.
Статья 218-4. Требования, предъявляемые к лицам, претендующим на получение поручительства государства
1. К юридическим лицам, претендующим на получение поручительства государства по займам, в которых эти юридические лица выступают в качестве заемщика, предъявляются следующие требования:
1) быть резидентом Республики Казахстан, осуществляющим предпринимательскую деятельность;

3. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мемлекет кепiлгерлiгiмен тартылатын қарыздар бойынша Қазақстан Республикасы атынан мемлекет кепiлгерлiгiн беруге ерекше құқығы бар.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң тапсырмасы бойынша бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын талаптармен және тәртiппен мемлекет кепiлгерлiгiн берудi жүзеге асырады.
Ескерту. 218-1-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР-ның 2008.07.05.  N 66-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
218-2-бап. Мемлекет кепiлгерлiгiн беруге шектеулер
1. Мемлекет кепiлгерлiгi тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгiленген лимит шегiнде берiледi.
2. Мемлекет кепiлгерлiгiмен тартылатын қарыз қаражаты концессия объектiлерiн құруға ғана пайдаланылады.
3. Мемлекет кепiлгерлiктерi бұрын тартылған қарыздарды қайта қаржыландыру ретiнде, сондай-ақ жергiлiктi атқарушы органдардың қарыздарын қайтаруды қамтамасыз ету ретiнде тартылатын қарыздар бойынша берiлмейдi.
4. Мемлекет кепiлгерлiктерiн беру лимитiнiң көлемi осы лимит белгiленген тиiстi қаржы жылы шегiнде ғана пайдаланылуы мүмкiн.
218-3-бап. Мемлекет кепiлгерлiктерiн беру шарттары
1. Мемлекет кепiлгерлiктерi Қазақстан Республикасы Үкiметi қаулыларының негiзiнде берiледi.
2. Мемлекет кепiлгерлiгiн беру осы Кодекстiң 218-9-бабына сәйкес қарыз алушының концессия объектiсiн мемлекетке беруiнiң мiндеттiлiгi шартымен жүзеге асырылады.
3. Мемлекеттiк емес қарыз бойынша мемлекет кепiлгерлiгi берiлгенi үшiн қарыз алушыдан жарғылық капиталына мемлекет жүз процент қатысуымен құралатын заңды тұлғалар үшiн - мемлекет кепiлгерлiгi сомасының 0,2 процентi мөлшерiнде және басқа заңды тұлғалар үшiн мемлекет кепiлгерлiгi сомасының екi процентi мөлшерiнде алдын ала бiржолғы төлем (алым) өндiрiп алынады.
4. Мемлекет кепiлгерлiгiн беру мемлекет кепiлгерлiгiмен тартылатын қарыздың қайтарымдылығын қамтамасыз ету жөнiндегi сақтандыру шарты ресiмделгеннен және берiлгеннен кейiн жүзеге асырылады.
218-4-бап. Мемлекет кепiлгерлiгiн алуға үмiткер
тұлғаларға қойылатын талаптар
1. Заңды тұлғалар өздерi қарыз алушы ретiнде әрекет ететiн қарыздар бойынша мемлекет кепiлгерлiгiн алуға үмiткер болғанда осы заңды тұлғаларға мынадай талаптар қойылады:
1) кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының резидентi болу;

2) иметь договор страхования, удовлетворяющий требованиям обеспечения возвратности займа, привлекаемого под поручительство государства, устанавливаемым центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета по согласованию с уполномоченным органом , осуществляющим регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций;
3) иметь положительное заключение уполномоченного органа соответствующей отрасли;
4) иметь положительное заключение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета;
5) иметь положительное заключение центрального уполномоченного органа по экономическому планированию;
6) иметь положительное заключение центрального уполномоченного органа по бюджетному планированию;
7) не иметь задолженности по погашению и обслуживанию ранее полученных под поручительство государства либо государственные гарантии займов, сроки платежей по которым наступили, а также иной просроченной задолженности перед кредиторами.
2. Правительством Республики Казахстан могут устанавливаться дополнительные требования, предъявляемые к лицам, претендующим на получение поручительства государства, в зависимости от условий негосударственного займа и риска инвестиционного проекта.
Статья 218-5. Отбор инвестиционных проектов для предоставления поручительств государства
Отбор инвестиционных проектов для предоставления поручительств государства производится центральным уполномоченным органом по экономическому планированию в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Статья 218-6. Форма поручительства государства
1. Поручительство государства предоставляется посредством заключения в письменной форме договора поручительства государства между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и заимодателем.
Поручительством государства может быть признан только такой документ, который соответствует требованиям настоящей статьи и статьи 218-7 настоящего Кодекса. Никакие акты или иные документы государственных органов и их должностных лиц не имеют юридической силы поручительства государства.
2. Договор поручительства государства подписывается первым руководителем центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Статья 218-7. Содержание договора поручительства государства
1. В договоре поручительства государства указываются:
1) реквизиты постановления Правительства Республики Казахстан, согласно которому предоставляется поручительство государства;
2) наименование и местонахождение заемщика и заимодателя;
3) содержание основного обязательства заемщика;
4) сумма предоставляемого поручительства государства;

2) бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган қаржы нарығын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын уәкiлеттi органмен келiсе отырып белгiлейтiн, мемлекет кепiлгерлiгiмен тартылған қарыздардың қайтарымдылығын қамтамасыз ету талаптарын қанағаттандыратын сақтандыру шарты болуы;
3) тиiстi саланың уәкiлеттi органының оң қорытындысының болуы;
4) бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның оң қорытындысының болуы;
5) экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның оң қорытындысының болуы;
6) бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның оң қорытындысының болуы;
7) төлем мерзiмдерi басталған, мемлекет кепiлгерлiгiмен не мемлекеттiк кепiлдiктерiмен бұрын алынған қарыздарды өтеу және оларға қызмет көрсету бойынша берешегiнiң, сондай-ақ кредиторлар алдында өзге де мерзiмi өткен берешегiнiң болмауы.
2. Қазақстан Республикасының Үкiметi мемлекет кепiлгерлiгiн алуға үмiткер тұлғаларға мемлекеттiк емес қарыздың шарттарына және инвестициялық жобаның тәуекелiне байланысты қойылатын қосымша талаптар белгiлеуi мүмкiн.
218-5-бап. Мемлекет кепiлгерлiктерiн беру үшiн
инвестициялық жобаларды iрiктеп алу
Мемлекет кепiлгерлiктерiн беру үшiн инвестициялық жобаларды iрiктеп алуды Қазақстан Республикасының Yкiметi айқындайтын тәртiппен экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган жүргiзедi.
218-6-бап. Мемлекет кепiлгерлiгiнiң нысаны
1. Мемлекет кепiлгерлiгi бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган мен қарыз берушi арасында мемлекет кепiлгерлiгi шартын жазбаша нысанда жасасу арқылы берiледi.
Осы баптың және осы Кодекстiң 218-7-бабының талаптарына сәйкес келетiн құжат қана мемлекет кепiлгерлiгi деп танылуы мүмкiн. Мемлекеттiк органдар мен олардың лауазымды адамдарының ешқандай актiлерiнiң немесе өзге де құжаттарының мемлекет кепiлгерлiгi болатын заңдық күшi жоқ.
2. Мемлекет кепiлгерлiгi шартына бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органның бiрiншi басшысы қол қояды.
218-7-бап. Мемлекет кепiлгерлiгi шартының мазмұны
1. Мемлекет кепiлгерлiгi шартында:
1) мемлекет кепiлгерлiгiн беруге негiз болған Қазақстан Республикасы Үкiметi қаулыларының деректемелерi;
2) қарыз алушы мен қарыз берушiнiң атауы мен орналасқан жерi;
3) қарыз алушының негiзгi мiндеттемесiнiң мазмұны;
4) берiлетiн мемлекет кепiлгерлiгiнiң сомасы;

5) срок действия поручительства государства;
6) должностное лицо, подписавшее договор поручительства государства.
При отсутствии в договоре поручительства государства требования, предусмотренного подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи, либо его подписании в нарушение пункта 2 статьи 218-6 настоящего Кодекса поручительство государства считается недействительным.
Статья 218-8. Учет предоставляемых поручительств государства и займов под поручительство государства
Предоставляемые поручительства государства и займы под поручительство государства подлежат регистрации и учету в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета осуществляет мониторинг долга по поручительству государства в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
Статья 218-9. Исполнение поручительства государства
Требования по исполнению обязательств могут быть предъявлены поручителю до даты, наступающей через сто восемьдесят календарных дней после наступления даты погашения займа.
Поручительство государства подлежит исполнению в следующих случаях:
после принятия заимодателем всех разумных мер по взысканию задолженности с заемщика;
признания заемщика банкротом либо его ликвидации в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение поручительства государства осуществляется в течение восемнадцати месяцев с даты предъявления требований по исполнению поручительства государства в пределах средств, предусмотренных законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Средства, выделенные на исполнение обязательств по поручительству государства, подлежат возврату в республиканский бюджет путем передачи объекта концессии государству.
Сноска. Статья 218-9 с изменениями, внесенными Законом РК от 05.07.2008 N 66-IV (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 218-10. Основания прекращения действия поручительства государства
Поручительство государства прекращает свое действие после полного исполнения заемщиком или поручителем обязательств по займу, обеспеченному поручительством государства.
Статья 218-11. Ограничения на использование средств займа, привлекаемого под поручительство государства
Запрещается использование средств займа, привлекаемого под поручительство государства, на цели, не предусмотренные договором займа, а также на кредитование государственных органов.
Статья 218-12. Контроль и ответственность за использование средств займа, привлекаемого под поручительство государства
За использованием средств займа, привлекаемого под поручительство государства, осуществляется контроль в порядке, устанавливаемом Правительством Республики Казахстан.
Заемщик по займу, привлекаемому под поручительство государства, несет ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан, за нецелевое использование полученных средств и возврат средств, отвлеченных на исполнение обязательств по поручительству государства, в случае невыполнения заемщиком долговых обязательств по займу.

5) мемлекет кепiлгерлiгiнiң қолданылу мерзiмi;
6) мемлекет кепiлгерлiгi шартына қол қойған лауазымды адам көрсетiледi.
Мемлекет кепiлгерлiгi шартында осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген талаптар болмаған не оған осы Кодекстiң 218-6-бабының 2-тармағын бұза отырып қол қойылған кезде мемлекет кепiлгерлiгi жарамсыз деп есептеледi.
218-8-бап. Берiлетiн мемлекет кепiлгерлiктерiн және
мемлекет кепiлгерлiгiмен берiлетiн
қарыздарды есепке алу
Берiлетiн мемлекет кепiлгерлiктерi және мемлекет кепiлгерлiгiмен берiлетiн қарыздар бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi органда Қазақстан Республикасы Үкiметi белгiлеген тәртiппен тiркелуге және есепке алынуға жатады.
Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган мемлекет кепiлгерлiгi бойынша борыш мониторингiн Қазақстан Республикасы Үкiметi белгiлеген тәртiппен жүзеге асырады.
218-9-бап. Мемлекет кепiлгерлiгiн орындау
Кепілгерге міндеттемелерін орындау жөніндегі талаптар қарызды өтеу күнінен кейінгі күнтізбелік жүз сексен күн өткен соң болатын күнге дейін қойылуы мүмкін.
Мемлекет кепiлгерлiгi:
қарыз берушi қарыз алушыдан берешектi өндiрiп алу жөнiндегi барлық қисынды шараларды қолданғаннан кейiн;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қарыз алушы банкрот деп танылған не ол таратылған жағдайларда орындалуға жатады.
Мемлекет кепiлгерлiгiн орындау мемлекет кепiлгерлiгiн орындау жөнiнде талаптар қойылған күннен бастап он сегiз ай iшiнде тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда көзделген қаражат шегiнде жүзеге асырылады.
Мемлекет кепiлгерлiгi бойынша мiндеттемелердi орындауға бөлiнген қаражат концессия объектiсiн мемлекетке беру жолымен республикалық бюджетке қайтарылуға жатады.
Ескерту. 218-9-бапқа өзгерту енгізілді - ҚР-ның 2008.07.05.  N 66-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
218-10-бап. Мемлекет кепiлгерлiгiнiң қолданылуын тоқтату
негiздерi
Мемлекет кепiлгерлiгi қарыз алушы немесе кепiлгер мемлекет кепiлгерлiгiмен қамтамасыз етiлген қарыз бойынша мiндеттемелердi толық орындағаннан кейiн қолданылуын тоқтатады.
218-11-бап. Мемлекет кепiлгерлiгiмен тартылатын қарыз
қаражатын пайдалануға шектеулер
Мемлекет кепiлгерлiгiмен тартылатын қарыз қаражатын қарыз шартында көзделмеген мақсаттарға, сондай-ақ мемлекеттiк органдарға кредит беру үшiн пайдалануға тыйым салынады.
218-12-бап. Мемлекет кепiлгерлiгiмен тартылатын қарыз
қаражатының пайдаланылуын бақылау және ол
үшiн жауаптылық
Мемлекет кепiлгерлiгiмен тартылатын қарыз қаражатының пайдаланылуына Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген тәртiппен бақылау жүзеге асырылады.
Мемлекет кепiлгерлiгiмен тартылатын қарыз бойынша қарыз алушы алынған қаражатты нысанасыз пайдаланғаны және қарыз бойынша борыштық мiндеттемелерiн орындамаған жағдайда, мемлекет кепiлгерлiгi бойынша мiндеттемелердi орындауға бөлiнген қаражатты қайтарғаны үшiн Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылықта болады.

Глава 47. ЗАЩИТА ИНТЕРЕСОВ ЗАИМОДАТЕЛЯ
Статья 219. Недопустимость одностороннего отказа от исполнения обязательства по договору займа
Не допускается односторонний отказ от исполнения обязательства по договору займа.
Сноска. В статью 219 внесены изменения Законом РК от 5 июля 2006 года N 165 (порядок введения в действие см. ст.2 ).
Статья 220. Защита от незаконных действий государственных органов и должностных лиц
Акты государственных органов и их должностных лиц, принятые в нарушение законодательства Республики Казахстан и ухудшающие условия привлечения, использования или погашения государственных и гарантированных государством займов, не имеют юридической силы.
Статья 221. Разрешение споров
1. Споры и разногласия, возникающие в связи с договорами займа, государственными эмиссионными ценными бумагами, правительственными гарантиями или связанной с ними деятельностью, включая управление государственным, правительственным долгом, долгом местных исполнительных органов или гарантированным государством долгом, решаются по возможности посредством переговоров либо в соответствии с ранее согласованными процедурами разрешения споров, установленными в договорах займа, правилах выпуска государственных эмиссионных ценных бумаг.
2. Все остальные споры, не предусмотренные пунктом 1 настоящей статьи, включая споры иностранного заимодателя с гражданами и юридическими лицами Республики Казахстан, разрешаются судами Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если иное не предусмотрено соглашением сторон.
РАЗДЕЛ 12. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ И ПЕРЕХОДНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Глава 48. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ И ПЕРЕХОДНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 222. Ответственность за нарушение бюджетного законодательства Республики Казахстан
Лица, виновные в нарушении бюджетного законодательства Республики Казахстан, несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 223. Заключительные и переходные положения
1. Настоящий Кодекс вводится в действие с 1 января 2005 года.
2. Республиканский и местные бюджеты на 2005 год разрабатываются в соответствии с настоящим Кодексом.
Принятые во исполнение настоящего Кодекса нормативные правовые акты, регулирующие вопросы планирования республиканского и местных бюджетов на 2005 год, вводятся в действие со дня их подписания.
3. Законодательство Республики Казахстан, действующее на момент введения в действие настоящего Кодекса, применяется в части, не противоречащей ему, и в течение года со дня его введения в действие должно быть приведено в соответствие с настоящим Кодексом.
Сноска. В статью 223 внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г. N 13 .

47-тарау. Қарыз берушінің мүдделерін қорғау
219-бап. Қарыз шарты бойынша мiндеттеменi
орындаудан бiржақты бас тартуға жол бермеу
Қарыз шарты бойынша мiндеттеменi орындаудан бiржақты бас тартуға жол берiлмейдi.
Ескерту. 219-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының 2006.07.05. N 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз) Заңымен.
220-бап. Мемлекеттiк органдар мен лауазымды
адамдардың заңсыз iс-әрекеттерiнен қорғау
Мемлекеттiк органдар мен олардың лауазымды адамдарының Қазақстан Республикасының заңдарын бұза отырып қабылдаған және мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды тарту, пайдалану немесе өтеу шарттарын нашарлататын актiлерiнiң заңдық күшi болмайды.
221-бап. Дауларды шешу
1. Қарыз шарттарына, мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздарға, үкiметтiк кепiлдiктерге байланысты немесе мемлекеттiк, үкiметтiк борышты, жергiлiктi атқарушы органдардың борышын немесе мемлекет кепiлдiк берген борышты басқаруды қоса алғанда, олардың қызметiне байланысты туындайтын даулар мен келiспеушiлiктер мүмкiндiгiнше келiссөздер жүргiзу арқылы не қарыз шарттарында, мемлекеттiк эмиссиялық бағалы қағаздар шығару ережелерiнде белгiленген дауларды шешудiң бұрын келiсiлген рәсiмдерiне сәйкес шешiледi.
2. Осы баптың 1-тармағында көзделмеген өзге даулардың барлығын, шетелдiк қарыз берушiнiң Қазақстан Республикасының азаматтарымен және заңды тұлғаларымен дауларын қоса алғанда, егер тараптардың келiсiмiнде өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының соттары шешедi.
12-бөлім. Қорытынды және өтпелі ережелер
48-тарау. Қорытынды және өтпелі ережелер
222-бап. Қазақстан Республикасының бюджет
заңдарын бұзғаны үшiн жауаптылық
Қазақстан Республикасының бюджет заңдарының бұзылуына кiнәлi тұлғалар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылықта болады.
223-бап. Қорытынды және өтпелi ережелер
1. Осы Кодекс 2005 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
2. 2005 жылға арналған республикалық және жергiлiктi бюджеттер осы Кодекске сәйкес әзiрленедi.
Осы Кодекстi орындау үшiн қабылданған, 2005 жылға арналған республикалық және жергiлiктi бюджеттердi жоспарлау мәселелерiн реттейтiн нормативтiк құқықтық актiлер оларға қол қойылған күннен бастап қолданысқа енгiзiледi.
3. Осы Кодекс қолданысқа енгiзiлген кезде қолданылып жүрген Қазақстан Республикасының заңдары оған қайшы келмейтiн бөлiгiнде қолданылады және ол қолданысқа енгізiлген күннен бастап бiр жылдың iшiнде осы Кодекске сәйкес келтiрiлуге тиiс.
Ескерту. 223-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2004.12.20. N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді) Заңымен.

Статья 223-1. Особый порядок бюджетного процесса для пилотных проектов
Сноска. Кодекс дополнен статьей 223-1 - подпунктом 12) ст.1 Закона РК от 06.12.2007 N 7-IV (подпункт 12) прекращают свое действие 31.12.2008).
Статья 224. О признании утратившими силу некоторых законов Республики Казахстан
Признать утратившими силу с 1 января 2005 года следующие законы Республики Казахстан:
1) Закон Республики Казахстан от 1 апреля 1999 г. "О бюджетной системе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 7, ст. 225; N 20, ст. 731; N 21, ст. 783; N 23, ст. 916, 928, 930; 2000 г., N 21, ст. 395; 2001 г., N 1, ст. 6; N 10, ст. 123; N 23, ст. 310; 2002 г., N 18, ст. 160; 2003 г., N 14, ст. 100; N 24, ст. 178);
2) Закон Республики Казахстан от 2 августа 1999 г. "О государственном и гарантированном государством заимствовании и долге" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 21, ст. 784; 2001 г., N 21-22, ст. 282; 2003 г., N 14, ст. 101; N 15, ст. 138, 139);
3) Закон Республики Казахстан от 29 января 2002 г. "О контроле за исполнением республиканского и местных бюджетов" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 3, ст. 21).
Президент
Республики Казахстан

223-1-бап. Пилоттық жобалар үшін бюджеттік процестің
ерекше тәртібі
Ескерту. Кодекс 223-1-баппен толықтырылды- Қазақстан Республикасының 2007.12.06. N 7 ( 12) тармақша 2008 жылғы 31 желтоқсанда өз қолданысын тоқтатады) Заңының 1-бабы 12) тармақшасымен.
224-бап. Қазақстан Республикасының кейбiр
заңдарының күшi жойылды деп тану туралы
2005 жылғы 1 қаңтардан бастап Қазақстан Республикасының мына заңдарының күшi жойылды деп танылсын:
1) "Бюджет жүйесi туралы" 1999 жылғы 1 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Заңы (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 7, 225-құжат; N 20, 731-құжат; N 21, 783-құжат; N 23, 916, 928, 930-құжаттар; 2000 ж., N 21, 395-құжат; 2001 ж., N 1, 6-құжат; N 10, 123-құжат; N 23, 310-құжат; 2002 ж., N 18, 160-құжат; 2003 ж., N 14, 100-құжат; N 24, 178-құжат);
2) "Мемлекеттiк және мемлекет кепiлдiк берген қарыз алу мен борыш туралы" 1999 жылғы 2 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 21, 784-құжат; 2001 ж., N 21-22, 282-құжат; 2003 ж, N 14, 101-құжат; N 15, 138, 139-құжаттар);
3) "Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң атқарылуын бақылау туралы" 2002 жылғы 29 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 3, 21-құжат).
Қазақстан Республикасының
Президенті